TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На 7 април СДСМ повторно ќе бара одложување на изборите

Дневник - 25.02.2016

Одложувањето на изборите закажани на 24 април и утврдувањето нов датум за изборно соочување на 5 јуни, за Роза Топузова-Kаревска пратеничка во Собранието на Македонија, значи пораз на демократијата во земјава.

Избори ли се избори

Р.С.Европа - 25.02.2016

Одлуката за избори на 5 јуни и нераспуштањето на Собранието, реформите што остануваат да се сработат до изборите, кризата се одразува на бизнисот, расте притисокот од бегалците, дел од топ темите во весниците.

Отповикана одлуката за распуштање на Собранието

Фокус - 24.02.2016

Пратениците пред малку со 83 гласа „за“ и 3 гласа „против“ го изгласаа отповикувањето на одлуката за распуштање на Парламентот заради избори на 24 април. Пратениците на СДСМ не гласаа, бидејќи тие бараат датумот на избори да се одреди кога ...

Отповикана одлуката за распуштање на Собранието

Алсат-М - 24.02.2016

Со 83 гласа „За“ и 3 гласа „Против“ пратениците вечерва ја отповикаа одлуката за распуштање на парламентот заради избори на 24 ...

Со 83 гласа „за“ Собранието ја повлече одлуката за самораспуштање

ТВ21 - 24.02.2016

Со 83 гласа ЗА и 3 ПРОТИВ, донесена е одлуката за одложено распуштање на Собранието. На вечерашната седница во Парламентот, донесена е одлука за Изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република ...

Избори на 5-ти јуни

Вест - 24.02.2016

Собранието не се самораспушти откако пратениците на ДУИ, ДПА и на ВМРО-ДПМНЕ ја изгласаа Одлуката за поништување на распуштањето на Собранието на 24 април. Со изгласувањето на Одлуката за поништување, изменет е член 2 од Одлуката за распуштање на ...

Изгласана одлуката за избори на петти јуни

Фокус - 24.02.2016

Согласно измените, Собранието ќе се распушти на 7 април, односно 60 дена пред избори со цел тие да бидат спроведени на 5 јуни. Доцна вечерва Собранието со 73 гласа за и 7 воздржани ги усвои измените на Изборниот законик, според кои одредбата ...

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ со спротивни толкувања

24 Вести - 24.02.2016

Изборите се одложија, дилемите и недореченостите останаа. По синоќешната одлука да се одложи распуштањето на Собранието со нов датум за избори, Груевски и Заев со различнио толкувања што ќе следи во наредниот период и како и дали ќе се довршат ...

Собранието донесе нова одлука, се распушта на 7 Април

ТВ21 - 24.02.2016

По долг, тензичен ден, исполнет со бројни средби, договори и преговори, во последните 10 минути пред истекот на рокот за самораспуштање, Собранието донесе нова одлука со која е предвидено избори да има на 5 јуни, а тоа да се распушти 60 дена пред ...

Собранието ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието

Канал5 - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95-тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Собранието ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието

24 Вести - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95-тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Пратениците со 83 гласа „за“ ја отповикаа одлуката за распуштање на парламентот, избори на 5 јуни

МКД - 24.02.2016

Со 83 гласа „за“ и 3 гласа против пратениците вечерва ја отповикаа одлуката за распуштање на Собранието, што значи дека избори на 24 април нема да има. Пратениците од СДСМ, како што и најавија, не гласаа за оваа одлука, со образложение дека тие и не ...

Собранието ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието

Сител - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95-тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Отповикана одлуката за самораспуштање на собранието!

Капитал - 24.02.2016

Пратениците вечерва ја отповикаа одлуката за распуштање на парламентот заради сега веќе одложените избори на 24 април. За предлогот гласаа 83 пратеници. Како што беше најавено пратениците од СДСМ не гласаа на вечерашната седница на Собранието ...

(ВИДЕО) Собранието се распушта на 7 април, избори на 5 јуни

А1 On - 24.02.2016

Без дискусија Собранието ја изгласа Предлог одлуката на ДУИ и ДПА за измена на одлуката за распуштање на Парламентот. Според новата одлука, изгласана со 83 гласа „за“ и три гласа „против“ Собранието ќе се распушти на 7 април, односно 60 дена пред ...

Собранието се распушта на 7 април

Репортер - 24.02.2016

Без дискусија Собранието ја изгласа Предлог одлуката на ДУИ и ДПА за измена на одлуката за распуштање на Парламентот. Според новата одлука, изгласана со 82 гласа “за“ и 3 против , Собранието ќе се распушти на 7 април.

ПРАТЕНИЦИТЕ ИЗГЛАСАА: Нема распуштање на Собранието, изборите се пролонгираат

Телеграф - 24.02.2016

Пратениците вечерва изгласаа да нема распуштање на собранието, со што автоматски ќе се пролонгираат и изборите. За гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ И ДПА, додека пратениците од СДСМ воопшто не гласаа, иако беа присутни во собраниската сала кога ...

Со 83 гласа „ЗА“ Собранието изгласа распуштање на 7. април – ИЗБОРИ НА 5. ЈУНИ

Курир - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95-тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Пратениците распуштеници возбудени и нервозни (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 24.02.2016

Парламентарното мнозинство ноќеска ја отповика сопствената одлука од 18 јануари да се самораспушти и изборите да се одржат на 24 април. Со ова се создадоа услови изборите да се одржат на 5 јуни.

Собранието ја преиначи одлуката за распуштање

МРТ - 24.02.2016

Одлуката е предложена од пратениците од ДУИ и ДПА, а потпишана и од пратеничката Лилјана Поповска. Со одлуката се предвидува менување на членот 2 од веќе донесената одлука Парламентот да се распушти на 24 февруари и се бара тој датум да биде 7 април ...

СО 83 ГЛАСА „ЗА“: Избори на 5 јуни, Собранието ќе се распушти на 7 април

Телеграф - 24.02.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ И ДПА вечерва ги изгласаа измените кон Изборниот законик со кои се одредува нов датум за избори да биде 5 јуни, а Собранието да се распушти 60 дена пред тој датум, односно на 7 април.

Собранието го одложи самораспуштањето за 7 април – избори на 5 јуни

Правдико - 24.02.2016

Со 83 гласа за и три против Собранието ја донесе одлуката за изменување на одлуката за самораспуштање. Законодавниот дом според новата одлука треба да се распушти на 7 април, односно 60 дена пред датумот на одржување на изборите.

Избори на 5. јуни

А1 On - 24.02.2016

Доцна синоќа, Законодавниот дом, со 73 гласа за и 7 воздржани ги усвои измените на Изборниот законик. Со ова се менува ставот изборите да се одржат не на 24 април туку на 5 јуни 2016 година.

5-ти јуни, нов датум за предвремени парламентарни избори

МРТ - 24.02.2016

Новиот датум за предвремени парламентарни избори е 5-ти јуни, а Собранието ќе се распушти на 7-ми април. Одлуката ја донесоа пратениците во пет минути пред полноќ со 83 гласа „за“ и 3 „против“...

Одложени избори, победници се сите

Р.С.Европа - 24.02.2016

Од денеска па натаму има уште многу работа да се заврши оти не сме ни блиску до фер и демократски избори ако остане состојбата како што е сега, оценуваат дел од аналитичарите. Победничките прес-конференции по полноќ на двете страни ставија крај на ...

Собранието на Македонија не се самораспушти

Глас на Америка - 24.02.2016

Амбасадорот на САД по одлуката изрази уверување дека изборите на 5-ти јуни може да бидат кредибилни Пратениците на ДУИ, ДПА и на ВМРО-ДПМНЕ на полноќна седница, во крајниот законски рок, сепак, со 83 гласа „за“ и само три „против“, ја изгласаа ...

Собранието се распушта на 7 април, избори на 5 јуни

Алфа - 24.02.2016

Пратениците во македонското Собрание со 83 гласа „за“, три „против“ и ниту еден воздржан, на пет минути синоќа пред полноќ ја донесоа одлуката за измена на одлуката за распуштање на Собранието и ги изгласаа измените во изборниот законик.

Собранието изгласа распуштање на 7април – Избори на 5 јуни

Нетпрес - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95-тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Собранието ја преиначи одлуката за самораспуштање, пратениците од СДСМ не гласаа

Нова ТВ - 24.02.2016

Со 83 „за“, и 3 „против“, парламентарното мнозинство одлучи да ја поништи одлуката за распуштање на Собранието вечерва, со преиначување, Собранието да се распушти на 7. април, односно 60 дена пред избори.

Власта сама ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Репортер - 24.02.2016

Без ниту еден пријавен за збор, пратениците од власта со 83 гласови за и 3 против, без гласовите на СДСМ, изгласаа одложување на распуштањето на Собранието, со што се поместува датумот за изборите.

Собранието ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието

Алфа - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95-тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Странците гарантираат, Собранието изгласа: Избори на 5 јуни, со или без СДСМ!

Вечер Прес - 24.02.2016

Самораспуштањето ќе важи од 7 април 2016 година, а според законските одредби, изборите ќе се одржат на 5-ти јуни. Министрите и замениците министри од опозицијата кои претходно ковертираа оставки, ги повлекоа затоа што Собранието ноќеска не се ...

Собранието ќе гласа за нов датум за избори

Фактор - 24.02.2016

Собранието ја повлече одлуката за самораспуштање. Со 83 гласа „за” и три „против” пратениците вечерва ја отповикаа одлуката за распуштање на парламентот заради избори на 24 април. Пратениците од СДСМ не гласаа на вечерашната седница на Собранието ...

Собранието го смени датумот за самораспуштање

Канал 77 - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95¬тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Со 83 гласа „за“ собранието изгласа ќе се распушти на 7 април – ИЗБОРИ НА 5 ЈУНИ

МК News - 24.02.2016

Со 83 гласа „за“ и само три „против“ собранието ја повлече одлуката за самораспуштање. Одлуката беше донесена без дискусија туку само со процедурални забелешки од пратеникот на СДСМ, Горан Сугаревски и Илија Димовски од ВМРО – ДПМНЕ.

Со 83 гласа „ЗА“ Собранието изгласа распуштање на 7. април – ИЗБОРИ НА 5. ЈУНИ

Денешен - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95-тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Собранието ја повлече одлуката за самораспуштање

Тера - 24.02.2016

На 25 минути пред полноќ почна седницата на Собранието на Македонија. Спикерот Трајко Вељановски соопшти дека министрите и дополнителните зaменици министри на СДСМ кои поднесоа оставки ги повлекле.

Собраниска седница за изменување на одлуката за распуштање на Собранието

Lider - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија доцна вечерва ја почна 95-тата седница на чиј дневен ред се одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и предлог закон за изменување на Изборниот законик.

Со 83 гласа „ЗА“ Собранието изгласа распуштање на 7. април – ИЗБОРИ НА 5. ЈУНИ

Lider - 24.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95-тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Македониjа во портокалова фаза

Утрински - 23.02.2016

Со вжештени глави, заглавени во инаетот, тешко дека ќе се дојде до решение кое можеби не е најдобро за сите На неполни 48 часа пред распуштањето на парламентот, а во согласност одлуката што на 18 јануари ја донесоа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, ...

Партиите ќе тактизираат до последен миг

Deutsche Welle - 23.02.2016

Пред истекот на „денот Д“ во оптек се две шпекулации: првата, дека ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже од избори на 24-ти април, и втората, дека на повидок е постигнување договор изборите да се одложат, но под неколку услови.

Иницијатива и од ДС за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот

Канал5 - 23.02.2016

Пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз има иницијатива за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот, со две варијанти, од кои едната го содржи 5 јуни како датум за избори, а другата е без конкретен датум, како и предлог за ...

Реакции на партиите за распуштање на Парламентот

24 Вести - 23.02.2016

Дел од партиите бараат нов датум за избори, дел сметаат дека за фер и демократски изборен процес мора да се исполнат сите услови од договорт во Пржино. Партијата на Павле Трајанов ги повикува партиите и пратениците да ја поништат одлуката за ...

Експерти: Времето да се спречи распуштање на Собранието речиси истечено

Алсат-М - 23.02.2016

Според експертите само со политичка волја може да се спречи Собранието вечерва да се распушти. Предупредуваат дека времето е веќе истечено. „Има две можности. Или да се собере Собранието и да ја анулира претходно донесената одлука за да се одложи ...

Собраниската седница ќе се одржи во 23:30- за СДСМ прифатливо избори на 5 јуни, ако ВМРО се согласи на медиумски ...

Телма - 23.02.2016

Според последните информации на Телма, собраниската седница ќе се одржи во 23:30. Нашите извори велат дека дека СДСМ го прифаќа 5 јуни како датум за избори, а за возврат на тоа бараат ВМРО - ДПМНЕ да прифати да се постигне договор за регулација на ...

СДСМ ќе гласа за одложување со датум, но само со договор за медиуми

24 Вести - 23.02.2016

Иницијатива за одложување на датумот за распушање на Собранието, со избори на 5 јуни - ова е предлогот за кој во последниве часови интензивно се преговара меѓу меѓународните претставници и партиските, брифирата за 24 вести дипломатски извори.

Одложување со датум, но само со договор за медиуми

24 Вести - 23.02.2016

Иницијатива за одложување на датумот за распуштање на Собранието, со избори на 5 јуни - ова е предлогот за кој во последниве часови интензивно се преговара меѓу меѓународните претставници и партиските, брифирата за 24 вести дипломатски извори.

Топ Тема: Дали Груевски да се врати на премиерската функција- Распуштање на Собранието нова криза?

Телма - 23.02.2016

Во исчекување на исходот од собраниската седница аналитичарите кои вечерва беа гости во Топ Тема со различни ставови, од тоа дека Груевски треба да се врати на премиерската функција затоа што не е испочитуван договорот од Пржино за датумот на избори ...

Избори на 5 јуни

Канал5 - 23.02.2016

Изборите ќе се одржат на 5 јуни.СДСМ конечно се согласи одлуката за распуштање на собранието да се поништи и да се донесе нова одлука според која Собранието ќе се распушти на 7 април., а изборите да се организираат на 5 јуни.

Изборите се поместуваат за 5 јуни, собранието се распушта на 7 април?

Алсат-М - 23.02.2016

Изборите ќе се одржат на 5 јуни. Ваков договор доцна вечерва паднал меѓу претставници на политичките партии, пренесува „ Вечер “, повикувајќи се на дипломатски извори вклучени во преговорите.

Одлука за одложување со датум, СДСМ нема да гласа

24 Вести - 23.02.2016

Иницијатива за одложување на датумот за распуштање на Собранието, влезе во собрансика процедура. Седницата ќе биде околу 23 часот. Според дипломатски извори, за иницијативата ќе гласаат ВМРО ДПМНЕ, ДУИ И ДПА, СДСМ нема да гласа за иницијативата, ...

Талат Џафери: Распуштањето на парламентот да се помести за 7 април

Телма - 23.02.2016

Се очекува за кратко спикерот Вељановски да ја закаже 95-та седница на Собранието каде на дневен ред ќе биде Предлог одлуката за повлекување на одлуката за распуштање на Собранието и Предлог законот за изменување на Изборниот законик.

Со 83 гласа „за“ собранието ја повлече одлуката за самораспуштање

Телма - 23.02.2016

Со 83 гласа „за“ и само три „против“ собранието ја повлече одлуката за самораспуштање. Одлуката беше донесена без дискусија туку само со процедурални забелешки од пратеникот на СДСМ, Горан Сугаревски и Илија Димовски од ВМРО - ДПМНЕ.

Иницијатива и од ДС за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот

Телма - 23.02.2016

Пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз има иницијатива за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот, со две варијанти, од кои едната го содржи 5 јуни како датум за избори, а другата е без конкретен датум, како и предлог за ...

Собраниска седница за распуштање на Парламентот на 7 април, избори на 5 јуни

Утрински - 23.02.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за во 23 часот ја закажа 95-тата седница на Собранието на чиј дневен ред е одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

Канал5 - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

ТВ21 - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

Телма - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

Ахмети во мисија да го убеди Груевски да се одложат изборите

Дневник - 23.02.2016

Интензивна комуникација на сите нивоа и во сите форми имало вчера меѓу владините партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лидерите Али Ахмети и Никола Груевски за излез од ситуацијата, откако меѓународните претставници оценија дека нема услови на 24 април да се ...

Собраниска седница за изменување на одлуката за распуштање на Собранието

Сител - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија доцна вечерва ја почна 95-тата седница на чиј дневен ред се одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и предлог закон за изменување на Изборниот законик.

Собранието ја отповика одлуката за избори на 24 април

+инфо - 23.02.2016

Со 83 гласа „за“ и 3 гласа против пратениците вечерва ја отповикаа одлуката за распуштање на парламентот заради избори на 24 април. Пратениците од СДСМ не гласаа на вечерашната седница на Собранието бидејќи тие не учествуваа во донесувањето на ...

СОБРАНИЕТО Е НА ПОТЕГ: Европратениците во Скопје, ден за конечно решение за изборите

Телеграф - 23.02.2016

Бидејќи одлуката за распуштање на Собранието е веќе донесена, за промена ќе треба ново гласање кое треба да биде поддржано од најмалку 62 пратеника Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан денеска во Скопје ќе имаат тешка задача да ги ...

Денеска е денот Д за претстојните избори!

Капитал - 23.02.2016

До крајот на денешниот ден би требало да се расчистат сите дилеми околу претстојните избори. Дали без учество на опозицијата, ќе остане договорениот датум за 24 април или четирите партии, ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА ќе договорат нов датум, 5 јуни, ...

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да отстапи - изборите ќе бидат на 24 април!

Сител - 23.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да попушти под меѓународниот притисок и да ја повлече одлуката за распуштање на Собранието. Партиски извори за Press24 велат дека пратениците на најголемата владејачка партија не планираат сами да поднесат иницијатива за ...

СПАСОВ Опозицијата мора да инсистира на принципот - услови па датум за избори

+инфо - 23.02.2016

Дали Груевски денес ќе ја премине точката од која нема враќање? Дали од денес на полноќ ќе стапи на сила одлуката за распуштање на Собранието? И дали ќе реши да оди сам на избори и да ја игнорира оценката на САД и на ЕИ дека не се исполнети условите ...

Да се распушти Собранието или не, прашање е сега

Р.С.Европа - 23.02.2016

Ако Собранието се распушти до полноќ земјата ја очекуваат тешки денови на кризи од секаков аспект и изолација од меѓународната заедница. Подлабока политичка и безбедносна криза ја чека Македонија доколку се опстои на одлуката Собранието да се ...

Спасовски: Оставки на министрите ако се распушти Собранието

МРТ - 23.02.2016

Собранието по одлуката што ја донесоа пратениците на 18-ти јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предвремени парламентарни избори на 24-ти април, согласно со договорот од Пржино...

(ВИДЕО) Трајанов: Можен нов датум за избори

А1 On - 23.02.2016

Се исчекува можната одлука која треба да ја усогласат лидерите на 4те политички партии во соработка со претставниците на меѓународната заедница во врска со распуштањето на парламентот. -Подготвени се 2 одлуки по кои може да расправа парламентот, ...

Лидерите пред одлука: Одложени избори или распуштање на Парламентот

Сител - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

Собранието се распушта на полноќ, ДУИ со иницијатива за поништување на одлуката

МРТ - 23.02.2016

На полноќ стапува на сила одлуката за распуштањето на Собранието со што почнуваат да течат роковите за одржување на предвремените парламентарни избори на 24-ти април. Пратеничката група на ДУИ подготвила иницијатива за поништување на ваквата одлука..

Иницијатива и од ДС за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот

Сител - 23.02.2016

Пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз има иницијатива за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот, со две варијанти, од кои едната го содржи 5 јуни како датум за избори, а другата е без конкретен датум, како и предлог за ...

(ВИДЕО) Трајанов: Можен нов датум за избори

Репортер - 23.02.2016

Се исчекува можната одлука која треба да ја усогласат лидерите на 4те политички партии во соработка со претставниците на меѓународната заедница во врска со распуштањето на парламентот. -Подготвени се 2 одлуки по кои може да расправа парламентот, ...

Избори во Македонија на 5 јуни

Нетпрес - 23.02.2016

Изборите ќе се одржат на 5 јуни. Ваков договор доцна вечерва паднал меѓу политичките партии, пишува Прес 24. Информацијата е од високи дипломатски извори вклучени во преговорите. По целодневно натегање СДСМ конечно попушти и се согласи одлуката за ...

Партиите се договорија, одат на избори

Сител - 23.02.2016

Изборите ќе се одржат на 5 јуни. Ваков договор доцна вечерва паднал меѓу политичките партии, дознава Press24 од високи дипломатски извори вклучени во преговорите. По целодневно натегање СДСМ конечно попушти и се согласи одлуката за распуштање на ...

Триесет минути пред полноќ собраниска седница, СДСМ прифаќа избори на 5 јуни

МКД - 23.02.2016

Според последните информации Собранието на Република Македонија ќе одржи седница во 23,30 часот. На дневен ред е иницијативата на група од 27 пратеници (ДУИ, ДПА, Лилјана Поповска и Павле Трајанов) за отповикување на одлуката за самораспуштање на ...

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

Курир - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

Собраниска седница во 23:30. Избори на 5 јуни со претходно регулирани медиуми!?

Капитал - 23.02.2016

„СДСМ прифаќа избори на 5 јуни ,а ВМРО ДПМНЕ предлозите на Ванхауте за регулација на медиумите“, најверојатно ова е компромисот кој го издејствуваат тројцата европарламентарци после целодневните преговори околу датумот на претстојните парламентарни ...

Собранието не се распушти

Р.С.Европа - 23.02.2016

Пратениците вечерва неколку минути пред полноќ, со 83 гласа за и 3 против, ја укинаа одлуката за распуштање на Собранието донесена на 18 јануари. Пратениците на СДСМ не гласаа за овој закон.

Собраниска седница за распуштање на Парламентот на 7 април, избори на 5 јуни

Press24 - 23.02.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за во 23 часот ја закажа 95-тата седница на Собранието на чиј дневен ред е одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Со 83 гласа „ЗА“ Собранието изгласа распуштање на 7. април – Избори на 5. јуни

Press24 - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија пред полноќ, во рамки на 95-тата седница, со 83 гласа „за“ и три „против“, ја донесе Одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Пратениците од власта самите ќе ја отповикаат одлуката за 24 април, изборите на 5 јуни

+инфо - 23.02.2016

Пратениците од парламентарното мнозинство вечерва во 23 часот самите ќе ја отповикаат за распуштање на Собранието и за избори на 24 април. Изборите ќе се одржат на 5 јуни. Пратениците од СДСМ нема да гласаат на вечерашната седница на Собранието ...

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

Алфа - 23.02.2016

Засега нема формална иницијатива до Собранието за променана одлуката за самосраспуштање. До синоќа ниту една од пратеничките групи немаше поднесено барање за менување на одлуката. Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа ...

На полноќ стапува на сила одлуката за распуштање на Парламентот

Нетпрес - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

Собранието ќе заседава во 23 часот, ќе се самораспушти на 7 април, избори на 5 јуни

МКД - 23.02.2016

Во 23 часот ќе се одржи вонредна седница на Собранието на Република Македонија на која ќе се расправа за иницијативата на 27 пратеници за отповикување на одлуката за распуштање на парламентот на 24 февруари.

Пресс24: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да отстапи – изборите ќе бидат на 24 април

Нетпрес - 23.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да попушти под меѓународниот притисок и да ја повлече одлуката за распуштање на Собранието, пишува Пресс24 . Партиски извори за порталот велат дека пратениците на најголемата владејачка партија не планираат сами да поднесат ...

Собраниска седница за распуштање на Парламентот на 7 април, избори на 5 јуни

Алфа - 23.02.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за во 23 часот ја закажа 95-тата седница на Собранието на чиј дневен ред е одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Пратениците од власта сами ќе ја отповикаат одлуката за распуштање на Собранието, без СДСМ

МКД - 23.02.2016

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ќе ја изгласаат вечерва одлуката за отповикување на решението за распуштање на Собранието за избори да има на 24 април. Со договорената нова одлука, самораспуштањето на Собранието ќе се случи на 7 април, а ...

СДСМ нема да гласа во Собранието за одложување на изборите на 5. јуни

Нова ТВ - 23.02.2016

СДСМ вечерва нема да гласа за поништување на одлуката за распуштање на Парламентот поради тоа што не е постигнат договор за медиумите, велат високи партиски извори за НОВА. Меѓудругото, вчера на прес конференција во партиското седиште лидерот на ...

Изменета Одлуката за распуштање на Парламентот на 24 февруари, распуштање на 7 април

Република - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија ја поништи Одлуката за распуштање на Парламентот на 24 февруари. Вечерва со само три гласа против и 83 гласа „за“ беше донесена одлука дека Собранието продолжува со работа.

Со 83 гласа „за“ собранието ја повлече одлуката за самораспуштање

Бриф - 23.02.2016

Со 83 гласа „за“ и 3 гласа „против“ Собранието на РМ ја прифати одлуката за изменување на одлуката за распуштање на парламентот која беше донесена на 18 јануари. Пратениците од опозицијата не гласаа по овој закон.

Телма: Седница во 23:30 – избори на 5 јуни, ВМРО-ДПМНЕ ги прифаќа предлозите на Ванхауте за медиумите

Либертас - 23.02.2016

Според последните информации на Телма , собраниската седница на која ќе се одложи распуштањето на парламентот и изборите, ќе се одржи во 23:30 часот. Според изворите на Телма, СДСМ го прифаќа 5 јуни како датум за избори, а за возврат на тоа ВМРО – ...

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

еМагазин - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

Собранието изгласа - странците гарантираат- со или без СДСМ - избори на 5 јуни!

Вечер Прес - 24.02.2016

Собранието изгласа - странците гарантираат- со или без СДСМ - избори на 5 јуни! По 4 точки, еве кои ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да ја прифати измената на датумот од 24 апорил на 5 јуни 2016 година од следниве причини, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никол ...

Одложување на распуштањето со нов датум за избори?

Вечер Прес - 23.02.2016

Според последните информации на Телма, собраниската седница ќе се одржи во 23:30. Извори за телевизијата велат дека дека СДСМ го прифаќа 5 јуни како датум за избори, а од ВМРО - ДПМНЕ прифаќаат да се постигне договор за регулација на ...

Телма: Собраниската седница ќе се одржи во 23:30- за СДСМ прифатливо избори на 5 јуни

Бриф - 23.02.2016

Според последните информации на Телма, собраниската седница ќе се одржи во 23:30. Нашите извори велат дека дека СДСМ го прифаќа 5 јуни како датум за избори, а за возврат на тоа ВМРО – ДПМНЕ прифаќа да се постигне договор за регулација на медиумите и ...

Иницијатива и од Павле Трајанов за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот

еМагазин - 23.02.2016

Пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз има иницијатива за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот, со две варијанти, од кои едната го содржи 5 јуни како датум за избори, а другата е без конкретен датум, како и предлог за ...

ПО ПОЛНОЌ НЕМА НАЗАД: Продолжување на политичкиот маратон или трагична разврска?

Фактор - 23.02.2016

До полноќ шанса да се спаси договорот од Пржино и Македонија од нова политичка криза До вечерва на полноќ е рокот кога пратениците ќе можат да ја поништат или изменат одлуката за распуштање на Собранието..

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

Вечер Прес - 23.02.2016

Инаку, вчера доцна попладне со соопштение се огласи и Државната изборна комисија наведувајќи ги активностите кои ги презема во врска со прочистувањето на Избирачкиот список Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа ...

Падна договор: Избори на 5 јуни

Вечер Прес - 23.02.2016

Собраниската седница на која треба и официјално да се изгласа овој договор е закажана за 30 минути пред полноќ Изборите ќе се одржат на 5 јуни. Ваков договор доцна вечерва паднал меѓу политичките партии, брифираат дипломатски извори вклучени во ...

Во 23:30 собраниска седница – СДСМ прифаќа избори на 5 јуни

МК News - 23.02.2016

Според последните информации на Телма, собраниската седница на која ќе се одложи распуштањето на парламентот и изборите, ќе се одржи во 23:30 часот. Неофицијално, СДСМ прифаќа предвремените парламентарни избори да се одржат на 5 јуни, а ВМРО-ДПМНЕ ...

Одлучувачки ден за изборите

еМагазин - 23.02.2016

Денеска ќе се расчисти дилемата кога ќе се одржат изборите. Дали без учество на опозицијата, ќе остане договорениот датум за 24 април или четирите партии, ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА ќе договорат нов датум, 5 јуни, за кој веќе се дискутирало.

(ВИДЕО) Иницијатива и од ДС за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот

Локално - 23.02.2016

Пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз има иницијатива за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот, со две варијанти, од кои едната го содржи 5 јуни како датум за избори, а другата е без конкретен датум, како и предлог за ...

(ВИДЕО) Трајанов: Можен нов датум за избори

Либертас - 23.02.2016

Се исчекува можната одлука која треба да ја усогласат лидерите на 4те политички партии во соработка со претставниците на меѓународната заедница во врска со распуштањето на парламентот, објави А1он .

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

Република - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

Собранието на Македонија вечер на полноќ треба да се распушти

Пулс24 - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

Шкариќ: Можен е двоен бојкот ако се оди на избори на 24 април, тоа ќе биде трагично за земјата

Либертас - 23.02.2016

Универзитетскиот професор по Уставно право, Светомир Шкариќ во разговор за 24 Вести вели дека во моментот постојат две сценарија. Првото за која се залага професорот е Собранието одлуката за самораспуштање да ја стави „ад акта“ и да продолжи со ...

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да отстапи - изборите ќе бидат на 24 април

Вечер Прес - 23.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да попушти под меѓународниот притисок и да ја повлече одлуката за распуштање на Собранието. Партиски извори велат дека пратениците на најголемата владејачка партија не планираат сами да поднесат иницијатива за поништување на ...

Телма: Седница во 23:30 – избори на 5 јуни, ВМРО-ДПМНЕ ги прифаќа предлозите на Ванхауте за медиумите

Локално - 23.02.2016

Според последните информации на Телма, собраниската седница на која ќе се одложи распуштањето на парламентот и изборите, ќе се одржи во 23:30 часот. Според изворите на Телма, СДСМ го прифаќа 5 јуни како датум за избори, а за возврат на тоа ВМРО – ...

Партиите ќе тактизираат до последен миг

Либертас - 23.02.2016

До полноќ истекуваат последните часови во кои пратениците можат со нова одлука ја укинат одлуката донесена на 18 јануари за распуштање на Собранието на 24 февруари. За промена на одлуката треба да гласаат најмалку 62 пратеника.

Сите со исчекување на договорот – Неизвесна иднината на Македонија!

Фактор - 23.02.2016

Очите и ушите на граѓаните во моментов се свртени кон договорот кој вечерва треба да биде официјално соопштен дали ќе има или нема избори на 24 април . Се чека одлуката на Собранието дали Законодавниот дом ќе се распушти а според медиумите седницата ...

РСЕ: Да се распушти Собранието или не, прашање е сега

Бриф - 23.02.2016

Ако Собранието се распушти до полноќ земјата ја очекуваат тешки денови на кризи од секаков аспект и изолација од меѓународната заедница. Подлабока политичка и безбедносна криза ја чека Македонија доколку се опстои на одлуката Собранието да се ...

На полноќ стапува на сила одлуката за распуштање на Парламентот

Точка - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

СДСМ нема да гласа во Собранието за одложување на изборите на 5. јуни

Локално - 23.02.2016

СДСМ вечерва нема да гласа за поништување на одлуката за распуштање на Парламентот поради тоа што не е постигнат договор за медиумите, најави на почетокот на седницата пратеникот Горан Сугарески.

Одлука за одложување со датум, СДСМ нема да гласа

Тера - 23.02.2016

Иницијатива за одложување на датумот за распуштање на Собранието, влезе во собрансика процедура. Седницата ќе биде околу 23 часот. Според дипломатски извори, за иницијативата ќе гласаат ВМРО ДПМНЕ, ДУИ И ДПА, СДСМ нема да гласа за иницијативата, ...

Власта сама ја поништи одлуката за распуштање на Собранието, изборите ќе се одложат за 5 јуни

Либертас - 23.02.2016

Без ниту еден пријавен за збор, пратениците од власта со 83 гласови за и 3 против, без гласовите на СДСМ, изгласаа одложување на распуштањето на Собранието, со што се поместува датумот за изборите.

Собраниска седница за распуштање на Парламентот на 7 април, избори на 5 јуни

Република - 23.02.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за во 23 часот ја закажа 95­тата седница на Собранието на чиј дневен ред е одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Иницијатива и од ДС за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот

Lider - 23.02.2016

Пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз има иницијатива за отповикување на одлуката за распуштање на Парламентот, со две варијанти, од кои едната го содржи 5 јуни како датум за избори, а другата е без конкретен датум, како и предлог за ...

Собранието ќе се распушти на 7 април, избори на 5 јуни

Lider - 23.02.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за во 23 часот ја закажа 95-тата седница на Собранието на чиј дневен ред е одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

Идивиди - 23.02.2016

Скопје, 23 февруари 2016 (МИА) - Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од ...

Андов: Одлуката за распуштање на Собранието може да се смени на вонредна седница

Алсат-М - 22.02.2016

Одлуката за распуштање на Собранието кое стапува во сила утре на полноќ, може да се промени само на вонредна седница на Собранието. Таа може да биде свикана од одреден број пратеници или по барање на премиерот.

Партиите со став за терминот на изборите

Алсат-М - 22.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека има услови за одржување на избори на 24 април. Според партијата, синоќешната оценка на ЕУ и САД е неаргументиран и заснована на политички оценки, а не на факти.

Собранието пред клучна одлука, ќе се самораспушти или ќе донесе нова одлука?!

ТВ21 - 22.02.2016

Собранието на Република Македонија најдоцна до вторник на полноќ треба да донесе одлука дали ќе се самораспушти или со консензус ќе ја промени донесената одлука за распуштање на Парламентот.

Собранието работи „турбо“,  се носат закони по скратена постапка

ТВ21 - 22.02.2016

Останаа уште 48 часа до распуштање на Парламентот. Иако денеска се очекуваше можна инициjaтива од некоја политичка партија за повлекување на одлуката за распуштање на Собранието, пратениците останаа недостапни за коментар пред камерите.

Хронологија на ставовите на политичките партии за изборите

ТВ21 - 22.02.2016

На 15 јули минатата година, лидерите на 4 политички партии по маратонските разговори заедно со еврокомесарот Јоханес Хан, постигнаа договор изборите да се одржат на 24 април. За овие избори гласаше и парламентот.

Авировиќ во „10 Минути“: Собранието треба да се распушти и да има избори

ТВ21 - 22.02.2016

Единствено за опозициската СДСМ, 24 април е спорен датум за одржување на избори, затоа што таа не е подготвена да се излезе на избори и да се соочи со народот, изјави пратеничката од Социјалистичката партија Владанка Авировиќ во „10 минути“.

Парламентот пред клучна одлука: избори или одложување?

Deutsche Welle - 22.02.2016

Засега нема индиции дека е обезбеден консензус за одложување на изборите, а до утрово ни најава дека лидерската четворка ќе седне на иста маса. Рокот за одлука за одложување на изборите истекува во вторник на полноќ Најдоцна до полноќ во вторник, ...

ЛП бара да се укине одлуката за распуштање на Собранието

Фокус - 22.02.2016

Според ЛП, во текот на денот потребно е да биде предложен Закон за измена на изборниот законик, со кој се брише предвидениот датум за изборитеи и да биде предложена Одлука за укинување на Одлуката за распуштање на Собранието.

Избори или одложување?

Телма - 22.02.2016

Ниту една партија нема поднесено барање до Претседателот на Парламентот Трајко Вељановски за отповикување на одлуката за распуштање на Собранието. СДСМ нема да иницира ништо a Вмро Дпмне останува на ставот дека се создадени услови за одржување ...

Шкариќ: Потребен е консензус за датумот за избори

24 Вести - 22.02.2016

Професорот Шкариќ апелира сите партии да седнат на маса и заедно да го договорат датумот за избори, откако претходно ќе се исполнат обврските од пржинскиот ...

Избори или одложување - Груевски не ја признава оценката на амбасадорите, Заев тврди избори на 24 април се криминални

24 Вести - 22.02.2016

Во 5 до 12 најверојатно пратениците ќе знаат дали утре на полноќ ќе се распушта или ќе треба да гласаат за поништување на одлуката и одложување на изборите. Пратенциите се на готовс, но никој нема информации дали ќе се распуштат или пак ќе се ...

Пратениците „штанцаат“ како „да нема утре“, додека се чека одлуката дали задутре ќе се распуштат

Капитал - 22.02.2016

Додека се чека да се види како меѓународната оценка дека нема услови за кредибилни избори на 24 април ќе влијае врз одлуката за распуштање на Собранието на 24 февруари, пратениците „штанцаат“ закони, како „да нема утре“.

Вторник на полноќ е денот Д за изборите

Нова ТВ - 22.02.2016

До вторник на полноќ Собранието треба да донесе одлука, дали ќе стапи на сила одлуката за распуштање, или со договор на четирите најголеми партии ќе се промени одлуката од јануари, за негово распуштање и одржување предвремени избори на 24.април.

Избори или одложување?

+инфо - 22.02.2016

Утре до полноќ, стапува на сила одлуката за распуштање на парламентот, и доколку до тогаш таа не се промени, останува изборите да се одржат на 24 април. За одлуката да се промени треба повторно да се гласа во Собранието и со поддршка на 62 пратеник ...

Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе оди сама на избори?

Р.С.Европа - 22.02.2016

Во опција се сите комбинаторики за парламентарното мнозинство кое би можело да ја отфрли или потврди одлуката за распуштање во среда и избори на 24 април. Малку време останува до веќе изгласаното распуштање на парламентот на 24 месецов, односно во ...

Амбасадорите се изјаснија, на потег партиите

Р.С.Европа - 22.02.2016

Ќе има или ќе нема избори на 24 април од ВМРО-ДПМНЕ допрва ќе се изјаснат, откако меѓународната заедница оцени дека сега нема услови за кредибилни избори. И од СДСМ најавија став. Откако беше презентирана заедничката оценка на ЕУ и САД дека во оваа ...

Ако се распушти задутре,Собранието ќе може да заседава само во вонредна состојба

Нова ТВ - 22.02.2016

Пратениците во Собранието на Република Македонија имаат рок од уште два дена да побараат да се промени веќе донесената одлука на парламентот со одложено дејство тој да се распушти на 24. февруари, односно задутре.

Либерална партија бара итна седница на Собранието

+инфо - 22.02.2016

За уважување на препораките на меѓународната заедница поврзани со изборите, Либералната партија ги повикува политичките партии и лидерите-потписници на Договорот од Пржино на доследност и одговорно однесување.

Го видел некој Груевски – никаде го нема, се чека реакција на ВМРО-ДПМНЕ по оценката на ЕУ и САД

Репортер - 22.02.2016

Откако вчера американскиот амбасадор Џес Бејли ја кажа оценката на ЕУ и САД, дека нема услови за кредибилни избори на 24 април, се уште се чека на ставот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. „Нотираме дека резултатите од работата на ДИК во однос на ...

Либерална партија бара укинување на одлуката за распуштање на Собранието

Нова ТВ - 22.02.2016

За уважување на препораките на меѓународната заедница поврзани со изборите, Либералната партија ги повикува политичките партии и лидерите-потписници на Договорот од Пржино на доследност и одговорно однесување.

Можни сценарија по оцената на ЕУ и САД

МКД - 22.02.2016

Избори на првично утврдениот датум на 24 април, со ризик за опозициски бојкот, или, пак, нов договор за пролонгиран изборен датум најрано на 5 јуни? Ова се двете најчесто споменувани сценарија откако ЕУ и САД вчера ја соопштија оцената дека нема ...

ЛП бара укинување на одлуката за самораспуштање на Собранието

Макфакс - 22.02.2016

Либералната партија(ЛП) во понеделник побара да биде предложен Закон за измена на изборниот законик, со кој се брише предвидениот датум за изборите, како и да се донесе одлука за укинување на Одлуката за распуштање на Собранието.

ЛП повика на укинување на одлуката за распуштање на итна собраниска седница

Репортер - 22.02.2016

Либерална партија ги повика политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, во текот на денешниот ден да поднесат предлози со кои ќе се направи измена на Изборниот законик и ќе се избрише предвидениот датум за изборите и ќе се донесе одлука ...

Либерална партија бара укинување на одлуката за распуштање на Собранието

А1 On - 22.02.2016

За уважување на препораките на меѓународната заедница поврзани со изборите, Либералната партија ги повикува политичките партии и лидерите-потписници на Договорот од Пржино на доследност и одговорно однесување.

Две сценарија за (не)распуштање на Собранието

Репортер - 22.02.2016

Утре е последниот ден кога пратениците ќе можат да ја изменат или, пак, да ја одложат одлуката што ја донесоа на 18 јануари, а со која е предвидено Собранието да се распушти в среда. Ако ниту една политичка партија утре не поднесе иницијатива да се ...

КОГА ЌЕ ИМА ИЗБОРИ?: Aмбасадорите го кажаа своето, на ред се партиите и Собранието

Телеграф - 22.02.2016

Ако навистина дојде до одложување на изборите ќе треба да се направат измени во Изборниот законик во кој јасно е наведено дека терминот за избори е 24 април. Рокот до кога Собранието треба да се распушти е среда на полноќ Откако вчера амбасадорите ...

Протести, сами на избори со изглумена опозиција, кое е сценариото на ВМРО-ДПМНЕ?

А1 On - 22.02.2016

Меѓународната заедницаизлезе со јасен став: на 24. април, нема услови за кредибилни, фер и демократски избори. Ист е ставот на ДИК поради наисчистениот избирачки список, на дел од невладините.

Протести, сами на избори со изглумена опозиција, кое е сценариото на ВМРО-ДПМНЕ?

Репортер - 22.02.2016

Меѓународната заедницаизлезе со јасен став: на 24. април, нема услови за кредибилни, фер и демократски избори. Ист е ставот на ДИК поради наисчистениот избирачки список, на дел од невладините.

ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ: Седумдесет закони на седница на Собранието

Академик - 22.02.2016

Собранието на Република Македонија ќе работи до 24 февруари кога ќе почне да се применува одлуката за распуштање донесена на 18 јануари 2016 година. Собранието на Република Македонија денес од 12 часот ќе ја одржи својата 92 седница.

На полноќ стапува во сила одлуката за распуштање на Парламентот

Локално - 22.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.

Две сценарија за (не)распуштање на Собранието

Локално - 22.02.2016

Утре е последниот ден кога пратениците ќе можат да ја изменат или, пак, да ја одложат одлуката што ја донесоа на 18 јануари, а со која е предвидено Собранието да се распушти в среда. Ако ниту една политичка партија утре не поднесе иницијатива да се ...

Ако утре парламентот не изгласа поинаку, изборите сепак на 24 април!

Фактор - 22.02.2016

Меѓународната заедница едногласно препорача да не се оди на избори на 24 април, во услови кога не се исполнети стандардите за организирање фер и демократски избори. Иако беа експлицитни во својата објава, и Бејли и Орав, а неочекувано и Хан, ...

Собранието се распушта - избори на 24 април

Вечер Прес - 22.02.2016

Утре ќе биде последен ден на работа за пратениците од овој состав на Собранието ако се има предвид дека одлуката за неговото распуштање веќе е донесена и треба да стане активна на 24 февруари.

ЛП бара укинување на одлуката за самораспуштање на Собранието

Точка - 22.02.2016

Либералната партија(ЛП) во понеделник побара да биде предложен Закон за измена на изборниот законик, со кој се брише предвидениот датум за изборите, како и да се донесе одлука за укинување на Одлуката за распуштање на Собранието.

Се чека реакција на ВМРО-ДПМНЕ по оценката на ЕУ и САД – Груевски никаде го нема

Либертас - 22.02.2016

Откако вчера американскиот амбасадор Џес Бејли ја кажа оценката на ЕУ и САД, дека нема услови за кредибилни избори на 24 април, се уште се чека на ставот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. „Нотираме дека резултатите од работата на ДИК во однос на ...

Утревечер се распушта Собранието на Македонија?

Тера - 22.02.2016

До вторник на полноќ Собранието треба да донесе одлука, дали ќе стапи на сила одлуката за распуштање, или со договор на четирите најголеми партии ќе се промени одлуката од јануари, за негово распуштање и одржување предвремени избори на 24.април.

Собранието се распушта. Изборите ќе се одржат на 24 април?!

Пулс24 - 22.02.2016

Утре ќе биде последен ден на работа за пратениците од овој состав на Собранието ако се има предвид дека одлуката за неговото распуштање веќе е донесена и треба да стане активна на 24 февруари.

ЛП: За уважување на препораките за кредибилни избори, потребно е свикување итна седница на Собранието и измени на ...

Либертас - 22.02.2016

„За уважување на препораките на меѓународната заедница поврзани со изборите, Либералната партија ги повикува политичките партии и лидерите-потписници на Договорот од Пржино на доследност и одговорно однесување“, стои во соопштението на ЛП.