TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чочоровска во екстрадиционен притвор

А1 - 14.01.2007

Станислава Чочоровска Полетан синоќа е уапсена и по сослушувањето и е одреден екстрадиционен притвор. Таа се одзвала на повикот на белградските истражни власти, откако во српското Министерство за внатрешни работи стигнала меѓународната потерница распишана по неа, дознава А1 од органи на истрагата ...

„Политика“: Чочоровска е во екстрадиционен притвор во Белград

А1 - 14.01.2007

Синоќешната ексклузивна информација на А1 дека Станислава Чочоровска Полетан е во екстрадиционен притвор, денеска ја потврди и белградскиот провладин весник „Политика“, со многу повеќе детали. Имено, по стигнувањето на меѓународната потерница, распишана од страна на Македонската полиција, Српската ...

Во Белград уапсена Станислава Чочоровска-Полетан

Канал5 - 14.01.2007

Станислава Чочоровска Полетан од вчера се наоѓа во притвор во централниот затвор во Белград од каде ќе ја чека екстрадицијата во Македонија. Српската полиција ја привела во нејзиниот дом врз основа на меѓународната потерница од македонските власти која вчера пристигнала во Белград.

Немам соработка со пријателите на Црвенковски

Време - 13.01.2007

ЧОЧОРОВСКА ТВРДИ Огнен Чанчаревиќ Станислава Чочоровска-Полетан, која е осомничена за транспортот на 486 -те килограми кокаин што минатиот викенд ги заплени МВР, ги негира информациите дека имала деловна соработка со неколку македонски фирми чии сопственици се блиски луѓе на претседателот Бранко ...

Чочоровска в понеделник ќе даде изјава во белградската полиција?

Дневник - 13.01.2007

Ќе одам на детектор за лага и ќе одговарам на секое прашање, вели Чочоровска Македонските истражни органи до понеделник ќе го испратат барањето до Окружниот суд во Белград за информативен разговор со Станислава Чочоровска-Полетан, сопственичка на фирмата „Макфут“, која е осомничена како главен ...

Чочоровска се плаши дека ќе настрада поради кокаинот

Утрински - 13.01.2007

На македонското судство му верувам , со Раштански докажа дека е европско, вели вевчанката ГОРАН АДАМОВСКИ Вевчанката од Белград Станислава Чочоровска - Полетан, која е осомничена дека го организирала стомилионскиот шверц со кокаин, стравува за својот живот.

МВР се уште ги нема испратено потерницата и решението за притвор на Чочоровска

Канал5 - 13.01.2007

Српската и македонската полиција не откриваат кои се покрај Чочоровска и Полетан другите двајца осомничени за шверцот на кокаин. Белградски блиц повикувајќи се на македонската полиција тврди дека се работи за Македонка која живее во Србија и маж српски државјанин.

Чочоровска наместо пред полицијата одговара пред новинари

А1 - 12.01.2007

Обвинетата за шверц на околу половина милион кокаин, Станислава Чочоровска Полетан води медиумска кампања, наместо пред полицијата, веќе втор ден одговара на новинарски прашања тврдејќи дека е невина. Еве што кажа за белградската „Фокс“ ТВ. „Не пренесував никаква дрога.

Нема да соработувам со македонската полиција

Вест - 12.01.2007

СТАНИСЛАВА ЧОЧОРОВСКА - ПОЛЕТАН ЗА БЕЛГРАДСКА "ПОЛИТИКА" Чочоровска за "Политика" тврди дека случајот и е подметнат од владејачката гарнитура во Македонија, поради нејзините поранешни судири со ВМРО Станислава Чочоровска - Полетан, која полицијата ја посочи како главен организатор на транспортот на ...

Чочоровска: Нема жива да и паднам в раце на македонската полиција

Време - 12.01.2007

ОСОМНИЧЕНАТА ЗА ШВЕРЦОТ НА КОКАИН ВО БЕЛГРАДСКА „ПОЛИТИКА“ Осомничената за шверцот на речиси половина тон кокаин запленет од македонските полициски служби Станислава Чочоровска-Полетан, во изјава за белградска „Политика“ тврди дека не е организатор на шверцот вреден 49 милиони евра и оти не сака да ...

Кокаин во банани

Вест - 12.01.2007

АМСТЕРДАМ (Ројтерс) - Вработените во два супермаркети во Холандија нашле кокаин во вредност од неколку милион долари скриени во кутии полни со банани. Педесетте килограми кокаин имаат вредност од 6,5 до 7,8 милиони долари, соопшти полицијата.

Чочоровска ќе дојде ако ја побараме

Дневник - 12.01.2007

Спротивно на адвокатот, таа за „Политика“ изјавила дека жива нема да падне во рацете на македонската полиција Станислава Чочоровска-Полетан, осомничена како главен организатор на шверцот на половина тон кокаин, е во Белград и се шета слободно, тврди нејзиниот адвокат Светозар Павловиќ.

Вевчанката Полетан вели дека е наместена во шверцот со кокаин

Утрински - 12.01.2007

Осомничената за шверцот вели дека сето тоа било наместено од македонската влада ГОРАН АДАМОВСКИ ЉУБИША СТАНКОВИЌ Главната актерка во стомилионскиот шверц со чист кокаин Станислава Чочоровска-Полетан (38) се закани дека „нема жива да и' падне на македонската полиција“, оти не било првпат да биде ...

Од дрогата во светот се вртат 322 милијарди долари

А1 - 11.01.2007

Неверојатни 322 милијарди долари се вртат од производство и продажба на дрога низ целиот свет, пресметале експертите на Обединетите Нации. Огромниот профит на нарко-босовите е благодарение на се поголемиот број на корисници на дрога.

Чочоровска: Не сум виновна

А1 - 11.01.2007

Не сум виновна, јас сум сиромашна, пратката од Венецуела е компензација за стар долг. Таа нема намера да дава исказ пред македонската полиција, а ако властите сакаат да ја сослушаат, ќе треба да дојдат во Србија. Ова за А1 го изјави Станислава Чочоровска.

Чочоровска: Дрогата ми е подметната од македонските власти

А1 - 11.01.2007

Дрогата ми е подметната, најверојатно од македонските власти, бидејќи имам многу лоши односи со ВМРО-ДПМНЕ, изјави Станислава Чочоровска Полетан за провладиниот белградски дневен лист „Политика“. Сегашната македонска Влада е пробугарска и проалбанска и не е првпат ВМРО да се обидува да ми мести ...

Чочоровска тврди дрогата ми се монтира процес

Канал5 - 11.01.2007

Станислава Полетан во станот во Белград крои стратегија како да ја докаже невиноста во транспортот на половина тон кокаин. Отворено зборува за српска Политика, но е резервирана за македонските медиуми. За Канал 5 единствено одговори дека со дрогата и се монтира процес.

МВР не опструирала никаква меѓународна акција

Време - 11.01.2007

ПО РЕКОРДНАТА ЗАПЛЕНА НА КОКАИН Огнен Чанчаревиќ Заплената на 486-те килограми кокаин била акција водена исклучиво од МВР и притоа не била уништена никаква меѓународна акција организирана од американската агенција ДЕА (Агенција за борба против дрога), како што јавија некои хрватски медиуми.

Балканот во тревога по шверцот на кокаинот

Утрински - 11.01.2007

„Јутарњи лист“: Дали македонската полиција прерано го отвори контејнерот? Заплената на огромното количество кокаин од страна на македонските власти предизвика големи реакции во медиумите во земјите од поранешна Југославија. Хрватите се претежно сконцентрирани на евентуалната одговорност на екипажот ...

Избрза ли македонското МВР со акцијата за запленување на половина тон кокаин

Канал5 - 11.01.2007

Тешко е да се процени дали македонската полиција избрзала со акцијата за запленетиот половина тон кокаин и со тоа не сакајќи спречила да бидат идентификувани финансиерите на дрогата велат експертите кој ги консултираше Канал 5.

На кумашинката на Аркан и' помагала уште една Македонка од Србија

Утрински - 11.01.2007

Владата со по 5.000 евра ќе ги награди оперативците од МВР и од Царината кои го запленија кокаинот ГОРАН АДАМОВСКИ ЉУБИША СТАНКОВИЌ Покрај фамозната Станислава Полетан, уште една Македонка родена во Србија и еден српски државјанин биле директно инволвирани во шверцот со половина тон кокаин што беше ...

Полицијата избрзала со кокаинот

Дневник - 11.01.2007

Не направивме никаква грешка, а челници од Вашингтон се јавија меѓу првите да ни честитаат за успешната операција, велат во МВР Македонското МВР со запленувањето на половина тон венецуелски кокаин уништило акција на американската Агенција за борба со дрога (ДЕА) за апсење на големи наркобосови, ...

Венецуелските поздрави го разбрануваа Балканот

Вечер Прес - 11.01.2007

Српските власти велат дека Станислава Чочоровска-Полетан не е осомничена за никакви кривични дела во Србија па затоа, и покрај меќународната потерница, таа нема да биде испорачана во Македонија Томо Зориќ, портпарол на српското окружно обвинителство, за српските медиуми вчера изјавил дека ...

Никаде ја нема Станислава Чочоровска

А1 - 10.01.2007

Затворени врати во родното Вевчани, скопскиот стан, белградските фирми. Никаде ја нема Станислава Чочоровска, ниту нејзиниот сопруг Ранко Полетан. Српските новинари ја бараат повеќе од тамошната полиција која ја чека македонската потерница.

Српската полиција не ја привела Чочоровска

А1 - 10.01.2007

Станислава Чочоровска Полетан, балканската кралица на кокаинот, е и понатаму слободна, бидејќи Србија не е надлежна за нејзиниот случај. Имено, ситуацијата во Србија со Станислава до овој момент е потполно неизвесна. Таа има српско државјанство, српската полиција се уште не ја привела, ниту е ...

Вевчанка од Белград мозок на транспортот на кокаинот

Утрински - 10.01.2007

Грчкото подземје го нарачало, а Полетан го организирала транспортот на кокаинот. Станислава Полетан во отсуство доби триесетдневен притвор ГОРАН АДАМОВСКИ Грчкото подземје го нарачало, а македонската државјанка Станислава Полетан, кумашинка на Аркан, е организатор на транспортот на половина тон ...

Запленети 400 килограми кокаин на граничниот премин Блаце

Канал5 - 10.01.2007

Над 400 килограми кокаин утринава е запленет на граничниот премин Блаце. Дрогата била откриена во камион со скопски таблички. Кокаинот бил спакуван во кеси и скриен во 70 канти со поликолор боја. Над 400 килограми кокаин утринава е запленет на граничниот премин Блаце.

Браво, полиција!

Утрински - 10.01.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА Седумдесет и шесте поздрави кои еден Венецуелец ги испратил до своите компањони, трговци со дрога, како лозинка за 76 канти поликолор преполни со кокаин, ја разоткрија најголемата пратка која транзитирала низ Балканот.

Вевчанка го трасирала патот на кокаинот

Дневник - 10.01.2007

Станислава Полетан Чочоревска (38), чиј сопруг Ранко бил телохранител и кум на Жељко Ражнатовиќ-Аркан, е жената што требало да го пренесе кокаинот од Венецуела до Солун, тврди МВР Вевчанката Станислава Полетан Чочоревска (38), чиј сопруг Ранко бил телохранител и кум на Жељко Ражнатовиќ-Аркан, е ...

Грци нарачатели на „76-те поздрави“ од Венецуела, Срби организатори на транспортот

Време - 10.01.2007

ПО СПЕКТАКУЛАРНАТА ЗАПЛЕНА НА МВР Огнен Чанчаревиќ Грчки државјани биле нарачатели на 486-те килограми кокаин што ги заплени МВР, а српска група била организатор на транспортот на дрогата, утврдила истрагата на МВР. Целиот транспорт одел преку фиктивни фирми во Венецуела и во Грција и преку фирмата ...

Белградската полиција трага по скопјанката Чочоровска

Канал5 - 10.01.2007

Меѓународната потерница што ја распиша македонската полиција за Станислава Чочоровска полетан се уште патува за Белград. Но, тоа не е пречка за српската полиција веќе да ја бара Македонката од Белград, организаторката на транспортот на половина тон кокаин фатен на Блаце.

Возачот Азировиќ не знаел дека пренесува кокаин тврди мајка му

Канал5 - 10.01.2007

Транспортерот на дрогата, Алија Азировиќ, според полицијата знаел дека превезува 480 килограми кокаин. Затоа инсистирала на притвор за 33- годишниот превозник. Транспортерот на дрогата, Алија Азировиќ, според полицијата знаел дека превезува 480 килограми кокаин.

Каде ќе се чува кокаинот?

Вест - 10.01.2007

ЗАПЛЕНЕТАТА ДРОГА НЕМА ДА СЕ УНИШТИ ДО ПРАВОСИЛНАТА СУДСКА ПРЕСУДА Објектот каде ќе се чува запленетиот кокаин вреден околу 100 милиони евра се држи во најстога тајност. "Од безбедносни причини бидејќи се работи за многу вредна дрога нема јавно да кажеме каде ќе ја складирамеи чуваме.

И по Аркан, Аркан

Вечер Прес - 10.01.2007

Триесет и осумгодишната Станислава Полетан-Чочоровска, родум од струшкото село Вевчани, кума на најголемиот балкански криминалец и воен злосторник Жељко Ражњатовиќ-Аркан, стоела зад организирањето на шверцот на кокаин, велат од МВР.

Полетан вклучена во транспорт на кокаин

А1 - 09.01.2007

Станислава Полетан Чочоровска, кумашинка на Аркан и блиска до поранешниот претседател Милошевиќ е вклучена во транспортот на кокаинот од Венецуела, соопшти Македонската полиција. Таа е Скопјанка која долги години живее во Белград омажена за Ранко Полетан, еден од командантите на Аркановите тигри.

Полицијата два дена ги брои пакетите кокаин

Дневник - 09.01.2007

По првите 438 килограми, вчера биле најдени уште 45 кг кокаин во кантите со боја Полицијата два дена ги брои пакетите со кокаин од Венецуела, скриени во 882 канти акрилна боја, што полицијата и мобилната царината ги запленија во камион во близина на граничниот премин Блаце.

Запленет кокаин на Блаце вреден 92 милиони евра

Утрински - 09.01.2007

Дрогата од Венецуела преку Црна Гора, Косово и Македонија требало да заврши во Грција ГОРАН АДАМОВСКИ Рекордно количество дрога беше запленета во неделата на граничниот премин Блаце кога беше прекинат шверцерски синџир од Јужна Америка кон Европската yнија.

Запленети 483 килограми чист кокаин

Вест - 09.01.2007

НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН БЛАЦЕ Кокаинот натоварен во Венецуела е висококвалитетен бидејќи потекнува директно од производителот, а не од трети лица и ако не се меша на пазарот би достигнал вреднбост од 92 милиони евра Завчера македонската полиција, во соработка со Царината, на граничниот премин Блаце ...

Запленет половина тон кокаин

Време - 09.01.2007

НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН „БЛАЦЕ“ Огнен Чанчаревиќ Македонската полиција и царина во саботата навечер на граничниот премин „Блаце“ заплениле околу 500 килограми висококвалитетен кокаин , кој бил најден во македонски камион. Дрогата била спакувана во пакети од по еден килограм и била ставена во големи ...

Заплена за почит

Време - 09.01.2007

Огнен Чанчаревиќ На хрватската телевизија „Нова“ завчера имаше прилог за успехот на нивната полиција за откриени пет килограми хашиш. Полицијата по полноќ ги повикала новинарите за да го сликаат нејзиниот голем успех. За нивна беља, не толку безначајната заплена на дрога се случила истовремено со ...

Македонката од Белград Станислава Чочоровска е организатор на шверцот на кокаинот

Канал5 - 09.01.2007

Српски клан го организирал транспортот на кокаинот- грчки нарко- кругови инвестирале милионска сума во 486 килограми дрога што во саботата на преминот Блаце ја конфискуваше македонската полиција. Српски клан го организирал транспортот на кокаинот- грчки нарко- кругови инвестирале милионска сума во ...

Чочоровска осомничена за кокаинот

Макфакс - 09.01.2007

Скопје Надлежен суд и одреди 30 дена притвор во отсуство на лицето Станислава Полетан (Чочоровска), осомничена за организација на транспортот на запленетите 486 килограми кокаин. Таа поседува македонско и српско државјанство и според сознанијата на македонската полиција презентирани на денешниот ...

Чочоровска - Полетан директор на компанијата Макфут

Макфакс - 09.01.2007

Белград Осомничената за организацијата на пратката запленет кокаин во Македонија, Станислава Чочоровска Полетан, е директор на српската фирма Макфут, која според црногорската Царина ја порачала пратката со поликолор од Венецуела.

Нови информации за рекордната заплена од 0,5 тони кокаин

Макфакс - 09.01.2007

Скопје Нови податоци од истрагата за рекордната заплена на околу половина тон чист кокаин треба да бидат соопштени денеска најавија надлежните органи Близу 500 килограми чист висококвалитетен кокаин од Венецуела, вреден помеѓу 46 и 92 милиони евра, беше запленет пред два дена на Граничниот премин ...

Во пратката на Блаце откриени уште 45 килограми кокаин

Вечер Прес - 09.01.2007

Ова е откриено вчераутро откако во саботата царинарниците на овој граничен премин откриле 438 килограми кокаин, што во кутии со акрилна боја пристигнал од Јужна Америка, преку Црна Гора, во камион управуван од македонски државјанин.

Откриени нови количества скриен кокаин

А1 - 08.01.2007

Проверката на остатокот канти со поликолор откри нови количества скриен кокаин. Сега тежината на дрогата изнесува вкупно 483 килограми. Вредноста на кокаинот е од 46 до 92 милиони евра, во зависност дали дрогата ќе се продава на големо или на мало.

Полската полиција заплени 118 килограми кокаин

А1 - 08.01.2007

Полската полиција заплени 118 килограми кокаин, при што е разбиена мрежа за трговија со кокаин од Латинска Америка. Како што денеска соопшти полицијата, уапсени се и двајца Полјаци, кои што воедно и го организирале транспортот на дрогата, што пристигнала преку аеродромот од германскиот град Хамбург.

Груевски им честита на соработниците за акцијата на заплена на над 400 килограми дрога

Канал5 - 08.01.2007

Нови 45 килограми кокаин се откриени во кантите со поликолор во кој вчера на преминот Блаце во камион со скопски таблички беа запленети 440 килограми високо квалитетна дрога. Досегашната истрага утврдила 483 килограми кокаин со вредност од над 46 милиони евра.

Македонија побара екстрадиција на Чочоровска

Макфакс - 08.01.2007

Скопје Министерот за правда Михајло Маневски денеска побара од српското министерство за правда екстрадиција на Станислава Чочоровска Полетан. Екстрадицијата на Чочоровска, како што соопштуваат од министерството за правда е побарана врз основа на барањето на Основниот суд Скопје II.

Запленети 118 килограми кокаин во Полска

Макфакс - 08.01.2007

Варшава Полската полиција заплени 118 килограми кокаин при што е разбиена мрежа за трговија со кокаин од Латинска Америка. Како што денеска соопшти полицијата, уапсени се и двајца Полјаци, кои што воедно и го организирале транспортот на дрогата, што пристигнала преку аеродромот од германскиот град ...

Запленети над 400 килограми кокаин на ГП „Блаце“

Макфакс - 08.01.2007

Скопје Повеќе од 400 килограми кокаин, вреден 40 милиони евра, е запленето на Граничниот премин Блаце, изјавија за Макфакс извори во МВР. Од полицијата додаваат дека по претходна дојава на ГП „Блаце“ вчера бил запрен камион со македонски регистарски таблички, управуван од македонски државјанин.

Неколку осомничени лица за шверцот на кокаин

Макфакс - 08.01.2007

Скопје Неколку лица од Македонија и од соседните земји се осомничени за вмешаност во шверц на повеќе од 400 килограми кокаин, откриен вчера на Граничниот премин Блаце. Ова денеска го изјави премиерот Никола Груевски додавајќи дека случајот го презеде Јавното обвинителство.