TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Започнува финалната фаза за уставните амандмани

А1 - 07.10.2001

Комисијата за уставни прашања, со која раководи претседателот на Собранието Стојан Андов во понеделник ќе ги разгледа предлозите на шест амандмани на Уставот што, по јавната расправа, ги достави претседателот на државата Борис Трајковски.

Амандманите нема да се усвојуваат, додека не се најдат киднапираните

Вест - 06.10.2001

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ ГИ ДОСТАВИ ПРВИТЕ ШЕСТ АМАНДМАНИ За вторник свикана седница на Собранието, но на неа освен претрес не се предвидува и усвојување, зашто тоа се условува со ослободување на исчезнатите лица Претседателот Борис Трајковски вчера попладне му доставил на спикерот на парламентот ...

Мировниот процес е деблокиран - Андов во вторник закажа седница

А1 - 05.10.2001

Собранието во вторник ќе започне расправа за шест предлог амандмани на Уставот на земјата што денеска шефот на државата писмено му ги достави на претседателот на парламентот. „Претседателот Трајковски денеска достави предлог на шест амандмани и јас ќе закажам седница на парламентот за вторник, 9-ти ...

Не Андов, туку службата за информирање вршела селекција на новинари

Вест - 05.10.2001

ДЕМАНТИ Поради неетичко однесување и непочитување на договорот, кој од дваесетина присутни новинари го прекрши само новинарот на ВЕСТ, Отсекот за информирање (а не претседателот Андов), во иднина нема да го поканува Вашиот новинар Насер Селмани (чие цело име е објавено во денешното Ваше издание) на ...

Очајот за киднапираните продолжува

Вест - 05.10.2001

ЗА ИСЧЕЗНАТИТЕ СС УШТЕ НЕМА НИКАКОВ АБЕР И покрај алармирањето на сите институции и посочувањето на селото Варвара како место каде ОНА ги држи киднапираните, за нив нема никаква информација ОНА има киднапирано не 14 туку 12 Македонци.

Андов бара соодветен новинар од ВЕСТ

Вест - 04.10.2001

Службата за информирање на Собранието, вчера телефонски му испрати порака на главниот уредник на ВЕСТ, во иднина да праќа друг новинар на брифинзите на Андов. Повод за оваа порака од спикерот Андов е вчерашниот текст "Шпион во кабинетот на Андов", во кој се известува за завчерашниот брифинг со ...

Парламентот ќе заседава, откако ќе се најдат киднапираните лица

Вест - 04.10.2001

СПИКЕРОТ НА СОБРАНИЕТО СТОЈАН АНДОВ БАРА ЗАПАД ДА НЕ НАМЕТНУВА ДВОЈНИ СТАНДАРДИ Андов побара од странците "сите заеднички да се ангажираат околу ослободувањето на киднапираните цивили и западните земји да се однесуваат со целосна почит и респект кон државните институции", зашто...

Трајковски нема да ги достави амандманите на време

А1 - 03.10.2001

Претседателот Борис Трајковски денеска испрати писмо со кое го известува првиот парламентарец дека тој и неговиот кабинет не се во можност да ги подготват и испратат сите предлог амандмани потребни за одржување на собраниска седница.

Шпион во кабинетот на Андов

Вест - 03.10.2001

ПРЕКИНАТ БРИФИНГ КАЈ СПИКЕРОТ НА ПАРЛАМЕНТОТ Пердју му рекол на спикерот на парламентот: "Договорот со Робертсон е нула!" Претседателот на Собранието на Македонија Стојан Андов, вчера откри европски шпион во неговиот кабинет.

"Олеснувачите" бараат седница, без оглед на судбината на киднапираните

Дневник - 03.10.2001

АНДОВ ВО "МЕНГЕМЕТО" НА ЛЕОТАР И ПЕРДЈУ Двајцата олеснувачи не го "признаваат" она што Робертсон му го ветил на Андов, зашто "тој нема право да им се меша во работата" Меѓународните претставници Франсоа Леотар и Џејмс Пердју од вчера повторно вршат притисок на политичките претставници во земјава за ...

Евро шпиуни во кабинетот на Андов

А1 - 02.10.2001

Фатете ги шпиуните! Ова е денешниот епилог од брифингот на спикерот Стојан Андов на новинарите. Брифингот на Андов за кој ги информирал новинарите за неговите средба со Пердју и Леотар се претворил во своевиден скандал. Андов наеднаш утврдил дека во кабинетот освен новинари имало и двајца непознати.

Ги бараме киднапираните - живи или мртви

Вест - 02.10.2001

ЗАПРЕНА ПОСТАПКАТА ЗА ПРОМЕНА НА УСТАВОТ Семејствата на 14-темина жители на Тетовско, вчера тропаа од врата на врата кај државниот врв, со надеж дека некој од нив ќе стори нешто или барем ќе им каже некој абер за нивните најблиски...

Ако не се ослободат киднапираните, нема уставни промени!

Дневник - 02.10.2001

АНДОВ И ТРАЈКОВСКИ ГИ УТЕШИЛЕ СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАЛОЖНИЦИТЕ Постапката во Парламентот за уставни промени ќе биде блокирана се додека не бидат ослободени лицата киднапирани од албанските терористи, им ветиле претседателот Борис Трајковски и претседателот на Собранието Стојан Андов, на семејствата на ...

Нема седница за уставни промени додека не се ослободат киднапираните

А1 - 01.10.2001

„Нема да биде одржана седница за усвојување на измените на Уставот доколку не бидат ослободени киднапираните цивили“, предупреди собранискиот спикер, Стојан Андов, по средбата со членовите на семејствата на киднапираните Македонци од кризниот регион на Тетово.