TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Универзитетот за информатички науки и технологии го обележа "Денот на дрвото"

Факултети - 29.11.2013

Универзитетот за информатички науки и технологии „ Апостол Павле“ ја поддржа и активно се вклучи во есенската акција за пошумување, иницијатива на проектот „Ден на дрвото- засади ја својата иднина“.

Сите што садеа дрвца во средата, утре на работа

Sky - 29.11.2013

Оваа сабота ќе биде работен ден и ќе се обработува „Денот на дрвото“. - Дванаесеттата акција на „Ден на дрвото“ беше масовна и успешна. Река граѓани се упатуваа кон подготвените терени за засадување ...

„Македонски шуми“ сади, а не брои колку дрвца се фатени

+инфо - 28.11.2013

Наша обврска не е да ги броиме или проверуваме засадените дрвца во акцијата „Ден на дрвото“. За такво нешто си има надлежни државни институции кои прават контроли, а потоа составуваат записник.

Македонија доби нови 5 милиони садници

Press24 - 28.11.2013

На 27 ноември граѓаните на Македонија преку акцијата „Ден на дрвото, со свои раце засадија 5 милиони садници во сите општини на земјава, информираат од граѓанското здружение Ден на дрвото.

Денеска работен ден за сите кои во средата садеа дрва

Press24 - 28.11.2013

Од Министерството за труд и социјална политика, информираат дека денеска ќе биде работен ден, бидејќи се одработува „Денот на дрвото“. Инаку, во текот на акцијата "Ден на дрвото-Засади ја својата ...

Власта сади, шумите се намалуваат, СДСМ не засади ни дрвце

Канал 77 - 28.11.2013

Власта не сади здравје туку од оваа акција, Ден на дрвото направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови, обвини СДСМ, тврдејќи дека ако се садат дрвја и се пошумува, ...

Багреми, јасени и чемпреси беа засадени за поздрава иднина

Н.Македонија - 28.11.2013

Снегот не ги спречи скопјани и годинава масовно да се вклучат во оваа акција И повозрасните граѓани засадија дрвја за позелено Скопје Спроведена 12-та акција Ден на дрвото Пет милиони багреми, јасени ...

Здружението „Ден на дрвото“ повикува на еко-патриотизам

Н.Македонија - 28.11.2013

На 27 ноември граѓаните на Македонија преку акцијата „Ден на дрвото, со свои раце засадија 5 милиони садници во сите општини на земјава, се обратија денеска со соопштение од Граѓанското здружение ...

Засадени пет милиони дрвца

Алсат-М - 27.11.2013

Пет милиони дрвца денеска се засадија низ цела Македонија, како дел од акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Во акцијата која се оддржува по 12 пат и е под мотото , , Засади здравје! ...

СДСМ - Денот на дрвото збогатува функционери

Алсат-М - 27.11.2013

СДСМ денеска ја обвини Владата дека преку акцијата Ден на дрвото, го нема за цел здравјето на граѓаните, туку да ги полни џебовите на некои функционери со милиони евра.

Багреми и јавори засадени на голините и на опожарените падини

Дневник - 27.11.2013

Вредните раце на Македонците вчера донесоа нова доза живот на голините и опожарените падини - илјадници граѓани, и покрај првиот годинашен снег, се приклучија на традиционалната акција за пошумување, ...

Снегот го изненади „денот на дрвото“

Телма - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која e планирано да бидат засадени пет милиони садници на површина од ...

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дврца

Алсат-М - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Македонија се пошумува со нови пет милиони дрвја

24 Вести - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска се одржува 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Фото: Груевски засади дрвце во општина Аеродром, еве каде садеа министрите

Канал5 - 27.11.2013

Премиерот се вклучи во акцијата за засадување на нови 5 милиони дрвца. Груевски посади дрво во општина Аеродром. Министерот за одбрана Талат Џафери и началникот на ГШ на АРМ Горанчо Котески засадија ...

Премиерот Груевски се приклучи на акцијата „Ден на дрвото“

Утрински - 27.11.2013

Акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ денеска ја поддржа и премиерот Никола Груевски кој засади дрво во паркот „Јане Сандански“ во општина Аеродром.

Засадени пет милиони садници за иднината на Македонија

Утрински - 27.11.2013

Денешната акција беше под мото „Засади здравје! Засади здрава иднина“ а се реализираше на површина од 1.150 хектари Македонија денеска по 12. пат ја засадуваше својата иднина.

Премиерот Груевски се приклучи на акцијата „Ден на дрвото“

Телеграф - 27.11.2013

Дрвја засадија и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, градоначалниците на Скопје и на Општина Аеродром Коце Трајановски и Ивица Коневски и директорот на ЈП „Македонски шуми“ Жарко ...

Во Битолско засадени над 200.000 нови садници

Курир - 27.11.2013

Во еколошката акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, која годинава се одржа во атарот на населеното место Раштани, денеска по 12 пат се приклучија претставници на јавниот и политичкиот ...

ФОТО: Јанкулоска садеше дрвја во Општина Илинден

А1 On - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ на територија на Општина Илинден денеска се реализираше 12 традиционална акција „Ден на дрво 2013“, при што се засадија 168.000 садници на површина ...

На две локации во велешко насадени 32.000 садници

Курир - 27.11.2013

На две локации, во месноста „Колиба“ кај Башино Село на осум хектари и во реонот Балталак во близина на фабриката „Порцеланка“ на 45 хектари, денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото, засади ја ...

БИТОЛА: 200 илјади нови садници

Телеграф - 27.11.2013

Оваа традиција треба да продолжи со цел да ѝ дадеме ден повеќе на планетата Земја и да обезбедиме здрава иднина за нашите деца, рече Коњановски Претставници на јавниот и на политичкиот живот на ...

Општина Струмица: Ние засадуваме вистински дрвца, а не тревки

А1 On - 27.11.2013

Општина Струмица за разлика од Владата на Груевски не се занимава со фарси, каква што е и Денот на дрвото. Општина Струмица две години по ред, два пати годишно, со средства од општинскиот буџет ...

Македонија пошумена со нови пет милиони дрвца

Курир - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска беа засадени пет милиони дрвца на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија во 12-та акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“.

ДЕН НА ДРВОТО: Во Штип се садат 160.000 багреми

Телеграф - 27.11.2013

Локацијата ја посетија и се вклучија во акцијата државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање, Соња Лепиткова, заедно со градоначалникот Илчо Захариев Во рамките на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов да се извини за неточните информациите изнесени за акциајта „Ден на дрвото“

Курир - 27.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли како неточни и паушални информациите изнесени од СДСМ и портпаролот Петре Шилегов во врска со спроведување на акциајта „Ден на дрвото“.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ критикува се што оваа Влада прави

А1 On - 27.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли како неточни и паушални информациите изнесени од СДСМ и портпаролот Петре Шилегов во врска со спроведување на акциајта „Ден на дрвото“.

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов да се извини за дезинформациите изнесени за акциајта „Ден на дрвото“

Нетпрес - 27.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ истакна дека информациите изнесени од СДСМ и портпаролот Петре Шилегов во врска со спроведување на акциајта „Ден на дрвото“ се неточни и паушални.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција на СДСМ за акцијата „Ден на дрвото“

Сител - 27.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли како неточни и паушални информациите изнесени од СДСМ и портпаролот Петре Шилегов во врска со спроведување на акциајта „Ден на дрвото“.

Пет милиони садници за својата иднина

Порта 3 - 27.11.2013

Македонија денеска по 12. пат ја засадуваше својата иднина. Акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ овој пат беше со мото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ и се спроведуваше на ...

Дванаесетта акција „Ден на дрвото“

Р.С.Европа - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје, засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи дванаесеттата акција „Ден на дрвото“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 хектари низ цела ...

Пет милиони садници ќе бидат засадени на денешниот „Ден на дрвото“

Нетпрес - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Македонија сади пет милиони дрвца

Макфакс - 27.11.2013

Пет милиони садници на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија се очекува да бидат засадени во среда во 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“.

Ден на дрвото – денеска ќе бидат засадени нови 5 милиони дрвца

МКД - 27.11.2013

„Засади здравје! Засади здрава иднина!" е мотото на денешната дванаесетта по ред акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!". На површина од 1.150 хектари денеска треба да се засадатпет ...

И во општина Штип се спроведува акцијата „Ден на дрвото„

Нетпрес - 27.11.2013

И Општина Штип денес ја спроведува државната акција „Ден на дрво 2013“. Во Штип, дрво ќе засади и државниот секретар во Министерството за животна средина, Соња Лепиткова и градоначалникот на Штип, ...

По 12-ти пат денес низ цела Македонија се спроведува акцијата „Ден на дрвото“

Inpress - 27.11.2013

Скопје, 27. ноември 2013 (ИНПРЕС) Акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, која по 12-ти пат се одржува денеска, овој пат е под мотото „Ден на дрвото - Засади здравје“, со што се става ...

Груевски ќе засади дрва во Аеродром

Press24 - 27.11.2013

По повод акцијата Ден на дрвото-засади ја својата иднина, денеска премиерот Никола Груевски, ќе засади дрво во паркот „Јане Сандански“во општина Аеродром.

Премиерот засади дрвце во паркот „Јане Сандански“ во Аеродром

Нетпрес - 27.11.2013

ФОТО: КУРИР Премиерот Никола Груевски, денеска по повод одбележување на Ден на дрвото – „Засади здравје! Засади здрава иднина!“, се вклучи во акцијата и засади дрво во паркот „Јане Сандански“, ...

Груевски ќе засади дрвце во паркот „Јане Сандански“ во општина Аеродром

Нетпрес - 27.11.2013

Премиерот Никола Груевски, денеска по повод одбележување на Ден на дрвото – „Засади здравје! Засади здрава иднина!“, ќе засади дрво во паркот „Јане Сандански“ во општина Аеродром.

Пошумени 22 хектари во Прилепско

Сител - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје, засади здрава иднина!“ денеска се засадуваат садници на 22 хектари во близината на Прилеп во месноста „Кукул“ кај вењштачкото езеро.

Министерот Ивановски и градоначалникот на Желино засадија дрвца во месноста Орашје

Сител - 27.11.2013

Министерот за информатичко општество и јавна администрација Иво Ивановски заедно со градоначалникот на општина Желино Фатмир Изаири и пратеничката во македонското Собрание Светлана Карапетрова ...

Министерот Џафери и началникот на ГШ на АРМ Котески се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“

Сител - 27.11.2013

Во кругот на Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ во Скопје денеска во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ се вклучија и министерот за одбрана Талат Џафери и началникот на ...

Џафери и Котески се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“

Press24 - 27.11.2013

Министерот Талат Џафери и началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котевски денеска заедно засадија дрвца во кругот на Министерството за одбрана.

Џафери: Кон акцијата „Ден на дрвото“ придонесуваме со сите капацитети

Нетпрес - 27.11.2013

Министерството за одбрана зема учество и активно придонесува кон заштита на природата, рече денеска министерот за одбрана, Талат Џафери. „Ние како Министерство за одбрана, покрај уставната функција, ...

Универзитетот за информатички науки и технологии го обележа „Денот на дрвото“

OhridNews - 27.11.2013

Универзитетот за информатички науки и технологии „ Св. Апостол Павле“ ја поддржа и активно се вклучи во есенската акција за пошумување, иницијатива на проектот „Ден на дрвото- засади ја својата ...

ФОТО: Охридскиот градоначалник и соработниците засадија дрвца

Курир - 27.11.2013

Со засадување на палми во градскиот парк во Охрис, градоначалникот Никола Бакрачески со дел од своите соработници вчера ја најавија денешната акција „Денот на дрвото – Засади ја својата иднина“.

Министерот Тодоров се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“ во Радовиш

Сител - 27.11.2013

Министерот за здравство, Никола Тодоров денеска во Радовиш учествуваше во акцијата „Денот на дрвото“, која што годинава, како што потенцира, е посветена токму на здравјето.

ФОТО: Тодоров засади дрвца во Радовиш

Press24 - 27.11.2013

Министерот за здравство, Никола Тодоров, денеска во Радовиш се приклучи на акцијата „Денот на дрвото“. - Тоа е и суштината на акцијата од самиот почеток.

Дамјановски: Владата да престане со сечење дрвја

А1 On - 27.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници во населбата „Карпош“ во Куманово, поточно во близина на црквата Свети Архангел, градоначалникот Зоран Дамјановски, претседателот на Советот на Општина ...

Во Ѓорче се засадија над 6500 дрвца

Курир - 27.11.2013

Општинарите не дозволиа првиот годинашен снег да ги изненади. Уште во раните утрински часови беше фрлена сол на надвозникот во населбата Даме Груев кој е главна сообраќајна артерија за населените ...

Власта сади - власта сече

Нова ТВ - 27.11.2013

Македонија откако во изминатите години ја „засади својата иднина“, денес го „засади и здравјето“. Се садеше по разни времески услови, сонце, ветар и дожд, оваа година и на снег, но ништо не ја запре ...

Обновено: „Мазатар“ оплеменет со голем број нови садници

OhridNews - 27.11.2013

И покрај ниските температури и наврнатиот снег голем број охриѓани, денес, беа дел од 12- та по ред акцијата „Ден на дрвото- засадија својата иднина“.

ФОТО: Груевски засади дрво во Аеродром

Курир - 27.11.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска по повод одбележување на Ден на дрвото – „Засади здравје! Засади здрава иднина!“, се вклучи во акцијата и засади дрво во ...

ФОТО: Премиерот Груевски засади дрво во Аеродром

Press24 - 27.11.2013

Под мотото Засади здравје! Засади здрава иднина! денеска се одбележува 12-та акција Ден на дрвото. И премиерот Никола Груевски се приклучи кон акцијата, садејќи дрво во општината Аеродром.

Учениците и студентите во Охрид најактивни во акцијата за пошумување

Сител - 27.11.2013

Акцијата „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ во Охрид се спроведува на месноста месноста „Мазатар“ кај селото Горно Лакочереј. Најбројни и овојпат беа учениците од средните и основните училишта, ...

Ѓорче Петров ќе го разубават 6.500 дрвца

Press24 - 27.11.2013

Во рамки на акцијата Ден на дрвото-Засади ја својата иднина, денеска во општината Ѓорче Петров беа засадени повеќе од 6.500 садници. Дрвца садеа вработените од општината, наставниците, учениците и ...

ФОТО: И министерката Јанкулоска денеска засади дрво

Press24 - 27.11.2013

Во рамки на манифестацијата Засади здравје! Засадија својата иднина! денеска и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, денеска насади дрва во во месноста Мршевски рид во близината на ...

Акцијата „Ден на дрвото“ се одвива успешно

Курир - 27.11.2013

Дванаесетата по ред акција „Ден на дрвото “ успешно се реализира во сите делови на Македонија. Денеска Македонија ќе се збогати со уште 5 милиони дрвја со што ќе се надмине бројката од 45 милиони ...

Коњановски засади дрвца на Бел Камен во Битола

Сител - 27.11.2013

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски денеска засади дрвца во месноста Бел Камен во Битола. Неопходно е традицијата за садење дрвца, која, како што истакна, ...

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дрвца

А1 On - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Ден на дрвото: Денес Македонија сади пет милиони дрва

Кирилица - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

(ВИДЕО) Шилегов: Покрај милионските садници вкупната површина под шуми е намалена

А1 On - 27.11.2013

„Власта не сади Здравје. Власта на Груевски од оваа акција, Ден на дрвото направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови. Ако навистина се садат дрвја и се пошумува, ...

Шилегов: Денот на дрвото е акција во која милионите завршуваат во нечии џебови

Нетпрес - 27.11.2013

Акцијата „Денот на дрвото“ е акција во која милионите завршувале во нечии џебови, рече денеска портпаролот на опозициската СДСМ, Петре Шилегов. „Власта не сади Здравје.

(ВИДЕО) Караџовски: Пресметајте сами колку чини „Ден на дрвото“

А1 On - 27.11.2013

Повеќе од 10 милиони евра се потрошени за акцијата „Ден на дрвото“ од 2008 – 2012-та година, според информациите кои ги даде директорот на ЈП „Македонски шуми“, одговарајќи на новинарско прашање дека ...

ГАЛЕРИЈА Шилегов: Некој добро си ги полни џебовите од „Денот на дрвото“

+инфо - 27.11.2013

Власта не сади здравје. Власта на Груевски од оваа акција, „Ден на дрвото“ направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови. Ако навистина се садат дрвја и се пошумува, ...

Нови 200 илјади садници засадени во Битолско

А1 On - 27.11.2013

Претставници на јавниот и политичкиот живот на градот, граѓански организации, ученици и поединци од Битола денеска по 12. пат се вклучија во еколошката акција „Ден на дрвото – засади ја својата ...

ГАЛЕРИЈА Администрацијата остана да сади на снег, граѓаните седеа дома

+инфо - 27.11.2013

Со слаба заинтересираност кај граѓаните, кои ги имаше само тук-таму, помина денеска 12-тата по ред акција за пошумување на Македонија, „Ден на дрвото“, во која беше предвидено засадување на пет ...

Во Велешко насадени 32 илјади садници на две локации

Сител - 27.11.2013

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото, засадија својата иднина“ во Велешко денеска беа насадени 32 илјади садници на две локации и тоа во месноста „Колиба“ кај Башино Село на осум хектари и во реонот ...

„Ден на дрвото“ во Штип, се садат 160.000 багреми

Сител - 27.11.2013

Во рамки на Акцијата „Ден на дрвото“ во Штипско на површина од 45 хектари во локацијата Калимерово се садат 160.000 багремови садници. Локацијата ја посетија и се вклучија во акцијата државниот ...

Шилегов: Власта прави расадник на милиони евра

Нова ТВ - 27.11.2013

Власта не сади Здравје. Власта на Груевски од оваа акција, Ден на дрвото направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови. Ако навистина се садат дрвја и се пошумува, ...

Џафери: Кон акцијата „Ден на дрвото" придонесуваме со сите капацитети

Макфакс - 27.11.2013

Министерството за одбрана, покрај уставната функција, зема учество и придонесува и кон заштитата на природата, а како и секоја година, активноста е во соработка со воените аташеи што укажува на ...

Министерот Џафери и началникот на ГШ на АРМ Котески се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“

А1 On - 27.11.2013

Во кругот на Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ во Скопје денеска во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ се вклучија и министерот за одбрана Талат Џафери и началникот на ...

Општина Струмица: Ние садиме дрвја, а не како вас тревки

+инфо - 27.11.2013

Општина Струмица за разлика од Владата на Груевски не се занимава со фарси, каква што е и Денот на дрвото. Ние две години по ред, два пати годишно, со средства од општинскиот буџет спроведуваме ...

Mинистерот Јанакиески засади садници во паркот „Јане Сандански“

Нетпрес - 27.11.2013

Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска се вклучи во акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Во рамките на акцијата, министерот Јанакиески посади млади садници во паркот ...

Во Општина Илинден успешно реализирана акцијата „Ден на дрво 2013“

Сител - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ на територија на Општина Илинден денеска се реализираше 12 традиционална акција „Ден на дрво 2013“, при што се засадија 168.000 садници на површина ...

ВМРО - ДПМНЕ: СДСМ си ги прикрива своите неуспеси

Нова ТВ - 27.11.2013

СДСМ и Петре Шилегов денес изнесоа голем број на неточни и паушални информации поврзани со спроведување на акцијата “Ден на дрвото”. Така СДСМ си ги прикрива своите неуспеси и се теши заради успесите ...

ФОТО: Јанакиески засади дрва во Аеродром

Press24 - 27.11.2013

Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска беше дел од акцијата Ден на дрвото-засади ја својата иднина. Тој засади дрва во паркот Јане Сандански во Аеродром.

ВМРО- ДПМНЕ: СДСМ ги прикрива своите неуспеси и се теши заради успесите на Владата

Нетпрес - 27.11.2013

Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ упатија писмена реакција на изјавата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, истакнувајќи дека партијата ги прикрива своите неуспеси и се теши заради успесите на оваа Влада.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во врска со Денот на дрвото

Р.С.Европа - 27.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли како неточни и паушални информациите изнесени од СДСМ и портпаролот Петре Шилегов во врска со спроведување на акцијата „Ден на дрвото“.

Власта сади, шумите се намалуваат, СДСМ не засади ни дрвце

Макфакс - 27.11.2013

Власта не сади здравје туку од оваа акција, Ден на дрвото направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови, обвини СДСМ, тврдејќи дека ако се садат дрвја и се пошумува, ...

„Ден на дрвото“ – засадени нови 5 милиони дрвца

Алфа - 27.11.2013

Синоќешните снежни врнежи се добредојдени за младите, 5 милиони дрвца кои беа засадени денеска преку акцијата „Ден на дрвото“. Според познавачите, влагата значи бериќет и успешно пошумување.

Во Битола засадени околу 200.000 садници

Нетпрес - 27.11.2013

Снегот и студеното време не ги спречи голем број на граѓани, претставници на политички партии, претставници на јавни претпријатија од градот, претставници на Општина Битола предводени од ...

ФОТО: Нови дрвца го разубавија Скопје

Press24 - 27.11.2013

Градот Скопје и оваа година успешно и масовно ја одржа акцијата „Дран на дрвото 2013 година“. Ова е 12 акција по ред и до сега се насадени 45 милинои садници.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Шилегов изнесоа неточни информации за Денот на дрвото

+инфо - 27.11.2013

СДСМ и Петре Шилегов денес изнесоа голем број на неточни и паушални информации поврзани со спроведување на акцијата “Ден на дрвото”. Така СДСМ си ги прикрива своите неуспеси и се теши заради успесите ...

Македонците денеска засадија пет милиони дрвца

Нетпрес - 27.11.2013

Од денеска, флората на Македонија е побогата за пет милиони дрвца насадени од вредните раце на граѓаните на кои не им сметаше студеното време за да бидат дел од 12-татат по ред акција „Ден на дрвото ...

Градот Скопје и сите вработени денеска активно садеа дрва

Нетпрес - 27.11.2013

Градот Скопје и оваа есен традиционално ја поддржа акцијата „Ден на дрвото 2013 година“. Од Градот информираат дека во акцијата за засадување садници учество зедоа вработените во Град Скопје, ...

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ садеше дрва во Капиштец

Нетпрес - 27.11.2013

Денешната акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, која годинава се одржа под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ беше поддржана и од Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Опозициските градоначалници го саботираат празникот

Телеграф - 27.11.2013

СДСМ досега не поздрави и не поддржа ниту еден проект. Но, тоа го прави бидејќи во времето додека тие беа на власт немаа ниту проекти, ниту значајни активности, се вели во реакцијата ВМРО-ДПМНЕ ги ...

Министрите на терен засадија дрвца

Сител - 27.11.2013

Млади и стари, ученици и пензионери , рано утрово ја напуштија урбаната средина и со автобуси се упатија 20на километри надвор од Скопје . . Атарот на село Мршевци беше последната станица за неколку ...

Ден на дрвото-Засади ја својата иднина

Сител - 27.11.2013

70 илјади нови садници ќе го разубавуваат Скопје. Акцијата Ден на дрвото успешно спроведена по 12 пат и на локално ниво. Голем број граѓани, градоначалници и политичари меѓу кои и премиерот Груевски ...

СДСМ: Кога немаше ден на дрвото имаше повеќе пошумени површини

+инфо - 27.11.2013

Во 2011 година, во и вон шума, пошумување е 2,081 хектар, а во 2013 е 1.378 хекари. Во 2000 година, пак, без ден на дрвото биле пошумени 2.370 хектари.

Заменик министерот за животна средина пошумуваше во Демир Капија

Нетпрес - 27.11.2013

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Стево Темелковски ја поддржа републичката акција „Засади здравје, засади здрава иднина!“ приклучувајќи се на акцијашите во општина Демир ...

Министерот Тодоров се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“ во Радовиш

А1 On - 27.11.2013

Министерот за здравство, Никола Тодоров денеска во Радовиш учествуваше во акцијата „Денот на дрвото“, која што годинава, како што потенцира, е посветена токму на здравјето.

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар засадија дрвца

Курир - 27.11.2013

По повод денешната голема акција за засадување на нови садници „Ден на дрвото“, претседателката на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова заедно со советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Општина ...

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дврца

Алфа - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

ФОТО: Министерот Тодоров се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“

Курир - 27.11.2013

Министерот за здравство, Никола Тодоров денеска во Радовиш учествуваше во акцијата „Денот на дрвото“, која што годинава, како што потенцира, е посветена токму на здравјето.

ФОТО: Премиерот Груевски засади дрво во Аеродром

Сител - 27.11.2013

Под мотото Засади здравје! Засади здрава иднина! денеска се одбележува 12-та акција Ден на дрвото. И премиерот Никола Груевски се приклучи кон акцијата, садејќи дрво во општината ...

Околу 300 војници вклучени во садењето дрвца

Телеграф - 27.11.2013

Министерот Џафери и началникот на ГШ на АРМ, Котески, се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“ Во кругот на Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ во Скопје денеска во акцијата „Ден на ...

Коњановски засади дрвца на Бел Камен во Битола

А1 On - 27.11.2013

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски денеска засади дрвца во месноста Бел Камен во Битола. Неопходно е традицијата за садење дрвца, која, како што истакна, ...

Нови 200 илјади садници засадени во Битолско

Сител - 27.11.2013

Претставници на јавниот и политичкиот живот на градот, граѓански организации, ученици и поединци од Битола денеска по 12. пат се вклучија во еколошката акција „Ден на дрвото - засади ја својата ...

ФОТО: Македонија побогата за пет милиони дрвца

Press24 - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска беа засадени нови пет милиони дрвца на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија. Жарко Караџоски директорот на „Македонски шуми“ ...

Дамјановски: Дрвата не се садат само еден ден, тие треба да се чуваат и да не се сечат

Sky - 27.11.2013

Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски, претседателот на Советот на Општина Куманово, Максим Димитриевски и бројни граѓани го одблежаа „Денот на дрвото“.

(ВИДЕО) СДСМ: Власта од Денот на дрвото направи расадник на милиони што завршуваат во нечии џебови

Либертас - 27.11.2013

Изјава за медиуми на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Власта не сади Здравје. Власта на Груевски од оваа акција, Ден на дрвото направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии ...

(ВИДЕО)СДСМ :Каде се милионските садници и каде завршија милионите за нив?

Локално - 27.11.2013

Власта не сади Здравје. Власта на Груевски од оваа акција, Ден на дрвото направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови. Ако навистина се садат дрвја и се пошумува, ...

Повеќе од 200 илјади дрвца засадени во Битола и околината

Република - 27.11.2013

Повеќе од 200 илјади дрвца беа посадени во Битола и околината во акцијата „Денот на дрвото – засадија твојата иднина“. Засадувањето на 200.000 садници со бел и црн бор, даб и други садници се изврши ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов да се извини за лагите за бројот и цената на садниците

Бриф - 27.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрла како неточни и паушални информациите изнесени од СДСМ и портпаролот Петре Шилегов во врска со спроведување на акцијата „Ден на дрвото“.

ФОТО: Ниту снегот не го спречи министерот Тодоров да ја засади својата иднина

Либертас - 27.11.2013

Министерот за здравство, Никола Тодоров денеска во Радовиш учествуваше во акцијата „Денот на дрвото“, која што годинава, како што потенцира, е посветена токму на здравјето.

Груевски засади дрво во Аеродром (фото)

Република - 27.11.2013

Претседателот на Владата Никола Груевски по повод одбележување на Ден на дрвото денеска засади дрво во паркот „Јане Сандански“ во општина Аеродром. Republika ...

Градот Скопје ќе сади дрвца на падините на Водно

Скопје инфо - 27.11.2013

Градот Скопје и оваа есен, традиционално, ќе ја поддржи акцијата „Ден на дрвото 2013 година“. Денес Градот Скопје ќе организира акција за садење дрвца на падините на планината Водно, на локалитети ...

ГАЛЕРИЈА: Во Битола засадени дрва во снегот

Sky - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје!Засади здрава иднина! и годинава општина Битола го одбележа Денот на дрвото. Градоначалникот Владимир Талески, советниците од Советот на општина Битола и други граѓани ...

Македонија сади пет милиони дрвца

Тера - 27.11.2013

Пет милиони садници на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија се очекува да бидат засадени во среда во 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“.

Пет милиони нови садници денеска чекаат на Вас

Република - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Пет милиони дрвца денеска ќе ја раззеленат Македонија

Sky - 27.11.2013

Денеска ќе се оддржи 12-та акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“. Денешната акција ќе се оддржи под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ и во неа треба да бидат засадени пет ...

(ВИДЕО) Шилегов: Каде се милионските садници и каде завршија милионите за нив?

Бриф - 27.11.2013

Власта не сади здравје, власта на Груевски од оваа акција, Ден на дрвото направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови, рече на денешната прес конференција Петре Шилегов, ...

Груевски засади дрво во Аеродром (ФОТО)

Вечер Прес - 27.11.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска по повод одбележување на "Ден на дрвото - Засади здравје! Засади здрава иднина!", се вклучи во акцијата и засади дрво во ...

ФОТО: Груевски засади дрво во Аеродром

Денешен - 27.11.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска по повод одбележување на Ден на дрвото – „Засади здравје! Засади здрава иднина!“, се вклучи во акцијата и засади дрво во ...

Ден на дрвото-каде ќе садат владините министри?

Локално - 27.11.2013

Во 12. акција „Ден на дрвото“ се вкучени и министерите и други високи функционери во државата. Еве кој каде денеска ќе засади дрвца за здравје и здрава иднина.

Македонија денеска ќе се пошуми со пет милиони дрвца

МК News - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“, денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од ...

Македонија пошумена со нови пет милиони дрвца

Република - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска беа засадени пет милиони дрвца на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија во 12-та акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“.

СДСМ прашува каде се парите: Во 2.000 година без Ден на дрво се пошумуваа двојно поголеми површини

Бриф - 27.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ во немоќ да објасни каде се милионите садници и милионите за нив, ги гази институциите со кои раководи. Денеска за ВМРО-ДПМНЕ не важат информациите од Државниот завод за статистика, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се теши заради успесите на оваа Влада

Локално - 27.11.2013

СДСМ и Петре Шилегов денес изнесоа голем број на неточни и паушални информации поврзани со спроведување на акцијата “Ден на дрвото”. Така СДСМ си ги прикрива своите неуспеси и се теши заради успесите ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ критикува сѐ што прави Владата, не поддржа ниту еден проект

Република - 27.11.2013

површините под шума во Република Македонија континуирано се зголемуваат во површина и во дрвна маса според сите официјални домашни и меѓународни статистики, што ги демантира од изнесените паушални ...

Ден на дрвото: Расте или се намалува шумската површина во Македонија?!

Фактор - 27.11.2013

За опозициската СДСМ „Власта не сади здравје. Власта на Груевски од оваа акција,Ден на дрвото направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови“.

Шилегов: Некој дебело профитира од „Денот на дрвото“

Sky - 27.11.2013

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов обвини дека власта не сади здравје. Според него власта од оваа акција, „Ден на дрвото“ направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови.

За здравје, нови пет милиони дрвца

Вечер Прес - 27.11.2013

На еколошката акција "Засади здравје! Засади здрава иднина!" се приклучија политичари, дипломати, војници, ученици, пејачи, актери, административци, пензионери, екологисти Лопатата вчера дефинитивно ...

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дврца

Скопје инфо - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

ФОТО: Премиерот Груевски се приклучи на акцијата „Ден на дрвото“

Денешен - 27.11.2013

Акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ денеска ја поддржа и премиерот Никола Груевски кој засади дрво во паркот „Јане Сандански“ во општина Аеродром.

Македонија пошумена со нови пет милиони дрвца

Денешен - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска беа засадени пет милиони дрвца на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија во 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“.

Се спроведе акцијата „Засади здравје! Засади иднина!“

Тера - 27.11.2013

Снегот и студеното време не ги спречи голем број на граѓани, претставници на политички партии, претставници на јавни претпријатија од градот, претставници на Општина Битола предводени од ...

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дрвца

Вечер Прес - 27.11.2013

Под мотото Засади здравје! Засади здрава иднина!! денеска ќе се одржи 12. акција "Ден на дрвото - засади ја својата иднина!!", во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

СДСМ: Кога немаше ден на дрвото имаше повеќе пошумени површини

Локално - 27.11.2013

Во 2011 година, во и вон шума, пошумување е 2,081 хектар, а во 2013 е 1.378 хекари. Во 2000 година, пак, без ден на дрвото биле пошумени 2.370 хектари.

Нови 200 илјади садници засадени во Битолско

Денешен - 27.11.2013

Претставници на јавниот и политичкиот живот на градот, граѓански организации, ученици и поединци од Битола денеска по 12. пат се вклучија во еколошката акција „Ден на дрвото – засади ја својата ...

Младите фиданки во борба за нашето здравје и иднина

Н.Македонија - 27.11.2013

На годинешнава 12. акција по ред ќе се засадуваат пет милиони дрвја, од кои 72 илјади садници со чемпреси, јасени, брези, цреши и со јавори ќе бидат засадени во Скопје и околината Досега се посадени ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ критикува се што прави оваа Влада

Н.Македонија - 27.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли како неточни и паушални информациите изнесени од СДСМ и портпаролот Петре Шилегов во врска со спроведување на акциајта „Ден на дрвото“, пренесува МИА - СДСМ денес се одлучи да ...

Акција за пошумување и покрај снегот

Н.Македонија - 27.11.2013

Снегот што падна синоќа нема да ја одложи годинашнава акција за пошумување која денеска ќе се спроведе низ целата земја, под мотото „Засади здравје, засади здрава иднина!“ Денеска ќе се одржи ...

Македонија пошумена со нови пет милиони дрвца

Н.Македонија - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска беа засадени пет милиони дрвца на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија во 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, ...

Вработените на „Нова Македонија“ посадија дрвца

Н.Македонија - 27.11.2013

Редакцијата на „Нова Македонија“ се приклучи на денешната акција за одбележување на Денот на дрвото. Вработените, пред работните простории, засадија десет садници Годинава, на 12-та по ред акција, ќе ...

Македонија сади пет милиони дрвца

eReporter - 27.11.2013

Во Македонија денеска се садат пет милиони дрва , во рамки на традиционалната акција „Ден на дрвото“ . Македонците денеска земаа лопати и се упатија до блиските ридови каде на околу 1.200 хектари ќе ...

Македонија пошумена со 5 милиони нови дрвца

Lider - 27.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска беа засадени пет милиони дрвца на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија во 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“.

Груевски се приклучи на акцијата „Ден на дрвото“

Lider - 27.11.2013

Акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ денеска ја поддржа и премиерот Никола Груевски кој засади дрво во паркот „Јане Сандански“ во општина Аеродром.

Џафери и Котевски се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“ (ФОТО)

Lider - 27.11.2013

Во кругот на Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ во Скопје денеска во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ се вклучија и министерот за одбрана Талат Џафери и началникот на ...

Еве кој и каде ќе се сади денеска

Lider - 27.11.2013

Во 12. акција „Ден на дрвото“ се вкучени и министерите и други високи функционери во државата. Еве кој каде денеска ќе засади дрвца за здравје и здрава иднина.

Македонија пошумена со нови пет милиони дрвца

Идивиди - 27.11.2013

Скопје, 27 ноември 2013 (МИА) - Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска беа засадени пет милиони дрвца на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија во 12.

Македонија денеска ќе се пошуми со пет милиони дрвца

Дневник - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“, денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од ...

Штипјани ќе садат багрем и чемпрес

Канал5 - 26.11.2013

Во Општина Штип кај месноста Калимерово утре во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе бидат засадени околу 160.000 садници багрем. Градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев вели дека покрај тоа ...

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дврца

Канал5 - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Македонија утре ќе биде пошумена со нови пет милиони дрвца

Канал5 - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ утре ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Денеска ќе се засадат нови пет милиони садници

Утрински - 26.11.2013

За помасовно учество во акцијата „Ден на дрвото“ Владата го прогласи денешниот ден за неработен Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12.

Дипломатскиот кор се вклучи во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

24 Вести - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Одборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Иванов засади дрвце во Драчево

Канал5 - 26.11.2013

Со засадувањето дрвце во градинката „8. Март“ во скопско Драчево, претседателот Ѓорге Иванов ја најави утрешната 12- по ред акција „Ден на дрвото“. Пет милиони садници ќе никнат утре на над илјада ...

(ФОТО) Претседателот Иванов и сопругата засадија садници во дворот на градинката „8-ми Март“

Нетпрес - 26.11.2013

Претседателот Ѓорге Иванов и неговата сопругата Маја Иванова, во пресрет на акцијата „Ден на дрвото“, денеска засадија садници во дворот на детската градинка „8-ми Март“ во Драчево.

Во Струшко ќе се пошумува со црн бор, багрем и македонски даб

Сител - 26.11.2013

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото-Засади ја својата иднина“ што ќе се спроведува утре во Република Македонија, на територијата на Општина Струга е предвидено да се пошумат 20 хектари земја.

Дипломатскиот кор доби дипломатски парк – Стартува акцијата “Ден на дрвото”

Сител - 26.11.2013

Идеја за чиста животна средина, млади садници и дипломати со лопати в раце. Амбасадорите на Словенија, Хрватска, БиХ и Иран беа првите кои засадија дрво во новиот Парк на дипломатите во Мршевци.

Иванов засади дрвца во градинката „8 Март“ во Драчево

А1 On - 26.11.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во пресрет на акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ засади дрвца во дворот на градинката „8 Март“ во скопската населба Драчево, ...

Иванов засади дрвца во градинката „8 Март“ во Драчево

Телеграф - 26.11.2013

Кристина Николовска од Здружението „Ден на дрвото“ истакна дека со садењето дрвца во градинката „8 Март“ се покажува дека Здружението се грижи за децата Претседателот на Република Македонија, Ѓорге ...

Во Струшко ќе се пошумува со црн бор, багрем и македонски даб

А1 On - 26.11.2013

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото-Засади ја својата иднина“ што ќе се спроведува утре во Република Македонија, на територијата на Општина Струга е предвидено да се пошумат 20 хектари земја.

Во Струшко ќе се пошумува со црн бор, багрем и македонски даб

Телеграф - 26.11.2013

На почетокот од месецов, во рамките на есенската акција за засадување дрва, покрај брегот на реката Црн Дрим беа засадени и триесеттина декоративни палми Во рамките на акцијата „Ден на дрвото – ...

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дрвца

Телеграф - 26.11.2013

Ќе се садат повеќегодишни дрвца од видовите даб, питом и див костен, јасен, јавор, каталпа, дива маслинка, липи, смрека, кипарис, црн орев, багрем, бреза, бор, дуглазија, туја Под мотото „Засади ...

Македонија утре ќе биде пошумена со нови пет милиони дврца

Телеграф - 26.11.2013

Првата акција „Ден на дрвото“ беше спроведена на 12 март 2008 година кога беа засадени два милиона дрвја Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ утре ќе се одржи 12.

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дрвца

Курир - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Пет милиони дрвца утре ќе бидат засадени низ Македонија

Курир - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ утре ќе се одржи 12та акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Штипјани ќе садат багреми и кипариси

Телеграф - 26.11.2013

Дрвца ќе се садат во населбите Баби, Сењак, Дузлак, локацијата кај Старата депонија и во сите училишта Во Општина Штип кај месноста Калимерово утре во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе бидат ...

Дипломатскиот кор се вклучи во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

Сител - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Одборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дрвца

Сител - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

ФОТО: Дипломатите засадија дрвца

Курир - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Одборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Увертира за Денот на дрвото во Охрид со академски шмек

OhridNews - 26.11.2013

Како најава за акцијата „Ден на дрвото-засадија ја својата идина“, денеска на потегот кај „Холандскиот парк“ во Охрид дрва ќе засадат градоначалникот Никола Бакрачески, претставници на Универзитетот ...

Штипјани ќе садат багрем и чемпрес

Сител - 26.11.2013

Во Општина Штип кај месноста Калимерово утре во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе бидат засадени околу 160.000 садници багрем. Градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев вели дека покрај тоа ...

Бутел ќе “позелени“, голема акција за пошумување на Денот на дрвото

Курир - 26.11.2013

Општина Бутел по повод ,,Денот на дрвото, засади ја својата иднина,, што ќе се одржи утре, како и до сега, активно ќе се вклучи во реализацијата на проектот за зелена Македонија.

Македонија утре ќе биде пошумена со нови пет милиони дврца

А1 On - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ утре ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Подготвени површините за пошумување во Кочанско

Телеграф - 26.11.2013

Подготвени се 10 хектари за пошумување во атарот на градската депонија, каде што ќе се сее аризонски кипарис, багрем и кедер Во утрешната акција по повод „Денот на дрвото“ во Кочанско се подготвени ...

„Засади здравје! Засади здрава иднина!“ - пет милиони дрва ќе никнат во Македонија

Press24 - 26.11.2013

„Засади здравје! Засади здрава иднина!“. Под ова мото денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, во која ќе бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Пет милиони дврца утре ќе бидат засадени во Македонија

Press24 - 26.11.2013

„Засади здравје! Засади здрава иднина!“. Под ова мото утре ќе биде одбележан Денот на дрвото во кој ќе се засадат пет милиони садници на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија.

Дипломатскиот кор се вклучи во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

А1 On - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Одборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Дипломатскиот кор се вклучи во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина"

Макфакс - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Oдборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Во Дебарско ќе се засадат 22 илјади садници црн бор и багрем

Сител - 26.11.2013

Во Дебар се е подготвено за утрешната акција „Ден на дрвото-засадија својата иднина“ во која на неколку локации се планира да се засадат 22 илјади садници од црн бор и багрем, информира Рами Љата, ...

ФОТО: Дипломатите засадија дрвца во рамки на акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

Press24 - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Одборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Претседателот Иванов засади дрвца во Драчево

Press24 - 26.11.2013

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов, денеска во пресрет на акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ засади дрвца во дворот на градинката „8 Март“ во скопската населба Драчево.

ФОТО: Иванов и Беличанец засадија дрвца во Драчево

Курир - 26.11.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во пресрет на акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ засади дрвца во дворот на градинката „8 Март“ во скопската населба Драчево, ...

Иванов предвреме го одбележa Денот на дрвото

+инфо - 26.11.2013

Претседателот Ѓорге Иванов со сопругата Маја и градоначалничката на општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ денеска, еден ден пред Денот на дрвото, засадија неколку дрвца во дворот на ...

ФОТО: Дипломатите засадија дрвца

Скопје инфо - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Одборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Штипската администрација во целосна готовност за претстојната акција „Ден на дрвото“

Sky - 26.11.2013

Штипските административци, здравствените и просветните работници во среда, по којзнае кој пат, ќе се обидат да ја пошумат месност Косматица, која се наоѓа во непосредна близина на Калимерово.

Дипломатскиот кор се вклучи во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

Република - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Одборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Дипломатскиот кор ја почна акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

Локално - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Одборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Претседателот Иванов и сопругата засадија садници во дворот на градинката "8-ми Март"

Точка - 26.11.2013

Претседателот Ѓорге Иванов и неговата сопругата Маја Иванова, во пресрет на акцијата "Ден на дрвото", денеска засадија садници во дворот на детската градинка "8-ми Март" во Драчево.

Утре ќе бидат засадени пет милиони дрвца

Бриф - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ утре ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

ФОТО: Претседателот Иванов засади дрвца во градинката „Пеперутка”

Скопје инфо - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку дрвца во дворот на градинката “Пеперутка” во населбата Драчево, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов со сопругата Маја Иванова, градоначалникот на ...

Македонија ќе биде пошумена со нови пет милиони дврца

Денешен - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Македонија сади 5 милиони садници

Република - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Утре ќе се садат нови пет милиони дрвца во Македонија

Република - 26.11.2013

На 12. акција акцентот е ставен на придобивките од пошумувањето за здравјето на луѓето, животните и целиот био-свет. Покрај спотот и промотивен материјал, со дизајн од плакатот брендиран е и двокатен ...

Штипјани утре ќе ја пошумуваат Косматица

Канал 77 - 26.11.2013

По дванаесети пат штипските административци, здраствените и просветните работници, ученици и студенти ќе се вклучат во акцијата ,,Ден на дрвото,,. Ќе се пошумува месноста Косматица, која се наоѓа во ...

Шумскиот фонд во Битола се зголемува

Тера - 26.11.2013

Утре низ цела Македонија повторно ќе се засадуваат дрвца. Приоритети на годинашната есенска акција за пошумување „Ден на дрвото" ќе бидат опожарените површини, голини во и надвор од шума, локалитети ...

Засадувачите на иднината и годинава бесплатно до теренот

Тера - 26.11.2013

Утре ќе се одржи дванаесеттата акција која годинава има здравствено мото „ Засади здравје! Засади иднина!"Денот на дрвото ќе се одбележи со засадување на 5 милиони садници при што низ различни ...

Утре е „Денот на дрвото“ – ќе има бесплатен превоз за граѓаните

Фактор - 26.11.2013

Денеска дипломатите дадеа дрва, уте под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ ќе се одржи 12-тиот „Ден на дрвото“во земјава. Се планира да бидат посадени пет милиони садници, денот е ...

Пет милиони дрвца ќе бидат засадени денеска низ Македонија

Lider - 26.11.2013

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска ќе се одржи 12. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“, во која треба да бидат засадени пет милиони садници на површина од 1.150 ...

Дипломатскиот кор се вклучи во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

Lider - 26.11.2013

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Република Македонија, членовите од Одборот на организацијата на граѓаните „Ден на дрвото ...

Иванов и дипломатите ќе засадат дрвца

Lider - 26.11.2013

Под мотото “Засади здравје, засади здрава иднина” во акцијата Ден на дрвото се вклучува и претседателот Ѓорге Иванов и дипломатскиот кор во земјава. Дипломатите ќе засадат дрвца во Паркот на ...

Претседателот Иванов засади дрвца во градинката „8 Март“ во Драчево

Lider - 26.11.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во пресрет на акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ засади дрвца во дворот на градинката „8 Март“ во скопската населба Драчево, ...

Штипската администрација во целосна готовност за претстојната акција „Ден на дрвото“

А1 On - 25.11.2013

Штипските административци, здравствените и просветните работници во среда, по којзнае кој пат, ќе се обидат да ја пошумат месност Косматица, која се наоѓа во непосредна близина на Калимерово.

Засадија својата иднина со симболот на бела роза

Тера - 25.11.2013

Лајонс клубот Битола од Битола, денеска засади 50 садници со бели рози во Хосписот Сју Рајдер Битола, за на старите лица да им ги разубави преостанатите дни.Настанот е редовна активност на Лајонсите, ...

ДСЗ и лекарите ќе садат дрвца

Lider - 25.11.2013

Денеска со почеток во 10 часот, како дел од промотивната кампања на „Ден на дрвото-засади ја својата иднина!“ под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ Ден на дрвото, Дирекцијата за заштита ...