TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Опсервер - 28.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Либертас - 28.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

MakPress - 28.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

Буџетот на пленарна седница на 16 декември

Канал5 - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

24 Вести - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

Канал5 - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што ...

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

Телма - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Трет ден собраниска расправа за буџетот за 2020 година

Алсат-М - 27.11.2019

Расправата за буџетот за 2020 -та година продолжи и денеска во законодавниот дом. Пратениците на власта продолжија со пофални зборови за скроената каса и начинот на кој идната година ќе се трошат предвидените 3,9 милијарди евра.

За буџетот 2020 поднесени 350 амандмани, пленарната расправа на 16 декември

24 Вести - 27.11.2019

Пленарната расправа за буџетот за 2020 година почнува на 16 декември. Денеска, во Собранието продолжи комисиската расправа во матичната комисија. Пратениците од опозицискиот фронт поднесоа околу 350 амандмани од кои 314, се на ВМРО-ДПМНЕ.

ЕП го одбри Буџетот на ЕУ од 168 милијарди евра за 2020 година

Фокус - 27.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

Елези: Предлог буџетот и во насока на зајакнување на човечки капитал

Алсат-М - 27.11.2019

Предлог буџетот за 2020 година во фокусот го има зајакнувањето на човечкиот капитал, вели во вечерашното гостување во емисијата Економски магазин на Алсат, заменик-министерката за финансии, Ширет Елези.

Буџетот на пленарна седница на 16 декември

Сител - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Собраниска расправа за Буџетот на 16 декември

Нетпрес - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Буџетот на пленарна седница на 16 декември

А1 On - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Собранието во декември - буџет, обраќање на Пендаровски, довршување на почнатите седници

Р.С.Европа - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

А1 On - 27.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за борба против климатските промени, за ...

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Нова ТВ - 27.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

ЕП го одобри буџетот на ЕУ од 168,7 милијарди евра за 2020 година

Слободен Печат - 27.11.2019

Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за борба против климатските промени, за научни истражување и програмата Еразмус.

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Курир - 27.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Сител - 27.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

А1 On - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Продолжува собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година

Слободен Печат - 27.11.2019

Буџетот за наредната година е проектиран на 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал. Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година.

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

Курир - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

ММС - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

Сител - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Буџетот на седница на 16 декември, а Пендаровски ќе се обрати на 18 декември

+инфо - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

На 16 декември ќе се оддржи пленарната седница за Буџетот

Слободен Печат - 27.11.2019

Рокот за расправа по Буџетот изнесува пет работни дена, информира претседателот на Собранието Талат Џафери, а, како што рече, дали ќе трае пет или помалку денови ќе зависи од текот на расправата.

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

Press24 - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Буџетот на пленарна седница на 16 декември

24Инфо - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година

iPortal - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Вечер Прес - 27.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Локално - 27.11.2019

– Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети ...

ЕП го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на ЕУ

iPortal - 27.11.2019

– Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети ...

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

Вечер Прес - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

Бриф - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

Локално - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Буџетот на пленарна седница на 16 декември

Опсервер - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Буџетот на пленарна седница на 16 декември

Либертас - 27.11.2019

– Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Буџетот на пленарна седница на 16 декември

Бриф - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

Опсервер - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

24Инфо - 27.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

Трет ден собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2020

CivilMedia - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Република - 27.11.2019

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти во споредба со 2019 година бидејќи повеќе средства се наменети за ...

Пратениците ќе го разгледуваат буџетот за 2020 на 16-ти декември

MakPress - 27.11.2019

Комисиската расправа за предлог Буџетот за 2020 година се очекува да заврши на 10 декември, по што се враќа во Владата, која пак, во рок од два три дена треба да го достави повторно во Собранието.

Продолжува собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година

MakPress - 27.11.2019

Трет ден денеска треба да продолжи собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година. Расправата се одвива во Комисијата за финансирање и буџет, по што се очекува Предлог-буџетот да биде ставен на усвојување на пленарна седница.

Заев: Со амандманите на буџетот да се прифати тоа е што е добро и возможно

24 Вести - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство. – Моите насоки до Министерството за финансии е за се што е добро и реално возможно ...

Деспотовски: Со буџетот не треба да се ветува новогодишни поклони за граѓаните, туку треба да направиме вистински ...

Курир - 26.11.2019

На денешната собраниска седница за буџетот, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Благоја Деспотовски укажа дека е потребно да објасни некои работи затоа што гледам дека пратениците од СДСМ не ги разбираат добро или не знаат како народот го разбира сето ова кога ...

Заев дал насоки да се прифатат добрите амандмани на Буџетот за 2020 година

+инфо - 26.11.2019

На текстот на Предлог буџетот за 2020 година се поднесени 350 амандмани од кои 314 од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Да се прифати тоа што е добро и реално, но не и политикантското во амандманите на предлог буџетот за 2020 година, порача премиерот Зоран ...

Заев: Со амандманите на буџетот да се прифати тоа што е добро и возможно

А1 On - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство. – Моите насоки до Министерството за финансии е за се што е добро и реално возможно ...

Заев: Буџетот е на сите во државата, тоа што е добро да се прифати

Press24 - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство. – Моите насоки до Министерството за финансии е за се што е добро и реално возможно ...

Заев: Со амандманите на буџетот да се прифати тоа е што е добро и возможно

Сител - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство. – Моите насоки до Министерството за финансии е за се што е добро и реално возможно ...

35 милијарди евра за борба против климатските промени: Договорен буџетот на ЕУ за 2020 година

Порта 3 - 26.11.2019

Владите на земјите членки на Европската Унија, Европскиот парламент и Европската комисија постигнаа договор за буџетот за 2020 година. Овој буџет предвидува поголеми средства за борба против климатските промени, заштита нa европските граници и за ...

Заев: Буџетот е на сите во државата, тоа што е добро да се прифати

Слободен Печат - 26.11.2019

На текстот на Предлог буџетот за 2020 година се поднесени 350 амандмани од кои 314 од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како ...

Со амандманите на буџетот да се прифати тоа што е добро и возможно, порачува Заев

CivilMedia - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство. „Моите насоки до Министерството за финансии е за се што е добро и реално возможно ...

Заев: Со амандманите на буџетот да се прифати тоа е што е добро и возможно

Либертас - 26.11.2019

– Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство. – Моите насоки до Министерството за финансии е за се што е добро и реално возможно ...

Премиерот Заев: Со амандманите на буџетот да се прифати тоа е што е добро и возможно

Бриф - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство. – Моите насоки до Министерството за финансии е за се што е добро и реално возможно ...

Заев: Од поднесените амандамани за буџетот да се прифати тоа што е добро и реално

Локално - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство. – Моите насоки до Министерството за финансии е за се што е добро и реално возможно ...

Буџетот е на сите во државата, сè што е добро да се прифати!

Вечер Прес - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев за предложените 350 амандмани кои треба да го подобрат Предлог-буџетот за 2020 година вели да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство, оти буџетот е на сите граѓани во земјава Предлог Буџетот ...

Заев: Со амандманите на буџетот да се прифати тоа е што е добро и возможно

iPortal - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев порачува од поднесените амандамани на Предлог буџетот за 2020 да се прифати тоа што е добро и реално, но не и, како што вели, политиканство. – Моите насоки до Министерството за финансии е за се што е добро и реално возможно ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

Телма - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Буџетот за 2020 година денеска пред пратениците

Фокус - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно подобар здравствен, ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

Канал5 - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно подобар ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

Алсат-М - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

ТВ21 - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

24 Вести - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почна собраниската расправа за предлог – буџетот за 2020 година

Канал5 - 25.11.2019

Собраниската комисија за финансирање и буџет ја почна расправата за предлог – буџетот за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,6 милијарди евра, а во фокусот, како што најавија од владата, ќе биде човечкиот капитал, односно подобар ...

Почна комисиската расправа во Собранието за Буџетот на 2020 година

Алсат-М - 25.11.2019

Парите од државната каса идната година ќе се трошат на инвестиции во човечки капитал. Вака министерката за финансии Нина Ангеловска го бранеше во Собранието предлогот за буџетот за 2020. Таа тврди дека проекцијата има развојна компонента, која ќе ...

Буџетот влезе во Собрание: ВМРО-ДПМНЕ обвинува за класичен поткуп, СДСМ повикува да се изгласа

24 Вести - 25.11.2019

Буџетот за следната година е најрасипнички и најкоруптивен и претставува класичен потпкуп на граѓаните пред избори, обвини ВМРО-ДПМНЕ на правиот ден од расправата за буџетот на собраниската комисија за финансирање и буџет.

Од 350, дури 317 амандмани се од ВМРО-ДПМНЕ – почна расправата за предлог буџетот за 2020 година

ТВ21 - 25.11.2019

Со предлог-буџетот сакаме да ги задржиме граѓаните во земјава и затоа тој е фокусиран во инвестирање на човечкиот капитал. Ова беше главната поента на министерката за финансии Нина Ангеловска во образложението на проекцијата на државната каса за ...

Предлог буџетот влезе во собраниска процедура

Сител - 25.11.2019

Жесток старт на комисиската расправа за предлог буџетот за идната година. За власта буџетот за 2020 година претставува инвестиција во човечкиот капитал со цел да се подобри стандардот на граѓаните и да се задржат младите во земјава.

Европскиот совет го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Р.С.Европа - 25.11.2019

Европскиот совет го одобри договорот постигнат со Европскиот парламент за буџетот на Европската унија за 2020 година. Ако договорот повторно биде потврден во парламентот на 27 ноември тој ќе биде и усвоен.

Собранието расправа за Предлог-буџетот за следната година

Press24 - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно подобар ...

Собраниска расправа за Предлог –буџетот за 2020 година

Слободен Печат - 25.11.2019

Капиталните инвестиции се проектирани на ниво од 23 милијарди денари, а 56 отсто од вкупните буџетски расходи ќе одат во области врз кои се потпира човечкиот капитал. Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – ...

Со жестока дискусија Буџетот за 2020-та влезе во собраниска процедура

Нетпрес - 25.11.2019

Со жестока реторика и критики од страна на опозицијата во понеделникот започна комисиската расправа за предлог Буџетот за идната година. За власта Буџетот за 2020 година претставува инвестиција во човечкиот капитал со цел да се подобри стандардот на ...

Денеска почнува комисиската расправа за буџетот за 2020 година

МКД - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почнува собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2020 година

+инфо - 25.11.2019

Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал. Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година.

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

Курир - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

ММС - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Зa буџетот, вчера, денес, утре… прашањата!

+инфо - 25.11.2019

Прашањата остануваат неодговорени. И така, со години, со децении. Всушност, во земјава никогаш нема длабок суштински разговор за буџетот, бидејќи фокусот секогаш е само на она што е актуелно во моментот.

Второ читање на Предлог-буџетот пред собраниските комисии

Академик - 25.11.2019

Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година е на второ читање пред собраниската Комисија за финансирање и буџет и пред Законодавно-правната комисија. Вкупните приходи на Буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, се ...

Буџетот влезе во Собрание, за ВМРО-ДПМНЕ тој е класичен поткуп, а СДСМ повикува да се изгласа

Р.С.Европа - 25.11.2019

Во Собранието денеска започна комисиска расправа по Предлог – буџетот за следната година. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека со новиот буџет се прави класичен поткуп за претстојните избори. Никола Мицевски, координатор на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието рече дека ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

А1 On - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Пратениците денеска ќе расправаат за буџетот 2020

Сител - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

Опсервер - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

Локално - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

4NEWS - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почнува расправата за буџетот за 2020

Тера - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно подобар здравствен, ...

Почнува собраниската расправа за буџетот за 2020 година

Вечер Прес - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Предлог буџетот влезе во собраниска процедура

4NEWS - 25.11.2019

Жесток старт на комисиската расправа за предлог буџетот за идната година. За власта буџетот за 2020 година претставува инвестиција во човечкиот капитал со цел да се подобри стандардот на граѓаните и да се задржат младите во земјава.

Од 350, дури 317 амандмани се од ВМРО-ДПМНЕ – почна расправата за предлог буџетот за 2020 година

4NEWS - 25.11.2019

Со предлог-буџетот сакаме да ги задржиме граѓаните во земјава и затоа тој е фокусиран во инвестирање на човечкиот капитал. Ова беше главната поента на министерката за финансии Нина Ангеловска во образложението на проекцијата на државната каса за ...

Собраниската Комисија за финансирање и буџет ќе расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

iPortal - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

ПОЧНУВА РАСПРАВАТА: Буџетот за 2020 во раце на пратениците

Фактор - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

Република - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно подобар здравствен, ...

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

Скопје инфо - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Предлог-буџетот за 2020 година на комисиска расправа во Собранието

Мета - 25.11.2019

Предлог-буџетот за 2020 година од денеска е на комисиска расправа во Собранието. Приходната страна на буџетот е предвидена за 3,6 милијарди евра, а дефицитот е планирано да се намали од 2,5 на 2,3 проценти од БДП.

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

CivilMedia - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Опозицијата распали по буџетот- тој е предизборен, популистички и неразвоен

Фактор - 25.11.2019

Опозицијата жестоко го нападна предлог буџетот во Собранието, на првиот ден од расправата за овој најзначаен ден на матичната собраниска Комисија за финансирање и буџет. Сметаат дека станува збор за предизборен, популистички и неразвоен буџет.

Почнува собраниската расправа за Предлог – буџетот за 2020 година

Либертас - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно ...

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог-буџетот

MakPress - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Македонија за 2020 година. Буџетот за наредната година ќе изнесува 3,615 милијарди евра, а во фокусот ќе биде човечкиот капитал, односно подобар ...

Почнува расправата за буџетот, власта очекува конструктивност, а опозицијата е бесна

Скопје1 - 25.11.2019

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за Предлог – буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. Власта догодина сака да троши рекордни 3,9 милијарди евра. Најмногу за плати, пензии и социјала.