TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорѓе Иванов е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ

А1 - 25.01.2009

Претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори е професорот Ѓорѓе Иванов. Тој на вечерашната Конвенција на партијата доби доверба од 1.016 делегати, додека вториот кандидат Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски ...

Фрчкоски претседателски кандидат на СДСМ?!

А1 - 25.01.2009

Се очекува и СДСМ вечерва дефинитивно да одбере кој ќе биде претседателскиот кандидат. Како што сега стојат работите, тоа најверојатно ќе биде Љубомир Фрчкоски, зад кого застанале и дел од општинските комитети.

ВМРО-ДПМНЕ денеска го избира претседателскиот кандидат

Алсат-М - 25.01.2009

Повеќе од 1.200 партиски делегати со тајно гласање денеска во Универзалната сала во Скопје треба да го изберат претседателскиот кандидат на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори.

Коце Трајановски во посета на скопските општини

Канал5 - 25.01.2009

Кандидатот за градоначалник на Скопје од ВМРО ДПМНЕ, Коце Трајановски ги посетува скопските општини за да се запознае со нивните проблеми и проекциите. Во Скопје треба да имаме фер избори, затоа ќе имам почит за сите мои противкандидати, рече актуелниот ...

Фрчковски најверојатен кандидат на СДСМ за претседател

Алсат-М - 25.01.2009

Опозициониот Социјалдемократски сојуз на Македонија ја почна процедурата за избор на претседател на државата. Изборната конвенција на СДСМ ќе се случи утре, а денеска се затворени листите со пријавените кандидатури од сите општински организации на ...

Ѓорѓе Иванов претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 25.01.2009

Професорот на Правниот факултет во Скопје Ѓорѓе Иванов ќе биде кандидат на владејачката ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори. На веќерашнава конвенција на оваа партија 1061 делегат гласаа за Иванов, додека неговиот конкурент Тодор Петров доби ...

Ѓорге Иванов претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 25.01.2009

Професорот Ѓорге Иванов на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ доби доверба од најголемиот дел од делегатите со што стана претседателски кандидат на партијата. За него гласаа 1.016 делегати, а вториот кандидат претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор ...

Почна kонвенцијата на која ВМРО-ДПМНЕ го избира претседателскиот кандидат

Сител - 25.01.2009

Со тајно гласање, на четвртата Конвенција што почна попладнево во Универзалната сала, околу 1.200 делегати од ВМРО-ДПМНЕ ќе го избираат кандидатот на партијата за претстојните претседателски избори.

Ѓорѓи Иванов сигурен кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Форум - 25.01.2009

Пред денешната Конвенција на која ќе избира претседателски кандидат, во владејачката ВМРО-ДПМНЕ нема неизвесност Денеска само формално од партиските делегати професорот Ѓорѓи Иванов ќе биде предложен за нов шеф на државата.

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција го избира претседателскиот кандидат

Сител - 25.01.2009

Околу 1.200 партиски делегати со тајно гласање денеска во Универзалната сала во Скопје треба да го изберат претседателскиот кандидат на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори.

ВМРО – ДПМНЕ го избира претседателскиот кандидат

Макфакс - 25.01.2009

Кандидатот со кој владеачката ВМРО – ДПМНЕ ќе настапи на претседателските избори ќе биде избран денеска на партиската конвенција во Скопје. Вкупно 1,257 делегати на Конвенцијата на ВМРО – ДПМНЕ ќе избираат меѓу универзитетскиот професор Ѓорѓи Иванов и ...

Коце Трајановски се сретна со градоначалникот на Ѓорче Петров Сокол Митревски

Сител - 25.01.2009

Жителите на Ѓорче Петров најмногу се незадоволни од работењето на јавните комунални претпријатија. Овој проблем актуелниот градоначалник на оваа општина Сокол Митревски го потенцираше на средбата со кандидатот за градоначалник на Скопје од ВМРО ДПМНЕ ...

Ѓорѓе Иванов и Тодор Петров ги претставија своите програми пред делегатите на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 25.01.2009

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски вечерва, на партиската Конвенција за избор на претседателски кандидат, им порача на делегатите внимателно да избираат бидејќи, како што рече, грешка може скапо да ја чини партијата која во ...

Ѓорѓе Иванов е кандидатот на ВМРО - ДПМНЕ за претседател

Сител - 25.01.2009

Претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори е професорот Ѓорѓе Иванов. Тој на вечерашната Конвенција на партијата доби доверба од 1.016 делегати, додека вториот кандидат Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски ...

ДУИ тактизира околу претседателските избори

Форум - 25.01.2009

Ахмети ја продолжува неизвесноста и тактизирањето.Одлуката дали ДУИ ќе го поддржи претседателскиот кандидат на ВМРО - ДПМНЕ или неговата партија ќе оди со свој кандидат, најверојатно, ќе се одлучи од вторник.

Скопје: Делегатите на ВМРО ДПМНЕ го избираат претседателскиот кандидат

Р.С.Европа - 25.01.2009

Околу илјада и двесте партиски делегати со тајно гласање денеска во Универзалната сала во Скопје треба да го изберат претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори мегу Ѓорги Иванов и Тодор Петров кои се јавија на партискиот конкурс.

Трајановски го посети Ѓорче Петров

Вечер Прес - 25.01.2009

- Очекувам поддршка од граѓаните на оваа општина околу мојата кандидатура за градоначалник на Градот. Денеска имав можност да поразговарам со жителите на Ѓорче и да ги слушнам нивните проблеми.

Името во фокусот на идниот претседател

Вечер Прес - 25.01.2009

Ѓорѓе Иванов, Имер Селмани, Благоја Марковски, Слаѓана Тасева, Љубе Бошкоски, Нано Ружин и оној кој СДСМ денеска ќе го промовира. Повеќе кандидати за позицијата претседател на државата, но кому и да му ја дадат довербата граѓаните, прашањето за проблемот ...

Иванов или Петров? - ВМРО-ДПМНЕ одлучува

А1 - 24.01.2009

На ден пред конвенцијата на која ќе избира претседателски кандидат, во владејачката ВМРО-ДПМНЕ нема неизвесност. Утре само формално од партиските делегати професорот Ѓорѓи Иванов ќе биде предложен за нов шеф на државата.

Груевски демантира дека има таен договор со ДУИ

Дневник - 24.01.2009

Ниту имаме некаков таен договор, ниту пак имаме некаков договор дека на следните избори мораме да поддржиме Албанец за претседател на Република Македонија, изјави вчера премиерот Коалициските партнери Никола Груевски и Али Ахмети разговараат за меѓусебна ...

Груевски: Нема таен договор со ДУИ

Вест - 24.01.2009

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ вчера негираше дека има таен договор со ДУИ според кој на следните претседателски избори по пет години мора да поддржи кандидат Албанец. "Тоа е целосна невистина.

Конвенција за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за Претседател

Алсат-М - 24.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре во Скопје ќе ја одржи четвртата Конвенција за избор на кандидат на Партијата за Претседател на Република Македонија. За денеска, како што информира Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, предвидено е одржување конференција на ...

Петров чека реванш од ВМРО-ДПМНЕ

Време - 24.01.2009

Не сум член ниту на ВМРО-ДПМНЕ ниту на СДСМ, но верувам дека ќе ги соберам симпатиите на делегатите на партиската конвенција - изјави вчера претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров, кој ќе учествува на конкурсот на владејачката партија ...

Веќе втора недела ДУИ тактизира околу претседателските избори

Канал5 - 24.01.2009

Ахмети ја продолжува неизвесноста и тактизирањето – одлуката – дали ДУИ ќе го поддржи претседателскиот кандидат на ВМРО - ДПМНЕ или неговата партија ќе оди со свој, најверојатно, ќе се носи од вторник.

Трајановски ги посетува скопските општини

Алсат-М - 24.01.2009

Градоначалникот на општината Гази Баба и кандидат за градоначалник на Скопје од ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, денеска во посета на општината Чаир. Трајаносвки го извести градоначалникот на оваа општина Изет Меџити за неговата кандидатура, но и за ...

Дводневна претседателска Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 24.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре во Скопје ќе ја одржи четвртата Конвенција за избор на кандидат на Партијата за Претседател на Република Македонија. За денеска, како што информира Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, предвидено е одржување конференција на ...

Кандидатурата на Селмани внесе немир кај албанските партии

Утрински - 24.01.2009

Најавите дека некои од партиите на Албанците во Македонија, сепак, ќе излезат со свои кандидати за претседателската трка ќе му ги поматат сметките на лидерот на Нова демократија, Имер Селмани, кој беше единствениот кандидат - Албанец.

Иванов и Петров во трка за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 24.01.2009

Двајцата кандидати, професорот Ѓорѓи Иванов и претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, официјално влегоа во трката за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ.

Трајановски во посета на скопските општини

Утрински - 24.01.2009

Градоначалникот на Гази Баба, Коце Трајановски, се сретна со својот колега од Општина Бутел, Петре Латиновски, на која двајцата градоначалници разговарале за проблемите на Бутел.

Груевски тврди: Нема тајни договори со Ахмети

Утрински - 24.01.2009

Премиерот и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по еднонеделен молк, вчера демантираше дека направил каков било договор со лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

И Иванов и Петров ја очекуваат поддршката на конвенцијата

Алфа - 24.01.2009

Владејачката ВМРО – ДПМНЕ денеска ја почна дводневната партиска конвенција на која треба да се избере кандидатот за претседател. Конечната одлука ќе биде позната утре, откако во 17 часот ќе има внатрепартиско гласање за пријавените кандидати.

Локалната власт привлечна и за независните кандидати

Сител - 24.01.2009

Локалните избори стануваат се поголем предизвик и за независните кандидати. Децентрализацијата на власта и можноста директно да се учествува во одлуките на општината, ја прави интересна локалната власт и за обичните граѓани, кои не се дел од големите ...

Скопје: Конвенција на ВМРО ДПМНЕ за избор на кандидат за претседател

Р.С.Европа - 24.01.2009

ВМРО ДПМНЕ денеска и утре во Скопје ќе одржи Конвенција за избор на кандидат на партијата за претседател на Македонија. За денеска, е предвидено одржување неколку тематски конференции.

ВМРО - ДПМНЕ ја почна дводневната Конвенција за избор на претседателски кандидат

Сител - 24.01.2009

Со конференцијата на тема „Методија Андонов Ченто: Темелник на независна и демократска Македонија“, што се одржува во скопскиот хотел „Холидеј Ин“, ВМРО-ДПМНЕ денеска ја почна дводневната четврта Конвенција за избор на кандидат на партијата за ...

Kонвенција за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за Претседател на Република Македонија

Алфа - 24.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре во Скопје ќе ја одржи четвртата Конвенција за избор на кандидат на Партијата за Претседател на Република Македонија. За денеска, како што информира Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, предвидено е одржување конференција на ...

ВМРО – ДПМНЕ го бира кандидатот за претседател

Макфакс - 24.01.2009

Владеачката ВМРО – ДПМНЕ викендов одржува Конвенција во Скопје на која се очекува да го избере својот кандидат за претстојните претседателски избори. Изборот на претседателскиот кандидат е закажан за в недела, кога 1.257 делегати на ВМРО-ДПМНЕ, на ...

Костовски и Трајановски со исти чекори

Н.Македонија - 24.01.2009

Со вчерашната посета на Бутел, Коце Трајановски, градоначалникот на Гази Баба и кандидат за градоначалник на Скопје од ВМРО-ДПМНЕ почна турнеја низ сите скопски општини за да се запознае со нивните проблеми.

Иванов и Петров пред делегатите на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 24.01.2009

Повеќе од 1.200 делегати утре, на Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ, ќе избираат кандидат за претседател на државата зад кого ќе застане најголемата владејачка партија.

Аце Коцевски по третпат кандидат за градоначалник на Велес

А1 - 23.01.2009

Велешкиот градоначалник Аце Коцевски потврди дека одлучил по третпат да се кандидира за градоначалник на општина Велес. Коцевски на денешната прес-конференција информира дека завчера кандидатурата била прифатена од Централниот одбор на СДСМ, а синоќа и ...

Груевски негира за албански претседател во 2014-та

А1 - 23.01.2009

Никола Груевски лично излезе да ја демантира изјавата на Ахмети дадена во Тирана за албански медиум дека постои договор мегу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во 2014 година македонски шеф на државата да биде Албанец.

Кандидати колку што дозволува чергата

Време - 23.01.2009

Сашко Богатинов СДСМ И ЛДП ќе настапат со заеднички кандидати за градоначалници на локалните избори во општините Карпош, Велес, Струмица, Охрид, Куманово и Виница.

ВМРО - ДПМНЕ: Нема таен договор со ДУИ за изборите

Вест - 23.01.2009

Владината ВМРО-ДПМНЕ вчера негираше дека имаат таен договор со ДУИ за избор на претседател на Македонија. Пратеникот од ВМРО - ДПМНЕ Горан Петров тврди дека обвинувањата на СДСМ дека нивната партија во 2014 ќе поддржи кандидат Албанец за претседател се ...

Груевски: "поради кадровска криза СДСМ лансира лаги"

Телма - 23.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ нема никаков таен договор со ДУИ дека на следните претседателски избори по пет години мора да поддржи Албанец, изјави денеска премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. - Тоа е целосна невистина.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема никаков таен договор со ДУИ

Алсат-М - 23.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ нема никаков таен договор со ДУИ дека на следните претседателски избори по пет години мора да поддржи Албанец, изјави денеска премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. „Тоа е целосна невистина.

Ахмети: Разговараме со Груевски за претседателски кандидат Албанец на следните избори

Алсат-М - 23.01.2009

Контроверзите околу тоа дали постои некаков таен договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, во јавноста се појавија по интервјуто на Ахмети за тиранската телевизија Алсат.

Партиите поделени околу идејата за иден претседател Албанец

Алсат-М - 23.01.2009

Од ДУИ денеска не сакаа да го коментираат вчерашниот одговор од ВМРО-ДПМНЕ во кој владејачката партија соопшти дека нема договор со Ахмети ниту за следните, ниту на кои било други избори да поддржи кандидат за претседател од албанската заедница.

Груевски демантира за договор со Ахмети

Канал5 - 23.01.2009

Груевски денеска излезе јавно да демантира дека договарал меѓусебна поддршка со Ахмети. - Ниту имаме таен договор, ниту пак имаме некаков договор дека на следните избори мораме да поддржиме Албанец за претседател.

Врз кој темел би била коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Утрински - 23.01.2009

Првпат во Македонија на овие избори може да се случи предизборна коалиција на партии од македонскиот и од албанскиот блок. Иако се' уште официјално не се соопштува, па дури и владејачката партија демантира, сепак, станува извесно дека коалициските ...

ВМРО-ДПМНЕ нема никаков таен договор со ДУИ

Сител - 23.01.2009

Не постои таен договор со ДУИ. ВМРО-ДПМНЕ ја очекува поддршката од албанскиот владин коалиционен партнер, но не станува збор за некаков таен договор. Вака премиерот и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, одговара на прозивките од опозиционата СДСМ.

Груевски бара поддршка од Ахмети

Алфа - 23.01.2009

Груевски негира дека со Ахмети тајно договора, за поддршката на Иванов на овие претседателски, на наредните избори ВМРО-ДПМНЕ да гласа за шеф на државата албанец. Сепак тој не демантира дека со Ахмети договараат изборна соработка.

ВИДЕО: Петров: Имам визија и програма за Македонија

Нетпрес - 23.01.2009

Имам визија и програма за Македонија, за македонскиот сон, вековниот идеал на генерации Македонци – држава Македонија. Македонија е основата на Балканот, изјави денеска, во Скопје, Тодор Петров можен кандидат за претседател на државата, преставувајќи ја ...

Тодор Петров ја претстави програмата со која се кандидира за претседател на државата

Сител - 23.01.2009

Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров тврди дека има визија и програма за Македонија и трајно решение на македонското национално прашање што би ги реализирал доколку биде претседател на државата во идниот петгодишен мандат.

Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе трае два дена

Форум - 23.01.2009

Годинешнава, инаку четврта Конвенција за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за Претседател на Република Македонија, ќе се одржува два дена. На 24. (сабота) и 25.

Груевски: СДСМ нема кадар за претседател

Форум - 23.01.2009

Никола Груевски, лидерот на најголемата партија на власт ВМРО-ДПМНЕ, тврди дека нема никаков договор со Али Ахмети, лидерот на коалициониот партнер во Владата, ДУИ, а најмалку пак дека има договор за поддршка на Албанец за претседател во 2014 година.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема никаков таен договор со ДУИ

Кирилица - 23.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ нема никаков таен договор со ДУИ дека на следните претседателски избори по пет години мора да поддржи Албанец, изјави денеска премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски - Тоа е целосна невистина.

Груевски: Не постои никаков таен договор со ДУИ!

Вечер Прес - 23.01.2009

Дисонантни тонови меѓу партнерите во владеачката коалиција околу тоа дали постои таен договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Вчера Премиерот Никола Груевски уште еднаш потврди дека не постои никаков таен договор со ДУИ, според кој интегративците на ...

ВМРО-ДПМНЕ бира меѓу Иванов и Петров

Вечер Прес - 23.01.2009

На Конвенцијата в недела, двајцата кандидати ќе имаат по 30 минути во кои ќе треба да го презентираат нивниот начин на работа како иден претседател по што 1257 делегати ќе решат кому да му ја дадат довербата ВМРО-ДПМНЕ утре (недела) на конвенција во ...

Коце Трајановски на терен ќе ја пишува својата кандидатура

Вечер Прес - 23.01.2009

Актуелниот градоначалник на Општина Гази Баба и кандидат за градоначалник на Град Скопје од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Коце Трајановски ќе ги посети сите 10 скопски општини со цел да изготви детална и квалитетна програма со која ќе настапи на претстојните ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе соработуваат за избор на градоначалници

Н.Македонија - 23.01.2009

ВМРО–ДПМНЕ вчера и официјално потврди дека нема никаков договор помеѓу лидерите на коалициските партнери Никола Груевски и Али Ахмети (ДУИ) за соработка на овие и на наредните избори за претседател на државата.

ВМРО - ДПМНЕ: Нема таен договор со ДУИ

А1 - 22.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ нема и нема да има никаков таен договор со ДУИ во врска со изборот на претседател на Република Македонија. Пратеникот од ВМРО - ДПМНЕ Горан Петров на денешната прес - конференција нагласи дека се неосновани шпекулациите кои деновиве СДСМ се ...

ВМРО - ДПМНЕ: Нема таен договор со ДУИ за избор на претседател

Алсат-М - 22.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ нема и нема да има никаков таен договор со ДУИ во врска со изборот на претседател на Република Македонија. Пратеникот од ВМРО - ДПМНЕ Горан Петров на денешната прес - конференција нагласи дека се неоснавани шпекулациите кои деновиве СДСМ се ...

Селмани повлече нога кај Албанците

Дневник - 22.01.2009

Во албанскиот политички блок се вжештува атмосферата откако претседателот на Нова демократија, Имер Селмани, ја објави својата кандидатура за претседател на државата, а и се' поизвесно е дека ДУИ ќе нема свој кандидат.

Ахмети негира дека има договор за 2014 година

Утрински - 22.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ ја разгледувала снимката на која лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за тиранската телевизија Алсат изјавил дека ќе го поддржат кандидатот за претседател на коалицискиот партнер доколку во 2014 биде назначен Албанец за претседател.

Трајановски е задоволен од сработеното во Гази Баба

Утрински - 22.01.2009

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Коце Трајановски, задоволен е од тоа што го сработил во четиригодишниот мандат, бидејќи, како што вели, ги реализирал сите замислени проекти.

Тодор Петров конкурира за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 22.01.2009

Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров вчера достави кандидатура за Претстедател на Македонија на мартовските избори до претседателската конвенција на ВМРО-ДПМНЕ.

Петров конкурира кај ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 22.01.2009

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК), Тодор Петров, вчера поднесе пријава за кандидат за претседател на Република Македонија до ВМРО-ДПМНЕ.

Ќе биде ли Ружин заеднички кандидат на опозицијата?

Алфа - 22.01.2009

Опозицијата во обид на претседателските избори да истрча со заеднички кандидат. Попладнето во штабот на СДСМ се сретнаа Манасијевски и Заев. Неофицијално ја разгледувале опцијата Нано Ружин кандидатот на ЛДП да биде заеднички кандидат.

Мила Искреновиќ кандидат за градоначалник на општина Карпош

Нетпрес - 22.01.2009

Архитект Мила Искреновиќ ја најави својата кандидатура на следните локални избори како независен кандидат предложен од група граѓани од општина Карпош. Сегашната кандидатурата за Градоначалник на Општина Карпош е мотивирана од големата поддршка на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема таен договор со ДУИ

Нетпрес - 22.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ нема и нема да има никаков таен договор со ДУИ во врска со изборот на претседател на државата. Неосновани се шпекулациите, кои овие денови СДСМ се обиде да ги прошири во јавноста, било кажано на денешниот прес.

ВМРО - ДПМНЕ: нема таен договор со ДУИ за избор на претседател на Република Македонија

Сител - 22.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ нема и нема да има никаков таен договор со ДУИ во врска со изборот на претседател на Република Македонија. Пратеникот од ВМРО - ДПМНЕ Горан Петров на денешната прес - конференција нагласи дека се неоснавани шпекулациите кои деновиве СДСМ се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не постои таен договор со ДУИ

Форум - 22.01.2009

Единствениот договор врз чија основа функционира коалицијата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е Охридскиот рамковен договор, изјави денеска Горан Петров, пратеник на владејачката партија Петров во името на неговата партија денеска ги демантираше тврдењата на СДСМ ...

И Тодор Петров во трката за претседател

Форум - 22.01.2009

Вчера до ВМРО-ДПМНЕ пристигнала кандидатура за претседателски кандидат на партијата од Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес. „Се кандидирам за претседател на државата Македонија не заради себеси, туку моето кумулирано знаење и ...

Професионалци ќе го трчаат пресудниот круг

Н.Македонија - 22.01.2009

Прва жена - кандидатка за претседател на Македонија, кандидати со мало или никакво политичко искуство за највисоката функција во државата и натпартиска кандидатура како најсилен адут за победник на изборите се специфичност на мартовскиот изборен циклус, ...

Тодор Петров поднесе кандидатура за претседател

А1 - 21.01.2009

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес (СМК) Тодор Петров денеска поднесе пријава за кандидат за претседател на Република Македонија до ВМРО-ДПМНЕ.

ДУИ зад Иванов?!

А1 - 21.01.2009

ДУИ се поблиску до одлуката да застане зад Ѓорѓи Иванов на ВМРО-ДПМНЕ. Се отвора дилемата како партијата на Ахмети ќе го натера албанскиот електорат да гласа за Македонец, кога го имаат Селмани.

Претседателски семафор

Време - 21.01.2009

Ненад Новковски Претседателските избори 2009 тргнаа на многу невообичаен начин. Уште во првите денови од објавувањето на изборите се објавија анкети за можните резултати и почна да се зборува за предложените во одредени, често неформални постапки, како ...

Љупчо Георгиевски во трка за градоначалник на Скопје

Утрински - 21.01.2009

Љупчо Георгиевски е фаворитот на ВМРО-Народна за градоначалник на Скопје, најави вчера од Тетово партискиот лидер Марјан Додовски, потврдувајќи ги со тоа шпекулациите кои претходно се вртеа во јавноста дека експремиерот има амбиции да седне на ...

Селмани, засега, единствен кандидат кај Албанците

Утрински - 21.01.2009

Претседателот на Нова демократија, Имер Селмани, и официјално е избран за кандидат за претседателските избори и се чини ќе биде и единствениот предлог од редовите на албанската заедница, откако ДПА реши да не оди на овие избори, а во ДУИ се очекува да ја ...

ВМРО ДПМНЕ го демантира Ахмети

Алсат-М - 21.01.2009

ВМРО ДПМНЕ ги демантираше тврдењата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети дека е постигнат договор во 2014 година за претседател на државата заеднички да кандидираат Албанец.

ВМРО-ДПМНЕ: "не сме виновни за кадровската криза во СДСМ"

Телма - 21.01.2009

За кризата во кадровскиот потенцијал и за безидејноста на СДСМ не е виновен ниту Никола Груевски, ниту ВМРО-ДПМНЕ , но ние сепак ги повикуваме на овие избори да излезат со достоен кандидат со сопствена програма, се вели во реакцијата на владејачката ...

Тодор Петров противкандидат на Иванов

Дневник - 21.01.2009

Тодор Петров, лидер на Светскиот македонски конгрес, ќе му биде противкандидат на Ѓорѓе Иванов на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за номинирање кандидат за претседателските избори.

Градоначалници построени, советници на регрутација

Време - 21.01.2009

Партиите ги комплетираат листите на кандидати за локалните избори. Веќе се познати поголемиот дел од имињата за идни градоначалници. Носителите на советничките листи и идните членови на советите на 85 општини допрва ќе се прецизираат, велат партиски ...

Иванов има поддршка од неколку интелектуалци и истакнати личности

Кирилица - 21.01.2009

Независни интелектуалци и истакнати личности денеска до ВМРО - ДПМНЕ доставија поддршка за претседателскиот кандидат Ѓорѓи Иванов Академиците Цветан Грозданов, Блаже Ристески, Ѓорѓи Ефремов, Томе Бошевски, Љупчо Коцаре, актерите Игор Џамбазов, Ванчо ...

Иванов-заеднички кандидат на Груевски и на Ахемти

Алфа - 21.01.2009

Груевски ќе го оствари сонот на Албанците, вака Ахмети на албанските лидери Топи и Бериша во Тирана минатата недела им ја објаснил одлуката на изборите да ги поддржи претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и неколкумина градоначалници од партијата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не смее да се плаши од оценката на граѓаните

Нетпрес - 21.01.2009

За кризата во кадровскиот потенцијал и за безидејноста на СДСМ не е виновен ниту Никола Груевски, ниту ВМРО-ДПМНЕ, се огласи денеска владејачката партија. Од таму ја повикаа опозицијата на овие избори да излезе со “достоен кандидат со сопствена програма“.

Тодор Петров поднесе кандидатура за претседател на Македонија во ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 21.01.2009

Врз основа на јавната објава на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров денес поднесе пријава за кандидат за претседател на Република Македонија на претседателските избори 2009, до претседателската ...

Т.Петров ќе учествува на конвенцијата на ВМРО-ДПМНE

Форум - 21.01.2009

Тодор Петров, претседателот на Светскиот Македонски Конгрес денеска поденесе пријава за кандидат за претседател на Република Македонија на претседателските избори во 2009 г.

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ да ги консултира оние што ги предлага

Форум - 21.01.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ смета дека опозициската СДСМ се’ уште го игра сценариото за бојкот на претстојните претседателски избори „За кризата во кадровскиот потенцијал и за безидејноста на СДСМ не е виновен ниту Никола Груевски , ниту ВМРО-ДПМНЕ.

Тодор Петров поднесе кандидатура за претседател на Македонија

Макфакс - 21.01.2009

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров денес до претседателската конвенција на ВМРО-ДПМНЕ поднесе пријава за кандидат за претседател на Македонија на претседателските избори 2009.

Тодор Петров во ВМРО - ДПМНЕ поднесе кандидатура за претседател на Македонија

Сител - 21.01.2009

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес (СМК) Тодор Петров денеска поднесе пријава за кандидат за претседател на Република Македонија до ВМРО-ДПМНЕ.

Тодор Петров поднесе кандидатура за претседател во ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 21.01.2009

Врз основа на јавната објава на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров поднесе пријава за кандидат за претседател на Македонија на претседателските избори 2009, до претседателската конвенција на ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ќе соработуваат на претседателските избори

Н.Македонија - 21.01.2009

Писмениот договор за поддршка на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на ДУИ, кој го најави лидерот на оваа партија Али Ахмети, предвидува меѓусебна поддршка на кандидатите на двете партии на следните избори во 2014 година, нагласуваат ...

Костовски повторно на турнеја низ општините

Н.Македонија - 21.01.2009

Градоначалникот Трифун Костовски во наредниов период ќе се сретне со градоначалниците на сите скопски општини, со кои ќе разговара за актуелните проблеми што ги мачат граѓаните и за активностите што ги спроведуваат градот и општините за да ги решат.

СДСМ оди на конвенција, Георгиевски бара поддршка од Тачи

Н.Македонија - 21.01.2009

СДСМ на конвенција в понеделник ќе одлучува кои ќе бидат кандидатите за градоначалник на Скопје и за претседател на државата, откако од денеска ќе ја почне внатрепартиската процедура за кандидирање.

Имер Селмани - единствен албански кандидат за претседател

А1 - 20.01.2009

Како ДУИ, ДПА и Нова Демократија ќе настапат на претседателските избори? И додека лидерот на Нова Демократија, Имер Селмани, ја прогласува својата кандидатура за претседател на Македонија, Ахмети му ја даде поддршката на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓи ...

Селмани: Обама и во Македонија

Дневник - 20.01.2009

Верувам дека, по примерот на Обама, и во Македонија граѓаните може да гласаат за кандидат од друга етничка заедница, изјави вчера Имер Селмани откако неговата партија Нова демократија го кандидира за претседател на државата.

Нема да кандидираат, но ќе решаваат

Време - 20.01.2009

Кети Мицковска Станува извесно дека албанскиот блок партии нема да номинира свои кандидати за претседател на државата, тврдат партиски извори. Партиите на Албанците се уште тактизираат евентуално за чија кандидатура од друга партија би дале поддршка.

Албанец за Претседател во 2014 година

Вест - 20.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ бара од ДУИ да го поддржи нејзиниот кандидат за Претседател на мартовските избори, нолидерот на ДУИ Али Ахмети вели дека поддршката нема да биде безусловна.

Селмани се кандидира инспириран од Обама

Алсат-М - 20.01.2009

Успехот на Барак Обама во САД e главната инспирација за Имер Селмани да влезе во претседателската трка за изборите на 22 март. Смета дека е дојдено времето на оваа функација да дојде и граѓанин кој нема етничко македонско потекло.

Љубчо Георгиевски кандидат за градоначалник на Скопје ?

Телма - 20.01.2009

Љубчо Георгиевски е кандидат за градоначалник на Скопје од редовите на ВМРО – НП, потврди денеска во Тетово претседателот на партијата, Марјан Додовски. - Во фаза сме на внатрепартиска анализа и разговори со сите политички партии во градот Скопје околу ...

Љубчо Георгиевски во трка за Скопје

Дневник - 20.01.2009

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски од ВМРО-НП и градоначалникот на Гази Баба, Коце Трајановски, од ВМРО-ДПМНЕ ќе влезат во битката за градоначалник на Скопје.

Селмани се кандидра за претседател

Форум - 20.01.2009

Имер Селмани, претседател на Нова демократија и поранешен министер за здравство ќе се кандидира за претседател на државата на претсојните избори што ќе се одржат на 22 март.

СДСМ: Најдоцна до понеделник ќе се знае претседателскиот кандидат

Нетпрес - 20.01.2009

СДСМ после денешната средба на најтесното раководство, ја отпочнува партиската процедура за утврдување на претседателски кандидат и кандидат за градоначалник на Скопје.

Љубчо Георгиевски кандидат за градоначалник на Скопје од ВМРО-НП

Нетпрес - 20.01.2009

Претседателот на ВМРО-НП Марјан Додовски, изјави дека Љубчо Георгиевски ќе биде кандидат на оваа партија за градоначалник на Скопје. „Во моментов правиме внатрепартиски анализи и водиме разговори со сите политички партии околу обезбедување на поддршка за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Коце Трајановски кандидат за градоначалник на Град Скопје

Нетпрес - 20.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на Централниот комитет донесе одлука Коце Трајановски да биде нивни кандидат за градоначалник на Град Скопје. За градоначалник на општина Илинден, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ е Жика Стојановски, за општина Вранештица Радован ...

Груевски и Ахмети- заедно на изборите?

Алфа - 20.01.2009

Ќе го поддржиме Иванов ако писмено се обврзете дека ќе застанете зад Албанец за претседател на наредните избори. Вака Ахмети го условува Груевски за неговата ДУИ да гласа за вмровскиот претседателски кандидат.

Љубчо Георгиевски - кандидат за градоначалник на Скопје

Сител - 20.01.2009

Љубчо Георгиевски е кандидат за градоначалник на Скопје од редовите на ВМРО – НП, потврди денеска во Тетово претседателот на партијата, Марјан Додовски. - Во фаза сме на внатрепартиска анализа и разговори со сите политички партии во градот Скопје околу ...

СДСМ бара противкандидат за Коце во трка за Скопје

Вечер Прес - 20.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ за градоначалници на Охрид, Велес и Штип најверојатно ќе кандидира актуелни пратеници. На Александар Петрески од СДСМ во Охрид најверојатно ќе му се спротивстави Цветко Грозданов, а на Аце Коцевски во Велес противкандидат ќе му биде Горан ...

Љубчо Георгиевски, Коце Трајановски и бизнисмен од СДСМ во трка за Скопје

Н.Македонија - 20.01.2009

Коце Трајановски, актуелен градоначалник на скопската општина Гази Баба, Љубчо Георгиевски, почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, и млад бизнисмен од СДСМ се кандидатурите што ги потврдија партиите за градоначалник на Скопје.

Експертите со забелешки околу договарањето на Ахмети и Груевски

Алсат-М - 19.01.2009

Експертите се скептични околу можноста за договор меѓу Груевски и Ахмети за следните претстедателски избори, за поддршка на кандидатот на ВМРО ДПМНЕ од страна на ДУИ, а за возврат претседател 2014-та д абиде Албанец.

Селмани - кандидат за претседател

Алсат-М - 19.01.2009

Најновата политичка партија на Албанците во Македонија, Нова Демократија едногласно го избра лидерот Имер Селмани за претседателски кандидат на изборите на 22 март.

Идниот градоначалник на град Скопје треба да биде досегашен градоначалник од скопски општини

Сител - 19.01.2009

Многу поуспешно ќе функционира првиот човек на градот ако претходно има искуство на локално ниво, смета кандидатот на ВМРО ДПМНЕ Коце Трајановски кој и се заблагодари на матичната партија за неговата кандидатура за прв човек на градот.

Љубчо Георгиевски за градоначалник на Скопје

Форум - 19.01.2009

Љубчо Георгиевски ќе се кандидира за градоначалник на град Скопје на претстојните локални избори на 22 март како кандидат на ВМРО – Народна партија. Поранешниот премиер и претседател на ВМРО – ДПМНЕ, претседател во сенка на ВМРО – Народна партија се ...

ВМРО-ДПМНЕ бомбардира со кандидати

Форум - 19.01.2009

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во понеделникот донесол одлука за градоначалници на престојните локални избори да ги кандидира за Илинден, Жика Стојановски кој е актуелен градоначалник, за Општина Вранештица, Радован Аргировски, за Јегуновце, Тони ...