TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 12 починати и 188 заболени од Ковид-19 во Косово

Алсат-М - 09.08.2020

Во последните 24 часа, во Лабораторијата за молекуларна микробиологија при Националниот институт за јавно здравје на Косово, тестирани се вкупно 462 лица, од кои 188 се позитивни случаи. 12 пациенти починаа во последните 24 часа на Косово, со што ...

27 отсто од позитивните на ковид-19 биле без симптоми

Сакам да кажам - 09.08.2020

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) вели дека старосната структура на новозаболените од ковид-19 за периодот од 3 до 9 август, ќе ја објави на почетокот на работната недела. Во земјава вчера беа регистрирани 200 новозаболени од ковид-19, а вкупно ...

Хавана е повторно под карантин поради Ковид-19

Алсат-М - 09.08.2020

Кубанските власти повторно воведоа строг карантин во Хавана, поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот. Властите наредија затворање на ресторани, барови и базени, прекин на јавниот превоз и забрана за пристап до плажа.

Во Хавана повторно воведен карантин поради зголемен број на заразени од ковид 19

Канал5 - 09.08.2020

Властите во Куба повторно воведоа строг карантин во главниот град Хавана, поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот. Властите наредија затворање на ресторани, барови и базени, прекин на јавниот превоз и забрана за пристап до плажа.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Фокус - 09.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот корона вирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле 12.801.311 луѓе. – Во последните 24 часа, во Србија се потврдени 236 нови случаи на корона вирус, на основа на ...

Во БиХ 233 нови случаи на коронавирус, петмина починати

Слободен Печат - 09.08.2020

Нови 233 случаи и петмина починати од коронавирус се потврдени денеска во Босна и Херцеговина, изјави ентитеските Заводи за јавно здравје. Во Федерацијата БиХ тестирани се 754 примероци при што заразата е потврдена во 184 случаи.

Во Хрватска 61 нов случај на коронавирус

Макфакс - 09.08.2020

Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека во изминатите 24 часа е регистриран 61 нов случаj на Ковид-19, така што вкупниот број на активни случаи е 586. Од активните случаи, 121 пациент е во болница, од кои осум се на респиратор, ...

Расте бројот на нови случаи на ковид19 на Балканот

Р.С.Европа - 09.08.2020

Во последните 24 часа во Србија починале уште девет лица како резултат на ковид 19 со што вкупниот број на загинати се зголеми на 641. Од тестирани 6.251 лица, инфекцијата е потврдена кај 236 лица.

Во Србија уште 236 новозаразени, 9 лица починаа

Слободен Печат - 09.08.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 236 новозаразени лица од коронавирус. Во истиот период се тестирани вкупно 6.251 лица, што значи дека се заразени 3,77 отсто од тестираните.

Нови 61 случај со корона вирус во Хрватска

Независен - 09.08.2020

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 61 нов случај со корона вирус, а тестирани се 727 лица. Во моментот активни се 586 случаи, соопшти Националниот штаб за цивлна заштита. Меѓу активните случаи се и 121 пациент на болничко лекување, а на ...

Bо БиХ бројот на новозаразени падна на 233

Независен - 09.08.2020

Во последните 24 часа во БиХ се потврдени 233 нови случаи со Ковид-19. Според податоците на Федералниот завод за јавно здравје, во Федерацијата тестирани се 754 примероци од кои 184 биле позитивни.

Во БиХ нови 233 случаи на коронавирусот и петмина починати

Нетпрес - 09.08.2020

Нови 233 случаи на зараза со коронавирусот и пет починати од последици од Covid-19 се потврдени во неделата во Босна и Хергеговина. Во Федерацијата БиХ тестирале 745 примероци а заразата е потврдена во 184 случаи.

Во Хрватска нови 61 случај на ковид-19

360 степени - 09.08.2020

Националниот штаб за цивилна заштита во Хрватска соопшти дека во последните 24 часа регистрирани се 61 нов случај на ковид-19. со тоа во земјата има вкупно 586 активни случаи. Од активните случаи 121 пациент се на болничко лекување, а од нив осум се ...

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен Печат - 09.08.2020

Во САД од коронавирус се заразени повеќе од пет милиони луѓе, според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс објавени денеска. Бројот на починатите во земјата од ковид 19 надмина 162.000 и се очекува да продожи да расте, а некои модели ...

Во Словенија две нови зарази и еден смртен исход од Covid-19

Нетпрес - 09.08.2020

Во Словенија во последните 24 часа со спроведени 304 тестирања регистрирани се две новозаболени лица од Covid-19, а едно лице починало, објави во неделата словенечката влада. Во моментов во словенечките болници се хоспитализирани 24 пациенти ...

Нови 134 случаи на ковид-19 во Бугарија, една третина помалку од претходниот ден

Макфакс - 09.08.2020

Во Бугарија се потврдени уште 134 нови случаи на ковид-19, што е 61 помалку од претходниот ден, соопшти министерството за здравство. Вкупниот број на потврдени случаи на инфекција достигна 13.343, вклучително 749 медицински работници.

Хавана е повторно под карантин поради Ковид-19

Слободен Печат - 09.08.2020

Многу од новите случаи, 41 од 59 пријавени вчера се увезени, главно од Венецуела. Ова се веројатно здравствени работници кои работат таму, а чиј број се проценува на 20 000. Кубанските власти повторно воведоа строг карантин во Хавана, поради ...

Хавана е повторно под карантин поради Ковид-19

А1 On - 09.08.2020

Кубанските власти повторно воведоа строг карантин во Хавана, поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот. Властите наредија затворање на ресторани, барови и базени, прекин на јавниот превоз и забрана за пристап до плажа.

Хавана повторно падна во карантин

+инфо - 09.08.2020

Министерството за здравство вчера соопшти за 59 случаи и предупреди дека ситуацијата може да излезе надвор од контрола ако властите не направат ништо. Кубанските власти повторно воведоа строг карантин во Хавана, поради зголемувањето на бројот на ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1 On - 15.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 21.453,097 лица. Од нив починале 765,239, а оздравеле 14.224,512 луѓе. – Во последните 24 часа во Хрватска беа потврдени 162 нови случаи на коронавирус, а две лица ...

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен Печат - 09.08.2020

Бројот на регистрирани инфекции од коронавирус во Унгарија во изминатите 24 часа порасна за 43, на 4.692, соопшти денеска унгарската влада. Бројот на смртни случаи останува непроменто на 602, додека 3.499 лица се опоравија.

Бугарија регистрира 134 новозаразени со Ковид-19

Независен - 09.08.2020

Во Бугарија се потврдени уште 134 нови случаи на Ковид-19, што е за 61 помалку од претходниот ден, соопшти министерството за здравство. Вкупниот број на потврдени случаи на инфекција достигна 13.343, вклучително 749 медицински работници.

Во Кичево седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус

Слободен Печат - 09.08.2020

Во Кичево денеска има седум нови лица заразени со КОВИД-19, а оздравени се исто така седум лица. Соред податоците од Министерството за здравство, вкупниот број на заразени со КОВИД-19 во оваа општина достигна 194 лица, од кои 114 се активни, 71 се ...

Речиси 20 милиони заразени со ковид-19 во светот, а починале 731.717 лица

+инфо - 09.08.2020

На Косово во последните 24 часа се потврдени 188 нови случаи на коронавирус, а починаа 12 лица, соопшти денеска Националниот институт за јавно здравје во Приштина. Вкупниот број заразени лица се зголеми на 10.247, а починати се 327 лица, пренесува ...

Речиси 20 милиони заразени од коронавирус во светот, оздравени близу 13 милиони

Слободен Печат - 09.08.2020

Најмалку 7.137 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Перу во последните 24 часа, со што вкупниот број на потврдени случаи достигна половина милион. Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 ...

Скопје сè уште на врвот со активни случаи на ковид, Штип и Гостивар со по над 300

360 степени - 09.08.2020

Главниот град е сè уште на врвот по број на активни ковид-случаи, а со последните статистики во Скопје има 1 335. Втора на листата е Штип со точно 400 активни случаи, а веднаш потоа Гостивар со 326.

Светот стига до 20 милиони заразени, на Балканот сè повеќе нови случаи

Нетпрес - 09.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле 12.801.311 луѓе. – Во последните 24 часа, во Србија се потврдени 236 нови случаи на коронавирус, на основа на 6.251 ...

Ковид-19 во регионот: На Косово починаа 12 лица, во Србија девет

360 степени - 09.08.2020

Во последните 24 часа, во Србија се потврдени 236 нови случаи на коронавирус, на основа на 6 251 тестирани примероци, а починаа уште девет лица. Според новите податоци на Министерството за здравство, бројот на пациенти на респиратори опаѓа, така што ...

Нови 9 жртви на Ковид-19 во Србија

Локално - 09.08.2020

Девет луѓе починаа како резултат на инфекција со коронавирус во Србија. Во последните 24 часа, на коронавирус во земјата биле тестирани 6.251 лица, од кои 236 биле позитивни, што е 3,77 проценти.

Велика Британија: Над 1.000 нови случаи на коронавирус за првпат од јуни

Локално - 09.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Велика Британија денес надмина 1.000 за прв пат од крајот на јуни. Според официјалните податоци, регистрирани се 1.062 нови случаи, што е најголем дневен скок кај новозаразените лица од јуни, пренесува Ројтерс.

Хавана е повторно под карантин поради Ковид-19

Вечер Прес - 09.08.2020

Кубанските власти повторно воведоа строг карантин во Хавана, поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот. Властите наредија затворање на ресторани, барови и базени, прекин на јавниот превоз и забрана за пристап до плажа.

Последните податоци за коронавирусот во Србија, починати уште 9 лица

Пулс24 - 09.08.2020

Во последните 24 часа, вкупно 6.251 лица биле тестирани во Србија, од кои 236 се новозаразени со вирусот (3,77 проценти). За жал, уште 9 починале, а има и 106 пациенти на респиратори. Регистрирани се вкупно 28.099 потврдени случаи.

Нови 134 случаи на ковид-19 во Бугарија, една третина помалку од претходниот ден

Точка - 09.08.2020

Во Бугарија се потврдени уште 134 нови случаи на ковид-19, што е 61 помалку од претходниот ден, соопшти министерството за здравство. Вкупниот број на потврдени случаи на инфекција достигна 13.343, вклучително 749 медицински работници.

СЗО: 273.550 нови случаи на коронавирус, 6.207 луѓе починале

Локално - 09.08.2020

Денес во светот се регистрирани повеќе од 273.550 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 19,46 милиони луѓе, објави СЗО. 6.207 луѓе починале за 24 часа, според дневниот билтен на СЗО.

Нови 134 случаи на ковид-19 во Бугарија, една третина помалку од претходниот ден

24Инфо - 09.08.2020

Во Бугарија се потврдени уште 134 нови случаи на ковид-19, што е 61 помалку од претходниот ден, соопшти министерството за здравство. Вкупниот број на потврдени случаи на инфекција достигна 13.343, вклучително 749 медицински работници.

Во Хрватска 61 нов случај на коронавирус

24Инфо - 09.08.2020

Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека во изминатите 24 часа е регистриран 61 нов случаj на Ковид-19, така што вкупниот број на активни случаи е 586. Од активните случаи, 121 пациент е во болница, од кои осум се на респиратор, ...

Седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус во Кичево

Либертас - 09.08.2020

Во Кичево денеска има седум нови лица заразени со КОВИД-19, а оздравени се исто така седум лица. Соред податоците од Министерството за здравство, вкупниот број на заразени со КОВИД-19 во оваа општина достигна 194 лица, од кои 114 се активни, 71 се ...

Седум новозаразени од корона вирусот во Кичево

еМагазин - 09.08.2020

Во Кичево денеска има седум нови лица заразени со КОВИД-19, а оздравени се исто така седум лица. Соред податоците од Министерството за здравство, вкупниот број на заразени со КОВИД-19 во оваа општина достигна 194 лица, од кои 114 се активни, 71 се ...

Хавана е повторно под карантин поради Ковид-19

Опсервер - 09.08.2020

Хавана, 9 август 2020 () – Кубанските власти повторно воведоа строг карантин во Хавана, поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот. Властите наредија затворање на ресторани, барови и базени, прекин на јавниот превоз и забрана за ...

Ковид-19 биланс во светот – заболени 19,9 милиони

Вечер Прес - 09.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле 12.801.311 луѓе. – Во последните 24 часа, во Србија се потврдени 236 нови случаи на коронавирус, на основа на 6.251 ...

Рекордни 203 нови случаи на коронавирус во Грција

Локално - 09.08.2020

Во Грција денес се евидентирани 203 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен биланс од почетокот на епидемијата во февруари, а почина уште едно лице. Од 203 новозаразени, 29 се откриени со гранични проверки, јавува „АНА“.

Седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус во Кичево

Опсервер - 09.08.2020

Кичево, 9 август 2020 () – Во Кичево денеска има седум нови лица заразени со КОВИД-19, а оздравени се исто така седум лица. Соред податоците од Министерството за здравство, вкупниот број на заразени со КОВИД-19 во оваа општина достигна 194 лица, од ...

Седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус во Кичево

Локално - 09.08.2020

Во Кичево денеска има седум нови лица заразени со КОВИД-19, а оздравени се исто така седум лица. Соред податоците од Министерството за здравство, вкупниот број на заразени со КОВИД-19 во оваа општина достигна 194 лица, од кои 114 се активни, 71 се ...

Светот брзо стига до 20 милиони заразени, на Балканот сè повеќе нови случаи

Република - 09.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле 12.801.311 луѓе. – Во последните 24 часа, во Србија се потврдени 236 нови случаи на коронавирус, на основа на 6.251 ...

СОСТОЈБАТА СО КОВИД-19 ВО СВЕТОТ: Заразени околу 20 милиони, починати над 730.000, оздравени околу 12 милиони

Денешен - 09.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле 12.801.311 луѓе. – Во последните 24 часа, во Србија се потврдени 236 нови случаи на коронавирус, на основа на 6.251 ...

Хавана е повторно под карантин поради Ковид-19

Либертас - 09.08.2020

Кубанските власти повторно воведоа строг карантин во Хавана, поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот. Властите наредија затворање на ресторани, барови и базени, прекин на јавниот превоз и забрана за пристап до плажа.

Хавана е повторно под карантин поради Ковид-19

24Инфо - 09.08.2020

Кубанските власти повторно воведоа строг карантин во Хавана, поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот. Властите наредија затворање на ресторани, барови и базени, прекин на јавниот превоз и забрана за пристап до плажа.

Нови 134 случаи на ковид-19 во Бугарија

Н.Македонија - 09.08.2020

Во Бугарија се потврдени уште 134 нови случаи на ковид-19, што е 61 помалку од претходниот ден, соопшти министерството за здравство. Вкупниот број на потврдени случаи на инфекција достигна 13.343, вклучително 749 медицински работници.

Во Босна и Херцеговина 233 нови случаи на коронавирус

Н.Македонија - 09.08.2020

Нови 233 случаи и петмина починати од коронавирус се потврдени денеска во Босна и Херцеговина, изјави ентитеските Заводи за јавно здравје. Во Федерацијата БиХ тестирани се 754 примероци при што заразата е потврдена во 184 случаи.

Во Хрватска 61 нов случај на коронавирус

Н.Македонија - 09.08.2020

Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека во изминатите 24 часа е регистриран 61 нов случаj на ковид-19, така што вкупниот број на активни случаи е 586. Од активните случаи, 121 пациент е во болница, од кои осум се на респиратор, ...

Речиси 20 милиони заразени во светот - ЕВЕ КАКВА Е СОСТОЈБАТА ВО СОСЕДСТВОТО

Вечер - 09.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле 12.801.311 луѓе. – Во последните 24 часа, во Србија се потврдени 236 нови случаи на коронавирус, на основа на 6.251 ...

Во Хрватска 61 нов случај на коронавирус

Вечер - 09.08.2020

Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека во изминатите 24 часа е регистриран 61 нов случаj на Ковид-19, така што вкупниот број на активни случаи е 586. Од активните случаи, 121 пациент е во болница, од кои осум се на респиратор, ...

Пет милиони заразени со корона во САД

Expres - 09.08.2020

Соединетите држави во саботата поставија неславен рекорд за бројот на случаи на коронавирус, бидејќи биле заразени повеќе од пет милиони граѓани, пренесува Ројтерс. Според анализата на Ројтерс, заразен е секој 66-ти жител на Соединетите држави.

Нови 134 случаи на ковид-19 во Бугарија, една третина помалку од претходниот ден

Вечер - 09.08.2020

Во Бугарија се потврдени уште 134 нови случаи на ковид-19, што е 61 помалку од претходниот ден, соопшти министерството за здравство. Вкупниот број на потврдени случаи на инфекција достигна 13.343, вклучително 749 медицински работници.

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

MakPress - 09.08.2020

Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а како резултат на инфекцијата починале ...

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од Ковид-19, поголем број на смртни случаи отколку во цела Европа

MakPress - 09.08.2020

Епидемијата на Ковид-19 продолжува да се шири низ целиот свет, а Јужна Америка и Карибите поминаа најлошо, бидејќи бројот на смртни случаи вчера во регионот го надмина вкупниот број на жртви од инфекција со коронавирус во Европа.

Коронавирус: Европа руши рекорди по бројот на новозаразени, наредната недела бројката ќе стигне до 20 милиони ...

MakPress - 09.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица. Од нив починале 726.415, а оздравеле 12.615.495 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 ...

„Worldometers“: Последнава недела најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

MakPress - 09.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Алсат-М - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

24 Вести - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Во светот со коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица

ТВ21 - 08.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица. Од нив починале 726.415, а оздравеле 12.615.495 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 ...

Во последните 24 часа во Бугарија 7 починати, 195 новозаболени од ковид 19

Канал5 - 08.08.2020

Во Бугарија денеска се регистрирани седум смртни случаи и 195 новозаболени од ковид 19, објави Министерството за здравство. Во моментов во Бугарија има 5837 активни случаи на пациенти со корона вирус.

Во светот 19,39 милиони луѓе заразени со коронавирус

Канал5 - 08.08.2020

Повеќе од 19,39 милиони луѓе се заразени со вирусот корона ширум светот, додека 719.795 починале. Случаи на инфекција се регистрирани во повеќе од 210 земји и територии низ светот откако првиот случај беше идентификуван во Кина во декември 2019 ...

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од Ковид-19

А1 On - 08.08.2020

Епидемијата на Ковид-19 продолжува да се шири низ целиот свет, а Јужна Америка и Карибите поминаа најлошо, бидејќи бројот на смртни случаи вчера во регионот го надмина вкупниот број на жртви од инфекција со коронавирус во Европа.

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од Ковид-19

Независен - 08.08.2020

Бразил– Епидемијата на Ковид-19 продолжува да се шири низ целиот свет, а Јужна Америка и Карибите поминаа најлошо, бидејќи бројот на смртни случаи вчера во регионот го надмина вкупниот број на жртви од инфекција со коронавирус во Европа.

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од ковид-19

Слободен Печат - 08.08.2020

Епидемијата на ковид-19 продолжува да се шири низ целиот свет, а Јужна Америка и Карибите поминаа најлошо, бидејќи бројот на смртни случаи вчера во регионот го надмина вкупниот број на жртви од инфекција со коронавирус во Европа.

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Макфакс - 08.08.2020

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус. Министерството за здравство соопшти дека бројот на новозаболени во последните 24 часа е 1.601, што е четврти ден по ред ...

Изминатата недела најмногу новозаразени со ковид-19 од почетокот на пандемијата

360 степени - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Во Бугарија речиси 200 новозаразени

Нетпрес - 08.08.2020

Во последните 24 часа во Бугарија регистрирани се 195 нови случаи, а починаа седуммина. Активни се 5.837 случаи, соопшти бугарското Министерство за здравство. ТАС јави дека вкупниот досега потврден борј случаи е 13.209.

Над 270 илјади нови случаи на ковид 19 во светот

Р.С.Европа - 08.08.2020

Во последните 24 часа во светот се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според податоците за петок, во светот досега се потврдени 18,9 милиони случаи, а ...

Ковид-19 руши рекорди во светот

+инфо - 08.08.2020

Вирусот досега е потврден кај повеќе од 19,5 милиони луѓе ширум светот, а Америка и Азија остануваат во фокусот на пандемијата. Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум ...

Србија има 255 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа шест лица

Нетпрес - 08.08.2020

Во текот на последното деноноќие во Србија се регистрирани шест смртни случаи од Ковид-19, додека 255 лица се позитивни на коронавирусот. Како што информира тамошното министерство за здравство, на респираторни машини се 121 пациент.

Изминатите седум дена најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Сител - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Скоро 20 милиони луѓе во светот се заразени со ковид-19

+инфо - 08.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица. Од нив починале 726.415, а оздравеле 12.615.495 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен Печат - 08.08.2020

– Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 77 нови случаи на коронавирус, а две лица починаа, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита. Во моментов има 569 активни случаи во таа земја.

Ковид во регионот: Во БиХ нови 398 случаи, во Словенија 14

360 степени - 08.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19 757 105 лица. Од нив починале 727 940, а оздравеле 12 667 754 луѓе. Во регионот, состојбата сè уште не се смирува.

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

А1 On - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Во Хавана повторно воведен карантин

Независен - 08.08.2020

Кубанските власти во саботата повторно воведоа строг карантин во Хавана поради зголемениот број нови случаи со корона вирс, па ги затворија рестораните, баровите и базените, го сопреа јавниот превоз и забранија пристап на плажа.

Изминатите седум денови најмногу новозаразени од почетокот на пандемијата

Слободен Печат - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

195 нови случаи на Ковид-19 во Бугарија во изминатото деноноќие

А1 On - 08.08.2020

Денеска во Бугарија се потврдени нови 195 случаи со Ковид-19, додека регистрирани се и седум смртни случаи, пренесуваат тамошните медиуми. Во моментов во Бугарија има 5837 активни случаи на пациенти со коронавирус.

Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Слободен Печат - 08.08.2020

Денеска во Бугарија се потврдени нови 195 случаи со Ковид-19, додека регистрирани се и седум смртни случаи, пренесуваат тамошните медиуми. Во моментов во Бугарија има 5837 активни случаи на пациенти со корона вирус.

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

Макфакс - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Расте бројот на заразени со корона вирус на Балканот

Р.С.Европа - 08.08.2020

Во текот на последното деноноќие во Србија се регистрирани шест смртни случаи од Ковид-19, додека 255 лица се позитивни на коронавирусот. Како што информира српското министерство за здравство, на респираторни машини се 121 пациент.

За 24 часа во Бугарија 7 починати, 195 новозаболени од ковид 19

Нетпрес - 08.08.2020

Во Бугарија денеска се регистрирани седум смртни случаи и 195 новозаболени од ковид 19, објави Министерството за ...

Србија: 255 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа шест лица

Слободен Печат - 08.08.2020

Во текот на последното деноноќие во Србија се регистрирани шест смртни случаи од Ковид-19, додека 255 лица се позитивни на коронавирусот. Како што информира тамошното министерство за здравство, на респираторни машини се 121 пациент.

Шест лица со ковид-19 починаа во Србија

360 степени - 08.08.2020

Во последните 24 часа во Србија починаа шест лица со ковид-19, а регистрирани се нови 255 случаи. Како што информира тамошното министерство за здравство, на респираторни машини се 121 пациент.

Во Србија од Ковид-19 починаа уште шест пациенти, нови 255 заразени

Независен - 08.08.2020

Според последните информации, во Србија до 15 часот, потврдени се 255 нови случаи со корона вирус. Во истиот период починале уште шет лица. На репсиратор има 121 ...

Речиси 400 новозаразени во БиХ

Нетпрес - 08.08.2020

Во Босна и Херцеговина во саботата се потврдени нови 398 случаи на зараза со коронавирусот, известија ентитетските заводи за јавно здравство. Во Федерацијата БиХ тестирани се 1.645 примероци, а заразата со коронавирусот е потврдена во 326 случаи.

Речиси три милиони заразени со Ковид-19 во Бразил, над 99 илјади смртни случаи

Сител - 08.08.2020

Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а како резултат на инфекцијата починале ...

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 08.08.2020

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според податоците за петок, во светот досега се потврдени 18,9 милиони случаи, а ...

Седумгодишно дете почина од корона во Џорџија, САД

Независен - 08.08.2020

Седумгодишмо дете од Џорџија, САД, починало од Ковид-19, соопштија здравствените власти во четвртокот, што го прави најмладата личност во државата за која се знае дека умрела од оваа болест.

Изминатата недела најлоша од почетокот на пандемијата

Независен - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи со корона вирус во светот се зголеми за 1,8 милиони во послендите седум дена. Тоа значи дека во минатата недела забележан е најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата.

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 во светот од почетокот на пандемијата

Независен - 08.08.2020

САД – Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Рекорден број заболени во Јапонија за еден ден

А1 On - 08.08.2020

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус. Министерството за здравство соопшти дека бројот на новозаболени во последните 24 часа е 1.601, што е четврти ден по ред ...

Речиси 200 новозаразени во Бугарија

Независен - 19.09.2020

Во Бугарија во последните 24 часа регистрирани се 189 нови случаи со корона вирус, а четири пациенти починаа. Вкупниот број достигна 18.733, а досега починаа 753 лица, соопшти Министерството за здравство.

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

А1 On - 08.08.2020

Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а како резултат на инфекцијата починале ...

Во Србија досега тестирани 741.073 граѓани

Република - 08.08.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 тестирани примероци, а шест лица починаа. Според Министерството за здравство, во моментот има 121 лицe на респиратор.

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

MTM - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Опсервер - 08.08.2020

Њујорк, 8 август 2020 () – Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Бројот на заразени со Ковид-19 во светот се приближува до 20 милиони

Вечер Прес - 08.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица. Од нив починале 726.415, а оздравеле 12.615.495 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 ...

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

Frontline - 08.08.2020

Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а како резултат на инфекцијата починале ...

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

24Инфо - 08.08.2020

Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил- 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а како резултат на инфекцијата починале ...

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од Ковид-19

Либертас - 08.08.2020

Епидемијата на Ковид-19 продолжува да се шири низ целиот свет, а Јужна Америка и Карибите поминаа најлошо, бидејќи бројот на смртни случаи вчера во регионот го надмина вкупниот број на жртви од инфекција со коронавирус во Европа.

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Либертас - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Изминатата недела најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Вечер Прес - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

Бизнис Вести - 08.08.2020

Рио де Жанеиро, 8 август 2020 (МИА) – Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а ...

Бразил во борба со коронавирусот: Заразени речиси 3 милиони, над 99.000 починале

Вечер Прес - 08.08.2020

Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а како резултат на инфекцијата починале ...

Куба ја враќа Хавана во строг карантин

Локално - 08.08.2020

Куба повторно воведе строг карантин за главниот град Хавана по скокот на бројот на нови случаи на коронавирус и нареди затворање на ресторани, барови, прекинување на јавниот превоз и забрана за пристап до плажа.

СЗО: Повеќе од 284.000 нови случаи на корона ширум светот

Локално - 08.08.2020

Низ целиот свет, претходниот ден беа регистрирани повеќе од 284.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 19,18 милиони. Умреа уште 6.565 лица, така што вкупниот број на жртви на епидемијата надмина 716.000, според СЗО во ...

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

24Инфо - 08.08.2020

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус. Министерството за здравство соопшти дека бројот на новозаболени во последните 24 часа е 1.601, што е четврти ден по ред ...

Со оваа држава од соседството не може никој- ова е новиот Вухан на Балканот, само денеска застрашувачка бројка на ...

Курир - 08.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица. Од нив починале 726.415, а оздравеле 12.615.495 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 ...

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Точка - 08.08.2020

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус. Министерството за здравство соопшти дека бројот на новозаболени во последните 24 часа е 1.601, што е четврти ден по ред ...

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

MTM - 08.08.2020

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус. Министерството за здравство соопшти дека бројот на новозаболени во последните 24 часа е 1.601, што е четврти ден по ред ...

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

MTM - 08.08.2020

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според податоците за петок, во светот досега се потврдени 18,9 милиони случаи, а ...

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

Опсервер - 08.08.2020

Рио де Жанеиро, 8 август 2020 () – Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а ...

Изминатава недела во САД најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

24Инфо - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од Ковид-19

Вечер Прес - 08.08.2020

Епидемијата на Ковид-19 продолжува да се шири низ целиот свет, а Јужна Америка и Карибите поминаа најлошо, бидејќи бројот на смртни случаи вчера во регионот го надмина вкупниот број на жртви од инфекција со коронавирус во Европа.

Нов скок: Речиси 400 заразени во БиХ, Италијанец почина во Хрватска 3 дена по приемот во болница

Пулс24 - 08.08.2020

Состојбата со коронавирусот сè уште е загрижувачка во целиот регион, а земјите продолжуваат да пријавуваат неколку стотици нови случаи. Се појавуваат нови жаришта, некои се поврзани со ноќни клубови, а Италијанец почина во Хрватска.

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

Либертас - 08.08.2020

– Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а како резултат на инфекцијата ...

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 08.08.2020

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според податоците за петок, во светот досега се потврдени 18,9 милиони случаи, а ...

Шест починати лица во изминативе 24 часа во Србија, 121 се на респиратори

Локално - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа, 255 лица се тестирале позитивно за коронавирус, а уште шест лица починале во Србија. Во моментов има 121 лица на респиратори. Во изминатите 24 часа биле тестирани уште 8.014 ...

Бразил: Tри милиони заразени со Ковид-19

Денешен - 08.08.2020

Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572. Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а како резултат на инфекцијата починале ...

Делот од светот кој беше уништен од короната – имаат повеќе мртви од Европа!

Локално - 08.08.2020

Епидемијата на Ковид-19 продолжува да се шири низ целиот свет, а Латинска Америка и Карибите поминаа најлошо, бидејќи бројот на загинати во областа во петокот го надмина вкупниот број на загинати од инфекција со коронавирус во Европа.

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Точка - 08.08.2020

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според податоците за петок, во светот досега се потврдени 18,9 милиони случаи, а ...

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Бизнис Вести - 08.08.2020

Њујорк, 8 август 2020 (МИА) – Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Изминатите седум дена најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Република - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

Точка - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

24Инфо - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

Centar - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Centar - 08.08.2020

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според податоците за петок, во светот досега се потврдени 18,9 милиони случаи, а ...

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Курир - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од Ковид-19

Опсервер - 08.08.2020

Монтевидео, 8 август 2020 () – Епидемијата на Ковид-19 продолжува да се шири низ целиот свет, а Јужна Америка и Карибите поминаа најлошо, бидејќи бројот на смртни случаи вчера во регионот го надмина вкупниот број на жртви од инфекција со коронавирус ...

Европската држава која е лидер по смртност во светот од коронавирус

Бизнис Вести - 08.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица. Од нив починале 720.053, а оздравеле 12.445.324 луѓе. Во нашата држава според министерството за здравство до вчера беа направени 1845 тестирања, а ...

За седум дена, заразени 1,8 милиони луѓе , најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата

Пулс24 - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот се зголеми за 1,8 милиони во последните седум дена, што значи дека најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата е забележан во изминатата недела.

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на ковид-19

Н.Македонија - 08.08.2020

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на ковид-19, а починале 6.815 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според податоците за петок, во светот досега се потврдени 18,9 милиони случаи, а повеќе ...

Денес во Битола, седум новозаболени, шест оздравени од ковид-19

Битола Њуз - 08.08.2020

Денес во Битола, според информации на министерството за здравство објавени на нивната “фесј бук“ страница во има седум новозаболени лица, а регистрирани се и шест оздравени пациенти. Во последните 24 часа се направени 1.828 тестирања, а регистрирани ...

Изминатава недела НАЈГОЛЕМ РАСТ НА НОВОАРАЗЕНИ од коронавирус во светот

Вечер - 08.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот на пандемијата за една недела.

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Вечер - 08.08.2020

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според податоците за петок, во светот досега се потврдени 18,9 милиони случаи, а ...

Двесте нови случаи на Ковид-19, четворица починати

Expres - 08.08.2020

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 200 нови случаи на Ковид-19 од 1.828 направени тестови, а четворица им подлегнаа на компликациите предизвикани од коронавирусот. Починаа лица од Куманово на возраст од 51 година, од Гостивар (58), ...

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Вечер - 08.08.2020

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус. Министерството за здравство соопшти дека бројот на новозаболени во последните 24 часа е 1.601, што е четврти ден по ред ...

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

Вечер - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Франција од укинувањето на блокадата

MakPress - 08.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата сега изнесува ...

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

MakPress - 08.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај.

Седумгодишно дете почина од корона во САД

Фокус - 07.08.2020

Седумгодишно дете заболено од коронавирус во Џорџија е најмладото лице кое починало во таа американска држава од почетокот на пандемијата. Афроамериканското момче од округот Четем немало хронични здравствени проблеми, покажуваат податоците кои ги ...

Седумгодишно дете почина во САД од коронавирус , а немал никакви болести

Канал5 - 07.08.2020

Седумгодишно момче , болно од ковид - 19 години е најмладиот пациент , која починал од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус. Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми според податоците ...

Во Србија 276 новозаразени со коронавирус , починале уште петмина

Канал5 - 07.08.2020

Во последните 24 часа, за коронавирус во Србија биле тестирани 9.922 лица. Од нив 276 биле позитивни, а пет лица починале, што сè уште е загрижувачка бројка , беше кажанио на редовната прес конференција на Кризниот штаб.

Рекорден број новозаразени во Франција

Канал5 - 02.10.2020

Француското Министерство за здравство пријави 12.148 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа. Уште 136 лица починале како резултат на ковид- 19, најмногу за еден ден од средината на мај.

Италија со најголем број новозаразени од мај

Канал5 - 07.08.2020

Италија денеска забележа 552 нови случаи на зараза со коронавирус, најголемо дневно зголемување од 28 мај, пишува Си-Ен-Ен. Најголем број случаи е забележан на североисточниот дел на земјата во регионот Венето, дури 182.

Продолжува порастот на бројот на заболени од Ковид-19 во Германија

Алсат-М - 07.08.2020

Во Германија се регистрирани 1.147 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени достигна 214.241, покажуваат податоците објавени денес. Ова е зголемување на бројот на заразени во однос на претходниот ден кога се регистрирани 1.045 ...

КОВИД 19, двајца починати и 155 заразени

Алсат-М - 07.08.2020

Во последниве 24 часа пријавени се две жртви и 155 нови случаи на „Ковид 19“. Жртвите се на возраст од 74 и 80 години. Во однос на новите случаи, најголем број се регистрирани во Скопје 51, Гостивар 22, Кавадарци 14, Штип 13, Куманово 11, Тетово 10 ...

Во Бугарија нови 297 заразени со корона вирусот

Фокус - 07.08.2020

Во Бугарија се потврдени нови 297 случаи на коронa вирусot, со што вкупниот број на заразрени се искачи на 13.014, се наведува на веб-страницата на бугарската влада. Повеќето од пациентите се од Софија, а потоа следуваат Пловдив и Добрич, јави БТА.

Во Индија над 2 милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

24 Вести - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Во Индија над два милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

Телма - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Рекорден број новозаразени во Франција

Press24 - 07.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирус во Франција денеска се зголеми за 2,288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки. Вкупниот број заразени со ковид- 19 изнесува 197.921 година.

Над 50.000 починати од Ковид-19 во Мексико, во Индија два милиони заразени

А1 On - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надмина два милиона, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазиската земја регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Над два милиона луѓе во Индија заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

Слободен Печат - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Во Индија два милиони заразени со Ковид-19

Нетпрес - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Во Индија над два милиона заразени со ковид-19, во Мексико починале над 50.000 лица

+инфо - 07.08.2020

Мексико е на третото место во светот по бројот на жртви од вирусот. Пред него се Бразил, кој се приближува до 100.000, и САД каде што смртните случаи се речиси 160.000. Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти ...

Во Индија над 2 милиона заразени со COVID-19, во Мексико над 50.000 починати

Кајгана - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Дневен преглед Ковид-19: Во државите од регионот по над 100 новозаразени за 24 часа

А1 On - 07.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица. Од нив починале 720.053, а оздравеле 12.445.324 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 276 нови случаи на коронавирус, врз основа на 9.922 ...

Во Индија над два милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

Независен - 07.08.2020

Индија Индија – Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на ...

Над 2 милиони заразени со ковид-19 во Индија

360 степени - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62 585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2 027 074.

Македонија и натаму на европскиот врв според смртноста од корона вирусот

Press24 - 07.08.2020

Македонија и натаму се наоѓа на европскиот врв според смртноста која ја предизвикува корона вирусот. Во текот на вчерашниот ден само Црна Гора имала поголема смртност од Македонија, пренесува Сител.

Корона статистика: Само Црна Гора вчера со поголема смртност од Македонија

Press24 - 07.08.2020

И покрај податокот дека неколку дена по ред имаме помалку од 10% инфицирани од бројот на спроведени тестови, Македонија и натаму се наоѓа на врвот во Европа според смртноста која ја предизвикува корона вирусот.

Светот стигна до речиси 19 и пол милиони заразени со коронавирус

360 степени - 07.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица. Од нив починале 720.053, а оздравеле 12.445.324 луѓе. Од балканските земји во последните 24 часа во Србија се потврдени 276 нови случаи на коронавирус, ...

Над 19,3 милиони заразени во светот, починати 720 илјади лица

Слободен Печат - 07.08.2020

Во Шпанија се регистрирани 1.895 нови случаи на коронавирус, најмногу во Баскија, Каталонија и Арагон, објавија денеска шпанските власти. Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица.

Бројот на смртни случаи во САД денеска надмина 160.000 - дневен преглед на состојбата во светот

Press24 - 07.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица. Од нив починале 720.053, а оздравеле 12.445.324 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 276 нови случаи на коронавирус, врз основа на 9.922 ...

Расте бројот на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

Слободен Печат - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај.

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

А1 On - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај.

Расте бројот на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

Press24 - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај.

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Франција од укинувањето на блокадата

А1 On - 07.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата сега изнесува ...

Во Франција од укинувањето на блокадата рекорден број новозаразени со Ковид-19

Слободен Печат - 07.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата сега изнесува ...

ВИДЕО: Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

А1 On - 07.08.2020

Во сојузната американска држава Џорџија почина 7-годишно дете, жител на округот Чатам, како последица на коронавирусот. Станува збор за најмладиот пациент кој починал од Ковид-19 во САД. Од болницата каде што било хоспитализирано момчето изјавија ...

Во БиХ потврдени 282 нови случаи на коронавирусот и девет починати

Нетпрес - 07.08.2020

Ентитетските здравствени власти во Босна и Херцеговина во петокот соопштија дека се потврдени вкупно 282 нови случаи на зараза со коронавирусот, а во изминатите 24 часа биле потврдени и девет смртни исходи како последица од коронаинфекцијата.

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Макфакс - 07.08.2020

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус.Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми.

Најмлада жртва од коронавирусот во Џорџија: Седумгодишно момче почина, немал други болести

Слободен Печат - 07.08.2020

Седумгодишно дете заболено од коронавирус во Џорџија е најмладото лице кое починало во таа американска држава од почетокот на пандемијата. Афроамериканското момче од округот Четем немало хронични здравствени проблеми, покажуваат податоците кои ги ...

Корона статистика: Само Црна Гора вчера со поголема смртност од Македонија

Сител - 07.08.2020

И покрај податокот дека неколку дена по ред имаме помалку од 10% инфицирани од бројот на спроведени тестови, Македонија и натаму се наоѓа на врвот во Европа според смртноста која ја предизвикува корона вирусот.

Македонија и натаму на европскиот врв според смртноста од корона вирусот

Сител - 07.08.2020

Македонија и натаму се наоѓа на европскиот врв според смртноста која ја предизвикува корона вирусот. Во текот на вчерашниот ден само Црна Гора имала поголема смртност од Македонија. Со три жртви оваа земја со нешто над 600 000 жители се наоѓа пред ...

Србија: 276 новозаразени со коронавирус, петмина починале

Макфакс - 07.08.2020

Во последните 24 часа во Србија 9.922 лица биле тестирани за коронавирус, а 276 биле позитивни, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство.Пет лица кои биле заразени со коронавирус починале.

Словенија има 10 новозаразени со коронавирус, активниот број на случаи е 181

Макфакс - 07.08.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 753 лица, од кои 10 се позитивни на коронавирус, пет помалку од претходниот ден, објави словенечката влада. Бројот на заразени лица од почетокот на епидемијата се зголеми на 2.233.

Во Франција 2.288 новозаразени, најмногу од укинување на блокадата

Независен - 07.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата сега изнесува ...

Расте бројот на новозаболени во Грција, заразени повеќе од 5.000 лица

Макфакс - 07.08.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Грција надмина 5.000, откако дневниот број на новозаразени лица повторно почна да расте во изминатите недели. Во последните 24 часа пријавени се 153 нови случаи, така што вкупниот број заразени лица се зголеми на ...

Уште 62 новозаболени со Ковид-19 во Хрватска

Независен - 07.08.2020

Во изминатите 24 часа во Хрватска потврдени се 62 нови случаи со корона вирус, со што бројот на активни случаи порасна на 553. Изминатиот ден тестирани се 1.093 примероци, пренесе Index.hr.

Речиси 300 новозаразени во Бугарија

Макфакс - 07.08.2020

Во Бугарија се потврдени нови 297 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на случаи е на 13.014, се наведува на веб-страницата на бугарската влада. Повеќето од пациентите се во Софија, а потоа следуваат Пловдив и Добрич, јави БТА.

Во БиХ 282 нови заразени, починаа деветмина

Независен - 07.08.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрирани се нови 282 случаи на заразени со кроона вирус, а починаа девет пациенти. Од новите 282 случаи, 198 се во Федерацијата БиХ, а 84 во Република Српска.

Бугарија забележа 297 нови случаи со корона вирус

Независен - 07.08.2020

Во Бугарија во последното деноноќие забележани се нови 297 случаи со корона вирус, со што вкупниот број заболени порасна на 13.014, објавија денеска бугарските власти. Најмногу заболени има во Софија, потоа во Пловдив и Добриќ, пренесе БТЗ.

Во Србија починаа уште петмина од Ковид-19, новозаразени 276

Независен - 07.08.2020

Во последните 24 часа во Србија регистрирани се 276 нови случаи со корона вирус, а починаа пет пациенти заболени од Ковид-19. Со ова вкупниот број регистрирани случаи порасна на 27.608. Во последните 24 часа тестирани се 9.922 примероци, или вкупно ...

Во Србија 276 новозаразени лица, петмина починати

Слободен Печат - 07.08.2020

Во последните 24 часа во Србија на коронавирус се тестирани 9.922 лица, а од нив позитивни се 276 лица. Починале 5 лица, што и натаму е загрижувачко. На респиратор низ ковид центрите во себија се наоѓаат 118 ...

Нови 2.288 заболени во Франција за еден ден

+инфо - 07.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени со ковид-19 во земјата сега изнесува ...

Во Африка речиси еден милион луѓе заболени од Ковид-19

Макфакс - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Африка се зголеми за 13.996, на 992.477, соопшти регионалниот огранок на Светската здравствена организација. Според податоците на СЗО, во изминатите денови починал 501 човек, па вкупниот број на смртни случаи ...

Во Кина 37 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 07.08.2020

Во Кина се потврдени 37 нови случаи на коронавирус, од кои 27 се пренесени преку локална трансмисија. Сите се забележани во провинцијата Ксинџијанг. Идентификувани се и 14 асимптоматски случаи, кои Националната здравствена комисија посебно ги ...

Во Индија над два милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

Сител - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

Либертас - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај.

Во Индија над два милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

Либертас - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Словенија има 10 новозаразени со коронавирус, активниот број на случаи е 181

24Инфо - 07.08.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 753 лица од кои 10 се позитивни на коронавирус, пет помалку од претходниот ден, објави словенечката влада. Бројот на заразени лица од почетокот на епидемијата се зголеми на 2233.

Во Словенија 10 нови случаи на коронавирус

Точка - 07.08.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 753 лица од кои 10 се позитивни на коронавирус, пет помалку од претходниот ден, објави словенечката влада. Бројот на заразени лица од почетокот на епидемијата се зголеми на 2233.

Речиси 300 новозаразени во Бугарија

24Инфо - 07.08.2020

Во Бугарија се потврдени нови 297 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на случаи е на 13.014, се наведува на веб-страницата на бугарската влада. Повеќето од пациентите се во Софија, а потоа следуваат Пловдив и Добрич, јави БТА.

Речиси 300 новозаразени во Бугарија

Точка - 07.08.2020

Во Бугарија се потврдени нови 297 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на случаи е на 13.014, се наведува на веб-страницата на бугарската влада. Повеќето од пациентите се во Софија, а потоа следуваат Пловдив и Добрич, јави БТА.

Четири нови случаи од Ковид-19 во Прилеп

Frontline - 07.08.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 4 случаи на заболени од коронавирус, а 6 лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 45.

Речиси 300 новозаразени во Бугарија

Република - 07.08.2020

Во Бугарија се потврдени нови 297 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на случаи е на 13.014, се наведува на веб-страницата на бугарската влада. Повеќето од пациентите се во Софија, а потоа следуваат Пловдив и Добрич, јави БТА.

Србија: 276 новозаразени со коронавирус, петмина починале

Frontline - 07.08.2020

Во последните 24 часа во Србија 9.922 лица биле тестирани за коронавирус, а 276 биле позитивни, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство.Пет лица кои биле заразени со коронавирус починале.

Во Африка речиси еден милион луѓе се заболени од ковид-19

Точка - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Африка се зголеми за 13.996, на 992.477, соопшти регионалниот огранок на Светската здравствена организација. Според податоците на СЗО, во изминатите денови починал 501 човек, па вкупниот број на смртни случаи ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Република - 14.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 38.569.330 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.093.534 пациенти, а оздравеле 28.960.264 луѓе. – Во Индија се регистрирани 63.509 заразени лица во последните 24 часа, ...

Во Кина 37 нови случаи на коронавирус

Точка - 07.08.2020

Во Кина се потврдени 37 нови случаи на коронавирус, од кои 27 се пренесени преку локална трансмисија. Сите се забележани во провинцијата Ксинџијанг. Идентификувани се и 14 асимптоматски случаи, кои Националната здравствена комисија посебно ги ...

Во Индија над два милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

Frontline - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Во Индија над два милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

24Инфо - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Во Африка речиси еден милион луѓе се заболени од ковид-19

24Инфо - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Африка се зголеми за 13.996, на 992.477, соопшти регионалниот огранок на Светската здравствена организација. Според податоците на СЗО, во изминатите денови починал 501 човек, па вкупниот број на смртни случаи ...

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

24Инфо - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај.

Србија: 276 новозаразени со коронавирус, петмина починале

Centar - 07.08.2020

Во последните 24 часа во Србија 9.922 лица биле тестирани за коронавирус, а 276 биле позитивни, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство.Пет лица кои биле заразени со коронавирус починале.

Речиси 300 новозаразени во Бугарија

Centar - 07.08.2020

Во Бугарија се потврдени нови 297 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на случаи е 13.014, се наведува на веб-страницата на бугарската влада. Повеќето од пациентите се во Софија, а потоа следуваат Пловдив и Добрич, јави БТА.

Словенија има 10 новозаразени со коронавирус, активниот број на случаи е 181

Centar - 07.08.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 753 лица, од кои 10 се позитивни на коронавирус, пет помалку од претходниот ден, објави словенечката влада. Бројот на заразени лица од почетокот на епидемијата се зголеми на 2.233.

Расте бројот на новозаболени во Грција, заразени повеќе од 5.000 лица

Centar - 07.08.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Грција надмина 5.000 откако дневниот број на новозаразени лица повторно почна да расте во изминатите недели. Во последните 24 часа пријавени се 153 нови случаи, така што вкупниот број заразени лица се зголеми на ...

Во Кина 37 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 07.08.2020

Во Кина се потврдени 37 нови случаи на коронавирус, од кои 27 се пренесени преку локална трансмисија. Сите се забележани во провинцијата Ксинџијанг. Идентификувани се и 14 асимптоматски случаи, кои Националната здравствена комисија посебно ги ...

Лоши вести: Повторно се зголемува бројот на заразени од корона во Италија

Република - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај.

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

Вечер Прес - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај.

7-годишно момче почина од Ковид-19 во САД, немало други болести

Точка - 07.08.2020

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус. Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми.

Во Кина 37 нови случаи на коронавирус

MTM - 07.08.2020

Во Кина се потврдени 37 нови случаи на коронавирус, од кои 27 се пренесени преку локална трансмисија. Сите се забележани во провинцијата Ксинџијанг. Идентификувани се и 14 асимптоматски случаи, кои Националната здравствена комисија посебно ги ...

Во Кина 37 нови случаи на коронавирус

Centar - 07.08.2020

Во Кина се потврдени 37 нови случаи на коронавирус, од кои 27 се пренесени преку локална трансмисија. Сите се забележани во провинцијата Ксинџијанг. Идентификувани се и 14 асимптоматски случаи, кои Националната здравствена комисија посебно ги ...

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД, немало други болести

Frontline - 07.08.2020

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус. Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми.

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Франција од укинувањето на блокадата

24Инфо - 07.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата сега изнесува ...

Во Индија два милиони заразени од корона

Република - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Расте бројот на новозаболени во Грција, заразени повеќе од 5.000 лица

Точка - 07.08.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Грција надмина 5.000, откако дневниот број на новозаразени лица повторно почна да расте во изминатите недели. Во последните 24 часа пријавени се 153 нови случаи, така што вкупниот број заразени лица се зголеми на ...

Над 19,3 милиони заразени во светот, починати 720 илјади лица

Граѓански збор - 07.08.2020

поред последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица. Од нив починале 720.053, а оздравеле 12.445.324 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 276 нови случаи на коронавирус, врз основа на 9.922 ...

Расте бројот на новозаболени во Грција, заразени повеќе од 5.000 лица

24Инфо - 07.08.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Грција надмина 5.000, откако дневниот број на новозаразени лица повторно почна да расте во изминатите недели. Во последните 24 часа пријавени се 153 нови случаи, така што вкупниот број заразени лица се зголеми на ...

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Франција од укинувањето на блокадата

Либертас - 07.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата сега изнесува ...

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Франција од укинувањето на блокадата

Вечер Прес - 07.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата сега изнесува ...

Во Индија над два милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

Курир - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

24Инфо - 07.08.2020

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус.Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми.

Затворањето на училиштата довело до помал број заболени, спасило повеќе илјади животи

Кумановски м. - 07.08.2020

Затворањето на американските училишта од март до мај можеби довело до милион случаи на ковид- 19 помалку во САД и да спасило повеќе од 40.000 животи, покажува новата американска научна студија.

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

Опсервер - 07.08.2020

Рим, 7 август 2020 () – Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај.

Повеќе од 278.000 нови случаи на коронавирус ширум светот

Локално - 07.08.2020

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 278.229 нови случаи на коронавирус, а починаа уште 6.815 лица, објави денес Светската здравствена организација. Според податоците за петок, во светот биле заразени 18,9 милиони луѓе, а повеќе од ...

Седумгодишно момче починало од корона во САД – немало други болести

Локално - 07.08.2020

Седумгодишно момче кое страдало од Ковид-19 е најмладата личност која умира од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус. Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми според податоците објавени ...

Голем скок на новозаразени лица во Италија

Локално - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денес скокна за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок на нови случаи во Италија не се случил од крајот на мај, пренесува АП.

Рекорден број новозаразени од укинувањето на рестриктивните мерки во Франција

Локално - 07.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирус во Франција денес се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, објави француското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени со Ковид-19 е 197.921.

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Франција од укинувањето на блокадата

Опсервер - 07.08.2020

Париз, 7 август 2020 () – Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство.

Попладневен преглед на вести: Продолжува внатрепартиската војна во ВМРО-ДПМНЕ, нови 155 случаи на Ковид-19, двајца ...

Frontline - 07.08.2020

ФИЛИПЧЕ : 155 нови случаи на Ковид-19, оздравени 127, двајца починати. KОНСУЛТАЦИИ за влада во полн ек – Николовски и Груби на состанок во ресторан. Внатрепартиската војна во ВМРО-ДПМНЕ продолжува, Стоилковски му порача на Коневски дека треба да ја ...

Во Косово 181 нови случаи на коронавирус, починаа 3 лица

Локално - 07.08.2020

Во последните 24 часа, од 463 тестирани лица, во Косово се регистрирани 181 нови случаи на коронавирус, а починаа три лица, објави Националниот институт за јавно здравје на Косово. Во истиот период биле излечени 125 пациенти.

Филипче: 155 нови случаи на Ковид-19, оздравени 127, двајца починати

Frontline - 07.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 51 -Куманово 11 -Дебар 2 -Штип 13 -Прилеп 4 -Тетово 10 -Струга 3 -Битола 1 -Охрид 6 -Кавадарци 14 -Гостивар 22 -Гевгелија 1 -Пробиштип 1 ...

Во Индија над два милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

Опсервер - 07.08.2020

Њу Делхи, 7 август 2020 () – Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од ...

Повеќе од 19 милиони луѓе се заразени со коронавирус во светот

Локално - 07.08.2020

Повеќе од 19 милиони луѓе се заразени со коронавирус во светот, од кои еден милион за помалку од четири дена. Според новиот биланс што го собра АФП до 23,00 часот (GMT) во четврток, од коронавирус во светот починаа 712.315 луѓе, а бројот на ...

Петмина починати и 276 новозаразени во Србија

24Инфо - 07.08.2020

Во последните 24 часа 9,922 лица биле тестирани за коронавирус во Србија, од кои 276 биле позитивни. Починале петмина. Според најновите податоци од Министерството за здравство и Институтот „Трампилин“, има 118 пациенти на респиратори во ...

Во Африка речиси еден милион луѓе заболени од Ковид-19

Centar - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Африка се зголеми за 13.996, на 992.477, соопшти регионалниот разгранок на Светската здравствена организација. Според податоците на СЗО, во изминатите денови починале 501, па вкупниот број смртни случаи на ...

Речиси 300 новозаразени во Бугарија

Н.Македонија - 07.08.2020

Во Бугарија се потврдени нови 297 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на случаи е на 13.014, се наведува на веб-страницата на бугарската влада. Повеќето од пациентите се во Софија, а потоа следуваат Пловдив и Добрич, јави БТА.

Забележани нови случаи на коронавирус во Ксинџијанг

Н.Македонија - 07.08.2020

Во Кина се потврдени 37 нови случаи на коронавирус, од кои 27 се пренесени преку локална трансмисија. Сите се забележани во провинцијата Ксинџијанг. Идентификувани се и 14 асимптоматски случаи, кои Националната здравствена комисија посебно ги ...

Влегуваме ли во стабилизација на епидемиската крива

Н.Македонија - 07.08.2020

Влегува ли Македонија во процес на стагнирање и стабилизација на ширењето на коронавирусот или, пак, последните статистики се само инцидентни процеси од кои не може да се извлече заклучок дека земјата го помина и вториот ек од заразата? Оваа дилема ...

Седумгодишно момче кое немало други болести почина од вирусот во САД

Н.Македонија - 07.08.2020

Седумгодишно момче кое почина од ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус. Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми.

Петмина починати и 276 новозаразени од коронавирус во Србија

Н.Македонија - 07.08.2020

Во последните 24 часа во Србија 9.922 лица биле тестирани за коронавирус, а 276 биле позитивни, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство. Пет лица кои биле заразени со коронавирус починале.

Речиси еден милион луѓе во Африка се заболени од ковид-19

Н.Македонија - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Африка се зголеми за 13.996, на 992.477, соопшти регионалниот огранок на Светската здравствена организација. Според податоците на СЗО, во изминатите денови починал 501 човек, па вкупниот број на смртни случаи ...

Четворица новозаболени од ковид-19 во Прилеп, 15 на болничко лекување

Н.Македонија - 07.08.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 4 случаи на заболени од коронавирус, а 6 лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи со ковид-19 изнесува 45.

Речиси 300 новозаразени во Бугарија

Вечер - 07.08.2020

Во Бугарија се потврдени нови 297 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на случаи е на 13.014, се наведува на веб-страницата на бугарската влада. Повеќето од пациентите се во Софија, а потоа следуваат Пловдив и Добрич, јави БТА.

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Вечер - 07.08.2020

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус.Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми.

Во Африка речиси еден милион луѓе се заболени од ковид-19

Вечер - 07.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Африка се зголеми за 13.996, на 992.477, соопшти регионалниот огранок на Светската здравствена организација. Според податоците на СЗО, во изминатите денови починал 501 човек, па вкупниот број на смртни случаи ...

Србија: 276 новозаразени со коронавирус, петмина починале

Вечер - 07.08.2020

Во последните 24 часа во Србија 9.922 лица биле тестирани за коронавирус, а 276 биле позитивни, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство.Пет лица кои биле заразени со коронавирус починале.

Словенија има 10 новозаразени со коронавирус, активниот број на случаи е 181

Вечер - 07.08.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 753 лица од кои 10 се позитивни на коронавирус, пет помалку од претходниот ден, објави словенечката влада. Бројот на заразени лица од почетокот на епидемијата се зголеми на 2233.

Во Кина 37 нови случаи на коронавирус

Вечер - 07.08.2020

Во Кина се потврдени 37 нови случаи на коронавирус, од кои 27 се пренесени преку локална трансмисија. Сите се забележани во провинцијата Ксинџијанг. Идентификувани се и 14 асимптоматски случаи, кои Националната здравствена комисија посебно ги ...

Расте бројот на новозаболени во Грција, заразени повеќе од 5.000 лица

Вечер - 07.08.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Грција надмина 5.000, откако дневниот број на новозаразени лица повторно почна да расте во изминатите недели. Во последните 24 часа пријавени се 153 нови случаи, така што вкупниот број заразени лица се зголеми на ...

Денес во Битола еден новозаболен и 2 оздравени пациенти

Битола Њуз - 07.08.2020

Денес ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола информира дека се регистрирани 1 нов случај на COVID-19 во Битола. Се работи за лице на возраст од 61 година, кое не дава податок за контакт со позитивно регистрирано ...

Во Франција, бројот на новозаразени со коронавирусот на највисоко ниво од крајот на мај

MakPress - 07.08.2020

Здравствените власти на Франција регистрираа 1695 нови случаи на коронавирус за 24 часа. Во вторникот, научниот совет што ја водеше Владата во борбата против Ковид-19 предупреди дека Франција нема да биде имуна од втор бран во текот оваа есен, јави ...

Во Индија над два милиона заразени со Ковид-19, во Мексико над 50.000 смртни случаи

MakPress - 07.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона,соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазискиот гигант регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Ковид-19: Во Германија после три месеци над 1000 заболени на дневно ниво, Полска петти пат го соборува рекордот на ...

MakPress - 07.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.104.120 лица. Од нив починале 713.741, а оздравеле 12.256.307 луѓе. – Во Црна Гора уште 69 лица се разболеле од коронавирусот, а три лица починале, објави денеска ...

Скопје ја достигна бројката од 5.000 коронавирус случаи, седум општини со троцифрен број на активни случаи

MakPress - 07.08.2020

Вкупната бројка Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.399, бројката на оздравени пациенти е 7.480, на починати е 517, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.402.

Во Србија 299 новозаразени со коронавирусот , починале седум лица

Канал5 - 06.08.2020

Во последните 24 часа во Србија, 10.033 лица биле тестирани за коронавирус,а 299 од нив биле позитивни. Во последното деноноќие седум лица починале. Има 120 пациенти на респиратори во здравствените установи низ целата земја, соопшти предмалку ...

Во Србија нови 299 заразени со Ковид-19 и седумина починати

Фокус - 06.08.2020

Во Србија до 15 часот се регистрирани 299 нови случаи на заразени со корона вирусот, од направени 10.033 тестови, починале седум лица, додека 3.224 се хоспитализирани, објавено е на веб-страницата covid19.rs.

Во земјава 3.557 активни случаи со Ковид-19, во светот на секои 15 секунди умира по еден човек од коронавирусот

24 Вести - 06.08.2020

Во моментов во земјава се активни 3557 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 11289 случаи на заболени лица, се излекуваа 7221 лица, а починаа 511. Вкупно се направени 108.384 тестирања за Ковид -19.

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија – 1.045 нови случаи

Алсат-М - 06.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија е зголемен за 1.045 – на 213.067, соопшти Институтот за заразни болести „Роберт Кох“. Претходниот ден, во Германија беа потврдени 879 случаи на Ковид-19.

Бројот на заразени од коронавирус во Индија надмина 2 милиона

Канал5 - 06.08.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Индија денеска надмина 2 милиона, според официјалните податоци пренесе ББЦ. Последните милион заразени лица се регистрирани за само 20 дена, побрзо отколку во САД и Бразил, каде што е поголем бројот на заболени.

Галопирачка ескалација на Ковид-19 во светот

Нетпрес - 06.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.104.120 лица. Од нив починале 713.741, а оздравеле 12.256.307 луѓе. – Во Црна Гора уште 69 лица се разболеле од коронавирусот, а три лица починале, објави денеска ...

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија – 1.045 нови случаи

Слободен Печат - 06.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија е зголемен за 1.045 – на 213.067, соопшти Институтот за заразни болести „Роберт Кох”. Претходниот ден, во Германија беа потврдени 879 случаи на Ковид-19.

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

Независен - 06.08.2020

САД – САД регистрираа 1.262 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19 во изминатите 24 часа, покажуваат податоците на универзитетот „Џонс Хопкинс“. Со новите случаи, бројот на смртни случаи во земјата од почетокот на пандемијата е речиси 158.000.

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

Сител - 06.08.2020

САД регистрираа 1.262 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19 во изминатите 24 часа, покажуваат податоците на универзитетот „Џонс Хопкинс“. Со новите случаи, бројот на смртни случаи во земјата од почетокот на пандемијата е речиси 158.000.

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија

Сител - 06.08.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија е зголемен за 1.045 – на 213.067, соопшти Институтот за заразни болести „Роберт Кох“. Претходниот ден, во Германија беа потврдени 879 случаи на Ковид-19.

Над половина милион заразени на Флорида, во Кина се тестираат 4,8 милиони луѓе дневно

+инфо - 06.08.2020

Аризона е меѓу најтешко погодените држави. Повеќе од 500 затвореници во затворот во градот Тусон (речиси половина од сите) тестирани се позитивно на коронавирусот, соопштија властите. САД регистрираа 1.262 нови смртни случаи поврзани со ковид-19 во ...

Франција има најмногу нови случаи на коронавирус од 30 мај

Слободен Печат - 06.08.2020

Нови 1.695 случаи на заразени со новиот коронавирус беа регистирани вчера во Франција, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828, соопшти денеска Министерството за здравство на таа држава. Вкупниот број на заразени со вирусот сега е 194.029.

Во Франција вчера најмногу новозаразени со коронавирус во последните два месеци

А1 On - 06.08.2020

Нови 1.695 случаи на заразени со новиот коронавирус беа регистирани вчера во Франција, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828, соопшти денеска Министерството за здравство на таа држава. Вкупниот број на заразени со вирусот сега е 194.029.

Индија го надмина прагот од 2 милиони инфицирани со Ковид-19

Press24 - 06.08.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Индија денеска премина 2 милиони, пренесува Би-Би-Си. Вториот милион на заразени се забележани за само 20 дена, побрзо отколку во Соединетите Американски Држави и Бразил каде што бројот е поголем.

Во Франција најмногу новозаразени од 30 мај, а досега 200.000 случаи

+инфо - 06.08.2020

Нови 1.695 случаи на заразени со новиот коронавирус беа регистирани вчера во Франција, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828 – соопшти денеска Министерството за здравство на таа држава. Вкупниот број на заразени со вирусот сега е 194.029.

Зголемен бројот на заразени полицајци, вирусот најмногу се шири во Скопје

А1 On - 06.08.2020

За две недели, нов, мал пораст на бројот на заболени од коронавирус, вработени во Министерството за внатрешни работи. Од службите, евидентирани се 100 активни случаи инфицирани со вирусот, што е за осум лица повеќе споредено со претходно кога имаше ...

Македонија вчера со трета највисока смртност во Европа – вирусот зема залет на Балканот

Сител - 06.08.2020

Со само 5,8% позитивни од вкупниот број на спроведени тестови, Македонија вчера ја забележа една од најпозитивните корона статистики во последните неколку месеци. По спроведени 1507 тестови, надлежните откриле 88 нови случаи што е втор најпозитивен ...

На Кипар 70 отсто од новите случаи на Коивид-19 во изминатите две седмици се во внатрешноста на земјата

Независен - 06.08.2020

Од 119 позитивни случаи на Ковид-19 регистрирани на Кипар во периодот од 20 јули до 3 август, само 27 се „увезени“, односно кај лица кои од странство влегле во земјата, додека пак 84 случаи или 70,6 отсто се во внатрешноста, јави дописничката на МИА ...

Рекорден број заразени со корона вирус во Полска и во Словачка

Независен - 06.08.2020

Полска денеска пријави 725 нови случаи со корона вирус, што е петти пат да го соборуваат рекордот на дневно заболени од минатата недела. Според податоците на Министерството за здравство, вкупно заразени се 49.515 лица, додека 1.774 луше починаа ...

Седум скопски општини со над 100 заболени од коронавирусот

А1 On - 06.08.2020

Од вкупно 1231 активни случаи на Ковид-19 во Скопје, Чаир останува на врвот според бројот на заболени, иако таму во споредба со минатите месеци, се намалува бројот на новозаразени. Освен Чаир, трицифрени бројки на активни случаи има и во Шуто ...

Дневен преглед Ковид-19: Во Косово починаа 16 лица, во Германија трицифрена бројка на заразени

А1 On - 06.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.104.120 лица. Од нив починале 713.741, а оздравеле 12.256.307 луѓе. – Во Црна Гора уште 69 лица се разболеле од коронавирусот, а три лица починале, објави денеска ...

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

Слободен Печат - 06.08.2020

САД регистрираа 1.262 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19 во изминатите 24 часа, покажуваат податоците на универзитетот „Џонс Хопкинс”. Со новите случаи, бројот на смртни случаи во земјата од почетокот на пандемијата е речиси 158.000.

Во Србија 299 новозаразени и седуммина починати

Макфакс - 06.08.2020

Во Србија до 15 часот се регистрирани 299 нови случаи на инфекција со коронавирус, починале седум лица, додека 3.224 се хоспитализирани, објавено е на веб-страницата covid19.rs. Од почетокот на пандемијата во Србија починаа 621 лице.

Во Словенија 15 новозаразени и еден починат од Covid-19

Нетпрес - 06.08.2020

Во Словенија во последните 24 часа се направени 771 тестирања со кои се потврдени 15 нови случаи на зараза со коронавирусот, а еден пациент со Covid-19 починал, соопшти во четвртокот владата во Љубљана.

Во Хрватска 28 нови случаи на коронавирус, едно лице почина

Макфакс - 06.08.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 28 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало. Бројот на активни случаи сега е 561. Хрватските медиуми јавуваат дека 110 лица се на болничко лекување, од кои седуммина се на респиратор.

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија – 1.045 нови случаи

Независен - 06.08.2020

Германија – Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија е зголемен за 1.045 – на 213.067, соопшти Институтот за заразни болести „Роберт Кох“. Претходниот ден, во Германија беа потврдени 879 случаи на Ковид-19.

Во светот 19.000.000 заразени со корона вирус

Независен - 06.08.2020

СПоред податоците на страницата „Ворлдометерс“ во светот заразени се 19.000.000 луѓе со новиот корона вирус. Од почетокот на епидемијата починаа повеќе од 711.000 пациенти. Во моментот активни случаи заболени од Ковид-19 се повеќе од шест милиони, ...

Првпат по три месеци над 1.000 новозаболени во Германија

Макфакс - 06.08.2020

Германија пријави 1.045 нови случаи на ковид-19 и тоа е првпат по три месеци бројот на новозаразени да биде поголем од 1.000. Последниот пат кога Германија пријави над 1.000 нови инфекции во еден ден беше на 9 мај, пренесува Си-ен-ен.

ПРОЦЕНКА НА СЗО: КОВИД-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Panacea.mk - 06.08.2020

Според зборовите на епидемиологот д-р Марија Ван Керхов “можеби тоа не звучи многу, но сепак тоа е висока смртност бидејќи убива еден од 167 заболени“. С поред последните проценки на Светската здравствена организација, просечната смртност кај ...

Македонија вчера со трета највисока смртност во Европа – вирусот зема залет на Балканот

Press24 - 06.08.2020

Со само 5,8% позитивни од вкупниот број на спроведени тестови, Македонија вчера ја забележа една од најпозитивните корона статистики во последните неколку месеци. По спроведени 1507 тестови, надлежните откриле 88 нови случаи што е втор најпозитивен ...

Во Скопје има 1.231 активен случај на Ковид-19, најмногу во Чаир

Независен - 06.08.2020

Фото: Б. Грданоски Изминатите 24 часа во Скопје регистрирани се 35 позитивни на коронавирус со што вкупната бројка се искачи на 5.000, од кои 1.231 се активни. Министерството за здравство информира дека денеска во Скопје оздравени се 103 лица, а ...

Нема новозаразени со коронавирус во Кичево

Слободен Печат - 06.08.2020

Денеска нема нови лица заразени со коронавирусот во Кичево. Според податоците на Министерството за здравство, денеска не се забележани ниту оздравени пациенти, Вкупниот број на заразени со Ковид-19 во оваа општина останува на 178 лица, од кои 108 се ...

Над 19 милиони заразени во светот, од нив 12,2 милиони веќе оздравеле

Слободен Печат - 06.08.2020

Германија пријави 1.045 нови случаи на Ковид-19 и ова е првпат во три месеци бројот на ново заразени да надмине 1.000. Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.104.120 лица.

Состојба со ковид-19 низ светот: Во Бугарија 303 нови случаи, во Германија по подолго време над 1 000

360 степени - 06.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.104.120 лица. Од нив починале 713.741, а оздравеле 12.256.307 луѓе. Во Црна Гора уште 69 лица се разболеле од коронавирусот, а три лица починале, објави денеска ...

Во Франција, бројот на новозаразени со корона вирусот на највисоко ниво од крајот на мај

Независен - 06.08.2020

Здравствените власти на Франција регистрираа 1695 нови случаи на коронавирус за 24 часа. Во вторникот, научниот совет што ја водеше Владата во борбата против Ковид-19 предупреди дека Франција нема да биде имуна од втор бран во текот оваа есен, јави ...

Франција: Бројот на новозаразени на највисоко ниво од крајот на мај

Слободен Печат - 06.08.2020

Здравствените власти на Франција регистрираа 1695 нови случаи на коронавирус за 24 часа. Во вторникот, научниот совет што ја водеше Владата во борбата против Ковид-19 предупреди дека Франција нема да биде имуна од втор бран во текот оваа есен, јави ...

Во Франција највисок број на заболени од Ковид-19 од крајот на мај

А1 On - 06.08.2020

Здравствените власти на Франција регистрираа 1695 нови случаи на коронавирус за 24 часа. Во вторникот, научниот совет што ја водеше Владата во борбата против Ковид-19 предупреди дека Франција нема да биде имуна од втор бран во текот оваа есен.

Франција: Бројот на новозаразени на највисоко ниво од крајот на мај

Press24 - 06.08.2020

Здравствените власти на Франција регистрираа 1695 нови случаи на коронавирус за 24 часа. Во вторникот, научниот совет што ја водеше Владата во борбата против Ковид-19 предупреди дека Франција нема да биде имуна од втор бран во текот оваа есен, јави ...

Во Франција, бројот на новозаразени со коронавирусот на највисоко ниво од крајот на мај

24Инфо - 06.08.2020

Здравствените власти на Франција регистрираа 1695 нови случаи на коронавирус за 24 часа . Во вторникот, научниот совет што ја водеше Владата во борбата против Ковид-19 предупреди дека Франција нема да биде имуна од втор бран во текот оваа есен, јави ...