TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турците не беа во конзорциумот, бодовите за „Хач“ измислени

Време - 20.10.2007

ШТО СЕ КРИЕ ВО ТУЖБАТА НА „СЕНКАП“ ЗА ТЕЦ „НЕГОТИНО“ Мери Јордановска Ивана Билбиловска Фирма-фантом, дополнително измислени тендерски правила и неправилно бодување на понудите се причините поради кои „Сенкап“ ја тужи Владата и бара замрзнување на тендерот за продажба на ТЕЦ „Неготино“, на кој ...

НСДП: Министерката Рафајловска ги штити интересите на државата

Дневник - 19.10.2007

Депласирани и малограѓански се нападите врз личноста и резултатите на министерката за економија Вера Рафајловска, која принципиелно и одговорно ја врши својата работа, изјави вчера портпаролот на НСДП, Митко Василевски. Тој тврди дека на СДСМ не му одговара на оваа функција да гледа „чесен човек ...

Рафајловска нема да потпише некомплетни документи за „Неготино“

Утрински - 19.10.2007

„Договорот за продажба на ТЕЦ ’Неготино‘ нема да биде парафиран од министерската за економија, Вера Рафајловска, ако тој не ги содржи сите елементи“, соопшти вчера портпаролот на НСДП, Митко Василевски, потенцирајќи дека таквата одлука е донесена од партиско- афирмативни заложби, со цел да се ...

Рафајловска не потпишува фалшлив договор за ТЕЦ

Време - 19.10.2007

НСДП Министерката за економија Вера Рафајловска нема да го стави својот потпис на договор за купопродажба на ТЕЦ „Неготино“ што не ги содржи сите елементи потребни за негово потпишување, соопшти вчера Митко Василевски, портпаролот на НСДП.

ТЕЦ „Неготино“ ќе ги уништи лозјата покрај Вардар

Дневник - 19.10.2007

Штетата од работата на термоцентралата ќе биде видлива наскоро ако комбинатот работи со полна пареаи користи јаглен или мазут, тврди професорот Ѕвонимир Божиновиќ Ако термоцентралата „Неготино“ почне да работи во текот на цела година, целосно ќе уништи голем дел од лозовите насади во тиквешкиот ...

НСДП не ја дава Рафајловска

Вечер Прес - 19.10.2007

Министерката за економија Вера Рафајловска нема да го потише договорот за продажба на ТЕЦ Неготино ако не се комплетира документација и нема да поднесе оставка на својата функција. Никој нема морална оправданост да го бара тоа од неа, бидејќи со тоа што таа не го потпишува договорот ги штити ...

НСДП застана зад Рафајловска за ТЕЦ „Неготино“

А1 - 18.10.2007

Новите социјалдемократи застанаа зад министерката од нивните редови. И даваат поддршка на Рафајловска да не го потпишува договорот со „Хач“ за продажба на ТЕЦ „Неготино“. „Министерката за економија од НСДП, Вера Рафајловска, од праведни причини нема да стави свој потпис на договор што не ги содржи ...

Пропаѓа ли бизнисот со продажбата на ТЕЦ Неготино?!

Канал5 - 18.10.2007

Пропаѓа ли бизнисот со продажбата на ТЕЦ Неготино, Владата размислува. За Канал 5 владини извори велат деновиве официјално ќе се произнесат за сомнителната тендерска процедура. Пропаѓа ли бизнисот со продажбата на ТЕЦ Неготино, Владата размислува.

ТЕЦ „Неготино“ ќе стане главен извозник во регионов

Време - 17.10.2007

ЗОШТО ФАМА ОКОЛУ НЕГОТИНСКАТА ТЕРМОЦЕНТРАЛА Поврзана со сите енергетски пазари во регионов, со местоположба под најтесното грло за протек на струја во Европа неготинската термоцентрала вреди вистинско богатство, велат експертите. ТЕЦ „Неготино има исклучително значителна географска местоположба.

Документите од „Хач“ не ги виде тендерската комисија

Дневник - 16.10.2007

Владиниот портпарол Ивица Боцевски вчера изјави дека Владата многу брзо ќе ги реши сите дилеми за продажбата на ТЕЦ „Неготино“ Членовите на тендерската комисија за продажба на термоцентралата „Неготино“ ниеднаш во изминатите две недели не се состанале за да ги разгледаат дополнителните документи ...

Рафајловска ќе го тужи Макрадули за пласирање лаги

Вест - 16.10.2007

МИНИСТЕРКАТА ЗА ЕКОНОМИЈА ВОЗВРАЌА НА ИНТЕРПЕЛАЦИЈАТА ОД СДСМ Министерката за економија Вера Рафајловска ќе поднесе кривична пријава против потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули, кој вчера во Собранието ја достави интерпелацијата за работата на министерката Рафајловска, а конкретно се однесува за ...

Сенкап бара времена забрана за продажбата на ТЕЦ Неготино

Вест - 16.10.2007

ТУЖБАТА СТИГНА ВО ЈАВНОТО ПРАВОБРАНИТЕЛСТВО На 22 октомври во Основниот суд Скопје 2 ќе се одлучува по барањето од второрангираниот понудувач Сенкап времено да се забрани продажбата на ТЕЦ Неготино. Времената мерка е дел од тужбата што грчко - американската фирма Сенкап ја поднесе против Република ...

Рафајловска не потпишува, победникот го немало во „Службен весник“

Време - 16.10.2007

СЛУЧАЈ ТЕЦ „НЕГОТИНО“ Министерката Вера Рафајловска не може да го потпише договорот за продажба на ТЕЦ „Неготино“ затоа што во „Службен весник“ се уште не е објавена ранг-листата од завршениот тендер. Од Министерството за економија потврдуваат дека по секој тендер мора да се запази процедурата ...

Продажбата на ТЕЦ „Неготино“ за Владата најголема тајна

Утрински - 16.10.2007

Се' уште никој од владиниот кабинет не чувствува потреба да даде објаснување што се случува со тендерот „Транспарентност - Македонија“ и ДУИ оценија дека Владата со ТЕЦ „Неготино“ е длабоко навлезена во коруптивен скандал МАЈА ТОМИЌ Владата се' уште нема што да соопшти во врска со тендерот за ТЕЦ ...

Тендерската комисија тактизира

Вечер Прес - 16.10.2007

Тендерската комисија која требаше да ги разгледа дополнителните документи на конзорциумот Хач, прворангираната компанија која победи на тендерот за продажба на ТЕЦ Неготино и вчера не се состана. На барање на министерката за економија Вера Рафајловска, овие документи од бугарските и турските ...

И ДУИ обвинува за корупциски скандал на ТЕЦ „Неготино“

А1 - 15.10.2007

Се окрупнува опозицискиот фронт против зделката за продажба на неготинската термоцентрала на конзорциумот ХАЧ. По СДСМ и ДУИ обвинува дека се работи за корупциски скандал. „Овој тендер на најсрамен начин ја компромитира државата пред меѓународните институции.

Септемвриски извештај на „Транспарентност Македонија“ за борбата против корупцијата и криминалот

Канал5 - 15.10.2007

Матна приватизација на ТЕЦ Неготино, вработување на партиски кадри, политизација на судството и спектакуларни масовни апсења; вака Транспарентност Македонија ја оценува минатомесечната работа на Владата. Матна приватизација на ТЕЦ Неготино, вработување на партиски кадри, политизација на судството и ...

СДСМ готви интерпелација за министерката Рафајловска

Дневник - 15.10.2007

СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерката за економија Вера Рафајловска заради „тримесечното лажење на македонската јавност околу продажбата на ТЕЦ ‘Неготино’“ , најави вчера партискиот потпретседател Јани Макрадули. Макрадули соопшти дека доколку СДСМ дојде на власт, ќе се поништи овој, но и ...

Премиерот и Владата го изрежираа ТЕЦ „Неготино“

Време - 15.10.2007

СДСМ ЗА НАЈМАТНИОТ НАСТАН НА МЕСЕЦОТ Најматниот настан за минатиот месец, продажбата на ТЕЦ „Неготино“, е во режија на Владата и на премиерот Никола Груевски, велат од Социјалдемократскиот сојуз. На вчерашната прес-конференција тие посочија дека продажбата на термоцентралата била замислена да се ...

СДСМ ќе поднесе интерпелација за Рафајловска

Вест - 15.10.2007

СДСМ најави дека ќе поднесе интерпелација за работата на министерката за економија Вера Рафајловска во врска со продажбата на АД ТЕЦ "Неготино". Потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули на вчерашната прес-конференција посочи дека Собранието е вистинското место најматниот настан да се разбистри со ...

Владата почна да се колеба околу продажбата на ТЕЦ „Неготино“

Утрински - 15.10.2007

Груевски прв пат изјави дека ако има незаконитости, не е исклучено поништување на тендерот Никола Груевски, Вера Рафајловска и Зоран Ставрески МАЈА ТОМИЌ Дали Владата почна да покажува колебливост околу продажбата на термоцентралата „Неготино“ и конечно реши да признае дека има нешто матно во ...

За случајот Хач - оскар за корупција

Вечер Прес - 15.10.2007

Опозицијата бара одговорност од министерката за економија Вера Рафајловска за обидот за нерегуларна продажба на "АД ТЕЦ Неготино" на сомнителниот купувач "Хач". Од СДСМ вчера најавија дека ќе поднесат интерпелација за работата на Рафајловска, која според нив, три месеци ја прикривала криминалната ...