TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЛДП: Власта сака да го растури УКИМ

А1 - 24.10.2010

ЛДП ја обвинува власта го растура најстариот универзитет во земјава со новиот предлог закон за отворање факултет за информатички науки и компјутерско инженерство во состав.

Со законот за нов факултет по информатика, МОН се меша во автономијата на УКИМ, обвинува ЛДП

Канал5 - 24.10.2010

Нов закон за новиот факултет за информатички науки и компјутерско инженерство кој ќе биде во составот на УКИМ. За опозициската ЛДП ова е уште еден упад во автономијата на Универзитетот и начин да се ...

ЛДП - владата спроведува сценарио за растурање на УКИМ

Телма - 24.10.2010

ЛДП смета дека новиот Предлог закон за отворање факултет за информа­тички науки и компјутерско инженерство во состав на УКИМ е груб обид за упад во автономијата на тој Универзитет.

ЛДП обвинува за упад во автономијата на УКИМ

Форум - 24.10.2010

Либерално-демократската партија (ЛДП) обвини дека се продолжува со упадот во автономијата на УКИМ, со најавената поделба на Универзитетот „Св.

ЛДП тврди дека продолжува упадот во автономијата на УКИМ

Сител - 24.10.2010

ЛДП смета дека новиот Предлог закон за отворање факултет за информатички науки и компјутерско инженерство во состав на УКИМ е груб обид за упад во автономијата на тој Универзитет.

ЛДП: Продолжува упадот во автономијата на УКИМ

Нетпрес - 24.10.2010

Уште не „се слегна прашината“ од последната изјава на министерот за образование и наука со која тој најави поделба на Универзитетот “Св.

ЛДП:Се прави најгрубиот упад во автономијата на УКИМ

Макфакс - 24.10.2010

Либерално демократската партија (ЛДП) денеска обвини дека се продолжува со упадот во автономијата на УКИМ, со најавената поделба на Универзитетот „Св.

Владата ќе основа нов Факултет за информатички науки

Алфа - 24.10.2010

По најавата на концептот Универзитетот Кирил и Методиј да биде составен од 5 универзитети, Владата сега со предлог - закон планира да основа Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство, ...

Интегриран универзитет

Дневник - 22.10.2010

ВИСОКО ОБРАЗОВАНИЕ Освен фразата дека се предлага „поделба на универзитетот за подобрување на неговата функционалност“, не слушнавме ниедна конкретна информација за тоа во кој сегмент или во кој тип ...

Деканите не го пуштаат Тодоров на седница

Н.Македонија - 22.10.2010

Никогаш во историјата на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ не се случило министер да присуствува на седница на наставно-научен совет на факултет, велат поранешни ректори Деканите на скопските ...

Макрадули: Тодоров и деканите ќе го растурат УКИМ

Н.Македонија - 21.10.2010

Со каков кредит ќе си замине министерот за образование и наука ако дозволи да се растури најстариот универзитет во земјава „Св.

Тодоров не се откажува од концептот за УКИМ

Дневник - 20.10.2010

Пет универзитети во рамките на Скопскиот, поделени според научните области, е идејата на министерот за образование и наука Никола Тодоров за новата организација на Универзитетот „Св.

Македонија - Тодоров ќе го брани планот за поделба

Време - 20.10.2010

Министерот за образование Никола Тодоров ќе ја промовира идејата за поделба на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“, на серија средби со наставно-научните совети на факултетите и со професорите, а на ...

Битка за Универзитетот

Утрински - 20.10.2010

Се актуелизира ли старата заложба за растурање на најстариот Универзитет во државата „Св. Кирил и Методиј“? Без какви било консултации со Ректоратот, се турка идејата за расцепкување на Универзитетот ...

Тодоров сака да го уништи УКИМ, обвини опозицијата

Канал5 - 20.10.2010

Идејата на министерот Тодоров за поделба на скопскиот универзитет, стаса пред собранието. За опозицијата по чие барање денеска се зборуваше на оваа тема, со измените на законот за високо образование, ...

Професорите со порака до тодоров: „подалеку рацете од универзитетот“

Телма - 20.10.2010

„Потребата од реорганизација треба да биде одлука на самиот Универзитет. За идеите е потребно да се разговара, а ако некој сака по секоја цена да ги спроведе реформите тогаш се појавува сериозен ...

Министерот сакал да го реорганизира скопскиот универзитет

Шпиц - 20.10.2010

Не станува збор за поделба, туку за функционална реорганизација. Немаме намера да го делиме или да го распарчуваме универзитетот, туку да го реорганизираме на тој начин што ќе го направиме ...

Поделбата на УКИМ е битка за Шангај или за имот?

Н.Македонија - 20.10.2010

Професори тврдат дека зад најавата на министерот Тодоров за реорганизација на УКИМ се крие намерата на државата да го подели универзитетскиот имот од околу 600.000 квадратни метри, а според други, ...

На деканите им пукна филмот

Утрински - 19.10.2010

Деканите и министерот за образование Никола Тодоров влегоа во отворена војна, но не поради непотизмот, туку поради неговата идеја Скопскиот универзитет да се подели на пет универзитети.

Македонија - Универзитетот не дава да го уриваат

Време - 19.10.2010

Валентина Стојанчевска Груб упад во автономијата на државниот универзитет „Св. Кирил и Методиј“, која е гарантирана со Уставот, се најавите на министерот за образование Никола Тодоров дека овој ...

Ректорот не дозволува упад во автономијата на универзитетот

Телма - 19.10.2010

Ова е упад во автономијата на Универзитетот, вид притисок и класично непознавање на фунционирањето на системот за интегриран универзитет, вака ректорот Велимир Стојковски возврати на денешната изјава ...

УКИМ ќе се дели на пет универзитети- министерот и ректорот се скараа

Канал5 - 19.10.2010

Ќе се изготвува нов закон за скопскиот Универзитет, најавува министерот за образование Никола Тодоров. Со законот ќе се регулира реорганизацијата на УКИМ, односно неговата поделба на пет Универзитети ...

Скопскиот универзитет против концептот на министерот

Дневник - 19.10.2010

Со вонредна седница на ректорската управа и со остро соопштение вчера Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ реагираше на ставовите на министерот за образование и наука Никола Тодоров за новиот концепт ...

Тодоров: Немаме намера да го делиме или распарчуваме Универзитетот

Курир - 19.10.2010

Министерот за образование, Никола Тодоров денеска изјави дека концептот за реорганизација на УКИМ не е намера за конторла на Универзитетот.

Поделбата на УКИМ - упад во неговата автономијата

Алфа - 19.10.2010

Професори од скопскиот универзитет не го прифаќаат концептот на министерот за образование Тодоров, Универзитетот „Кирил и Методиј“ да биде составен од 5 универзитети.

Тодоров: Не станува збор за поделба, туку за функционална реорганизација на УКИМ

Сител - 19.10.2010

Не станува збор за поделба, туку за функционална реорганизција. Немаме намера да го делиме или да го распарчуваме Универзитетот, туку да го реорганизираме на начин со кој ќе го направиме ...

Тодоров - Не се работи за поделба туку за реорганизација на УКИМ

Inpress - 19.10.2010

Скопје, 19. октомври 2010 (ИНПРЕС) Нашата цел е Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ како еден од најголемите во Република Македонија да го зајакнеме, да ја зајакнеме и неговата автономија и да ...

Тодоров: Не станува збор за поделба, туку за функционална реорганизација на УКИМ

Кирилица - 19.10.2010

емаме намера да го делиме или да го распарчуваме Универзитетот, туку да го реорганизираме на начин со кој ќе го направиме пофункционален. Нашата цел е Универзитетот „Св.

Тодоров одлучен за реорганизација на УКИМ

Сител - 19.10.2010

Нов закон за нова организација на Универзитетот Св. Кирил и Методиј. Министерот Тодоров не отстапува од идејата УКИМ да се реорганизира на 5 универзитети со што би се овозможил постабилен развој на ...

Идејата за поделба на УКИМ е бесмислена

Н.Македонија - 19.10.2010

Смешна е изјавата на министерот за образование и наука Никола Тодоров, универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ да се дели на пет универзитети, стои во реакцијата од членовите на ректорската управа при ...

Скопскиот универзитет со сите сили ќе ја брани автономијата

Телма - 18.10.2010

„Изјавата на министерот Тодоров дека Универзитетот „Кирил и Методиј“ треба да се подели за да биде рангиран на Шангајската листа на најдобри универзитети е тотално бесмислена.

Ректорот го остави министерот Тодоров сам да се прпелка

Шпиц - 18.10.2010

Отфрлајќи ги наводите за непотизам на УКИМ, ректорот Стојковски не заигра по нотите на Тодоров - сега министерот мора пак да се докажува, а веројатно да и се извинува и на сопругата Нема семејни ...

МОН: УКИМ е бренд кој треба да го зајакнеме

Нетпрес - 18.10.2010

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ е бренд, можеби еден од најголемите брендови во Република Македонија, на кој ниту еден министер или професор нема ексклузивно право, бидејќи тој им припаѓа на сите ...

Отворен судир меѓу УКИМ и министерот Тодоров

Сител - 18.10.2010

Директен упад врз автономијата на универзитетот и обид за мешање во внатрешната организација, Ректоратот на вонредна седница побара Министерот Никола Тодоров, да ги повлече изјавите за поделба на ...

Ректоратот против идејата на министерот за поделба на Универзитетот

Алфа - 18.10.2010

Изјавата на министерот за образование Никола Тодоров, дека Универзитетот „Кирил и Методиј“ треба да се подели за да биде на Шангајската листа на најдобри универзитети е тотално бесмислена е ставот ...

МОН: Концептот на интегриран УКИМ би ја зголемила неговата функционалнот

Курир - 18.10.2010

Во денешното соопштение на Министерството за образование и наука, се наведува дека концептот за интергриран Универзитет „Св.

УКИМ реагира на јавно искажаните ставови на министерот Тодоров

Нетпрес - 18.10.2010

Ректорската управа на Универзитетот Св. Кирил и Методиј од Скопје писмено реагира за јавно искажаните тсавови на минситерот за образование, Никола Тодоров во врска со организациската структура и ...

УКИМ реагира на изјавите на министерот Тодоров

Курир - 18.10.2010

Ректорската управа одржа вонредна седница, по повод изјавите на министерот за образование и наука – Никола Тодоров за организационата структура и функционирањето на Универзитетот.

УКИМ - „Леснотијата на Министерот за образование Тодоров“

Р.С.Европа - 18.10.2010

По повод јавно искажаните ставови на Министерот за образование и наука Никола Тодоров, во врска со организациската структура и функционирањето на Универзитетот „Св.