TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина 10 милиони

24 Вести - 28.06.2020

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина десет милиони, а бројот на починати достигна речиси 500 000. Во меѓувреме расте бројката на заболени и во Соединетите американски држави.

Еден новозаразен со Ковид-19, во Дебар активни на болеста 39

Канал5 - 28.06.2020

Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19 во Дебар. По петочните шест потврдени случаи, денеска регистрирано е уште едно заболено лице, со што вкупната бројка, според Министертвото за здравство се зголеми на 91 и тоа 51 во првата ...

Продолжува да расте бројот на заразени и починати во Бразил

Канал5 - 28.06.2020

Во Бразил се регистрирани 28.693 нови случаи на заразени со коронавирус и 1.109 починати, соопшти министерството за здравство на таа земја. Вкупно во Бразил од коронавирус заболеле 1.313.667, а починале 57.070 лица, наведува „Ројтерс“.

Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 10 милиони

Канал5 - 28.06.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот во недела надмина 10 милиони, од што една четвртина е во САД. Во светот од последиците на заразата со Ковид-19 починале скоро половина милион луѓе, пишува „Ројтерс“.

За три недели, над 3.000 нови случаи на коронавирус во земјата

Сакам да кажам - 28.06.2020

Бројката заразени со коронавирус во Македонија се зголеми за 3.000 во изминатите три недели, колку што имаше вкупно во првите три месеци од ...

Италија денеска има помалку новозаразени со коронавирус од Македонија

Сакам да кажам - 28.06.2020

Италија, која беше прво големо жариште на коронавирусот во Европа, потврди 174 нови случаи на зараза, два помалку од денешниот биланс во Македонија. Во изминатите 24 часа починале 22 луѓе од ковид-19.

До кога ќе зборуваме за втор бран на COVID-19, дали трендот ќе продолжи?

Кајгана - 28.06.2020

Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на коронавирус, COVID-19 во земјава. Голем дел од истите се осврнуваат само на определни периоди, ...

Македонија денеска има повеќе заразени и од Италија, жариштето на коронавирусот во Европа

+инфо - 28.06.2020

Италија, првото најголемо жариште на коронавирусот во Европа, потврди 174 нови случаи на зараза, а во Македонија денеска се регистрирани 176 новозаразени. Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 10.169.334.

Над 10 милиони заразени, повеќе од 500 илјади починати од ковид-19 во светот

Нетпрес - 28.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 10.169.334. Од нив починале 502.797, а оздравеле 5.508.335 луѓе. Белград – Во Србија во последните 24 часа се потврдени 254 нови случаи на заразени со коронавирус, од вкупно ...

Новиот коронавирус сега брои 12 симптоми. Кои се тие?

Panacea.mk - 28.06.2020

Покрај веќе познатите, регистрирани се уште три нови симптоми на новиот коронавирус. А мериканскиот центар за контрола и превенција на болести на официјалната листа на симптоми на КОВИД-19 додаде уште три: Покрај овие додадените, на списокот на ...

Над 10 милиони заразени и 500.000 починати од коронавирус во светот

Макфакс - 28.06.2020

Податоците на сајтот „Ворлдометерс“ покажуваат дека од коронавирус во светот боледуваат над 10 милиони луѓе, а 500 илјади се починати досега. Речиси 5 ипол милиони заразени оздравеле, но и натаму над 4 милиони се активни случаи, од кои речиси 58.000 ...

До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид-19, дали трендот ќе продолжи?

А1 On - 28.06.2020

Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на корона вирус, Ковид-19 во земјава. Голем дел од истите се осврнуваат само на определни периоди, ...

Нов црн рекорд, повеќе од половина милион починати, најмногу жртви од коронавирусот во САД

Слободен Печат - 28.06.2020

Бразил е втората земја во светот после САД по бројот на заразени и починати од коронавирус. Во светот како последица на коронавирусот починале 500.533 луѓе. Според податоците на сајтот Worldometer, најмногу жртви од Ковид-19 се регистрирани во САД ...

До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид-19, дали трендот ќе продолжи?

Независен - 28.06.2020

Фото: Б. Грданоски Анализа на состојбите околу Ковид-19 изработија Проф. д-р Борче Треновски, Кристијан Кожески – Економски факултет – Скопје, УКИМ, а истата ви ја пренесуваме во целсот. Во последниов период во јавноста може да се забележат низа ...

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина 10 милиони

Р.С.Европа - 28.06.2020

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина десет милиони, а бројот на починати достигна речиси 500 000. Во меѓувреме расте бројката на заболени и во Соединетите Американски Држави.

Во Чешка рекордни 260 нови случаи на коронвирусот, најмногу од 8-ми април

Нетпрес - 28.06.2020

Во Чешка во саботата се потврдени нови 260 случаи на зараза со новиот коронавирус, што е најголем дневен број од 8-ми април и речиси за сто лица повеќе од претходното деноноќие, а здравствените власти продолжуваат со насочени тестирања во локалните ...

Зголемен бројот на заразени од коронавирус и во Србија, 254 новозаболени

А1 On - 28.06.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 254 нови случаи на заразени од коронавирус во Србија од 4905 тестирања. Според најновите информации тестирани во последното деноноќие починале тројца пациенти. На респиратор се 31 пациент.

Експлозија на коронавирусот во Македонија, позитивни се дури 21 отсто од тестираните

+инфо - 28.06.2020

Загрижувачки се бројките на новозаразени од ковид-19 во последните 24 часа во Македонија, ако се има предвид дека се регистрирани дури 176 нови случаи, и тоа на спроведени само 870 тестирања.

Во Србија денеска 254 случаи од корона, тројца починати

Независен - 28.06.2020

Во Србија продолжува растот на нови случаи од корона вирус. Денеска официјално се регистрирани 254 нови инфицирани, а починати се три лица, соопшти министерството за здравство. Во последниве 24 часа тестирани биле 4.905 лица.

Расте бројот на заболени од коронавирусот на Балканот

Р.С.Европа - 28.06.2020

Во повеќе држави на Балканот денеска се регистрира пораст на заболените од новиот коронавирус. Во Бугарија, во последните 24 часа се направени 1528 тестови, а се регистрирани 112 позитиви, најмногу од нив во Софија, а потоа следуваат Пазарџик и ...

Во Србија за 24 часа уште 254 новозаразени и двајца починати

Слободен Печат - 28.06.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 254 нови случаи на заболени од коронавирус во Србија. Две лица починале, а 31 пациент се на респиратор. Направени се 4.905 тестови. Од почетокот на пандемијата направени се 385.713 тестови, а потврдени се 14.046 ...

До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид-19, дали трендот ќе продолжи?

МКД - 28.06.2020

Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на корона вирус , КОВИД-19 во земјава. Голем дел од истите се осврнуваат само на определни периоди, ...

Коронавирусот влезе и во Народниот театар во Белград

Независен - 28.06.2020

Србија – Управата на Народниот театар (Народно позориштe) во Белград по сознанието дека еден од вработените е позитивен на коронавирус, а за да се изврши детална истрага и дезинфекција, го ограничи бројот на вработените во театарот само на лицата ...

Во Бугарија 112 новозаразени од коронавирус, најмногу во Софија

Слободен Печат - 28.06.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се пријавени 112 нови случаи на коронавирус, врз основа на 1.528 тестирани примероци, објавено е денеска на официјалниот сајт за следење на податоци. Најмногу новозаразени има во СОфија, 29.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Курир - 20.08.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 22.710.725 лица. Од нив починале 793.557, а оздравеле 15.399.130 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција повторно е регистриран зголемен број нови случаи на Ковид-19.

Учесничката на Задруга открива дека била заразена со коронавирус

Курир - 28.06.2020

Старлетата се вклучила во емисија која се емитувала во живо и признала дека била заразена со ...

Во Мадрид вечера првпат од почетокот на пандемијата не почина никој

Слободен Печат - 28.06.2020

Според последните податоци, во Шпанија има вкупно 248.000 заразени, а умреа 28.300. Власите во Мадрид соопштија денеска дека во последните 24 часа не е забележан ниту еден смртен случај како последици од ковид-19, првпат од почетокот на пандемијата ...

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Чешка

Макфакс - 28.06.2020

Во Чешка во последните 24 часа се потврдени 260 нови случаи на коронавирус, што е најголемо дневно зголемување од 8 април. Од почетокот на епидемијата се потврдени 11.306 случаи, 347 починале, додека 7.682 лица се излечиле.

Во Дебар еден новозаразен со Ковид-19, 39 активни случаи

Слободен Печат - 28.06.2020

Главна причина за повторното враќање на опасниот вирус во Дебар е токму непочитувањето на препораките на надлежните. Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19 во Дебар.

Прв ден без починати од коронавирус во Мадрид

Нетпрес - 28.06.2020

Градските власти на Мадрид соопштија во неделата дека во последните 24 часа не е регистриран забележан ниеден смртен исход како последица од Covid-19, првпат од почетокот на епидемијата која влијае и врз регионалните избори во Шпанија.

Во Мадрид првпат од почетокот на пандемијата нема смртни случаи од Ковид-19

Макфакс - 28.06.2020

Властите на Мадрид денеска соопштија дека не се пријавени смртни случаи во последните 24 часа како резултат на Ковид-19, првпат од почетокот на пандемијата. „Одлична вест – вчера беше првиот ден кога во Мадрид не се пријавени нови смртни случаи“, ...

Истражување: Речиси 50% од заразените со корона имаат поинакво чувство за вкус, а некои го изгубиле

Слободен Печат - 28.06.2020

Научниците предлагаат овој симптом да биде еден од основните симптоми за препознавање на ковид-19, покрај покачената температура, кашлица и останување без здив. Најмалку 50% од заразените со ковид-19 може да имаат променето чувство за вкус или дури ...

Брнабиќ: Ќе се затворат ноќните клубови во Белград поради коронавирусот

А1 On - 28.06.2020

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ вечерва на телевизијата „Пинк“ рече дека на седницата на Кризниот штаб за борба против коронавирусот, што е закажана за утре, ќе се воведат нови епидемиолошки мерки.

Ана Брнабиќ најави дека Србија утре ќе воведе рестриктивни мерки во повеќе градови

Независен - 28.06.2020

Српската премиерка Ана Брнабиќ вечерва рече дека утре „веројатно“ ќе бидат воведени рестриктивни мерки во повеќе градови, слично на оние што ги воведоа некои локални самоуправи во изминатите неколку дена како резултат на експлозијата на Ковид-19.

ПОРАЗИТЕЛНА СТАТИСТИКА: За само три недели Македонија со над 3.000 заразени

Нетпрес - 28.06.2020

За само три недели бројот на заразени од коронавирусот во Македонија се дуплираше. Статистиката на Министерството за здравство покажува дека во земјава во изминативе три недели потврдени се повеќе од 3.000 нови случаи на заболени од ковид – 19.

Денеска има најмногу заразени од корона вирус во еден ден во светот

Независен - 28.06.2020

Светската здравствена организација забележа нов највисок број заразени со корона вирус во еден дена, затоа што во последните 24 часа потврдени се повеќе од 189.000 нови случаи. До сега најмногу во еден ден беа забележани 183.000 случаи.

Министерот за одбрана и претседателката на парламентот позитивни на Ковид 19

Тера - 28.06.2020

Министерот за одбрана Александар Вулин и претседателката на парламентот Mаja Гојковиќ објавија дека се позитивни на коронавирус, додека српските медиуми најавуваат дека Александар Вучиќ би можел в понеделник да предложи заострување на мерките.

Третото зголемување на бројот на корона позитивните ќе трае до 5 јули?

Вечер Прес - 28.06.2020

Универзитетските професори Борче Треновски и Кристијан Кожески презентираа генерални податоци и определени пресметки за трендовите на движење на бројот на заболени од ковид-19. Предвидените вредности индицираат на фактот дека во наредниот период (до ...

Драстичен пораст на новозаразени од коронавирус во Србија: Регистрирани 254 нови случаи, а има и три починати

Centar - 28.06.2020

Во изминатите 24 часа, 4.905 лица биле тестирани за вирусот на корона во Србија, а регистрирани се 254 новозаразени лица. Три лица почина, јавуваат медиумите. На респиратор има 31 пациент.

Коронавирусот не мирува: Половина милион жртви и 10 милиони заразени

Локално - 28.06.2020

Бројот на починати од коронавирус во светот надмина 500.000, додека бројот на заразени е над 10 милиони, според најновите податоци. Според податоците од сајтот worldometers.info, повеќе од 500.530 пациенти починале од последиците на Ковид-19 досега, ...

Еден новозаразен со Ковид-19, во Дебар активни на болеста 39

Опсервер - 28.06.2020

Дебар , 28 јуни 2020() – Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19 во Дебар. По петочните шест потврдени случаи, денеска регистрирано е уште едно заболено лице, со што вкупната бројка, според Министертвото за здравство се зголеми ...

Србија: 254 новозаразени со Ковид 19, тројца починаа во изминативе 24 часа

Локално - 28.06.2020

Во изминатите 24 часа, 4.905 лица биле тестирани за коронавирусот во Србија, регистрирани се 254 новозаразени, а тројца починале. На респираторот има 31 пациент, објави веб-страницата Covid19.

Над 10 милиони заразени и 500.000 починати од коронавирус во светот

24Инфо - 28.06.2020

Податоците на сајтот „Ворлдометерс“ покажуваат дека од коронавирус во светот боледуваат над 10 милиони луѓе, а 500 илјади се починати досега. Речиси 5 ипол милиони заразени оздравеле, но и натаму над 4 милиони се активни случаи, од кои речиси 58.000 ...

Проф. д-р Борче Треновски: До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид-19, дали трендот ќе продолжи?

Бизнис Вести - 28.06.2020

Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на корона вирус , КОВИД-19 во земјава. Голем дел од истите се осврнуваат само на определни периоди, ...

Црн биланс од Ковид-19: Заразени над 10 милиони во светот, половина милион луѓе починаа

Вечер Прес - 28.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 10.169.334. Од нив починале 502.797, а оздравеле 5.508.335 луѓе. Белград – Во Србија во последните 24 часа се потврдени 254 нови случаи на заразени со коронавирус, од вкупно ...

Еден новозаразен со Ковид-19, во Дебар активни на болеста 39

Вечер Прес - 28.06.2020

Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19 во Дебар. По петочните шест потврдени случаи, денеска регистрирано е уште едно заболено лице, со што вкупната бројка, според Министертвото за здравство се зголеми на 91 и тоа 51 во првата ...

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Чешка

24Инфо - 28.06.2020

Во Чешка во последните 24 часа се потврдени 260 нови случаи на коронавирус, што е најголемо дневно зголемување од 8 април. Од почетокот на епидемијата се потврдени 11.306 случаи, 347 починале, додека 7.682 лица се излечиле.

Над 10 милиони заразени, повеќе од 500 илјади починати од ковид-19 во светот

Република - 28.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 10.169.334. Од нив починале 502.797, а оздравеле 5.508.335 луѓе. – Во Србија во последните 24 часа се потврдени 254 нови случаи на заразени со коронавирус, од вкупно 4.905 ...

До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид-19, дали трендот ќе продолжи?

Опсервер - 28.06.2020

Скопје, 28 јуни 2020 Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на корона вирус , КОВИД-19 во земјава.

Над 10 милиони заразени и 500.000 починати од коронавирус во светот

Точка - 28.06.2020

Податоците на сајтот „Ворлдометерс“ покажуваат дека од коронавирус во светот боледуваат над 10 милиони луѓе, а 500 илјади се починати досега. Речиси 5 ипол милиони заразени оздравеле, но и натаму над 4 милиони се активни случаи, од кои речиси 58.000 ...

Еден новозаразен со Ковид-19, во Дебар активни на болеста 39

Либертас - 28.06.2020

Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19 во Дебар. По петочните шест потврдени случаи, денеска регистрирано е уште едно заболено лице, со што вкупната бројка, според Министертвото за здравство се зголеми на 91 и тоа 51 во првата ...

Повеќе од 50 отсто од заразените со Ковид-19 може да имаат променето чувство за вкус

Фактор - 28.06.2020

Повеќе од 50 отсто од заразените со Ковид-19 може да имаат променето чувство за вкус или дури и да го изгубат заедно, според студијата објавена во списанието Gastroenterology. „Досегашните истражувања не го потенцираа овој симптом толку многу, ...

По силниот втор бран на коронавирус: Србија воведува рестриктивни мерки

Centar - 28.06.2020

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ рече дека утре „рестриктивните“ мерки „веројатно“ ќе бидат воведени во повеќе градови, слично на оние што ги воведоа некои локални самоуправи во изминатите неколку дена како резултат на експлозијата на Ковид-19.

До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид-19, дали трендот ќе продолжи?

Frontline - 28.06.2020

Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на корона вирус , КОВИД-19 во земјава. Голем дел од истите се осврнуваат само на определни периоди, ...

KOРОНА ВО СВЕТОТ: САД со најмногу заразени, но има и земји со само неколку позитивни

Фактор - 28.06.2020

Бројот на заразени од коронавирусот во светот се искачи на 10,089,983. САД води со бројот на заразени. Тие се на прво место со 2,596,770 случаи на инфицирани од Ковид -19. 1,315,941 заразени има во Бразил, а трета земја е Русија со 627,646 заболени.

ПАНДЕМИЈА НА КОВИД-19: До кога втор бран во Македонија и дали трендот ќе продолжи?

Денешен - 28.06.2020

Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на корона вирус , КОВИД-19 во земјава. Голем дел од истите се осврнуваат само на определни периоди, ...

Над 10 милиони заразени во светот: Ковид-19 за седум месеци уби речиси половина милион луѓе

Вечер Прес - 28.06.2020

Бројот на заразени од коронавирус во светот викендот надмина 10 милиони, од кои во САД има 4 милиони заболени од болеста ковид-19, која во последните седум месеци однесе речиси половина милион животи ширум светот, објави Ројтерс.

Над 370,000 луѓе се заразени со коронавирус во Африка

Локално - 28.06.2020

Бројот на заболени од коронавирус во Африка достигна нов максимум со повеќе од 371,000, вклучувајќи и 9.484 смртни случаи, соопштија од Центрите за контрола и превенција на болести. Во Јужна Африка, каде се наоѓаат над една третина од случаите на ...

Истражување: Скоро 50% од заразените со корона имаат променето чувство за вкус

Локално - 28.06.2020

Најмалку 50% од заразените со Ковид-19 може да имаат променето чувство за вкус или дури и да го изгубат заедно, според студијата објавена во списанието Gastroenterology. „Досегашните истражувања не го потенцираа овој симптом толку многу, веројатно ...

Германија со 256 нови случаи на КОВИД-19 за еден ден

Локално - 28.06.2020

Бројот на случаи на инфекција со новиот вид коронавирус во Германија е зголемен за 256 лица во изминатите 24 часа, уште три починати, објави Институтот „Роберт Кох“. Според институтот во Германија, идентификувани се вкупно 193.499 заразени, а ...

Над 10 милиони заразени и 500.000 починати од коронавирус во светот

MTM - 28.06.2020

Податоците на сајтот „Ворлдометерс“ покажуваат дека од коронавирус во светот боледуваат над 10 милиони луѓе, а 500 илјади се починати досега. Речиси 5 ипол милиони заразени оздравеле, но и натаму над 4 милиони се активни случаи, од кои речиси 58.000 ...

Во САД починаа уште 488 лица од коронавирус

Локално - 28.06.2020

Во Соединетите Американски Држави (САД), во последните 24 часа починале 488 лица како резултат на инфекција со коронавирус. Вкупниот број веќе изнесува 128.116 лица. САД сè уште се епицентарот на заразата и земја со најголем број смртни случаи од ...

Во Италија се влошува состојбата – 174 новозаразени од корона, починале 22 лица

Локално - 28.06.2020

Италија објави уште 174 потврдени заразени и 22 смртни случаи од коронавирус во поранешниот епицентар на епидемијата во Европа. Неделното ажурирање на Министерството за здравство го потврди повеќенеделниот тренд дека сериозно погодените северни ...

Брнабиќ најави рестриктивни мерки, работата на ноќните клубови сигурно ќе биде забранета

Локално - 28.06.2020

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ рече дека утре „рестриктивните“ мерки „веројатно“ ќе бидат воведени во повеќе градови, слично на оние што ги воведоа некои локални самоуправи во изминатите неколку дена како резултат на експлозијата на Ковид-19.

До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид-19, дали трендот ќе продолжи?

Бриф - 28.06.2020

Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на корона вирус , КОВИД-19 во земјава. Голем дел од истите се осврнуваат само на определни периоди, ...

Над 10 милиони заразени и 500.000 починати од коронавирус во светот

Centar - 28.06.2020

Податоците на сајтот „Ворлдометерс“ покажуваат дека од коронавирус во светот боледуваат над 10 милиони луѓе, а 500 илјади се починати досега. Речиси 5 ипол милиони заразени оздравеле, но и натаму над 4 милиони се активни случаи, од кои речиси 58.000 ...

До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид-19, дали трендот ќе продолжи?

Скопје инфо - 28.06.2020

Оставаме на граѓаните од графичкиот приказ подолу и податоците да ги препознаат периодите, настаните и празниците после кои се забележува промена во трендот на пандемијата во земјата. Со цел подобро да го елаборираме вкупниот интензитет на КОВИД-19 ...

Над 10 милиони заразени и 500.000 починати од ковид-19 во светот

Н.Македонија - 28.06.2020

Податоците на сајтот „Ворлдометерс“ покажуваат дека од коронавирус во светот боледуваат над 10 милиони луѓе, а 500 илјади се починати досега. Околу 5 милиони заразени оздравеле, но и натаму над 4 милиони се активни случаи, од кои речиси 58.000 се ...

Прогресираат бројките на новозаразени од ковид 19 во Кичево

Н.Македонија - 28.06.2020

По вчерашните осум лица заболени од ковид-19, бројката на новозаразени во оваа општина денес изнесува вкупно 30 заразени , од кои сеуште активни се 25 случаи. Спред информациите до кои дојдовме од Кризниот штаб и, денешните 6 новозаразени лица се од ...

Бројот на починати од Ковид-19 во светот надмина пола милион, а на заразени 10 милиона

Expres - 28.06.2020

Пред крајот на шестиот месец од официјалниот почеток на епидемијата од коронавирус, која набрзо стана пандемија, бројот на жртви надмина половина милион, а на заразени 10 милиона. Најновите бројки на глобално ниво на самиот почеток на 28 јуни се ...

Анализа: До 5 јули се очекува трето зголемување на позитивни лица на КОВИД 19

Денар - 28.06.2020

В о наредниот период , до 5 јули се очекува трето зголемување на позитивните лица на КОВИД-19. Олесните л на околност е што предвидениот пораст на позитивни случаи, во споредба со претходните ќе биде од полесен карактер.

Шест смртни случаји од Ковид-19 во Тетово, најмногу од кога почна пандемијата

MakPress - 28.06.2020

Тетовскиот регион бележи најмногу смртни случаи за едно деноноќие од почетокот на пандемијата со Ковид-19. Пет луѓе болни од Ковид-19 починаа во тетовската болница и уште еден во скопската болница „8 септември".

Денеска 176 нови случаи на корона, 9 починати

Expres - 28.06.2020

За последните 24 часа регистрирани се нови 176 случаи на Ковид 19 од тестирани 870 граѓани пшто е просек од над 20 %. Во изминатото деноноќие починаа девет заразени, седум од Скопје, а по еден од Тетово и Струга.

Над 10 милиони заразени од Ковид 19 во светот

AKO - 28.06.2020

Епидемијата на корона вирусот во светот не стивнува. До овој момент СЗО има регистрирано 10.088.576 луѓе заразени со корона вирус. Од нив досега починале 501.442, а се излечиле 5.466.000 луѓе што значи дека уште половина од заразените се активни ...

Професори на економски факултет со анализа за коронавирусот: До кога ќе зборуваме за втор бран и дали трендот ќе ...

MakPress - 28.06.2020

Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на корона вирус , КОВИД-19 во земјава. Голем дел од истите се осврнуваат само на определни периоди, ...

Во БиХ нови 140 случаи на Ковид-19

Вечер - 28.06.2020

Инфекција со коронавирус е потврдена кај 140 лица во Босна и Херцеговина во последните 24 часа. Во Федерацијата БиХ тестирани биле 853 примероци, од кои 87 биле позитивни. Во Република Српска, заболеле 53 лица.

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Чешка

Вечер - 28.06.2020

Во Чешка во последните 24 часа се потврдени 260 нови случаи на коронавирус, што е најголемо дневно зголемување од 8 април. Од почетокот на епидемијата се потврдени 11.306 случаи, 347 починале, додека 7.682 лица се излечиле.

Во Хрватска 56 нови случаи, Загреб е жариште на вирусот

Вечер - 28.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 56 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на пациенти од почетокот на епидемијата се зголеми на 2.539. Меѓу новозаразените, 23 лица се од главниот град Загреб и неговата околина.

Српскиот министер за одбрана е позитивен на коронавирус

Вечер - 28.06.2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус, пренесува Нова.рс. Србија вчера забележа нов скок во бројот на новозаразени со коронавирус. Од 8.495 тестирани, регистрирани се 193 случаи.

Над 10 милиони заразени и 500.000 починати од коронавирус во светот

Вечер - 28.06.2020

Податоците на сајтот „Ворлдометерс“ покажуваат дека од коронавирус во светот боледуваат над 10 милиони луѓе, а 500 илјади се починати досега. Речиси 5 ипол милиони заразени оздравеле, но и натаму над 4 милиони се активни случаи, од кои речиси 58.000 ...

Во Мадрид првпат од почетокот на пандемијата нема смртни случаи од Ковид-19

Вечер - 28.06.2020

Властите на Мадрид денеска соопштија дека не се пријавени смртни случаи во последните 24 часа како резултат на Ковид-19, првпат од почетокот на пандемијата. „Одлична вест – вчера беше првиот ден кога во Мадрид не се пријавени нови смртни случаи“, ...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ВО ДЕБАР: Има новозаразен со Ковид-19

Вечер - 28.06.2020

Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19 во Дебар. По петочните шест потврдени случаи, денеска регистрирано е уште едно заболено лице, со што вкупната бројка, според Министертвото за здравство се зголеми на 91 и тоа 51 во првата ...

Од коронавирус во светот боледуваат над 10 милиони луѓе, а досега починати се 500 илјади

Скопје1 - 28.06.2020

Податоците на сајтот „Ворлдометерс“ покажуваат дека од коронавирус во светот боледуваат над 10 милиони луѓе, а 500 илјади се починати досега. Речиси 5 ипол милиони заразени оздравеле, но и натаму над 4 милиони се активни случаи, од кои речиси 58.000 ...

Ковид-19 9.992.306 заразени од коронавирусот во светот, починати скоро половина милион жители

MakPress - 28.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.992.306. Од нив починале 498.813, а оздравеле 5.410.258 луѓе. Тирана – Во Албанија, во изминатото деноноќие, од тестираните 355 сомнителни случаи, позитивен резултат е добиен ...

Српскиот министер за одбрана ПОЗИТИВЕН НА КОРОНА, но е добро! А претседателката на Собранието хоспитализирана!

Вечер - 28.06.2020

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин е позитивен на ковид-19, се вели во соопштението од српското министерство за одбрана. - Министерот е добро и нема никакви симптоми, но се наоѓа во самоизолација.

Тројца српски функционери заразени со Ковид-19

Фокус - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Шест смртни случаји од Ковид-19 во Тетово, најмногу од кога почна пандемијата

Канал5 - 27.06.2020

Тетовскиот регион бележи најмногу смртни случаи за едно деноноќие од почетокот на пандемијата со Ковид-19. Пет луѓе болни од Ковид-19 починаа во тетовската болница и уште еден во скопската болница „8 септември".

Двајца министри во српската Влада заразени со коронавирус

Алсат-М - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Расте бројот на заразени во регионот, нови случаи во Црна Гора, Србија со троцифрена бројка

Фокус - 27.06.2020

Во сите земји во регионот последните денови повторно расте бројот на лица заразени со корона вирусот, во Црна Гора се вратени најстрогите заштитни мерки, додека во другите држави се советува придржување ма препораките на епидемиолозите, пред се ...

Анализа: До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид – 19, дали тендот ќе продолжи

Телма - 27.06.2020

Во целост ви ја пренесуваме анализата со наслов „До кога ќе зборуваме за втор бран на Ковид – 19, дали тендот ќе продолжи“, која ја изготвија Проф. д-р Борче Треновски и Кристијан Кожески од Економски факултет- Скопје, УКИМ.

Двајца министри во српската Влада позитивни на Ковид-19

ТВ21 - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Министерот за одбрана и претседателката на парламентот меѓу 227-те новозаразени со коронавирус во Србија

Сакам да кажам - 27.06.2020

Министерот за одбрана Александар Вулин и претседателката на парламентот Нада Гојковиќ објавија дека се позитивни на коронавирус, додека српските медиуми најавуваат дека Александар Вучиќ би можел в понеделник да предложи заострување на мерките.

Вучиќ е во добра здравствена состојба, уверуваат од неговиот кабинет

Телма - 27.06.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ е во добра здравствена состојба, велат од неговиот кабинет, откато во јавноста беше објавено дека позитивни на Ковид – 19 се собранискиот спикер Маја Гојковиќ, министерот за одбрана Александар Вулин и ...

На Балканот расте бројот на заболени од Ковид – 19, во Црна Гора потврдени се уште 30 случаи

Телма - 27.06.2020

Тирана – Во Албанија, во изминатото деноноќие, од тестираните 355 сомнителни случаи, позитивен резултат е добиен кај 61 лице, главно вработени во претпријатија со поголем број работници. Вкупната бројка заразени од Ковид-19 сега изнесува 2.330 лица.

Претседателката на српското собрание и министерот за одбрана Вулин позитивни на Ковид-19

Слободен Печат - 27.06.2020

Според денешните податоци, во таа држава драстично е зголемен бројот на новозаразени – 227 од Ковид-19. Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19.

Тројца српски функционери заразени со Ковид-19

Курир - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Тетово бележи рекорди по починати- Шест смртни случаји од Ковид-19

ММС - 27.06.2020

Тетовскиот регион бележи најмногу смртни случаи за едно деноноќие од почетокот на пандемијата со Ковид-19. Пет луѓе болни од Ковид-19 починаа во тетовската болница и уште еден во скопската болница „8 септември”.

Двајца министри во српската Влада позитивни на Ковид-19

Сител - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Шест смртни случаји од Ковид-19 во Тетово, најмногу од кога почна пандемијата

Сител - 27.06.2020

Тетовскиот регион бележи најмногу смртни случаи за едно деноноќие од почетокот на пандемијата со Ковид-19. Пет луѓе болни од Ковид-19 починаа во тетовската болница и уште еден во скопската болница „8 септември“.

Рапидно се зголемува бројката на заразени лица во регионот, во Србија регистрирани 193 случаи

Слободен Печат - 27.06.2020

Во Србија во текот на вчерашниот ден регистрирани се 193 заразени лица, а троцифрена бројка од 163 случаи имаше и кај нас. Во сите земји во регионот последните денови повторно расте бројот на лица заразени со корона вирусот, во Црна Гора се вратени ...

Двајца министри во српската Влада заразени со коронавирус

Р.С.Европа - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Двајца српски министри позитивни на ковид-19

+инфо - 27.06.2020

Со новиот коронавирус заразени се и министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин и шефот на Канцеларијата за КиМ, Марко Ѓуриќ. Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на ковид-19.

Вучиќ е во добра здравствена состојба, уверуваат од неговиот кабинет

Курир - 27.06.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ е во добра здравствена состојба, велат од неговиот кабинет, откато во јавноста беше објавено дека позитивни на Ковид – 19 се собранискиот спикер Маја Гојковиќ, министерот за одбрана Александар Вулин и ...

Во светот има речиси 10 милиони луѓе заразени со ковид-19

+инфо - 27.06.2020

Досега починале 127.819 луѓе во САД, 43.514 во Велика Британија, 28.338 во Шпанија и 34.716 во Италија. Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.992.306. Од нив починале 498.813, а оздравеле 5.410.258 луѓе.

Расте бројот на заразени во регионот, нови случаи во Црна Гора, Србија со троцифрена бројка

Нетпрес - 27.06.2020

Во сите земји во регионот последните денови повторно расте бројот на лица заразени со корона вирусот, во Црна Гора се вратени најстрогите заштитни мерки, додека во другите држави се советува придржување ма препораките на епидемиолозите, пред се ...

Српскиот министер за одбрана Вулин е позитивен на коронавирус

Press24 - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана на Србија, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус и е во самоизолација, соопштило денеска Министерството за одбрана. Како што се наведува, Вулин бил тестиран откако еден од државните секретари во Министерството бил ...

ЕКСПЕРТИТЕ ОТКРИВААТ: Бремените жени имаат поголем ризик од тешка форма на КОВИД-19

Pedijatar.mk - 27.06.2020

Трудниците имаат зголемен ризик од развој на тешка форма на КОВИД-19 во споредба со жените кои не се бремени, изјави директорот на Центарот за превенција на болести на САД (CDC), Роберт Редфилд.

Во Франција за 24 часа повеќе од 1.500 новозаразени со корона, најмногу од 30 мај

Независен - 27.06.2020

Повеќе од 1.500 новозаразени со вирусот корона беа регистрирани вчера во Франција, што е најголема бројка од 30 мај, додека бројот на загинати е најголем во изминатите три дена. Во изјавата на француското Министерство за здравство се вели дека ...

Во светот од коронавирусот се заразиле 10.000.000

Нетпрес - 27.06.2020

Според податоците од страницата “Worldometers”, 10.000.000 луѓе го заразиле коронавирусот во светот. Речиси 500.000 луѓе починале како резултат на вирусот. Скоро 5.5 милиони заразени лица закрепнале, но сè уште има над 4.000.000 активни случаи, од ...

Институт Ројтерс: За време на пандемијата е забележан пораст на информирањето преку телевизија

Иновативност - 27.06.2020

Најчесто користени извори на информации за пандемијата на коронавирус се онлајн медиумите и телевизијатата, покажа новата студија на Институтот Ројтерс за проучување на новинарството, пренесува www.marketing365.mk .

Сите симптоми на КОРОНАВИРУС – рангирани по зачестеност

Екран - 27.06.2020

Прво, сите слушнавме дека јасни знаци на коронавирус се болка во грлото, останување без здив, треска. Тогаш, многу заразени пациенти се пожалија на дијареја, замор, губење на чувството за вкус … Проверуваме кои симптоми на корона се најчести, кои се ...

Чест симптом на Корона вирус што повеќето луѓе го занемаруваат

ММС - 27.06.2020

Знаеме многу добро дека главните симптоми на коронавирусот се треска, сува кашлица и губење на чувството за мирис и вкус. Сепак, многу е можно да имате ризик од инфекција ако го развиете овој многу чест симптом.

Во шпанска канализација го имало новиот коронавирус уште во март 2019 година, тврди нова студија

МКД - 27.06.2020

Траги од новиот коронавирус се откриени во канализација во Барселона повеќе месеци пред во Кина да биде пријавен првиот случај на болеста, тврди нова студија на група шпански истражувачи. Научниците од групата „Ентерик вирус груп“ на Универзитетот ...

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин е позитивен на ковид-19!

Нетпрес - 27.06.2020

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, е позитивен на вирусот ковид-19 и е во самоизолација, соопшти денеска Министерството за одбрана. Како што се наведува, Вулин бил тестиран откако еден од државните секретари во министерството бил ...

Српскиот министер за одбрана е позитивен на коронавирус

Макфакс - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус, пренесува Нова.рс. Србија вчера забележа нов скок во бројот на новозаразени со коронавирус. Од 8.495 тестирани, регистрирани се 193 случаи.

Коронавирусот влезе во српската влада: Министерот за одбрана, Александар Вулин е позитивен на ковид-19!

Слободен Печат - 27.06.2020

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, е позитивен на вирусот ковид-19 и е во самоизолација, соопшти денеска Министерството за одбрана. Како што се наведува, Вулин бил тестиран откако еден од државните секретари во министерството бил ...

И претседателката на Собранието на Србија позитивна на корона

Независен - 27.06.2020

На претседателката на Народното собрание на Србија, Маја Гојковиќ, денеска ѝ е потврден позитивниот наод на корона вирус. Таа се наоѓа во болница каде ја прима неопходната терапија. Од нејзиниот кабинет на Танјуг му рекле дека Гојковиќ има ...

Короновирус во Владата на Србија, заразени министерот за одбрана, шефот на канцеларијата за Косово и претседателката на ...

360 степени - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин, претседателката на Собранието, Маја Гојковиќ и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ се позитивни на ковид-19. Спикерката Гојковиќ има влошена клиничка слика и поради ...

172 во Босна, 107 во Бугарија, 85 во Хрватска, короната на големо се враќа во регионот

360 степени - 27.06.2020

Според официјалните податоци на здравствените власти на тероторијата на Босна и Херцеговина (заедно со Република Српска) во изминатото деноноќие се регистрирани 172 новозаболени од ковид-19. Тоа е рекорден скок на заболени во текот на еден ден.

Србија ескалира: Нови 227 заразени од Ковид-19, двајца починаа

Независен - 27.06.2020

Денеска се регистрирани 227 новозаразени од Ковид-19 во Србија, а две лица починаа, јавија српските медиуми. Претходните денови, постепено се зголемуваше бројката на новозаразени кај нашиот северен сосед.

Фрапантни бројки во Србија: Регистрирани 227 новозаразени со ковид-19

Слободен Печат - 27.06.2020

Во изминатово деноноќие во Србија се регистрирани 227 новозаразени од Ковид-19, а две лица починаа, јавија српските медиуми. Претходните денови, постепено се зголемуваше бројката на новозаразени кај нашиот северен сосед.

Културолошките причини за коронавирусот

Окно - 27.06.2020

Новиот коронавирус доби и свое официјално име „КОВИД-19“, а требаше да поминат неколку месеци додека се случи тоа. Геномот на вирусот е секвенциран две недели откако се појави, но ни многу подоцна не знаевме како да го наречеме, ниту него ниту ...

Драстичен раст на заболени од ковид-19 во Србија, градоначалникот на Крагуевац бара да заигра „стапот“

360 степени - 27.06.2020

Во изминатите 24 часа со Србија се регистрирани 227 новозаразени од коронавирус. На респиратор се лица а две починале. Бројот на активни случаи е 1 187. Само во Крагуевац, во кој веќе е прогласена вонредна состојба се регистрирано 53 заболени.

Во Иран забележан голем скок: Речиси 2.500 лица заразени со Ковид-19 за еден ден

Слободен Печат - 27.06.2020

Во Иран во последните 24 часа се пријавени 2.456 нови случаи со Ковид-19, со што бројот на заразени порасна на 220.180, соопшти тамошното министерство за здравство. Во истиот период починале 125 лица, па вкупниот број на смртни случаи сега е 10.324.

Нови 325 случаи од Ковид-19 во Романија

Независен - 27.06.2020

Романската група за стратешки комуникации соопшти денеска дека во последните 24 часа евидентирани се 325 новозаболени од Ковид-19. Вкупно од почетокот на епидемијата регистрирани се 26.022, јави агенцијата Рома.

172 во Босна, 107 во Бугарија, 85 во Хрватска, короната на големо се враќа во регионот

Курир - 27.06.2020

Според официјалните податоци на здравствените власти на тероторијата на Босна и Херцеговина (заедно со Република Српска) во изминатото деноноќие се регистрирани 172 новозаболени од ковид-19. Тоа е рекорден скок на заболени во текот на еден ден.

Овие два симптоми на коронавирусот сепак се позастапени од останатите: Доколку ги имате, не чекајте ниту секунда!

Слободен Печат - 27.06.2020

Истражувачкиот тим заклучи дека овие два симптоми на кронавирусот ги имаат речиси сите заразени. Досега научивме дека температурата, сувата кашлица, грозницата, губитокот на чувството за мирис и вкус и отежнатото дишење се очигледните симптоми за ...

Денеска 85 новозаразени во Хрватска

Независен - 27.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска забележани се нови 85 случаи на заразени со корона вирус, а во моментот има 386 активни случаи, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. Од 25 февруари кога беше забележан првиот случај на зараза во Хрватска до ...

Дневник од карантинот на еден актер (12)

Независен - 27.06.2020

ВАСИЛ ЗАФИРЧЕВ „Не сте ни свесни колку понижувачки е тоа – да ви го одземат единствениот предуслов со кој може да се оправда вашето постоење – а тоа е дека некој ве гледа…“ Том Стопард, „Розенкранц и Гилденстрен се мртви“ (Чин II) Иако природата се ...

Во Србија потврдени 227 новозаразени со Ковид-19

Сител - 27.06.2020

Во изминатово деноноќие во Србија се регистрирани 227 новозаразени од Ковид-19, а две лица починаа, јавија српските медиуми. Претходните денови, постепено се зголемуваше бројката на новозаразени кај нашиот северен сосед.

Коронавирусот се шири во српската влада

Нетпрес - 27.06.2020

Корона вирусот се шири во српската Влада. Министерот за одбрана Александар Вулин, претседателката на Собранието, Маја Гојковиќ и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ се позитивни на ковид-19.

Дневен преглед на состојбата со Ковид -19 во светот: 9.992.306 заразени досега, починале 498.813

А1 On - 27.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.992.306. Од нив починале 498.813, а оздравеле 5.410.258 луѓе. Тирана – Во Албанија, во изминатото деноноќие, од тестираните 355 сомнителни случаи, позитивен резултат е добиен ...

Во светот од корона се заразиле 10.000.000

ММС - 27.06.2020

Според податоците од страницата “Worldometers”, 10.000.000 луѓе го заразиле коронавирусот во светот. Речиси 500.000 луѓе починале како резултат на вирусот. Скоро 5.5 милиони заразени лица закрепнале, но сè уште има над 4.000.000 активни случаи, од ...

„Мислевме дека ова е само респираторен вирус“

Независен - 27.06.2020

Медицински работник се грижи околу пациент заболен од корона вирус во клиничката болница во Сантијаго, Чиле (Фото: Ројтерс) Научниците сега откриваат дека Ковид-19 ги напаѓа панкреасот, срецто, црниот дроб, мозокот, бубрезите и други органи.

Ова е температурата на која коронавирусот не може да преживее

USB - 27.06.2020

Летото започна, температурите почнаа да се искачуваат, а вирусот и понатаму е присутен… Зошто? Д-р Бранимир Несторовиќ истакнал дека високите температури нема да имаат големо влијание колку што ќе има УВ зрачењето.

Шест смртни случаји од Ковид-19 во Тетово, најмногу од кога почна пандемијата

Слободен Печат - 27.06.2020

Министерството за здравство информираше дека во Градската општа болница „8 септември” е починат и најмладиот, 58 годишник од тетовско. Тетовскиот регион бележи најмногу смртни случаи за едно деноноќие од почетокот на пандемијата со Ковид-19.

Претседателката на српското Собрание, Гојковиќ хоспитализирана, заразени со Ковид-19 се и Вулин и Ѓуриќ

А1 On - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Српкиот министер за одбрана Вулин – позитивен, Гојковиќ хоспитализирана

Денешен - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Расте бројот на заразени одкоронавирусот во регионот, нови случаи во Црна Гора, Србија

Либертас - 27.06.2020

Во сите земји во регионот последните денови повторно расте бројот на лица заразени со корона вирусот, во Црна Гора се вратени најстрогите заштитни мерки, додека во другите држави се советува придржување на препораките на епидемиолозите, пред се ...

Oткриени три нови симптоми на коронавирусот

Денешен - 27.06.2020

Листата на симптоми во случај на инфекција со новиот коронавирус на Центарот за контрола и превенција на болести во Србија е надополнета со уште три нови. Станува збор зa таканаречените симптоми на алергија – затнат нос или постојано течење од ...

Двајца министри во српската Влада позитивни на Ковид-19

iPortal - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Српскиот министер за одбрана е позитивен на коронавирус

Точка - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус, пренесува Нова.рс. Србија вчера забележа нов скок во бројот на новозаразени со коронавирус. Од 8.495 тестирани, регистрирани се 193 случаи.

Шест смртни случаи од Ковид-19 во Тетово, најмногу од кога почна пандемијата

Вечер Прес - 27.06.2020

Тетовскиот регион бележи најмногу смртни случаи за едно деноноќие од почетокот на пандемијата со Ковид-19. Пет луѓе болни од Ковид-19 починаа во тетовската болница и уште еден во скопската болница „8 септември“.

Во Албанија за еден ден 61 новозаболен од 355 тестирања

Либертас - 27.06.2020

Во Албанија во последните 24 часа бројот на новозаболените лива од вирусот Ковид 19 е 61 од вкупно 355 тестирани . Регистрирани се и 2 лица кои починале од Коронавирус. Албанското министерство за здраство и социјални работи соопшти дека најголемиот ...

Бројот на починати од корона вирусот во Тетово се зголеми на 49 лица

еМагазин - 27.06.2020

Тетовскиот регион бележи најмногу смртни случаи за едно деноноќие од почетокот на пандемијата со Ковид-19. Пет луѓе болни од Ковид-19 починаа во тетовската болница и уште еден во скопската болница „8 септември“.

Српскиот министер за одбрана е позитивен на коронавирус

Centar - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус, пренесува Нова.рс. Србија вчера забележа нов скок во бројот на новозаразени со коронавирус. Од 8.495 тестирани, регистрирани се 193 случаи.

Расте бројот на заразени во соседството: Нови 227 случаи во Србија, двајца починати

Локално - 27.06.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 227 нови случаи, а две лица починале како резултат на коронавирусот Досега биле регистрирани вкупно 13.792 позитивни случаи, а 267 лица починале од почетокот на епидемијата.

Бројот на заразени во САД е 10 пати повисок од официјалните бројки

Република - 27.06.2020

Американската Влада предупредува дека е можно повеќе од 20 милиони луѓе во САД се заразени со новиот коронавирус, јави Глас на Америка. Според „Вашингтон пост“, државите на САД објавија 39.327 нови случаи во четвртокот, што е најголем број во еден ...

Во Србија 227, во Хрватска 85, во Словенија 14 новозаразени со Ковид 19

24Инфо - 27.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска забележани се нови 85 случаи на заразени со корона вирус, а во моментот има 386 активни случаи, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. Од 25 февруари кога беше забележан првиот случај на зараза во Хрватска до ...

Речиси 10 милиони заразени со Ковид -19 во светот

Frontline - 27.06.2020

Од нив починале 498.813, а оздравеле 5.410.258 луѓе. Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.992.306. Од нив починале 498.813, а оздравеле 5.410.258 луѓе.

Короната се шири во српската Влада

Фактор - 27.06.2020

Корона вирусот се шири во српската Влада. Министерот за одбрана Александар Вулин, претседателката на Собранието, Маја Гојковиќ и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ се позитивни на ковид-19.

Во Србија потврдени 227 новозаразени со Ковид-19

Frontline - 27.06.2020

Во последните 24 часа тестирани се 5.933 лица, а вкупно 380.808 од почетокот на ...

Њујорк тајмс: Меѓу новозаразените во САД има голем број млада популација

Либертас - 27.06.2020

Во американските сојузни држави и градовите, каде овие денови се шири заразата со коронавирусот, меѓу заразените има се поголем број млада популација, па официјалните претставници повторно повикуваат за примена на превентивните мерки, како носење ...

Бројот на заболени со Ковид -19 во светот речиси 10 милиони

24Инфо - 27.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.992.306. Од нив починале 498.813, а оздравеле 5.410.258 луѓе. Тирана – Во Албанија, во изминатото деноноќие, од тестираните 355 сомнителни случаи, позитивен резултат е добиен ...

Шест смртни случаји од Ковид-19 во Тетово, најмногу од кога почна пандемијата

Либертас - 27.06.2020

Тетовскиот регион бележи најмногу смртни случаи за едно деноноќие од почетокот на пандемијата со Ковид-19. Пет луѓе болни од Ковид-19 починаа во тетовската болница и уште еден во скопската болница „8 септември“.

Српскиот министер за одбрана е позитивен на коронавирус

MTM - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус, пренесува Нова.рс. Србија вчера забележа нов скок во бројот на новозаразени со коронавирус. Од 8.495 тестирани, регистрирани се 193 случаи.

Oткриени три нови симптоми на коронавирусот

Република - 27.06.2020

Листата на симптоми во случај на инфекција со новиот коронавирус на Центарот за контрола и превенција на болести во Србија е надополнета со уште три нови. Станува збор зa таканаречените симптоми на алергија – затнат нос или постојано течење од ...

Короновирус во Владата на Србија, Вучиќ не исклучува враќање на рестриктивните мерки

Либертас - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин, претседателката на Собранието, Маја Гојковиќ и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ се позитивни на ковид-19. Спикерката Гојковиќ има влошена клиничка слика и поради ...

Двајца министри во српската Влада позитивни на Ковид-19

Опсервер - 27.06.2020

Белград, 27 јуни 2020 () – Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Преглед на вести во 18 часот: „Jунаци“ што не знаат мерки, 150 новозаразени, идната недела ќе има информација за влез ...

Frontline - 27.06.2020

Филипче : 150 новозаразени во последните 24 часа. Шест новозаболени од коронавирус во Куманово и еден во Липково . Заев : На 15 јули расчистуваме со остатоците од режимот во судството. Димитров : Можеби на почетокот на идната недела ќе има ...

АМЕРИКАНКА ГО РАСКАЖА СВОЕТО ИСКУСТВО: Taa 100 дена се бори со коронавирусот

Фактор - 27.06.2020

Веќе 100 дена Американка се бори со коронавирусот. Првите симптоми Ен Валас ги почувствувала на 17 март, недолго откако нејзината 16-годишна ќерка се тестирала за вирусот и добила позитивен резултат.

УВ ЗРАЧЕЊЕ И ВЛАГА: Научниците испитуваа како ова влијае на коронавирусот

Фактор - 27.06.2020

Научниците неодамна покренаа неколку истражувањана за тоа дали високите температури го убиваат вирусот. Но, откриле дека сè уште нема доволно докази дали тоа е вистина. Тоа што сигурно се знае е дека преживувањето на коронавирусот нема само врска со ...

СУПЕРМАРКЕТИТЕ ВОВЕДОА ОГРАНИЧУВАЊЕ: Aвстралија пред втор бран на заразени од Ковид -19?

Фактор - 27.06.2020

Австралија најверојатно е пред втор бран на заразени од коронавирусот. Во Австралија супермаркетите воведоа ограничување на купувањето тоалетна хартија, веројатно поради растот на новозаболени од коронавирус.

КОРОНАВИРУС: Заразените трудници имаат поголем ризик да бидат хоспитализирани

Фактор - 27.06.2020

Бремените жени треба особено да внимаваат да не се заразат со коронавирусот. Трудниците имаат поголем ризик на заболување од потежок облик на коронавирусот. Ова го покажува новиот извештај на американскиот Центар за контрола и превенција на болести ...

Нов анти-рекорд по број на заразени со коронавирус во САД

Локално - 27.06.2020

Бројот на нови случаи на заразени со коронавирус во САД во изминатите 24 часа достигна 45.224 лица, пренесува Ројтерс. Според универзитетот „Џонс Хопкинс“, бројот на смртни случаи на КОВИД-19 во земјата надминал 125.000.

Во светот има над 10 милиони заразени од коронавирусот

Фактор - 27.06.2020

Бројот на заразени од коронавирусот се искачи на 10 милиони. 10,000,578 луѓе е потврден вирусот. Досега починале 498,954 луѓе, а оздравеле 5,414,677. Бројот на активни случаи е 4,086,947. САД, Бразил и Русија имаат најголем број заразени.

Д-Р ЏАБАЛАХ, ЕДЕН ОД ВРВНИТЕ СВЕТСКИ ВИРУЛОЗИ: Овој вирус не е грип! Тој е паметен и знае како да го надмудри имуниот ...

Денешен - 27.06.2020

-За тоа дали вирусот е вештачки или приореден? -Дали е биолошко оружје? -Колку е овој вирус умен? Дали се крие дури и кај тие што го прележеле? -Колку Кина и СЗО се виновни за пандемијата? -Што ги збунувало лекарите во Калифорнија лани во септември ...

Над 10 милиони заразени глобално, пандемијата не стивнува

Пулс24 - 27.06.2020

И бројката на смртни случаи не стивнува. Туку се доближи до половина милион. Вчера е забележан уште еден црн рекорд, регистрирани се скоро 200.000 заразени во само еден ден. САД веќе преминаа 2.5 милиони заразени, а Бразил галопира кон 1.3 милиони ...

БИЛАНС: Како се шири заразата во регионот?

Фактор - 27.06.2020

Во регионот, расте бројот на заразени од коронавирусот. Во Србија вчера се регистрирани се 193 заразени луѓе. Во Црна Гора вчера се регистрирани 15 нови случаи и сега има вкупно 115 активни случаи, објави Институтот за јавно здравје.

Во Прилеп денес 4 нови случаи на Ковид-19 и две оздравени лица

Frontline - 27.06.2020

Бројот на активни случаи со Ковид-19 во општина Прилеп изнесува 22. Во општина Прилеп денеска има 4 новозаболени од коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи со Ковид-19 изнесува 22.

Српскиот министер за одбрана е позитивен на коронавирус

24Инфо - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус, пренесува Нова.рс. Србија вчера забележа нов скок во бројот на новозаразени со коронавирус. Од 8.495 тестирани, регистрирани се 193 случаи.

Шест смртни случаји од Ковид-19 во Тетово, најмногу од кога почна пандемијата

Опсервер - 27.06.2020

Тетово, 27 јуни 2020 ( ) – Тетовскиот регион бележи најмногу смртни случаи за едно деноноќие од почетокот на пандемијата со Ковид-19. Пет луѓе болни од Ковид-19 починаа во тетовската болница и уште еден во скопската болница „8 септември“.

Корона страв – Граѓаните се плашат да одат на лекар и да кажат какви симптоми имаат

Gostivarpress.mk - 27.06.2020

Откако почна ковид пандемијата, голем дел од граѓаните се плашат и им се јавува паника доколку треба да одат на преглед и да побараат лекарска помош. Секојдневно преоптоварени со информации за коронавирус, се доведуваат во заблуда и за симптомите и ...

Двајца министри во српската Влада позитивни на Ковид-19

4NEWS - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Српскиот министер Вулин е позитивен на коронавирус

Локално - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана на Србија, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус и е во самоизолација, соопштило денеска Министерството за одбрана. Како што се наведува, Вулин бил тестиран откако еден од државните секретари во Министерството бил ...

„NYT“ објави мапа од состојбата со Ковид-19, жариштата се означени со црвена боја – погледнете каква е состојбата на ...

Точка - 27.06.2020

„NYT“ забележал дека епидемијата се намалува во поедини земји кои што во раната фаза беа тешко погодени. Американски „NYT“ на новата мапа на која што го следи ширењето на Ковид-19 во светот ги означил земјите со различни бои во зависност од тоа ...

Тестирање за сите граѓани

Н.Македонија - 27.06.2020

Колку повеќе тестови се прават, толку е поголема можноста за добивање на вистинската бројка на заразени, а тоа би довело и до поголема контрола на ширењето на ковид-19. Стратегијата за масовни тестирања треба да се применува, а ова ни го порача пред ...

Расте бројот на заразени од ковид-19 во Кичево

Н.Македонија - 27.06.2020

Во последната седмица во пораст е бројот на новозаразени од ковид-19 во Кичево и, само денес се регистрирани 8 нови случаи, со што вкупниот број порасна на 24, од кои активни се 20 лица, три лица се излекувани, додека едно лица почина.

Тестирај масовно, носи заштита масовно!

Н.Македонија - 27.06.2020

„Тестирај, тестирај, тестирај!“ Оваа максима на Светската здравствена организација уште од почетокот на пандемијата со ковид-19 се покажа, веројатно, како најисправна стратегија во борбата со коронавирусот.

Водечки италијански специјалист: Коронавирусот слабее, ќе изумре и без вакцина

Н.Македонија - 27.06.2020

Коронавирусот ослабна и со текот на времето може да изумре, без употреба на вакцина, заклучи професорот Матео Басети, водечки италијански експерт за заразни болести, во интервјуто за лондонски „Телеграф“.

Српскиот министер за одбрана е позитивен на коронавирус

Н.Македонија - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус, пренесува Нова.рс. Србија вчера забележа нов скок во бројот на новозаразени со коронавирус. Од 8.495 тестирани, регистрирани се 193 случаи.

Нови четири лица заразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 27.06.2020

Во општина Прилеп денеска има четири случаи на новозаболени од коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи со ковид-19 изнесува 22. Од нив, 15 лица се наоѓаат на домашно, а 7 на болничко лекување.

Ковид 19 во врвот на СНС, заразени се Маја Гојковиќ, Александар Вулин, Марко Ѓуриќ…

AKO - 27.06.2020

Корона вирусот влезе во Српска напредна странка. Како што известуваат српските медиуми, заразени се претседателката на Собраните, Маја Гојковиќ, која со воспаление на белите дробови се наоѓа во болница.

Српскиот министер за одбрана Вулин – позитивен на коронавирус

Скопје1 - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, е позитивен на коронавирус, пренесува Нова.рс. Србија вчера забележа нов скок во бројот на новозаразени со коронавирус. Од 8.495 тестирани, регистрирани се 193 случаи.

Короновирус во Владата на Србија, заразени министерот за одбрана, шефот на канцеларијата за Косово и претседателката на ...

Магазин - 27.06.2020

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин, претседателката на Собранието, Маја Гојковиќ и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ се позитивни на ковид-19. Спикерката Гојковиќ има влошена клиничка слика и поради ...

Американски центри за болести: Бројот на заразени со Ковид-19 можно е 10 пати повисок

MakPress - 27.06.2020

Американската Влада предупредува дека е можно повеќе од 20 милиони луѓе во САД се заразени со новиот коронавирус, јави Глас на Америка. Според „Вашингтон пост“, државите на САД објавија 39.327 нови случаи во четвртокот, што е најголем број во еден ...

Двајца министри во српската Влада позитивни на Ковид-19

MakPress - 27.06.2020

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ е хоспитализирана откако е потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Таа има воспаление на белите дробови, но според српски медиуми добро се чувствува.

Бројот на заразени од коронавирус надмина 10 милиони

365 - 27.06.2020

Според податоците на платформата Worldometers, вкупниот број на заразени од коронавирусот SARS-CoV-2 (кој предизвикува Ковид-19) во светот ја надмина границата од 10 милиони. Според истата платформа, бројот на починати речиси ја достигна границата ...

Ковид-19: Со нагорниот тренд на новозаболени деновиве ќе биде надмината бројката од 10 милиони заразени на светско ниво

MakPress - 27.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.782.854. Од нив починале 493.615, а оздравеле 5.299.275 луѓе. – Во Албанија и понатаму се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19, каде во изминатото деноноќие потврдени ...

Експлозија на корона вирусот во Србија, се бараат вонредни состојби во Крагуевац, Белград…

AKO - 27.06.2020

Српскиот епидемилог, Предраг Кон, утрината изјави дека во Белград состојбата со Ковид 19 е алармантна и дека деновиве се утврдени бројни случаи на заразени од 20 до 40 годишна возраст. Тој сега признава дека Комисијата згрешила што не барала казни ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

24 Вести - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Дука: Меѓу новозаразените од втората фаза на пандемијата повеќето млади

Канал5 - 26.06.2020

Дебарскиот градоначалник Хекуран Дука на денешната редовна петочна прес конференција искажа загриженост во врска со епдемиолошката состојба со Ковид-19 во општината. -Во текот на оваа недела земени се вкупно 35 брисеви, од кои шест се позитивни, три ...

САД надминаа 20 милиони случаи на заразени од ковид -19

Канал5 - 26.06.2020

Најмалку 20 милиони луѓе во САД досега се заразени од коронавирусот, според последните проценки на тамошните здравствени власти. Од Центарот за контрола на заразни болести велат дека вистинскиот број на случаи најверојатно е 10 пати поголем од ...

Ковид-19: Блефирањето „поисплатливо“ од тестирањето?

Deutsche Welle - 26.06.2020

Разликите во начинот на кој се собираат податоците, може да создадат лажна перцепција за реалните состојби со Ковид-19 Тестирај, тестирај, тестирај, или блефирај? Дали од пристапот кон некој од овие два екстрема, зависи која земја како ќе котира на ...

Пад на бројот на новозаразени во Германија

Канал5 - 26.06.2020

Бројот на регистрирани случаи на коронавирус во Германија порасна за 477 на вкупно 192.556, соопшти денес германскиот Институт за заразни болести Роберт Кох. Тоа е пад во однос на вчерашниот ден кога бројот на новозаразени изнесувал 630, пренесе ...

САД со рекордни 40.000 нови случаи на коронавирус во еден ден

Сакам да кажам - 26.06.2020

САД достигнаа рекордни 40.000 нови случаи на коронавирус во еден ден, објави Универзитетот Џонс Хопкинс. Последниот пораст на бројот на новозаразени и хоспитализирани придонесе некои сојузни држави и градови да ги одложат плановите за укинување на ...

Осум дена по ред во Иран има повеќе од 100 починати од Ковид-19

Канал5 - 26.06.2020

Бројот на починати од последиците на коронавирусот во Иран во изминатите 24 часа надмина 100, осми ден по ред, покажуваат податоците на Министерството за здравство на таа земја. Портпаролката на министерството Сима Садан Лари прецизираше дека ...

Рекорден број новозаразени во САД од почетокот на пандемијата

Канал5 - 26.06.2020

САД вчера регистрирале 40.000 нови инфекции со коронавирус, што е најголем број нови случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците од универзитетот „Џон Хопкинс“. Поради неодамнешниот пораст на инфекции и хоспитализација, ...

Ковид 19 во светот и регионот

24 Вести - 26.06.2020

Состојбата со ковид 19 во Србија се влошува и власта не гледа сигнали за брзо опоравување. Според епидемиологиот Кон, дури 57 отсто од заболените во Србија не знаат каде се заразиле што покажува дека вирусот е активен, дека циркулира и дека допрва ...

Бразил веднаш зад САД по бројот на заразени

Телма - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Шест новозаразени со Ковид-19 во Дебар, активни на болеста 37 лица

Сител - 26.06.2020

Во Дебар во последното деноноќие потврдени се шест нови случаи со Ковид-19, со што вкупната бројка од почетокот на пандемијата достигна 89 лица, од кои три се од општина Центар Жупа. Новодијагностицирани се од земените 35 брисеви во изминатите ...

За само еден ден нови 17.296 заразени со коронавирус во Индија

Макфакс - 26.06.2020

Со новиот најголем дневен пораст на бројот на новозаразени од коронавирус од 17.296, Индија се приближи на бројот од половина милион заразени од почетокот на пандемијата. Поради тоа е одложено продолжувањето на нормалното функционирање на ...

Рекорден број на новозаразени во САД: Во еден ден забележани 40.000 случаи

Слободен Печат - 26.06.2020

Во САД по два месеци расте бројот на нови случаи во јужните и западните сојузни држави и се приближува до бројките од април. САД вчера забележаа 40.000 новозаразени од коронавирус, што е најголем број на нови случаи во еден ден од почетокот на ...

Меѓу новозаразените во САД има голем број млада популација

Курир - 26.06.2020

Во американските сојузни држави и градовите, каде овие денови се шири заразата со коронавирусот, меѓу заразените има се поголем број млада популација, па официјалните претставници повторно повикуваат за примена на превентивните мерки, како носење ...

Американка боледува од ковид-19 три месеци: Симптомите ги почувствував во март, не можев да дишам

Макфакс - 26.06.2020

Американка веќе 100 дена се бори со ковид-19. Првите симптоми ги почувствувала на 17 март, недолго откако нејзината 16-годишна ќерка се тестирала за вирусот и добила позитивен резултат. Ен Валас, која повеќе од три месеци се бори со коронавирусот, ...

Сè поголем број млади заболуваат од Ковид-19 во САД, се бара враќање на мерките

А1 On - 26.06.2020

Меѓу заразените со коронавирусот во Соединетите Американски Држави во последните денови има сè поголем број млади луѓе, па здравствените повторно повикуваат на враќање на задолжителните заштитни мерки како носењето маски и одржувањето физичка ...

Потресна приказна од САД: Пациентка се бори со коронавирусот цели три месеци

А1 On - 26.06.2020

Ен Валас е Американка која повеќе од три месеци се бори со коронавирусот. Таа за американскиот медиум „Хафингтон Пост“ сведочи дека уште на почетокот кога ѝ било кажано од страна на лекарите дека треба да биде во карантин во период од две недели, ...

Вознемирувачко откритие! Корона не потекнала од Кина, туку од Европа

ММС - 26.06.2020

Шпанските виролози пронајдоа траги од коронавирусот во примероците земени од отпадните води во Барселона во март 2019 година, девет месеци пред да се идентификува Kовид-19 во Кина, објави денес Универзитетот во Барселона.

Американски центри за болести: Бројот на заразени со Ковид-19 можно е 10 пати повисок

Независен - 26.06.2020

Американската Влада предупредува дека е можно повеќе од 20 милиони луѓе во САД се заразени со новиот коронавирус, јави Глас на Америка. Според „Вашингтон пост“, државите на САД објавија 39.327 нови случаи во четвртокот, што е најголем број во еден ...

Њујорк тајмс: Меѓу новозаразените во САД има голем број млада популација

Сител - 26.06.2020

Во американските сојузни држави и градовите, каде овие денови се шири заразата со коронавирусот, меѓу заразените има се поголем број млада популација, па официјалните претставници повторно повикуваат за примена на превентивните мерки, како носење ...

Бројот на заразени со ковид-19 во САД е можно да е повеќе од 20 милиони

+инфо - 26.06.2020

Според „Вашингтон пост“, државите на САД објавија 39.327 нови случаи во четвртокот, што е најголем број во еден ден откако епидемијата почна во декември Американската Влада предупредува дека е можно повеќе од 20 милиони луѓе во САД се заразени со ...

Американски центар за болести: Бројот на заразени со Ковид-19 можно е 10 пати повисок

Слободен Печат - 26.06.2020

Директорот на Центарот за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, предупреди дека вистинскиот број заразени лица може да биде десетпати поголем од бројот на потврдени случаи. Американската Влада предупредува дека е можно повеќе од 20 ...

Њујорк тајмс: Меѓу новозаразените во САД има голем број млада популација

Слободен Печат - 26.06.2020

Постои опасност инфицираните меѓу младата популација, а посебно оние без симптоми, да ја пренесат заразата на ранливите групи Американци. Во американските сојузни држави и градовите, каде овие денови се шири заразата со коронавирусот, меѓу ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Независен - 26.06.2020

Бразил – Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

+инфо - 26.06.2020

Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ место зад САД и има двојно повеќе заразени лица од Русија, која е на трето место. Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

А1 On - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Бразил урива ковид рекорди: Во еден ден регистрирани 39.483 заразени лица

Нова ТВ - 26.06.2020

Бразил во изминатите 24 часа регистрира 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани во земјата се искачи на 1.228.114 милиони лица, со што Бразил е на ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени

Кајгана - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со COVID-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Сител - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Индија објави рекордно зголемен број на заразени за 24 часа

Нетпрес - 26.06.2020

Здравствените власти на Индија потврдија во четвртокот 17.296 новозаразени лица со Ковид-19 што претставува зголемување за 374 во однос на бројката на заразени забележана ден претходно и бележи рекордно високо ниво во јужноазиската нација.

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Нетпрес - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Сараевскиот кантон брои 22 новозаразени со коронавирус

Сител - 26.06.2020

Во претходните 24 часа 176 примероци од Сараевскиот кантон биле тестирани за коронавирус, од кои 22 биле новозаразени. Исто така, уште девет примероци се позитивни, но станува збор за ретестирани случаи, односно лица кои веќе се регистрирани како ...

Во Бразил регистрирани 39.483 новозаболени лица

Слободен Печат - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Дука загрижен, новозаразените главно се млада популација

Слободен Печат - 26.06.2020

Дебарскиот градоначалник Хекуран Дука на денешната редовна петочна прес конференција искажа загриженост во врска со епдемиолошката состојба со Ковид-19 во општината. -Во текот на оваа недела земени се вкупно 35 брисеви, од кои шест се позитивни, три ...

Градоначалникот на Дебар: Меѓу новозаразените од втората фаза на пандемијата повеќето млади

Press24 - 26.06.2020

Дебарскиот градоначалник Хекуран Дука на денешната редовна петочна прес конференција искажа загриженост во врска со епдемиолошката состојба со Ковид-19 во општината. -Во текот на оваа недела земени се вкупно 35 брисеви, од кои шест се позитивни, три ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Курир - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Шест новозаразени со Ковид-19 во Дебар, активни на болеста 37 лица

Press24 - 26.06.2020

Во Дебар во последното деноноќие потврдени се шест нови случаи со Ковид-19, со што вкупната бројка од почетокот на пандемијата достигна 89 лица, од кои три се од општина Центар Жупа. Новодијагностицирани се од земените 35 брисеви во изминатите ...

Вo Бразил „експлозија“ од нови случаи на коронавирус, Болсонаро се сомнева дека е заразен

Макфакс - 26.06.2020

Во Бразил, во последните 24 часа потврдени се 39.483 новозаразени од коронавирус и 1.141 смртни случаи, соопшти Министерството за здравство. Со ова, вкупниот број заразени лица се зголеми на 1.228.111, а Бразил е втора земја во светот во однос на ...

Дали стапките на смртност во светот се поголеми од вообичаено поради коронавирусот?

Факултети - 26.06.2020

Коронавирусот продолжува да пустоши во целиот свет. Досега се потврдени повеќе од 9 милиони заразени од новиот вирус, а повеќе од 450 илјади ја загубиле битката. Глобална стапка на смртност од Ковид-19 Фото: Financial Times Просечниот број на смртни ...

Антирекорд во Бугарија, нови 166 заразени од коронавирус

360 степени - 26.06.2020

Според податоците на Националниот информационен систем на Бугарија, во оваа држава се регистрирани 166 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа. Направени биле 2775 PCR теста. Две лица починале од инфекцијата.

Д-р Кон откри како вирусот се пренесува во Белград: Короната ни покажа дека ништо не знаеме за неа

Press24 - 26.06.2020

Членот на кризниот штаб за борбата против коронавирусот д-р Предраг Кон рекол денеска за зголемениот број на заразени дека новата ситуација е нешто што не може да се игнорира и дека мора сериозно да се сфати, како и дека мора да се апелира на ...

Втор најлош ден по бројот на заболени од корона во Хрватска

360 степени - 26.06.2020

Вчера во Хрватска бил вториот најлош ден од појавата на коронавирусот по бројот на новозаразени. Најголем број регистрирани имало на 1 април, кога позитивни на инфекцијата биле 95 лица, додека во текот на вчершаниот ден се забележани 95 новозаболени.

Њујорк тајмс: Возрасната граница на новозаболените од ковид во САД падна на 35 години

360 степени - 26.06.2020

Во американските сојузни држави и градовите каде овие денови се шири заразата со коронавирусот, меѓу заразените има се поголем број млади. Како што објави весникот „Њујорк тајмс“, младите луѓе сочинуваат речиси половина од новозаразените во Аризона, ...

Американски експерти сметаат дека од коронавирус може да се заразат десет пати повеќе луѓе

Макфакс - 26.06.2020

Според проценките на експертите од американската администрација, повеќе од 20 милиони Американци се или би можеле да бидат заразени со коронавирусот. Тоа е 10 пати повеќе од бројот што официјално е регистриран, пишува лондонски „Гардијан“.

Меѓу новозаразените во САД има голем број млада популација

Press24 - 26.06.2020

Во американските сојузни држави и градовите, каде овие денови се шири заразата со коронавирусот, меѓу заразените има се поголем број млада популација, па официјалните претставници повторно повикуваат за примена на превентивните мерки, како носење ...

Во Кантонот Сараево 22 новозаразени со коронавирус

Макфакс - 26.06.2020

Во претходните 24 часа, 176 примероци од Сараевскиот кантон биле тестирани за коронавирус, од кои 22 биле ново заразени. Исто така, уште девет примероци се позитивни, но станува збор за ретестираи случаи, односно лица кои веќе се регистрирани како ...

Директорот на ЦДЦ: Бремените жени имаат поголем ризик од тежок облик на коронавирус

Макфакс - 26.06.2020

Бремените жени имаат поголем ризик од тежок облик на Ковид-19 во однос на жените кои не се бремени, изјави шефот на американскиот Центар за превенција на болести (ЦДЦ), Роберт Редфилд. ЦДЦ откри дека најверојатно бремените жени ќе бидат примени на ...

Во Русија конечно дневна бројка под 7.000 заразени

Макфакс - 26.06.2020

Русија денеска пријави уште 6.800 случаи на коронавирус, а ова е прв пат од крајот на април дневната бројка на новозаразени во земјата да биде помала од 7.000. Досега вкупно 620.794 луѓе се заразиле со коронавирус во Русија.

Спортски новинар ја исмеваше пандемијата, а потоа почина од коронавирус

Слободен Печат - 26.06.2020

Коронавирусот однесе уште една спортска жртва, како последница од коронавирусот почина спортскиот новинар од Никарагва, Хозе Франциско Руиз кој во мај стана планетарно славен со исмевањето на вирусот од кој почина.

Во Бразил, 39.483 нови случаи на коронавирусот, починаа 1.141 човек во еден ден

МКД - 26.06.2020

Во последните 24 часа во Бразил се регистрирани 39.483 новопотврдени случаи на коронавирусот, а починаа 1.141 човек, соопшти Министерството за здравство. Од почетокот на пандемијата, повеќе од 1,2 милиони луѓе се заразени со коронавирус во Бразил, а ...

Трудниците имаат поголем ризик на заболување од потежок облик на коронавирусот

Слободен Печат - 26.06.2020

Трудниците имаат поголем ризик да заболат од потежок облик на Ковид-19 во споредба со жените кои не се бремени, покажува новиот извештај на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Во Дебар има 37 активни случаи на ковид-19

Слободен Печат - 26.06.2020

Во Дебар во последното деноноќие потврдени се шест нови случаи со Ковид-19, со што вкупната бројка од почетокот на пандемијата достигна 89 лица, од кои три се од општина Центар Жупа. Новодијагностицирани се од земените 35 брисеви во изминатите ...

Во БиХ нови 140 случаи на Ковид-19

Макфакс - 26.06.2020

Инфекција со коронавирус е потврдена кај 140 лица во Босна и Херцеговина во последните 24 часа. Во Федерацијата на БиХ тестирани биле 853 примероци, од кои 87 биле позитивни. Во Република Српска, заболеле 53 лица.

Пад на бројот на новозаразени во Германија

Нетпрес - 26.06.2020

Бројот на регистрирани случаи на коронавирус во Германија порасна за 477 на вкупно 192.556, соопшти денес германскиот Институт за заразни болести Роберт ...

Состојбата во Дебар алармантна, меѓу болните има студенти и ученици

Р.С.Европа - 26.06.2020

Во втората фаза од пандемијата во општина Дебар состојбата е аларматна и таа се карактеризира со пораст на бројот на млади болни студенти и ученици пристигнати од Скопје, Тетово и Струга. Меѓу 20 и 30 насто од новозаболените во оваа општина се млади.

Нови 56 случаи во Хрватска – Загреб е жариште

Независен - 26.06.2020

Во Хрватска во последните 24 часа евидентирани се нови 56 заболени од корона вирус, со што вкупниот број заразени од почетокот на пеидемијата изнесува 2.539. Мегу новозаразените 23 се од главниот град Загреб. Денеска биле тестирани 780 лица.

Дневен преглед на состојбата со Ковид -19 во светот: Во Албанија и понатаму се зголемува бројот на новозаразени со ...

Курир - 26.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.782.854. Од нив починале 493.615, а оздравеле 5.299.275 луѓе. – Во Албанија и понатаму се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19, каде во изминатото деноноќие потврдени ...

Уште 140 новозаразени во Босна и Херцеговина

Независен - 26.06.2020

Во последните 24 часа во федерацијата БиХ се регистрирани нови 87 зарзени со корона вирус, а во Република Српска 53. Вкупно во НиХ во 24 часа заразени се 140 лица. До сега во БиХ се тестирани 51.668 примероци, а Ковид-19 потврден е кај 1.819 лица.

Во Хрватска 56 нови случаи, Загреб е жариште на вирусот

Макфакс - 26.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 56 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на пациенти од почетокот на епидемијата се зголеми на 2.539. Меѓу новозаразените, 23 лица се од главниот град Загреб и неговата околина.

14 нови заболени од ковид 19 во Штип, сите од контакти

ММС - 26.06.2020

Високи бројки на заболени граѓани од ковид 19 во Штип. Денес податоците од Министерството за здравство велат дека има нови 14 лица, вчера бројката беше 13. Според директорката на Центарот за Јавно здравје Штип, Марија Димитрова, нема нови кластери и ...

Во Србија денеска 193 случаи на Ковид-19, еден почина

Независен - 26.06.2020

Според последните податоци, во соседна Србија, од корона вирус заразени се 193 лица. Од последиците на Ковид-19, почина уште едно лице. Во последните 24 часа тестирани беа 8.495 лица. На респиратор се 26 ...

Се зголемува бројот на заболени од коронавирус во МВР

А1 On - 26.06.2020

За една недела, во Министерството за внатрешни работи евидентирани се нови девет заболени вработени од коронавирус. Со ова, вкупниот број се искачи на 77 активни случаи на ниво на МВР. Истовремено, се намалува бројот на вработени кои добиле решение ...

Њујорк тајмс: Меѓу новозаразените во САД има голем број млади

+инфо - 26.06.2020

Младите луѓе сочинуваат речиси половина од новозаразените во Аризона, а мнозинство во градските центри во Тексас, додека, пак, на Флорида просечната старосна граница на заболените со коронавирус се намали на 35 годишна возраст.

„Њујорк тајмс“: Меѓу новозаразените во САД има голем број млада популација

Независен - 26.06.2020

САД – Во американските сојузни држави и градовите, каде овие денови се шири заразата со коронавирусот, меѓу заразените има се поголем број млада популација, па официјалните претставници повторно повикуваат за примена на превентивните мерки, како ...

Во Србија денеска 193 заболени лица, еден починат

Слободен Печат - 26.06.2020

Во Србија, според најновите информации, во последните 24 часа од коронавирус се заразени 193 лица. Од последиците на вирусот, починало уште едно лице, или вкупно 265 смрти случаи од почетокот на епидемијата.

Шест новозаразени со Ковид-19 во Дебар, активни на болеста 37 лица

4NEWS - 26.06.2020

Во Дебар во последното деноноќие потврдени се шест нови случаи со Ковид-19, со што вкупната бројка од почетокот на пандемијата достигна 89 лица, од кои три се од општина Центар Жупа. Новодијагностицирани се од земените 35 брисеви во изминатите ...

Американски експерти сметаат дека од коронавирус може да се заразат десет пати повеќе луѓе

Точка - 26.06.2020

Според проценките на експертите од американската администрација, повеќе од 20 милиони Американци се или би можеле да бидат заразени со коронавирусот. Тоа е 10 пати повеќе од бројот што официјално е регистриран, пишува лондонски „Гардијан“.

Шест новозаразени со Ковид-19 во Дебар, активни 37 случаи

еМагазин - 26.06.2020

Во Дебар во последното деноноќие потврдени се шест нови случаи со Ковид-19, со што вкупната бројка од почетокот на пандемијата достигна 89 лица, од кои три се од општина Центар Жупа. Новодијагностицирани се од земените 35 брисеви во изминатите ...

Д-р Кон откри како вирусот се пренесува во Белград: Короната ни покажа дека ништо не знаеме за неа

Centar - 26.06.2020

Членот на кризниот штаб за борбата против коронавирусот д-р Предраг Кон рекол денеска за зголемениот број на заразени дека новата ситуација е нешто што не може да се игнорира и дека мора сериозно да се сфати, како и дека мора да се апелира на ...

Откриено која е температурата на која коронавирусот не може да преживее: Летото нема да ни помогне во сузбивање на ...

Centar - 26.06.2020

Летото започна, температурите почнаа да се искачуваат, а вирусот и понатаму е присутен… Зошто? Д-р Бранимир Несторовиќ истакнал дека високите температури нема да имаат големо влијание колку што ќе има УВ зрачењето.

Во Русија конечно дневна бројка под 7.000 заразени

24Инфо - 26.06.2020

Русија денеска пријави уште 6.800 случаи на коронавирус, а ова е првпат од крајот на април дневната бројка на новозаразени во земјата да биде помала од 7.000. Досега вкупно 620.794 луѓе се заразиле со коронавирус во Русија.

Американски центри за болести: Бројот на заразени со Ковид-19 можно е 10 пати повисок

Опсервер - 26.06.2020

Вашингтон, 26 јуни 2020 () – Американската Влада предупредува дека е можно повеќе од 20 милиони луѓе во САД се заразени со новиот коронавирус, јави Глас на Америка. Според „Вашингтон пост“, државите на САД објавија 39.327 нови случаи во четвртокот, ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид -19 во светот

Бриф - 26.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.782.854. Од нив починале 493.615, а оздравеле 5.299.275 луѓе. – Во Албанија и понатаму се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19, каде во изминатото деноноќие потврдени ...

Американски центри за болести: Бројот на заразени со Ковид-19 можно е 10 пати повисок

Либертас - 26.06.2020

Според „Вашингтон пост“, државите на САД објавија 39.327 нови случаи во четвртокот, што е најголем број во еден ден откако епидемијата почна во декември. Податоците од универзитетот Џонс Хопкинс се малку под бројот од 24 април, кога за еден ден беа ...

Бројот на заразени со Ковид-19 можно е 10 пати повисок, сметаат од центрите за болести во САД

Вечер Прес - 26.06.2020

Американската Влада предупредува дека е можно повеќе од 20 милиони луѓе во САД се заразени со новиот коронавирус, јави Глас на Америка. Според „Вашингтон пост“, државите на САД објавија 39.327 нови случаи во четвртокот, што е најголем број во еден ...

Како европските земји ги водеа статистиките за смртните случаи од коронавирусот?

Локално - 26.06.2020

Постојат значителни разлики меѓу европските земји во начинот на водење на статистиката на смртните случаи од Ковид-19, покажа анализата на „Политико“, направена на почетокот на мај годинава.

Во Кантонот Сараево 22 новозаразени со коронавирус

MTM - 26.06.2020

Во претходните 24 часа 176 примероци од Сараевскиот кантон биле тестирани за коронавирус, од кои 22 биле новозаразени. Исто така, уште девет примероци се позитивни, но станува збор за ретестирани случаи, односно лица кои веќе се регистрирани како ...

Директорот на ЦДЦ: Бремените жени имаат поголем ризик од тежок облик на коронавирус

MTM - 26.06.2020

Бремените жени имаат поголем ризик од тежок облик на Ковид-19 во однос на жените кои не се бремени, изјави шефот на американскиот Центар за превенција на болести (ЦДЦ), Роберт Редфилд. ЦДЦ откри дека најверојатно бремените жени ќе бидат примени на ...

Во Русија конечно дневна бројка под 7.000 заразени

MTM - 26.06.2020

Русија денеска пријави уште 6.800 случаи на коронавирус, а ова е првпат од крајот на април дневната бројка на новозаразени во земјата да биде помала од 7.000. Досега вкупно 620.794 луѓе се заразиле со коронавирус во Русија.

Во Кантонот Сараево 22 новозаразени со коронавирус

Точка - 26.06.2020

Во претходните 24 часа 176 примероци од Сараевскиот кантон биле тестирани за коронавирус, од кои 22 биле новозаразени. Исто така, уште девет примероци се позитивни, но станува збор за ретестирани случаи, односно лица кои веќе се регистрирани како ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Локално - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Вo Бразил „експлозија“ од нови случаи на коронавирус, Болсонаро се сомнева дека е заразен

MTM - 26.06.2020

Во Бразил, во последните 24 часа потврдени се 39.483 новозаразени од коронавирус и 1.141 смртни случаи, соопшти Министерството за здравство. Со ова, вкупниот број заразени лица се зголеми на 1.228.111, а Бразил е втора земја во светот во однос на ...

Во Русија конечно дневна бројка под 7.000 заразени

Точка - 26.06.2020

Русија денеска пријави уште 6.800 случаи на коронавирус, а ова е првпат од крајот на април дневната бројка на новозаразени во земјата да биде помала од 7.000. Досега вкупно 620.794 луѓе се заразиле со коронавирус во Русија.

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 во Кичево достигна до 16 лица. Кризниот штаб апелира граѓаните да ги почитуваат ...

Порта - 26.06.2020

По објавувањето на вчерашните резултати од Министерството за здравство каде во Кичево беа забележани шест нови случаи заразени со корона вирусот, Кризниот штаб во општина Кичево по одржаната седница излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните ...

Во БиХ евидентирани нови 140 случаи со Ковид-19

24Инфо - 26.06.2020

Инфекција со коронавирус е потврдена кај 140 лица во Босна и Херцеговина во последните 24 часа. Во Федерацијата БиХ тестирани биле 853 примероци, од кои 87 биле позитивни. Во Република Српска, заболеле 53 лица.

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Опсервер - 26.06.2020

Бразилија, 26 јуни 2020 () – Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 ...

Во БиХ нови 140 случаи на Ковид-19

Centar - 26.06.2020

Инфекција со коронавирус е потврдена кај 140 лица во Босна и Херцеговина во последните 24 часа. Во Федерацијата БиХ тестирани биле 853 примероци, од кои 87 биле позитивни. Во Република Српска, заболеле 53 лица.

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Frontline - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Познат српски виролог ја открива вистината за корона: Колку брзо се шири и каква е вистинската ситуација

Локално - 26.06.2020

Коронавирусот слично како и во Македонија не престанува да се шири и во Србија! Според последните информации, од вчера до денес биле заразени 137 лица, а едно лице починало. За потсетување, вчера имаше огромен скок на бројот на заразени лица за еден ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

iPortal - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Дука загрижен, во Дебар повеќето од новозаразените се млади

Локално - 26.06.2020

Дебарскиот градоначалник Хекуран Дука на денешната редовна петочна прес конференција искажа загриженост во врска со епдемиолошката состојба со Ковид-19 во општината. -Во текот на оваа недела земени се вкупно 35 брисеви, од кои шест се позитивни, три ...

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Либертас - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Доктор Кон: Носењето на торти на работа го поттикнува ширењето на корона, вирусот се враќа

Локално - 26.06.2020

Коментирајќи ги најновите податоци, српскиот епидемиолог д-р Предраг Кон изјави за РТС дека нема сомнение дека вирусот корона се враќа. – Без разлика дали тој ќе се врати со поголема сила, ќе почекаме.

Индија објави рекордно зголемен број на заразени за 24 часа

Република - 26.06.2020

Здравствените власти на Индија потврдија во четвртокот 17.296 новозаразени лица со Ковид-19 што претставува зголемување за 374 во однос на бројката на заразени забележана ден претходно и бележи рекордно високо ниво во јужноазиската нација.

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

24Инфо - 26.06.2020

– Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на ...

Загреб е новото жариште на вирусот во Хрватска

24Инфо - 26.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 56 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на пациенти од почетокот на епидемијата се зголеми на 2.539. Меѓу новозаразените, 23 лица се од главниот град Загреб и неговата околина.

Во Хрватска 56 нови случаи, Загреб е жариште на вирусот

Centar - 26.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 56 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на пациенти од почетокот на епидемијата се зголеми на 2.539. Меѓу новозаразените, 23 лица се од главниот град Загреб и неговата околина.

Шест новозаразени со Ковид-19 во Дебар, активни на болеста 37 лица

Опсервер - 26.06.2020

Дебар, 26 јуни 2020 () – Во Дебар во последното деноноќие потврдени се шест нови случаи со Ковид-19, со што вкупната бројка од почетокот на пандемијата достигна 89 лица, од кои три се од општина Центар Жупа.

Жешки наслови од регионот: Расте бројот на новозаразени во Бугарија, нови жаришта и во Хрватска

Точка - 26.06.2020

Тадиќ бара одговорност поради лажните бројки на заболени и починати од Ковид-19 во Србија, соседна Грција со нова кампања ќе привлекува туристи, во Бугарија 166 новозаболени, словенечкото население старее, но економијата се подобрува. Србија 1.

Вo Бразил „експлозија“ од нови случаи на коронавирус, Болсонаро се сомнева дека е заразен

Точка - 26.06.2020

Во Бразил, во последните 24 часа потврдени се 39.483 новозаразени од коронавирус и 1.141 смртни случаи, соопшти Министерството за здравство. Со ова, вкупниот број заразени лица се зголеми на 1.228.111, а Бразил е втора земја во светот во однос на ...

Најголем скок на бројот на новозаразени во САД по два месеци

Република - 26.06.2020

Во САД во изминатите 24 часа се пријавени 34.500 случаи на корона вирус, што е за нешто помалку од рекордот забележан на 24 април кога се регистрирани 36.400 случаи на заразени со Ковид-19, велат податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс.

Њујорк тајмс: Меѓу новозаразените во САД има голем број млада популација

Опсервер - 26.06.2020

Њујорк, 26 јуни 2020 () – Во американските сојузни држави и градовите, каде овие денови се шири заразата со коронавирусот, меѓу заразените има се поголем број млада популација, па официјалните претставници повторно повикуваат за примена на ...

За само еден ден нови 17.296 заразени со коронавирус во Индија

Точка - 26.06.2020

Со новиот најголем дневен пораст на бројот на новозаразени од коронавирус од 17.296, Индија се приближи на бројот од половина милион заразени од почетокот на пандемијата. Поради тоа е одложено продолжувањето на нормалното функционирање на ...

Американски експерти сметаат дека од коронавирус може да се заразат десет пати повеќе луѓе

24Инфо - 26.06.2020

Според проценките на експертите од американската администрација, повеќе од 20 милиони Американци се или би можеле да бидат заразени со коронавирусот. Тоа е 10 пати повеќе од бројот што официјално е регистриран, пишува лондонски „Гардијан“.

БОЛЕДУВАМ ОД КОРОНА ПОВЕЌЕ ОД 3 МЕСЕЦИ: Симптомите ги почуствував во март, не можев ниту да зборам!

Локално - 26.06.2020

Денес е официјално мојот 100-ти ден на борба против Ковид-19. Првите симптоми ги почувствував на 17 март, кратко време откако мојата 16-годишна ќерка беше тестирана за вирусот и доби позитивен резултат.

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Вечер Прес - 26.06.2020

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 1.228.114 лица, со што Бразил е на второ ...

Во Србија повторно висок број на новозаразени – 137 во последните 24 часа

Centar - 26.06.2020

Во последните 24 часа, во Србија се регистрирани уште 137 случаи на инфекција со коронавирус, а едно лице починало. Вкупниот број на заразени се искачи на 13.372, а 264 пациенти починале. Во последните 24 часа биле тестирани 7.311 лица, а досега ...

Последица на попуштањето на мерките и протестите: Во САД нагло расте бројот на заразени

Точка - 26.06.2020

За прв пат во еден ден се регистрирани дури 40 илјади нови случаи во Соединетите Американски Држави. Само во текот на последните 24 часа забележан е дневен пораст на бројот на новозаразени - за прв пат се регистрирани повеќе од 40 илјади нови случаи ...

"CDC" предупредува: Трудниците се во поголем ризик од тежок облик на коронавирусот

Точка - 26.06.2020

Трудниците имаат зголемен ризик од тежок облик на Ковид-19 во споредба со жените кои не се бремени, рекол лидерот на американскиот Центар за превенција на болести (CDC) Роберт Редфилд. "CDC" открил дека е поголема веројатноста дека трудниците ќе ...

Ковид-19: Блефирањето „поисплатливо“ од тестирањето?

Либертас - 26.06.2020

Разликите во начинот на кој се собираат податоците, може да создадат лажна перцепција за реалните состојби со Ковид-19 Тестирај, тестирај, тестирај, или блефирај? Дали од пристапот кон некој од овие два екстрема, зависи која земја како ќе котира на ...