TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средба Нуредини-Хан: Тој порача да го задржиме позитивниот дух и да продолжиме со крената глава!

Фокус - 19.10.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање на средбата ...

Неофицијална средба на Нуредини со Јоханес Хан

Канал5 - 19.10.2019

Неофицијална средба на министерот Нуредини со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан. Министерот Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот Јоханес Хан, при што му беше пренесено дека Република Македонија ...

Нуредини- Хан: Задржете го позитивниот дух, а очекувањата ќе се исполнат наскоро

Press24 - 19.10.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање на средбата ...

Неофицијална средба на министерот Нуредини со еврокомесарот Хан

Сител - 19.10.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање на средбата ...

Хан му порачал на Нуредини со крената глава да продолжиме на патот кон ЕУ

+инфо - 19.10.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање на средбата ...

Неофицијална средба на министерот Нуредини со еврокомесарот Хан

Опсервер - 19.10.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање на средбата ...

Неофицијална средба на министерот Нуредини со еврокомесарот Хан

Локално - 19.10.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање на средбата ...

Нуредини на неофицијална средба со Хан

iPortal - 19.10.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање на средбата ...

Неофицијална средба на министерот Нуредини со еврокомесарот Хан

4NEWS - 19.10.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање на средбата ...

Хан: Ова е екстремно разочарувачки

Телма - 18.10.2019

„ Ова е екстремно разочарувачки. ЕУ и земјите – членски сега треба да разјаснат колку е сериозна нивната заложба за интеграцијата западен Балкан“, напиша еврокомесарот ...

Хан: ЕУ да разјасни колку е сериозна заложбата за интеграција на Западен Балкан

Алсат-М - 18.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на својот Твитер профил напиша дека лидерите на ЕУ не успеаја да ја исполнат својата посветеност за отворање на преговори за пристапување со Северна Македонија и со Албанија. „Ова е екстремно разочарувачки“, напиша Хан.

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

Канал5 - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Ризикуваме дестабилизација на балканот, твитна Хан откако Франција ја блокираше Македонија во еу

Сакам да кажам - 18.10.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан изјави дека лидерите на Европската Унија не останале доследни на својата посветеност да отворат пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. „Ова е огромно разочарување.

Реакции во Брисел – дел од европските лидери демонстрираа големо разочарување и лутина

24 Вести - 18.10.2019

По добивањето црвено светло за отпочнување преговори - поддршка за Македонија пристигна од голем дел од европските лидери. Еврокомесарот Хан кој во изминатитот период беше најголем поддржувач на земјата за евроинтеграции и гостин на потпишувањето на ...

Хан: Одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ, не во Северна Македонија и Албанија

24 Вести - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, посочи на Твитер дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. -Одговорноста за поразот не е кај земјите (Албанија и Северна Македонија, нз) кои со право се надеваа на ...

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

24 Вести - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: Ова е екстремно разочарување, можна е дестабилизација на Балканот

+инфо - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: Членките на ЕУ треба да се изјаснат дали се за ЕУ интеграцијата на Западниот Балкан

МКД - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

Press24 - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

Нова ТВ - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер напиша дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. -Одговорноста за поразот не е кај земјите (Албанија и Северна Македонија, нз) кои со право се надеваа на ...

Хан: Да бидам јасен, одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ

А1 On - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, посочи на Твитер дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. – Одговорноста за поразот не е кај земјите, Албанија и Северна Македонија, кои со право се надеваа на ...

Хан - Лидерите на ЕУ не успеаја да ги оживеат нивните ветувања за датум за преговори

Р.С.Европа - 18.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на својот Твитер профил напиша дека лидерите на ЕУ не успеаја да ја исполнат својата посветеност за отворање на преговори за пристапување со Северна Македонија и до Албанија. „Ова е екстремно разочарувачки“, напиша Хан.

Хан на Твитер: ЕУ не додели датум за преговори со Македонија

Курир - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија не постигнаа договор за доделување датум за почеток на преговори со Македонија и со Албанија, објави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“. Тој наведува дека тоа може да има негативни последици, ...

Хан: Одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ, не во Северна Македонија и Албанија

Сител - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, посочи на Твитер дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. -Одговорноста за поразот не е кај земјите (Албанија и Северна Македонија, нз) кои со право се надеваа на ...

Хан: Одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ не кај Северна Македонија

Press24 - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, посочи на Твитер дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. -Одговорноста за поразот не е кај земјите (Албанија и Северна Македонија, нз) кои со право се надеваа на ...

Хан: ЕУ не додели датум за преговори со Северна Македонија

Макфакс - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија не постигнаа договор за доделување датум за почеток на преговори со Северна Македонија и со Албанија, објави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“.

Хан: Ова не е момент за слава на ЕУ, одлуката може да го дестабилизира Западен Балкан

Слободен Печат - 18.10.2019

Еврокомесарот се заблагодари на сите оние кои синоќа се вложиле при донесувањето на важната стратешка одлука за ЕУ и сите кои се бореле за испраќање на сигнал за надеж за жителите на Западен Балкан.

Реакции за датумот- разочарување, жалење, отворање врата за Москва и Пекинг

Р.С.Европа - 18.10.2019

Откако стана јасно дека нема да има отворање на пристапни преговори со Скопје и Тирана не стивнуваат реакциите од странските политичари кои недвојбено изразуваат разочарување и предупредуваат на одговороност за можна дестабилизација.

Хан: Одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ, не во Северна Македонија и Албанија

Независен - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, посочи на Твитер дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. -Одговорноста за поразот не е кај земјите (Албанија и Северна Македонија, нз) кои со право се надеваа на ...

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Макфакс - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна Македонија и на Албанија не е на овие две држави, туку на Европската Унија.

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

Независен - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

ЕУ не додели датум за преговори со Северна Македонија

Нетпрес - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија не постигнаа договор за доделување датум за почеток на преговори со Северна Македонија и со Албанија, објави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“.

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

А1 On - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

Либертас - 18.10.2019

– Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: ЕУ не додели датум за преговори со Северна Македонија

Centar - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија не постигнаа договор за доделување датум за почеток на преговори со Северна Македонија и со Албанија, објави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“.

Хан: Одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ, не во Северна Македонија и Албанија

Бриф - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, посочи на Твитер дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. -Одговорноста за поразот не е кај земјите (Албанија и Северна Македонија, нз) кои со право се надеваа на ...

Хан: Да се одбие признанието на докажан напредок ќе има негативни последици

Локално - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

CivilMedia - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан предупреди на ризик од дестабилизација на регионот, со импакт и врз ЕУ

Мета - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на „Твитер“ по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: Ќе има негативни последици, ризик од дестабилизација со целосен импакт врз ЕУ

iPortal - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

Опсервер - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: Одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ, не во Северна Македонија и Албанија

Либертас - 18.10.2019

– Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, посочи на Твитер дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. -Одговорноста за поразот не е кај земјите (Албанија и Северна Македонија, нз) кои со право се надеваа на ...

Хан: Ова е екстремно разочарувачки

Вечер Прес - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ не успеаја да ја исполнат својата посветеност за отворање на преговори за пристапување со Северна Македонија и со Албанија, напиша еврокомесарот за преговори з апроширување и соседска политика Јоханес Хан на својот Твитер профил.

Хан: Нема датум, граѓаните со право се разочарани до коска

Република - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ не успеаја да ја исполнат својата посветеност за отворање на преговори за пристапување со Северна Македонија и Албанија на Европскиот совет, напиша пред малку на „Твитер“ еврокомесарот Јоханес Хан. Ова е екстремно разочарувачки.

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

24Инфо - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан екстремно разочаран од лидерите на ЕУ

Фактор - 18.10.2019

Европскиот комесар не ја крие разочараност од лидерите на земјите членки на Унијата. И покрај синоќешната одлука тој вели дека останува да ги поддржува земјите од Западен Балкан на патот кон ЕУ.

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Точка - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна Македонија и на Албанија не е на овие две држави, туку на Европската Унија.

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Centar - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна Македонија и на Албанија не е на овие две држави, туку на Европската Унија.

Хан: ЕУ не додели датум за преговори со Северна Македонија, ризик од дестабилизација на Балканот

Точка - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија не постигнаа договор за доделување датум за почеток на преговори со Северна Македонија и со Албанија, објави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“.

Хан: ЕУ не додели датум за преговори со Северна Македонија

MTM - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија не постигнаа договор за доделување датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, објави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ Тој наведува дека тоа може да има негативни последици, ...

Хан: Граѓаните со право се разочарани

PressingTV - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ не успеаја да ја исполнат својата посветеност за отворање на преговори за пристапување со Северна Македонија и Албанија на Европскиот совет, напиша пред малку на „Твитер“ еврокомесарот Јоханес Хан. Ова е екстремно разочарувачки.

ХАН: Неспособноста на ЕУ да отвори преговори носи ризик да го дестабилизира Балканот

Денешен - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан: ЕУ не додели датум за преговори со Македонија

Н.Македонија - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија не постигнаа договор за доделување датум за почеток на преговори со Македонија и Албанија, објави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на Твитер. Тој наведува дека тоа може да има негативни последици, вклучително и ...

Хан: Ова е екстремно разочарување

AKO - 18.10.2019

Се’ уште актуелниот еврокомесар за проширување, Јоханес Хан, на Твитер сподели дека е многу разочаран од исходот на самитот на ЕУ во врска со проширувањето. ,,Ова е екстремно разочарување.

Хан се доискажа и го посочи виновникот за недобивање на датумот

365 - 18.10.2019

Откако ја доведе во прашање сериозноста на намерите на Европската унија по однос на европската иднина на Западен Балкан , еврокомесарот Јоханес Хан се надоврза на претходните твитови со уште еден, овојпат директно посочувајќи го виновникот: „И само ...

Хан: Ризик од дестабилизација на Балканот по неспособноста на ЕУ да отвори преговори

MakPress - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија.

Хан со слична порака како Димитров: ЕУ да објасни колку е сериозна околу Западен Балкан

365 - 18.10.2019

Најмалку што Европската унија му должи на регионот е да биде искрена околу консензусот за неговата европска иднина, порача денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров на Твитер, откако е сосема јасно дека земјава и по 14 години кандидат ...

Хан: Одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ

MakPress - 18.10.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, посочи на Твитер дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. -Одговорноста за поразот не е кај земјите (Албанија и Северна Македонија, нз) кои со право се надеваа на ...

Министерот Нуредини на Самит за води во Будимпешта се сретна со шефот на дипломатијата, Сијарто

Канал5 - 17.10.2019

Делегација на Министерството за животна средина и просторно планирање, предводена од министерот Насер Нуредини учествуваше на Самитот за води, кој од од 15 до 17 октомври се одржуваше во Будимпешта, Унгарија.

Поради противењето на Франција, ЕУ се уште без договор за Македонија да почне преговори

Телма - 17.10.2019

ЕУ не успева да постигне компромис по ова прашање веќе година и половина, пред сѐ поради противењето на Франција, која смета дека е неопходно прво да се реформира процесот на преговори со земјите кандидати пред да се даде зелено светло за други ...

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Македонија може да почне преговори

Канал5 - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Македонија и Албанија. ЕУ не успева да постигне компромис по ова прашање веќе година и ...

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

Алсат-М - 17.10.2019

Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Одлучувачки два дена за Македонија, лидерите на ЕУ решаваат дали ќе ги почнеме преговорите

+инфо - 17.10.2019

Засега не е јасно дали проширувањето ќе биде на дневен ред денеска или утре, претседателот на Европскиот Совет треба да ја прецизира агендата на разговори утрово. Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на ...

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат за Македонија, Макрон уште вчера рече „не“

МКД - 17.10.2019

Во Брисел попладнево почнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Македонија и Албанија. ЕУ не успева да постигне компромис по ова прашање веќе година и ...

Денес е денот Д за Македонија, датумот блиску, а сепак далеку

Курир - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Денес е денот Д за Македонија, датумот блиску, а сепак далеку

Алфа - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Македонија и Албанија. ЕУ не успева да постигне компромис по ова прашање веќе година и ...

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

А1 On - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ одлучуваат за Северна Македонија - Заев им порача да не ги гасат светлечките ѕвездички

Press24 - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

Сител - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

Независен - 17.10.2019

Белгија – Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ ќе одлучуваат дали Македонија може да почне преговори

Слободен Печат - 17.10.2019

ЕУ не успева да постигне компромис по ова прашање веќе година и половина, пред сѐ поради противењето на Франција. Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката ...

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Македонија може да почне преговори

PressingTV - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

Либертас - 17.10.2019

– Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Македонија може да почне преговори

Опсервер - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Македонија и Албанија. ЕУ не успева да постигне компромис по ова прашање веќе година и ...

Датумот за преговори блиску, а сепак далеку

Пулс24 - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

Вечер Прес - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

4NEWS - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

CivilMedia - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

Локално - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да не бидат пречка и дадат зелено светло за преговори

Бриф - 17.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

САМИТ НА ЛИДЕРИТЕ НА ЕУ: За Македонија нема датум, песимизмот на Макрон посилен од оптимизмот на Заев дека сме светол ...

Денешен - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Македонија и Албанија. ЕУ не успева да постигне компромис по ова прашање веќе година и ...

Заев до лидерите на ЕУ: Не ги гасете европските ѕвезди за нас – бидете наши херои!

1tv - 17.10.2019

Премиерот Заев не одговори директно на прашањето, но најави дека ќе преземе одговорност доколку на самитот на ЕУ лидерите Северна Македонија не добие согласност за почеток на пристапните преговори.

Во Брисел ќе се одлучува за почетокот на преговорите за Македонија со ЕУ

MakPress - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Македонија и Албанија. ЕУ не успева да постигне компромис по ова прашање веќе година и ...

Денеска и утре паѓа одлуката дали Северна Македонија може да почне преговори

1tv - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Заев по средбата со Хан: Ни треба позитивна одлука сега и веднаш

Телма - 16.10.2019

Немојте да бидете наша пречка, бидете наши херои. Со овие зборови премиерот Зоран Заев од Брисел ги повика европските лидери да и дадат на Македонија датум за почеток на преговори на самитот што почнува утре.

Заев предупреди дека спроведувањето на Преспанскиот договор е поврзано со отворањето поглавја од преговорите

Фокус - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Хан: Вие испорачавте, сега е ред на нас

Фокус - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на денешната заедничка прес конференција со премиерот Зоран Заев рече дека е уверен дека европските лидери ќе ја видат пошироката слика и ќе одобрат преговори со Македонија. -Реков дека Вие испорачавте, а сега е ред на нас.

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да не бидат пречка и да дадат зелено светло за преговори

Телма - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Хан: Очекуваме лидерство од ЕУ, поминавте тежок пат

24 Вести - 16.10.2019

Хан на денешната прес конференција истакна дека Македонија поминала долг пат кон евроинтеграциите. Тој потенцираше дека македонците заслужуваат подобар живот и да не мора да ја напуштаат во потрага по подобар живот.

Заев: Почитувани лидери на ЕУ, бидете наши херои

24 Вести - 16.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев на заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан, изјави дека македонскиот народ е во големо исчекување. Заев рече дека сега и веднаш ни треба одлука за почнување на преговори.

Заев и Хан: Македонија заслужува почеток на преговори

Канал5 - 16.10.2019

Пред малку заврши средбата во Брисел на премиерот Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. На средбата главна тема беше утрешниот самит на лидерите од кој Македонија очекува датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Без зелено светло за Македонија во ЕУ на коцка се ставаат европската отчетност и кредибилитет, рече Хан по средбата со ...

Сакам да кажам - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан ги повика лидерите на ЕУ да донесат одлука за отворање пристапни преговори со Северна Македонија, зашто ако не дадат зелено светло на коцка се ставаат европската отчетност и кредибилитет.

Заев во Брисел со порака до лидерите на ЕУ: „Не ги гасете светлечките ѕвездички, ќе се изгубиме во темнината“

ТВ21 - 16.10.2019

Методолигија може да се развие и спроведе, но тоа не пречи Северна Македонија да добие позитивна одлука сега и веднаш. Ваква порака испрати премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот за проширување во заминување Јоханес Хан.

Хан и Заев се оптимисти дека во петок ќе има позитивна одлука

24 Вести - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ефекти, високо ниво на разочарување кај граѓаните и кај сите кои го ...

Заев и Хан апелираа на Македонија да ù се даде датум за преговори

Алсат-М - 16.10.2019

Попладнево премиерот Заев во Брисел се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување, Јоханес Хан. И двајцата ги повикаа европските лидери да донесат одлука за отворање на преговори со Македонија.

Заев на средби во Брисел со Туск, Хан и Сесоли

360 степени - 16.10.2019

По вчерашниот неуспешен обид на европските министри да се договорат за старт на преговори со земјава, премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел во последен обид за лобирање пред ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

Нова ТВ - 16.10.2019

Заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан. Posted by Zoran Zaev on Среда, 16 октомври ...

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да не бидат пречка и дадат зелено светло за преговори

Алфа - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Заев: немојте да станувате наша пречка, бидете нашите херои

МКД - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Заев до европските лидери: Бидете наши херои

Слободен Печат - 16.10.2019

Заев истакна дека ако не ја добиеме заслужената позитивна одлука, ќе следи големо разочарување. На денешната пресконференција со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, премиерот Зоран Заев испрати порака до европските лидери, истакнувајќи дека ...

Хан: Лидерите да најдат начин да се даде зелено светло

Press24 - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска на прес-конференција се обрати на македонската јавност за пристапните преговори за ЕУ. - Секогаш е чест да се сретнам со Заев и со неговите колеги. Сакаме заедно да славиме и мора да се погрижиме Северна Македонија ...

(ВИДЕО) Хан и Заев оптимисти дека во петок ќе има позитивна одлука

360 степени - 16.10.2019

„Немојте да ни ги гасите светлите ѕвезди кон кои се стремиме, туку бидете нашите херои и дајте ни го тоа што го заслужуваме“, им порача на европските лидери премиерот Заев по средбата со еврокомесарот Хан.

Хан: Поминавте тежок пат, ние како Европејци треба да ги признаеме овие напори

Слободен Печат - 16.10.2019

Хан истакна дека луѓето во Македонија заслужуваат подобар живот и да не мора да ја напуштаат земјата во потрага по подобар живот. Еврокомесарот Јоханес Хан, на денешната пресконференција со премиерот Зоран Заев во Брисел, истакна дека Македонија ...

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да не бидат пречка и дадат зелено светло за преговори

Нова ТВ - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Хан и Заев оптимисти дека ќе има позитивна одлука во петок

Р.С.Европа - 16.10.2019

Еврокомесарот Хан денеска во Виена на прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека Северна Македонија заслужува да добие јасен сигнал дека нејзините напори се уважени и почитувани.

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да не бидат пречка и да дадат зелено светло за преговори

А1 On - 16.10.2019

риПо се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Јоханес Хан: Вие испорачавте, сега е ред на нас, Македонија заслужува да добие зелено светло

Нетпрес - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес конференција со премиерот Зоран Заев во Брисел, истакна дека Македонија заслужува да добие зелено светло и јасен сигнал дека нејзините напори се уважени и почитувани.

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Макфакс - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува европските лидери да одобрат датум за почеток на преговорите меѓу земјава и ЕУ.

Ќе има ли датум за преговори: Разочараност и надеж пред состанокот на Европскиот совет

Глас на Америка - 16.10.2019

Не станува збор за задоволување на интереси некои политичари. Станува збор за луѓе за кои треба да работиме, истакна еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан Разочараност, но и надеж дека е можен пробив на Европскиот совет кој утре и в петок ќе ...

Заев: Очекуваме одлука сега и веднаш, одложувањето ќе има негативни последици

Сител - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Секое одложување ќе има негативни ефекти – порача Заев од Брисел

ММС - 16.10.2019

Не гасете ги светлите ѕвезди кон кои се стремиме – оваа порака попладнево премиерот, Зоран Заев ја адресираше до европските лидери. Тој и еврокомесарот, Јоханес Хан се обратија на заедничка прес конференција во Брисел, каде Заев отпатува во обид да ...

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да не бидат пречка и да дадат зелено светло за преговори

Слободен Печат - 16.10.2019

Разбираме, посочи премиерот, дека некои членки имаат потреба да отворат дебата за нова методологија за преговорите, но двата прецеса можат да одат паралелно. По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ...

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да дадат зелено светло за преговори, ниедна земја не направи толку болни реформи и мерки

Независен - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Заев бара одлука веднаш, лидерите на ЕУ да не бидат наша пречка

Независен - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Независен - 16.10.2019

Луксембург- Советот на министри за општи работи на ЕУ вчера доцна попладнето заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок ...

Хан на Твитер: Се надеваме на позитивна одлука за Северна Македонија

Press24 - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска се огласи на Твитер по прес-конференцијата и средбата со премиерот Зоран Заев. - Секогаш е задоволство да се сретнам со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев во овие критични мигови.

Заев: Очекуваме одлука сега и веднаш, одложувањето ќе има негативни последици

Вечер Прес - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

(Живо) Заедничка прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

iPortal - 16.10.2019

Проследете ја во живо заедничката прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот ...

Заев во Брисел со порака до лидерите на ЕУ: „Не ги гасете светлечките ѕвездички, ќе се изгубиме во темнината“

4NEWS - 16.10.2019

Методолигија може да се развие и спроведе, но тоа не пречи Северна Македонија да добие позитивна одлука сега и веднаш. Ваква порака испрати премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот за проширување во заминување Јоханес Хан.

Европскиот пат е наш единствен пат

PressingTV - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде заедно со еврокомесарот Јоханес Хан, одржа прес-конференција во обид да издејствува европските лидери да одобрат датум за почеток на преговорите меѓу земјава и ЕУ.

Заев му порача на Хан: Вие сте голем пријател на нашата земја!

iPortal - 16.10.2019

„Во јуни и јули од Брисел ни стигна пораката дека Северна Македонија ги исполнила очекуваните резултати за старт на преговори за членство во ЕУ. Еве го октомври. Дојдовме во Брисел по очекуваната и заслужена вест – одлука да почнеме преговори за ...

Политико: Франција ќе попушти само доколку знае што добива за возврат

iPortal - 16.10.2019

Министрите на ЕУ повторно не успеаа да постигнат договор за доделување датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија. Франција се спротивставува на започнувањето на разговорите сè додека не се обнови целиот пристапен процес.

Заев упати порака до граѓаните: Никој не може да не спречи да продолжиме по патот на кој цврсто напредуваме

Локално - 16.10.2019

„Во јуни и јули од Брисел ни стигна пораката дека Северна Македонија ги исполнила очекуваните резултати за старт на преговори за членство во ЕУ. Еве го октомври. Дојдовме во Брисел по очекуваната и заслужена вест – одлука да почнеме преговори за ...

Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел

CivilMedia - 16.10.2019

Во тек е заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот Јоханес Хан во ...

Хан: ЕУ треба да го цени напредокот кој го постигнавте. Не бараме ништо повеќе од зелено светло

Либертас - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска на прес-конференција се обрати на македонската јавност за пристапните преговори за ЕУ. – Секогаш е чест да се сретнам со Заев и со неговите колеги. Сакаме заедно да славиме и мора да се погрижиме Северна Македонија ...

Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Точка - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува европските лидери да одобрат датум за почеток на преговорите меѓу земјава и ЕУ.

Политико: Франција, преку Северна Македонија, сака да се испазари со ЕУ

Локално - 16.10.2019

Министрите на ЕУ повторно не успеаа да постигнат договор за доделување датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија. Франција се спротивставува на започнувањето на разговорите сè додека не се обнови целиот пристапен процес.

Хан: Лидерите да најдат начин за да се даде зелено светло, никој не е совршен

Република - 16.10.2019

Еврокомесарот, Јоханес Хан, на денешната заедничка прес-конференција со Зоран Заев говореше за пристапните преговори за ЕУ, а побара и од европските лидери да и дадат зелено светло на Македонија. , вели Хан.

(Живо) Заедничка прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

Локално - 16.10.2019

Проследете ја во живот заедничката прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот ...

Во живо: Македонскиот премиер Зоран Заев заедно со еврокомесарот Јоханес Хан се обраќаат до јавноста

Centar - 16.10.2019

[Живо] Заедничка прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот ...

За Хан никој не е совршен, но мора да се работи

Фактор - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев изјави дека на македонските граѓани им требаат добри услови, земја каде ќе живеат и работат, без да одат надвор.

Хан едногласен со Заев: Ако Северна Македонија губи датум, ЕУ го губи Балканот!

CivilMedia - 16.10.2019

Со јасни и децидни последни зборови, полни со пораки до европските лидери, премиерот на Северна Македонија Зоран Заев и комесарот за проширување, Јоханес Хан, истакнаа дека утрешниот самит не е важен само за иднината на нашата земја, туку и за ...

Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

MTM - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува европските лидери да одобрат датум за почеток на преговорите меѓу земјава и ЕУ.

Заев: Не станувајте нашата пречка, бидете нашите херои

24Инфо - 16.10.2019

Не ја гасете светлата ѕвезда кон која се стремиме. Не станувајте нашата пречка. Бидете нашите херои. Почетокот на преговорите ќе ни помогне да поттикнеме уште посилен ангажман, да создадеме повеќе работни места и да ги задржиме младите дома, ...

ЗАЕВ ВО БРИСЕЛ ЗАПЛАШУВА СО РУСИЈА И КИНА: Ако не ни дадете датум, „трети“ ќе дојдат

Денешен - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Советот на министри не донесе одлука за датум, топката се префрла на премиерите

Мета - 16.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан (во живо)

Либертас - 16.10.2019

ВО ЖИВО – Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан во Брисел. Заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан. Заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан.

Бидете наши херои, подготвени сме да почнеме преговори

Република - 16.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев на заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан, изјави дека македонскиот народ е во големо исчекување. Tој додаде дека сега и веднаш ни треба одлука за почнување на преговори. , рече тој.

Заев до европските лидери: Европскиот пат е наш единствен пат

Н.Македонија - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев, попладнево е во Брисел, каде заедно со еврокомесарот Јоханес Хан, одржа прес-конференција во обид да издејствува европските лидери да одобрат датум за почеток на преговорите меѓу земјава и ЕУ.

Заев до лидерите на ЕУ: Бидете наши херои, не ги гаснете ѕвездичките кон кои се стремиме

MakPress - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Министрите без одлука, датумот за преговори во рацете на шефовите на држави и влади

MakPress - 16.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Заев и Хан: Дајте и на Македонија датум за преговори!

1tv - 16.10.2019

Попладнево премиерот Заев во Брисел се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување, Јоханес Хан. И двајцата ги повикаа европските лидери да донесат одлука за отворање на преговори со Македонија.

Хан се извини: Ова не беше најславниот момент на Европа

MakPress - 16.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Заев: Очекуваме одлука сега и веднаш, одложувањето ќе има негативни последици

Магазин - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Хан: Им се извинувам на граѓаните на Северна Македонија и на Албанија

1tv - 16.10.2019

Финското претседателство и еврокомесарот за проширување не ја криеја разочараноста од исходот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ на кој европските министри не успеаја да постигнат консензус за одредување датум за старт на преговори со С.

Макрон што правиш??? – Macron qu’est-ce que tu fais???

1tv - 16.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Хан: Очекуваме лидерство во вистинска смисла на зборот од лидерите на ЕУ

MakPress - 16.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев во Брисел, од своја страна, уште еднаш ги повика лидерите кои ќе се состанат утре во Брисел да покажат токму лидерство по ова прашање.

Македонија се уште без зелено светло за отворање на преговорите со ЕУ

Телма - 15.10.2019

Со разочарување дека не е постигната согласност околу отворањето за преговори за Македонија и Албанија, но и со надеж дека европските лидери ќе донесат позитивна одлука за ова, заврши министерскиот совет во Луксембург.

Хан: Без јасен сигнал од ЕУ, го губиме влијанието на Балканот

Алсат-М - 15.10.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, смета дека на Европската унија, доколку не испрати јасен сигнал за отворање на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, и заканува губење на влијанието на просторот на ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

24 Вести - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Да не се чудиме после ако повеќе немаме влијание на Балканот

Фокус - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

Алсат-М - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

ТВ21 - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Канал5 - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан. Тоа го изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Телма - 15.10.2019

– Доколку по две одлагања не упатиме јасен сигнал денеска или најдоцна на Советот на ЕУ в четврток, не смееме да се чудиме ако повеќе немаме влијание на Балканот, нагласи Хан, додавајќи дека се надева оти во врска со ова прашање „ќе победи разумот“.

Нема одлука за отворање на преговорите, Хан им се извини на граѓаните

Фокус - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ не успеаја да се договорат и не донесоа одлука за отворање на преговорите со Македонија и Албанија. Сега прашањето ќе се префрли на највиското ниво, во Советот на Европа кој треба да се состане кон крајот на ...

И европските министри не се договорија, за Македонија во ЕУ ќе одлучат лидерите на самитот в четврток

Сакам да кажам - 15.10.2019

Mинистрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург не успеаја да постигнат консензус за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, поради цврстото противење на Фанција.

Луксембург, нема консензус за датумот на преговорите

Алсат-М - 15.10.2019

Министрите за европски прашања на земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург не успеаја да се усогласат околу прашањето за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија.

Министрите за надворешни работи на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Македонија

Слободен Печат - 15.10.2019

Како што претходно јави дописничката на МИА, на последниот предлог на финското претседателство за раздвојување на преговарачките процеси со Северна Македонија и Албанија и за започнување на преговори прво со земјава се противат три земји – Франција, ...

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

Нова ТВ - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан: Им се извинувам на граѓаните на Северна Македонија и на Албанија

360 степени - 15.10.2019

Финското претседателство и еврокомесарот за проширување не ја криеја разочараноста од исходот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ на кој европските министри не успеаја да постигнат консензус за одредување датум за старт на преговори со С.

Хан: Ова не е момент со кој треба да се гордееме, Европскиот совет да го поправи денешниот исход

МКД - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија попладнево не донесоа одлука за почеток на преговори со Македонија и со Албанија, но ни за можноста двете земји да го продолжат процеот раздвоено.

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Нова ТВ - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Макфакс - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори за Северна Македонија и за Албанија, изјави попладнево во Луксембург министерката за надворешни работи на Финска, ...

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

Press24 - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан им се извини на граѓаните: Се надевам дека лидерите ќе ја поправат грешката

Слободен Печат - 15.10.2019

Тој додаде дека сепак се надева оти „грешката ќе биде поправена и на крај датум за преговори сепак ќе има“. Еврокомесарот Јоханес Хан денеска им се извини на граѓаните на Македонија, бидејќи министрите за надворешни работи на ЕУ не донесоа одлука за ...

Ништо од Луксембург, ќе се чека одлуката во Брисел за преговори со ЕУ

Р.С.Европа - 15.10.2019

Во четврток и петок во Брисел лидерите на земјите членки на Европската унија ќе одлучуваат за преговорите за зачленување на Северна Македонија и Албанија, откако министрите за надворешни работи не успеаја да постигнат согласност на денешниот ...

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Македонија и ЕУ

Курир - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

(ВИДЕО) Зошто не се донесе заклучок за старт на преговори со С. Македонија

360 степени - 15.10.2019

По денешниот неуспешен обид на европските министри да се договорат за старт на преговори со С. Македонија и со Албанија, заедничка прес-конференција оддржааа финската министерка за Европа, Тути Тупураинен чија земја е акутелен претседавач со ЕУ и ...

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Press24 - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

А1 On - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Одлуката за старт на преговори со Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Слободен Печат - 15.10.2019

Финското претседателство со Унијата и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан изразија жалење што ЕУ денеска не успеа да постигне компромис. Финска потврди дека предложила одвојување на Скопје и Тирана во обид да издејствува консензус на масата, но ...

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Сител - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

Сител - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Членките на ЕУ не дадоа зелено светло за почеток на преговорите со Македонијa и Албанија

Нетпрес - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан: Им се извинам на граѓаните зашто не успеавме да дојдеме до решение

Press24 - 15.10.2019

Финското претседателство и еврокомесарот за проширување не ја криеја разочараноста од исходот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ на кој европските министри не успеаја да постигнат консензус за одредување датум за старт на преговори со С.

Одлуката за старт на преговори со Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Нетпрес - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

А1 On - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Слободен Печат - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Нема јасен сигнал за старт на преговорите со ЕУ

Нетпрес - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Ако ЕУ не упати сигнал за старт на преговорите да не се чуди ако нема влијание на Балканот

Press24 - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: ЕУ прво на Балканот да си ги реши прашањата

ММС - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Сител - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан ја предупредува ЕУ: Да не се чудиме ако го изгубиме влијанието на Балканот

+инфо - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан предупредува: Без јасен сигнал за старт на преговорите, да не се чудиме ако ЕУ го загуби влијанието на Балканот

МКД - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјавил еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија

А1 On - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите

Независен - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Нова ТВ - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал од ЕУ, го губиме влијанието на Балканот

Макфакс - 15.10.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, смета дека на Европската унија, доколку не испрати јасен сигнал за отворање на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, и заканува губење на влијанието на просторот на ...

(ВО ЖИВО): Прес конференција на Јоханес Хан и финското претседателство на ЕУ

360 степени - 15.10.2019

Во моментов во Луксембург се одржува прес-конференција на финското претседателство со ЕУ и еврокомесарот Јоханес Хан. Министрите не постигнаа согласност, прашањето за преговори се сели кај лидерите на ЕУ в четврток Пропадна и предлогот за ...

Членките на ЕУ не постигнаа согласност за преговори за Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 15.10.2019

Земјите членки на Европската унија не успеаја да се согласат за отворање на преговори за зачленување во ЕУ за Северна Македонија и Албанија, рече попладнево финската министерка за надворешни работи Тути Тупураинен по состанокот со нејзините колеги ...

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

Локално - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан од ЕУ бара проактивно дејствување, а не само реагирање на случувањата

iPortal - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

(ВО ЖИВО): Прес конференција на Јоханес Хан и финското претседателство на ЕУ

Либертас - 15.10.2019

о моментов во Луксембург се одржува прес-конференција на финското претседателство со ЕУ и еврокомесарот Јоханес Хан. извор: ...

Не е постигнат договор за почеток на преговорите, ќе решаваат лидерите на ЕУ во петок

24Инфо - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

24Инфо - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

Опсервер - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Локално - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

„Корпа“ за Македонија од Советот на министри на ЕУ: Конечната одлука оставена на лидерите

еМагазин - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан: ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Република - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Членките на ЕУ вечерва не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

Либертас - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Опсервер - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Ова не е момент со кој ЕУ може да се гордее

iPortal - 15.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, откако Советот на министри за општи работи на Европската Унија доцна попладнево заврши без заклучок за отпочнување преговори со Северна Македонија и Албанија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави ...

ВО ЖИВО: Александар Николоски за министерското НЕ за Македонија и Албанија

Република - 15.10.2019

Плодната расправа на министрите за европски прашања на земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург заврши јалово за Македонија и Албанија. Тие дефинитивно не успеаја да се усогласат околу прашањето за отворање пристапни преговори.

Нема датум за Македонија и Албанија

PressingTV - 15.10.2019

Состанокот на министрите за надворешни работи и европски прашања на Европската Унија заврши денес во Луксембург без договор за датум за преговори за Македонија и Албанија. Франција, но и други држави, останале против натамошното проширување на ЕУ.

Хан: Без јасен сигнал од ЕУ, го губиме влијанието на Балканот

Centar - 15.10.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, смета дека на Европската унија, доколку не испрати јасен сигнал за отворање на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, и заканува губење на влијанието на просторот на ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нема одлука за отворање на преговори, Јоханес Хан им се извини на граѓаните

Фактор - 15.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан изрази разочарување и им се извини на граѓаните на Македонија и на Албанија, затоа што нема одлука за отворање на преговорите. „Не е момент за гордеење, но не сакам да обвинам никого. Сега на ред е Советот на Европа.

Хан се извини што нема датум

PressingTV - 15.10.2019

По одлуката на Советот на министри на ЕУ да не се определи датум за почнување на пристапните преговори за проѓирување со Македонија и Албанија, се огласи комесарот за проширување, Јоханес Хан.

Хан: Им се извинувам на граѓаните на Северна Македонија и на Албанија

24Инфо - 15.10.2019

Финското претседателство и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан не ја криеја разочараноста од исходот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ на кој европските министри не успеаја да постигнат консензус за одредување датум за старт на преговори ...

Хан: Без јасен сигнал од ЕУ, го губиме влијанието на Балканот

Точка - 15.10.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, смета дека на Европската унија, доколку не испрати јасен сигнал за отворање на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, и заканува губење на влијанието на просторот на ...

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија

iPortal - 15.10.2019

Земјите членки на Европската Унија не постигнаа договор за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Хан: Им се извинувам на граѓаните на Северна Македонија и на Албанија

Либертас - 15.10.2019

Финското претседателство и еврокомесарот за проширување не ја криеја разочараноста од исходот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ на кој европските министри не успеаја да постигнат консензус за одредување датум за старт на преговори со С.

ХАН: Со трето одлагање на датум за С. Македонија и Албанија ЕУ ризикува да го загуби Балканот

Денешен - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со С. Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за австриската ...

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Бриф - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

4NEWS - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

Вечер Прес - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Либертас - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

ЕУ не донесe одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Точка - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори за Северна Македонија и за Албанија, изјави попладнево во Луксембург министерката за надворешни работи на Финска, ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

CivilMedia - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

ЕУ не донесe одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

MTM - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори за Северна Македонија и за Албанија, изјави попладнево во Луксембург министерката за надворешни работи на Финска, ...

Хан им се извини на Македонија и Албанија што нема одлука за преговори

Република - 15.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан изрази разочарување и им се извини на граѓаните на Македонија и на Албанија, затоа што нема одлука за отворање на преговорите. Не е момент за гордеење, но не сакам да обвинам никого. Сега на ред е Советот на Европа.

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Вечер Прес - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Вечер Прес - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Членките на ЕУ не постигнаа договор за почеток на преговорите со Северна Македонија и ЕУ

4NEWS - 15.10.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи на Финска Тити Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Министрите на ЕУ без согласност за Македонија, одлуката оставена за премиерите и претседателите во петок

Денешен - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Хан: Ова не е момент со кој ЕУ може да се гордее

Локално - 15.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, откако Советот на министри за општи работи на Европската Унија доцна попладнево заврши без заклучок за отпочнување преговори со Северна Македонија и Албанија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави ...

Одлуката за старт на преговори со Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Опсервер - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

ХАН, ПРОМОТОРОТ НА „БАЛКАНСКИ НАЧИН“: Им се извинувам на граѓаните што не донесовме одлука

Денешен - 15.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан, едне од главните протагонисти во униптувањето на Макеедонија како правна држава со низа неуставни и криминални решенија за да се дојде до смена на името вклучувајќи ја и препораката да го решиме проблемот на „балкански ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Локално - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

ЕУ не донесe одлука за почеток на преговори со Македонија

Н.Македонија - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори за Македонија и Албанија, изјави попладнево во Луксембург министерката за надворешни работи на Финска, Тити ...

Се „огласи“ и министерот за надворешни – Никола Димитров

365 - 15.10.2019

Денешниот е ден со кој Европската унија не може да се гордее, рече еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по завршувањето на министерскиот состанок на министрите за надворешни на земјите членки на ЕУ во Луксембург, кој ...

Хан: ЕУ пред ризик да го загуби влијанието на Балканот

MakPress - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за австриската ...

Хан: Северна Македонија и Албанија направија реформи кои во нашите земји не би биле возможни

365 - 15.10.2019

Денешниот нема да биде славен ден за Европа и Европската унија не може да биде горда на денешниот министерски состанок, рече еврокомесарот за проширување Јоханес Хан откако министрите за надворешни работи од земјите членки не се усогласија за ...

Хан „многу жали“ што не падна одлука за старт на преговори со Македонија и со Албанија

Expres - 15.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан изрази жалење што на денешниот Совет за општи работи на Европска унија не се постигна согласност за почеток на преговори за членство со Македонија и со Албанија. „Многу жалам што земјите-членки не можеа да донесат одлука за ...

Хан: И се извинувам на Северна Македонија

Магазин - 15.10.2019

Финското претседателство и еврокомесарот за проширување не ја криеја разочараноста од исходот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ на кој европските министри не успеаја да постигнат консензус за одредување датум за старт на преговори со С.