TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европските служби за безбедност во потрага по уште најмалку осум исламисти од огранокот на ИД во ЕУ

24 Вести - 27.03.2016

По нападите во Париз и во Брисел, европските служби за безбедност се во потрага по уште најмалку осум осомничени, соопшти денеска влијателниот германски весник „Ди Велт“. Станува збор за исламисти, главно француски и белгиски, за кои се смета дека ...

ВИДЕО: Je suis Bruxellois! Ik ben Brusseleir!

Нова ТВ - 27.03.2016

Je suis Bruxellois, Ik ben Brusseleir! Со овие зборови американскиот државен секретар Џон Кери во текот на својата куса посета на Брисел и даде поддршка на Белгија која минува низ тешки моменти по терористичките напади.

Европските служби за безбедност во потрага по уште најмалку осум исламисти од огранокот на ИД во ЕУ

А1 On - 27.03.2016

По нападите во Париз и во Брисел, европските служби за безбедност се во потрага по уште најмалку осум осомничени, соопшти денеска влијателниот германски весник „Ди Велт“, пренесе ДПА. Станува збор за исламисти, главно француски и белгиски, за кои се ...

УШТЕ НАЈМАЛКУ ОСУМ ОСОМНИЧЕНИ ПО НАПАДИТЕ ВО ПАРИЗ И БРИСЕЛ: Европските служби за безбедност во потрага

Телеграф - 27.03.2016

Станува збор за исламисти, главно француски и белгиски, за кои се смета дека дејствуваат тајно во Сирија или во Европа, пишува германскиот весник „Ди Велт“ По нападите во Париз и во Брисел, европските служби за безбедност се во потрага по уште ...

Европските служби за безбедност во потрага по уште најмалку осум исламисти од огранокот на ИД во ЕУ

Локално - 27.03.2016

По нападите во Париз и во Брисел, европските служби за безбедност се во потрага по уште најмалку осум осомничени, соопшти денеска влијателниот германски весник „Ди Велт“, пренесе ДПА. Станува збор за исламисти, главно француски и белгиски, за кои се ...

Економиката на тероризмот

Локално - 27.03.2016

По нападите во Париз и сега по Брисел луѓето воопшто не разбираат на каков начин владите можат да се борат против тероризмот. Истото важи и за “стручњаците”. Не е јасно како да се спротивстават на таквите дела во иднина.

Обама со порака до Белгија: САД ви го чуваат грбот

Денешен - 27.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама им изрази денеска сочувство на семејствата на двајцата американски државјани, кои загинаа во нападите во Брисел и им порача на Белгијците дека САД им го чуваат грбот во борбата против тероризмот.

Европските служби за безбедност во потрага по уште најмалку осум исламисти во Европа

Република - 27.03.2016

По нападите во Париз и во Брисел, европските служби за безбедност се во потрага по уште најмалку осум осомничени, соопшти денеска влијателниот германски весник „Ди Велт“, пренесе ДПА. Станува збор за исламисти, главно француски и белгиски, за кои се ...

Европските служби за безбедност во потрага по уште најмалку осум терористи

Денешен - 27.03.2016

По нападите во Париз и во Брисел, европските служби за безбедност се во потрага по уште најмалку осум осомничени, соопшти денеска влијателниот германски весник „Ди Велт“, пренесе ДПА. Станува збор за исламисти, главно француски и белгиски, за кои се ...

Брисел ја откажа поворката за да се поштеди полицијата

Макфакс - 27.03.2016

Организаторите ја откажаа поворката која претходно беше најавена за недела во белгиската престолнина Брисел, а со која се сакаше да се искаже пркосот по вторничните терористички напади во овој град, откако високи функционери ги повикаа граѓаните да ...

По нападите во Брисел, Источна Европа се чувствува во право

Deutsche Welle - 26.03.2016

Првите реакции во Источна Европа по нападите во Брисел носеа исто така печат на сочувство. Но, таму не се прави разлика меѓу бегалци и терористи. Фактите притоа не играат голема улога. Прво се слушаа зборови на сочувство со белгискиот народ.

Обама:САД и сојузниците ќе разговараат за кампањата против ИД

Р.С.Европа - 26.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД и сојузниците ќе ги разгледаат меѓународните напори за борба против Исламската држава на Самитот на светските лидери следната недела. Во своето неделно радио обраќање Обама го повтори неговото ...

Франсоа Оланд: Терористичката мрежа која ги изврши атeнтатите во Париз и Брисел е на пат да биде уништена

А1 On - 26.03.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд смета дека терористичката мрежа која ги изврши атeнтатите во Париз и Брисел „е на пат да биде уништена“, но „има други мрежи кои претставуваат закана“ јавува дописникот на МИА од Париз.

Обама со порака до Белгија: САД ви го чуваат грбот

+инфо - 26.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама им изрази денеска сочувство на семејствата на двајцата американски државјани, кои загинаа во нападите во Брисел и им порача на Белгијците дека САД им го чуваат грбот во борбата против тероризмот.

Обама со порака до Белгија: САД ви го чуваат грбот

А1 On - 26.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама им изрази денеска сочувство на семејствата на двајцата американски државјани, кои загинаа во нападите во Брисел и им порача на Белгијците дека САД им го чуваат грбот во борбата против тероризмот.

900 000 луѓе се пријавиле на Фејсбук дека се добро по нападите во Брисел

Локално - 26.03.2016

Според “Фејсбук” во 2015 година благодарение на оваа функција 950 милиони. луѓе во зони на опасност ги информирале пријателите и семејствата дека се ок. По терористичките напади во Брисел на 22 март, речиси 900 000 луѓе се корист со функцијата ...

Си Ен Ен: Европа во клинч, ќе го сопре ли следниот удар на терористите?

Локално - 26.03.2016

На Стариот континент конечно се размрдаа и прво почнаа да апсат џихадисти, а после ќе бараат има ли причина за тоа Брахим Бакрауи кој се разнесе на бриселскиот аеродром за време на нападот во вторникот, фигурира во еден од списоците на САД за ...

Обама со порака до Белгија: САД ви го чуваат грбот

Алфа - 26.03.2016

Обама во текот на неделното обраќање преку радио и интернет го повтори своето ветување дека ќе продолжи да ја спроведува кампањата против Исламска држава, која презеде одговорност за нападите во Брисел.

Франсоа Оланд: Има и други терористички мрежи кои претставуваат закана!

Република - 26.03.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд смета дека терористичката мрежа која ги изврши атeнтатите во Париз и Брисел „е на пат да биде уништена“, но „има други мрежи кои претставуваат закана“ јавува дописникот на МИА од Париз.

Обама со порака до Белгија: САД ви го чуваат грбот

Република - 26.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама им изрази денеска сочувство на семејствата на двајцата американски државјани, кои загинаа во нападите во Брисел и им порача на Белгијците дека САД им го чуваат грбот во борбата против тероризмот.

Обама со порака до Белгија: САД ви го чуваат грбот

Репортер - 26.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама им изрази денеска сочувство на семејствата на двајцата американски државјани, кои загинаа во нападите во Брисел и им порача на Белгијците дека САД им го чуваат грбот во борбата против тероризмот.

Десетмина уапсени во Брисел, Париз и Диселдорф

Дневник - 26.03.2016

Десет осомничени терористи се уапсени во три европски земји како дел од полициските напори за спречување понатамошни напади по бомбашките напади во Брисел, пренесува Би-би-си. Седум лица биле уапсени во Брисел, две во Германија и едно во Париз.

Македонија побезбедна за туристите отколку Грција и Србија, а Шпанија и Турција во црвена зона

Дневник - 26.03.2016

Македонија е означена како побезбедна земја од терористички напад за туристите во споредба со Грција, Србија, БиХ, Шведска, Данска, Холандија и со Италија на картата со држави ризични за посета.

Европа и слободата се нападнати во Брисел, Париз, но и во Kуманово

Дневник - 26.03.2016

Нема дилеми дека Европа е нападната од тероризмот. Последниот во низата е Брисел, срцето на Европа. Нападнат е главниот град на Европа. И, нема дилема дека нападите ќе продолжат. Kоја е траекторијата? Kои се процесите? Kако се развиваше оваа закана? ...

Обама со порака до Белгија: САД ви го чуваат грбот

Lider - 26.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама им изрази денеска сочувство на семејствата на двајцата американски државјани, кои загинаа во нападите во Брисел и им порача на Белгијците дека САД им го чуваат грбот во борбата против тероризмот.

Апсења во Германија по нападот во Брисел

24 Вести - 25.03.2016

Германската полиција уапси двајца осомничени за соработка со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел во вторникот. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во близина на Франкфурт.

Тројца од напаѓачите во Брисел биле на американски список на осомничени за тероризам

24 Вести - 25.03.2016

Американските власти имале информации и за третиот учесник во терористичките напади во Брисел, јави Скај њуз. Според извори, мажот кој бил регистриран од камерите пред нападот во аеродромот, бил на списокот на САД со осомничени терористи.

Франсоа Оланд: Терористичката мрежа која ги изврши атeнтатите во Париз и Брисел е на пат да биде уништена

24 Вести - 25.03.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд смета дека терористичката мрежа која ги изврши атeнтатите во Париз и Брисел „е на пат да биде уништена“, но „има други мрежи кои претставуваат закана“ јавува дописникот на МИА од Париз.

Речиси 900.000 лица во Брисел се чекирале како „безбедни“ на Фејсбук во првите 24 часа по нападите

Вест - 25.03.2016

Во првите 24 часа по терористичките напади во вторникот во Брисел, во кои загинаа 31 лице, а над 300 беа повредени, точно 891.500 лица кои во тоа време биле во белгиската престолнина се чекирале како „безбедни“ на социјалната мрежа Фејсбук.

Тројца од напаѓачите во Брисел биле на американски список на осомничени за тероризам

Вест - 25.03.2016

Американските власти имале информации и за третиот учесник во терористичките напади во Брисел, јави Скај њуз. Според извори, мажот кој бил регистриран од камерите пред нападот во аеродромот, бил на списокот на САД со осомничени терористи.

Меѓу жртвите од бриселските напади има Британец, Кинез и Французин

Утрински - 25.03.2016

Британските власти соопштија дека еден Британец загинал при терористичките напади во белгиската престолнина во вторникот. Станува збор за Дејвид Диксон, компјутерски програмер кој живеел во Брисел. Тој загинал во нападот на метрото, пренесува БТА.

Апсења во Германија по нападот во Брисел

Вест - 25.03.2016

Германската полиција уапси двајца осомничени за врски со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел во вторникот. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во средата во близина на Франкфурт.

Оланд - Уништена една терористичка мрежа, има уште ќелии

Р.С.Европа - 25.03.2016

Исламистичката милитантна мрежа која стои зад нападите во Париз и во Брисел е уништена, но има и други ќелии кои продолжуваат да претставуваат закана, рече денеска францускиот претседател Франсоа Оланд. „Знаеме дека има други мрежи.

Апсења во Германија по нападот во Брисел

А1 On - 25.03.2016

Германската полиција уапси двајца осомничени за врски со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел во вторникот, јави дописникот на МИА од Берлин. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во средата во ...

Меѓу жртвите од бриселските напади има Британец, Кинез и Французин

+инфо - 25.03.2016

Британските власти соопштија дека еден Британец загинал при терористичките напади во белгиската престолнина во вторникот. Станува збор за Дејвид Диксон, компјутерски програмер кој живеел во Брисел. Тој загинал во нападот на метрото, пренесува БТА.

Апсења во Германија по нападот во Брисел

+инфо - 25.03.2016

Германската полиција уапси двајца осомничени за врски со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел во вторникот, јави дописникот на МИА од Берлин. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во средата во ...

Речиси 900.000 лица во Брисел се чекирале како „безбедни“ на Фејсбук во првите 24 часа по нападите

А1 On - 25.03.2016

Во првите 24 часа по терористичките напади во вторникот во Брисел, во кои загинаа 31 лице, а над 300 беа повредени, точно 891.500 лица кои во тоа време биле во белгиската престолнина се чекирале како „безбедни“ на социјалната мрежа Фејсбук, јави ...

Меѓу жртвите од бриселските напади има Британец, Кинез и Французин

А1 On - 25.03.2016

Британските власти соопштија дека еден Британец загинал при терористичките напади во белгиската престолнина во вторникот. Станува збор за Дејвид Диксон, компјутерски програмер кој живеел во Брисел. Тој загинал во нападот на метрото, пренесува БТА.

Франсоа Оланд: Терористичката мрежа која ги изврши атeнтатите во Париз и Брисел е на пат да биде уништена

+инфо - 25.03.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд смета дека терористичката мрежа која ги изврши атeнтатите во Париз и Брисел „е на пат да биде уништена“, но „има други мрежи кои претставуваат закана“ јавува дописникот на МИА од Париз.

Имамите од Брисел давале по 5.000 евра на џихадистите

+инфо - 25.03.2016

Во Големата џамија во Брисел и во џамијата Ахл ал Суна екстремистите јавно ги повикувале верниците да тргнат на џихад во Сирија и на секој кој ќе оди му нуделе пет илјади евра, тврди Мохамед Омер од Брисел.

Димитриев се потпиша во Книгата на жалост за жртвите во Брисел

Точка - 25.03.2016

Претседателот на владата на Република Македонија задолжен за проведување на парламентарните избори Емил Димитриев се потпиша во Книгата на жалост за жртвите во нападите во Брисел. Во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје вчера беше отворена ...

Германската полиција уапси две лица по нападите во Брисел

Точка - 25.03.2016

Полицијата во Германија уапси две лица под сомнение дека се поврзани со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во средата во близина на Франкфурт.

ЕУ министрите договорија итни мерки во борбата против тероризмот

Канал5 - 25.03.2016

Министрите за правда и за внатрешни работи на 28-те земји-членки на Европската унија на вонредниот состанок на советот на ЕУ одржан во Брисел договорија итни мерки во борбата против тероризмот.

ПОКРАЈ БЕЛГИЈЦИ: Во Брисел загинаа и Британец, Кинез и Французин

Телеграф - 25.03.2016

При нападите загинаа 31 лице, а 270 беа повредени Државјани на Велика Британија, Франција и на Кина се меѓу жртвите во терористичкиот напад во Брисел во вторникот. Загинатиот од Велика Британија е Дејвид Диксон, компјутерски програмер кој живеел во ...

Апсења во Германија по нападот во Брисел

Сител - 25.03.2016

Германската полиција уапси двајца осомничени за врски со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел во вторникот, јави дописникот на МИА од Берлин. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во средата во ...

КОРИСНА АЛАТКА: Околу милион луѓе во Брисел се „чекирале“ дека се безбедни

Телеграф - 25.03.2016

Во исто време, според оваа најупотребувана социјална мрежа во светот, 34.7 милиони лица примиле пораки со вести од нивни блиски или познати дека се безбедни Во првите 24 часа по терористичките напади во вторникот во Брисел, во кои загинаа 31 лице, а ...

Меѓу жртвите од бриселските напади има Британец, Кинез и Французин

Курир - 25.03.2016

Британските власти соопштија дека еден Британец загинал при терористичките напади во белгиската престолнина во вторникот, пишува МИА. Станува збор за Дејвид Диксон, компјутерски програмер кој живеел во Брисел.

ОЛАНД: Се ближи крајот на терористичката мрежа одговорна за атeнтатите во Париз и Брисел

Телеграф - 25.03.2016

Според францускиот претседател потребна е голема внимателност, бидејќи може да има и други терористички мрежи Францускиот претседател Франсоа Оланд смета дека терористичката мрежа која ги изврши атентатите во Париз и Брисел „е на пат да биде ...

Тројца од напаѓачите во Брисел биле на американски список на осомничени за тероризам

Сител - 25.03.2016

Американските власти имале информации и за третиот учесник во терористичките напади во Брисел, јави Скај њуз. Според извори, мажот кој бил регистриран од камерите пред нападот во аеродромот, бил на списокот на САД со осомничени терористи.

Меѓу жртвите од бриселските напади има Британец, Кинез и Французин

Сител - 25.03.2016

Британските власти соопштија дека еден Британец загинал при терористичките напади во белгиската престолнина во вторникот. Станува збор за Дејвид Диксон, компјутерски програмер кој живеел во Брисел. Тој загинал во нападот на метрото, пренесува БТА.

Белгија го намали степенот на опасност од закани на Трето ниво

Локално - 25.03.2016

Министерот за внатрешни работи на Белгија Јан Јамбон вечерва соопшти дека нивото на закана од тероризам во земајта, што по завчерашните терористички напади во Брисел беше кренато на максимално Четврто ниво, вечерва е намалено на Трето ниво, јави ...

Тројца од напаѓачите во Брисел биле на американски список на осомничени за тероризам

Курир - 25.03.2016

Американските власти имале информации и за третиот учесник во терористичките напади во Брисел, јави Скај њуз. Според извори, мажот кој бил регистриран од камерите пред нападот во аеродромот, бил на списокот на САД со осомничени терористи, пишува МИА.

ИД подготвува нови терористички напади во Европа

Канал5 - 25.03.2016

Терористите од “Исламска држава” подготвуваат нови терористички напади во Европа, пренесе CNN, повикувајќи се на извори од специјалните служби на САД. Како што покажува пресретнати електронски пораки во последните месеци, терористите од “Исламска ...

Речиси 900.000 лица во Брисел се чекирале како „безбедни“ на Фејсбук во првите 24 часа по нападите

Сител - 25.03.2016

Во првите 24 часа по терористичките напади во вторникот во Брисел, во кои загинаа 31 лице, а над 300 беа повредени, точно 891.500 лица кои во тоа време биле во белгиската престолнина се чекирале како „безбедни“ на социјалната мрежа Фејсбук, јави ...

Странски државјани дел од жртвите при нападите во Брисел

Локално - 25.03.2016

Британските власти соопштија дека еден Британец загинал при терористичките напади во белгиската престолнина во вторникот.Станува збор за Дејвид Диксон, компјутерски програмер кој живеел во Брисел.Тој загинал во нападот на метрото, пренесува ...

Белгија го намали степенот на опасност од закани на Трето ниво

Сител - 25.03.2016

Министерот за внатрешни работи на Белгија Јан Јамбон вечерва соопшти дека нивото на закана од тероризам во земајта, што по завчерашните терористички напади во Брисел беше кренато на максимално Четврто ниво, вечерва е намалено на Трето ниво, јави ...

ФОТО: Димитриев се потпиша во Книгата на жалост за жртвите во Брисел

Курир - 25.03.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за спроведување на парламентарните избори Емил Димитриев се потпиша во Книгата на жалост за жртвите во нападите во ...

CNN: “Исламска држава” подготвува нови терористички напади во Европа

Локално - 25.03.2016

Терористите се одликува со флексибилност во случај на неуспех на нивните планови Терористите од “Исламска држава” подготвуваат нови терористички напади во Европа, кои се наоѓаат во различна фаза на подготовка, пренесе CNN, повикувајќи се на извори ...

Апсења во Германија по нападот во Брисел

Курир - 25.03.2016

Германската полиција уапси двајца осомничени за врски со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел во вторникот, пренесе МИА. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во средата во близина на Франкфурт.

Речиси 900.000 лица во Брисел се чекирале како „безбедни“ на Фејсбук во првите 24 часа по нападите

Алфа - 25.03.2016

Во исто време, според оваа најупотребувана социјална мрежа во светот, 34.7 милиони лица примиле пораки со вести од нивни блиски или познати дека се безбедни. Во првите 24 часа по терористичките напади во вторникот во Брисел, во кои загинаа 31 лице, ...

Ги извадиле од жртвите: Погледнете со што терористите ги наполниле бомбите кои го потресоа Брисел

Точка - 25.03.2016

Напаѓачите во Брисел бомбите ги наполниле со големи парчиња метал и шрафови. Убиени беа над 30 лица, а ранети околу 300. Некои од нив и натаму се во критична состојба... Докторите покажаа какви шрапнели извлекле од телата на жртвите на бомбашкиот ...

Гадафи и Асад ја предупредија Европа за терористичката закана уште пред неколку години (ВИДЕО)

Локално - 25.03.2016

Светот се соочува со тажна резултати од политиката на двојни стандарди во сферата на тероризмот Бриселската полиција спроведува специјализирани операции во центарот на градот. Очевидци објавуваат за уапсени.Силите за безбедност трагаат по соучесник ...

Вонреден Совет на ЕУ: Потребно е потесна соработка во борбата против тероризмот

Локално - 25.03.2016

Вонредниот Совет на министрите за внатрешни работи на ЕУ, свикан во врска со нападите на 22 март во Брисел, заврши без нови решенија за борба против тероризмот. По средбата, министрите за внатрешни работи на 28-те земји од ЕУ изјавија дека ...

Европа е на колена со 20% од атенатите во светот, каде бомбашите убиваат најмногу луѓе?

Локално - 25.03.2016

Првите места во крвавата статистика се определени за Ирак, Авганистан, Пакистан, Нигерија и Сирија, само 20 проценти од нападите се во Европа. “Што да кажеме за другите земји кои исто така страдаат од тероризам? Дали … светот не се врти околу Европа ...

Не патувајте во овие земји – постои опасност од тероризам

Шеталиште - 25.03.2016

Еве во кои земји треба да избегнувате да патувате барем според проценките на експертите за тероризам: Белгија Последниот терористички напад на Исламската држава беше изведен завчера во Брисел, каде загинаа 34 лица а над 250 беа повредени.

ФОТО: Димитриев се потпиша во Книгата на жалост за жртвите во Брисел

Press24 - 25.03.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за спроведување на парламентарните избори Емил Димитриев се потпиша во Книгата на жалост за жртвите во нападите во Брисел. Во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје вчера беше отворена ...

ФОТО: Димитриев се потпиша во Книгата на жалост за жртвите во Брисел

Нетпрес - 25.03.2016

Претседателот на владата на Република Македонија задолжен за проведување на парламентарните избори Емил Димитриев се потпиша во Книгата на жалост за жртвите во нападите во Брисел. Во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје вчера беше отворена ...

Речиси 900.000 лица во Брисел се чекирале како „безбедни“ на Фејсбук во првите 24 часа по нападите

ТВ21 - 25.03.2016

Во првите 24 часа по терористичките напади во вторникот во Брисел, во кои загинаа 31 лице, а над 300 беа повредени, точно 891.500 лица кои во тоа време биле во белгиската престолнина се чекирале како „безбедни“ на социјалната мрежа Фејсбук.

Меѓу жртвите од бриселските напади има Британец, Кинез и Французин

Press24 - 25.03.2016

Британските власти соопштија дека еден Британец загинал при терористичките напади во белгиската престолнина во вторникот. Станува збор за Дејвид Диксон, компјутерски програмер кој живеел во Брисел. Тој загинал во нападот на метрото, пренесува БТА.

Апсења во Германија по нападот во Брисел

Денешен - 25.03.2016

Германската полиција уапси двајца осомничени за врски со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел во вторникот, јави дописникот на МИА од Берлин. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во средата во ...

Речиси 900.000 лица во Брисел се чекирале како „безбедни“ на Фејсбук во првите 24 часа по нападите

Денешен - 25.03.2016

Во првите 24 часа по терористичките напади во вторникот во Брисел, во кои загинаа 31 лице, а над 300 беа повредени, точно 891.500 лица кои во тоа време биле во белгиската престолнина се чекирале како „безбедни“ на социјалната мрежа Фејсбук, јави ...

Германската полиција уапси две лица по нападите во Брисел

Нетпрес - 25.03.2016

Полицијата во Германија уапси две лица под сомнение дека се поврзани со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во средата во близина на Франкфурт.

Каде во светот атентатите убиваат најмногу луѓе?

Фактор - 25.03.2016

Првите места во крвавата статистика се определени за Ирак, Авганистан, Пакистан, Нигерија и Сирија, а само 20% од нападите се во Европа. „Што да кажеме за другите земји кои исто така страдаат од тероризам? Дали светот не се врти околу Европа?“.

Киев ја обвини Русија за подготовка на терористички напади во Украина

Руска реч - 25.03.2016

Претседателот на Украина Петро Порошенко изјави дека во 2015 година во земјата биле спречени над 200 терористички напади од кои повеќето биле подготвувани на територијата на ...

Тројца од напаѓачите во Брисел биле на американски список на осомничени за тероризам

Денешен - 25.03.2016

Американските власти имале информации и за третиот учесник во терористичките напади во Брисел, јави Скај њуз. Според извори, мажот кој бил регистриран од камерите пред нападот во аеродромот, бил на списокот на САД со осомничени терористи.

Белгија праќа авиони да ги бомбардираат позициите на Исламска држава

Фактор - 25.03.2016

Белгија се одмаздува за нападите во Брисел. Белгиското воено воздухопловство ќе учествува во воздушните напади на коалицијата предводена од САД, изјави белгискиот премиер, Шарл Мишел. Оваа одлука е донесена по терористичките напади во вторникот на ...

Спречен нов терористички напад

Press24 - 25.03.2016

Белгиската полиција синоќа уапси шест лица поврзани со нападите во Брисел. Националната телевизија VRT објавува дека државниот обвинител ја потврдил веста за апсењето, но не се даваат повеќе информации.

Браќата терористи имале пеколен план: Нападот бил ништо во споредба со тоа што следело

Press24 - 25.03.2016

Се стравува дека терористите кои сееја смрт и страв во Брисел, на Аеродромот и метро станицата, имале многу поопасен план од кој ќе ви се заледи крвта. Терористите од кои дел се разносоа, дел се уапсени, а по дел полицијата сеуште трага, имале план ...

Оланд: Терористичката мрежа зад атентатите во Брисел и Париз е речиси уништена

Фактор - 25.03.2016

Џихадистичката терористичка мрежа која стои зад нападите во Париз и Брисел „е во процес на уништување“, но други такви мрежи остануваат како ризик. Тоа го предупреди францускиот претседател Франсоа Оланд.

Апсења во Германија по нападот во Брисел

Lider - 25.03.2016

Германската полиција уапси двајца осомничени за врски со терористичката група што ги изврши нападите во Брисел во вторникот, пренесе МИА. Според неименувани извори на весникот „Шпигел“, еден од уапсените е приведен во средата во близина на Франкфурт.

Речиси 900.000 лица во Брисел се чекирале како „безбедни“ на Фејсбук во првите 24 часа по нападите

Lider - 25.03.2016

Во првите 24 часа по терористичките напади во вторникот во Брисел, во кои загинаа 31 лице, а над 300 беа повредени, точно 891.500 лица кои во тоа време биле во белгиската престолнина се чекирале како „безбедни“ на социјалната мрежа Фејсбук, јави ...

Експерти предупредуваат: Избегнувајте ги овие земји поради опасност од терористички напади

Lider - 25.03.2016

Експертите уште пред една година предупредуваа дека на Европа и се закануваат страшни терористички напади и дека меѓу најризичните земји се Белгија, Франција, Германија, Холандија, пренесуваат хрватските медиуми.

Франсоа Оланд: Терористичката мрежа која ги изврши атeнтатите во Париз и Брисел е на пат да биде уништена

Lider - 25.03.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд смета дека терористичката мрежа која ги изврши атeнтатите во Париз и Брисел „е на пат да биде уништена“, но „има други мрежи кои претставуваат закана“ јавува дописникот на МИА од Париз.

ЕУ-министрите за правда и внатрешни работи договорија итни мерки за борба против тероризмот

Утрински - 24.03.2016

Министрите за правда и за внатрешни работи на 28-те земји-членки на Европската унија, попладнево во Брисел одржаа вонреден состанок на Советот на Европската унија, а по повод завчерашните терористички напади во европската и белгиска престолнина, ...

Советот на ЕУ договори итни мерки за борба против тероризмот

Вест - 24.03.2016

Министрите изразија шок и згрозеност од ужасните терористички акти и истите најостро ги осудија Министрите за правда и за внатрешни работи на 28-те земји-членки на Европската унија, попладнево во Брисел одржаа вонреден состанок на Советот на ...

Отворена книга на жалост за жртвите на терористичките напади во Брисел

Вест - 24.03.2016

Книга на жалост за загинатите во терористичките напади во Брисел е отворена денеска во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје. Според официјална информација од белгиските власти, во двата терористички напади што завчера се случија на бриселскиот ...

Долгите прсти на теророт на Исламска држава

Deutsche Welle - 24.03.2016

Серијата смртоносни атентати во Брисел беше последен во редот напади во оваа 2016 година за кои терористичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста. Терористичките атентати на 22.

Тревога во Европа по теророт во Брисел

Утрински - 24.03.2016

Горан Адамовски Двајца помагачи на терористите што ги извршија вторничните напади во Брисел, ја минале балканската мигрантска криза. Ваквите тврдења доаѓаат од унгарската полиција, според која, Мохамед Абрини и Наим Лахруи во септември минатата ...

Белгија сноси дел од вината за тероризмот

Deutsche Welle - 24.03.2016

Белгија беше опишана како „неуспешна држава“ и плодна почва за терористите по нападите во Париз. Поделената земја направи грешки, но тоа не е целата приказна, смета Барбара Везел. Со месеци знаеме дека терористите живеат во Моленбек, како и во ...

Белгија го намали степенот на опасност од закани на Трето ниво

Вест - 24.03.2016

Министерот за внатрешни работи на Белгија Јан Јамбон вечерва соопшти дека нивото на закана од тероризам во земајта, што по завчерашните терористички напади во Брисел беше кренато на максимално Четврто ниво, вечерва е намалено на Трето ниво, јави ...

Земји кои треба да ги одбегнувате, според експертите

Факултети - 24.03.2016

Експертите за тероризам уште пред една година предупредувале на можни напади во Европа. По последниот напад во Белгија, „Пословни“ објавува листа на 5 земји кои треба да се одбегнуваат поради опасност од терористички напади.

Зошто Брисел е важен, а Истанбул не: двојните стандарди против тероризмот

Факултети - 24.03.2016

Како што Ајфеловата кула во Париз, Фонтаната Треви во Рим и Бранденбуршката порта во Берлин се осветлени во боите на белгиското знаме после бомбашките напади во вторникот, Турција повторно почувствува колку светските медиуми различни ги покриваат ...

Отворена книга на жалост за жртвите на терористичките напади во Брисел

А1 On - 24.03.2016

Книга на жалост за загинатите во терористичките напади во Брисел е отворена денеска во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје. Според официјална информација од белгиските власти, во двата терористички напади што завчера се случија на бриселскиот ...

Германија очекува долг период на тероризам

А1 On - 24.03.2016

По нападите во Брисел и апсењето на тројцата косовски државјани кои, според германското обвинителство, планирале терористички напади на југот од Германија, и во оваа земја расте стравот од терористички напади.

Министрите на ЕУ договорија 10 итни мерки за борба против тероризмот

+инфо - 24.03.2016

Министрите за правда и за внатрешни работи на 28-те земји-членки на Европската унија, попладнево во Брисел одржаа вонреден состанок на Советот на Европската унија, а по повод завчерашните терористички напади во европската и белгиска престолнина, ...

Унгарија ќе ги блокира телефонските повици од региони на терористички напади

+инфо - 24.03.2016

Унгарската Влада планира да ги ограничи телефонските повици во регионите на евентуални идни терористички напади за да го спречи претоварувањето на комуникациските мрежи и да не им попречува на итните медицински и спасувачки служби, изјави министерот ...

Белгија сноси дел од вината за тероризмот

Идивиди - 24.03.2016

Белгија беше опишана како „неуспешна држава“ и плодна почва за терористите по нападите во Париз. Поделената земја направи грешки, но тоа не е целата приказна, смета Барбара Везел. Со месеци знаеме дека терористите живеат во Моленбек, како и во ...

Унгарија ќе ги блокира телефонските повици од региони на терористички напади

А1 On - 24.03.2016

Унгарската Влада планира да ги ограничи телефонските повици во регионите на евентуални идни терористички напади за да го спречи претоварувањето на комуникациските мрежи и да не им попречува на итните медицински и спасувачки служби, изјави министерот ...

Германија очекува долг период на тероризам

+инфо - 24.03.2016

По нападите во Брисел и апсењето на тројцата косовски државјани кои, според германското обвинителство, планирале терористички напади на југот од Германија, и во оваа земја расте стравот од терористички напади.

1:9 милиони и 300 илјади се шансите да се загине во терористички напад

Тера - 24.03.2016

Во изминатите месеци се случија повеќе терористички напади во Европа а и во Турција. На повеќето од нас ваквата ситуација сигурно ни ја променува сликата која порано сме ја имале за организирано безбедно патување.

Отворена книга на жалост за жртвите на терористичките напади во Брисел

Сител - 24.03.2016

Книга на жалост за загинатите во терористичките напади во Брисел е отворена денеска во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје. Според официјална информација од белгиските власти, во двата терористички напади што завчера се случија на бриселскиот ...

ЕУ-министрите за правда и внатрешни работи договорија итни мерки за борба против тероризмот

Сител - 24.03.2016

Министрите за правда и за внатрешни работи на 28-те земји-членки на Европската унија, попладнево во Брисел одржаа вонреден состанок на Советот на Европската унија, а по повод завчерашните терористички напади во европската и белгиска престолнина.

Отворена книга на жалост за жртвите во нападите во Брисел

Точка - 24.03.2016

Во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје денеска е отворена книга на жалост за загинатите во терористичките напади во Брисел. Според официјална информација од белгиските власти, во двата терористички напади што завчера се случија на бриселскиот ...

Отворена книга на жалост за жртвите на терористичките напади во Брисел

Курир - 24.03.2016

Книга на жалост за загинатите во терористичките напади во Брисел е отворена денеска во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје. Според официјална информација од белгиските власти, во двата терористички напади што завчера се случија на бриселскиот ...

Германија очекува долг период на тероризам

Сител - 24.03.2016

По нападите во Брисел и апсењето на тројцата косовски државјани кои, според германското обвинителство, планирале терористички напади на југот од Германија, и во оваа земја расте стравот од терористички напади.

ВОНРЕДЕН СОСТАНОК НА СОВЕТОТ НА ЕУ: Договорени итни мерки за борба против тероризмот

Телеграф - 24.03.2016

Министрите изразија шок и згрозеност од ужасните терористички акти и истите најостро ги осудија Министрите за правда и за внатрешни работи на 28-те земји-членки на Европската унија, попладнево во Брисел одржаа вонреден состанок на Советот на ...

Унгарија ќе ги блокира телефонските повици од региони на терористички напади

Сител - 24.03.2016

Унгарската Влада планира да ги ограничи телефонските повици во регионите на евентуални идни терористички напади за да го спречи претоварувањето на комуникациските мрежи и да не им попречува на итните медицински и спасувачки служби, изјави министерот ...

Везел: Мора да се стави крај на лажната толеранција во Белгија

Локално - 24.03.2016

Белгија беше опишана како „неуспешна држава“ и плодна почва за терористите по нападите во Париз. Поделената земја направи грешки, но тоа не е целата приказна, смета Барбара Везел. Со месеци знаеме дека терористите живеат во Моленбек, како и во ...

Вонреден министерски состанок во Брисел во врска со тероризмот

Точка - 24.03.2016

Министрите за правосудство и безбедност на земјите членки на Европската унија(ЕУ) ќе се соберат во четврток попладне во Брисел на вонреден состанок за да ја разгледаат сегашната ситуација во врска со борбата против тероризмот.

Германија очекува долг период на тероризам

Курир - 24.03.2016

По нападите во Брисел и апсењето на тројцата косовски државјани кои, според германското обвинителство, планирале терористички напади на југот од Германија, и во оваа земја расте стравот од терористички напади, пишува МИА.

ЕУ-министрите за правда и внатрешни работи договорија итни мерки за борба против тероризмот

Алфа - 24.03.2016

ЕУ-министрите им изразија најдлабоко сочувство на семејствата на жртвите на овие напади и изразија поддршка и солидарност со Белгија, со белгиските граѓани и со градот Брисел. Министрите за правда и за внатрешни работи на 28-те земји-членки на ...

ISIS го намонтирала Доналд Трамп во ново ВИДЕО, кое е повик за уште крвави напади во Европа!

Локално - 24.03.2016

Терористите пуштаат снимки од хрониките на трагедијата во Брисел ИСИС објави видео за трагедијата во Брисел, каде што како резултат на серија терористички напади на 22 март загинаа 32 лица, а уште над 230 добиле повреди.Екстремистите користеле во ...

Шефот на германскиот полициски синдикат во врска со терористичките напади: Следна е Германија!

Точка - 24.03.2016

„Европа после терористичките напади во Брисел ќе се соочи со долг период на тероризам - следна е Германија“. Шефот на германскиот полициски синдикат, Рајнер Вендт изјави дека бомбашките напади во Брисел се вистински „аларм“ и сега Европа ќе се соочи ...

Избегнувајте ги овие европски земји: Во секој момент може да се случи терористички напад!

Сител - 24.03.2016

Експертите уште пред една година предупредуваа дека на Европа и се закануваат страшни терористички напади и дека меѓу најризичните земји се Белгија, Франција, Германија, Холандија, пренесуваат хрватските медиуми.

„Исламска држава “има обучено меѓу 400 и 600 борци за смртоносни напади врз Европа

Локално - 24.03.2016

При нападите во Брисел беа убиени над 30 лица, а околу 200 се повредени. Терористичката група “Исламска држава” има подготвено меѓу 400 и 600 борци кои вршат терористички напади во Европа, слични на оние во Белгија и Франција.

ЕУ-министрите за правда и внатрешни работи договорија итни мерки за борба против тероризмот

Локално - 24.03.2016

Министрите за правда и за внатрешни работи на 28-те земји-членки на Европската унија, попладнево во Брисел одржаа вонреден состанок на Советот на Европската унија, а по повод завчерашните терористички напади во европската и белгиска престолнина, ...

Бесот поради нападите во Брисел не треба да се насочува кон бегалците

Вечер - 24.03.2016

Европската комисија соопшти дека бесот поради терористичките напади во Брисел не треба да се насочува кон бегалците од Блискиот исток, реагирајќи на тој начин на изјавите на неколкумина десничарски политичари кои заговараат поостра миграциска ...

Отворена книга на жалост за жртвите на терористичките напади во Брисел

Денешен - 24.03.2016

Книга на жалост за загинатите во терористичките напади во Брисел е отворена денеска во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје. Според официјална информација од белгиските власти, во двата терористички напади што завчера се случија на бриселскиот ...

Отворена книга на жалост за жртвите на терористичките напади во Брисел

Репортер - 24.03.2016

Книга на жалост за загинатите во терористичките напади во Брисел е отворена денеска во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје. Според официјална информација од белгиските власти, во двата терористички напади што завчера се случија на бриселскиот ...

Германија очекува долг период на тероризам

Денешен - 24.03.2016

По нападите во Брисел и апсењето на тројцата косовски државјани кои, според германското обвинителство, планирале терористички напади на југот од Германија, и во оваа земја расте стравот од терористички напади.

OПАСНОСТ ОД ТЕРОРИЗАМ: Oва се земјите кои треба да ги избегнувате

Exclusive.mk - 24.03.2016

Листа од пет најризични места од терористички напади, направија експерти за терориразам, пишува „Пословни”. Еве во кои земји треба да избегнувате да патувате: Белгија Последниот терористички напад на Исламската држава беше изведен завчера во Брисел, ...

Избегнувајте ги овие земји: Во секој момент може да се случат терористички напади!

Денешен - 24.03.2016

Експертите уште пред една година предупредуваа дека на Европа и се закануваат страшни терористички напади и дека меѓу најризичните земји се Белгија, Франција, Германија, Холандија, пренесуваат хрватските медиуми.

OПАСНОСТ ОД ТЕРОРИЗАМ: Oва се земјите кои треба да ги избегнувате

Фактор - 24.03.2016

Листа од пет најризични места од терористички напади, направија експерти за терориразам, пишува „Пословни”. Еве во кои земји треба да избегнувате да патувате: Белгија Последниот терористички напад на Исламската држава беше изведен завчера во Брисел, ...

Отворена книга на жалост за жртвите во нападите во Брисел

Нетпрес - 24.03.2016

Во просториите на ЕУ-инфо центарот во Скопје денеска е отворена книга на жалост за загинатите во терористичките напади во Брисел. Според официјална информација од белгиските власти, во двата терористички напади што завчера се случија на бриселскиот ...

Вонреден министерски состанок во Брисел во врска со тероризмот

Макфакс - 24.03.2016

Министрите за правосудство и безбедност на земјите членки на Европската унија(ЕУ) ќе се соберат во четврток попладне во Брисел на вонреден состанок за да ја разгледаат сегашната ситуација во врска со борбата против тероризмот.

Ова е вториот терорист од нападот на метро станицата - полицијата трага по него

Press24 - 24.03.2016

Најнова вест се појави во светските медиуми. Денеска Дејли меил објави фотка од човекот кој се смета дека е еден од терористите кои помогнале за крвавите напади во срцето на Европа. Полицијата го бара новиот осомничен кој бил снимен на камера малку ...

ЕУ ги јакне напорите во борбата против тероризмот

Макфакс - 24.03.2016

Министрите за правосудство и безбедност на земјите на Европската унија(ЕУ) повикаа во четврток на јакнење на борбата против тероризмот со подобра меѓусебна соработка, засилени истраги на терористичките мрежи, регистар на патници во воздушниот ...

По Брисел, Европа веќе нема што да негира

Оff.net - 24.03.2016

Овој пат Брисел, срцето на Европа, беше нападнат од исламистичките терористи. Нивна мета беше овој град, каде хуморот, дрскоста, белгискиот начин на не сфаќање себеси премногу сериозно, е спротивен на сето она што овие варвари го имаат на ум: евтини ...

(ФОТО) РОЈТЕРС: Скандал – 900 џихадисти на ИД се кријат во Белгија

Репортер - 24.03.2016

Тие заостануваат доста и затоа плаќаат ужасна цена, ја коментираат во Вашингтон немоќта на Брисел против исламистите. Нешто по ноемвриските напади врз Париз раководени од шефови на клетка на “Исламска држава” во Брисел, раководител од американските ...

Медведев: По нападите во Брисел Русија може да преиспита некои свои приоритети

Lider - 24.03.2016

Нападите ќе имаат сериозно влијание врз политиката на Европа, смета премиерот на Русија Дмитриј Медведев. Терористичките напади во Брисел ќе имаат сериозно влијание врз политиката на Европа, и и Русија може да преиспита редица свои приоритети, ...

ИЗБЕГНУВАЈТЕ ГИ ОВИЕ ДРЖАВИ: Можно е во секој момент да дојде до терористички напади во нив!

Пулс24 - 24.03.2016

Експертите за тероризам тврдат дека во овие земји се сместени терористички ќелии или дека опасноста од напади е поголема отколку во останатите држави. Тие уште пред година дена предупредија дека на Европа ѝ се закануваат страшни терористички напади ...

ЕК: Бесот поради нападите во Брисел не треба да се насочува кон бегалците

24 Вести - 23.03.2016

Европската комисија денеска соопшти дека бесот поради терористичките напади во Брисел не треба да се насочува кон бегалците од Блискиот Исток, реагирајќи на тој начин на изјавите на неколкумина десничарски политичари кои заговараат поостра ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

24 Вести - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. - Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

ФБИ и Њујоршката полиција доаѓаат во Брисел да истражуваат за американските жртви

Телма - 23.03.2016

Федералното биро за истраги (ФБИ) на Соединетите американски држави, заедно со Њујоршката полиција, денеска ќе пристигнат во Брисел со свои експерти со цел да ги истражат потенцијалните американски жртви од вчерашните терористички напади во главниот ...

Терористите во Париз не користеле софистицирана енкрипција, туку припејд телефони

IT.mk - 23.03.2016

При секој посериозен терористички инцидент се отвара дебата дека терористите ја злоупотребуваат технологија, дека се кријат зад енкрипција, и дека таа заштита на приватноста и анонимноста треба да падне.

Не стивнуваат реакциите по нападите во Брисел

Глас на Америка - 23.03.2016

Оланд: Војната против тероризмот треба да биде предводена од цела Европа Не стивнуваат реакциите по нападите во Брисел. Францускиот претседател Франсоа Оланд преку порака на Твитер, истакна дека преку овие напади, беше погодена цела Европа.

Обама: Светот мора да се обедини во борбата против тероризмот

Глас на Америка - 23.03.2016

Американскиот претседател, кој се наоѓа во посета на Аргентина, кажа дека уништувањето на Исламската држава е негов главен приоритет „Уништувањето на Исламската држава е мој главен приоритет“, изјави претседателот Барак Обама, еден ден откако ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Вест - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Утрински - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. - Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

Р.С.Европа - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел. "Албанците се осомничени за поврзаност со терористичките напади што се ...

Германија бара засилување на размената на разузнавачки информации во ЕУ

Вест - 23.03.2016

Членките на ЕУ треба да ги засилат механизмите за размена на разузнавачки информации по нападите во Брисел, побара германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мазиер. Мазиер смета дека службите за регистрација на мигранти и издавање на визи, ...

ЕК: Бесот поради нападите во Брисел не треба да се насочува кон бегалците

Вест - 23.03.2016

Европската комисија денеска соопшти дека бесот поради терористичките напади во Брисел не треба да се насочува кон бегалците од Блискиот Исток, реагирајќи на тој начин на изјавите на неколкумина десничарски политичари кои заговараат поостра ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Капитал - 23.03.2016

САД ги предупредиле своите граѓани на потенцијалниот ризик од патувања во Европа, наведувајќи дека после Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. „Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, ...

Брисел нема да потклекне пред тероризмот

Р.С.Европа - 23.03.2016

Во Белгија е прогласена три-дневна жалост за 34-те жртви и над 200 повредени во трите вчерашни експлозии во Брисел, на аеродромот и во метрото. Мерките за безбедност се подигнати на највисоко ниво.

На Брисел му е потребна огромна европска поддршка

Deutsche Welle - 23.03.2016

Би било погрешно кога би зборувале само за напади во Белгија или во Франција. Не, ова се случува среде Европа, вели германскиот европратеник Јан Филип Албрехт во интервју за германското радио Дојчландфунк.

Европа мора да научи да живее со стравот од терор

Deutsche Welle - 23.03.2016

Европа ќе мора да научи да живее со стравот од напади. Колку повеќе ќе делува загрозено чувството на слобода, толку повеќе ќе мораме да се бориме за нашата слобода, смета Кристоф Штрак. Невини жртви, војници во маскирни униформи, блиндирани возила, ...

Брисел личи на постапокалиптичен град на духови: на улиците речиси нема луѓе (ФОТО)

МКД - 23.03.2016

Додека Белгијците заздравуваат и се обидуваат да продолжат со животот по терористичките напади во вторникот, очигледна е мрачната атмосфера во главниот град. Фотографиите со напуштени возови и морбидно празни улици ги одразуваат и шокираноста на ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

+инфо - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијата на Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

+инфо - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел. - Албанците се осомничени за поврзаност со терористичките напади што се ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

А1 On - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

ПОВЕЌЕ ОД 90 БОМБАШИ ЧЕКААТ НАРЕДБА: Брисел е само почеток, цела Европа ќе биде под напад!

МК News - 23.03.2016

Француската полиција, во лов на џихадисти во својата земја, од ден во ден објавува нови информации од својот интерен извештај, во кој вид имале новинари на Њујорк Тајмс. Според податоците во извештајот, сигурно е дека терористите напредуваат во ...

Британија им препорача на своите граѓани да не патуваат во Брисел

+инфо - 23.03.2016

Форин офисот им препорача на британските граѓани да не патуваат во Брисел по вчерашните напади. – Белгиските власти сега советуваат да не се патува до Брисел. Ние ве советуваме да ги следите препораките на белгиските власти за безбедност, се вели во ...

ФБИ и Њујоршката полиција доаѓаат во Брисел да истражуваат за американските жртви

А1 On - 23.03.2016

Федералното биро за истраги (ФБИ) на Соединетите американски држави, заедно со Њујоршката полиција, денеска ќе пристигнат во Брисел со свои експерти со цел да ги истражат потенцијалните американски жртви од вчерашните терористички напади во главниот ...

Германија бара засилување на размената на разузнавачки информации во ЕУ

Идивиди - 23.03.2016

Берлин, 23 март 2016 (МИА) - Членките на ЕУ треба да ги засилат механизмите за размена на разузнавачки информации по нападите во Брисел, побара германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мазиер, јави дописникот на МИА од Берлин.

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

А1 On - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. – Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

Фејсбук активираше „ Проверка на безбедноста“ за Брисел

Дума - 23.03.2016

Фејсбук ја вклучи својата „Проверка за безбедност“( Safety Check) процедура за Брисел откако вчера во терористички напад беа убиени најмалку 30 луѓе. Познатата процедура на Фејсбук која се активира за време на големи несреќи или терористички напади ...

Германија бара засилување на размената на разузнавачки информации во ЕУ

+инфо - 23.03.2016

Членките на ЕУ треба да ги засилат механизмите за размена на разузнавачки информации по нападите во Брисел, побара германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мазиер, јави дописникот на МИА од Берлин.

Зошто нападите во Брисел, Париз и Истанбул не смеат да нè спречат да патуваме?

Орбис - 23.03.2016

Дека не смееме да се двоумиме научивме во 2010-та година, кога Сирија изгледаше како најбезбедната земја на светот, без ниту најмало претерување. А само неколку месеци подоцна, таму започна војна, којашто трае до денешен ден Токму за своето искуство ...

ЕК: Бесот поради нападите во Брисел не треба да се насочува кон бегалците

+инфо - 23.03.2016

Европската комисија денеска соопшти дека бесот поради терористичките напади во Брисел не треба да се насочува кон бегалците од Блискиот Исток, реагирајќи на тој начин на изјавите на неколкумина десничарски политичари кои заговараат поостра ...

Фејсбук активираше „Проверка на безбедноста“ за Брисел

+инфо - 23.03.2016

Фејсбук ја вклучи својата „Проверка за безбедност“( Safety Check) процедура за Брисел откако вчера во терористички напад беа убиени најмалку 30 луѓе. Познатата процедура на Фејсбук која се активира за време на големи несреќи или терористички напади ...

Уапсен третиот осомничен на нападите во Брисел

Правдико - 23.03.2016

Третиот осомничен за нападите на бриселскиот аеродром, Најим Лачрау, наводно е уапсен во бриселската општина Андерлехт, јавува белгискиот весник „Дерниере хуре“, повикувајќи се на полициски извори.

Германија бара засилување на размената на разузнавачки информации во ЕУ

А1 On - 23.03.2016

Членките на ЕУ треба да ги засилат механизмите за размена на разузнавачки информации по нападите во Брисел, побара германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мазиер, јави дописникот на МИА од Берлин.

ЕК: Бесот поради нападите во Брисел не треба да се насочува кон бегалците

А1 On - 23.03.2016

Европската комисија денеска соопшти дека бесот поради терористичките напади во Брисел не треба да се насочува кон бегалците од Блискиот Исток, реагирајќи на тој начин на изјавите на неколкумина десничарски политичари кои заговараат поостра ...

Зошто терористите ја напаѓаат Белгија

Mojo.mk - 23.03.2016

Во терористичките напади што се случија вчера во Брисел досега загинаа 34 луѓе, а за бомбите поставени на аеродромот во Брисел како и во подземната железничка близу до седиштето на Европската Унија одговорноста ја презеде Исламската држава.

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Сител - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Точка - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Точка - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. – Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

Алфа - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел. Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на ...

БЕЛГИЈА: Терористичките напади ќе го чинат кралството четири милијарди евра

Телеграф - 23.03.2016

Доколку заканата од тероризам постои подолго или ако се случат нови терористички напади, тогаш штетата ќе чини над четири милијарди евра, рече еден од директорите на банката ИНГ, Петер Ванден Хуте Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијата ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Сител - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. - Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

ФБИ и Њујоршката полиција доаѓаат во Брисел да истражуваат за американските жртви

Сител - 23.03.2016

Федералното биро за истраги (ФБИ) на Соединетите американски држави, заедно со Њујоршката полиција, денеска ќе пристигнат во Брисел со свои експерти со цел да ги истражат потенцијалните американски жртви од вчерашните терористички напади во главниот ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Локално - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

Сител - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел. - Албанците се осомничени за поврзаност со терористичките напади што се ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Алфа - 23.03.2016

Вчерашните терористички напади во Брисел ќе ја чинат четири милијарди евра економијата на Кралството Белгија. Во нападите кои се случија на Националниот аеродром Завентем и на метро-станицата Малбек, загинаа 31 лице,а 230 се повредени.

Германија бара засилување на размената на разузнавачки информации во ЕУ

Сител - 23.03.2016

Членките на ЕУ треба да ги засилат механизмите за размена на разузнавачки информации по нападите во Брисел, побара германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мазиер, јави дописникот на МИА од Берлин.

ЕК: Бесот поради нападите во Брисел не треба да се насочува кон бегалците

Сител - 23.03.2016

Европската комисија денеска соопшти дека бесот поради терористичките напади во Брисел не треба да се насочува кон бегалците од Блискиот Исток, реагирајќи на тој начин на изјавите на неколкумина десничарски политичари кои заговараат поостра ...

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

Локално - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел. – Албанците се осомничени за поврзаност со терористичките напади што се ...

Тоскас: Нема причини за загриженост во Грција по нападите во Брисел

Сител - 23.03.2016

Нема причини за загриженост во Грција по терористичките напади во Брисел, изјави грчкиот министер за заштита на граѓаните, Никос Тоскас. Тој додаде дека Грција не е цел, но и покрај тоа треба да се има предвид дека низ земјата поминуваат голем број ...

Брисел заживува по нападите

Сител - 23.03.2016

Брисел полека заживува по нападите вчера. Погледнете што се случува ...

Погледнете го апсењето на третиот теротист од Брисел

Сител - 23.03.2016

Наџим Лахру е третиот терорист од вчерашните бомбашки напади кој не се разнесе на аеродромот во Брисел каде загинаа 31 лице а 200 се повредени, е ...

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

Курир - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел, пренесе МИА.

Британија им препорача на своите граѓани да не патуваат во Брисел

Сител - 23.03.2016

Форин офисот им препорача на британските граѓани да не патуваат во Брисел по вчерашните напади. – Белгиските власти сега советуваат да не се патува до Брисел. Ние ве советуваме да ги следите препораките на белгиските власти за безбедност, се вели во ...

Тоскас: Нема причини за загриженост во Грција по нападите во Брисел

Локално - 23.03.2016

Нема причини за загриженост во Грција по терористичките напади во Брисел, изјави грчкиот министер за заштита на граѓаните, Никос Тоскас. Тој додаде дека Грција не е цел, но и покрај тоа треба да се има предвид дека низ земјата поминуваат голем број ...

ФБИ и Њујоршката полиција доаѓаат во Брисел да истражуваат за американските жртви

Алфа - 23.03.2016

ФБИ заедно со Њујоршката полиција, денеска ќе пристигнат во Брисел со свои експерти со цел да ги истражат потенцијалните американски жртви од вчерашните терористички напади во главниот град на Белгија.

Членки на НАТО одлучни во борбата против тероризмот

Точка - 23.03.2016

Северноатланскиот совет, во кој членуваат амбасадорите на земјите членки на НАТО, во заедничка изјава во средата најостро ги осудија терористичките напади во Брисел и ја потврдија својата одлучност во борбата против тероризмот, пренесуваат светските ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Курир - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

Репрезентативец на Белгија навистина има среќа, за десет дена избегна три терористички напади

SportMax - 23.03.2016

Фудбалскиот репрезентативец на Белгија Џејсон Денаер (20), играч на Манчестер Сити на позајмица во Галатасарај, во последни десет дена избегна три терористички напади што се случија во негова близина.

Американскиот Стејт департмент: Европа да очекува уште нови напади !

Локално - 23.03.2016

Терористичките групи продолжуваат да планираат во блиска време напади во Европа. Терористички групи планираат во блиска време да извршат нови напади во Европа, објави американскиот Стејт департмент.

И ФБИ покренува истрага за бриселските атентати

Локално - 23.03.2016

Во бриселските атентати загинаа и американски државјани па ФБИ , поради што полицијата на Њујорк одлучија веднаш да испратат делегација која ќе отвори сопствена истрага, најави Џон Милер, висок функционер на антитерористичката полиција на Њујорк.

Наредниве денови ЕУ стратегија за против-удар на терористите

Локално - 23.03.2016

Министрите за внатрешни работи и за правда на сите 28 земји членки на Европската унија ќе се соберат на самит кој треба да подготви план за одговор против вчерашните терористички напади во Брисел, пренесе Politico, цитиран од “Фокус”.

Зошто нападите во Брисел, Париз и Истанбул не смеат да нè спречат да патуваме?

Точка - 23.03.2016

Дека не смееме да се двоумиме научивме во 2010-та година, кога Сирија изгледаше како најбезбедната земја на светот, без ниту најмало претерување. А само неколку месеци подоцна, таму започна војна, којашто трае до денешен ден Токму за своето искуство ...

Експерти: Колку повеќе на терен губи ИД во Сирија, толку повеќе ќе извезува тероризам

Локално - 23.03.2016

“Зошто Ракка може да биде толерирана, а леглото на Ал Каеда не можеше?” Нападите во Брисел покажаа дека терористичката мрежа “Исламска држава” се уште е способна да врши големи напади и покрај притисокот на кој е изложена, сметаат експертите, ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Шеталиште - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета се ...

Неколку пораки кои ги оставија терористите после терористичкиот напад во Брисел

think.mk - 23.03.2016

​Исламското терористичко подземје преку терористичките напади на аеродромот и во метрото во Брисел испраќа неколку пораки до меѓународната заедница, смета аналитичарот на рускиот весник „Комерсант” Максим Јусин.

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

ТВ21 - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци од Косово се уапсени во Германија, како осомничени за терористичките напади во Брисел.

Германски медиуми: Тројца Албанци поврзани со терористите во нападот врз Брисел

Дневник - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел. - Албанците се осомничени за поврзаност со терористичките напади што се ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Репортер - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. – Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Република - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијата на Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел кои се случија на Националниот аеродром „Завентем“ и во метрото на метро-станицата „Малбек“, а во кои 31 лице го загуби животот, ...

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

Република - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел, пренесе МИА.

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

Press24 - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел. - Албанците се осомничени за поврзаност со терористичките напади што се ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Нетпрес - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. – Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

ЕК: Бесот поради нападите во Брисел не треба да се насочува кон бегалците

Репортер - 23.03.2016

Европската комисија денеска соопшти дека бесот поради терористичките напади во Брисел не треба да се насочува кон бегалците од Блискиот Исток, реагирајќи на тој начин на изјавите на неколкумина десничарски политичари кои заговараат поостра ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Нетпрес - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

САД предупредува: Терористите повторно ќе нападнат - мета се спортски настани и туристички места

Press24 - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. - Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

Еве колку ја чинеа Белгија терористичките напади

Press24 - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

ГАЛЕРИЈА: Брисел полека заживува по нападите

Press24 - 23.03.2016

Брисел полека заживува по нападите вчера. Погледнете што се случува ...

Медведев: По нападите во Брисел РФ може да преиспита некои свои приоритети

Руска реч - 23.03.2016

Нападите ќе имаат сериозно влијание врз политиката на Европа, смета премиерот на Русија Дмитриј ...

Видео во живо од апсењето на третиот теротист од Брисел

Press24 - 23.03.2016

Наџим Лахру е третиот терорист од вчерашните бомбашки напади кој не се разнесе на аеродромот во Брисел каде загинаа 31 лице а 200 се повредени, е ...

Фудбалерот на Белгија кој избегна три терористички напади

Оff.net - 23.03.2016

Белгискиот репрезентативец Џејсон Денаер е играч на Манчестер Сити на позајмица во турскиот Галатасарај. Во последните 10 дена избегнал дури три терористички ...

Уапсен третиот терорист по кој беше пуштена потерница за бомбашките напади во Брисел

Press24 - 23.03.2016

Третиот терорист од вчерашните бомбашки напади кој не се разнесе на аеродромот во Брисел каде загинаа 31 лице а 200 се повредени, е уапсен. Наџим Лахру, е единствениот од тројцата терористи, кој не се разнесе.

ФБИ и Њујоршката полиција доаѓаат во Брисел да истражуваат за американските жртви

ТВ21 - 23.03.2016

Федералното биро за истраги (ФБИ) на Соединетите американски држави, заедно со Њујоршката полиција, денеска ќе пристигнат во Брисел со свои експерти со цел да ги истражат потенцијалните американски жртви од вчерашните терористички напади во главниот ...

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

Денешен - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел. – Албанците се осомничени за поврзаност со терористичките напади што се ...

Британија им препорача на своите граѓани да не патуваат во Брисел

Денешен - 23.03.2016

Форин офисот им препорача на британските граѓани да не патуваат во Брисел по вчерашните напади. – Белгиските власти сега советуваат да не се патува до Брисел. Ние ве советуваме да ги следите препораките на белгиските власти за безбедност, се вели во ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Денешен - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. – Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

Полицијата трага по четвртиот терорист

Press24 - 23.03.2016

Полицијата во Белгија трага по четвртиот терорист кој вчера ги изврши крвавите напади кои го потресоа светот, на Аеродромот и метро станицата во Брисел. Двајцата браќа терористи се уапсени, а пред некој час полицијата го уапси и третиот напаѓач.

Тоскас: Нема причини за загриженост во Грција по нападите во Брисел

Денешен - 23.03.2016

Нема причини за загриженост во Грција по терористичките напади во Брисел, изјави грчкиот министер за заштита на граѓаните, Никос Тоскас. Тој додаде дека Грција не е цел, но и покрај тоа треба да се има предвид дека низ земјата поминуваат голем број ...

Терористичките напади го одложија пријателскиот дуел во Брисел

Вечер - 23.03.2016

Нормално, глваната причина поради која е откажан овој натпревар се терористичките напади во Брисел и стравот од можно повторување Фудбалската федерација на Белгија потврди дека пријателскиот натпревар против селекцијата на Португалија, што требаше ...

ФБИ и Њујоршката полиција доаѓаат во Брисел да истражуваат за американските жртви

Денешен - 23.03.2016

Федералното биро за истраги (ФБИ) на Соединетите американски држави, заедно со Њујоршката полиција, денеска ќе пристигнат во Брисел со свои експерти со цел да ги истражат потенцијалните американски жртви од вчерашните терористички напади во главниот ...

Членки на НАТО одлучни во борбата против тероризмот

Макфакс - 23.03.2016

Северноатланскиот совет, во кој членуваат амбасадорите на земјите членки на НАТО, во заедничка изјава во средата најостро ги осудија терористичките напади во Брисел и ја потврдија својата одлучност во борбата против тероризмот, пренесуваат светските ...

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Денешен - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

Нападите во Брисел нема да бидат последни

МРТ - 23.03.2016

Нападите во Брисел нема да бидат последни, но нов напад е невозможно да се предвиди каде и кога ќе се случи, сметаат двајца американски генерали со големо искуство во мировните мисии и операции против терористички организации.

Не стивнуваат реакциите по нападите во Брисел

МРТ - 23.03.2016

Кралот на Белгија, Филип изјави дека 22-ри март никогаш повеќе нема да биде ист... Не стивнуваат реакциите со осуда за терористичките напади по вчерашниот црн ден за Белгија. Кралот на Белгија, Филип изјави дека 22-ри март никогаш повеќе нема да ...

(ФОТО) МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА НА ИЗРАЕЛ: Во Брисел почна Третата светска војна

Репортер - 23.03.2016

Израелскиот министер за одбрана Моше Јалон, по терористичките напади во Брисел изјави дека Европа мора да се соочи со фактот дека започна Третата светска војна! Jaлон истакна дека западната култура се наоѓа под тешки напади на радикалните исламски ...

Терористички напади во Брисел: Се трага по третиот осомничен

МРТ - 23.03.2016

Двајца браќа ги извршиле терористичките напади во Брисел. Едниот активирал експлозив на аеродромот, другиот во метрото. Полицијата ги идентификуваше. По третиот осомничен сѐ уште се трага.

Терористичките напади ја чинат Белгија четири милијарди евра

Lider - 23.03.2016

Четири милијарди евра загуба ќе ја чинат економијат ана Кралството Белгија вчерашните терористички напади во Брисел, кои се случија на Националниот аеродром Завентем и во метрото на метро-станицата Малбек, а во кои 31 лице го загуби животот, додека ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Канал 77 - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета се ...

ЕК: Бесот поради нападите во Брисел не треба да се насочува кон бегалците

Lider - 23.03.2016

Европската комисија денеска соопшти дека бесот поради терористичките напади во Брисел не треба да се насочува кон бегалците од Блискиот Исток, реагирајќи на тој начин на изјавите на неколкумина десничарски политичари кои заговараат поостра ...

Германски медиуми: Албанци осомничени за нападот во Брисел

Lider - 23.03.2016

Германски медуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството на Баварија, јавија дека тројца Албанци се уапсени во Германија,како осомничени за терористичките напади во Брисел. – Албанците се осомничени за поврзаност со терористичките напади што се ...

ФБИ и Њујоршката полиција доаѓаат во Брисел да истражуваат за американските жртви

Lider - 23.03.2016

Федералното биро за истраги (ФБИ) на Соединетите американски држави, заедно со Њујоршката полиција, денеска ќе пристигнат во Брисел со свои експерти со цел да ги истражат потенцијалните американски жртви од вчерашните терористички напади во главниот ...

Британија им препорача на своите граѓани да не патуваат во Брисел

Lider - 23.03.2016

Форин офисот им препорача на британските граѓани да не патуваат во Брисел по вчерашните напади. – Белгиските власти сега советуваат да не се патува до Брисел. Ние ве советуваме да ги следите препораките на белгиските власти за безбедност, се вели во ...

Стејт департментот предупредува на ризик од патување во Европа

Lider - 23.03.2016

САД ги предупредија граѓаните на потенцијален ризик од патување во Европа, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади ширум континентот. – Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади ширум Европа, а мета ...

Тоскас: Нема причини за загриженост во Грција по нападите во Брисел

Lider - 23.03.2016

Нема причини за загриженост во Грција по терористичките напади во Брисел, изјави грчкиот министер за заштита на граѓаните, Никос Тоскас. Тој додаде дека Грција не е цел, но и покрај тоа треба да се има предвид дека низ земјата поминуваат голем број ...

„Комерсант“: Зошто терористите токму сега го нападнаа Брисел ?

Lider - 23.03.2016

Терористичкиот напад е намерно организиран токму во Брисел, каде минатата недела беше уапсен организаторот на терористичкиот напад во Париз, смета аналитичарот на весникот „Комерсант“ Максим Јурин.

Туск: ЕУ ќе им помогне на Брисeл, Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

24 Вести - 22.03.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Европската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утрово се случија во Брисел, во кои загинаа десетици лица, а ...

Туск: ЕУ ќе им помогне на Брисeл, Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

Телма - 22.03.2016

Претседателто на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

Обама: Светот мора да се обедини во борбата против тероризмот

Телма - 22.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска од Хавана ги осуди нападите во Брисел и нагласи дека САД се ќе направат да им помогнат на белгиските власти да ги пронајдат одговорните. - Ќе направиме се што е потребно за да го поддржиме нашиот ...

Реакција на европски лидери по нападите во Брисел

Телма - 22.03.2016

Тероризмот го погоди срцето на Европа. Моите мисли се со жртвите и нивните најблиски. Да останеме силни, храбри и верни на нашите вредности, наведе еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот налог на Твитер.

Сочувство од Димитриев до белгискиот премиер, Шарл Мишел

Телма - 22.03.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев по повод терористичките напади во Брисел испрати телеграма со сочувство до белгискиот премиер, Шарл Мишел.

Брисел во вонредна состојба по нападите

Телма - 22.03.2016

По терористичкиот напад во Брисел, целосно е запрен јавниот сообраќај, а апелот до граѓаните е да останат дома. Под клуч се и сите училишта и децата не се пуштаат дома, се додека не се процени дека е безбедно за нив.

(Фотогалерија)Брисел по нападите- луѓето изразуваат сочувство и оставаат пораки за мир

Телма - 22.03.2016

Луѓето во Белгија на плошадатите со шарени креди останаат пораки на солидарност по терористичките напади во Брисел во кои загинаа најмалку 31 човек, а над 100 се ранети. Други, пак, во знак на сочувство за загинатите палат свеќи и остваат ...

Меѓу жртвите нема македонски државјани

24 Вести - 22.03.2016

Меѓу жртвите во денешните терористички напади во Брисел нема македонски државјани, информираат од македонската амбасада во Брисел и македонското Министерство за надворешни работи. Министерството за надворешни работи денеска упатија за сите ...

Европа на нозе по терористичките напади во Брисел

Телма - 22.03.2016

Високиот претставник на ЕУ за надворешна полиотика и безбедност Федерика Могерини не успеа да ги сокрие емоциите поради терористичките напади во Брисел. Првата прегратка во знак на поддршка ја доби од Јорданскиот министер за надворешни работи.

САД преземаат заштитни мерки против нов терористички напад

Глас на Америка - 22.03.2016

Властите на Вашинтон и Њујорк велат дека во моментов нема веродостојна закана Американските власти презедоа итни заштитни мерки против нов терористички напад, неколку часа по трите смртоносни експлозии на аеродром и подземна железничка станица во ...

Граѓаните од целиот свет, заедно со светските лидери се солидаризираа со граѓаните од Брисел

24 Вести - 22.03.2016

Светот се обедини во осуда за терористичките напади во Брисел. Сочувсто и поддршка стигнаа од сите светски лидери. Граѓаните пак на повеќе држави се солидаризирата со бриселчани. Пораката што дојде од сите е дека потребно е сполена борба со ...

Туск: ЕУ ќе им помогне на Брисeл, Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

Вест - 22.03.2016

Претседателто на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што се случија во Брисел.

Попоски кај белгиската амбасадорка во Македонија по нападите во Брисел

Вест - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите на средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски со амбасадорката на Кралството Белгија во Република Македонија Аник Ван Калстер, на која Попоски, како што ...

Остри осуди во светот по нападите во Брисел

Утрински - 22.03.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел.

Сочувство од Иванов до белгискиот крал Филип

Вест - 22.03.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод терористичките напади во Брисел упати сочувство до белгискиот крал Филип. - Со длабока загриженост ја примив веста за грозоморните напади во Брисел.

Луѓето во Брисел можат да ги напуштат зградите во кои мораат да останат поради нападите

Вест - 22.03.2016

Властите во Брисел им дозволија на жителите и работните луѓе од градот да ги напуштат живеалиштата и канцелариите. Претходно денеска, сите беа повикани да останат таму каде што се наоѓаат во моментот, откако градот стана жртва на три терористички ...

По нападите во Брисел ФБИ се координира со белгиските власти

Вест - 22.03.2016

Високи американски воени и правосудни претставници се информирани за нападите во Брисел, а ФБИ веќе почна координација со другите американски безбедносни агенции и со белгиските власти, изјавија американски претставници, цитирани од британските ...

Обама: Светот мора да се обедини во борбата против тероризмот

Вест - 22.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска од Хавана ги осуди нападите во Брисел и нагласи дека САД се ќе направат да им помогнат на белгиските власти да ги пронајдат одговорните. - Ќе направиме се што е потребно за да го поддржиме нашиот ...

Франсоа Оланд: Нападната е цела Европа

Капитал - 22.03.2016

„Со нападите во Брисел, погодена е цела Европа“, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд за денешните напади на аеродромот и во метро станица во Брисел во кои загинаа и се ранети повеќе луѓе.

Европските лидери со остра осуда за нападите во Брисел

Р.С.Европа - 22.03.2016

Европските лидери ги осудија смртоносните терористички напади во Брисел. „Овие напади повторно го допреа дното од терористите во служба на омраза и насилство“, рече денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

„Tеророт го погоди срцето на Европа“ – Могерини, Туск и Хан за нападите во Брисел

Капитал - 22.03.2016

Терористички акти, гласи оценката на европските функционери за денешните напади на аеродромот и метро станицата во Брисел. Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, истакна дека „денеска е ...

Facebook Safety Check - чекирајте се дека сте безбедни во Брисел!

Телефони.мк - 22.03.2016

Facebook ја активира опцијата Safety Check после терористичкиот напад во Брисел, преку која може да им се јавите на најблиските дека сте безбедни. „Брзо пронајдете ги и поврзете се со пријателите во дадената област.

Експерти: Терористите лесно доаѓаат до транзитните зони на аеродромите

Капитал - 22.03.2016

Според непотврдени информации двајца се уапсени поради терористичките напади во Брисел, а Франс Прес пренесе изјава на белгиската Влада дека „стравуваат оти виновниците сѐ уште се на слобода“.

Сочувство од Иванов до белгискиот крал Филип

Утрински - 22.03.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод терористичките напади во Брисел упати сочувство до белгискиот крал Филип. - Со длабока загриженост ја примив веста за грозоморните напади во Брисел.

Терористичкиот бран го парализира Брисел

Deutsche Welle - 22.03.2016

Белгијците се во шок. Нивниот главен град беше сцена на серија смртоносни бомбашки напади. Во Брисел владее вонредна состојба и јавниот живот е парализиран. Серијата бомбашки напади на аеродромот и во метро станицата го погоди во срцето главниот ...

Хан: Тероризмот го погоди срцето на Европа

Вест - 22.03.2016

Тероризмот го погоди срцето на Европа. Моите мисли се со жртвите и нивните најблиски. Да останеме силни, храбри и верни на нашите вредности, наведе еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот налог на Твитер.

Напади насочени не само кон Белгија туку кон цела Европа

Deutsche Welle - 22.03.2016

По серијата терористички напади во Брисел, европската јавност повторно е ужасната и во шок. Во изјавите на осуда бројни државници упатуваат дека Брисел бил нападнат како симбол на цела Европа.

Психоза на страв во Брисел

Утрински - 22.03.2016

Горан Адамовски Нема загинати или повредени македонски државјани во вчерашните симултани самоубиствени напади во Брисел, велат првичните информации од македонската амбасада во белгиската престолнина.

Терор во европската престолнина

Утрински - 22.03.2016

Има тајна врска меѓу апсењето на Салех Абделсалам, „мозокот“ на масакрот во Париз, со вчерашните напади Терористичките напади во Брисел дојдоа како „новинска вест во низа“ по неколкуте крвави напади во Турција, но и многу побргу отколку што се ...

Сочувство од Иванов до белгискиот крал Филип

МКД - 22.03.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод терористичките напади во Брисел упати сочуство до Кралот на Белгијците, Н.В. Филип. Во продолжение во целост ви го пренесуваме писмото.

Пораки за поддршка на Белгија се шират по социјалните мрежи (ФОТО)

МКД - 22.03.2016

Целиот свет сочувствува со Белгија, по терористичките напади во Брисел, каде има загинати и повредени. На социјалните мрежи луѓето почнаа да изразуваат сочувство за граѓаните на Брисел, а во нивните објави најчесто е вклучен Манекен Пис или Момчето ...

Емотивни цртежи: Светот сочувствува со Белгијците по терористичките напади во Брисел

Фемина - 22.03.2016

Денес светот го потресе нова трагедија. Утринава одекна веста за терористички напади во престолнината на Белгија, Брисел. Најмалку 34 лица ги загубија своите животи, а повеќе од 100 се повредени.

Моќно: Плоштад во Брисел испишан со пораки за љубов и мир по терористичките напади

Фемина - 22.03.2016

Пораки за непокорност, мир, љубов и солидарност прекрија плоштад во Брисел по утринските терористички напади кои однесоа најмалку 34 животи. Исламската држава ја презеде одговорноста за грозоморните експлозии кои повредија и над 230 лица.

Реакција на европските лидери по нападите во Брисел

А1 On - 22.03.2016

Тероризмот го погоди срцето на Европа. Моите мисли се со жртвите и нивните најблиски. Да останеме силни, храбри и верни на нашите вредности, наведе еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот налог на Твитер.

МНР: Нема загинати и повредени македонски државјани во нападите во Брисел

МК News - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите на средбата помеѓу министерот Никола Попоски и амбасадорката на Кралството Белгија во Република Македонија Аник Ван Калстер, на која Попоски изрази длабоко сочувство за ...

Луѓето во Брисел можат да ги напуштат зградите во кои мораат да останат поради нападите

Орбис - 22.03.2016

Властите во Брисел им дозволија на жителите и работните луѓе од градот да ги напуштат живеалиштата и канцелариите. Претходно денеска, сите беа повикани да останат таму каде што се наоѓаат во моментот, откако градот стана жртва на три терористички ...

Facebook Safety Check: Покажете дека сте на безбедно по терористичките напади во Брисел

МК News - 22.03.2016

Доколку има Македонци во Брисел, нека ја искористат апликацијата на Фејсбук за да покажат дека се на безбедно. По двата терористички напади во Брисел, кои се случија утрово, Фејсбук направи апликација за да може сите оние кои во моментот се наоѓаат ...

Сочувство од Димитриев до белгискиот премиер Шарл Мишел

+инфо - 22.03.2016

Претседателот на Владата за спроведување на изборите Емил Димитриев по повод терористичките напади во Брисел испрати телеграма со сочувство до белгискиот премиер, Шарл Мишел. „Со згрозеност ја примив веста за терористичките напади на Брисел, во кои ...

Обама: Светот мора да се обедини во борбата против тероризмот

А1 On - 22.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска од Хавана ги осуди нападите во Брисел и нагласи дека САД се ќе направат да им помогнат на белгиските власти да ги пронајдат одговорните. – Ќе направиме се што е потребно за да го поддржиме нашиот ...

Реакција на европски лидери по нападите во Брисел

МК News - 22.03.2016

Тероризмот го погоди срцето на Европа. Моите мисли се со жртвите и нивните најблиски. Да останеме силни, храбри и верни на нашите вредности, наведе еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот налог на Твитер.

Сирија: Нападите во Брисел се последица на толерирањето на тероризмот

А1 On - 22.03.2016

Сирија денеска оцени дека нападите во Брисел се „неизбежен резултат на погрешната политика и толерирањето на тероризмот“ и Дамаск апелира за меѓународни напори во борба против таквиот феномен.

Туск: ЕУ ќе им помогне на Брисeл, Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

А1 On - 22.03.2016

Претседателто на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

Од кабинетот на Меркел: Терористите никогаш нема да победат

Либертас - 22.03.2016

Шефот на кабинетот на канцеларката Ангела Меркел веднаш по нападите во Брисел ги повика Германците да ја искажат својата солидарност со Белгија. Најблискиот соработник на канцеларката Петер Алтмајер на твитер објави порака „Терористите никогаш нема ...

Сирија: Нападите во Брисел се последица на толерирањето на тероризмот

+инфо - 22.03.2016

Сирија денеска оцени дека нападите во Брисел се „неизбежен резултат на погрешната политика и толерирањето на тероризмот“ и Дамаск апелира за меѓународни напори во борба против таквиот феномен.

Луѓето во Брисел можат да ги напуштат зградите во кои мораа да останат поради нападите

А1 On - 22.03.2016

Властите во Брисел им дозволија на жителите и работните луѓе од градот да ги напуштат живеалиштата и канцелариите. Претходно денеска, сите беа повикани да останат таму каде што се наоѓаат во моментот, откако градот стана жртва на три терористички ...

МНР: Нема загинати и повредени македонски државјани во нападите во Брисел

+инфо - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите на средбата помеѓу министерот Никола Попоски и амбасадорот на Кралството Белгија во Република Македонија Аник Ван Калстер, на која Попоски изрази длабоко сочувство за ...

По нападите во Брисел ФБИ се координира со белгиските власти

+инфо - 22.03.2016

Високи американски воени и правосудни претставници се информирани за нападите во Брисел, а ФБИ веќе почна координација со другите американски безбедносни агенции и со белгиските власти, изјавија денеска американски претставници, цитирани од ...

Реакција на европски лидери по нападите во Брисел

+инфо - 22.03.2016

Тероризмот го погоди срцето на Европа. Моите мисли се со жртвите и нивните најблиски. Да останеме силни, храбри и верни на нашите вредности, наведе еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот налог на Твитер.

Берлин: Терористите никогаш нема да победат

+инфо - 22.03.2016

Шефот на кабинетот на канцеларката Ангела Меркел веднаш по нападите во Брисел ги повика Германците да ја искажат својата солидарност со Белгија. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, најблискиот соработник на канцеларката Петер Алтмајер на ...

По нападите во Брисел ФБИ се координира со белгиските власти

А1 On - 22.03.2016

Високи американски воени и правосудни претставници се информирани за нападите во Брисел, а ФБИ веќе почна координација со другите американски безбедносни агенции и со белгиските власти, изјавија денеска американски претставници, цитирани од ...

Facebook го активираше Safety Check за Брисел

Кајгана - 22.03.2016

Социјалната мрежа Facebook ја активираше Safety Check процедурата за Брисел по денешните терористички напади во кои беа убиени најмалку 34 луѓе. Станува збор за процедура што се активира за време на терористички напади и големи несреќи, со цел да се ...

Туск: ЕУ ќе им помогне на Брисeл, Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

+инфо - 22.03.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

15 места во Македонија на кои си најсигурен од терористички напад

Mojo.mk - 22.03.2016

1. Концерт на Јоце Панов. Терористите се глупави, но не до толку да нападнат празна сала 2. Втора проекција на секој македонски филм. На првата поминаа сите да се сликаат и за да видат глумците дека најблиските им поминале на промоцијата и ги ...

Обама: Светот мора да се обедини во борбата против тероризмот

+инфо - 22.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска од Хавана ги осуди нападите во Брисел и нагласи дека САД се ќе направат да им помогнат на белгиските власти да ги пронајдат одговорните. - Ќе направиме се што е потребно за да го поддржиме нашиот ...

Миленко се сити на терористичките напади во Брисел и се жали дека Фејсбук му го избришале коментарот

Либертас - 22.03.2016

Миленикот на власта, Миленко Неделковски, денешниот ден го искористи за „ситење“ на жителите на Брисел каде денеска се случија терористички напади. Преку својата Фејсбук страница тој од сабајлево пишуваше коментари кое се под секое ниво.

Европските лидери реагираат по немилиот настан во Брисел

Телеграф - 22.03.2016

Цела Европа се крена на нозе по експлозиите во Брисел. На луѓето што по социјалните мрежи објавуваат жалење им се приклучија и европските лидери. Погледнете ги нивните изјави Цела Европа се крена на нозе по експлозиите во Брисел.

Реакција на европските лидери по нападите во Брисел

Точка - 22.03.2016

Тероризмот го погоди срцето на Европа. Моите мисли се со жртвите и нивните најблиски. Да останеме силни, храбри и верни на нашите вредности, наведе еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот налог на Твитер.

СОЧУВСТВО ОД ДИМИТРИЕВ: Нападот во Брисел е атак врз идејата за обединета Европа

Телеграф - 22.03.2016

Претседателот на Владата потенцира дека Република Македонија остро ги осудува и се спротивставува на секаков вид на терористички напади и одлучно стои во борбата против тероризмот Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на ...

Туск: ЕУ ќе им помогне на Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

Точка - 22.03.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

Попоски и изрази сочувство на амбасадорката Ван Калстер за загинатите во нападите во Брисел

Точка - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите на средбата помеѓу министерот за надворешни работи Никола Попоски и амбасадорот на Белгија, Аник Ван Калстер, на која шефот на дипломатијата и изрази длабоко сочувство ...

Димитриев: Мислите и молитвите на македонските граѓани се со граѓаните на Белгија

Канал5 - 22.03.2016

Телеграма со сочувство до белгискиот премиер Шарл Мишел и до народот на Белгија упати премиерот Емил Димитриев. „Во овие тешки мигови на тага на пријателскиот народ на Белгија, дозволете ми да изразам сочувство на семејствата на жртвите на овој ...

Попоски се сретна со амбасадорката на Белгија

Телеграф - 22.03.2016

Покрај терористичките напади во Брисел, во фокус на разговорите помеѓу Попоски и Калстер беа и меѓусебната соработка, евроинтегративниот процес на Република Македонија и мигрантско-бегалската криза Терористичките напади во престолнината на Белгија ...

Бомбаши самоубијци се подготвуваат за напади во Европа

Точка - 22.03.2016

Повеќе од 90 бомбаши самоубијци се подготвуваат да извршат напади во најголемите градови во Европа, пишува во интерен извештај на француската полиција. Во документот се наведува дека терористите напредуваат во техниките за шифрирање и правење ...

Сочувство од Иванов до белгискиот крал Филип

Сител - 22.03.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод терористичките напади во Брисел упати сочувство до белгискиот крал Филип. - Со длабока загриженост ја примив веста за грозоморните напади во Брисел.

Европските лидери изразија сочувство за случувањата во Брисел

Локално - 22.03.2016

Тероризмот го погоди срцето на Европа. Моите мисли се со жртвите и нивните најблиски. Да останеме силни, храбри и верни на нашите вредности, наведе еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот налог на Твитер.

Луѓето во Брисел можат да ги напуштат зградите во кои мораат да останат поради нападите

Сител - 22.03.2016

Властите во Брисел им дозволија на жителите и работните луѓе од градот да ги напуштат живеалиштата и канцелариите. Претходно денеска, сите беа повикани да останат таму каде што се наоѓаат во моментот, откако градот стана жртва на три терористички ...

Средба на Попоски со белгискиот амбасадор Аник Ван Калстер

Сител - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите денеска на средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски со амбасадорката на Кралството Белгија во Република Македонија Аник Ван Калстер, на која Попоски, ...

МНР: Во Брисел нема загинати и повредени македонски државјани

Локално - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите на средбата помеѓу МНР Никола Попоски и Амбасадорот на Кралството Белгија во Република Македонија г-ѓа Аник Ван Калстер, на која МНР Попоски изрази длабоко сочувство за ...

Обама: Светот мора да се обедини во борбата против тероризмот

Сител - 22.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска од Хавана ги осуди нападите во Брисел и нагласи дека САД се ќе направат да им помогнат на белгиските власти да ги пронајдат одговорните. - Ќе направиме се што е потребно за да го поддржиме нашиот ...

Сочувство од Иванов до белгискиот крал Филип

Телеграф - 22.03.2016

Со длабока загриженост ја примив веста за грозоморните напади во Брисел. Во овие мигови на длабока тага, дозволете ми во име на граѓаните на Република Македонија, да изразам искрено сочувство и да Ве поддржам и охрабрам во истрајноста и решителноста ...

ВО ЖИВО: Еве што се случува во моментов во Брисел

Сител - 22.03.2016

По крвавите напади во кои има и загинати и повредени, еве што се случува во моментов во ...

Полицијата уапси двајца терористи за нападите во Брисел

Сител - 22.03.2016

Две лица се уапсени по нападите во Брисел кои утрово го потресоа светот. Полицјата стави лисици на рацете на двајца од терористите кои сееја крв и страв. Првата експлозија одекна на Аеродромот, а набрзо следуваше и втора.

Деведесет бомбаши самоубијци се подготвуваат да извршат напади во Европа

Курир - 22.03.2016

Повеќе од 90 бомбаши самоубијци се подготвуваат да извршат напади во најголемите градови во Европа, пишува во интерен извештај на француската полиција. Во документот се наведува дека терористите напредуваат во техниките за шифрирање и правење ...

ЕК по нападите во Брисел порачува: Обединети сме против тероризмот

Точка - 22.03.2016

Европската комисија продолжува со својата работа, изјави портпаролот на ЕК по терористичките напади во вторникот утрото во Брисел, од кои еден беше изведена на станицата на подземната железница на помалку од 500 метри од седиштето на Комисијата.

Туск изрази сочуство и најави справување со тероризмот во ЕУ

Локално - 22.03.2016

Претседателто на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

Сочувство од Иванов до белгискиот крал Филип

Канал5 - 22.03.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод терористичките напади во Брисел упати сочувство до белгискиот крал Филип. - Со длабока загриженост ја примив веста за грозоморните напади во Брисел.

Facebook Safety Check: Покажете дека сте на безбедно по терористичките напади во Брисел

Курир - 22.03.2016

Доколку има Македонци во Брисел, нека ја искористат апликацијата на Фејсбук за да покажат дека се на безбедно. По двата терористички напади во Брисел, кои се случија утрово, Фејсбук направи апликација за да може сите оние кои во моментот се наоѓаат ...

Нападот во Брисел-одмазда за апсењето на „мозокот“ на париските напади во ноември?

Курир - 22.03.2016

Дали овој терористички напад е одмазда за апсењето на мозокот на терористичкиот напад во ноември минатата година во Париз, кога животот го загубија 130 лица? Крвавото утро во престолнината на Европа повлекува низа прашања, поврзување на можни ...

Брисел по нападите-цвеќе, свеќи и солзи на улиците

Локално - 22.03.2016

Со шарени креди граѓаните во Брисел оставаат пораки за солидарност по терористичките напади во Брисел во кои загинаа најмалку 31 лице а над 100 се ...

Чекирајте се дека сте безбедни во Брисел: Facebook ја активираше "Safety Check" опцијата

Точка - 22.03.2016

"Брзо пронајдете ги и поврзете се со пријателите во дадената област. Ако знаете дека се во ред, одбележете ги", стои во објаснувањето на Facebook. Друштвената мрежа Facebook после терористичките напади во Брисел ја активираше опцијата "Safety Check" ...

Обама: Треба да бидеме заедно против тероризмот VS Трамп: Имаме проблем со муслиманите

Локално - 22.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама ги коментираше терористичките напади во Брисел, велејќи дека Америка треба да ја поддржи Белгија во борбата за правда, пишува Huffington Post. “Ова е уште еден пример дека светот треба да се соедини.

Сочувство од Димитриев до белгискиот премиер, Шарл Мишел

Курир - 22.03.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев по повод терористичките напади во Брисел испрати телеграма со сочувство до белгискиот премиер, Шарл Мишел.

Последна фотографија пред масакрот: Осомничените биле снимени на аеродромот со куфери!

Точка - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи за кои постојат сомнежи дека го извеле терористичкиот напад на бриселскиот аеродром, во кој загинаа повеќе од 30 луѓе, а се повредени повеќе од 200.

Осуда и реакции за нападите во Брисел

Алфа - 22.03.2016

Солзи но и лутина кај европските и светски лидери по денешните бомбашки напади во Брисел. Заедничкиот став е дека повторно на кукавички начин терористите ја изразуваат својата омраза. Солзи но и лутина кај европските и светски лидери по денешните ...

Нема информации за македонски граѓани меѓу жртвите во Брисел

Алфа - 22.03.2016

Од македонската амбасада во Брисел за Алфа велат дека од страна на белгиските власти се уште не им е доставена листата на жртвите и очекуваат тоа да се случи во текот на денот. Нема сознанија дали има македонски граѓани меѓу жртвите во трите ...

Анализа на терористичкиот напад во Брисел: Зошто е нападната Европа и какви ќе бидат последиците?

Точка - 22.03.2016

Точниот број на загинати во денешниот терористички напад во Брисел и натаму е тешко да се утврди, но Европејците сега непрекинато поставуваат бројни прашања. Кој го нападна де-факто главниот град на Европа? Одговорот на тоа прашање релативно лесно е ...

Разузнавачките служби знаеле дека се подготвуваат терористички напади, но зошто не ги спречиле?

think.mk - 22.03.2016

Собраќајот во метрото е прекинат. Белгиските медиуми јавуваат дека разузнавачките служби на земјата знаеле дека се подготвуваат напади. Агенциите наведуваат дека пред двете експлозии се слушнале повици на арапски ...

Сочуство од Димитриев: Нападот во Брисел е атак врз идејата за обединета Европа

Вечер - 22.03.2016

Претседателот на Владата потенцира дека Република Македонија остро ги осудува и се спротивставува на секаков вид на терористички напади и одлучно стои во борбата против тероризмот Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на ...

ЕУ ќе им помогне на Брисeл, Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

Вечер - 22.03.2016

Претседателто на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

Димитриев испрати сочувство до белгискиот премиер

Нетпрес - 22.03.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев по повод терористичките напади во Брисел испрати телеграма со сочувство до белгискиот премиер, Шарл Мишел.

Туск: ЕУ ќе им помогне на Брисeл, Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

ТВ21 - 22.03.2016

Претседателто на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

Попоски на средба со белгискиот амбасадор Аник Ван Калстер

Press24 - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите денеска на средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски со амбасадорката на Кралството Белгија во Република Македонија Аник Ван Калстер, на која Попоски, ...

Обама: Светот мора да се обедини во борбата против тероризмот

Press24 - 22.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска од Хавана ги осуди нападите во Брисел и нагласи дека САД се ќе направат да им помогнат на белгиските власти да ги пронајдат одговорните. - Ќе направиме се што е потребно за да го поддржиме нашиот ...

Сочувство од Иванов до белгискиот крал Филип

МРТ - 22.03.2016

Иванов по повод терористичките напади во Брисел упати сочувство до белгискиот крал Филип... Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод терористичките напади во Брисел упати сочувство до белгискиот крал Филип.

Реакција на европски лидери по нападите во Брисел

Нетпрес - 22.03.2016

Тероризмот го погоди срцето на Европа. Моите мисли се со жртвите и нивните најблиски. Да останеме силни, храбри и верни на нашите вредности, наведе еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот налог на Твитер.

Средба на Попоски со белгискиот амбасадор Аник Ван Калстер

Денешен - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите денеска на средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски со амбасадорката на Кралството Белгија во Република Македонија Аник Ван Калстер, на која Попоски, ...

Сочувство од Димитриев до белгискиот премиер, Шарл Мишел

Press24 - 22.03.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев по повод терористичките напади во Брисел испрати телеграма со сочувство до белгискиот премиер, Шарл Мишел.

Туск: ЕУ ќе им помогне на Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

Нетпрес - 22.03.2016

Претседателто на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

Сирија: Нападите во Брисел се последица на толерирањето на тероризмот

Репортер - 22.03.2016

Сирија денеска оцени дека нападите во Брисел се „неизбежен резултат на погрешната политика и толерирањето на тероризмот“ и Дамаск апелира за меѓународни напори во борба против таквиот феномен.

Сочувство од Иванов до белгискиот крал Филип

Press24 - 22.03.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод терористичките напади во Брисел упати сочувство до белгискиот крал Филип. - Со длабока загриженост ја примив веста за грозоморните напади во Брисел.

Facebook Safety Check: Покажете дека сте на безбедно по терористичките напади во Брисел

Press24 - 22.03.2016

Доколку има Македонци во Брисел, нека ја искористат апликацијата на Фејсбук за да покажат дека се на безбедно. По двата терористички напади во Брисел, кои се случија утрово, Фејсбук направи апликација за да може сите оние кои во моментот се наоѓаат ...

Проверете дали се добро вашите пријатели во Брисел преку Фејсбук

Вечер - 22.03.2016

По двата терористички напади во Брисел, кои се случија утрово, „Фејсбук" направи апликација со која сите кои во моментот се наоѓаат во Брисел може да покажат дека се на безбедно. „ Facebook Safety Check " е истата апликација која се користеше за ...

Бомбаши самоубијци се подготвуваат за напади во Европа

Нетпрес - 22.03.2016

Повеќе од 90 бомбаши самоубијци се подготвуваат да извршат напади во најголемите градови во Европа, пишува во интерен извештај на француската полиција. Во документот се наведува дека терористите напредуваат во техниките за шифрирање и правење ...

Луѓето во Брисел можат да ги напуштат зградите во кои мораа да останат поради нападите

Репортер - 22.03.2016

Властите во Брисел им дозволија на жителите и работните луѓе од градот да ги напуштат живеалиштата и канцелариите. Претходно денеска, сите беа повикани да останат таму каде што се наоѓаат во моментот, откако градот стана жртва на три терористички ...

Берлин: Терористите никогаш нема да победат

Репортер - 22.03.2016

Шефот на кабинетот на канцеларката Ангела Меркел веднаш по нападите во Брисел ги повика Германците да ја искажат својата солидарност со Белгија. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, најблискиот соработник на канцеларката Петер Алтмајер на ...

Сочувство од Димитриев до белгискиот премиер, Шарл Мишел

Денешен - 22.03.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев по повод терористичките напади во Брисел испрати телеграма со сочувство до белгискиот премиер, Шарл Мишел.

Реакција на европски лидери по нападите во Брисел

Денешен - 22.03.2016

Тероризмот го погоди срцето на Европа. Моите мисли се со жртвите и нивните најблиски. Да останеме силни, храбри и верни на нашите вредности, наведе еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот налог на Твитер.

Полицијата уапси двајца терористи за нападите во Брисел

Вечер - 22.03.2016

Две лица се уапсени по нападите во Брисел кои утрово го потресоа светот. Полицјата стави лисици на рацете на двајца од терористите кои сееја крв и страв. Првата експлозија одекна на Аеродромот, а набрзо следуваше и втора.

Македонците во Брисел преку „Фејсбук“ може да покажат дали се на безбедно

Денешен - 22.03.2016

По двата терористички напади во Брисел, кои се случија утрово, „Фејсбук“ направи апликација со која сите кои во моментот се наоѓаат во Брисел може да покажат дека се на безбедно. „ Facebook Safety Check “ е истата апликација која се користеше за ...

Големи терористички напади и се закануваат на Европа

Press24 - 22.03.2016

Повеќе од 90 бомбаши самоубијци се подготвуваат да извршат напади во најголемите градови во Европа, пишува во интерен извештај на француската полиција. Во документот се наведува дека терористите напредуваат во техниките за шифрирање и правење ...

ПОВЕЌЕ ОД 90 БОМБАШИ ЧЕКААТ НАРЕДБА ЗА НАПАД НИЗ ЕВРОПА: Брисел е само почеток, цела Европа ќе биде под напад!

За Се - 22.03.2016

Француската полиција, во лов на џихадисти во својата земја, од ден во ден објавува нови информации од својот интерен извештај, во кој вид имале новинари на Њујорк Тајмс. Според податоците во извештајот, сигурно е дека терористите напредуваат во ...

Нападот во Брисел-одмазда за апсењето на „мозокот“ на париските напади во ноември?

Press24 - 22.03.2016

Дали овој терористички напад е одмазда за апсењето на мозокот на терористичкиот напад во ноември минатата година во Париз, кога животот го загубија 130 лица? Крвавото утро во престолнината на Европа повлекува низа прашања, поврзување на можни ...

Нападите во Брисел се последица на толерирањето на тероризмот

Вечер - 22.03.2016

Сирија денеска оцени дека нападите во Брисел се „неизбежен резултат на погрешната политика и толерирањето на тероризмот" и Дамаск апелира за меѓународни напори во борба против таквиот феномен Сирија денеска оцени дека нападите во Брисел се ...

Сочувство од Димитриев до белгискиот премиер, Шарл Мишел

МРТ - 22.03.2016

Во овие тешки мигови на тага на пријателскиот народ на Белгија, дозволете ми да изразам сочувство на семејствата на жртвите на овој варварски и антицивилизациски чин, а на повредените да им посакам брзо закрепнување.

Туск: Вџашен сум, но ЕУ ќе ѝ помогне на цела Европа против заканата од тероризам

Република - 22.03.2016

Претседателто на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

Околу 90 бомбаши самоубијци се подготвени да нападнат ширум Европа

Вечер - 22.03.2016

Француската полиција, во лов на џихадисти во својата земја, од ден во ден објавува нови информации од својот интерен извештај, во кој вид имале новинари на Њујорк Тајмс. Според податоците во извештајот, сигурно е дека терористите напредуваат во ...

Берлин: Терористите никогаш нема да победат

Денешен - 22.03.2016

Шефот на кабинетот на канцеларката Ангела Меркел веднаш по нападите во Брисел ги повика Германците да ја искажат својата солидарност со Белгија. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, најблискиот соработник на канцеларката Петер Алтмајер на ...

ВО ЖИВО: Еве што се случува во моментов во Брисел

Press24 - 22.03.2016

По крвавите напади во кои има и загинати и повредени, еве што се случува во моментов во ...

ГАЛЕРИЈА: Ексклузивни фотографии од улиците во Брисел

Press24 - 22.03.2016

По терористичкиот напад во Брисел, граѓаните палат свеќи за ...

„Комерсант“: Зошто терористите токму сега го нападнаа Брисел

Руска реч - 22.03.2016

Терористичкиот напад е намерно организиран токму во Брисел, каде минатата недела беше уапсен организаторот на терористичкиот напад во Париз, смета аналитичарот на весникот „Комерсант“ Максим ...

Фудбалот денес не е важен во Белгија

Оff.net - 22.03.2016

Брисел е погоден од терористички напади на две локации, а тоа се случува седум дена пред белгиската фудбалска репрезентација да ја пречека Португалија. Мечот е неизвесен, а на аеродромот каде имаше експлозија требал да слета брат му на Новак ...

ФОТО: Полицијата уапси двајца терористи за нападите во Брисел

Press24 - 22.03.2016

Две лица се уапсени по нападите во Брисел кои утрово го потресоа светот. Полицјата стави лисици на рацете на двајца од терористите кои сееја крв и страв. Првата експлозија одекна на Аеродромот, а набрзо следуваше и втора.

Македонците во Брисел преку „Фејсбук“ може да покажат дали се на безбедно

Република - 22.03.2016

По двата терористички напади во Брисел, кои се случија утрово, „Фејсбук“ направи апликација со која сите кои во моментот се наоѓаат во Брисел може да покажат дека се на безбедно. „ Facebook Safety Check “ е истата апликација која се користеше за ...

90 бомбаш-самоубијци се подготвуваат да извршат напади во Европа

Република - 22.03.2016

Повеќе од 90 бомбаши самоубијци се подготвуваат да извршат напади во најголемите градови во Европа, пишува во интерен извештај на француската полиција. Во документот се наведува дека терористите напредуваат во техниките за шифрирање и правење ...

Креативни пораки за мир по нападите во Брисел (ГАЛЕРИЈА)

Exclusive.mk - 22.03.2016

По терористичкиот напад во Брисел, на социјалните мрежи луѓето почнаа да изразуваат сочувство за граѓаните на Брисел, а во нивните објави најчесто е вклучен „Манекен Пис“ или Момчето што уринира, иконата на градот, што јасно покажува што мислат ...

Извештај: Околу 90 камикази се подготвени да нападнат ширум Европа

Макфакс - 22.03.2016

Француската полиција, во лов на џихадисти во својата земја, од ден во ден објавува нови информации од својот интерен извештај, во кој вид имале новинари на Њујорк Тајмс. Според податоците во извештајот, сигурно е дека терористите напредуваат во ...

Експлозии во Брисел, неизбежни ли се нови напади

Позитив.мк - 22.03.2016

Токму вчера претставници на безбедносните служби предупредуваа дека голем број на терористи се кријат во Европа градејќи нови мрежи и планови за терористички напади. Денес Брисел е нападнат и се чинеше дека ваква трагедија не може да се избегне по ...

Ексклузивни фотографии по терористичкиот напад во Белгија

Exclusive.mk - 22.03.2016

Денес, серија на координирани терористички напади, загинаа 34 лица, а повеќе од 200 се повредени во Брисел, Белгија. Нападите се случија на аеродромот и на метро станицата во близина на седиштето на ЕУ.

Сирија: Нападите во Брисел се последица на толерирањето на тероризмот

Денешен - 22.03.2016

Сирија денеска оцени дека нападите во Брисел се „неизбежен резултат на погрешната политика и толерирањето на тероризмот“ и Дамаск апелира за меѓународни напори во борба против таквиот феномен.

ЕК по нападите во Брисел порачува: обединети сме против тероризмот

Макфакс - 22.03.2016

Европската комисија продолжува со својата работа, изјави портпаролот на ЕК по терористичките напади во вторникот утрото во Брисел, од кои еден беше изведена на станицата на подземната железница на помалку од 500 метри од седиштето на Комисијата.

Oткако градот стана жртва на три терористички напади - Властите во Брисел им дозволија на жителите...

Press24 - 22.03.2016

Властите во Брисел им дозволија на жителите и работните луѓе од градот да ги напуштат живеалиштата и канцелариите. Претходно денеска, сите беа повикани да останат таму каде што се наоѓаат во моментот, откако градот стана жртва на три терористички ...

Попоски и изрази сочуство на амбасадорката Ван Калстер за загинатите во нападите во Брисел

Макфакс - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите на средбата помеѓу министерот за надворешни работи Никола Попоски и амбасадорот на Белгија, Аник Ван Калстер, на која шефот на дипломатијата и изрази длабоко сочувство ...

Обама: Ќе направиме сè напаѓачите од Брисел да се изнесат пред правдата

Репортер - 22.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама од Хавана порача дека САД ќе направат сè што е неопходно за напаѓачите од Брисел да се изнесат пред правдата. Белата куќа соопшти дека САД се во контакт со белгиските власти во врска со денешниот терористички ...

Кои напади ја потресоа Западна Европа во последната деценија?

Фактор - 22.03.2016

Бомби во три возови во предградијата на Мадрид, убија 191 лица на 11 март 2004 година. Нападот беше прогласен за најтежок напад на исламисти во Европа. Што се случи потоа? Крвавите напади на аеродромот и во метрото на Брисел, се во долгата низа ...

Реакции по терористичките напади: Европа е во воена состојба

МРТ - 22.03.2016

Светот повторно се соочува со тероризмот на европско тло. Белгиските власти се во потрага по организаторите, а Франција мобилизира дополнителни полициски сили. Соопшти дека Европа е во воена состојба, а терористичките закани растат.

Сирија вели дека „толерирањето на тероризмот“ доведе до бриселските напади

Макфакс - 22.03.2016

Во засебни соопштенија сириската влада во Дамаск и нејзиниот сојузник либанското шиитско движење Хезболах ги осудија и соопштија дека нападите во Брисел биле „неизбежен резултат од погрешната политика толерирањето на тероризмот“ а Сирија повика на ...

Европа е во војна откако ја отвори Пандорината кутија со убиството на Гадафи

Вечер - 22.03.2016

Вкупниот број жртви во денешната низа терористички напади во Брисел се уште не е познат, но веднаш почнаа да се поставуваат голем број прашања... Кој го нападна главниот град на Европа? Одговорот барем на ова прашање може лесно да се претпостави - ...

Сочувство од Димитриев до белгискиот премиер, Шарл Мишел

Lider - 22.03.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев по повод терористичките напади во Брисел испрати телеграма со сочувство до белгискиот премиер, Шарл Мишел.

Луѓето во Брисел можат да ги напуштат зградите во кои мораат да останат поради нападите

Lider - 22.03.2016

Властите во Брисел им дозволија на жителите и работните луѓе од градот да ги напуштат живеалиштата и канцелариите. Претходно денеска, сите беа повикани да останат таму каде што се наоѓаат во моментот, откако градот стана жртва на три терористички ...

Димитриев со сочувство до белгискиот премиер Шарл Мишел

Пулс24 - 22.03.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев по повод терористичките напади во Брисел испрати телеграма со сочувство до белгискиот премиер, Шарл Мишел.

Обама: Светот мора да се обедини во борбата против тероризмот

Lider - 22.03.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска од Хавана ги осуди нападите во Брисел и нагласи дека САД се ќе направат да им помогнат на белгиските власти да ги пронајдат одговорните. – Ќе направиме се што е потребно за да го поддржиме нашиот ...

Фејсбук апликација со која Македонците во Брисел може да покажат дали се на безбедно

Канал 77 - 22.03.2016

По двата терористички напади кои се случија утрово во Брисел, Фејсбук направи апликација која може да ја искористат сите оние кои во моментот се наоѓаат таму, за да покажат дека се на безбедно.

Деведесет бомбаши самоубијци се подготвуваат да извршат напади во Европа

Lider - 22.03.2016

Повеќе од 90 бомбаши самоубијци се подготвуваат да извршат напади во најголемите градови во Европа, пишува во интерен извештај на француската полиција. Во документот се наведува дека терористите напредуваат во техниките за шифрирање и правење ...

Туск: ЕУ ќе им помогне на Брисeл, Белгија и на цела Европа против заканата од тероризам

Lider - 22.03.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска прв од високите претставници на Еворпската унија изрази жалење и сочувство до семејствата на жртвите на терористичките напади што утринава се случија во Брисел, при кои загинаа 23 лица, а 50 се ...

Средба на Попоски со белгискиот амбасадор Аник Ван Калстер

Lider - 22.03.2016

Терористичките напади во престолнината на Белгија беа во фокусот на разговорите денеска на средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски со амбасадорката на Кралството Белгија во Република Македонија Аник Ван Калстер, на која Попоски, ...

Сите Македонци во Брисел, нека ја искористат апликацијата на Фејсбук за да покажат дека се на безбедно

Пулс24 - 22.03.2016

Доколку има Македонци во Брисел, нека ја искористат апликацијата на Фејсбук за да покажат дека се на безбедно. По двата терористички напади во Брисел, кои се случија утрово, Фејсбук направи апликација за да може сите оние кои во моментот се наоѓаат ...

Нападот во Брисел-одмазда за апсењето на „мозокот“ на париските напади во ноември?

Пулс24 - 22.03.2016

Дали овој терористички напад е одмазда за апсењето на мозокот на терористичкиот напад во ноември минатата година во Париз, кога животот го загубија 130 лица? Крвавото утро во престолнината на Европа повлекува низа прашања, поврзување на можни ...

Лондонската полиција добила наредби за подготвеност за серија напади

Кајгана - 21.03.2016

Лондонската полиција и единиците за специјални намени SAS добиле наредба да бидат подготвени за серија од десет истовремени терористички напади на улиците на британската престолнина, пишува неделното издание на весникот Times повикувајќи се на ...

Лондон се спрема за одбрана од 10 симултани терористички напади

Дневник - 21.03.2016

Лондонската полиција и единиците за специјални намени САС добиле наредба да бидат подготвени за серија од десет истовремени терористички напади на улиците на британската престолнина, што претставува драматична ескалација во подготвеноста на Лондон ...