TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Премиерот Груевски засега им пркоси на анализите дека Македонија е пред дестабилизација

Канал5 - 22.10.2006

Премиерот Груевски не се согласува со анализите на лондонски ,,Економист,, дека Македонија се наоѓа пред политички земјотрес, пред се поради неговото одбивање да коалицира со ДУИ на Ахмети. Груевски е спокоен и покрај предупредувањата дека расте загриженоста на меѓународната заедница за ситуацијата ...

Берлински sид

Вест - 21.10.2006

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Мајка му на Груевски доби сериозна конкуренција 1 Претседателите на земјите од југоисточна Европа се собраа во Караѓорѓево во Србија на Самит за борба против тероризмот и организираниот криминал. Убава дружба. Сите се лидери во земји во посткомунистичка транзиција.

Дијалог меѓу партиите

Вечер Прес - 21.10.2006

Секогаш го поддржувам дијалогот помеѓу политичките партии. На тој начин можат да се решаваат проблемите. Неодамнешната средба на премиерот Никола Груевски со лидерот на ДУИ, Али Ахмети е доказ на тие приближувања и верувам дека на овој начин на соработка, на меѓусебна доверба меѓу партиите ќе се ...

Тетово брка работа и не се плаши од меѓуалбански тензии

Дневник - 20.10.2006

Само мал дел од граѓаните страхуваат дека нетрпеливоста помеѓу ДУИ и ДПА може да се прелее и меѓу народот Спротивно на политичарите, граѓаните на Тетово не веруваат дека може да се случи внатреалбански судир поради нетрпеливоста и меѓусебните обвинувања на владејачката ДПА и опозициската ДУИ.

Среќен сум што се обнови политичкиот дијалог

Дневник - 20.10.2006

Нема причина зошто Али Ахмети не би ставил потпис на Охридскиот договор и ако нешто функционира, зошто да се трудите повторно да го измислите, вели Фуере Европретставникот Ерван Фуере вложи многу напори за да седнат на иста маса власта и опозицијата.

Груевски - Ахмети дијалог со ниски удари

Утрински - 20.10.2006

Едиторијал БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Груевски и Ахмети се поздравија! И водеа дијалог! Чудо големо, ќе рече некој. Но, за македонски прилики изгледа и е чудо големо. Се виде, и се чу, дека Груевски и Ахмети по четиригодишно меѓусебно игнорирање имале што да си кажат еден на друг.

Бучковски ги критикува Груевски, Црвенковски, Ахмети...

Утрински - 19.10.2006

Без пардон Експремиерот без влакна на јазикот ги сецираше политичките противници Поранешниот премиер Владо Бучковски беше вистинската „ѕвезда“ на вчерашната трибина на невладината организација „Разбуди се!“, чија намена, пред се', беше во воспоставувањето на првиот политички контакт меѓу премиерот ...

Груевски и Ахмети се поздравија, во дебатата жестоко се напаѓаа

Утрински - 19.10.2006

Не можете да реализирате економски манифест ако немате политички, порача лидерот на ДУИ БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Никола Груевски и Али Ахмети и' ставија крај на четиригодишната сага на меѓусебно игнорирање и отсуство на каква било политичка комуникација.

Лидерите го продлабочија јазот

Дневник - 19.10.2006

Премиерот и лидерот на ДУИ вчера прв пат се ракуваа и седнаа на иста маса, но на заминување Груевски го одбегна Ахмети Наместо да воспостават дијалог и да ги приближат ставовите, власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања уште толку ги заострија позициите на вчерашната лидерска средба во хотелот ...

Груевски и Ахмети се поздравија, ама не се разбраа

Време - 19.10.2006

ПОЛИТИЧКИТЕ ЛИДЕРИ НЕСПРЕМНИ ЗА ДИЈАЛОГ Сунчица Стојановска Спротивставени ставови, партиски препукувања, обвинувања за лошо владеење и без решение како понатаму – вака заврши вчерашната дебата посветена на политичкиот дијалог, на која првпат на заедничка маса седнаа претседателите на ВМРО - ДПМНЕ ...

Остар дијалог меѓу Груевски и Ахмети

Вечер Прес - 19.10.2006

Премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ Али Ахмети се ракуваа. По инсистирањето на Ахмети кај меѓународните претставници, Груевски прифати да седне на иста маса со водачот на поранешта ОНА. Долгоочекуваната прва тет а тет средба на лутите политички ривали се случи вчера на трибината "Дијалог ...

Груевски и Ахмети се ракуваа

А1 - 18.10.2006

И тоа се случи. Груевски и Ахмети се ракуваа. Не во Владата, не во Шипковица, туку во хотел во Скопје. Но и тука има симболика. Хотелот „Арка“ е на левата страна од Вардар. И не само дека се ракуваа, на изненадување, Груевски, Ахмети и Бучковски за можеби прв пат јавно го водеа дијалогот.

Нема консензус на политичките партии за важните законски решенија

Канал5 - 18.10.2006

По серија неуспешни обиди – Груевски и Ахмети денеска и официјално за прв пат се ракуваа – по инсистирање на меѓународната заедница дијалогот почна, иако не успеа да најдат компромис за ниту едно прашање, освен на површина да ги спротивстават различните позиции – се судрија околу законот за ...

Странците бараат сериозен дијалог

Дневник - 18.10.2006

Дипломатите се загрижени бидејќи нема комуникација помеѓу власта и опозицијата, а уште помалку на релација ДПА - ДУИ или ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ Дипломатите се загрижени бидејќи нема комуникација помеѓу власта и опозицијата, а уште помалку на релација ДПА - ДУИ или ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ.

Груевски и Ахмети ќе си видат очи

Време - 18.10.2006

ПРВА СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА ВМРО - ДПМНЕ И ДУИ Сунчица Стојановска Никола Груевски и Али Ахмети, лидерите на ВМРО - ДПМНЕ и на ДУИ, ќе се сретнат денеска во скопскиот хотел „Арка“, на трибина посветена на дијалогот меѓу политичките партии што ја организира граѓанското движење „Разбуди се!“.

Фуере задоволен од најавената средба Груевски - Ахмети

Утрински - 18.10.2006

Амбасадорот на ЕУ во земјава, Ерван Фуере, задоволен е од очекуваната средба меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, најавена за денеска. „Средбата меѓу премиерот Груевски и лидерот на ДУИ, Ахмети, е многу добра порака за политичките лидери да продолжат заедно во достигнувањето ...

Груевски и Ахмети на иста маса?!

Вечер Прес - 18.10.2006

Никој во ВМРО-ДПМНЕ, ниту во ДУИ не можеше да потврди дали нивните лидери Никола Груевски и Али Ахмети денеска конечно ќе ја остварат својата прва средба. Премиерот Груевски рано изутрина се враќа од посетата на Германија и не се знае дали ќе стаса на тркалезната маса на невладината организација ...

Неизвесно дали ќе дојде до средба Ахмети-Груевски

А1 - 17.10.2006

Се уште е неизвесно дали ќе дојде до средба Ахмети-Груевски. Лидерот на ДУИ засега ја нема прифатено поканата да учествува на утрешната дебата, на која свое присуство најави премиерот Груевски. Ќе дојде ли до прво ракување и тоа не во Владата или Шипковица, туку во хотел во Скопје.

Груевски и Ахмети сефте ќе седнат на заедничка маса

Утрински - 17.10.2006

Лидерите на четирите најголеми политички партии утре ќе дебатираат во Скопје Груевски и Али Ахмети, сепак, конечно ќе се сретнат. Но, тоа нема да се случи во Шипковица, како што бараше интегративецот, ниту во Клубот на пратениците, како што предлагаше премиерот.

Ахмети не бил за фотосесија и подигање на рејтингот на Груевски пред странците велат во ДУИ

Канал5 - 17.10.2006

Груевски и Ахмети тактизираат пред утрешната прва официјална средба – во ДУИ велат дека допрва ќе одлучуваат дали ќе ја прифатат поканата – а во владата молчат . Груевски и Ахмети тактизираат пред утрешната прва официјална средба во ДУИ велат дека допрва ќе одлучуваат дали ќе ја прифатат поканата а ...

ДУИ се плаши од внатреалбански судир

Дневник - 16.10.2006

ДПА не најавува дали ќе има средба меѓу Џафери и Ахмети, а во ДУИ стравуваат дека меѓупартиските тензии може да ескалираат до поголем судир Потребна е итна средба меѓу раководствата на ДУИ и ДПА за да се спречи нетрпеливоста и тензиите, кои се доведени до степен на вриење, да се прелеат во судир ...

ДПА преку МВР ќе се пресметува со структурите на Ахмети?

Време - 16.10.2006

ОТКАКО ЈА ОБВИНИ ДУИ ЗА 200 УБИСТВА ВО ТЕТОВСКО ДПА формирала неформална внатрепартиска група, составена од актуелни функционери во МВР, која ќе имала цел да ги гони криминалните структури што биле под заштита на ДУИ додека оваа партија беше на власт, неофицијално дознаваме од извори во ДПА.

Уште еден обид за средба Груевски - Ахмети, организиран трибина од невладиниот сектор

Канал5 - 16.10.2006

По серијата неуспешни обиди за средба, Груевски и Ахмети е се поизвесно дека в среда ќе се поздрават – поканети се да учествуваат на трибина за НАТО и Европската унија. По серијата неуспешни обиди за средба, Груевски и Ахмети е се поизвесно дека в среда ќе се поздрават поканети се да учествуваат на ...