TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Митриновски: не судам по налог на Маневски

Алфа - 12.12.2010

,,Министерот Маневски сака да ме разреши, затоа што не судам според неговите налози,, изјави за Алфа претседателот на Апелациониот суд-Скопје, Јордан Митриновски.

Бајруш Сејдиу останува во притвор

Утрински - 11.12.2010

Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу останува во истражниот затвор во Шутка.Тој нема да биде преместен во домашен притвор, ниту, пак, ќе има потреба од гаранциите во вредност од 1,4 милиони евра што ги ...

Македонија - Митриновски: Министерот Маневски сака да ме разреши

Вест - 11.12.2010

Освен против претседателот Јордан Митриновски, иницијатива за нестручност ќе биде поднесена и против судијата од скопска Апелација Исмаил Лимани.

Македонија - Бајруш Сејдиу останува во Шутка

Време - 11.12.2010

Горан Наумовски Валентина Стојанчевска Бајруш Сејдиу ќе остане во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари откако Врховниот суд вчера, на вонредна седница, ја поништи одлуката на Апелацискиот суд ...

Судии на нишан поради ослободувањето на Бајруш

Дневник - 11.12.2010

Судството го достигна дното кога судија треба да се плаши за својата одлука, вели Јордан Митриновски, претседател на Апелацискиот суд Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу ќе остане во притвор во затворот ...

Митриновски пред разрешување, Сејдиу останува во притвор,Маневски не е од тука

Н.Македонија - 11.12.2010

Врховниот суд по барање на јавниот обвинител вчера експресно одлучи Бајруш Сејдиу да остане во притвор, наспроти одлуката на Апелацискиот суд тој да се брани од домашен притвор, поради која ...

Сејдиу останува во притвор

А1 - 10.12.2010

Кумановскиот бос Бајруш Сејдиу сепак останува во затворот Шутка. Врховниот суд утринава ја преиспитал одлуката на скопска Апелација и одлучил тутунскиот бос Сејдиу да не излезе од притвор.

Бајруш Сејдиу останува во притвор во „Шутка“

Алсат-М - 10.12.2010

Бајруш Сејдиу ќе остане во затворот Шутка и нема да биде преместен во домашен притвор, реши денеска Врховниот суд по барањето на државиот јавен обвинител Љупчо Шврговски за заштита на законитоста за ...

Сите на нозе по одлуката за Бајруш

Утрински - 10.12.2010

Одлуката на Кривичниот совет на скопска Апелација да го замени притворот во истражниот затвор на кумановецот Бајруш Сејдиу со домашен притвор и со гаранција од висина од 1,4 милиони евра го крена на ...

Кој му врши притисок на претседателот на Апелација?

Канал5 - 10.12.2010

-Не е точно дека сме немале право да одлучуваме за укинување на притворот на Бајруш Сејдиу, Претседателот на Апелацискиот суд, Јован Митриновски ги отфрла тврдењата на неговите колеги од Врховниот ...

Судијата Митриноски Тврди: изложен сум на притисоци од Маневски

Телма - 10.12.2010

Бајруш Сејдиу ќе остане во затворот Шутка и нема да биде преместен во домашен притвор, реши денеска Врховниот суд по барањето на државиот јавен обвинител Љупчо Шврговски за заштита на законитоста за ...

Ексклузивно: Бајруш Сејдиу останува во Шутка

Канал5 - 10.12.2010

Бајруш Сејдиу останува во притвор во Шутка. Заврши седницата на Врховниот суд кој експресно одлучи за барањето за заштита на законитоста кое вчера го поднесе јавниот обвинител Шврговски.

Бајруш Сејдиу останува во притвор во „Шутка“

Сител - 10.12.2010

Бајруш Сејдиу ќе остане во затворот Шутка и нема да биде преместен во домашен притвор, реши денеска Врховниот суд по барањето на државиот јавен обвинител Љупчо Шврговски за заштита на законитоста за ...

Маневски не ја коментира одлуката на Врховен суд за Сејдиу

Сител - 10.12.2010

Министерот за правда Михајло Маневски денеска изјави оти не е надлежен да ја коментира одлуката на Врховниот суд кој одлучи Бајруш Сејдиу да остане во затворот „Шутка“ и да не биде преместен во ...

Тутунскиот бос Сејдиу останува во притвор

Курир - 10.12.2010

Тутунскиот бос – Бајруш Сејдиу ќе остане во притвор, одлучи денес Врховниот суд, по претходно барање на Јавниот обвинител - Љупчо Шврговски, изјави денес претседателот на Врховниот суд – Јово ...

Маневски не ја коментира одлуката на Врховен за Сејдиу

Кирилица - 10.12.2010

Министерот за правда Михајло Маневски денеска изјави оти не е надлежен да ја коментира одлуката на Врховниот суд кој одлучи Бајруш Сејдиу да остане во затворот „Шутка“ и да не биде преместен во ...

Бајруш останува во Шутка, Митриновски пред разрешување

Алфа - 10.12.2010

Брачниот пар Маневски цело време настојува да ме тргне од судот, изјави претседателот на скопска апелација откако слушна дека Врховниот суд изутрината на итна седница побара од Судскиот Совет да го ...

Сејдиу останува во притвор

Нетпрес - 10.12.2010

Бајруш Сејдиу ќе остане во Истражниот затвор во Шуто Оризари откако утрово Врховниот суд ја преиспитал одлуката на Апелациониот суд во Скопје и одлучил тутунскиот бос од Куманово да остане во притвор.

Бајруш Сејдиу останува во притвор - судиите пред разрешување?

Алфа - 10.12.2010

Бајруш Сејдиу останува во притвор. Врховниот суд на Република Македонија одлучи да го преиначи решението на Апелациониот суд со кое Бајруш Сејдиу требаше да биде пуштен во домашен притвор.

Тобако босот Сејдиу се врати во Шутка

Курир - 10.12.2010

Врховниот суд ја преиначи одлуката на Апелациониот суд и одлучи тутунскиот бос Бајруш Сејдиу да остане во Шутка. Врховниот суд на денешната седница експресно одлучи за барањето за заштита на ...

Маневски не ја коментира одлуката на Врховен суд за Сејдиу

МРТ - 10.12.2010

Министерот за правда Михајло Маневски денеска изјави оти не е надлежен да ја коментира одлуката на Врховниот суд кој одлучи Бајруш Сејдиу да остане во затворот „Шутка“ и да не биде преместен во ...

Сејдиу останува во притвор - на судиите им се заканува разрешување?

Inpress - 10.12.2010

Скопје, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) Иако претходно беше објавено дека со гаранција од еден милион и 400 илјади евра, Бајруш Сејдиу ќе ја напушти Шутка и од затворот ќе замине во домашен притвор, сепак ...

Врховен го врати кумановскиот бос во затвор

Кирилица - 10.12.2010

Според Врховниот, Апелациониот суд воопшто не требало да се впушта во одлучување на поднесената жалба. Апелација немала право да одлучува за жалба која не била редовна за продолжување на притворот, ...

Бајруш останува во притвор, судиите пред разрешување

Вечер Прес - 10.12.2010

Кумановскиот тобако бос Бајруш Сејдиу останува во притвор во Шутка. Врховниот суд експресно на седница одлучи позитивно да оговори на барањето на Јавниот обвинител Љупчо Швгровски за заштита на ...

Сејдиу останува зад решетки

eReporter - 10.12.2010

Врховниот суд денеска екпресно ја преиспита одлуката на скопскиот Апелационен суд и донесе одлука тутунскиот бос Бајруш Сејдиу да остане зад решетки.

Бајруш понуди милиони, па го пуштија дома

Утрински - 09.12.2010

Скопскиот Апелациски суд ги прифати гаранциите во кеш и во недвижен имот во замена за куќен притвор за кумановецот Бајруш Сејдиу.

Хроника - Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу за три дена на слобода

Време - 09.12.2010

Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу ќе биде пуштен од затворот „Скопје“ за три дена, а сегашната одлука за притвор ќе му биде заменета со домашен притвор.

Ќе остане ли Бајруш сепак зад решетки?

Канал5 - 09.12.2010

Бајруш Сејдију можно е да не излезе од Шутка. Обвинителството ја оспорува одлуката на апелација со која на тобако босот му се заменува класичниот притвор со домашен, со гаранција од милион и 400 ...

МВР изненадено од одлуката на Апелација за Бајруш Сејдиу

Дневник - 09.12.2010

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска ја оцени како непринципиелна одлуката на Апелацискиот суд тутунскиот бос Бајруш Сејдиу, првообвинет за случајот „Пепел“, да биде пуштен од ...

И затворениците на „Фејсбук“

Утрински - 09.12.2010

Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу е голем фан на Реал Мадрид, а главен адут му е фудбалерот Серхио Рамос. Скопскиот адвокат Саша Андоновски се релаксира слушајќи го хрватскиот бенд „Прљаво казалиште“, ...

Кумановскиот тобако-бос излегува од затвор

Шпиц - 09.12.2010

Бајруш Сејдиу, кумановскиот тобако-бос, за најмногу една недела затворската ќелија во скопскиот затвор во Шутка ќе ја замени со комфорот во луксузната куќа во центарот на Куманово.

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Апелација - нов удар на македонското судство

А1 - 08.12.2010

ВМРО-ДПМНЕ излезе со став за одлуката на Апелација, кумановскиот бос Сејдиу затворската ќелија да ја замени со домашен притвор.

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката за ослободување на Сејдиу од притвор е срамна и неприфатлива

Алсат-М - 08.12.2010

ВМРО-ДПМНЕ ја оцени срамна и неприфатлива одлуката на Апелацискиот суд - Скопје за ослободување на кумановскиот „тутунски бос“ Бајруш Сејдиу од притвор и оцени дека со неа му се нанесува удар на ...

Јанкулоска:Ослободувањето на Бајруш нема да го поколеба МВР

Алсат-М - 08.12.2010

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска одлуката на Апелациониот суд за одредување на мерката домашен притвор за Бајруш Сејдиу ја нарече непринципиелна.

Кумановци:Сејдиу мора да е многу влијателен штом излезе од притвор

Канал5 - 08.12.2010

Одлуката на Апелацискиот суд Бајруш Сејдиу притворот наместо во затворот во Шуто Оризари да го издржува дома ги збуни кумановци.

За мвр и ВМРО-ДПМНЕ срамна одлуката за домашен притвор за Сејдиу

Телма - 08.12.2010

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска како и партијта ВМРО-ДПМНЕ ја оценија за срамна и неприфатлива одлуката на Апелацискиот суд - Скопје со која е определен домашен притвор за ...

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека зад за Сејдиу стои корупција

Форум - 08.12.2010

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека зад вчерашната одлука на Апелациониот суд од Скопје за пуштање во домашен притвор на кумановскиот бос Бајруш Сајдиу стои корупција од највисок ранг Човекот за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Судот за Бајруш Сејдуи е срамна

Курир - 08.12.2010

Владејачката ВМРО – ДПМНЕ смета дека е извршен очигледен преседан со вчерашната срамна одлука на Апелациониот суд од Скопје за пуштање во домашен притвор на кумановскиот бос Бајруш Сајдиу.

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката за ослободување на Сејдиу од притвор е срамна и неприфатлива

Кирилица - 08.12.2010

ВМРО-ДПМНЕ ја оцени срамна и неприфатлива одлуката на Апелацискиот суд - Скопје за ослободување на кумановскиот „тутунски бос“ Бајруш Сејдиу од притвор и оцени дека со неа му се нанесува удар на ...

Одлуката за ослободување на Сејдиу од притвор е срамна и неприфатлива

Сител - 08.12.2010

ВМРО-ДПМНЕ ја оцени срамна и неприфатлива одлуката на Апелацискиот суд - Скопје за ослободување на кумановскиот „тутунски бос“ Бајруш Сејдиу од притвор и оцени дека со неа му се нанесува удар на ...

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека зад одлуката за Сејдиу стои корупција

Макфакс - 08.12.2010

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека зад вчерашната одлука на Апелациониот суд од Скопје за пуштање во домашен притвор на кумановскиот бос Бај..

ВМРО-ДПМНЕ: Пуштањето на Сејдиу - удар за судството

Нетпрес - 08.12.2010

За ВМРО-ДПМНЕ пуштање на Бајруш Сејдиу во домашен притвор по одлука на Апелациониот суд е преседан и му се нанесува удар на судството.

Пријателите на Сејдиу му купија домашен притвор

Вечер Прес - 08.12.2010

Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу со гаранција еден и пол милион евра притворската ќелија во Шутка ќе ја замени со домашен притвор.

Бајруш Сејдиу излегува од затвор

А1 - 07.12.2010

Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу излегува од затвор. Притворот ќе му биде укинат и заменет со домашен притвор. Сејдиу понудил милионска сума како гаранција дека нема да бега и оти ќе се појавува на ...

Бајруш Сејдиу од денеска во домашен притвор

Телма - 07.12.2010

Кумановскиот „тутунски бос“ Бајруш Сејдиу од притвор во затворот „Шутка“ ќе биде префрлен во домашен притвор, потврдија денеска од Апелацискиот суд во Скопје.

Апелација ја потврди веста на Канал 5, Сејдиу официјално излегува од затвор

Канал5 - 07.12.2010

Бајруш Сејдиу излегува од затвор. Од Шутка оди во домашен притвор. Оваа информација на Канал 5 утрово ја потврди и претседателот на скопскиот Апелациски суд Јордан Митриновски.

Бајруш Сејдиу во домашен притвор

Алсат-М - 07.12.2010

Кумановскиот „тутунски бос“ Бајруш Сејдиу од притвор во затворот „Шутка“ ќе биде префрлен во домашен притвор, потврдија денеска за МИА од Апелацискиот суд во Скопје.

Бајруш Сејдију излегува од затвор

Канал5 - 07.12.2010

Бајруш Сејдиу излегува од затвор. Од Шутка оди право дома - во Куманово. Укинат му е притворот и заменет со домашен притвор неофицијално дознава Канал 5 од судски извори.

Бајруш Сејдиу во домашен притвор?!

Inpress - 07.12.2010

Скопје, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Со гаранција од еден милион и 400 илјади евра, Бајруш Сејдиу ја напушти Шутка и од затвор заминува во домашен притвор.

Тутунскиот бос излегува од затвор

Сител - 07.12.2010

Кумановскиот „тутунски бос“ Бајруш Сејдиу од притвор во затворот „Шутка“ ќе биде префрлен во домашен притвор, потврдија од Апелацискиот суд во Скопје.

Кумановскиот бос на слобода со милион и 400 илјади евра

Кирилица - 07.12.2010

Според претседателот на Апелација, Јордан Митриновски, кумановскиот бос понудил гаранции од милион и 400 илјади евра. Дел од гаранциите се во пари, околу 110 илјади евра.

Бајруш Сејдиу од затвор во домашен притвор

Р.С.Европа - 07.12.2010

Апелацискиот суд во Скопје потврди дека кумановскиот „тутунски бос“ Бајруш Сејдиу од затворот во Шутка ќе биде префрлен во домашен притвор. Сајдиу понудил гаранција од милиони и 400 илјади евра.

Бајруш Сејдиу ставил под хипотека имот на блиски пријатели

Макфакс - 07.12.2010

Тобако босот Бајруш Сејдиу, кој според одлуката на Апелациониот суд притворот наместо во Шутка ќе го издржува дома, како гаранција дека нема да изб..

Бајруш гарантира дека нема да бега со 1,4 милиони евра

Алфа - 07.12.2010

Бајруш Сејдиу за една недела затворската ќелија во Шутка ќе ја замени со луксузната куќа во центарот на Куманово.Куќниот притвор тобако босот го чини 1,4 милиони евра.

Кумановскиот бос од затвор во куќен притвор

Алфа - 07.12.2010

Тобако-босот Бајруш Сејдиу од притвор во Шутка оди во куќен притвор, потврдија од Апелациониот суд. Како гаранција понудил над 1.360.000 евра.

Кумановскиот бос од затвор во куќен притвор

Макфакс - 07.12.2010

Тобако-босот Бајруш Сејдиу од притвор во Шутка оди во куќен притвор, потврдија од Апелациониот суд. Како гаранција понудил над 1.360...

Газда Бајруш во домашен притвор со кауција од над милион евра

Форум - 07.12.2010

Кумановскиот тобако-бос Бајруш Сејдиу од притвор во скопска „Шутка“ оди во куќен притвор, потврдија од Апелациониот суд Како гаранција понудил над 1.360.000 евра.

Бајруш Сејдиу во домашен притвор

Курир - 07.12.2010

Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу излегува од затворот во Шутка и ќе оди во домашен притвор. Оваа информација ја потврди Апелациониот суд- Скопје.

Тутунскиот бос излегува од затвор?!

Нетпрес - 07.12.2010

Бајруш Сејдиу излегува од затвор. Притворот на тутунскиот бос ќе му биде укинат и заменет со домашен притвор. Сејдиу понудил милионска сума како гаранција дека нема да бега и редовно ќе се појавува ...

Бајруш Сејдиу од затвор во домашен притвор, гаранција од над милион евра

eReporter - 07.12.2010

Кумановскиот тобако бос, Бајруш Сејдиу од затворот во Шутка ќе биде пуштен во домашен притвор, потврди Апелациониот суд, јавува Канал 5.