TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одисејата на малиот инвеститор

Капитал - 12.07.2007

Одисејата на малиот инвеститор Дали ако сте мал инвеститор на нашата берза значи дека треба да бидете потценет од страна на брокерите, кои што вашите акции за продавање (или купување) ќе ги стават последни на листата на своите приоритети и ќе се занимаваат со нив откако ќе завршат со ...

Голтка од илјада долари

Капитал - 12.07.2007

Најдекадентните коктели во светот Голтка од илјада долари Еден доктор од Шпанија неодамна поминал извесно време во Белфаст посетувајќи пријатели. За нивното гостопримство тој ги почестил со по еден пијалок од барот на ексклузивниот хотел Merchant. Евтино? Па, не баш.

Брендот се раѓа со публицитет, а се одржува со реклама

Капитал - 12.07.2007

Закони на брендингот Брендот се раѓа со публицитет, а се одржува со реклама Овие закони, на едноставен начин ке ви предочат како успешно да креирате или да го унапредите вашиот бренд и да ги избегнете опасностите кои ве очекуваат во текот тој процес.

Рекоа за лидерството...

Капитал - 12.07.2007

Рекоа за лидерството... Добар менаџмент е да научиш просечни луѓе да работат како да се врвни. Џон Д. Рокфелер, првиот американски милијардер Кога луѓето ќе видат во која насока оди лидерот, станува полесно да ги мотивирате Лакшми Митал, индиски магнат во челичната индустрија и милијардер ...

Војната на белите мантили

Капитал - 12.07.2007

Војната на белите мантили Реформата на Клинички центар постојано ја тресе јавноста. Владата најавува амбициозни реформи, а обичниот народ скептичен. Зошто знае дека во здравството грешките се плаќаат со живот. Но, попотресени од пациентите се докторите. И бизнис круговите околу нив.

Ако мислите да одите на Исток, дојдете на Југоисток!

Капитал - 12.07.2007

Виктор Мизо, директор на “Инвест Македонија” Ако не можете да одите на Исток, дојдете на Југоисток! Со оваа изјава Виктор Мизо, директор на Агенцијата за странски инвестиции, ја промовира Македонија како примамлива бизнис дестинација во престижниот светски дневен весник Financial Times.

Шолја чај како фино вино

Капитал - 12.07.2007

Интересен маркетинг на една азиска компанија Шолја чај како фино вино Производителот на чај Dilmah од Шри Ланка по урнекот на винската индустрија го рекламира својот производ како првокласен и шик Не, ова не е Франција или Северна Калифорнија, а пијалокот не е нежното шардоне.

Порше Македонија ја претстави новата Skoda „Fabia Hatchback”

Капитал - 12.07.2007

Порше Македонија ја претстави новата Skoda „Fabia Hatchback” Високо ниво на удобност, впечатлив дизајн, висок квалитет и ексклузивност се смерниците кои Skoda ги имаше при конструирањето на новата „Fabia”, изјави Миле Станчев, бренд менаџер на Skoda во Порше Македонија на ...

Garden Party за 200 најуспешни

Капитал - 12.07.2007

Garden Party за 200 најуспешни Стопанствениците им оддадоа признание на 200-те најуспешни и најпрофитабилни компании „Garden Party за 200 најуспешни” беше името на свеченоста која традиционално секоја година ја организира Стопанската комора на Македонија за 200 најуспешни и ...

Челикот и фероникелот ја повлекоа целата економија напред

Капитал - 12.07.2007

БДП! Челикот и фероникелот ја повлекоа целата економија напред Дискусиите во земјата околу порастот на бруто - општествениот производ и колку е тој одржлив, ни ја предизвика љубопитноста да проанализираме што навистина говорат цифрите и тенденциите.

Три банки на барабан

Капитал - 12.07.2007

Три банки на барабан Најголемата македонска банка Комерцијална банка, по се изгледа конечено ќе се продаде. Последните прегрупирања кои се случуваа во првата недела на јули помеѓу акционерите се сигнал дека се “чисти” патот за банката да биде лесно преземена од стратешки инвеститор.

Во очекување на “балканскиот тигар”!

Капитал - 12.07.2007

Во очекување на “балканскиот тигар”! Последното излезено како проект од кабинетот на Груевски, а што се препознава како ТИМ Македонија е за почит. Тимот е во Италија! Италијаните ќе се потсетат на добро дизајнираната и лансирана кампања “Инвест Македонија”, и ќе речат ...

Балканските берзи го почувствуваа “кладилница” ефектот

Капитал - 12.07.2007

Мечката заигра во регионот Балканските берзи го почувствуваа “кладилница” ефектот После рекордниот пораст на цените на акциите, сите берзи во регионот се во надолна линија. Ако не е крах, тогаш што е? Аналитичарите велат дека се очекуваат масивни ценовни флуктуации, додека балканските ...

Спектакуларен концерт на Пинк на Градскиот стадион во Скопје

Капитал - 12.07.2007

Спектакуларен концерт на Пинк на Градскиот стадион во Скопје Розoвата ѕвезда со својот настап во Скопје покажа со својот настап дека е една од најголемите светски диви. Атрактивна, провокативна во настапот и во стилот, со исклучителна енергија и расположение, Пинк владееше час и половина со сцената ...

Балкански олтајмери на улиците во Македонија

Капитал - 12.07.2007

Балкански олтајмери на улиците во Македонија Возилата постари од 80 години привлекоа огромно внимание кај скопската и охридската публика Форд од 1928 година, Бугати, Порше и Мерцедес се само дел од автомобилите кои минатата недела парадираа низ Македонија во склоп на релито „Балкан Класик ...

Прокредит банка одржа бизнис форум за своите клиенти

Капитал - 12.07.2007

Прокредит банка одржа бизнис форум за своите клиенти Сертификацијата и новите начини на инвестирање беа главни теми на форумот Прокредит банка минатата недела по втор пат го одржа бизнис форумот наречен “Бизнис форум Денес” со цел да им помогне на своите клиенти да ги разменат ...

Во која лига играат македонските директори?

Капитал - 12.07.2007

Капитал го мери нивото на македонските тајкуни во споредба со хрватските и српските! Може да се напишат илјадници страни анализи за тоа зошто расте и паѓа извозот или индустриското производство, или како да порасне извозот, следствено да се намали дефицитот, може и секој втор ден да се организираат ...

Јапонски живот во Интернет кафулиња

Капитал - 12.07.2007

Јапонски живот во Интернет кафулиња Феноменот на живеење во јапонските сајбер кафулиња, за кој што се зборува во последно време, стана начин на живот. Причина за целодневното престојување не е фанатичната љубов кон игрите или сурфањето на Интернет, туку затоа што тоа претставува многу евтин престој ...

Ќе понудиме нов креативен начин на рекламирање!

Капитал - 12.07.2007

Иван Унковски, директор на маркетинг агенцијата “Футура2/2” Ќе понудиме нов креативен начин на рекламирање! Која е Футура, од кога постои на пазарот и на кои проекти досега имате работено? Една од рекламите со кои можете да ја идентификувате Футура е онаа која во весниците излезе во ...

Алкалоид го пушти во употреба новиот бизнис софтвер SAP

Капитал - 12.07.2007

Алкалоид го пушти во употреба новиот бизнис софтвер SAP Имплементацијата траеше една година, инвестирани се два милиона евра Маја Бајалска bajalska@kapital.com.mk Најголемата македонска фармацевтска куќа “Алкалоид” од Скопје го имплементира САП податочниот информациски систем и од ...

Тајната е во љубезноста и насмевката

Капитал - 12.07.2007

Ефто Пејовски, менаџер на ресторанот “Ања” во Градски парк Тајната е во љубезноста и насмевката Ресторанот “Ања”, отворен пред една година крај Градскиот Парк, веќе стана омилено сврталиште на многу познати фаци. И не само на скопските.

Што има реформско во градењето спортски сали?

Капитал - 12.07.2007

Државата ги зголеми трошоците за уште 80 милиони евра Што има реформско во градењето спортски сали? Анализата на податоците покажува дека трошењата на државата само во изминатите три години се зголемиле за близу 30%, а економијата во истиот период пораснала за скромни 4%.

“Зелени” лимузини што наскоро ќе ги возиме

Капитал - 12.07.2007

Еколошки концепт автомобили “Зелени” лимузини што наскоро ќе ги возиме Некои на водород, некои на алкохол, во секој случај ова се економични возила што се грижат и за животната средина. Еколошки освестените возачи кои што сепак не сакаат да се откажат од спортските перформанси на своите ...

Амак СП” сака да отвори фабрика во слободна зона

Капитал - 12.07.2007

Амак СП” сака да отвори фабрика во слободна зона Охридската компанија за производство на сигурносни појаси и други авто- делови “Амак СП” планира да отвори фабрика во некоја од слободните зони во Македонија. Од компанијата велат дека сега се уште немаат прецизни планови.

ИК Банка е најдобра банка во Македонија за 2007 година

Капитал - 12.07.2007

Според “Finance Central Europe” ИК Банка е најдобра банка во Македонија за 2007 година Извозна и Кредитна Банка Скопје е добитник на признанието “Најдобра банка во Македонија за 2007 година”. Ова признание секоја година го доделува магазинот “Finance Central ...

Илирика го формира првиот инвестиционен фонд во Македонија

Капитал - 12.07.2007

Илирика го формира првиот инвестиционен фонд во Македонијa Според информациите на “Капитал”, дозволи за управување со инвестициони фондови од Комисијата чекаат уште најмалку три компании Илирика Фунд Менаџмент е првото друштво кое доби дозвола од Комисијата за хартии од вредност за ...

Македонија се однесува како да е членка на НАТО

Капитал - 12.07.2007

Financial Times Македонија се однесува како да е членка на НАТО Минатата недела Financial Times, еден од најугледните и најрелевантни бизнис весници во светот објави специјален прилог за Македонија. Прилогот насловен со Република Македонија, на четири страни ја опишува политичката и економската ...

Зоните главен адут во привлекување на странските инвеститори

Капитал - 12.07.2007

Владата одвои над 7 милиони евра за изградба на индустриските зони Зоните главен адут во привлекување на странските инвеститори Со ребалансот на државниот буџет, Владата одлучи четирикратно да ги зголеми парите наменети за развој на слободните економски зони.

Меѓународни постдипломски студии за статистички методи за бизнис и економија

Капитал - 12.07.2007

На државниот Економски факултет во Скопје Меѓународни постдипломски студии за статистички методи за бизнис и економија Од 1 октомври годинава на Економскиот факултет во Скопје ќе почнат со работа новите меѓународни постдипломски студии “Статистички методи за бизнис и економија”.

Творецот на сремското економско чудо

Капитал - 12.07.2007

Горан Јешиќ, градоначалник на општина Инџија, Србија Творецот на сремското економско чудо Стана градоначалник на 26 години. За пет години донесе 400 милиони евра странски инвестиции во својата општина. Пред десетина дена ги донесе и Ред Хот Чили Пеперс во Инџија да свират пред стотина илјади илјади ...

Америка, Кина или Индија?

Капитал - 12.07.2007

Економска доминација Америка, Кина или Индија? Едноставните предвидувања покажуваат дека Кина и Индија со брзината на својот раст со текот на времето ќе ја достигнат Америка по економската големина. Кај Кина тоа ќе се случи веќе во 2045 година, а кај Индија тоа ќе се случи 20 години подоцна.

Фокусирајте се на процесот, а не на резултатот

Капитал - 12.07.2007

Дали сте саботирани од сопствената цел за остварување поголема продажба? Фокусирајте се на процесот, а не на резултатот Дали ги соборувате вашите рекорди? На колку повици одговоривте денес? Колку високо квалитетни договори закажавте за овој месец? Колку нови зделки склучивте ова полугодие? Овие ...

Тим на чело со премиерот на средби со светски компании

Капитал - 12.07.2007

Владата со нов пристап во привлекување на инвестиции Тим на чело со премиерот на средби со светски компании За прв пат досега во Македонија премиерот лично и високи владини функционери се вклучуваат во привлекување на странски инвестиции.

Лидерски средби на диво!

Капитал - 12.07.2007

Вонинституционални договори Лидерски средби на диво! Клубот на пратеници полека, но сигурно станува историско место во Македонија. Посилно и од Пелинце. Може уште сега да го отворат за туристички посети, бидејќи пратениците од власта и опозицијата си најдоа друго позгодно место за средби.