TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски

Канал5 - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски.

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељаноски, за денеска не е закажана седница

24 Вести - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски поради ...

Собранието ќе пресече дали Вељановски ќе оди во притвор

Фокус - 24.02.2019

Собраниската седница на која ќе треба да се расправа за дали да му се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељановски сѐ уште не е закажана за денеска. Извештајот од комисијата за мандатно-имунитетни прашања синоќа е испратен до ...

Аљими: За имунитетот на Вељаноски требаше да се гласа во 23 часот, зошто Богоевски заврши порано?

Фокус - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Аљими, се огласи на фејсбук околу синоќешното гласање на собраникста комисија за имунитетот на Трајко Вељаноски. Тој тврди дека синоќа околу 21 часот тргнал возач да ја земе пратеничката Мирсада Асани ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

Телма - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

Алими: Богоевски предвреме го стави имунитетот на гласање

24 Вести - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Аљими тврди дека синоќа околу 21 часот тргнал возач да ја земе пратеничката Мирсада Асани – Емини од чегране да гласа место колегата на кој му се слошило, но се вратил, зашто претседателот на ...

Собранието расправа за имунитетот на Вељаноски

24 Вести - 24.02.2019

Собранието вечерва седница расправа за имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски. На дневен ред на седницата е барањето за одобрување притвор на пратеникот Вељаноски, поднесено од Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран ...

Собранието ја почна расправата за имунитетот на Вељаноски

Телма - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Димовски и Милошоски во одбрана на имунитетот на Вељаноски

Фокус - 24.02.2019

Кажете ми што ќе стави на гласање претседателот Талат Џафери, кога Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за имунитетот на Трајко Вељаноски, истакна вечерва пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Пратениците расправаат за одземањето на имунитетот на Вељаноски

24 Вести - 24.02.2019

Собранието вечерва на седница ја почна расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, што беше на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно ...

Богоевски: „Oдлуката ќе има на пленарна седница“ ; Mицевски: „Комисијата си ја заврши работата, имунитетот останува.“

24 Вести - 24.02.2019

Претседателот на комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски во телефонско вклучување за вестите на Телевизија 24 го образложи процесот за одлучувањето за одземање на имунитетот на поранешниот собраниски спикер, Трајко ...

На пленарка ќе се одлучува за имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 24.02.2019

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со 4 гласа ЗА и 4 гласа ПРОТИВ синоќа не донесе конечна одлука околу точката на дневен ред со која се бараше одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

Нема предлог од комисијата за симнување на имунитетот на Вељаноски, вели Џафери и се мисли дали да закаже седница

Сакам да кажам - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери не знае сè уште дали ќе свика собраниска седница за денеска за симнувањето на имунитетот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски, откако синоќа во Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања ...

По заменичката на Шаќири од ДУИ кому му се слошило тргнал возач, па се вратил, тврдат од ДУИ за гласањето за имунитетот ...

Сакам да кажам - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Ејуп Аљими тврди дека синоќа околу 21 часот тргнал возач да ја земе пратеничката Мирсада Асани – Емини од Чегране да гласа место колегата на кој му се слошило, но се вратил, зашто претседателот на ...

Џафери во дилема дали да закаже седница за имунитетот на Вељаноски

24 Вести - 24.02.2019

Ќе закаже ли собранискиот спикер Талат Џафери седница за имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски или пак не, откако комисијата за мандатно имунитетни прашања не донесе одлука. Џафери во изјава за порталот Сакам да кажам вели дека има дилеми„ ...

Дали Џафери ќе закаже пленарна седница за имунитетот на Вељаноски?

Канал5 - 24.02.2019

Се уште не се знае дали претседателот на Собранието Талат Џафери ќе свика пленарна седница на која ќе се гласа за или против одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, осомничен како еден од организаторите на настаните од 27 април.

Асани: пратениците не ме чекаа за гласање, Богоевски: колешката не можев да ја добијам

Телма - 24.02.2019

Пратениците од ДУИ отфрлаат одговорност за исходот од синоќшното гласање кое заврши 4 наспроти 4 и комисијата не донесе став за одземање на имунитетот на Трајко Велјановски, токму поради отсуство на пратеник од нивните редови, кој требаше да го даде ...

Џафери во дилема, дали да закаже седница за одземање на имунитетот на Вељаноски?

Фокус - 24.02.2019

Пратседателот на Собранието Џафери го има конечниот збор, но има и дилема дали треба да закаже седница на која ќе се гласа за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски по барање на судот.

Во 21 часот закажана седница за имунитетот на Вељановски

Фокус - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за во 21 часот вечерва ја закажа пленараната седница за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, информираат од Кабинетот на Џафери. По цел ден консултации и двоумења дали да се одржи вечерва ...

Џафери ја прекина собраниската седница, останува имунитетот на Вељаноски

Канал5 - 24.02.2019

Претседатело на Собранието , Талат Џафери на полноќ ,по жолчна расправија ја прекина седницата нма која единствена точка на дневниот ред беше одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски.

Џафери за во 21 часот закажа седница на која ќе се расправа за имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 24.02.2019

Спикерот Талат Џафери за во 21 часот ја закажа пленарната седницана која треба да се расправа во едниствента точка на дневен ред, а тоа е барањето од судот за симнување на пратеничкиот имунитет на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, ...

Пратениците ќе одлучуваат за имунитетот на Вељаноски – „Нема основа за пленарна седница“, велат од ВМРО ДПМНЕ

ТВ21 - 24.02.2019

За судбината на Трајко Вељаноски ќе се одлучува на пленарна седница. Од СДСМ велат дека пратениците ќе одлучуваат за одземање на неговиот имунитет базирајќи се и на судската одлука, покрај одлуката од матичната комисија.

Џафери: Немаме заклучок од Комисијата за мандатно-имунитетни прашања

Алсат-М - 24.02.2019

Дали има основа во собранискиот Деловник за на пленарна седница да се разгледува барањето на судот за притвор на Трајко Вељаноски, по изедначеното гласање во мандатно-имунитетната комисија? Со различни ставови за ова прашање се спикерот Џафери и ...

Неуспех при гласањето за одземање на имунитетот на Вељаноски, беше недоразбирање или лошо менаџирање меѓу СДСМ и ДУИ?

ТВ21 - 24.02.2019

Вчера столчето на пратеникот на ДУИ, Агим Шаќири, остана празно во Комисијата за мандатно-имунитетски и деловнички прашања. Шаќири рече дека му се влошила здравствената состојба. Поради тоа не успеа одземањето на имунитетот на пратеникот на ...

ВО ЖИВО: Никола Мицевски побара симнување на точката од дневен ред, со 61 глас против не беше прифатено

ТВ21 - 24.02.2019

Закажаната седница за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски започна со половина час задоцнување. На седницата на дневен редн има само една точка, а тоа е барањето од судот за одземањето ан имунитетот на ...

Мицевски во одбрана на имунитетот на Вељаноски: Која е потребата од комисии, кога не се почитува нивното мислење?

Фокус - 24.02.2019

Собраниската седница за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски започна со половина час задоцнување. На седницата на дневен ред има само една точка, а тоа е барањето од судот за одземањето на имунитетот на пратеникот.

Еден час пауза на пленарката за одобрување на притвор на Трајко Вељаноски

ТВ21 - 24.02.2019

Еден час пауза во Собранието на Република Северна Македонија на Елизабета Канческа Милеска која е координатор на 8-те пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. На 89-та седница на Собранието, единствена точка на дневен ред е одобрувањето на притвор за пратеникот ...

Вељаноски не се појави на вечерашната седница – Џафери рече бил оправдано отсутен

ТВ21 - 24.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски вечерва не се појави на закажаната седницата на која треба да се одлучува по неговиот притвор кој го бара судот во рамки на случајот „27 април“.

Канческа побара 1 час пауза да заземе став за имунитетот на Вељаноски

А1 On - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по барање на координаторката на независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска даде едночасовна пауза од расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на осомничениот, Трајко ...

Пратениците расправаат за имунитетот на Вељаноски, Милеска побара едночасовна пауза

МКД - 24.02.2019

Собранието вечерва на седница ја почна расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, што беше на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно ...

Пратениците вечерва расправаат за одземањето на имунитетот на Вељаноски

Press24 - 24.02.2019

Собранието вечерва на седница ја почна расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, што беше на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно ...

Канческа-Милевска побара пауза за да заземе став за Вељановски

Press24 - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по барање на координаторката на независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска даде едночасовна пауза од расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски.

Вељановски вечерва не се појави на седницата

Press24 - 24.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски вечерва не се појави на закажаната седницата на која треба да се одлучува по неговиот притвор кој го бара судот во рамки на случајот „27 април“.

Макфакс: Шаќири го „спасил“ Вељаноски зашто поради влошено здравје завршил во Клинички

+инфо - 24.02.2019

Причината поради која пратеникот од ДУИ Агим Шаќири по паузата во 21 часот не се појави на мандатно-имунитетната комисија е влошување на неговата здравствена состојба по што завршил на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, објави Макфакс .

Спикерот Џафери ја закажа за вечерва седницата за имунитетот на Вељаноски

Нова ТВ - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за во 21 часот го закажа почетокот на планарната седница на која ќе се расправа за одземање на имунитетот на Трајко Вељаноски. По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

А1 On - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 24.02.2019

Откако по два дена дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, не успеа да донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ...

ДУИ тврдат за гласањето за Вељановски: Возач тргна по заменичката на Шаќири па се врати

Press24 - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Ејуп Аљими тврди дека синоќа околу 21 часот тргнал возач да ја земе пратеничката Мирсада Асани-Емини од Чегране да гласа место колегата на кој му се слошило, но се вратил, зашто претседателот на Комисијата ...

Собранието е на ред да одлучува за имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 24.02.2019

Собраниската седница на која ќе треба да се расправа за дали да му се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељановски се уште не е закажана за денеска. Извештајот од комисијата за мандатно-имунитетни прашања синоќа е испратен до ...

Аљими: Требаше за имунитетот на Велјановски да гласаме во 23 часот, а не порано

Нетпрес - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Аљими, се огласи на фејсбук околу синоќешното гласање на собраниската комисија за имунитетот на Трајко Вељаноски, објави „Фокус“. -Зошто предвреме се прекина работата на мандантно-имунитетната ...

Собранието ќе одлучува за имунитетот на Вељановски - тензии, реплики, контрареплики и паузи

Press24 - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

Богоевски: Собранието треба да одлучува по барањето на Судот, а не по ставот на Комисијата

Press24 - 24.02.2019

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно – имунитетни прашња Павле Богоевски смета дека Собранието треба да одлучува по барањето на Судот за одземање на имунитетот на Трајко Велјановски, и покрај тоа што на комисијата 4 пратеници од ...

Вечерва седница за одземање на имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по долго размислување и толкување на вчерашната одлука на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања одлучи за вечерва во 21 часот да ја закаже седницата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот ...

Богоевски: Собранието треба да одлучува по барањето на Судот, а не по ставот на Комисијата

Нова ТВ - 24.02.2019

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно – имунитетни прашња Павле Богоевски смета дека Собранието треба да одлучува по барањето на Судот за одземање на имунитетот на Трајко Велјановски, и покрај тоа што на комисијата 4 пратеници од ...

Собранието вечерва ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Слободен Печат - 24.02.2019

На дневен ред на седницата е барањето за одобрување притвор на пратеникот Вељаноски, поднесено од Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција. Собранието вечерва во 21 часот ќе ја одржи 89.

Власта и опозицијата различно го толкуваат деловникот-седницата за одземање на имунитетот на Вељаноски неизвесна

Сител - 24.02.2019

Спикерот Џефери не закажа пленарна седница за одземање на имунитетот на Трајко Вељановски по вчерашниот нерешен резултат во собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања. Вели извештај има, но нема заклучок што е основа за отворање расправа.

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељаноски

МКД - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски поради ...

Џафери цел ден се думаше и на крај закажа седница во 21 часот за имунитетот на Вељановски

+инфо - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери во 21 часот ноќеска ја закажа пленараната седница за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, информираат од Кабинетот на Џафери. Денеска цел ден имаше консултации и двоумења дали да се одржи ...

Џафери ја закажа седницата за одземање на имунитетот на Вељаноски

А1 On - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по долго размислување и толкување на вчерашната одлука на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања одлучи во 21 часот да ја закаже седницата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател ...

Собранието ја почна расправата за имунитетот на Вељаноски

А1 On - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Мицевски бара да не се гласа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 24.02.2019

Пред почетокот на расправата за имунитетот на пратеникот и поранешен претседател Трајко Вељаноски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски побара од пратениците од владејачкото мнозинство да ја тргнат од дневен ред точката.

Пратениците на пленарна седница одлучуваат за имунитетот на Велјановски

Нетпрес - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по целодневни консултации со собраниските служби ја закажа седницата на која ќе се одлучува за имунитетот на поранешниот претседател на Собранието и сегашен пратеник Трајко Велјаноски.

Почна седницата за имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 24.02.2019

Седницата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, почна неколку минути по 21 часот. Комисијата вчера со резулатат од гласањето 4 спрема 4 не донесе став за одземање на имунитетот на Вељаноски, ...

Собранието ја почна расправата за имунитетот на Вељаноски

МКД - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Пратениците вечерва расправаат за имунитетот на Вељаноски

+инфо - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Собранието ја почна расправата за имунитетот на Вељаноски

Сител - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

Алфа - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

Џафери за 21.00 часот ја закажа собраниската седница за имунитетот на Велјаноски

Курир - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на Собранието Трајко Велјановски за вечерва во 21 часот. Станува збор за пленарна седница на која пратениците ќе расправаат и ...

Собранието му го одзеде пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

Слободен Печат - 24.02.2019

Собранието со 63 гласа „за” му го одзеде пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Парламентот Трајко Вељаноски, осомничен за организирање на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година.

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 24.02.2019

Досега секогаш Комисијата за мандатно-имунитетни прашања и останатите комисии донесувале одлуки кои биле доставени до Собранието на РМ. Овој пат се вели дека Комисијата не зазема став по барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски.

Мицевски: Зошто ни е мислење од Комисија кога истото не се почитува

А1 On - 24.02.2019

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања го разгледа барањето за притвор на експретседателот на Собранието Трајко Вељаноски од Основниот суд Скопје 1. Комисијата 2 дена расправаше по основ на точката.

Мицевски: Зошто ни е мислење од Комисија кога истото не се почитува

Макфакс - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, побара да се тргне од дневен ред точката за имунитетот на Трајко Вељаноски. Споед него, не се почитува одлуката на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања која одлучила да не му ...

Мицевски: Која е потребата да имаме собраниски комисии кога не се почитуваат одлуките на комисиите

Курир - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната собраниска седница посочи дека Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања после два дена расправа одлучи да не му го одземе мандатот на пратеникот Трајко ...

Милошоски: Секој кој се дрзнал да не поддржи двотретински проект на власта станува обвинет

А1 On - 24.02.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на денешната седница во Собранието за одземањето на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски рече дека Обвинителството е продолжена рака на извршната власт предводена од СДСМ.

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

А1 On - 24.02.2019

Досега секогаш Комисијата за мандатно-имунитетни прашања и останатите комисии донесувале одлуки кои биле доставени до Собранието. Овој пат се вели дека Комисијата не зазема став по барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски.

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

Курир - 24.02.2019

Кажете ми што ќе стави на гласање претсњдтелот Џафери? Никогаш не се случило друго нешто да биде ставено на гласање, да има измени, но нема предлози, ова на денешната собраниска седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања го ...

Џафери во дилема дали да закаже седница за имунитетот на Вељановски

Press24 - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери не знае сè уште дали ќе свика собраниска седница за денеска за симнувањето на имунитетот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски. - „Извештајот сега ќе го видам, ќе ги свикам и стручните служби за да ...

Милошоски: Секој кој се дрзнал да не поддржи двотретински проект на власта станува обвинет

Макфакс - 24.02.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на денешната седница во Собранието за одземањето на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски рече дека обвинителството е продолжена рака на извршната власт предводена од СДСМ.

Пред полноќ: Наместо гласање, Џафери ја прекина седницата за имунитетот на Вељаноски

Нова ТВ - 24.02.2019

По повеќе паузи и расправии, наместо да се гласа, претседателот на Собранието Талат Џафери непосредно пред полноќ ја прекина пленарната седница на чиј дневен ред беше гласањето за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски.

Димовски предупредува: Оваа седница е неразумна и отвора простор за злоупотреби!

+инфо - 24.02.2019

Пратеникот Илија Димовски вечерва на пленарната седница, на која се расправа за имунитетот на пратеникот Трајко Вељановски, оцени дека кога нема предлог заклучок или одлука од Комисијата за имунитетно мандатни прашања, тогаш нема точка на дневен ред.

Канческа побара 1 час пауза да заземе став за имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по барање на координаторката на независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска даде едночасовна пауза од расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски.

Еден час пауза на пленарката за одобрување на притвор на Трајко Вељаноски

Слободен Печат - 24.02.2019

На дневен ред на седницата е барањето за одобрување притвор на пратеникот Вељаноски, поднесено од Основен суд Скопје 1 Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција. Дваесет и девет пратеници се пријавени се за дискусија, но одлуката треба ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

Сител - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

За одземање на имунитетот на Вељаноски ќе одлучува Собранието

iPortal - 24.02.2019

Денеска, Собранието треба да донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски. Ова следува откако, по два дена дебата, собраниската Комисија за деловнички и ...

За кои пратеници до сега се бараше одземање на пратеничкиот имунитет

еМагазин - 24.02.2019

Собраниската Kомисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски поради сомнение за вмешаност во настаните од ...

Собранието ја почна расправата за имунитетот на Вељаноски

Опсервер - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

За одземањето на имунитетот на Вељановски ќе одлучуваат пратениците

Вечер Прес - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељаноски

Тера - 24.02.2019

Собраниската седница на која ќе треба да се расправа за дали да му се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељановски се уште не е закажана за денеска. Извештајот од комисијата за мандатно-имунитетни прашања синоќа е испратен до ...

Собранието ја почна расправата за имунитетот на Вељаноски

24Инфо - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Собранието ќе одлучува за имунитетот на Вељаноски

Пулс24 - 24.02.2019

Собраниската седница на која ќе треба да се расправа дали да му се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељаноски се уште не е закажана за денес. Извештајот од комисијата за мандатно-имунитетни прашања синоќа е испратен до претседателот ...

Трајчо Димков: Дали идејата на власта е да ја снема ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија?

CivilMedia - 24.02.2019

Од собраниската трагикомедија со барањето на судот да се одземе имунитетот на Трајко Велјаноски, го издвојуваме бисерот на пратеникот Трајчо Димков (ВМРО-ДПМНЕ) кој постави едно реторичко прашање (објавено на веб страницата на партијата).

Жаклина Пешевска, ВМРО-ДПМНЕ: Ние овде од тероризам ни „т“ немаме

CivilMedia - 24.02.2019

На својата веб страница, прес центарот на ВМРО-ДПМНЕ вредно ги објавува бисерите на своите пратеници за време на вчерашната седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања каде на дневен ред беше одземање на имунитетот на ...

Блокадата на реформските закони ќе донесе нова политичка криза!

Вечер Прес - 24.02.2019

Нова политичка криза без консензус за реформските закони клучни за ЕУ агендата носи одлуката на опозицијата за замрзнување на учеството во процесот „Жан Моне”. Иако партиите пред само девет месеци се заложија да работат заедно за да се забрза ...

ПО ЖЕСТОКАТА РАСПРАВА, КОМИСИЈАТА СО “ПАТА-ПАТА” ГЛАСАЊЕ: Имунитетот на Вељаноски пред пратениците

Вечер Прес - 24.02.2019

Барањето на Кривичниот суд да му се одземе пратеничкиот имунитет на Вељановски следи откако тој заедно со Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во средата беа приведени на распит поради сомнение дека се дел од организаторите на настаните од 27 април.

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељаноски

Centar - 24.02.2019

Откако по два дена дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, не успеа да донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ...

Нема предлог од комисијата за симнување на имунитетот на Вељаноски

Локално - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери не знае сè уште дали ќе свика собраниска седница за денеска за симнувањето на имунитетот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски откако синоќа во Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања ...

Собранието ја почна расправата за имунитетот на Вељаноски

Република - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Пратениците вечерва ја почна расправата за имунитетот на Вељаноски

Локално - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

Опсервер - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

Трајко се спаси, партиите играат пинг-понг со одговорноста

CivilMedia - 24.02.2019

Трајко Велјаноски вчера успеа да се спаси од комисиската одлука за одземање на неговиот пратенички имунитет, благодарение на отсуството на членот од редовите на ДУИ. Гласањето помина 4-4, затоа што членот на комисијата за мандатни и имунитетни ...

Седницата на која ќе се расправа за имунитетот на Трајко Вељаноски е закажана во 21часот

Бриф - 24.02.2019

Седницата на која ќе се расправа за имунитетот на Трајко Вељаноски е закажана во 21часот, информира Претседателот на комисијата Павле ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

24Инфо - 24.02.2019

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

MTM - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

Мицевски: Која е потребата да имаме собраниски комисии кога не се почитуваат одлуките на комисиите

Република - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната собраниска седница посочи дека Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања после два дена расправа одлучи да не му го одземе мандатот на пратеникот Трајко ...

Во 21 часот ќе се одржи седница за имунитетот на Вељаноски

Фактор - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за во 21.00 часот ја закажа пленарната седница за одземање на пратеничкиот имунитет на пратеникот и поранешен претседател, Трајко Вељаноски. Вечерва на полноќ истекува рокот на законодавниот дом по кој треба ...

Трајко Вељаноски за сега не оди во притвор, Комисијата не му го одзеде пратеничкиот имунитет

еМагазин - 24.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељановски поради сомнение за вмешаност во настаните ...

Пратениците расправаат за одземањето на имунитетот на Вељаноски

Локално - 24.02.2019

Собранието вечерва на седница ја почна расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, што беше на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно ...

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

Centar - 24.02.2019

Досега секогаш Комисијата за мандатно-имунитетни прашања и останатите комисии донесувале одлуки кои биле доставени до Собранието на РМ. Овој пат се вели дека Комисијата не зазема став по барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски.

Џафери свикал седница за одземање на имунитетот на Трајко Вељановски

CivilMedia - 24.02.2019

Вечерва во 21:00 часот е закажена седница за одземање на пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељановски од ВМРО-ДПМНЕ. Најкасно до полноќ ќе се донесе одлука за одземање или не на имунитетот на Вељановски.

ВО ЖИВО: Никола Мицевски побара симнување на точката од дневен ред, со 61 глас против не беше прифатено

4NEWS - 24.02.2019

Закажаната седница за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски започна со половина час задоцнување. На седницата на дневен редн има само една точка, а тоа е барањето од судот за одземањето ан имунитетот на ...

Собранието вечерва во 21 часот ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Вечер Прес - 24.02.2019

Собранието вечерва во 21 часот ќе ја одржи 89. седница на која пратениците ќе расправаат за имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски. На дневен ред на седницата е барањето за одобрување притвор на пратеникот Вељаноски, поднесено од ...

Засега нерешено за Трајко-Комисијата без одлука за имунитетот

Локално - 24.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради сомнение за вмешаност во настаните од ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

Република - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

Република - 24.02.2019

Кажете ми што ќе стави на гласање претсњдтелот Џафери? Никогаш не се случило друго нешто да биде ставено на гласање, да има измени, но нема предлози, ова на денешната собраниска седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања го ...

Пратениците расправаат за одземањето на имунитетот на Вељаноски

24Инфо - 24.02.2019

Пратениците расправаат за одземањето на имунитетот на Вељаноски Собранието вечерва на седница ја почна расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, што беше на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение ...

На Вељаноски не му е симнат имунитетот

Пулс24 - 24.02.2019

Со четири гласа „за“ и четири „против“ собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ја заврши расправата за имунитетот на пратеникот, Трајко Вељаноски, пишува “Фокус“.

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

Локално - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Соб ранието Трајко Вељановски поради ...

Пратениците расправаат за одземањето на имунитетот на Вељаноски

Вечер Прес - 24.02.2019

Собранието вечерва на седница ја почна расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, што беше на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно ...

Еден час пауза на пленарката за одобрување на притвор на Трајко Вељаноски

24Инфо - 24.02.2019

Еден час пауза во Собранието на Република Северна Македонија на Елизабета Канческа Милеска која е координатор на 8-те пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. На 89-та седница на Собранието, единствена точка на дневен ред е одобрувањето на притвор за пратеникот ...

Еден час пауза на пленарката за одобрување на притвор на Трајко Вељаноски

4NEWS - 24.02.2019

Еден час пауза во Собранието на Република Северна Македонија на Елизабета Канческа Милеска која е координатор на 8-те пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. На 89-та седница на Собранието, единствена точка на дневен ред е одобрувањето на притвор за пратеникот ...

Со 63 гласа „за“ одземен имунитетот на Вељаноски

Република - 24.02.2019

Собранието со 63 гласа „за” му го одзеде пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Парламентот Трајко Вељаноски, осомничен за организирање на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година.

Агим Шаќири од ДУИ го спаси Вељаноски од притвор

Точка - 24.02.2019

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања, не изгласа предлог до Собранието, да му се симне пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски. Резултатот од гласањето беше 4 спрема 4. Во моментот на гласањето не беше присутен пратеникот од ДУИ, ...

Џафери ја закажа седницата за имунитетот на Вељановски во 21 часот

Република - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери во 21 часот ноќеска ја закажа пленараната седница за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, информираат од Кабинетот на Џафери. Денеска цел ден имаше консултации и двоумења дали да се одржи ...

Се подотворија вратите за притворот на Велјановски – Собранието му го одзема имунитетот

Бизнис Вести - 24.02.2019

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања го разгледа барањето за притвор на експретседателот на Собранието Трајко Вељаноски од Основниот суд Скопје 1. Комисијата 2 дена расправаше по основ на точката, Комисијата со 4 гласа „за“ и 4 „против“ не му ...

Вечерва седница за одземање на имунитетот на Вељаноски

Точка - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по долго размислување и толкување на вчерашната одлука на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања одлучи за вечерва во 21 часот да ја закаже седницата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот ...

Собранието вечерва ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

еМагазин - 24.02.2019

Собранието вечерва во 21 часот ќе ја одржи 89. седница на која пратениците ќе расправаат за имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски. На дневен ред на седницата е барањето за одобрување притвор на пратеникот Вељаноски, поднесено од ...

Агим Шаќири од ДУИ завршил во болница затоа не гласал за одземање на имунитетот на Вељаноски

Точка - 24.02.2019

Причината поради која пратеникот од ДУИ Агим Шаќири по паузата во 21 часот не се појави на мандатно-имунитетната комисија е влошување на неговата здравствена состојба по што завршил на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје.

Кога ќе има одлука за имунитетот на Вељаноски?

Фактор - 24.02.2019

На пленарна седница пратенциите ќе одлучуваат по барањето на Кривичниот суд да му се одземе имунитетот на пратеникот и поранешен претседател, Трајко Вељаноски. Тој е еден од шесте осомничени за организирање на нападот на Собранието на 27 април 2017 ...

Кои се членовите на Кoмисијата која одлучуваше за пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

еМагазин - 24.02.2019

Собраниската Kомисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски поради сомнение за вмешаност во настаните од ...

Вечерва седница за одземање на имунитетот на Вељаноски

Centar - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по долго размислување и толкување на вчерашната одлука на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања одлучи за вечерва во 21 часот да ја закаже седницата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот ...

„Трајко ја изгуби можноста да биде викан „Трале“ од Мицкоски„: Твитер за пратеничкиот имунитет на Вељаноски

еМагазин - 24.02.2019

Собраниската Kомисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски поради сомнение за вмешаност во настаните од ...

Собранието вечерва во 21 часот ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

MTM - 24.02.2019

Собранието вечерва во 21 часот ќе ја одржи 89. седница на која пратениците ќе расправаат за имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски. На дневен ред на седницата е барањето за одобрување притвор на пратеникот Вељаноски, поднесено од ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

Н.Македонија - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

Собранието заседава за одзедемање на пратеничкиот имунитет на Трајко Велјаноски

Скопје1 - 24.02.2019

Закажаната седница за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски започна со половина час задоцнување. На седницата на дневен ред има само една точка, а тоа е барањето од судот за одземањето на имунитетот на ...

Џафери за 21.00 часот ја закажа собраниската седница за имунитетот на Вељаноски

1tv - 24.02.2019

Претседателот на собранието Талат Џафери за во 21.00 часот ја закажа пленраната седница за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, потврдуваат од Кабинетот на Џафери за 1ТВ.

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

1tv - 24.02.2019

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради ...

4 гласа „За“, 4 „Против“ – Нема заклучок од Комисијата за мандатно-имунитетни прашања

Скопје1 - 24.02.2019

Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања заврши со четири гласови „За“ и четири „Против“ против одземање на имунитетот на Трајко Вељановски. Според спикерот н собранието Талат Џафери, За свикување на седница, како основа се зема ...

Вељаноски не оди во притвор, Комисијата не му го одзеде имунитетот

Магазин - 24.02.2019

4 За, 4 Против. Комисијата за мандатно-имунитетни прашања не му го одзеде имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски. Агим Шаќири од ДУИ кој е член на комисијата не присуствуваше на гласањето, завршил во болница.

Џафери размислува дали денеска да свика собраниска седница за имунитетот на Вељаноски

1tv - 24.02.2019

Собраниска комисија не предложи да му биде одземен пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски. Ваков епилог на комисиско гласање е редок случај, а прв, на комисијата за мандатно имунитетни прашања.

Собранието ја почна расправата за имунитетот на Вељаноски

1tv - 24.02.2019

Пратениците ја почнаа расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на барање на Основен суд Скопје I Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Денес треба да заврши комисиската расправа за имунитетот на Вељановски

Канал5 - 23.02.2019

Пред два часа во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски. Како и вчера и на продолжението имаше серија обвинувања меѓу власта и опозицијата.

Богоевски: Јас сакам во затвор да го видам Груевски и двајцата патриоти бегалци

ТВ21 - 23.02.2019

Пратеничката Благица Ласкоска во врска со одземањето на пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељаноски изјави дека имало изјави од затвореници дека ги чекале политичарите да им паднат во раце и дека нема опасност од бегство на Вељаноски и дека ...

Пратениците расправаат за укинување на имунитетот на поранешниот спикер Вељаноски

24 Вести - 23.02.2019

Без присуство на претеникот Трајко Вељаноски течеше расправата во собраниската комисија за мандатно имунитетни прашања на која и денеска пратениците од власта и опозицијата расправаа за одземањето на неговиот имунитет.

Продолжи расправата за одземање на имунитетот на Трајко Вељаноски

Канал5 - 23.02.2019

Со реплики, контра реплики и паузи продолжи распаравата на комисијата која одлучува за имунитетот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски. Како и вчера и на продолжението имаше серија обвинувања меѓу власта и ...

„Симнете ни го имунитетот на сите“, велат од ВМРО-ДПМНЕ – СДСМ го сака Груевски во затвор

ТВ21 - 23.02.2019

По отворањето на дебатата за одземање на имунитетот на пратеникот, Трајко Вељановски, настана тензична ситуација во Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања. Опозицијата ја обвинува власта дека одземањето на имунитетот на Вељановски е ...

Трајко Вељаноски се спаси од притвор, комисијата со гласање 4:4 не му го симна пратеничкиот имунитет

Сакам да кажам - 23.02.2019

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања со 4 спрема 4 гласа не изгласа да му предложи на Собранието да му се симне пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, за кого судија на претходна постапка побара притвор.

Вељаноски се спаси од комисијата – пратениците на пленарка ќе ја донесат конечната одлуката

ТВ21 - 23.02.2019

Претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски рече дека комисијата со четири гласа „за“ и четири гласа „против“ по барањето притвор за пратеникот Трајко Вељаноски донесе одлука дека нема ...

Вељаноски останува со имунитетот - за прв пат во историјата на собранието - комисијата за мандатно-имунитетни прашања ...

24 Вести - 23.02.2019

Заврши комисиската расправа за одземање на имунитетот на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, на која крајниот епилог беше четири гласа „За“ и четири гласа „Против“, што за прв пат се случува во Собранието да нема заклучок од оваа комисија кој би се ...

Комисијата без став за имунитетот на пратеникот Трајко Вељановски

Телма - 23.02.2019

Комисијата за мандатно имунитетни прашања не донесе одлука за одземање на имунитетот на Трајко Вељановски. Четворица гласаа „за“ и четворица беа „против“. На гласањето не присуствуваше пратеник на ДУИ поради здравствени причини – тоа за медиумите го ...

Не му е одземен имунитетот на Вељаноски, нема да оди во притвор

Канал5 - 23.02.2019

Комисијата за мандатно имунитетни прашања , по дводневна седница гласаше со 4: 4 гласа , така што на Трајко Велјаноски нема да му биде одземен пратеничкиот имунитет. Членовите на Собраниската комисија вечерва гласаа со изедначен број гласови , така ...

Вељаноски за сега не оди во притвор, Комисијата не му го симна имунитетот

Фокус - 23.02.2019

Со четири гласа „за“ и четири „против“ собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ја заврши расправата за имунитетот на пратеникот, Трајко Вељаноски, за кој Обвинителството побара притвор поради неговото учество во ...

Не му е одземен имунитетот на Вељаноски, за сега нема да оди во притвор

Канал5 - 23.02.2019

Комисијата за мандатно имунитетни прашања , по дводневна седница гласаше со 4: 4 гласа , така што на Трајко Велјаноски нема верднаш да му биде одземен пратеничкиот имунитет. Членовите на Собраниската комисија вечерва гласаа со изедначен број гласови ...

Шаќири од ДУИ завршил во болница и затоа не гласал. Богоевски најавува дека собранието ќе расправа, а за ВМРО-ДПМНЕ ...

24 Вести - 23.02.2019

Во телефонски разговор за ТВ24, претседателот на комисијата, Павле Богоевски истакна дека ова не значи дека е одбиено, но исто така не значи дека се препорачува прифаќање. Според него, ова ќе биде пренесено за одлучување на пленарната седница како ...

За притворот на Вељаноски пратениците ќе одлучуваат на пленарна седница

Сакам да кажам - 23.02.2019

Пратениците на пленарна седница ќе одлучуваат по барањето на Кривичниот суд да му се одземе имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски. Обвинителката Вилма Рускоска побара притвор и за него, како еден од шестемина осомничени за организирање на ...

Собраниската Комисија ќе расправа до полноќ за имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 23.02.2019

По дадената пауза, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања се враќа на расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски. Според најавите, се очекува да се обратат уште тројца пратеници.

Почна комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Канал5 - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски. Расправата за барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски, поднесено од Одделението за ...

Почна продолжението на комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Телма - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предложија колективно на сите да им биде симнат пратеничкиот имунитет

Фокус - 23.02.2019

Расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ќе ја продолжи во 15 часот и 30 минути по редовната пауза.

Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ: На 27. и нашите животи беа загрозени

Фокус - 23.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања во 18 часот ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски, откако попладнево по час ипол ...

Пауза до 21 часот во Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања

Канал5 - 23.02.2019

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза по што во 21 часот треба да продолжи расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски.

За имунитетот на Вељаноски ќе се расправа до полноќ

Фокус - 23.02.2019

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза по што во 21 часот треба да продолжи расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски.

Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

24 Вести - 23.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 23.02.2019

Во собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања и денеска продолжува расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од Инаку, поголем дел од дискусија се водеше за деловните прекршувања на денот на крвавиот четврток, а остануваат уште ...

Како ќе го праќаме Трајко во Шутка, Има нови повици од притворените дека чекаат политичари таму, загрижена е Ласовска ...

Сакам да кажам - 23.02.2019

На вториот ден од седницата на собраниската комисија за симнување на пратеничкиот имунитет на осомничениот Трајко Вељаноски, колешката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска изрази загриженост за неговата безбедност ако биде притворен.

Богоевски: Како баш сега му се погоди на Груевски условите во затворот да станат опасни?

Фокус - 23.02.2019

На вториот ден од седницата на собраниската комисија за симнување на пратеничкиот имунитет на осомничениот Трајко Вељаноски, колешката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска изрази загриженост за неговата безбедност ако биде притворен, пренесе СДК.мк .

Честојнова: Оваа власт со лажни и конструирани дела одзема имунитет на пратеници

Курир - 23.02.2019

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Павлинче Честојнова на денешната комисиска седница за мандатно-имунитетни прашања жестоко ја нападна власта. -Веќе осми пат како власта на Република Македонија бара одземање на имунитет на пратеник од редовите на ...

Димков: Дали идејата на власта е да ја снема ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија?

Курир - 23.02.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајчо Димков на комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања каде на дневен ред е одземање на имунитетот на Трајко Велјаноски посочи дека веќе на 20% од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ им е одземен имунитет и ...

Пешевска: Ние овде од тероризам ни „т“ немаме

Курир - 23.02.2019

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска на комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања каде на дневен ред е одземање на имунитетот на Трајко Велјаноски посочи дека со овие досега 8 постапки не би рекла дека пратениците уживаат ...

Честојнова: Оваа власт со лажни и конструирани дела одзема имунитет на пратеници

Нетпрес - 23.02.2019

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Павлинче Честојнова на денешната комисиска седница за мандатно-имунитетни прашања жестоко ја нападна власта. -Веќе осми пат како власта на Република Македонија бара одземање на имунитет на пратеник од редовите на ...

Продолжи комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Нетпрес - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања продолжи со расправа

Слободен Печат - 23.02.2019

Опозицијата е со став дека се врши политички прогон и оти ова е осми пат како расправаат за одземање на имунитет на пратеник, додека парламентарното мнозинство смета дека треба да се откријат организаторите на 27 април.

Комисиската расправа за имунитетот на Вељаноски заврши со нерешено

Р.С.Европа - 23.02.2019

Со четири гласа тж „за“ и четири „против“ пратениците ја завршија расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието и актуелен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски.Извештајот од расправата на Комисијата за ...

Не му е одземен имунитетот на Велјаноски

Курир - 23.02.2019

Со четири гласа „за“ и четири „против“ собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ја заврши расправата за имунитетот на пратеникот, Трајко Велјаноски, за кој Обвинителството побара притвор поради неговото учество во ...

Реми во комисиското гласање за имунитетот на Велјановски, отсуствуваше членот од ДУИ

Нетпрес - 23.02.2019

Со четири гласа „за“ и четири „против“ собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ја заврши расправата за имунитетот на пратеникот, Трајко Вељаноски, за кој Обвинителството побара притвор поради неговото учество во ...

Агим Шаќири од ДУИ го спаси Вељаноски од притвор

А1 On - 23.02.2019

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања, не изгласа предлог до Собранието, да му се симне пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски. Резултатот од гласањето беше 4 спрема 4. Во моментот на гласањето не беше присутен пратеникот од ДУИ, ...

СДК.мк: Останува пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

Слободен Печат - 23.02.2019

Тој е осомничен во истрагата на Обвинителството за организиран криминал за настаните во Собранието од 27 април. Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања со 4:4 гласа не го изгласа предлогот за симнување на пратеничкиот имунитет на ...

Агим Шаќири од ДУИ го спаси Вељаноски од притвор

Макфакс - 23.02.2019

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања, не изгласа предлог до Собранието, да му се симне пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски. Резултатот од гласањето беше 4 спрема 4. Во моментот на гласањето не беше присутен пратеникот од ДУИ, ...

ДУИ го спаси Вељаноски, сега пратениците на пленарка ќе треба да одлучат за неговиот имунитет

+инфо - 23.02.2019

На гласањето не беше приустен пратеникот од ДУИ, односно од владејачкото мнозинство Агим Шаќири. Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања со четири гласа „за“ и четири гласа „против“ не изгласа да му предложи на Собранието да му се симне ...

Не му се одзеде имунитетот на пратеникот Трајко Вељановски

OhridNews - 23.02.2019

Комисијата за мандатно имунитетни прашања не донесе одлука за одземање на имунитетот на Трајко Вељановски, јавува Телма. Четворица гласаа „за“ и четворица беа „против“. На гласањето не присуствуваше пратеник на ДУИ поради здравствени причини – тоа ...

Комисиско реми во Собранието: Вељаноски засега под имунитет и без притвор

Нова ТВ - 23.02.2019

Трајко Вељаноски го задржува пратеничкиот имунитет и останува на слобода во истрагата на Јавното Обвинителство за нарачателите на насилниот упад во Собранието на 27 април во 2017 година. Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања пред ...

Агим Шаќири од ДУИ завршил во болница затоа не гласал за одземање на имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 23.02.2019

Причината поради која пратеникот од ДУИ Агим Шаќири по паузата во 21 часот не се појави на мандатно-имунитетната комисија е влошување на неговата здравствена состојба по што завршил на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје.

Вељановски не оди во притвор - не му е симнат имунитетот

Press24 - 23.02.2019

Со четири гласа „за“ и четири „против“ собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ја заврши расправата за имунитетот на пратеникот, Трајко Вељаноски, пишува Фокус. -Тоа не значи дека е одбиено и не значи дека се препорачува ...

Агим Шаќири од ДУИ завршил во болница затоа не гласал за одземање на имунитетот на Вељаноски

А1 On - 23.02.2019

Причината поради која пратеникот од ДУИ Агим Шаќири по паузата во 21 часот не се појави на мандатно-имунитетната комисија е влошување на неговата здравствена состојба по што завршил на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје.

Почна расправатa за одземање на имунитетот на Вељаноски

МКД - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Почна продолжението на комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Сител - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Ласовска: Не се мачете уапсете не сите од ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 23.02.2019

Расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ќе ја продолжи во 15 часот и 30 минути по редовната пауза.

Богоевски: Како баш сега му се погоди на Груевски условите во затворот да станат опасни?

Press24 - 23.02.2019

На вториот ден од седницата на собраниската комисија за симнување на пратеничкиот имунитет на осомничениот Трајко Вељаноски, колешката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска изрази загриженост за неговата безбедност ако биде притворен, а на тоа одговори ...

Почна продолжението на комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

А1 On - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

МКД - 23.02.2019

Расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ќе ја продолжи во 15 часот и 30 минути по редовната пауза.

Втора рунда расправа за имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 23.02.2019

Денеска напладне ќе продолжи комисиската расправа за мандатно имунитетни прашањаВО Парламентот каде што ќе се дебатира за барањето од Судот да му се одземе пратеничкиот имунитет на актуелниот пратеник од ВМРО- ДПМНЕ и поранешен претседател на ...

Тензична расправа за имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 23.02.2019

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања расправа дали да го одобри барањето на судот за одземање на мандатот за пратеникот Трајко Вељаноски, осомничен за насилствата од 27 април 2017. Пратеникот Горан Мисовски на седницата донесе камен од ...

Стартуваше втората рунда од комисиската расправа за имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 23.02.2019

Во собранието со задоцнување од речиси еден час започна продолжувањето на комисиската расправа за пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски. Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски доаѓа ...

Ласковска: Уапсете не и одземете ни го имунитетот на сите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, не правете шаради

А1 On - 23.02.2019

Не стивнуваат тензиите во Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања,на која се расправа по барањето на судот за симнување на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски во врска со настаните од крвавиот четврток.

Жестоки препукувања на пратениците за мандатот на Вељаноски

+инфо - 23.02.2019

Според опозицијата, вештачењето на телефонот на Трајко Вељаноски било извршено пред една година и обвинителството да имало оправдани индиции немало да чека до сега да побара одземање на имунитетот и да го остави слободно да се шета.

Повторно препукување на расправата за одземање на имунитетот на Вељановски

А1 On - 23.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања во 18 часот ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски, откако попладнево по час ипол ...

Ласовска: Како ќе го праќаме Трајко во Шутка кога има закани

Press24 - 23.02.2019

На вториот ден од седницата на собраниската комисија за пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, колешката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска изрази загриженост за неговата безбедност ако биде притворен, по инцидентот во ...

Ласковска: Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет

Макфакс - 23.02.2019

Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласковска на седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања, каде се расправа по барањето на судот за симнување на имунитетот на ...

Продолжува расправата за имунитетот на Вељаноски

Нова ТВ - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Жестока расправа за имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 23.02.2019

Опозициските пратеници бараат да не му се одземе пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранитео Трајко Вељановски затоа што, како што велат дека стравуваат за неговата безбедност во притворот во Шутка.

Почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Press24 - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Нова пауза: За имунитетот на Трајко Вељаноски по 21 часот

Нова ТВ - 23.02.2019

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза, а новото продолжение на расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е закажано по 21 часот.

Продолжува расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

+инфо - 23.02.2019

Расправата за барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски, кое е поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд поради сомнение за негова вмешаност во настаните од 27 април беше презакажана за денеска ...

Расправата за имунитетот на Вељаноски повторно ги измори пратениците

+инфо - 23.02.2019

По паузата, според најавите, се очекува да се обратат уште тројца пратеници. Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза по што во 21 часот треба да продолжи расправата за одземање на пратеничкиот ...

Во Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања пауза до 21 часот

А1 On - 23.02.2019

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза по што во 21 часот треба да продолжи расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски.

Ласовска: Не се мачете, дајте симнете го имунитетот на сите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 23.02.2019

Расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ќе ја продолжи во 15 часот и 30 минути по редовната пауза.

Ласковска: Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет

Точка - 23.02.2019

Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласковска на седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања, каде се расправа по барањето на судот за симнување на имунитетот на ...

ДУИ го спаси Трајко

CivilMedia - 23.02.2019

Трајко Велјаноски се спаси од притвор, благодарение на отсуството на пратеникот од ДУИ, чиј глас ја прави разликата меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ кои имаат по 4 члена во Комисијата за мандатни и имунитетни прашања.

Заслужи ли Вељаноски да му се одземе имунитетот?

Фактор - 23.02.2019

Напнат ден и денеска за пратениците од мандатно - имунитетската комисија задолжена за одземање на имунитетот. Во собрание точно напладне ќе продолжи расправата за пратеничкиот имунитет на пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ Трјако Вељаноски.

Останува пратеничкиот имунитет, Велјаноски засега не оди во притвор

Вечер Прес - 23.02.2019

Комисијата за мандатно имунитетни прашања, по дводневна седница гласаше со 4: 4 гласа, така што на Трајко Велјаноски нема веднаш да му биде одземен пратеничкиот имунитет. Членовите на Собраниската комисија вечерва гласаа со изедначен број гласови за ...

Продолжува комисиската расправа за имунитетот на Вељаноски

Република - 23.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Не му е одземен пратеничкиот мандат на Трајко Вељаноски

Република - 23.02.2019

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања, не изгласа предлог до Собранието, да му се симне пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски. Резултатот од гласањето беше 4 спрема 4. Во моментот на гласањето не беше присутен пратеникот од ДУИ, ...

Конечната одлука за имунитетот на Велјановски ќе биде донесена на пленарна седница

CivilMedia - 23.02.2019

Откако гласањето во Комисијата за мандатни и имунитетни прашања помина со 4 гласа за и 4 против, конечната одлука за имунитетот на пратеникот Трајко Велјаноски останува да се носи на пленарна седница.

Комисијата без одлука за имунитетот на Вељаноски

Опсервер - 23.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради сомнение за вмешаност во настаните од ...

Богоевски: Како баш сега му се погоди на Груевски условите во затворот да станат опасни?

Локално - 23.02.2019

На вториот ден од седницата на собраниската комисија за симнување на пратеничкиот имунитет на осомничениот Трајко Вељаноски, колешката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска изрази загриженост за неговата безбедност ако биде притворен, пренесе СДК.мк .

Почна продолжението на комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Вечер Прес - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Почна продолжението на комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Опсервер - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Исполнети се сите услови за Претседателот на Собранието да закаже седница за притворот на Вељаноски

Бриф - 23.02.2019

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски Комисијата со 4 гласови ЗА и 4 гласови ПРОТИВ одлучи дека нема став по барањето.

Имунитетот на Вељаноски од утре пред пратениците

Бриф - 23.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања во 18 часот ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски, откако попладнево по час ипол ...

Комисијата без одлука за имунитетот на Вељаноски

MTM - 23.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељановски поради сомнение за вмешаност во настаните од ...

Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на пратеникот Вељаноски

24Инфо - 23.02.2019

– Расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ќе ја продолжи во 15 часот и 30 минути по редовната пауза.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Силјановска собра потписи, имунитетот на Вељаноски виси на конец

Фактор - 23.02.2019

Повеќе од10.000 потписи за само неколку часа се собрани во подрачните канцеларии на ДИК за поддршка за кандидатурата на професорката по уставно право, Гордана Силјановска Давкова за претседател на државата.

Расправата за одземање на имунитетот на Вељановски прекината, продолжението во 18 часот

24Инфо - 23.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања во 18 часот ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски, откако попладнево по час ипол ...

Расправата за одземање на имунитетот на Вељановски прекината, продолжението во 18 часот

Локално - 23.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања во 18 часот ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски, откако попладнево по час ипол ...

Благица Ласовска загрижена за Вељаноски доколку отиде во притвор во Шутка

Фактор - 23.02.2019

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се расправа. Таа е загрижена за неговата безбедност ако биде притворен, по инцидентот во Шутка.

Богоевски: Сакам во затвор да го видам Груевски и двајцата патриоти бегалци

Република - 23.02.2019

Пратеничката Благица Ласкоска во врска со одземањето на пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељаноски изјави дека имало изјави од затвореници дека ги чекале политичарите да им паднат во раце и дека нема опасност од бегство на Вељаноски и дека ...

Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Опсервер - 23.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

„Симнете ни го имунитетот на сите“, велат од ВМРО-ДПМНЕ – СДСМ го сака Груевски во затвор

4NEWS - 23.02.2019

По отворањето на дебатата за одземање на имунитетот на пратеникот, Трајко Вељановски, настана тензична ситуација во Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања. Опозицијата ја обвинува власта дека одземањето на имунитетот на Вељановски е ...

Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Локално - 23.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Богоевски: И Груевски ветуваше дека нема да бега

CivilMedia - 23.02.2019

И на вториот ден од дебатата за одземање на имунитетот на пратеникот Трајки Велјаноски, неговите сопартијци тврдат дека тој имал шанси да избега, но дека тоа не го направил за овие две години.

Во Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања пауза до 21 часот

24Инфо - 23.02.2019

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза по што во 21 часот треба да продолжи расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски.

Ласковска: Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет

Centar - 23.02.2019

Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласковска на седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања, каде се расправа по барањето на судот за симнување на имунитетот на ...

Во Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања пауза до 21 часот

Локално - 23.02.2019

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза по што во 21 часот треба да продолжи расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски.

Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

MTM - 23.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Во Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања пауза до 21 часот

Опсервер - 23.02.2019

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза по што во 21 часот треба да продолжи расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски.

Ласковска: Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет

24Инфо - 23.02.2019

Ласковска: Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласковска на седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања, ...

Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на пратеникот Вељаноски

Опсервер - 23.02.2019

Расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ќе ја продолжи во 15 часот и 30 минути по редовната пауза.

Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Вечер Прес - 23.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Собраниската Комисија ќе расправа до полноќ за имунитетот на Вељаноски

4NEWS - 23.02.2019

По дадената пауза, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања се враќа на расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски. Според најавите, се очекува да се обратат уште тројца пратеници.

На Вељановски не му е одземен имунитетот, не беше приустен пратеникот од ДУИ

24Инфо - 23.02.2019

Вељановски не оди во притвор, не беше приустен пратеникот од ДУИ Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања со 4 спрема 4 гласа, не изгласа да му предложи на Собранието да му се симне пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, за кого ...

Нерешено гласање за одземање на имунитетот на Вељаноски

Фактор - 23.02.2019

Комисиската расправа за имунитетот денеска заврши со нерешено гласање. Со четири гласа „за“ и четири „против“ пратениците ја завршија расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието и актуелен пратеник од ...

Имунитетот на Вељаноски виси: Што може да го спаси екс спикерот од притвор?

Фактор - 23.02.2019

Точно напладне ќе продолжи седницата на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Токму таму пратениците ќе расправаат за имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски.

Почна продолжението на комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Н.Македонија - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Нова криза во најава или само блеф

Н.Македонија - 23.02.2019

Последните правно-политички бранувања, предизвикани од повторно активирање на судските истраги за настаните од 27 април 2017 година во Собранието, претставуваа своевидна иницијална каписла, пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се закани ...

Комисијата без одлука за имунитетот на Вељаноски

Н.Македонија - 23.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски поради сомнение за вмешаност во настаните од ...

Втор ден жестока комисиска расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

1tv - 23.02.2019

Пратениците на власата и опозицијата жестоко ги разменуваат аргументите за и против одземање на пратеничкиот имунитет на екс собранискиот спикер на Законодавниот дом Трајко Вељаноски. опозициските пратеници се сомневаат дека власта им дала листи на ...

Богоевски во Централниот дневник на 1ТВ: Собранието не треба да се стави во позиција да ја попречува работата на судот

1tv - 23.02.2019

Собраниската комисија расправа за одземањето на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељановски. На оваа тема во централниот дневник на 1ТВ линковски се вклучи Игор Стфановски, чиј соговорник беше Павле Богоевски, претседател на комисијата за деловнички ...

Почна продолжението на комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

1tv - 23.02.2019

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12. седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања.

Расправата за одземање на имунитетот на Вељановски прекината, продолжението во 18 часот

1tv - 23.02.2019

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања во 18 часот ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски, откако попладнево по час ипол ...

Комисијата воздржана за имунитетот на Вељаноски

1tv - 23.02.2019

Со 4 за и 4 гласа против, собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања воздржана за имунитетот на Вељаноски за кого судија на претходна постапка побара притвор. Расправата траеше 2 дена, а во текот на денот имаше повеќе паузи.

Неприсуството на Агим Шаќири од ДУИ го спаси Трајко Вељановски, засега нема притвор!

Магазин - 23.02.2019

Вечерва по неколкудневна расправа, со четири гласа „за“ и четири „против“ собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ја заврши расправата за имунитетот на пратеникот, Трајко Вељаноски, за кој Обвинителството побара притвор ...

Во Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања пауза до 21 часот

1tv - 23.02.2019

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза по што во 21 часот треба да продолжи расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски.

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

24 Вести - 22.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Канал5 - 22.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера го достави Барањето до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со претседава пратеникот, Павле Богоевски. Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од ...

Имунитетот на Вељаноски денеска пред пратениците во Комисијата за мандатно-имунитетни прашања

Фокус - 22.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Телма - 22.02.2019

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања денеска ќе го разгледува барањето од Кривичниот суд да му се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот и поранешен претседател на собранието, Трајко Вељаноски.

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Алсат-М - 22.02.2019

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски. Седницата на комисијата е закажана за 10 часот и 30 минути.

Почна седницата на Комисијата за имунитетот на Вељаноски

Алсат-М - 22.02.2019

Почна седницата на Комисијата за мандатно имунитетни прашања на која ќе се разгледува барањето за симнување на пратеничкиот имунитет на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието на Македонија, Трајко Вељаноски.

Вељаноски пред пратениците кои ќе одлучуваат за неговиот имунитет: Искрено, сакав да си заминам на понормален начин

Фокус - 22.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска се обрати пред пратениците на Комисијата за мандатно имунитетни прашања, кои денеска ќе треба да одлучат за одземање на неговиот имунитет.

Трајко Вељаноски им кажува на колегите кои треба да гласаат за симнување на имунитетот дека не е крив за 27 април

Сакам да кажам - 22.02.2019

Осомничениот организатор на нападот на Собранието на 27 април 2017, Трајко Вељаноски, пред Комисијата за мандатно-имунитетни прашања која треба да одлучи по барањето на судот да му се симне пратеничкиот имунитет, објаснува дека не бил крив што со ...

Во тек расправата за имунитетот на Вељаноски

Алсат-М - 22.02.2019

Во собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања во тек е расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски. Поголем дел од досегашната дискусија се водеше за деловните прекршувања на денот на крвавиот ...

Тензична расправа за имунитетот на Вељаноски

Канал5 - 22.02.2019

Екс министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски се во „Шутка“, а дали и каква мерка ќе добие осомничениот Трајко Вељаноски, ќе се знае откако Собранието ќе одлучи дали ќе му го симне имунитетот на кој се повика.

Пратенциите расправаат за одземање имунитетот на Трајко Вељаноски

24 Вести - 22.02.2019

Во Собранието тензична расправа на комисијата за мандатно имунитетни прашања..Пратениците одлучуваат за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељановски.

Тензична расправа за имунитетот на Велјаноски

Канал5 - 22.02.2019

Јанакиески и ристовски веќе се преместени во т.н. Хашко одделение во Шутка, а дали и каква мерка ќе добие осомничениот Трајко Вељаноски, ќе се знае откако Собранието ќе одлучи дали ќе му го симне имунитетот на кој се повика.

Вељаноски пред членовите на комисијата: Не сум терорист

ТВ21 - 22.02.2019

Поранешниот спикер на Собранието, Трајко Вељаноски денеска се појави на комисијата од која се бара одземање на неговиот имунитет. Вељаноски пред членовите рече дека не е терорист и дека не е одговорен за случувањата на 27 април во ...

Утре продолжува расправата на пратенциите за одземање имунитетот на Трајко Вељаноски

24 Вести - 22.02.2019

Повеќе од шест часа во жестока атмосфера пратениците дебатираа за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Велјаноски. Освен неговите сопартијци од ВМРО ДПМНЕ, поранешниот собраниски спикер самиот пред пратениците ги кажа своите аргументи за ...

Комисијата ќе расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 22.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Власта за, опозицијата против одземање на имунитетот на Вељаноски

Канал5 - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловничко мандантни имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељановски. Собраниската Комисија за деловничко мандантни имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор ...

Седницата за одземање на имунитетот на Вељаноски продолжува утре

Фокус - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Канал5 - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски. Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за ...

Мицевски: Дигнитетот во овој парламентарен состав во Собранието го има изгубено одамна

Курир - 22.02.2019

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната Комисија за мандатно имунитетни прашања реплицираше до Павле Богоевски кој рече дека Собранието треба да покаже дигнитет.

Илиоски: Ова е политички прогон и она што се случи вчера е долевање масло на огнот на тој сомнеж

Курир - 22.02.2019

На денешната седница на Комисијата за мандатно имунитетни прашања Зоран Илиоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ рече дека ова е осмо барање по ред за земање на имунитет на опозициски пратеник.

Власта за, опозицијата против одземање на имунитетот на Вељаноски

Нова ТВ - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловничко мандантни имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељановски поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд, поради сомнение за ...

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Р.С.Европа - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Тензична атмосфера на Комисијата за одземањето на имунитетот на екс спикерот Трајко Вељановски

Сител - 22.02.2019

Пратеникот Горан Мисовски на денешната седница на Комисијата за мандатно имунитетни прашања извади камен, кој го чувал од времето на крвавите настани на 27 април во Собранието, а тоа предизвика револт кај опозициските ...

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Слободен Печат - 22.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера го достави Барањето до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со претседава пратеникот, Павле Богоевски. Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од ...

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Сител - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Нова ТВ - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 22.02.2019

Денеска напладне треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања, на чиј дневен ред е барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од одделението за организиран криминал и ...

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Нетпрес - 22.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Сител - 22.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Вељаноски за 27 април: Ни на крај памет не ми паднало дека може до таков настан да дојде

А1 On - 22.02.2019

На 27 април, пратив порака до тогашниот премиер Никола Груевски, но не знам што посебно сум кажал во таа порака што веќе Заев не го кажа на пресот и нешто што не го знаеше јавноста, изјави претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски читајќи ги ...

Емотивни говори и обвинувања на расправата за имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 22.02.2019

Емотивни говори, дофрлувања и обвинувања ja одбележуваат распрвата за имунитетот на Трајко Вељаноски во рамки на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Груевски ве пушти низ вода сите, рече пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, по ...

Вељаноски: Јас три мандати бев претседател на Собранието, сакав да си заминам на фин и нормален начин

Press24 - 22.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска се обрати пред пратениците на Комисијата за мандатно имунитетни прашања, кои денеска ќе треба да одлучат за одземање на неговиот имунитет.

Богоевски до Вељаноски: Не сме тука да го цениме обвинението, туку да расправаме за имунитетот

А1 On - 22.02.2019

Не сме тука да ги цениме околностите кои ви се товарат за обвинението, туку да расправаме за барањето дали да ви се одземе имунитетот, му рече Павле Богоевски на пратеникот Трајко Вељаноски, за време на седницата на Комисијата за деловнички и ...

Милошоски: Власта го користи притворот за тепање и малтретирање

А1 On - 22.02.2019

Некој влијаел врз обвинителството да го смени мислењето и да покрене обвинение за Вељаноски за случувањата од 27 април 2017, рече Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на распрвата за имунитетот на поранешниот претседател на Собранието, во рамки на ...

Милошоски: Правната држава е подредена на политичката волја

Нетпрес - 22.02.2019

Денеска се одржа Комисијата за мандатно имунитетни прашања при што се расправаше за имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски. Антонијо Милошоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ изјави дека е многу е чудно ...

Мисовски до Вељаноски: Груевски ве пушти сите „низ вода“

Нова ТВ - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд.

Милошоски: Некој од политички побуди влијаел на обвинителството против Вељаноски

+инфо - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд.

Вељаноски: Покренуваат обвинение како да сум терорист, а не сум направил ништо против законот

+инфо - 22.02.2019

Пратеникот Трајко Вељаноски денеска пред пратениците на Комисијата за мандатно имунитетни прашања ги образложи причините зошто се товари за терористичко загрозување на уставниот поредок, поради што Обвинителството побара да биде притворен.

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

А1 On - 22.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Власта за, опозицијата против одземање на имунитетот на Вељаноски

Сител - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловничко мандантни имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељановски поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд, поради сомнение за ...

Власта за, опозицијата против одземање на имунитетот на Вељаноски

Press24 - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловничко мандантни имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељановски поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд, поради сомнение за ...

Почнува расправата за одземање на имунитетот на Вељановски

+инфо - 22.02.2019

Собранието денеска ќе ја почне процедурата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељановски за кого се бара притвор поради сомнение за организирање на настаните на 27 април.

Утре продолжува комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

А1 On - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Барањето за одобрување притвор на поранешниот претседател на Собранието пред Комисијата за мандатно-имунитетни прашања

Академик - 22.02.2019

На дневен ред на денешната Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања е барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Основниот суд Скопје I, Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција III. КОК – ПП.

Имунитетот на Вељаноски на дневен ред на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања

МКД - 22.02.2019

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања денеска ќе го разгледува барањето од Кривичниот суд да му се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот и поранешен претседател на собранието, Трајко Вељаноски.

И утре расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

+инфо - 22.02.2019

Богоевски му одговори дека работа е на судот да цени дали е оправдана или не мерката притвор за одреден случај, нагласувајќи оти тоа не е нешто за што одлучува Комисијата. Тој додаде дека Велјаноски се товари за едно од најтешките дела во Кривичниот ...

Обвинетиот Вељаноски дојде да се брани пред собраниските колеги

Слободен Печат - 22.02.2019

Судското барање вчера беше вратено во Кривичниот суд, поради повикување на погрешен член од законот. Судот ја поправи грешката и потвротно го испрати до Собранието на Македонија. Мандатот на Вељаноски може да му се одземе со 61 глас.

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Слободен Печат - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Утре продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски - денеска караници и тензии

Press24 - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Вељаноски за 27 април: Ни на крај памет не ми паднало дека може да дојде до таков настан

Макфакс - 22.02.2019

На 27 април пратив порака до тогашниот премиер Никола Груевски, но не знам што посебно сум кажал во таа порака што веќе Заев не го кажа на пресот и нешто што не го знаеше јавноста, изјави претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, читајќи ги ...

Мисовски: Груевски сите ве пушти низ вода

Слободен Печат - 22.02.2019

На денешната седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања во Собранието, на која се одлучува за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, пратеникот од СДСМ Горан Мисовски му реплицираше на Вељаноски дека Груевски ...

Мисовски: Груевски ве пушти сите низ вода

А1 On - 22.02.2019

Емотивни говори, дофрлувања и обвинувања ja одбележуваат распрвата за имунитетот на Трајко Вељаноски во рамки на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Груевски ве пушти низ вода сите, рече пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, по ...

Ќе се одлучува за пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Нова ТВ - 22.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Богоевски до Вељаноски: Не сме тука да го цениме обвинението, туку да расправаме за имунитетот

Макфакс - 22.02.2019

Не сме тука да ги цениме околностите кои ви се товарат за обвинението, туку да расправаме за барањето дали да ви се одземе имунитетот, му рече Павле Богоевски на пратеникот Трајко Вељаноски, за време на седницата на Комисијата за деловнички и ...

Милошоски: Власта го користи притворот за тепање и малтретирање

Макфакс - 22.02.2019

Некој влијаел врз обвинителството да го смени мислењето и да покрене обвиненеие за Вељаноски за случувањата од 27 април 2015, рече Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на распрвата за имунитетот на поранешниот претседател на Собранието во рамки на ...

Милошоски: Кој влијаел обвинителството да ја смени одлуката за гонење на Вељаноски?

Слободен Печат - 22.02.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на денешната седница за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, прашува кој влијаел врз обвинителството да ја смени одлуката за гонење на поранешниот претседател на Собранието.

Вељаноски: Ни на крај памет не ми било да правам дејствија спротивни на законот

МКД - 22.02.2019

Десет години сум бил претседател на ова Собрание и ни на крај памет не ми паднало да направам дејствие спротивно на деловникот, законот и собраниските процедури. Јас три мандати бев претседател на Собранието, искрено сакав да си заминам на пофин и ...

Милошоски: Со овој чин се докажува дека правната држава е подредена на политичката волја која што се одликува со ...

Курир - 22.02.2019

Денеска се одржа Комисијата за мандатно имунитетни прашања при што се расправаше за имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски. Антонијо Милошоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ изјави дека е многу е чудно ...

Опозицијата обвинува за политички прогон, власта вели-судот решава за притвор

МКД - 22.02.2019

Утре напладне ќе продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

(ВИДЕО) Власта за, опозицијата против одземање на имунитетот на Вељаноски

Опсервер - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловничко мандантни имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељановски поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд, поради сомнение за ...

Вељаноски за 27 април: Ни на крај памет не ми паднало дека може до таков настан да дојде

Република - 22.02.2019

На 27 април, пратив порака до тогашниот премиер Никола Груевски, но не знам што посебно сум кажал во таа порака што веќе Заев не го кажа на пресот и нешто што не го знаеше јавноста, изјави претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски читајќи ги ...

Власта за, опозицијата против одземање на имунитетот на Вељаноски

Локално - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловничко мандантни имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељановски поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд, поради сомнение за ...

Богоевски закажа расправа за имунитетот на Вељаноски

Фактор - 22.02.2019

Денеска ќе се расправа за барањето на судот за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељановски, откако претседавачот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања закажа седница во 10.30 ...

ВМРО-ДПМНЕ го замрзна учеството во „Жан Моне“, од СДСМ вела дека ваквата одлука е неодговорност

4NEWS - 22.02.2019

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ го замрзна учеството во процесот „Жан Моне“, со кој беше предвидено да се надминат разликите меѓу партиите на власт и опозицијата. Според опозициската пратеничка група, ова е резултат на погрешните чекори на ...

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

24Инфо - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања расправа за имунитетот на Вељаноски

Локално - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд.

Почнува постапката за одземање на имунитетот на Трајко Вељаноски

Мета - 22.02.2019

Во 10.30 часот денеска ќе почне 12-тата седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на чиј дневен ред е само една точка – одземање на имунитетот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, инаку долгогодишен ...

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања расправа за имунитетот на Вељаноски

24Инфо - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд.

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Вечер Прес - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Мисовски: Груевски сите ве пушти низ вода

Република - 22.02.2019

На денешната седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања во Собранието, на која се одлучува за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, пратеникот од СДСМ Горан Мисовски му реплицираше на Вељаноски дека Груевски ...

Вељаноски: Искрено, сакав да си заминам на понормален начин

Вечер Прес - 22.02.2019

-10 години сум бил претседател на ова Собрание, ни на крај памет не ми паднало да направам дејствие спротивно на деловникот, законот и собраниските процедури. Јас три мандати бев претседател на Собранието, искрено сакав да си заминам на пофин и ...

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

MTM - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Вељаноски за 27 април: Ни на крај памет не ми паднало дека може до таков настан да дојде

Centar - 22.02.2019

На 27 април, пратив порака до тогашниот премиер Никола Груевски, но не знам што посебно сум кажал во таа порака што веќе Заев не го кажа на пресот и нешто што не го знаеше јавноста, изјави претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски читајќи ги ...

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Опсервер - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Локално - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Емотивни говори и обвинувања на расправата за имунитетот на Вељаноски

Centar - 22.02.2019

Емотивни говори, дофрлувања и обвинувања ja одбележуваат распрвата за имунитетот на Трајко Вељаноски во рамки на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Груевски ве пушти низ вода сите, рече пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, по ...

Расправа за одземање на имунитетот на Вељановски

Тера - 22.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска се обрати пред пратениците на Комисијата за мандатно имунитетни прашања, кои денеска ќе треба да одлучат за одземање на неговиот имунитет.

Власта за, опозицијата против одземање на имунитетот на Вељаноски

24Инфо - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловничко мандантни имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељановски поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд, поради сомнение за ...

Вељановски присутен на седница за неговиот имунитет

CivilMedia - 22.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељановски одлучи да присуствува на седницата на комисијата за мандатни и имунитетнски прашања и лично да го брани својот имунитет. Тој прв беше пријавен за збор и на колегите им ги објасни за што бил ...

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања расправа за имунитетот на Вељаноски

Опсервер - 22.02.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања расправа за барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд.

Утре ќе продолжи расправата за пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Н.Македонија - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Утре ќе продолжи комисиската расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

1tv - 22.02.2019

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција ...

Од каменот на Мисовски се уплашија пратеничките на ВМРО-ДПМНЕ

1tv - 22.02.2019

Одземањето на мунитетот на екс спикеротТрајко Вељановски жестоко ги скара власта и опозицијата на комисијата за мандатно имунитетните прашања… ВМРО-ДПМНЕ тврди дека одземањето на имунитетот е без докази.

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

1tv - 22.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Имунитетот на Трајко Вељановски ќе му се одзема денес

Скопје1 - 22.02.2019

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски. Седницата на комисијата со која претседавач е пратеникот Павле Богоевски е закажана ...

Во Собранието утре ќе се расправа за имунитетот на Вељаноски

24 Вести - 21.02.2019

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања утре ќе расправа за барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, како што бара кривичниот суд.

Судот бара одземање на имунитетот на Велјановски

Канал5 - 21.02.2019

Основниот суд денеска ќе побара од собранието да му се одземе пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Велјаноски, по синоќешниот распит во јавното обвинителство. Единствено само Велјаноски беше привремено ослободен како осомничен за ...

Собранието треба да отвори дискусија за имунитетот на Вељаноски

Алсат-М - 21.02.2019

Македонското собрание денеска треба да отвори расправа за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претсеадтел на Парламентот, Трајко Вељаноски, откако вчера Јавното обвинителство побара 30 дневен притвор заради сомнеж за ...

Судот побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Телма - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељановски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Од Судот за МИА потврдуваат дека Барањето за произнесување на ...

Стигна во собрание барањето да му биде симнат пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Сакам да кажам - 21.02.2019

Барањето од Основниот суд Скопје 1, за симнување на пратеничкиот имунитет на осомничениот Трајко Вељаноски, стигна кај претседателот на Собранието Талат Џафери, потврди неговиот кабинет. Тој ќе го препрати до претседателот на Комисијата за ...

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна во Собранието

ТВ21 - 21.02.2019

Барањето за симнување на пратеничкиот имунитет на Вељаноски, стигна кај претседателот на Собранието Талат Џафери, потврдуваат од неговиот кабинет. Претседателот на Собранието ќе го проследи барањето до претседателот на Комисијата за ...

Џафери го врати до Судот барањето за симнување на имунитетот на Вељаноски, го згрешиле членот на кој се повикуваат

Алсат-М - 21.02.2019

Судот го згрешил членот врз основа на кој побарал симнување на имунитетот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски. Заради тоа претседателот на Парламентот, Талат Џафери, го вратил барањето до Судот, потврдуваат извори на Алсат од Собранието.

Мицевски: Се обвинуваат пратеници за измислени дела, за тешко дело тероризам кое во реалноста не постои

ТВ21 - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ најостро го осудува монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

ВМРО-ДПМНЕ со уцена – нов јавен обвинител на нивен предлог или нема да ги поддржат реформските закони

Фокус - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се закани дека нема да ги поддржи реформските закони ако власта го одбие нивното барање да се избере нов републички јавен обвинител, кој ќе биде предложен од опозицијата.

Џафери му го врати назад на судот барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 21.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, било вратено назад поради грешка во членот на кој судот се повикува. До Собранието веќе е пратено и коригирано барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски но сѐ уште не е стасано до ...

ВМРО-ДПМНЕ бара државен јавен обвинител по предлог на опозицијата

24 Вести - 21.02.2019

Спикерот Талат Џафери го врати барањето од кривичен за одземање на имунитетот на Трајко Вељаноски. Судот се повикал на погрешен член. Во меѓувреме од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат дека притворот за екс министрите Ристоски и Јанакиески и барањето за ...

Барањето за симнување на пратеничкиот имунитет на Вељановски вратено во судот поради грешка

Канал5 - 21.02.2019

Барањето за симнување на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељановски цел ден „шета“ на релација Кривичен суд – Собрание. Судот уште раното утрото испратило барање до собранискиот спикер, но истото е вратено ...

Имунитетот на Трајко Вељановски ќе му се одзема утре

Телма - 21.02.2019

Имунитетот на екс-претседателот на Собранието, Трајко Вељановски ќе му се одзема утре. Денеска се спаси поради техничка грешка во барањето од судот, но откако беше исправена, седницата на Комисијата за мандатно имунитетни прашања е веднаш закажана.

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски стигна во Собранието

24 Вести - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд да се закаже расправа за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Велјановски – стигна во Собрание. Од утре, пратениците на комисиска седница ќе расправаат дали поранешниот спикер треба да остане без имунитетот кој го ...

Барањето за симнување на пратеничкиот имунитет на Велјаноски вратено во судот поради грешка

Канал5 - 21.02.2019

Утре претпладне ќе заседава Мандатно-имунитетната собраниска комисија на која ќе се разгледува барањето од Основниот суд 1 за одземање на мандатот на екс спикерот Трајко Велјаноски со што би можел да замине на издржување на мерката притвор.

ВМРО-ДПМНЕ го замрзна учеството во „Жан Моне“, од СДСМ вела дека ваквата одлука е неодговорност

ТВ21 - 21.02.2019

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ го замрзна учеството во процесот „Жан Моне“, со кој беше предвидено да се надминат разликите меѓу партиите на власт и опозицијата. Според опозициската пратеничка група, ова е резултат на погрешните чекори на ...

Судот ќе бара одземање на имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 21.02.2019

Основниот суд денеска ќе побара од Собранието да му се одземе пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, по синоќешниот распит во Јавното обвинитество. Единствено само Вељаноски беше привремено ослободен како осомничен за упадот ...

Судот побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Фокус - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Од Судот за МИА потврдуваат дека Барањето за произнесување на ...

Судот побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски

24 Вести - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељановски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Од Судот потврдуваат дека Барањето за произнесување на Собранието ...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Канал5 - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието и претседателот Талат Џафери го доставува до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Откако го поправи, Судот повторно го достави барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски до Собранието

Фокус - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Северна Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за ...

Мицевски: Бараме јавен обвинител на предлог на опозицијата

Канал5 - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија" најостро го осудува монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

Барањето стигна во Собрание – утре ќе се расправа за имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 21.02.2019

Во текот на утрешниот ден треба комисијата за мандатно имунитетни прашања да расправа по барањето од скопскиот Кривичен суд за симнување на мандатот на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

Во Собранието вратено барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието, соопштија од собраниската прес -служба. Претседателот на Собранието, Талат Џафери барањето го доставил до ...

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна кај Џафери

А1 On - 21.02.2019

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот, Трајко Вељаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат од неговиот кабинет. Се очекува во текот на денот тој да го достави барањето до Комисијата за ...

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна во Собранието

Р.С.Европа - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, стигна во Собранието на Република Северна Македонија. Од собраниската прес-служба за МИА велат дека претседателот на ...

Комисиска расправа за пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

Р.С.Европа - 21.02.2019

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски. Седницата на комисијата, чиј претседавач е пратеникот Павле ...

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски стигна во Собранието

Курир - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, стигна во Собранието на Република Северна Македонија. Од собраниската прес-служба за МИА велат дека претседателот на ...

Бараме јавен обвинител на предлог на опозицијата кој вистински ќе се бори против неправдата, криминалот и корупцијата

Макфакс - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ најостро го осудува монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

Мицевски: Бараме јавен обвинител на предлог на опозицијата кој вистински ќе се бори против неправдата, криминалот и ...

А1 On - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ најостро го осудува монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува монтираниот политички процес и бара Државен јавен обвинител на ...

Курир - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ најостро го осудува монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

Џафери ќе го врати до судот барањето за Вељаноски

А1 On - 21.02.2019

Поради повикување на погрешен член од законот, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери ќе го врати до Кривичниот суд барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

Џафери ќе го врати до судот барањето за Вељаноски

Курир - 21.02.2019

Поради повикување на погрешен член од законот, претседателот на Собранието Талат Џафери ќе го врати до Кривичниот суд барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

Судот до Собранието: Одземете му го одземе имунитетот на Вељаноски

Независен - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Барањето за произнесување на Собранието на Република Северна ...

Џафери ќе го врати до судот барањето за имунитетот на Вељаноски

Нова ТВ - 21.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, до Кривичниот суд ќе го врати барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, бидејќи во него Судот се повикува на погрешен член од законот.

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна во Собрание, Џафери го врати назад

МКД - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, стигна во Собранието на Македонија. Поради повикување на погрешен член од законот, претседателот Талат Џафери истото барање ...

Судот побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски

А1 On - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Од Судот за МИА потврдуваат дека Барањето за произнесување на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара нов јавен обвинител и го замрзна учеството во процесот Жан Моне

МКД - 21.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски на денешната прес конференција во Собранието изјави дека Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија" најостро го осудува монтираниот политички процес во кој ...

Денеска на собраниска комисија барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски?

Слободен Печат - 21.02.2019

Инаку според Деловникот комисијата има рок од два дена да одлучи по барањето на судот. Одземањето на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска најверојатно ќе се најде на дневен ред на Комисијата за ...

Судот бара одземање на имунитетот на Велјановски

Press24 - 21.02.2019

Одземањето на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска најверојатно ќе се најде на дневен ред на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, соопштуваат од „Основиот суд„ во Скопје.

Мицевски: Нема да ги поддржиме системските закони дури не избереме обвинител

+инфо - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ реагира, како што велат, и најостро го осудува монтираниот политички процес, во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

Ќе му го одземе ли Собранието имунитетот на Вељаноски?

Независен - 21.02.2019

Собранието може да му го одземе имунитетот на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, во рок од три дена, ако денеска биде закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Се чека барањето од судот за да се расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

МКД - 21.02.2019

Собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања може уште денеска да расправа за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски, доколку стигне барањето од судот. „Барањето од судот се уште не е стигнато“, кусо ни изјави претседателот на ...

Судот испрати барање за одземање на имунитетот на Вељаноски

МКД - 21.02.2019

Судот денеска го испратил барањето до Собранието за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, осомничен за организирање на настаните од 27 април, потврдија од судот. Откако ќе го добијат барањето, треба да се закаже седница на ...

Процедурата за одземање на имунитетот на Вељаноски може да почне денес

+инфо - 21.02.2019

Процедурата за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељановски може да почне уште денеска ако собраниската Комисија за мандатно имунитетни прашања го добие барањето од Судот. Синоќа Јавното обвинителство побара 30 дневен притвор за ...

Мицевски: Бараме јавен обвинител на предлог на опозицијата

Сител - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ најостро го осудува монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Press24 - 21.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Џафери ќе го врати до судот барањето за Вељаноски

Сител - 21.02.2019

Поради повикување на погрешен член од законот, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери ќе го врати до Кривичниот суд барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

За 5 дена Собранието ќе реши дали ќе му го одземе имунитетот на Вељаноски

+инфо - 21.02.2019

По добиениот извештај од Комисијата, Собранието најдоцна во рок од три дена треба да одлучува за барањето на судот на пленарна седница. Одлуката за одземање на имунитетот се носи со просто мнозинство од вкупниот број на ...

Судот достави барање за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Макфакс - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски е испратено до законодавниот дом, потврдија од судот. Според процедурите, претседателот на парламентот по добивањето на барањето веднаш ...

Барањето за имунитетот на Вељаноски стаса, Богоевски на потег

Слободен Печат - 21.02.2019

Од кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери информираат дека барањето на судот за одземање на мандатот на пратеникот Трајко Вељаноски е стасано. -Претседателот на Собранието ќе го проследи барањето до претседателот на Комисијата за ...

Се уште не стигнало барањето од Судот за одземање на имунитетот на Вељаноски

Нова ТВ - 21.02.2019

Во Собранието се уште не пристигнато барањето од Судот за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски, кој е осомничен во истрагата за организирање на крвавиот упад во Собранието на 27 април.

ВМРО ДПМНЕ го замрзнува учеството во процесот „Жан Моне“

Press24 - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ најостро го осудува монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна кај Џафери

Макфакс - 21.02.2019

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат од неговиот кабинет. Се очекува во текот на денот тој да го достави барањето до Комисијата за ...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Слободен Печат - 21.02.2019

Поради повикување на погрешен член од законот, претседателот на Собранието Џафери денеска го врати до Кривичниот суд барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

Одземањето на пратеничкиот имунитет на Вељаноски во собрание, Јанакиески и Ристовски во притвор

OhridNews - 21.02.2019

Кривичниот суд испрати барање за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски до собранието. Според процедурите, претседателот на парламентот по добивањето на барањето веднаш го доставува до Комисијата за ...

Го заборави ли Џафери имунитетот на Димовски?

Слободен Печат - 21.02.2019

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања на втори февруари донесе предлог-одлука за одземање на имунитетот на Димовски, но Собранието се уште не се изјаснил по овој предлог. До Собранието денеска стигна уште едно барање за одобрување на притвор, ...

Пиши-бриши со барањето за притвор на Трајко Вељаноски

Слободен Печат - 21.02.2019

Барањето за одобрување на притворот се уште не е стасано до претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски, поради што и не е закажана седницата. Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, иако утрово ...

ВМРО ДПМНЕ го замрзнува учеството во процесот „Жан Моне“

Нова ТВ - 21.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Никола Мицевски денеска соопшти дека опозициската партија го замрзнува учеството во процесот Жан Моне, поради последните случувања со покренување истраги и ...

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

А1 On - 21.02.2019

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски. Информацијата ја потврди за „Макфакс“ пратеникот Павле Богоевски ...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Независен - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Северна Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за ...

Џафери ќе го врати барањето за иминутетот на Вељаноски, имало грешка

Р.С.Европа - 21.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ќе го врати писмото со барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски, поради грешка во повикувањето на член од законот, информираат од кабинетот на ...

Пинг-понг со барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 21.02.2019

Собранискиот спикер Талат Џафери го вратил во кривичниот суд барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кое претпладнево стигна во Собранието. Како што објаснуваат од кабинетот на Џафери, барањето го вратиле назад поради ...

ВМРО-ДПМНЕ бара опозицијата да предлага државен јавен обвинител

Слободен Печат - 21.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема повеќе да учествуваат во процесот Жан-Моне кој што беше замислен од страна на неколку европарламентарци како процес во кој требаше да се помират пратениците помеѓу себе и да донесат ...

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Курир - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Северна Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за ...

ВМРО-ДПМНЕ бара јавен обвинител и го замрзна учеството во процесот Жан Моне

Р.С.Европа - 21.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Никола Мицевски денеска најостро го осуди како што го нарече“монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на ...

ВМРО-ДПМНЕ излегува од процесот „Жан Моне“

Независен - 21.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на претстојниот состанок на процесот „Жан Моне“, дознава „Независен весник“. Висок партиски функционер брифира дека за својата одлука во текот на денешниот ден ќе ги информираат европратениците Иво Вајгл и Едуард Кукан, ...

Судот побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Нетпрес - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељановски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Од Судот за МИА потврдуваат дека Барањето за произнесување на ...

Утре ќе се одлучува за имунитетот на Вељаноски

Нова ТВ - 21.02.2019

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања утре во 10 и 30 часот ќе ја започне седницата на која ќе се расправа за имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски. Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко ...

Мицевски: Опозицијата да предлага обвинител, нема да ги поддржиме системските закони

МКД - 21.02.2019

Најостро го осудуваме монтираниот политички процес, во кој се кршат закони, се покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници, изјавија денеска од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија".

Корегираното барање пристигна во Собранието - Комисијата утре ќе расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Сител - 21.02.2019

За ВМРО ДПМНЕ, вчерашните нови приведувања на високи функционери од нивната партија претставуваат монтиран политички процес. Велат дека нема да да гласаат за реформските закони и бараат избор на нов државен јавен обвинител на предлог на опозицијата.

Судот побарал од Собранието да му се одземе имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Од Судот за МИА потврдиле дека Барањето за произнесување на ...

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 21.02.2019

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски. Информацијата ја потврди за „Макфакс“ пратеникот Павле Богоевски ...

Во Собранието утре ќе се расправа за имунитетот на Вељаноски

Локално - 21.02.2019

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања утре ќе расправа за барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, Седницата на комисијата со која претседавач е пратеникот Павле Богоевски е закажана за ...

„Крвавиот четврток“ го ниша мирниот азил на Груевски

Бриф - 21.02.2019

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција преку Министерството за правда ќе бара проширување на барањата за екстрадиција на Никола Груевски и Никола Бошкоски, осомничени за 27-ми април.

Судот побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Бриф - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељановски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Од Судот за МИА потврдуваат дека Барањето за произнесување на ...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

еМагазин - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Северна Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за ...

Мицевски: Бараме јавен обвинител на предлог на опозицијата

Република - 21.02.2019

Имајќи ги предвид ненормалните околности наметнати од Владата и власта на СДСМ, во која се монтираат случаи, се сослушуваат пратеници, се кршат процедури, Мицевски рече дека ВМРО-ДПМНЕ го замрзнува учеството во процесот на Жан Моне, затоа што власта ...

Барањето за одземање на имунитетот на Велјаноски стигна кај Џафери

Centar - 21.02.2019

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Велјаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат од неговиот кабинет. Се очекува во текот на денот тој да го достави барањето до Комисијата за ...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Локално - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Северна Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за ...

Вељаноски: Срамота е јас да бидам организатор, 10 години бев претседател на Собранието (видео)

4NEWS - 21.02.2019

Поранешниот спикер на Собранието и актуелен пратеник Трајко Вељаноски вечерва по излегувањето од Основното Јавно Обвинителство не одговори на новинарските прашања за тоа како е приведен, дали е тој организатор на 27 април и зошто е приведен.

Џафери ќе го врати до судот барањето за Вељаноски

еМагазин - 21.02.2019

Поради повикување на погрешен член од законот, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери ќе го врати до Кривичниот суд барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски .

Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Трајко Велјаноски, бара Судот

Пулс24 - 21.02.2019

По синоќешниот распит во Јавното обвинителство Основниот суд денес ќе побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Велјаноски. Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски добија ...

Бараме јавен обвинител на предлог на опозицијата кој вистински ќе се бори против неправдата, криминалот и корупцијата

Точка - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ најостро го осудува монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

Барањето стигна во Собрание – утре ќе се расправа за имунитетот на Вељаноски

4NEWS - 21.02.2019

Во текот на утрешниот ден треба комисијата за мандатно имунитетни прашања да расправа по барањето од скопскиот Кривичен суд за симнување на мандатот на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

Џафери му го врати назад на судот барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски

4NEWS - 21.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, било вратено назад поради грешка во членот на кој судот се повикува. До Собранието веќе е пратено и коригирано барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски но сѐ уште не е стасано до ...

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна во Собрание, Џафери го врати назад

Вечер Прес - 21.02.2019

Поради повикување на погрешен член од законот, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери го врати до Кривичниот суд барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

Дали на Трајко Вељановски ќе му биде одземен пратеничкиот имунитет?

iPortal - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, стигна во Собранието на Република Северна Македонија. Од собраниската прес-служба за МИА велат дека претседателот на ...

Пинг-понг со барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски

Centar - 21.02.2019

Собранискиот спикер Талат Џафери го вратил во кривичниот суд барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кое претпладнево стигна во Собранието. Како што објаснуваат од Кабинетот на Џафери, барањето го вратиле назад поради ...

Џафери ќе го врати до судот барањето за симнување на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Република - 21.02.2019

Поради повикување на погрешен член од законот, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери ќе го врати до Кривичниот суд барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

Еве што порача Трајко Вељановски по излегувањето од судот!

iPortal - 21.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски пред неколку минути излезе од зградата на судот по краткиот распит откако попладнево беше приведен и осомничен како еден од организаторите на настаните од 27 април во Собранието.

Барањето за одземање на имунитетот на Велјаноски стигна во Собрание

Вечер Прес - 21.02.2019

Барањето од Основниот суд Скопје 1, за симнување на пратеничкиот имунитет на осомничениот Трајко Вељаноски, стигна кај претседателот на Собранието Талат Џафери, пренесуваат медиумите. Потврда стигна и од неговиот кабинет.

Судот бара одземање на имунитетот на Велјаноски

Република - 21.02.2019

Основниот суд денеска ќе побара од собранието да му се одземе пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Велјаноски, по синоќешниот распит во јавното обвинителство. Единствено само Велјаноски беше привремено ослободен како осомничен за ...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Опсервер - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Северна Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за ...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

24Инфо - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Северна Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за ...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Вечер Прес - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Северна Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за ...

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Фактор - 21.02.2019

Основниот суд денеска ќе побара од Собранието да му се одземе пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, по синоќешниот распит во Јавното обвинитество. Единствено само Вељаноски беше привремено ослободен како осомничен за упадот ...

Законски, Собраниска расправа за имунитетот на Вељановски е можна уште денеска

CivilMedia - 21.02.2019

Според досегашната пракса во слични случаи, денеска може да се очекува маратонско работење на Собранието и заседавање за имунитетот на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Велјановски, за кого Јавното Обвинителство бара 30 дневен притвор.

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги гласа реформските закони, бара обвинител по нивен предлог

CivilMedia - 21.02.2019

По вчерашното апсење на Трајко Вељановски, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, ВМРО-ДПМНЕ и возврати на власта со закана дека нема да ги гласа реформските закони. Координаторот на пратеничката група на оваа партија, Никола Мицевски, придружен од ...

Џафери му го врати на судот барањето за одземање на имунитетот на Вељановски

CivilMedia - 21.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, му го вратил на судот барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељановски, заради грешка во членот на кој судот се повикува. Ова го потврдија официјално од кабинетот на Џафери, од каде додадоа ...

Џафери ќе го врати до судот барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски

MTM - 21.02.2019

Поради повикување на погрешен член од законот, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери ќе го врати до Кривичниот суд барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

ВМРО-ДПМНЕ ја уцени власта: Наш јавен обвинител за Вељаноски, инаку нема да ги поддржиме реформите

Фактор - 21.02.2019

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денеска заедно со останатите пратеници на прес-конференција истакна дека нема да ги подржи реформите на власта доколку не се одреди нов главен јавен обвинител на нивни предлог кој ...

Барањето за одземање на имунитетот на Велјаноски стигна кај Џафери

Република - 21.02.2019

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Велјаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат од неговиот кабинет. Се очекува во текот на денот тој да го достави барањето до Комисијата за ...

Бараме јавен обвинител на предлог на опозицијата кој вистински ќе се бори против неправдата, криминалот и корупцијата

24Инфо - 21.02.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ најостро го осудува монтираниот политички процес во кој се кршат закони, покренуваат истраги, одземаат имунитети на пратеници.

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Република - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Северна Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за ...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Н.Македонија - 21.02.2019

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Македонија, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставува до Комисијата за деловнички и ...

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски Џафери го врати назад

Скопје1 - 21.02.2019

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, било вратено назад поради грешка во членот на кој судот се повикува. Од судот, пак, објаснуваат дека направиле техничка грешка и дека до Собранието веќе го доставиле коригирано барањето ...

Собранието треба да отвори расправа за одземање на имунитетот на Велјановски

1tv - 21.02.2019

Собранието на Република Северна Македонија денес треба да отвори расправа за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на Парламентот и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајко Велјаноски, откако вчера Јавното обвинителство побара 30 дневен притвор ...

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски утре на комисија, денеска заглави на техничка грешка

1tv - 21.02.2019

За утре е закажана седницата на Комисијата за мандатно имунитетни прашања на која треба пратениците да одлучуваат и да гласаат за барањето на судот за одземање на пратеничкиот имунитет на осомничениот Трајко Вељаноски.

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски стигна во Собранието

1tv - 21.02.2019

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, стигна во Собранието на Република Северна Македонија. Од собраниската прес-служба велат дека претседателот на Собранието ...

Судот испрати барање за одземање на имунитетот на Трајко Вељаноски

Скопје1 - 21.02.2019

Судот денеска го испратил барањето до Собранието за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, осомничен за организирање на настаните од 27 април, потврдија од судот. Сега треба да се закаже седница на Комисијата за мандатно-имунитетни ...

Трајко Вељаноски си замина од судот под заштита од пратеничкиот имунитет

Сакам да кажам - 20.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски кој е меѓу петтемина осомничени организатори и осмислувачи на нападот на Собранието на 27 април 2017 година и за кои Собранието изгласа закон во кои изрично е кажано дека за нив нема да има ...

10 години сум бил претседател на Собрание, јас да бидам организатор, срамота, изјави Вељаноски по излегувањето од судот

Телма - 20.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски пред неколку минути излезе од зградата на судот по краткиот распит откако попладнево беше приведен и осомничен како еден од организаторите на настаните од 27 април во Собранието.

Вељаноски: Срамота е јас да бидам организатор, 10 години бев претседател на Собранието (видео)

ТВ21 - 20.02.2019

Поранешниот спикер на Собранието и актуелен пратеник Трајко Вељаноски вечерва по излегувањето од Основното Јавно Обвинителство не одговори на новинарските прашања за тоа како е приведен, дали е тој организатор на 27 април и зошто е приведен.

Вељаноски: Јас организатор на 27 април? Срамота!

Фокус - 20.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски пред половина час излезе од Судот каде даваше исказ како осомничен за организирање на упадот и насилството во Собранието на 27 април.

Тактика или пазар со одземање на имунитетот на пратеникот Љупчо Димовски

А1 On - 20.02.2019

Две недели се тактизира со продолжување на седницата на која треба да се одлучува по барањето за одобрување притвор на пратеникот Љупчо Димовски, поднесено од Основен суд Скопје I , Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција.

Велјаноски го напушти судот, се повика на пратеничкиот имунитет

Алфа - 20.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Велјаноски доцна попладнево го напушти судот, каде беше на распит кај судија на претходна постапка, откако се повика на пратеничкиот имунитет.

Трајко Вељановски си замина од судот, има имунитет

+инфо - 20.02.2019

Поранешниот собраниски претседател Трајко Вељановски, си замина од Кривичниот суд во Скопје каде беше повикан на распит како осомничен за дел од организаторите на настаните пред и по 27 април 2017 година.

Вељаноски: 10 години сум бил претседател на Собрание, јас да бидам организатор, срамота!

Слободен Печат - 20.02.2019

Вељаноски се повика на пратеничкиот имунитет. Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски пред неколку минути излезе од зградата на судот по краткиот распит откако попладнево беше приведен и осомничен како еден од организаторите на ...

Вељановски: Десет години сум бил претседател на Собрание и јас да бидам организатор? Срамота

+инфо - 20.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељановски, бидејќи има имунитет вечерва го напушти Кривичниот суд во Скопје, а за медиумите не сакаше да даде изјава. Тој е дел од истрагата на обвинителството за организацијата на настаните пред и на ...

Вељановски го напушти судот: Јас да бидам организатор? Срамота е

24Инфо - 20.02.2019

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, го напушти Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за насилниот упад во Собранието од 27 април 2017 година. Тој не сакаше да даде изјава за мидиумите, само истакна дека дал ...

Вељановски „куртули“ за вечерва, благодарение на имунитетот

CivilMedia - 20.02.2019

Еден од петмината осомничени како организатори на нападот врз Собранието на 27 април 2017 година, Трајко Вељановски, поранешен председател на Собранието, го напушти судот благодарение на пратеничкиот имунитет.

(ВИДЕО) Вељаноски по излегувањето од судот: 10 години сум бил претседател на Собрание, јас да бидам организатор, ...

Либертас - 20.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски пред неколку минути излезе од зградата на судот по краткиот распит откако попладнево беше приведен и осомничен како еден од организаторите на настаните од 27 април во Собранието.

Велјаноски: „10 години сум бил претседател на Собрание, и јас да бидам организатор? Срамота“

Скопје1 - 20.02.2019

„10 години сум бил претседател на Собрание, и јас да бидам организатор? Срамота“, кусо истакна Трајко Велјаноски по излегувањето од судот. Велјаноски инаку поранешниот претседател на Собранието предмалку излезе од зградата на судот по краткиот ...

(Видео) Велјаноски: 10 години сум бил претседател на Собрание, јас да бидам организатор, срамота

1tv - 20.02.2019

Екс претседателот на Собранието, Трајко Велјаноски по излегувањето од зградата на судот по краткиот распит откако попладнево беше приведен и осомничен како еден од организаторите на настаните од 27 април во Собранието изјави: Не, ве молам, 10 години ...