TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Хрватска досега се вакцинирани околу 46 000 луѓе

360 степени - 17.01.2021

Директорката на Клиниката за инфективни болести најави дека до крајот на јануари во земјата ќе имаат одобрено вакцини од четири производители До крајот на викендот во Хрватска (земја со нешто повеќе од 4 милиони жители) биле вакцинирани околу 46 000 ...

Новата француска вакцина пристигнува во Британија

Канал5 - 17.01.2021

Велика Британија се подготвува да ја добие и четвртата вакцина, бидејќи француската фармацевтска компанија Валнева за неколку дена ќе започне да произведува 60 милиони дози. Водечките луѓе на Валнева се надеваат дека ќе добијат одобрение од ...

Европа во ек на вакцинација: Некои земји ги продолжуваат, други ги менуваат мерките против ковид – протести во Австрија ...

360 степени - 17.01.2021

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 95 милиони, а од последици од заразата досега починаа над два милиона луѓе Полицијата патролира по улиците на Франција за да го следи почитувањето на полицискиот час кој е во сила од 18 часот ...

Во Индија за еден ден се вакцинирале речиси 200.000 луѓе

Канал5 - 17.01.2021

Вакцинацијата против коронавирус достигна нова фаза во светот со скоро 200 000 вакцинирани во Индија за еден ден. Индија, втора најнаселена земја во светот со население од 1,3 милијарди жители, вчера вакцинира повеќе од 190 000 луѓе на првиот ден од ...

Фрижидерите подготвени, вакцините ги нема – „Каде и се вакцините на Македонија од Бугарија?“, прашува Рама

ТВ21 - 17.01.2021

Македонија го подготви планот за вакцинација. Во земјава пристигнаа и два фрижидери со капацитет од 100 илјади вакцини кои треба да ги чуваат вакцините на Фајзер на минус 70. Фрижидерите во моментов се празни бидејќи Владата се уште не успеала да ...

Д-р Цмиљановиќ: Постои можност за шест до 12 месеци вакцините да немаат дејство

Канал5 - 17.01.2021

Вакцините против коронавирусот ќе ни обезбедат имунитет на болеста во период од шест до 12 месеци, уверува српскиот научникот Владимир Цмиљановиќ во разговор за Канал 5. Цмиљановиќ кој живее и работи во Швајцарија во сопствената научна лабараторија ...

Не (информираност) околу вакцинацијата

24 Вести - 17.01.2021

Која вакцина е подобра, што е разликата помеѓу кинеската, руската или оксфордската, колку време ќе штити, има ли несакани ефекти... Граѓаните кои ги анкетираше ТВ 24 велат дека сакаат да се вакцинираат, но истовремено бараат и подетални информации ...

Бројот на заразени од коронавирусот се намалува, стапката на смртност и понатаму загрижувачка

Канал5 - 17.01.2021

И покрај стравувањата дека новогодишните и божиќните празници ќе предизвикаат нов пик на заразени од коронавирусот, сепак забележлив е тренд на намалување на бројот на заболени и на хоспитализации.

Д-р Цмиљановиќ: Вакцината против коронавирусот ќе обезбеди имунитет од шест до 12 месеци

Канал5 - 17.01.2021

Вакцините против коронавирусот ќе ни обезбедат имунитет на болеста во период од шест до 12 месеци, уверува српскиот научникот Владимир Цмиљановиќ во разговор за Канал 5. Цмиљановиќ кој живее и работи во Швајцарија во сопствената научна лабараторија ...

Рама за вакцинацијата во Албанија: Досега заштитени 369 здравствени работници

ТВ21 - 17.01.2021

Албанскот премиер Еди Рама во објава на Фејсбук напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против Ковид-19, 369 здравствени работници сега се позаштитени од вирусот. Тој, исто така, најави дека од недела во недела продолжува ...

Србија е вклучена во тестирањето на кинеската вакцина против коронавирус

Сакам да кажам - 17.01.2021

Од утре во Србија ќе почне вакцинацијата против ковид-19 со кинеската вакцина, откако вчера во Белград пристигнаа милион дози. Во септември, директорот на кинеската компанија „Кинеска национална биотек група (ЦНБГ)“ изјави за агенцијата Ројтерс дека ...

Навремено реагиравме за набавка на вакцините, сите земји имаат проблеми да ги добијат, вели Филипче

Сакам да кажам - 17.01.2021

Обезбедени се два фрижидери за чување на вакцините против ковид-19 и направен е планот за вакцинација која, како што вели министерот за здравство Венко Филипче, ќе почне во февруари. Наредниот месец од „Фајзер“ ќе пристигнат 5.850 дози обезбедени ...

Подготвен e планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку КОВАКС следниот месец

24 Вести - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Францускиот епидемиолог Фонтане: Враќање во нормала кон крајот на 2021

Фокус - 17.01.2021

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година.

Вакцините: Новата линија на поделба во Европа

Независен - 17.01.2021

ЈОВКА ДИМИТРОВА Секоја европска земја, според своето население, добива квота од шесте општи договори на ЕУ, кои може да ги управува според своето дискрециско право. Но, мешавината на вакцини беше оставена на локалната експертиза, која применуваше ...

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Макфакс - 17.01.2021

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав. Ова го истакна албанскиот премиер, Еди Рама, откако француската амбасада во Албанија го нарече анти-ЕУ поради неговите ...

Пареза на лицето добиле 13 Израелци откако примиле вакцина на Фајзер

ММС - 17.01.2021

Како што објави изреалскиот весник „Једиот Ахронот“, најмалку 13 Израелци претрпеле парализа на фацијалниот нерв, откако ја примиле првата доза на вакцина против коронавирусот Pfizer / BioNTech.

Четврта вакцина пристигнува во Велика Британија, овој пат од Франција

+инфо - 17.01.2021

Земјата досега одобри употреба на вакцини направени од „Фајзер“/„БиоНТек“, „Модерна“ и „АстраЗенека“. Велика Британија се подготвува да ја прими четвртата вакцина, бидејќи француската фармацевтска компанија „Валнева“ ќе започне да прави 60 милиони ...

Норвешка ги смени препораките за вакцинација по неколку смртни случаи

МКД - 17.01.2021

Норвешките власти ги сменија препораките за вакцинирање против ковид-19 откако 13 постари лица умреле по имунизацијата, препуштајќи им на лекарите да проценат дали нивниот пациент треба да се вакцинира.

Францускиот епидемиолог Фонтане: Враќање во нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година

Слободен Печат - 17.01.2021

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, Арно Фонтане за РТЛ изјави дека се надева на враќање на нормалниот живот, по пандемијата на ковид-19, во последниот квартал од 2021 година.

Нуспојави од вакцината против ковид-19: Што треба да знаете и што да очекувате по примањето на првата и втората доза

Слободен Печат - 17.01.2021

Вакцините против новиот коронавирус што ја предизвикува болеста ковид-19 се први што се произведуваат со помош на мРНА платформа. Тие вакцини се многу ефикасни, но се и „реактогени“, што значи дека веројатно ќе предизвикаат забележителен имунолошки ...

Во Србија вакцинирани 22.000 луѓе, се пријавиле 280.000

Независен - 17.01.2021

Во Србија до вчера биле вакцинирани 22.000 луѓе, во десет градови, а за вакцинирање се пријавиле 280.000 Државниот секретар во Министерството за здравство Мирсад Џерлек вели дека вакцинацијата поминала без проблеми и дека интересот е поголем од ...

Во Србија досега вакцинирани 22 илјади луѓе

А1 On - 17.01.2021

22.000 лица биле вакцинирани против Ковид-19 во Србија заклучно со вчерашниот ден. Имунизаците биле избршени во 10 града, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Pfizer потврди дека ќе има доцнење во испораката на вакцините

Телефони.мк - 17.01.2021

„Pfizer и BioNTech направиле план што ќе овозможи зголемување на производствените капацитети за Европа, како и испорака на значително поголем број на дози на вакцини во второто тримесечје“, соопштуваат двете фирми.

Србија досега вакцинираше 22.000 лица

Макфакс - 17.01.2021

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Макфакс - 17.01.2021

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на здравствените работници, програмата за вакцинација на коронавирус влегува во фаза на инјектирање на првата доза врз ...

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер” и преку КОВАКС следниот месец

Слободен Печат - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер” и „КОВАКС” механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку КОВАКС следниот месец

Независен - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку КОВАКС следниот месец

Сител - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Македонија е подготвена за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку „КОВАКС“

+инфо - 17.01.2021

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.749, на оздравени пациенти е 71.592, а на починати 2.696. Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во ...

Во Букурешт во моментов нема вакцини за сите заинтересирани граѓани

Независен - 17.01.2021

Бројот на пријави за вакцинација против коронавирус во Букурешт е поголем од сегашните распложливи количества на вакцини, што предизвика незадоволство кај заинтересираните граѓани, јави романскиот Национален комитет за координација на вакцинацијата.

Вакцинацијата многу брзо ќе ги даде првите ефекти - анализа на Гардијан

Сител - 17.01.2021

Првите резултати од влијанието на вакцината со која масовно почнаа да се вакцинираат граѓаните на Велика Британија треба да бидат видливи за неколку недели, пишува британски Гардијан. Според англиските доктори бројот на заразени лица треба да почне ...

Букурешт во моментов нема вакцини за сите заинтересирани граѓани

+инфо - 17.01.2021

Според податоците на властите во Букурешт, за вакцнирање во следните 20 дена се пријавиле 62.182 граѓани, а просторот за регистрирање сега е целосно исполнет, пренесе Тасс. Бројот на пријави за вакцинација против коронавирус во Букурешт е поголем од ...

Филипче: Стигнаа фрижидерите за вакцините - тие што го прележале коронавирусот засега не треба да се вакцинираат

Press24 - 17.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини следниот месец

Р.С.Европа - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер” и преку КОВАКС следниот месец

ММС - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер” и „КОВАКС” механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

До септември треба да има вакцини за сите возрасни Британци

А1 On - 17.01.2021

До септември на сите возрасни лица во Велика Британија ќе им биде понудена првата доза од вакцината против коронавирус, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб.

До вчера вакцинирани 22 илјади лица во Србија

Р.С.Европа - 17.01.2021

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Рама за вакцинацијата во Албанија: Досега заштитени 369 здравствени работници

Слободен Печат - 17.01.2021

Тој, исто така, најави дека од недела во недела продолжува процесот на вакцинација и дека динамиката постепено ќе се зголемува. Албанскот премиер Еди Рама во објава на Фејсбук напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против ...

Рама за вакцинацијата во Албанија: Досега заштитени 369 здравствени работници

Независен - 17.01.2021

Албанскот премиер Еди Рама во објава на Фејсбук напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против Ковид-19, 369 здравствени работници сега се позаштитени од вирусот. Тој, исто така, најави дека од недела во недела продолжува ...

Раб: До септември треба да има вакцини за сите возрасни Британци

Независен - 17.01.2021

До септември на сите возрасни лица во Велика Британија ќе им биде понудена првата доза од вакцината против коронавирус, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб за „Скај Њуз“.

Раб: До септември треба да има вакцини за сите возрасни Британци

+инфо - 17.01.2021

Целта е попрецизна од планот на владата за испорака на вакцините, објавен пред една недела, во кој се наведува дека одредено ниво на заштита треба да се обезбеди „до есен“. До септември на сите возрасни лица во Велика Британија ќе им биде понудена ...

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку КОВАКС следниот месец

OhridNews - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Рама за вакцинацијата во Албанија: Досега заштитени 369 здравствени работници

Сител - 17.01.2021

Албанскот премиер Еди Рама во објава на Фејсбук напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против Ковид-19, 369 здравствени работници сега се позаштитени од вирусот. Тој, исто така, најави дека од недела во недела продолжува ...

Кинески експерти: Не ги вакцинирајте постарите лица со „Фајзер“

Press24 - 17.01.2021

Кинески експерти во областа на здравството повикуваат да се прекине употребата на вакцината против коронавирус од компанијата Фајзер на постари лица поради смртни случаи во Норвешка, соопштил кинескиот медиум „ Глобал тајмс “.

Бон: Франција е воздржана во врска со европскиот ковид-пасош

Независен - 17.01.2021

Франција– Франција е воздржана околу воведувањето на пасош за вакцини, сметајќи дека ова прашање не треба да се најде на дневниот ред на Европскиот совет следната недела, изјави државниот секретар за европски прашања Клемент Бон, јави дописникот на ...

Македонија меѓу земјите со најмногу смртни случаи од Ковид-19, а меѓу последните кои ќе набави вакцини

Нетпрес - 17.01.2021

Светот веќе почна со примена на вакцините против Ковид-19, како единствено оружје во борбата против невидливиот непријател кој го нападнал човештвото. Богатите држави набавуваат големи количини и веќе почнаа со вакцинација на најризичните категории ...

Бон: Франција е воздржана во врска со европскиот ковид-пасош

+инфо - 17.01.2021

Ако зборуваме за парче хартија, документ што ве овластува да патувате во Европа, верувам дека тоа е многу преурането - рече утринава Бон на радио „Франс Инфо“. Франција е воздржана околу воведувањето на пасош за вакцини, сметајќи дека ова прашање не ...

Франција е воздржана во врска со европскиот ковид-пасош

Нетпрес - 17.01.2021

Франција е воздржана околу воведувањето на пасош за вакцини, сметајќи дека ова прашање не треба да се најде на дневниот ред на Европскиот совет следната недела, изјави државниот секретар за европски прашања Клемент Бон, јави дописникот на МИА.

Нов несакан ефект од вакцината на Фајзер

Нетпрес - 17.01.2021

Откако примиле прва доза од вакцината на фармацевтската компанија Фајзер, 13 Израелци добиле пареза фацијалис, пишуваат денеска медиумите во Израел, а пренесува BgNews. Иако оваа бројка е незначителна од бројот на вакцинирани, (досега во Израел се ...

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

+инфо - 17.01.2021

Тој додаде дека несакани ефекти од вакцините се можни, но многу ретки. Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот ...

Теориите на заговор ги поткопуваат кампањите за вакцинација на Балканот

Независен - 17.01.2021

Во Србија, која има 7 милиони жители, само 200 илјади луѓе се пријавиле дека ќе земат вакцина. Еден од предводниците на антиваксиналното лоби е Новак Ѓоковиќ БЕЛГРАД – Вакцини од Запад, Русија или Кина? Или ниедна? Со таа дилема се соочуваат земјите ...

Во Британија 3,5 милиони луѓе примиле вакцина против ковид 19

Нетпрес - 17.01.2021

Повеќе од 3,5 милиони лица ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19 во Велика Британија, надминувајќи го бројот на оние кои се позитивни на вирусот, покажуваат податоците на британската влада.

Во Африка користат соларни фрижидери за транспорт на вакцини против Ковид-19

USB - 17.01.2021

Соларниот фрижидер е еден од одговорите на бројните предизвици во транспортот и складирањето на вакцините против корона вирус во Африка. Ако се знае дека вакцините на „Фајзер/Бионтек“ треба да се чуваат на температура од -75 степени Целзиусови, а ...

Епидемиологот Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

Сител - 17.01.2021

– Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година.

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Сител - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

+инфо - 17.01.2021

Амбасадата на Франција во Тирана меѓу другото наведе дека критиките на Рама за недостиг на вакцини од ЕУ за Запен Балкан се опасен антиЕУ курс. Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, ...

Рама останува на искажаните критики кон ЕУ за анти-ковид вакцините: Ништо не порекнувам

Слободен Печат - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана по неговите последователни критики кон Европската Унија (ЕУ), односно за нејзината политика со вакцините против ковид-19 кон земјите од Западен ...

Рама: Не повлекувам ништо од тоа што го кажав за ЕУ во однос на вакцините

А1 On - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последови критики кон Европска Унија за нејзината политиката околу вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен Балкан.

Тасевски: Каква вакцинација! Ние до јуни нема да добиеме вакцини!

+инфо - 17.01.2021

Нашиве една вакцина не можат уште да увезат. Таква неспособност мајка само еднаш раѓа. Оставете, решиле сите да прележиме ковид. Мислам, кој прележи, прележи, кој не – здравје Радово - коментира Тасевски.

МАКЕДОНСКА БОРБА СО КОРОНАВИРУСОТ: Заев и Филипче имаат фрижидер и план за вакцинација, само вакцини немаат

Денешен - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Србија досега вакцинираше 22.000 лица

Република - 17.01.2021

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Србија досега вакцинираше 22.000 лица

MTM - 17.01.2021

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

MTM - 17.01.2021

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на здравствените работници, програмата за вакцинација на коронавирус влегува во фаза на инјектирање на првата доза врз ...

Француски епидемиолог: Ќе се ослободиме од коронавирус ако вакцините стигнат до сите земји

Курир - 17.01.2021

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година.

Шпанците ја добиваат втората доза од вакцината против коронавирус

Курир - 17.01.2021

Шпанија започна да ја дава втората доза вакцина против коронавирус и тоа на приоритетни лица кои првата доза од вакцината ја примиле во декември, пренесуваат денеска локалните медиуми. Жена на возраст од 85 години, која живее во дом за стари лица, е ...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Во Центар - 17.01.2021

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите ковид пасоши, ќе биде овозможено враќање на меѓународните ...

Рама: 369 здравствени работници ја примија првата доза од вакцина против коронавирусот

Курир - 17.01.2021

Албанскот премиер Еди Рама на својот Фејсбук профил напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против Ковид-19, 369 здравствени работници сега се позаштитени од вирусот.

Раб: До септември треба да има вакцини за сите возрасни Британци

Либертас - 17.01.2021

– До септември на сите возрасни лица во Велика Британија ќе им биде понудена првата доза од вакцината против коронавирус, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб за „Скај Њуз“.

Рама: Обезбедени вакцини за 800.000 граѓани во Албанија или вкупно 1,6 милиони дози

Денешен - 17.01.2021

Албанскот премиер Еди Рама во објава на Фејсбук напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против Ковид-19, 369 здравствени работници сега се позаштитени од вирусот. Тој, исто така, најави дека од недела во недела продолжува ...

Раб: До септември ќе има вакцини за сите возрасни Британци

Денешен - 17.01.2021

До септември на сите возрасни лица во Велика Британија ќе им биде понудена првата доза од вакцината против коронавирус, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб за „Скај Њуз“.

Филипче: Мерките беа добро димензионирани, имаме пад на новите случаи

Мета - 17.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вчерашното интервју за телевизија Сител рече дека мерките за борба против ширењето на ковид-19 биле добро димензионирани и дале резултат, односно во земјата има значаен пад на новодијагностицирани случаи ...

ФИЛИПЧЕ СО ДЕТАЛИ: Стигнаа фрижидерите за вакцините на Фајзер, направен е и планот кои групи граѓани во која фаза ќе се ...

Фактор - 17.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека се пристигнати фрижидерите кои одржуваат температура до -70 каде треба да се чуваат вакцините од производителот Фајзер. -Два фрижидери се веќе тука, уште три во текот на следните недели.

Филипче: Лицата кои прележале Ковид-19 засега не треба да се вакцинираат

еМагазин - 17.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство во гостувањето на вестите на , најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на складирањето, планот на ...

Направен е планот, се знае кој прв ќе се вакцинира кога ќе пристигнат вакцините во Македонија

Република - 17.01.2021

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку КОВАКС следниот месец Скопје, 17 јануари 2021 (МИА) – Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ ...

Рама за вакцинацијата во Албанија: Досега заштитени 369 здравствени работници

Либертас - 17.01.2021

– Албанскот премиер Еди Рама во објава на Фејсбук напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против Ковид-19, 369 здравствени работници сега се позаштитени од вирусот.Тој, исто така, најави дека од недела во недела продолжува ...

Македонија меѓу земјите со најмногу смртни случаи од Ковид-19, а меѓу последните кои ќе набави вакцини

Курир - 17.01.2021

Светот веќе почна со примена на вакцините против Ковид-19, како единствено оружје во борбата против невидливиот непријател кој го нападнал човештвото. Богатите држави набавуваат големи количини и веќе почнаа со вакцинација на најризичните категории ...

Дали оние кои прележале ќе треба да се вакцинираат?

Скопје инфо - 17.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Подготвен планот за вакцинација, пристигнуваат првите вакцини од „Фајзер“

Скопје инфо - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку КОВАКС следниот месец

Либертас - 17.01.2021

– Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.Министерот за здравство Венко Филипче вчера ...

Раб: До септември треба да има вакцини за сите возрасни Британци

Вечер Прес - 17.01.2021

До септември на сите возрасни лица во Велика Британија ќе им биде понудена првата доза од вакцината против коронавирус, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб за „Скај Њуз“.

ДУРИ И БЛАГИ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ ОД ВАКЦИНАТА МОЖЕ ДА БИДАТ ФАТАЛНИ ЗА ПОСТАРИТЕ: Норвешка уште ја истражува смртта на 29 ...

Фактор - 17.01.2021

Норвешка изрази загриженост за безбедноста на вакцината од производителот Фајзеркај постари лица со сериозни здравствени состојби откако бројот на оние кои починаа веднаш по апликацијата од 23 се зголеми на 29. Лицата се на возраст од над 75 години.

Во Букурешт во моментов нема вакцини за сите заинтересирани граѓани

Либертас - 17.01.2021

Бројот на пријави за вакцинација против коронавирус во Букурешт е поголем од сегашните распложливи количества на вакцини, што предизвика незадоволство кај заинтересираните граѓани, јави романскиот Национален комитет за координација на вакцинацијата.

Бон: Франција е воздржана во врска со европскиот ковид-пасош

Либертас - 17.01.2021

– Франција е воздржана околу воведувањето на пасош за вакцини, сметајќи дека ова прашање не треба да се најде на дневниот ред на Европскиот совет следната недела, изјави државниот секретар за европски прашања Клемент Бон, јави дописникот на МИА.

Кинески експерти предупредуваат да не се вакцинираат постарите лица со Фајзер

iPortal - 17.01.2021

Кинески експерти во областа на здравството повикуваат да се прекине употребата на вакцината против коронавирус од компанијата Фајзер на постари лица поради смртни случаи во Норвешка, соопштил кинескиот медиум „Глобал тајмс“.

Вакцинацијата оди подобро од очекувањето: Велика Британија може да ги укине ограничувањата на пролет и да прогласи крај ...

Во Центар - 17.01.2021

Ограничувањата воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот може да почнат да се укинуваат во раната пролет, изјави британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб. На прашањето дали програмата за вакцинација оди „подобро од ...

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку КОВАКС следниот месец

iPortal - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Конгресменот Лу Кореја позитивен на Ковид-19 и по примање на вакцината

Фактор - 17.01.2021

Членот на Претставничкиот дом на Соединетите Американски Држави, Лу Кореја, е позитивен на КОВИД-19, и покрај тоа што неодмана му беше аплицирана вакцината против вирусот, објави Асошиејтед Пресс.

13 ИЗРАЕЛЦИ ИМААТ ПАРЕЗА ФАЦИЈАЛИС: Нов несакан евект од вакцината на Фајзер

Фактор - 17.01.2021

Откако примиле прва доза од вакцината на фармацевтската компанија Фајзер, 13 Израелци добиле пареза фацијалис, пишуваат денеска медиумите во Израел, а пренесува BgNews. Иако оваа бројка е незначителна од бројот на вакцинирани, (досега во Израел се ...

Британија: 3,5 милиони луѓе примија вакцина, имунизирани повеќе од вкупниот број заболени

Курир - 17.01.2021

Повеќе од 3,5 милиони лица ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19 во Велика Британија, надминувајќи го бројот на оние кои се позитивни на вирусот, покажуваат податоците на британската влада.

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

Либертас - 17.01.2021

– Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година.

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Кајгана - 17.01.2021

Вакцината против коронавирусот SARS-CoV-2, развиена од Сојузниот научен центар за истражување и развој на имунолошки препарати „Чумаков“, би можела да биде јавно достапна во март, изјави директорот Константин Чернов.

“Брзата кучка слепи ги раѓа” – Македонија не се брза, сега за сега ни пристигнаа само фрижидерите за вакцините на ...

Во Центар - 17.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека се пристигнати фрижидерите кои одржуваат температура до -70 каде треба да се чуваат вакцините од производителот Фајзер. Во светот веќе се вршат и втор циклус на вакцинации , но сепак тоа е светот а ...

Кинески експерти: Не ги вакцинирајте постарите лица со „Фајзер“

Точка - 17.01.2021

Кинески експерти во областа на здравството повикуваат да се прекине употребата на вакцината против коронавирус од компанијата Фајзер на постари лица поради смртни случаи во Норвешка, соопштил кинескиот медиум „Глобал тајмс“.

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Република - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Не ги вакцинирајте постарите лица со „Фајзер“, повикуваат кинеските експерти

Република - 17.01.2021

Кинеските здравствени експерти повикаа на прекин на употребата на вакцината против коронавирус на компанијата „Фајзер“ на старите лица поради смртните случаи во Норвешка, објави кинескиот весник „Глобал тајмс“.

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Либертас - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Вечер Прес - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Точка - 17.01.2021

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на здравствените работници, програмата за вакцинација на коронавирус влегува во фаза на инјектирање на првата доза врз ...

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

Вечер Прес - 17.01.2021

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година.

Шпанците ја добиваат втората доза од вакцината против коронавирус

Република - 17.01.2021

Шпанија започна да ја дава втората доза вакцина против коронавирус и тоа на приоритетни лица кои првата доза од вакцината ја примиле во декември, пренесуваат денеска локалните медиуми. Жена на возраст од 85 години, која живее во дом за стари лица, е ...

Бон: Франција е воздржана во врска со европскиот ковид-пасош

Вечер Прес - 17.01.2021

Франција е воздржана околу воведувањето на пасош за вакцини, сметајќи дека ова прашање не треба да се најде на дневниот ред на Европскиот совет следната недела, изјави државниот секретар за европски прашања Клемент Бон, јави дописникот на МИА.

Србија е вклучена во тестирањето на кинеската вакцина против коронавирус

Либертас - 17.01.2021

Од утре во Србија ќе почне вакцинацијата против ковид-19 со кинеската вакцина, откако вчера во Белград пристигнаа милион дози. Во септември, директорот на кинеската компанија „Кинеска национална биотек група (ЦНБГ)“изјавиза агенцијата Ројтерс дека ...

РАМА, ОТКАКО ФРАНЦУЗИТЕ МУ ПОДМЕТНАА ДЕКА Е АНТИ-ЕУ: Не повлекувам ни запирка од кажаното

Денешен - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Професор Арно Фонтане: Ќе се ослободиме од вирусот само ако играме на картата на глобален здравствен проблем и ...

Република - 17.01.2021

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година.

Србија досега вакцинираше 22.000 лица

Точка - 17.01.2021

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Кинески експерти предупредуваат да не се вакцинираат постарите лица со Фајзер

24Инфо - 17.01.2021

Кинески експерти во областа на здравството повикуваат да се прекине употребата на вакцината против коронавирус од компанијата Фајзер на постари лица поради смртни случаи во Норвешка, соопштил кинескиот медиум „Глобал тајмс“.

Србија досега вакцинираше 22.000 лица

24Инфо - 17.01.2021

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Бон: Франција е воздржана во врска со европскиот ковид-пасош

MakPress - 17.01.2021

Франција е воздржана околу воведувањето на пасош за вакцини, сметајќи дека ова прашање не треба да се најде на дневниот ред на Европскиот совет следната недела, изјави државниот секретар за европски прашања Клемент Бон, јави дописникот на МИА.

Франција е воздржана во врска со европскиот ковид-пасош

24Инфо - 17.01.2021

Франција е воздржана околу воведувањето на пасош за вакцини, сметајќи дека ова прашање не треба да се најде на дневниот ред на Европскиот совет следната недела, изјави државниот секретар за европски прашања Клемент Бон, јави дописникот на МИА.

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку КОВАКС механизмот следниот месец

Frontline - 17.01.2021

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Фаучи: 100 милиони дози во првите 100 дена на Бајден се изводлива цел

Локално - 17.01.2021

Целта на новиот американски претседател Џо Бајден за 100 милиони дози вакцина против коронавирус во текот на првите 100 дена од неговиот мандат е „изводлива“, рече Ентони Фаучи, кој ќе биде главен советник на Бајден за Ковид-19.

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер“ и преку КОВАКС следниот месец

Опсервер - 17.01.2021

– Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Србија досега вакцинираше 22.000 лица

Centar - 17.01.2021

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Centar - 17.01.2021

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на здравствените работници, програмата за вакцинација на коронавирус влегува во фаза на инјектирање на првата доза врз ...

Мас: Ограничувачките мерки не треба да важат за вакцинираните лица

Локално - 17.01.2021

Луѓето кои биле вакцинирани против КОВИД-19 треба да имаат право да посетуваат ресторани и кина, рече германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, споделувајќи мислење што се разликува од мислењето на другите членови на кабинетот кои се ...

Бон: Франција е воздржана во врска со европскиот ковид-пасош

Опсервер - 17.01.2021

– Франција е воздржана околу воведувањето на пасош за вакцини, сметајќи дека ова прашање не треба да се најде на дневниот ред на Европскиот совет следната недела, изјави државниот секретар за европски прашања Клемент Бон, јави дописникот на МИА.

1,7 милиони луѓе вакцинирани во Пекинг

Локално - 17.01.2021

Скоро 1,7 милиони луѓе се вакцинирани против коронавирус во кинескиот главен град. „Чајна дејли“ известува дека повеќе од 8.700 здравствени работници учествувале во акцијата за имунизација што започна на 1 јануари.

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

MakPress - 17.01.2021

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година.

Србија е единствената земја во Европа што користи три вакцини против коронавирусот

Акцент - 17.01.2021

До сабота, 16 јануари, околу 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирусот во Србија, а околу 280.000 граѓани поднеле барање за вакцинација, што е повеќе од очекуваното, изјави за РТС државниот секретар во Министерството за здравство на ...

Во Букурешт во моментов нема вакцини за сите заинтересирани граѓани

MakPress - 17.01.2021

Бројот на пријави за вакцинација против коронавирус во Букурешт е поголем од сегашните распложливи количества на вакцини, што предизвика незадоволство кај заинтересираните граѓани, јави романскиот Национален комитет за координација на вакцинацијата.

Aнализа на Гардијан: Првите ефекти од вакцинацијата за само неколку недели

Акцент - 17.01.2021

Британски Гардијан во својата анализа за влијанието на вакцината тврди дека резултатите треба да бидат видливи за само неколку недели. Според англиските доктори бројот на заразени лица треба да почне да опаѓа кон средината на следниот месец, додека ...

Раб: До септември треба да има вакцини за сите возрасни Британци

Опсервер - 17.01.2021

– До септември на сите возрасни лица во Велика Британија ќе им биде понудена првата доза од вакцината против коронавирус, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб за „Скај Њуз“.

Грчева: Чекале 100 вакцини од Бугарија, па и тие не им ги дале

Expres - 17.01.2021

“Диктаторот” Вучиќ си обезбеди за Србија и американски и руски и кинески вакцини. Милиони дози. “Демократов” Заев со прстот во уста. 0 дози Чекале 100 (сто, со зборови) дози од Бугарија, па и тие не им ги дале.

Србија досега вакцинираше 22.000 лица

Н.Македонија - 17.01.2021

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

Опсервер - 17.01.2021

– Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година.

Во Букурешт во моментов нема вакцини за сите заинтересирани граѓани

Опсервер - 17.01.2021

Бројот на пријави за вакцинација против коронавирус во Букурешт е поголем од сегашните распложливи количества на вакцини, што предизвика незадоволство кај заинтересираните граѓани, јави романскиот Национален комитет за координација на вакцинацијата.

Колку вакцинацијата ќе влијае врз патувањата на граѓаните

Centar - 17.01.2021

Колку вакцинацијата ќе влијае на тоа дали ќе можеме да патуваме на одредени дестинации е еден од најголемите сомнежи на граѓаните, бидејќи веќе има најави дека без потврда за имунизација или „пасош за корона“, ќе биде тешко да се преминуваат ...

Рама: Досега вакцинирани 369 здравствени работници

24Инфо - 17.01.2021

Албанскот премиер Еди Рама во објава на Фејсбук напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против Ковид-19, 369 здравствени работници сега се позаштитени од вирусот. Тој, исто така, најави дека од недела во недела продолжува ...

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

24Инфо - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Од вакцините абер нема, ама пристигнале дел од фрижидерите, се пофали Филипче

Expres - 17.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека пристигнале дел од фрижидерите во кои ќе се чуваат вакцините за Ковид-19, кога и да пристигнат… „Пристигнаа дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините на ‘Фајзер’.

Колку вакцинацијата ќе влијае врз патувањата на граѓаните

Денар - 17.01.2021

Колку вакцинацијата ќе влијае на тоа дали ќе можеме да патуваме на одредени дестинации е еден од најголемите сомнежи на граѓаните, бидејќи веќе има најави дека без потврда за имунизација или „пасош за корона“, ќе биде тешко да се преминуваат ...

Скопје по долг период под 9.000 активни - ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ ЗА СИТЕ ГРАДОВИ

Вечер - 17.01.2021

Вчера беа регистрирани уште 361 заразен со Ковид-19, 14 починати, како и 2 116 оздравени пациенти. Активни се 14 461 случај, и понатаму најмногу во Скопје, каде има 8 653, по што следи Тетово со 576, Куманово, Гостивар, Охрид, Струмица и Кавадарци ...

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

MakPress - 17.01.2021

Според владини податоци, со првата доза од вакцината против Ковид-19 досега во Велика Британија се вакцинирани 3,6 милиони лица. Британските медиуми наведуваат дека целта на владата на Џонсон е првата доза на вакцината против Ковид-19 до средината ...

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Опсервер - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Србија досега вакцинираше 22.000 лица

Вечер - 17.01.2021

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

Рама за вакцинацијата во Албанија: Досега заштитени 369 здравствени работници

Опсервер - 17.01.2021

– Албанскот премиер Еди Рама во објава на Фејсбук напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против Ковид-19, 369 здравствени работници сега се позаштитени од вирусот. Тој, исто така, најави дека од недела во недела продолжува ...

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вечер - 17.01.2021

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на здравствените работници, програмата за вакцинација на коронавирус влегува во фаза на инјектирање на првата доза врз ...

Тасевски за вакцините: Ваква неспособност еднаш мајка раѓа

Expres - 17.01.2021

Актерот Сашо Тасевски без влакна на јазикот за тоа што Македонија е една од ретките земји во регионот во кои вакцинацијата против Ковид-19 сè уште не е почната. „Каква вакцинација!!! Овде вакцините нема да стигнат ни во јуни.

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Вечер - 17.01.2021

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав. Ова го истакна албанскиот премиер, Еди Рама, откако француската амбасада во Албанија го нарече анти-ЕУ поради неговите ...

Раб: До септември треба да има вакцини за сите возрасни Британци

MakPress - 17.01.2021

До септември на сите возрасни лица во Велика Британија ќе им биде понудена првата доза од вакцината против коронавирус, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб за „Скај Њуз“.

Британците ја чекаат четвртата вакцина, сега од Франција

Локално - 17.01.2021

Велика Британија се подготвува да ја добие и четвртата вакцина, откако француската фармацевтска компанија „Валнева“ ќе започне да прави 60 милиони дози за неколку дена. Велика Британија досега одобри употреба на вакцини направени од ...

Рама за вакцинацијата во Албанија: Досега заштитени 369 здравствени работници

MakPress - 17.01.2021

Албанскот премиер Еди Рама во објава на Фејсбук напиша дека благодарение на примената првата доза на вакцината против Ковид-19, 369 здравствени работници сега се позаштитени од вирусот. Тој, исто така, најави дека од недела во недела продолжува ...

Грција почна со масовна вакцинација, на Крит вакциниран стогодишник

24Инфо - 17.01.2021

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на здравствените работници, програмата за вакцинација на коронавирус влегува во фаза на инјектирање на првата доза врз ...

Норвешка уште ја истражува смртта на 29 возрасни лица кои примија вакцина

24Инфо - 17.01.2021

Норвешка изрази загриженост за безбедноста на вакцината од производителот Фајзер кај постари лица со сериозни здравствени состојби, откако бројот на оние кои починаа веднаш по апликацијата од 23 се зголеми на 29.

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

MakPress - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Еден милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

24 Вести - 16.01.2021

Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина Синофарм денеска слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, а беше пречекан од српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој најави дека и новинарите ќе бидат вклучени во приоритетната листа ...

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

24 Вести - 16.01.2021

Според владини податоци, со првата доза од вакцината против Ковид-19 досега во Велика Британија се вакцинирани 3,6 милиони лица. Британските медиуми наведуваат дека целта на владата на Џонсон е првата доза на вакцината против Ковид-19 до средината ...

Вакцинацијата на новинарите во Србија ќе почне во вторник

Фокус - 16.01.2021

Вакцинацијата на новинарите кои известуваат од терен и медиумските работници неопходни за функционирање на редакциите ќе започне во вторник во Србија, соопшти Здружението на новинари на Србија (УНС).

Филипче: Пристигнаа дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините Фајзер, здравствениот систем е спремен за ...

ТВ21 - 16.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вечерашното гостување во Дневникот на телевизија Сител потенцираше дека здравствениот систем е целосно спремен за вакцинација и во месец февруари се очекува да пристигнат првите дози од „Фајзер“ и ...

Оние кои прележале корона засега не треба да се вакцинираат

Фокус - 16.01.2021

Оние кои прележале Ковид-19 засега не треба да се вакцинираат, изјави министерот за здравство, Венко Филипче во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, на гостувањето на ТВ Сител.

Активни 16.231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Фокус - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистрирани 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Активни 16231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Алсат-М - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Активни се 16231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Канал5 - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Активни 16.231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

24 Вести - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16.231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9.985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Почна најмасовната вакцинација против Ковид-19 во светот

24 Вести - 16.01.2021

Во Индија денеска почнува вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Филипче објави детали од планот за вакцинација против ковид-19 во С Македонија

360 степени - 16.01.2021

За лицата кои веќе имаат прележано ковид-19 вели дека засега е препорака да не се вакцинираат Подготвен и поставен е системот за вакцинација во однос на складирањето, дистрибуцијата и идентификувањето на критичните групи според приоритет, изјави ...

Во Германија се вакцинирале над милион луѓе, во Британија 3,6 милиони

Канал5 - 16.01.2021

Повеќе од милион луѓе во Германија ја примиле првата доза на вакцината против ковид-19, а во Велика Британија 3,6 милиони, пренесуваат агенциите. Германскиот институт Роберт Кох (РКИ) денеска објави дека се вакцинирани 1.048.160 лица, што е 1,26 ...

Цел регион се вакцинира, Македонија и натаму ги чека првите дози

Алсат-М - 16.01.2021

Додека цел регион се вакцинира, само во Македонија се уште на големо се лаже за вакцините – рече денеска портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Стоилковски. Според партијата Заев и Филипче ветувале вакцини од Грција и од Бугарија, но и неколку месеци потоа, нема ...

СЗО предупредува: Вакцината нема да помогне слободно да се патува, мерките да останат

24 Вести - 16.01.2021

Вакцината против КОВИД нема да овозможи слободно патување засега. Актуелните мерки треба да останат на сила за да се намали ризикот од зараза за време на патувањата, велат од Светската здравствена организација.

Опозицијата обвинува дека власта шири само лаги за вакцините, СДСМ тврди ќе се обезбедат вакцини за 60 отсто од ...

Фокус - 16.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека власта два месеца лаже за обезбедувањето на вакцини против Ковид-19. Портпаролот на партијата, Наум Стоилковски критикува дека целиот регион почна со вакцинација, а власта ја обвини дека со месци пири лаги и ...

Физер ја намалува испораката на вакцината за Европа

Телма - 16.01.2021

Американската фармацевтска компанија Физер потврди дека привремено ќе ги намали испораките на вакцината за Ковид-19 за Европа, додека работи на зголемување на производствениот капацитет на нивната фабрика во Белгија, до 2 милијарди дози годишно.

И лицата со естетски интервенции да внимаваат при примањето на вакцината против ковид 19

Канал5 - 16.01.2021

Додека масовната вакцинација против коронавирусот низ светот е во тек, лекарите апелираат покрај оние со одредени алергии, внимателни да бидат и лицата со естетски интервенции на телото . Вакцината против Ковид 19 не се сака со филерите и силиконите.

Во Албанија вакцинирани 308 здравствени работници

ТВ21 - 16.01.2021

Во Албанија продолжува имунизацијата против Ковод-19 на здравтсвените работнци, кои директно се ангажрани во лекувањето на ковид пациентите. Денеска, на шестиот ден од почетокот на вакцинацијата првите дози на вакцината Фајзер ги примаат лекарите и ...

Почна најмасовната вакцинација против Ковид-19 во светот-Индија ќе вакцинира 300 милиони жители

Фокус - 16.01.2021

Индија почна со најмасовната вакцинација во светот, а здравствен работник во болницата во Њу Делхи прв прими вакцина во земјата која брои 1,3 милијарди жители. Владата до јули планира да вакцинира 300 милиони луѓе, што приближно одговара на вкупниот ...

Еден милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

ТВ21 - 16.01.2021

Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина Синофарм денеска слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, а беше пречекан од српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој најави дека и новинарите ќе бидат вклучени во приоритетната листа ...

Во Србија пристигнаа милион кинески вакцини (ВИДЕО)

Канал5 - 16.01.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го пречека авионот „Ер Србија“, кој од Кина достави на Србија милион дози од вакцината „Синофарм“. „Ова е неверојатна работа, не знам дали луѓето го разбираат тоа“, рече српскиот претседател Александар ...

Данска е најуспешна во ЕУ во вакцинирањето на населението

Канал5 - 16.01.2021

Данска е предводник во вакцинацијата против коронавирус благодарение на нивната брза и непречена дистрибуција, а доколку биле достапни повеќе дози, уште повеќе луѓе би биле вакцинирани, пренесува AFP.

Индија почна со вакцинација на 300 милиони луѓе

Канал5 - 16.01.2021

Индија денеска ја започна најголемата кампања за вакцинација на светот , а здравствен работник во државната болница во Делхи бил првиот што ја примил вакцината во земја со 1,3 милијарди жители.

СЗО се против ковид-пасоши – светот збунет и парализиран

ТВ21 - 16.01.2021

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова беше речено на состанокот на Комитетот за итни случаи на СЗО составен од 19 независни експерти во ...

Во Србија стигнаа милион дози од кинеските вакцини – Вучиќ ќе прими од нив

Фокус - 16.01.2021

Милион дози на вакцината од кинеската компаније „Синофарм” денеска стигнаа во Србија, а авионот со вакцините на белградскиот аеродром го дочекаа претседателот, Александар Вучиќ, амбасадорот на Кина во Србија, Чен Бо и српскиот министер за здравство, ...

Србија денеска доби еден милион дози од кинеската вакцина против ковид-19, Вучиќ најави дека ќе ја прими

360 степени - 16.01.2021

Кинеската вакцина се уште не е одобрена во Србија, поради што нејзината примена може да започне во недела или понеделник Авион со товар од еден милион дози од кинеската вакцина „Синофарм“ утрово слета на белградскиот аеродром.

Во Србија стигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ најави дека ќе се вакцинира со неа

Сакам да кажам - 16.01.2021

Утрово на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград пристигнаа милион дози од кинеската вакцина против ковид-19 „Синофарм“. Вакцинацијата со кинеската вакцина ќе почне од понеделник, бидејќи сè уште нема добиено дозвола од Агенцијата за лекови.

Индија почна со вакцинација против ковид-19 на 1,3 милијарди луѓе

Сакам да кажам - 16.01.2021

Индија денеска ја започна вакцинацијата против ковид-19. Први вакцината ќе ја примат здравствените работници, а како што кажа премиерот Наренда Моди, ќе бидат вакцинирани над 1,3 милијарди луѓе.

Стоилковиќ: Не глумите лудило и побарајте од Вучиќ дел од вакцините

Нетпрес - 16.01.2021

Фејсбук статус на Иван Стоилковиќ: „ЈАВЕН АПЕЛ! Гледам јас, ама гледа и целокупната македонска јавност дека во Србија денеска покрај до сега пристигнатите, Бионтек-Фајзер вакцината, руската Спутник вакцина, од Пекинг пристигна и Синофарм вакцината ...

Во Велика Британија 3,6 милиони лица ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19

А1 On - 16.01.2021

Според владини податоци, со првата доза од вакцината против Ковид-19 досега во Велика Британија се вакцинирани 3,6 милиони лица. Британските медиуми наведуваат дека целта на владата на Џонсон е првата доза на вакцината против Ковид-19 до средината ...

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

+инфо - 16.01.2021

Британските медиуми наведуваат дека целта на владата на Џонсон е првата доза на вакцината против ковид-19 до средината на февруари да ја примат 15 милиони лица. Според владини податоци, со првата доза од вакцината против ковид-19 досега во Ве л ика ...

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

Слободен Печат - 16.01.2021

Според владини податоци, со првата доза од вакцината против Ковид-19 досега во Велика Британија се вакцинирани 3,6 милиони лица. Британските медиуми наведуваат дека целта на владата на Џонсон е првата доза на вакцината против Ковид-19 до средината ...

Активни 16.231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Сител - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Расте бројот на оздравени пациенти од ковид-19, се чека вакцината

МКД - 16.01.2021

Бројот на активни случаи на ковид-19 во земјата достигна 16.231 од кои најголем број – 9.985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или сомнителни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има околу ...

Филипче: Здравствениот систем е подготвен за вакцинација

Сител - 16.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вечерашното гостување во Дневникот на телевизија Сител потенцираше дека здравствениот систем е целосно спремен за вакцинација и во месец февруари се очекува да пристигнат првите дози од „Фајзер“ и ...

Активни 16.231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Независен - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистрирани 16.231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9.985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Оние кои прележале ковид-19 засега не треба да се вакцинираат, вели Филипче

+инфо - 16.01.2021

Фрижидерите стигнаа, тие што беа најавувани како донација се веќе тука, уште три во текот на следните три недели, еден фрижидер може да собере 100.000 дози на вакцини, значи имаме сосема доволно капацитети и во овој момент и Ковакс механизмот најави ...

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Макфакс - 16.01.2021

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100 милиони Американци во првите 100 дена од неговиот мандат.

Филипче: Тие што прележале Ковид, ќе почекаат со вакцинирање

Независен - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Системот и планот за вакцинирање подготвени, се чекаат уште вакцините

МКД - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче вели дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на складирањето, планот на дистрибуција, како и ...

Филипче: Oние кои ја прележале болеста засега не треба да се вакцинираат

Скопје24 - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Колку вакцинацијата ќе влијае врз патувањата на граѓаните

Макфакс - 16.01.2021

Колку вакцинацијата ќе влијае на тоа дали ќе можеме да патуваме на одредени дестинации е еден од најголемите сомнежи на граѓаните, бидејќи веќе има најави дека без потврда за имунизација или „пасош за корона“, ќе биде тешко да се преминуваат ...

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

Слободен Печат - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Филипче: Тие што прележале Ковид, ќе почекаат со вакцинирање

Нова ТВ - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Активни 16231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Слободен Печат - 16.01.2021

До вчера во Македонија беа регистриарни 16.231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број, 9.985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Во Србија денес ќе пристигнат милион дози од кинеската вакцина „Синофарм“

Сител - 16.01.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес, на аеродромот Никола Тесла, ќе го пречека авионот на Ер Србија, кој ќе донесе во Белград еден милион вакцини на компанијата Синофарм од Кина.

Бајден претстави план за вакцинирање во првите 100 дена од мандатот

Р.С.Европа - 16.01.2021

Новоизбраниот претседател на Соединетите Држави Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100 милиони Американци во првите 100 дена од неговиот мандат. Tој најави дека ќе нареди зголемување на производството на опрема ...

Во Србија пристигнаа милион кинески вакцини

Слободен Печат - 16.01.2021

Авион со товар од еден милион дози од кинеската вакцина „Синофарм“ утрово слета на белградскиот аеродром. Десетте контејнери ги пречека претседателот на државата Александар Вучиќ, министерот за здравство Златибор Лончар, шефот на БИА, Братислав ...

Почна најмасовната вакцинација против Ковид-19 во светот

Сител - 16.01.2021

Во Индија денеска почнува вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Во Македонија расте бројот на оздравени пациенти, СЗО повикува на кампањи за вакцинација во сите земји

ММС - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Почна најмасовната вакцинација против ковид-19 во светот

+инфо - 16.01.2021

Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници. Во Индија денеска почнува вакцинација против ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници.

Во земјава има вкупно 16.231 активни случаи на Ковид-19 - Скопје со најмногу заразени

Press24 - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Индија почна со вакцинација на 300 милиони луѓе

А1 On - 16.01.2021

Во Индија денеска почна вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Во Индија почна вакцинацијата против ковид-19

Нетпрес - 16.01.2021

Во Индија денеска почнува вакцинација против ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Во Србија пристигнаа милион кинески вакцини (ВИДЕО)

Нетпрес - 16.01.2021

– Ова е неверојатна работа, не знам дали луѓето го разбираат тоа, рече српскиот претседател Александар Вучиќ. Вучиќ рече дека Србија е првата земја во Европа што примила толку големо количество кинески вакцини.

Oние кои прележале Ковид-19 засега не треба да се вакцинираат, вели Филипче

Сител - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Во Африка вакцината против корона вирус планираат да ја транспортираат со соларни фрижидери

Независен - 16.01.2021

Соларен фрижидер е еден од одговорите на бројните предизвици во транспортот и складирањето на вакцините против корона вирус во Африка. Ако се знае дека вакцините на „Фајзер/Бионтек“ треба да се чуваат на температура од -75 степени Целзиусови, а оние ...

Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина „Синофарм“

Сител - 16.01.2021

Утрово на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград пристигнаа милион дози од кинеската вакцина против ковид-19 „Синофарм“. Вакцинацијата со кинеската вакцина ќе почне од понеделник, бидејќи сè уште нема добиено дозвола од Агенцијата за лекови.

Почна најмасовната вакцинација против Ковид-19 во светот

OhridNews - 16.01.2021

Во Индија денеска почнува вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Стоилковиќ до македонските власти: Не глумeте лудило, побарајте дел од вакцините кои Србија веќе ги поседува

МКД - 16.01.2021

Гледам јас, ама гледа и целокупната македонска јавност дека во Србија денеска покрај до сега пристигнатите, Бионтек-Фајзер вакцината, руската Спутник вакцина, од Пекинг пристигна и Синофарм вакцината во сериозни количини, па наместо да чекате и да ...

Албанија, обезбеди 1,6 милиони дози анти-ковид вакцина за 800 илјади граѓани

Слободен Печат - 16.01.2021

По пристигнувањето на првите 975 дози од вакцината Фајзер, албанската владата соопшти дека им обезбедила вакцина на 800 000 граѓани или 1,6 милиони дози. Изјавата ја даде министерката за здравство, Огерта Манастирлиу која појасни дека обезбедувањето ...

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

Независен - 16.01.2021

Според владини податоци, со првата доза од вакцината против Ковид-19 досега во Ве л ика Британија се вакцинирани 3,6 милиони лица. Британските медиуми наведуваат дека целта на владата на Џонсон е првата доза на вакцината против Ковид-19 до средината ...

Почна најмасовната вакцинација против Ковид-19 во светот

Независен - 16.01.2021

Во Индија денеска почнува вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Еден милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Независен - 16.01.2021

Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина Синофарм денеска слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, а беше пречекан од српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој најави дека и новинарите ќе бидат вклучени во приоритетната листа ...

Еди Рама за помошта од Бугарија за Македонија: Ветија, а не дадоа ни 100 вакцини

Независен - 16.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека земјите од регионот се оставени на милост и немилост околу вакцините и притоа го посочи фактот дека некои земји од ЕУ ветиле помош, а ништо не дале досега.

Србија почнува масовна вакцинација со кинеската вакцина, како тече процесот во останатите земји во светот?

Сител - 16.01.2021

Ова е табелата на оксфордскиот универзитет која ја покажува успешноста во вакцинирањето во секоја земја посебно, заклучно до 15 јанури. Прв на листата неприкосновено е Израел со 25,34 проценти на имунизирано население со барем една доза на вакцина, ...

Почна најмасовната вакцинација против Ковид-19 во светот

USB - 16.01.2021

Во Индија денеска почнува вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Рама открива дека Бугарија ни ветила само 100 дози вакцини и дека ни тие не ни ги дала

+инфо - 16.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама, бранејќи се синоќа во студиото на „Топ Чанел“ за бавното темпо на набавки на вакцините против коронавирусот, рече дека во Македонија се уште нема влезено ниту една доза.

Дали потеклото на вакцината ќе влијае на патувањето на граѓаните

А1 On - 16.01.2021

Колку вакцинацијата ќе влијае на тоа дали ќе можеме да патуваме на одредени дестинации е еден од најголемите сомнежи на граѓаните, бидејќи веќе има најави дека без потврда за имунизација или „пасош за корона“, ќе биде тешко да се преминуваат ...

Опозицијата обвинува за доцнење со вакцините, власта тврди дека обезбедува вакцини преку три механизми

Макфакс - 16.01.2021

Преку три механизми, Владата предводена од СДСМ обезбедува вакцини против ковид-19, за 60 отсто од населението, реагира владејачкиот СДСМ откако претходно ВМРО-ДПМНЕ обвини дека освен Македонија, целиот регион почна со вакцинирање.

Во Белград стигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ најави дека со неа ќе се вакцинира (ВИДЕО)

МКД - 16.01.2021

Денес во Србија беа доставени милион дози од вакцината на компанијата Синофарм од Кина. Кинеската Синовак е третата вакцина која ќе биде во употреба во Србија, по таа на Бајонтек/Фајзер и руската Спутник V.

Индија ја започна најмасовната вакцинација против Ковид-19 во светот

ММС - 16.01.2021

Премиерот на Индија денес го означи почетокот на најголемата вакцинација против коронавирусот во светот, јавува агенцијата Анадолија (АА). Со имунизацијата треба да се опфатат над 300.000 работници само во првиот ден и над 30 милиони до крајот на ...

Србија до јуни ќе има шест различни вакцини, а Македонија сѐ уште нема ни една

Нетпрес - 16.01.2021

Регионот откако почна со вакцинација, сега претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ изјави дека до јуни во Србија ќе бидат достапни пет-шест различни вакцини против коронавирусот. Во Македонија, моментално вакцината е само во најава.

СЗО се против пасоши како доказ дека сте вакцинирани

Скопје24 - 16.01.2021

Совет до државите од Светската здравствена организација да не ги условуваат меѓународните патувања со доказ за вакцинација или имунитет. Ова беше речено на состанокот на Комитетот за итни случаи на СЗО составен од 19 независни експерти во годината ...

САД немаат резервни залихи од вакцините, тврди министерот за здравство

МКД - 16.01.2021

Соединетите Американски држави немаат резервни залихи од вакцините против ковид-19, но се уверени дека ќе произведат доволно за да се обезбеди втората доза за вакцинирање на луѓето, кажа американскиот секретар за здравство и социјални услуги Алекс ...

Почна најмасовната вакцинација против ковид-19 на планетава

Слободен Печат - 16.01.2021

Во Индија денеска почнуваа вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Експедицијата Балмис: бродот со сирачиња кој ја пренел вакцината за големи сипаници во Новиот свет

Оff.net - 16.01.2021

Нашиот текст за „бележењето“ од сипаници кое го вршел Коста Цепенков предизвика бројни реакции и коментари. Сепак, за нас најинтересен беше податокот кој го дознавме од д-р Никола Пановски, за неверојатен случај, за чудо недоволно познат во ...

Еден милион кинески вакцини слетаа во Србија

+инфо - 16.01.2021

В понеделник ќе пристигнат уште 19.500 дози од вакцината на Фајзер, а во вторник уште 250.000 на вакцината Спутник V, така што до среда ќе имаме над 1,4 милиони дози во Србија, истакна Вучиќ.

9985 активни случаи на Ковид-19 во Скопје, 16231 во цела држава

А1 On - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Во Албанија вакцинирани 308 здравствени работници

+инфо - 16.01.2021

Во Албанија продолжува имунизацијата против ковод-19 на здравтсвените работнци, кои директно се ангажрани во лекувањето на ковид пациентите. Денеска, на шестиот ден од почетокот на вакцинацијата првите дози на вакцината Фајзер ги примаат лекарите и ...

Хакери украле документи од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините против Ковид-19

Макфакс - 16.01.2021

Документите од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините за коронавирус биле украдени, изменети и потоа објавени на Интернет, јави ДПА. Документите вклучуваат доверлива е-пошта, во која се прават проценки за вакцините.

Во Албанија вакцинација на здравствените работници од ковид центрите

А1 On - 16.01.2021

Во Албанија продолжува имунизацијата против Ковод-19 на здравтсвените работнци, кои директно се ангажрани во лекувањето на ковид пациентите. Денеска, на шестиот ден од почетокот на вакцинацијата првите дози на вакцината Фајзер ги примаат лекарите и ...

Во Албанија вакцинирани 308 здравствени работници

Нетпрес - 16.01.2021

Во Албанија продолжува имунизацијата против ковод-19 на здравтсвените работнци, кои директно се ангажрани во лекувањето на ковид пациентите. Денеска, на шестиот ден од почетокот на вакцинацијата првите дози на вакцината Фајзер ги примаат лекарите и ...

Индија почна вакцинација на 300 милиони луѓе

Р.С.Европа - 16.01.2021

Индија денеска ја почна најголемата кампања за вакцинација во светот. Првата вакцина во земјата со со 1,3 милијарди жители ја прими здравствен работник во државната болница во Делхи. Владата планира да вакцинира 300 милиони луѓе до јули.

Земјите во ЕУ се борат со бавната дистрибуција на вакцините

Р.С.Европа - 16.01.2021

EУ имаше тежок старт на новата година кога станува збор за борбата против ковид. Се појавија нови мутации, зголемен број на инфицирани, нови карантини. Но полошо од тоа е бавниот и нерамномерен начин на распределба на вакцината низ европските земји, ...

Во Грција започна вакцинација на граѓаните над 85-годишна возраст

+инфо - 16.01.2021

Вакцинацијата во Грција започна на 27 декември 2020 година, а заклучно со вчера попладне биле вакцинирани 75.276 лица. Со граѓаните кои се над 85-годишна возраст во Грција денеска започна вакцинацијата на населението, а паралелно, во тек е и ...

Во Грција започна вакцинација на граѓаните над 85-годишна возраст

Сител - 16.01.2021

Со граѓаните кои се над 85-годишна возраст во Грција денеска започна вакцинацијата на населението, а паралелно, во тек е и процесот на вакцинација на здравствените работници во сите болници во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

СЗО засега против „вакцинални пасоши“ како услови за патување

Радио МОФ - 16.01.2021

Светската здравствена организација соопшти дека засега е против воведување сертификати за вакцинација против Ковид-19, таканаречени „вакцинални пасоши“ како услов за патување во други држави.

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Макфакс - 16.01.2021

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова беше истакнато на состанокот на Комитетот за вонредни состојби на СЗО составен од 19 независни ...

ВИДЕО: Милион дози од кинеската вакцина стигнаа во Србија - Вучиќ лично ги дочека на аеродром

Press24 - 16.01.2021

Во Србија утрово пристигнаа милион дози наод вакцината против коронавирусот од компанијата Сиоафарм. Авионот на Ер Србија со првиот контингент во нешто пред 10 часот, лично на белградскиот аеродром го дочека претседателот на Србија, Александар ...

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

Макфакс - 16.01.2021

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв ќе ја прими вакцината од овој производител“, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ.

Кинеските вакцини пристигнаа во Србија

Р.С.Европа - 16.01.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска оцени дека пристигнувањето на контингентот на кинеската вакцина „Синофарм“ е доказ за пријателството меѓу двете земји и додаде дека му е благодарен на кинескиот амбасадор Чен Бо што се потрудил ...

Данска подготвува дигитален пасош за вакцини против Ковид-19

Факултети - 16.01.2021

Данска работи на создавање дигитален „пасош за вакцини“ за луѓето што примиле вакцина против Ковид-19 со цел да им помогне да патуваат. Од министерството за здравство на Данска известиле дека очекуваат од другите земји да бараат потврда за ...

Индија почна со вакцинирање на 300 милиони луѓе

Макфакс - 16.01.2021

Индија ја почна најголемата кампања за вакцинација во светот во саботата и здравствен работник во државната болница во Делхи беше првиот што ја прими вакцината во земјата со 1,3 милијарди жители. Владата планира да вакцинира 300 милиони луѓе до јули.

Бајден вети 100 милиони вакцинирани Американци во првите 100 дена од мандатот

А1 On - 16.01.2021

Избраниот американски претседател Џо Бајден најави дека ќе нареди зголемување на производството на опрема потребна за забрзување на процесот на вакцинација против Ковид-19. Планот на Бајден подразбира отворање илјадници центри за вакцинација во кои ...

Во Србија пристигнуваат милион дози од кинеската вакцина

Макфакс - 16.01.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе ја пречека испораката на милион дози на вакцината „Синофарм“ од Кина. Како што соопшти прес-службата на Вучиќ, утрово ќе пристигне авионот „Ер Србија“ на аеродромот „Никола Тесла“.

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Точка - 16.01.2021

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100 милиони Американци во првите 100 дена од неговиот мандат.

Еди Рама на „Топ Чанел“ откри дека Бугарија ни ветила само 100 дози вакцини и дека ни тие не ни ги дала

Република - 16.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама, бранејќи се синоќа во студиото на „Топ Чанел“ за бавното темпо на набавки на вакцините против коронавирусот, рече дека во Македонија се уште нема влезено ниту една доза.

Филипче: Оние кои прележале засега не треба да се вакцинираат

Република - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

СЗО е против воведување потврда за вакцинација за патувања

Република - 16.01.2021

Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Комитетот од 19 независни експерти го одржа својот шести состанок за една ...

Пристигнаа фрижидерите за чување, првите вакцини ќе стигнат идниот месец – објави Филипче

Вечер Прес - 16.01.2021

Пристигнаа дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините Фајзер. За кратко време ќе биде склучен договорот со овој производител на вакцини против Ковид 19, објави вечерва министерот за здравство Венко Филипче.

Во Германија се вакцинирале над милион луѓе, во Британија 3,6 милиони

Либертас - 16.01.2021

Повеќе од милион луѓе во Германија ја примиле првата доза на вакцината против ковид-19, а во Велика Британија 3,6 милиони, пренесуваат агенциите. Германскиот институт Роберт Кох (РКИ) денеска објави дека се вакцинирани 1.048.160 лица, што е 1,26 ...

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

MTM - 16.01.2021

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова беше истакнато на состанокот на Комитетот за вонредни состојби на СЗО составен од 19 независни ...

Во Албанија вакцинирани 308 здравствени работници

Курир - 16.01.2021

Во Албанија продолжува имунизацијата против Ковод-19 на здравтсвените работнци, кои директно се ангажрани во лекувањето на ковид пациентите. Денеска, на шестиот ден од почетокот на вакцинацијата првите дози на вакцината Фајзер ги примаат лекарите и ...

Видео: Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

Точка - 16.01.2021

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв ќе ја прими вакцината од овој производител“, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ.

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Точка - 16.01.2021

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова беше истакнато на состанокот на Комитетот за вонредни состојби на СЗО составен од 19 независни ...

Активни 16.231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

iPortal - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Во Албанија вакцинирани 308 здравствени работници

Либертас - 16.01.2021

– Во Албанија продолжува имунизацијата против Ковод-19 на здравтсвените работнци, кои директно се ангажрани во лекувањето на ковид пациентите. Денеска, на шестиот ден од почетокот на вакцинацијата првите дози на вакцината Фајзер ги примаат лекарите ...

ДОДЕКА МАКЕДОНИЈА ЧЕКА ОД ПРИЈАТЕЛСКА ГРЦИЈА И БУГАРИЈА: Авион со еден милион кинески вакцини денеска стигна во Србија

Денешен - 16.01.2021

Додека Македонија чека од пријателите од Грција и Бугарија, како што најавуваше премиерот Зоран Заев, Србија купи вакцини од Кина и таму веќе се спроведува вакцинацијата против Ковид-19. Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина ...

ФИЛИПЧЕ: Пристигнаа првите фрижидери, а идниот месец чекаме да стигнат и првите вакцини

Денешен - 16.01.2021

Пристигнаа дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините Фајзер, а за кратко време ќе биде склучен договорот со овој производител на вакцини против Ковид 19, објави вечерва министерот за здравство Венко Филипче.

Најмасовна вакцинација против Ковид-19 во светот: Индија ќе вакцинира 300 милиони луѓе

Вечер Прес - 16.01.2021

Во Индија денеска почнува вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Активни 16231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Република - 16.01.2021

Вкупниот број ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 88389, бројката на оздравени пациенти е 69476, а на починати е 2682. Од понеделник, како што најави Министерството за здравство, во скопските поликлиники „Јане ...

Во Грција започна вакцинација на граѓаните над 85-годишна возраст

Вечер Прес - 16.01.2021

Со граѓаните кои се над 85-годишна возраст во Грција денеска започна вакцинацијата на населението, а паралелно, во тек е и процесот на вакцинација на здравствените работници во сите болници во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Албанија вакцинирани 308 здравствени работници

Вечер Прес - 16.01.2021

Во Албанија продолжува имунизацијата против Ковод-19 на здравтсвените работнци, кои директно се ангажрани во лекувањето на ковид пациентите. Денеска, на шестиот ден од почетокот на вакцинацијата првите дози на вакцината Фајзер ги примаат лекарите и ...

СДСМ: Бидете спокојни, ние ќе обезбедиме вакцини против коронавирусот од три извори

Денешен - 16.01.2021

Граѓаните да бидат спокојни, Владата предводена од СДСМ, преку три механизми, ќе обезбеди вакцини против корона вирусот за вакцинирање на 60 проценти од населението, соопши денеска владејачката партија.

Во Грција започна вакцинација на граѓаните постари од 85 години

Република - 16.01.2021

Со граѓаните кои се над 85-годишна возраст во Грција денеска започна вакцинацијата на населението, а паралелно, во тек е и процесот на вакцинација на здравствените работници во сите болници во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Почна најмасовната вакцинација против Ковид-19 во светот

Граѓански збор - 16.01.2021

Во Индија денеска почнува вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Лекарите со нетрпение ги чекаат вакцините – велат сите одобрени производители се безбедни

Алфа - 16.01.2021

Вакцините на сите светски производители кои добија зелено светло од надлежните институции вклучително и СЗО се безбедни за граѓаните, велат докторите, оти нивната основна функција е да создадат имунитет во битката со корона вирусот, за кој се чини ...

Епидемиологот Кон открива: Се наѕира крајот на пандемијата

Женски магазин - 16.01.2021

Д-р Кон е оптимист! Српскиот епидемиолог д-р Предраг Кон, кој гостуваше на ТВ Прва, го коментираше пристигнувањето на кинеската вакцина од производителот „Синофарм“ утринава во Србија. -Тоа е огромно охрабрување, значи во земјата веќе ја имаме ...

Оние што ставале филери и силикони да внимаваат при примањето на вакцината против ковид -19

Република - 16.01.2021

Вакцината против Ковид 19 не се сака со филерите и силиконите. Во декември, кај три жени кои примиле вакцина против ковид 19, а краток период претходно имале ставено додатоци во своето тело завршиле во болница со отоци и гушење.

Активен 16.231 случај со COVID-19, расте бројот на оздравени пациенти

Кајгана - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16.231 активни случаи на COVID-19, од кои најголем број – 9.985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Опозицијата обвинува за доцнење со вакцините, власта тврди дека обезбедува вакцини преку три механизми

Точка - 16.01.2021

Преку три механизми, Владата предводена од СДСМ обезбедува вакцини против ковид-19, за 60 отсто од населението, реагира владејачкиот СДСМ откако претходно ВМРО-ДПМНЕ обвини дека освен Македонија, целиот регион почна со вакцинирање.

Стоилковиќ: Престанете да глумите лудило и обратете се јавно до Вучиќ да побарате дел од вакцините кои Србија ги ...

Курир - 16.01.2021

„ЈАВЕН АПЕЛ! Гледам јас, ама гледа и целокупната македонска јавност дека во Србија денеска покрај до сега пристигнатите, Бионтек-Фајзер вакцината, руската Спутник вакцина, од Пекинг пристигна и Синофарм вакцината во сериозни количини, па наместо да ...

Србија денеска доби еден милион кинески вакцини, чека 20 000 дози од Фајзер, во вторник добива и 250 000 руски вакцини

Денешен - 16.01.2021

Во Србија денеска пристигна авионот со еден милион кинески вакцини. Авионот го пречека лично претседателот на Србија Александар Вучиќ, кој не пропушта вакви прилики, но тешко и дека може да се му се замери кога ниту една друга земја не добила ваков ...

Во Србија пристигнаа еден милион вакцини од Кина – кога ќе има и кај нас?

Алфа - 16.01.2021

Еден милион вакцини на кинескиот производител „Синофарм“ утрово стигнаа на аеродромот во Белград. Со ова Србија стана првата земја во Европа која ќе го имунизара населението со кинеската вакцина против Ковид 19.

Унгарија ќе набави вакцини против ковид 19 од кинеската компанија Синофарм

Алфа - 16.01.2021

Унгарската влада постигна договор со кинеската компанија Синофарм за купување на вакцини против Ковид-19 и е првата земја членка на Европската унија што ја одобри оваа вакцина. Премиерот на оваа земја посочи дека има можност да се добие кинеската ...

КАКО ВО КОМУНИЗМОТ: Французите го обвинија Рама дека е анти-ЕУ зашто критикувал дека не и даваат вакцини на Албанија

Денешен - 16.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама ги налути Французите со последователните изјави со кои ја критикува Европската унија за политиката која ја води кон земјите од Западен Балкан во врска со вакцината против Ковид-19.

Вучиќ ги стави новинарите на приоритетна листа за вакцинирање

Република - 16.01.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој прими пратка од милион дози од кинеската вакцина, најави дека новинарите ќе бидат ставени на списокот приоритетни граѓани за раната фаза од масовната вакцинација во земјата.

Заборавете на филери пред вакцина: Д-р Туџарова појасни зошто

Мастило - 16.01.2021

Проф. д-р Смиља Туџарова Ѓоргова, специјалист по пластична и реконструктивна хирургија, за Канал 5 телевизија објаснува дека од четири недели до три месеци не треба да се ставаат филери пред примање на вакцината против Ковид-19.

Вакцинацијата на новинарите во Србија ќе почне во вторник

Фактор - 16.01.2021

Вакцинацијата на новинарите кои известуваат од терен и медиумските работници неопходни за функционирање на редакциите ќе започне во вторник во Србија, соопшти денеска Здружението на новинари на Србија (УНС).

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

iPortal - 16.01.2021

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100 милиони Американци во првите 100 дена од неговиот мандат.

Вирусолог Ана Глигиќ: Може ли вакцинираните лица да пренесуваат коронавирус и колку траат антителата?

Хаштаг - 16.01.2021

фото: Alo!/RTS/Ilustracija Вирусолог Ана Глигиќ ги разреши дилемите. - Лицата кои примиле вакцина против вирусот корона не можат да бидат асимптоматски носители, ниту можат да го пренесат вирусот на оние кои не биле вакцинирани - вели вирусологот ...

За сите кои сакаат да се вакцинираат против ковид-19: Прво треба да направат две работи

Фактор - 16.01.2021

Иако во вакцината се гледа спас од пандемијата, сепак вакцинацијата не е задолжителна и граѓаните сами ќе одлучуваат дали ќе се вакцинираат или не. Нова научна студија открива дека секој што сака да се вакцинира против коронавирусот треба да направи ...

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

Курир - 16.01.2021

Според владини податоци, со првата доза од вакцината против Ковид-19 досега во Велика Британија се вакцинирани 3,6 милиони лица. Британските медиуми наведуваат дека целта на владата на Џонсон е првата доза на вакцината против Ковид-19 до средината ...

Во Србија пристигнуваат милион дози од кинеската вакцина

Република - 16.01.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе ја пречека испораката на милион дози на вакцината „Синофарм“ од Кина. Како што соопшти прес-службата на Вучиќ, утрово ќе пристигне авионот „Ер Србија“ на аеродромот „Никола Тесла“.

Во Србија пристигнаа милион кинески вакцини (ВИДЕО)

Курир - 16.01.2021

– Ова е неверојатна работа, не знам дали луѓето го разбираат тоа, рече српскиот претседател Александар Вучиќ. Вучиќ рече дека Србија е првата земја во Европа што примила толку големо количество кинески вакцини.

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Кајгана - 16.01.2021

Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина Sinopharm денеска слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, а беше пречекан од српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој најави дека и новинарите ќе бидат вклучени во приоритетната листа ...

Почна најмасовната вакцинација против COVID-19 во светот

Кајгана - 16.01.2021

Во Индија денеска почнува вакцинација против COVID-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Хакери украле документи од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините против Ковид-19

Точка - 16.01.2021

Документите од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините за коронавирус биле украдени, изменети и потоа објавени на Интернет, јави ДПА. Документите вклучуваат доверлива е-пошта, во која се прават проценки за вакцините.

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

Вечер Прес - 16.01.2021

Според владини податоци, со првата доза од вакцината против Ковид-19 досега во Ве л ика Британија се вакцинирани 3,6 милиони лица. Британските медиуми наведуваат дека целта на владата на Џонсон е првата доза на вакцината против Ковид-19 до средината ...

Индија почна со вакцинирање на 300 милиони луѓе

Точка - 16.01.2021

Индија ја почна најголемата кампања за вакцинација во светот во саботата и здравствен работник во државната болница во Делхи беше првиот што ја прими вакцината во земјата со 1,3 милијарди жители. Владата планира да вакцинира 300 милиони луѓе до јули.

Индија почна со вакцинирање на 300 милиони луѓе

MTM - 16.01.2021

Индија ја почна најголемата кампања за вакцинација во светот во саботата и здравствен работник во државната болница во Делхи беше првиот што ја прими вакцината во земјата со 1,3 милијарди жители. Владата планира да вакцинира 300 милиони луѓе до јули.

Активни 16231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Вечер Прес - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...

Филипче: Поставен е системот за вакцинирање, оние кои прележале засега не треба да се вакцинираат

Бриф - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Филипче: Оние кои прележале ковид-19 засега не треба да се вакцинираат

Вечер Прес - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Филипче откри дали треба да се вакцинираат оние кои прележале Ковид-19

iPortal - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...

Хакери украле документи од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините против Ковид-19

Курир - 16.01.2021

Документите од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините за коронавирус биле украдени, изменети и потоа објавени на Интернет, јави ДПА. Документите вклучуваат доверлива е-пошта, во која се прават проценки за вакцините.

Кинески експерти: Престанете со употребата на вакцината Фајзер кај постарите лица

Во Центар - 16.01.2021

Кинеските здравствени експерти повикаа на прекин на употребата на вакцината против корона вирусот на компанијата Фајзер на стари лица поради смртта на повеќе луѓе во Норвешка, објави кинескиот весник Глобал тајмс.

Милион дози кинески вакцини пристигнаа во Србија/ВО ЖИВО

Вечер Прес - 16.01.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес, на аеродромот Никола Тесла во Белград, го пречека авионот на „Ер Србија“, кој донесе еден милион вакцини на компанијата Синофарм од Кина. Зоран Гојковиќ, член на Кризниот штаб за сузбивање на ...

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

MTM - 16.01.2021

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв ќе ја прими вакцината од овој производител“, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ.

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

Денешен - 16.01.2021

Според владини податоци, со првата доза од вакцината против Ковид-19 досега во Ве л ика Британија се вакцинирани 3,6 милиони лица. Британските медиуми наведуваат дека целта на владата на Џонсон е првата доза на вакцината против Ковид-19 до средината ...

Еден милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Вечер Прес - 16.01.2021

Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина Синофарм денеска слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, а беше пречекан од српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој најави дека и новинарите ќе бидат вклучени во приоритетната листа ...

Рама открива дека Бугарија ни ветила само 100 дози вакцини и дека ни тие не ни ги дала

Курир - 16.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама, бранејќи се синоќа во студиото на „Топ Чанел“ за бавното темпо на набавки на вакцините против коронавирусот, рече дека во Македонија се уште нема влезено ниту една доза.

Филипче: Поставен е системот за вакцинирање, оние кои прележале засега не треба да се вакцинираат

Либертас - 16.01.2021

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на ТВ Сител, најави дека е подготвен и поставен системот за вакцинација во однос на ...