TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додека сите се ангажираат максимално на терен, СДСМ/СОРОС се забавуваат во Струмица и фрлаат бои во Битола

Курир - 14.08.2016

Додека цела Македонија е мобилизиран и макксимално на терен се прават напори да им се помогне на погодените граѓани од поплавите кои го зафатија скопскиот регион минатиот викенд и кои однесоа 22 животи, СДСМ/Сорос за забавуваат во Струмица и фрлаат ...

Додека сите се ангажираат максимално на терен, СДСМ/СОРОС се забавуваат во Струмица и фрлаат бои во Битола

Press24 - 14.08.2016

Додека цела Македонија е мобилизирана и максимално на терен се прават напори да им се помогне на погодените граѓани од поплавите кои го зафатија скопскиот регион минатиот викенд и кои однесоа 22 животи, СДСМ/Сорос за забавуваат во Струмица и фрлаат ...

Додека цела Македонија им помага на погодените од поплавите, СДСМ/СОРОС се забавуваат во Струмица и фрлаат бои во ...

Република - 14.08.2016

Додека цела Македонија е мобилизиранa и максимално на терен се прават напори да им се помогне на погодените граѓани од поплавите кои го зафатија скопскиот регион минатиот викенд и кои однесоа 22 животи, СДСМ/Сорос за забавуваат во Струмица и фрлаат ...

Kавадаречките уметници и Живко Поповски - Цветин донираат за поплавените

Дневник - 14.08.2016

Учесниците на ликовната колонија „Kавадарци 2016“, која ќе се одржи од 19 до 27 август, своите дела ќе ги стават на аукција, а приходот ќе им го донираат на жителите на поплавените подрачја, информираше Владимир Темков, директор на Домот на ...

ФОТО: Додека Македонија се справува со штетите од катастрофата, СДСМ-СОРОС лудо се забавуваат

Пулс24 - 14.08.2016

Додека цела Македонија е мобилизиран и макксимално на терен се прават напори да им се помогне на погодените граѓани од поплавите кои го зафатија скопскиот регион минатиот викенд и кои однесоа 22 животи, СДСМ/Сорос за забавуваат во Струмица и фрлаат ...

Слики од Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

Cooltura - 13.08.2016

Донаторската акција ќе се одвива пред спомен плочата на Мајка Тереза пред ГТЦ во организација на Граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза"... Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски Цветин денеска, 13 август, ќе слика цветови на мирот и ...

Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

А1 On - 13.08.2016

Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски Цветин денеска ќе слика цветови на мирот и љубовта кои ќе ги дарува на сите хумани луѓе кои ќе донираат средства кои преку Црвениот крст на град Скопје ќе бидат наменети за настраданите од поплавите во ...

Битола помага со пари, опрема и со над стотина волонтери ...

Н.Македонија - 13.08.2016

Општината Битола активно се вклучи во давањето помош за настраданите жители во поплавените подрачја. Покрај помошта од еден милион денари, која со одлука на советот на општината е издвоена за настраданите во поплавите, општината Битола во санирањето ...

Здружението на пензионери од Охрид и Дебрца донираше за настраданите во поплавите

OhridNews - 13.08.2016

Здружението на пензионери (ЗП) од Охрид и Дебрца активно се вклучи во организирање на хуманитарната акција. Преку активот на пензионерки се органзираше акција за собирање на најнеопходните потреби за настраданите семејства во поплавите.

Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

Канал5 - 13.08.2016

Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски Цветин денеска ќе слика цветови на мирот и љубовта кои ќе ги дарува на сите хумани луѓе кои ќе донираат средства кои преку Црвениот крст на град Скопје ќе бидат наменети за настраданите од поплавите во ...

ДОНАТОРСКА АКЦИЈА: Слики на Живко Поповски Цветин за оние кои помагаат за настраданите во поплавите

Телеграф - 13.08.2016

Донаторската акција ќе се одвива во Скопје пред спомен плочата на Мајка Тереза кај ГТЦ Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски Цветин денеска ќе слика цветови на мирот и љубовта кои ќе ги дарува на сите хумани луѓе кои ќе донираат средства кои ...

Вработени на Македонска пошта помагаат во поплавените подрачја

Точка - 13.08.2016

Активностите на Македонска пошта за справување со последиците од невремето во скопскиот регион продолжуваат, а во саботата над 50 вработени на Македонска пошта учествуваат во расчистување на теренот и домовите на населението во настраданите подрачја.

Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

Курир - 13.08.2016

Донаторската акција ќе се одвива пред спомен плочата на Мајка Тереза пред ГТЦ во организација на Граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка ...

Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

Сител - 13.08.2016

Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски Цветин денеска ќе слика цветови на мирот и љубовта кои ќе ги дарува на сите хумани луѓе кои ќе донираат средства кои преку Црвениот крст на град Скопје ќе бидат наменети за настраданите од поплавите во ...

И Драмскиот театар со хуманитарна претстава

Канал5 - 13.08.2016

Сите театри, домови на културата, театри, музеи и други објекти од денеска до крајот на септември одржуваат хуманитарни концерти, претстави и други содржини каде средствата од билетите се наменети за помош на поплавените .

Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

Стандард - 13.08.2016

Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски Цветин денеска ќе слика цветови на мирот и љубовта кои ќе ги дарува на сите хумани луѓе кои ќе донираат средства кои преку Црвениот крст на град Скопје ќе бидат наменети за настраданите од поплавите во ...

Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

Репортер - 13.08.2016

Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски Цветин денеска ќе слика цветови на мирот и љубовта кои ќе ги дарува на сите хумани луѓе кои ќе донираат средства кои преку Црвениот крст на град Скопје ќе бидат наменети за настраданите од поплавите во ...

Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

Вистина.мк - 13.08.2016

Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски Цветин денеска ќе слика цветови на мирот и љубовта кои ќе ги дарува на сите хумани луѓе кои ќе донираат средства кои преку Црвениот крст на град Скопје ќе бидат наменети за настраданите од поплавите во ...

Вработени на Македонска пошта помагаат во поплавените подрачја

Денар - 13.08.2016

Активностите на Македонска пошта за справување со последиците од невремето во скопскиот регион продолжуваат, а во саботата над 50 вработени на Македонска пошта учествуваат во расчистување на теренот и домовите на населението во настраданите подрачја.

Вработени на Македонска пошта помагаат во поплавените подрачја

Макфакс - 13.08.2016

Активностите на Македонска пошта за справување со последиците од невремето во скопскиот регион продолжуваат, а во саботата над 50 вработени на Македонска пошта учествуваат во расчистување на теренот и домовите на населението во настраданите подрачја.

Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

Lider - 13.08.2016

Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски Цветин денеска ќе слика цветови на мирот и љубовта кои ќе ги дарува на сите хумани луѓе кои ќе донираат средства кои преку Црвениот крст на град Скопје ќе бидат наменети за настраданите од поплавите во ...

ВМРО-ДПМНЕ отвори партиска жиро сметка за донации за поплавените

МКД - 12.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги повика сите членови да донираат на жиро-сметката која партијата ја отвори за помош на настраданите од поплавените подрачја. Владејачката партија го испрати својот апел преку социјалните мрежи каде е наведена жиро-сметката на која сите ...

Бесплатна психолошка помош за настраданите во поплавите

Либертас - 12.08.2016

ЦЕНТАРОТ ЗА ПСИХОСОЦИЈАЛНА И КРИЗНА АКЦИЈА од Скопје, нуди бесплатна психолошка помош за настраданите од поплавените подрачја на Скопје. ПОМОШТА се однесува на пружање психосоцијална помош и поддршка, зајакнување на капацитетите за справување и ...

Помош од општина Могила за настраданите од поплавите

Тера - 12.08.2016

И советниците од Советот на Општина Могила на вонредна седница донесоа одлука за доделување парична помош. 100.000 денари ќе бидат уплатени на сметката за настраданите од катастрофалните поплави што го погодија скопскиот регион.

Бесплатна психолошка помош за настраданите во поплавите

Окно - 12.08.2016

ЦЕНТАРОТ ЗА ПСИХОСОЦИЈАЛНА И КРИЗНА АКЦИЈА од Скопје, нуди бесплатна психолошка помош за настраданите од поплавените подрачја на Скопје. ПОМОШТА се однесува на пружање психосоцијална помош и поддршка, зајакнување на капацитетите за справување и ...

ФОТО: Како Skyrunning Србија го претставија невремето во Скопје

Gotvi.mk - 12.08.2016

На социјалните медиуми се појавија огромен број фотографии и видеа на кои се гледа катастрофалното невреме кое го зафати Скопје минатиот викенд. Еве ја фотографијата која беше објавена на Facebook страната на Skyrunning Србија на која тие изразуваат ...

Познатите личности им подадоа рака на настраданите во поплавите...

Н.Македонија - 12.08.2016

По неодамнешните поплави што ги зафатија Скопје и околината, кои однесоа и човечки животи, на апелот да им се помогне на настраданите во голем број се одѕваа и познати пејачи, музичари, актери, водители, спортисти, со желба со својот ангажман да им ...

Помош од општина Зрновци за настраданите во поплавите во скопско

Курир - 12.08.2016

Во општина Зрновци продолжува акцијата за собирање помош во вода, храна, пелени и други предмети за настраданите во поплавата во Скопско. Собирниот пункт се наоѓа пред општинската зграда, а жителите можат да донираат секој ден од 8 до 16 часот.

Помош од општина Зрновци за настраданите во поплавите во Скопско

Сител - 12.08.2016

Во општина Зрновци продолжува акцијата за собирање помош во вода, храна, пелени и други предмети за настраданите во поплавата во Скопско. Собирниот пункт се наоѓа пред општинската зграда, а жителите можат да донираат секој ден од 8 до 16 часот.

Дечињата од поплавените реони ќе гостуваат во Охрид

Сител - 12.08.2016

Главниот туристички центар продолжува со помош за настраданите во Скопско . На покана на детската градинка Јасна Ристеска 28 деца на возраст од 4 до 6 години ќе бидат сместени во објектот Росица се со цел да им се разубави секојдневието во овие ...

KАДЕ СЕ СОСЕДИТЕ: Од властите помош, од граѓаните само „лајкови“

Телеграф - 12.08.2016

Српските граѓани очигледно ја заборавија несебичната помош што Македонците им ја дадоа кога Србија ја зафати слична катастрофа пред две години. Тогаш цела Македонија се крена на нозе и се организираа хуманитарни акции за помош Македонија досега не ...

„Копач во грб за поплавените” – порака од активистите на СДСМ и „Шарените“ до настраданите во поплавите

Република - 12.08.2016

„Копита недоделкани”, „Kопач за вас” им порачуваат шарените на жителите во поплавените региони. Активистите предводени од опозицијата ги преминаа границите, па на социјалните мрежи делат навредливи коментари за луѓето кои изгубија се што создавале ...

Помош од општина Зрновци за настраданите во поплавите во скопско

Press24 - 12.08.2016

Во општина Зрновци продолжува акцијата за собирање помош во вода, храна, пелени и други предмети за настраданите во поплавата во Скопско. Собирниот пункт се наоѓа пред општинската зграда, а жителите можат да донираат секој ден од 8 до 16 часот.

Дечињата од поплавените реони ќе гостуваат во Охрид

МК News - 12.08.2016

Главниот туристички центар продолжува со помош за настраданите во Скопско . На покана на детската градинка Јасна Ристеска 28 деца на возраст од 4 до 6 години ќе бидат сместени во објектот Росица се со цел да им се разубави секојдневието во овие ...

Капитал Банка АД Скопје и вработените со донација за поплавените подрачја

Банкарство.мк - 12.08.2016

Денес, 12.08.2016 година, претставници од Капитал Банка АД Скопје донацијата ја доставија во еден од магацините на Црвен Крст на РМ, лоциран во Момин ...

Драмски и театарот „Фабрика“ со хуманитарни претстави за настраданите во невремето

Дневник - 12.08.2016

Скопскиот драмски театар, театарот „Фабрика“ и издавачката куќа „Матица македонска“ в сабота организираат хуманитарна претстава и продажба на книги, а приходот ќе им го наменат на настраданите во поплавата во Скопско.

ХУМАНИТАРНА ПОМОШ ОД ТУРЦИЈА: Градот Бурса испрати седум шлепери со хуманитарна помош!

think24.mk - 12.08.2016

Пријателска Турција со голема хуманитарна помош за Македонија, за настраданите од поплавите од скопскиот регион. Помошта доага од збратимениот град со општина Битола Бурса. Од 1994 година сме збратимени со оваа турска општина.

ВМРО-ДПМНЕ до своите членови: Донирајте за настраданите од поплавените подрачја

Lider - 12.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите членови да донираат на жиро-сметката која партијата ја отвори за помош на настраданите од поплавените подрачја. Владејачката партија го испрати својот апел преку социјалните мрежи каде е наведена жиро-сметката на која ...

ВМРО-ДПМНЕ до своите членови: Донирајте за настраданите од поплавените подрачја

Пулс24 - 12.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите членови да донираат на жиро-сметката која партијата ја отвори за помош на настраданите од поплавените подрачја. Владејачката партија го испрати својот апел преку социјалните мрежи каде е наведена жиро-сметката на која ...

KАДЕ СЕ СОСЕДИТЕ: Од властите помош, од граѓаните само „лајкови“

Канал 77 - 12.08.2016

Српските граѓани очигледно ја заборавија несебичната помош што Македонците им ја дадоа кога Србија ја зафати слична катастрофа пред две години. Тогаш цела Македонија се крена на нозе и се организираа хуманитарни акции за помош.

Македонска пошта донираше за настраданите подрачја

Утрински - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

Друштвото на писателите ги повикува своите членови со донирање книги да им се помогне на настраданите во поплавите

МКД - 11.08.2016

Друштвото на писателите на Македонија испрати јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите во Скопје. Донирањето книги е скромен материјален, но важен морален чин во овие тешки денови за настраданите во ...

Седум шлепери со хуманитарна помош од Бурса за Македонија (ВИДЕО)

МКД - 11.08.2016

Турскиот град Бурса, збратимениот град со општина Битола, испрати седум шлепери хуманитарна помош за настраданите од поплавените подрачја во Македонија. Донацијата лично ја испрати градоначалникот на Бурса Реџеп Алтепе кој рече дека сочувствува со ...

Помош од општина Чешиново-Облешево за настраданите од поплавите...

Н.Македонија - 11.08.2016

Екипи од општина Чешиново-Облешево заедно со градоначалникот Костадин Личков и денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје. Тие го расчистуваат теренот, помагаат во испумпување на водата и калта од домовите на настраданите.

Седум шлепери со хуманитарна помош од Турција (збратимениот град Бурса) за Македонија (ВИДЕО)

Турлитава - 11.08.2016

Турскиот град Бурса, збратимениот град со општина Битола, испрати седум шлепери хуманитарна помош за настраданите од поплавените подрачја во Македонија, пренесува ТВ Тера. Донацијата лично ја испрати градоначалникот на Бурса Реџеп Алтепе кој рече ...

Екипи од општина Чешиново-Облешево помагаат во погодените подрачја

Либертас - 11.08.2016

Екипи од општина Чешиново-Облешево заедно со градоначалникот Костадин Личков и денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје. Тие го расчистуваат теренот, помагаат во испумпување на водата и калта од домовите на настраданите.

Пунктови за донации на производи купени во „Кам“

А1 On - 11.08.2016

По иницијатива на волонтерите од групата на Фејсбук за помош на настраданите во поплавите во Скопскиот регион, од денеска, сите граѓани коишто пазаруваат во маркетите на „Кам“, ќе можат да купат производи за настраданите и да ги донираат во пункт ...

Рекреативниот центар во Богомила достапен за граѓаните од поплавените региони, можат да се сместат 40 лица

Либертас - 11.08.2016

Здружението на пензионери од Велес го отстапува рекреативниот центар во Богомила за граѓаните од поплавените подрачја во кој можат да се сместат околу 40 лица. Ова денеска го соопшти претседателот на Сојузот на здружение на пензионери на Република ...

Македонска пошта донираше за настраданите подрачја

Либертас - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

Пунктови за донации на производи купени во „Кам“

+инфо - 11.08.2016

„Кам“ информира дека секојдневно овие донации ќе пристигнуваат до загрозените подрачја. По иницијатива на волонтерите од групата на Фејсбук за помош на настраданите во поплавите во Скопскиот регион, од денеска, сите граѓани коишто пазаруваат во ...

И пензионерите донираат за поплавените...

Н.Македонија - 11.08.2016

Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија сочувствува со настраданите од поплавата што ги зафати скопскиот и тетовскиот регион, се вели во соопштението испратено до медиумите. Како што е соопштено, тие за настраданите ќе донираат во рамките ...

Хуманитарна изведба на „Госпоѓица Јулија“ за помош на настраданите од поплавите

Радио МОФ - 11.08.2016

Во сабота (13.08) во 20 часот Театар Фабрика и Драмски театар хуманитарно ќе ја изведат својата заедничка претстава „Госпоѓица Јулија“, со цел да им помогнат на граѓаните на Скопје кои настрадаа во минатонеделните поплави.

„Орка холдинг“ ќе донира три милиони денари

Канал5 - 11.08.2016

Компанијата „Орка холдинг“ преку фондацијата „Илија Камчев“ ќе донира 3 милиони денари за жртвите и тешко повредените граѓани кои останаа без или со руинирани домови од катастрофалните поплави.

Македонска пошта донираше за настраданите подрачја

Точка - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

Македонска пошта донираше за настраданите подрачја

Канал5 - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

Помош од општина Чешиново-Облешево за настраданите од поплавите

Канал5 - 11.08.2016

Екипи од општина Чешиново-Облешево заедно со градоначалникот Костадин Личков и денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје. Тие го расчистуваат теренот, помагаат во испумпување на водата и калта од домовите на настраданите.

Македонска пошта донираше за настраданите подрачја

Курир - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

Од денеска може да се донира и во маркетите Кам

Бизнис Инфо - 11.08.2016

Жителите на Скопје, кои пазаруваат во Кам маркетите, од денеска ќе можат да купат производи за настраданите и да ги донираат во пункт што се наоѓа во самиот маркет. Секојдневно, како што се наведува, овие донации ќе пристигнуваат до загрозените ...

И пензионерите донираат пари за поплавените

Точка - 11.08.2016

Сојузот на здружение на пензионери на РМ изрази сочувство за семејствата на настраданите од невремето во Скопје. 53-те здруженија на пензионери донираат парични средства во границата на своите можности.

Македонска пошта донираше за настраданите подрачја

Сител - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

СЗПМ ќе учествува со финансиски средства како помош и поддршка за настраданите

Курир - 11.08.2016

И пензионерите донираат за поплавените. Сојузот на здружение на пензионери на РМ изрази сочувство за семејствата на настраданите од невремето во Скопје. Како што велат традиционално се вклучуваат во акциите за помош, овој пат велешкиот огранок на ...

Помош од општина Чешиново-Облешево за настраданите од поплавите

Курир - 11.08.2016

Екипи од општина Чешиново-Облешево заедно со градоначалникот Костадин Личков и денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје. Тие го расчистуваат теренот, помагаат во испумпување на водата и калта од домовите на настраданите.

СМЕСТУВАЊЕ ЗА 40 ЛУЃЕ: Рекреативниот центар во Богомила отворен за граѓаните од поплавените подрачја

Телеграф - 11.08.2016

Ова денеска го соопшти претседателот на Сојузот на здруженијата на пензионери на Република Македонија, Драги Аргировски, при што истакна дека Сојузот активно се вклучил во отстранување на последиците во поплавите Здружението на пензионери од Велес ...

ВМРО-ДПМНЕ до своите членови: Донирајте за настраданите од поплавените подрачја

Курир - 11.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите членови да донираат на жиро-сметката која партијата ја отвори за помош на настраданите од поплавените подрачја. Владејачката партија го испрати својот апел преку социјалните мрежи каде е наведена жиро-сметката на која ...

И пензионерите донираат за поплавените

Канал5 - 11.08.2016

Сојузот на здружение на пензионери на РМ изрази сочувство за семејствата на настраданите од невремето во Скопје. Како што велат традиционално се вклучуваат во акциите за помош, овој пат велешкиот огранок на здружението ги отстапува своите простории ...

Југохром донираше 600.000 денари за настраданите од поплавите

Сител - 11.08.2016

Фабриката „Југохром Фероалојс“ од Јегуновце донираше 600.000 денари помош за семејствата на настраданите во поплавите што го зафатија скопскиот регион. - Mенаџерскиот тим на Југохром и покрај тешката ситуација во која се наоѓа комбинатот, имаше ...

Чешиново-Облешево помага на поплавените граѓани

Сител - 11.08.2016

Екипи од општина Чешиново-Облешево заедно со градоначалникот Костадин Личков и денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје. Тие го расчистуваат теренот, помагаат во испумпување на водата и калта од домовите на настраданите.

Рекреативниот центар во Богомила достапен за граѓаните од поплавените региони

Сител - 11.08.2016

Здружението на пензионери од Велес го отстапува рекреативниот центар во Богомила за граѓаните од поплавените подрачја во кој можат да се сместат околу 40 лица. Ова денеска го соопшти претседателот на Сојузот на здружение на пензионери на Република ...

Рептил Маркети со донации и помош за подрачјата погодени од поплавите

Бизнис Инфо - 11.08.2016

Рептил Маркети се вклучи во хуманитарната акција за помош на луѓето од подрачјата што беа погодени од силното невреме во Скопје. До Црвениот крст на Македонија беше доставена донација составена од вода, храна, пелени и други потребни продукти.

И Охрид се солидаризира

Сител - 11.08.2016

Oхрид со подршка и помош за настраданите од силното невреме во Скопско.На повеќе пунктови низ градот се собира вода ,храна и средства за хигиена .Извидниците од Македонија и Франција кои моментално се на камп за тренинг на лидерство собираат помош ...

Сдсмовските активисти продолжуваат со понижување на настраданите во поплавите

Курир - 11.08.2016

Членовите и активисти на опозициската СДСМ и претставници на таканaречената „Шарена револуција“ не престануваат да се потсмеваат со катастрофалното невреме кое гo зафати Скопје и ги понижуваат настраданите.

Пунктови за донации на производи купени во „Кам“

Локално - 11.08.2016

„Кам“ информира дека секојдневно овие донации ќе пристигнуваат до загрозените подрачја. По иницијатива на волонтерите од групата на Фејсбук за помош на настраданите во поплавите во Скопскиот регион, од денеска, сите граѓани коишто пазаруваат во ...

„Орка холдинг“ донира три милиони денари за настраданите во поплавите

Дневник - 11.08.2016

Kомпанијата „Орка холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Kамчев“ ќе донираат три милиони денари за настраданите во поплавените подрачја. Од компанијата информираат дека еден милион од средствата ќе бидат донирани на сметката на Фондот на ...

Помош од општина Чешиново-Облешево за настраданите од поплавите

Репортер - 11.08.2016

Екипи од општина Чешиново-Облешево заедно со градоначалникот Костадин Личков и денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје. Тие го расчистуваат теренот, помагаат во испумпување на водата и калта од домовите на настраданите.

Пензионерите донираат за настраданите од поплавите

Press24 - 11.08.2016

И пензионерите донираат за поплавените. Сојузот на здружение на пензионери на РМ изрази сочувство за семејствата на настраданите од невремето во Скопје. Како што велат традиционално се вклучуваат во акциите за помош, овој пат велешкиот огранок на ...

Македонска пошта донираше за настраданите подрачја

Press24 - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

PARK RESIDENCE им пружи поддршка и помош на настраданите од поплавата

Оff.net - 11.08.2016

Park Residence денес се вклучија со донација на средства за настраданите во поплавите како еден вид помош, но и апел до сите што се во можност да донираат нешто што за некого е малку, а за нив е се.

Се чистат домовите на поплавените: Чешиново-Облешево се вклучи во акцијата

Press24 - 11.08.2016

Екипи од општина Чешиново-Облешево заедно со градоначалникот Костадин Личков и денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје. Тие го расчистуваат теренот, помагаат во испумпување на водата и калта од домовите на настраданите.

Пензионерите со помош за погодените од невремето

МРТ - 11.08.2016

Се донираат парични средства според можностите, особено за повозрасните настрадани жители... Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија сочувствува со настраданите од поплавата што ги зафати скопскиот и тетовскиот регион.

Од денес може да се донира за поплавените и во маркетите на Кам

Press24 - 11.08.2016

По иницијатива на волонтерите од ФБ-групата за помош на настраданите во поплавите во Скопскиот регион, од денес, сите жители на Скопје коишто пазаруваат во „КАМ“ маркетите ќе можат да купат производи за настраданите и да ги донираат во пункт којшто ...

ВМРО-ДПМНЕ до своите членови: Донирајте за настраданите од поплавените подрачја

Press24 - 11.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите членови да донираат на жиро-сметката која партијата ја отвори за помош на настраданите од поплавените подрачја. Владејачката партија го испрати својот апел преку социјалните мрежи каде е наведена жиро-сметката на која ...

И пензионрите донираат пари за поплавените

Нетпрес - 11.08.2016

Сојузот на здружение на пензионери на РМ изрази сочувство за семејствата на настраданите од невремето во Скопје. 53-те здруженија на пензионери донираат парични средства во границата на своите можности.

Југохром донираше 600.000 денари за настраданите од поплавите

Press24 - 11.08.2016

Фабриката „Југохром Фероалојс“ од Јегуновце донираше 600.000 денари помош за семејствата на настраданите во поплавите што го зафатија скопскиот регион. - Mенаџерскиот тим на Југохром и покрај тешката ситуација во која се наоѓа комбинатот, имаше ...

Здруженијата на пензионери собираат донации за настраданите

Позитив.мк - 11.08.2016

Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија изрази длабоко сочувство за жртвите и настраданите од поплавата што ги зафати скопскиот и тетовскиот регион и во наредниот период најавија собирање на донации од нивните организации и членови во ...

Македонска пошта донираше за настраданите подрачја

Нетпрес - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

Активисти на СДСМ продолжуваат да ги понижуваат настраданите

Нетпрес - 11.08.2016

Гласноговорниците на опозициската СДСМ не престануваат да се потсмеваат со катастрофалното невреме, кое го зафати Скопје, а продолжуваат и да ги понижуваат настраданите. Со недолични зборови и коментари тие само докажуваат дека воопшто не им е грижа ...

Помош од општина Чешиново-Облешево за настраданите од поплавите

Lider - 11.08.2016

Екипи од општина Чешиново-Облешево заедно со градоначалникот Костадин Личков и денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје. Тие го расчистуваат теренот, помагаат во испумпување на водата и калта од домовите на настраданите.

Македонска пошта донираше средства за настраданите подрачја

Пулс24 - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

Македонска пошта донираше за настраданите подрачја

Lider - 11.08.2016

Хуманитарна помош наменета за настраданите подрачја Сингелиќ, Страчинци и Стајковци денеска донираше Македонска пошта. Помошта која се состои од прехранбени продукти и средства за лична хигиена е предадена во центрите за прием на хуманитерна помош ...

И пензионерите донираат за поплавените

Пулс24 - 11.08.2016

Сојузот на здружение на пензионери на РМ изрази сочувство за семејствата на настраданите од невремето во Скопје. Како што велат традиционално се вклучуваат во акциите за помош, овој пат велешкиот огранок на здружението ги отстапува своите простории ...

Турција со голема донација за настраданите во Македонија

Пулс24 - 11.08.2016

Пријателска Турција се организираше и испрати голема хуманитарна помош за Македонија, за настраданите од поплавите од скопскиот регион, пренесува ТВ Тера. Помошта доага од збратимениот град со општина Битола - Бурса.

Park Residence им пружи поддршка и помош на настраданите од поплавата

еМагазин - 11.08.2016

Park Residence денес се вклучија со донација на средства за настраданите во поплавите како еден вид помош, но и апел до сите што се во можност да донираат нешто што за некого е малку, а за нив е се.

Помош од општина Чешиново-Облешево за настраданите од поплавите

Пулс24 - 11.08.2016

Екипи од општина Чешиново-Облешево заедно со градоначалникот Костадин Личков и денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје. Тие го расчистуваат теренот, помагаат во испумпување на водата и калта од домовите на настраданите.

Мизеријата продолжува: Активистите на СДСМ и понатаму се потсмеваат со настраданите во поплавите

Пулс24 - 11.08.2016

Членовите и активисти на опозициската СДСМ и претставници на таканaречената „Шарена револуција“ не престануваат да се потсмеваат со катастрофалното невреме кое гo зафати Скопје и ги понижуваат настраданите.

Корисна мапа за зони каде што е потребна помош

еМагазин - 11.08.2016

На оваа кризна мапа може да се следи состојбата на патиштата, каде има пунктови за помош и пунктови за донирање. За поголем преглед кликнете ...

Градоначалникот Стрезовски заедно со вработените во локалната самоуправа на Општина Ресен денес се во настраданите ...

Пулс24 - 11.08.2016

Градоначалникот Ѓоко Стрезовски заедно со вработените во локалната самоуправа на Општина Ресен денес се во настраданите подрачја од поплавата, каде што заедно со месното население помагаат во расчистувањето на теренот.

Продолжува помошта за настраданите во поплавите во Македонија

Глас на Америка - 10.08.2016

Охриѓани самоиницијативно се организираат и собираат помош за настраданите во минатонеделните поплави ОХРИД — Се донира вода, храна, хигиенски препарати, а неколкуте пунктови се видно одбележани.

УКИМ ќе донира еден милион денари за настраданите од поплавите

Утрински - 10.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

„Орка Холдинг“ ќе донира 3.000.000 денари за настраданите

Утрински - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 ...

„Мајмуни“ и Победа во хуманитарна акција за настраданите во Скопје (Фото)

Дерби - 10.08.2016

Навивачката група „мајмуни“ и фудбалерите на прволигашот Победа се вклучија во хуманитарната акција за настраданите во поплавите по силното невреме кое го зафати Скопје минатиот викенд. – Денешното кафе заменете го со пакет вода за пиење, а облеката ...

Победа од Прилеп заедно со навивачите им помагаат на настраданите од поплавите

СуперСпорт - 10.08.2016

Граѓаните повторно хумани, насекаде има штандови каде се даваат разни намирници и се помага на настраданите од поплавите кои го зафатија главниот град и околината. Истотака и новиот прволигаш од Прилеп заедно со своите навивачи помагаат колку можат.

УКИМ ќе донира еден милион денари за настраданите од поплавите

Либертас - 10.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

„Орка Холдинг“ ќе донира 3 милиони денари за настраданите во невремето

ТВ21 - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 ...

ДПМ ги повикува своите членови да донираат книги

Либертас - 10.08.2016

Друштвото на писателите на Македонија испраќа јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите во Скопје. Книгите можат да се донираат на пунктот во „Сити Мол“.

„Орка холдинг“ ќе донира три милиони денари за настраданите

+инфо - 10.08.2016

Еден милион од средствата ќе бидат донирани на сметката на фондот на солидарност на Црвениот Крст на Република Македонија, информира компанијата. Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до ...

Два тима од Пехчево помагаат во поплавените подрачја во Скопско

Либертас - 10.08.2016

Два тима од Пехчево од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите што го зафатија скопскиот регион.

Помош од општина Ресен за настраданите во поплавите во Скопско

Либертас - 10.08.2016

Вработени од Јавното комунално претпријатие „Пролетер“, Територијалната противпожарна единица – Ресен и од општина Ресен втор ден помагаат во расчистување на загрозените подрачја од невремето што неодамна го зафати скопскиот регион.

Два тима од Пехчево помагаат во поплавените подрачја во Скопско

А1 On - 10.08.2016

Два тима од Пехчево од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите што го зафатија скопскиот регион.

Два тима од Пехчево помагаат во поплавените подрачја во скопско

ТВ21 - 10.08.2016

Два тима од Пехчево од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите што го зафатија скопскиот ...

Во маркетите на „Рептил“ отворен пункт за помош на настраданите

+инфо - 10.08.2016

Иницијативата е на волонтерите од ФБ - групата за помош на поплавените. Нa иницијатива на волонтерите од ФБ-групата за помош на настраданите во поплавите во Скопскиот регион, од денеска, сите жители на Скопје кои што пазаруваат во маркетите на ...

УКИМ донира еден милион денари за настраданите од поплавите

Радио МОФ - 10.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови.

ФОТО: „Мајмуни“ и Победа со хуманитарна акција за настраданите од поплавите во Скопје

Gol.mk - 10.08.2016

Големото невреме, поплавите и големите загуби што го зафатија Скопје минатиот викенд, беше мотив на навивачката група на Победа „Мајмуни“ да ја покажат својата хумана страна. „Денешното кафе заменете го со пакет вода за пиење, а облеката која не ја ...

Општина Битола донира еден милион денари за настраданите во поплавите...

Н.Македонија - 10.08.2016

Советот на општина Битола донесе одлука со еден милион денари од општинскиот буџет да им помогне на настраданите од катастрофалните поплави што во саботата се случија во Скопско, на денешната вонредна седница.

ДПМ повикува да се донираат книги за помош на настраданите во поплавите

+инфо - 10.08.2016

ДПМ ги повикува и издавачките куќи во Република Македонија да го прифатат апелот и да дадат свој влог во оваа акција. Друштвото на писателите на Македонија испраќа јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите ...

Видео: Седум шлепери со хуманитарна помош од Бурса за Македонија

Тера - 10.08.2016

Пријателска турција со голема хуманитарна помош за Македонија, за настраданите од поплавите од скопскиот регион. Помошта доага од Збратимениот град со општина Битола Бурса. Од 1994 година сме збратимени со оваа турска општина.

„Парк Резиденс“ им пружи поддршка и помош на настраданите од поплавата

+инфо - 10.08.2016

Беа донирани повеќе видови неопходни средства кои ќе придонесат во справувањето со големото невреме кое остави стотици луѓе без своите домови. „Парк Резиденс“ денеска се вклучи со донација на средства за настраданите во поплавите како еден вид ...

1 Милион денари од Битола за настраданите од поплавите

Тера - 10.08.2016

1 милион денари за настраданите од поплавите во скопско. Ваква одлука на вонредна седница едногласно донесоа советниците од општина Битола со цел да им се помогне на настраданите граѓани од поплавите во град Скопје.

УКИМ ќе донира еден милион денари за настраданите од поплавите

Канал5 - 10.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

Комерцијална банка со помош за жителите од поплавените подрачја

Бизнис Инфо - 10.08.2016

Комерцијална банка уплати два милиони денари на солидарната жиро сметка на Црвениот крст на Македонија за помош на лицата од загрозените подрачја. Банката организира и достава на 25.000 литри вода за пиење, а вработените на Банката во организирана ...

Орка холдинг ќе донира 3.000.000 денари за настраданите

Точка - 10.08.2016

„Орка Холдинг“ преку Фондацијата „Илија Камчев“ ќе донира три милиони денари за жртвите и тешко повредените граѓани кои останаа без или со руинирани домови од катастрофалните поплави. Еден милион од средствата ќе бидат донирани на сметката на фондот ...

ДПМ ги повикува своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите

Точка - 10.08.2016

Друштвото на писателите на Македонија(ДПМ) испраќа јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите во Скопје. „Донирањето книги е скромен материјален, но важен морален чин во овие тешки денови за настраданите во ...

„Орка холдинг“ ќе донира 3.000.000 денари за настраданите од поплавата

Телеграф - 10.08.2016

Еден милион од средствата ќе биде дониран на сметката на Фондот на солидарност на Црвениот крст. Како грижа кон своите вработени, останатиот дел од донацијата во висина од два милиона денари компанијата ќе го насочи директно за лицата чии домови ...

Два тима од Пехчево помагаат во поплавените подрачја во Скопско

Канал5 - 10.08.2016

Два тима од Пехчево од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите што го зафатија скопскиот регион.

ДПМ ги повикува своите членови да донираат книги

Сител - 10.08.2016

Друштвото на писателите на Македонија испраќа јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите во Скопје. Книгите можат да се донираат на пунктот во „Сити Мол“.

Два тима од Пехчево помагаат во поплавените подрачја во Скопско

Сител - 10.08.2016

Два тима од Пехчево од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите што го зафатија скопскиот регион.

Помош од општина Ресен за настраданите во поплавите во Скопско

Сител - 10.08.2016

Вработени од Јавното комунално претпријатие „Пролетер“, Територијалната противпожарна единица – Ресен и од општина Ресен втор ден помагаат во расчистување на загрозените подрачја од невремето што неодамна го зафати скопскиот регион.

ДПМ ПОВИКУВА: Писателите да донираат книги

Телеграф - 10.08.2016

ДПМ ги повикува и издавачките куќи во Република Македонија да го прифатат апелот и да дадат свој влог во оваа акција Друштвото на писателите на Македонија испраќа јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите ...

„Орка Холдинг“ преку фондацијата „Илија Камчев“ донираше 3 милиони денари

Сител - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ ќе донирираат три милиони денари за настраданите во поплавените подрачја. Од компанијата информираат дека еден милион од средствата ќе бидат донирани на сметката на Фондот на ...

„Орка холдинг“ ќе донира 3.000.000 денари за настраданите во невремето

Вест - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 ...

Помош од општина Ресен за настраданите во поплавите во Скопско

Канал5 - 10.08.2016

Вработени од Јавното комунално претпријатие „Пролетер“, Територијалната противпожарна единица – Ресен и од општина Ресен втор ден помагаат во расчистување на загрозените подрачја од невремето што неодамна го зафати скопскиот регион.

ДПМ ги повикува своите членови да донираат книги

Курир - 10.08.2016

Друштвото на писателите на Македонија испраќа јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите во Скопје. Книгите можат да се донираат на пунктот во „Сити Мол“.

Донација од Орка холдинг за настраданите во поплавите

Канал5 - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ ќе донирираат три милиони денари за настраданите во поплавените подрачја. Од компанијата информираат дека еден милион од средствата ќе бидат донирани на сметката на Фондот на ...

Орка Холдинг ќе донира 3.000.000 денари за настраданите

Курир - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 ...

Два тима од Пехчево помагаат во поплавените подрачја во Скопско

Курир - 10.08.2016

Два тима од Пехчево од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите кои го зафатија скопскиот регион.

Помош од општина Ресен за настраданите во поплавите во скопско

Курир - 10.08.2016

Вработени од Јавното комунално претпријатие „Пролетер“, Територијалната противпожарна единица – Ресен и од општина Ресен втор ден помагаат во расчистување на загрозените подрачја од невремето што неодамна го зафати скопскиот регион.

Тоше Цветков за помош на настраданите: Поддршката расте, во ова треба заедно да победиме!

IPON - 10.08.2016

Вчера кикбоксерот и ММА борец Тоше Цветков излезе со апел за помош на настраданите од невремето и поплавите во Скопје и скопско. Сите оние што сакат да помогнат за настраданите од поплавите во сабота на 13 август 12 часот да бидат на плоштадот ...

Милион денари од Општина Битола за помош на поплавените подрачја

Орбис - 10.08.2016

На вонредна седница, Советот на Општина Битола едногласно донесе одлука да одвои 1 милион денари од општинскиот буџет, за помош на поплавените подрачја по невремето кое го зафати скопскиот регион.

УКИМ со донација од милион денари за настраданите од поплавите

Позитив.мк - 10.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

3.000.000 од „Орка холдинг“ за настраданите

Република - 10.08.2016

Компанијата „Орка холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 ...

Орка Холдинг ќе донира 3.000.000 денари за настраданите

Дневник - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 ...

ДПМ ги повикува своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите

Макфакс - 10.08.2016

Друштвото на писателите на Македонија(ДПМ) испраќа јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите во Скопје. „Донирањето книги е скромен материјален, но важен морален чин во овие тешки денови за настраданите во ...

Орка холдинг ќе донира 3.000.000 денари за настраданите

Макфакс - 10.08.2016

„Орка Холдинг“ преку Фондацијата „Илија Камчев“ ќе донира три милиони денари за жртвите и тешко повредените граѓани кои останаа без или со руинирани домови од катастрофалните поплави. Еден милион од средствата ќе бидат донирани на сметката на фондот ...

Друштвото на писателите ги повика своите членови да донираат книги

Вечер - 10.08.2016

ДПМ ги повикува и издавачките куќи во Република Македонија да го прифатат апелот и да дадат свој влог во оваа акција. Друштвото на писателите на Македонија испраќа јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите ...

Два тима од Пехчево помагаат во поплавените подрачја во Скопско

Press24 - 10.08.2016

Два тима од Пехчево од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите кои го зафатија скопскиот регион.

Помага и Турција: Бурса испрати 7 шлепери со хуманитарна помош

Република - 10.08.2016

Пријателска Турција се организираше и испрати голема хуманитарна помош за Македонија, за настраданите од поплавите од скопскиот регион, пренесува ТВ Тера. Помошта доага од збратимениот град со општина Битола -­ Бурса.

Орка Холдинг ќе донира 3.000.000 денари за настраданите

Press24 - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 ...

И Ресен му помага на Скопје

Press24 - 10.08.2016

– Вработени од Јавното комунално претпријатие „Пролетер“, Територијалната противпожарна единица – Ресен и од општина Ресен втор ден помагаат во расчистување на загрозените подрачја од невремето што неодамна го зафати скопскиот регион.

ДПМ со јавен повик: Со донирање книги да им се помогне на настраданите

Press24 - 10.08.2016

Друштвото на писателите на Македонија испраќа јавен повик до своите членови да донираат книги за помош на настраданите во поплавите во Скопје. Донирањето книги е скромен материјален, но важен морален чин во овие тешки денови за настраданите во ...

Турција за Македонија: Бурса испрати 7 шлепери со хуманитарна помош

Вечер - 10.08.2016

Пријателска Турција се организираше и испрати голема хуманитарна помош за Македонија, за настраданите од поплавите од скопскиот регион, пренесува ТВ Тера. Помошта доага од збратимениот град со општина Битола - Бурса.

PARK RESIDENCE со поддршка и донации кон настраданите од поплавата! (ФОТО)

За Се - 10.08.2016

PARK RESIDENCE им пружи поддршка и помош на настраданите од поплавата Скопје, 10 Август 2016 – Park Residence денес се вклучија со донација на средства занастраданите во поплавите како еден вид помош, но и апел до сите што се во можност дадонираат ...

Хуманост покажете на дело, не на „Фејсбук“

Дневник - 10.08.2016

Соња Алексоска Неделковска Четири дена по катастрофалните поплави, естрадата никако да се обедини за да им помогне на настраданите семејства. С` се сведува на преписките по социјалните мрежи, преполни со желба за помош, но празни со саглам идеи.

За поплавите во Србија пееја на концерт, за Македонија бараат организатор

Дневник - 10.08.2016

Под мотото „Да се сплотиме во хуманоста“, македонската естрада пред две години масовно се собра во арената „Борис Трајковски“ и одржа концерт за помош на настраданите во поплавите во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска.

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја

Бизнис Вести - 10.08.2016

 Средствата ќе се искористат за реконструкција на домовите  Вработените од Македонски Телеком организираат донаторска акција и ќе помагаат во санирање на штетите во настраданите подрачја Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за ...

Орка Холдинг ќе донира 3 милиони денари за настраданите во поплавата

еМагазин - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 ...

Тимови од Пехчево помагаат во санирање на штетите од поплавите

Пулс24 - 10.08.2016

Два тима од Пехчево од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите кои го зафатија скопскиот регион.

Навивачката група “Мајмуни” со љубов за Скопје: Целодневна хуманитарна акција

Маркукуле - 10.08.2016

Навивачката група на ФК Победа, “Мајмуни” од Прилеп, денеска со почеток од 10 до 18:00 часот, организира хуманитарна акција за собирање на помош за настраданите и погодените семејства во катастрофалното невреме, што во саботата вечерта го зафати ...

Донација од Орка холдинг за настраданите во поплавите

Lider - 10.08.2016

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ ќе донирираат три милиони денари за настраданите во поплавените подрачја. Од компанијата информираат дека еден милион од средствата ќе бидат донирани на сметката на Фондот на ...

Преспа директно вклучена во помагањето во погодените подрачја

Пулс24 - 10.08.2016

Во општина Ресен продолжуваат активностите кои се поврзани со обезбедување на помош за настраданото население од поплавите кои го зафатија скопскиот регион на 06.08.2016. Активистите на Општинската организација на Црвениот Крст од Ресен заедно со ...

Голема хуманитарна помош собрана денес на пунктот на навивачката група “Мајмуни”

Маркукуле - 10.08.2016

“Денешното кафе заменете го со пакет вода за пиење, а облеката која не ја користите наместо во отпад, подарете ја некому”, е мотото на акцијата на навивачката група на ФК Победа ,,Мајмуни”, за помош на настраданите од поплавите во скопскиот регион, ...

Донација од Македонски телеком за настраданите во поплавите

Утрински - 09.08.2016

Македонски телеком ќе донира два милиона денари за настраданите од поплавените подрачја. Како што информираат, средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази Баба, отворена за оваа намена и ќе се искористат исклучиво за ...

Помош од Општина Центар за настраданите граѓани

Утрински - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, денеска донесе одлука за доделување парична помош од еден милион денари за настраданите граѓани од поплавите. Сите ресурси на општината и целокупната механизација се на терен, а како што рече ...

Донација од Комерцијална банка за настраданите во поплавите

Утрински - 09.08.2016

Комерцијална банка АД Скопје уплати 2.000.000,00 денари на солидарната жиро сметка на Црвенот крст на Република Македонија за настраданите од поплавите. Како што информираат Банката во текот на утрешниот ден ќе организира и достава на 25.000 литри ...

Акција за помош на настраданите од поплавите на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ Охрид

Алсат-М - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на ...

Комерцијална банка со 2.000.000 денари помош за жителите од поплавените подрачја

МКД - 09.08.2016

Менаџментот и вработените на Комерцијална банка АД Скопје, сочувствуваат со блиските на сите починати во невремето кое погоди одделни подрачја на градот Скопје, и изразуваат силно жалење за судбините на сите сограѓани кои ги изгубија своите животи и ...

Македонски Телеком донира два милиони денари за реконструкција на домовите на семејствата од поплавените подрачја

МКД - 09.08.2016

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја кои како последица на силното невреме претрпеа големи материјални и емотивни штети. Средствата, велат од Македонски Телеком, ќе бидат префрлени на посебната ...

Кризна мапа со пунктови, места кои не се проодни и се погодени од поплавата

МКД - 09.08.2016

Низ социјалните мрежи кружи интерактивна мапа. Тука е обележани состојбата на патиштата, онаму каде е проодно, тешко проодно или воопшто непроодно. Обележани се и пунктовите за помош. Активистите потенцираат дека оваа мапа цело време се ажурира и ...

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја

Фемина - 09.08.2016

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја кои како последица на силното невреме претрпеа големи материјални и емотивни штети. Средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази ...

ТЕЛЕКОМ ќе донира 2.000.000 денари за семејствата од поплавените подрачја

Факултети - 09.08.2016

- Средствата ќе се искористат за реконструкција на домовите - Вработените од Македонски Телеком организираат донаторска акција и ќе помагаат во санирање на штетите во настраданите подрачја Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за ...

Два милиони денари од Македонски телеком за настраданите во поплавите

Популарно - 09.08.2016

Македонски телеком ќе донира два милиона денари за настраданите од поплавените подрачја. Како што информираат, средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази Баба, отворена за оваа намена и ќе се искористат исклучиво за ...

Македонските спортисти масовно во акција за помош на настраданите во Скопско

А1 On - 09.08.2016

Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари, автомобилисти… се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија, што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите, кои средствата од квалификацискиот натпревар ...

Хуманитарна акција на универзитетот „Св.Апостол Павле“ за помош во поплавените подрачја

OhridNews - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на Охрид и ...

Донација од два милиони денари за настраданите во невремето на „Македонски телеком“

ТВ21 - 09.08.2016

Македонски телеком ќе донира два милиона денари за настраданите од поплавените подрачја. Како што информираат, средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази Баба, отворена за оваа намена и ќе се искористат исклучиво за ...

Милион денари помош од општина Центар за настраданите граѓани

Либертас - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, денеска донесе одлука за доделување парична помош од еден милион денари за настраданите граѓани од поплавите. Сите ресурси на општината и целокупната механизација се на терен, а како што рече ...

Акција за помош на настраданите од поплавите на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ Охрид

А1 On - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на ...

Општина Центар со парична помош од 1.000.000 денари за настраданите во поплавите

Кајгана - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, донесе одлука за доделување на парична помош од 1.000.000 денари за настраданите граѓани од поплавите. Сите ресурси на општината и целокупната механизација се на терен, а како што рече ...

Македонските спортисти во акција за помош на настраданите во Скопско

+инфо - 09.08.2016

Средствата од квалификацискиот натпревар против Албанија во целост ќе ги донирани на погодените од катастрофалната поплава. Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари и автомобилисти се приклучија со донации за настраданите во ...

УКИМ ќе донира еден милион денари за настраданите во поплавите

+инфо - 09.08.2016

Од Универзитетот изразуваат длабоко сочуство до семејствата на загинатите и настраданите во невремето. Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат ...

Општина центар ќе додели парична помош на настраданите

Фокус - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, донесе одлука за доделување на парична помош од 1.000.000 денари за настраданите граѓани од поплавите. Сите ресурси на општината и целокупната механизација се на терен, а како што рече ...

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за поплавените

+инфо - 09.08.2016

Вработените од Македонски Телеком организираат донаторска акција и ќе помагаат во санирање на штетите во настраданите подрачја. Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја кои како последица на силното ...

Општина Чешиново-Облешево со хуманитарна акција за поплавените

А1 On - 09.08.2016

Жителите на општина Чешиново-Облешево од изутринава го посетуваат собирниот пункт пред општината во Облешево донирајки вода, прехранбени артикли и хигиенски помагала за настраданите во поплавата во Скопско и Тетовско.

Oпштина Центар донира милион денари за поплавените

+инфо - 09.08.2016

Советниците од коалицијата, предводена од СДСМ, се откажаа од дел од советничкиот паушал и истиот ќе биде доделен на семејствата на настраданите. Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, донесе одлука за доделување на парична помош ...

Комерцијална банка донира помош за жителите од поплавените подрачја

+инфо - 09.08.2016

За помош на загрозените сограѓани, Комерцијална банка АД Скопје уплати 2.000.000,00 денари на солидарната жиро сметка на Црвенот крст. Менаџментот и вработените на Комерцијална банка АД Скопје, сочувствуваат со блиските на сите починати во невремето ...

Пункт за помош на настраданите од поплавите во Домот на АРМ

24Струмица - 09.08.2016

Општина Струмица ги информира граѓаните и правните субјекти дека пунктот за собирање хуманитарна помош за настраданите од поплавите на 6 и 7 август 2016 година се наоѓа во просториите на Домот на АРМ.

Како и со колку пари ќе помогне општина Битола

Тера - 09.08.2016

На прашањето дали и со што помага општина Битола во регионите погодени од поплавите од Општина Битола велат дека уште од првиот ден испратиле неколку екипи за спасување, противпожарно возило и потребна опрема во Скопје, да помогнат во поплавените ...

Помош од општина Центар за настраданите граѓани

А1 On - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, донесе одлука за доделување на парична помош од 1.000.000 денари за настраданите граѓани од поплавите. Сите ресурси на општината и целокупната механизација се на терен, а како што рече ...

Обезбеден превоз за велешани кои сакаат да им помогнат на настраданите во поплавите

Дума - 09.08.2016

Велешани како и секогаш ја покажуваат хуманоста на дело. Освен помошта во вода, храна, средства за хигиена што ја донираа на штандовите поставени низ градот, тие се самоорганизираа и заминаа во поплавените подрачја во Скопско, лично да им помогнат ...

Граѓани и компании донираа за настраданите ...

Н.Македонија - 09.08.2016

По големите поплави што го зафатија подрачјето на Скопје и однесоа над 20 животи, граѓаните почнаа да се организираат самоиницијативно и отворија неколку пункта на клучните места во Скопје и во повеќе градови во државата каде што може да се донираат ...

100 000 денари и советничките паушали за настраданите во скопско

Тера - 09.08.2016

-На вчерашната вонредна 50-та седница во општина Ресен беше изгласано општината да помогне со парични средства во износ од 100 илјади денари за настраданите од поплавените подрачја. На тоа се надоврзаа и советниците кои што издвоија дел од своите ...

Комерцијална банка донира два милиони денари за погодените од невремето

ТВ21 - 09.08.2016

Менаџментот и вработените на Комерцијална банка АД Скопје, сочувствуваат со блиските на сите починати во невремето кое погоди одделни подрачја на градот Скопје, и изразуваат силно жалење за судбините на сите сограѓани кои ги изгубија своите животи и ...

Донација од Македонски телеком за настраданите во поплавите

Сител - 09.08.2016

Македонски телеком ќе донира два милиона денари за настраданите од поплавените подрачја. Како што информираат, средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази Баба, отворена за оваа намена и ќе се искористат исклучиво за ...

Комерцијална банка АД Скопје уплати 2.000.000 денари за настраданите во поплавите

Точка - 09.08.2016

За помош на загрозените сограѓани, Комерцијална банка АД Скопје уплати 2.000.000 денари на солидарната жиро сметка на Црвениот крст на Република Македонија. Банката во текот на утрешниот ден ќе организира и достава на 25.000 литри вода за пиење, а ...

УКИМ: Ќе се донираат еден милион денари за настраданите од поплавите

Телеграф - 09.08.2016

Од Универзитетот изразуваат длабоко сочуство до семејствата на загинатите и настраданите во невремето Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат ...

Општина Центар додели парична помош од 1.000.000 денари за настраданите во поплавите

Точка - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, донесе одлука за доделување на парична помош од 1.000.000 денари за настраданите граѓани од поплавите. Сите ресурси на општината и целокупната механизација се на терен, а како што рече ...

Спортистите и спортските организации во акција за помош на настраданите од невремето

Канал5 - 09.08.2016

Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари, автомобилисти се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите кои средствата од повикот за квалификацискиот ...

Донација од Комерцијална банка за настраданите во поплавите

Сител - 09.08.2016

Комерцијална банка АД Скопје уплати 2.000.000,00 денари на солидарната жиро сметка на Црвенот крст на Република Македонија за настраданите од поплавите. Како што информираат Банката во текот на утрешниот ден ќе организира и достава на 25.000 литри ...

Охридскиот универзитет собира помош за настраданите од поплавите

Точка - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии "Св. Апостол Павле" се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на Охрид и ...

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за санација на куќите од поплавите

Точка - 09.08.2016

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја кои како последица на силното невреме претрпеа големи материјални и емотивни штети. Средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази ...

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја

Курир - 09.08.2016

Средствата ќе се искористат за реконструкција на домовите. Вработените од Македонски Телеком организираат донаторска акција и ќе помагаат во санирање на штетите во настраданите подрачја Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата ...

СЕ ВКЛУЧИЈА ВО РАСЧИСТУВАЊЕ НА ДОМОВИТЕ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во поплавените подрачја (ФОТО)

Телеграф - 09.08.2016

Пратениците ги посетија настраданите населби во поплавите во Скопје и донираа поголеми количини вода, храна, лекови и основни хигиенски средства Денес поголем број пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ ...

Македонските спортисти масовно во акција за помош на настраданите во Скопско

Курир - 09.08.2016

Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари, автомобилисти… се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија, што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите, кои средствата од квалификацискиот натпревар ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓу граѓаните во расчистување на последиците од поплавите

Сител - 09.08.2016

Денес поголем број пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија ги посетија настраданите населби во поплавите во Скопје и донираа поголеми количини вода, храна, лекови и основни хигиенски средства за настраданите ...

УКИМ ќе донира еден милион денари за настраданите од поплавите

Курир - 09.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

Акција за помош на настраданите од поплавите на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ Охрид

Курир - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на ...

Општина Чешиново-Облешево со хуманитарна акција за поплавените

Сител - 09.08.2016

Жителите на општина Чешиново-Облешево од изутринава го посетуваат собирниот пункт пред општината во Облешево донирајки вода, прехранбени артикли и хигиенски помагала за настраданите во поплавата во Скопско и Тетовско.

„Центарците“ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите семејства

Сител - 09.08.2016

Во просториите на ОК Центар на ВМРО-ДПМНЕ вчера се одржа хуманитарна акција во која граѓаните на општина Центар донираа вода, сокови, храна и средства за лична хигиена за настраданите семејства во поплавите што викендов го зафатија Скопје, каде ...

Македонските спортисти и спортски организации масовно во акција за помош на настраданите од невремето во Скопје

Сител - 09.08.2016

Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари, автомобилисти се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите кои средствата од повикот за квалификацискиот ...

Акција за помош на настраданите од поплавите на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ Охрид

Сител - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на ...

УКИМ ќе донира еден милион денари за настраданите од поплавите

Сител - 09.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

Горска донираше вода за настраданите од поплавите

Бизнис Инфо - 09.08.2016

Компанијата Горска испрати камион со вода во погодените подрачја и веруваат дека на тој начин барем малку ќе го олеснат справувањето со природната непогода. Планирано е да бидат испратени уште два камиона со Горска вода во локациите погодени од ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ меѓу граѓаните од поплавените подрачја- се вклучија во расчистување на настраданите домови

Курир - 09.08.2016

Денес поголем број пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија ги посетија настраданите населби во поплавите во Скопје и донираа поголеми количини вода, храна, лекови и основни хигиенски средства за настраданите ...

„Центарците“ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите семејства

Курир - 09.08.2016

Во просториите на ОК Центар на ВМРО-ДПМНЕ вчера се одржа хуманитарна акција во која граѓаните на општина Центар донираа вода, сокови, храна и средства за лична хигиена за настраданите семејства во поплавите што викендов го зафатија Скопје, каде ...

Кикбоксерот Тоше Цветков ги повикува спортистите да помогнат на настрадните

IPON - 09.08.2016

Кикбоксерот и ММА борец Тоше Цветков излезе со апел за помош на настраданите од невремето и поплавите во Скопје и скопско. „До сите боксери, кик боксери, ММА борци, боди билдери, спортисти и сите оние што сакат да помогнат за настраданите од ...

Хаос и по три дена од попавите

Орбис - 09.08.2016

Македонија три дена по поплавите сè уште се справува со пустошот и урнатините во северниот скопски дел. Уште едно дванаесет годишно дете починало во страотните поплави. Таткото вчера вечер околу 20:40 часот сам го пронашол безжовотното тело на ...

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја

За Се - 09.08.2016

-Средствата ќе се искористат за реконструкција на домовите -Вработените од Македонски Телеком организираат донаторска акција и ќе помагаат во санирање на штетите во настраданите подрачја Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата ...

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја

Фактор - 09.08.2016

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја кои како последица на силното невреме претрпеа големи материјални и емотивни штети. Средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази ...

Хуманитарна акција на универзитетот „Св.Апостол Павле“ за помош во поплавените подрачја

Спектра ТВ - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на Охрид и ...

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за санација на куќите од поплавите

Денар - 09.08.2016

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја кои како последица на силното невреме претрпеа големи материјални и емотивни штети. Средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази ...

На Универзитетот „Св. Апостол Павле“ Охрид акција за помош на натраданите

Нетпрес - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на ...

УКИМ донира еден милион денари за настраданите од поплавите

Република - 09.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

Милион денари помош од општина Центар за настраданите граѓани

Репортер - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, денеска донесе одлука за доделување парична помош од еден милион денари за настраданите граѓани од поплавите. Сите ресурси на општината и целокупната механизација се на терен, а како што рече ...

Спортистите во акција за помош на настраданите од невремето

Дневник - 09.08.2016

Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари, автомобилисти се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите кои средствата од повикот за квалификацискиот ...

УКИМ: Ќе се донираат еден милион денари за настраданите од поплавите

Репортер - 09.08.2016

Од Универзитетот изразуваат длабоко сочуство до семејствата на загинатите и настраданите во невремето Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат ...

Спортистите и спортските организации во акција за помош на настраданите од невремето

Репортер - 09.08.2016

Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари, автомобилисти се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите кои средствата од повикот за квалификацискиот ...

Комерцијална банка донираше 2.000.000 денари помош за поплавените подрачја

Банкарство.мк - 09.08.2016

Комерцијална банка АД Скопје на својата веб - страна, објави соопштение преку кое изрази длабоко сочувство до семејствата кои претрпеа загуба во поплавените подрачја. „ Менаџментот и вработените на Комерцијална банка АД Скопје, сочувствуваат со ...

Македонски телеком донира два милиона денари за настраданите во поплавите

Press24 - 09.08.2016

Македонски телеком ќе донира два милиона денари за настраданите од поплавените подрачја. Како што информираат, средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази Баба, отворена за оваа намена и ќе се искористат исклучиво за ...

УКИМ со донација од милион денари за настраданите од поплавите

Нетпрес - 09.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

Општина Центар додели парична помош од 1.000.000 денари за настраданите во поплавите

Макфакс - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, донесе одлука за доделување на парична помош од 1.000.000 денари за настраданите граѓани од поплавите. Сите ресурси на општината и целокупната механизација се на терен, а како што рече ...

Спортистите масовно во акција за помош на настраданите во поплавите

Нетпрес - 09.08.2016

Македонските спортисти се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија, што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите, кои средствата од квалификацискиот натпревар против Албанија во целост ќе ги донираат на погодените ...

Акција за помош на настраданите од поплавите на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ Охрид

Press24 - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на ...

Помош од општина Центар за настраданите граѓани

Press24 - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот, денеска донесе одлука за доделување парична помош од еден милион денари за настраданите граѓани од поплавите. Сите ресурси на општината и целокупната механизација се на терен, а како што рече ...

Донација од Комерцијална банка за настраданите во поплавите

Press24 - 09.08.2016

Комерцијална банка АД Скопје уплати 2.000.000,00 денари на солидарната жиро сметка на Црвенот крст на Република Македонија за настраданите од поплавите. Како што информираат Банката во текот на утрешниот ден ќе организира и достава на 25.000 литри ...

Општина Центар ќе додели 1.000.000 денари за настраданите граѓани од поплавите

Стандард - 09.08.2016

Советот на Општина Центар, на предлог на градоначалникот Андреј Жерновски, донесе одлука за доделување парична помош од 1.000.000 денари за настраданите граѓани од поплавите. На седницата, градоначалникот и советниците оддадоа почит за настраданите ...

Комерцијална банка АД Скопје уплати 2.000.000,00 денари за настраданите во поплавите

Макфакс - 09.08.2016

За помош на загрозените сограѓани, Комерцијална банка АД Скопје уплати 2.000.000,00 денари на солидарната жиро сметка на Црвениот крст на Република Македонија. Банката во текот на утрешниот ден ќе организира и достава на 25.000 литри вода за пиење, ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се вклучија во расчистување на настраданите домови

Нетпрес - 09.08.2016

Денес поголем број пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија ги посетија настраданите населби во поплавите во Скопје и донираа поголеми количини вода, храна, лекови и основни хигиенски средства за настраданите ...

УКИМ ќе донира еден милион денари за настраданите од поплавите

Press24 - 09.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ меѓу граѓаните од поплавените подрачја- се вклучија во расчистување на настраданите домови

Press24 - 09.08.2016

Денес поголем број пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија ги посетија настраданите населби во поплавите во Скопје и донираа поголеми количини вода, храна, лекови и основни хигиенски средства за настраданите ...

ОК Центар на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите семејства

Press24 - 09.08.2016

Во просториите на ОК Центар на ВМРО-ДПМНЕ вчера се одржа хуманитарна акција во која граѓаните на општина Центар донираа вода, сокови, храна и средства за лична хигиена за настраданите семејства во поплавите што викендов го зафатија Скопје, каде ...

Масовна акција на македонските спортисти за помош на настраданите од невремето

Република - 09.08.2016

Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари, автомобилисти се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите кои средствата од повикот за квалификацискиот ...

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за санација на куќите од поплавите

Макфакс - 09.08.2016

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја кои како последица на силното невреме претрпеа големи материјални и емотивни штети. Средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази ...

Општина Чешиново-Облешево со хуманитарна акција за поплавените

Press24 - 09.08.2016

Жителите на општина Чешиново-Облешево од изутринава го посетуваат собирниот пункт пред општината во Облешево донирајки вода, прехранбени артикли и хигиенски помагала за настраданите во поплавата во Скопско и Тетовско.

УКИМ изразува длабоко сочуство до семејствата на загинатите и настраданите во невремето кое го погоди Скопје

Press24 - 09.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј “ во Скопје изразува длабоко сочуство до семејствата на загинатите и настраданите во невремето што го зафати подрачјето на Скопје и другите места. Универзитетот „Св.

Обезебеден превоз за Велешани кои сакаат да помогнат на настраданите во скопско

Република - 09.08.2016

Општина Велес од вчера објави јавен повик со кој ги повикува сите хумани граѓани, индивидуални клубови, здруженија и организации масовно да се вклучат во акцијата и со физичка сила да помогнат во отстранување на штетите од поплавите.

Донација од Македонски телеком за настраданите во поплавите

еМагазин - 09.08.2016

Македонски телеком ќе донира два милиона денари за настраданите од поплавените подрачја. Како што информираат, средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази Баба, отворена за оваа намена и ќе се искористат исклучиво за ...

Донација од Македонски телеком за настраданите во поплавите

Lider - 09.08.2016

Македонски телеком ќе донира два милиона денари за настраданите од поплавените подрачја. Како што информираат, средствата ќе бидат префрлени на посебната донаторска сметка на општина Гази Баба, отворена за оваа намена и ќе се искористат исклучиво за ...

Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја

Пулс24 - 09.08.2016

- Средствата ќе се искористат за реконструкција на домовите. Македонски Телеком ќе донира два милиони денари за семејствата од поплавените подрачја кои како последица на силното невреме претрпеа големи материјални и емотивни штети.

Акција за помош на настраданите од поплавите на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ Охрид

Lider - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на ...

Донација на УКИМ во износ од еден милион денари за настраданите од поплавите

Пулс24 - 09.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

Масовна акција на македонските спортисти за помош на настраданите во Скопско

Пулс24 - 09.08.2016

Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари, автомобилисти… се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија, што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите, кои средствата од квалификацискиот натпревар ...

Акција за помош на настраданите од поплавите на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ Охрид

Пулс24 - 09.08.2016

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово. За таа цел отвора пункт во своите простории каде жителите на ...

УКИМ ќе донира еден милион денари за настраданите од поплавите

Lider - 09.08.2016

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ.

„Центарците“ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите семејства

Пулс24 - 09.08.2016

Во просториите на ОК Центар на ВМРО-ДПМНЕ вчера се одржа хуманитарна акција во која граѓаните на општина Центар донираа вода, сокови, храна и средства за лична хигиена за настраданите семејства во поплавите што викендов го зафатија Скопје, каде ...

Македонските спортисти масовно во акција за помош на настраданите во Скопско

Lider - 09.08.2016

Македонските спортисти, кошаркари, фудбалери, ракометари, автомобилисти се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија што однесоа и жртви. Откако први се огласија фудбалерите кои средствата од повикот за квалификацискиот ...

Донација од Комерцијална банка за настраданите во поплавите

Lider - 09.08.2016

Комерцијална банка АД Скопје уплати 2.000.000,00 денари на солидарната жиро сметка на Црвенот крст на Република Македонија за настраданите од поплавите. Како што информираат Банката во текот на утрешниот ден ќе организира и достава на 25.000 литри ...

Мапа: Пунктови за донирање и центри за укажување помош

Нова ТВ - 08.08.2016

На специјализирана мапа на „Гугл“ се изначени пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од поплавите и од невремето. На мапата се прикажани прифатните центри и центрите за укажување помош на граѓаните на кои им е ...

Донации за поплавените во Скопско од општина Кривогаштани

24 Вести - 08.08.2016

Помош за настраданите од поплавите во Скопско денеска се собираше и во општина Кривогаштани во објектот на Територијалната противпожарна одбрана каде имаше поставено пункт за донација. Општината уште вчера испрати свои екипи за помош во Скопје.

Општина Струмица ќе испрати милион денари за помош на настраданите од поплавите

Утрински - 08.08.2016

Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница донесе одлука за доделување помош на настраданите од поплавите во Скопскиот регион во висина од еден милион денари од буџетот на Општината.

Социјалните мрежи поттикнаа граѓански активизам, донации и мапи за помош за настраданите

МКД - 08.08.2016

По невремето што го зафати скопско, голем број граѓани покажаа солидарност, а социјалните мрежи во голема мера континурано овозможуваат граѓански активизам и ангажман за да се следи ситуацијата, преку иницијативи да се помага на поплавените, па и да ...

Разни иницијативи, организации, општини и компании се вклучуваат со помош и донации

МКД - 08.08.2016

По невремето кое го зафати Скопје, за 48 часови, преку телефонскиот број 143-400 се собрани 5 милиони денари наменети за поплавеното население. Овој број е се уште отворен. Во меѓувреме, донациите и помошта продолжува преку повеќе иницијативи, ...

Пунктови за донирање за настраданите во поплавите...

Н.Македонија - 08.08.2016

На специјализирана мапа на „Гугл“ се изначени пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од поплавите и од невремето. Мапата ги прикажува и прифатните центри и центрите за укажување помош на граѓаните на кои им е ...

„Комити“ организираaт пункт за настраданите од поплавите денеска пред Соборен храм

Радио МОФ - 08.08.2016

Навивачката група на Вардар „Комити Запад“ изразува сочуство за жртвите и денес организира хуманитарна акција за настраданите од поплавите во Скопје. Акцијата ќе започне во 14 часот, пред Соборен храм „Св.

Мапа на пунктови за донации и центри за помош на поплавените

Фокус - 08.08.2016

На специјализирана мапа на „Гугл“ се означени пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од големото невреме. На мапата се прикажани прифатните центри и центрите за укажување помош на граѓаните на кои им е ...

Специјализирана мапа од пунктови за помош на настраданите од поплавите

Радио МОФ - 08.08.2016

На специјализирана мапа на „Гугл“ се означени пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од поплавите и од невремето. Мапата ги прикажува и прифатните центри и центрите за укажување помош на граѓаните на кои им е потребна.

Општина Струмица со еден милион денари ќе им помогне на настраданите од поплавите

А1 On - 08.08.2016

Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница која беше свикана на иницијатива на градоначалникот Зоран Заев, донесе одлука за доделување помош на настраданите од поплавите на 6 и 7 август во висина од еден милион денари од буџетот на ...

Општина Струмица со еден милион денари ќе им помогне на настраданите од поплавите ВИДЕО

+инфо - 08.08.2016

Активностите на Струмица „Опен фестивал “ се прекинати и вчера и денеска. Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница, донесе одлука за доделување помош на настраданите од поплавите на 6 и 7 август во висина од еден милион денари од ...

Стопанската комора и членките со хуманитарна помош за настраданите подрачја

ТВ21 - 08.08.2016

Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја од катастрофалните поплави што ги зафатија регионите на Скопје и Тетово.

Интерактивна мапа со означени пунктови за помош на погодените подрачја од поплавите

Сакам да кажам - 08.08.2016

На специјализирана мапа на „Гугл“ означени се пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од поплавите и од невремето. Мапата ги прикажува и прифатните центри и центрите за укажување помош на граѓаните на кои им е потребна.

Стопанската комора се вклучи во хуманитарната поддршка на поплавените

+инфо - 08.08.2016

Најпотребни производи за настраданите се конзервирана храна, храна за бебиња и пелени, вода, средства за хигиена и средства за дезинфекција, пари. Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората активно се вклучија во хуманитарната ...

Еден милион денари помош за поплавените од Општина Струмица

Фокус - 08.08.2016

Советот на Општина Струмица денеска едногласно одлучи еден милион денари од оштинскиот буџет да бидат доделени на настраданите од поплавите. Покрај тоа, општината ќе испрати луѓе и механизација на загрозените подрачја кои ќе учествуваат во чистењето ...

Стопанската комора ќе помогне за поплавените скопски подрачја...

Н.Македонија - 08.08.2016

- По повод тргагедијата што им се случи на жителите на поплавените подрачја, кои во еден миг останаа без своите домови, а некои, за жал, и без своите најблиски, однесени од поројните дождови, на настраданите и на семејствата на загинатите, ...

Општина Куманово донира еден милин денари помош за погодените од поплавите во Скопје

Либертас - 08.08.2016

Општина Куманово одвои еден милион денари за поплавените региони на град Скопје од завчерашното невреме, а одвои и еднократна парична помош од 180.000 денари за семејството на починатата сограѓанка Жаклина Божиновска, која животот го загуби во ...

Штипските социјалдемократи собираат помош за погодените во поплавите ВИДЕО

+инфо - 08.08.2016

Советничката група на СДСМ ќе побара Советот да додели еднократна помош на настраданите во скопскиот регион. ОО СДСМ Штип денеска организира хуманитарна акција за собирање на хуманитарна помош за погодените во катастрофалните поплави кои пред два ...

СДСМ Штип организира хуманитарна акција

А1 On - 08.08.2016

ОО СДСМ Штип организира хуманитарна акција за собирање на хуманитарна помош за погодените во катастрофалните поплави кои пред два дена го зафатија скопскиот регион. Пунктот за собирање на помошта се наоѓа во просториите на ОО и ќе биде отворен денес ...

Разни иницијативи, организации, општини и компании се вклучуваат со помош и донации

Тера - 08.08.2016

По невремето кое го зафати Скопје, за 48 часови, преку телефонскиот број 143-400 се собрани 5 милиони денари наменети за поплавеното население. Овој број е се уште отворен. Во меѓувреме, донациите и помошта продолжува преку повеќе иницијативи, ...

Телекабел донираше 1 милион денари

Тера - 08.08.2016

Големите приватни компании на старт затаија во акциите за собирање хуманитарна помош за настраданите од скопскиот регион. Меѓу првите кои донираа пари е компанијата Телекабел. Kомпанија Телекабел денес на сметката на Фондот на солидарност уплати 1 ...

Телекабел‬ донираше 1 милион денари за помош на настраданите од поплавите

Либертас - 08.08.2016

Kомпанија ‪‎Телекабел‬ денес на сметката на Фондот на солидарност уплати 1 милион денари за помош на настраданите семејства од поплавите. „Материјалните добра нема да ги залечат раните од претрпените загуби на нашите сограѓани, но се надевам дека ...

Поддршка од македонските авто-клубови за настраданите од поплавата во Скопје

CARClub - 08.08.2016

Македонските авто-клубови се подготвени да помогнат! Иако многумина веќе индивидуално помогнаа и донираа, сепак македонските авто-клубови сакаат организирано да помогнат колку што можат! Со желба да им помогнеме на нашите сограѓани кои го претрпеа ...

Кошаркарите порачуваат: Ние дониравме, приклучете се и Вие

SportMedia - 08.08.2016

Фудбалерите, кошаркарите, ракометарите и многу други спортисти и спортски организации се приклучија со донации за настраданите во поплавите во Македонија што однесоа и жртви. Репрезентативците на Македонија порачаа: Ние дониравме, приклучете се и ...

Стопанската комора и членките со хуманитарна помош за настраданите подрачја

Курир - 08.08.2016

Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја од катастрофалните поплави што ги зафатија регионите на Скопје и Тетово.

Стопанската комора и членките со хуманитарна помош за настраданите подрачја

Сител - 08.08.2016

Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја од катастрофалните поплави што ги зафатија регионите на Скопје и Тетово.

Стопанската комора и членките со хуманитарна помош за настраданите подрачја

Канал5 - 08.08.2016

Сојузот на синдикати на Македонија ги повикаа сите граѓани да се вклучат во хуманитарна акција за помош на поплавените ...

Стопанската комора и членките со хуманитарна помош за настраданите подрачја

Точка - 08.08.2016

Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја од катастрофалните поплави што ги зафатија регионите на Скопје и Тетово.

Општина Струмица ќе испрати милион денари за помош на настраданите од поплавите

Вест - 08.08.2016

Советот на општина Струмица на вонредна седница донесе одлука за доделување помош на настраданите од поплавите во Скопскиот регион во висина од еден милион денари од буџетот на Општината. Седницата почна со едноминутно молчење во знак на почит на ...

Општина Струмица ќе испрати милион денари за помош на настраданите од поплавите

Сител - 08.08.2016

Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница донесе одлука за доделување помош на настраданите од поплавите во Скопскиот регион во висина од еден милион денари од буџетот на Општината.

Општина Ресен ќе донира 100.000 денари за поплавените, отворен пункт за граѓаните

Сител - 08.08.2016

Советот на општина Ресен на денешната вонредна седница донесе одлука да донира 100.000 денари на сметката на Фондот за солидарност, средства што ќе бидат наменети за жителите од подрачјата зафатени со невремето.

Општина Ресен ќе донира 100.000 денари за поплавените, отворен пункт за граѓаните

Курир - 08.08.2016

Советот на општина Ресен на денешната вонредна седница донесе одлука да донира 100.000 денари на сметката на Фондот за солидарност, средства што ќе бидат наменети за жителите од подрачјата зафатени со невремето.

Општина Куманово донира еден милион денари помош за погодените од поплавите во Скопје

Сител - 08.08.2016

Општина Куманово одвои еден милион денари за поплавените региони на град Скопје од завчерашното невреме, а одвои и еднократна парична помош од 180.000 денари за семејството на починатата сограѓанка Жаклина Божиновска, која животот го загуби во ...

Општина Куманово донира еден милион денари помош за погодените од поплавите во Скопје

Канал5 - 08.08.2016

Еден милион денари ќе бидат одвоени од кумановскиот општински буџет како помош за поплавените општини и населени места во Скопје. Еднократна парична помош од 180.000 денари ќе добие и семејството на 43 годишната Жаклина Божиновска која настрада во ...

Охриѓани се вклучуваат во хуманитарната помош за поплавените во скопско и тетовско

ТВМ - 08.08.2016

Охридската организација на Црвен крст веднаш се вклучи да им помогне на жителите од настраданиот северен регион на земјава. За да им помогнат на настраданите од поплавите понудиле помош во човечки ресурси и материјални добра, информира Мимоза ...

Телекабел донираше 1 милион денари за помош на настраданите семејства од поплавите

Точка - 08.08.2016

Компанијата „Телекабел“, чиј сопственик е Роберт Димитров, донираше еден милион денари за семејствата на настраданите од поплавите кои го погодија Скопје во саботата. Хуманитарната акција за помош на настраданите од ужасните поплави кои во саботата ...

Донации за поплавените во скопско од општина Кривогаштани

Курир - 08.08.2016

Помош за настраданите од поплавите во скопско денеска се собираше и во општина Кривогаштани во објектот на Територијалната противпожарна одбрана каде имаше поставено пункт за донација. Општината уште вчера испрати свои екипи за помош во Скопје.

Интерактивна мапа на сите локации каде може да се донира или побара помош за поплавите

Локално - 08.08.2016

На специјализирана мапа на „Гугл“ означени се пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од поплавите и од невремето. Мапата ги прикажува и прифатните центри и центрите за укажување помош на граѓаните на кои им е потребна.

Општина Куманово донира еден милин денари помош за погодените од поплавите во Скопје

Локално - 08.08.2016

Општина Куманово одвои еден милион денари за поплавените региони на град Скопје од завчерашното невреме, а одвои и еднократна парична помош од 180.000 денари за семејството на починатата сограѓанка Жаклина Божиновска, која животот го загуби во ...

Општина Битола се вклучи во акцијата за помош

Орбис - 08.08.2016

Општина Битола, денес испрати неколку екипи, противпожарно возило и потребната опрема во Скопје, да помогнат во поплавените кризни подрачја. Во моментов екипите се вклучени во акцијата за помош на настраданите.

Општина Новаци испрати помош за настраданите подрачја во Скопско

Орбис - 08.08.2016

На денешната вонредна седница на Советот на општина Новаци се расправаше за испраќање помош на поплавените подрачја во Скопскиот регион кои беа зафатени од невиденото невреме викендов. Беше одлучено да се испрати помош во вода и средства за хигиена ...

Општина Кривогаштани испрати помош за настраданите во Скопје

Дневник - 08.08.2016

Општина Кривогаштани денеска испрати возило со цистерна, две пумпи за црпење вода и тројца луѓе од Територијалната противпожарна единица Кривогаштани и од Јавното претпријатие „Пелагонија“ како помош за настраданите населени места од поплавите во ...

Интерактивна мапа на сите локации каде може да се донира или побара помош за поплавите

Мета - 08.08.2016

На специјализирана мапа на „Гугл“ означени се пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од поплавите и од невремето. Мапата ги прикажува и прифатните центри и центрите за укажување помош на граѓаните на кои им е потребна.

Стопанската комора и членките со хуманитарна помош за настраданите подрачја

Вечер - 08.08.2016

Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја од катастрофалните поплави што ги зафатија регионите на Скопје и Тетово.

Стопанската комора и членките со хуманитарна помош за настраданите подрачја

Нетпрес - 08.08.2016

Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја од катастрофалните поплави што ги зафатија регионите на Скопје и Тетово.

Социјалните мрежи поттикнаа граѓански активизам, донации и мапи за помош за настраданите

Среќа.mk - 08.08.2016

По невремето што го зафати скопско, голем број граѓани покажаа солидарност, а социјалните мрежи во голема мера континурано овозможуваат граѓански активизам и ангажман за да се следи ситуацијата, преку иницијативи да се помага на поплавените, па и да ...

Милион денари од Општина Куманово за настраданите во скопскиот регион (фото+видео)

Кумановски м. - 08.08.2016

Еден милион денари ќе бидат издвоени од Буџетот на Општина Куманово за настраданите лица од катастрофалната поплава што викендов го зафати скопскиот регион, ваква одлука на предлог на градоначалникот Зоран Дамјановски, денеска едногласно изгласаа ...

Општина Струмица: Милион денари за настраданите од поплавата

МРТ - 08.08.2016

Советот на општина Струмица донесе одлука за доделување помош на настраданите од поплавите во Скопскиот регион во висина од еден милион денари од буџетот на Општината... Милион денари за настраданите во поплавениот скопски регион, решија советниците ...

Општина Ресен ќе донира 100.000 денари за поплавените, отворен пункт за граѓаните

Press24 - 08.08.2016

Советот на општина Ресен на денешната вонредна седница донесе одлука да донира 100.000 денари на сметката на Фондот за солидарност, средства што ќе бидат наменети за жителите од подрачјата зафатени со невремето.

Општина Струмица ќе испрати милион денари за помош на настраданите од поплавите

Press24 - 08.08.2016

Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница донесе одлука за доделување помош на настраданите од поплавите во Скопскиот регион во висина од еден милион денари од буџетот на Општината.

Куманово донира еден милион денари за погодените од поплавите во Скопје

Press24 - 08.08.2016

Општина Куманово одвои еден милион денари за поплавените региони на град Скопје од завчерашното невреме, а одвои и еднократна парична помош од 180.000 денари за семејството на починатата сограѓанка Жаклина Божиновска, која животот го загуби во ...

СДСМ Штип организира хуманитарна акција

Репортер - 08.08.2016

ОО СДСМ Штип организира хуманитарна акција за собирање на хуманитарна помош за погодените во катастрофалните поплави кои пред два дена го зафатија скопскиот регион. Пунктот за собирање на помошта се наоѓа во просториите на ОО и ќе биде отворен денес ...

Компанијата Телекабел донираше еден милион денари за помош на настраданите семејства од поплавите

Позитив.мк - 08.08.2016

Компанијата Телекабел, чиј сопственик е Роберт Димитров од Штип донираше еден милион денари на семејствата на настраданите од поплавите во главниот град на Република Македонија. Хуманитарната акција започна уште од вчера, а голем број на граѓани, ...

Телекабел донираше 1 милион денари за помош на настраданите семејства од поплавите

Среќа.mk - 08.08.2016

Компанијата „Телекабел“, чиј сопственик е Роберт Димитров, донираше еден милион денари за семејствата на настраданите од поплавите кои го погодија Скопје во саботата. Хуманитарната акција за помош на настраданите од ужасните поплави кои во саботата ...

Донации за поплавените во скопско од општина Кривогаштани

Press24 - 08.08.2016

Помош за настраданите од поплавите во скопско денеска се собираше и во општина Кривогаштани во објектот на Територијалната противпожарна одбрана каде имаше поставено пункт за донација. Општината уште вчера испрати свои екипи за помош во Скопје.

Мапа со сите локации каде што може да се донира или побара помош во Скопје! #Поплава

Канал 77 - 08.08.2016

Мапа со сите локации каде што може да се донира или побара помош во ...

Стопанската комора на Македонија и компаниите активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја

Бизнис Вести - 08.08.2016

Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората, активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја од катастрофалните поплави што ги зафатија регионите на Скопје и Тетово.

Стопанската комора и членките со хуманитарна помош за настраданите подрачја

еМагазин - 08.08.2016

Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја од катастрофалните поплави што ги зафатија регионите на Скопје и Тетово.

Општина Струмица со еден милион денари ќе им помогне на настраданите од поплавите (Видео)

Канал 77 - 08.08.2016

Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница, донесе одлука за доделување помош на настраданите од поплавите на 6 и 7 август во висина од еден милион денари од буџетот на Општината.

Стопанската комора и членките со хуманитарна помош за настраданите подрачја

Lider - 08.08.2016

Стопанската комора на Македонија и компаниите-членки на Комората активно се вклучија во хуманитарната поддршка на настраданите подрачја од катастрофалните поплави што ги зафатија регионите на Скопје и Тетово.

И Штип се солидализира со настраданите во поплавите: Донации на неколку локации во градот

Канал 77 - 08.08.2016

И Штип се приклучува кон донациите за семејствата чии домови беа поплавени викендов. Граѓаните своите донации може да ги оставаат на неколку пунктови во градот. Од храна и вода, до облека и средства за хигиена – штипјани од денеска почнаа да ...

Кривогаштани се приклучи во хуманитарната акција за поплавените подрачја

Пулс24 - 08.08.2016

Помош за настраданите од поплавите во Скопско денеска се собираше и во општина Кривогаштани во објектот на територијалната против пожарна одбрана каде имаше поставено пункт за донација. Инаку општината уште вчера испрати свои екипи за помош во ...

Донации за поплавените во Скопско од општина Кривогаштани

Lider - 08.08.2016

Помош за настраданите од поплавите во Скопско денеска се собираше и во општина Кривогаштани во објектот на Територијалната противпожарна одбрана каде имаше поставено пункт за донација. Општината уште вчера испрати свои екипи за помош во Скопје.

Донации за поплавените во скопско од општина Кривогаштани

Маркукуле - 08.08.2016

Помош за настраданите од поплавите во скопско денеска се собираше и во општина Кривогаштани во објектот на Територијалната противпожарна одбрана каде имаше поставено пункт за донација. Општината уште вчера испрати свои екипи за помош во Скопје.

Сите локации на пунктовите за донирање!

Exclusive.mk - 08.08.2016

Ова се сите места каде што може да донирате денеска во Скопје, како и неколку сигурни локации на кои може да се побара помош. Сите локации погледнете ги на следниов линк . Да помогнеме! Да ...