TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски клекна пред Штипјани

МКД - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа, ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

Мицкоски од Штип: Ако лидерот не клекне на колена пред неговите следбеници, тогаш не ја заслужува нивната доверба

Фокус - 16.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска од протестниот марш во Штип ја критикуваше власта за Договорот со Грција и порача дека граѓаните имаат право на борба до последен здив. -Велат никогаш не треба лидерот да го видат на колена неговите ...

Мицкоски од Штип: Ако лидерот не клекне на колена пред неговите следбеници, тогаш не ја заслужува нивната доверба

24 Вести - 16.09.2018

„Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот, неговите следбеници и следбениците на идејата да го видат на колена. Но јас имам еден одговор на тоа, ако претседателот и лидерот не клекне пред луѓето кои што ја следат каузата и идејата за ...

Мицкоски: Ако лидерот не клекне на колена пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

24 Вести - 16.09.2018

„Ако претседателот и лидерот не клекне на колена пред неговите следбеници, тогаш не ја заслужува нивната доверба“, со овие зборови лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го започна своето обраќање на протестниот марш во Штип.

Мицкоски: Граѓаните да одлучат дали и како ќе гласаат на референдумот

Алсат-М - 16.09.2018

Договорот со Грција е лош, а власта молчи за штетните последици од него. Ова се главните поенти од говорот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот собир во Штип. Првиот опозиционер повтори дека нема да ги повика граѓаните ниту ...

(ФОТО) Мицкоски клечеше пред своите „следбеници“

Фокус - 16.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на протестниот марш во Штип во еден момент од говорот клекна на колена пред собраните поддржувачи, а тоа го поткрепи со зборовите: -Велат никогаш не треба лидерот да го видат на колена неговите ...

Заев: Постапивме храбро и државнички, верувам дека народот ќе донесе историска одлука за Македонија

24 Вести - 16.09.2018

„Местото на Македонија е да биде интегрирана во европскиот свет. Нема друга опција освен сите граѓани на 30 септември да излезат и гласаат ЗА референдумот и со тоа да испишаат нова историја на земјата“.

(ВИДЕО) Мицкоски: Ако лидерот не клекне пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

Либертас - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

ФОТО: Мицкоски во Штип на колена пред да започне со говорот

ТВ21 - 16.09.2018

Штипјани, но и граѓани од источниот крај на Република Македонија излегоа денеска да го поддржат ВМРО-ДПМНЕ, неговиот лидер Христијан Мицкоски и идејата за слободна и суверена Република Македонија.

Мицкоски ја утна темата, пак!

+инфо - 16.09.2018

Мицкоски, со сите пари што ги има на располагање и со сета моќ што сѐ уште ја има Фамилијата, има добри шанси да ја дотепа партијата на чие чело е поставен на нелегитимен и недемократски начин. Не е сосема јасно што сака Мицкоски.

Мицкоски на колена: Ако лидерот не клекне пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба ВИДЕО

+инфо - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

(Видео) Мицкоски: Референдумот не е за ЕУ и НАТО, туку за промена на името

Макфакс - 16.09.2018

Овој референдум, иако намерно збунувачки срочен, не е изјаснување дали сакаме во ЕУ и НАТО, туку е референдум за тоа дали прифаќате да се промени името на земјата и дали ги прифаќате последиците што произлегуваат од ефективниот договор кој што го ...

Бидете бескомпромисни во чувањето на нашата слобода, кажа Мицкоски на маршот против референдумот во Штип

Сакам да кажам - 16.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот марш во Штип ги повика граѓаните да бидат „горди и бескомпромисни во чувањето на нашата слобода“ и на 30 септември да го слушаат срцето и да постапат како што им вели разумот.

Мицкоски на колена како чест кон следбениците

Канал5 - 16.09.2018

Опозициската ВМРО- ДПМНЕ на протестен марш во Штип од каде лидерот на партијата Мицкоски прогнозира дека Македонија е во опасност од незнаење. Тој повтори дека ставот на ВМРО -ДПМНЕ за референдумот е да му биде оставено на секој еден поединец да ...

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Штип, Мицкоски: „Ова е битка за спас на татковината“

ТВ21 - 16.09.2018

Откако маршираа низ центарот на градот, поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ застанаа пред бината од која е планирано обраќањето на Христијан Мицкоски. Таму, освен знамето на Република Македонија и знамето со партиските обележја, се вееше и знамето на ...

Мицкоски: Ако лидерот не клекне пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

Тера - 16.09.2018

ВМРО ДПМНЕ одржа протестен марш и собир во Штип. Пред насобраните граѓани се обрати претседателот на партијата Христијан Мицкоски. „Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот, неговите следбеници и следбениците на идејата да го видат на ...

Мицкоски клечеше на коленици и им се поклонуваше на присутните во Штип (видео)

AKO - 16.09.2018

Видео од митингот на ВМРО ДПМНЕ во Штип. Клечењето е на десета ...

Мицкоски: Со претстојниот референдум Заев сака да ја понижи Македонија и да го поништи референдумот од 8 септември 1991 ...

Република - 16.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицковски клекна пред штипјани!

Вечер - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

Мицкоски ја утна темата, пак!

iPortal - 16.09.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Џабир Дерала за ЦивилМедиа: -Не е сосема јасно што сака Мицкоски. Целосно ја утна темата. Ако политиката не му е силна страна, што стана очигледно од првиот ден кога излезе од анонимноста, тогаш барем ...

Мицкоски: Ако лидерот не клекне пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

Слободен Печат - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

Мицкоски од Штип: „Вистински лидер клечи пред своите следбеници за нивната доверба“

Таратур - 16.09.2018

„Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот, неговите следбеници и следбениците на идејата да го видат на колена. Но јас имам еден одговор на тоа, ако претседателот и лидерот не клекне пред луѓето кои што ја следат каузата и идејата за ...

(Видео) Мицкоски: Референдумот не е за ЕУ и НАТО, туку за промена на името

Точка - 16.09.2018

Овој референдум, иако намерно збунувачки срочен, не е изјаснување дали сакаме во ЕУ и НАТО, туку е референдум за тоа дали прифаќате да се промени името на земјата и дали ги прифаќате последиците што произлегуваат од ефективниот договор кој што го ...

Мицкоски: Ако лидерот не клекне на колена пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

Локално - 16.09.2018

„Ако претседателот и лидерот не клекне на колена пред неговите следбеници, тогаш не ја заслужува нивната доверба“, со овие зборови лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го започна своето обраќање на протестниот марш во Штип.

Мицкоски ја утна темата, пак!

CivilMedia - 16.09.2018

Не е сосема јасно што сака Мицкоски. Целосно ја утна темата. Ако политиката не му е силна страна, што стана очигледно од првиот ден кога излезе од анонимноста, тогаш барем академската доследност требаше да ја негува. Но, ништо.

Мицкоски: Ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

Република - 16.09.2018

Илјадници штипјани, но и граѓани од источниот крај на Република Македонија излегоа денеска да го поддржат ВМРО-ДПМНЕ, неговиот лидер Христијан Мицкоски и идејата за слободна и суверена Република Македонија.

Мицкоски клекна па се правдаше од Штип: ВМРО-ДПМНЕ има став (Видео)

1tv - 16.09.2018

Во истовреме и најголемиот противник на Договорот со Грција, ВМРО ДПМНЕ одржа марш во Штип. Лидерот на опозицијата одржа говор пред присутните во кој изнесе низа обвинувања кон актуелната власт, обвинителството, но и медиумите.

Мицкоски: Секогаш кога СДСМ ја има власта, Македонија ја има сè помалку

Република - 16.09.2018

Не можам, а да не стекнам впечаток дека секогаш кога СДСМ ја има власта, Македонија ја има се помалку, без некој атрибут, без некое право, без некоја гордост, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од Штип.

ЕКСПЕРТСКАТА ЈАВНОСТ ЗА УСПЕШЕН ИЛИ НЕУСПЕШЕН РЕФЕРЕНДУМ: Најголем предизвик на референдумот ќе биде резултатот, а не ...

Вечер - 16.09.2018

Најголемиот предизвик за претстојниот референдум нема да биде цензусот туку резултатот, велат познавачите на политичките прилики, а истото го покажуваат и неколкуте анкети кои деновиве беа објавени за испитување на јавното мислење во врска со ...

Мицкоски му се поклони на народот – масовно „не“ за промена на името од протестниот марш на ВМРО ДПМНЕ во Штип

Алфа - 16.09.2018

Лидерот кој не е подготвен да клекне пред граѓаните со кои ја дели истата кауза за независна Република Македонија, не ја заслужува довербата на народот. Вака лидерот на ВМРО ДПМНЕ им се заблагодари на граѓаните кои симболично маршираа низ улиците на ...

Мицкоски ги повика и членовите на СДСМ: Одлучете по сопствено убедување и придружете ни се, нема сила која нешто може ...

Република - 16.09.2018

За среќа, историјата е наука и не подлежи на слободните интерпретации и медиумски спинови на Заев, па сигурно во иднина ќе се врати да не истражува и нас и нив, и нашите и нивните зборови и дела и ќе ги гледа фактите.

ВМРО ДПМНЕ, СДСМ и народот – Има разлика!

Република - 16.09.2018

-Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја ...

Мицкоски клекна на колена на маршот во Штип

24Инфо - 16.09.2018

Мицкоски клекна на колена на маршот во Штип Во истовреме и најголемиот противник на Договорот со Грција, ВМРО ДПМНЕ одржа марш во Штип. Лидерот на опозицијата одржа говор пред присутните во кој изнесе низа обвинувања кон актуелната власт, ...

ВМРО, СДСМ и народот: Пронајдете ја разликата

Денешен - 16.09.2018

Бранко Црвенковски, како лидер на СДСМ, со неговите симпатизери и симпатизерите на партијата Христијан Мицкоски, денеска во Штип, кон неговите и симпатизерите на ...

Линија на раздвојување

Deutsche Welle - 15.09.2018

Дипломатски десант уште во првата недела придонесе да се формира линија на раздвојување во македонската политика. Линија на раздвојување со капацитет да го одреди правецот на политиката најмалку за една деценија.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски во општина Пехчево

А1 On - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се сретна со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски во Пехчево: Договорот значи загуба на институционалниот идентитет што впрочем претставува дел од националниот ...

Сител - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски: Со престојниот референдум Заев сака да го поништи референдумот на 8 септември 91та

Макфакс - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција, ...

Линија на раздвојување

Либертас - 15.09.2018

Дипломатски десант уште во првата недела придонесе да се формира линија на раздвојување во македонската политика. Линија на раздвојување со капацитет да го одреди правецот на политиката најмалку за една деценија.

Мицкоски: Со престојниот референдум Заев сака да ја понижи Македонија и да го поништи референдумот на 8 септември 91та ...

Канал5 - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со ...

Мицкоски бара двобој за нови делби

Либертас - 15.09.2018

(…) Од кои било од наведените причини, ако Македонија не ја оствари историската шанса за влез во Европа и членство во НАТО, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ќе носат голема одговорност дека во пресуден момент застанале и против државните и против ...

Мицкоски од Пехчево: Во ЕУ се влегува со работи, а не со криминални тендери и со багерите и камионите на бате

Макфакс - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски од Пехчево: Го губиме институционалниот идентитет што всушност претставува дел од нашиот национален идентитет

Канал5 - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски: Со престојниот референдум Заев сака да ја понижи Македонија

А1 On - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски меѓу граѓаните на Пехчево: Договорот значи загуба на институционалниот идентитет што впрочем претставува дел ...

Курир - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција, информираат од партијата.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во општина Пехчево

Вечер - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски: Никој не ни ја гранатира иднината која што ни ја прикажуваат преку скапо платените реклами во медиумите

Стандард - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Линија на раздвојување

Локално - 15.09.2018

Дипломатски десант уште во првата недела придонесе да се формира линија на раздвојување во македонската политика. Линија на раздвојување со капацитет да го одреди правецот на политиката најмалку за една деценија.

Мицкоски: Со престојниот референдум, Заев сака да ја понижи Македонија и да го поништи референдумот од 8 септември 91та ...

Курир - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски денеска гостин во Вестите на ТВ Алфа во 17:30 часот

Курир - 15.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ќе биде гостин во Вестите на ТВ Алфа во 17:30 часот. -Денеска сум гостин во вестите на ТВ Алфа во 17:30 часот. Следете ме!, напиша Мицкоски на својот Фејсбук ...

Кичевчани со поддршка за Христијан Мицкоски (Фото)

Курир - 15.09.2018

Огромна поддршка за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Кичево. -„Ако водам следете ме, ако се двоумам поттурнете ме, ако ве предадам убијте ме“, кичевчани поставија транспарент со оваа изјава на ...

ВМРО-ДПМНЕ на средби со граѓаните во Делчево и Пехчево

Алфа - 15.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со работното лето. Како дел од нивната агенда денеска се средби со граѓаните во Делчево и Пехчево. Гостин во вестите на Алфа во 17:30 беше претседателот на партијата Христијан ...

Аманетот на Мицкоски во Кичево

CivilMedia - 15.09.2018

На штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево вечерва се постави платно со натпис: „Ако водам – следете ме. Ако се двоумам, потурнете ме. Ако ве предадам – убијте ме! – Христијан Мицкоски“, известува долгорочниот набљудувач на ЦИВИЛ од овој регион.

Кичевци со поддршка за Мицкоски: Ако водам следете ме, ако ве предадам убијте ме (фото)

Република - 15.09.2018

Знак на поддршка за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски можеше да се забележи на една од улиците во Кичево каде беше поставен транспарент со една од неговите пораки кои ги упати на последните собири на партијата.

Мицкоски денеска гостин во Вестите на ТВ Алфа во 17:30 часот

Маркукуле - 15.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ќе биде гостин во Вестите на ТВ Алфа во 17:30 часот. -Денеска сум гостин во вестите на ТВ Алфа во 17:30 часот. Следете ме!, напиша Мицкоски на својот Фејсбук ...

Дали и ВМРО-ДПМНЕ тргна во кампања?

Канал5 - 14.09.2018

Тргна ли ВМРО-ДПМНЕ во референдумска кампања, неколку дена по ставот - граѓаните сами да одлучат како ќе гласаат. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев на средби со граѓани, во Виница и Кочани ги објаснува штетните последици од договорот со ...

Ти си знаеш

iPortal - 14.09.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Сашо Кокаланов за Призма: -Јавноста во соседна Србија деновиве остана згрозена од фактот дека една пензионирана судијка се пријавила за втората сезона од реалното шоу „Задруга“.

Вечерва Мицкоски со граѓаните на Берово

Република - 14.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан вечерва ќе го посети Берово и ќе оствари средба со граѓани, а ќе присуствува и на состанок на општинскиот комитет. Ваквите средби доаѓаат во време на референдунската кампања.

Ставовите на Груевски и на Мицкоски – врвна тајна

iPortal - 14.09.2018

Редица некогаш значајни политички актери во надминувањето на спорот за името излегуваат еден по еден во последните седмици, соопштувајќи ги суптилно своите ставови за договорот што, по две и пол децении, го постигнаа актуелните влади во Скопје и ...

Мицкоски вечерва меѓу граѓаните на Берово

Курир - 14.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан вечерва ќе го посети Берово и ќе оствари средба со граѓани, а ќе присуствува и на состанок на општинскиот комитет. Ваквите средби доаѓаат во време на референдунската кампања.

Продолжуваат поделбите во ВМРО-ДПМНЕ – Ќе го повика ли Хан Мицкоски да гласа на референдум? (Видео)

1tv - 14.09.2018

Пред да дојде в понеделник еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан со порака до македонските граѓани – Доколку Македонија ги исполни поставените услови земјата може да смета на почеток на преговори во средината на 2019 година, во спротивно, ...

Ставовите на Груевски и на Мицкоски – врвна тајна

Независен - 14.09.2018

Редица некогаш значајни политички актери во надминувањето на спорот за името излегуваат еден по еден во последните седмици, соопштувајќи ги суптилно своите ставови за договорот што, по две и пол децении, го постигнаа актуелните влади во Скопје и ...

Мицкоски бара двобој за нови делби

Независен - 14.09.2018

Ерол Ризаов Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ уште тераат партиска предизборна кампања. Најновиот изум е фрлената ракавица за телевизиски двобој со премиерот Зоран Заев за нови делби на граѓаните и подлабока омраза.

(ВИДЕО) Могерини не го предомислила Мицкоски за референдумот

еМагазин - 14.09.2018

„ВМРО-ДПМНЕ ставот не го гради врз основа на чувства, ВМРО-ДПМНЕ ставот го гради врз основа на онаа навигација која што ја доби од граѓаните и врз основа на сите оние информации кои што ги добиваме од средбите со нашите пријатели од меѓународната ...

Мицкоски: Остануваме на ставот за неприфаќање на Договорот со Грција

МКД - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, кажал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на средбата со помошникот американски ...

Мицкоски до Мичел: Сме за НАТО и ЕУ, но Договорот со Грција е неприфатлив

Фокус - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Повикот на бојкот би бил политичко самоубиство?!

Телма - 13.09.2018

Повикот на бојкот би бил политичко самоубиство. Секој да одлучи по сопствена волја како ќе постапи на референдумот е единственото можно решение во дадената политичка ситуација, се` друго би било погубно за ВМРО ДПМНЕ, кога огромен број на граѓани се ...

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, доколку ми биде понудена

24 Вести - 13.09.2018

Нема да прифатам, ниту пак да се пазарам за амнестија за Груевски и Мијалков во замена на поддршка на референдумот, тврди лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски за 24 анализа. Мицкоски вели дека калкулирањето со ставот не е да се крене цената на ...

Дали Могерини и Мичел ќе го решат ребусот на Мицкоски?

Deutsche Welle - 13.09.2018

Дали појасни одговори за одлуката на ВМРО-ДПМНЕ ќе добијат високите гости кои денеска пристигнуваат во Македонија - Федерика Могерини и Вес Мичел? Во партијата владеат поделени мислења. Јавноста ни вчера не доби попрецизни одговори зошто ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Либертас - 13.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Мицкоски до Мичел: Сме за НАТО и ЕУ, но Договорот со Грција е неприфатлив

Либертас - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

СДСМ: Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат бидејќи Мицкоски ја загрозува нивната иднина

А1 On - 13.09.2018

„Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат затоа што Мицкоски ја загрозува нивната иднина Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што ...

(Видео) Мицкоски – Мичел: Евро-атланската интеграција е клучен фактор за стабилност во нашиот регион

Макфакс - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, евро-антлантските интеграции на Македонија, како и ...

СДСМ:Време е Мицкоски, македонската иднина тропа на твојата капија, приклучи се кон европското семејство

Макфакс - 13.09.2018

Христијан Мицкоски призна дека половина од граѓаните на кои им пристапиле, одбиле воопшто и да разговараат со неговите претставници.Мицкоски да се преиспита зошто граѓаните одбиваат да разговараат со него, се вели во реакцијата на СДСМ.

СДСМ: Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат бидејќи Мицкоски ја загрозува нивната иднина

Канал5 - 13.09.2018

Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат затоа што Мицкоски ја загрозува нивната иднина Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што ...

Мицкоски на средбата со Мичел: Договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, евроантлантските интеграции на Македонија како и ...

СДСМ: Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат бидејќи Мицкоски ја загрозува нивната иднина

Сител - 13.09.2018

Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат затоа што Мицкоски ја загрозува нивната иднина Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што ...

ГДУ: Господине Мицкоски, го повикавте народот да ве следи, па ве прашуваме сега што да следи?

Либертас - 13.09.2018

Соопштение на ГДУ: Во клучен момент за земјата не покажаа став и одговорност за најважното прашање. Господине Мицкоски го уништивте институтот референдум, најдемократскиот начин за третирање на проблемите и интересите на граѓаните.

Мицкоски до Мичел: Договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 13.09.2018

Актуелната политичка состојба, евроантлантските интеграции на Македонија како и актуелниот референдум за договорот со Грција, биле темите за кои разговарале претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и помошник американскиот државен секретар за ...

Што смислил Мицкоски

Либертас - 13.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“ На Христијан Мицкоски и на ВМРО-ДПМНЕ одамна им истече времето. Што и да смислат, тешко ќе ја оправдаат вчудовидувачката неодлучност и партиско калкулантство за најзначајната определба од ...

ГДУ: Господине Мицкоски го уништивте институтот референдум!

+инфо - 13.09.2018

ДПМНЕ очигледно е дека не знае кај тера. Се изгубија во ставови и тези. Прецизно математички пресметуваа, за да и соопштат на нацијата дека ништо не пресметаа. Во клучен момент за земјата не покажаа став и одговорност за најважното прашање, реагира ...

Дали Могерини и Мичел ќе го решат ребусот на Мицкоски?

Либертас - 13.09.2018

Дали појасни одговори за одлуката на ВМРО-ДПМНЕ ќе добијат високите гости кои денеска пристигнуваат во Македонија – Федерика Могерини и Вес Мичел? Во партијата владеат поделени мислења, пишува Дојче веле .

ВИДЕО: Интервју со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 24 Анализа

Либертас - 13.09.2018

Погледнете го интервјуто со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 24 ...

СДСМ: Граѓаните не сакаат ниту да разговараат со Мицкоски зошто тој е против нивната иднина

Макфакс - 13.09.2018

Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што Мицкоски ја загрозува иднината на државата, велат од владејачката СДСМ во врска со претстојниот референдум за ...

Мицкоски: Ден по мојот роденден, на 30-ти ќе ја видите мојата одлука за референдумот

+инфо - 13.09.2018

Ќе мора да почекате на 30-ти, еден ден после мојот роденден, да видите, одговори претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прашањето како ќе постапи на 30-ти септември. ...

ГДУ: ДПМНЕ не знае кај тера

Макфакс - 13.09.2018

ДПМНЕ очигледно е дека не знае кај тера. Се изгубија во ставови и тези. Прецизно математички пресметуваа, за да ѝ соопштат на нацијата дека ништо не пресметаа, велат од ГДУ. Во клучен момент за земјата, додаваат од партијата, ДПМНЕ не покажа став и ...

(ВИДЕО) Мицкоски-Мичел: Евроатлантските интеграции клучен фактор за стабилност во регионот

А1 On - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес се сретна со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговарало за актуелната политичка состојба, евроантлантските интеграции на Македонија како ...

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ секогаш била столб на државата, така ќе биде и овој пат

Макфакс - 13.09.2018

По средбата со шефицата на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека средбата поминала во еден пријателски убав амбиент, при што биле разменети мислењата околу ...

Главна тема во весниците - Ставовите на Мицкоски и на Црвенковски за референдумот

Р.С.Европа - 13.09.2018

Одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да ги повика граѓаните да постапат по сопствено убедување на референдумот, како и повикот од поранешниот претседател Бранко Црвенковски да се гласа „За“, се главни теми во дневниот печат.

Мицкоски му порачал на Мичел дека за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Н.Македонија - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Мицкоски му кажал на Мичел дека е за ЕУ и НАТО, но без Договорот со Грција

AKO - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (13 септември 2018-та година) оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, ...

Мицкоски не кажа дали ќе излезе на гласање

Тера - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа во интервју за „Телевизија 24“ одби да одговори дали ќе излезе да гласа на референдумот за Договорот со Грција. – Ќе мора да причекате до 30 септември и да го видите мојот став.

СДСМ: Половина од граѓаните одбиле да разговарааат со Мицкоски

AKO - 13.09.2018

,,Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што Мицкоски ја загрозува иднината на државата. Граѓаните се цврсто определени за напредок, развој и интеграција во ...

Мицкоски му порача на Мичел: Не отстапуваме од ставот за штетниот Договор

Press24 - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (13 септември 2018-та година) оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, ...

Мицкоски: Послушајте го своето срце и така постапете на 30 септември(видео)

AKO - 13.09.2018

Средбата со еврокомесарката Могерини помина во еден пријателски убав амбиент. Ги разменивме мислењата околу актуелните политички случувања во државата и ги кажавме нашите аргументи, информираше лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски му порачал на Мичел дека за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Вечер - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

СДСМ: Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат со Мицковски

iPortal - 13.09.2018

-Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што Мицкоски ја загрозува иднината на државата. Граѓаните се цврсто определени за напредок, развој и интеграција во ...

Мицковски за 24 анализа: Не повикувам на бојкот за референдумот

Локално - 13.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски синоќа рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

СДСМ: Половина од граѓаните на кои што им пристапил Мицковски одбиле да разговараат, ја загрозувал нивната иднина

Бриф - 13.09.2018

Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат затоа што Мицкоски ја загрозува нивната иднина Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што ...

Мицкоски му порачал на Мичел дека за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Независен - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Мицкоски – Мичел: Евро-атланската интеграција е клучен фактор за стабилност во нашиот регион

Точка - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, евро-антлантските интеграции на Македонија, како и ...

Мицкоски тврди дека со својот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Таратур - 13.09.2018

Првиот човек на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, синоќа изјави дека на 30 септември ќе се знае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Во интервју на 24 Вести рече дека ставот и апелот на ВМРО-ДПМНЕ нивните членови да постапат ...

СДСМ: Граѓаните не сакаат ниту да разговараат со Мицкоски зошто тој е против нивната иднина

Точка - 13.09.2018

Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што Мицкоски ја загрозува иднината на државата, велат од владејачката СДСМ во врска со претстојниот референдум за ...

Мицкоски непоколеблив и пред Вес Мичел: Позициите на ВМРО-ДПМНЕ неприменети – ЗА ЕУ и НАТО, НЕ за Договорот од Преспа ...

Република - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. Како што велат во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата се разговарало за актуелната политичка ...

СДСМ: Време е Мицкоски, македонската иднина тропа на твојата капија, приклучи се кон европското семејство

Точка - 13.09.2018

Христијан Мицкоски призна дека половина од граѓаните на кои им пристапиле, одбиле воопшто и да разговараат со неговите претставници.Мицкоски да се преиспита зошто граѓаните одбиваат да разговараат со него, се вели во реакцијата на СДСМ.

СДСМ: Мицкоски призна дека половина од граѓаните не сакале ниту да разговараат со претставници на неговата партија

Локално - 13.09.2018

Христијан Мицкоски призна дека половина од граѓаните на кои им пристапиле, одбиле воопшто и да разговараат со неговите претставници. Мицкоски да се преиспита зошто граѓаните одбиваат да разговараат со него.

Мицкоски оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел

Курир - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. Како што велат во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата се разговарало за актуелната политичка ...

Мицкоски: нашиот став за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и оние кои ќе гласаат против договорот

Алфа - 13.09.2018

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и оние кои ќе гласаат против договорот, изјави Христијан Мицкоски, лидер на најголемата опозициска партија во Македонија, ВМРО ДПМНЕ.

СДСМ: Мицкоски да се преиспита и да не помислува да ја ризикува иднината на Македонија

Стандард - 13.09.2018

„Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат затоа што Мицкоски ја загрозува нивната иднина. Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што ...

Мицкоски има став дека нема став

iPortal - 13.09.2018

Мицкоски згрме – став има. Настап – јак. Ладен – шприцер. Нацијата може да здивне. После опсежни анализи, алгоритамски математички прецизни пресметки, длабински согледувања и не знам колку одложувања на одлуката, од белата палата конечно го ...

Мицкоски: Никој во историјата не го камшикувал македонскиот народ, па нема тоа да му го дозволиме ниту на Зоран Заев ...

Република - 13.09.2018

По средбата со шефицата на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека средбата поминала во еден пријателски убав амбиент, при што биле разменети мислењата околу ...

Мицкоски: На 30 септември ќе го видите мојот став за референдумот

Мета - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на „Телевизија 24“ одби да одговори дали ќе излезе да гласа на референдумот за Договорот со Грција. – Ќе мора да причекате до 30 септември и да го видите мојот став.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ секогаш била столб на државата, така ќе биде и овојпат

Точка - 13.09.2018

По средбата со шефицата на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека средбата поминала во еден пријателски убав амбиент, при што биле разменети мислењата околу ...

Мицкоски му порачал на Мичел дека за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Слободен Печат - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Петковски: ВМРО-ДПМНЕ е поделена, има фракции и различни мислења (Видео)

1tv - 13.09.2018

Повикот на ВМРО-ДПМНЕ до партиските членови на денот на референдумот да постапат според сопственото убедување – дел од јавноста го споредуваат со слоганот ниту риба ниту девојка. За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ваквиот став не значи ...

Кога ставот не е став

Независен - 13.09.2018

Александра М. Митевска Еден и пол месец по распишувањето на рефeрендумот – период во кој беа испратени илјадници апели до раководството на ВМРО-ДПМНЕ да ги соопшти своите позиции за референдумот, опозицијата конечно објави дека нејзиниот став е - ...

Фракционерите бараат итна оставка од Мицкоски

Слободен Печат - 13.09.2018

Фракционерите на ВМРО-ДПМНЕ побараа итна оставка на лидерот Мицкоски во периодот пред да се одржи референдумот на 30 септември, наведувајќи дека на партијата ѝ е потребен лидер што ќе застане пред народот, а не кој ќе се крие зад него.

МИЦКОВСКИ НА СРЕДБА СО МИЧЕЛ: За ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Денешен - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Мицкоски би одбил амнестија за Груевски и Мијалков, во замена за поддршка на референудмот

еМагазин - 13.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за телевизијата за 24 вести рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот, потенцирајќи дека повикот членовите на партијата да постапат според ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

MTM - 13.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, доколку ми биде понудена

24Инфо - 13.09.2018

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, доколку ми биде понудена Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 на прашањето дали ќе прифати амнестија за Никола Груевски и Сашо Мијалков, во замена за ...

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ секогаш била столб на државата, така ќе биде и овој пат

Centar - 13.09.2018

По средбата со шефицата на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека средбата поминала во еден пријателски убав амбиент, при што биле разменети мислењата околу ...

СДСМ:Граѓаните не сакаат да разговараат со Мицкоски зошто тој е против нивната иднина

24Инфо - 13.09.2018

Половина од граѓаните на кои им пристапил, одбиле воопшто и да разговараат со Христијан Мицкоски и неговите претставници, затоа што Мицкоски ја загрозува иднината на државата, велат од владејачката СДСМ во врска со претстојниот референдум за ...

Господине Мицкоски кечап, мајонез во сендвичот? Хммм ќе ви кажам во среда

еМагазин - 13.09.2018

Долгоочекуваниот став на ВМРО-ДПМНЕ во однос на референдумот, а по повод кој лидерот Христијан Мицкоски во јавноста излезе без ништо конкретно, наиде на подбив кај твитер-заедницата. Неговата прес-конференција на која тој повика секој да постапува ...

Мицкоски кажа кога ќе биде познато дали ќе гласа на референдумот

Фактор - 13.09.2018

Иако ВМРО-ДПМНЕ во вторникот пред полноќ го повика гласачкото тело да гласа на референдумот на 30 септември по своја волја, или пак да не излегува, но лидерот Христијан Мицксоки не објави дали тој лично ќе се изјасни на самиот ден.

Мицкоски со партнерите: За Коалицијата „За подобра Македонија“ Договорот со грција е капитулантски

МКД - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“ разговарал за актуелните политички случувања, како и за, како што соопшти опозициската ВМРО-ДПМНЕ, „капитулантскиот договор со ...

Мицкоски и на Тачи му кажа дека не го поддржува Договорот со Грција

МКД - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска се сретна со претседтаелот на Република Косово, Хашим Тачи и со него разговарале за повеќе прашања кои се од билатерално и регионално значење.

Мицкоски им го соопшти ставот за референдумот на коалициските партнери

Фокус - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. -На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Мицкоски: Јавноста ќе мора да почека до 30 септември за да го види мојот став за референдумот

МКД - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски демантира дека со својата порака на прес-конференцијата за партискиот став околу референдумот повикал на тивок бојкот, но повторно не го откри својот став.

Мицкоски: Граѓаните сами да одлучат како ќе постапат на референдумот

Нова ТВ - 12.09.2018

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ вечерва на прес конференција го објави ставот на партијата во врска со претстојниот референдум, а тој е граѓаните да одлучат по сопствено убедување. Мицкоски рече дека граѓаните знаат за што тој им зборува, знаат ...

Реакции по соопштувањето на ставот на опозицијата: Округло, па на ќоше!

Фокус - 12.09.2018

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, по вчерашните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, го прекина молкот и конечно јавно го кажа ставот на партијата по повод референдумот. Неговата изјава дека донеле одлука секој граѓанин да постапи ...

Заев ја отфрли понудата на Мицкоски за ТВ дуел

Телма - 12.09.2018

Премиерот ја отфрли понудата за ТВ-дуел од лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Изјави дека такво нешто е можно само доколку постои основа за дебата. На ова веднаш реагираа од ВМРО-ДПМНЕ велејќи дека, на Заев му е тешко да се соочи со виситината и ...

Мицковски за 24 анализа: Не повикувам на бојкот за референдумот

24 Вести - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за 24 анализа вели дека не повикува на бојкот меѓу редови со својата порака од прес -конференцијата синоќа. Мицкоски вели како тој ќе аaлса, граѓаните ќе дознаат на 30 септември, а тврди се повлекол од ...

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, доколку ми биде понудена

Фокус - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 на прашањето дали ќе прифати амнестија за Никола Груевски и Сашо Мијалков, во замена за поддршка на референудмот, рече дека ќе одбие.

Мицкоски таинствен: Воопшто не е важно дали јас ќе излезам на референдумот или не

Фокус - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 одби да одговори дали ќе излезе да гласа на референдумот за Договорот со Грција. -Ќе мора да причекате до 30 септември и да го видите мојот став.

ВМРО-ДПМНЕ го легализираше тивкиот бојкот

Deutsche Welle - 12.09.2018

„Секој дa постапи по свое убедување“, значи секој да реши дали ќе излезе да гласа. Зборот „гласање“ не се спомнува. И одлуката и говорот на Мицкоски се подготвени многу порано, знаеме од кого, велат членови на партијата Со донесената одлука ...

Калкулантство или единствено можно решение, Мицкоски не покажа лидерство - сметаат дел од аналитичарите

24 Вести - 12.09.2018

Официјалниот став на ВМРО ДПМНЕ кој синоќа го изнесе лидерот Мицкоски за престојниот референдум е последица на разноумието кое владее во партијата оценуваат дел од експертите, додека за други ова е вистинското решение споредбено со сите други кои ...

Мицкоски има став дека нема став

Deutsche Welle - 12.09.2018

Внатрешните поделби, недостатокот на активно лидерство, направија Мицкоски да не може да направи никаков повик, т.е. било каков повик да биде сигурно успешен. Пишува Петар Арсовски Мицкоски згрме – став има. Настап – јак. Ладен – шприцер.

Митко Јанчев: ВМРО ДПМНЕ треба да има подециден став за референдумот

Нова ТВ - 12.09.2018

По два месеци сондажа на јавното мислење, претседателот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски го соопшти партискиот став за референдумот и повика секој член да постапи според сопствено убедување. Ваквиот став без да се повика да се гласа на 30 септември се толкува ...

Мицкоски VS Јанчев: Кој став ќе го избере членството

Нова ТВ - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера вечер рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју за 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Мицкоски оствари средба со Тачи

Сител - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Сител - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Мицкоски оствари средба со Тачи

Либертас - 12.09.2018

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски се сретна со Тачи

Макфакс - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со претседателот на Косово, Хашим Тачи. „На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски: Ниту СДСМ, ниту ВМРО-ДПМНЕ имаат право да им наложуваат на граѓаните како да постапат

А1 On - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Канал5 - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Мицкоски и на Тачи му кажал дека не го поддржува Договорот со Грција

+инфо - 12.09.2018

Претседателот на Косово на средба со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски се осврнале на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање. Мицкоски и Тачи ја афирмираа потребата од понатамошен развој на добрите односи помеѓу ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Сител - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Совеста е многу растеглива материја

Либертас - 12.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Да се обидеме да појасниме што ѝ соопшти вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на македонската јавност на онаа речиси полноќна прес-конференција – во комитски стил, мора да падне мрак, за ...

Мицкоски се сретна со Хашим Тачи

А1 On - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, се сретна со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски: Секој да постапи по сопствено убедување за референдумот

Глас на Америка - 12.09.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по целодневни внатрепартиски состаноци и координации одлучи да не даде прецизни инструкции на своето членство и симпатизери дали да гласаат или не бидејќи националните интереси и прашања се натпартиски СКОПЈЕ- „ВМРО-ДПМНЕ, ...

Мицкоски на средба со коалициските партнери: Никој нема право да им наложува на граѓаните како да постапуваат

Макфакс - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Како што соопштија од партијата, на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, ...

Совеста е многу растеглива материја

+инфо - 12.09.2018

Македонија заслужено ќе се најде во двата најелитни светски меѓународни клуба – ЕУ и НАТО – иако за тоа ќе треба уште нешто вода да протече низ валканиот Вардар. Да се обидеме да појасниме што ѝ соопшти вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на ...

Мицкоски оствари средба со Тачи

Канал5 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

СЛОБОДЕН УДАР – Според чија совест постапува Мицкоски

+инфо - 12.09.2018

Партијата покажала и докажала дека не само што не ги почитува токму тие што постапувале според сопствено убедување, туку најсурово се пресметувала со секој таков. Не е првпат, а сигурно нема да биде последен, премногу да се повикуваме, да ...

Капитулација

+инфо - 12.09.2018

Истата партија што влечеше за врат и за уши, праќаше цели семејства во ендек, тепаше, затвараше и крадеше избори, сега даде „дозвола“ да се гласа слободно. Очекувано, но секако смешно. Уште во комбинација со смешните оделца, плачни фаци и ...

Што порача Мицкоски и како го доживеа јавноста?

Либертас - 12.09.2018

Од лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, како политичар кој претендира да стане премиер на државата се очекува јасен став за референдумот закажан на 30.септември, а пред новинарите има должност да одговори на прашања, бидејќи тоа е во полза на ...

Мицкоски и партнерите од „За подобра Македонија“: Никој нема право на граѓаните да им наложи како да постапат за ...

+инфо - 12.09.2018

За ктуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за промена на името и корупциските афери и скандали на власта, разговарале денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари и партнерите од ...

СДСМ: Мицкоски призна дека половина од граѓаните не сакале ниту да разговараат со претставници на неговата партија

Либертас - 12.09.2018

Соопштение на СДСМ Христијан Мицкоски вечерва призна дека половина од граѓаните на кои им пристапиле, одбиле воопшто и да разговараат со неговите претставници. Мицкоски да се преиспита зошто граѓаните одбиваат да разговараат со него.

(ВИДЕО) Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како Груевски

А1 On - 12.09.2018

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер, бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите- ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, во замена за поддршка за референдумот

Либертас - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 на прашањето дали ќе прифати амнестија за Никола Груевски и Сашо Мијалков, во замена за поддршка на референудмот, рече дека ќе одбие.

ВМРО-ДПМНЕ го легализираше тивкиот бојкот

Либертас - 12.09.2018

Со донесената одлука ВМРО-ДПМНЕ практично го легализира тивкиот бојкот. Ова е заклучокот на незадоволни членови од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои се залагале партијата да ги повика граѓаните да излезат и да гласаат на референдумот „за“ или „против“ по ...

Мицкоски има став дека нема став

Либертас - 12.09.2018

Мицкоски згрме – став има. Настап – јак. Ладен – шприцер. Нацијата може да здивне. После опсежни анализи, алгоритамски математички прецизни пресметки, длабински согледувања и не знам колку одложувања на одлуката, од белата палата конечно го ...

Твитер заедницата го нападна Мицкоски

ТВ21 - 12.09.2018

Твитер заедницата денеска реагираше на објавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој напиша: ТВ 21 досега неколку пати испраќала покани до лидерот на најголемата опозициска партија, но одговор не добивме.

Мицкоски преку Твитер ја прифати поканата за гостување во ТВ 21

ТВ21 - 12.09.2018

Иако редакцијата на ТВ 21 досега неколку пати испраќаше покани за гостување на лидерот на најголемата опозициска партија, сепак одговор до денеска не добивме. Одговор денеска добивме на Твитер, откако на објавен статус на Христијан Мицкоски ...

Ти си знаеш

Либертас - 12.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: Јавноста во соседна Србија деновиве остана згрозена од фактот дека една пензионирана судијка се пријавила за втората сезона од реалното шоу „Задруга“.

Мицкоски оствари средба со партнерите од коалицијата

Канал5 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имал средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Од партијата информираа дека на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, договорот со Грција, престојниот референдум ...

Заев: Мицкоски ги става во заблуда граѓаните со ставот да ги остави да постапуваат по сопствено убедување

Сител - 12.09.2018

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ ги става граѓаните во заблуда. Премиерот Заев не е сигурен дека повикот на Мицкоски граѓаните на референдумот да дејствуваат по сопствено убедување не е и повик за бојкот.

СДСМ: Мицкоски да се преиспита зошто граѓаните одбиваат да разговараат со него

+инфо - 12.09.2018

Христијан Мицкоски вечерва призна дека половина од граѓаните на кои им пристапиле, одбиле воопшто и да разговараат со неговите претставници, реагира СДСМ на интевјуто на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски не кажува дали ќе гласа на референдумот

Р.С.Европа - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска не ни одговори дали ќе гласа на 30 септември. Како што е познато, тој синоќа повика секој да постапи по сопствено убедување. Во јавноста има поделени мислења дали е ова повик за тивок бојкот на референдумот за името и ...

(Видео) Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како Груевски

Макфакс - 12.09.2018

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер, бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите- ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Мицкоски: Не повикувам на бојкот за референдумот, не се пазарам за амнестија

+инфо - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека не повикува на бојкот меѓу редови со својата порака од прес -конференцијата синоќа. Тој за 24 анализа вели дека за тоа како тој ќе гласа, граѓаните ќе треба да почекаат до 30 септември и тврди се ...

Ќе мора да причекате до 30 септември да го видите мојот став за референдумот, изјави Мицкоски

Сакам да кажам - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва гостувајќи на емисија на Телевизија 24 изјави дека јавноста ќе мора да причека до 30 септември за да види дали тој ќе го бојкотира референдумот или ќе излезе на гласање.

Мицковски му повтори на Тачи: Не прифаќаме Договор со таква содржина

Press24 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски на средба со „За подобра Македонија“: Ни ВМРО-ДПМНЕ ни СДСМ немаат право да кажуваат на граѓаните што да ...

Press24 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Press24 - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски повикаа секој граѓанин според сопствено убедување да постапи на референдумот

AKO - 12.09.2018

,,ВМРО-ДПМНЕ, по консултациите со граѓаните и реално различните мислења кои постојат меѓу народот, за апстиненција или да се гласа против на референдумот , но и оние малкуте кои сметаат дека треба да се поддржи ( референдумското прашање), по ...

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков

Press24 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 на прашањето дали ќе прифати амнестија за Никола Груевски и Сашо Мијалков, во замена за поддршка на референудмот, рече дека ќе одбие таква понуда.

Мицкоски: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување (видео)

Н.Македонија - 12.09.2018

Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски на прес-конференција доцна вечерва по неколкучасовните состаноци на Извршниот и Централниот комитет на ...

Мицкоски: На Заев треба прво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па ќе му објаснам што мислам за бојкотот

Press24 - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говореше околу повиците на СДСМ да го каже ставот околу референдумот и за наводниот бојкот од негова страна. Мицкоски рече дека на Заев треба најпрво да му биде дозволено да ...

Мицкоски се сретна со Тачи

Точка - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со претседателот на Косово, Хашим Тачи. „На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“

МК News - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ се сретна со Хашим Тачи

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски на средба со партнерите од коалицијата: Никој нема право да им наложува на граѓаните како да постапуваат

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Како што соопштија од партијата, на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, ...

Мицкоски на средбата со Тачи му кажал дека не го поддржува Договорот со Грција

Слободен Печат - 12.09.2018

Претседателот на Косово на средба со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски се осврнале на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање. Мицкоски и Тачи ја афирмираа потребата од понатамошен развој на добрите односи помеѓу ...

Мицкоски на средба со коалициските партнери: Никој нема право да им наложува на граѓаните како да постапуваат

Точка - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Како што соопштија од партијата, на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, ...

Мицкоски оствари средба со Тачи

Стандард - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнале на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Совеста е многу растеглива материја

iPortal - 12.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: -Да се обидеме да појасниме што ѝ соопшти вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на македонската јавност на онаа речиси полноќна прес-конференција – во комитски стил, мора да падне мрак, ...

Мицкоски оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија”.

Вечер - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, ...

Мицковски: Секој граѓанин да постапи по сопствено убедување

Радар - 12.09.2018

Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски на прес-конференција доцна синоќа по неколкучасовните состаноци на Извршниот и Централниот комитет на ...

Совеста е многу растеглива материја

Слободен Печат - 12.09.2018

Јас би рекол дека опасните странски влијанија, на кои така решително и храбро, меѓу редови, предупредуваше премудриот Ѓорге Иванов, даваат резултат. Сега ми е некако појасно дека, најверојатно, 20-те минути на Меркел со Мицкоски не биле залудно ...

Мицкоски: Секој граѓанин да се изјасни според сопственото убедување

Мета - 12.09.2018

По одржаните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, а имајќи во предвид сето она што претходно го напоменав и јасниот став дека овој Договор е неприфатлив за нас, како и тоа дека се работи за надпартиско прашање, донесовме одлука секој ...

Мицкоски: Македонија не е само на Мицкоски, не е ниту само на Заев, имате сè пред вас и јас сум убеден дека знаете што ...

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на синоќешната прес-конференција рече дека ов се историски моменти во кои се решава прашањето за името, „едно од најзначајните за нашата држава, тоа е натпартиско, суштествено за постоењето и ...

ВМРО ДПМНЕ: Граѓаните да одлучат според сопственото убедување

OhridNews - 12.09.2018

Прашањето за името е едно од најзначајните за нашата држава. Тоа е надпартиско, суштествено за постоењето и понатамошното дејствување на државата, истакна лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, по седницата на Извршниот комитет, на ...

Мицкоски им одговори на академиците кои го поддржаа договорот со Грција

Курир - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вчерашната прес-конференција им одговори и на академиците кои го поддржаа договорот со Грција. Тој потенцира дека истите после се правдаат дека морале така и дека кариерата им била во прашање, а не ...

ИК и ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се наоѓа во тешка ситуација, доведена пред сè од неодговорни политичари водени од ...

Курир - 12.09.2018

Според ИК и ЦК на ВМРО-ДПМНЕ Република Македонија се наоѓа во многу тешка и деликатна ситуација, доведена во таа состојба пред се поради неодговорноста на политичари и луѓе водени од желбата за лична кариера и интерес.

Мицкоски: Формирање на комисија за ревидирање на културата е алатка во рацете на Грција да ги блокира нашите ...

Курир - 12.09.2018

Договорот со Грција за смена на името е документ кој јас и ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќаме. Затоа што е надвор од нашите принципи и начела. Ние остануваме на ставот дека сме против овој Договор, затоа што веќе е апсловирано, и секому јасно дека со овој ...

Мицкоски: Секој да постапи по свое убедување за референдумот

Шеталиште - 12.09.2018

По консултации со граѓани за апстиненција или да се гласа против, оние малку кои поддржуваат, одлучивме секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот. Нема партиите да одлучуваат туку нацијата и сите ќе се поклониме пред таа одлука, ...

Мицкоски: Секој граѓанин сам да постапи според сопственото убедување

МК News - 12.09.2018

Прашањето за името е едно од најзначајните за нашата држава, ова не е прашање на Христијан Мицкоски и Зоран Заев , туку на Македонија и сите граѓани. Ова се историски моменти. ВМРО-ДПМНЕ во консултации со граѓаните за апстиненција или за против ...

Мицкоски: На Заев треба прво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па ќе му објаснам што мислам за бојкотот

Вечер - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говореше околу повиците на СДСМ да го каже ставот околу референдумот и за наводниот бојкот од негова страна. Мицкоски рече дека на Заев треба најпрво да му биде дозволено да ...

Спасов за ставот на Мицкоски: Лидерот ги предаде следбениците

iPortal - 12.09.2018

По соопштениот став на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски доцна синоќа, професори и политичари се јавија со став коментирајќи го кажаното дека на референдумот треба секој да се изјасни по сопствено убедување.

Мицкоски не успеа да изгради став: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Локално - 12.09.2018

Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски синоќа на полноќната прес-конференција по неколкучасовните состаноци на Извршниот и Централниот комитет на ...

Капитулација

Слободен Печат - 12.09.2018

Два пати ја гледав снимката од прес конференцијата на Мицкоски и претежно машките кукли околу него, еднаш со тон, а еднаш без него. Говорот беше блед, веќе слушнат и очекуван, со промашена тема. Кога ја гледав без тон, снимката ми кажа многу повеќе.

Мицкоски: Нема да се пазарам со власта со ништо што е надвор од моите принципи

Република - 12.09.2018

Било какво пазарење во иднина со моите принципи не само што нема да има, туку ниту сум подготвен ниту имам таква намера со некого да преговарам надвор од моите принципи, а моите принципи, кога станува збор за националното прашање е токму оној мотив ...

Мицкоски: Власта одби еднозначно и јасно референдусмко прашање кое го предлагавме

Република - 12.09.2018

Референдумското прашање кога дојде на дневен ред ни беше приоритет, а дојде на дневен ред на третата лидерска средба во Клубот на пратеници и тоа во втората половина, откако во првата половина се согласивме за новиот закон за финансирање на ...

Мицкоски: Ова се историски моменти, секој да одлучи по свое убедување, морал и совест (видео)

Република - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција го објзнани ставот на партијата за претстојниот референдум: „Секој граѓанин да одлучи според своето убедување, морал и совест“.

Мицкоски: На Заев треба прво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па ќе му објаснам што мислам за бојкотот

Република - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говореше околу повиците на СДСМ да го каже ставот околу референдумот и за наводниот бојкот од негова страна. Мицкоски рече дека на Заев треба најпрво да му биде дозволено да ...

Мицкоски: Договорот со Грција, Владата почнала да го имплементира формирајќи комисија за промена на историјата, ...

Република - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата “24 Анализа“ вели дека иако договорот со Грција не е имплементиран и не заживеан сепак Владата почнала да го спроведува и да ги имплементира членовите кои се состојат во тој ...

Мицкоски: Власта на шверцерски начин создаде манипулативно референдумско прашање

Вечер - 12.09.2018

Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија – ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 истакна дека власта на СДСМ со трозначно и манипулативно референдумско прашање има задача да ...

ВМРО-ДПМНЕ го изнесе својот официјален став за претстојниот референдум

Таратур - 12.09.2018

По одржаниот состанок на ЦК, ВМРО-ДПМНЕ, како свој официјален став во однос на претстојниот референдум во врска со договорот со Грција за решавање на спорот за името и влез на државава во НАТО и ЕУ, ги повика граѓаните на референдумот да гласаат по ...

СДСМ: Мицкоски да се преиспита зошто граѓаните одбиваат да разговараат со него

Стандард - 12.09.2018

„Христијан Мицкоски вечерва призна дека половина од граѓаните на кои им пристапиле, одбиле воопшто и да разговараат со неговите претставници“, реагираат од СДСМ на интервјуто на лидерот на опозицијата за ТВ 24.

Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како Груевски

Точка - 12.09.2018

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите – ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

ВМРО-ДПМНЕ го легализираше тивкиот бојкот

iPortal - 12.09.2018

„Секој дa постапи по свое убедување“, значи секој да реши дали ќе излезе да гласа. Зборот „гласање“ не се спомнува. И одлуката и говорот на Мицкоски се подготвени многу порано, знаеме од кого, велат членови на партијата.

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Стандард - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Мицкоски утре гостин во „24 Анализа“ на ТВ 24

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски утре ќе гостува во емисијата „24 Анализа“ на Телевизија ...

Мицкоски гостин во „24 Анализа“ на ТВ 24

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва ќе гостува во емисијата „24 Анализа“ на Телевизија ...

ВОДАЧ или Мицковски ги предаде следбениците!

Локално - 12.09.2018

Секој да постапи според своето убедување. А има ли Мицковски како водач свое лично убедување. И можно ли е да каже како тој лично ќе постапи за време на референдумот според тоа убедување. Нели цитираше умни мисли. Ако водам-следете ме.

Ова се најдосетливите твитови за опозицискиот лидер по неговата неодлучност!

iPortal - 12.09.2018

И тоа дочекавме, Јанко Бачев да биде поголем лидер од Христијан Мицкоски.“ „Уствари ставот на Мицковски е целосно пропорционален со неговото досегашно “лидерство”. Бош.“ – ова се дел од коментарите на Твитер заедницата која се вжешти по излагањето ...

Савески: По ставот на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ заминува во историјата

iPortal - 12.09.2018

Со коментар по обраќањето на опозицискиот лидер во јавноста, се јавуваат и граѓанските активисти. Здравко Савески на Фејсбук, пишува дека колку и да биде сервилен Мицкоски кон империјалниот господар, тој ќе го префереира Заев и дека ВМРО ДПМНЕ ...

Мицкоски: Тој член 353 од Кривичниот законик е членот по кој ќе одговараат луѓето од власта за криминал

Република - 12.09.2018

Тој член 353 став 5 допрва ќе донесе штета на една плејада функционери од владата на СДСМ и Зоран Заев, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата Анализа на Телевизија 24.

Мицкоски: Нема да се пазарам со власта со ништо што е надвор од моите принципи

Вечер - 12.09.2018

Било какво пазарење во иднина со моите принципи не само што нема да има, туку ниту сум подготвен ниту имам таква намера со некого да преговарам надвор од моите принципи, а моите принципи, кога станува збор за националното прашање е токму оној мотив ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ работи на терен да им помогне на граѓаните

Република - 12.09.2018

Лидерот на опозицијата, а воедно и претседател на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 го потенцираше фактот дека ВМРО-ДПМНЕ активно работи на терен со цел решавање ...

Мицкоски: Власта одби еднозначно и јасно референдумско прашање кое го предлагавме

Вечер - 12.09.2018

Референдумското прашање кога дојде на дневен ред ни беше приоритет, а дојде на дневен ред на третата лидерска средба во Клубот на пратеници и тоа во втората половина, откако во првата половина се согласивме за новиот закон за финансирање на ...

Мицкоски: Владата со кампања лаже велејќи одете надвор зошто е бесплатно образованието, одете да имате бесплатно ...

Република - 12.09.2018

– Излегува владата и прави кампања која што наликува на изборна кампања и им вели на граѓаните вака: Нас не не бидува да направиме нова болница која што ќе ги исполнува европските стандарди кога ќе влеземе во ЕУ, ама затоа во ЕУ ќе имате бесплатно ...

Мицкоски: Владата почнала да го имплементира Договорот со Грција, формирајќи комисија за промена на историјата, ...

Вечер - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата “24 Анализа“ вели дека иако договорот со Грција не е имплементиран и не заживеан сепак Владата почнала да го спроведува и да ги имплементира членовите кои се состојат во тој ...

Мицкоски: Еден ден прекршоците кои ги прави ова парламентарно мнозинство ќе бидат разгледувани и ќе се побара ...

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата Отворено на ТВ 24 кажа дека прекршоците кои ги прави парламентарното мнозинство предводено од СДСМ еден ден ќе бидат разгледани и за тоа ќе биде побарана одговорност.

Мицкоски: Нашиот став за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и оние кои ќе гласаат против договорот

Република - 12.09.2018

Нашиот став за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и оние кои ќе гласаат против договорот, изјави Христијан Мицкоски, лидер на најголемата опозициска партија во Македонија, ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување (видео)

Република - 12.09.2018

Нашата татковина е пред крстопат, а ова се историски мигови. Македонија е доведена во тешка состојба, заради политички нечии амбиции. таквата тешка позиција ја споделува секој граѓанин, компанија и претпријатие и ние како партија.

Реакции по соопштувањето на ставот на опозицијата: Округло, па на ќоше!

iPortal - 12.09.2018

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, по вчерашните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, го прекина молкот и конечно јавно го кажа ставот на партијата по повод референдумот. Неговата изјава дека донеле одлука секој граѓанин да постапи ...

Мицкоски: Не повикувам на бојкот за референдумот

Слободен Печат - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека не повикува на бојкот меѓу редови со својата порака од прес -конференцијата синоќа. Тој за 24 анализа вели дека за тоа како тој ќе гласа, граѓаните ќе треба да почекаат до 30 септември и тврди се ...

Калкулантство или единствено можно решение, Мицкоски не покажа лидерство – сметаат дел од аналитичарите

Локално - 12.09.2018

Официјалниот став на ВМРО ДПМНЕ кој синоќа го изнесе лидерот Мицкоски за престојниот референдум е последица на разноумието кое владее во партијата оценуваат дел од експертите, додека за други ова е вистинското решение споредбено со сите други кои ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Вечер - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

ВМРО-ДПМНЕ конечно излезе со став: На референдумот гласајте по сопствено убедување

Точка - 12.09.2018

Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија, Христијан Мицкоски ги повика граѓаните да гласаат по сопствено убедување на референдумот на 30-ти септември. После состаноците во партијата, опозициската ВМРО-ДПМНЕ им порача на своите ...

ВМРО-ДПМНЕ одлучи дека граѓаните може да постапат по сопствено убедување

CivilMedia - 12.09.2018

„По одржаните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, а имајќи го предвид сето она што претходно го напоменав, и јасниот став дека Договорот со Грција е неприфатлив, донесовме одлука на референдумот секој граѓанин да постапи според сопственото ...

(ОБНОВЕНА) Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Локално - 12.09.2018

Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски на прес-конференција доцна вечерва по неколкучасовните состаноци на Извршниот и Централниот комитет на ...

Поенти на референдумот: Власта и опозицијата да бидат заедно во клучните моменти

Слободен Печат - 12.09.2018

- Испраќам порака и до Христијан Мицкоски и до граѓаните, заедничка ни е државата, по ова прашање треба да застанеме заедно, затоа што влогот се идните генерации на државата. Имаме одговорност да ја осигураме таа иднина.

Mицкоски: Националните прашања се надпартиски, секој граѓанин треба да се изјасни според сопственото убедување

Алфа - 12.09.2018

Секој граѓанин сам да одлучи како да гласа. Ова е ставот за референдумот што ВМРО ДПМНЕ го донесе вчера на состанокот на Централниот комитет. Одлуката, според лидерот на партијата Мицкоски, е донесена во консултација со граѓаните и членството.

Совеста е многу растеглива материја

CivilMedia - 12.09.2018

пишува: Имено, ако ја прескокнеме целата патриотска патетика и вообичаениот здодевен бараж од обвинувања кон власта и на сметка на омразениот Заев (добро, де, и СДСМ тој дел не би го пропуштила на сметка на опозицијата и Мицкоски), суштината на ...

Мицкоски оствари средба со Тачи

Курир - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. -На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски: Националните прашања се надпартиски, затоа секој граѓанин треба да се изјасни според сопственото убедување, ...

Курир - 12.09.2018

Нашата татковина е пред крстопат, а ова се историски мигови, важни за нашата заедничка иднина, но и судбоносни за опстојувањето на Македонија, онаква каква што ја знаеме, паметиме и посакуваме, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по ...

ВМРО-ДПМНЕ ги повика граѓаните да постапат по сопствено убедување (Видео)

1tv - 12.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ пресече – доцна во ноќта донесе одлука со која ги повика граѓаните на 30 септември секој сам според сопствено убедување да постапи. „Вие најдобро знаете што треба да направите, да го слушнете вашето срце и разум“, рече Мицкоски.

Социјалните мрежи вријат: Мицкоски доминантен, Мрѓа се изгуби во желбата агресивно да го нападне

Курир - 12.09.2018

Социјалните мрежи преполни со коментари по интервјуто на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, граѓаните со пофални зборови го коментираат неговиот настап, но и со голем револт за настапот на водителката Душица Мрѓа, која покажа невидено ...

Според чија совест постапува Мицкоски

Слободен Печат - 12.09.2018

Партијата покажала и докажала дека не само што не ги почитува токму тие што постапувале според сопствено убедување, туку најсурово се пресметувала со секој таков. Не е првпат, а сигурно нема да биде последен, премногу да се повикуваме, да ...

Мицкоски: Нашиот став за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и кои се против договорот

Курир - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски порача дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и кои се против договорот -Претпоставувам некој ќе одлучи да повика на апстиненција, ...

Мицкоски: Тој член 353 од Кривичниот законик е членот по кој ќе одговараат луѓето од власта за криминал

Курир - 12.09.2018

Тој член 353 став 5 допрва ќе донесе штета на една плејада функционери од владата на СДСМ и Зоран Заев, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата Анализа на Телевизија 24.

Капитулација

CivilMedia - 12.09.2018

Полноќната капитулацијата на Мицкоски и неговата екипа може да биде одлична инспирација за сценаристите на Монти Пајтон. На пример, еден наслов од типот на „ВМРО и Светиот Грал“ би бил едно успешно филмско достигнување во светот на урнебесните ...

Мицкоски: Нема да се пазарам со власта со ништо што е надвор од моите принципи

Курир - 12.09.2018

Било какво пазарење во иднина со моите принципи не само што нема да има, туку ниту сум подготвен ниту имам таква намера со некого да преговарам надвор од моите принципи, а моите принципи, кога станува збор за националното прашање е токму оној мотив ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ работи на терен да им помогне на граѓаните

Курир - 12.09.2018

Лидерот на опозицијата, а воедно и претседател на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 го потенцираше фактот дека ВМРО-ДПМНЕ активно работи на терен со цел решавање ...

Мицкоски: Власта одби еднозначно и јасно референдусмко прашање кое го предлагавме

Курир - 12.09.2018

Референдумското прашање кога дојде на дневен ред ни беше приоритет, а дојде на дневен ред на третата лидерска средба во Клубот на пратеници и тоа во втората половина, откако во првата половина се согласивме за новиот закон за финансирање на ...

Што порача Мицкоски и како го доживеа јавноста?

1tv - 12.09.2018

Од лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, како политичар кој претендира да стане премиер на државата се очекува јасен став за референдумот закажан на 30.септември, а пред новинарите има должност да одговори на прашања, бидејќи тоа е во полза на ...

Мицкоски: На Заев треба прво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па ќе му објаснам што мислам за бојкотот

Курир - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говореше околу повиците на СДСМ да го каже ставот околу референдумот и за наводниот бојкот од негова страна. Мицкоски рече дека на Заев треба најпрво да му биде дозволено да ...

Мицкоски: Владата со кампања лаже велејќи одете надвор зошто е бесплатно образованието, одете да имате бесплатно ...

Курир - 12.09.2018

– Излегува владата и прави кампања која што наликува на изборна кампања и им вели на граѓаните вака: Нас не не бидува да направиме нова болница која што ќе ги исполнува европските стандарди кога ќе влеземе во ЕУ, ама затоа во ЕУ ќе имате бесплатно ...

„За подобра Македонија“: Република Македонија се движи во целосно погрешен правец, а држвата се уназадува на секое поле

Курир - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Како што наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со ...

Мицкоски: Договорот со Грција, Владата почнала да го имплементира формирајќи комисија за промена на историјата, ...

Курир - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата “24 Анализа“ вели дека иако договорот со Грција не е имплементиран и не заживеан сепак Владата почнала да го спроведува и да ги имплементира членовите кои се состојат во тој ...

Мицкоски: Еден ден прекршоците кои ги прави ова парламентарно мнозинство ќе бидат разгледувани и ќе се побара ...

Курир - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата Отворено на ТВ 24 кажа дека прекршоците кои ги прави парламентарното мнозинство предводено од СДСМ еден ден ќе бидат разгледани и за тоа ќе биде побарана одговорност.

Мицкоски: Договорот е штетен, граѓаните по сопствено убедување да постапат

Курир - 12.09.2018

Ние како ВМРО-ДПМНЕ и анализата на повеќе од 27.029 иако имаме повеќе од 50.000 анкетни листови и врз таа навигација и врз основа на сите оние разговори кои што ги имаме со граѓаните на Република Македонија, разговаравме.

Мицкоски: Власта на шверцерски начин создаде манипулативно референдумско прашање

Курир - 12.09.2018

Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија – ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 истакна дека власта на СДСМ со трозначно и манипулативно референдумско прашање има задача да ...

Народот сам да одлучи – тоа е тоа!

Вечер - 12.09.2018

Повик за тивок бојкот на референдумот или неутрален став, во кој преовладува волјата на гласачите е долгоочекуваниот став на опозицијата – Секој граѓанин да се изјасни според сопственото убедување.

Што смислил Мицкоски

Независен - 12.09.2018

Ерол Ризаов На Христијан Мицкоски и на ВМРО-ДПМНЕ одамна им истече времето. Што и да смислат, тешко ќе ја оправдаат вчудовидувачката неодлучност и партиско калкулантство за најзначајната определба од независноста на Македонија.

Високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ ќе го бојкотираат ставот на лидерот и на партијата

Слободен Печат - 12.09.2018

Секој да постапи по свое убедување значи секој да реши дали воопшто ќе излезе да гласа. Зборот „гласање“ во одлуката воопшто не се спомнува. Практично, ова е легализација на тивкиот бојкот кој на терен се заговара во целиот период додека траеја ...

Мицкоски: Власта одби еднозначно и јасно референдумско прашање кое го предлагавме

Денешен - 12.09.2018

Референдумското прашање кога дојде на дневен ред ни беше приоритет, а дојде на дневен ред на третата лидерска средба во Клубот на пратеници и тоа во втората половина, откако во првата половина се согласивме за новиот закон за финансирање на ...

(Видео) Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како Груевски

Centar - 12.09.2018

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите – ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

(Видео) Мицкоски: Секој да постапи по свое убедување за референдумот

Centar - 12.09.2018

По консултации со граѓаните, за апстиненција или да се гласа против, но и оние помалку кои сметаат дека треба да се поддржи, одлучивме секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот.

ВИДЕО И ИНТЕГРАЛНО ОБРАЌАЊЕТО НА МИЦКОСКИ: Македонија ни е се, водете се од вашите морал и совест

Денешен - 12.09.2018

Интегралниот текст од прес конференцијата на Мицкоски: Од власта ќе кажат дека е потребен исчекор напред, но истовремено треба да се знае дека пред нас како држава е огромна бездна наречена Договор за промена на името Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ не повика на бојкот: Се тресеше гората, се роди глушец

еМагазин - 12.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ по консултациите со граѓаните и по одржаните состаноци на Централниот и Извршниот комитет, донесе одлука секој граѓанин да постапи според сопственото убедување, изјави вчера партискиот лидер Христијан Мицкоски со што ги урна очекувањата ...

Спасов за ставот на Мицкоски: Лидерот ги предаде следбениците

Фактор - 12.09.2018

По соопштениот став на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски доцна синоќа, професори и политичари се јавија со став коментирајќи го кажаното дека на референдумот треба секој да се изјасни по сопствено убедување.

Твитерџиите со бесни коментари: Вака му фаќаат сеир на Мицкоски

Фактор - 12.09.2018

„И тоа дочекавме, Јанко Бачев да биде поголем лидер од Христијан Мицкоски.“ „Уствари ставот на Мицковски е целосно пропорционален со неговото досегашно "лидерство". Бош.“ - ова се дел од коментарите на Твитер заедницата која се вжешти по излагањето ...

Оние што се двоумеа, сега знаат што треба да прават по ставот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 12.09.2018

Прогнозите на аналитичарите и гласините од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се покажаа како точни и по неколку одложувања, конечно синоќа пред полноќ опозициската партија го објави неутралниот став со кој се повика членството да постапува по слободна волја, ...

Савески: По ставот на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ заминува во историјата

Фактор - 12.09.2018

Со коментар по обраќањето на опозицискиот лидер во јавноста, се јавуваат и граѓанските активисти. Здравко Савески на Фејсбук, пишува дека колку и да биде сервилен Мицкоски кон империјалниот господар, тој ќе го префереира Заев и дека ВМРО ДПМНЕ ...

Мицкоски: Власта на шверцерски начин создаде манипулативно референдумско прашање

Денешен - 12.09.2018

Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија – ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 истакна дека власта на СДСМ со трозначно и манипулативно референдумско прашање има задача да ...

Мицкоски: На Заев треба прво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па ќе му објаснам што мислам за бојкотот

Маркукуле - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говореше околу повиците на СДСМ да го каже ставот околу референдумот и за наводниот бојкот од негова страна. Мицкоски рече дека на Заев треба најпрво да му биде дозволено да ...

Мицкоски: Одлучете по сопствено убедување

Алсат-М - 11.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва ја соопшти одлуката на неговата партија за референдумот за името на 30 септември, а тоа e секој граѓанин да постапи според сопственото убедување.

ВМРО-ДПМНЕ пред клучна одлука

Deutsche Welle - 11.09.2018

Извори од партијата не сакаат да прогнозираат каква ќе биде одлуката на ВМРО-ДПМНЕ за претстојниот рефрендум. Но, сметаат дека е извесно оти Мицкоски нема да ризикува да повика на бојкот. На седници на Извршниот и на Централниот комитет, според ...

ВМРО-ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот – партијата вечерва заседава

24 Вести - 11.09.2018

Ден „Д“ во Белата плата ВМРО-ДПМНЕ треба да пресече дали Христијан Мицкоски ќе остане воздражан и ќе ја повтори пораката од Кичево дека граѓаните сами треба да одлучат дали и како ќе гласаат на 30 септември и пак ќе повика да се гласа против ...

Две струи во ВМРО ДПМНЕ пред одлуката на Мицкоски за референдумот

Нова ТВ - 11.09.2018

ВМРО ДПМНЕ вечерва ќе ја соопшти конечна одлука за референдумот. Во партискиот штаб на средби со партискиот врв се пратениците, по што седница ќе одржат Извршниот и Централниот комитет на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва се очекува да донесе одлука за референдумот

Алсат-М - 11.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ свика средби на Централниот и Извршниот комитет за да одлучи каков став ќе заземе референдумот. Неофицијално се дознава дека партијата на Христијан Мицкоски нема да излезе со конкретни повици “За“ или “против” референдумот.

ВМРО-ДПМНЕ:Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

24 Вести - 11.09.2018

Нашата татковина е пред крстопат, а ова се историски мигови. Македонија е доведена во тешка состојба, заради политички нечии амбиции. таквата тешка позиција ја споделува секој граѓанин, компанија и претпријатие и ние како партија.

ВМРО ДПМНЕ со став: На референдумот секој по сопствено убедување да донесе одлука

Телма - 11.09.2018

ВМРО ДПМНЕ ги повика граѓаните на референдумот да гласаат по сопствено убедување и да донесе одлука. Ова го соопшти лидерот на партијата Христијан Мицкоски по состанокот на ЦК. Тој рече дека граѓаните знаат за што тој им зборува, знаат што треба да ...

Мицкоски: Одлучете со срце по сопствено убедување, ние ќе се поклониме на таа одлука

Фокус - 11.09.2018

По вечерашните состаноци, ВМРО-ДПМНЕ одлучи да остави на граѓаните да одлучат по сопствено убедување како да постапат на референудмот. Сепак, лидерот Христијан Мицкоски им порача на граѓаните дека тие најдобро знаат што сака тој да им каже.

Мицкоски за референдумот: Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување

МКД - 11.09.2018

Нашата татковина е пред крстопат и ова се историски одлуки. Треба да се каже дека со прифатеното до сега Владата ги сруши сите преговарачки позиции градени до сега, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната прес-конференција од ...

Мажоретките на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 11.09.2018

Човек да не поверува, но раководството на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го соопшти ставот на партијата во врска со закажаниот референдум. А ставот е: дека идниот понеделник партијата ќе излезе со став во врска со референдумот.

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ тешко до конечната одлука за референдумот (Видео)

Либертас - 11.09.2018

И на вечерашните состаноци на Извршниот и на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ тешко до конечната одлука за референдумот за името велат партиски извори за 1тв. Неофицијално големи биле разликите мегу реформаторите и неколкумина членови на Извршниот ...

ВМРО-ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот – Секој да постапи по сопствен избор

А1 On - 11.09.2018

Секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот на 30 септември, ова е пораката која јавноста најверојатно ќе ја слушне вечерва од седиштето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Исходот ќе произлезе од силниот притисок од надвор и пораките од ...

ВМРО-ДПМНЕ пред клучна одлука – Мицкоски нема да ризикува да повика на бојкот?

Либертас - 11.09.2018

Извори од партијата не сакаат да прогнозираат каква ќе биде одлуката на ВМРО-ДПМНЕ за претстојниот рефрендум. Но, сметаат дека е извесно оти Мицкоски нема да ризикува да повика на бојкот, пишува Дојче веле .

Мицкоски: Секој граѓанин сам да постапи според сопственото убедување

Сител - 11.09.2018

Прашањето за името е едно од најзначајните за нашата држава, ова не е прашање на Христијан Мицкоски и Зоран Заев , туку на Македонија и сите граѓани. Ова се историски моменти. ВМРО-ДПМНЕ во консултации со граѓаните за апстиненција или за против ...

ВМРО-ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот – Секој да постапи по сопствен избор

Макфакс - 11.09.2018

Секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот на 30 септември, ова е пораката која јавноста најверојатно ќе ја слушне вечерва од седиштето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Раководството на партијата во текот на денот одржува средби со ...

Каков ќе биде ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот?

Канал5 - 11.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ пред клучна одлука за референдумот. Ќе биде ли пораката која партискиот лидер Мицкоски ја испрати од Кичево маргината по која ќе се движи партијата? Оттаму тој порача дека народот сам одлучува. И аналитичарите со сличен став.

ВМРО-ДПМНЕ - секој граѓанин да гласа по сопствено убедување

Р.С.Европа - 11.09.2018

На 19 дена до референдумот закажан за 30 септември ВМРО-ДПМНЕ одлучува за својата позиција. Според аналитичарите, иако има четири опции, најверојатно партијата ќе одлучи да го повика членството да се изјасни по сопствено убедување.

Профитери

+инфо - 11.09.2018

Повеќето луѓе добро ја разбираат политиката. Со секој нечесен чекор што го прават политичарите, довербата се топи и револтот расте. Можеби политичката култура не е на високо ниво, но доволно е развиена за да се согледаат вистинските потреби и ...

ВО ЖИВО: Христијан Мицкоски го соопштува ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот

Либертас - 11.09.2018

Христијан Мицкоски го соопштува ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот видео: ...

ВИДЕО: Христијан Мицкоски го соопшти ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот

А1 On - 11.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го соопштува партискиот став за референдумот по состаноците на Централниот и Извршниот комитет на ...

Мицкоски нема да повика на бојкот на референдумот

+инфо - 11.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најверојатно нема да повика на бојкот на референдумот, ниту пак ќе повика на излезност на гласањето на 30 септември. Главно неговата порака ќе биде во насока на неговиот говор во Кичево, од каде го повика ...

(Во Живо) Христијан Мицкоски го соопштува ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот

Макфакс - 11.09.2018

Во Живо изјава на Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, по Централниот комитет на партијата за референдумот. Пред Централниот комитет, заседаваше и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на кои партијата одлучуваше околу ставот за ...

ВИДЕО: Интегрално прес конференцијата на Христијан Мицкоски

ТВ21 - 11.09.2018

По завршувањето на состанокот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на прес конференција се обрати лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Во продлжение ви ја пренесуваме целата прес ...

Мицковски за референдумот: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Либертас - 11.09.2018

-По одржаните состаноци со централниот и извршен комитет и со став дека договорот со Грција е неприфатлив за нас одлучивме секој граѓанин да постапи според сопственото убедување. Секоја индивидуа со сопствениот морал и совест да донесе одлука ...

(ВИДЕО) Мицкоски за референдумот: Секој сам да одлучи, вие знаете што треба да направите

А1 On - 11.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука секој граѓанин да постапи според сопственото убедување. Секоја индивидуа со сопствениот морал и совест ќе донесе одлука која смета дека е најдобра. Македонија ни е се, нема партиите да одлучуваат.

ВМРО-ДПМНЕ во 22 часот ќе ја соопшти одлуката за референдумот

ТВ21 - 11.09.2018

Во моментов заседава Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во централниот штаб во Скопје. Се очекува да биде донесена одлуката за тоа како ќе постапат на престојниот референдум закажан за 30. септември.

Мицкоски: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување на референдумот

Канал5 - 11.09.2018

Македонија е пред бездна , рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција , каде ја соопшти одлуката на највисокот партиско тело за одлуката за референдумот . На прес конференцијата во седиштето на ВМРО- ДПМНЕ , Мицкоски рече дека Извршниот комитет ...

ВМРО-ДПМНЕ се изјасни за референдумот: Секој сам да си одлучи како ќе постапи

Р.С.Европа - 11.09.2018

На претстојниот референдум секој граѓанин да постапи онака како што му налага сопствената свест, разум и срце, изјави вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по состаноцитена Извршниот и на Централниот комитет на партијата по прашањето за партискиот став за ...

Секој да постапи по сопствено убедување е ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот

Сакам да кажам - 11.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва ја соопшти одлуката на неговата партија за референдумот за името на 30 септември, а тоа e секој граѓанин да постапи според сопственото убедување.

Мицкоски: За националното прашање ќе одлучи нацијата

ТВ21 - 11.09.2018

По завршувањето на состанокот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на партијата Христијан Мицкоски одржа прес конференција на која се осврна на повеќе теми кои се актуелни изминатиов период.

(Видео) Мицкоски: Секој да постапи по свое убедување за референдумот

Макфакс - 11.09.2018

По консултации со граѓани за апстиненција или да се гласа против, оние малку кои поддржуваат, одлучивме секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот. Нема партиите да одлучуваат туку нацијата и сите ќе се поклониме пред таа одлука, ...

ВМРО-ДПМНЕ „одлучи” секој граѓанин сам да одлучи што ќе прави на 30 септември ВИДЕО

+инфо - 11.09.2018

Прашањето за името е едно од најзначајните за нашата држава, ова не е прашање на Христијан Мицкоски и Зоран Заев , туку на Македонија и сите граѓани. Ова се историски моменти. ВМРО-ДПМНЕ во консултации со граѓаните за апстиненција или за против ...

Мицкоски: Секој да постапи по свое убедување за референдумот

Тера - 11.09.2018

По консултации со граѓани за апстиненција или да се гласа против, оние малку кои поддржуваат, одлучивме секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот. Нема партиите да одлучуваат туку нацијата и сите ќе се поклониме пред таа одлука, ...

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука: Граѓаните сами ќе одлучуваат на референдумот

Press24 - 11.09.2018

По заседавањето на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на партијата Христијан Мицкоски одржа прес-конференција на која го искажа ставот на партијата за претстојниот референдум, кој треба да се одржи на 30. септември.

Профитери

Слободен Печат - 11.09.2018

Повеќето луѓе добро ја разбираат политиката. Со секој нечесен чекор што го прават политичарите, довербата се топи и револтот расте. Можеби политичката култура не е на високо ниво, но доволно е развиена за да се согледаат вистинските потреби и ...

ВМРО-ДПМНЕ пред клучна одлука за референдумот

Локално - 11.09.2018

Извори од партијата не сакаат да прогнозираат каква ќе биде одлуката на ВМРО-ДПМНЕ за претстојниот рефрендум. Но, сметаат дека е извесно оти Мицкоски нема да ризикува да повика на бојкот, пишува Дојче Веле .

Мажоретките на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 11.09.2018

Сепак, да не сме престроги кон Мицкоски? Да не сме нефер, пристрасни, тенденциозни? Да не очекуваме тој да испорача нешто за што, реално, иако има формален мандат, нема суштински „управувачки“ капацитет? Човек да не поверува, но раководството на ...

ВМРО-ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот – Секој да постапи по сопствен избор

Точка - 11.09.2018

Секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот на 30 септември, ова е пораката која јавноста најверојатно ќе ја слушне вечерва од седиштето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Раководството на партијата во текот на денот одржува средби со ...

Профитери

Бриф - 11.09.2018

Повеќето луѓе добро ја разбираат политиката. Со секој нечесен чекор што го прават политичарите, довербата се топи и револтот расте. Можеби политичката култура не е на високо ниво, но доволно е развиена за да се согледаат вистинските потреби и ...

ВМРО-ДПМНЕ пред клучна одлука – Мицкоски нема да ризикува да повика на бојкот?

iPortal - 11.09.2018

Извори од партијата не сакаат да прогнозираат каква ќе биде одлуката на ВМРО-ДПМНЕ за претстојниот рефрендум. Но, сметаат дека е извесно оти Мицкоски нема да ризикува да повика на бојкот, пишува Дојче веле .

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ без став за референдумот – Најверојатно Мицкоски нема да му каже на народот што да прави

iPortal - 11.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го каже официјалниот став за референдумот на 30 септември за Спогодбата од Преспа, пренесува Фактор . Од прес-службата на опозицијата велат дека ставот ќе биде во контекст на говорот на лидерот Христијан Мицкоски на последниот ...

Навигација за Мицковски

iPortal - 11.09.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Ѓорѓи Спасов за Независен: -Македонија имаше чест, првпат од својата независност, токму на тој ден кога пред 27 години беше прогласена независноста на државата, да ја дочека во прва официјална посета ...

Профитери

CivilMedia - 11.09.2018

Повеќето луѓе добро ја разбираат политиката. Со секој нечесен чекор што го прават политичарите, довербата се топи и револтот расте. Можеби политичката култура не е на високо ниво, но доволно е развиена за да се согледаат вистинските потреби и ...

ВМРО-ДПМНЕ за референдумот: Секој граѓанин да постапи според своето убедување

Вечер - 11.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по Централниот комитет на партијата одржа прес конференција на која го искажа ставот за референдумот, кој треба да се одржи на 30.септември.

Мицкоски нема да повика на бојкот на референдумот

Слободен Печат - 11.09.2018

Се шпекулира дека токму високите гости од Европа извршиле притисок врз Мицкоски да не помислува да повикува на бојкот на 30 септември, за да не се случи да ја загуби поддршката од моќните сестрински партии.

(ВО ЖИВО) Мицкоски го соопштува ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот

Слободен Печат - 11.09.2018

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ се очекува да го соопшти ставот на партијата за референдумот. Пред Централниот комитет, заседаваше и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на кои партијата одлучуваше околу ставот за ...

ВМРО-ДПМНЕ го пречекори рокот за да каже став за референдумот

Мета - 11.09.2018

Вчера помина рокот што на почетокот на минатиот месец Христијан Мицкоски го соопшти како датум кога ВМРО-ДПМНЕ ќе каже ставот за референдумот. Се очекува денеска да заседава Извршниот комитет на најголемата опозициска партија, по што можеби ...

Мажоретките на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 11.09.2018

пишува: Со таквото деликатно чувство за историски тајминг, сегашното раководство на опозицијата реши да изврши политичко самоубиство. На домашен и на меѓународен план. Оти, да се калкулира со поддршката на историски одлуки кои за нациите, по општите ...

ВМРО-ДПМНЕ тешко до конечната одлука за референдумот (Видео)

1tv - 11.09.2018

И на вечерашните состаноци на Извршниот и на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ тешко до конечната одлука за референдумот за името велат партиски извори за 1тв. Неофицијално големи биле разликите мегу реформаторите и неколкумина членови на Извршниот ...

По долго размислување: ВМРО-ДПМНЕ ни риба, ни девојка

Вечер - 11.09.2018

Граѓаните да се изјаснат на најавениот референдумот според нивното сопствено убедување, најверојатно е пораката која ќе ја испрати најголемата опозициската партија само три недели до референдумското изјаснување.

Мицкоски утре гостин во „24 Анализа“ на ТВ 24

Курир - 11.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски утре ќе гостува во емисијата „24 Анализа“ на Телевизија ...

Навигација за Мицковски

Независен - 11.09.2018

Ѓорѓи Спасов Македонија имаше чест, првпат од својата независност, токму на тој ден кога пред 27 години беше прогласена независноста на државата, да ја дочека во прва официјална посета канцеларот на Германија, Ангела Меркел.

(Живо) Прес на ВМРО-ДПМНЕ во врска со ставот за референдумот

1tv - 11.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски излезе на прес конференцијата што партијата ја најави за 23 часот, по целодневните консултации на Извршниот и Централниот комитет, на кои ставовите ги судрија реформската струја, која смета дека гласачите ...

Мицкоски: Ова се историски моменти, секој да одлучи по свое убедување, морал и совест

Алфа - 11.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција го објзнани ставот на партијата за претстојниот референдум: „Секој граѓанин да одлучи според своето убедување, морал и совест“.

Мицкоски за референдумот: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Стандард - 11.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од партиското седиште порача секој граѓанин да донесе одлука по свое убедување дали да излезе или не претстојниот референдум на 30 септември.

Мицкоски: На референдумот секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Слободен Печат - 11.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука секој граѓанин да постапи според сопственото убедување. Секоја индивидуа со сопствениот морал и совест ќе донесе одлука која смета дека е најдобра. Македонија ни е се, нема партиите да одлучуваат.

Во живо од седиштето на ВМРО ДПМНЕ за ставот за референдумот

24Инфо - 11.09.2018

Во живо од седиштето на ВМРО ДПМНЕ за ставот за референдумот Во Живо изјава на Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, по Централниот комитет на партијата за референдумот. Пред Централниот комитет, заседаваше и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски нема да му каже на народот што да прави

Фактор - 11.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го каже официјалниот став за референдумот на 30 септември за Спогодбата од Преспа, потврдија од прес-службата на опозицијата за Фактор. Од таму велат дека ставот ќе биде во контекст на говорот на лидерот Христијан Мицкоски на ...

МИЦКОВСКИ ГО ОБЈАВИ СТАВОТ НА ВМРО-ДПМНЕ: Договорот со Грција ја брише Македонија, секој граѓанин да ги послуша разумот ...

Денешен - 11.09.2018

Вечерва, на прес конференцијата околу 23 часот, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека партијата донела одлука, во поглед на референдумот, секој граѓанин да донесе одлука според своето убедување.

ВМРО-ДПМНЕ одлучи-секој граѓанин да постапи според сопственото убедување на реферндумот

24Инфо - 11.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ одлучи-секој граѓанин да постапи според сопственото убедување на реферндумот Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски соопшти дека Македонија е на крстопат, а ова се најзначајни моменти за државата.Оние кои велат дека ова исчекор во тој ...

Мицкоски: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Фактор - 11.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на прес-конференција соопшти дека по консултациите со граѓаните одлучиле секој граѓанин да постапи според сопственото убедување за гласањето на референдумот.

ВМРО-ДПМНЕ без став ја дочека и кампањата за рефeрендумот

Deutsche Welle - 10.09.2018

Убеден сум дека Мицкоски нема да повика на бојкот, бидејќи знае дека тоа би било крај на неговата политичка кариера и почеток на крајот на ВМРО-ДПМНЕ, смета поранешниот премиер Владо Бучковски.

Филипов:Очекувам ВМРО ДПМНЕ да повика да се гласа по сопствено мислење

Нова ТВ - 10.09.2018

На официјалниот старт на референдумската кампања, од ВМРО ДПМНЕ најавуваат дека утре на седница на Извршен комитет ќе го дефинираат ставот за референдумот – дали ќе повикаат на бојкот или да се гласа против Договорот.

Ќе го соопшти ли утре ВМРО-ДПМНЕ ставот за референдумот?

24 Вести - 10.09.2018

„Кој е Христијан Мицкоски да му каже на народот што треба да прави? Да се обидува да го замајува со скапи маркетиншки трикови и странски пи-ар советници, кој ми го дал мене ова право?“, рече Христијан Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе го каже ставот за референдумот, Мицкоски веќе рече дека секој граѓанин треба сам да реши

МКД - 10.09.2018

За утре е најавена конференција за медиуми на која ВМРО-ДПМНЕ ќе го соопшти ставот во однос на референдумот закажан за 30 септември. Главното прашање е дали ВМРО-ДПМНЕ ќе го повика своето членство на бојкот или на гласање против промената на името ...

ВМРО-ДПМНЕ без став ја дочека и кампањата за рефeрендумот

Либертас - 10.09.2018

Од денеска официјално почнува кампањата за претстојниот референдум на 30-ти септември, на кој граѓаните треба да се изјаснат дали се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција.