TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Киев: Испораката на гас од Русија преку Украина може да почне

Р.С.Европа - 11.01.2009

Испораката на приодниот гас од Русија преку Украуина може да почне, изјави во Киев чешкиот министер за индустрија Мартин Риман. Минатата ноќ Украинскиот премиер Јулија Тимошенко го потпиша протоколот за контрола на транзитот по разговорите со чешкиот ...

Крај на кризата со гасот за Европа ?

Телма - 11.01.2009

Премиерката на Украина Јулија Тимошенко ја потпиша спогодбата за меѓународен инспекција на транзитот на рускиот гас за Европа низ територијата на Украина.

Украина го потпиша протоколот за контрола на преносот на руски гас за европските земји

Алфа - 11.01.2009

Киев го потпиша протоколот за контрола на преносот на руски гас за европските земји преку Украина, изјави синоќа премиерката Јулија Тимошенко. Протоколот вчера го потпишаа претставници на Русија и Европската унија.

Русија и Украина најпосле се договорија за набљудувач

Форум - 11.01.2009

Украинската страна ја прифати иницијативата на Европската унија за меѓународен мониторинг над транзитот на руски гас преку нејзината територија, што ги засилува надежите дека брзо ќебиде надмината гасната криза Премиерката на Украина, Ј улија Тимошенко ...

Украина прифати меѓународен надзор за транспортот на гас

Алсат-М - 11.01.2009

Украина денеска ја прифати иницијативата на Европската унија (ЕУ) за меѓународен транзит на рускиот гас, што значително ги зголеми надежите за излез од гасната криза.

Се разрешува гасната криза

Алфа - 11.01.2009

Украинските власти синоќа го потпишаа протоколот за контрола на преносот на руски гас во европските земји, откако претходно тоа го направија Русија и Европската Унија.

Медведев со два услова за обновување на испораките на гас преку Украина

Алсат-М - 11.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев постави два услова кои треба да бидат усполнети за да се обнови транзитот на природен гас преку Украина. „Првиот услов е постоење на документ, чиј текст е соодветен на оној документ кој беше подготвен, согласен и ...

Европа уште три дена ќе биде без гас

Форум - 11.01.2009

Иако Русија, Европската унија и Украина постигнаа трилатерална спогодба со кој треба да се обнови снабдувањето со руски гас на Европа преку украинска територија, сепак тоа нема да се случи пред вторник, јавува Reuters Малку е веројатно дека рускиот гас ...

Рускиот гас ќе тече под меѓународен надзор

Дневник - 11.01.2009

Украина прифати европска контрола на транзитот на енергентот преку нејзина територија, што ги зголеми надежите дека ќе се стабилизира испораката кон Европа Украинскиот премиер Јулија Тимошенко вчера го потпиша протоколот за контрола на преносот на руски ...

Војна со студот

Дневник - 11.01.2009

Русија со години ја предупредуваше Европа дека ќе има проблеми со испораката на гас ако Украина не почне да го почитува договорот што го има потпишано со Москва.

Киев го потпиша протоколот за контрола на преносот на руски гас за европските земји

Канал5 - 11.01.2009

Киев го потпиша протоколот за контрола на преносот на руски гас за европските земји преку Украина, изјави синоќа премиерката Јулија Тимошенко. Протоколот вчера го потпишаа претставници на Русија и Европската унија.

Киев го потпиша протоколот за контрола на преносот на руски гас за европските земји

Сител - 11.01.2009

Киев го потпиша протоколот за контрола на преносот на руски гас за европските земји преку Украина, изјави синоќа премиерката Јулија Тимошенко. Протоколот вчера го потпишаа претставници на Русија и Европската унија.

Русија не пушта гас, нови услови за Украина

Сител - 11.01.2009

Русија со нови услови за Украина. Иако денес Киев го потпиша Протоколот за формирање мултилатерална група за контрола на преносот, „Газпром“ нема да пушти гас додека Украина не потпише гаранција дека целото количество што ќе влезе на нејзина територија ...

Украина прифати набљудувачи, Русија ги одвртува вентилите

Вечер - 11.01.2009

Се проценува дека на Русија ќе и бидат потребни 30 часа за испорака на првите количини гас, а ќе бидат потребни и дополнителни 36 часа за транзит низ гасоводните цевки во Украина до западните граници Завршува гасната криза.

Можно е Србија да поднесе жалба против Украина

Нетпрес - 11.01.2009

Генералниот директор на “Србија гас“, Душан Бајатовиќ, рекол дека решението за поднесување на жалба против Украина заради стопирањето на гас ќе се донесе со владата на Србија, пренесе РТРС.

Украина прифати меѓународен надзор за транспортот на гас

Макфакс - 11.01.2009

Украина денеска ја прифати иницијативата на Европската унија (ЕУ) за меѓународен транзит на рускиот гас, што значително ги зголеми надежите за излез од гасната криза.

Експлозија на гас во Сараево

А1 - 10.01.2009

Петмина Босанци се повредени во експлозија на гас во нивниот дом во Сараево. Семејството веднаш е пренесено во Универзитетската болница во босанската метропола.

Тужба за „Нафтогас“ од унгарска компанија

А1 - 10.01.2009

Унгарскиот плински дистрибутер ЕМФЕСЗ поднесе тужба против украинската компанија „Нафтогас“ поради прекинот на испораката на руски гас. ЕМФЕСЗ, кој е втор по големина увозник на гас во Унгарија, на својата интернет страна запиша дека го тужи „Нафтогас“ ...

Русија и ЕУ потпишаа договор за набљудувачка мисија

А1 - 10.01.2009

Русија и ЕУ потпишаа договор за контролна мисија на набљудувачи над транзитот на рускиот гас низ Украина, соопшти рускиот премиер Владимир Путин. По средбата со чешкиот колега Мирек Тополанек, Путин изјави дека од руска страна документот го потпишале ...

Рускиот гас повторно ќе замириса во Европа

Време - 10.01.2009

Наталија Томовска Од три до пет дена, најверојатно, ќе се нормализира испораката на руски гас во Европа и на Балканот. Алексеј Милер, шеф на руски „Гаспром“, по средбата со украински „Нафтогас“ во Брисел во четвртокот изјави дека Русија ќе продолжи да ...

Кризата со гас ја покажа поделеноста на ЕУ

Утрински - 10.01.2009

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Британската индустрија и домаќинствата не се соочуваат со енергетската криза со која среде зима мора да се справува голем дел од Европа, затоа што најголем процент од потребите со гас земјата ги задоволува од своите подводни ...

Украинскиот претседател се двоуми - рускиот гас не протече

Телма - 10.01.2009

Портпаролот на руската компанија „Гаспром“, Сергеј Купријанов изјави дека Украина не го потпишала протоколот за формирање мултилатерална комисија која ќе ги набљудува транзитните испораки на рускиот гас кон европските земји преку украинска територија и ...

Протече рускиот гас за Европа

Дневник - 10.01.2009

Меѓународни набљудувачи одЕУ,Русија и од Украина ќе го надгледуваат протокот на руски гас низ украинскиот гасовод со што се очеку ва најдоцна за два дена да се надмине кризата со снабдувањето на Европа.

Јушченко виновен што Европа се’ уште е без гас

Форум - 10.01.2009

„ Гаспром“ го обвини украинскито претседател Јушченко за дека го блокира потпишувањето на протоколот за поставување набљудувачи кои ќе го надгледуваат протокот на гас низ Украина Шефот на „Гаспром“ Алексеј Милер (лево) и портаролот Купријанов Главниот ...

Рускиот гас ќе потече кон Македонија

Н.Македонија - 10.01.2009

Гасната криза заврши. По неколкудневна неизвесност, изгаснати индустриски печки, напнати преговори и студени домови низ цела Европа, Русија се согласи да ги одврти вентилите за проток на природниот гас кон Европа и кон Балканот.

Украина се надева дека гасната криза ќе биде наскоро решена

Алсат-М - 10.01.2009

Украина изрази надеж дека по резултатите на обновените преговори со Русија во најскоро време ќе се обезбеди непречена испорака на природниот гас до европските потрошувачи.

Јушченко: наскоро рускиот гас ќе стигне повторно во ЕУ

Форум - 10.01.2009

Според проценките на Украина, Русија наскоро повторно ќе започне со испорака на природниот гас кон Европа. Тоа може да се очекува веднаш по почетокот на разговорите меѓу ЕУ и руската влада, изјави украинскиот претседател Виктор Јушченко.

Москва го потпиша договор за гас, на потег е Киев

Алсат-М - 10.01.2009

Русија го потпиша договорот со Европската унија со кој дозволува пристап на посматрачи од ЕУ и од Украина до објектите за транзит на гас на своја територија.

„Гаспром“: Нема гас додека Украина не го потпише протоколот

Канал5 - 10.01.2009

Портпаролот на руската компанија „Гаспром“, Сергеј Купријанов изјави дека Украина не го потпишала протоколот за формирање мултилатерална комисија која ќе ги набљудува транзитните испораки на рускиот гас кон европските земји преку украинска територија и ...

Пет лица повредени во експлозија на гас во Сараево

Канал5 - 10.01.2009

Петмина Босанци се повредени во експлозија на гас во нивниот дом во Сараево. Семејството веднаш е пренесено во Универзитетската болница во Сараево, а полицијата води истрага за причините за инцидентот.

Поради инаетот на Украина, Европа се уште без гас

Сител - 10.01.2009

Кризата со испораката на руски гас се влошува. И покрај сите напори и интервенцијата на меѓународниот фактор во спорот меѓу Русија и Украина, „Газпром“ нема да попушти додека Украина не го потпише Протоколот за набљудување.

Набљудувачки тим на ЕУ на пет локации во Украина

Сител - 10.01.2009

Тимот набљудувачи на Европската унија кои ќе го надгледуваат транспортот на гас низ Украина, се распореди на пет локации во таа држава додека дел од тимот пристига во Москва, соопшти Европската комисија.

Унгарија ја тужи Украина

Нетпрес - 10.01.2009

Унгарскиот “Емфес“ ја поднел првата кривична пријава против “Нафтогас“ поради прекинот на испораката на рускиот гас во ЕУ. “Емфес“, најголемиот дистрибутер на природен гас во Унгарија, е првата европска компанија која во Европскиот суд во Луксембург ...

Хрватска за алтернативни решенија за набавка на гас

Макфакс - 10.01.2009

Забрзување на активностите поврзани со алтернативната набавка на гас и можен интервентен увоз на природен гас побара синоќа хрватскиот премиер Иво Санадер.

Украина изрази надеж дека гасната криза ќе биде наскоро решена

Макфакс - 10.01.2009

Украина изрази надеж дека по резултатите на обновените преговори со Русија во најскоро време ќе се обезбеди непречена испорака на природниот гас до европските потрошувачи.

Унгарска компанија го тужи украински Нафтогаз

Макфакс - 10.01.2009

Унгарскиот плински дистрибутер ЕМФЕСЗ поднесе тужба против украинската компанија Нафтогаз поради прекинот на испораката на руски гас. ЕМФЕСЗ втор по големина увозник на плин во Унгарија на својата интернет страна запиша дека го тужи Нафтогаз пред ...

Москва го потпиша договор за гас, на потег е Киев

Макфакс - 10.01.2009

Русија го потпиша договорот со Европската унија со кој дозволува пристап на посматрачи од ЕУ и од Украина до објектите за транзит на гас на своја територија.

Бугарите четврти ден без греење

А1 - 09.01.2009

Бугарите четири дена се смрзнуваат во своите домови кои се речиси целосно без греење, ги чекаат вестите за договор меѓу Киев и Москва за гасот. Утринава се измерени температури меѓу минус 5 и минус 17 степени Целзиусови и наврна многу снег.

ЕУ, Украина и Русија се договорија за испораката на гас

А1 - 09.01.2009

Европската комисија денеска соопшти дека претседателот на комисијата Жозе Баросо и рускиот премиер Владимир Путин го потврдија договорот меѓу ЕУ, Русија и Украина за испраќање на набљудувачка мисија на клучните точки на украинскиот гасовод преку кои рускиот гас се пренесува во Европа.

Набљудувачи за спорот со гас

BBC - 09.01.2009

Европската унија вели дека првите набљудувачи на гасоводот кој до Европа треба да пренесува руски гас, веќе стигнале во Украина. Тие ќе се обидат да го олеснат надминувањето на руско-украинскиот спор поради кој голем дел од Европа останаа без греење.

Експлозивни игри со гасот

Време - 09.01.2009

За да продолжи дистрибуцијата на гас за украинските потрошувачи, треба да биде склучен нов договор меѓу „Газпром“ и „Нафтогаз“ по пазарна европска цена, без отстапки и со преференцијални услови. Ова му го порачал рускиот претседател Димитриј Медведев на претседателот на Украина, Виктор Јушченко ноќта меѓу средата и четвртокот во телефонски ...

Брисел: ЕУ бара обновување на снабдувањето со руски гас за Европа

Р.С.Европа - 09.01.2009

Европската Комисија денеска побара веднаш да биде обновено снабдувањето со руски гас за Европа, бидејки е постигнат договор за посматрачката мисија на транзитниот гасовод низ Украина. Чешка, како претседавач со Европската Унија, соопшти дека премиерот Мирек Тополанек и рускиот премиер Владимир Путин, на синоќешниот телефонски разговор ги ...

Енергетско оружје

Утрински - 09.01.2009

Во моментот кога секнаа цевките во гасоводот во кој транзитира рускиот гас низ Украина, притисокот што се создаде по најновата криза го достигна својот максимум. Десетина земји, меѓу кои и Македонија, целосно останаа без снабдување со овој енергенс, а повеќе други европски земји се соочија со значителни редукции.

Македонија и понатаму без гас, Владата денеска ќе носи мерки

Утрински - 09.01.2009

Наместо вчера, како што беше најавено, Владата денеска треба да ги соопшти мерките кои има намера да ги преземе за да ги намали последиците што ги трпат домашните фирми од прекинот на испораката на рускиот гас.

Полемики наместо гас

Утрински - 09.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Наместо да бараат компромис околу решавањето на проблемот со гасот и да воспостават транзит на „синото гориво“ кон потрошувачите во Европа, во средата Русија и Украина цел ден водеа меѓусебна медиумска војна.

Европски набљудувачи пристигнаа во Украина

Телма - 09.01.2009

Европските набљудувачи, чија мисија е да помогнат во обновувањето на испораките на руски гас кон Европа, пристигнаа попладнево во Киев. Експертската екипа на ЕУ уште денеска ќе започне со работа во Киев, се наведува во соопштението на Европската комисија.

Балканот се смрзна без рускиот гас

Дневник - 09.01.2009

Прекинот на дотурот на руски гас ќе предизвика сериозни економски последици за индустриските капацитети што го корис тат како најевтин и еколошки најприфатлив енергент Неколку милиони домаќинства на Балканот веќе четврти ден се без греење среде зима, по прекинот на испорака на природен гас поради спорот за цената на енергентот меѓу Русија и ...

Путин: Западните медиуми необјективно известуваа за кризата со гасот

Алфа - 09.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин синоќа изјави дека западните медиуми необјективно известувале за актуеланата криза за снабдувањето со гас, што влијаеше на односите меѓу Русија и Украина. - Ги гледав извештаите на западноевропските и северноамериканските медиуми, но таму, се извинувам што ова ќе го кажам, не видов некаква објективна процена.

„Газпром“ и „Нафтогаз“ најверојатно денеска ќе ги почнат билатералните преговори

Алфа - 09.01.2009

Шефовите на руската компанија „Газпром“ и украинската „Нафтогаз“, Алексеј Милер и Олег Дубина најверојатно денеска ќе ги почнат билатералните преговори за повторна достава на гас. Рускиот премиер Владимир Путин вчера изјави дека е Москва е подготвена да соработува со Украина по пазарни цени.

Украина се согласи да се вклучат руски експерти за мониторинг на гасот

Алсат-М - 09.01.2009

Украина се согласи руски експерти да им се приклучат на набљудувачите на Европската унија во надгледувањето на транзитот на рускиот гас преку украинската територија. Русија прифати да го обнови транзитот на рускиот гас кон европските потрошувачи доколку во набљудувачката мисија се вклучат и нејзините експерти.

Само Господ знае кога ќе потече гасот

Н.Македонија - 09.01.2009

Руската државна компанија „Газпром“ продолжува со блокадата во испораката на природен гас за земјите од балканскиот регион. Поради прекинот на испораката на гас македонската индустрија има големи штети, а најголеми последици се чувствуваат во фирмите што својот производствен процес целосно го приспособија на искористувањето на енергијата што се ...

Цевките се празни

Н.Македонија - 09.01.2009

Тамам кога почнавме да се привикнуваме на последиците од хипотекарната криза што ни пристигна од развиениот Запад, се најдовме под нов удар од Истокот. Среде грејната сезона, кога цела Европа се тресе од поларните студови, Русија реши да ја дисциплинира „непослушната“ Украина, со затворање на вентилите за испорака на природниот гас за Бугарија, ...

Рускиот гас во понеделник ќе стаса до Македонија

Алсат-М - 09.01.2009

Институциите и фирмите чекаат да дојде понеделник за кога е најавено дека ќе продолжи испораката на природен гас од Русија за Европа и за Балканот. Од Министерството за економија велат дека очекуваат гас да се добие за неколку дена.

„Макстил“ и ФЗЦ го очекуваат рускиот гас

Алфа - 09.01.2009

Владата денеска, иако најави, не соопшти какви мерки ќе преземе за да ги ублажи последиците што ги трпат македонските фирми како последица на кризата со рускиот гас.

ЕУ: Дотокот на руски гас треба да почне денеска

Алфа - 09.01.2009

Европските набљудувачи долж гасоводот меѓу Русија и Украина кои ги побара рускиот премиер Путин денеска пристигнаа во Киев. Се чека нивно целосно распоредување, за Русија да ја обнови испораката на гас до европските земји.

Путин ги обвини западните медиуми за необјективност во известувањето околу кризата со гасот

Кирилица - 09.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин синоќа изјави дека западните медиуми необјективно известувале за актуеланата криза за снабдувањето со гас, што влијаеше на односите меѓу Русија и Украина - Ги гледав извештаите на западноевропските и северноамериканските медиуми, но таму, се извинувам што ова ќе го кажам, не видов некаква објективна процена.

Путин: Западните медиуми необјективно известуваа за кризата со гасот

Канал5 - 09.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин синоќа изјави дека западните медиуми необјективно известувале за актуеланата криза за снабдувањето со гас, што влијаеше на односите меѓу Русија и Украина. - Ги гледав извештаите на западноевропските и северноамериканските медиуми, но таму, се извинувам што ова ќе го кажам, не видов некаква објективна процена.

„Газпром“ и „Нафтогаз“ најверојатно денеска ќе ги почнат билатералните преговори

Канал5 - 09.01.2009

Шефовите на руската компанија „Газпром“ и украинската „Нафтогаз“, Алексеј Милер и Олег Дубина најверојатно денеска ќе ги почнат билатералните преговори за повторна достава на гас. Рускиот премиер Владимир Путин вчера изјави дека е Москва е подготвена да соработува со Украина по пазарни цени.

Западните медиуми необјективно известуваа за кризата со гасот

Сител - 09.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин синоќа изјави дека западните медиуми необјективно известувале за актуеланата криза за снабдувањето со гас, што влијаеше на односите меѓу Русија и Украина. - Ги гледав извештаите на западноевропските и северноамериканските медиуми, но таму, се извинувам што ова ќе го кажам, не видов некаква објективна процена.

„Газпром“ и „Нафтогаз“ најверојатно денеска ќе ги почнат билатералните преговори

Кирилица - 09.01.2009

Шефовите на руската компанија „Газпром“ и украинската „Нафтогаз“, Алексеј Милер и Олег Дубина најверојатно денеска ќе ги почнат билатералните преговори за повторна достава на гас Рускиот премиер Владимир Путин вчера изјави дека е Москва е подготвена да соработува со Украина по пазарни цени.

„Газпром“ и „Нафтогаз“ најверојатно денеска ќе ги почнат билатералните преговори

Сител - 09.01.2009

Шефовите на руската компанија „Газпром“ и украинската „Нафтогаз“, Алексеј Милер и Олег Дубина најверојатно денеска ќе ги почнат билатералните преговори за повторна достава на гас.

Десет компании го потврдија учеството во комисијата за транзит на руски гас кон Европа

Кирилица - 09.01.2009

Десет независни компании го потврдија своето учество во меѓународната комисија за транзит на руски гас преку Украина и во моментот го потпишуваат соодветниот протокол, изјави претседателот на советот на директорите на руската компанија „Гаспром“, Алексеј ...

Европските експерти за транзит на рускиот гас пристигнаа во Киев

Канал5 - 09.01.2009

Европските набљудувачи, чија мисија е да помогнат во обновувањето на испораките на руски гас кон Европа, пристигнаа попладнево во Киев. Експертската екипа на ЕУ уште денеска ќе започне со работа во Киев, се наведува во соопштението на Европската комисија.

Гаспром ги отвора вентилите за испорака на природен гас за Европа и Балканот

Канал5 - 09.01.2009

Крај на гасната војна меѓу Украина и Русија. Се очекува Гаспром уште денеска да ја обнови испораката на природен гас кон Европа и Балканот. Европската комисија потврдува дека е постигната согласност за потпишување на договор за присуство на независни ...

Можно е вечерва да продолжи Испораката на руски гас

Сител - 09.01.2009

Европската комисија ги смири скараните Руси и Украинци. Испораката на руски гас можно е да почне уште вечерва. Според претходно постигнатиот договор со Унијата, европските набљудувачи пристигнаа во Киев и почнуваат со работа.

Гас ќе потече уште викендов

Вечер - 09.01.2009

Одлуката за обновување на испораката на природниот гас за Европа е донесена откако независни меѓународни експерти од вчера тргнаа во контрола на испораката на руски гас преку Украина Македонија од понеделник ќе добие природен гас од Русија.

БиХ на пат да прогласи вонредна состојба

Нетпрес - 09.01.2009

Претседателството на Босна и Херцеговина донесе решение, доколку до понеделник земјата не добие гас, да објави вонредна состојба, пишува денеска босанскиот весник “Независне новине“. Премиерот Неџад Бранковиќ истакнал дека гасот е стопиран во момент кога температурите паѓаат и под 15 степени, што е причина за вонредна состојба, и додал дека во ...

Алжирскиот гас алтернатива за рускиот?

Нетпрес - 09.01.2009

Од каде Европа би се снабдувала со гас доколку Русите ги “затегнат“ вентилите? Можеби од Алжир, вториот светски производител на течен гас и трет по производство на земјен гас. Но, моментно постои само еден гасовод.

Можна вонредна состојба во БиХ поради недостаток на гас

Макфакс - 09.01.2009

Вонредна состојба ќе се прогласи во Босна и Херцеговина (БиХ), ако до понеделник не се реши проблемот на доток на природен гас, соопштија во Сараево официјални власти на БиХ. Состанокот ги собра членовите на Претседателството на БиХ, министри за надворешни работи и енергетика на БиХ, претставници на Федерацијата на БиХ и други.

Постигната согласност за мониторинг на транзитот на руски гас низ Украина

Макфакс - 09.01.2009

Постигната е согласност за мониторинг на транзитот на руски гас преку Украина, соопштија денеска прес службите на Европската унија(ЕУ). „Постигната е согласност околу деталите за мониторинг мисијата. Сега е важно гасот што поскоро да стигне во ЕУ, без било какво понатамошно задржување“, се вели во соопштението за јавност.

Гаспром ја обновува испораката на гасот

Макфакс - 09.01.2009

Документ за создавање механизам за меѓународна контрола над транзитот на рускиот гас преку Украина, ќе биде потпишан денеска, по што веднаш ќе се обнови испораката на гас. Ова денеска го изјави шефот на Гаспром, Алексеј Милер.

Европски набљудувачи допатуваа во Киев

Макфакс - 09.01.2009

Набљудувачите на Европската унија (ЕУ) денеска попладне допатуваа во Киев во мисија чија цел е да се овозможи достава на руски гас во Европа преку територијата на Украина.

Три турски електроцентрали прекинаа со работа

А1 - 08.01.2009

Производството на електрична енергија во три турски електроцентрали беше запрено поради прекин во испораката на гас од Русија преку Украина, јавија локални медиуми. Според неименуван извор, прекинот во работата на трите централи нема да влијае врз снабдувањето со електрична енергија.

Македонија трет ден без природен гас

А1 - 08.01.2009

Испораката на гас за Македонија и денеска е во прекин, поради спорот меѓу Москва и Киев за цената на енергентот. Проблемот почна завчера утрото кога руската државна компанија „Гаспром" во целост ја прекина доставата и за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.

На повидок излез од гасната криза

А1 - 08.01.2009

За два до три дена ќе се нормализира испораката на руски гас за Европа и за Балканот. Русија ќе продолжи да испорачува гас преку Украина за Европа веднаш по пристигнувањето на независни набљудувачи, изјави шефот на руски „Гаспром“ Алексеј Милер по средбата во Брисел со неговиот колега од украински „Нафотгас“.

Бугарија е без греење

А1 - 08.01.2009

Руско-Украинската гасна криза ја остави Бугарија без греење. Илјадници домаќинства се смрзнуваат на температури под нула. Затворени се дел од фабриките, училиштата, градинките. Во некои од училиштата во Бугарија денеска учениците, седат во зимски капути и пеат песни за да се загреат.

Србија не успеа да позајми гас од Унгарците

А1 - 08.01.2009

Поголемиот дел на Србија е и денес без гас бидејќи директорот на Србија гас не успеа да позајми од Унгарците. Но српскиот претседател Борис Тадиќ имаше повеќе среќа од него во односите со Будимпешта. Тој денеска ја израдува делумно српската јавност, изјави дека помеѓу 17 и 19 часот на Србија како помош ќе почне да и стига унгарски гас.

Москва и Киев под меѓународен притисок

BBC - 08.01.2009

Во Брисел се одржуваат разговори во обид да се разреши несогласувањето меѓу Украина и Русија, поради кое за повеќе земји беше прекинат доводот на гас. Во меѓувреме шефовите на компаниите за гас од двете земји, Газпром и Нафтогаз веќе се сретнаа во Москва, што е прв директен контакт меѓу нив од прекинот на снабдувањето.

Последици во Македонија?

BBC - 08.01.2009

Македонија ќе учествува на состанокот на ЕУ со Русија и Украина за надминување на кризата со снабдувањето со природен гас. Место природниот руски гас, македонските компании заменски користат мазутот, додека „Макстил“ и „11 октомври“ се привремено затворени. Иако мазутот содржи сулфур се тврди дека тој сега ги задоволува еколошките стандарди.

Брисел: Средба меѓу првите луѓе на руската и украинската компанија за гас

Р.С.Европа - 08.01.2009

Претставници на руската компанија за гас Газпром и на украинскиот Нафтогаз денеска во Брисел се очекува да имаат средба со претставници на Европската Унија за решавање на спорот меѓу двете земји околу цената и испораката на гас. Имено, во Брисел ќе отпатува директорот на украинската компанија за гас Олег Дубина и на руски Газпром Алексеј Милер.

Брисел: Средба на директорите на руски Газпром и украински Нафтогаз за надминување на спорот

Р.С.Европа - 08.01.2009

Главните директори на руски Газпром Алексеј Милер и Украински Нафтохаз Олег Дубина денеска во Брисел го започнаа состанокот со преставници на Европската Унија во обид да го решат спорот околу долгот и цената на рускиот гас кој резултираше со прекин на снабдувањето на Европа преку Украина.

Радијаторите топли, „Макстил“ под клуч

Време - 08.01.2009

Наталија Томовска Македонија нема многу да ги почувствува последиците од гасната блокада на Русија. Од македонските компании најмногу ќе страда „Макстил“ која веќе го запре производството. „Топлификација“, која 70 проценти од топлинската енергија ја произведува од гас, за само еден ден успеа да премине на мазут.

Целосна блокада на рускиот гас за Европа

Време - 08.01.2009

Целосно запре испораката на гас од Русија преку Украина за европските земји. Последниот вентил Русите го затворија вчера во 7.44 часот. Русија покрива една четвртина од европските потреби од гас, а 80 проценти од нив доаѓаат преку Украина. Русија и Украина долго време имаат ненамирени сметки околу гасот.

Русија и Украина ќе преговараат?

Време - 08.01.2009

Украинскиот премиер Виктор Јушченко вчера изјави дека Киев е подготвен за продолжување на преговорите за транзит на рускиот гас во Европа. И генералниот директор на компанијата „Нафтогаз Украина“, Олег Дубина, ја потврди подготвеноста за дијалог со руската компанија „Газпром“.

Хаос во Бугарија

Време - 08.01.2009

Илјадници домаќинства во Бугарија немаат централно греење, а некои компании, училишта и детски градинки од вчера се затворени бидејќи топланите не работаат по прекинот на испораката на руски гас. Околу дванаесет илјади домаќинства во третиот по големина бугарски град Варна се без греење, а и повеќе илјади жители во Разград бидејќи локалните власти ...

Брисел: Русија и Украина покажале решеност за надминување на разликите

Р.С.Европа - 08.01.2009

Русија и Украина покажаа решеност за да и решат разликите поради кои е запрена испораката на рускиот гас за Европа низ украинска територија, соопшти Европската Унија. Во Брисел како што е познато во тек се разговорите на европските преставници со главните директори на руски Газпром Алексеј Милер и Украински Нафтохаз Олег Дубина.

Над 2000 работници испратени дома

Вест - 08.01.2009

"Макстил" и Фабриката за заварени цевки и профили "11 Октомври" од вчера целосно го запреа производството откако завчера околу 4.30 часот руската државна компанија "Газпром" во целост ја прекина доставата на гас и за Македонија. Останатите 24 потрошувачи на природен гас завчера и во текот на ноќта успешно се префрлија на мазут.

Европа затечена од војната за гасот

Утрински - 08.01.2009

Снабдувањата со руски гас за Европа преку Украина вчера беа целосно прекинати, така што поголем број земји-членки на ЕУ останаа без руски гас среде зимските ниски температури. Снабдувањето за Австрија, Словачка, Чешката Република и Романија е прекинато поради ескалирачкиот спор за цената меѓу Москва и Киев, што се заканува да ја прекине испораката ...

Јушченко им пишува на Москва и на Брисел

Утрински - 08.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Претседателот на Украина, Виктор Јушченко, ја повика вчера попладне Русија веднаш да ги обнови испораките на гас во Европа, а транзитот на „синото гориво“ „Гаспром“ ќе го плати на крајот на преговорите со украинскиот „Нафтагаз“.

Македонија остана без гас

Утрински - 08.01.2009

Испораката на гас во Македонија целосно е стопирана веќе втор ден поради спорот на Москва и Киев за цената на синото гориво. Фирмите што работат исклучиво на гас, како што се „Макстил“ и Фабриката за цевки „11 Октомври“, запреа со работа, бидејќи не поседуваат можност за користење алтернативна енергија, а останатите фирми се снаоѓаат како знаат и ...

Во текот на ноќта во Москва преговараа "Газпром" и "Нафтогаз"

Телма - 08.01.2009

Изминатата ноќ во Москва се одржаа преговори меѓу претставници на рускиот гигант за гас „Газпром“ и на украинската енергетска компанија „Нафтогаз“, посветени на надминување на спорот околу дистрибуцијата на руски гас.

"Макстил" и "11 Октомври" запреа со производство - владата бара разговори во Брисел

Телма - 08.01.2009

Мирко T рајановски Скопје од денеска се грее на мазут. Откако вчера беше запрена испораката на природен гас од Русија, сите четири топлани на Топлификација работат на мазут. Првиот човек на компанијата, Димитар Хаџимишев вели дека засега нема проблеми и најавува дека парно ќе има и во случај кризата со испораката на гас да потрае подолго време.

Поради гасната криза Милошоски ги повика амбасадорите на Украина и Русија

Телма - 08.01.2009

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денеска, на одвоени средби, ги повика, амбасадорите на Руската Федерација и на Украина, Владимир Солоцинскиј и Виталиј Москаленко, а во врска со ненадејното запирање на испорака на природен гас од Руската Федерација преку територијата на Украина, поради спор меѓу двете ...

Во Брисел средба меѓу раководствата на "Гаспром" и "Нафтогас"

Телма - 08.01.2009

Во Брисел почна средба меѓу претседателот на советот на директорите на рускиот гасен гигант Гаспром Алексеј Милер и раководителот на украинската државна компанија Нафтогас Олег Дубина, соопшти украинскиот вицепремиер Григори Немирја, цитиран од ИТАР-ТАСС.

Европарламентот бара безусловно да протече рускиот гас

Телма - 08.01.2009

Мирко Трајановски Европа не ја интересира кој е виновен за гасната криза туку единствено кога нејзините граѓани ќе можат да ги затоплат своите домови. Не сакаме да бидеме судии во руско – украинскиот спор, но уште помалку сакаме да бидеме негова жртва, е пораката од седницата на Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент која се одржа ...

Утре разрешница на гасната криза ?

Телма - 08.01.2009

Утре би можела да биде надмината гасната криза, се проценува во Брисел, по разговорите во Европската комисија со челните луѓе на рускиот Гаспором и на украинскиот Нафтогас. Украина потпиша вечерва Меморандум со Европската комисија за испраќање европски набљудувачи, кои ќе го контролираат транзитот на руски гас за Европа.

Европа „заложник“ на руско-украинската караница

Алфа - 08.01.2009

Илјадници домаќинства во Бугарија немаат централно греење, бидејќи топланите не работат по прекинот на испораката на руски гас. Околу 12.000 домаќинства во Варна се без греење. Греењето во становите и во јавните објекти во Софија е редуцирано и покрај ниските температури. Десетици училишта и детски градинки се затворени.

Преговори меѓу „Газпром“ и „Нафтогаз“ околу рускиот гас

Алфа - 08.01.2009

Изминатата ноќ во Москва се одржаа преговори меѓу претставници на рускиот гигант за гас „Газпром“ и на украинската енергетска компанија „Нафтогаз“, посветени на надминување на спорот околу дистрибуцијата на руски гас.

Јушченко: Украина прифаќа учество на ЕУ во преговорите за гасот

Алфа - 08.01.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко ја потврди подготвеноста на Киев да ја прифати Европската унија како учесник во преговорите за обновување на испораката на руски гас за Европа. Јушченко во синоќешниот телефонски разговор со шефор на Европската комисија Жозе Мануел Барозо истакна дека ЕУ може да учествува и во својство на набљудувач на ...

Гасната криза ја удри македонската индустрија

Н.Македонија - 08.01.2009

Македонија ги почувствува првите последици од спорот меѓу Русија и Украина и прекинот на испораката на рускиот гас кон земјите на балканскиот регион и Турција. Од завчераутро цевките на македонскиот гасовод остана празни кога руската државна компанија „Гаспром“ во целост ги затвори вентилите на меѓународниот гасоводен коридор што поминува низ ...

Медведев ги соопшти условите за Украина

Алсат-М - 08.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека Русија нема да ги обнови испораките на гас за Украина, доколку Киев не ја прифати пазарната цена на гасот и не прифати меѓународни посматрачи. Во телефонскиот разговор со украинскиот претседател Виктор Јушченко, доцна синоќа, Медведев истакнал дека Русија е подготвена во секој момент да го обнови ...

Македонија трет ден без природен гас

Алфа - 08.01.2009

Испораката на гас за Македонија и денеска е во прекин, поради спорот меѓу Москва и Киев за цената на енергенсот. Проблемот почна завчера утрото кога руската државна компанија „Гаспром" во целост ја прекина доставата и за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.

Преговорите на ЕУ со Русија и Украина без успех

Алсат-М - 08.01.2009

Преговорите на ЕУ со руските и украинските енергетски власти околу спорот за наводните неплатени украински сметки за гас денеска завршија без напредок. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо оцени дека е неприфатливо што гасот за Европа се држи како заложник во оваа расправија меѓу Русија и Украина.

Макстил во криза по запирањето на рускиот гас

Алсат-М - 08.01.2009

Макстил за два дена изгуби 300 илјади евра поради прекинот на работата по прекинот на испорака на гас од страна на Русија. Работниците се дома, а дневно компанијата губи по 150 илјади евра. Ако кризата продолжи се закануваат и поголеми последици, бидејќи се можни откажувања на зделките од страна на странските партнери, вели директорот Александар ...

Милошоски вложи протест до амбасадорите на Русија и Украина

Алсат-М - 08.01.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, денеска, на амбасадорите на Руската Федерација и на Украина им го пренел силното незадоволство и протест на македонската Влада. Милошоски на Владимир Солоцинскиј и Виталиј Москаленко го искажал незадоволството од однесувањето на нивните влади и компаниите „Гаспром” и „Нафтагаз”, поради прекинот на ...

На повидок решение за гасната криза

Алфа - 08.01.2009

Транзитот на гас од Русија кон Европа ќе биде обновен, откако ќе бидат распоредени независни набљудувачи на гасоводот меѓу Украина и Русија. Ова го најави директорот на руски „Газпром“, Алексеј Милер, за време на преговорите со европските претставници во Брисел. И покрај овие најави, кризата сепак продолжува.

Во Украина утре пристигнуваат европските експерти за транзит на рускиот гас

Алсат-М - 08.01.2009

Европскиот набљудувачи за транзит на рускиот гас кон Европа уште утре ќе пристигнат во Украина, се наведува во соопштението на украинската Влада. Еврокомесарот за енергетика Андрис Пиебалгс го потврди пристигнувањето на експертите во телефонскиот разговор со украинскиот премиер Јулија Тимошенко.

Бугарија без централно греење

Форум - 08.01.2009

Илјадници станови во Бугарија немаат централно греење, а некои компании, училишта и детски градинки денеска се затворени, бидејќи топланите не работаат по прекинот на испораката на руски гас, јавуваат новинските агенции Греењето во становите и во јавните објекти во Софија е редуцирано и покрај ниските температури, а речиси дванаесет училишта и ...

ЕУ: Под итно да продолжи доставата на руски гас

Форум - 08.01.2009

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо и чешкото претседателство на Европската унија денеска побараа под итно да се обнови трансферот на гас до земјите-членки на ЕУ, јавуваат тамошните агенции Барозо истакна дека неприфатливо е ЕУ да биде заложник на несогласувањата меѓу Москва и Киев.

Балканот стана заложник на руско-украинскиот ќор-сокак

SETimes - 08.01.2009

Повеќето балкански земји се погодени од спорот околу природниот гас помеѓу Русија и Украина, кој ги чини пристап до нови резерви. Шефовите на руското претпријатие „Гаспром“ и украинското „Нафтогас“ се состанаа во четвртокот во Москва (8-ми јануари), на разговори околу решението на спорот во врска со цените на гасот и транзитните трошоци, кој ги ...

Преговори меѓу претставници на „Газпром“ и „Нафтогаз“ околу дистрибуцијата на рускиот гас

Канал5 - 08.01.2009

Изминатата ноќ во Москва се одржаа преговори меѓу претставници на рускиот гигант за гас „Газпром“ и на украинската енергетска компанија „Нафтогаз“, посветени на надминување на спорот околу дистрибуцијата на руски гас.

Преговори меѓу претставници на „Газпром“ и „Нафтогаз“ околу дистрибуцијата на рускиот гас

Сител - 08.01.2009

Изминатата ноќ во Москва се одржаа преговори меѓу претставници на рускиот гигант за гас „Газпром“ и на украинската енергетска компанија „Нафтогаз“, посветени на надминување на спорот околу дистрибуцијата на руски гас.

Украина прифаќа ЕУ да учествува во преговорите за гасот

Кирилица - 08.01.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко ја потврди подготвеноста на Киев да ја прифати Европската унија како учесник во преговорите за обновување на испораката на руски гас за Европа Јушченко во синоќешниот телефонски разговор со шефор на Европската комисија Жозе Мануел Барозо истакна дека ЕУ може да учествува и во својство на набљудувач на ...

Јушченко: Украина прифаќа учество на ЕУ во преговорите за гасот

Канал5 - 08.01.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко ја потврди подготвеноста на Киев да ја прифати Европската унија како учесник во преговорите за обновување на испораката на руски гас за Европа. Јушченко во синоќешниот телефонски разговор со шефор на Европската комисија Жозе Мануел Барозо истакна дека ЕУ може да учествува и во својство на набљудувач на ...

Трет ден Македонија без природен гас

Кирилица - 08.01.2009

Испораката на гас за Македонија и денеска е во прекин, поради спорот меѓу Москва и Киев за цената на енергентот Проблемот почна завчера утрото кога руската државна компанија „Гаспром" во целост ја прекина доставата и за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.

„Газпром“ ја откажа средбата со претставниците на ЕУ и „Нафтогас“

Кирилица - 08.01.2009

Средбата на еврокомесарот за енергетика Андрис Пиебалгс со првите луѓе на рускиот „Газпром“ и украинскиот „Нафтогас“, Алексеј Милер и Олег Дубина, која требаше да се одржи денеска во Брисел, е откажена Како што соопшти претседателот на украинската енергетска компанија, средбата била откажана од „руската страна“.

Македонија трет ден без природен гас

Сител - 08.01.2009

Испораката на гас за Македонија и денеска е во прекин, поради спорот меѓу Москва и Киев за цената на енергентот. Проблемот почна завчера утрото кога руската државна компанија „Гаспром" во целост ја прекина доставата и за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.

Откажана средбата на претставниците на ЕУ, „Газпром“ и „Нафтогас“

Сител - 08.01.2009

Средбата на еврокомесарот за енергетика Андрис Пиебалгс со првите луѓе на рускиот „Газпром“ и украинскиот „Нафтогас“, Алексеј Милер и Олег Дубина, закажана за денеска во Брисел, е откажена. Како што соопшти претседателот на украинската енергетска компанија, средбата била откажана од „руската страна“.

Откажана средбата на претставниците на ЕУ, „Газпром“ и „Нафтогас“

Канал5 - 08.01.2009

Средбата на еврокомесарот за енергетика Андрис Пиебалгс со првите луѓе на рускиот „Газпром“ и украинскиот „Нафтогас“, Алексеј Милер и Олег Дубина, закажана за денеска во Брисел, е откажена. Како што соопшти претседателот на украинската енергетска компанија, средбата била откажана од „руската страна“.

Протест до Русија и до Украина поради прекинот на испораката на гас

Кирилица - 08.01.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, денеска, на одвоени средби со амбасадорите на Руската Федерација и на Украина, Владимир Солоцинскиј и Виталиј Москаленко, им го пренел силното незадоволство и протест на македонската Влада до нивните влади и до компаниите „Гаспром” и „Нафтагаз”, поради прекинот на испорака на руски природен гас ...

Средба меѓу раководствата на Гаспром и Нафтогас

Кирилица - 08.01.2009

Во Брисел почна средба меѓу претседателот на советот на директорите на рускиот гасен гигант Гаспром Алексеј Милер и раководителот на украинската државна компанија Нафтогас Олег Дубина, соопшти украинскиот вицепремиер Григори Немирја, цитиран од ИТАР-ТАСС Милер и Дубина се во Брисел за заедно со европските претставници да го разгледаат нивниот спор ...

Македонија упати протест до Украина и Русија

Сител - 08.01.2009

Македонија денеска упати протест до Русија и Украина поради прекинот на испорака на руски природен гас преку укранска територија, што настана пред три дена поради спорот меѓу двете држави за цената на енергентот.

Србија договори испорака на гас од Унгарија

Канал5 - 08.01.2009

Српскиoт претседател Борис Тадиќ денеска постигна договор со унгарскиот премиер Ференц Ѓурчани Унгарија да и достави на Србија извесно количество гас од своите резерви, пренесе Танјуг. Испораката на гад од Унгарија ќе почне денеска попладне, соопштија од кабинетот на српскиот претседател.

Во Брисел средба меѓу раководствата на Гаспром и Нафтогас

Канал5 - 08.01.2009

Во Брисел почна средба меѓу претседателот на советот на директорите на рускиот гасен гигант Гаспром Алексеј Милер и раководителот на украинската државна компанија Нафтогас Олег Дубина, соопшти украинскиот вицепремиер Григори Немирја, цитиран од ИТАР-ТАСС.

Во Европа веќе трет ден не се испорачува природен гас

Канал5 - 08.01.2009

Европа смрзнува. На минус дваесет степени стариот континент веќе трет дена е отсечен од руските извори за снабдување со природен гас. Итно се бараат алтернативни извори за затоплување на домовите. Во Босна граѓаните купуваат дрва и електрични греалки. Во Бугарија најмалку два града -Варна и Добрич целосно се без гас.

Русија ќе пушти гас

Канал5 - 08.01.2009

Русија ќе пушти гас. Европа и Балканот најверојатно ќе може да се снабдат уште во наредните денови. На денешните одделни средби на руски Газпром и украински Нафтогас со Европската Комисија е договорено - гасот ќе биде пуштен преку Украина кога на нејзина територија ќе стигнат европските набљудувачи кои ќе го контролираат транзитот низ гасоводните ...

Утре завршува гасната криза!?

Сител - 08.01.2009

Гаспром подготвен за испорака на гас за Европа од хуманитарни причини, но откако ќе бидат испратени европските набљудувачи кои би се наоѓале на транзитни објекти на магистралните гасоводи. Ова го изјави портпаролот на Гаспром според кого набљудувачите ќе имаат задача да ги споредуваат количините кои на источната граница стигнуваат од Русија во ...

Европа се смрзнува од инаетот на Русија и Украина

Вечер - 08.01.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошевски вчера ги информирал амбасадорите на Русија и на Украина, Владимир Солоцински и Виталиј Москаленко, дека Македонија трпи сериозни економски последици поради прекинот на испорака на рускиот гас Македонија вчера упати протест кон Русија и Украина, и до нивните енергетски компании Газпром и Нафтагаз, ...

Започнале преговори помеѓу Украина и Русија за гасот

Нетпрес - 08.01.2009

Официјални лица на рускиот гигант “Гаспром“ и украинската национална гасна компанија “Нафтогас“, неочекувано се состанале во ноќеска за да пронајдат решение за кризата помеѓу двете земји која настана поради прекинот на испораката на гасот, јавуваат утрово руските агенции.

Гаспром подготвен за испорака на гас за Европа

Нетпрес - 08.01.2009

Портпаролот на Гаспром, Сергеј Купријанов, денеска во Брисел, изјавил дека Гаспром од хуманитарни причини, е подготвен да почне со испораки на гас кон Европа, веднаш штом ќе бидат испратени набљудувачи. Агенцијата Итар Тас, од Лондон, рано утрово, јавила дека групата на европски набљудувачи, може да биде поделена во неколку групи, кои би се ...

Путин: Украина мора да плати пазарна цена за гасот

Нетпрес - 08.01.2009

Украина треба да ја плати пазарната цена за природниот гас, а Русија ќе биде подготвена да го плати пазарниот надоместок за транспортот на тој енергент, изјавил вечерва рускиот премиер Владимир Путин. “Сметаме дека Украина мора да ја плати пазарната цена, бидејќи порано не ги исполни условите“, рекол Путин, пренесува Итар-Тас.

Медведев ги соопшти условите за повторна испорака на гас на Украина

Макфакс - 08.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека Русија нема да ги обнови испораките на гас за Украина, доколку Киев не ја прифати пазарната цена на гасот и не прифати меѓународни посматрачи. Во телефонскиот разговор со украинскиот претседател Виктор Јушченко, доцна синоќа, Медведев истакнал дека Русија е подготвена во секој момент да го обнови ...

Прекинати преговорите меѓу Нафтогас и Гаспром

Макфакс - 08.01.2009

Преговорите меѓу украинската компанија Нафтогас и рускиот Гаспром завршија без конкретен резултат, изјави првиот човек на украинската компанија Олег Дубин. Според него, разговорите со директорот на Гаспром Алексеј Милер завршиле без резултат, но ќе продолжат.

Тадиќ ги повика граѓаните да штедат електрична енергија

Макфакс - 08.01.2009

Српскиот претседател, Борис Тадиќ ги повика денеска граѓаните на Србија да ја штедат електричната енергија и да бидат рационални. Тадиќ, најави дека Унгарија од вечерва и ќе и испорачува на Србија еден милион до два милиона кубни метри гас дневно.

Русија бара набљудувачи за гасот преку Украина

Макфакс - 08.01.2009

Испораките на руски гас за Европа преку Украина ќе бидат обновени, веднаш откако ќе бидат разместени независни набљудувачи, кои ќе го проверуваат протокот на гас меѓу двете држави. Ова денеска во Брисел го изјави претседателот на руски „Газпром“ Алексеј Милер, пренесуваат западните агенции.

Украина и ЕК се договорија за набљудувачи за гасот

Макфакс - 08.01.2009

Украина потпиша вечерва Меморандум со Европската комисија за испраќање европски набљудувачи, кои ќе го контролираат транзитот на руски гас за Европа. Претставник на украинската делегација соопшти за западните агенции, дека потпишаниот Меморандум отвора пат за обновување на испораките на руски гас преку територијата на Украина.

Србија од денеска е без руски гас, се користат последните резерви

А1 - 07.01.2009

Пред неколку дена кога српската влада ја продаде Нафтената индустрија на Србија на Руската федерација за многу малку пари и големи ветувања за инвестиции властите постојано повторуваа дека на земјата и обезбедиле енергетска сигурност. Но не помина ни месец дена, а стварноста ги демантира.

Македонија на преговори за рускиот гас

А1 - 07.01.2009

Спорот за цената меѓу Москва и Киев утринава ја блокираше испораката и за најголем дел од државите на стариот континент. Во екот на студениот бран илјадници граѓани останаа без греење, многу фабрики запреа со производство.

Прага: Стопирана испораката на гас преку Украина

Р.С.Европа - 07.01.2009

Украинската државна компанија за гас Нафтохаз соопшти дека Русија целосно го стопирала снабдувањето со природен гас до европските корисници поради спорот меѓу Москва и Киев околу цената на гасот. Романија, Чешка и Австрија потврдија дека тие во изминатата ноќ воопшто не добиле гас од Русија.

„Гаспром“ и „нафтагаз“ во четврток ќе ги обноват преговорите

Телма - 07.01.2009

Украинската енергетска компанија „Нафтогаз“ и рускиот „Гаспром“ во четврток во Москва ќе ги обноват преговорите за условите за испорака и таксите за транзит на природен гас од Русија во Украина во 2009 година, изјави денеска претседателот на Управата на „Нафтогаз“ Олег Дубин.

За сад "војната со гасот" e неприфатлива

Телма - 07.01.2009

Соединетите Американски Држави изразија жалење поради ескалацијата на спорот околу гасот меѓу Украина и Русија и предупредија дека прекинот на испораката на гас за Европа е неприфатлив. Вашингтон исто така наведува дека овој случај укажува на значењето на обезбедувањето алтернативни извори на гас и други енергенси.

Прекината доставата на гас за Европа - eу со реакција

Телма - 07.01.2009

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо и чешкото претседателство на Европската унија денеска побараа под итно да се обнови трансферот на гас до земјите-членки на ЕУ. Барозо истакна дека неприфатливо е ЕУ да биде заложник на несогласувањата меѓу Москва и Киев.

Земјите од регионот ќе испратат официјален протест за прекинатата испорака на природниот гас

Алфа - 07.01.2009

Во координација со земјите од регионот, Македонија ќе испрати официјлен протест до Русија и Украина поради запирањето на дотурот на природниот гас за Балканот, беше решено на состанокот на Владата и бизнис-заедницата.

Во Прага состанок на претставниците на ЕК за настанатата криза со рускиот гас

Алфа - 07.01.2009

Во главниот град на Чешка, Прага денеска претсавниците на Европската комисија ќе разговараат за прекинот на трансферот на руски гас за Европа. Денешните консултации најверојатно ќе доведат до свикување на вондреден самит на Европската унија, Русија и Украина.

Во Бугарија илјадници станови без греење, училиштата и фабриките затворени

Алфа - 07.01.2009

Илјадници домаќинства во Бугарија немаат централно греење, а некои компании, училишта и детски градинки денеска се затворени, бидејќи топланите не работат по прекинот на испораката на руски гас. Околи 12.000 домаќинства во третиот по големина бугарски град Варна се без греење, а и повеќе илјади жители во Разград, бидејќи локалните власти не ...

Бугарија: Училиштата и фабриките затворени поради кризата со гасот

Алсат-М - 07.01.2009

Илјадници домаќинства во Бугарија немаат централно греење, а некои компании, училишта и детски градинки денеска се затворени. Топланите не работаат по прекинот на испораката на руски гас. Околи 12.000 домаќинства во третиот по големина бугарски град Варна се без греење, а и повеќе илјади жители во Разград, бидејќи локалните власти не обезбедиле на ...

Во Македонија нема повеќе гас

Алсат-М - 07.01.2009

Од денеска во Македонија повеќе нема природен гас од гасоводот кој од Украина преку Бугарија влегува кај нас. Топлификациите и неколкуте компании кои како погон го користат овој енергенс веќе се префрлија на мазут. Засега не се очекуваат други поголеми проблеми, освен што Макстил ќе биде затворен сè додека повторно не се воспостави дотокот.

Русија целосно ги затвори вентилите за гас

Алсат-М - 07.01.2009

Испораката на природен гас од Русија во транспортниот систем кон Европа од полноќ целосно е прекината, а според најавите состојбата во наредните 24 часа ќе остане непроменета. Македонија, заедно со државите од регионот ќе испрати протест до Русија и Украина поради прекинот на дотурот на гас за Балканот.

ЕУ ги повика Русија и Украина да ја решат гасната криза

Алсат-М - 07.01.2009

Продолжува кризата со снабдувањето со руски гас, откако поради проблеми меѓу Москва и Киев речиси целосно е прекината испораката на руски гас преку Украина кон Европа. Од руски Газпром велат дека Украина ја запрела испораката на гас и преку четвртиот гасовод, откако вчера тоа го строила со другите три.

Кризата со гасот продолжува, „Макстил“ ги изгасна печките

Алфа - 07.01.2009

Околу 1000 работници од „Макстил“ од денеска се на принуден одмор. Металскиот гигант ги изгасна печките откако вчера престана дотокот на руски гас во земјава. Од 26 македонски компании корисници на гас, кризата најмногу го погоди „Макстил“, бидејќи за разлика од другите не може да се преориентира на мазут.

Гасот нема да ни го олади парното

Дневник - 07.01.2009

Поради неможноста да се префрли на работа на мазут, скопски „Макстил“ целосно го прекина производството Ненадејно стопираната испорака на руски гас за Балканот нема да предизвика рестрикции на парното во домовите на граѓаните и во училиштата во Македонија, откако „Топлификација“ привремено се префрли на работа на мазут според одлуката од ...

Бугарите мрзнат без греење

Дневник - 07.01.2009

Илјадници граѓани на Бугарија поминаа студена ноќ без централно греење, а некои фирми и училишта вчера не работеа поради прекина тиот доток на гас од Русија преку Украина.Околу 12.000 домаќинства во Варна и 3.800 во Разград останаа без греење, бидејќи локалните топлани на гас не преминаа брзо на алтернативно гориво.

Во Бугарија илјадници станови без греење, училиштата и фабриките затворени поради кризата со гасот

Канал5 - 07.01.2009

Илјадници домаќинства во Бугарија немаат централно греење, а некои компании, училишта и детски градинки денеска се затворени, бидејќи топланите не работаат по прекинот на испораката на руски гас. Околи 12.000 домаќинства во третиот по големина бугарски град Варна се без греење, а и повеќе илјади жители во Разград, бидејќи локалните власти не ...

ЕУ бара под итно да продолжи доставата на руски гас

Канал5 - 07.01.2009

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо и чешкото претседателство на Европската унија денеска побараа под итно да се обнови трансферот на гас до земјите-членки на ЕУ. Барозо истакна дека неприфатливо е ЕУ да биде заложник на несогласувањата меѓу Москва и Киев.

Виктор Јушченко: Украина е подготвена да преговора со Русија за гасот

Канал5 - 07.01.2009

Украинскиот премиер Виктор Јушченко денeска изјави дека Киев е подготвен за продолжување на преговорите за транзит на рускиот гас во Европа. И генералниот директор на компанијата „Нафтогаз Украина“ Олег Дубина ја потврди подготвеноста за дијалог со руската „газпром“ Сите испораки на руски гас за европските земји преку територијата на Украина ...

Земјите од регионот ќе испратат официјален протест за прекинатата испорака на природниот гас

Канал5 - 07.01.2009

Во координација со земјите од регионот, Македонија ќе испрати официјлен протест до Русија и Украина поради запирањето на дотурот на природниот гас за Балканот, беше решено на состанокот на Владата и бизнис-заедницата.

Состанок на претставниците на ек за настанатата криза со рускиот гас

Сител - 07.01.2009

Во главниот град на Чешка, Прага денеска претсавниците на Европската комисија ќе разговараат за прекинот на трансферот на руски гас за Европа. Денешните консултации најверојатно ќе доведат до свикување на вондреден самит на Европската унија, Русија и Украина.

Прекинот на испораката на гас за Европа е неприфатлив

Сител - 07.01.2009

Соединетите Американски Држави изразија жалење поради ескалацијата на спорот околу гасот меѓу Украина и Русија и предупредија дека прекинот на испораката на гас за Европа е неприфатлив. Вашингтон исто така наведува дека овој случај укажува на значењето на обезбедувањето алтернативни извори на гас и други енергенси.

Македонија целосно без гас

Канал5 - 07.01.2009

Макстил од утринава целосно ги исклучи печките. Комбинатот заедно со кумановската фабрика за цевки 11 Октомври се најпогодените од руско украинскиот спор за гасот. Двете фабрики се единствените кои немаат алтернатива да користат друга енергија. Нема проблем со парното греење за граѓаните. Топлификација успешно се префрли на мазут.

Русија целосно го запре гасот кон Европа

Сител - 07.01.2009

Русија денеска потполно го прекина транзитот на гас кон Украина, гасејќи го и четвртиот гасовод, а со тоа целосно без гас остави многу европски земји. Македонија, која има резерви за само уште половина ден, в петок ќе испрати и свој експертски тим на вонредниот состанок во Брисел, на кој сите засегнати страни ќе бараат решение за гасната криза.

И Македонија остана без гас

Вечер - 07.01.2009

Македонија е без гас, но парно во земјава ќе има, бидејќи Топлификација го префрли своето производство на мазут, а Макстил и кумановската фабрика за производсто на цевки "11 Октомври" се затворени оти нивното производство не може да се пренамени на мазут Македонија остана без природен гас, поради актуелниот спор на Русија и Украина околу новата ...

Затворени училишта и компании во Бугарија поради прекинот на рускиот гас

Нетпрес - 07.01.2009

Илјадници домаќинства во Бугарија немаат централно греење, а некои компании, училишта и детски градинки денеска се затворени, бидејќи топланите не работат по прекинот на испораката на руски гас. Околу 12.000 домаќинства во третиот по големина бугарски град Варна се без греење, а и повеќе илјади жители во Разград, бидејќи локалните власти не ...

Русија целоснo ги затвори вентилите за гас

Макфакс - 07.01.2009

Испораката на природен гас од Русија во транспортниот систем кон Европа од полноќ целосно е прекината, а според најавите состојбата во наредните 24 часа ќе остане непроменета. Македонија, заедно со државите од регионот ќе испрати протест до Русија и Украина поради прекинот на дотурот на гас за Балканот.

Македонија има гас за уште неполн ден

А1 - 06.01.2009

Вентилите се затворени, цевките се празнат. Македонија ги троши последните резерви на природен гас откако во 4 и пол часот утрото Руски Гаспром тотално ја запре испораката на енергенсот кој низ цевководот од Украина преку Бугарија се пренесува до Македонија. Природен гас има само за уште неполн ден. Удар врз индустријата.

Нарушени испораките на руски гас

BBC - 06.01.2009

Од прекинот на доставата на рускиот гас повеќе европски земји веќе трпат последици а нивните залихи се се' помали. Европските земји имаат сериозни проблеми со редовноста и нивото на доставата на гас од Русија кон нив. Романија, Полска, Унгарија, Естонија, како и земји од Балканот се соочуваат со недостиг од време и мали залихи.

Нарушувања од гасот и во Бугарија

BBC - 06.01.2009

А една од земјите која е најдиректно засегната од намалувањето дотокот на гас е Бугарија. БиБиСи разговараше со Драгосвет Горанов, портпарол на бугарското министерство за надворешни работи: -„Утрово во три часот снабдувањето со гас беше прекинато на граничната линија меѓу Украина и Романија.

Македонија без поголеми последици?

BBC - 06.01.2009

А поради спорот меѓу Русија и Украина прекин во доставата на гас има и кон Македонија. Какви последици може да доживее македонското стопанство? Министерот за економија Фатмир Бесими изјави: -„Во нашата економија нема да има сериозно влијание имајќи предвид дека Македонија во моментов и така е мал потрошувач на гас, значи само 26 компании користат ...

Москва: Путин нареди прекин на испорката на гас за Европа преку Украина

Р.С.Европа - 06.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин нареди државната компанија Газпром од денеска да ја прекине испораката на гас за Европа преку Украина. Овој негов потег доаѓа по итниот состанок на европските лидери во Брисел, кои разговараа за спорот меѓу Русија и Украина и неговото влијание врз снабдувањето на Европа со ...

Софија: Запрена испораката на руски гас преку Украина за Македонија и Балканот

Р.С.Европа - 06.01.2009

Бугарија денеска соопшти дека од ноќеска е запрена испораката на руски гас преку Украина за Бугарија, Турција, Грција и Македонија. Турција исто така потврди дека снабдувањето со гас преку западниот крак, кој минува низ Украина, е целосно запрено.

Намалена испорака на гас за Балканот за една четвртина

Утрински - 06.01.2009

Испораките на руски гас кон Турција, Грција и Македонија се намалени за 24,8 проценти, изјави претставник на Диспечерскиот центар за Балканот, Игор Јелкин, јавуваат руските агенции. Според него, од 1 до 3 јануари годинава, балканските држави од Украина добиле 21 милион кубни метри руски гас помалку отколку што тоа е предвидено со динамиката на ...

Запрена испораката на руски гас за Македонија

Телма - 06.01.2009

Рускиот гигант Гаспром ја прекина рано утрово значително ја намали испораката на гас преку Унгарија за Бугарија и Турција, оттаму и за Македонија, како и Грција, јави Итар тас. Светските агенции повикувајќи се на бугарското министерство за енергетика јавуваат дека е прекината испораката на руски гас за Бугарија, Македонија, Турција и Грција.

Целосно сопрена испораката на гас за Македонија

Алфа - 06.01.2009

Испораката на гас, што Македонија преку Бугарија и Украина го добива од Русија, денеска целосно е сопрена, поради спорот меѓу Москва и Киев за цената на гасот, пренесе Макафакс. „Снабдувањето на Бугарија, како и доставата на гас за Македонија, Турција и Грција, целосно е сопрена.

ЕУ: Неприфатлив е прекинот во доставата на гас

Алфа - 06.01.2009

Недоставувањето на природен гас за некои земји-членки е целосно неприфатливо. Најбрзо што е можно треба да се обнови доставата на гас, се наведува во соопштението на Европската унија. Во соопштението се наведува дека чешкото претседателство на ЕУ и Евопската комисија настојуваат под итно да биде обновена доставата на рускито природен гас.

ЕУ реагира за прекинот на испорака на гас

Форум - 06.01.2009

Чешка која претседателствува со Европската Унија и Европската комисија остро реагира кон владите на Русија и Украина кои ја намалија испораката на гас кон некои од земјите членки на Унијата. Претсдеталството и Комисијата побараа испораката на гас веднаш да се воспостави и дека тие треба да ги продолжат преговорите за да го решат својот билатерален ...

Запрена испораката на гас во Македонија

Алсат-М - 06.01.2009

Испораката на природен гас во Македонија е запрена, поради спорот на Москва и Киев за цената на енергентот, . Руската државна компанија „Гаспром" утрово во целост ја прекина доставата за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.

„Гаспром“ и „Нафтогас“ ќе преговараат за гасот на 8 јануари

Алсат-М - 06.01.2009

„Гаспром“ и „Нафтогас Украина“ ќе ги продолжат преговорите за условите за испорака и транзит на гас за 2009 година, на 8 јануари во Москва. Ова денеска го соопшти директорот на украинската компанија Олег Дубин. „Ги продолжуваме преговорите на 8 месецов во Москва“, соопшти Дубин попладнево на пресконференција во Киев.

Бесими: Прекинот на рускиот гас без сериозни последици за Македонија

Алсат-М - 06.01.2009

Прекинот на испораката на руски природен гас нема да има сериозни последици врз Македонија бидејќи овој енергенс малку се користи во државата, изјави министерот за економија Фатмир Бесими. „Имаме официјално известување од „Нафтгас Украина" дека се прекинува преносот на гас за Македонија поради недоразбирањата со Гаспром Русија и тоа може покрај ...

Балканот остана без гас

Алсат-М - 06.01.2009

Целокупната количина на рускиот природен гас која поминува во територијата на Украина која за дестинација за снабдување ги има земјите како Бугарија, Турција, Грција и Македонија, снабдувањето се прекина од 3.00 часот изутрина. “Се наоѓаме во кризна ситуација“, изјавија властите од Бугарија и Романија.

Секна гасот за Македонија, се заканува криза во индустријата

Алфа - 06.01.2009

Нов, тежок удар доби денеска македонската индустрија. Утрово, компанијата „Гама“, која е дистрибутер на природен гас од Македонија, соопшти дека е целосно запрено снабдувањето со гас во земјава. „Гама“ во системот има резерви од гас за само еден ден.

Руско-украинскиот спор ја смрзна Европа

Алфа - 06.01.2009

Украинската енергетска компанија „Нафтогаз“ и рускиот гигант „Гаспром“ договорија задутре да ги продолжат преговорите околу условите за испорака и таксите за транзит на природен гас. Нивната караница денеска предизвика гасен шок во Европа.

Македонија остана без гас

Форум - 06.01.2009

Испораката на природен гас за Македонија е запрена, откако руската државна компанија „Газпром“ реши да ја прекине испораката на гас за Бугарија, Грција, Турција, романија и Хрватска. Македонските резерви на гас се процените за уште неполн ден.

Запрен дотурот на руски гас во четири балкански земји

SETimes - 06.01.2009

Дотурот на руски природен гас за Бугарија, Грција, Македонија и Турција беше целосно запрен во вторникот, за време на сé подлабокиот спор околу плаќањето помеѓу Русија и Украина, која го прекина дотурот на гас и за другите европски земји.

Компаниите се преориентираат на мазут, најавени протестни ноти до Русија и Украина

Алсат-М - 06.01.2009

Недоразбирањата меѓу руски Газпром и украинската влада предизвикаа колатерална штета во македонската економија. Ова го изјави вицепремиерот Зоран Ставревски по тричасовната средба во Владата меѓу владиниот економскиот тим и компаниите од енергетскиот сектор за изнаоѓање на излез од пробемот со снабдувањето со гас.

Прекината доставата на руски гас за Турција И за Бугарија

Сител - 06.01.2009

Доставата на руски гас за Турција преку Украина целосно е запрена, изјави турскиот министер за енергетика Хилми Ѓулер.Тој нагласи дека зголемена е доставата на рускиот гас преку гасоводот Син поток, кој поминува под Црно Море, чиј капацитет е 48 милиони кубни метри гас дневно.

ЕУ: Неприфатлив е прекинот во доставата на гас

Канал5 - 06.01.2009

Недоставувањето на природен гас за некои земји-членки е целосно неприфатливо. Најбрзо што е можно треба да се обнови доставата на гас, се наведува во соопштението на Европската унија. Во соопштението се наведува дека чешкото претседателство на ЕУ и Евопската комисија настојуваат под итно да биде обновена доставата на рускито природен гас.

ТВ Скај: Драматично и „преку ноќ“ влошување во снабдувањето во Европа го остави Балканот без гас

Канал5 - 06.01.2009

Драматичното влошување на ситуацијата во снабдувањето на Европа со руски гас предизвика Балканот да остане без оваа енергетска суровина, а централниот дел на континентот да прима само половина од своите потреби, јави британската Скај телевизија повикувајки се на свои извори во Брисел.

Прекината доставата на руски гас за Турција и за Бугарија

Канал5 - 06.01.2009

Доставата на руски гас за Турција преку Украина целосно е запрена, изјави турскиот министер за енергетика Хилми Ѓулер. Тој нагласи дека зголемена е доставата на рускиот гас преку гасоводот Син поток, кој поминува под Црно Море, чиј капацитет е 48 милиони кубни метри гас дневно.

Запрена испораката на гас во Македонија

Сител - 06.01.2009

Испораката на природен гас во Македонија е запрена, поради спорот на Москва и Киев за цената на енергентот. Руската државна компанија „Гаспром" утрово во целост ја прекина доставата за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.

„Гаспром“ и „Нафтогаз“ задутре ќе ги обноват преговорите

Канал5 - 06.01.2009

Украинската енергетска компанија „Нафтогаз“ и рускиот „Гаспром“ задутре во Москва ќе ги обноват преговорите за условите за испорака и таксите за транзит на природен гас од Русија во Украина во 2009 година, изјави денеска претседателот на Управата на „Нафтогаз“ Олег Дубин.

Македонија ќе упати протесна нота поради прекинот во испораката на гас

Канал5 - 06.01.2009

Македонија во координација со земјите од регионот ќе упати протесна нота до Русија и Украина за прекинот во испораката на гас. Со дополнителен увоз на мазут и активирање на стоковите резерви Владата ќе им помогне на топлификација и останатите компании да го приспособат производството од гас на мазут.

Гасната војна меѓу Киев и Москва ја запре испораката на гас во Македонија

Канал5 - 06.01.2009

Ескалира гасната војна меѓу Киев и Москва. Руско – украинскиот спор што го предизвика цената на гасот рано утринава целосно ја прекина испораката во Бугарија, Македонија, Грција, Романија и Турција. Во Хрватска по целосниот прекин од попладнево само 20 % од договорените количина на гас влегуваат во земјата.

Од утрово не се испорачува руски гас за Македонија и Балканот

Нетпрес - 06.01.2009

“Утрово во 03.30 часот стопирана е испораката на гас... на Бугарија како и на Турција, Грција и Македонија“, рекле од министерството. “Се наоѓаме во кризна ситуација“, додале тие. Испораката на рускиот гас е прекината поради спорот на “Гаспром“ и Украина, главната транзитна земја, поради неплатен долг и поради цената на ...

За ЕУ, прекинот на испорака на гас неприфатлив

Нетпрес - 06.01.2009

Европската Унија со оценка дека е неприфатлив прекинот на испорака на природен гас на европските земји, поради спорот меѓу Русија и Украина. Москва и Киев биле повикани итно да продолжат со преговорите. Во заедничкото соопштение на Чешка, која претседава со Унијата и европската комисија, се вели без претходно предупредување и во спротивност со ...

Владата на работен состанок поради прекинот на испораката на гасот

Нетпрес - 06.01.2009

Владата на Македонија денеска, ќе одржи работен состанок во врска со прекинот на испораката на природен гас во Македонија. На работниот состанок, кој ќе го води премиерот Никола Груевски, ќе присуствуваат претставници од Владата, претставници од Регулаторната комисија за енергетика, како и претставници од бизнис заедницата во Република Македонија.

Целосно сопрена испораката на гас за Македонија

Макфакс - 06.01.2009

Испораката на гас, што Македонија преку Бугарија и Украина го добива од Русија, денеска целосно е сопрена, поради спорот меѓу Москва и Киев за цената на гасот. „Снабдувањето на Бугарија, како и доставата на гас за Македонија, Турција и Грција, целосно е сопрена.

ГА-МА и Макпетрол потврдуваат дека секнува рускиот гас за Македонија

Макфакс - 06.01.2009

Балканскиот систем оператор на природен гас Топенерџи ги информираше ГА-МА АД и Макпетрол дека од утрината од 04:30 часот е прекинат транзитот на рускиот природен гас за земјите на Балканот и Турција. Како што информираат од Макпетрол, ОДУ ДК " Укртрансгас" НАК "Нафтогас Украина" ја прекинале испораката на гас за Македонија, а како последица на ...

Итна владина седница заради кризата со испораката на гас

Макфакс - 06.01.2009

Македонската Влада попладнево одржува итна седница, на која се расправа за најновиот развој на настаните по сопирањето на испораката на руски гас за Македонија. На отворената владина седница се присутни претставници на компаниите, чие производство е директно поврзано со гас.

„Гаспром“ и „Нафтогас“ денеска ќе преговараат за гасот

Макфакс - 08.01.2009

„Гаспром“ и „Нафтогас Украина“ денеска во Москва треба да ги продолжат преговорите за условите за испорака и транзит на гас за 2009 година. Руската компанија „Гаспром“ ја сопре испораката на гас за Украина на 1 јануари годинава, поради неисплата на заостанат долг, но и поради несогласување околу новата цена на гасот што ја предложи Москва.

ЕУ дебатира за доставите на рускиот гас

BBC - 05.01.2009

Претставници на Европската Унија денеска се сретнуваат во Брисел за да го проанализираат ударот кој руско-украинскиот спор околу доставите на гас го има врз западните земји. Неколку европски држави пријавија дека им стигнува помало количество гас, откако Русија ја прекина доставата до Украина, поради како што вели Москва, неплатени сметки и ...

Забуни околу рускиот гас во Европа

BBC - 05.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин и' нареди на државната енергетска компанија „Газпром" да ги намали испораките за Европа преку Украина за она количество за кое што вели дека Киев го украл. Директорот на фирмата изјави дека кусокот од 65 милиони кубни метри ќе се надомести преку други гасоводи.

Македонија со нормален дотек

BBC - 05.01.2009

Во Македонија, држава во регионот со најмала потрошувачка на природниот гас од руската компанија „Газпром", нема намалена испорака, но состојбата се следи. Македонската компанија „Гама" задолжена за пренос на природниот гас од Русија, тврди дека ја следи состојбата предизвикана по недоразбирањата меѓу Русија и Укранија, низ која што поминуваат ...

На удар парното

Време - 05.01.2009

Скопјани можат да останат без парно греење, а работата на „Макстил“, „Железарница“ и на ОХИС може да биде доведена во прашање по најавите на Бугарија дека ќе воведе рестрикции во доставата на гас. Од македонскиот дистрибутер на гас ГАМА велат дека засега испораките на гас течат нормално и оти се надеваат дека нема да има намалување во доставите ...

Брисел: Итен состанок на европските дипломати посветен на руско – украинскиот спор за гасот

Р.С.Европа - 05.01.2009

Во Брисел денеска ке биде одржан итен состанок на европските дипломати посветен на руско – украинскиот спор поради кој има намален дотур на руски гас за Европа. Русија го прекина дотурот за Украина и го обвини Киев дека гасот наменет за европа го пренасочува за своја потреба. Киев пак тврди дека Русија всушност го намали транзитот низ Украина.

Москва: Путин наредби скратување на испораката на гас преку Украина

Р.С.Европа - 05.01.2009

Рускиот Премиер Владимир Путин на Газпром му нареди да ја скрати испораката на гас за Европа низ Украина почнувајки од денеска и тоа за делот за кој Москва го обвинува Киев дека го краде. Газпором соопшти дека дотурот за Европа ке го зголеми преку Белорусија и црно Море.

"Газпром" ги доставува неопходните количини гас за Европа

Вест - 05.01.2009

МОСКВА, 5 јануари - Рускиот гигант "Газпром" вчера нагласи дека ги обезбедува неопходите количини природен гас за Европа и уште еднаш ја обини Украина, која има улога на транзитна земја, дека е одговорна за намалувањето на доставките на европските клиенти. "Газпром" ја повика Украина за обновување на преговорите за доставување на руски гас.

Гасната војна нема да не' смрзне

Утрински - 05.01.2009

Откако настана проблемот меѓу руски „Гаспром“ и Украина поради неплатени долгови и одбивањето на Киев да ја прифати новата повисока цена на рускиот гас, вчера од „Гаспром“ изјавија дека ги обезбедува неопходните количества природен гас за Европа.

Вонредна седница на ЕУ за проблемот со рускиот гас

Телма - 05.01.2009

Претставниците на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел на вондредна седница ќе разговараат за проблемот со доставата на руски гас за Украина. На денешната вондредна седница, според експертите, треба да биде донесена одлука за испраќање на специјални работни групи во Русија и во Украина кои ќе бидат запознаени за транспортопт на гас.

Вондредна седница на ЕУ за доставата на руски гас за Украина

Алфа - 05.01.2009

Претставниците на земјите-членки на Европската унија во Брисел на вондредна седница разговараат за проблемот со доставата на руски гас за Украина. На денешната вондредна седница, според експертите, треба да биде донесена одлука за испраќање на специјални работни групи во Русија и во Украина кои ќе бидат запознаени за транспортопт на гас.

Испораката на природен гас и понатаму неизвесна

Н.Македонија - 05.01.2009

Испораката на гас за балканскиот регион вчера беше намалена за 24,5 отсто. Поради намалената достава за Бугарија како резултат на украинско-рускиот спор, загрозена е и доставата на овој енергенс за Турција, Грција и за Македонија. Македонските компании чии погони работат на природен гас се исплашени.

Украинското Министерство за горива и енергетика бара да се оспори Договорот за транзит на руски гас

Алфа - 05.01.2009

Украинското Министерство за горива и енергетика поднесе пред киевскиот Стопански суд барање за оспорување на Договорот за транзит на руски гас преку територијата на Украина до 2010 година. Министерството тврди дека таквиот Договор биле склучени од претседателот на Управниот совет на „Нафтогаз Украина“ Игор Воронин, кој немал полномошно од Владата.

ЕУ средба за снабдувањето со гас од Русија

Алсат-М - 05.01.2009

Европските власти денеска се состанаа во Брисел на разговори околу влијанието на намалениот дотур на природен гас за Европа поради руско-украинскиот спор. Повеќе европски држави, меѓу кои Романија, Бугарија, Полска и Грција, јавуваат дека добиваат и до 30 отсто помалку руски гас од планираното.

Проблемот помеѓу Украина и Гаспром се продлабочува

Алфа - 05.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин му нареди денеска на државниот монопол Гаспром да пристапи кон ново скратување на доставките на гас преку Украина за Европа, по оценките дека Киев го краде транзитниот гас за свои потреби.

Вондредна седница на ЕУ за доставата на руски гас за Украина

Сител - 05.01.2009

Претставниците на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел на вондредна седница ќе разговараат за проблемот со доставата на руски гас за Украина. На денешната вондредна седница, според експертите, треба да биде донесена одлука за испраќање на специјални работни групи во Русија и во Украина кои ќе бидат запознаени за транспортопт на гас.

Вондредна седница на ЕУ за доставата на руски гас за Украина

Канал5 - 05.01.2009

Претставниците на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел на вондредна седница ќе разговараат за проблемот со доставата на руски гас за Украина. На денешната вондредна седница, според експертите, треба да биде донесена одлука за испраќање на специјални работни групи во Русија и во Украина кои ќе бидат запознаени за транспортопт на гас.

Купријанов: Украина за 24 часа незаконски присвоила 50 милиони кубни метри руски гас

Кирилица - 05.01.2009

Украина во изминатите 24 часа незаконски присвои 50 милиони кубни мерки природен гас наменет за купувачите во Европа, изјави денеска во Москва претставникот на руската компанија „Газпром“ Сергеј Купријанов Тој наведе дека компанијата веќепобарала од Европската комисија да се обезбеди независно следење на транзитот на рускиот гас кој поминува преку ...

Намалена испораката на гас за Македонија

Канал5 - 05.01.2009

Намалена е испораката на гас за Македонија за 15 проценти. Руски Гаспром од кого земјава го набавува енергенсот ја ограничи количината поради конфликтот со Украина. Директни последици врз потрошувачите се уште нема. Транспортниот оператор во земјава, Гама уверува дека иако е намален притисокот во цевките, резерви има за само два дена.

Испораките на руски гас намалени за 25 отсто

Вечер - 05.01.2009

Испораките на руски гас кон Турција, Грција и Македонија се намалени за 24,8 проценти, изјави претставник на Диспечерскиот центар за Балканот Игор Јелкин, јавуваат руските агенции. Според него, од 1 до 3 јануари оваа година, балканските држави од Украина добиле 21 милион кубни метри руски гас помалку отколку што тоа е предвидено со динамиката на ...

Намалена испорака на гас за Балканот за една четвртина

Макфакс - 05.01.2009

Испораките на руски гас кон Турција, Грција и Македонија, од вчера, се намалени за 24,8 проценти, изјави претставник на Диспечерскиот центар за Балканот Игор Јелкин, јавуваат руските агенции. Според него, од 1 до 3 јануари оваа година, балканските држави од Украина добиле 21 милион кубни метри руски гас помалку отколку што тоа е предвидено со ...

Путин нареди ново намалување на доставките гас за Европа

Макфакс - 05.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин му нареди денеска на државниот монопол Гаспром да пристапи кон ново скратување на доставките на гас преку Украина за Европа, по оценките дека Киев го краде транзитниот гас за свои потреби.