TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СП 2014: Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

24 Вести - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Недобитна парола: „Ако Бразил победи, ќе ја оженам“

Екипа - 13.07.2014

Бразил губи, ли губи, но важно е дека љубовта во оваа земја цвета. Барем така покажува оваа фотографија снимена вечерва на стадионот во Бразилија, во пресрет на почетокот на дуелот за третото место.

Причина за радост во Бразил: Фред се откажа од репрезентацијата

Екипа - 13.07.2014

Огромен шок и тага владее во бразилската фудбалска јавност во последните денови од мундијалот, во кои барем мала причина за радост на фановите на „кариоките“ им даде Фред, со својата одлука да ја ...

Тијаго Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

Утрински - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Официјално: Пеле второ засилување за Куман во Саутемптон

СуперСпорт - 13.07.2014

Куман купува во Холандија. После Тадиќ, Пеле пристина на Сент Мери. Напаѓачот на Фејнорд, Грациано Пеле за сума од 8 милиони фунти се пресели во тимот на Саутемптон.

Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

А1 On - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Фред и Цезар се збогуваа со репрезентацијата

Спортклуб - 13.07.2014

Голманот на Бразил Жулио Цезар и напаѓачот Фред ги завршија репрезентативните кариери. Синоќешниот натпревар против Холандија беше последен за овие двајца играчи во дресот на Бразил, кои како што ...

Оскар: Ова се ужасни моменти и чувства

Спортклуб - 13.07.2014

Бразилецот Оскар изјави дека чувството е навистина ужансо на ваков начин да се заврши едно Светско првенство, како што го заврши неговата репрезентација.

19 луѓе уапсени во Бразил поради протести

Алфа - 13.07.2014

По завршувањето на мечот за третото место и новиот дебакл на Бразил, тамошната полиција информира дека уапсила 19 луѓе кои учествувале во протестите против организацијата на Светското првенство во ...

Фред се откажа од националниот дрес

Алфа - 13.07.2014

Напаѓачот на Бразил Фред му кажа збогум националниот тим. Фред беше исвиркан од бразилските фанови на стадионот Минерао на 8 јули поради неговата слаба игра во полуфиналето против Германија.

СП 2014: Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

Канал5 - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Силва: Фрустрирани сме, не заслуживме ваков крај, но, за жал, тоа е фудбалот

Либертас - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Давид Луис: Бевме емотивно исцрпени

Локално - 13.07.2014

Дефанзивецот на Бразил, Давид Луис рече дека тимот бил емотивно исцрпен и тоа е причина за поразот од Холандија со 0:3 во малото финале на светското првенство.

Жулио Цезар официјално се откажа од Селесао

Локално - 13.07.2014

Голманот на Бразил, Жулио Сезар, кој во последните два дуели на “златните” прими 10 гола, прв официјално стави крај на својата кариера во репрезентацијата.

И Фред се откажа од националниот тим на Бразил

Локално - 13.07.2014

Напаѓачот Фред објави крај на кариерата во националниот тим на Бразил. “Завршив. Повеќе нема да играм за Селесао, објави 30-годишниот играч. Фред беше исвиркан од бразилските навивачи на стадионот ...

Гери Линекер за Бразил: Аматери

Локално - 13.07.2014

Англиската легенда, Гери Линекер го искажа своето мислење за Бразил и особено за Давид Луис по уште голем пораз на “Селесао” на светските првенства. “Бразил игра како аматерски тим.

Жулио Цезар и Фред завршија со "кариоките"

Вечер - 13.07.2014

Голманот на Бразил, Жулио Цезар, кој на последните два меча прими 10 гола, официјално стави крај на својата кариера во националниот тим. Тој во саботата во поразот од Холандија (0:3) го забележа 86.

Само кафеанџиите и обложувалниците видоа ќар од фудбалот!

Вечер - 13.07.2014

Македонија не учествуваше на Светското фудбалско првенство и иако можеби немавме за кого да навиваме, истото не важи за скопските угостители. Тие дефинитивно тријат раце од заработувачката и ќарот ...

Рио ветува безбедно финале

Телеграф - 13.07.2014

Бразилските власти се подготвуваат за својата најголема безбедносна операција за финалето од СП Бразил, за која се ангажирани 25.800 полицајци и војници во градот и стадионот Рускиот претседател ...

Никогаш полош Бразил, два последни меча со гол разлика 1:10

Вистина.мк - 13.07.2014

Селекцијата на Бразил, иако домаќин на Мундијалот, сепак се чини дека никогаш полошо не се претстави. „Кариоките“ не доминираа на ниту еден одигран меч, ниту во групната фаза, а ниту во ...

Оскар: Ужасно чувство

Вистина.мк - 13.07.2014

Бразилецот Оскар изјави дека чуството е ужасно да се заврши Мундијалот на начин како неговата селекција. Домаќинот на Мундијалот се надеваше на титулата шампион на светот, но доживеа дебакл во ...

Никогаш полош Бразил, два последни меча со гол разлика 1:10

Курир - 13.07.2014

Селекцијата на Бразил, иако домаќин на Мундијалот, сепак се чини дека никогаш полошо не се претстави. „Кариоките“ не доминираа на ниту еден одигран меч, ниту во групната фаза, а ниту во ...

Оскар: Ужасно чувство

Курир - 13.07.2014

Бразилецот Оскар изјави дека чуството е ужасно да се заврши Мундијалот на начин како неговата селекција. Домаќинот на Мундијалот се надеваше на титулата шампион на светот, но доживеа дебакл во ...

Силва: Фрустрирани сме, не заслуживме ваков крај

Курир - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Катастрофа: Бразил ја има втората најслаба дефанзива во историјата на СП!

SportMedia - 13.07.2014

Кошмарот за Бразил заврши. Домаќинот на 20-то Светско првенство со големи амбиции го дочека Мундијалот, со една желба, шестата титула да ја слави на домашно тло, пред својот народ.

Добра најава за Аргентина: селекцијата која славела над „бронзената“ во полуфинале – станува првак!

SportMedia - 13.07.2014

Ќе продолжи ли традицијата, која веќе 20 години се создава на последните пет мундијали? Вакво прашање вечерва се отвара откако Холандија го победи Бразил за да го освои третото место на СП 2014.

Уште еден Бразилец сиот гнев го истури врз телевизорот – го направи „сол“ (ВИДЕО)

SportMedia - 13.07.2014

Фудбалот за Бразилците е религија, страст и поразите тешко се доживуваат. Еден Бразилец не можеше да го поднесе новиот дебакл со 0-3 од Холандија, па сиот бес го исфрли врз телевизорот на улица.

Конечно „добра“ вест за Бразилците: Фред ѝ стави крај на репрезентативната кариера!

SportMedia - 13.07.2014

Eден од најкритикуваните и најлошите бразилски напаѓачи во историјата, Фредерико Чавес Гуедес (30), поснат како Фред, се опрости од репрезентацијата на Бразил по неуспехот на Светското првенство.

Фудбалските чуда не треба да се објаснуваат

БезПардон - 13.07.2014

Шпигел онлајн комплетната насловна страница на својот интернет портал ја посвети на победата на Германците. Меѓу текстовите со карактеристични наслови „Тага во Бразил“ (за состојбата на ...

Фред се пензионира од националниот дрес на Бразил

Спорт365 - 13.07.2014

Бразилецот неславно ја завршува репрезентативната кариера. Фред во текот на Светското Првенство во фудбал кое се одржува во неговата земја беше еден од најслабите играчи на репрезентацијата на ...

Продолжи трендот: Бразилец го ,,направи сол’’ својот телевизор (ВИДЕО)

Спорт365 - 13.07.2014

Нов разочаран фан на Бразил се истури на својот телевизор. Големата разочараност од резултатите на Бразил во завршницата на Мундијалот продолжи и понатаму.

Во Бразил настрадаа телевизорите! (ВИДЕО)

Sky - 13.07.2014

Како бразилските навивачи го доживеаја поразот на својот национален тим во полуфиналето на Светското првенство и натпреварот за трето место покажува оваа снимка.

Видео: Бразилските разочарувања немаат крај – погледнете што направи овој фан

За Се - 13.07.2014

Големата разочараност од резултатите на Бразил во завршницата на Мундијалот продолжи и понатаму. По полуфиналниот дебакл од Германија се искршија многу телевизори во Бразил, а тоа беше и случај по ...

Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

Lider - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Шеговита монтажа: Немаше Бразилци, Германците играа сами на теренот

Екипа - 12.07.2014

Бразил се уште не може да го заборави дебаклот што и се случи на фудбалската репрезентација во полуфиналето на Светското првенство, кога доживеа катастрофален пораз од Германија (7-1).

Видео: Детална анализа на историската победа на Германија

Спортски - 12.07.2014

Во очекување на финалниот натпревар од Светското првенство, светот сеуште е под импресии на историската победа на Германија, која го демолираше Бразил со 7:1.

Германија нема проблем да го победи невидливиот Бразил

Кајгана - 12.07.2014

Елиминацијата на Бразил од СП се уште е инспирација за фаќање сеир. Овој пат на YouTube каналот Zebra Kamikaze се појави видео кое најдобро покажува каква беше ситуација на теренот во текот на дуелот ...

Не ни е жал за овој Бразил

Локално - 12.07.2014

На Светското првенство во 1982 година Бразил покажува магичен фудбал. За тој тим раскажуваат дека се однесувал кон топката како кон живо суштество. Дека кога играл, времето како да забавувало.

Веќе е 2:0 – дали Бразил повторно ќе биде згазен и посрамотен?

МК News - 12.07.2014

Екипата која успеа да го девалвира бразилскиот фудбал на најниски гранки во моментов е во минус два. Бразил ќе мора да ги учи од почеток основите на модерниот фудбал! Колку да е за неверување, ...

(КРАЈ) ХОЛ-БРА 3:0 - „Кломпите„ ги растурија „аматерите“ од Бразил! Сколари, Хулк, Луис, Марсело и компанија треба да ...

Канал5 - 12.07.2014

Екипата која успеа да го девалвира бразилскиот фудбал на најниски гранки загуби со 3 гола во својата мрежа. Бразил ќе мора да ги учи од почеток основите на модерниот фудбал! Колку да е за неверување, ...

Мик Џегер е виновен за поразот на Бразилците?

Вистина.мк - 12.07.2014

Светското првенство во фудбал 2014 полека влегува во својата завршница, а репрезентацијата на домаќините го обвини пејачот Мик Џегер за неуспехот кој го доживеаја во полуфиналниот натпревар против ...

По три зборови за репрезентациите на Мундијалот

Курир - 12.07.2014

Фудбалските селекции кои што учествуваа на Светското првенство во Бразил, со настапот, можат да бидат дефинирани со три зборови. Преку медиумите, луѓето од Универзитетот се потрудиле да ги дефинираат ...

Видео: Како германците се подоготвуваат за натпреварот со Аргентина

Нетпрес - 12.07.2014

Германија во недела треба да го игра финалниот меч против Аргентина на Светското првенство во Бразил. Тие одработеја уште еден тренинг, во кој најголемото внимание го привлекоа Кедир, Озил и ...

Ривалдо e сеуште во форма (ВИДЕО)

Спорт365 - 12.07.2014

Бразилецот не престанува да не изненадува. И покрај тоа што има 42 години, легендата на бразилскиот фудбал и еден од најдобрите на последната шампионска генерација на „Кариоките“ од 2002.

Убавицата која ќе го додели трофејот на Мундијалот (ФОТО)

Спорт365 - 12.07.2014

Бразилскиот супермодел ќе го додели вредниот трофеј. Жизел Бундшен ќе го додели најзначајниот фудбалски трофеј. Бразилскиот супермодел ќе ја замени претседателката на Бразил, Дилма Русеф која ...

Смешната страна на СП: Најурнебесните интернет досетки на едно место (ВИДЕО)

SportMedia - 12.07.2014

Мундијалот во Бразил донесе многу нови работи, а една од оние што допрва ќе се развиваат се интернет шегите на сметка на највпечатливите фудбалери, екипи и настани.

Официјално: Пеле во Саутемптон за 10 милиони евра!

Спорт365 - 12.07.2014

Сјајниот напаѓач од Фејенорд потпиша тригодишен договор вреден 7,5 милиони евра. Заминувањата на Адам Лалан, Лук Шо и Рики Ламберт му донесоа на Саутемптон околу 74 милиони евра од кои дел сигурно ќе ...

Бразил повторно „на заб“ на социјалните мрежи

Република - 12.07.2014

Почнаа шегите на социјалните мрежи за Бразил по стартот на мечот за трето место на светското првенство. Дел од коментарите велат „Овие се подготвени за петарда…“ „Бразил ќе победи на крајот само не ...

Видео: Како германците се подготвуваат за финале

Денешен - 12.07.2014

Во недела Германија треба да го игра финалниот меч против Аргентина на Светското првенство во Бразил. Тие одработеја уште еден тренинг, во кој најголемото внимание го привлекоа Кедир, Озил и ...

Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Утрински - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец, Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Мик Џегер делумно презема одговорност за поразот на Бразил

Утрински - 11.07.2014

Откако се појави тврдењето дека за катастрофалниот пораз на Бразил од Германија во Бело Хоризонте, е виновен лидерот на „Ролинг стоунс“, Мик Џегер, кој наводно на домаќините на Светското првенство во ...

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

А1 On - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Хитпортал - 11.07.2014

Г ерманскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Идивиди - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Бразил, 1982 – пофалба на уметноста на фудбалот

Спортски - 11.07.2014

Оние упатените веднаш ќе прашаат зошто баш 1982, кога и тогаш Бразил, како и оваа година, не беше ни во првите четири репрезентации на врвот од Мундијалот? Е па токму поради тоа, што и тогаш и денес, ...

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

Н.Македонија - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

А1 On - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Видео: Ева како помина украинскиот новинар кој беше облечен во дресот на Германија

The Men - 11.07.2014

Бразилците нема да можат лесно да го преболат катастрофалниот пораз од Германија во полуфиналето на Мундијалот. Еден украински новинар го почувствува тоа на своја кожа бидејќи беше облечен во дресот ...

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

+инфо - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

+инфо - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Канал5 - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

СП Бразил: Крос прв кандидат за МВП на Мундијалот

Сител - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

Либертас - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

Локално - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

ВИДЕО: Еве што точно се случуваше на натпреварот помеѓу Бразил и Германија!

Сител - 11.07.2014

Поминаа неколку дена, а се уште не стивнуваат шегите на сметка на катастрофата на петкратниот светски првак Бразил. Германија го совлада Бразил со 7:1, а причина за толку многу голови, е што ...

Неимар: Можев да завршам во инвалидска количка

Вечер - 11.07.2014

БРАЗИЛСКАТА ЅВЕЗДА ПРЕД НОВИНАРИТЕ Напаѓачот истакна дека не чувствува гнев или омраза кон колумбискиот репрезентативец Зунига за непромислениот старт и повредата, и оти ќе му прости Бразилската ...

Тони Крос најблиску до признанието МВП на Мундијалот

Вечер - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос изби во прв план за признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство во Бразил. Плејмејкерот на Баерн (Минхен) целосно блесна во 1/2-финалето против ...

АЗИЛ ВО БРАЗИЛ: 200 навивачи од Гана бараат спас

Телеграф - 11.07.2014

Бразилските имиграциски власти тврдат дека други илјада државјани на Гана се подготвуваат да побараат политички азил, по завршувањето на Мундијалот Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на ...

Тони Крос за МВП на Мундијалот

Курир - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Според „Кастрол“: Тони Крос – МВП на Мундијалот

SportMedia - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, за кого Манчестер јунајтед силно беше загреан, но фудбалерот на Баерн Минхен најверојатно ќе заврши во Реал Мадрид ќе биде МВП на Мундијалот во Бразил, според ...

Неимар: За малку ќе останев во инвалидска количка

Нетпрес - 11.07.2014

Најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Бразил, Неимар откри дека ќе навива за Аргентина во финалниот натпревар и додаде дека сака победничкиот пехар да заврши во рацете на неговиот тимски ...

Бразил, 1982 – пофалба на уметноста на фудбалот

Таратур - 11.07.2014

Оние упатените веднаш ќе прашаат зошто баш 1982, кога и тогаш Бразил, како и оваа година, не беше ни во првите четири репрезентации на врвот од Мундијалот? Е па токму поради тоа, што и тогаш и денес, ...

ВИДЕО: Доказ дека на Бразилците не им беше воопшто лесно

Tip.com.mk - 11.07.2014

Незнам веќе колку пати ја повторивме веста дека Бразил беше декласиран во полуфиналето на домашен терен. Како Германците се договориле да им попуштат и што уште не.

ВИДЕО: Еве што точно се случи на мечот Бразил – Германија

Курир - 11.07.2014

Поминаа неколку дена, а се уште не стивнуваат шегите на сметка на катастрофата на петкратниот светски првак Бразил. Германија го совлада Бразил со 7:1, а причина за толку многу голови, е што ...

Видеото кое покажа зошто Германија доминираше во полуфиналето (ВИДЕО)

SportMedia - 11.07.2014

По дебаклот на Бразил од Германија и седумте примени голови, социлајните мрежи беа преплавени со разни шеги на сметка на Бразилците, но исто така и со пофални зборови за Германците.

Седумте гола на Германија без бразилски фудбалери на теренот (ВИДЕО)

Спорт365 - 11.07.2014

Катастрофата на Бразил во поинаква верзија. Бразилската репрезентација доживеа катастрофа во полуфиналето против Германија и загуби со неверојатни 7:1, а овој пораз ќе се врти во светската фудбалска ...

ВИДЕО: Пародија на натпреварот Бразил против Германија

Tip.com.mk - 11.07.2014

Се појави видео, пародија на натпреварот Бразил против Германија, каде ги нема воопшто Бразилците. Германија игра ...

Еве зошто загуби Бразил од Германија (видео)

Република - 11.07.2014

Иако поминаа неколку дена, сепак шегите на сметка на петкратниот светски првак Бразил се уште се актуелни. Германија го совлада Бразил со 7:1, а причина за толку многу голови, е што Бразилците ги ...

Подолски на два дена пред финалето на Мундијалот потсети на Сребреница - еве што му одговорија Србите!

Press24 - 11.07.2014

Лукас Подолски предизвика расправа на Твитер со статусот по повод 19 години од случувањата во Република Српска. На денот на навршувањето на 19 години од воените настани во Сребреница, еден фудбалер ...

Научете од грешките во фудбалот: Бразил-Германија како бизнис лекција

Lider - 11.07.2014

Никој не можеше да претпостави дека фудбалската репрезентација на Германија ќе ги „прегази“ Бразилците на домашен терен со 7:1. Тоа беше еден од најголемите порази што некогаш ги претрпела оваа ...

Тони Крос за МВП на Мундијалот

Денешен - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Lider - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

Денешен - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Политички азил во Бразил бараат 200 фудбалски навивачи на Гана

Lider - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

ФОТО: Подолски пред финалето потсети за Сребреница - еве што му одговорија Србите!

Maxim - 11.07.2014

Лукас Подолски предизвика расправа на Твитер со статусот по повод 19 години од случувањата во Република Српска. На денот на навршувањето на 19 години од воените настани во Сребреница, еден фудбалер ...

Бразил: паѓа власта по поразот од Германија

Дерби - 10.07.2014

Според студијата на најголемата швајцарска банка УБС АГ, економистите очекувале позитивен развој на локалниот пазар во Бразил и без домашната репрезентација да го освои светското првенство, но тоа се ...

Германија со најмногу голови на Светските првенства

Спортклуб - 10.07.2014

Германија го совлада Бразил со 7:1 во полуфиналето од Светското првенство и на неверојатен начин се пласираше во финалето. Сепак, покрај тоа, Германија постави и нов рекорд, односно изби на врвот на ...

Приказната која го обиколи светот - Чичкото со големо срце за Бразил

Црнобело - 10.07.2014

Сигурно го забележавте чичкото со бели мустаќи кој го прегрнува трофејот на трибините во Бразил. Еден од највеселите ликови на малите екрани сè до последниот катастрофален меч за Бразил, кога го ...

Е, дури сега следиме еден од најдобрите мундијали

Н.Македонија - 10.07.2014

Големиот број голови, одличните настапи на фудбалските ѕвезди и атмосферата на полните стадиони се дел од причините зошто Светското првенство (СП) во Бразил го сметаат за најдоброто досега ВО ...

Тактика, дисциплина и менталитет

Н.Македонија - 10.07.2014

Германија одигра дисциплинирано, смирено и колективно, а Бразил својата игра ја засноваше врз индивидуалниот квалитет, згора покажувајќи отсуство на дисциплина и многу слабо се бранеше Бразил нема ...

За спортскиот дух и трофејот: Приказната за најтажниот лик од дуелот Бразил – Германија

Спортски - 10.07.2014

Овој „до коска“ посветен навивач на бразилската фудбалска репрезентација молњевито, со експресна брзина на интернет, печатените и ТВ медиумите ширум светот ги освои симпатиите на фудбалски и ...

Дани Алвеш: Кретените и лузерите се насладуваат со нашиот пораз

СуперСпорт - 10.07.2014

Бекот на бразилската репрезентација Дани Алвеш ги пропушти дуелите од четвртфиналето и полуфиналето, но даде поддршка на соиграчите и порача дека може да бидат горди што се членови на оваа ...

Хумелс: Направивме договор да не го „понижиме“ Бразил

Спортклуб - 10.07.2014

Во првото полуфинале на мундијалот во Бразил, Германците го „прегазаа“ домаќинот Бразил со високи 7:1. „Панцерите уште во 30 минута веќе имаа предност со 5:0 и победникот и патникот во финалето се ...

Диего Алвеш останува во Валенсија!

СуперСпорт - 10.07.2014

Повремениот репрезентативец на Бразил, Диего Алвеш го продолжи договорот со Валенсија. Голманот на фудбалскиот клуб Валенсија Диего Алвеш го продолжи договорот со шпанскиот клуб до 2019 година.

БРАЗИЛ: Поразот ја урна надежта, ќе ја сруши економијата, паѓа и Дилма Русеф?!

Фактор - 10.07.2014

Меѓу широко распространетите тези пред почетокот на Светското првенство во фудбал беше и таа дека можна загуба на титулата од страна на Бразил ќе биде позитивна за локалните финансиски пазари.

ВИДЕО Солзите на бразилскиот дедо со големо срце кои го трогнаа светот

+инфо - 10.07.2014

Снимката на која бразилскиот навивач ја прегрнува репликата на победничкиот пехар на Мундијалот го обиколи светот, и светската јавност е трогната од искреноста на неговото навивање.

Четири бизнис лекции од натпреварот Бразил-Германија

Фактор - 10.07.2014

Никој не можеше да претпостави дека фудбалската репрезентација на Германија ќе ги „прегази“ Бразилците на домашен терен со 7:1. Тоа беше еден од најголемите порази што ги претрпела некогаш оваа ...

ВИДЕО: Што се случи со пехарот на најтажниот навивач во Бразил

Сител - 10.07.2014

Бразилецот кој ќе биде запаметен како најтажниот навивач, репликата од пехарот ја подари на Германка. Според некои медиуми, наводно тој на оваа Германка и рекол: -Однесете го во финале.

ФОТО: Најнов хит во Бразил - Сакате кафе, може 7 во 1?!

Сител - 10.07.2014

После дебаклот кој го доживеа Бразил на социјалните мрежи почнаа да кружат најразлични фотограии кои ги исмејаваат бразилските навивачи и фудбалери. Германија го демолираше Бразил во полуфиналето од ...

Мундијалот носи економска криза во Бразил?

Локално - 10.07.2014

Бразил е под закана од економска криза, пишува Њуз.ру. Неуспехот на националниот тим на латиноамериканската држава против Германија може да ја поткопа довербата како дома, така и кај локалните и ...

Видовте ли што следно направи најтажниот бразилски навивач (ФОТО)

Телеграф - 10.07.2014

Бразилецот, без да се двоуми, пехарот, кој во основа е навивачки реквизит, ѝ го подари на една германска навивачка Видеото од навивачот на Бразил кој за време на мечот со Германија со солзи го држеше ...

Пеле со спортски честитки за Аргентина

Телеграф - 10.07.2014

Легендарниот Пеле, и покрај ривалството меѓу двете најголеми јужноамерикански фудбалски нации, има добри желби за соседите Легендата на светскиот фудбал, Бразилецот Пеле, ги поздрави лутите ...

Бразил: Паѓа власта по поразот на Мундијалот?

Вистина.мк - 10.07.2014

Според студијата на најголемата швајцарска банка УБС АГ, економистите очекувале позитивен развој на локалниот пазар во Бразил и без домашната репрезентација да го освои светското првенство, но тоа се ...

Најтажниот човек во Бразил го подари пехарот на Германка (Фото/Видео)

Вистина.мк - 10.07.2014

Многу медиуми ги пренесоа тажните лица на бразилските навивачи во текот и по катастрофата против Германија. Еден од оние кои беа највпечатливи моменти е оној на постар човек како грчевито држи ...

ВИДЕО: Бразилец го искрши телевизорот по поразот од Германија

NewTime - 10.07.2014

По вчерашниот натпревар против Германија селекцијата на Бразил забележа шокантен пораз од 7-1 во полуфиналето од Мундијалот кој што се одржува токму во Бразил, разочаран Бразилец си го искрши ...

ФОТО: Мик Џегер виновен за катастрофата на Бразил

Курир - 10.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

ФОТО + ВИДЕО: Најтажниот човек во Бразил го подари пехарот на Германка

Курир - 10.07.2014

Многу медиуми ги пренесоа тажните лица на бразилските навивачи во текот и по катастрофата против Германија. Еден од оние кои беа највпечатливи моменти е оној на постар човек како грчевито држи ...

Пеле најави нова светска титула во 2018 година

Нетпрес - 10.07.2014

Легендарниот репрезентативец на Бразил, Пеле, е убеден дека популарните “кариоки” ќе ја освојат шестата светска титула веќе на селдниот Мундијал во Русија. “Шестата титула ќе ја освоиме во Русија.

Сигурно го забележавте чичкото со бели мустаќи кој го прегрнува трофејот на трибините во Бразил

Во Штип - 10.07.2014

Еден од највеселите ликови на малите екрани сè до последниот катастрофален меч за Бразил, кога го претрпе најголемиот пораз од Германија. Секој го препознаваше додека го бакнуваше трофејот, верувајќи ...

Без коментар. Гест кој ќе биде запамтен

Tip.com.mk - 10.07.2014

Нема зборови кои би го објасниле ова лице на можеби најтажниот бразилец на светското првенство Бразил 2014. Целиот натпревар цврсто го држеше пехарот надевајќи се дека неговата репрезентација ќе ...

Че Маскерано и Свети Ромеро

Pixel.mk - 10.07.2014

Не до таа мерка како по оној дебакл на Бразил од 1:7 против Германија, кога интернетот беше преплавен со монтажи кои им се потсмеваа на „кариоките“ и ги величаа „панцерите“, но и победата на ...

ВИДЕО: Еве што се случи со пехарот на најтажниот навивач во Бразил

БезПардон - 10.07.2014

Бразилецот кој ќе биде запаметен како најтажниот навивач, репликата од пехарот ја подари на Германка. Според некои медиуми, наводно тој на оваа Германка и рекол: - Однесете го во финале.

За спортскиот дух и трофејот: Приказната за најтажниот лик од дуелот Бразил – Германија

Таратур - 10.07.2014

Овој „до коска“ посветен навивач на бразилската фудбалска репрезентација молњевито, со експресна брзина на интернет, печатените и ТВ медиумите ширум светот ги освои симпатиите на фудбалски и ...

ВИДЕО : Бразилците како изгубени Германци

Tip.com.mk - 10.07.2014

Во видео клипов, во кратки црти е прикажано целот полуфинале Бразил против Германија но од страна на Бразилските фанови. Традиционално бразилците се собираат на најпознатата плажа на свет Копакабана, ...

ВИДЕО: Солзите на бразилскиот навивач!

NewTime - 10.07.2014

Снимката на која бразилскиот навивач ја прегрнува репликата на победничкиот пехар на Мундијалот го обиколи светот, и светската јавност е трогната од искреноста на неговото навивање.

Легендарниот Роналдо: Бразил има обврска за трето место

Курир - 10.07.2014

Поранешниот бразилски фудбалер Роналдо изјави дека репрезентацијата на неговата земја има обврска кон навивачите и по понижувачкиот пораз во полуфиналето, да победи во натпреварот за трето место.

Бразил е „рај“ за жителите на Гана: Фудбалерите бараа премии, навивачите – азил!

SportMedia - 10.07.2014

Парадоксална ситуација во Гана. Додека фудбалерите се закануваа со бојкот пред натпреварите бидејќи не им беа исплатени премиите поради тоа што успеаја да изборат пласман на Мундијалот во Бразил, ...

Бразилска “депилација“/Видео

Lider - 10.07.2014

Социјалните мрежи се уште “жарат“ по неверојатниот пораз на домаќинот на Светското првенство во фудбал Бразил од Германија со 7:1. Најновото видео се вика “Бразилска депилација“.

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Денешен - 10.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

Германија спектакуларно во финалето на СП

Deutsche Welle - 09.07.2014

Горчлив пораз за домаќинот и ѕвездени моменти за германскиот фудбал. Тимот на Јоахим Лев победи со 7 спрема 1 во полуфиналето на Светското првенство. Бразил е во шок.

Автогол на Сингапур со кампањата против обложување

Deutsche Welle - 09.07.2014

Наместо поука за опасноста од обложувањето, кампањата на властите во Сингапур се заканува да прерасне во маркетиншка катастрофа, откако во неа беше сугерирано дека Германија ќе го освои СП во Бразил ...

СП 2014: Убедлива победа на Германија против домаќинот Бразил

24 Вести - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил откако во првото полуфиналето синоќа во Бело Хоризонте убедливо го победи домаќинот со 7:1.

Понижувањето на Бразил е најтвитаниот настан до сега со 35,6 милиони твитови

IT.mk - 09.07.2014

Вчера Германија постави неколку нов рекорди на светските фудбалски првемсттво. Првин го остварија најголемиот резултат од 7:1 во полуфинале на Светски Куп.

Неверојатно, Бразил - Германија 1:7!

24Фудбал - 09.07.2014

Бразил - Германија 1:7, резултат за историја, полуфинале какво што никој не можеше да предвиди. Бразил беше понижен, посрамотен на негово тло во полуфинале од светско првенство, германската машина ...

Бразилска катастрофа!Германската машинерија го сомеле домаќинот

Оn.net - 09.07.2014

Шок, неверување и тага владееше на стадионот во Бело Хоризонте каде Германија со неверојатни 7:1 го декласира Бразил. Германците одиграа 30 минути за паметење, целосно понижувајќи ги бразилските ...

Германија го прегази Бразил

Р.С.Европа - 09.07.2014

Незапирлива Германија го порази Бразил со 7-1 во првиот полуфинален меч на Светското првенство во Бело Хоризонте. Германците постигна пет гола во рок од 18 минути, а со тоа голема предност пред ...

Тепаше Германија, ама тепаше и Твитер

Оn.net - 09.07.2014

Полуфиналниот меч меѓу Германија и Бразил е најкоментиран спортски настан во историјата на Твитер. Голот на Кедира донесе светски рекорд по број на твитови во минута - 580.166.

Да не си Бразилец!

Оn.net - 09.07.2014

Селекцијата на Бразил синоќа го доживеа најтешкиот пораз во својата историја. Примените седум гола од Германија се воедно и најмногу во едно полуфинале од светските првенства, а на најлош можен начин ...

Бразилско-германска сапуница

Оn.net - 09.07.2014

08.07.2014, Бело Хоризонте, Бразил. Се почна така еуфорично за Бразилците, со насмевки и надеж, за на крај да заврши со солзи и неверување. Страшно силни емоции.

А како се типуваше вчерашниот дуел?

Оn.net - 09.07.2014

Генерали после битка колку сакаш, но на официјалната страница на ФИФА може да се види како се прогнозирал крајниот исход на дуелот Бразил - Германија.

Милер: Ми падна жал за Бразилците

24Фудбал - 09.07.2014

’Панцирите’ вчера се изборија за финале на светското првенство откако славеа над домаќинот Бразил со превисоки 7-1. Томас Милер, кој го отвори резултатот во 11.

Како да направиш вирална содржина само од убави вести

Оff.net - 09.07.2014

Ако направите Гугл пребарување за натпреварот во кој Германија го масакрираше Бразил со 7-1, првите резултати кои ќе ги добиете ќе содржат зборови како „пораз", „понижување" или „катастрофа". Но...

Мик Џегер бил малерот на Бразилците

Вест - 09.07.2014

Публиката на стадионот „Минеирао" во Бело Хоризонте не знаеше дека пејачот на „Ролинг Стоунс" Мик Џегер, заедно со својот син облечен во бразилски дрес, го следи полуфиналето, инаку гневот ќе го ...

Петкратниот првак Бразил како Заир и Хаити

Вест - 09.07.2014

Бразил е петкратен светски првак, но со неверојатниот пораз од Германија, исто така, се најде во друштвото на најлошите репрезентации во мундијалската историја.

(ФОТО) Светот веднаш почна сеир со Бразилците

Екипа - 09.07.2014

И како што е вообичаено, интернет светот веднаш почна со подбивањето за дебаклот кој го доживеаја Бразилците на полуфиналната пресметка со Германија… Фотографиите на расплаканите Бразилци само ...

Роналдо: Фијаското мора да се заборави, третото место е важно

Екипа - 09.07.2014

Роналдо тргна по стапките на Пеле и се покажа како очаен прогнозер, откако пред мечот истакна дека очекува Бразил да слави над Германија со минимални 1-0.

Милер: Полесно ни е со Бразил, отколку со Алжир

Екипа - 09.07.2014

Германија со самиот пласман во финалето оствари фантастичен рекорд, станувајќи прва земја што ќе игра осум мундијалски финалиња во историјата на светските шампионати.

Меч за историја: Рекордите урнати во Бело Хоризонте

Екипа - 09.07.2014

Неверојатниот натпревар во Бело Хоризонте меѓу Бразил и Германија значеше и уривање на низа мундијалски рекорди, што сигурно ќе придонесе овој меч засекогаш да остане запаметен во фудбалската ...

Фред: Оваа лузна ќе си ја носиме цел живот

Екипа - 09.07.2014

Напаѓачот Фред е еден од најслабите поединци на Бразил во целиот тек од мундијалот, а беше буквално безопасен на синоќешниот полуфинален меч против Германија, на кој неговата селекција доживеа ...

Разочарувањето кај Бразилците се претвори во вандализам

Екипа - 09.07.2014

Цел Бразил беше во шок по дебаклот што и се случи на фудбалската репрезентација на синоќешниот полуфинален меч против Германија (1-7) во Бело Хоризонте.

Швајнштајгер ќе навива за Холандија

Екипа - 09.07.2014

Бастијан Швајнштајгер одигра уште еден маестрален натпревар за германската репрезентација, давајќи ја неопходната сигурност на средината од теренот и овозможувајќи им на своите колеги многу почесто ...

Катастрофалниот пораз на Бразил одекна на Интернет (ФОТО)

МКД - 09.07.2014

На интернет почнаа шегите на сметка на убиствениот пораз на Бразил во полуфиналето од Германија. Креативноста нема граници. ...

Германската „машина“ го посрамоти домаќинот Бразил

Утрински - 09.07.2014

Германците му го нанесоа најтешкиот пораз на Бразил во неговата историја (1:7) Германија избори финале на 20. Светско првенство, откако во првото полуфинале го прегази домаќинот Бразил со 7-1 (5-0).

ГЕРМАНИЈА ГО понижи БРАЗИЛ , црн ден ЗА бразилците НА СП!

Телма - 09.07.2014

ГЕРМАНИЈА МУ ГО НАНЕСЕ НАЈТЕШКИОТ ПОРАЗ НА БРАЗИЛ СО 7:1 ВО ИСТОРИЈАТА НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ЗА ПЛАСМАН ВО ФИНАЛЕТО Германија го победи Бразил со 7:1 со што му го нанесе најтешкиот пораз во ...

Срамниот пораз на Бразил од Германија „опеан“ во цртан филм (ВИДЕО)

МКД - 09.07.2014

Бразил синоќа изгуби со фасцинантни 7:0 од Германија во полуфиналето на СП 2014. Се разбира, на Интернет веднаш почнаа шегите... ...

Бразил плаче по страшниот пораз! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 09.07.2014

Синоќешниот натпревар меѓу Бразил и Германија може да се насети и од лицата на овие бразилски навивачи – плач, тага, солзи, срам... Во секој случај, меч што долго нема да се заборави.

Само Југославија има постигнато повеќе голови од Германија во мрежата на Бразил

МКД - 09.07.2014

Фантастичната победа на Германија над Бразил од 7:1 во полуфиналето на Муднијалот влезе во аналите на светската фудбалска историја заедно со неколку соборени рекорди.

ФОТО: Бразил во шок!

Утрински - 09.07.2014

Бразил го претрпе најголемиот пораз на Мундијал на кои се домаќини, откако со резултат 1-7 беше поразен од Германија и елиминиран во полу-финалето. Синоќа тагата, солзите, но и срамот, не можеа да се ...

„Глобо“: Срам над срамовите

Утрински - 09.07.2014

„Бразилскиот фудбал се претвори во прав“, вели најпознатиот спортски колумнист Жука Кфури Бразилските весници и веб-сајтови се едногласни дека тешкиот пораз на нивната репрезентација од 7:1 против ...

Бразил во шок по историскиот пораз од Германија

Телма - 09.07.2014

Германски блиц - крик во Бело Хоризонте. Фудбалот е навистина игра во која играат 11 наспроти 11 и секогаш победува Германија, рече славниот Гари Линекер и не згреши.

Сеир: „Севн ап“ нов спонзор на Бразил

Утрински - 09.07.2014

Медиумите низ светот и социјалните мрежи се вжештија, фаќајќи им сеир на Бразилците по историскиот дебакл против Германија, од која изгубија со понижувачки 7:1 во полуфиналето на Светското првенство ...

Мик Џегер виновен за поразот на Бразилците!

Телма - 09.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

Германците ги посрамотија домаќините

А1 On - 09.07.2014

Германија избори финале на 20-то светско првенство, откако во првото полуфинале го прегази домаќинот Бразил со 7-1 (5-0). Германците му го нанесоа најтешкиот пораз на Бразил во неговата историја и ...

Бразил го претрпе најтешкиот пораз во историјата

Спортклуб - 09.07.2014

Првпат во својата историја, репрезентацијата на Бразил прими седум гола на еден натпревар, а вечерва го претрпе и најтешкиот пораз од своето постоење..

Германија го посрамоти Бразил

ЗаЗабава - 09.07.2014

Фудбалерите на Германија се првите патници во големото финале на Мундијалот во Бразил, откако вечерва ја декласираа домашната селекција со 7-1. Никој не очекуваше ваков расплет на настаните, но ...

Видео: Германци „од друга планета“ испишаа историја во Бразил

Спортски - 09.07.2014

Германија не само што успеа да се пласира во финале, туку испиша нова историја во светскиот фудбал, понижувајќи го домаќинот Бразил со 1:7! Гол шоуто на тимот на Јоаким Лев го почна Томас Милер во 11 ...

Шампионски танц на Панцерите среде Бразил

СуперСпорт - 09.07.2014

Бразил - Германија 1:7, после 10 години Бразил поразен на домашен терен. Никој не очекуваше дебакл на Бразил во полуфиналето. Но, тоа се случи, германците им отчитаа лекција по фудбал на Кариоките.

Фото: Пародија на дебаклот на Бразил

Спортски - 09.07.2014

Бразил ја доживеа најголемата катастрофа во својата богата фудбалска историја, па веднаш на социјалните мрежи почнаа да кружат фотографии кои прават пародија на нивниот ...

Сезар: Бајката се до денес беше прекрасна

Дерби - 09.07.2014

Фудбалски Бразил се уште не може да се свести од тешкиот пораз од Германија, тоа го потврди и голаманот на „кариоките“ , Жулио Сезар. - Искрено е тешко да се објасни што се случи.

Полуфинале за историја, неславни рекорди на Бразил

Алфа - 09.07.2014

Првиот полуфинален дуел на Светското првенство во кој Германија го декласираше Бразил совладувајќи го со 7:1 влегува во историјата на Мундијалите. Со триумфот од 7:1 Германците влегуваат во ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Бразил тагува: Ноќ на разочарување и солзи

Н.Македонија - 09.07.2014

Бразилските навивачи по поразот од Германија со голема тага и разочарување го проследија крајот на натпреварот кој заврши со голем пораз од 7-1 на домашен ...

СП 2014: Убедлива победа на Германија против домаќинот Бразил

Алсат-М - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил откако во првото полуфиналето синоќа во Бело Хоризонте убедливо го победи домаќинот со 7:1.

Германија го прегази Бразил (видео)

Кајгана - 09.07.2014

Германија избори финале на 20-то светско првенство, откако во првото полуфинале го прегази домаќинот Бразил со 7-1 (5-0). Германците му го нанесоа најтешкиот пораз на Бразил во неговата историја и ...

Убедлива победа на Германија против домаќинот Бразил

Идивиди - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил откако во првото полуфиналето синоќа во Бело Хоризонте убедливо го победи домаќинот со 7:1.

Шок, солзи и еуфорија во исто време: Бразил скршен од болка, Германија во транс од славење (фото)

Црнобело - 09.07.2014

Фудбалските фанови добија неверојатно историско доживување на едно светско полуфинале. Најтешкиот пораз што можеше да се доживее му се случи на домаќинот Бразил, од секогаш силната и прецизна ...

Германската машинерија го сомле Бразил

Спорт - 09.07.2014

Во мечот кој ќе остане запишан во аналите на Светските првенства, Германија го демолираше домаќинот Бразил и се пласираше во финалето на Мундијалот. „Панцерите“ одиграа неверојатни 30 минути во кои ...

Го „згмечија“ Бразил 7:1: Германците први финалисти

Хитпортал - 09.07.2014

Г ерманија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил, откако го совлада домашниот тим со неверојатни 7:1. Се беше јасно уште во првиот дел, кога во шест минути Германците постигнаа четири ...

Најсмешните интернет реакции на натпреварот помеѓу Германија и Бразил

Кајгана - 09.07.2014

Во добата во која живееме, речиси е невозможно некоја голема работа да помине без шеги и интернет-меми. Ваква фама се крена и по катастрофалниот синоќешен пораз на репрезентацијата на Бразил од ...

Нервен слом на бразилските навивачи после бомбардирањето на Германците

Интересно - 09.07.2014

Бразил е во шок, особено Бело Хоризонте... Сонот да ја освојат Златната божица на домашен терен ќе остане нереализиран, затоа што доживејаа вистински дебакл од Германија уште во првите 45 минути, ...

Погледнете ја „петардата“ на Германија со која ги „згмечија“ Бразилците (видео)

Хитпортал - 09.07.2014

К обни 18 минути во Бело Хоризонте, кои Бразилците ќе ги паметат многу, многу години… Серијата ја отвори Томас Милер во 11.минута, а ја затвори Сами Кедира во 29.минута.

(ФОТО) Бразил од синоќа има ново знаме

Спортклуб - 09.07.2014

Дебаклот на Бразил во дуелот против Германија ја разбуди фантазијата кај љубителите на фудбалот од целиот свет, па фудбалерите на оваа репрезентацијата, но и јужноамериканската држава воопшто сигурно ...

Нервен слом на бразилските навивачи после бомбардирањето на Германците (фото)

Хитпортал - 09.07.2014

Н оќ која многумина ќе сакаат да ја заборават, но се сомневаме дека ќе можат. Бразил е во шок, особено Бело Хоризонте! Сонот да го освојат Мундијалот на домашен терен и понатаму ќе остане недосонуван ...

„Сеир“ на сметка на Бразил го преплави интернетот

365 - 09.07.2014

Бразилците во текот на полу-финалето на Светското првенство против Германија (1:7) паралелно примаа голови на стадионот Минеирао во Бело Хоризонте и на социјалните мрежи и интернетот.

Да не си Бразилец во овој момент

БркајРабота - 09.07.2014

Вчера во арената во Бело Хоризонте во првото полуфинале светскиот шампион Бразил беше поразен од Германија со 1:7 а шок, неверување и солзи се лееја на зелено-жолтите трибини.

Социјалните мрежи „експлодираа“ од потсмевњето на сметка на Бразилците

Интересно - 09.07.2014

Германското демолирање на Бразил во полуфиналето на Светското првенство покрена лавина реакции на социјалните мрежи... После најголемиот дебакл во историјата на бразилскиот фудбал, социјалните мрежи ...

Пуста надеж: Адријана Лима навива!

365 - 09.07.2014

Иако Германија убедливо водеше, Лима не се предаваше до самиот крај на вчерашното полуфинале меѓу Бразил и Германија. Прочитај повеќе: Светско првенство 2014: Бразил го оплакува понижувачкиот пораз- ...

Рекордите кои беа урнaти во Бело Хоризонте

Дерби - 09.07.2014

Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил, откако со 7:1 во полуфиналето го понижи домаќинот на овој мундијал. Со овој резултат, победа на Германците во Бело Хоризонте беа урнати ...

Германците рушат рекорди

ЗаЗабава - 09.07.2014

Со победата над Бразил со 7-1 Германските фудбалери го соборија рекордот во полуфиналните натпревари на Светските првенства. Германците досега го делеа рекордот со победата над Австрија со 6-1 во ...

Реакцијата на интернет после вчерашниот пораз на Бразил

КадеВечер - 09.07.2014

Порано, многу оддамна пред полуфиналето Бразил – Германија на Светското првенство, имаше поговорка „Господ е од Бразил“ која тамошниот народ си ја кажуваше еден на друг, сосема невино.

Бразил по натпреварот

Идивиди - 09.07.2014

Селекцијата на Бразил синоќа го претрпе најголемиот пораз на Мундијалот на кои се домаќини, откако со резултат 1-7 беше поразена и елиминирана во полу-финалето од Германија.

Германија во екстаза после историската победа!

Спортски - 09.07.2014

Германската спортска јавност е во транс по величенствената победа на репрезентацијата во полуфиналето на Мундијалот во Бразил. Германија, во првиот полуфинален меч на СП, во Бело Хоризонте, го ...

Што коментираа познатите за дебаклот на Бразил?

Кајгана - 09.07.2014

Светската јавност уште долго ќе се занимава со полуфиналниот натпревар на 20-то Светско првенство, во кој Германија го победи домаќинот Бразил со 7-1.

Крос сигурен и јасен: Дојдовме да ја освоиме титулата!

СуперСпорт - 09.07.2014

Двојниот стрелец во победата на Германија над Бразизл, Тони Крос признава дека и самиот бил изненаден од убедливата победа, но потсети и која е главата цел на германската репрезентација.

Бразил од синоќа има ново знаме (фото)

ЗаЗабава - 09.07.2014

Доколку го пропуштивте синоќешното мундијалско полуфинале помеѓу Бразил и Германија, овие слики ќе ви раскажат се. Не запираат шегите на сметка на најголемата јужноамериканска држава, а една таква се ...

После натпреварот: Во повеќе градови во Бразил протести – има повредени и приведени

Хитпортал - 09.07.2014

Н ајмалку 11 лица се приведени за време на немирите во неколку бразилски градови, започнати по поразот на националниот тим на Бразил на Светското првенство во фудбал.

Марадона ги провоцира бразилците

СуперСпорт - 09.07.2014

Никој не можеше да очекува дека Германија ќе го декласира Бразил со 7:1 во полуфиналето од Светското првенство во Бразил. Во Бело Хоризонте бразилците доживеаа незапаметена катастрофа.

Мечот Бразил - Германија најкоментиран на Твитер

Алфа - 09.07.2014

Полуфиналниот меч на СП меѓу Бразил и Германија е најкоментираиот спортски настан во историјата на твитер. Целиот свет го следеше случувањето во Бело Хоризонте каде германците во првото полувреме го ...

Ова видео е „сол на раната“ на Бразилците

Спортски - 09.07.2014

Не прастануваат шегите и пародијата на сметка на Бразилците после катастрофалниот пораз од Германија. Ова видео е сублимат на најдобрите. ...

ВИДЕО: Хаос по улиците на Бразил, разочараните навивачи запалија автобуси

Кајгана - 09.07.2014

Откако Германија го победи Бразил со неверојатен резултат од 7:1, на улиците низ неколку градови во Бразил избија жестоки немири. Полицијата мораше да се справи со налутените навивачи кои поради ...

Милер: Ми беше жал за Бразилците, но тоа е фудбал!

Спортски - 09.07.2014

Еден од најдобрите поединци кај германската репрезнтација Томас Милер е пресреќен после пласманот во финалето на Светското првенство, но истакна дека во еден момент почувствувал жал за противничките ...

Исмејување на домаќинот: Ова се најдобрите пародии на дебаклот на Бразил против Германија

Хитпортал - 09.07.2014

К атастрофалниот пораз на Бразил во дуелот со Германија (1:7) во полуфиналето на Светското првенство предизвика лавина смешни коментари и фото-монтажи на социјалните мрежи.

Милер: Во еден момент ми падна жал за Бразилците

Кајгана - 09.07.2014

Томас Милер вели дека никој не очекувал Германија да ги прегази „Кариоките“ со 7-1 и додава дека во еден момент му паднало жал за репрезентативците на Бразил.

Фото: Медиумите ги понижија Бразилците повеќе од Германците!

Спортски - 09.07.2014

Бразилските весници и веб-сајтови се едногласни дека тешкиот пораз на нивната репрезентација од 7:1 против Германија во полуфиналето на Светското првенство е најголемиот срам во богатата фудбалска ...

ВИДЕО: Бразилците се степаа меѓу себе на трибините!

А1 On - 09.07.2014

Понижувачкиот пораз и игра на домаќините на синоќешниот дуел против Германија, кој заврши со неверојатни 7:1, резултира со незадоволство и кај навивачите на Бразил.

Видео: Немири на улиците во повеќе градови во Бразил по синоќешниот дебакл

The Men - 09.07.2014

Откако Германија во полуфиналето на Светското првенство го понижи Бразил со неверојатни 7-1, на улиците во неколку градови избиле жестоки немири. Полицијата имаше полни раце работа со навивачите на ...

Погледнете што најмногу се постираше и твиташе изминативе 24 часа

БркајРабота - 09.07.2014

Многумина од вас кои го следат Мундиајлот во Бразил веднаш сватија дека најтвитуван и најкоментиран низ Твитер и Фејсбук изминативе 24 часа е токму дуелот на Бразил и Германија.

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

А1 On - 09.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

ВИДЕО: Милер ги погреба бразилските фудбалери

А1 On - 09.07.2014

Момците од „4-4-2oons“ направија анимиран филм по мечот помеѓу Бразил и Германија. Бразил доживеа вистинска катастрофа и загуби со 7:1 од Германија. Во анимираниот филм претсвен е Томас Милер како ...

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Хитпортал - 09.07.2014

П ејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Н.Македонија - 09.07.2014

Легендата за проклетството на Џегер започна во 2010 година во текот на Светското првенство кога се појавуваше на натпреварите на Англија и „предизвикуваше пораз на Гордиот Албион“ на секој од нив.

Пеле тврди: Бразил шампион на светот во 2018

СуперСпорт - 09.07.2014

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле изјави дека Бразил, кој не успеа по шести пат да стане светски шампион во фудбал, ќе биде шампион на наредното СП во Русија во 2018 година.

Жерновски до Курир: Има ли дно дупката во која ги втурнавте новинарството и политиката во Македонија?

А1 On - 09.07.2014

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски одговори на написот на порталот „Курир“, кои, без да се информираат напишаа дека Жерновски се фалел дека ужива во Бразил, а општина Центар била без ...

Запознајте го најтажниот човек на Светското првенство

Кафе пауза - 09.07.2014

Кловис Фернандез, кој е навивач за Бразил, редовно ги посетувал сите натпревари на својот тим и секогаш со себе го носел пехарот. Во првите неколку минути од мечот помеѓу Бразил и Германија тој бил ...

Оливер Кан: „Тактиката на Бразил беше тотално погрешна“

Спортклуб - 09.07.2014

Поранешниот голман на германската репрезентација денеска изјави дека тактиката на Бразил во натпреварот против неговата репрезентација во полуфиналето на Светското првенство била потполно погрешна.

Германија го прегази Бразил

+инфо - 09.07.2014

Заврши првиот полуфинален меч од Мундијалот во Бразил. Она што се случуваше на теренот ќе се памети уште долго време - домашната екипа загуби од Германија со неверојатни 1:7.

(ВИДЕО) ВАКА ТАГУВААТ БРАЗИЛЦИТЕ: Револт и бес по поразот со кој не можат да се помират!

Фактор - 09.07.2014

Откако Германија ги пеплоса соништата на милиони Бразилци нанесувајќи им го најголемиот пораз во историјата на Светското фудбалско првенство, полицијата мораше да интервенира на улиците на неколку ...

ФОТО Го погодил точниот резултат за Германија- Бразил и на уплата од 20 долари добил 46.380 долари

+инфо - 09.07.2014

Дебаклот на Бразилците против Германија на Мундијалот е нешто за кое ќе се зборува уште долго време, а иако никој не очекуваше ваква катастрофа само неколку мажи кои се занимаваат со обложување си го ...

Дебакл на Бразил, германците фуриозно до финале!

Сител - 09.07.2014

Германија не само што успеа да се пласира во финале, туку испиша нова историја во светскиот фудбал, понижувајќи го домаќинот Бразил со 1:7! Гол шоуто на тимот на Јоаким Лев го почна Томас Милер во 11 ...

Демонстрации и најмалку 11 приведени по поразот на Бразил од Германија

Локално - 09.07.2014

Најмалку 11 лица се приведени за време на немирите во неколку бразилски градови, започнати по загубата на националниот тим на Бразил на Светското првенство во фудбал.

Во повеќе бразилски градови синоќа нереди - има повредени и приведени

Канал5 - 09.07.2014

Најмалку 11 лица се приведени за време на немирите во неколку бразилски градови, започнати по загубата на националниот тим на Бразил на Светското првенство во фудбал.

Приведени навивачи, нереди, запален автобус по дебакалот на Бразил

МРТ - 09.07.2014

Најмалку 11 фанови на Бразил се приведени во вчерашните немири во неколку бразилски градови по натпреварот Германија – Бразил во кој земјата домаќин загуби со 1-7.

Резилот на Бразил!

Вечер - 09.07.2014

Како да не беше доволен резилот пред илјадниците Бразилци во публиката, па мајтап со репрезентацијата на Бразил се тераше и на интернет. Шеги на сметка на Бразил, без ронка милост се појавуваа на ...

Крос: Почувствувавме дека Бразилците се нерешителни

Локално - 09.07.2014

Репрезентативецот на Германија, Тони Крос беше определен за играч на натпреварот во победата на неговиот тим со 7:1 над Бразил во полуфиналето на СП 2014.

Милер: Божем бевме готови, а сега не кренавте до небото

Локално - 09.07.2014

Напаѓачот на Германија, Томас Милер остана цврсто на земјата, и покрај победата од 7:1 против Бразил вчера. Милер потсети на острите критики на медиумите кон него и неговите колеги по потешкиот успех ...

Медиумите во Бразил: Историски срам!

Локално - 09.07.2014

Бразилските медиуми изразија разочарување од тешкиот пораз со 1:7 против Германија во натпревар од полуфиналето на Светското првенство во фудбал. Тие го опишаа поразот како најсрамната страница во ...

Давид Луис: Сакам прошка од бразилскиот народ

Локално - 09.07.2014

Капитенот во вчерашниот натпревар за Бразил, Давид Луис побара прошка од 200 милиони Бразилци за поразот со 1:7 од Германија. “Почувствуваме дека не можеме да ги израдуваме навивачите. Не успеавме.

Алвеш: Ова понижување нема да ги обезвредни нашите кариери

Локално - 09.07.2014

Дефанзивецот на “Селесао”, Дани Алвеш смета дека поразот од Германија нема да фрли дамка врз кариерите на бразилските репрезентативци. Синоќа домаќините на СП 2014 добија силен шамар на свој терен, ...

Фернандињо: Бразил никогаш нема да го заборави овој натпревар

Локално - 09.07.2014

Фудбалерот на Бразил, Фернандињо не го криеше разочарувањето по катастрофалниот пораз со 1:7 од Германија во полуфиналето на Мундијалот. Еве што изјави полудефанзивецот на англискиот шампион ...

Пеле ги бодри Бразилците: Ќе го освоиме светското во Русија

Локално - 09.07.2014

Трикратниот светски шампион Пеле им вдахна храброст на своите сонародници по фијаското синоќа против Германија во полуфиналето на СП 2014. Селесао го претрпе најпонижувачкиот пораз во историјата, ...

Вооружен грабеж на Копакабана, немири во Рио и други градови (видео)

Локално - 09.07.2014

Бандити нападнаа навивачи на плажата Копакабана во Рио де Женеиро, кои го следеле на голем екран полуфиналето Бразил – Германија (1:7). Тие стрелале во воздух, по што упаднале во бар и ги зеле на ...

Седум мисли по дуелот Бразил – Германија

Локално - 09.07.2014

1. Фред не треба да станува жртвено јагне На крајот на срамното полуфинале за Бразил, на големиот екран на “Минеирао” се појави сликата на Фред, што предизвика бесни свирежи од страна на навивачите ...

ВИДЕО: Хаос по улиците на Бразил, разочараните навивачи запалија автобуси

МК News - 09.07.2014

Бандити нападнаа навивачи на плажата Копакабана во Рио де Женеиро, кои го следеле на голем екран полуфиналето Бразил – Германија (1:7). Тие стрелале во воздух, по што упаднале во бар и ги зеле на ...

Бразилските навивачи "збеснаа" по поразот од Германија

Сител - 09.07.2014

Срамниот пораз на Бразил во полуфиналето на Светското првенство против Германија, не беше прифатен најдобро од домашните подржувачи. Некои од нив, го напуштиле стадионот уште на полувремето, ...

Германија го сруши бразилскиот сон вреден 11 милијарди долари

Канал5 - 09.07.2014

Со победата од 7-1 синоќа во Бело Хоризонте во полуфиналето од светското фудбалско првенство, Германците буквално го понижија домаќинот и на најфудбалската нација во светот им го нанесоа најтешкиот ...

ВИДЕО: Навивачите на Бразил се степаа меѓу себе на трибините!

Сител - 09.07.2014

Распадот на бразилскиот тим на теренот за време на синоќешниот дуел против Германија, кој заврши со неверојатни 7: 1 за панцирите , резултира со незадоволство и кај навивачите на разил.

Мурињо го заштити Давид Луис

Локално - 09.07.2014

Менаџерот на Челзи – Жозе Мурињо, зборуваше за Давид Луис и за елиминацијата на Бразил во полуфиналето на СП 2014. “Селесао” загуби со катастрофални 1:7 од Германија и ќе игра во натпреварот за ...

Пеле: Бразил ќе биде шампион во 2018

Канал5 - 09.07.2014

Легендата на светскиот фудбал Пеле изјави дека шампион на следниот фудбалски Мундијал во Русија во 2018 година ќе биде тимот на Бразил. -Шестата титула светски шампион ќе ја освоиме во Русија.

ВИДЕО: Милер ги погребува бразилските фудбалери

Сител - 09.07.2014

Како во текот на целото Светско првенство, така и сега момците од „4-4-2oons“ направија урнебесен анимиран филм по мечот помеѓу Бразил и Германија. Како што е познато Бразил доживеа вистинска ...

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Канал5 - 09.07.2014

Легендарниот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Сител - 09.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

,,Бело Хоризонте “ се зави во црно по поразот на Бразил од Германија од 7 – 1

Канал5 - 09.07.2014

Трагедија во Бразил. Стадионот Бело Хоризонте се зави во црно по срамниот пораз на Бразил од Германија со 7 - 1. За само шест минути Бразилците примија дури четири гола од далеку подобрата ...

Бекенбауер: Што беше тоа?, Марадона: Знаев!

Вечер - 09.07.2014

На она што се случи не може да поверува и Гари Линекер, кој напиша: "Во речиси половина век, колку што го следам фудбалот, никогаш не сум видел нешто слично на ова вечерва" Натпреварот Бразил - ...

Бело Хоризонте црно за Бразилците

Вечер - 09.07.2014

Ноќта во вторникот во Бело Хоризонте беше вистински вулкан од емоции за навивачите на Бразил, кои беа скршени од тага и облеани во солзи, како и за Германците, кои бликаа од среќа и задоволство.

Германска седумка за вечен срам на Бразил

Вечер - 09.07.2014

"Панцирите" го декласираа домаќинот на турнирот, нанесувајќи му го најтешкиот пораз со неверојатни 7:1, за пласман во големото финале Точно дека звучи неверојатно, нереално, како научна фантастика, ...

Жерновски- Кога дното нема дно!

Либертас - 09.07.2014

Градоначалникот на скопската општина Центар Андреј Жерновски за измислиците дека е во Бразил на светското првенство и дека не остварил ниеден проект од ветените како што пишуваат владините медиуми ...

По катастрофата со Германија, ново знаме за Бразил!

Еден на еден - 09.07.2014

Владата на Бразил одлучи. Ова е новото знаме. Со право, нема ...

(ФОТО) Нереди во Бразил: Летаат камења и молотови коктели, запалено бразилското знаме, навреди за претседателката…

Бриф - 09.07.2014

Бразилската воена полиција уапси неколику лица на стадионот Минеирао во Бело Хоризонте, откако навивачите се степаа меѓу себе поради катастрофата од Германија, пишува локалниот Естадо де Минас.

Германија го победи домаќинот, оди во финале

еМагазин - 09.07.2014

Германија избори финале на 20. Светско првенство, откако во првото полуфинале го победи домаќинот Бразил со 7-1 (5-0). Германците со овој резултат му го нанесоа најтешкиот пораз на Бразил во неговата ...

Срам над срамовите!

Телеграф - 09.07.2014

Бразилските медиуми бргу го опишаа фудбалскиот пораз од 7:1 од Германија како „срам над срамовите “ и најзасрамувачки моменти во славната историја на фудбалската репрезентација Весниците и ...

Шегаџиите му удрија глобален сеир на Бразил (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 09.07.2014

Како што германската фудбалска машина беше безмилосна кон бразилскиот гол, така и расположените твитерџии безмилосно удрија врз Бразил Синоќешниот катастрофален пораз за Бразил донесе радост за ...

Македонските твитерџии „удрија“ по Бразил

еМагазин - 09.07.2014

Ги прашуваш Бразилците колку дена има во неделата и одма се лутат. Осетлив народ! Ina@mnogufina – Мрежата на Бразил може да поддржи 7G Мекица @plavaaa – Бразил забранил увоз на 7up за наредните 10 ...

Нов хит во Бразил: Сакате кафенце? Може 7 во 1?

Бриф - 09.07.2014

По катастрофата од Германија, не престануваат шегите на сметка на ...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Цел свет им фаќа сеир на Бразилците

Бриф - 09.07.2014

По катастрофата од Германија, Бразилците се главна тема на сеирџиите на ...

На фејсбук постирани 52 милиона статуси за Бразил и 35 милиона твитови

еМагазин - 09.07.2014

На фејсбук, дури 66 милиона корисници креирале повеќе од 200 милиони интеракции од кои дури 52 милиона се статуси и лајкови во врска со Бразил и фудбалскиот натпревар со Германија, пишува 1.мк.

(Галерија) Светот му се смее на Бразил, Бразилците протестираат и палат по улиците

еМагазин - 09.07.2014

Социјалните мрежи и портали се преплавени со монтажи на сметка на фудбалскиот меч од полуфиналето на Мундијалот во Бразил , во кој домаќинот изгуби од Германија со 7:1.

МАКЕДОНЕЦ ВО БРАЗИЛ: Брага ме пречека како да сум Господ (ФОТО)

Телеграф - 09.07.2014

Горан вели дека за време на настапите на бразилската репрезентација секоја продавница, или што и да е, престанувала со работа во тие два часа Бразилците се како Македонците .

Мик Џегер е баксуз за Бразилците

Телеграф - 09.07.2014

Да се потсетиме, легендата за проклетството на Џегер започна во 2010 година во текот на Светското првенство кога се појавуваше на натпреварите на Англија и „предизвикуваше пораз на Гордиот Албион“ на ...

Германија го згази Бразил: Светот во шок!

Вистина.мк - 09.07.2014

Германија му го нанесе најтешкиот пораз на Бразил во историјата Германија го победи Бразил со 7:1 со што му го нанесе најтешкиот пораз во историјата на СП, оваа генерација на „кариоките“ ќе биде ...

Ден потоа: Светот се шегува со Бразил

Вистина.мк - 09.07.2014

После секој катастрофален пораз, неуспех или некој настан кој го тресе светот, веднаш се јавува Фејсбук и Твитер јавноста, која никогаш не простува. Па, ниту Бразил не остана поштеден од вицевите, ...

Станија провоцира со задникот:Бразилци дали поради ова жалите што Србија не настапува на Мундијалот

Вистина.мк - 09.07.2014

Српската старлета признава дека е тажна поради поразот на бразилската фудбалска репрезентација, но тоа не ја спречи и понатаму да ги предизвикува разочараните Бразилците.

Победа која ќе влезе во историјата: Германија го прегази Бразил со 7:1

Press24 - 09.07.2014

Заврши првиот полуфинален меч од Мундијалот во Бразил. Она што се случуваше на теренот ќе се памети уште долго време - домашната екипа загуби од Германија со неверојатни 1:7.

Германија – прва селекција со осум мундијалски финалиња

SportMedia - 09.07.2014

Селекцијата на Германија урна еден куп рекорди вечерва со нереројатната победа со 7-1 против Бразил во полуфиналето на Светското првенство, што е најубедлива победа во една завршница.

Германците немаа милост, Бразилците изгубија 7:1!

NewTime - 09.07.2014

Германците безмилосно ја полнеа мрежата на Бразилците и се пласираа во финалето. Германија до 91 минута водеше 7:0. Голот за Бразил го постигна Оскар во 91 минута, Бразилските навивачи во текот на ...

Бразил од денеска е само земја на кафето и самбата: Бразил-Германија 1:7

Република - 09.07.2014

Во Бело Хоризонте Германците одиграа меч за историја на светскиот фудбал и без мака се пласираа во финалето Вечерва во Бело Хоризонте во првото полуфинале петкратниот светски шампион Бразил беше ...

Како сега изгледа статуата на Исус Христос во Рио? (ФОТО)

SportMedia - 09.07.2014

Вечерва и утре се очекува инвазија на сеирџиски постови, фотографии, статуси… за Бразилците. Ова е само ...

Германската машина го смели Бразилскиот циркуз

Во Штип - 09.07.2014

Германската репрезентација во секоја смисла на зборот го смели Бразил. Германија го посрамоти домаќинот на ова СП Бразил со резулат кој нема да го заборават никогаш, го преживеаа најтешкиот пораз на ...

За елиминацијата на Бразил виновен е – Џастин Бибер!? (ФОТО)

SportMedia - 09.07.2014

Бразилците не можат да се помират со историскиот пораз и неуспех во полуфиналето од Мундијалот, јавноста веќе бара виновници за катастрофата која допрва ќе зема пошироки размери… Но, има и такви кои ...

Најголемата провокација за Бразил дојде лично од – Марадона! (ФОТО)

SportMedia - 09.07.2014

Никој не можеше да го предвиди резултатот на мечот Бразил – Германија. Но, сега, како едвај да го дочекаа мигот најголемите (фудбалски) непријатели на Бразилците.

На очајот му нема крај: Бразилци го запалија своето знаме! (ФОТО)

SportMedia - 09.07.2014

Сосема разбирливо, Бразилците сѐ уште се во шок по неверојатниот дебакл кој вечерва кој доживеаја од „германската машинерија“, а револтот се искажува на најразлични начини.

Смешниот Бразил понижен од моќната Германија

Нетпрес - 09.07.2014

Не само што им се реваншираа за поразот во финалниот натпревар од пред 12 години, со историската победа од 7:1, репрезентативците на Германија го понижија националниот тим на Бразил, сред Бело ...

Немири во Бразил по дебаклот

Канал 77 - 09.07.2014

По улиците на многу бразилски градови избувнаа немири по загубата на националниот тим од Германија во полуфиналето на Светското првенство во фудбал, пренесоа агенциите.

Германија го посрамоти и понижи Бразил

Курир - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил откако во првото полуфиналето синоќа во Бело Хоризонте убедливо го победи домаќинот со 7:1.

Крокодилски солзи во Бразил (фото)

Република - 09.07.2014

Вчера во Бело Хоризонте во првото полуфинале петкратниот светски шампион Бразил беше декласиран од Германија со 1:7. „Панцерите“ демострираа врвен квалитет и од првата минути знаеја што сакаат во ...

Немири во Бразил по дебаклот

БезПардон - 09.07.2014

По улиците на многу бразилски градови избувнаа немири по загубата на националниот тим од Германија во полуфиналето на Светското првенство во фудбал, пренесоа агенциите.

Ете кој бил малерот: Мик Џегер на трибините во Бело Хоризонте! (ФОТО)

SportMedia - 09.07.2014

Да знаеше 60-илјадната публика на стадионот „Минеирао“ во Бело Хоризонте дека Мик Џекер се наоѓа на трибините, веројатно ќе го линчуваше. Згора на тоа малерозната рок ѕвезда со себе го носеше и синот ...

Милер дополнително ги понижи репрезентативците и фановите на Бразил

Нетпрес - 09.07.2014

Првиот напаѓач на Германија, Томас Милер, додатно ги изнервира репрезентативците и најверните фанови на Бразил со изјавата Германија многу полесно го елиминирал домаќинот на фудбалскиот мундијал ...

ФОТО: Насилство, солзи и хистерија во Бразил по поразот од Германија

Курир - 09.07.2014

Домаќинот на овогодишното Светско првенство во фудбал, Бразил, синоќа доживеа катастрофален пораз од Германија и ја пропушти шансата да се најде во финалето.

Мик Џегер виновен за поразот на Бразилците

Република - 09.07.2014

Фановите на бразилската репрезентација го пронајдоа виновникот за синоќешниот пораз од Германија. Според нив главната причина за поразот е легендарниот пејач Мик Џегер.

Цел Свет се исмејува со Бразилците (фото)

Република - 09.07.2014

По синоќешниот пораз на Бразилците од тимот на Германија, на социјалните мрежи не престануваат шегите на сметка на „кариоките“. Republika ...

Пеле е од Гана, Милер е командос, новото знаме на Бразил, солзите на Исус… (видео)

Република - 09.07.2014

Не престануваат досетките на социјалните мрежи за катастрофалниот пораз на Бразил од Германија од 1-7 во полуфиналето на светското првенство. Видеото содржи збир од повеќе смешни шеги на сметка на ...

Сколари за најлошиот ден во неговиот живот

Pixel.mk - 09.07.2014

Селекторот на Бразил, сосема очекувано, не беше премногу расположен по дебаклот на неговиот тим во полуфиналниот дуел со Германија, која ги декласираше „кариоките“ со ...

Фудбалските чуда не треба да се објаснуваат

Окно - 09.07.2014

Шпигел онлајн комплетната насловна страница на својот интернет портал ја посвети на победата на Германците. Меѓу текстовите со карактеристични наслови „Тага во Бразил“ (за состојбата на ...

Германија во екстаза после историската победа!

Таратур - 09.07.2014

Германската спортска јавност е во транс по величенствената победа на репрезентацијата во полуфиналето на Мундијалот во Бразил. Германија, во првиот полуфинален меч на СП, во Бело Хоризонте, го ...

ВИДЕО: Домаќинот декласиран и понижен пред својата публика, Бразил-Германија 1-7!

Турлитава - 09.07.2014

Германија е првиот финалист на Мундијалот во Бразил. Тие не само што успеа да се пласираат во финалето, туку испишаа нова историја во светскиот фудбал, декласирајќи го домаќинот Бразил со неверојатни ...

Мрежата на Бразил може да поддржи 7G – македонските твитерџии удрија по Бразил

Курир - 09.07.2014

Ги прашуваш Бразилците колку дена има во неделата и одма се лутат. Осетлив народ! Ina @mnogufina - Мрежата на Бразил може да поддржи 7G Мекица @plavaaa - Бразил забранил увоз на 7up за наредните 10 ...

Фернандињо: Никој нема да го заборави овој голем срам

Нетпрес - 09.07.2014

Одличниот играч за врска, Фернандињо е убеден дека ниту еден репрезентативец на Бразил, ниту еден фан на Бразил никогаш нема да го заборави срамниот пораз во полуфиналниот дуел против селекцијата на ...

Светот се мајтапи со Бразилците по катастрофалниот пораз од Германија

Окно - 09.07.2014

Веднаш по завршувањето на натпреварот помеѓу Бразил и Германија, кој Германците го добија со неверојатни 7-1, интернетот беше просто преплавен со подбивни коментари, слики, фотомонтажи и видео ...

Коментари на познатите за дебаклот на Бразил

Хајд Парк - 09.07.2014

Светската јавност уште долго ќе се занимава со полуфиналниот натпревар на 20-то Светско првенство, во кој Германија го понизи домаќинот Бразил со 7-1.

Фото од Бразил: Насловна, без наслов

Фама - 09.07.2014

Не заслужувате да се најдете на нашата насловна страница, како да им порачуваат од еден бразилски весник на своите фудбалери. Поразот во полуфиналето на Светското првенство долго ќе ги боли ...

Анимиран филм: Свештеникот Милер ги погреба Бразилците (ВИДЕО)

Курир - 09.07.2014

Како во текот на целото Светско првенство, така и сега момците од „4-4-2oons“ направија урнебесен анимиран филм по мечот помеѓу Бразил и Германија. Како што е познато Бразил доживеа вистинска ...

ВИДЕО: Гневните фанови запалија дрес на Бразил

Курир - 09.07.2014

Мала група на бразилски навивачи гневни од катастрофата и поразот од Германија со 7:1 го запалија националниот дрес. Очигледно под дејство на алкохол, но и револтирани од понижувањето од Германците, ...

ВИДЕО: Лицата на Бразилците пред и по мечот

Курир - 09.07.2014

Фотографот Даниел Нилсон објави видео направено пред и по мечот помеѓу Бразил и Германија. Видеото е снимено на најпознатата плажа во светот, бразилската Копакабана каде илјадници Бразилци се собраа ...

Анимирано издание во само 19 секунди, како Германија го декласира Бразил (видео)

Република - 09.07.2014

Одлично анимирано издание е хит на „Ју тјуб“, а во само 19 секунди прикажува како Германија го декласира Бразил со 7-1 во Бело Хоризонте. Во Бразил се игра мундијалот, а особено добро натпреварите во ...

Милер: Ми беше жал за Бразилците, но тоа е фудбал!

Таратур - 09.07.2014

Еден од најдобрите поединци кај германската репрезнтација Томас Милер е пресреќен после пласманот во финалето на Светското првенство, но истакна дека во еден момент почувствувал жал за противничките ...

Германците вчера беа ефикасни колку Англичаните на последните два Мундијали!

SportMedia - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија вчера со убедливи 7-1 ја прегази репрезентацијата на Бразил и постави неколку нови рекорди на фудбалските Мундијали. Со седумте погодоци во мрежата на „кариоките“, ...

ФОТО: Твитови на фудбалските ѕвезди за синоќешната катастрофа на Бразил

Курир - 09.07.2014

Катастрофалниот пораз на Бразил од 7:1 од Германија беше изненадување за сите, па и за многу познати фудбалери. Лукаку, Фалкао, Кејхил, Џерард со неверување го следеа мечот помеѓу Бразил и Германија ...

Санчез во Арсенал, Мората во Јуве, Манџукиќ во Атлетико

Pixel.mk - 09.07.2014

Покрај Мундијалот во Бразил во моментов актуелни се случувањата и на трансфер пазарот на кој шампионите на Италија и Шпанија си најдоа нови напаѓачи, а својот напад го засилија и ...

Бразилски навивачи го запалија дресот на Нејмар (видео)

Република - 09.07.2014

Група на бесни навивачи на Бразил го запалија националниот дрес со број 10, односно дресот на нивниот талентиран фудбалер Нејмар, кој поради повреда го пропушти полуфиналниот натпревар.

Видео: Германци „од друга планета“ испишаа историја во Бразил

Делчево Денес - 09.07.2014

Германија не само што успеа да се пласира во финале, туку испиша нова историја во светскиот фудбал, понижувајќи го домаќинот Бразил со 1:7! Гол шоуто на тимот на Јоаким Лев го почна Томас Милер во 11 ...

Пеле: Бразил ќе биде шампион во 2018!

Курир - 09.07.2014

Легендарниот фудбалер Пеле порача дека Бразил ќе биде шампион на наредното Светско првенство кое ќе се одигра во 2018-та година. -Шестата титула ќе ја освоиме во Русија. Браво за Германија.

Фото: Медиумите ги понижија Бразилците повеќе од Германците!

Таратур - 09.07.2014

Бразилските весници и веб-сајтови се едногласни дека тешкиот пораз на нивната репрезентација од 7:1 против Германија во полуфиналето на Светското првенство е најголемиот срам во богатата фудбалска ...

Каков кикс: Во кампањата против обложување, целата заштеда ја ставил на Германија! (ВИДЕО)

SportMedia - 09.07.2014

Дебаклот на Бразил во синоќешното полуфинале против Германија на Мундијалот го „предвиде“ и сингапурската кампања против обложување во која со денови на телевизија се вртел спотот во кој едно дете ...

Оптимистот Пеле: Бразил ќе биде шампион во 2018

SportMedia - 09.07.2014

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле изјави дека Бразил ќе биде шампион на Светското првенство во Русија во 2018 година. „Шестата титула светски шампиони ќе ја освои во Русија.

Погледнете како бразилските медиуми ја оценија играта на „Кариоките“ (ФОТО)

Спорт365 - 09.07.2014

Бразилските медиуми со атак кон репрезентативците на оваа земја. Најфудбалската земја во светот претрпе дебакл, шокантен пораз во полуфиналето од Светското Првенство кое се одржува токму во нивната ...

ФОТО: Еве ги најдобрите пародии за дебаклот на Бразил против Германија!

Sky - 09.07.2014

Катастрофалниот пораз на Бразил во дуелот со Германија (1:7) во полуфиналето од Светското првенство предизвика вистинска лавина од смешни коментари и фото-монтажи на социјалните мрежи.

Пародија за поразот на Бразил (ФОТО)

Спорт365 - 09.07.2014

Бразил целосно исмеан поради високиот пораз во синоќешниот меч. Селекцијата на Бразил, како домаќин на Светското Првенство во фудбал, синоќа забележа убедлив пораз од 1-7 од селекцијата на Германија ...

ВИДЕО КОЕ ОБЈАСНУВА СЕ`: Германската кригла прејака за бразилската чаша

Sky - 09.07.2014

Како Германците успеаја да го демолираат Бразил во полуфиналето на Светското првенство? Едноставен одговор е понуден во симпатичното видео во прилог. Погледнете..

Бразилски хулигани палеа дресови на Нејмар (ВИДЕО)

Спорт365 - 09.07.2014

Бразилските хулигани дивееа по синоќешниот пораз. Селекцијата на Бразил во полуфиналната фаза од Светското Првенство во фудбал кое се одржува токму во нивната земја, доживеа дебакл, каде со 1-7 беше ...

Ширле ја долови атмосферата од прославата на теренот (ВИДЕО)

Спорт365 - 09.07.2014

Германецот ја пренесе атмосферата. Синоќа во Бело Хоризонте, најфудбалската земја во светот, Бразил доживеа шокантен пораз каде во полуфиналната фаза од Светското Првенство кое се одржува токму во ...

На Фејсбук постирани 52 милиона статуси за Бразил и 35 милиона твитови

БезПардон - 09.07.2014

На фејсбук, дури 66 милиона корисници креирале повеќе од 200 милиони интеракции од кои дури 52 милиона се статуси и лајкови во врска со Бразил и фудбалскиот натпревар со Германија, пишува 1.мк.

Фотографијата која го обиколи целиот фудбалски свет

Спорт365 - 09.07.2014

Ниту насмевката на својата внука не го расположи верниот навивач на „Кариоките“. Фернандез од 1990-тата година ја прати селекцијата на Бразил, додека пак на овој Мундијал кој се одржува токму во ...

Бразилец го искрши телевизорот по поразот од Германија (ВИДЕО)

Спорт365 - 09.07.2014

Разочарувањето во Бразил е огромно. Селекцијата на Бразил забележа шокантен пораз од Германија со 1-7 во полуфиналето од Мундијалот кој што се одржува токму во Бразил.

Германците во транс по величенствената победа на фудбалерите над Бразил

Макфакс - 09.07.2014

Германската спортска јавност е во транс по величенствената победа на репрезентацијата во полуфиналето на Мундијалот во Бразил. Германија, во првиот полуфинален меч на СП, во Бело Хоризонте, го ...

Коментари на познатите за дебаклот на Бразил

Макфакс - 09.07.2014

Светската јавност уште долго ќе се занимава со полуфиналниот натпревар на 20-то Светско првенство, во кој Германија го понизи домаќинот Бразил со 7-1.

Германија ја наполни мрежата на Бразил

Lider - 09.07.2014

Фудбалерите на Германија се први финалисти на Светското првенство. Германците во полуфиналето на Мундијалот го декласираа Бразил со убедливи 7:1. Утре во место во полуфиналето ќе се борат селекциите ...

Германија го „уништи“ Бразил

Денешен - 09.07.2014

Незапирливата Германија го порази Бразил со 7-1 во првиот полуфинален меч на Светското првенство во Бело Хоризонте. Германците постигна пет гола во рок од 18 минути, а со тоа голема предност пред ...

За Бразил трагично , за Германија фантастично

Lider - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил откако во првото полуфиналето синоќа во Бело Хоризонте убедливо го победи домаќинот со 7:1.

Видео: Револтираните фанови на Бразил се тепаа меѓусебе

Денешен - 09.07.2014

За време на синоќешниот натпреват против Германија, бразилскиот тим беше катастрофално поразен. Бразил изгуби со неверојатни 7:1, а сето тоа резултираше со незадоволство кај навивачите на Бразил.

Видео: Катастрофалниот пораз од Германија причина за шега и пародија на сметка на Бразилците

Денешен - 09.07.2014

Не прастануваат шегите и пародијата на сметка на Бразилците после катастрофалниот пораз од Германија. Ова видео е сублимат на најдобрите. Погледнете! ...

Видео: Лицата на Бразилците пред и по мечот

Денешен - 09.07.2014

Фотографот Даниел Нилсон објави видео направено пред и по мечот помеѓу Бразил и Германија. Видеото е снимено на најпознатата плажа во светот, бразилската Копакабана каде илјадници Бразилци се собраа ...

Фото: Твитови на фудбалските ѕвезди за синоќешната катастрофа на Бразил

Денешен - 09.07.2014

Катастрофалниот пораз на Бразил од 7:1 од Германија беше изненадување за сите, па и за многу познати фудбалери. Лукаку, Фалкао, Кејхил, Џерард со неверување го следеа мечот помеѓу Бразил и Германија ...

ФОТО: Ново бразилско кафе со германски шмек 7 во 1!

Актуелно24 - 09.07.2014

Не престануваат шегите на сметка на Бразилците,. по катастрофалниот пораз од ...

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Lider - 09.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

Што коментираа познатите за дебаклот на Бразил?

МКД Прес - 09.07.2014

Светската јавност уште долго ќе се занимава со полуфиналниот натпревар на 20-то Светско првенство, во кој Германија го победи домаќинот Бразил со 7-1.

Бразил и Германија во поновата мундијалска историја

Оff.net - 08.07.2014

Великаните на светскиот фудбал редовно стигнуваат до завршницата на Мундијалите. Петкратниот Светски шампион има одиграно 11 полуфиналиња на кои загубил само еднаш во 1938.

Германска доминантност

Оn.net - 08.07.2014

Историската победа на Германија од 7:1 над Бразил прикажана во едно ...

Германците бараат одмазда за загубената круна во 2002

Екипа - 08.07.2014

Цели дванаесет години Германија чекаше да добие шанса за одмазда на еден мундијалски меч против Бразил, откако „панцирите“ загубија од „кариоките“ во финалето од СП 2002.

ШОК, КАТАСТРОФА, ТРАГЕДИЈА ЗА БРАЗИЛ… Нема спас од германската машина

Екипа - 08.07.2014

Највисокиот пораз во историјата на бразилскиот фудбал е од 1920 кога „кариоките“ загубија со 6-0 од Уругвај. Цели 94 години Бразилците немаат таков пораз, а сега на Мундијалот на кој тие се домаќини, ...

„Петардата“ на Германија во еден здив…

Екипа - 08.07.2014

Кобни 18 минути во Бело Хоризонте, кои Бразилците ќе ги паметат многу, многу години…Серијата ја отвори Томас Милер во 11.минута, а ја затвори Сами Кедира во 29.минута.

ПОНИЖУВАЊЕ: Бразил 1 – Германија 7

Екипа - 08.07.2014

Бразилците, на свој терен, на Мундијалот кој толку долго го очекуваа, доживеаја невидено понижување досега на полуфиналните пресметки во историјата на Светските шампионати со поразот од Германија од ...

СП 2014 второ најпосетено во историјата

Утрински - 08.07.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил е второ по посетеност во историјата на мундијалите. ФИФА објави дека просечната посетеност на натпреварите во досегашниот тек на првенството е 52.762 гледачи.

Неверојатно! 5:0 за Германија во првите 30 минути од полуфиналето! (ВИДЕО)

МКД - 08.07.2014

Германија фасцинантно поведе со 5 гола разлика за само половина час во полуфиналето со Бразил, оставајќи го домаќинот на Мундијалот со врзани нозе на зелениот терен.

СП во Бразил второ по посетеност во историјата

ЗаЗабава - 08.07.2014

Светската фудбалска организација (ФИФА), по четвртфиналните натпревари објави дека просечната посетеност на натпреварите на Мундијалот во Бразил е втора во историјата.

Давид Луиз трча 10 км повеќе од Пеле на еден натпревар

The Men - 08.07.2014

Дилемите дали Пеле, Марадона, Еузебио и останатите легенди на светскиот фудбал би биле ѕвезди доколку играат во денешниот фудбал остануваат отворени. За таа цел францускиот весник L’Equipe направи ...

Жерновски до Стевчо: Новопечен комито, што да ти донесам од Бразил?

А1 On - 08.07.2014

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски одговори на инсинуациите на Стевчо Јакимовски, градоначалник на Карпош, кој напиша дека, наводно, Жерновски ги запалил моторите и одлетал за Бразил.

Германија со желба да ги урне соништата на 200 милиони Бразилци

Спортклуб - 08.07.2014

Домаќинот на Светското првенство се соочува против репрезентацијата на Германија во првото полуфинале на овој Мундијал, по што „преживеаниот“ ќе се пласира во големото финале на Маракана во Рио на 13.

Јакимовски: Ако јас сум новопечен комита, тогаш Жерновски е новопечена комуњара!

А1 On - 08.07.2014

Јакимовски, му одговори на неговиот колега Жерновски кој се јави од Бразил, или од Грција, односно и тој незнае од каде… “Почитуван колега, не се замарај со поклони за мене, се што ми треба си имам.

Фудбалска катастрофа во Бразил, Германија води со 5-0

Н.Македонија - 08.07.2014

Германската фудбалска репрезентација во првото полувреме против Бразил води со 5-0 Брзото водство на Германија целосно ја растури играта на бразилските фудбалери, кои не можеа да се извлечат од шокот ...

Со стил кон титулата: Германија прв финалист!

Спортклуб - 08.07.2014

Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил, откако го совлада домашниот тим со неверојатни 7:1. Се беше јасно уште во првиот дел, кога во шест минути Германците постигнаа четири ...

Најголема победа во полуфинале во историјата на СП

Н.Македонија - 08.07.2014

Германија го победи Бразил со 7-1 во полуфиналето вечерва на Светското првенство во Бразил и тоа е најголемата победа на една репрезентација во полуфинале во историјата на светските фудбалски ...

Жерновски: Комита Стевчо, што да ти купам од Бразил?

+инфо - 08.07.2014

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски одговори на инсинуациите на Стевчо Јакимовски, градоначалник на Карпош, кој напиша дека, наводно, Жерновски ги запалил моторите и одлетал за Бразил.

Мурињо: Бразилците ќе го освојат Мундијалот

Локално - 08.07.2014

Менаџерот на Челзи, Жозе Мурињо предвидува дека Бразил ќе го освои домашното Светско првенство. “Мислам дека светската титула ќе стане сопственост на Бразил, бидејќи нивните играчи се делеа целосно и ...

СП: Полуфинале Бразил –Германија

Канал5 - 08.07.2014

Уште само четири средби остануваат до крајот на фудбалскиот Мундиjaл во Бразил. Вечерва светскиот шампионат ќе го добие првиот учесник во големото финале.

СП Бразил: Германците полни самодоверба?!

Сител - 08.07.2014

Германија е една од најстабилните селекции на Мундијалите. Го игра своето 12-то полуфинале и 4-то во последните четири изданија. Двапати се елиминирани во полуфиналните дуели а еднаш загубија и ...

Жерновски тера мајтап со Јакимовски: Новопечен комито, што да ти купам од Бразил?

Либертас - 08.07.2014

На инсинуациите од Стевчо Јакимовски во некои од провладините медиуми дека градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски е можеби во Бразил на Светското првенство во фудбал, покрај вчерашниот ...

Жерновски го поздрави Јакимовски: Новопечен комито, што да ти купам од Бразил?

Локално - 08.07.2014

На инсинуациите од Стевчо Јакимовски во некои од провладините медиуми дека градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски е можеби во Бразил на Светското првенство во фудбал, покрај вчерашниот ...

ФОТО:Додека Жерновски ужива во Бразил, Центар без поголем проект

Сител - 08.07.2014

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, се пофали на својот Фејсбук профил дека ужива во Бразил. Таму е извесен период, а денес и утре ќе ги проследи двата полуфинални натпревари од ...

И претседателката на Бразил со поддршка за Нејмар

Сител - 08.07.2014

Дека целата земја, Бразил, застана зад својата прва фудбалска ѕвезда Нејмар, потврдува и оваа слика, на која е претседателката на Бразил Дилма Русеф, На неа, претседателката Русеф позира во омилениот ...

Бразил згазен и посрамен – Германија им даде 7 гола.. (Фото)

МК News - 08.07.2014

Петкратниот светски шампион Бразил доживeа незапамтен дебакл на вчерашното прво полуфинале на 20-то Светско првенство.Шок, неверување и солзи се лееја на зелено-жолтите трибини во Бело Хоризонте.

Дилма Русеф ќе го врачи пехарот

Вечер - 08.07.2014

Претседателката на Бразил, Дилма Русеф, лично ќе му го врачи пехарот на новиот светски шампион, што ќе биде познат на 13 јули по финалниот натпревар на стадионот "Маракана" во Рио де Жанеиро.

Жерновски до Стевчо: Ценет новопечен комито, како си?

Бриф - 08.07.2014

Почитуван колега, драг комшијо, ценет новопечен комито, како си? Те поздравувам од Бразил. Веројатно знаеш, овде привршува светското првенство во фудбал.

Битката на „џиновите“ во Бело Хоризонте

Телеграф - 08.07.2014

Домаќините Бразил, инаку носители на пет светски титули, и трикратните шампиони Германија се среќаваат во пресметка за финале на стадионот Минеиро Единствените две репрезентации што имаат одиграно ...

Германија го „прегази“ Бразил

Телеграф - 08.07.2014

Германија е во финалето на Светското првенство во Бразил, откако во еден од најневеројатните натпревари во историјата на Светските првенства со 7:1 ги понижи Бразилците во Бело Хоризонте Шок за ...

НАЈАВА НА ДЕНОТ: Бразил ќе стори се да не се пее химната на Германија на Маракана!

Вистина.мк - 08.07.2014

Во првото полуфинале на Светското првенство се сретнуваат Бразил и Германија во 22 часот, а победникот на 13 јули ќе го играа финалниот натпревар на стадионот во Рио де Жаниеро.

ФОТО: Жерновски се фали дека ужива во Бразил, Центар без ниеден од ветените проекти

Вистина.мк - 08.07.2014

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, се пофали на својот Фејсбук профил дека ужива во Бразил. Таму е извесен период, а денес и утре ќе ги проследи двата полуфинални натпревари од ...

Мундијалот во Бразил втор по посетеност во историјата

Курир - 08.07.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил е второто по посетеност во историјата на мундијалите. Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави дека просечната посетеност на натпреварите во досегашниот ...

Бразил-Германија; Рекордери во битка за рекорди

Tip.com.mk - 08.07.2014

Големиот грандиозен полуфинален двобој меѓу Бразил и Германија е битка на апсолутните носители на сите поголеми рекорди на Светските првенства. Бразил е единствениот учесник на сите Мундијали до ...

Фердинанд типува на Германија

Нетпрес - 08.07.2014

Поранешниот репрезентативец на Англија и поранешен капитен на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд е убеден дека денешниот полуфинален дуел, помеѓу селекциите на Германија и Бразил ќе заврши со триумф ...

Пеле призна дека срце го боли

Нетпрес - 08.07.2014

Легендарниот репрезентативец на Бразил, Пеле, го искорити официјалниот профил кој го има познатата социјална мрежа “Твитер” за да признае дека се уште е во шок поради тешката повреда која ја заработи ...

Подолски: Притисокот е на Бразил

Курир - 08.07.2014

Бразил и Аргентина вечер го играат полуфиналниот натпревар на Светското првенство во Бразил. Напаѓачот на Германија Лукас Подолски истакна дека целиот притисок е на Бразилците, со оглед на фактот ...

Бразил како ранет лав во дуелот против Германија

Нетпрес - 08.07.2014

Точно дека чекаа 12 години, но репрезентативците на Германија најпосле добија шанса да му се реваншираат на Бразил за поразот во финалниот натпревар од Светското првенство во 2002 година кое се одржа ...

Германците вежбаа баскет пред дуелот со Бразил (ФОТО)

Спорт365 - 08.07.2014

„Панцирите“ се подготвуваат во пресрет на вечерашната пресметка. Селекциите на Бразил и Германија ја отвараат полуфиналната фаза од Светското Првенство во фудбал кое се одржува токму во Бразил.

ФОТО: Фан на Бразил го искрши телевизорот, а потоа доби нов од спонзорите на „Кариоките“

Курир - 08.07.2014

Еден фан на Бразил гледајќи го пенал-рулетот на неговата селекција против Чиле, реагираше многу емотивно и го искрши својот телевизор. Со овој негов потег Рафаел Гамбарин стана славен во Бразил ...

Мундијалот во Бразил втор по посетеност во историјата

Орбис - 08.07.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил е второто по посетеност во историјата на мундијалите. Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави дека просечната посетеност на натпреварите во досегашниот ...

Навивач го искрши својот ТВ уред, потоа доби нов

Спорт365 - 08.07.2014

Спонзор награди навивачи на Бразил кој си го искрши својот Телевизор. Пред одреден период низ социјалните мрежи кружеше видео во кое еден навивач на „Кариоките“ го уништува својот телевизор за време ...

ФОТО: Фан на Бразил го искрши телевизорот, а потоа доби нов од спонзорите на „Кариоките“

Орбис - 08.07.2014

Еден фан на Бразил гледајќи го пенал-рулетот на неговата селекција против Чиле, реагираше многу емотивно и го искрши својот телевизор. Со овој негов потег Рафаел Гамбарин стана славен во Бразил ...

ВИДЕО: Класика, финале помеѓу Бразил и Германија на СП 2002

Курир - 08.07.2014

Во пресрет на вечерашната полуфинална пресметка помеѓу Бразил и Германија (22:00 ч.)потсетување на головите и шансите од нивната пресметка во финалето на СП 2002.

Мурињо: Бразил е новиот светски шампион

Нетпрес - 08.07.2014

Најконтроверзниот тренер на демешницата, предводникот на лондонскиот премиерлигаш Чезли, Жозе Мурињо е убеден дека Бразил ќе биде новиот светски шампион.

Подолски убеден дека Бразил е под голем притисок

Нетпрес - 08.07.2014

Репрезентативецот на Германија, Лукас Подолски е убеден дека домаќинот на јубилејното 20. Светско првенство, селекцијата на Бразил чуствува поголем притисок пред денешниот полуфинален дуел кој ќе ...

НАЈАВА: Дуел на титаните, Бразил против Германија во првото 1/2 финале на Мундијалот

Турлитава - 08.07.2014

Репрезентациите на Бразил и Германија вечерва го играат пвото полуфинале на светското првенство во фудбал што од 12 Јуни до 13 Јули се одржува во Бразил.

Бразилецот кој од радост го скрши телевизорот, доби нов од – спонзор на „кариоките“ (ФОТО)

SportMedia - 08.07.2014

Бразилецот кој непромислено удри во ЛЦД-екранот на својот телевизот гледајќи го пенал-рулетот на „кариоките“ против Чиле во осминафиналето на Светското првенство, доби нов телевизор.

Германија сака одмазда за 2002: Ќе се леат ли солзи низ Бразил како во 1950?

SportMedia - 08.07.2014

Епска пресметка на најтрофејната светска нација Бразил против еден од најголемите европски великани Германија, вечерва (22 часот) ќе се соочат на „Минеирао“ во Бело Хоризонте во првото полуфинале за ...

ФОТО: Жерновски се фали дека ужива во Бразил, Центар без ниеден од ветените проекти

Курир - 08.07.2014

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, се пофали на својот Фејсбук профил дека ужива во Бразил. Таму е извесен период, а денес и утре ќе ги проследи двата полуфинални натпревари од ...

Фан на Бразил го искрши телевизорот, а потоа доби нов од спонзорите на „Кариоките“

Во Штип - 08.07.2014

Со овој негов потег Рафаел Гамбарин стана славен во Бразил бидејќи целата ситуација ја снимиле неговите пријатели со мобилен телефон. Токму ова видео е причина поради која една од компаниите спонзори ...

Најдобрите полуфинални натпревари на Светските првенства (видео)

Tip.com.mk - 08.07.2014

Денеска и утре со термин од 22:00 ч. на Светското првенство во Бразил 2014 ќе се одиграат полуфиналните натпревари. Вечерва домаќинот ќе ги одмери силите против Германија, а в среда Аргентина ќе се ...

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Бразил - Германија 0:5 на полувреме!!!

Курир - 08.07.2014

Неверојатен резултат по само 45 минути игра во првото полуфинале од Мундијалот во Бразил. Домаќинот, верувале или не, губи со 5:0 само по едно полувреме.

Бразил последен пат примил пет гола пред Втората светска војна

SportMedia - 08.07.2014

Петкратниот светски шампион Бразил доживува незапамтен дебакл на вечерашното прво полуфинале на 20-то Светско првенство, откако Германија за половина час им даде пет гола и си го обезбеди билетот за ...

Социјални мрежи: Германија против Бразил како ВМРО против СДСМ

Курир - 08.07.2014

Неверојатниот резултат од 5:0 на полувремето од мечот Германија-Бразил предизвика низа реакции на социјалните мрежи, многу шеговити коментари на сметка на Бразилците кои доживеаа класичен нокаут и се ...

Бело Хоризонте црно за Бразил: Германија ги прегази „кариоките“! (ФОТО+ВИДЕО)

SportMedia - 08.07.2014

Трикратниот светски и европски шампион Германија е првиот финалист на 20-от Мундијал, откако вечерва со невидено полчасовно шоу, машинеријата на Јоаким Лев го згази домаќинот Бразил и му го нанесе ...

СП: Германската ,,машина’’ го посрамоти домаќинот Бразил (ВИДЕО)

Спорт365 - 08.07.2014

Селекцијата на Германија е првиот финалист на Мундијалот во Бразил. Мундијалот во Бразил го доби својот прв финалист. Тоа е селекцијата на Германија која оствари неверојатен резултат.

Германија го прегази Бразил и избори пласман во финалето на СП

Макфакс - 08.07.2014

Германија избори финале на 20-то светско првенство, откако во првото полуфинале го прегази домаќинот Бразил со 7-1 (5-0). Германците му го нанесоа најтешкиот пораз на Бразил во неговата историја и ...

Подолски: Притисокот е на Бразил

Денешен - 08.07.2014

Бразил и Германија вечер го играат полуфиналниот натпревар на Светското првенство во Бразил. Напаѓачот на Германија Лукас Подолски истакна дека целиот притисок е на Бразилците, со оглед на фактот ...

Фото: Фан на Бразил го искрши телевизорот, а потоа доби нов од спонзорите на „Кариоките“

Денешен - 08.07.2014

Еден фан на Бразил гледајќи го пенал-рулетот на неговата селекција против Чиле, реагираше многу емотивно и го искрши својот телевизор. Со овој негов потег Рафаел Гамбарин стана славен во Бразил ...

Јужноамериканско-европски полуфинални битки на фудбалскиот Мундијал

24 Вести - 07.07.2014

Светскиот месец на фудбалот доаѓа до најжешката точка. Репрезентациите кои дефинитивно спаѓаат во супер тешка категорија дојдоа до пред крајот. Место во финалето има само за две.

Истражување на „Л’Екип“: Пеле во 1970 трчал 4 км на меч, а сега Давид Луиз истрча – 13,6 км

Екипа - 07.07.2014

Францускиот „Л’Екип“ одлучи преку свое истражување да направи една компарација на развојот на фудбалот низ годините, преку настапите на Светските првенства.

Светското првенство во Бразил второ по посетеност во историјата

А1 On - 07.07.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил е второто по посетеност во историјата на мундијалите. Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави дека просечната посетеност на натпреварите во досегашниот ...

Мундијалот во Бразил втор по посетеност во историјата

Н.Македонија - 07.07.2014

Досега на 60-те одиграни натпревари во Бразил вкупно на стадионите биле присутни 3.165.693 гледачи Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави дека просечната посетеност на натпреварите во ...

Жерновски не е во Бразил, Јакимовски измислува

Либертас - 07.07.2014

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски е на годишен одмор со семејството на море во Грција, велат од неговиот кабинет. Инсинуациите кои преку некој медиуми ги “ протура“ градоначалникот ...

Швајни: Бразил ги надминува границите на нормалното со цврстата игра

Локално - 07.07.2014

Халфот на Германија, Бастијан Швајнштајгер предупреди дека неговиот тим треба да внимава на многу цврстата игра на Бразил, која понекогаш ги преминува границите на нормалното.

Денот во кој убавиот фудбал умре

Локално - 07.07.2014

Дури плочките во соблекувалната на Бразил на стадионот “Сарија” беа преполни со неутешна тага. 5 јули 1982 година, Италија штотуку го победи Бразил со 3:2, уништувајќи еден сон, една идеја за ...

Муднијалот во Бразил втор по посетеност во историјата

Сител - 07.07.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил е второто по посетеност во историјата на Мундијалите. Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави дека просечната посетеност на натпреварите во досегашниот ...

Ријана топлес за Бразил

Вечер - 07.07.2014

Бразил уште пред четири дена ја победи Колумбија за пласман во 1/2-финалето на СП 2014, но пејачката Ријана реши да покаже каква е како навивачка. Сексапилната Ријана на својот Инстрагам постави ...

Неимар заедно со тимот, но само како гледач

Вечер - 07.07.2014

Медиумите во Бразил пишуваат дека Неимар пред своите блиски изјавил оти ќе направи се што е можно да заигра во финалето на СП 2014. Според гласините напаѓачот можел да излезе на терен, по серија ...

Германија по бразилскиот долг од пред 12 години

Вечер - 07.07.2014

Избраниците на Јоаким Лев имаат голем шанса да се реваншираат за поразот во финалето на СП 2002 од Бразил, во чии редови ќе ги нема повредениот Неимар и казнетиот Тијаго Силва Не само што добија ...

Неимар е 50% од силата на "кариоките"

Вечер - 07.07.2014

"Овој бразилски тим не е така голем како во минатото. Но, и покрај тоа, сметам, дека шансите за освојување на светската титула на наш терен се добри".

Oпштина Центар: Жерновски не е во Бразил туку во Грција, Стевчо измислува

Бриф - 07.07.2014

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски е на годишен одмор со семејството на море во Грција, велат од неговиот кабинет. Инсинуациите кои преку некои медиуми ги “протура“ градоначалникот ...

Нова повреда!Замената на Неимар не игра против Германија? (видео)

Вистина.мк - 07.07.2014

Нов голем проблем за селекцијата на Бразил! Освен што до крајот на мундијалот останаа без Неимар поради сериозна повреда која ја доби на натпреварот во четврт финалето со Колумбија, но и без Тијаго ...

Ријана топлес за Бразил (фото)

Република - 07.07.2014

Бразил пред неколку дена ја совлада екипата на Колумбија и се пласираше во полуфиналето на СП во Бразил, а Ријана реши да покаже дека и таа е голем фан на „кариоките“.

Мундијал на „селфија“: од трибините на СП објавени преку 38 милиони фотографии

SportMedia - 07.07.2014

Бразилските телекомуникациски оператори објавија дека Светското првенство во Бразил е вистински Мундијал на „селфија“ затоа што во просек по осум илјади фотографии се објавуваат од меч.

Ништо од најавеното чудо на Неимар

Нетпрес - 07.07.2014

Сензационалната информација, пласирана од бразилските медиуми дека тешко повредениот Неимар ќе се опорави и биде во комбинација за финалниот натпревар, експресно е демантирана од репрезентативниот ...

Фердинанд: Германија е фаворит против Бразил

Курир - 07.07.2014

Поранешниот фудбалер на англиската селекција Рио Фердинанд, изјави дека Германија ќе слави против домаќинот на Светското првенство, Бразил. Составот на Германија се пласираше меѓу четирите најдобри ...

Времеплов на „Панини“, во фокусот – Бразил vs Германија (ФОТО)

Спорт365 - 07.07.2014

Сликичките – опсесија за многумина, но и страст која трае долги години наназад. Во пресрет на првото полуфинале на Мундијалот во Бразил, меѓу домаќинот на големото натпреварување, и селекцијата на ...

Мундијалот во Бразил втор по посетеност на стадионите

Денешен - 07.07.2014

Светското првенство во Бразил е второ по посетеност со просечно 52.762 гледачи по натпревар, соопшти денеска Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА).

Мундијалот во Бразил втор по посетеност во историјата

Lider - 07.07.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил е второто по посетеност во историјата на мундијалите. Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави дека просечната посетеност на натпреварите во досегашниот ...