TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Биљана Секуловска - Евтини приказни - Смртна пресуда

Вест - 16.06.2012

Борбата сега некому, можеби, му изгледа јалова и бесмислена, по затворањето на телевизијата А2 и договорот на Владата со Здружението на новинарите за декриминализација на клеветата...

Ќе мутира ли каскадната одговорност во цензура?

Утрински - 16.06.2012

„Журнализмот е слободна професија и не може да има пазарење околу казните“: Ставре Џиков Колку декриминализацијата на клеветата и навредата договорена меѓу Владата и новинарскиот еснаф ќе ги реши ...

Ја олабавија клеветата, ги напнаа новинарите

Дневник - 16.06.2012

За тоа каков договор постигнаа ЗНМ и Владата, пресудни ќе бидат првите шест месеци од судското одлучување за декриминализираната навреда и клевета.

Извинувањето поважно од парите

Дневник - 16.06.2012

Своевремено, додека бев градоначалник на Гостивар за мене во еден медиум бомбастично и како скандал беше објавено дека ја користам позицијата и дека ќе го испратам синот на школување во САД.

Кожата на газдите на медиумите вреди дијаманти

Н.Македонија - 16.06.2012

Во медиумите досега божем владеела апсолутна анархија, новинарите си пишувале што сакаат, а уредниците не само што не ги контролирале нивните текстови туку ги оставале слободно да клеветат! ...

Закон не не спасува

Капитал - 15.06.2012

Големиот успех од договорот на Владата и на ЗНМ кој демек ќе го олесни функционирањето на македонските медиуми покрај претседателот на Здружението Насер Селмани и вицепремиерката Теута Арифи, се чини ...

Главните уредници координирано го напаѓаат договорот

Н.Македонија - 15.06.2012

Селмани тврди дека со законот за декриминализација на клеветата и навредата новинарите нема да бидат топовско месо за исполнување туѓи интереси Насер Селмани, претседател на ЗНМ Веднаш по објавата за ...

Клевета со 2.000 евра се лекува, но како се спречува?

Н.Македонија - 15.06.2012

Порано имаше голема слобода „жртвите“ да си определат колку пари ќе им требаат за да им помине душевната болка што им ја нанел некој новинарски натпис.

Што точно содржи договорот на ЗНМ и владата?

Капитал - 15.06.2012

Реакциите кои ги предизвика договорот меѓу владата и Здружението на новинари за декриминализација на клеветата и навредата и нивното уредување со законот за граѓанска одговорност во најголем дел се ...

Да живее самоцензурата!

Окно - 15.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија, со завчерашниот договор со Владата за висината на казните за клевета и навреда во таканаречениот дијалог за декриминализација на клеветата и навредата, ...

ЗНМ – Санино е „виновникот“ за брзиот договор со власта

24 Вести - 14.06.2012

Директорот на директоратот за проширување на ЕУ Стефано Санино е одговорен за брзиот договор помеѓу ЗНМ и власта за декриминализација на клеветата и навредата.

Селмани - Непотребна хистерија за декриминализацијата

Р.С.Европа - 14.06.2012

За претседателот на ЗНМ Насер Селмани договорот за декриминализација не е најдобар, но е компромис со дијаметрално спротивните ставови на владата.

Бура реакции по договорот за декриминализација на клеветата

Утрински - 14.06.2012

За претседателот на ЗНМ, Селмани „новинарите не може да бидат топовско месо во пресметките меѓу медиумите и неистомислениците“ Здружението на новинари на Македонија одговори на бројните критики по ...

Селмани не чувствува одговорност за договорот со Владата

Телма - 14.06.2012

По вчерашниот договор со Владата за декриминализација на клеветата, раководството на ЗНМ и новинарите сосема на спротивни страни.

Селмани: Бев избран да го решам проблемот

Утрински - 14.06.2012

Новинарите ги добија сите точки што ги бараа, тврди претседателот на ЗНМ Здружението на новинари на Македонија вчера одговори на многубројните критики по неочекуваното објавување на договорот со ...

Груевски го пофали договорот

Утрински - 14.06.2012

Декриминализацијата на клеветата е значаен чекор кон остварувањето на европските стандарди кон кои се стремиме, и добар модус дека со отворен и аргументиран пристап може да се постигне напредок.

Победа или уште посилен притисок врз медиумите

Утрински - 14.06.2012

Реакции од уредници: Никаде во светот новинарите и Владата не се договараат како ќе изгледа новинарството Дневниот весник „Вест“ вчера излезе со празна бела насловна страница.

Лоша вест за медиумите

Дневник - 14.06.2012

Бранко Ѓорѓевски Лоша и необјективна вест вчера на јавноста ~ испрати Здружението на новинарите на Македонија во копродукција со владините и меѓународните претставници за декриминализацијата на ...

Kазните ќе ги цензурираат медиумите

Дневник - 14.06.2012

Сопствениците на медиумите ќе станат цензори, а новинарите и главните уредници и натаму ќе стравуваат од високите парични казни доколку бидат тужени за клевета содржана во некој објавен прилог.

„Креваат хистерија зашто немаат со што да се борат“

А1 On - 14.06.2012

„Најодгворните сакаат да продолжат да се однесуваат неодгвороно“. Вака претседателот на ЗНМ Насер Селмани ги објасни бурните реакции за неговиот договор со Владата за декриминализција.

ЗНМ: Законските решенија за декриминализација ќе одат на јавна дебата

Капитал - 14.06.2012

Споделувањето на одговорноста и ограничувањето на паричните надоместоци за клевета и навреда се најпозитивните страни на договорот кој Владата и ЗНМ го постигнаа за декриминализацијата на овие дела.

ЗНМ: Новинарите нема да бидат топовско месо

Кајгана - 14.06.2012

Нема да има казна затвор за новинарите, одговорноста за тоа што ќе биде објавено во медиумот ќе ја делат новинарот, уредникот и сопственикот на медиумот и ќе се ограничат надоместоците за ...

Селмани : Решенијатa не се најдобри но се подобри од досегашните

Дневник - 14.06.2012

Решенијата кои ги договоривме со Владата за декриминализацијата на клеветата и навредата можебио не се најдобри но сепак се многу подобри од досегашните и од нив се незадоволни само оние кои сакаат ...

Новинарите: Подобро во затвор отколку со кредити да ги плаќаме казните

А1 On - 14.06.2012

Селмани : Креваат хистерија зошто немаат аргументи со што да се борат „Најодговорните сакаат да продолжат да се однесуваат неодговорно“ – вака претседателот на ЗНМ Насер Селмани ги објанси бурните ...

Став на Премиерот за договорот Влада – ЗНМ и за А2

А1 On - 14.06.2012

Би сакал на еден ден по постигнувањето на договорот за декриминализација на клеветата, иницијатива која Владата на барање на македонското Здружение на новинари ја прифати за дискусија, најпрвин да се ...

Груевски го поздрави договорот за декриминализација на клеветата

Дневник - 14.06.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата со кој, според него, се прави значаен исчекор кој се уште не се практикува ни во ...

ЗНМ и Владата се договорија... За чие добро?

Капитал - 14.06.2012

Договорот постигнат меѓу Владата и Здружението на новинари е одличен, повтори портпаролот на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, Петер Стано.

Груевски: Владата ќе биде отворена за соработка со новинарите

Кајгана - 14.06.2012

Премиерот Никола Груевски го поздрави договорот за декриминализација на клеветата што во средата го постигнаа Здружението на новинарите и Владата.

Груевски ја поздрави декриминализацијата на клеветата

Н.Македонија - 14.06.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата со кој, според него, се прави значаен исчекор кој се уште не се практикува ни во ...

Новинарите спакувани во европско-владин пакет

Алфа - 14.06.2012

Европската комисија е кумот на договорот меѓу владата и ЗНМ кој остро го осуди голем дел од новинарската заедница. ,,Дил,, ќе немало доколку во последен момент не се инволвирал Стефано Санино – ...

Селмани: Уредниците се хистерични

Дневник - 14.06.2012

Решенијата што ги договоривме со Владата за декриминализацијата на клеветата и навредата можеби не се најдобри, но сепак се многу подобри од досегашните и од нив се незадоволни само оние што сакаат ...

Груевски: Новинари, бидете горди со договорот!

+инфо - 14.06.2012

Во договорот меѓу Владата и Здружението на новинарите за декриминализација на клеветата и навредата и ограничување на казните се внесени најдобрите практики од земјите во регионот, а како база се ...

Здравковска: ЗНМ ме игнорира, си поднесувам оставка

+инфо - 14.06.2012

Регионалниот координатор на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) за Битола и Прилеп Жанета Здравковска, денеска поднесе неотповиклива оставка.

Селмани: Ставовите на „Вест“ се неосновани

+инфо - 14.06.2012

Ставот на уредувачкиот колегиум на весникот „Вест“, дека договорот меѓу Владата и Здружението на новинари претставува воведување автоцензура во медиумите, е неоснован и мене не ме обврзува, вели ...

Ако тој што го тужи новинарот умре, синот или ќерката може да го продолжат процесот!

+инфо - 14.06.2012

Со Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, кој деновиве предизвика вистинска револуција во фелата, која жестоко се противи против драконските парични казни за клевета и навреда, во ...

Новинарите: Селмани, оди си!

Либертас - 14.06.2012

Уште од почетокот не бев за разговори со власта. Во чие име Селмани преговарал со Теута Арифи. Тие седнале како две племиња и сега ај ќе правиме договор.

Груевски: СРД да не постапува селективно

Либертас - 14.06.2012

Разбирајќи ги чувствата на лицата кои досега функционирале во телевизијата, и свесен за обврската на членовите на Советот за радиодифузија за дословно почитување на законските норми, би истакнал дека ...

Санино ја забрзал работата за договорот меѓу владата и ЗНМ за декриминализација

Либертас - 14.06.2012

Стефано Санино, првиот човек во директоратот за проширување на ЕУ според информациите на телевизија 24 Вести завчера пристигнал во државата со единствена цел, да издејствува надминување на застојот ...

Груевски го поздрави постигнатиот договор со ЗНМ

МРТ - 14.06.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата со кој, според него, се прави значаен исчекор кој се уште не се практикува ни во ...

Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата

Сител - 14.06.2012

- Претседателот на Владата Никола Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата со кој, според него, се прави значаен исчекор кој се уште не се практикува ни во ...

Реакции на новинарите за декриминализацијата на клевета

Сител - 14.06.2012

Предлог законот за декриминализација на клеватата е добар и ќе го подгине степенот на независност на новинарите. ЗНМ го брани законското решение кое вчера го договорија со Владата.

Груевски за декриминализацијата на клеветата и за А2

Канал5 - 14.06.2012

Дозволете ми да го поздравам овој договор, со кој се прави еден значаен исчекор, кој дури ни во некои од најразвиените европски држави не е се уште пракса, се вели во писмениот став на премиерот ...

Арифи, Селмани и ЗНМ го закопаа новинарството

Вечер - 14.06.2012

Теута Арифи и Насер Селмани велат дека ја декриминализирале клеветата со тоа што ја намалиле казната за напишан збор, но ова е ординарна лага и манипулирање на јавноста.

Груевски: Декриминализација на клеветата е голем чекор кон европските стандарди

Точка - 14.06.2012

Декриминализацијата на клеветата е значаен чекор напред кон остварувањето на европските стандарди кон кои се стремиме, и добар модус дека со отворен и аргументиран пристап може да се постигне ...

„Вест“ со бела насловна: Вака отсега ќе изгледаат насловните страници

Primetime - 14.06.2012

Дневниот весник „Вест“ ги изненади своите читатели, денес излезе со целосно бела насловна страница, на која во долниот десен ќош има мало појаснување „Договорот меѓу ЗНМ и Владата, место ...

ЗНМ и Владата се договорија – клеветата декриминализирана

Канал 77 - 14.06.2012

Договор за декриминализација на клеветата на навредата и за висината на надоместокот за нематеријална штета е постигнат во среда меѓу преставници на Здружението на новинари на Македонија(ЗНМ) и ...

Груевски: Декриминализација на клеветата е голем чекор кон европските стандарди

Нетпрес - 14.06.2012

Декриминализацијата на клеветата е значаен чекор напред кон остварувањето на европските стандарди кон кои се стремиме, и добар модус дека со отворен и аргументиран пристап може да се постигне ...

Став на премиерот Груевски за договорот со ЗНМ

Курир - 14.06.2012

Премиерот Никола Груевски го поздрави вчерашниот договор на Владата со ЗНМ со кој беа усогласени ставовите за декриминализација на клеветата.

Груевски: Декриминализацијата на клеветата ќе им помогне на новинарите - треба да сме горди и охрабрени

Press24 - 14.06.2012

Премиерот Никола Груевски, денеска достави писмен став до медиумите, во кој го изразува задоволството од договорот за декриминилизација на клеветата.

Груевски: Новинарите да бидат горди на ваков договор

Sky - 14.06.2012

-Дозволете ми да го поздравам овој договор, со кој се прави еден значаен исчекор, кој дури ни во некои од најразвиените европски држави не е сеуште пракса, вели премиерот Никола Груевски во писмена ...

ЗНМ: Новинарите нема да бидат топовско месо во пресметката меѓу медиумите и неистомиселниците

Макфакс - 14.06.2012

Нема да има казна затвор за новинарите, одговорноста за тоа што ќе биде објавено во медиумот ќе ја делат новинарот, уредникот и сопственикот на медиумот и ќе се ограничат надоместоците за ...

Груевски: Владата ќе биде отворена за соработка со новинарите

Макфакс - 14.06.2012

Премиерот Никола Груевски го поздрави договорот за декриминализација на клеветата што во средата го постигнаа Здружението на новинарите и Владата.

Оставка на регионалниот координатор на ЗНМ за Битола и Прилеп

Макфакс - 14.06.2012

Во четвртокот до Управниот одбор на Здружението на новинари на Македонија, Жанета Здравковска, регионален координатор на ЗНМ за Битола и Прилеп поднесе неотповиклива оставка од оваа функција.

Договор за декриминализација на клеветата и навредата

Deutsche Welle - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата се договорија надоместокот за нематеријална штета да биде од две до 15 илјади евра.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализацијата

24 Вести - 13.06.2012

По неколку месечно префрлање на топката, ЗНМ и Владата конечно седнаа на маса и се договорија за декриминализацијата на клеветата и навредата.

Договор за декриминализација на клеветата и за висината на казните

Р.С.Европа - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Да живее самоцензурата!

Вест - 13.06.2012

Здружението на новинари на Македонија со договорот со Владата за висината на казните за клевета и навреда во таканаречениот дијалог за декриминализција на клеветата и навредата прифати замена на тези.

КЛЕВЕТАТА ЌЕ СЕ ПРЕФРЛИ ВО ГРАЃАНСКА ПОСТАПКА: За новинарот до 2.000, за главниот уредник 10.000, а медиумот до 15.000 ...

Вест - 13.06.2012

Декриминализација на клеветата и навредата, но и максимални казни за нематеријална штета со каскадна одговорност од новинарот, преку уредникот до медиумот договорија Здружението на новинарите на ...

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Утрински - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Договорени казните за клевета: за новинарот 2.000 евра, а за главниот уредник 10.000 евра

МКД - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата денеска се договорија за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ се согласи на казни и за новинари и за сопственици на медиуми

Телма - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

За новинарите и медиумите штетен договорот на знм со владата

Телма - 13.06.2012

Бела насловна страница на утрешното издание на дневниот весник „Вест“ во знак на револт против новиот закон за декриминализација на клеветата, кој го договорија Владата и Здружението на новинарите на ...

Падна договор меѓу ЗНМ и Владата

Дневник - 13.06.2012

Падна договор меѓу ЗНМ и Владата Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на ...

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Н.Македонија - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета ...

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Алфа - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата, и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата постигнаа договор за декриминализација на клевета

Капитал - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата договорија декриминализација на клеветата

А1 On - 13.06.2012

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата. Според договореното, казните за новинарите ќе бидат до 2.000 евра, за уредниците до 10.000 евра а за сопственикот на медиумот до 15.000 ...

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Идивиди - 13.06.2012

Скопје, 13 јуни 2012 (МИА) - Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот ...

ЗНМ и Владата се договорија - клеветата декриминализирана

Кајгана - 13.06.2012

Договор за декриминализација на клеветата на навредата и за висината на надоместокот за нематеријална штета е постигнат во среда меѓу преставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и ...

До 15.000 евра казна за клевета - за ова се испазарија ЗНМ и Владата!

Капитал - 13.06.2012

По неколкумесечно замрзнување на преговорите, падна договор меѓу Здружението на новинари и Владата. Казните за клевета и навреда ќе изнесуваат 2.000 евра за новинарот, 10.000 евра за главниот и ...

Време на компромиси: владата и ЗНМ се договорија за клеветата

Штипка - 13.06.2012

Здружението на новинарите и Владата направија компромис околу законот за декриминализација на клеветата и навредата. Постигнат е договор со што новинарите повеќе нема да одат затвор за овој прекршок, ...

Новинарите и владата конечно се договорија

Алфа - 13.06.2012

Клеветата ќе се декриминализира - владата и ЗНМ, по неколку месеци преговори, се договорија за оваа тема која е само еден сегмент од слободата на медиуми - прашање кое Брисел го стави на врвот ...

Вест: Да живее самоцензурата!

А1 On - 13.06.2012

По договорот на ЗНМ со Владата за декриминализацијата на клеветата, реакција од новинарската фела на социјалните мрежи. Дел од новинарите остро реагираат на договорот, прашуваат кој му дал мандат на ...

ЗНМ и Владата договорија казни за медиумите до 15.000 евра

+инфо - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

СДСМ бара каскадна одговорност и за државните функционери

+инфо - 13.06.2012

Опозицискиот СДСМ го поддржува договорот меѓу Владата и Здружението на новинари за декриминализација на клеветата и навредата, ограничување на паричните казни и каскадна одговорност, но порачуваат ...

Реакција на „Вест“: Да живее самоцензурата!

+инфо - 13.06.2012

Здружението на новинари на Македонија со договорот со Владата за висината на казните за клевета и навреда во таканаречениот дијалог за декриминализција на клеветата и навредата прифати замена на ...

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата и за висината на казните

Сител - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

„Вест“: Вака отсега ќе изгледаат насловните страници

Либертас - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и владата вчера постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Вечер - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Сител - 13.06.2012

Владата и ЗНМ постигнаа договор за декриминализација на клеветата и висината на надоместокот на нематерјална штета. Две илјади евра за авторот на текстот, 10 илјади за уредникот и 15 илјади за ...

Владата и ЗНМ се договорија за декриминализација на клеветата и за казните

МРТ - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ се согласи новинар осуден за клевета да плати 6 просечни плати

Канал5 - 13.06.2012

Владата и Здружението на новинарите постигнаа оптимален компромис за законот за декриминализација на клеветата и навредата.

Новинарите ќе плаќаат 2000 евра за клевета, уредниците 10 000

Вечер - 13.06.2012

Се укинува казната затвор која за клевета изнесуваше до 3 години, а за навреда до една година затвор, што значи дека според новиот закон, ако некој новинар биде осуден за клевета или навреда, нема да ...

Владата и ЗНМ се договорија за декриминализација на клеветата

Точка - 13.06.2012

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Клеветата е декриминализирана

Курир - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Владата и ЗНМ се договорија за декриминализација на клеветата

Нетпрес - 13.06.2012

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Клеветата повеќе не е кривично дело!

Press24 - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализацијата и клеветата- казни од 2.000 до 15.000 евра

Sky - 13.06.2012

На денешната средба, Здружението на новинари и владата постигнаа договор за декриминализација на клеветета а се договорија и за висината на надоместокот на нематеријална оштета.

Уредникот 10.000 евра, сопственикот 15.000 евра – Договорени казните за навреда или клевета

БезПардон - 13.06.2012

Се одржа средба на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Владата. Се постигна договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријалната штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Фама - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата, како и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата си дадода рака за декриминализација на клеветата

eReporter - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата постигнаа договор за декриминализација на делата клевета и навреда, како и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Владата и ЗНМ се договорија за декриминализација на клеветата и за казните

Таратур - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

"Вест" со бела насловна против зделката за клеветата

eReporter - 13.06.2012

Целосно бела е насловната страница на „Вест“ со појаснување дека ова може да очекуваат читателите по договорот меѓу ЗНМ и Владата за декриминализација на клеветата, со што според весникот се ...

ЗНМ и Владата се договорија - клеветата декриминализирана

Макфакс - 13.06.2012

Договор за декриминализација на клеветата на навредата и за висината на надоместокот за нематеријална штета е постигнат во среда меѓу преставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и ...

ЗНМ и Владата се договорија

Денешен - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Inpress - 13.06.2012

Скопје, 13. јуни 2012 (ИНПРЕС) Владата и ЗНМ постигнаа договор за декриминализација на клеветата и висината на надоместокот на нематеријална штета.

Новинарите бараат европскo судење за клеветата

Дневник - 12.06.2012

Со транспарентите „Стразбур му е мајка за тужбите“, „Многу тужби малку слобода“, „Селективната правда е најголема неправда“, „Охрабрете се - судете праведно“, „Судовите - стожер на демократијата“ и ...

Вратете ни ја криминализацијата! Сосе затвор...!

Капитал - 12.06.2012

„Животот може да ви помине во чекање брод. И тоа не е толку трагично! Ужасот настапува во моментот кога сфаќате дека сте чекале...

Повеќе штета отколку корист од преговорите на ЗНМ и Владата!

Капитал - 12.06.2012

Неуспешноста на досегашните преговори помеѓу Здружението на новинари и Владата и најавите за казни за оштета од дури 80 илјади евра за медиумите, не се доволна причина за ЗНМ да ги напушти ...

Новинарите на суд ги водат со полиција, а за политичарите не знаат ни каде живеат (ФОТО)

МКД - 11.06.2012

Новинарите протестираат пред Основниот Суд 1 во Скопје поради незадоволството од односот на судовите кои со високи казни вршат притисок врз професијата.

Протест на новинарите

Алфа - 11.06.2012

Новинарите денеска ќе протестираат пред Основниот суд Скопје 1. Тие се незадоволни од судовите, кои продолжуваат да водат предмети против новинарите, иако се уште траат разговорите меѓу Здружението ...

Новинарите ќе протестираат пред Основен суд – Скопје 1

Штипка - 11.06.2012

Денес со почеток од 12 часот, во организација на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), ќе се одржи протест на кој новинарите од државава ќе го искажат својот револт од состојбите со ...

ЗНМ: Самоцензурата полоша од цензурата

А1 On - 11.06.2012

„Многу тужби малку слобода“, „Душевна болка ја лекува вистината“, „Слобода на изразување“… Со овие транспаренти новинарите пред Основниот суд Скопје 1 го изразуваат своето незадоволство од ...

ЗНМ: Ако веќе не судат, нека судат по закон!

Капитал - 11.06.2012

На протестот организиран од Здружението на новинари, иако поддржан од мал број колеги, се прати барање до судиите да ја следат практиката од Европскиот суд од Стразбур, бидејќи како што истакна ...

Новинарите се кренаа против судиите и мечките

Штипка - 11.06.2012

Денес новинарите протестираа пред Основниот суд во Скопје, барајќи од праведните судии да се охрабрат и да не судат во бизарните процеси кои што се водат против новинарите.

Новинарите на протест пред кривичниот суд

Канал5 - 11.06.2012

Новинарите на мирен протест пред скопскиот кривичен суд го изразија незадоволството од начинот на кој некои судии ги решаваат тужбите за клевета и навреда против новинари.

Новинарите на протест пред Основниот суд Скопје 1

Sky - 11.06.2012

Здружението на новинари на Македонија информира дека денес излегува на протест пред Основниот суд Скопје 1. Како причина за ваквиот протест се наведува тоа што судиите и понатаму ги водат предметите ...

Протест на новинарите пред Основен суд 1 во Скопје

Канал 77 - 11.06.2012

Здружението на новинари на Македонија информира дека денес излегува на протест пред Основниот суд Скопје 1. Како причина за ваквиот протест се наведува тоа што судиите и понатаму ги водат предметите ...

Стоп за високите казни за новинарите, побараа од ЗНМ

Канал 77 - 11.06.2012

Судовите да прекинат со праксата на изрекување високи парични казни за клевета и навреда за новинарите и со донесувањето на одлуки во отсуство на обвинетиот новинар, побараа од ЗНМ на протестот пред ...

Стоп за високите казни за новинарите, побараа од ЗНМ

Макфакс - 11.06.2012

Судовите да прекинат со праксата на изрекување високи парични казни за клевета и навреда за новинарите и со донесувањето на одлуки во отсуство на обвинетиот новинар, побараа од ЗНМ на протестот пред ...