TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 оздравени пациенти, 20 нови случаи на ковид-19

Алсат-М - 10.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти. – Скопје 11 – Куманово 10 – Тетово 1 – Велес 2 Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-1, ...

Министерството за здравство: 20 нови случаи на ковид-19, оздравеле 24 лица

Телма - 10.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-11, Куманово-10, Тетово-1, Велес-2. Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ...

Досега вкупно 1.136 пациенти оздравеле од корона вирус

Фокус - 10.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-11, Куманово-10, Тетово-1, Велес-2. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата ...

20 нови случаи со КОВИД-19 од 275 тестирања, 24 оздравени пациенти

Сакам да кажам - 10.05.2020

Од 275 направени тестирање изминативе 24 часа се регистрирани нови 20 случаи со КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. Од новодијагностицираните пациенти 12 се од Скопје, 3 од Прилеп, 2 од Тетово и по еден случај има во Куманово, Битола и ...

НОВО ОТКРИТИЕ ВО ЛЕКУВАЊЕТО НА БОЛНИТЕ ОД КОРОНАВИРУСОТ – Тим на лекари во Њујорк откриле можно решение за потешките ...

Panacea.mk - 10.05.2020

Лековите кои спречуваат згрутчување на крвта, може да помогнат кај потешките случаи на КОВИД-19, покажало најново истражување. О ткритие на тимот од болницата Маунт Синаи воо Њујорк, би можело да помогне во решавање на големиот проблем со кој се ...

Нема починати, 20 новодијагностицирани со коронавирусот

Press24 - 10.05.2020

20 нови случаи со коронавирусот се регистрирани во изминатото деноноќие, а направени се 275 тестирања. Нема починати. Како што соопшти Министерството за здравство, Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти, 11 во Скопје, 10 во ...

Нови 20 заболени од коронавирус, 12 во Скопје

Р.С.Европа - 10.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ковид-19, информираа од Институтот за јавно здравје. Од новозаболените 12 се во Скопје, во Прилеп тројца, во Тетово двајца, во Битола, Гостивар и Куманово по еден.

МЗ: 24 оздравени и 20 новозаразени од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 10.05.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека Институтот за јавно здравје регистрирал 24 оздравени пациенти, односно, 11 во Скопје, десет во Куманово, два во Велес и еден оздравен пациент во Тетово.

Состојба до 10.05.2020: Направени се 275 тестови, потврдени 20 нови случаи

Црнобело - 10.05.2020

Погледнете детална состојба од последното деноноќие според соопштението на министерот... Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти. - Скопје 11 - Куманово 10 - Тетово 1 - Велес 2 Во изминатите 24 часа направени се 275 ...

20 нови случаи на коронавирус, 24 излекувани

OhridNews - 10.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти. Од нив 11 се од Скопје, 10 од Куманово, 1 од Тетово, 2 од ...

Убава вест: Оздравени уште 24 заболени од Ковид-19, вкупно 1.136

еМагазин - 10.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-11, Куманово-10, Тетово-1, Велес-2. Со оваа бројката на оздравени пациенти од коронавирусот во Македонија е 1.136.

Филипче: Денес оздравени се 24 пациенти и регистрирани се нови 20 случаи на Ковид-19

Frontline - 10.05.2020

Иако според последните бројки постоеше стравување дека Тетово може да е новото жариште на заразата од Ковид-19 кај нас, денес од таму има само еден позитивен случај на корона вирус. Министерот за здравство, Венко Филипче, преку пост на Фејсбук ги ...

Нова статистика: Потврдени нови 22 случаи, вкупно заболени 1.664

Фактор - 10.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 64 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа направени се 145 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-13, Прилеп-2 и Тетово-7.

Оздравени од Ковид 19 се 24 пациени, а потврдени се 20 нови случаи

Либертас - 10.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти. – Скопје 11 – Куманово 10 – Тетово 1 – Велес 2 Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-1, ...

20 нови случаи на коронавирус, од нив еден во Битола

Тера - 10.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти. – Скопје 11 – Куманово 10 – Тетово 1 – Велес ...

20 лица се новозаразени со Ковид-19

iPortal - 10.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти. – Скопје 11 – Куманово 10 – Тетово 1 – Велес 2 Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-1, ...

22 новозаразени од 145 тестирања, најмногу во Скопје

365 - 10.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 64 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство. По градови: – Скопје 17 – Куманово 9 – Прилеп 12 – Тетово 3 – Струга 12 – Охрид 9 – Гостивар 1 – Кичево 1 Во изминатите 24 часа направени се ...

20 нови случаи на КОВИД 19 од 275 тестирани, најмногу во Скопје

AKO - 10.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-1, Прилеп-3, Тетово-2, Битола-1, Гостивар-1. Досега во земјата се направени вкупно 19096 тестирања на КОВИД-19.

58 годишен Велешанец почина на инфективна клиника од коронавирус

MakPress - 10.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Виница-1.

Кој ќе одговара за погрешниот тест за корона кај 19-годишното момче од Кичево?

MakPress - 10.05.2020

Нема да се откажеме, ќе ја бараме правдината до крај, велат родителите на деветнаесет годишното момче од Кичево кое повеќе од два месеци се влечеше по болници каде лекарите од Кичево,Охрид и Скопје го лекуваа без точно утврдена дијагноза - а ...

Eдно починато лице на инфективна клиника, 36 новозаразени од Ковид -19 и 13 оздравени луѓе

Телма - 09.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Виница-1.

Потврдени 22 новозаболени од Ковид-19

Алсат-М - 09.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 145 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-13, Прилеп-2 и Тетово-7. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1664, бројката на ...

Прв случај на корона вирус во Берово

Фокус - 09.05.2020

Регистриран е првиот случај на заразен со корона вирус во Берово, покажа денешната најнова статистика за изминатото деноноќие. Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-7, ...

ЛЕКАРИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Колку долго трае опоравувањето од коронавирусот? Кај некои трае само една недела, а некои со ...

Panacea.mk - 09.05.2020

Лекарите во Центарот за периоперативна нега во Велика Британија велат дека пушењето, алкохолот, физичката активност и општо здравиот начин на живот прават голема разлика кога станува збор за опоравувањето од коронавирусот.

Еден починат, 36 новодијагностицирани со коронавирусот

Press24 - 09.05.2020

Едно лице почина како последица на коронавирусот во изминатото деноноќие, а регистрирани се 36 нови случаи. - На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 58 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката ...

Еден починат, 36 новозаразени со корона, најмногу во Тетово

Р.С.Европа - 09.05.2020

Во изминатите 24 часа потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 во Македонија, информираше Министерството за здравство. Од новозаболените седум се во Скопје, во Куманово четири, во Прилеп четири, во Тетово 12, во Велес 6, а во Гостивар, Пехчево и ...

36 нови случаи на заразени со ковид-19, еден починат и 13 оздравени

МКД - 09.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Виница-1.

Бели дробови, бубрези, срце, мозок… Коронавирусот може да остави трајни последици на овие органи

Слободен Печат - 09.05.2020

Со оглед на тоа што вирусот се појави само пред неколку месеци, научниците сега откриваат како коронавирусот влијае врз здравјето откако некое лице ќе закрепне. Раните докази укажуваат на тоа дека некои луѓе што оздравеле од ковид-19 можат да имаат ...

Прв случај на коронавирус во Берово

Макфакс - 09.05.2020

Во денешната статистика на заразени со Ковид-19 за првпат е забележан случај во Берово. Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, ...

Нови 36 случаи на COVID-19 во нашата држава

Кајгана - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти. По градови: - Скопје 6 - Куманово 2 - Прилеп 1 - Тетово 1 - Македонски Брод 1 - Пехчево 1 - Виница 1 Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови ...

Состојба до 09.05.2020: Направени се 411 тестови, позитивни се 36 лица

Црнобело - 09.05.2020

Објавено е новото соопштение за последната состојба на корона вирус во земјава - во продолжение детален преглед. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти. - Скопје 6 - Куманово 2 - Прилеп 1 - Тетово 1 - Македонски Брод 1 ...

Повторно пораст на заразени – нови 36 случаи на Ковид-19

Независен - 09.05.2020

Фото: Б. Грданоски Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, Гостивар-1, Пехчево-1 и Берово-1.

13 оздравени пациенти, 36 нови случаи со Ковид-19

Факултети - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти. Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, Гостивар-1, Пехчево-1 и ...

Коронавирусот повторно зема замав во Македонија: Почина велешанец, 36 нови случаи на Ковид19

Курир - 09.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, Гостивар-1, Пехчево-1 и Берово-1. Досега во земјата се направени вкупно 18821 тестирања на ...

МЗ: 13 оздравени пациенти, еден починат и 36 нови случаи на Ковид 19

Радио МОФ - 09.05.2020

Министерството за здравство информираше дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Виница-1.

Бројот на новозаразени од коронавирус повторно поголем од тој на оздравени

OhridNews - 09.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, Гостивар-1, Пехчево-1 и Берово-1. Досега во земјата се направени вкупно 18821 тестирања на ...

Се запали болница со пациенти од Ковид-19 во Москва, едно лице почина

Сител - 09.05.2020

Едно лица загина во пожар кој избил во болница во Москва каде што се сместени пациенти заразени од коронавирусот, пренесуваат странските медиуми. Пожарот наводно избувнал на приземјето, а пациентите се евакуирани во друг објект.

Ковид-19: Нови 36 заразени од 411 тестирани и еден починат

360 степени - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти. – Скопје 6 – Куманово 2 – Прилеп 1 – Тетово 1 – Македонски Брод 1 – Пехчево 1 – Виница 1 Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ...

36 нови случаи на коронавирус и 13 оздравени пацинети

Тера - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти. – Скопје 6 – Куманово 2 – Прилеп 1 – Тетово 1 – Македонски Брод 1 – Пехчево 1 – Виница ...

Бројот на новозаболени од коронавирус повторно расте, а власта сака избори

Република - 09.05.2020

Откако неколку денови бројот на позитивни од коронавирусот беше под 10, во последните два дена таа бројка повторно е голема. Денес се регистрирани нови 36 случаи на корона вирус од вкупно 411 тестови.

Потврдени 36 новозаразени, оздравени 13 и еден починат пациент од корона вирусот

Мета - 09.05.2020

Министерството за здравство информираше дека во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Тетово: 12 Скопје: 7 Велес: 6 Куманово: 4 Прилеп: 4 Гостивар: 1 Пехчево 1 Берово: 1 Регистрирани се и ...

Убава вест: Излекувани уште 13 пациенти од коронавирусот, вкупно 1.112

еМагазин - 09.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Виница-1. Вкупниот број на оздравени во Македонија е 1.112.

Почина велешанец, 36 нови случаи на Ковид19, 13 оздравени

24Инфо - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти. – Скопје 6 – Куманово 2 – Прилеп 1 – Тетово 1 – Македонски Брод 1 – Пехчево 1 – Виница 1 Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ...

Министерство за здравство: Потврдени 20 нови случаи на Ковид-19, 24 оздравени пациенти

Локално - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти. – Скопје 11 – Куманово 10 – Тетово 1 – Велес 2 Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-1, ...

Од 411 тестирани, 36 новозаболени од корона во земјава изминатите 24 часа

Gostivarpress.mk - 09.05.2020

Во изминатите 24 часа од направените 411 тестирања, потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 во земјава и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, Гостивар-1, Пехчево-1 и Берово-1.

Ковид-19 : 36 новодијагностицирани, 13 оздравени, активни 419 случаи

Frontline - 09.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, Гостивар-1, Пехчево-1 и Берово-1. Досега во земјата се направени вкупно 18821 тестирања на ...

Уште еден нов случај на коронавирус во Куманово

Кумановски м. - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти. – Скопје 11 – Куманово 10 – Тетово 1 – Велес 2 Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-1, ...

Во Пехчево оздраве првиот пациент со короронавирус, регистриран нов случај на заразен од Ковид-19

Опсервер - 09.05.2020

Пехчево, 9 мај 2020 () – Во Пехчево оздраве првиот пациент кој на 19 април 2020, беше регистриран како прв позитивен случај во оваа општина. Во моментот, како што потврдија од здравствениот дом во Пехчево, има нов случај на пациент со присуство на ...

(Видео) Гори болница во Москва во која се сместени пациенти заболени со коронавирус

24Инфо - 09.05.2020

Едно лица загина во пожар кој избил во болница во Москва каде што се сместени пациенти заразени од коронавирусот, пренесуваат странските медиуми. Пожарот наводно избувнал на приземјето, а пациентите се евакуирани во друг објект.

Пожар во болница во Москва во која се сместени заразени од коронавирусот, има и загинати

Точка - 09.05.2020

Досега едно лице го загубило животот во пожарот кој избил во болница во Москва во која се сместени пациенти заразени од коронавирус. Како што пренесуваат локалните медиуми, пожарот избил на приземје, а пациентите се евакуирани на друго одделение .

Нови 36 случаи на Ковид-19, 13 оздравени и 1 починат пациент

CivilMedia - 09.05.2020

– Скопје 6 – Куманово 2 – Прилеп 1 – Тетово 1 – Македонски Брод 1 – Пехчево 1 – Виница 1 Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, ...

Оздравени 9 пациенти, нема нозозаболени од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 64 оздравени пациенти. - Скопје 17 - Куманово 9 - Прилеп 12 - Тетово 3 - Струга 12 - Охрид 9 - Гостивар 1 - Кичево 1 Во изминатите 24 часа направени се 145 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на ...

Прв случај на коронавирус во Берово

Точка - 09.05.2020

Во денешната статистика на заразени со Ковид-19 за првпат е забележан случај во Берово. Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, ...

Во Пехчево оздраве првиот пациент со короронавирус, регистриран нов случај на заразен од Ковид-19

Либертас - 09.05.2020

– Во Пехчево оздраве првиот пациент кој на 19 април 2020, беше регистриран како прв позитивен случај во оваа општина. Во моментот, како што потврдија од здравствениот дом во Пехчево, има нов случај на пациент со присуство на Ковид-19, што е вкупно ...

Во Пехчево оздраве првиот пациент со короронавирусот, регистриран нов случај на заразен

еМагазин - 09.05.2020

Во Пехчево оздраве првиот пациент кој на 19 април 2020, беше регистриран како прв позитивен случај во оваа општина. Во моментот, како што потврдија од здравствениот дом во Пехчево, има нов случај на пациент со присуство на Ковид-19, што е вкупно ...

Нови 36 случаи на коронавирус во земјата, 13 оздравени, еден починат

Вечер Прес - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти, објави Министерството за здравство. – Скопје 6 – Куманово 2 – Прилеп 1 – Тетово 1 – Македонски Брод 1 – Пехчево 1 – Виница 1 Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а ...

Повторно голема бројка на заразени од корона, помалку оздравени

Фактор - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти од кои во Скопје се 6, Куманово два и по еден во Прилеп, Тетово, Македонски Брод, Пехчево и Виница. Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи ...

Немал претходни заболувања и контакт со потврден случај на Ковид-19, детали за починатиот пациент од Тетово

еМагазин - 09.05.2020

Министерство за здравство вчера информираше дека во ГОБ „8 септември“ починал пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на 28 април. Детали за починатиот соопшти и Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

Немал претходни заболувања, детали за починатиот пациент од коронавирусот од Велес

еМагазин - 09.05.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 58 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката пред една недела со тешка форма на болеста, приклучен на механичка вентилација од 6 мај, информираа вчера од ...

Прв случај на коронавирус во Берово

Н.Македонија - 09.05.2020

Во денешната статистика на заразени со ковид-19 за првпат е забележан случај во Берово. Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, ...

Во Пехчево оздраве првиот пациент со короронавирус, регистриран нов случај на заразен од Ковид-19

MakPress - 09.05.2020

Во Пехчево оздраве првиот пациент кој на 19 април 2020, беше регистриран како прв позитивен случај во оваа општина. Во моментот, како што потврдија од здравствениот дом во Пехчево, има нов случај на пациент со присуство на Ковид-19, што е вкупно ...

КОРОНАВИРУСОТ НЕ СТИВНУВА: Почина еден пациент- регистрирани нови 36 заболени!

Магазин - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. – Скопје 6 – Куманово 2 – Прилеп 1 – Тетово 1 – Македонски Брод 1 – Пехчево 1 – Виница ...

Расте бројот на заразени, заболени се околу 9 % од тестираните

Expres - 09.05.2020

Еден починат и 36 нови случаи на Ковид-19 во земјава во изминатото деноноќие, информираше Министерството за здравство. Според соопштението на Институтот за јавно здравје денеска се регистрирани 13 оздравени пациенти – во Скопје 6, во Куманово 2, во ...

411 тестирања, 36 заразени од коронавирус од кои 12 во Тетово

AKO - 09.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, Гостивар-1, Пехчево-1 и Берово-1. Досега во земјата се направени вкупно 18821 тестирања на ...

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, 24 оздравени

Мак. Весник - 09.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти. – Скопје 11 – Куманово 10 – Тетово 1 – Велес 2 Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-1, ...

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

24 Вести - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Почина 61-годишен тетовец заразен со корона вирусот, регистрирани 20 оздравени пациенти

Фокус - 08.05.2020

Пациент на возраст од 61 година ја изгуби битката со корона вирусот. Тој во болница бил примен на 28 април, а од Министерството за здравство информираат дека денес починал. -Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, ...

Почина пациент од Велес на 58 години, вкупната бројка достигна 91

Фокус - 08.05.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 58 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката пред една недела со тешка форма на болеста, приклучен на механичка вентилација од 6 мај, информираа од ...

Нови 14 заболени со Ковид-19

Телма - 08.05.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 14 нови случаи на Ковид -19, почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на 28 априла во ГОБ „8 септември“. На Институтот за јавно здравје денеска се регистрира 20 оздравени пациенти, по ...

Филипче: Секое неодговорно однесување на поединци или на групи може да нè врати на почеток на кризата

ТВ21 - 08.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше дека се регистрирани 20 оздравени пациенти, во Скопје – 1, Куманово – 9, Прилеп – 2, Велес – 7, Битола – 1 пациент.

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

Канал5 - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација.

14 нови случаи на коронавирус, 20 излекувани, еден починат

OhridNews - 08.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. Од нив еден пациент од Скопје, 9 од Куманово, 2 од Прилеп, 7 од Велес, 1 од ...

Филипче предлага: Полициски час од 19 часот за време на викендот

Press24 - 08.05.2020

Денеска се регистрирани 20 оздравени пациенти. За жал, има еден починат пациент од Тетово на возраст од 61 година хоспитализиран на 28 април. Направени се 242 тестирања, потвтрдени 14 нови случаи.

Ковид-19: Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

ММС - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Завршен планот за скрининг, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

Кајгана - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со COVID-19, потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (9), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко Филипче ...

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

Сител - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Од понеделник скрининг со по 400 до 500 тестирања дневно, се анализира и вчерашниот скок на бројот на нови заразени

МКД - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со ковид-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Состојба до 08.05.2020: Направени се 242 тестирања - позитивни се 14, a оздравени 20 пациенти

Црнобело - 08.05.2020

Каква е последната состојба во земјава, погледнете во продолжение во соопштението на Филипче. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. - Скопје 1 - Куманово 9 - Прилеп 2 - Велес 7 - Битола 1.

Завршен планот за скрининг кој треба да почне следната недела со ПСР-тестовите преку матичните лекари и стоматолози

Слободен Печат - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Филипче: Предложивме полицискиот час за викенд да биде од 19 до 5 часот наредниот ден

Кајгана - 08.05.2020

На денешната прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче извести за состојбата со COVID-19. Во последните 24 часа регистрирани се 14 нови позитивни на коронавирусот. Еден пациент почина во Тетово, додека 20 се оздравени.

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

Независен - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

Press24 - 08.05.2020

Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 33 новозаболени од коронавирусот, што бележи скок на нови позитивни на вирусот во последните неколку дена. Според министерот оа се резултати од само еден ден и од нив засега не може да се извлече заклучок ...

МЗ: 14 новозаразени, 20 оздравени и едно починато лице од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 08.05.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека Институтот за јавно здравје регистрирал 20 оздравени пациенти. Во изминатото деноноќие, од МЗ соопштуваат дека се потврдени 14 нови случаи на Ковид-19, односно, по градови регистирани се шест ...

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

А1 On - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Оздравени 20, еден починат и 14 новозаразени

Р.С.Европа - 08.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 20 оздравени пациенти во Скопје-1, Куманово-9, Прилеп-2, Велес-7 и Битола-1, а во ГОБ „8 Септември“ починал пациент од Тетово на возраст од 61 година, ...

Филипче: Секое неодговорно однесување на поединци или на групи може да нè врати на почеток на кризата

24Инфо - 08.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше дека се регистрирани 20 оздравени пациенти, во Скопје – 1, Куманово – 9, Прилеп – 2, Велес – 7, Битола – 1 пациент.

Денеска ќе се регулира викенд- полицискиот час, в сабота ќе се одлучува за новите „помеки“ мерки

Локално - 08.05.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе се разговара за тоа колку ќе трае полицискиот час претстојниот викенд, соопшти вчера министерот за здравство Венко Филипче.

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на новoзаразени

Frontline - 08.05.2020

Од почетокот на епидемијата во земјава, потврдени со КОВИД-19 се 1572, оздравени се 1079, а активни случаи има 404. Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ...

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

Опсервер - 08.05.2020

Скопје, 8 мај 2020 () – Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече ...

Регистрирани 20 оздравени пациенти, 14 нови случаи и еден починат

Мета - 08.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти, eден починат пациент од Тетово на возраст од 61 година, а во изминатото деноноќие потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 во земјава.

БИТКА СО КОРОНАВИРУСОТ: Нема потреба од „клиничкиот во Клинички“ што го градеа и промовираа Шеќеринска, Шилегов и ...

Денешен - 08.05.2020

Засега нема потреба од користење на „клиничкиот центар“ под шатори што го подигнаа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска, градоначалникот Петре Шилегов и министерот за здравство Венко Филипче, и со кој се сликаа и ја забавуваа ...

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

Скопје инфо - 08.05.2020

Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 33 новозаболени од коронавирусот, што бележи скок на нови позитивни на вирусот во последните неколку дена. Според министерот оа се резултати од само еден ден и од нив засега не може да се извлече заклучок ...

Убава вест: Оздравени уште 20 пациенти од корона вирусот, вкупната бројка е 1.099

еМагазин - 08.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-9, Прилеп-2, Велес-7 и Битола-1. Вкупната бројка на оздравени е 1.099.

Еден оздравен во Битола, денеска нов случај нема

Тера - 08.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. – Скопје 1 – Куманово 9 – Прилеп 2 – Велес 7 – Битола ...

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

CivilMedia - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Почина уште еден пациент заболен од корона вирусот, вкупната бројка изнесува 90

еМагазин - 08.05.2020

Министерство за здравство информира дека во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на 28 април. Вкупната бројка на починати изнесува 90. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Убава вест: Оздравени уште 20 пациенти од корона ...

Денеска ќе се реши каков полициски час нè чека за викендот

Република - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

Либертас - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Потврдени се 14 нови случаи на Ковид-19, 20 оздравени и 1 починат

iPortal - 08.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. – Скопје 1 – Куманово 9 – Прилеп 2 – Велес 7 – Битола 1. Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-5, Прилеп-2, ...

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

24Инфо - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Девет оздравени од коронавирус, нема новозаболени во Куманово

Kumanovo News - 08.05.2020

Нема нови случаи на зараени од вирусот КОВИД-19 во Куманово. Регистрирани се 9 оздравени пациенти. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. - Скопје 1 - Куманово 9 - Прилеп 2 - Велес 7 - Битола 1.

14 нови случаи на КОРОНАВИРУСОТ во Македонија, а еден пациент почина

Пулс24 - 08.05.2020

Денеска се потврдени 14 нови случаи на Ковид -19, а еден пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на 28 априла во ГОБ „8 септември“ почина. На Институтот за јавно здравје денеска се регистрира 20 оздравени пациенти, по градови во: ...

61-годишен пациент почина, 14 новозаразени од корона вирусот

Скопје инфо - 08.05.2020

Едне пациент почина, а 14 новозаболени лица од корона вирусот регистрирани се во изминатово деноноќие. Ова го соопшти пред малку Министерството за здравство. -Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на ...

Најнова вест: Само 14 новозаразени од коронавирус во Македонија за 24 часа

Centar - 08.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. – Скопје 1 – Куманово 9 – Прилеп 2 – Велес 7 – Битола 1. Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-5, Прилеп-2, ...

Потврдени 14 нови случаи на ковид 19, оздравени се 20 пациенти, почина 1 лице!

Магазин - 08.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. – Скопје 1 – Куманово 9 – Прилеп 2 – Велес 7 – Битола 1. Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-5, Прилеп-2, ...

Уште еден починат и 14 нови позитивни на Ковид-19 во Македонија

Expres - 08.05.2020

Институтот за јавно здравје во изминатите 24 часа во Македонија регистрира уште еден смртен случај и 14 нови заразени од коронавирус, како и 20 оздравени пациенти. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран ...

Потврдени 14 нови случаи на Ковид-19, еден починат, 20 оздравени

Мак. Весник - 08.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. – Скопје 1 – Куманово 9 – Прилеп 2 – Велес 7 – Битола 1. Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-5, Прилеп-2, ...

61 годишен пациент почина од Ковид 19, заразени уште 14 од 242 тестирани

AKO - 08.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. – Скопје 1 – Куманово 9 – Прилеп 2 – Велес 7 – Битола 1. Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-5, Прилеп-2, ...

И денеска регистриран починат пациент од коронавирус, 20 нови оздравени случаеви

MakPress - 08.05.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 14 нови случаи на Ковид -19, почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на 28 април во ГОБ „8 септември“. На Институтот за јавно здравје денеска се регистрира 20 оздравени пациенти, по ...

Денеска повторно намалување на бројот на новозаразени во однос на вчера

365 - 08.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти. – Скопје 1 – Куманово 9 – Прилеп 2 – Велес 7 – Битола 1. Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-5, Прилеп-2, ...

Шест нови пациенти примени на инфективна клиника и ГОБ „8 Септември“

MakPress - 08.05.2020

Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се два пациенти со потешка клиничка слика, а вкупно хоспитализирани 42. На кислородна поддршка се 16, а на механичка вентилација четири пациенти.

Завршен планот за скрининг од следната недела, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

MakPress - 08.05.2020

Скокот во бројот на нови инфицирани со КОВИД-19 – потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (девет), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венко ...

Рекордни 8.000 оздравени од коронавирус во Италија

ТВ21 - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден

Канал5 - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопштија здравствените власти. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, вкупно, речиси 215.000 луѓе се заразени со Ковид-19.

На пат кон Инфективната клиника почина заразен од Ковид-19, регистрирани 22 оздравени пациенти

Фокус - 07.05.2020

Во изминатите 24 часа, регистрирани се 22 пациенти кои оздравеле од Ковид-19, но има и еден смртен случај, информираат од Министерството за здравство. -Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, ...

70-Годишен пациент со КОВИД-19 почина на пат од Велес за Скопје, уште 33 случаи од 332 тестирања

Сакам да кажам - 07.05.2020

Триесет и три нови случаи на КОВИД-19 од 332 тестирања се потврдени во изминатите 24 часа, едно лице почина, а оздравени се 22 пациенти, соопшти Министерството за здравство. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје ...

Филипче: Апликацијата „Стоп корона!" ја имаат инсталирано 55 илјади лица и претставува сериозна алатка во рацете на ...

Канал5 - 07.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за најновите информации во врска со КОВИД-19 . „Денеска се регистрирани 22 оздравени пациенти, по градови: Скопје - 2, Куманово - 6, Штип - 3, Прилеп - 7, ...

Еден починат, 33 новозаразени и 22 оздравени последното деноноќие од корона вирусот

Канал5 - 07.05.2020

Во пресрет на најавеното олеснување на мерките од корона вирусот, денешниот број на новозаразени по неколкудневен пад повторно почна да се качува. 33 нови случаи дијагностицирани на Ковид 19, еден починат од Велес на 70 годишна возраст и оздравени ...

Филипче: Ја добивме првата битка со коронавирусот

24 Вести - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка дијагностицирани 1572 лица

ТВ21 - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

33 нови случаи на Ковид 19, почина едно лице

Алсат-М - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

МЗ: Еден починат, 33 новозаразени, 22 оздравени пациенти

Канал5 - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

Нови 33 заболени со Ковид 19, почина еден пациент

24 Вести - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1.572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице. Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

ТВ21 - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

24 Вести - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

Рекордни 8.000 оздравени луѓе во Италија за 24 часа

Фокус - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

Расте бројот на оздравени, состојбата под контрола само со одговорност

Канал5 - 07.05.2020

Оптимизмот на министерот се должи на тоа што во изминатите денови поголем е бројот на оздравени од новопотврдени на КОВИД-19 (вчера 44 наспрема 13), како и поради добрата состојба на пациентот кој 12 дена беше на респиратор во ГОБ „8 Септември".

Италија/Ковид-19: Рекордни 8.000 оздравени за 24 часа

24 Вести - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

Состојба до 07.05.2020: Бројот на новозаболени порасна за 33, оздравени се уште 22 пациенти

Црнобело - 07.05.2020

Министерот Филипче ја објави најновата состојба - бројот на новозаболени повторно порасна - погледнете детално во продолжение. Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти.

Во Италија починаа уште 274 пациенти заболени од ковид-19, новозаболени 1.400

Независен - 07.05.2020

Агенцијата за цивилна заштита на Италија објави дека во последните 24 часа во земјата од ковид-19 починале уште 274 лица, а нови 1401 се заболени од корона вирусот. Вкупно во оваа земја од последиците на ковид-19 починаа 29.958 луѓе, додека вкупно ...

Бројот на жртвите на коронавирусот во Фрaнција речиси 26.000, од понеделник ублажување на мерките

Нетпрес - 07.05.2020

Бројот на починатите во епидемијата на коронавирусот во Франција во четвртокот достигна речиси 26.000, соопштија здравствените власти, додека земјата од понеделник се подготвува за ублажување на мерките за ограничувања, со строги правила во ...

Не умира секој кој има корона од корона, нови откритија на геманските патолози

ММС - 07.05.2020

На Патолошкиот институт на Универзитетот “Лудвиг Максимилијан” во Минхен направена е обдукција на петмина пациенти кај кои постоело сомнеж дека имаат ковид-19. Тројца навистина биле заразени со корона вирусот, но не сите починале поради тоа.

Потврдени 33 новозаразени, оздравени 22 пациенти и еден починат

Кајгана - 07.05.2020

Во изминатите 24 часа, како што се посочува, направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1.

Италија/COVID-19: Рекордни 8.000 оздравени за 24 часа

Кајгана - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

Филипче: Имаме скок на новозаразени, состојбата мора внимателно да се следи следниве денови

Макфакс - 07.05.2020

Од направени 332 теста изминативе 24 часа се регистрирани 33 нови случаи кои дополнително ќе се анализираат за да се утврдат причините, извести министерот за здравство Венко Филипче. Тој нагласи дека сите мерки за заштита од коронавирусот остануваат ...

Коронавирус: Расте бројот на оздравени

ММС - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Расте бројот на оздравени пациенти, се подготвуваат протоколи за постепено враќање на животот во нормала

МКД - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

Press24 - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

Нетпрес - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

Филипче: Има скок на нови заболени, следните денови ќе се утврдува на што се должи тоа

Нова ТВ - 07.05.2020

Со денешните нови 33 случаи со коронавирус имаме скок на нови дијагностицирани пациенти и оваа ситуација ќе ја следиме во наредните наредните денови, за да видиме дали е случајност, некаква варијација или ќе биде некаков тренд, изјави министерот ...

Новозаболени 1.400,починаа 274 пациенти заболени од Ковид-19 во Италија

Сител - 07.05.2020

Агенцијата за цивилна заштита на Италија објави дека во последните 24 часа во земјата од ковид-19 починале уште 274 лица, а нови 1401 се заболени од корона вирусот. Вкупно во оваа земја од последиците на ковид-19 починаа 29.958 луѓе, додека вкупно ...

Расте бројот на оздравени, состојбата под контрола само со одговорност

Сител - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Италија/Ковид-19: Рекордни 8.000 оздравени за 24 часа

А1 On - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

Италија: Рекордни 8.000 оздравени од Ковид-19 за 24 часа

Независен - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

Рекорден број оздравени во еден ден во Италија, дури 8.014

Независен - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопштија здравствените власти. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, вкупно, речиси 215.000 луѓе се заразени со Ковид-19.

Секојдневно расте бројот на оздравени пациенти од коронавирусот

Press24 - 07.05.2020

Во последните неколку денови бројката на новозаразени од коронавирусот опаѓа, а бројот на оздравени драстично се зголемува. Министерот за здравство пак рече декаја добовме првата битка со коронавирусот,а во државата имаме и пациент кој после 12 дена ...

Расте бројот на оздравени пациенти во земјава, Владата наскоро ќе донесе одлука за отворање на кафетериите и ...

Слободен Печат - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Пациент почина на пат кон Инфективна, 33 нови случаи на Ковид-19 и 22 оздравени лица

Слободен Печат - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

33 нови случаи на коронавирус во земјава

Сител - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

Денес нови 33 потврдени случаи на Ковид-19, оздравени се 22 пациенти, едно лице е починато

ММС - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

Нови 33 случаи на коронавирус, едно лице почина

Макфакс - 07.05.2020

Министерството за здравство соопшти дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид-19 со што вкупната бројка на дијагностицирани порасна на 1.572 лица. Оздравени се 22 пациенти, а почина едно лице.

Расте бројот на оздравени, состојбата под контрола само со одговорност

А1 On - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Расте бројот на лица позитивни на коронавирус: Потврдени нови 33 случаи на Ковид-19, почина едно лице

Курир - 07.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице. Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се ...

Еден починат, а потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка дијагностицирани 1572 лица

Press24 - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

Нови 33 случаи на ковид-19 во земјава, 22 оздравени и еден починат

360 степени - 07.05.2020

Во текот на изминатото деноноќие потврдени се 33 нови случаи на ковид-19 во земјава, оздравени се 22 лица и едно лице почина, информира Министерството за здравство. „На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина ...

Рекорден број на оздравени пациенти од Ковид-19 во Италија

Слободен Печат - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

33 нови случаи на ковид-19, оздравени се 22 пациенти, едно лице почина

МКД - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани-2. Почина еден пациент, а потврдени се 33 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за ...

Италија: Рекордни 8 000 луѓе оздравени во еден ден

360 степени - 07.05.2020

Во Италија во изминатите 24 часа, 8 014 пациенти се регистрирани како оздравени од ковид-19, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93 245 луѓе.

Еден починат, потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка дијагностицирани е 1.572 лица

А1 On - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице. Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје – 2, Куманово – 6, Штип – ...

Почина пациент на пат за Инфективна, 33 новозаразени и 22 излечени од ковид-19

+инфо - 07.05.2020

На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 70 годишна возраст, кој од 4 мај бил хоспитализиран на инфективното одделение во болницата во Велес, а поради влошување на состојбата бил препратен ...

Нови 33 случаи на зараза со коронавирус, почина едно лице

Нетпрес - 07.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1.572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице. Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени ...

33 нови случаи и еден починат од Ковид-19 последново деноноќие

Радио МОФ - 07.05.2020

Министерството за здравство информира дека изминатото деноноќие потврдени се 33 нови случаи на Ковид 19, а оздравени се 22 пациенти, додека едно лице починало од коронавирусот. Починатиот е 70-годишен пациент од Велес, кој на 4 мај бил ...

МЗ: Почина пациент од Велес на пат кон Инфективната болница во Скопје

Press24 - 07.05.2020

Од Министерство за здравство денеска соопштија дека во изминатите 24 часа потврдени се 33 нови случаи на коронавирусот, додека едно лице починало. Според МЗ пациентот починал на пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје.

Денеска се оздравени 22 пациенти, новозаразени со коронавирус се 33

Факултети - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти, а во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања и потврдени се 33 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-11 Куманово-2 Штип-1 Прилеп-5 Тетово-2 Велес-9 Битола-2 Крива ...

Оздравени 22, еден починат и 33 новозаразени

Р.С.Европа - 07.05.2020

Министерството за здравство денеска информираше дека во последното деноноќие се потврдени 33 новозаразени со коронавирус, 22 оздравени и еден починат. „Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, ...

33 нови заболени од коронавирус, 22 излекувани, еден починат

OhridNews - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти. Од нив 2 во Скопје, 6 во Куманово, 3 во Штип, 7 во Прилеп, 1 во Тетово, 1 во Струга и 2 во ...

Пациентка без симптоми го пренела коронавирусот во одделот за нефрологија во германска болница, двајца починале

Макфакс - 07.05.2020

Коронавирусот влегол во одделот за нефрологија на Клиниката „Хајнрих Браун“ во Цвикау, Германија, а двајца пациенти починале. Според полициското соопштение, со коронавирус се заразиле девет пациенти и седум вработени на нефрологија.

Филипче: Денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти од Ковид-19

Слободен Печат - 07.05.2020

На Инфективната клиника има 44 пациенти, рече министерот, а во болницата „8 Септември“ има осум нови пациенти. Регистрирани се 22 оздравени пациенти, а за жал еден пациент од Велес починал на пат кон Инфективна клиника, изјави денеска министерот за ...

Дневен ковид-19 биланс: Едно починато, 22 излекувани, 33 нови случаи

Нова ТВ - 07.05.2020

Едно починато лице, 22 излекувани и 33 новозаболени и билансот на ковид-19 во земјава за изминатите 24 часа, истакнуваат од Министерството за здравство (МЗ). Смртниот случај е регистриран кај 70 годишен пациент од Велес кој починат на пат кон ...

Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, ќе анализираме дали е случајност или тренд

+инфо - 07.05.2020

Денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе следиме следните денови да видиме дали е случајност, варијација или тренд, рече министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција.

(ВИДЕО) Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, остануваат на сила сите мерки

А1 On - 07.05.2020

Од направени 332 теста изминативе 24 часа се регистрирани 33 нови случаи кои дополнително ќе анализираат за да се утврдат причините, извести министерот за здравство Венко Филипче. Тој нагласи дека сите мерки за заштита од коронавирусот остануваат на ...

Пациентите чии интеревенции беа откажани поради корона вирусот, ќе добијат приоритет но претходно ќе бидат тестирани

ММС - 07.05.2020

Пациентите чии интервенции беа откажани поради корона вирусот, ќе добијат приоритет, и истите ќе бидат тестирани на Ковид 19. „Работата и функционирањето на клиниките не зависи од средување на влезовите и излезите, ова е само една ситуација која ја ...

Здравствените власти признаа пропуст, но не и вина

Алфа - 07.05.2020

Деветнаесет годишното момче од Кичево кое повеќе од два месеци се влечеше по болници каде лекарите од Кичево,Охрид и Скопје го лекуваа без точно утврдена дијагноза,сепак не било заболено од коронавирус, иако во Институтот за јавно здравје се водеше ...

Се зголеми бројката на новозаразени: Денеска 33 нови, 22 оздравени и еден починат

Независен - 07.05.2020

Фото: Б. Грданоски Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. – Скопје 2 – Куманово 6 – Штип 3 – Прилеп 7 – Тетово 1 – Струга 1 – Кочани 2 Во изминатите 24 часа направени се 332 ...

Италија/Ковид-19: Рекордни 8.000 оздравени за 24 часа

Опсервер - 07.05.2020

Рим, 7 мај 2020 () – Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245.

Новозаболени 33 лица, почина пациентка од Велес

Фактор - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти, а има 33 нови случаи. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починал пациент од Велес на 70 годишна возраст, кој од 4 мај бил хоспитализиран на ...

Филипче: Комисијата не расправа за изборниот процес, најважно е јавното здравје

Мета - 07.05.2020

Во ниеден момент на состаноците со Комисијата за заразни болести, не се дискутирало за изборниот процес. Било каква мерка, препорака менување на полициски час, ќе биде исклучиво донесено врз основа на сознанијата на новодијагностицираните пациенти.

Едно лице почина од ковид-19 на пат до болница од Велес до Скопје, потврдени 33 нови случаи и 22 оздравени

Република - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

Потврдени 33 нови случаи со Ковид 19, оздравени 22 пациенти, еден починат

CivilMedia - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје -2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани – 2. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес ...

Состојбата во Битола со коронавирусот

Тера - 07.05.2020

Денеска нема новооздравени пациенти во Битола. Во болницата во Битола се лекуваат 4 пациенти, а на домашно лекување се следат 3 пациенти. Во Битола денеска нови два случаи на коронавирус. Според информацијата на министерството за здравство се работи ...

Потврдени 33 нови случаи со Ковид 19, оздравени 22 пациенти, еден починат

Вечер Прес - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје -2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани – 2. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес ...

Двајца новозаболени и 6 излекувани во Куманово изминатото деноноќие

Кумановски м. - 07.05.2020

Повторно расте бројот на заболени, 33 нови случаи се регистрирани во државата, од кои два во Куманово, добра вест е што расте и бројот на излекувани од коронавирусот. Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти.

Нови 33 случаи на коронавирус, едно лице почина

iPortal - 07.05.2020

Министерството за здравство соопшти дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 со што вкупната бројка на дијагностицирани порасна на 1.572 лица. Оздравени се 22 пациенти, а почина едно лице.

Нови 33 случаи на коронавирус во Македонија

Centar - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти. – Скопје 2 – Куманово 6 – Штип 3 – Прилеп 7 – Тетово 1 – Струга 1 – Кочани 2 Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: ...

Потврдени 33 нови случаи со Ковид 19, оздравени 22 пациенти, еден починат

Опсервер - 07.05.2020

– Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје -2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани – 2. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес ...

Потврдени 33 нови случаи со Ковид 19, оздравени 22 пациенти, еден починат

Точка - 07.05.2020

Министерството за здравство соопшти дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид-19 со што вкупната бројка на дијагностицирани порасна на 1.572 лица. Оздравени се 22 пациенти, а почина едно лице.

33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка дијагностицирани 1572 лица

MTM - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА: Една третина од 1.539 заразени се од Скопје со 515, следи Куманово со 402 случаи, оздравеле ...

Денешен - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

МЗ: Повторно голем скок на бројот на новозаразени 33 лица со коронавирус во Македонија, 22 оздравени и еден починат

Денешен - 07.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице. Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се ...

Потврдени 33 нови случаи со Ковид 19, оздравени 22 пациенти, еден починат

Скопје инфо - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје -2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани – 2. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес ...

Пациентка без симптоми го пренела коронавирусот во одделот за нефрологија во германска болница, двајца починале

24Инфо - 07.05.2020

Коронавирусот влегол во одделот за нефрологија на Клиниката „Хајнрих Браун“ во Цвикау, Германија, а двајца пациенти починале. Според полициското соопштение, со коронавирус се заразиле девет пациенти и седум вработени на нефрологија.

Потврдени 33 нови случаи со Ковид 19, оздравени 22 пациенти, еден починат

Либертас - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје -2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани – 2. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес ...

Оптимизам во Италија: Рекордни 8.000 оздравени од коронавирусот за 24 часа

Денешен - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

Италија/Ковид-19: Рекордни 8.000 оздравени за 24 часа

Либертас - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

24Инфо - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

Расте бројот на оздравени, состојбата под контрола само со одговорност

Либертас - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

Вечер Прес - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

33 нови случаи позитивни на Ковид 19, почина едно лице

Локално - 07.05.2020

Нови 33 случаи на заболени од корона вирусот се регистрирани во изминатите 24 часа, информираат од Министерството за здравство. Во текот на вчерашниот ден имаше само 13 новозаболени, што значи дека бројот на заразени повторно расте.

Филипче: Има скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

Република - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

Нови 33 случаи на коронавирус, едно лице почина

24Инфо - 07.05.2020

Министерството за здравство соопшти дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 со што вкупната бројка на дијагностицирани порасна на 1.572 лица. Оздравени се 22 пациенти, а почина едно лице.

Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

Опсервер - 07.05.2020

Скопје, 7 мај 2020 () – Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за ...

(ВИДЕО) Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

Либертас - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

Има скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

Frontline - 07.05.2020

Во изминатото деноноќие, нагласи Филипче, на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се тројца пациенти, а вкупно хоспитализирани се 44 од кои на кислородна поддршка се 15, а на механичка вентилација се четворица пациенти.

Расте бројот на оздравени, состојбата под контрола само со одговорност

Опсервер - 07.05.2020

Скопје, 7 мај 2020 () – Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека ...

Секојдневно расте бројот на оздравени пациенти од корона вирусот

Скопје инфо - 07.05.2020

Во последните неколку денови бројката на новозаразени од коронавирусот опаѓа, а бројот на оздравени драстично се зголемува. Министерот за здравство пак рече декаја добовме првата битка со коронавирусот,а во државата имаме и пациент кој после 12 дена ...

Филипче: Имаме скок на новодијагностицирани, следните денови ќе се утврдува на што се должи

Бриф - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

Ковид 19 ги напаѓа белите дробови, срцето, мозокот, бубрезите, крвните садови, но и репродуктивните органи кај мажите

Република - 07.05.2020

Од Ковид 19 може да страдаат белите дробови, срцето, мозокот, бубрезите, крвните садови, а можни се последици и на репродуктивните органи кај мажите бидејќи многумина заразени со коронавирус добиле воспаление на тестисите, пишува порталот ...

(ФОТО) Здравствени работници најдоа начин да ги орасположат пациентите од коронавирус

Женски магазин - 07.05.2020

Медицински лица најдоа начин како да ги расположат пациентите од коронавирус во болници низ целиот свет. Тие си прикачуваат слика со насмевка од нив, преку заштитната опрема. Други од здравствените работници, исто така беа иновативни и изработија ...

Филипче: Денеска имаме еден скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го пратиме во следните денови за да видиме ...

CivilMedia - 07.05.2020

Денеска имаме еден скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го пратиме во следните денови за да видиме дали е случајност, некоја варијација или ќе биде некаков тренд. Тоа се резултати од само еден ден, и не можеме да заклучиме ништо само од ...

Нови 33 заразени со коронавирусот, раст на бројот во однос на изминатите денови

еМагазин - 07.05.2020

Министерство за здравство информира дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 и вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 1.572 лица. Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а нови случаи се регистрирани во: Скопје-11, ...

Филипче: Апликацијата „Стоп корона!” ја имаат инсталирано 55 илјади лица и претставува сериозна алатка во рацете на ...

24Инфо - 07.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за најновите информации во врска со КОВИД-19 во Република Северна Македонија. „Денеска се регистрирани 22 оздравени пациенти, по градови: Скопје – 2, Куманово ...

Расте бројот на оздравени, состојбата под контрола само со одговорност

24Инфо - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Убава вест: Оздравени 22 пациенти заболени од коронавирусот, вкупната бројка е 1.079

еМагазин - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани-2. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 70 ...

Откако му се влошила состојбата, 70-годишен велешанец починал од коронавирусот на пат кон Скопје

еМагазин - 07.05.2020

Министерство за здравство информира дека на пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 70 годишна возраст, кој од 4 мај бил хоспитализиран на инфективното одделение во болницата во Велес, а ...

Новозаболени 1.400,починаа 274 пациенти заболени од Ковид-19 во Италија

4NEWS - 07.05.2020

Агенцијата за цивилна заштита на Италија објави дека во последните 24 часа во земјата од ковид-19 починале уште 274 лица, а нови 1401 се заболени од корона вирусот. Вкупно во оваа земја од последиците на ковид-19 починаа 29.958 луѓе, додека вкупно ...

33 нови случаи на коронавирус, од нив два во Битола

Тера - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти. – Скопје 2 – Куманово 6 – Штип 3 – Прилеп 7 – Тетово 1 – Струга 1 – Кочани ...

Во Куманово втор ден нема новозаболени само оздравени од коронавирус

Kumanovo News - 07.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 21 оздравен пациент во: Скопје-8, Куманово-6, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Велес-1, Кочани-1 и Македонски Брод-1.

Потврдени 33 нови случаи со Ковид 19, оздравени 22 пациенти, еден починат

Бриф - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје -2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани – 2. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес ...

Во Куманово еден позитивен и 12 оздравени од коронавирус

Kumanovo News - 07.05.2020

Во изминатото деноноќие во Куманово е регистриран еден позитивен на КОВИД-19, а 12 пациенти се оздравени. Министерството за здравство, денеска информираше дека Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти: Скопје 5, Куманово 12, ...

Во Куманово два нови случаи на коронавирус и шест оздравени

Kumanovo News - 07.05.2020

Двајца новозабоени и шест оздравени од коронавирус се регистрирани во изминатото деноноќие во Куманово. Во Институтот за јавно здравје, како што информираше Министерството за здравство, денеска се регистрира 22 оздравени пациенти: Скопје 2, Куманово ...

Регионот на Гостивар без нови корона случаи 10-тина дена, во тетовско бројката расте

Gostivarpress.mk - 07.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. По региони новозаболените се од: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива ...

Ја добивме првата битка: Расте бројот на оздравени пациенти од Ковид 19 во земјава

Локално - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Потврдени 33 нови случаи со Ковид-19, оздравени 22 пациенти, почина едно лице

Мета - 07.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја се искачи на 1.572. Во изминатово деноноќие од Ковид-19 почина едно лице на 70-годишна ...

Додека во Македонија се готват протоколи, во Србија дојде живот!

Вечер Прес - 07.05.2020

Расте бројот на оздравени од Ковид -19, состојбата под контрола.Како што потврди министерот за здравство Венко Филипче, враќањето на животот во нормала ќе се одвива постепено, внимателно и со задолжително почитување на мерките за заштита.

Филипче: Новозаболени 33, еден починат и 22 оздравени од Ковид-19

Frontline - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти. – Скопје 2 – Куманово 6 – Штип 3 – Прилеп 7 – Тетово 1 – Струга 1 – Кочани ...

Расте бројот на оздравени, состојбата под контрола само со одговорност

CivilMedia - 07.05.2020

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ...

Пациент почина на пат кон Инфективна

Локално - 07.05.2020

Во изминатите 24 часа, регистрирани се 22 пациенти кои оздравеле од Ковид-19, но има и еден смртен случај, информираат од Министерството за здравство. Починатиот, пак, од 4 мај бил на лекување во болницата во Велес.

Филипче: Имаме скок на новозаразени, состојбата мора внимателно да се следи

Н.Македонија - 07.05.2020

Од направени 332 теста изминативе 24 часа се регистрирани 33 нови случаи кои дополнително ќе се анализираат за да се утврдат причините, извести министерот за здравство, Венко Филипче. Тој нагласи дека сите мерки за заштита од коронавирусот ...

Еден починат и нови 33 случаи на коронавирус

Н.Македонија - 07.05.2020

Министерството за здравство соопшти дека денеска се потврдени 33 нови случаи на ковид-19 со што вкупната бројка на дијагностицирани порасна на 1.572 лица. Оздравени се 22 пациенти, а почина едно лице.

Пациентка без симптоми го пренела коронавирусот во одделот за нефрологија во германска болница

Н.Македонија - 07.05.2020

Коронавирусот влегол во одделот за нефрологија на Клиниката „Хајнрих Браун“ во Цвикау, Германија, а двајца пациенти починале. Според полициското соопштение, со коронавирус се заразиле девет пациенти и седум вработени на нефрологија.

Италија/Ковид-19: Рекордни 8.000 оздравени за 24 часа

MakPress - 07.05.2020

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопшти Цивилната заштита. Вкупниот број на оние кои закрепнале е 93.245. Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, со регистрирани 1.444 ...

На пат кон инфективната клиника почина 70 годишен Велешанец, 22 пациенти со коронавирус оздравени

MakPress - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје -2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани – 2. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес ...

Филипче: Не знаеме дали е случајност зголемениот број на новодијагностицирани пациенти или тоа ќе биде тренд

MakPress - 07.05.2020

Со 33-те нови случаи (Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1) со Ковид-19 во земјава, денеска имаме скок на новодијагностицирани пациенти и тоа ќе го следиме наредните денови, за да видиме дали е ...

62 пациенти хоспитализирани на инфективна и ГОБ „8 Септември“, 64 хоспитализирани во Штип. Битола, Охрид, Куманово...

MakPress - 07.05.2020

Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се тројца пациенти, а вкупно хоспитализирани се 44. На кислородна поддршка се 15, а на механичка вентилација се четворица пациенти.

Денеска потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице

Скопје1 - 07.05.2020

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, ...

Потврдени 33 нови случаи со Ковид 19, оздравени 22 пациенти, еден починат

Денар - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје -2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани – 2. На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес ...

Повторно зголемен број на позитивни на коронавирус

AKO - 07.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1.

Нови 33 случаи на Ковид-19 во земјава- едно лице почина на пат кон Инфективна!

Магазин - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти. – Скопје 2 – Куманово 6 – Штип 3 – Прилеп 7 – Тетово 1 – Струга 1 – Кочани ...

Денеска 33 нови случаи на Ковид-19 во земјава

365 - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти. – Скопје 2 – Куманово 6 – Штип 3 – Прилеп 7 – Тетово 1 – Струга 1 – Кочани 2 Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: ...

Потврдени 33 нови случаи на Ковид-19, еден починат, 22 оздравени

Мак. Весник - 07.05.2020

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти. – Скопје 2 – Куманово 6 – Штип 3 – Прилеп 7 – Тетово 1 – Струга 1 – Кочани 2 Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: ...

Велешанец почина од Ковид-19 на пат кон болница, 33 нови заболени

Expres - 07.05.2020

На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина од коронавирус пациент од Велес на 70-годишна возраст, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Последната жртва на Ковид-19 во Македонија од 4 мај бил ...

Уште 13 нови случаи на КОВИД-19, во Скопје нема новозаболен, починаа две лица во „8 Септември“ и во Битола

Сакам да кажам - 06.05.2020

Педесет и петгодишен прилепчанец почина од коронавирус во Градската општа болница „8 Септември“, хоспитализиран бил на 22 април, а 13 дена бил приклучен на респираторна машина. Во болницата во Битола почина пациент хоспитализиран на 4 мај како ...

Министерство за здравство: Двајца починати, 13 новозаболени од Ковид-9

Телма - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Докторка од Штип ги освои симпатиите на кумановци со посветената грижа за болните од коронавирус

Сакам да кажам - 06.05.2020

Кога изби најголемата криза со КОВИД-19 во Куманово, за овој град од Штип на помош замина докторката Стојка Докузова. Таа две недели поминала во Инфективното одделение во Кумановската болница, токму во периодот кога епидемијата во овој град доби на ...

Починаа двајца пациенти заразени од корона вирусот, кај еден вирусот бил утврден по смртта

Фокус - 06.05.2020

Двајца пациенти заразени со корона вирусот починале во изминатите 24 часа, информираат од Министерството за здравство. -Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Прилеп на возраст од 55 години, хоспитализиран на 22 април, кој 13 дена бил приклучен на ...

Четворица пациенти се лекуваат во штипското Инфективно одделение

Канал5 - 06.05.2020

Во Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип хоспитализирани се четворица пациенти заразени со коронавирус. Директорот на болницата, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека пациентите се во добра здравствена состојба, еден од нив веќе го има ...

Стевановиќ : Ризикот од наплив на голем број новоинфицирани од Ковид-19 е поминат

Канал5 - 06.05.2020

Условите во кои работиме се посебни, никој не искусил ништо слично, наша должност е да бидеме професионални, посветени, со повеќе грижа и трпение од кога било, како за болните така и за здравите и загрижени Мислам дека веќе сме во период кога ...

Стевановиќ: Ризикот од наплив на нови заболени од ковид-19 помина, да се почитуваат мерките

Фокус - 06.05.2020

Веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од ковид-19, туку напротив секој поединец мора да се придржува ...

Денеска потврдени 13 нови случаи на ковид 19, оздравени се 44 пациенти, починаа 2 лица

24 Вести - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Регистрирани 13 нови случаи на Ковид-19, починаа двајца пациенти

Алсат-М - 06.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 292 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Куманово-1, Прилеп-3, Тетово-3, Велес-5 и Битола-1. Согласно ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на ...

Потврдени нови 13 случаи на коронавирус, две лица починаа, оздравени 44 пациенти

ТВ21 - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

МЗ:Двајца починати, 13 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 44 пациент

Канал5 - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Оздравени нови 44 пациенти, бројот на активно заболени од вирусот се намали на 394

Фокус - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти кои биле заразени од корона вирусот. Оздравените се од: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, ...

Ковид-19 во земјава: Оздравени 44 пациенти, двајца починати и 13 новозаболени

360 степени - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти, две лица починаа, а дијагностицирани се 13 новозаболени од ковид-19. По градови оздравените пациенти се во: Скопје-5, Куманово-12, ...

Нови 13 случаи на коронавирус: Починаа две лица, вкупно 88 смртни случаи

Курир - 06.05.2020

Вкупно 13 нови случаи на коронавирус се регистрирани денеска во Македонија. Според последните податоците нови случаи има во Куманово-1, Прилеп-3, Тетово-3, Велес-5 и Битола-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти.

Двајца починати од коронавирус, во Скопје нема новозаразени

Макфакс - 06.05.2020

Во изминатите 24 часа во болницата „8 септември“ починал пациент од Прилеп на возраст од 55 години, хоспитализиран на 22 април, кој 13 дена бил приклучен на респираторна машина. Во болницата во Битола пак, починал пациент хоспитализиран на 4 мај ...

Дневен ковид-19 биланс: Еден починат пациент, 44 излекувани и 13 новозаболени

Нова ТВ - 06.05.2020

Едно починато лице, 44 излекувани и 13 новозаболени е билансот за ковид-19 во земјата во последното деноноќие, информираат од Министерството за здравство (МЗ). Смртниот случај е во ГОБ „8 септември“ каде почина пациент од Прилеп на возраст од 55 ...

13 нови заболени од коронавирус, 44 излекувани, двајца починати

OhridNews - 06.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти. Од нив 5 се од Скопје, 12 од Куманово, 9 од Прилеп, 12 од Велес, 2 од Битола, 1 од Кавадарци, 1 од Крушево, 2 од ...

Ковид-19: Оздравени 44 пациенти, 13 нови случаи

Факултети - 06.05.2020

Вкупно 44 оздравени пациенти од Ковид-19 регистрирал денеска Институтот за јавно здравје, соопшти Министерството за здравство. По градови: Скопје -5, Куманово -12, Прилеп -9, Велес -12, по двајца во Битола и Неготино и по еден во Кавадарци и во ...

13 новозаразени, 44 оздравени и две починати лица од Ковид-19

Радио МОФ - 06.05.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека Институтот за јавно здравје регистрирал 44 оздравени пациенти. Во изминатите 24 часа, МЗ информира дека се регистрирани 13 потврдени случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се пет случаи во ...

44 оздравени, починати 2 и 13 новозаразени со коронавирус

Р.С.Европа - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Двајца починаа и 13 нови случаи на ковид 19

Нетпрес - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

13 новозаразени, 44 оздравени, двајца починати

Кајгана - 06.05.2020

Во изминатото деноноќие починаа двајца пациенти, откриени се нови 13 позитивни на COVID-19, додека 44 се оздравени. Во изминатите 24 часа направени се 292 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на Covid-19 и тоа во: - Куманово 1 - Прилеп 3 - ...

Стевановиќ: Апаратите не се лек, тие се инструменти што ни купуваат време – Ковид-19 е болест за која никој во светот ...

Слободен Печат - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...

Прилепчанец и битолчанец починаа од ковид-19, оздравени 44, нови 13

Независен - 06.05.2020

Фото: Б. Грданоски Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти, нови 13 случаи и двајца починати. Оздравените се од Скопје 5, Куманово 12, Прилеп 9, Велес 12, Битола 2, Кавадарци 1, Крушево 1 и Неготино 2.

На Инфективната клиника во Штип еден од пациентите го има првиот негативен тест на коронавирусот

Press24 - 06.05.2020

Во Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип хоспитализирани се четворица пациенти заразени со коронавирус. Директорот на болницата, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека пациентите се во добра здравствена состојба, еден од нив веќе го има ...

Во штипското Инфективно одделение се лекуваат четири пациенти заразени со ковид-19

Слободен Печат - 06.05.2020

Тој посочи дека инфектолозите постојано следат и четиричлено семејство од Штип, кои се на домашно лекување. Во Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип хоспитализирани се четворица пациенти заразени со коронавирус.

Двајца починати, потврдени 13 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 44 пациенти

А1 On - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Стевановиќ за МИА: Ризикот од наплив на голем број новоинфицирани од Ковид-19 е поминат

Независен - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...

Стевановиќ: Ризикот од наплив на голем број новоинфицирани од Ковид-19 е поминат

Нетпрес - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...

Скопје прв ден без заболен од ковид-19, двајца починати и 13 нови случаи

+инфо - 06.05.2020

Двајца починати и 13 новозаразени од ковид-19 се регистрирани изминатово деноноќие, информира Министерството за здравство. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Прилеп на возраст од 55 години, хоспитализиран на 22 април, кој 13 дена бил приклучен ...

Министерство за здравство: Уште 13 лица се заразени од коронавирус во земјава - 2 лица починаа, а 44 се оздравени

Press24 - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Позитивниот тренд продолжува - 44 оздравени, 2 починати, 13 заразени

МКД - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Две лица починаа, 44 оздравени и 13 нови случаи на коронавирус во земјава

Слободен Печат - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Состојба до 06.05.2020: Направени се 292 теста, потврдени 13 нови случаи

Црнобело - 06.05.2020

Каква е најновата состојба со корона вирус во земјава? Погледнете детален преглед во продолжение. Соопштение од министерот Филипче: Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти.

Потврдени 13 нови случаи во земјава, 44 се оздравени од Ковид-19

ММС - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Стевановиќ: Ризикот од наплив на голем број новоинфицирани од Ковид-19 е поминат

Press24 - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...

КАКО КОВИД-19 ГО НАПАЃА ОРГАНИЗМОТ: Истражувањата покажуваат дека оваа болест не ги оштетува само белите дробови, туку ...

Panacea.mk - 06.05.2020

Не само што дел од пациентите имаат бројни компликации кои можат фатално да завршат, туку се повеќе се зборува и за можните долгорочни последици по здравјето. Од КОВИД-19 може да страдаат белите дробови, срцето, мозокот, бубрезите, крвните садови, а ...

Милена Стевановиќ: Ризикот од наплив на голем број новоинфицирани од Ковид-19 е поминат

ММС - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...

Стевановиќ за МИА: Ризикот од наплив на голем број нови заболени од ковид-19 помина, но препораките мора да се ...

360 степени - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од ковид-19, туку напротив секој поединец мора да ...

Директорката на Инфективна: Лекувањето од ковид-19 во просек е околу 14 дена, но и многу подолго

+инфо - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...

Денеска потврдени 13 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 44 пациент, починаа 2 лица

Сител - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Директорката на Инфективна, Стевановиќ: Ризикот од наплив на голем број новоинфицирани од Ковид-19 е поминат

Либертас - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...

Корона: Во Гостивар нема нови позитивни, во земјава 13 се новозаболени, 44 оздравени

Gostivarpress.mk - 06.05.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 44 оздравени пациенти. По региони од: – Скопје 5 – Куманово 12 – Прилеп 9 – Велес 12 – Битола 2 – Кавадарци 1 – Крушево 1 – Неготино 2 Во изминатите 24 часа направени се 292 тестирања, а потврдени се 13 ...

Вчерашниот случај е на лице од Битола, кое се лекува во Скопје

Тера - 06.05.2020

Вчера во бројот на новозаразени беше и еден случај од Битола. Со тоа во Битола вчерашната бројката беше повторно 19 и со овој вчерашен нов случај, заради тоа што еден пациент е отпишан, а по грешка беше прогласен за позитивен.

Стевановиќ за МИА: Ризикот од наплив на голем број новоинфицирани од Ковид-19 е поминат

24Инфо - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...

Потврдени се 13 нови случаи на Ковид-19, 44 оздравени и 2 починати

iPortal - 06.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти. – Скопје 5 – Куманово 12 – Прилеп 9 – Велес 12 – Битола 2 – Кавадарци 1 – Крушево 1 – Неготино 2 Во изминатите 24 часа направени се 292 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на ...

Еден новозаболен и 12 излекувани лица од Куманово

Кумановски м. - 06.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти. – Скопје 5 – Куманово 12 – Прилеп 9 – Велес 12 – Битола 2 – Кавадарци 1 – Крушево 1 – Неготино 2 Во изминатите 24 часа направени се 292 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на ...

Потврдени нови 13 случаи со Ковид – 19, оздравени 44 пациенти, двајца починати

Опсервер - 06.05.2020

Скопје, 6 мај 2020 () – Министерството за здравство соопшти дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти и тоа во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Двајца починати од коронавирус, 13 новозаболени, 44 оздравени - во Скопје нема новозаразени

Точка - 06.05.2020

Во изминатите 24 часа во болницата „8 Септември“ починал пациент од Прилеп на возраст од 55 години, хоспитализиран на 22 април, кој 13 дена бил приклучен на респираторна машина. Во болницата во Битола, пак, починал пациент хоспитализиран на 4 мај ...

До денес 1057 оздравени пациенти: 394 активни случаи на КОВИД-19

Женски магазин - 06.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти. Во изминатите 24 часа направени се 292 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Куманово-1, Прилеп-3, Тетово-3, Велес-5 и Битола-1.

Стевановиќ: Ризикот од наплив на голем број новоинфицирани од Ковид-19 е поминат

Скопје инфо - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...

Двајца починати, потврдени нови 13 случаи со Ковид – 19, оздравени 44 пациенти

24Инфо - 06.05.2020

Министерството за здравство соопшти дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти и тоа во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Во изминатите 24 часа 44 оздравени, 13 нови случаи, и 2 починати од Ковид-19

CivilMedia - 06.05.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти. – Скопје 5 – Куманово 12 – Прилеп 9 – Велес 12 – Битола 2 – Кавадарци 1 – Крушево 1 – Неготино ...

Двајца починати, 13 нови случаи, оздравени 44 пациенти: Најнов биланс од Ковид 19

Република - 06.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Двајца оздравени и еден починат пациент во Битола

Тера - 06.05.2020

Денешната статистика на министерството за здравство вели дека во Битола имаме два оздравени пациенти и еден нов регистриран случај кој е постмортен докажан позитивен случај на Ковид 19. Во болницата во Битола почина пациент хоспитализиран на 4 мај ...

Двајца починати од коронавирус, во Скопје нема новозаразени

Скопје инфо - 06.05.2020

Во изминатите 24 часа во болницата „8 Септември“ починал пациент од Прилеп на возраст од 55 години, хоспитализиран на 22 април, кој 13 дена бил приклучен на респираторна машина. Во болницата во Битола, пак, починал пациент хоспитализиран на 4 мај ...

Се намалува бројот на активни случаи со Ковид 19, 394 вкупно во цела земја

Бриф - 06.05.2020

Министерството за здравство соопшти дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти и тоа во: Скопје-5, Куманово-12, Прилеп-9, Велес-12, Битола-2, Кавадарци-1, Крушево-1, Неготино-2.

Четворица пациенти се лекуваат во штипското Инфективно одделение

Република - 06.05.2020

Во Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип хоспитализирани се четворица пациенти заразени со коронавирус. Директорот на болницата, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите се во добра здравствена состојба, еден од нив веќе го има првиот ...

Стевановиќ: Респираторите не се лек, тие се инструменти што ни купуваат време кое го користиме како шанса плус

Локално - 06.05.2020

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА ...