TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Децата на Мицотакис ги нема во новата влада

Утрински - 23.06.2012

Дора Бакојани и Кирјакос Мицотакис не добија министерски места, но останува влијанието на семејството Од нашиот дописник Атина - Семејството Мицотакис остана надвор од новиот состав на грчката влада.

Има ли некој стратегија?

Дневник - 23.06.2012

Победата на Нова демократија на неделните повторени парламентарни избори во Грција беше дочекана со големо олеснување во Европа, но и во Америка. Следеа серија честитки од Баросо, Ван Ромпуј, Меркел..

Самарас ќе го оперира окото

Кирилица - 23.06.2012

Лекарите од една атинска болница ќе ја санираат мрежницата од окото на премиерот Антонис Самарас, а проблемот бил откриен во петок на рутински офтамолошки преглед.

Самарас има територијални претензии и кон Бугарија

Inpress - 23.06.2012

Атина, 23. јуни 2012 (ИНПРЕС) Со тоа што повторно го врати Министерството за Македонија и за Тракија, новиот грчки премиер Самарас јасно укажува дека овие две области во северна Грција ќе имаат ...

Самарас: Горди сме од постигнатото

МРТ - 23.06.2012

Напаѓачот на Грција Гиоргиос Самарас не беше многу разчаран по поразот со 2:4 од Германија и елиминацијата на неговиот тим од Евро 2012, бидејќи четвртфиналето била максималната цел на Грците на овој ...

Самарас има територијални претензии и кон Бугарија

Н.Македонија - 23.06.2012

Со тоа што повторно го врати Министерството за Македонија и за Тракија, новиот грчки премиер јасно укажува дека овие две области во северна Грција ќе имаат посебен третман.

Самарас им ги скрати платите на министрите

Канал5 - 22.06.2012

Самарас ги намали платите на министрите за 30 проценти и ја ограничи употребата на возила. На првата владина седница тој им порача на министрите и помалку да се појавуваат во јавноста, а седниците ги ...

Самарас ја намали платата на министрите за 30%

Inpress - 22.06.2012

Атина, 22. јуни 2012 (ИНПРЕС) Новиот грчки премиер Андонис Самарас вети дека „ефикасно ќе ја извади Грција од кризата“. Тој започна со исполнување на своето ветување уште на конститутивната седница ...

Самарас им ги намали платите на министрите за 30 отсто

+инфо - 22.06.2012

Работата на новата влада почнува со намалување на платите на министрите, објави новиот грчки премиер Антонис Самарас. - Платата на членовите на министерскиот кабинет ќе биде намалена за 30 отсто.

Самарас ќе го оперира окото

Макфакс - 22.06.2012

Новиот грчки премиер Антонис Самарас во сабота ќе биде подвргнат на операција на окото, соопшти во петокот неговиот кабинет.

Новата грчка Влада положи заклетва

Press24 - 22.06.2012

Новата грчка Влада синоќа положи заклетва, по што ја одржа и својата прва седница. Обраќајќи им на министрите отакако положија заклетва, премиерот Андонис Самарас рече дека „ова е нов ден“.

Самарас им ги намали платите на министрите за 30 отсто

Алфа - 22.06.2012

Работата на новата влада започнува со намалување на платите на министрите, објави новиот грчки премиер Антонис Самарас. „Платата на членовите на министерскиот кабинет ќе биде намалена за 30 отсто.

Самарас: целта е да ја извадиме земјата од криза

Р.С.Европа - 22.06.2012

Новиот грчки премиер Андонис Самарас на првата седница на владата вети дека „примерната и ефикасна“ влада ќе ја изведе Грција од кризата.

30% проценти пониски плати-честитка за новите грчки министри

А1 On - 22.06.2012

„Земјата има нова влада, но исто така и различен вид на влада од повеќе партии. Влада на одговорност“, рече синоќа, откако новата грчка влада положи заклетва, новиот премиер Андонис Самарас.

Антонис Самарас – конзервативниот јастреб, напатен од Македонија

Точка - 22.06.2012

Новиот премиер на Грција, Антонис Самарас, е непопустлив поранешен министер за надворешни работи, кој вети дека ќе ја ревизира “болната“ спогодба со ЕУ и со ММФ и дека ќе ја спаси својата земја од ...

Чашуле: Самарас нема што да понуди освен национализам!

Вечер Прес - 22.06.2012

Политиката се води на високо државно ниво и тука не е битна личноста на министерот. Не мораме да се занимаваме со историјата на новиот шеф на грчката дипломатија, доволна е историјата на Самарас, ...

Грчката влада положи заклетва

Денешен - 22.06.2012

Новата грчка Влада синоќа положи заклетва, по што ја одржа и својата прва седница. Обраќајќи им на министрите отакако положија заклетва, премиерот Андонис Самарас рече дека „ова е нов ден“.

Денеска би требало да биде познат составот на новата грчка влада

24 Вести - 21.06.2012

Грчкиот премиер Андонис Самарас на пладне ќе се сретне со лидерите на ПАСОК и на Демократската левица, Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис за да разговараат за деталите од политичката програма на ...

Самарас е новиот грчки премиер

Утрински - 21.06.2012

Нова демократија успеа да договори влада со ПАСОК и Демократска левица Од нашиот дописник Атина - Завршува трилерот за формирање нова грчка влада, почнува поглавјето раководење со Грција во обид за ...

Самарас и официјално нов грчки премиер

Дневник - 21.06.2012

Андонис Самарас, лидерот на Нова демократија, која освои најмногу гласови на неделните парламентарни избори, е новиот грчки премиер.

Нова владина коалиција, стари спорни точки

Deutsche Welle - 21.06.2012

Во Атина беше запечатен договорот за нова владина коалиција. Андонис Самарас од Нова демократија положи заклетва за нов премиер на Грција.

Без милост за стариот политички систем на Грција

Deutsche Welle - 21.06.2012

При сето олеснување околу брзото формирање на влада во Грција, Европа сега мора јасно да ги наметне своите барања за политичката елита во земјата. Коментар на Спирос Москову.

Самарас повторно го воведе министерството за Македонија и Тракија

Телма - 21.06.2012

Во новата грчка влада повторно е воведено Министерство за Македонија и Тракија. Ќе го раководи Теодорос Караоглу од Солун, еден од најтврдокорните пратеници на Нова демократија, кој во парламентот ...

Денеска ќе биде познат составот на новата грчка влада

Сител - 21.06.2012

Грчкиот премиер Андонис Самарас на пладне ќе се сретне со лидерите на ПАСОК и на Демократската левица, Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис за да разговараат за деталите од политичката програма на ...

Што може да се очекува од Самарас?

Р.С.Европа - 21.06.2012

Новиот премиер на Грција Андонис Самарас, за некои е тврдоглав политичар кој стои зад своите ставови, за други пак, амбициозен опортунист кому конечно му успеа да дојде до врвот на власта.

Новата грчка влада ќе положи заклетва

А1 On - 21.06.2012

Денеска владиниот кабинет на Самарас ќе положи заклетва. Ќе се дознае кои 16 министри ја преземаат тешката и одговорна задача да ја извлечат државата од тешката криза.

Денеска ќе биде познат составот на новата грчка влада

Курир - 21.06.2012

Денеска напладне ќе се оддржи средба помеѓу Андонис Самарас и лидерите на ПАСОК и на Демократската левица, Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис.

Самарас става боја за чевли на косата

Екипа - 21.06.2012

Интересна приказна донесе германскиот „Билд“ во пресрет на утрешното четвртфинале меѓу Германија и Грција, наведувајќи дека напаѓачот Јоргос Самарас својата долга коса ја негува со боја за чевли.

Се очекува составот на новата грчка влада

Алфа - 21.06.2012

Се уште се чека составот на новата грчка влада. Новиот премиер Андонис Самарас одржува средби со лидерите на ПАСОК и на Демократската левица, Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис на кои се разговара ...

ЛИДЕРИ: Андонис Самарас / Гордана Јанкуловска

Капитал - 21.06.2012

Лидерот на ПАСОК, сепак, успеа да формира коалиција, која му даде можност да формира влада за национален спас на Грција од финансиската криза Македонија доби пофални зборови и високо место во ...

ЕУРО 2012: Самарас става боја за чевли на косата

Сител - 21.06.2012

Интересна приказна донесе германскиот „Билд“ во пресрет на утрешното четвртфинале меѓу Германија и Грција, наведувајќи дека напаѓачот Јоргос Самарас својата долга коса ја негува со боја за чевли.

Самарас им ги намали платите на министрите за 30 отсто

Макфакс - 21.06.2012

Работата на новата влада започнува со намалување на платите на министрите, објави во четвртокот вечерта новиот грчки премиер Антонис Самарас.

Денеска би требало да биде познат составот на новата грчка влада

МРТ - 21.06.2012

Грчкиот премиер Андонис Самарас на пладне ќе се сретне со лидерите на ПАСОК и на Демократската левица, Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис за да разговараат за деталите од политичката програма на ...

Денеска би требало да биде познат составот на новата грчка влада

Press24 - 21.06.2012

Грчкиот премиер Андонис Самарас на пладне ќе се сретне со лидерите на ПАСОК и на Демократската левица за да разговараат за деталите од политичката програма на новата влада.

Претставена новата грчка влада предводена од Антонис Самарас

Sky - 21.06.2012

Коалициските партнери на новоформираната грчка влада, партиите ПАСОК и ДИМАР, ги објавија имињата на министрите од владата, со која ќе претседава новоизбраниот премиер Антонис Самарас.

Самарас нов грчки премиер

Точка - 21.06.2012

Составот на новата грчка би требало денеска да биде познат откако лидерот на Нова демократија, Антонис Самарас, вчера положи заклетва како нов премиер на Грција.

Денеска ќе биде познат составот на новата грчка влада

Вечер Прес - 21.06.2012

Денеска напладне ќе се оддржи средба помеѓу Андонис Самарас и лидерите на ПАСОК и на Демократската левица, Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис.

На душа на Самарас 150.000 службеници

Н.Македонија - 21.06.2012

Доколку не успее да го промени постојниот договор, познат како меморандум, Самарас ќе мора да ги исполни условите на ММФ и на ЕУ, кои, според него, ќе ја доведат земјата пред социјална експлозија ...

Соработка со Вашингтон и конкретен план или притисок од ЕУ

24 Вести - 20.06.2012

Ништо особено не може да очекува Македонија, од новата Влада на Самарас во Грција. Експертите тврдат дека поместување во спорот со името е можен со соработка со Вашингтон или со меѓународен притисок.

Грција доби влада, Самарас положи заклетва

Телма - 20.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас положи заклетва како 185-ти премиер на Грција, јави дописникот на МИА од Атина. - Ќе мора напорно да работиме со цел на луѓето да им дадеме опиплива...

Грција доби влада- Самарас е нов премиер

Канал5 - 20.06.2012

Со помош на Бог ќе успееме – ова е дел од првата изјава на Андонис Самарас како премиер на Грција. Положи свечена заклетва и во критичен период за земјата заедно со коалиционите партнери Венизелос и ...

Самарас на чело на новата грчка влада

Утрински - 20.06.2012

Адонис Самарас е новиот грчки премиер, а Грција до крајот на денот ќе го знае и составот на новата влада во која учествуваат десничарската Нова демократија, социјалистите ПАСОК и Демократска левица.

Се очекува Грција денеска да добие влада

24 Вести - 20.06.2012

Грција вчера за малку ќе добиеше коалициска влада составена од Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица но финалниот договор беше одложен поради внатрешни несогласувања во двете втори партии.

Грција синоќа за малку ќе добиеше влада

Телма - 20.06.2012

Грција вчера за малку ќе добиеше коалициска влада составена од Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица но финалниот договор беше одложен поради внатрешни несогласувања во двете втори партии, ...

Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица разговараат за новата влада на Грција

Дневник - 20.06.2012

Во грчкиот парламент во моментов се одржува состанок меѓу високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица кои разговараат за политичката платформа која трите партии ќе ја ...

Самарас ќе ги гради митовите на Пенелопе Делта

Дневник - 20.06.2012

Не ќе биде само грчкото потекло на зборот хаос предмет на новинарска анализа за да се даде критика за она што ја снајде Грција и Европа.

Бакојани сака пак да биде министерка

Дневник - 20.06.2012

Поранешната шефица на дипломатијата Дора Бакојани, која се врати во Нова демократија, побарала министерска функција, но и нејзиниот брат типувал на министерско место, па не се знае кој би ја добил ...

Грција на чекор до нова влада

Утрински - 20.06.2012

Грција се надева дека денес ќе се разбуди со нов премиер на коалицискиот кабинет Од нашиот дописник Атина - Во текот на вчерашниот ден завладеа оптимистичка клима за нова влада и продолжија ...

Преговорите за новата грчка влада се` уште траат

Утрински - 20.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас денеска се сретна со шефот на Демократската левица Фотис Кувелис во рамките на последните подготовки за формирање влада на Грција.

Владата во Грција договорена

Канал5 - 20.06.2012

ПАСОК и Демократската левица, само теоретски учествуваат во владата. Нивни членови, пратеници, поранешни министри и други лица поврзани со партиите нема да бидат дел од владиниот состав.

Падна договор за грчката Влада

24 Вести - 20.06.2012

Лидерите на Неа демократија, ПАСОК и Демократската левица синоќа постигнале начелна согласност за формирање на новата грчка Влада.

Венизелос - Грција има влада

Утрински - 20.06.2012

Според најавата првиот човек на ПАСОК, по преговорите со Самарас, составот на новата влада ќе се знае до вечер „Грција има влада и ова е пораката која ќе ја испратиме до состанокот на еврогрупата ...

Претседателе, Грција има влада!

Deutsche Welle - 20.06.2012

Лидерот на грчката конзервативна Неа Демократија Антонис Самарас ќе го информира претседателот Каролос Папуљас дека Грција има влада.

Грција доби трипартиска коалициска влада

Дневник - 20.06.2012

Имаме влада, изјави лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос по денешната средба со лидерот на Нова Демократија, Андонис Самарас.

До вечер Грција ќе добие нова влада?

Курир - 20.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас денеска се сретна со шефот на Демократската левица Фотис Кувелис во рамките на последните подготовки за формирање влада на Грција.

Самарас положи заклетва за функцијата премиер на Грција

Макфакс - 20.06.2012

Лидерот на десноцентристичката Неа демократиа, Антонис Самарас во средата положи заклетва како нов премиер на Грција. Антонис Самарас во присуство на православниот архиепископ Атински и на цела Елада ...

ИЗЈАВА НА ДЕНОТ: Грција има влада. Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица презедоа одговорност повторно да ...

Капитал - 20.06.2012

Евангелос Венизелос, лидер на ПАСОК „Грција има влада. Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица презедоа одговорност повторно да преговараат за пакетот-мерки за штедење.

Грција има нова влада

Нетпрес - 20.06.2012

Грција има нова влада, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Во неа влегуваат: победникот на изборите Неа Демокатиа на Самарас, третопласираните ПАСОК на Венизелос и Демократскaта левица на Кувелис.

Самарас со мандат да ја спаси Грција

Алфа - 20.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас е новиот премиер на Грција. Во присуство на претседателот Каролос Папуљас тој положи заклетва, а веднаш потоа замина на средба со лидерите на ПАСОК и ...

Венизелос - Грција има влада

Inpress - 20.06.2012

Атина, 20. јуни 2012 (ИНПРЕС) Грција има влада и ова е пораката која ќе ја испратиме до состанокот на еврогрупата утре, истакна лидерот на ПАСОК, Евагелос Венизелос по неговата втора официјална ...

Самарас положи заклетва

А1 On - 20.06.2012

„Ќе мора напорно да работиме со цел на луѓето да им дадеме опиплива надеж“, ,изјави Андонис Самарас , новиот премиер на Грција ,по положувањето на свечената заклетва.

Самарас официјално го информира грчкиот престедател дека формирал трипартиска коалиција

Сител - 20.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас во моментов има средба со грчкиот претседател Каролос Папуљас кого го информира дека постигнал договор за трипартиска коалиција која ќе ја поддржи неговата ...

Грција доби трипартиска влада

Капитал - 20.06.2012

Имаме влада, изјави лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос по денешната средба со лидерот на Нова Демократија, Андонис Самарас.

Грција конечно договори коалициска влада

+инфо - 20.06.2012

Имаме влада, изјави лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос по денешната средба со лидерот на Нова Демократија, Андонис Самарас.

Грција конечно доби нова влада

Курир - 20.06.2012

По денешната средба помеѓу лидерите на ПАСОК и на Нова Демократија, Евангелос Венизелос и Андонис Самарас, лидерот на ПАСОК настапи пред медиумите со изјавата: „Имаме влада“.

Венизелос: Имаме влада

Курир - 20.06.2012

Имаме влада, изјави лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос по денешната средба со лидерот на Нова Демократија, Андонис Самарас.

Самарас нов премиер на Грција

Кајгана - 20.06.2012

Грчкиот конзервативен лидер Андонис Самарас официјално го доби мандатот од претседателот Каролос Папуљас да застане на чело на новата грчка влада.

Самарас положи заклетва како премиер

+инфо - 20.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас положи заклетва како 185-ти премиер на Грција. - Ќе мора напорно да работиме со цел на луѓето да им дадеме опиплива надеж - изјави Самарас откако положи ...

Грција на чекор до нова влада

МКД - 20.06.2012

Трите партии што преговараат за формирање влада во Грција се чекор поблиску до договорот, тврди портпаролот на Неа демократија, партијата што освои најмногу гласови на изборите.

Вензизелос: Влада до пладне

Р.С.Европа - 20.06.2012

Единствено практично решение е ПАСОК, Нова демократија и Демократската левица да формираат влада до пладне, изјави синоќа лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос,по партискиот состанок во Атина.

Се очекува Грција денеска да добие влада

Сител - 20.06.2012

Грција вчера за малку ќе добиеше коалициска влада составена од Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица но финалниот договор беше одложен поради внатрешни несогласувања во двете втори партии.

Истекува рокот за формирање нова Влада во Грција

Алфа - 20.06.2012

За лидерот на „Нова Демократија“, Андонис Самарас, денеска истекува рокот за формирање нова грчка Влада. Самарас вчера се договори со лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос дека ќе ги забрзаат ...

Постигнат напредок во разговорите за формирање на грчка влада

Нетпрес - 20.06.2012

Трите партии што преговараат за формирање на влада во Грција доцна синоќа ги завршија разговорите на кои, како што јавуваат грчките медиуми, партиските лидери постигнале напредок во преговорите и се ...

Грчката демократска левица ќе ја поддржи владината коалиција

Inpress - 20.06.2012

Атина, 20. јуни 2012 (ИНПРЕС) Лидерот на Демократската левица во Грција Фотис Кувелис изјави дека ќе ја поддржи владината коалиција, пренесе Франс прес.

Грција доби трипартиска коалициска влада

Сител - 20.06.2012

Имаме влада, изјави лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос по денешната средба со лидерот на Нова Демократија, Андонис Самарас.

Андонис Самарас положи заклетва како премиер на Грција

Сител - 20.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас положи заклетва како 185-ти премиер на Грција. - Ќе мора напорно да работиме со цел на луѓето да им дадеме опиплива надеж, изјави Самарас откако положи ...

Нова грчка влада до попладнево

Р.С.Европа - 20.06.2012

Трите грчки политички партии кои го подржуваат исполнувањето на обврските на Грција кон странските кредитори во принцип се согласија за формирање на коалициска влада.

Грчките конзервативци на чекор до формирање влада

Капитал - 20.06.2012

Покрај конзервативната Нова демократија на Самарас и социјалистичкиот ПАСОК на Венизелос, во новата грчка влада ќе влезе и умерената Демократска левица, предводена од Фотис Кувелис.

Венизелос: Грција има влада

Press24 - 20.06.2012

Грција има влада, изјави лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос. Оваа изјава Венизелос ја даде по денешната средба со лидерот на Нова Демократија Андонис Самарас.

Се очекува Грција денеска да добие влада

Капитал - 20.06.2012

Грција вчера за малку ќе добиеше коалициска влада составена од Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица но финалниот договор беше одложен поради внатрешни несогласувања во двете втори партии.

Напредок во разговорите за формирање на грчка влада

+инфо - 20.06.2012

Трите партии што преговараат за формирање на влада во Грција доцна синоќа ги завршија разговорите на кои, како што јавуваат грчките медиуми, партиските лидери постигнале напредок во преговорите и се ...

Грција има нова Влада

МРТ - 20.06.2012

Грција има нова влада, јавува дописникот на МРТ од Атина. Во неа влегуваат: победникот на изборите Неа Демокатиа на Самарас, третопласираните ПАСОК на Венизелос и Демократската левица на Кувелис.

Венизелос: Грција има нова влада

МКД - 20.06.2012

Неа демократија, ПАСОК и Демократската левица се договориле за формирање коалициска влада на Грција, јавува Асошиејтед прес.

Грција најверојатно денес ќе добие влада

Курир - 20.06.2012

Грција вчера за малку ќе добиеше коалициска влада составена од Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица но финалниот договор беше одложен поради внатрешни несогласувања во двете втори партии.

Се очекува Грција денеска да добие влада

МРТ - 20.06.2012

Грција вчера за малку ќе добиеше коалициска влада составена од Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица но финалниот договор беше одложен поради внатрешни несогласувања во двете втори партии, ...

Венизелос: Грција има Влада!

Алфа - 20.06.2012

Грција има Влада! Ова го изјави лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос, по средбата со победникот на изборите, шефот на „Нова Демократија“ Андонис Самарас.

Грчките партии се договориле за владата

Макфакс - 20.06.2012

Грчките партии во средата постигнале договор за формирање влада којашто ќе ја води десноцентристичката Неа демократиа и најавија итно формирање група којашто ќе води нови преговори за строгите мерки ...

Грција има Влада

Кирилица - 20.06.2012

Лидерот на грчката конзервативна Неа Демократија Антонис Самарас ќе го информира претседателот Каролос Папуљас дека Грција има влада.

Самарас е нов премиер на Грција

Р.С.Европа - 20.06.2012

Лидерот на грчката конзерватива партија Нова Демократија Антонис Самарас ќе биде нов премиер на Грција, соопштија од кабинетот на претседателот на земјата.

Самарас е нов грчки премиер

А1 On - 20.06.2012

Самарас е новиот грчки премиер. Нова демократија, ПАСОК и Демократска левица постигнаа договор за формирање на новата грчка влада.

Самарас нов премиер на Грција

Макфакс - 20.06.2012

Грчкиот конзервативен лидер Андонис Самарас официјално го доби мандатот од претседателот Каролос Папуљас да застане на чело на новата грчка влада.

Постигнат напредок во разговорите за формирање на грчка влада

Точка - 20.06.2012

Трите партии што преговараат за формирање на влада во Грција доцна синоќа ги завршија разговорите на кои, како што јавуваат грчките медиуми, партиските лидери постигнале напредок во преговорите и се ...

Дали денеска Грција ќе добие влада?

Вечер Прес - 20.06.2012

Грција вчера за малку ќе добиеше коалициска влада составена од Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица но финалниот договор беше одложен поради внатрешни несогласувања во двете втори партии Се ...

Никој не сака да биде министер за финансии во Грција

Точка - 20.06.2012

Конзервативната Нова демократија, чиј лидер е Антонис Самарас и добил мандат за формирање влада, има само уште еден ден за да ја направи.

Венизелос: Грција доби влада

Либертас - 20.06.2012

Засега сигурно е дека во новиот кабинет влегуваат Нова демократија и ПАСОК, а веројатно и Демократската левица. Грција има влада, изјави лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос по денешната средба со ...

Што се надева дека ќе промени новата грчка влада?

Денешен - 20.06.2012

Грција е на пат да добие нова коалициона влада, составена од двете партии кои воглавно го подржуваат планот за исплата на долгот од европските партнери и од ММФ.

Венизелос: Грција има нова влада

Sky - 20.06.2012

Лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос денес изјави дека Грција има нова Влада. Изјавата од страна на Венизелос е дадена по средбата што ја имаше со лидерот на Нова Демократија, Андонис Самарас.

Венизелос: Грција доби влада

Денешен - 20.06.2012

Грција има влада, изјави лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос по денешната средба со лидерот на Нова Демократија Андонис Самарас.

Андонис Самарас положи заклетва како премиер на Грција

Вечер Прес - 20.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас положи заклетва како 185-ти премиер на Грција. - Ќе мора напорно да работиме со цел на луѓето да им дадеме опиплива надеж, изјави Самарас откако положи ...

Пак запнаа преговорите за нова влада на Грција

Либертас - 20.06.2012

Фотис Кувелис од Демократската левица вели дека до вечерва преговорите за владата ќе бидат завршени и изрази надеж дека утре ќе има крајна одлука за обликот на новата грчка влада.

Грција конечно доби нова влада

Вечер Прес - 20.06.2012

По денешната средба помеѓу лидерите на ПАСОК и на Нова Демократија, Евангелос Венизелос и Андонис Самарас, лидерот на ПАСОК настапи пред медиумите со изјавата: Имаме владаа.

Самарас положи заклетва, Грција доби влада

Либертас - 20.06.2012

Со помош на Бог ќе успееме – ова е дел од првата изјава на Андонис Самарас како премиер на Грција, полагајќи ја свечената заклетва.

Грција има нова влада

Точка - 20.06.2012

Грција има нова влада, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Во неа влегуваат: победникот на изборите Неа Демокатиа на Самарас, третопласираните ПАСОК на Венизелос и Демократскaта левица на Кувелис.

Можеби Грција денес ќе добие влада

Денешен - 20.06.2012

Поради внатрешни несогласувања во партиите ПАСОК и Демократската левица, финалниот договор беше одложен со кој Грција вчера за малку ќе добиеше влада составена од Нова демократија и двете ...

Грција има нова влада!

Вечер Прес - 20.06.2012

Грција има нова влада. Постигнат е договор за формирање коалициона владаа, изјави вчера попладне лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос, по средба со лидерот на Нова демократија и идниот премиер, ...

Самарас, љубов наша!

Н.Македонија - 20.06.2012

И да не беше неверојатно жешкиот економски костен во неговите раце, речиси е за неверување дека Самарас би направил нешто повеќе во врска со спорот, освен папагалското повторување на забетонираната ...

Самарас формирал трипартиска коалиција

Н.Македонија - 20.06.2012

Лидерот на Нова демократија го информирал грчкиот претседател Каролос Папуљас дека трипартиска коалиција ќе ја поддржи неговата влада Веднаш потоа Андонис Самарас ќе положи заклетва како премиер на ...

Грција ветува итна влада и бара попустливост од Брисел

Н.Македонија - 20.06.2012

Атина најави формирање на преговарачки тим што треба да издејствува од кредиторите да ги ублажат строгите мерки на штедење НА ПОВИДОК КОАЛИЦИЈА МЕЃУ НОВА ДЕМОКРАТИЈА - ПАСОК - ДЕМОКРАТСКА ЛЕВИЦА ...

Грција доби нова влада

eReporter - 20.06.2012

Грција доби нова влада со што заврши речиси седумнеделната политичка несигурност што се закануваше да ја фрли Европа подлабоко во финансиската криза со глобални реперкусии.

Се бројат часови до формирањето на грчка влада

Телма - 19.06.2012

Се бројат часови до формирање на новата грчка влада во која освен Нова демократија треба да влезат ПАСОК и демократската левица.

Продолжуваат коалиционите разговори во Грција

Deutsche Welle - 19.06.2012

Два дена по парламентарните избори, лидерите на грчките партии ќе ги продолжат коалиционите разговори. Андонис Самарас, претседателот на најсилната партија, Нова демократија, има рок од три дена за ...

Втор ден преговори за составување влада на Грција

24 Вести - 19.06.2012

Преговорите за составување грчка влада продолжуваат и денеска. Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, чија партија победи на изборите во неделата, вчера се сретна со неколку лидери на политички ...

Самарас ги продолжува преговорите со партиите

Телма - 19.06.2012

Преговорите за составување грчка влада продолжуваат и денеска. Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, чија партија победи на изборите во неделата, вчера се сретна со неколку лидери на политички ...

А сега што?

Дневник - 19.06.2012

Изборниот меч во Грција веројатно за Германците бил повозбудлив од натпреварот Германија-Данска. Германците мора да му дале приоритет на телевизискиот канал каде што од минута до минута се следеше за ...

Самарас меѓу два огна

Дневник - 19.06.2012

Тесната победа на Андонис Самарас на повторените парламентарни избори во Грција донесе олеснување во Брисел, но и во Берлин.

Лидерот на СИРИЗА е победник без победа

Дневник - 19.06.2012

Владата на Андонис Самарас ќе има краток век, а лидерот на СИРИЗА е новата сила што доаѓа, покажуваат анализите Алексис Ципрас, лидерот на СИРИЗА, е победник без победа на парламентарните избори во ...

Самарас и Ципрас како калимера

Дневник - 19.06.2012

Сликата е иста низ целиот центар на грчката престолнина, сите зборуваат за владата, со оптимизам или песимизам, во зависност од тоа чии симпатизери се.

Нова влада - стар песимизам

Утрински - 19.06.2012

„Сега барем знаеме на која адреса можеме да заѕвониме во Атина“, вели Радмила Шеќеринска Воздржаност и многу скептицизам - се главните реакции од вторите избори во Грција и најавите дека идната ...

На Европа и' олесна

Утрински - 19.06.2012

Димитар Чулев Само злобници можеле да пуштат во оптек конструкција дека на неделните избори во Грција победи Ангела Меркел.

Пат низ трње за новата грчка влада

Утрински - 19.06.2012

Самарас и Венизелос имаат доволен број пратеници за двопартиска коалиција, но веројатно ќе се формира влада Нова демократија – ПАСОК-Демократска левица Од нашиот дописник Атина - Грчкиот народ се ...

Стабилна влада за преговори, макар и со Самарас

Deutsche Welle - 19.06.2012

Можен ли е напредок во спорот за името со влада во Атина на чело со Андонис Самарас? Експертите во РМ се воздржани, но посакуваат Атина да добие кредибилна влада со која ќе може да продолжат ...

Ден „Д“ за Грција- нова влада или нов ќорсокак?

Канал5 - 19.06.2012

Нова влада или нов ќорсокак – во текот на денот се очекува одговорот. Зелено светло за учество во коалициона влада, добил Самарас од Венизелос и Кувелис.

ПАСОК предлага формирање национален преговарачки тим

Канал5 - 19.06.2012

Формирање владин состав што е можно поскоро побараа Венизелос и Кувелис по нивната средба. И лидерот на ПАСОК и лидерот на Демократската левица, прифатија да учествуваат во разговорите за формирање ...

Македонија претпазливо ја следи разврската во Грција

Канал5 - 19.06.2012

Од радикално лош до конструктивен однос, очекувањата на македонскиот државен врв од новите грчки власти се во широк дијапазон. Се тврди дека Македонија претпазливо ја следи состојбата во Грција.

Самарас денеска треба да го соопшти составот на новата влада

Нетпрес - 19.06.2012

Во текот на денешниот ден се очекува Антонис Самарас да го соопшти составот на новата грчка влада, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

ПАСОК ќе бара неколку клучни министерства

Курир - 19.06.2012

Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос денеска имаше средба во шефот на Демократската левица Фотис Кувелис со кого разговараа за составување коалициска влада на Грција.

Продолжуваат преговорите за составување влада на Грција

Сител - 19.06.2012

Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос денеска имаше средба во шефот на Демократската левица Фотис Кувелис со кого разговараа за составување коалициска влада на Грција.

Високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица разговараат за новата влада на Грција

+инфо - 19.06.2012

Во грчкиот парламент во моментов се одржува состанок меѓу високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица кои разговараат за политичката платформа која трите партии ќе ја ...

Втор ден преговори за составување влада на Грција

Р.С.Европа - 19.06.2012

Преговорите за составување грчка влада продолжуваат и денеска.Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, чија партија победи на изборите во неделата, вчера се сретна со неколку лидери на политички ...

Нова демократија, ПАСОК и Демократската во разговари за нова влада на Грција

МРТ - 19.06.2012

Во грчкиот парламент во моментов се одржува состанок меѓу високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица кои разговараат за политичката платформа која трите партии ќе ја ...

Грција добива влада

Нетпрес - 19.06.2012

Грчките партии што ја поддржуваат програмата за излез од кризата што подразбира и непопуларни мерки за штедење, денеска ќе постигнат договор за формирање на коалициона влада, изјавил претставник на ...

„Катимерини“ - Има предуслови за тројна коалиција во Грција

Inpress - 19.06.2012

Атина, 19. јуни 2012 (ИНПРЕС) Нова демократија, Пасок и Демократската левица најверојатно ќе постигнат согласност за формирање на коалициска влада.

Забрзани преговори за составување влада на Грција

Алфа - 19.06.2012

Во Атина со засилено темпо продлжуваат преговорите за составување нова влада на Грција. Лидерот на победничката Нова Демократија, Андонис Самарас денеска повторно ќе се сретне со колегите од неколку ...

Лидерот на Демократска левица на Грција бара преговори за функцијата премиер

Press24 - 19.06.2012

Треба да се дискутира за тоа кој ќе биде премиер, изјави лидерот на Демократската левица Фотис Кувелис за едно грчко радио.

Венизелос: ПАСОК ќе ја поддржи коалициската влада на Грција

МРТ - 19.06.2012

ПАСОК денеска одржа партиски состанок со кој претседаваше лидерот Евангелос Венизелос, во исто време додека во парламентот разговараат високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската ...

Венизелос - До вечерва ќе имаме влада на национална одговорност

Inpress - 19.06.2012

Атина, 19. јуни 2012 (ИНПРЕС) Лидерот на грчката социјалистичка партија ПАСОК Евангелос Венизелос, рече дека владата на „националната одговорност“ со четирите главни парламентарни партии треба да ...

Кој всушност ги доби, а кој ги изгуби изборите во Грција?

МКД - 19.06.2012

Пред Самарас и неговите соработници доаѓа период во кој на Грција ќе ѝ биде уште потешко отколку до сега. Самата победа на изборите не значи многу.

Самарас доби мандат за формирање влада - преговорите почнаа

Сител - 19.06.2012

Андонис Самарас е на пат да стане новиот премиер на Грција. Неговата Нова демократија победи на вчерашаните предвремени избори. Освои 129 од 300 места во парламентот.

Венизелос се уште инсистира на коалициска влада со Сириза

Сител - 19.06.2012

Грција мора да има влада до утре. Најдобро решение е коалиција меѓу Сириза, ПАСОК, Нова демократија и Демократската левица, изјави лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос по средбата со лидерот на НД ...

Самарас се сретна со лидерите на Независни Грци и Демократската левица

Сител - 19.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас вечерва ги продолжи преговорите за составување коалициска влада со лидерите на Независни Грци Панос Каменос и на Демократската левица Фотис Кувелис.

Забрзано до нова грчка влада

Р.С.Европа - 19.06.2012

Лидерот на ПАСОК Евенгелос Венизелос и шефот на умерената левица Фотис Кувелис се договорија денеска да ја поедностават постапката за формирање нова коалициона влада во Грција.

Продолжуваат преговорите за составување влада на Грција

Press24 - 19.06.2012

Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос денеска имаше средба во шефот на Демократската левица Фотис Кувелис со кого разговараа за составување коалициска влада на Грција.

Венизелос: ПАСОК ќе ја поддржи коалициската влада на Грција

+инфо - 19.06.2012

ПАСОК денеска одржа партиски состанок со кој претседаваше лидерот Евангелос Венизелос, во исто време додека во парламентот разговараат високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската ...

Ќе има ли Грција влада до вечерва?

А1 On - 19.06.2012

По денешната средба помеѓу грчките политички партии се очекува да го објават формирањето на коалициона влада и веднаш да се започне со разгледување на планот поврзан со меѓународната помош и ...

Самарас денеска треба да го соопши составот на новата влада

МРТ - 19.06.2012

Во текот на денешниот ден се очекува Антонис Самарас да го соопшти составот на новата грчка влада, јавува дописникот на МРТ од Атина.

Договорот за меѓународната помош го кочи коалицискиот договор во Грција

Макфакс - 19.06.2012

Челниците на грчките партии допрва треба да најдат заеднички става за непопуларната програма за меѓународната финансиска помош и договорот за формирање коалициска влада може да не биде постигнат до ...

Коалицијата во Грција може да биде формирана во среда

Макфакс - 19.06.2012

Грчките партии кои преговараат за формирање на коалиционата влада најверојатно во сред ќе постигнат договор, соопшти лидерот на социјалистичкиот ПАСОК. Евангелос Венизелос.

Грција пред состав на нова влада, Самарас мандатар

Сител - 19.06.2012

Во текот на денешниот ден се очекува лидерот на конзервативците да го соопшти составот на новата грчка влада. Нова Димократија, ПАСОК и Демкратската левица во коалиција со премиер Андонис Самарас – ...

Втор ден преговори за составување влада на Грција

МРТ - 19.06.2012

Преговорите за составување грчка влада продолжуваат и денеска, јави дописникот на МИА од Атина. Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, чија партија победи на изборите во неделата, вчера се ...

Високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица разговараат за новата влада на Грција

Сител - 19.06.2012

Во грчкиот парламент во моментов се одржува состанок меѓу високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица кои разговараат за политичката платформа која трите партии ќе ја ...

Продолжуваат преговорите за составување на грчката влада

Курир - 19.06.2012

Денес ќе продолжат преговорите за составување грчка влада. Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, чија партија победи на изборите во неделата, вчера се сретна со неколку лидери на политички ...

Венизелос: ПАСОК ќе ја поддржи коалициската влада на Грција

Сител - 19.06.2012

ПАСОК денеска одржа партиски состанок со кој претседаваше лидерот Евангелос Венизелос, во исто време додека во парламентот разговараат високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската ...

Самарас бара партнери за коалиција

Капитал - 19.06.2012

Преговорите за составување грчка влада продолжуваат и денеска. Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, чија партија победи на изборите во неделата, вчера се сретна со неколку лидери на политички ...

Венизелос - До вечерва ќе имаме влада на национална одговорност

Таратур - 19.06.2012

Лидерот на грчката социјалистичка партија ПАСОК Евангелос Венизелос, рече дека владата на „националната одговорност“ со четирите главни парламентарни партии треба да биде формирана до вечерва.

Забрзани преговори за составување влада на Грција

+инфо - 19.06.2012

Во Атина со засилено темпо продлжуваат преговорите за составување нова влада на Грција. Лидерот на победничката Нова Демократија, Андонис Самарас денеска повторно ќе се сретне со колегите од неколку ...

Ципрас: Сириза ќе остане во опозиција

Сител - 19.06.2012

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас по денешната средба со Андонис Самарас од Нова Демократија повтори дека Колицијата на радикалната левица ќе остане во опозиција.

Лидерот на Демократска левица бара преговори за функцијата премиер на Грција

Сител - 19.06.2012

Треба да се дискутира за тоа кој ќе биде премиер, изјави лидерот на Демократската левица Фотис Кувелис за едно грчко радио.

Втор ден преговори за составување влада на Грција

Сител - 19.06.2012

Преговорите за составување грчка влада продолжуваат и денеска. Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, чија партија победи на изборите во неделата, вчера се сретна со неколку лидери на политички ...

Самарас се разбуди испотен - пак го чекаат хорор-преговори

Либертас - 19.06.2012

Самарас подоцна ги смири страстите со изјавата дека постигнал иницијален договор со Венизелос, со кого и денеска ќе продолжи да разговара.

Нова демократија: Грција денеска ќе добие влада

Либертас - 19.06.2012

Според функционерот од Нова демократија, и социјалистичкиот ПАСОК ќе има свои претставници во новиот владин кабинет. Се надева дека во кабинетот ќе има и припадници на малата партија Демократска ...

Иванов: Самарас - и се е можно!

Вечер Прес - 19.06.2012

Сите политички субјекти во Атина се согласни дека влада мора итно да се формира, а денешниот ден беше посочуван и како краен рок, после кој, ако Самарас не се договори со Венизелос и Кувелис, ќе ...

Самарас денеска треба да го соопши составот на новата влада

Точка - 19.06.2012

Во текот на денешниот ден се очекува Антонис Самарас да го соопшти составот на новата грчка влада, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Грција во рацете на конзервативците

Точка - 19.06.2012

Десничарската “Нова Демократија“ победи на парламентарните избори во Грција со освоени 29 отсто од гласовите. Втора е радикалната левичарска коалиција Сириза со освоени 26,89 отсто од гласовите.

Втор ден преговори за составување влада на Грција

Денешен - 19.06.2012

Преговорите за составување грчка влада продолжуваат и денеска. Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, чија партија победи на изборите во неделата, вчера се сретна со неколку лидери на политички ...

Грција добива влада

Точка - 19.06.2012

Грчките партии што ја поддржуваат програмата за излез од кризата што подразбира и непопуларни мерки за штедење, денеска ќе постигнат договор за формирање на коалициона влада, изјавил претставник на ...

Грција не смее ни еден час да е без влада

Н.Македонија - 19.06.2012

Лидерот на радикалната левица, Алексис Ципрас вчера очекувано ја одби понудата на Андонис Самарас да учествува во влада на национален спас.

Пирова победа за Европејците

Н.Македонија - 19.06.2012

Мерките што, според Европејците, треба да ја вратат Грција на вистинскиот пат се однесуваат само на штедењето и не вклучуваат економски пораст.

Венизелос: Коалицијата би требало да се формира в среда

eReporter - 19.06.2012

Грчките партии кои ги водат разговорите за формирање нова влада веројатно утре, среда, ќе постигнат договор, рече денеска лидерот на социјалистите, Евангелос Венизелос.

ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата

Утрински - 18.06.2012

Нова демократија наместо да даде одговор дали брзо ќе се формира нова влада, создаде нови прашања ПАСОК не го дава лесно својот дел од сложувалката наречена грчка коалициска влада.

Самарас доби мандат да формира влада на Грција

24 Вести - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска му даде мандат да формира влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас. - Ќе се обидам да формирам валда со проевропски партии.

Во Грција почнуваат преговорите за коалиција

Deutsche Welle - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска (18.06) му даде мандат за формирање влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас. „Ќе се обидам да формирам валда со проевропски партии.

Самарас го доби мандатот да формира влада

Телма - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска му даде мандат да формира влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас. - Ќе се обидам да формирам валда со проевропски партии. Мораме да ги...

Нова демократија победи на парламентарните избори во Грција

24 Вести - 18.06.2012

Конзервативната Нова демократија е победник на повторните предвремени парламентарни избори во Грција кои се сметаат за најважни во последните неколку децении за земјата.

Самарас доби мандат да формира влада на Грција

Дневник - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска му даде мандат да формира влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, јави дописникот на МИА од Атина.

Самарас официјално во водство

Дневник - 18.06.2012

Нова демократија има минимална предност пред радикалната левица Сириза на денешните парламентарни избори во Грција. Според првите официјални проекции, Нова демократија на Андонис Самарас има 29,5 ...

Мртва трка меѓу Самарас и Ципрас

Дневник - 18.06.2012

Според предвидувањата, првичните проекции, таканаречените егзит полс покажуваат мртва трка меѓу двајцата фаворити Андонис Самарас од конзервативната Нова демократија и Алексис Ципрас, лидер на ...

Самарас победи на изборите во Грција

Дневник - 18.06.2012

Нова демократија е победник на парламентарните избори во Грција. Официјалните објавени резултати, со преброени 60 отсто ос гласовите на националниво, покажуваат дека Нова демократија освоила 30,14 ...

Грција: Победа со проблеми

Deutsche Welle - 18.06.2012

По неизвесните избори резултатот сега е јасен: грчките гласачи довербата и‘ ја дадоа на конзервативната Неа демократија.

Самарас: Грчкиот народ гласаше за европска иднина

Канал5 - 18.06.2012

Неа Демократија победи на вчерашните избори, но тоа е веќе минато бидејќи од денеска започнуваат разговорите и сценаријата за формирање влада. Факт е дека Самарас ќе мора да коалицира.

Нема релаксирање на грчко-германските односи

Deutsche Welle - 18.06.2012

Германската влада со олеснување реагираше на изборниот исход во Грција. Истовремено таа опстојува на барањата до Атина за придржување кон договорите за кредитната помош за Грција.

Европа куртули, Македонија ја чека тешка битка за спорот

Канал5 - 18.06.2012

Европа ја сочува унијата, но Македонија не доби партнер со кој сериозно ќе може да води разговори за името – грчкиот аналитичар Јоргос Пападакис за Канал 5 ја анализира политичката ситуација по ...

Грција со нова влада или во нов ќорсокак?

Канал5 - 18.06.2012

Нова влада или нов ќорсокак. Лидерите на грчките партии остануваат на цврстите позиции. Венизелос не отстапува од барањето, во владата да учествува и СИРИЗА, заедно со Неа Димократија, ПАСОК и ...

Самарас доби мандат да формира влада на Грција

Press24 - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска му даде мандат да формира влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас. Ќе се обидам да формирам валда со проевропски партии.

Самарас доби мандат да формира влада на Грција

Алфа - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска му даде мандат да формира влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас. - Ќе се обидам да формирам валда со проевропски партии.

Самарас доби мандат да формира влада на Грција

МРТ - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска му даде мандат да формира влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, јави дописникот на МИА од Атина.

Нова демократија победи на парламентарните избори во Грција

МРТ - 18.06.2012

Конзервативната Нова демократија е победник на повторните предвремени парламентарни избори во Грција кои се сметаат за најважни во последните неколку децении за земјата, јави дописникот на МИА од ...

Нова демократија победи на парламентарните избори во Грција

Капитал - 18.06.2012

Конзервативната Нова демократија е победник на повторните предвремени парламентарни избори во Грција кои се сметаат за најважни во последните неколку децении за земјата.По преброени повеќе од 90 ...

Самарас доби мандат да формира влада на Грција

Сител - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска му даде мандат да формира влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас. - Ќе се обидам да формирам валда со проевропски партии.

Самарас ги почна преговорите за формирање влада – ставовите за Македонија непроменети 20 години

Нетпрес - 18.06.2012

Неа Демократиа на чело со Антонис Самарас е и официјално победник на предвремените парламентарни избори во Грција со освоени 29, 7 проценти, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Ципрас: Сириза ќе остане во опозиција

Press24 - 18.06.2012

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас по денешната средба со Андонис Самарас од Нова Демократија повтори дека Колицијата на радикалната левица ќе остане во опозиција.

Ципрас: Сириза ќе остане во опозиција

+инфо - 18.06.2012

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас по денешната средба со Андонис Самарас од Нова Демократија повтори дека Колицијата на радикалната левица ќе остане во опозиција, јави дописникот на МИА од Атина.

На изборите во Грција победи Нова демократија

Р.С.Европа - 18.06.2012

Според резултатите, конзервативната Нова демократија доби 29,5 насто од гласовите, Сириза 27 проценти, додека ПАСОК 12,3 насто.

Грција, можни избори и по трет пат?

А1 On - 18.06.2012

Нова Демократија освои 29,76 % од гласовите и со тоа е победник на изборите во Грција, пред Сириза која освои 26,84 %, ПАСОК 12,35%, Независната Партија на Грците 7,48, Златна Зора 6,91% и ...

На изборите во Грција победи Нова демократија

Кирилица - 18.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас оцени дека изборите покажале дека Грците сакаат да останат во еврозоната. - Грците гласаа да го задржат еврото, гласаа за политика што ќе донесе раст, ...

Нова Демократија победи на изборите во Грција

Press24 - 18.06.2012

Нова Демократија ќе има 129 пратеници, Сириза 71 Со 29,8% од гласовите, конзервативната Нова Демократија победи на изборите кои вчера се одржаа во Грција.

Самарас: Нема повеќе авантури

+инфо - 18.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас по синоќешната победа на предвремените парламентарни избори изјави дека тоа е победа за цела Европа и дека во грчката политика нема повеќе место за ...

Самарас: Нема повеќе авантури

Алфа - 18.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас по синоќешната победа на предвремените парламентарни избори изјави дека тоа е победа за цела Европа и дека во грчката политика нема повеќе место за ...

Нова демократија победи во Грција

Макфакс - 18.06.2012

Според сегашните резултати, Нова демократија ќе има 129 места во Парламентот (заедно со 50-те места кои ги добива како првопласирана партија), Сириза 71, ПАСОК 33, Независни Грци 20, Златна зора 18, ...

Нова демократија победи на предвремените избори во Грција

Кајгана - 18.06.2012

(Атина, 18 јуни) - Конзервативната Нова демократија со приблино 30 отсто од гласовите победни на повторните предвремени парламентарни избори во Грција кои се сметаат за најважни во последните неколку ...

Самарас победи, Ципрас го призна поразот

Р.С.Европа - 18.06.2012

Лидерот на крајно левичарската партија Сириза Алексис Ципрас го призна поразот на вчерашните парламентарни избори во Грција.

Грција: веќе денес преговори за формирање влада

МКД - 18.06.2012

Неа демократија на чело со Андонис Самарас победи на изборите во Грција. Веќе денес се очекува почеток на преговорите за нова влада, пренесува Јуроњуз.

Папуљас - Неопходно е да се формира влада веднаш

Inpress - 18.06.2012

Атина, 18. јуни 2012 (ИНПРЕС) Грчкиот претседател Каролос Папуљас соопшти дека е од огромно значење политичките партии во земјата да формираат колку што е можно побрзо новата влада.

Грција, ден по изборите...

Нетпрес - 18.06.2012

Во Грција денеска, еден ден по изборите, ќе започнат постизборните активности во кои најнапред претседателот на државата Каролос Папуљас ќе биде информиран за исходот од гласањето.

Новиот грчки премиер Самарас доследен за Македонија, најсреќен ќе биде да ја нема

МКД - 18.06.2012

Неа демократија, партијата на Андонис Самарас победи на вчерашните избори во Грција. Тој најверојатно ќе биде новиот грчки премиер. Што може Македонија да очекува од него? Не многу. Напротив.

Нова демократија доби мандат за формирање грчка влада

Р.С.Европа - 18.06.2012

Грчката конзервативна Нова демократија доби мандат од претседателот за започнување на разговорите за коалицирање, откако партијата победи на изборите во земјата.

Самарас го доби мандатот за формирање влада

Макфакс - 18.06.2012

Лидерот на Нова демократиа, партијата којашто победи на изборите во Грција, Антонис Самарас во понеделник го доби мандатот за формирање на влада.

Самарас ги почна преговорите за влада – ставот за Македонија непроменет 20 години

МРТ - 18.06.2012

Неа Демократиа на чело со Антонис Самарас е и официјално победник на предвремените парламентарни избори во Грција со освоени 29, 7 проценти, јавува дописникот на МРТ од Атина.

Самарас доби мандат-Брисел пресреќен

Алфа - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас му го довери мандатот на лидерот на Нова демократија, Андонис Самарас да ја формира новата грчка влада.

Анализа: Грција освои малку време

Нетпрес - 18.06.2012

Изборите на 17-ти јуни им дозволија на Грција да ја продолжат комуникацијата со своите партнери, за да може да биде развиен нов план за излез од кризата со што е можно помала нестабилност.

Ципрас одбил да коалицира со Нова демократија

Inpress - 18.06.2012

Атина, 18. јуни 2012 (ИНПРЕС) Лидерот на грчката радикална левичарска коалиција Сириза Алексис Ципрас одбил да се приклучи на коалициската влада, на чело со Нова демократија.

Самарас доби мандат за составување влада

А1 On - 18.06.2012

Лидерот на Нове Демократија го доби мандатот за формирање влада. Неопходно је веднаш да се постигне национален консензус, изјави Антонис Самарас по состанокот со претседателот Карољос Папуљас.

Грците остануваат на европски курс!

Капитал - 18.06.2012

Нова демократија доби шанса да формира коалиција која треба да ги избрише проблемите со кои се соочува Грција. Андонис Самарас сега има само три дена да состави влада на национално единство, со која ...

СИРИЗА одби да учествува во владата со „Нова демократиа“

Макфакс - 18.06.2012

Лидерот на грчката радикална левичарска коалиција СИРИЗА, Алексис Ципрас одби да се приклучи на коалициска влада, на чело со "Нова демократиа".

Нова демократија победи на парламентарните избори во Грција

+инфо - 18.06.2012

Конзервативната Нова демократија е победник на повторните предвремени парламентарни избори во Грција кои се сметаат за најважни во последните неколку децении за земјата.

Самарас го доби мандатот за формирање влада

Курир - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска му даде мандат да формира влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас. - Ќе се обидам да формирам валда со проевропски партии.

Нова демократија победи на парламентарните избори во Грција

Сител - 18.06.2012

Конзервативната Нова демократија е победник на повторните предвремени парламентарни избори во Грција кои се сметаат за најважни во последните неколку децении за земјата.

Самарас може да го закочи спорот, Македонија треба да го “откочи“

Алфа - 18.06.2012

Македонско-грчките односи влегуваат во ново поглавје по вчерашните избори кај јужниот сосед. Победата на конзервативната Нова Демократија и можното формирање на влада со ПАСОК , го ставаат Андонис ...

Самарас победи на изборите, со ПАСОК имаат мнозинство

Курир - 18.06.2012

Конзервативната Нова демократија е победник на повторните предвремени парламентарни избори во Грција кои се сметаат за најважни во последните неколку децении за земјата.

Грците во трка за формирање на коалициона влада

Алфа - 18.06.2012

Грција до утре мора да има влада, е ставот на лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос, по средбата со мандатарот на новата грчка влада Андонис Самарас.

Грција, ден по изборите...

Точка - 18.06.2012

Во Грција денеска, еден ден по изборите, ќе започнат постизборните активности во кои најнапред претседателот на државата Каролос Папуљас ќе биде информиран за исходот од гласањето.

Нова демократија победи, можна голема коалиција во Грција

Либертас - 18.06.2012

Андонис Самарас, претседателот на Нова Демократија, ги повика сите партии „кои се за останување на Грција во зоната на еврото, во овој критичен миг да се обединат во влада на национален спас“.

Нова демократија победник на изборите во Грција

Денешен - 18.06.2012

Конзервативната Нова демократија е победник на повторните предвремени парламентарни избори во Грција кои се сметаат за најважни во последните неколку децении за земјата.

Самарас го доби мандатот за формирање влада

Денешен - 18.06.2012

Денеска грчкиот претседател Каролос Папуљас му го предаде мандатот за формирање влада на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас. - Ќе се обидам да формирам влада со проевропски партии.

Грција освои малку време

Точка - 18.06.2012

Изборите на 17-ти јуни им дозволија на Грција да ја продолжат комуникацијата со своите партнери, за да може да биде развиен нов план за излез од кризата со што е можно помала нестабилност.

Венизелос инсистира на коалициска влада со Сириза

Либертас - 18.06.2012

Венизелос го обвини Алексис Ципрас, лидерот на СИРИЗА, дека сака влада што ќе ја следи само нивната политичка линија. Грција мора да има влада до утре.

Ципрас го одби Самарас, стасаа резултатите

Либертас - 18.06.2012

- Лидерот на радикалната лева коалиција СИРИЗА Алексис Ципрас одби да се приклучи на коалициска влада која би ја предводела Нова демократија – соопшти Самарас.

Самарас доби мандат

Либертас - 18.06.2012

Се претпоставува дека Самарас во преговорите за влада пред сè смета на ПАСОК и Евангелос Венизелос, затоа што Сириза, односно нејзиниот лидер Алексис Ципрас, уште синоќа јасно кажа дека нема намера ...

"Видовитиот" Самарас ќе формира влада во Грција

Вечер Прес - 18.06.2012

НОВИОТ ГРЧКИ ПРЕМИЕР Е ОНОЈ ШТО БИ БИЛ НАЈСРЕЌЕН МАКЕДОНИЈА ДА НЕ ПОСТОИ Кој и да дојде на власт нема менување на грчката позиција.

Самарас ги почна преговорите за формирање влада – ставовите за Македонија непроменети 20 години

Точка - 18.06.2012

Неа Демократиа на чело со Антонис Самарас е и официјално победник на предвремените парламентарни избори во Грција со освоени 29, 7 проценти, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Ципрас: Сириза останува во опозиција

Денешен - 18.06.2012

Алексис Ципрас лидерот на Сириза, денеска по средбата со Андонис Самарас лидерот на Нова Демократија, повтори дека коалицијата на радикалната левица останува во опозиција.

Самарас доби мандат, Сириза не сака да слушне за коалиција

Sky - 18.06.2012

Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас денеска од претседателот на Грција, Каролос Папуљас, доби мандат за формирање на нова влада. - Ќе се обидам да формирам влада со проевропски партии.

Самарас доби мандат да формира влада на Грција

Н.Македонија - 18.06.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас му даде мандат на лидерот на Нова демократија Андонис Самарас да формира влада - Ќе се обидам да формирам валда со проевропски партии.