TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија го игра решавачкиот дуел со Чешка од ракометните квалификации

Канал5 - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Македонија го игра решавачкиот дуел со Чешка од ракометните квалификации

24 Вести - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Ракометарите оптимисти, Чешка ке биде совладана во Скопје

Телма - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Македонија го игра решавачкиот дуел со Чешка

Алсат-М - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Македонија со пласман на ракометното ЕП 2016

Канал5 - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје ја совлада Чешка со 30-28 и обезбеди пласман на европското првенство наредната година во Полска. Во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите за ЕП, ...

Македонија се пласира на Европското првенство во Полска

Телма - 14.06.2015

Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите за ЕП, македонските ракометари ја совладаа Чешка со ...

Македонија со победа на Чешка обезбеди пласман на ЕП во ракомет

24 Вести - 14.06.2015

Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите за ЕП, македонските ракометари ја совладаа Чешка со ...

ФОТО: Македонија се пласираше на Европското првенство

Утрински - 14.06.2015

Нашите ракометари во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите ја совладаа Чешка со 32:28 Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска.

Македонските ракометари се изборија за Европското првенство

Алсат-М - 14.06.2015

Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите за ЕП, македонските ракометари ја совладаа Чешка со ...

Македонија го игра решавачкиот дуел со Чешка од ракометните квалификации

А1 On - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Македонските ракометари се изборија за Европското првенство во Полска

Сител - 14.06.2015

Машката македонска ракометна репрезентација избори нов настап на завршницата на Европскиот шампионат. Во решавачкиот натпревар, и тоа од последното коло во квалификациите за ЕП во Поселска следната година, македонските ракометари ја совладаа Чешка ...

Решавачки дуел со Чешка од ракометните квалификации

Р.С.Европа - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Македонските ракометари се изборија за Европското првенство во Полска

Репортер - 14.06.2015

Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите за ЕП, македонските ракометари ја совладаа Чешка со ...

Со победата над Чешка се пласиравме за ЕП

ЗаЗабава - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација со 32:28 ја победи Чешка и се пласираше на Европското првенство во Полска, Македонија го одржува континуитетот на учества на големите собири. Македонија денеска го зема билетот за Полска, македонските ракометари ...

Ракометарите повторно донесоа радост, Македонија на ЕП во Полска

Курир - 14.06.2015

Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Иако гостите од Чешка се до 26­минута го контролираа резултатот и беа во предност, сепак, во завршните четири минути ...

Победа над Чешка за пласман на ЕП во Полска

Сител - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Македонските ракометари се изборија за Европското првенство во Полска

+инфо - 14.06.2015

Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите за ЕП, македонските ракометари ја совладаа Чешка со ...

Македонија го игра решавачкиот дуел со Чешка од ракометните квалификации

+инфо - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Тешко, но слатко: Како Лазаров и екипата ја совладаа Чешка и го отворија патот за Полска

Кирилица - 14.06.2015

Со победата од 32:28 во дуелот против Чешка, македонската ракометна репрезентација обезбеди ново учество на Европското првенство и го продолжи континуитетот на настапи на големите натпреварувања.

Македонија го игра решавачкиот дуел со Чешка од ракометните квалификации

Репортер - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Последни подготовки пред Чешка… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација го одржа својот последен тренинг пред дуелот кој ќе го одлучи вториот патник за Полска 2016 од група 6. Цела сезона, сиот труд на македонските ракометари ќе се сведе на шеесет одиграни минути.

Обрван: Верувам во овие ракометари и верувам во Горан Кузмановски! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.06.2015

На последниот тренинг пред натпреварот со Чешка, репрезентацијата на Македонија во малку поинаков состав ги направи последните подготовки за клучниот меч, дуелот кој директно обезбедува место на ЕП2016.

На победа против Чешка за нов пласман на ЕП

Алфа - 14.06.2015

Нашата машка ракометна репрезентација вечерва од 17 часот и 45 минути во арената Борис Трајковски против селекцијата на Чешка ќе го одигра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство.

Македонија без пораз од Чешка во три меча по ред

Алфа - 14.06.2015

Македонија и Чешка вечерва во арената Борис Трајковски ќе го одиграат деветтиот меѓусебен дуел. Двете селекции имаат по три победи и два нерешени резултати. Нашата репрезентација во соочувањата со Чешка има низа и од три последователни натпревари во ...

Обрван: Најдобри кога е најтешко

Алфа - 14.06.2015

Денеска од 17 часот и 45 минути нашата ракометна репрезентација ќе го одигра решавачкиот меч за пласман на Европското првенство, а противник ни е селекцијата на Чешка. Во пресрет на клучните мечеви во квалификациите селекторот Ивица Обрван се соочи ...

Лазаров: Мораме да победиме да го задржиме континуитетот

Алфа - 14.06.2015

Нашата машка ракометна репрезентација денеска од 17 часот и 45 минути против Чешка ќе го одигра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство кое следната година ќе се одржи во Полска.

Георгиевски: Чесите играат брзо, но и многу грешат…

Екипа - 14.06.2015

Одличното прво полувреме што Чешка го одигра на дуелот во Злин против Македонија е јасно предупредување за нашите ракометари дека против себе имаат ривал што никако не смее да биде потценет.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2016: Македонија има сè во свои раце

Телеграф - 14.06.2015

Чешка со десеткуван состав дојде во Скопје. И нашата репрезентација има проблеми и поучена од настаните во Злин ќе биде внимателна. Но, кога се игра во „Борис Трајковски“ јасно е кој е фаворитот.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2016: Македонија го завери билетот за ЕП

Телеграф - 14.06.2015

По пресвртот во играта, која Македонија го направи во последните шест минути од првиот дел, се понатаму беше во знакот на нашите ракометари. Победа од 32:28 (15:12) за ново учество на континенталниот собир 60’ – Дилириум во „Борис Трајковски“! ...

Македонските ракометари подобри во првото полувреме против Чешка

Кирилица - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација води против Чешка по првото полувреме, кое заврши со резултат 15:13 во натпреварот што се игра во Скопје. Македонските ракометари уште еднаш дојде до последното скалило до успехот.

Помината последната пречка: Четврто европско за Македонија!

24 Ракомет - 14.06.2015

Спортскиот центар „Борис Трајковски“ беше сведок на нов историски момент за македонскиот репрезентативен ракомет. Најдобриот македонски состав ја совлада репрезентацијата на Чешка за четврто учество на Европско првенство.

Колку е потешко, толку е „послатко“: Македонија се пласираше на ЕП 2016

Екипа - 14.06.2015

Ракометната репрезентација на Македонија се пласираше на Европското Првенство што во 2016 година ќе се одржи во Полска откако во денешниот клучен натпревар славеше над селекцијата на Чешка со резултат 32-28.

Кире Лазаров ја урна Чешка и ја поведе Македонија на ново ЕП! (ФОТО)

SportMedia - 14.06.2015

Македонија го продолжува континуитетот учества Европските и Светските првенства изборувајќи пласман и на еврошампоионатот во Полска следниот јануари. Во последниот натпревар од квалификациите црвено-жолтите ракометари денеска ја совладаа Чешка со ...

Ракометна Македонија оди на Европско во Полска

Оff.net - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација ќе го продолжи континуитетот на учества на големите натпреварувања, откако вечерва во Скопје ја победи Чешка и обезбеди пласман на ЕВРО ...

Победа над Чешка, Македонија се радува на ново Европско првенство!

МКД - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација со 32:28 ја победи Чешка и се пласираше на Европското првенство во Полска, Македонија го одржува континуитетот на учества на големите собири. Македонија денеска го зема билетот за Полска, македонските ракометари ...

Македонија ја совлада Чешка, обезбеди пласман на ЕП

Кајгана - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација ја совлада репрезентацијата на Чешка со 32-28 и го обезбеди пласманот на Евопското првенство во Полска во јануари 2016 година. Иако ракометарите стартуваа лошо, по средината на првото полувреме го обезбедија ...

Уште еден голем успех: Македонија се пласираше на ЕП 2016

СуперСпорт - 14.06.2015

Ракометната репрезентација на Македонија се пласираше на Европското Првенство што ќе се одржи во Полска во 2016 година. Македонија успеа да ја победи Чешка со 32:28. На почетокот нашата репрезентација беше соочена со големи проблеми.

КИРЕ ЛАЗАРОВ: Ова е голема работа за Македонија

Телеграф - 14.06.2015

Ракометарите уште еднаш ќе бидат учесници на Европско првенство Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров уште еднаш ќе биде на големо натпреварување со своите колеги, а тоа денеска беше потврдено со победата над Чешка од ...

Лазаров: Менталитетот пак проработе, требаше полесно да ја победиме Чешка

SportMedia - 14.06.2015

Најдобриот македонски ракометар Кире Лазаров веднаш по мечот изјави дека Македонија ја остварила целта, но денеска требало многу полесно да се заврши работата со Чешка, потенцирајќи дека победата во Швајцарија и крајот на сезоната ги опуштила ...

Обрван: Не плачевме на проблемите туку верувавме во оние кои излегоа на терен!

SportMedia - 14.06.2015

Македонија успеа да се пласира на ЕП во Полска, иако во тежок и исцрпувачки натпревар ја оствари конечната победа против Чешка. Селекторот Ивица Обрван по натпреварот кажа дека ова е резултат на вербата во оние кои го понесоа товарот.

Кире Лазаров: Треба да се гордееме со оваа репрезентација!

Екипа - 14.06.2015

Капитенот Кире Лазаров секогаш тука кога е потребно за националниот дрес. Убедливо најдобар поединец со 11 погодоци, и покрај повредата, во триумфот кој за нас значи ново место меѓу најдобрите на Стариот континент.

Радост во Борис Трајковски: Македонските ракометари ја победија Чешка! (Обновено)

Кирилица - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација ја победи Чешка со резултат 32:28 во натпреварот што се одигра во Скопје, во салата Борис Трајковски. Македонските ракометари поминаа уште едно скалило до успехот.

Ракометарите обезбедија пласман на ЕП

Макфакс - 14.06.2015

Ракометната репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство откако во последниот натпревр од Групата 6 славеше над Чешка со 32:28 (15:12). Македонската ракометари во решавачкиот меч наидоа на жесток отпор од чешката ...

Ракометарите продолжуваат да ја радуваат Македонија! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 14.06.2015

Македонските ракометари со 32:28 го добија решавачкиот натпревар со Чешка и се пласираа на Европското првенство во Послка. Кире Лазаров и другарите им донесоа нова радост на македонските навивачи, продолжуваме да бидеме дел од најголемите ракометни ...

Чешка падна во Скопје, Македонија по четврти пат ќе игра на ЕП

Дерби - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација ја оствари целта и се пласираше на Европското првенство кое во 2016 ќе се одржи во Полска. Нашата селекција во денешниот последен решавачки меч против Чешка со доста мака, но сосема заслужено славеше со 32:28.

Истекува договорот на Обрван, следат разговори со РФМ

Екипа - 14.06.2015

Селекторот на македонската репрезентација, Ивица Обрван, не го криеше задоволството по новиот успех и третото обезбедено големо натпреварување во низа. „ Мораме да бидеме задоволни бидејќи ова е голем успех за сите нас.

Лазаров: Треба да бидеме горди со овој успех

МКД - 14.06.2015

Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров е задоволен од пласманот на Европското првенство, но вели дека Македонија сега треба да оди чекор понатаму и да се бори со најдобрите за висок пласман.

Обрван подготвен да ја продолжи соработката, РФМ на потег

Сител - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација избори нов пласман на ЕП (четврто - трето по ред). Селекторот Ивица Обрван според актуелниот договор го имаше последниот натпревар. Задоволен од постигнатиот успех, по дуелот Обрван изјави: - Постигнавме голем ...

Победата над Чешка беше тешка: Македонија слави пласман на ЕП!

Хитпортал - 14.06.2015

Во клучниот натпревар за пласман на Европското првенство, македонската ракометна репрезентација во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје ја совлада Чешка со 30:28. Повеќе на: ...

Обрван: Вечерва е наша фешта, а и јас сум заслужен за неа

Дерби - 14.06.2015

Селекторот Ивица Обрван беше задоволен на крајот од мечот со Чешка, потенцирајќи дека победата со четири гола предност (32:28) била круна на една тешка сезона. - Сите треба да бидат свесни само за едно, дека победивме и дека одиме на европско ...

Чао Чешка, Македонија патува на ЕП во Полска

Република - 14.06.2015

Чао Чешка, Македонија патува на Европско првенство во Полска. Ја победивме жилавата селекција на Чесите со 32-28 во последното квалификациско коло и го освоивме второто место зад неприкосновената селекција на Франција.

Македонија ја расплака Чешка и се пласираше на ЕП во Полска

Вечер Прес - 14.06.2015

Македонската ракометна репрезентација трет пат во низа, а вкупно четврти во историјата ќе биде дел од едно Европско првенство. „Црвено – жолтите„ во директен дуел за второт место вошетата квалификациска група , во СЦ „Борис Трајковски" ја совладаа ...

Кире Лазаров: Најважно е што се пласиравме на ЕП

Вечер Прес - 14.06.2015

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров е секогаш присутен кога е потребно за националниот дрес. Тој беше убедливо најдобар поединец на натпреварот против Чешка за пласман на ЕП во Полска, по што изјави: -Најважно е дека се ...

Ракометарите обезбедија пласман на ЕП

Тера - 14.06.2015

Ракометната репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство откако во последниот натпревр од Групата 6 славеше над Чешка со 32:28 (15:12). Македонската ракометари во решавачкиот меч наидоа на жесток отпор од чешката ...

Истекува договорот на селекторот, Обрван наскоро на нови преговори со РФМ

Вечер Прес - 14.06.2015

„Договорот ќе ми истече наскоро и треба да седнеме и да разговараме. Немам пречка од клубот за да продолжам да работам како селектор, ако се договориме би било одлично, доколку не се случи тоа најкоректно ќе се разделиме, истакна Хрватот.

Чешка игра многу брзо, но и многу греши

Вечер Прес - 14.06.2015

Репрезентацијата на Чешка одигра одлично прво полувреме на првиот дуелот во Злин против Македонија, а тоа е јасно предупредување за "црвено - жолтите" дека против себе имаат ривал што никако не смее да биде потценет.

Македонија патува на ЕП во Полска

Пулс24 - 14.06.2015

Чао Чешка, Македонија патува на Европско првенство во Полска. Ја победивме жилавата селекција на Чесите со 32-28 во последното квалификациско коло и го освоивме второто место зад неприкосновената селекција на Франција.

Патуваме за Полска – мечот со Чешка низ фотографии

Република - 14.06.2015

Чао Чешка, Македонија патува на Европско првенство во Полска. Ја победивме жилавата селекција на Чесите со 32-28 во последното квалификациско коло и го освоивме второто место зад неприкосновената селекција на ...

Македонија го игра решавачкиот дуел со Чешка од ракометните квалификации

Република - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Македонските ракометари се изборија за Европското првенство во Полска

Lider - 14.06.2015

Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите за ЕП, македонските ракометари ја совладаа Чешка со ...

Портите на ЕП се широко отворени за Македонија

Идивиди - 14.06.2015

Вечерва во „Борис Трајковски“ во Скопје македонската репрезентација ќе го игра финалниот меч од квалификациите за ЕП Полска 2016. Противник ни е репрезентацијата на Чешка, екипа со која на нивни терен на почетокот на ноември одигравме нерешено ...

Македонија го игра решавачкиот дуел со Чешка од ракометните квалификации

Lider - 14.06.2015

Македонската ракометна селекција попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ против Чешка го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. По петте одиграни натпревари и двете селекции имаат по 5 бодови и во директен дуел ќе ...

Македонските ракометари се изборија за Европското првенство во Полска

Идивиди - 14.06.2015

Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите за ЕП, македонските ракометари ја совладаа Чешка со ...

Продадени сите билети: „Борис Трајковски“ ќе ечи за Македонија

Екипа - 13.06.2015

Македонските ракометари ќе имаат огромна поддршка на утрешниот дуел против Чешка, откако денеска беа продадени и последните билети за овој суперзначаен натпревар за нашиот национален тим. „ Билети веќе нема, салата ќе биде исполнета до последно ...

Чешка девет години ја нема победено Македонија

Вечер Прес - 13.06.2015

Утрешниот одлучувачки натпревар за второто место во 6 квалификациона група за пласман на ЕП во Полска помеѓу Македонија и Чешка е осми во историјата на овие две селекции. Ако во првите натпревари и не бевме така успешни, на последните мечеви сме ...

Чешка последна пречка за пласман на еп во Полска

Телма - 12.06.2015

Македонските ракометари се наоѓаат на една победа од пласман на уште едно големо натпреварување. Во рамки од квалификациите за Европското првенство на едно коло до крајот во групата 6, Македонија и Чешка имаат по 5 бодови, така што неделниот дуел на ...

Лазаров: Мечот против Чешка е да се биде или не

Канал5 - 12.06.2015

Македонија ја дели само една победа до настап на европското ракометно првенство, што идната година треба да се одржи во Полска. Во недела во спортскиот центар „Борис Трајковски“, нашите најдобри ракометари ја пречекуваат Чешка.

Обрван: Мотивирани и со самодоверба на победа против Чешка

24 Вести - 12.06.2015

Македонските ракометари се наоѓаат на една победа од пласман на уште едно големо натпреварување. Во рамки од квалификациите за Европското првенство на едно коло до крајот во групата 6, Македонија и Чешка имаат по 5 бодови, така што неделниот дуел на ...

Преку Чешка до Полска

Утрински - 12.06.2015

Капитенот Лазаров би бил најсреќен ако прослави победа на „црвено-жолтите“ од клупата На машката ракометна репрезентација на Македонија и' преостанува да вложи уште малку напор за успешно да ги заокружи квалификациите за Европското првенство 2016 во ...

Kирил Лазаров: Го играме мечот „да се биде или не“

Дневник - 12.06.2015

Македонската ракометна репрезентација е подготвена за најважниот меч во квалификацискиот циклус за ЕП 2016. Утре Македонија во салата „Борис Трајковски“ во Скопје (17.45 ч.) ќе игра со Чешка, а победа или евентуален нерешен меч, со помалку од 27 ...

Кирил Лазаров: Посакувам од клупа да се радувам на победата

Сител - 12.06.2015

Македонските ракометари се наоѓаат на една победа од пласман на уште едно големо натпреварување. Во рамките од квалификациите за Европското првенство на едно коло до крајот во групата 6 Македонија и Чешка имаат по 5 бодови, па така неделниот дуел на ...

Обрван: Мотивирани и со самодоверба на победа против Чешка

Репортер - 12.06.2015

Македонските ракометари се наоѓаат на една победа од пласман на уште едно големо натпреварување. Во рамки од квалификациите за Европското првенство на едно коло до крајот во групата 6, Македонија и Чешка имаат по 5 бодови, така што неделниот дуел на ...

Чешка последна пречка на патот кон ЕП во Полска

А1 On - 12.06.2015

Македонските ракометари во недела во Скопје ќе го одиграат клучниот натпревар за пласман на Европското првенство, кое наредната година ќе се одржи во Полска. Победа или нерешен резултат со помалку од 27 постигнати голови ќе ја однесе македонската ...

Обрван: Наполнета ни е самодовербата - одиме на победа и пласман на ЕП!

SportMedia - 12.06.2015

Повеќемесчното вложување труд и нерви на македонската ракометна репрезентација се сведува на еден меч - неделниот против Чешка во кој очекуваме со победа, или барем со условено реми да ги поцртаме евроквалификациите како успешни и да избориме ...

Лазаров: Играме натпревар да се биде или не!

24 Ракомет - 12.06.2015

Во недела, 14.07.2015, македонската репрезентација го игра клучниот натпревар со репрезентацијата на Чешка за пласман на Европското првенство 2016 во Полска. Противникот е добро познат, а проблемите на двете репрезентации со отсуството на клучните ...

Мојсовски „заробен“ во Катар, не игра ниту против Чешка

Екипа - 12.06.2015

Наумче Мојсовски нема да може да им помогне на своите репрезентативни колеги ниту на клучниот квалификациски натпревар против Чешка, откако се уште не го добил потребниот документ за излез од државата Катар, за да може да се упати кон Македонија.

Лазаров: Јас би бил најсреќен ако не мора да влезам и Македонија и без мене победи!

SportMedia - 12.06.2015

Поминаа 12 дена од финалето во Лигата на шампионите, во кое Кире Лазаров се повреди, па не можеше до крај да ја одработи сезоната како што посакува ниту во клупскиот, ниту во репрезентативниот дрес.

Лазаров : Швајцарија беше една, Чешка е комплетно друга приказна

Екипа - 12.06.2015

Машката ракометна ртепрезентација на Македонија во недела (17.45 ч.) во СЦ „Борис Трајковски“ ја пречекува Чешка во последниот натпревар од квалификациите за ЕП 2016 во Полска. На Македонија и треба победа или најмалку нерешен резултат во овој дуел ...

Обрван и Лазаров: Преку Чешка до пласман на ЕП

МКД - 12.06.2015

Македонската ракометна репрезнетација в недела ја пречекува Чешка во клучниот натпревар за пласман на Европското првенство во Полска. Од нашиот национален тим уверуваат дека натпреварот против Чесите ќе биде сосема поразличен во однос на оној во ...

Мојсовски не игра ниту против Чешка

Курир - 12.06.2015

Откако го пропушти дуелот против Швајцарија, Наумче Мојсовски нема да настапи ниту на последниот квалификациски натпревар против Чешка. Македонскиот репрезентативец се уште има административни проблеми, односно се уште не го добил потребниот ...

Чешка последна препрека на патот кон ЕП во Полска

Макфакс - 12.06.2015

Македонските ракометари во недела во Скопје ќе го одиграат клучниот натпревар за пласман на Европското првенство, кое наредната година ќе се одржи во Полска. Победа или нерешен резултат со помалку од 27 постигнати голови ќе ја однесе македонската ...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2016, ОБРВАН: Подготвени сме на сè против Чешка

Телеграф - 12.06.2015

„Потполно верувам во 17 играчи кои ги имам на располагање во моментов. Лазаров сигурно ќе биде во првата постава и ќе мора да стисне заби и да и помогне на екипата“, изјави селекторот на Македонија Последниот натпревар од квалификацискиот циклус за ...

Македонија на една победа до пласман на ЕП

Курир - 12.06.2015

Македонските ракометари се наоѓаат на една победа од пласман на уште едно големо натпреварување. Во рамки од квалификациите за Европското првенство на едно коло до крајот во групата 6, Македонија и Чешка имаат по 5 бодови, така што неделниот дуел на ...

Лазаров: Мечот со Чешка е да се биде или не

Дерби - 12.06.2015

Македонската машка ракометна репрезентација во недела од 17:45 во СЦ „Борис Трајковски“ го игра последниот квалификациски меч за пласман на Европското првенство во Полска, а за противник ја имаме селекцијата на Чешка.

Обрван: Мотивирани и со самодоверба на победа против Чешка

А1 On - 12.06.2015

Македонските ракометари се наоѓаат на една победа од пласман на уште едно големо натпреварување. Во рамки од квалификациите за Европското првенство на едно коло до крајот во групата 6, Македонија и Чешка имаат по 5 бодови, така што неделниот дуел на ...

„Да се биде или не“ против Чешка

Оn.net - 12.06.2015

Македонската ракометна репрезентација во недела од 17.45 часот го игра решавачкиот натпревар против директниот конкурент Чешка за пласман на ЕП 2016. Капитенот Кире Лазаров заради повредата не е максимално подготвен и истакна дека би бил пресреќен ...

Чешка последна препрека на патот кон ЕП во Полска

Кајгана - 12.06.2015

Македонските ракометари во недела во Скопје ќе го одиграат клучниот натпревар за пласман на Европското првенство, кое наредната година ќе се одржи во Полска. Победа или нерешен резултат со помалку од 27 постигнати голови ќе ја однесе македонската ...

Обрван: Имам комплетна доверба во моите играчи

Спортклуб - 12.06.2015

Пред најважниот репрезентативен натпревар во сезоната, селекторот Обрван е оптимистчки расположен. “ За крај на една напорна сезона го очекуваме мечот со селекцијата на Чешка, решавачка за пласманот на ЕП во Полска.

Ракометарите подготвени за уште еден триумф

Алфа - 12.06.2015

Ракометната репрезентација на Македонија е на чекор до уште еден настап на големо натпреварување. В недела против Чешка потребен ни е најмалку бод за да се продолжи континуитетот на учества на собирите на најдобрите селекции на континенталните ...

Обвран: Верувам во сите играчи кои ги имам на располагање

Нетпрес - 12.06.2015

Повеќемесчното вложување труд и нерви на македонската ракометна репрезентација се сведува на еден меч – неделниот против Чешка во кој очекуваме со победа, или барем со условено реми да ги поцртаме евроквалификациите како успешни и да избориме ...

Лазаров: Не застануваме тука, целта е пласман на ОИ во Рио

Република - 12.06.2015

Ракометната репрезентација на Македонија в недела во СЦ „Борис Трајковски“ го игра последниот и клучен натпревар во квалификациите за Европското првенствo 2016 година во Полска. За тоа да се продолжи со континуитетот на учество на големите ...

Лазаров: Комплетна или не Чешка е незгоден противник

Вечер Прес - 12.06.2015

Чешка има квалитетна репрезентација и може да бидат многу незгоден противник посебно во вакви важни мечеви. Не смее да не залаже тоа што пруживме еден реално, добар меч во Швајцарија, вели капитенот на македонската ракометна репрезентација ...

Чешка последна препрека на патот кон ЕП во Полска

Тера - 12.06.2015

Македонските ракометари во недела во Скопје ќе го одиграат клучниот натпревар за пласман на Европското првенство, кое наредната година ќе се одржи во Полска. Победа или нерешен резултат со помалку од 27 постигнати голови ќе ја однесе македонската ...

Обрван: Мотивирани и со самодоверба на победа против Чешка

Н.Македонија - 12.06.2015

Македонските ракометари се наоѓаат на една победа од пласман на уште едно големо натпреварување. Во рамки од квалификациите за Европското првенство на едно коло до крајот во групата 6, Македонија и Чешка имаат по 5 бодови, така што неделниот дуел на ...

Обрван: Мотивирани и со самодоверба на победа против Чешка

Lider - 12.06.2015

Македонските ракометари се наоѓаат на една победа од пласман на уште едно големо натпреварување. Во рамки од квалификациите за Европското првенство на едно коло до крајот во групата 6, Македонија и Чешка имаат по 5 бодови, така што неделниот дуел на ...

Мотивирани и со самодоверба на победа против Чешка

Идивиди - 12.06.2015

Македонските ракометари се наоѓаат на една победа од пласман на уште едно големо натпреварување. Во рамки од квалификациите за Европското првенство на едно коло до крајот во групата 6, Македонија и Чешка имаат по 5 бодови, така што неделниот дуел на ...

Обрван: Не е се готово, со Чесите ние сме фаворити

Телма - 11.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван беше задоволен од победата над Швајцарија (26:17) во претпоследниот меч од квалификациите за Европското првенството во 2016 година.

Обрван: Добро е што го поштедивме Лазаров

Утрински - 11.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван задоволен од победата над Швајцарија (26:17) и од тоа што капитенот Кире Лазаров немаше потреба да влегува во игра, само ги изведуваше седмерците.

Обрван: Го штедевме Лазаров за Чешка

Курир - 11.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван задоволен од победата над Швајцарија (26:17) и од тоа што капитенот Кире Лазаров немаше потреба да влегува во игра, само ги изведуваше седмерците.

Обрван: Добро е што го поштедивме Лазаров

+инфо - 11.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван задоволен од победата над Швајцарија (26:17) и од тоа што капитенот Кире Лазаров немаше потреба да влегува во игра, само ги изведуваше седмерците.

Обрван: Добро е што го поштедивме Лазаров

Република - 11.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван задоволен од победата над Швајцарија (26:17) и од тоа што капитенот Кире Лазаров немаше потреба да влегува во игра, само ги изведуваше седмерците.

Обрван: Добро е што го поштедивме Лазаров

Локално - 11.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван задоволен од победата над Швајцарија (26:17) и од тоа што капитенот Кире Лазаров немаше потреба да влегува во игра, само ги изведуваше седмерците.

Ракометарите блеснаа: Рутинирана победа на гостувањето кај Швајцарија

Точка - 11.06.2015

Ракометната репрезентација на Македонија во голем стил славеше на гостувањето кај Швајцарија (26:17) во рамките на квалификациите за Европското првенство. Со фантастична игра избраниците на Ивица Обрван го оправдаа фаворитскиот статус и многу ...

Политика на двојни стандарди

Н.Македонија - 11.06.2015

Со ваквите несвојствени и непрофесионални оправдувања, оваа група личности со своите постапки самите се доведуваат во ситуација од спортски икони на ниво на морални карикатури. А со таквите размислувања и постапки фрлаат и темно петно кон своите ...

Обрван: Добро е што го поштедивме Лазаров

Lider - 11.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван задоволен од победата над Швајцарија (26:17) и од тоа што капитенот Кире Лазаров немаше потреба да влегува во игра, само ги изведуваше седмерците.

Обрван: Добро е што го поштедивме Лазаров

Идивиди - 11.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван задоволен од победата над Швајцарија (26:17) и од тоа што капитенот Кире Лазаров немаше потреба да влегува во игра, само ги изведуваше седмерците.

Вечерва Македонија против Швајцарија за квалификации на ЕП

Канал5 - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. - Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

Обрван: Воопшто нема да ни биде лесно со Швајцарците

24 Вести - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. - Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

Обрван: Воопшто нема да ни биде лесно со Швајцарците

Утрински - 10.06.2015

Левото крило Гоце Ојлески верува во две победи на Македонија и против Швајцарија и в недела со Чешка со што успешно би се завршиле квалификациите Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва ...

Обрван: Победата е важна, но решава дуелот со Чешка

А1 On - 10.06.2015

Одигравме многу добро и имавме контрола над резултатот и играта цело време и целосно сум задоволен како се претставивме. Со победата на Франција Лазаров мораше да одмора. Дуелот со Чешка дома и тоа е клучниот натпревар за пласман на ЕП.

Обрван: Воопшто нема да ни биде лесно со Швајцарците

А1 On - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. – Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

Македонија ги продолжува квалификациите, вечерва на мегдан со Швајцарија

МКД - 10.06.2015

Пред Македонија се двата последни квалификациски дуели за Европското првенство во Полска, вечерва избраниците на Обрван одат на победа на гостувањето кај Швајцарија. Македонската ракометна репрезентација во наредните четири дена ќе ги одигра ...

Обрван: Воопшто нема да ни биде лесно со Швајцарците

Репортер - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. – Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

Франција ни помогна: В недела против Чешка и реми ќе ја носи Македонија на ЕП

SportMedia - 10.06.2015

Репрезентацијата на Франција иако е веќе пласирана на ЕП во Полска, одигра максимално професионално на гостувањето во Чешка и славеше со 34-24. Овој резултат ѝ оди во прилог на Македонија, затоа што со евентуална победа во денешниот дуел против ...

Обрван: Ајде сега во полна сала да ја победиме Чешка и да се пласираме на ЕП!

SportMedia - 10.06.2015

Селекторот оцени дека Македонија одигра зрело и паметно, па сега очекува тоа да го повториме и в недела. Не дека немаше проблеми, но Македонија одигра зрело против Швајцарија и затоа заслужи да победи.

Обрван: Лазаров го чувавме за Чешка, сега ни се потребни и навивачите

Екипа - 10.06.2015

ЕКИПА во Сент Гален, Симеончо Стоиков Македонскиот селектор Ивица Обрван сосема очекувано е задоволен од нашето издание на дуелот против Швајцраците во кој се одигра максимално, онака како што доликува на голема репрезентација.

Обрван: Победата е важна, но решава дуелот со Чешка

Сител - 10.06.2015

Одигравме многу добро и имавме контрола над резултатот и играта цело време и целосно сум задоволен како се претставивме. Со победата на Франција Лазаров мораше да одмора. Дуелот со Чешка дома и тоа е клучниот натпревар за пласман на ЕП.

Франција одигра за нас, сите денешни квалификациски резултати

Спортклуб - 10.06.2015

Одличен ракометен ден за Македонија, ние високо ја совладавме Швајцарија, Франција истото и го направи на Чешка. Франција не дозволи никакво изненадување и на гостувањето во Чешка високо го совлада нашиот директен конкурент, со резултат 34:24 ...

Обрван: Нема да биде лесно

Курир - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. - Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

Обрван: Воопшто нема да ни биде лесно со Швајцарците

Кирилица - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. - Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

Обрван: Воопшто нема да ни биде лесно со Швајцарците

+инфо - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. - Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

Одигравме зрело, останува уште да ја победиме Чешка

Вечер Прес - 10.06.2015

Македонската ракометна репрезентација одигра одлично против Швајцарија и затоа заслужи да победи. Селекторот Ивица Обрван се справи со кадровските недостатоци и пред сѐ со добро поставена одбрана ја оствари третата победа во квалифкациите за ЕП во ...

Вечерва нема да биде лесно

Пулс24 - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие што ...

Обрван: Воопшто нема да ни биде лесно со Швајцарците

Н.Македонија - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. - Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

Воопшто нема да ни биде лесно со Швајцарците

Идивиди - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. - Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

Обрван: Воопшто нема да ни биде лесно со Швајцарците

Lider - 10.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван очекува многу тежок натпревар вечерва против Швајцарија, иако неговите избраници важат за фаворити на оваа средба. – Сега размислуваме само за Швајцарија и ќе мораме да играме со тие ...

И без Кире сме посилни од Швајцарија

Вест - 09.06.2015

Машката ракометна репрезентација ќе мора да заборави на проблемите во сопствените редови и да го преброди вечерашното гостување во Швајцарија (20 ч.) без помошта од двајцата ударни бекови, повредениот Кире Лазаров и Наумче Мојсоски, кој не успеа на ...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2016: Македонија – Чешка за само 50 денари

Телеграф - 09.06.2015

Другите билети ќе чинат 100, односно 150 денари за блоковите М, што се до теренот Последниот натпревар од квалификацискиот циклус за ЕП 2016 во Полска, против Чешка, во СЦ „Борис Трајковски“ македонската ракометна публика ќе може да го проследи за ...

Талевски дополнително име на списокот на Обрван

Курир - 09.06.2015

Откако селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван, се судри со големи проблеми при составувањето на тимот, пред се на бековската позиција, за евро-квалификациските натпревари со Швајцарија и Чешка, веднаш мораше да реагира.

И со крпен состав мора да се победи Швајцарија

Вечер Прес - 09.06.2015

Верувам дека сите ракометари кои ќе настапат на натпреварот ќе го дадат максимумот и ќе излеземе како победници. Имаме проблеми со неколку ракометари, но тоа не е причина да не одиме на победа на овој натпревар, вели Обран.

Македонија-Чешка за 50 денари

Идивиди - 09.06.2015

Последниот натпревар од квалификацискиот циклус за ЕП 2016 во Полска, против Чешка, во СЦ „Борис Трајковски“ македонската ракометна публика ќе може да го проследи за 50 денари. Другите билети ќе чинат 100, односно 150 денари за блоковите М, што се ...

Филип Талевски дополнително повикан во репрезентацијата

Канал5 - 08.06.2015

Откако селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван, се судри со големи проблеми при составувањето на тимот, пред се на бековската позиција, за евро-квалификациските натпревари со Швајцарија и Чешка, веднаш мораше да реагира.

Без Лазаров, Мојсовски и Вугринец на мечот со Швајцарија?!

Канал5 - 08.06.2015

Ренато Вугринец го откажа настапот, Наумче Мојсовски не може да тргне од Катар, а неизвесен е настапот на капитенот Кире Лазаров против Швајцарија во рамките на квалификациите за пласман на Европско ракометно првенство следната година.

Обрван со сите сили против Швајцарија и Чешка

Дневник - 08.06.2015

Македонската машка ракометна репрезентација од денеска повторно е на собир за да ја заврши почнатата квалификациска приказна за ЕП 2106 година со Швајцарија и Чешка. Првиот меч го игра на 10 јуни како гостин со Швајцарија, а вториот меч е четири ...

Некои не можат, а некои не сакаат да играат - Ракометната репрезентација десеткувана пред мечот со Швајцарија

Вест - 08.06.2015

Селекторот на машката ракометна репрезентација Ивица Обрван се најде во сериозни проблеми пред завршните две квалификациски средби за Европското првенство во Полска, откако на првиот собир увиде дека не може да смета на половина од бековите.

Големи главоболки за Обрван, пред натпреварите со Швајцарија и Чешка

Сител - 08.06.2015

Со големи проблеми се соочува селекторто на машката ракометна репрезентација на Македонија, Ивица Обрван во престер на клучлните натпревари против Швајцарија и Чешка преку кои Македонија брка пласман на завршницата на ЕП во Полска на почетокот на ...

Филип Талевски дополнително повикан во репрезентацијата

Сител - 08.06.2015

Откако селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван, се судри со големи проблеми при составувањето на тимот, пред се на бековската позиција, за евро-квалификациските натпревари со Швајцарија и Чешка, веднаш мораше да реагира.

Одлични цени: Билетите за Македонија – Чешка од 50 до 150 денари

Екипа - 08.06.2015

Македонските репрезентативци сигурно ќе имаат фантастична поддршка во преполната сала „Борис Трајковски“ на дуелот со Чешка што ќе се игра в недела во 17.45 часот, откако Ракометната Федерација на Македонија се реши за одличен потег одредувајќи ...

Македонија - Чешка и за 50 денари!

МКД - 08.06.2015

Навивачите кои ќе сакаат да ја бодрат македонската ракометна репрезентација на квалификацискиот дуел против Чешка, ќе можат да купат билети и по цена од 50 денари. Ракометната федерација на Македонија се реши на популарни цени со цел македонските ...

Македонија со проблеми пред дуелот со Швајцарија

СуперСпорт - 08.06.2015

Машката ракометна репрезентација во среда од 20:00 часот ќе го одигра својот претпоследен натпревар од квалификациите за Европското првенство во Полска 2016 година. Македонија ќе и гостува на Швајцарија во среда, а во недела ќе ја дочека Чешка на ...

Ракометарите се (при)собраа: Кој и да игра, треба да се победи Швајцарија

Екипа - 08.06.2015

Машката ракометна репрезентација на Македонија денеска напладне во хотелот „Александар Палас“ го имаше првиот собир во пресрет на последните два квалификациски меча за ЕП 2016 година во Полска.

Вугринец сигурно не доаѓа, Мојсоски е „заробен“ во клубот, Лазаров повреден, а алтернативи – малку!

SportMedia - 08.06.2015

Македонската ракометна репрезентација „се собра“ пред завршните две средби од квалификациите за ЕП 2016, меѓутоа наместо да поче да ја гради играта за мечот со Швајцарија, в среда, селекторот Ивица Обрван мака мачи да ја состави првата 16-ка.

Персонални проблеми за Обрван пред Швајцарија и Чешка

Макфакс - 08.06.2015

Уште на првиот собир селекторот на националниот тим, Ивица Обрван, се соочи со персонални проблеми, Ренато Вугринец нема да биде во тимот поради семејни причини, Наумче Мојсовски има проблеми со клубот, додека капитенот Кирил Лазаров се уште ја нема ...

Селекторот Обрван се соочува со проблеми пред дуелите со Швајцарија и Чешка

МКД - 08.06.2015

Ренато Вугринец откажа поради приватни причини, Наумче Мојсовски има проблеми со визата за излез од Катар, Кире Лазаров сеуште не е опоравен од повредата. Пред ракометната репрезентација на Македонија се двата последните квалификациски дуели за ...

Ова е конечниот список на Обрван, но кој од нив ќе може да игра?

Курир - 08.06.2015

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија Ивица Обрван го скрати списокот на 19 ракометари за пресметките со Швајцарија и Чешка. Сепак, под знак прашалник се неколку планирани ракометари од скратениот список.

Кој ќе игра за Македонија во Сент Гален? (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 08.06.2015

Македонската ракометна репрезентација го одржа својот прв собир во хотелот Александар Палас пред одлучувачките дуели со Швајцарија и Чешка. Од списокот на Обрван се појавија речиси половина репрезентативци, но недостасуваа главните носители на ...

Вугринец му откажа на Обрван, неизвесен и Мојсо!

Курир - 08.06.2015

Ренато Вугринец повторно го откажал својот настап за Македонија поради семејни причини. Се уште неизвесно и доаѓањето на Наумче Мојсовски, кој има проблеми со излезната виза од Катар, а капитенот Кире Лазаров, кој ќе допатува директно во Швајцарија, ...

Куп проблеми за Обрван: Вугринец поради „лични“ причини не доаѓа, Мојсоски се уште е „заглавен“

Хитпортал - 08.06.2015

Многу проблеми за македонската репрезентација пред дуелите со Швајцарија. Македонската ракометна репрезентација ја очекуваат двете последни битки за пласман на ЕП во Полска. Противниците се Швајцарија и секогаш опасната Чешка.

Обрван ги крпи празнините: Филип Талески повикан во репрезентацијата!

SportMedia - 08.06.2015

Десеткуваната бековска линија во ракометната репрезентација Ивица Обрван ја пополни со Филип Талески. Иако најави дека ќе го чека вечерашниот тренинг за потоа да прави корекции, сепак селекторот Обрван ќе го има кадетскиот репрезентативец на првото ...

Обрван со проблеми пред Швајцарија

Алфа - 08.06.2015

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван во пресрет на последните два квалификациски дуели со Швајцарија и Чешка се соочува со низа проблеми околу составувањето на тимот.

Поевтино не било никогаш: Македонија – Чешка за само 50 денари!

SportMedia - 08.06.2015

Ракометната федерација на Македонија соопшти дека пуштени се во продажба билетите за мечот меѓу Македонија и Чешка, кој ќе се одигра во „Борис Трајковски“ в недела (17:45) и тоа по најниска цена досега.

Вугринец откажа, Мојсоски има проблем со клубот, Кире е повреден

Вечер Прес - 08.06.2015

Словенецот со македонски пасош поради приватни го откажа настапот, додека Наумче има проблем со челниците на клубот Лахвија (Катар), а капитенот Кире Лазаров има ситна повреда и на првиот натпревар ќе игра само доколку е потребно.

Персонални проблеми за Обрван пред Швајцарија и Чешка

Тера - 08.06.2015

Уште на првиот собир селекторот на националниот тим, Ивица Обрван, се соочи со персонални проблеми, Ренато Вугринец нема да биде во тимот поради семејни причини, Наумче Мојсовски има проблеми со клубот, додека капитенот Кирил Лазаров се уште ја нема ...

Обрван го повика Филип Талески

Вечер Прес - 08.06.2015

Откако Лазе Мајнов и Горан Кузмановски не го прифатија дополнителниот повик, за да го надоместат отсуството на Вугринец, Мојсоски (неизвесен) и Лазаров (повреден), селекторот повторно го разлиста поширокиот список и слично како пред мечот со ...

Македонија - Чешка ќе се гледа за 50 денари

Вечер Прес - 08.06.2015

Ракометната федерација на Македонија ги пушти во продажба билетите за мечот меѓу Македонија и Чешка, кој ќе се одигра во „Борис Трајковски" в недела (17:45) и тоа по најниска цена досега. Најевтиниот од трите категории билети ќе чини само 50 денари, ...

Филип Талевски дополнително повикан во репрезентацијата

Н.Македонија - 08.06.2015

Откако селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван, се судри со големи проблеми при составувањето на тимот, пред се на бековската позиција, за евро-квалификациските натпревари со Швајцарија и Чешка, веднаш мораше да реагира На ...

Следува завршниот удар

Н.Македонија - 08.06.2015

Денеска, точно напладне, во хотелот „Александар палас“ во Скопје, 19 повикани ракометни репрезентативци од скратениот список на македонскиот селектор Ивица Обрван ќе го имаат првиот заедничкиот собир, пред двата решавачки дуели со Швајцарија и со ...

Филип Талевски дополнително повикан во репрезентацијата

Lider - 08.06.2015

Откако селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван, се судри со големи проблеми при составувањето на тимот, пред се на бековската позиција, за евро-квалификациските натпревари со Швајцарија и Чешка, веднаш мораше да реагира.