TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев утре на средба со Села

Фокус - 21.05.2017

Мандатарот Зоран Заев кој најави дека новата влада ќе се објави многу порано од предвидениот рок од 20 дена, утре ги почнува средбите со Алијанса за Албанците, односно со Зијадин Села. СДСМ денеска има консултации во самата партија, а БЕСА информира ...

Соочување со монструмот во нас

Репортер - 21.05.2017

ога мандатот е доделен, кога престанаа сентименталните несоодветности за тоа кој изгледал потиштено а кој луто при тој чин, кога македонските конституционалисти не знаеа и не можеа ништо релевантно да кажат за тој акт на кршење на Уставот (највеќе ...

Заев утре на средба со Села

Стандард - 21.05.2017

Мандатарот Зоран Заев утре ги почнува средбите со Алијанса за Албанците, односно со Зијадин Села, кој најави дека утре на прес конференција ќе и се обрати на јавноста првпат по настаните од 27 април, кога заврши во болница.

Заев утре на средба со Села – Продолжуваат преговорите за нова Влада

Репортер - 21.05.2017

Мандатарот Зоран Заев утре ги почнува средбите на мандатарот со Алијанса за Албанците, односно со Зијадин Села, кој најави дека утре на прес конференција ќе и се обрати на јавноста првпат по настаните од 27 април, кога заврши во болница.

Утре продолжуваат преговорите за нова Влада

Нова ТВ - 21.05.2017

Мандатарот Зоран Заев утре ги почнува средбите на мандатарот со Алијанса за Албанците, односно со Зијадин Села, кој најави дека утре на прес конференција ќе и се обрати на јавноста првпат по настаните од 27 април, кога заврши во болница.

Зоран Заев утре на преговори со Села

+инфо - 21.05.2017

Од СДСМ информираа дека денеска вршат консултации во рамки на партијата, а меѓупартиски средби засега немаат закажано. Мандатарот Зоран Заев утре ги почнува средбите со Алијанса за Албанците, односно со Зијадин Села, кој најави дека утре на прес ...

Утре продолжуваат преговорите за нова Влада

Press24 - 21.05.2017

Мандатарот Зоран Заев утре ги почнува средбите на мандатарот со Алијанса за Албанците, односно со Зијадин Села, кој најави дека утре на прес конференција ќе и се обрати на јавноста првпат по настаните од 27 април, кога заврши во болница.

Соочување со монструмот во нас

Либертас - 21.05.2017

Кога мандатот е доделен, кога престанаа сентименталните несоодветности за тоа кој изгледал потиштено а кој луто при тој чин, кога македонските конституционалисти не знаеа и не можеа ништо релевантно да кажат за тој акт на кршење на Уставот (највеќе ...

Денеска внатрепартиски консултации, а од утре продолжуваат преговорите за Влада

Фактор - 21.05.2017

Преговорите околу составот на новата Влада продолжуваат утре. Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев утре ги почнува средбите со Алијансата за Албанците. Пратеникот Зијадин Села од Алијансата за Албанците за утре најави прес-конференција во Тетово и ...

Утре продолжуваат преговорите за нова Влада

Пулс24 - 21.05.2017

Мандатарот Зоран Заев утре ги почнува средбите на мандатарот со Алијанса за Албанците, односно со Зијадин Села, кој најави дека утре на прес конференција ќе и се обрати на јавноста првпат по настаните од 27 април, кога заврши во болница.

Не под тепих, со платформата треба да се расчисти...

Н.Македонија - 20.05.2017

Откажувањето и расчистувањето од противуставната „сеалбанска платформа“, освен декларативно, имено со изјавата на мандатарот треба да бидат проследени и низ владината програма, а, што е уште поважно, низ спроведувањето на таа програма од страна на ...

Почнуваат преговори за влада, прва средба Заев-Ахмети

МКД - 19.05.2017

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, денеска, но и во текот на викендот, според најавите, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат контурите на новата влада и поделбата на ...

Платформата оди во канта или под тепих?...

Н.Македонија - 19.05.2017

Дел од албанската популација во јавноста изрази недоумица дали доделувањето на мандатот на Заев и посебно дадените гаранции за заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста, заштита на уставниот ...

Заев ги започнува преговорите за влада со Ахмети...

Н.Македонија - 19.05.2017

Заев ги започнува преговорите за влада со Ахмети Со средба меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и лидерот на Коалицијата предводена од СДСМ и новиот мандатар, Зоран Заев денеска започнуваат преговорите за Влада.

Заев: Мандатот е почеток на крајот на политичката криза

Телма - 18.05.2017

„Доделувањето на мандатот е почеток на крајот на политичката криза“ вели за српски Курир мандатарот Зоран Заев. Тој во следните десет дена, можеби и помалку ќе се обиде да го состави својот кабинет и до собранието да достави програма.

Течат уставните рокови за состав на Влада

24 Вести - 18.05.2017

Откако вчера лидерот на СДСМ Зоран Заев го доби мандатот за формирање Влада, почнуваат да течат уставните рокови според кои треба да состави Влада. Според Уставот новиот мандатар има 20 дена за екипирање на новиот владин состав, да се поделат ...

Во Собранието се чека на програмата на мандатарот Заев и кадровските решенија

Канал5 - 18.05.2017

Започнуваат да течат уставните рокови за состав на Влада, откако вчера лидерот на СДСМ Заев го доби мандатот од претседателот Иванов. Според Уставот новиот мандатар има 20 дена за екипирање на новиот владин состав, но тој веќе најави нејзино ...

САД: Давањето на мандатот важен чекор за македонската демократија

Макфакс - 18.05.2017

Стејт департментот испрати официјална реакција за давањето на мандатот од страна на претседателот Горѓе Иванов на лидерот на СДСМ Зоран Заев со порака дека оваа одлука преставува важен чекор за демократијата во Македонија.

ПОЧНУВА ДА ТЕЧЕ РОКОТ: Колку денови ќе му бидат потребни на Заев да состави влада

Телеграф - 18.05.2017

Иако на потписите за одредување мандат стојат имињата на 67 пратеници, неизвесно е колку ќе брои новото парламентарно мнозинство. Прашањето е дали владата ќе биде поддржана од 67 или само од 62 пратеници Откако вчера Зоран Заев го доби мандатот за ...

Бушати му честиташе на Заев за мандатот

Макфакс - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Бушати напиша на Твитер:„Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада.

Бушати му честиташе на Заев за мандатот

МКД - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, денеска го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Честитки за Зоран Заев за добивањето мандат да формира нова влада.

Доделениот мандат е главна вест

Р.С.Европа - 18.05.2017

Тоа што претседателот Иванов му го додели мандатот за состав на влада на Зоран Заев е главна вест во сите весници. Тие пишуваа и за судењето на осомничените за насилство во Собранието, за бизнисменот Кочан, а свое место си најдоа и матурските ...

Бушати му честиташе на Заев за мандатот

Точка - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Бушати напиша на Твитер: „Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада.

Заев: Добиениот мандат е почеток на крајот на кризата во земјава

Фактор - 18.05.2017

Зоран Заев кандидатот за премиер на Македонија, во ексклузивно интервју за српски курир, прво после добивањето на мандат за состав на нова влада од претседателот Иванов, вели дека тоа е порака дека непријатностите во Македонија завршуваат.

Течат уставните рокови за состав на Влада

Бриф - 18.05.2017

Откако вчера лидерот на СДСМ Зоран Заев го доби мандатот за формирање Влада, почнуваат да течат уставните рокови според кои треба да состави Влада. Според Уставот новиот мандатар има 20 дена за екипирање на новиот владин состав, да се поделат ...

НАТО ја поздрави одлуката на Иванов да му го даде мандатот на Заев

Локално - 18.05.2017

„Ова е чекор во вистинската насока и нешто што е правилно направено. Охрабрувам бргу да се формира новата влада, навремено да се изгласа во Собранието и конструктивно да се однесуваат сите партии.

РАЗУМЕН КОМПРОМИС: Или како професорот Иванов го победи претседателот Иванов?

Фактор - 18.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Оваа вест со неверување беше дочекана од многумина граѓани. Додека не видоа со свои очи дека тој обичен, но вреден лист хартија се најде во рацете на мандатарот за ...

Новата влада за помалку од 10 дена- сите одговори на мандатарот Заев (Видео)

Локално - 18.05.2017

Зоран Заев, мандатар за состав на новата Влада на Република Македонија и претседател на СДСМ Скопје, 17.05.2017 Медиуми: Кога ќе почнат преговорите за новата Влада? Заев: Како што кажав и во изјавата, веднаш со мандатот ќе ја воспоставиме ...

Мандатот врачен по дадена гаранција за заштита на единството, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и ...

Н.Македонија - 18.05.2017

Мандатот врачен по дадена гаранција за заштита на единството, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и на мултиетничноста Пречките за состав на владата се отстранети и пристапуваме кон исполнување на членот од Уставот за ...

Неговото височество мандатот...

Н.Македонија - 18.05.2017

Стапувањето на високите државни функции, односно започнувањето на мандатите на носителите на највисоките овластувања во државата, во правило е проследено со давање свечена заклетва или изјава.

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни

Идивиди - 18.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

Иванов му го додели мандатот на Заев

Призма - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Иванов, на доделувањето на мандатот, не кажа ништо повеќе, освен процедуралниот дел дека „коалицијата предводена од СДСМ го предложи Зоран Заев за ...

Ќе се потрудиме за помалку од 10 дена да го составиме владиниот кабинет, кажа Мандатарот Заев

Сакам да кажам - 17.05.2017

Мандатарот Зоран Заев најави дека со партиите од парламентарното мнозинство ќе се потрудат да го состават владиниот кабинет за помалку од 10 дена и да го достават предлогот до Собранието. „Нема да го чекаме рокот од 20 дена, уште веднаш ќе почнеме ...

Заев очекува да формира влада со ДУИ, Алијансата и БЕСА за помалку од 10 дена

Фокус - 17.05.2017

Ќе преговарам со ДУИ, Алијансата за Албанците и БЕСА за формирање на нова влада, која се надевам дека ќе ја формираме за помалку од 10 дена, изјави новиот мандатар Зоран Заев . -Очекувам во брзо време да составам нова реформска влада, која ќе гради ...

Заев: Во брзо време очекувам да ја составам новата Влада

24 Вести - 17.05.2017

Мандатот го добив согласно Уставот, деловникот, законите, во брзо време очекувам да ја составам новата Влада, изјави лидерот на СДСМ и нов мандатар за состав на нова Влада по средбата со претседателот Ѓорге Иванов во Вилата Водно каде му беше ...

Ќе се потрудиме за помалку од 10 дена да го составиме владиниот кабинет, кажа Мандатарот Заев

ТВ21 - 17.05.2017

„Веднаш со мандатот ќе ја воспоставиме структурата на Владата, за која што добивме 67 потписи. Деловникот предвидува до 20 дена но ние ќе се потрудиме да го составиме владиниот кабинет побрзо. Ќе преговараме со ДУИ, Алијанса на Албанците и со БЕСА.

Заев: Денес е нов почеток за Македонија

Алсат-М - 17.05.2017

Денеска е нов почеток за Македонија, рече во своето излагање лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по доделувањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов. Новиот мандатар нагласи дека ќе се залага за општество со еднакви можност за сите граѓани ...

Иванов заминува за Јордан, Полска, русија и италија

Сакам да кажам - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов по доделување на мандатот веднаш заминува на еднонеделна тура во странство, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Неофицијално, Иванов го додели мандатот за состав на лидерот на СДСМ Зоран Заев два дена пред истекот на уставниот рок ...

Заев: Да ги оставиме разликите, ова е нов почеток за Македонија!

Deutsche Welle - 17.05.2017

Мандатарот најави брзо формирање влада и изградба на едно општество за сите. Иванов е под критики од досегашните поддржувачи, кои бараат да ги амнестира обвинетите за насилството од 27 -ми април.

ФОТО: Заев вчера ја парафирал изјавата со која му гарантира на Иванов дека ќе го штити Уставот

Фокус - 17.05.2017

Конечната верзија на изјавата со која лидерот на СДСМ Зоран Заев му гарантира на претседателот Ѓорге Иванов дека новата влада ќе го штити уставниот поредок на државата, била составена и парафирана вчера, еден ден пред Иванов денес да му го довери ...

Заев: Се обврзувам дека новата реформска Влада ќе гради граѓанска, унитарна и евро-атлантска Македонија!

Канал5 - 17.05.2017

Сите сили ќе ги насочиме да изградиме правда и правна држава. Да обезбедиме услови за квалитетен живот на сите граѓани во Македонија, со меѓусебно разбирање кон почитување на мултиетничноста во државата и Рамковниот договор - рече Заев.

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање влада

Канал5 - 17.05.2017

На пладне во Вилата Водно претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. По добиените гаранции од Заев, пречките за доверување на мандатот се отстранети рече претседателот Иванов.

Грчки медиуми: Иванов му го даде мандатот на социјалдемократот Заев

Канал5 - 17.05.2017

Електронските изданија на речиси сите грчки медиуми во изминатиот час ја пренесоа информацијата дека претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов му даде мандат на лидерот на СДСМ Зоран Заев да формира влада.

ОМ поддржува реформска влада на чело со Заев

Фокус - 17.05.2017

Обединети за Македонија соопшти дека претседателот Ѓорге Иванов покажал државност со тоа што му додели мандатот на Зоран Заев . Исто така, од таму го поздравуваат чинот на гарантирање на унитарноста на државата, со што, според партијата на Љубе ...

Зоран Заев го доби мандатот за состав на Влада

Телма - 17.05.2017

Со краткотрајно формално ракување без насмевки на лицата, мандатот за составување Влада се најде во рацете на Зоран Заев. На овој церемонијален чин му претходеше куса изјава на претседателот Ѓорге Иванов со која соопшти дека пречките за доверување ...

Заев го доби мандатот, Владата се очекува набрзо

Deutsche Welle - 17.05.2017

На два дена пред истекот на уставниот рок, претседателот Иванов одлучи да му го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој најави дека ќе се обиде брзо да го формира кабинетот Зоран Заев најави нов почеток за ...

Иванов му го додели мандатот на Заев

24 Вести - 17.05.2017

Шефот на државата Ѓорге Иванов – писмено го извести Собранието дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев е новиот мандатар за состав на влада. Дописот е веќе испратен, откако денеска претседателот Ѓорге Иванов официјално во вилата Водно му го додели мандатот ...

Заев го доби мандатот од Иванов, набргу се очекува и влада

ТВ21 - 17.05.2017

Првото ветување кое го даде лидерот на СДСМ Зоран Заев веднаш по изборите на 11 декември беше дека актуелната влада на чело со Груевски, ќе замине во историјата. Заев денеска и официјално го доби мандатот за формирање на новата влада.

Претседателот Иванов во „Само Вистина“: Од денеска Македонија влегува во еден период на нормалност

Канал5 - 17.05.2017

Иванов ќе ја каже само вистината, чувствува ли вина и дали Македонија по две години излезе од политичката криза, претседателот гостин на Канал 5. Со него разговараше Мирјана Трпчевска. Што е она што мандатарот Заев го додели сега како гаранција, а ...

ВМРО-ДПМНЕ во опозиција – Заев има мнозинство, нека формира влада

ТВ21 - 17.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска за прв пат јавно призна дека Зоран Заев има парламентарното мнозинство. Воедно од оваа партија го обвинија лидерот на СДСМ дека ги блокирал политичките процеси поради тоа што порано не ги дал гаранциите на претседателот Иванов.

По Варшава Иванов заминува за Москва

Телма - 17.05.2017

По Варшава, каде на меѓународен саем Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе промовира своја книга, најверојатно ќе продолжи за Москва, бидејќи таму на 23 мај, на свечена церемонија во московскиот храм „Христос Спасител“, Патријархот на Руската православна ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на новата Влада на Заев

Алсат-М - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на г. Зоран ...

Иванов сe предава, мандатот во рацете на Заев

ТВ21 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Претседателот Иванов му го додели мандатот на Заев

Канал5 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Врачувањето на мандатот следува откако претседателот Иванов доби известување од собранискиот спикер Талат Џафери дека е ...

Иванов му го врачи мандатот на Заев

ТВ21 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Врачувањето на мандатот следува откако претседателот Иванов доби известување од собранискиот спикер Талат Џафери дека е ...

Заев го доби мандатот од Иванов: Гарантирам заштита на уставниот поредок и територијалната целина на државата!

ТВ21 - 17.05.2017

Заев изјави дека двете пречки за состав на нова влада се остранети – избран е нов претседател на Собранието кој испрати писмо до претседателот на државата и испорачана е изјава со гаранциите кои ги бараше шефот на државата.

Заев: Во најкраток рок ќе се обидеме да составиме влада

Телма - 17.05.2017

Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок ќе се обиде да го состави владиниот кабинет.

Заев: Во најкраток рок ќе се обидеме да составиме влада

Канал5 - 17.05.2017

- Ќе работам, како и досега, со целото срце и да ги оставиме разликите, омразата и деструктивните политики. Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во ...

Пинг-понг партија со гаранциите што ги бара Иванов

Deutsche Welle - 17.05.2017

На 19 мај истекува рокот во кој претседателот треба да го даде мандатот, од мнозинството очекуваат да го даде денеска или утре, зашто Иванов ќе патува за Варшава. Аналитичари го критикуваат „изживувањето“ со гаранциите Една верзија вратена на ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на новата Влада на Заев

Телма - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на г. Зоран ...

Иванов напладне ќе му го даде мандатот на Заев

Фокус - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

Иванов во 12 часот ќе му го додели мандатот на Заев

24 Вести - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој успеа да формира парламентарно мнозинство, дознава ТВ 24. Во петок истекуваше рокот за доделување на мандатот откако Иванов побара Заев да му ...

Претседателот Иванов во 12 часот ќе му го додели мандатот на Заев

Канал5 - 17.05.2017

Канал 5 дознава дека претседателот Ѓорѓе Иванов во 12 часот во Вила Водно ќе го додели мандатот за составување на влада на лидерот на СДСМ Зоран ...

Иванов напладне му го дава мандатот на Заев

Deutsche Welle - 17.05.2017

Според кусата најава од Кабинетот на шефот на државата, лидерот на СДСМ Заев денеска напладне треба и формално да стане нов мандатар за состав на владата Шефот на државата Ѓорге Иванов денеска напладне ќе му го додели мандатот за формирање нова ...

Иванов ќе го даде мандатот напладне

Сакам да кажам - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, соопшти Кабинетот на Иванов. Уставниот рок за Иванов да го даде мандатот на парламентарното мнозинство истекува в петок, откако ...

Пречките се отстранети, рече Иванов и го даде мандатот на Заев

Сакам да кажам - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов кажа дека пречките за доделување на мандатот за состав на влада се отстранети и му го даде мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. „Пречките за доделување на мандатот се отстранети.

Заев го доби мандатот од Иванов: Гарантирам заштита на уставниот поредок и територијалната целина на државата!

Фокус - 17.05.2017

Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет и мултиетничноста на државата, заштита на уставниот поредок и територијалната целина, заштита на државните интереси и унапредување на животот на сите граѓани… Ова го ...

(ВИДЕО) Заев доби мандат за формирање Влада

Алсат-М - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Иванов му го додели мандатот за составување Влада на Зоран Заев

Телма - 17.05.2017

Претседателот Иванов му го додели мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Иванов рече дека се отстранети пречките за доделување на мандатот. Заев рече дека до претседателот доставил изјава во форма на гаранции во која пишува дека се обврзува да ги ...

Заев и официјално мандатар за состав на нова Влада

24 Вести - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и официјално стана мандатар за состав на нова Влада на Република Македонија. При доделувањето на мандатот кратко обраќање имаа и претседателот на државата, Ѓорге Иванов и Заев.

Заев: Во најкраток рок ќе се обидеме да составиме влада

ТВ21 - 17.05.2017

Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок, за десеттина или помалку дена, согласно Уставот, Деловникот и законите ќе се обиде да ...

Со доделувањето на мандатот на Заев, Иванов го призна Џафери како спикер

Фокус - 17.05.2017

Со фактот што му го довери мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за состав на нова влада, претседателот Ѓорге Иванов покажа дека го признава Талат Џафери за претседател на собранието, вели пратеничката од СДСМ Рената Десковска – Треневска , која е ...

Заев го доби мандатот за состав на влада од Иванов

Deutsche Welle - 17.05.2017

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска напладне му го врачи мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако пречките за тоа, како што рече, биле отстранети. Ѓорге Иванов денеска напладне му го додели мандатот за ...

Гаранциите со кои беа отстранети пречките Иванов да го додели мандатот на Заев

Кајгана - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ и нов мандатар Зоран Заев го објави текстот од изјавата за гаранциите со кои беа отстранети пречките за доделување на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

ЗАЕВ ЌЕ ПРАВИ ВЛАДА: Претседателот Иванов ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ

Телеграф - 17.05.2017

Рокот до кој требаше Иванов да го даде мандатот истекуваше вчера.Претседателот на Собранието претходно најави дека дури и Иванов да не го додели мандатот тој ќе свика седница за избор на влада Претседателот Ѓорге Иванов денеска на лидерот на ...

Што стои во гаранциите кои ги бараше и доби Иванов?

Репортер - 17.05.2017

Зоран Заев, мандатарот за состав на Влада, на чинот на добивање на мандатот од Ѓорге Иванов јавно пред медиумите ја прочита изјавата со гаранциите што ги барал Иванов. „Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, ...

Иванов ќе му го даде мандатот на Заев

Р.С.Европа - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, се наведува во соопштенито од Кабинетот на Претседателот.

Заев дојде по мандатот во резиденцијата на Водно ВИДЕО

+инфо - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, предмалку пристигна во претседателската вила на Водно. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, предмалку пристигна во претседателската вила на Водно, каде е најавено дека точно напладне претседателот Ѓорѓе Иванов ќе му го врачи ...

(ВИДЕО) Заев: Очекувам да ја составам новата влада за помалку од 10 дена

Репортер - 17.05.2017

Од видеото на Макфакс проследете ја изјавата на новиот мандатар за состав на влада, Зоран Заев, од пред претседателската вила на Водно, која ја даде по доделувањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

Заев: За помалку од 10 дена очекувам формирање влада

Кајгана - 17.05.2017

Како мандатар и иден премиер, се обрзувам новата влада да изгради граѓанска Македонија, порача лидерот на СДСМ и нов мандатар Зоран Заев. Заев порача дека до Иванов доставил гаранции за почитување на мултиетничоста во државата и градење на современа ...

Заев доби мандат: Ниту една платформа нема да биде услов за дејствување на Владата ВИДЕО

+инфо - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов точно напладне му го враќи мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Претседателот Ѓорѓе Иванов точно напладне му го врачи мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ...

Иванов: Отстранети се пречките, Заев е мандатар за состав на нова влада

МКД - 17.05.2017

Зоран Заев, претседателот на СДСМ денеска го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Иванов изјави дека пречките се отстранети и го даде мандатот на Зоран Заев, кој од новото собраниско ...

Заев: Во најкраток рок ќе се обидеме да составиме влада

МРТ - 17.05.2017

Тој во изјава за медиумите се обврза дека новата влада ќе биде проевропска и ќе обезбеди квалитетен живот за сите граѓани со почитување на мултиетничноста и Охридскиот договор. Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по ...

ЗАЕВ: Ќе се обидам да формирам Влада во најкраток можен рок (ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2017

Заев рече дека ќе преговара со ДУИ, Алијансата на Албанците и БЕСА и оти посакува сите тие да бидат учесници во новата влада Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге ...

Иванов му го врачи мандатот на Заев, доставени гаранциите за заштита на уставниот поредок

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што нагласи Заев, до Иванов биле доставени гаранции за заштитата на уставниот поредок и територијалната целина, како и тоа дека ниеден документ, ...

Заев уверен дека ќе ја формира владата пред истекот на рокот од 20 дена

Нетпрес - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека очекува да ја состави новата влада пред истекот на рокот од дваесет дена, откако претходно во средата Претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот.

МАНДАТОТ Е ДОДЕЛЕН: Заев вети дека никакви платформи и декларации нема да бидат услов за работа на владата (ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2017

Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, мултиетничноста и уставниот поредок во државата, како и гарантирање на зачувување на државните интереси, рече Заев Претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот на ...

ВИДЕО: Обраќање на мандатарот Зоран Заев

А1 On - 17.05.2017

Мандатарот Зоран Заев за составување на нова влада ќе даде изјава пред вилата ...

Иванов му го додели мандатот на Заев

Р.С.Европа - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го додели мандатот за формирање влада на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Претседателот Иванов рече дека пречките за доделување мандат се отстранети.

(ВИДЕО) Зоран Заев е мандатар на новата Влада

Нова ТВ - 17.05.2017

Претседателот Иванов го додели мандатот Posted by Novatv Web on среда, 17 мај 2017 Лидерот на СДСМ Зоран Заев е мандатар на новата Влада, откако денеска напладне претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот.

Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Курир - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ, ЗОран Заев, Според официјалното соопштение од Кабинетот на Иванов, врачувањето ќе биде во 12 ...

Претседателот Иванов го предаде мандатот на Заев

Слободен Печат - 17.05.2017

Во претседателската вила на Водно, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го доби мандатот за формирање на нова влада. Откако беа усогласени гаранциите помеѓу СДСМ и кабинетот на Иванов, денес, во 12 часот, претседателот му го предаде мандатот за состав на ...

Иванов го додели мандатот, Заев даде гаранции

Стандард - 17.05.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов денеска му го додели мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Иванов констатираше дека се отстранети пречките за доделување мандат, а Заев во име на парламентарното мнозинство прочита ...

Заев: Се обврзувам дека новата реформска Влада ќе гради граѓанска, унитарна и евро- атлантска Македонија!

Слободен Печат - 17.05.2017

Почитувани граѓани, Мандатот го добив. Согласно Уставот, Деловникот и законите во многу брзо време очекувам да ја составам новата Влада. Гаранциите ги дадов пред сите граѓани на Македонија и ги реафирмирав денеска пред претседателот Ѓорге Иванов.

Што стои во гаранциите кои ги бараше и доби Иванов?

А1 On - 17.05.2017

Зоран Заев, мандатарот за состав на Влада, на чинот на добивање на мандатот од Ѓорге Иванов јавно пред медиумите ја прочита изјавата со гаранциите што ги барал Иванов. „Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, ...

Гаранциите со кои беа отстранети пречките Иванов да го додели мандатот на Заев

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ и нов мандатар Зоран Заев го објави текстот од изјавата за гаранциите со кои беа отстранети пречките за доделување на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

Иванов му го додели мандатот на Заев кој ги гарантираше унитарноста на државата и владеењето на правото

Академик - 17.05.2017

Повикувајќи се на членот 90 од Уставот на Република Македонија, претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска му го додели мандатот за формирање на Влада на претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев.

Иванов му го додели мандатот за формирање влада на Зоран Заев

Радио МОФ - 17.05.2017

„Пречките за доделување мандат за состав на Влада на Република Македонија се отстранети“, рече претседателот Ѓорге Иванов. Тој денес официјално му го додели мандатот за состав на нова влада на Претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

ВО ЖИВО Заев по добивањето на мандатот

+инфо - 17.05.2017

Новиот мандатар Зоран Заев дава изјава по добивањето на мандатот. Новиот мандатар Зоран Заев дава изјава по добивањето на ...

Заев: Новата влада ќе биде за помалку од десет дена (ВИДЕО)

+инфо - 17.05.2017

Заев рече дека за владината коалиција ќе преговара со ДУИ, Алијанса за Албанците и Беса. За помалку од десет дена ќе се обидам да ја формираме новата влада и да почнеме со работа, рече лидерот на СДСМ и новиот мандатар Зоран Заев откако го доби ...

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Алфа - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ ...

ВО ЖИВО Заев по добивањето на мандатот: Брзо ќе составам Влада

+инфо - 17.05.2017

Новиот мандатар Зоран Заев дава изјава по добивањето на мандатот. Новиот мандатар Зоран Заев дава изјава по добивањето на мандатот. - Како мандатар и иден премиер, очекувам да составам брзо Влада.

Заев: Да ја оставиме омразата, градиме општество на сите граѓани

Стандард - 17.05.2017

Како мандатар ќе градам граѓанска, унитарна и европска Македонија. Сите сили ќе ги насочиме да градиме правна држава. рече мандатарот Зоран Заев откако шефот на државата Ѓорге Иванов му го додели мандатот.

Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев

Нетпрес - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев, објави „Прес 24“. Според неофицијалните информации, во текот на денот, се очекува информацијата и официјално да биде потврдена од претседателскиот кабинет.

Заев: Очекувам формирање влада за помалку од 10 дена

Макфакс - 17.05.2017

Како мандатар и иден премиер, се обрзувам новата влада да изгради граѓанска Македонија, порача лидерот на СДСМ и нов мандатор Зоран Заев. Заев порача дека доставил гаранции до Иванов за почитување на мултиетничоста во државата и градење современа и ...

Заев ризичен, само нему му се бараат гаранции за државата (ФОТО)

Курир - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е првиот мандатар на кого му се бараат гаранции за заштита на унитарноста и суверенитетот на државата. Откако ги потпиша гаранциите, Заев денеска го доби мандатот за формирање на влада од претседателот ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Заев: Ќе работам со целото срце, да ги оставиме разликите и омразата

Репортер - 17.05.2017

Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок ќе се обиде да го состави владиниот кабинет.

Заев: Очекувам формирање влада за помалку од 10 дена

Репортер - 17.05.2017

Како мандатар и иден премиер, се обрзувам новата влада да изгради граѓанска Македонија, порача лидерот на СДСМ и нов мандатор Зоран Заев. Заев порача дека доставил гаранции до Иванов за почитување на мултиетничоста во државата и градење современа и ...

Заев: Ќе се потрудиме за помалку од 10 дена да ја составиме владата

МКД - 17.05.2017

По добивањето на мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, новиот мандатар Зоран Заев најави дека заедно со партиите кои ги дадоа своите потписи за формирање на мнозинството ќе воспостават организација за да го скратат рокот од 20 дена што е предвиден ...

Заев - Нова влада пред истекот на рокот од 20 дена

Р.С.Европа - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека очекува да ја состави новата влада пред истекот на рокот од 20 дена. Откако претседателот Ѓорге Иванов му го даде мандатот , Заев рече дека се надева дека ќе ја формира владата за 10, а можеби и помалку ...

Претседателот Иванов му го додели мандатот на Заев

МРТ - 17.05.2017

Заев јавно гарантираше зачувување на унитарноста на државата... Претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој пак јавно гарантираше зачувување на унитарноста на државата.

Заев: Во најкраток рок ќе се обидеме да составиме влада

Сител - 17.05.2017

Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок ќе се обиде да го состави владиниот кабинет.

Гаранцијата на Зоран Заев за унитарноста на Република Македонија

Академик - 17.05.2017

При доделувањето на мандатот за формирање на новата Влада, претседателот на Социјалдемократскиот сојуз ги искажа и бараните гаранции од страна на претседателот на РМ за доделување на мандатот.

Иванов го достави документот за мандатот и до Собранието

Правдико - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, одлуката за доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, ја достави и до ...

Заев го доби мандатот, за 20 дена треба да состави влада

Правдико - 17.05.2017

Претседателот на државата Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Иванов, во кусата изјава, нагласи дека пречките за доделување на мандатот се надминати, поради што тој ја исполнува својата уставна обврска да го ...

Обединети за Македонија поддржува нова влада на чело со Заев

+инфо - 17.05.2017

ОМ му честита на новиот мандатар и дава целосна и недвосмислена поддршка за формирање нова реформска Влада. Обединети за Македонија (ОМ) искажува срдечност кон актот на доделување на мандатот од претседателот на државата, и укажува на фактот дека во ...

Заев е првиот мандатар во историјата кому се бараат гаранции за државата (ФОТО)

Нетпрес - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е првиот мандатар на кого му се бараат гаранции за заштита на унитарноста и суверенитетот на државата. Откако ги потпиша гаранциите, Заев денеска го доби мандатот за формирање на влада од претседателот Ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Заев пречекан со овации, замина на средби со партиите

Репортер - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред партиското седиште рече дека од денеска ги почнува средбите со коалиционите партии и политичките партии на албанците. Според него, нова Влада ќе има час поскоро бидејќи процесите за промена мора да се случат веднаш.

Заев: Новата влада ќе биде за помалку од десет дена

Нова ТВ - 17.05.2017

За помалку од десет дена ќе се обидам да ја формираме новата влада и да почнеме со работа, рече лидерот на СДСМ и новиот мандатар Зоран Заев во изјава за медиумите откако претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот .

Заев пречекан со овации, па замина на средби со партиите (ВИДЕО)

+инфо - 17.05.2017

Според него, нова Влада ќе има час поскоро бидејќи процесите за промена мора да се случат веднаш. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред партиското седиште рече дека од денеска ги почнува средбите со коалиционите партии и политичките партии на албанците.

ОМ: Го поздравуваме чинот на гарантирање на унитарноста на државата, честитки до мандаторот

А1 On - 17.05.2017

„Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од страна на посочениот.

Мандатарот Заев најави брзо формирање влада

Р.С.Европа - 17.05.2017

Два дена пред истекот на уставниот рок, претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот за состав на новата влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Остранети се пречките, рече Иванов, а Заев достави гаранција за унитарноста.

Заев за Макфакс: Веднаш почнувам со средби со коалициските партнери, час поскоро ќе има влада

Репортер - 17.05.2017

Новиот мандатор за состав на влада, Зоран Заев, почна со средби со коалициските партнери за, како што вели, процесите за промена да почнат побрзо. „Јас сум среќен што денот се погоди, две години од 17 мај 2015, кога бликаше граѓанскиот аспект на ...

Иванов го достави документот за мандатот и до Собранието

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, одлуката за доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, ја достави и до Собранието. ivanov , mandat , odluka , Zaev , ...

Иванов го извести Собранието дека Заев е новиот мандатар

А1 On - 17.05.2017

Претседателот Иванов испрати писмено известување до Собранието на Република Македонија дека врз основа на член 90 став 1 од Уставот на Република Македонија и предлогот на колицијата на СДСМ го определува претседателот на СДСМ и пратеник во ...

Гаранциите обезбедени, Иванов му го додели мандатот на Заев

МРТ - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Според шефот на државата, пречките за доделување мандат се отстранети. Првиот човек на Социјал- демократите јавно прочита изјава со гаранција за ...

Заев порачува: Нова Влада ќе има за помалку од десет дена

Таратур - 17.05.2017

За помалку од десет дена ќе се обидам да ја формираме новата влада и да почнеме со работа, рече лидерот на СДСМ и новиот мандатар Зоран Заев во изјава за медиумите откако претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот.

Што пишува во мандатот од Иванов? (ФОТО)

+инфо - 17.05.2017

Заев најави дека ќе се обиде да ја состави новата влада и за помалку од десет дена. Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Заев најави дека ќе се обиде да ја состави новата влада и за помалку од ...

ГАРАНТИРАМЕ ЗАШТИТА НА УНИТАРНОСТА: Документот со кој Заев отфрли условување со платформи (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2017

Документот бил потпишан вчера, на него стои печатот од Социјалдемократскиот сојуз, по што му бил доставен на претседателот Иванов, кој бараше писмена гаранција од Заев дека ќе работи за националните интереси на државата Ниту еден документ, ...

(ФОТО) Иванов го достави документот за мандатот и до Собранието

Репортер - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, одлуката за доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, ја достави и до ...

Заев: Гарантираме заштита на уставниот поредок и територијалната целина на Р. Македонија

Слободен Печат - 17.05.2017

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, почитуван претседателе на Р.Македонија. Дозволете да се заблагодарам во мое име како мандатар за составување на новата Влада и уште еднаш пред јавноста да истакнам дека двете пречки коишто ...

Заев: Веднаш почнувам со средби со коалициските партнери (Видео)

Кајгана - 17.05.2017

Новиот мандатор за состав на влада, Зоран Заев, почна со средби со коалициските партнери за, како што вели, процесите за промена да почнат побрзо. „Јас сум среќен што денот се погоди, две години од 17 мај 2015, кога бликаше граѓанскиот аспект на ...

ВИДЕО: Зголемено полициско обезбедување пред седиштето на СДСМ

А1 On - 17.05.2017

Засиленон полициско обезбедување пред седиштето на СДСМ откако претседателот Иванов одлучи да го даде мандатот на лидерот на партијата, Зоран Заев. Пред партијата се собира и партиското членство како поддршка за добиениот мандат.

Иванов на пладне ќе му го даде мандатот на Заев

Слободен Печат - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

ФОТО: Заев ја прифати платформата на Иванов

Press24 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Претседателот го додели мандатот откако Заев конечно потпиша гаранции за заштита на суверeнитетот на државата.

Иванов му го врачи мандатот на Заев - гаранциите за унитарноста на Македонија обезбедени

Сител - 17.05.2017

Зоран Заев од денеска го има мандатот за формирање на новата влада. По добиените гаранции, и речи си 6 месеци по изборите почна да тече вториот рок од 20 дена во кој СДСМ и неговите коалициони партнери треба да ја формираат новата Влада.

(ВИДЕО) Заев пречекан со овации, замина на средби со партиите

А1 On - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред партиското седиште рече дека од денеска ги почнува средбите со коалиционите партии и политичките партии на албанците. Според него, нова Влада ќе има час поскоро бидејќи процесите за промена мора да се случат веднаш.

Заев за Макфакс: Веднаш почнувам со средби со коалициските партнери, час поскоро ќе има влада (ВИДЕО)

Макфакс - 17.05.2017

Новиот мандатор за состав на влада, Зоран Заев, почна со средби со коалициските партнери за, како што вели, процесите за промена да почнат побрзо. „Јас сум среќен што денот се погоди, две години од 17 мај 2015, кога бликаше граѓанскиот аспект на ...

ОМ: Срдечност за доделување на мандатот, го поздравуваме чинот на гарантирање на унитарноста

Репортер - 17.05.2017

Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од страна на посочениот.

Заев потпиша гаранција за задржување на унитарноста и доби мандат за формирање влада

Алфа - 17.05.2017

Заев до Иванов вчера доставил писмена изјава, која ја потпишал лично, во која гарантира заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независност и мултиетничност на државата. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е новиот мандатар.

АПМ: Го поздравуваме доделувањето на мандатот и му посакуваме на Заев успешни преговори и формирање влада

А1 On - 17.05.2017

„Алијансата за позитивна Македонија го поздравував доделувањето на мандатот од страна на претседателот Иванов, на кандидатот на парламентарното мнозинство, претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Иванов: Ниту еден акт не може да ја доведе државата во подредена состојба

Курир - 17.05.2017

Ова е чекор кон надминување на состојба која трае повеќе од две и пол години. Меѓутоа, со денешниот ден создаваме преседан за идните мандатари да не бидат уценувани, да не бидат условувани, да не бидат под притисок за прашања за кои не може да се ...

Алијансата за позитивна Македонија го поздравува доделувањето на мандатот на Заев

Макфакс - 17.05.2017

Алијансата за позитивна Македонија го поздравува доделувањето на мандатот од страна на претседателот Иванов, на кандидатот на парламентарното мнозинство, претседателот на СДСМ Зоран Заев. „Алијансата за позитивна Македонија му посакува на мандатарот ...

Иванов: Ниту еден акт не може да ја доведе државата во подредена состојба

Нетпрес - 17.05.2017

Ова е чекор кон надминување на состојба која трае повеќе од две и пол години. Меѓутоа, со денешниот ден создаваме преседан за идните мандатари да не бидат уценувани, да не бидат условувани, да не бидат под притисок за прашања за кои не може да се ...

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни

Сител - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни

Press24 - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

КОЈ СНИМА, КОЈ СОМНИТЕЛНО ГЛЕДА: Првата изјава на Заев во вилата на Водно, снимена со камера 360 (ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2017

Беше интересно да се види што се случуваше додека Заев ја даваше првата изјава. Педесетина камери вперени во него, микрофони, мобилни телефони, фоторепортери кои се туркаат за добар кадар, а наоколу лица од неговото обезбедување кои шараат со поглед ...

Иванов: Сега имаме гаранции, граѓаните можат да бидат спокојни

Репортер - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

Ситно се брои до истекот на рокот за доделување на мандатот, информации нема

Таратур - 17.05.2017

Сè уште нема информации од коалиционите партнери СДСМ и ДУИ, до каде е усогласувањето на ставовите околку гаранциите што треба најдоцна за три дена да му ги предадат на Иванов, за доделувањето на мандатот за лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

ВИДЕО: Заев доби мандат за формирање Влада

А1 On - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

МРТ - 17.05.2017

Врачувањето на мандатот следува откако претседателот Иванов доби известување од собранискиот спикер Талат Џафери дека е формирано парламентарно мнозинство. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот ...

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Сител - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Заев конечно потпиша гаранции за заштита на суверeнитетот, Иванов го додели мандатот (ВИДЕО)

Курир - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев истакна двете пречки за доделување на мандатот се отстранети додавајќи дека испратил до Иванов изјава во форма на ...

Иванов му го додели мандатот на Заев (ВИДЕО)

Нетпрес - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во 12 часот му го додели мандатот за состав на нова влада. Иванов констатираше дека се отстранети пречките за доделување мандат, а Заев во име на парламентарното мнозинство прочита заедничка ...

(ВИДЕО) Заев доби мандат за формирање Влада

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Обновено:Иванов му го врачи мандатот на Заев

OhridNews - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што нагласи Заев, до Иванов биле доставени гаранции за заштитата на уставниот поредок и територијалната целина, како и тоа дека ниеден документ, ...

Роковите течат, Иванов молчи за мандатот

МКД - 17.05.2017

На два дена пред истекот на рокот во кој претседателот Ѓорге Иванов треба да одлучи дали ќе му го даде мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од неговиот кабинет молк. Молчи и СДСМ за гаранцијата што се бара од нив.

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

Сител - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

По Варшава Иванов продолжува за Москва, ќе отпатува ли и мандатот со него?

+инфо - 17.05.2017

Иванов за Варшава патува утревечер, а рокот за доделување на мандат истекува в петок, па не е исклучено, тоа да се случи денеска или утре. По Варшава, каде на Меѓународен саем претседателот Ѓорге Иванов ќе промовира своја книга, најверојатно ќе ...

Претседателот Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев

Press24 - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев, потврдуваат за Press24 извори од претседателскиот кабинет. Според неофицијалните информации, во текот на денот, се очекува информацијата и официјално да биде потврдена од ...

Иванов ќе го даде мандатот, никаква платформа или декларација нема да биде основа за формирање нова влада

МКД - 17.05.2017

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов остана на ставот дека без отстранување на пречките нема да има мандат. Со официјалната изјава на Зоран Заев се дадени гаранциите за унитарноста на државата и за почитување на Уставот на Република Македонија, ...

ВО ЖИВО Иванов му го врачува мандатот на Заев

+инфо - 17.05.2017

Претседателот Иванов денеска на пладне ќе му го даде мандатот на Заев. Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

Иванов му го врачи мандатот на Заев

Кајгана - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што нагласи Заев, до Иванов биле доставени гаранции за заштитата на уставниот поредок и територијалната целина, како и тоа дека ниеден документ, ...

И официјално: Заев стана мандатар за состав на Влада, Иванов му го додели мандатот

Таратур - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и официјално стана мандатар за состав на нова Влада на Република Македонија. При доделувањето на мандатот кратко обраќање имаа и претседателот на државата, Ѓорге Иванов и Заев.

Иванов напладне ќе му го врачи мандатот на Заев

Нова ТВ - 17.05.2017

Кабинетот на претседателот на РМ соопшти дека претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на г. Зоран ...

Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во среда во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија, Зоран Заев, соопштуваат од кабинетот на Претседателот.

(ФОТО) Ова се гаранциите со кои беа отстранети пречките Иванов да му го довери мандатот на Заев

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ и нов мандатар Зоран Заев го објави текстот од изјавата за гаранциите со кои беа отстранети пречките за доделување на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

РЕШЕНО Е! – Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во среда во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија, Зоран Заев, соопштуваат од кабинетот на ...

Заев доби мандат: Ниту една платформа нема да биде услов да дејствување на Владата

Окно - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов точно напладне му го врачи мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, истакнувајќи дека му го дава мандатот на Заев кој обезбедил парламентарно мнозинство.

Иванов денеска ќе му го врачи мандатот на Заев

Стандард - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, в среда, во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија, Зоран Заев, соопштуваат од кабинетот на Претседателот.

Иванов напладне ќе му го додели мандатот на Заев

Мета - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска, во 12 часот, ќе го врачи мандатот за составување влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот. По одржувањето на предвремените парламентарни избори, на 11 декември, ...

Иванов во 12 часот ќе му го додели мандатот на Заев

Локално - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска, во 12 часот, ќе го врачи мандатот за составување влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот. По одржувањето на предвремените парламентарни избори, на 11 декември, ...

Иванов му го врачи мандатот на Заев

Република - 17.05.2017

Зоран Заев, претседателот на СДС денеска го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Иванов изјави дека пречките се отстранети и го даде мандатот на Зоран Заев, кој од новото собраниско ...

(Видео/Фото) Какви гаранции му даде Заев на Иванов

еМагазин - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го даде мандатот за составување на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Заев посочи дека се остранети двете пречки за доделување на мандатот, односно претседателот на Собранието Талат Џафери испрати писмо до ...

Иванов на пладне ќе го додели мандатот на Заев

Бриф - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

Црвените линии на Иванов ја срушија Тиранската платформа

Вечер Прес - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев истакна двете пречки за доделување на мандатот се отстранети додавајќи дека испратил до Иванов изјава во форма на ...

Заев пречекан со овации: Веднаш почнувам со средби со коалициските партнери, час поскоро ќе има влада

Точка - 17.05.2017

Новиот мандатор за состав на влада, Зоран Заев, почна со средби со коалициските партнери за, како што вели, процесите за промена да почнат побрзо. „Јас сум среќен што денот се погоди, две години од 17 мај 2015, кога бликаше граѓанскиот аспект на ...

ВО ЖИВО: Обраќање на мандатарот Зоран Заев

Локално - 17.05.2017

Мандатарот Зоран Заев за составување на нова влада ќе даде изјава пред вилата ...

(ГАЛЕРИЈА) Иванов попушти, Заев иден премиер-ќе има ли крај на кризата?

Фактор - 17.05.2017

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов му додели мандат за составување на влада на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ) Зоран Заев. Мандатот му беше доставен откако се отстранети пречките за тоа и се обезбедени гаранциите барани од Иванов, за ...

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

еМагазин - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Заев: За помалку од 10 дена очекувам формирање влада

Точка - 17.05.2017

Како мандатар и иден премиер, се обрзувам новата влада да изгради граѓанска Македонија, порача лидерот на СДСМ и нов мандатар Зоран Заев. Заев порача дека до Иванов доставил гаранции за почитување на мултиетничоста во државата и градење на современа ...

Иванов на пладне ќе му го даде мандатот на Заев

Канал 77 - 17.05.2017

Претседателот, Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев – соопштија од претседателскиот кабинет. Ова следува откако новоизбраниот собраниски спикер, Талат Џафери на 9 мај упати ...

Иванов ќе му го додели мандатот на Заев за состав на нова влада!

Точка - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12:00 часот ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова Влада, информираа од кабинетот на претседателот. Уставниот рок за Иванов да го даде мандатот на парламентарното мнозинство ...

Иванов во 12 часот ќе го даде мандатот на Зоран Заев

Кумановски м. - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го предаде мандатот за состав на Влада на Зоран Заев, стои во соопштение од кабинетот на претседателот. Иванов претходно бараше гаранции од Заев дека ќе ја штити унитарноста ...

Отстранети се пречките, Заев е мандатар за состав на нова влада

Тера - 17.05.2017

Зоран Заев, претседателот на СДСМ денеска го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Иванов изјави дека пречките се отстранети и го даде мандатот на Зоран Заев, кој од новото собраниско ...

(ВИДЕО) Заев дојде по мандатот

Фактор - 17.05.2017

Пред десеттина минути лидерот на СДСМ пристигна во вилата на Водно. Тој дојде да го земе мандатот од претседателот Иванов. Според најавите Иванов во 12 часот, точно напладне ќе му го врачи мандатот на ...

ВИДЕО: Зоран Заев пристигна кај Иванов по мандатот

Либертас - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пристигна во претседателската вила на Водно каде од претседателот Ѓорге Иванов ќе го добие мандатот за состав на нова влада. По подолго натегање и одбивање, Иванов конечно решил да му го даде на Заев мандатот, иако ...

ВО ЖИВО: Иванов му го предава мандатот на Заев

Либертас - 17.05.2017

Од видеото на Макфакс проследете го предавањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов на лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој веќе пристигна во претседателската вила на ...

(ВО ЖИВО) Иванов му го врачува мандатот за состав на Влада на РМ на лидерот на СДСМ Зоран Заев

Локално - 17.05.2017

Ѓорге Иванов денеска во 12 часот му го врачува мандатот за состав на Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев веќе пристигна во Вила Водно каде претседателот Ѓорге Иванов треба да му го врачи мандатот.

ОМ: Срдечност за доделување на мандатот, го поздравуваме чинот на гарантирање на унитарноста

Либертас - 17.05.2017

Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од страна на посочениот.

Иванов во 12ч. ќе му го додели мандатот на Заев

Либертас - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Пулс24 - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ, Зoран Заев Според официјалното соопштение од Кабинетот на Иванов, врачувањето ќе биде во 12 ...

Иванов на пладне ќе му го даде мандатот на Заев

Тера - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

(ВИДЕО) Официјално мандатот во раце на Заев-на повидок Влада

Фактор - 17.05.2017

И официјално претседателот Иванов му го врачи мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Идниот мандатар сега ќе се обиде да состави влада со партиите од парламентарното ...

ВИДЕО: Иванов му го додели мандатот на Заев

Либертас - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во 12 часот му го додели мандатот за состав на нова влада. Иванов констатираше дека се отстранети пречките за доделување мандат, а Заев во име на парламентарното мнозинство прочита заедничка ...

Заев: Гарантираме заштита на унитарноста, државните интереси и одлуки за граѓаните согласно Уставот!

Бизнис Вести - 17.05.2017

Соопштението на СДСМ и изјавата на Зоран Заев ви го пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, почитуван претседателе на Р.Македонија Дозволете да се заблагодарам во мое име како мандатар за составување на ...

Иванов му го врачи мандатот на Заев

Вечер Прес - 17.05.2017

Зоран Заев, претседателот на СДС денеска го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. фото: Н.БАТЕВ Иванов изјави дека пречките се отстранети и го даде мандатот на Зоран Заев, кој од новото ...

Заев најави за кратко време составување на владиниот кабинет

Kumanovo News - 17.05.2017

Заев најави дека со партиите од парламентарното мнозинство ќе се потрудат да го состават владиниот кабинет за помалку од 10 дена и да го достават предлогот до Собранието. „Нема да го чекаме рокот од 20 дена, уште веднаш ќе почнеме преговори со ...

Ќе се потрудиме за помалку од 10 дена да ја составиме владата

Тера - 17.05.2017

Откако го доби мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, новиот мандатар Зоран Заев најави дека заедно со партиите што ги дадоа своите потписи за формирање на мнозинството ќе воспостават организација за да го скратат рокот од 20 дена што е предвиден ...

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни

Република - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

Заев го доби мандатот од Иванов

Бриф - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов точно напладне му го врачи мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, истакнувајќи дека му го дава мандатот на Заев кој обезбедил парламентарно мнозинство, јавува Плусинфо.

Иванов го додели мандатот, Заев гарантира зачувување на државните интереси

Мета - 17.05.2017

Пречките за доделување мандат за формирање влада се отстранети, соопшти денеска претседателот Ѓорге Иванов, кој му го додели мандатот за формирање нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев пречекан со овации, ги почнува разговорите со партиите

Фактор - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска пред партиското седиште беше пречекан со овации по повод добивањето на мандат од шефот на државата, Ѓорѓе Иванов за составување на влада. Тој изјави дека за таа цел од денеска ги почнува средбите со ...

Иванов: Сега имаме гаранции, граѓаните можат да бидат спокојни

Либертас - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

Врачен мандатот за составување Влада на Зоран Заев

Кумановски м. - 17.05.2017

„Пречките за доделување на мандат за составување Влада се надминати“ – ова го кажа денеска претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов врачувајчи го мандатот на првиот човек на СДСМ, Зоран Заев.

Заев: Во најкраток рок ќе се обидеме да составиме влада

Вечер Прес - 17.05.2017

Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок ќе се обиде да го состави владиниот кабинет.

Иванов и официјално му го врачи мандатот на Заев

Канал 77 - 17.05.2017

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов во Вила Водно штотуку му го врачи на Зоран Заев мандатот за формирање влада. Во своето кратко обраќање, Иванов рече дека пречките за формирање на нова влада се отстранети.

Еве што пишуваат во регионот за доделувањето на мандатот на Заев

Фактор - 17.05.2017

Медиумите од соседството пишуваат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска го доби мандатот за формирање на Влада од претседателот, Ѓорѓе Иванов. Српски Курир ја пренесува изјавата на Заев по добивањето на мандатот, а има и наслов кој вели дека тој ...

(ВИДЕО) Иванов го додели мандатот, Заев гарантира зачувување на унитарноста и на државните интереси на РМ

Локално - 17.05.2017

Пречките за доделување мандат за формирање влада се отстранети, соопшти денеска претседателот Ѓорге Иванов, кој му го додели мандатот за формирање нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Локално - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Заев му ги даде гаранциите на Иванов и ја отфрли Тиранската платформа како услов за формирање нова влада (ВИДЕО)

Република - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов точно напладне му го врачи мандатот за состав на нова Влада на Зоран Заев, истакнувајќи дека му го дава мандатот на Заев кој обезбедил парламентарно мнозинство. – Пречките за состав на Владата се отстранети.

(ВИДЕО) Заев: Ќе се обидеме во следните 10 дена да составиме влада

еМагазин - 17.05.2017

Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок ќе се обиде да го состави владиниот кабинет.

Иванов: Отстранета беше втората пречка што постоеше за доделување на мандатот

Република - 17.05.2017

Втората пречка која постоеше за доделување на мандатот беше отстранета и со тоа беа создадени услови за примена на членот 84 од Уставот, односно да се даде мандатот на кандидатот на мнозинството во парламентот, изјави за ТВ НОВА претседателот Ѓорге ...

Заев потпиша гаранции за заштита на суверeнитетот, Иванов го додели мандатот

Пулс24 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев истакна двете пречки за доделување на мандатот се отстранети додавајќи дека испратил до Иванов изјава во форма на ...

Ќе има ли мандат – гаранцијата запна околу т.н. Тиранска платформа?

Локално - 17.05.2017

Нова верзија на гаранцијата што треба на Иванов да му ја гарантира унитарноста за да го додели мандатот е на маса, информира ТВ24. Извори за телевизијата велат дека таа може да биде финална доколку за неа позитивно се изјасни Иванов.

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

Вечер Прес - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Иванов му врачи на Заев мандат за формирање Влада – Гаранциите обезбедени

МК News - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Заев: Во најкраток рок ќе се обидеме да составиме влада

Канал 77 - 17.05.2017

Откако го доби мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека во најкраток можен рок ќе се обиде да го состави владиниот кабинет. Тој во изјава за медиумите се обврза дека новата влада ќе биде проевропска и ...

ВО ЖИВО: Изјава на мандатарот Зоран Заев пред претседателската вила на Водно

Либертас - 17.05.2017

Од видеото на Макфакс проследете ја во живо изјавата на новиот мандатар за состав на влада, Зоран Заев, од пред претседателската вила на Водно, која ќе ја даде по доделувањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге ...

Заев: Ќе се обидеме брзо да составиме влада – Да ги оставиме разликите, ова е нов почеток за Македонија

МК News - 17.05.2017

Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок ќе се обиде да го состави владиниот кабинет.

Заев чека мандат, дали Иванов ќе „избега“ на службен пат?

Фактор - 17.05.2017

Шефот на државата има уште два дена да одлучи за давањето на мандат за состав на нова влада на лидерот на СДСМ. Експертите оценуваат дека Македонија е во уште подлабока политичка криза со оглед на тоа дека истече мандатот на градоначалниците и ...

Роковите течат, Иванов молчи за мандатот

Тера - 17.05.2017

На два дена пред истекот на рокот во кој претседателот Ѓорге Иванов треба да одлучи дали ќе му го даде мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од неговиот кабинет молк. Молчи и СДСМ за гаранцијата што се бара од нив.

Грчки медиуми: Иванов му го даде мандатот на социјалдемократот Заев

еМагазин - 17.05.2017

Електронските изданија на речиси сите грчки медиуми во изминатиот час ја пренесоа информацијата дека претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов му даде мандат на лидерот на СДСМ Зоран Заев да формира влада.

Иванов официјално му го додели мандатот на Зоран Заев

Точка - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и официјално стана мандатар за состав на нова Влада на Република Македонија. "Пречките за состав на Владата се отстранети. Денеска пристапуваме кон исполнување на член од Уставот за определување на мандатар за состав на ...

Иванов го извести Собранието дека Заев е новиот мандатар

Локално - 17.05.2017

Претседателот Иванов испрати писмено известување до Собранието на Република Македонија дека врз основа на член 90 став 1 од Уставот на Република Македонија и предлогот на колицијата на СДСМ го определува претседателот на СДСМ и пратеник во ...

(Фото) Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

еМагазин - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Иванов напладне ќе го даде мандатот на Заев

Kumanovo News - 17.05.2017

Уставниот рок за Иванов да го даде мандатот на парламентарното мнозинство истекува в петок, откако претседателот на Собранието Талат Џафери на 9 мај официјално го извести претседателот дека е формирано ново мнозинство во ...

(ВИДЕО) Заев: Очекувам да ја составам новата влада за помалку од 10 дена

Либертас - 17.05.2017

Од видеото на Макфакс проследете ја изјавата на новиот мандатар за состав на влада, Зоран Заев, од пред претседателската вила на Водно, која ја даде по доделувањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

Заев денеска оди да си го земе мандатот

Фактор - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ денеска ќе го добие мандатот, дознава Фактор. Според информациите до кои дојде нашиот медиум Зоран Заев во 12 часот ќе оди да го земе мандатот од претседателот Иванов, а ќе му ги даде и бараните гаранции.

Заев: За 10 дена ќе се состави новиот Владин кабинет

Фактор - 17.05.2017

Мандатот го добив согласно Уставот и деловникот и законите и во многу брзо време очекува да ја составам новата реформска Влада, изјави новиот мандатар откако го доби мандатот од шефот на државата.

ОМ: Го поздравуваме чинот на гарантирање на унитарноста на државата, честитки до мандаторот

Локално - 17.05.2017

„Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од страна на посочениот.

Заев: Новата влада ќе биде за помалку од десет дена (ВИДЕО)

Локално - 17.05.2017

Заев рече дека за владината коалиција ќе преговара со ДУИ, Алијанса за Албанците и Беса. За помалку од десет дена ќе се обидам да ја формираме новата влада и да почнеме со работа, рече лидерот на СДСМ и новиот мандатар Зоран Заев откако го доби ...

Мандатарот Заев најави формирање влада за десетина дена

Бриф - 17.05.2017

Два дена пред истекот на уставниот рок, претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот за состав на новата влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Остранети се пречките, рече Иванов, а Заев достави гаранција за унитарноста.

Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Република - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ, ЗОран Заев, Според официјалното соопштение од Кабинетот на Иванов, враќувањето ќе биде во 12 ...

Заев: Новата влада ќе гради граѓанска, унитарна и европска Македонија

Мета - 17.05.2017

„Мандатот го добив и очекувам многу наскоро да ја составам новата влада. Како мандатар и иден премиер, се обврзувам дека новата влада ќе гради граѓанска, унитарна и европска Македонија. Сите сили ќе ги насочиме кон тоа да изградиме праведна и правна ...

Заев ризичен, само нему му се бараат гаранции за државата

Пулс24 - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е првиот мандатар на кого му се бараат гаранции за заштита на унитарноста и суверенитетот на државата. Откако ги потпиша гаранциите, Заев денеска го доби мандатот за формирање на влада од претседателот Ѓорге Иванов.

Обединети за Македонија му честита на новиот мандатар...

Н.Македонија - 17.05.2017

Обединети за Македонија му честита на новиот мандатар Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од ...

Иванов напладне ќе му го врачи мандатот на Заев...

Н.Македонија - 17.05.2017

Иванов напладне ќе му го врачи мандатот на Заев Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ Зоран Заев, соопштија од Кабинетот на ...

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни...

Н.Македонија - 17.05.2017

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, ...

Зоран Заев го доби мандатот за формирање Влада...

Н.Македонија - 17.05.2017

Зоран Заев - нов мандатар Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени ...

Заев: Нова влада ќе има за 10 дена или помалку...

Н.Македонија - 17.05.2017

Заев: Нова влада ќе има за 10 дена или помалку Претседателот на СДСМ Зоран Заев најави дека очекува да ја состави новата влада пред истекот на рокот од 20 дена, откако претседателот Ѓорге Иванов денеска му го даде мандатот.

Иванов му го додели мандатот на Заев

Денар - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што нагласи Заев, до Иванов биле доставени гаранции за заштитата на уставниот поредок и територијалната целина, како и тоа дека ниеден документ, ...

Заев: Во најкраток рок ќе се обидеме да составиме влада

Идивиди - 17.05.2017

Скопје, 17 мај 2017 (МИА) - Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок, за десеттина или помалку дена, согласно Уставот, ...

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Идивиди - 17.05.2017

Скопје, 17 мај 2017 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, мнозинството ќе формира влада

Канал5 - 16.05.2017

СДСМ денеска соопшти дека реафирмацијата на програмата на новата влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евроатлантските перспективи, ги разбива, како што наведуваат, сите неразумни аргументи околу мандатот што ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, мнозинството ќе формира влада

Алсат-М - 16.05.2017

СДСМ денеска соопшти дека реафирмацијата на програмата на новата влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евроатлантските перспективи, ги разбива, како што наведуваат, сите неразумни аргументи околу мандатот што ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна, мнозинството ќе ја формира новата Влада

ТВ21 - 16.05.2017

„Македонија мора да оди напред и парламентарното мнозинство ги презема сите потребни чекори за тоа. Реафирмацијата на програмата на новата Влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евро-атлантските перспективи ги ...

Тече рокот на Иванов за доделување на мандатот на Заев

Телма - 16.05.2017

Десетте дена во кои претседателот Ѓорге Иванов треба да го додели мандатот на парламентарното мнозинство истекуваат в петок, 19 мај, откако писмото што го испрати претседателот на Собранието Талат Џафери пристигна во неговиот кабинет на 9 мај.

Гаранциите неусогласени, остануваат три дена Иванов да му го даде мандатот на Заев

Сакам да кажам - 16.05.2017

Тешко оди усогласувањето на текстот за гаранциите што ги побара претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот за состав на влада на лидерот на парламентарното мнозинство Зоран Заев, велат извори од мнозинството за САКАМДАКАЖАМ.МК и засега не ...

Иванов оди во Варшава да промовира книга, останува Талат да ја води државата

Сакам да кажам - 16.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов в петок ќе оди во Полска да ја промовира неговата книга „Пораките на Свети Климент Охридски“ на Саемот на книга во Варшава, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Спикерот Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов се единствени двајца ...

Џафери: За измени на државните симболи треба двотретинско мнозинство во парламентот

Канал5 - 16.05.2017

Се уште се усогласува текстот со гаранциите кои претседателот Ѓорѓе Иванов ги бара во однос на унитарноста и не менувањето на Уставот за да го предаде мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Гаранциите се усогласуваат, за мандатот има рок уште три дена

Канал5 - 16.05.2017

Течат и последните четири од десетте дена колку што е рокот претседателот Иванов да го додели мандатот за состав на Влада на Зоран Заев, како претставник на парламентарното мнозинство, откако писмото што го испрати собранискиот спикер Талат Џафери ...

Неизвесност околу доделувањето на мандатот

Алсат-М - 16.05.2017

СДСМ и претседателот Ѓорге Иванов не соопштуваат дали размениле писмени гаранции за зачувување на унитарноста на Македонија од страна на партиите кои очекуваат да ја преземат власта. Покрај тоа, ниту една од страните не кажува дали ќе има средба ...

Рокот за мандат истекува, сите молчат за гаранциите

Телма - 16.05.2017

Само три дена пред истекот на крајниот рок до кој претседателот Иванов треба да донесе одлука, дали ќе му го даде мандатот за составување на новата влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, никој не дава информации за тоа до каде е работата со ...

Мандатот заглавен во фиоката на Иванов - гаранцијата повторно на усогласување

24 Вести - 16.05.2017

Неизвесен останува текстот на гаранцијата за унитарноста што лидерот на СДСМ Заев треба да му ја достави на шефот на државата. Координациите и усогласувањето меѓу двата кабинети – трае. Верзијата што како финална од мнозинството му ја пратија на ...

Џафери очекува Иванов да го даде мандатот

Телма - 16.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери очекува претседателот Иванов да ја исполни својата уставна обврска и да го даде мандатот на носителот на парламентарното мнозинство. На денешната средба со словенечкиот амбасадор, Милан Јазбек, Џафери рекол ...

Ќе има ли мандат?

24 Вести - 16.05.2017

Нова верзија на гаранцијата што треба на Иванов да му ја гарантира унитарноста за да го додели мандатот е на маса. Извори на тВ 24 велат дека таа може да биде финална доколку за неа позитивно се изјасни Иванов утре.

Во петок истекуваат десетте дена за мандат

24 Вести - 16.05.2017

Десетте дена во кои претседателот на Македонија Ѓорге Иванов треба да го додели мандатот истекуваат в петок, 19 мај, откако писмото што го испрати претседателот на Собранието Талат Џафери пристигна во неговиот Кабинет на 9 мај.

СДСМ БРЗА ЗА ВЛАДА: Иванов да го даде мандатот, гаранција била нивната програма

Телеграф - 16.05.2017

Од исклучителна важност за стабилизација на државата е сите политички лидери и институции да се постават на ниво на одговорноста и да овозможат да продолжат демократските процеси, соопшти СДСМ СДСМ денеска соопшти дека реафирмацијата на програмата ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, мнозинството ќе формира влада

Сител - 16.05.2017

СДСМ денеска соопшти дека реафирмацијата на програмата на новата влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евроатлантските перспективи, ги разбива, како што наведуваат, сите неразумни аргументи околу мандатот што ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, мнозинството ќе формира влада

Репортер - 16.05.2017

СДСМ денеска соопшти дека реафирмацијата на програмата на новата влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евроатлантските перспективи, ги разбива, како што наведуваат, сите неразумни аргументи околу мандатот што ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, мнозинството ќе формира влада

А1 On - 16.05.2017

СДСМ денеска соопшти дека реафирмацијата на програмата на новата влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евроатлантските перспективи, ги разбива, како што наведуваат, сите неразумни аргументи околу мандатот што ...

Иванов сè уште молчи, СДСМ најавува влада и без мандат

Слободен Печат - 16.05.2017

Кабинетите на Иванов и на Заев неколкупати досега ги усогласуваат писмените гаранции на половина страна, кои предвидуваат дека новата влада ќе го почитува Уставот и нема да го наруши унитарното уредување на државата.

Три дена до истекот на рокот за мандатот – молк кај гаранторите СДСМ и ДУИ

Макфакс - 16.05.2017

Сè уште нема информации од коалиционите партнери СДСМ и ДУИ, до каде е усогласувањето на ставовите околку гаранциите што треба најдоцна за три дена да му ги предадат на Иванов, за доделувањето на мандатот за лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна

Нетпрес - 16.05.2017

Интегрален текст од соопштение на СДСМ: Македонија мора да оди напред и парламентарното мнозинство ги презема сите потребни чекори за тоа. Реафирмацијата на Програмата на новата Влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, Македонија мора да оди напред

Макфакс - 16.05.2017

„Македонија мора да оди напред и парламентарното мнозинство ги презема сите потребни чекори за тоа. Реафирмацијата на програмата на новата Влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евро-атлантските перспективи ги ...

Иванов оди во Варшава да промовира книга, останува Талат да ја води државата

Репортер - 16.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов в петок ќе оди во Полска да ја промовира неговата книга „Пораките на Свети Климент Охридски“ на Саемот на книга во Варшава, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК . Спикерот Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов се единствени двајца ...

Уште три дена за предавање на мандатот, кабинетите на Иванов и на Заев ги усогласуваат гаранциите

МКД - 16.05.2017

Сѐ уште не е усогласен текстот со гаранциите кои претседателот Ѓорге Иванов ги бара во однос на унитарноста и неменување на Уставот за да го предаде мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна

Слободен Печат - 16.05.2017

Македонија мора да оди напред и парламентарното мнозинство ги презема сите потребни чекори за тоа. Реафирмацијата на Програмата на новата Влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евро-атлантските перспективи ги ...

СДСМ го повикува Иванов да го даде мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна

МКД - 16.05.2017

Парламентарното мнозинство ги презема сите потребни чекори за Македонија да оди напред, а за стабилизација на државата важно е сите политички лидери и институции да се постават на ниво на одговорноста и да овозможат да продолжат демократските ...

Течат последните денови за мандатот, гаранциите се усогласуваат

Р.С.Европа - 16.05.2017

Нема конкретни информации од СДСМ и од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов за тоа до каде е работата со гаранциите за унитарноста на државата. Рокот до кој Иванов треба да донесе одлука истекува на 19 мај.

Додека Заев чека мандат, Иванов во Варшава ќе си промовира двојазична книга

+инфо - 16.05.2017

Иако мандатот за формирање на нова Влада истекува во петок, ден порано претседателот ќе тргне за Варшава, каде ќе си ја промовира својата книга. Иако мандатот за формирање на нова Влада истекува во петок, ден порано претседателот Ѓорѓе Иванов ќе ...

НА ВИДИК СЦЕНАРИО КАКО НА 27 АПРИЛ: СДСМ и албанските партии спремни да избираат влада и без мандат од Иванов

Телеграф - 16.05.2017

Копјата се кршат токму околу јавното откажување од т.н. тиранска платформа, што треба да го направи Заев за да ја добие довербата од претседателот и да му биде доделен мандатот. Од СДСМ, пак, и натаму не се изјаснуваат јасно што е тоа што го даваат ...

РЕШЕНИЕ НА ВИДИК: Деновиве Заев добива мандат

Фактор - 16.05.2017

Уште три дена рок има шефот на државата да му го даде мандатот на Зоран Заев. Дел од медиумите пишуваат дека гаранциите веќе се пратени кај Иванов, но партиски извори од СДСМ ги демантираат тие информации со образложение дека текстот кој го содржат ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна

Мета - 16.05.2017

Иванов да го даде мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна за мнозинството да ја формира новата влада, велат од СДСМ во нивното редовно утринско соопштение. „Реафирмацијата на програмата на новата влада на унитарна Македонија, која ќе работи ...

Три дена до истекот на рокот за мандатот – молк кај гаранторите СДСМ и ДУИ

Точка - 16.05.2017

Сè уште нема информации од коалиционите партнери СДСМ и ДУИ, до каде е усогласувањето на ставовите околку гаранциите што треба најдоцна за три дена да му ги предадат на Иванов, за доделувањето на мандатот за лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

СДСМ ПРЕДУПРЕДУВА! Иванов да го даде мандатот, ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна, мнозинството ќе ја формира новата ...

Локално - 16.05.2017

Македонија мора да оди напред и парламентарното мнозинство ги презема сите потребни чекори за тоа. најавува во денешното соопштение СДСМ Реафирмацијата на Програмата на новата Влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на ...

Мандатот заглавен во фиоката на Иванов – гаранцијата повторно на усогласување

Локално - 16.05.2017

Неизвесен останува текстот на гаранцијата за унитарноста што лидерот на СДСМ Заев треба да му ја достави на шефот на државата. Координациите и усогласувањето меѓу двата кабинети – трае. Верзијата што како финална од мнозинството му ја пратија на ...

Иванов ќе оди за Варшава да промовира книга, дома останува Талат кој ќе да ја води земјава

Локално - 16.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов в петок ќе оди во Полска да ја промовира неговата книга „Пораките на Свети Климент Охридски“ на Саемот на книга во Варшава, дознава sdk.mk. Спикерот Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов се единствени двајца легитимни ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, Македонија мора да оди напред

Точка - 16.05.2017

„Македонија мора да оди напред и парламентарното мнозинство ги презема сите потребни чекори за тоа. Реафирмацијата на програмата на новата Влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евро-атлантските перспективи ги ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна, мнозинството ќе ја формира новата Влада!

Либертас - 16.05.2017

„Македонија мора да оди напред и парламентарното мнозинство ги презема сите потребни чекори за тоа“, стои во соопштението на СДСМ. „Реафирмацијата на Програмата на новата Влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на ...

Уште три дена за предавање на мандатот

Тера - 16.05.2017

Сѐ уште не е усогласен текстот со гаранциите кои претседателот Ѓорге Иванов ги бара во однос на унитарноста и неменување на Уставот за да го предаде мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

НА ВИДИК СЦЕНАРИО КАКО НА 27 АПРИЛ: СДСМ и албанските партии спремни да избираат влада и без мандат од Иванов

Вечер Прес - 16.05.2017

Копјата се кршат токму околу јавното откажување од т.н. тиранска платформа, што треба да го направи Заев за да ја добие довербата од претседателот и да му биде доделен мандатот. Од СДСМ, пак, и натаму не се изјаснуваат јасно што е тоа што го даваат ...

Уште три дена за предавање на мандатот, кабинетите на Иванов и на Заев ги усогласуваат гаранциите

Канал 77 - 16.05.2017

Сѐ уште не е усогласен текстот со гаранциите кои претседателот Ѓорге Иванов ги бара во однос на унитарноста и неменување на Уставот за да го предаде мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Иванов ги има гаранциите, Заев и денеска го чека мандатот!

Локално - 16.05.2017

Рокот на претседателот Ѓорѓе Иванов е пред крај. Тој и денеска може да му го додели мандатот на Зоран Заев како претставник на парламентарното мнозинство. Иванов не мора да чека до петок да поминат сите 10 дена, тоа му го порачаа и Заев и ...

Иванов оди во Варшава да промовира книга, останува Талат да ја води државата

Либертас - 16.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов в петок ќе оди во Полска да ја промовира неговата книга „Пораките на Свети Климент Охридски“ на Саемот на книга во Варшава, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК . Спикерот Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов се единствени двајца ...

В петок истекуваат десетте дена за Иванов да го додели мандатот...

Н.Македонија - 16.05.2017

В петок истекуваат десетте дена за Иванов да го додели мандатот Десетте дена во кои претседателот на Македонија Ѓорге Иванов треба да го додели мандатот истекуваат в петок, 19 мај, откако писмото што го испрати претседателот на Собранието Талат ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, мнозинството ќе формира влада...

Н.Македонија - 16.05.2017

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, мнозинството ќе формира влада СДСМ денеска соопшти дека реафирмацијата на програмата на новата влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евроатлантските перспективи, ги разбива, како ...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, мнозинството ќе формира влада

Идивиди - 16.05.2017

Скопје, 16 мај 2017 (МИА) - СДСМ денеска соопшти дека реафирмацијата на програмата на новата влада на унитарна Македонија, која ќе работи според Уставот во интерес на евроатлантските перспективи, ги разбива, како што наведуваат, сите неразумни ...

СДСМ се подготвени за средба со Иванов

Алсат-М - 15.05.2017

Остануваат уште четири дена за доделување на мандатот, а се уште не се знае кога ќе се оствари најавената средба на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и на претседателот Ѓорге Иванов, каде што треба да бидат дадени гаранциите за унитарноста на Македонија.

СДСМ: Иванов итно да го додели мандатот за состав на влада

Канал5 - 15.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов итно да го додели мандатот за состав на нова влада зашто од денеска се доведуваат во прашање и егзистенциите на вработените во општинските администрации, сервисите за граѓаните, услугите,..., соопшти СДСМ.

СДСМ: Избравме претседател на Собранието, ќе избереме и влада

Фокус - 15.05.2017

Социјалдемократскиот сојуз денека порачува дека итно мора да запре блокадата на државата. Несериознота на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и на Ѓорге Иванов ја оставија Македонија 5 месеци без Влада, а од денеска граѓаните се оставени и без ...

СДСМ: Иванов итно да го додели мандатот за состав на влада

24 Вести - 15.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов итно да го додели мандатот за состав на нова влада зашто од денеска се доведуваат во прашање и егзистенциите на вработените во општинските администрации, сервисите за граѓаните, услугите,..., соопшти СДСМ.

СДСМ: Иванов итно да го додели мандатот за состав на влада

Алсат-М - 15.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов итно да го додели мандатот за состав на нова влада зашто од денеска се доведуваат во прашање и егзистенциите на вработените во општинските администрации, сервисите за граѓаните, услугите,…, соопшти СДСМ.

СДСМ: Иванов итно да го додели мандатот за состав на влада

ТВ21 - 15.05.2017

– Претседателот Ѓорге Иванов итно да го додели мандатот за состав на нова влада зашто од денеска се доведуваат во прашање и егзистенциите на вработените во општинските администрации, сервисите за граѓаните, услугите,…, соопшти СДСМ.

Заев ќе го добие мандатот од Иванов во четврток?

Фокус - 15.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев , најверојатно ќе го добие мандатот за состав на нова влада од претседателот Ѓорге Иванов во четврток, еден ден пред истекот на законски предвидениот рок, брифираат од претседателскиот кабинет.

Писмото со гаранција од коалициските партнери не стигнало до претседателскиот кабинет

Канал5 - 15.05.2017

Влада со мандат или без мандат, неизвесноста на политичката сцена веројатно ќе потрае најдоцна до 19 мај, кога истекува рокот од десет дена за добивање на мандатот. Освен најавите дека новата влада предводена од СДСМ се очекува до крајот на овој ...

Манчевски: Прашање на ден е кога Иванов ќе ги добие гаранциите кои се услов за мандат

Телма - 15.05.2017

Прашање на ден е кога Кабинетот на Иванов ќе ги добие гаранциите од партиите од парламентарното мнозинство со кои Претседателот на државата го услови доделувањето на мандатот за формирање на влада, велат од СДСМ.

Заев ќе го добие мандатот од Иванов во четврток?

+инфо - 15.05.2017

Од СДСМ истакнуваат дека се обидуваат на конструктивен начин да го добијат мандатот од Иавнов. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најверојатно ќе го добие мандатот за состав на нова влада од претседателот Ѓорге Иванов во четврток, еден ден пред истекот на ...

СДСМ: Иванов итно да дејствува, државата е пред парализа

А1 On - 15.05.2017

„Блокадата на државата мора итно да запре! Несериознота на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и на Ѓорге Иванов ја оставија Македонија 5 месеци без Влада, а од денеска граѓаните се оставени и без градоначалници и советници.