TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шилегов до вмровците: Правевте Баба рога од тиранската платформа, сега Баба рога е законот за јазиците

iPortal - 16.09.2017

Денеска течеше општата собраниска расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, a прв за збор се јави координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој рече дека речиси цел закон е спротивен со Уставот и излегува ...

Голема група на граѓани на протести против законот за двојазичност!

Пулс24 - 16.09.2017

Во организација на Светскиот Македонски Конгрес, Македонски манифест, Граѓанската иницијатива со отец Ивица Тодоров, Здружението Преродба, Сојузот на Македонците со исламска религија, Семакедонски национален совет “Македониум“ и Здружението ...

И јазичарите во костец за Законот за јазиците...

Н.Македонија - 15.09.2017

- Предлог-законот за употреба на јазиците, кој е влезен во собраниска процедура, со денови ја бранува јавноста, а почна да предизвикува и тензии во Собранието. Ставовите се спротивставени.

Малцинските јазици под закрила на ЕУ

Слободен Печат - 15.09.2017

Критичарите потенцираат дека смислата на повелбата (Македонија ја има потпишано, но не и ратификувано) не може да биде унапредување на малцинските јазици на штета на официјалните. Зголемените малцински права теоретски би можеле да водат кон ...

Професорката Синоличка Трпкова и академик Катица Ќулавкова на Твитер дебатираа за Законот за употреба на јазиците

еМагазин - 15.09.2017

Законот за употреба за јазиците и понатаму е една од главните теми за дебата меѓу пратениците, политичките партии од власта и опозицијата, но и општо кај македонската јавност, која е преокупирана со прашањето дали овој закон ќе предизвика проблеми ...

Димовски до Џафери: Ги кршите процедурите за Законот за јазиците

Нова ТВ - 14.09.2017

Координаторот на една од 10.пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, Илија Димовски, во отворено писмо кон собранискиот спикер, Талат Џафери, потенцира дека Џафери ги прекршувал процедурите и несоодветно работел за носењето на Законот за ...

Ново продолжение на собраниската комисија за законот за употреба на јазиците

24 Вести - 14.09.2017

Ново продолжение на собраниската комисија за законот за употреба на јазиците. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска побараа широка јавна дебата пред да се донесе законот. Тие преку процедурални реакции побараа пауза што повторно ...

Почна расправата за Законот за јазиците

Телма - 14.09.2017

Опозицијата го нарече Законот за јазиците противуставно проширување на Рамковниот договор, а власта повика да не се верува во лагите дека секој што не знае албански ќе биде казнет. ВМРО ДПМНЕ верува дека законот е резултат на политички притисок на ...

Манојловски: Лошо е што за јазиците зборувате како Македонци и Албанци

Нова ТВ - 14.09.2017

Пратеникот од редовите на ДУИ, Бранко Манојловски во својот говор пред колегите пратеници, за време на расправата за Законот за употреба на јазиците, им одржа лекција на пратениците дека тргнуваат од својата етничка припадност кога зборуваат за ...

Јазикот на правдата

Нова ТВ - 14.09.2017

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Балканците имаат многу работи кои ги прават несреќни. Минато и сегашност со многу насилство и омраза, лош начин на владеење со многу корумпирани и авторитарни властодршци ...

Димовски: За да го донесете побрзо законот за јазици, ги погазивте сите процедури и регулативи

МКД - 14.09.2017

Координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во името на сите пратеници на партијата и Кoлицијата „За подобра Македонија“ во отворено писмо до претседателот на Парламентот, Талат Џафери реагира на, како што вели, ...

Законот за јазици мора да се реши, но како?

Р.С.Европа - 14.09.2017

Од обвинувања за криминал до предизборна кампања и докажување на националноста, може да се слушне на собраниската дебата за законот за употреба на јазиците. Власта и опозицијата согласни дека треба да се реши овој јазичен јаз, но имаат различни ...

Манојловски пред пратениците – Пораснав како Македонец, знам се за омразата

ТВ21 - 14.09.2017

„Јас сум Албанец, но сум пораснат како Македонец. Позната ми е омразата“ изјави пратеникот од ДУИ, Бранко Манојловски кој додаде и дека најдобро знае како е човек да не може да го користи мајчиниот јазик.

Димовски со отворено писмо до Џафери: Грубо ги прекршувате процедурите на Законот за употреба на јазиците

Фокус - 14.09.2017

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски испрати отворено писмо до собранискиот спикер Талат Џафери, во кое го обвинува за грубо прекршување на процедурите поврзани со донесување на Законот за употреба на јазиците.

Отворено писмо од Илија Димовски до Талат Џафери

Сител - 14.09.2017

Во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Колицијата „За подобра Македонија“ сакам остро да регирам на грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за употреба на јазиците кој што е во собраниска процедура спротивно на ...

Отворено писмо од Илија Димовски до Талат Џафери

Канал5 - 14.09.2017

Пратеникот Илија Димовски испрати писмо до Талат Џафери. Во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Колицијата „За подобра Македонија“ сакам остро да регирам на грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за употреба на ...

Манојловски до пратениците: Подобро ми беше со овците на село. Овде сте или големи Македонци или големи Албанци, никој ...

Либертас - 14.09.2017

Подобро ми беше со овците на село, отколку тука со вас. Вие зборувате без врска, се обрати пратеникот на ДУИ, Бранко Манојловски кон останатите пратеници во Собраниската сала на почетокот од расправата за Законот за јазиците.

Отворено писмо на Илија Димовски до Талат Џафери

Макфакс - 14.09.2017

Пратеникот Илија Димовски упати отворено писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери во кое реагира на, според него, грубите прекршувања на процедурите поврзани со допнесувањето на Законот за употреба на јазиците.

(ВИДЕО) Манојловски до пратениците: Подобро ми беше со овчарите на село, отколку тука со вас

А1 On - 14.09.2017

Подобро ми беше со овчарите на село, отколку тука со вас. Вие зборувате без врска, се обрати пратеникот на ДУИ, Бранко Манојловски кон останатите пратеници во Собраниската сала на почетокот од расправата за Законот за јазиците.

(ВИДЕО) Димовски: ДУИ со законот за јазици го уценува СДС

А1 On - 14.09.2017

Законот за јазици се носи во очи на локалните избори и претставува политичка уцена од ДУИ кон СДСМ, со што треба да се покријат сите скандали, уцени и неостварени ветувања кон албанското население, обвини пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Власта глува на барањата на ВМРО ДПМНЕ за стручна расправа за законот за јазици

Алфа - 14.09.2017

И покрај повиците да ја спречи собраниската расправа заради неуставноста на законот за јазици, кршењето на Деловникот и недозволувањето јавна дебата, претседателот Џафери остана на својата одлука.

Почна расправата по предлог-законот за употреба на јазиците

Макфакс - 14.09.2017

На расправата по предлог-законот за употреба на јзиците пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во својот говор уште еднаш посочи дека законот во 90 отсто од членовите е неуставен и излегува од рамките на Рамковниот договор.Тој додава дека законот е ...

Правевте Баба Рога од Тиранската платформа, сега Баба Рога е законот за јазици, им рече Шилегов на вмровците

Сакам да кажам - 14.09.2017

По едночасовната пауза продолжи општата собраниска расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, a прв за збор се јави координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој рече дека речиси цел закон е спротивен со ...

Малцинските јазици под закрила на ЕУ

Либертас - 14.09.2017

Употребата на јазиците и прашањата поврзани со нивниот статус насекаде поттикнуваат силни чувства, што е сосем природно и разбирливо со оглед на фактот дека јазикот е суштински дел на идентитетот.

Отворено писмо од Илија Димовски до Талат Џафери

А1 On - 14.09.2017

Пратеникот Илија Димовски упати писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери. Писмото ви го пренесуваме во целост. Во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Колицијата „За подобра Македонија“ сакам остро да регирам на грубите прекршувања на ...

Тензии во Собранието и во јавноста поради Законот за јазиците...

Н.Македонија - 14.09.2017

Тензии во Собранието и во јавноста поради Законот за јазиците Предлог-законот за употреба на јазиците продолжува да се разгледува во собраниска расправа, на 15-та седница, откако беше одбиено барањето на пратеникот Илија Димовски тој да биде ...

Отворено писмо од Илија Димовски до Талат Џафери

Република - 14.09.2017

Во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“ сакам остро да регирам на грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за употреба на јазиците кој што е во собраниска процедура спротивно на ...

Отворено писмо од Илија Димовски до Талат Џафери

МК News - 14.09.2017

Во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Колицијата „За подобра Македонија“ сакам остро да регирам на грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за употреба на јазиците кој што е во собраниска процедура спротивно на ...

Отворено писмо на Илија Димовски до Талат Џафери

Точка - 14.09.2017

Пратеникот Илија Димовски упати отворено писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери во кое реагира на, според него, грубите прекршувања на процедурите поврзани со допнесувањето на Законот за употреба на јазиците.

Отворено писмо од Илија Димовски до Талат Џафери

Телевизија Нова - 14.09.2017

Во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Колицијата „За подобра Македонија“ сакам остро да регирам на грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за употреба на јазиците кој што е во собраниска процедура спротивно на ...

Отворено писмо од Илија Димовски до Талат Џафери

Курир - 14.09.2017

Илија Димовски, координатор на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ испрати оптворено писмо до собранискиот спикер, Талат Џафери Во продолжение следува интегрален текст од отвореното писмо од Димовски до Џафери Во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Димовски: ДУИ го уценува СДСМ пред локалните избори со законот за јазиците

Позитив.мк - 14.09.2017

На почетокот на расправата на пленарна седница во Собранието за предлог-законот за употреба на јазиците, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, обвини дека со овој закон ДУИ го уценува СДСМ пред локалните избори закажани за 15 октомври.

Манојловски од ДУИ: Проблемот со јазикот е еден голем ураган, кој кога-тогаш ќе продре

Вечер - 14.09.2017

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и вчера оценија дека со овој неуставен закон се излегува надвор од Охридскиот договор и се воведува двојазичност во целата држава и, како што рекоа, почнува да се реализира Тиранската платформа.

Почна расправата по предлог-законот за употреба на јазиците

Точка - 14.09.2017

На расправата по предлог-законот за употреба на јзиците пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во својот говор уште еднаш посочи дека законот во 90 отсто од членовите е неуставен и излегува од рамките на Рамковниот договор.Тој додава дека законот е ...

Пратеникот на ДУИ: Пораснав како Македонец, знам се за омразата

Актуелно24 - 14.09.2017

„Јас сум Албанец, но сум пораснат како Македонец. Позната ми е омразата“ изјави пратеникот од ДУИ, Бранко Манојловски кој додаде и дека најдобро знае како е човек да не може да го користи мајчиниот јазик.

Димовски со отворено писмо до Талат Џафери

Стандард - 14.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска упати писмо до спикерот Талат џафери во врска со, според него, „грубите прекршувања на процедурите“ поврзани со донесување на Законот за употреба на јазиците.

Започна расправата за Законот за јазиците

Слободен Печат - 14.09.2017

Пратениците од владејачката партија тврдат дека нема да има казна за оние кои не знаат албански јазик, додека опозицијата вели дека Законот е противуставно проширување на Рамковниот договор.

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Фактор - 14.09.2017

Стартот на собраниската процедура за носење на новиот закон за употреба на јазиците замалку не прерасна во отворен инцидент откако опозициските пратеници ја окупираа собраниската говорница.

Почна расправата за Законот за јазиците, ВМРО-ДПМНЕ обвини дека ДУИ го уценува СДСМ

Мета - 14.09.2017

На почетокот на расправата на пленарна седница во Собранието за предлог-законот за употреба на јазиците, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, обвини дека со овој закон ДУИ го уценува СДСМ пред локалните избори закажани за 15 октомври.

Манојловски: Националната омраза е проблемот, не јазикот

Локално - 14.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска почна општиот претрес по Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ оценија дека со неуставен закон се излегува надвор од Охридскиот договор и се ...

Јазикот!

Слободен Печат - 14.09.2017

Постојат многу земји и народи, што зборуваат на јазици, кои не ги нарекуваат според името на сопствената земја и народ. Следствено јазикот е многу повеќе од средство за политикантско поткусурување.

Отворено писмо од Илија Димовски до Талат Џафери

Пулс24 - 14.09.2017

Илија Димовски, координатор на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ испрати оптворено писмо до собранискиот спикер, Талат Џафери Во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“ сакам остро да регирам на грубите прекршувања на ...

Симона Груевска -Маџовска: Зошто во Македонија има граѓани што не го знаат Македонскиот јазик?

Пулс24 - 14.09.2017

Ова прашање на дебата за употребата на албанскиот јазик на Алсат – М вчера го постави професорката Симона Груевска -Маџовска од Институтот за македонски јазик. Нејзините соговорници немаа одговор на нејзиното прашање.

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Алсат-М - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

24 Вести - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Не почна расправата за законот за јазиците

Телма - 13.09.2017

Со процедурални јавувања и барања паузи, ВМРО ДПМНЕ не дозволи да почне расправата по Законот за јазиците. Истакна три барања: Законот да се одложи бидејќи не е во согласност со Охридскиот договор, да се отвори широка јавна расправа и да се ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

24 Вести - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Р.С.Европа - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Комисијата за политички систем гласаше за измените во Законот за јазиците

МКД - 13.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска гласаше за Предлог законот за употреба на јазиците. За опозициската ВМРО-ДПМНЕ евентуалното усвојување на овој закон ќе значи целосна двојазичност и федерализација на Република Македонија.

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

ТВ21 - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Либертас - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Предлог-законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Кајгана - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски дека законот е неуставен и ќе ја зголеми недовербата меѓу Македонците и Албанците.

Законот за јазици и интерпелации на тројца министри на собраниска седница

Алфа - 13.09.2017

Законот за јазиците помина на комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците во Собранието. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и федерализација на Република Македонија.

Предлог-законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Макфакс - 13.09.2017

Предлог- законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски оцени дека законот води кон целосна двојазичност и федерализација на земјава, дека е ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Сител - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Канал5 - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневниот ред на Собранието

Либертас - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Дебатата за Законот за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем

МРТ - 13.09.2017

Расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во ова собраниско тело почна завчера, откако претходно доби зелено светло од Комисијата за европски прашања која за него дебатираше како матично тело.

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Канал5 - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

ОМД против новиот закон за јазици во Македонија

Канал5 - 13.09.2017

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е против предложениот Закон за јазици, кој го оценува како неуставен, поделбен, и води подалеку од веќе длабокиот недостаток на Охридскиот рамковен договор од 2001 година, и има за цел кодифицирање на ...

„СМК“, „Македонски манифест“ и „Тврдокорни“ ќе побараат Иванов да не го потпише Законот за јазици и оспорување пред ...

Макфакс - 13.09.2017

Светскиот Македонски Конгрес, Македонски Манифест, Здружението „Преродба“, денеска како граѓанска иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ ќе протестираат во паркот „Жена-борец“, ...

ОМД против новиот закон за јазици во Македонија

Сител - 13.09.2017

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е против предложениот Закон за јазици, кој го оценува како неуставен, поделбен, и води подалеку од веќе длабокиот недостаток на Охридскиот рамковен договор од 2001 година, и има за цел кодифицирање на ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

А1 On - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и за ...

Размисли за јазиците

Окно - 13.09.2017

Ни треба институција која ќе се грижи за унапредување на сите мајчини јазици во Македонија, сите јазици на кои се образуваат учениците, како и јазиците на нашите соседи. Албанскиот јазик секако треба да продолжи да се унапредува, затоа што речиси ...

ОМД против новиот закон за јазици во Македонија

А1 On - 13.09.2017

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е против предложениот Закон за јазици, кој го оценува како неуставен, поделбен, и води подалеку од веќе длабокиот недостаток на Охридскиот рамковен договор од 2001 година, и има за цел кодифицирање на ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

А1 On - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Тензии на почетокот на расправата за законот за јазиците- ВМРО-ДПМНЕ тврди дека е антиуставен

Сител - 13.09.2017

Парламентарното мнозинство го одби предлогот на опозицијата за повлекување на Законот за употребата на јазиците. Собранието попладнево беше на работ на нов инцидент откако Талат Џафери одби да даде еден час пауза по барање на Илија Димовски.

ВИДЕО: Отец Ивица, Тврдокорни и Тодор Петров најавија протести и референдум за Законот за јазици

А1 On - 13.09.2017

Повик до власта за повлекување на Законот за јазици во спротивно иницијатива за референдум. Тоа е ултиматумот кој денеска од протестот во Паркот „Жена борец“ во Скопје беше упатен од Светскиот македонски конгрес, Македонски манифест, здружението ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Макфакс - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и за ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневниот ред на Собранието

Тера - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15.седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем...

Н.Македонија - 13.09.2017

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневен ред...

Н.Македонија - 13.09.2017

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневен ред Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

10без10 - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците, објави А1ОН . Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност ...

Продолжува дебатата за законот за јазиците

Вечер - 13.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе ја продолжи расправата по Предлог-законот за ...

Дебатата за законот за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

Република - 13.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе ја продолжи расправата по Предлог-законот за ...

Законот за јазиците помина во собраниската комисија

Позитив.мк - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците, пренесува А1он. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Локално - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Локално - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

iPortal - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Одбиено барањето на опозицијата за повлекување на Законот за јазиците

Стандард - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15.седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

„СМК“, „Македонски манифест“ и „Тврдокорни“ ќе побараат Иванов да не го потпише Законот за јазици

Локално - 13.09.2017

Светскиот македонски конгрес, Македонски манифест, Здружението „Преродба“ денеска како граѓанска иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ ќе протестираат во паркот „Жена-борец“, ...

Заев и СДСМ прифатиле и носат противуставен закон за двојазичност на цела држава

Република - 13.09.2017

Предлог Законот за употреба на јазиците е спротивен на амандманот V на Република Македонија. Во Амандманот V, со кој се замнеува членот 7 од Уставот, никаде не се наведува “албански јазик“ , како што се наведува во членот 1 став 2 од предложениот ...

„СМК“, „Македонски манифест“ и „Тврдокорни“ ќе побараат Иванов да не го потпише Законот за јазици и оспорување пред ...

Точка - 13.09.2017

Светскиот македонски конгрес, Македонски манифест, Здружението „Преродба“ денеска како граѓанска иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ ќе протестираат во паркот „Жена-борец“, ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Стандард - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антониjо Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Започна насилното носење на Законот за двојазичност, тензии меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 13.09.2017

Нелегитимно избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери повторно го прекрши деловникот за работа, не дозволи пауза која следува согласно Деловникот кога ќе ја побара координатор на пратеничка група.

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Телевизија Нова - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одлагање и дебата, СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласа за Законот за јазиците

Република - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците. -Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што беа направени катастрофални, свесни грешки во ...

Заев и СДСМ прифатиле и носат противуставен закон за двојазичност на цела држава

Вистина.мк - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците го крши Уставот на РМ и излегува од она што е договорено со Охридскиот рамковен договор, смета целокупната експертска ајвност. И покрај ова, СДСМ и Зоран Заев прифатиле и носат противуставен закон за ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Точка - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на, како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и ...

Силјановска: Што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи

Република - 13.09.2017

– Се укажува на одредби за симболите како ќе изгледаат на марките, на парите, мене не ми е јасно, ова како во вицот за слонот, што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи.

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласат ...

Нетпрес - 13.09.2017

Ставањето на знамето на ЕУ беше исклучиво од причини да се оневозможи темелна, длабока, сеопфатна дебата од страна на пратениците во работните тела, истакна Димовски Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде ...

Противуставно Заев ќе прифати двојазичност на цела територија

Нетпрес - 13.09.2017

Со Законот за употреба на јазиците не може да се изменува Уставот на Република Македонија. Законот за употреба на јазиците не може да се стави над Уставот како највисок правен акт на државата.

Ќулавкова: Албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински јазик

Република - 13.09.2017

Академик Катица Ќулавкова реагира на својот фејсбук профил за Законот за јазици каде посочува дека албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински, регионален јазик. „Според Охридскиот Договор, македонскиот (јазик) останува ...

ОМД против новиот закон за јазици во Македонија

Телевизија Нова - 13.09.2017

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е против предложениот Закон за јазици, кој го оценува како неуставен, поделбен, и води подалеку од веќе длабокиот недостаток на Охридскиот рамковен договор од 2001 година, и има за цел кодифицирање на ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Вечер - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Вечер - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

СДСМ ќе ги излаже и Албанците и Македонците со Законот за јазиците

Република - 13.09.2017

СДСМ се обидува на сила да го протурка Законот за јазиците за да ја спаси коалицијата која виси во воздух. За да го задржи Зијадин Села, но и за да предизвика бура од емоции кај Албанците Заев ќе стори се за да биде изгласан противуставниот Закон за ...

Законот за употреба на јазиците со 9 гласа „за“ помина и во Комисијата за политички систем

Мета - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците денеска со 9 гласа „за“ и 6 „против“ помина во собраниската Комисија за политички систем. Пратениците на владејачкото мнозинство гласаа за законот, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ беа против.

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат ...

Курир - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците. -Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што беа направени катастрофални, свесни ...

Ванковска: Законот за употреба на јазиците e противуставен

Република - 13.09.2017

Законот за употреба на јазиците се поставува себе над Уставот, т.е. е противуставен – ако се усвои она што го видов од член 1 став 3. (Кој знае што има понатаму во текстот!), пишуваше во својот ФБ статус неодамна универзитетската професорка Билјана ...

СДСМ ќе ја спасува коалицијата со противуставниот Закон за јазиците: Заев глув на укажувањата на македонистите, ...

Република - 13.09.2017

Законот за јазици, оценет како неуставен од стручната јавност, утре влегува во главна расправа во Собранието. Владата на чело со Заев ќе се обиде да го фрли во сенка така што најави дека денеска ќе ги објави договорите склучени со странските ...

Заев и СДСМ прифатиле и носат противуставен закон за двојазичност на цела држава

Курир - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците го крши Уставот на РМ и излегува од она што е договорено со Охридскиот рамковен договор, смета целокупната експертска ајвност. И покрај ова, СДСМ и Зоран Заев прифатиле и носат противуставен закон за ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

еМагазин - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе се бори со сите деловнички можности против неуставниот закон за двојазичност

Маркукуле - 13.09.2017

Денес на прес конфереснција на Илија Димовски заедно со останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ најавија дека ќе се спротистават на неуставниот закон за двојазичност ккао и на кршењето на сите процедури од страна на ...

Ексклузивно видео: Како Талат Џафери со помош на СДС го крши Деловникот само Прилеп да е двојазичен?!

Маркукуле - 13.09.2017

Законот за употребата на јазиците денеска влезе на главна расправа во Собрание. Новиот закон предвидува во сите органи на државната власт како централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица ...

Што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи

Пулс24 - 13.09.2017

-Се укажува на одредби за симболите како ќе изгледаат на марките, на парите, мене не ми е јасно, ова како во вицот за слонот, што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи.

Дебата за законот за јазици во Комисијата за политички систем

Алсат-М - 12.09.2017

Уставноста на Предлог-законот за употреба на јазици, во прво читање, процедурата за неговото носење, како и фискалните импликации од примената, ја одбележаа денешната дебата за овој закон во собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу ...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

24 Вести - 12.09.2017

Во Собранието денеска продолжува и седницата на собраниска Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Каде и денеска ќе продолжи расправата за Законот за употреба на јазиците. Во текот на вчерашниот ден како што образложи Валентина ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Алсат-М - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински, регионален јазик

МКД - 12.09.2017

Ако со јазичните промени се озаконуваат радикални промени на идентитетот на државата Република Македонија и во нејзиното функционирање (институциите), тоа ќе повлече серија последици со драматичен карактер врз македонското општество.

Људмил Спасов: Законот за употребата на јазиците со ништо не го загрозува македонскиот јазик

МКД - 12.09.2017

Законот за употребата на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, за кој има посебен закон, Закон за македонски јазик, кој неколку пати досега беше менуван и дополнуван, вели во изјавата за МКД.мк професорот Људмил Спасов, претседател на Советот ...

Ефикасноста на светските јазици

Факултети - 12.09.2017

Јазиците се различни на ниво на детали кога говорникот составува одредена реченица. Во англискиот и во германскиот јазик, на пример, за една иста реченица, односно реченица со исто значење, има низа разлики кои доловуваат дополнителни информации.

Комисијата за политички системи втор ден расправа за законот за јазиците

Таратур - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Либертас - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Дебатата за законот за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

Канал5 - 12.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе ја продолжи расправата по Предлог-законот за ...

Људмил Спасов: Законот за употребата на јазиците со ништо не го загрозува македонскиот јазик

Либертас - 12.09.2017

Законот за употребата на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, за кој има посебен закон, Закон за македонски јазик, кој неколку пати досега беше менуван и дополнуван, вели во изјавата за МКД.мк професорот Људмил Спасов, претседател на Советот ...

Дебатата за законот за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

А1 On - 12.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе ја продолжи расправата по Предлог-законот за ...

Академиците бараат дебата за законот за јазици

Алфа - 12.09.2017

Молчеливите академици дури сега побараа да бидат расчистени одделни недоречености што можат да создаваат проблеми при примената на Законот во практиката, но и да се разјаснат некои различни толкувања.

Дебата за законот за јазици во Комисијата за политички систем

Press24 - 12.09.2017

Уставноста на Предлог-законот за употреба на јазици, во прво читање, процедурата за неговото носење, како и фискалните импликации од примената, ја одбележаа денешната дебата за овој закон во собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Тера - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање, пишува А1он. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за ...

Дебатата за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем...

Н.Македонија - 12.09.2017

Дебатата за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура.

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Орбис - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Точка - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Нетпрес - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Телевизија Нова - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Законот за јазиците и денес жешка тема во Собрание

Фактор - 12.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање денеска треба да продолжи на расправа во Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на законот е ...

Повик за мирен протест пред Собранието против законот за употреба на јазиците

Точка - 12.09.2017

Светскиот македонски конгрес и Македонски манифест се приклучуваат на здружението „Преродба“, Граѓанската иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ во организацијата на мирен ...

Повик за мирен протест пред Собранието против законот за употреба на јазиците

Нетпрес - 12.09.2017

Организаторите на протесто најавуваат, исто така, дека доколку Собранието сепак го донесе споменатиот закон, тие ќе поднесат барање до Претседателот на Републиката да не го потпише указот Светскиот македонски конгрес и Македонски манифест се ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Алсат-М - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Законот за употреба на јазиците на собраниска комисија

24 Вести - 11.09.2017

Закон за употреба на јазиците во прво читање денеска се најде на дневен ред на комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Димовски бара јавна дебата за законот за јазиците

МКД - 11.09.2017

Илија Димовски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на собраниската Комисија за политички системи побара да се организира јавна расправа за Законот за употреба на јазиците на која ќе бидат поканети експерти македонисти, албанолози, ...

Комисијата за политички систем расправаше за Законот за јазиците

+инфо - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Предлог-законот за употреба на јазиците денеска се најде пред собраниската Комисија за политички систем.

Законот за употреба на јазиците пред комисијата за политички систем

Макфакс - 11.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање денеска ќе биде разгледан на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Во четвртокот Комисијата за европски прашања на Собранието со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Законот за употреба на јазиците пред Комисијата за политички систем

Кајгана - 11.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање денеска ќе биде разгледан од Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Во четвртокот Комисијата за европски прашања на Собранието со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Законот за употреба на јазиците пред Комисијата за политички систем

Правдико - 11.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање денеска ќе биде разгледан од Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Во четвртокот Комисијата за европски прашања на Собранието со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

А1 On - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Сител - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Канал5 - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Започна расправата за Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем, Илија Димовски бара повеќе време

Либертас - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Комисијата за политички систем расправа за Законот за јазици

МРТ - 11.09.2017

Основна цел за носење на законот е доследна примена на уставните амандмани во однос на употребата на јазикот што го зборуваат најмалку 20 проценти од граѓаните на Република Македонија и неговото писмо, образложија од Министерството за правда.

Професорите сметаат дека законот за јазиците може погрешно да се толкува затоа што е непрецизен

Макфакс - 11.09.2017

Професори од Институтот за македонски јазик, на премиерот Зоран Заев му укажаа дека некои од решенијата во предлог-законот за употреба на јазиците имаат терминолошки непрецизности, поради што може да се создадат услови за погрешно толкување на ...

Груевска Маџовска: Законот за јазиците дозволува издигнување на албанскиот јазик над другите и е дискриминирачки

Фокус - 11.09.2017

Универзитетската професорка Симона Груевска Маџовска во вечерашното гостување на Топ тема рече дека Законот за јазиците дозволува издигнување на албанскиот јазик, а македонскиот јазик никој не го штити со инспекторат.

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем...

Н.Македонија - 11.09.2017

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, ...

Законот за употреба на јазиците пред Комисијата за политички систем

Точка - 11.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање денеска ќе биде разгледан од Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Во четвртокот Комисијата за европски прашања на Собранието со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Димовски: СДСМ преку законот за јазици врши политичко силување, ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа во Собранието

Курир - 11.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денес на Комисијата за политички системи на која се разгледува Законот за јазиците, посочи дека европското знаменце на законот е со цел да се скратат дискусиите за овој закон бидејќи власта сака што побрзо да ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Вечер - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Димовски: СДСМ преку законот за јазици врши политичко силување

Нетпрес - 11.09.2017

Димовски рече дека на овој начин како што постапува владата овој закон наместо да гради доверба единствено ќе предизвика долгорочни проблеми бидејќи е крајно неприфатлив за македонската јавност и што е најважно во целост е надвор од Уставот на ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Телевизија Нова - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Димовски: СДСМ преку законот за јазици врши политичко силување, ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа во Собранието

Телевизија Нова - 11.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денес на Комисијата за политички системи на која се разгледува Законот за јазиците, посочи дека европското знаменце на законот е со цел да се скратат дискусиите за овој закон бидејќи власта сака што побрзо да ...

Шаурек: Законот за јазици ја регулира употребата и на граѓаните со помалку од 20 отсто

Локално - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Комисијата за политички систем расправа за законот за јазиците

Позитив.мк - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците, пренесува А1он. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е ...

Димовски: СДСМ преку законот за јазици врши политичко силување

Точка - 11.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денес на Комисијата за политички системи на која се разгледува Законот за јазиците, посочи дека европското знаменце на законот е со цел да се скратат дискусиите за овој закон бидејќи власта сака што побрзо да ...

Димовски: СДСМ преку Законот за јазици врши политичко силување, ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа во Собранието

Република - 11.09.2017

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денес на Комисијата за политички системи на која се разгледува Законот за јазиците посочи дека европското знаменце на законот е со цел да се скратат дискусиите за овој закон бидејќи власта сака што побрзо да ја затвори ...

Професорите сметаат дека законот за јазиците може погрешно да се толкува затоа што е непрецизен

Точка - 11.09.2017

Професори од Институтот за македонски јазик на премиерот Зоран Заев му укажаа дека некои од решенијата во предлог-законот за употреба на јазиците имаат терминолошки непрецизности поради што може да се создадат услови за погрешно толкување на ...

Законот за јазиците може погрешно да се толкува затоа што е непрецизен

Вечер - 11.09.2017

Професорите од Институтот за македонски јазик сметаат дека законот за јазиците може погрешно да се толкува затоа што е непрецизен и тоа му го укажаа на премиерот Зоран Заев Професори од Институтот за македонски јазик на премиерот Зоран Заев му ...

СДСМ преку законот за јазици врши политичко силување, ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа во Собранието

Пулс24 - 11.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денес на Комисијата за политички системи на која се разгледува Законот за јазиците, посочи дека европското знаменце на законот е со цел да се скратат дискусиите за овој закон бидејќи власта сака што побрзо да ...