TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопскиот Џез фестивал- светски бренд

Deutsche Welle - 24.10.2010

Во Скопје завршува 29-то издание на Џез фестивалот. Во изминатите години овој културен настан се потврди со квалитетот и достигна светско реноме.

Енергична и сензуална вечер на Скопскиот џез- фестивал

Алфа - 24.10.2010

Петнаесет инспирирани и оригинални музичари кои го сочинуваат биг-бендот „Флет ерт сосајети“ настапија синоќа на третата вечер на Скопскиот џез-фестивал.

На Скопскиот џес фестивал настапи на норвешкиот гитарист Терје Рипдал и групата Аронас

Сител - 24.10.2010

Во рамки 29. Скопје џез фестивал денеска настап во Македонската опера и балет има Terje Rypdal&Vergen big band. Норвешкиот гитарист, е иноватор на електричната гитара, издава за познатата ...

Енергична и сензуална вечер на Скопскиот џез- фестивал

Форум - 24.10.2010

Петнаесет инспирирани и оригинални музичари кои го сочинуваат биг-бендот „Флет ерт сосајети“ настапија синоќа на третата вечер на Скопскиот џез-фестивал Смешно-сериозни на моменти ја смееја публиката ...

Енергична и сензуална вечер на Скопскиот џез- фестивал

Макфакс - 24.10.2010

Петнаесет инспирирани и оригинални музичари кои го сочинуваат биг-бендот „Флет ерт сосајети“ настапија синоќа на третата вечер на Скопскиот ...

Виртуози настапија на Скопје џез- фестивал

Форум - 23.10.2010

Втората вечер на 29. издание на Скопје џез- фестивал привлече публика со различни жанровски определби. Настапот на светски познатиот гитарист Лари Карлтон беше повод сите познати гитаристи во ...

Виртуози настапија на Скопје џез- фестивал

Макфакс - 23.10.2010

Втората вечер на 29. издание на Скопје џез- фестивал привлече публика со различни жанровски определби. Настапот на светски познатиот гитарист Лари Карлтон беше повод сите познати гитаристи во ...

Африкански звуци и македонска народна песна на Скопскиот Џез Фестивал

Идивиди - 23.10.2010

Со импресивниот колоритен настап на Кубанскиот композитор и пијанист Omar Sosa кој на публиката и ја пренесе богатата африканска традиционална музика во свеж оригинален џез варијанта, вчера во ...

Омар Соса ги донесе африканските звуци на џезот

А1 - 22.10.2010

Се скоцкавме, малку со закаснување, но битно на отварање на џез фестивалот сите бевме тука. Како и секогаш, мора да признаеме дека за прв ден на фестивалот сите не има, од такви што прв пат доаѓаат, ...

Викенд-ноќи полни со џез

Утрински - 22.10.2010

По настапот на композиторот и пијанист Омар Соса, Италијанката Марија Пија де Вито, но и полноќната свирка со Јури Онинг и составот „Wired Paradise“, годишениот, „Скопје џез-фестивал“ продолжува со ...

Лери Карлтон вечерва на Скопје џез-фестивал

Дневник - 22.10.2010

Американскиот гитарист Лери Карлтон со своето трио, и бразилскиот квинтет предводен од Хамилтон де Холанда вечерва во 20 часот ќе настапат во Универзалната сала во рамките на 29. Скопски џез-фестивал.

Отворен 29. Скопски џез фестивал

Сител - 22.10.2010

Македонските џезери не го пропуштија отварањето на 29 по ред џез фестивал. Кубанецот Омар Соса го отвори настанот а евро амбасадорот Фуере и покрај тоа што дојде да се забавува не заборави да потести ...

Започна 29. Скопскиот џез фестивал

Макфакс - 22.10.2010

Со импресивниот и енергичен настап на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса и неговиот „Африканос квартет“ вечерва започна 29. издание на Скопскиот џез фестивал.

Започна 29. Скопскиот џез фестивал

Алфа - 22.10.2010

Со импресивниот и енергичен настап на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса и неговиот „Африканос квартет“ синоќа започна 29. издание на Скопскиот џез фестивал.

Започна 29. Скопскиот џез фестивал

Форум - 22.10.2010

Со импресивниот и енергичен настап на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса и неговиот „Африканос квартет“ вечерва започна 29.

Скопје Џез Фестивал: Вечер за паметење со Омар Соса

eReporter - 22.10.2010

Кубанецот Омар Соса и неговиот „ Afreecanos Quartet “ најавија вечерва жестоко издание на годишнешниот Скопски Џез Фестивал и возбудливи четири вечери со вкупно 12 концерти.

Почнува скопскиот џез-празник

Дневник - 21.10.2010

Со вечерашните изведби на квартетот на Омар Соса и групата на Марија Пија де Вито во Универзалната сала ќе биде отворен 29.

Почнува 29. Скопски џез фестивал

Алсат-М - 21.10.2010

Со настапите на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса со квартетот Afreecanos и на вокалот Марија Пиа де Вито од Италија со својот квартет, вечер во Универзална сала ќе почне 29-от Скопски џез ...

Почнува Скопски џез фестивал

Утрински - 21.10.2010

(22.10.2010г.-10:48ч.) Кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса со квартетот Африканос и вокалот Марија Пиа де Вито од Италија со својот квартет, вечерва во Универзалната сала ќе го отворат 29.

Oмар Соса за старт на Џез-фестивалот

Утрински - 21.10.2010

Фестивалот ќе го отвори кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса, кој ќе настапи на сцената во Универзалната сала. Кубанецот умешно ги соединува џез, етно и електронските влијанија со ...

Култура - Кубанецот Соса за старт на Скопје џез фестивал

Вест - 21.10.2010

Дваесет и деветтото издание на Скопје џез фестивал, една од најомилените музички манифестации во Македонија и во регионот, почнува вечерва (20ч.

Почнува 29. Скопски џез фестивал

Канал5 - 21.10.2010

Со настапите на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса со квартетот Afreecanos и на вокалот Марија Пиа де Вито од Италија со својот квартет, вечер во Универзална сала ќе почне 29-от Скопски џез ...

Почнува Скопскиот Џез Фестивал

Нетпрес - 21.10.2010

Скопскиот џез фестивал со 29-то издание започнува вечерва во Универзалната сала со почеток во 20 часот со концерти на Омар Соса Африканос Квартет од Куба и Мариа Пиа Де Вито од Италија, потоа Јури ...

Почнува 29. Скопски џез фестивал

Сител - 21.10.2010

Со настапите на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса со квартетот Afreecanos и на вокалот Марија Пиа де Вито од Италија со својот квартет, вечер во Универзална сала ќе почне 29-от Скопски џез ...

Почнa 29. Скопски џез фестивал

МРТ - 22.10.2010

Со настапите на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса со квартетот Afreecanos и на вокалот Марија Пиа де Вито од Италија со својот квартет, синоќа во Универзална сала почна 29-от Скопски џез ...

Скопскиот џез-фестивал почнува со африкано звук

Шпиц - 21.10.2010

Омар Соса со неговиот Африканос квартет и Марија Пиа де Вито, вечерва го отвораат 29-то издание на фестивалот. Со концертот на кубанскиот композитор Омар Соса со неговиот Африканос квартет и ...

Почнува 29. Скопски џез фестивал

Алфа - 21.10.2010

Со настапите на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса со квартетот Afreecanos и на вокалот Марија Пиа де Вито од Италија со својот квартет, вечер во Универзална сала ќе почне 29-от Скопски џез ...

Почнa Скопскиот џез фестивал

Кирилица - 22.10.2010

Со настапите на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса со квартетот Afreecanos и на вокалот Марија Пиа де Вито од Италија со својот квартет, синоќа во Универзална сала почна 29-от Скопски џез ...

Вечерва почнува 29. Скопски џез фестивал

Курир - 21.10.2010

Вечер во Универзалната сала, со настапите на кубанскиот композитор и пијанист Омар Соса со квартетот Afreecanos и вокалот Марија Пиа де Вито од Италија со својот квартет, ќе започне 29-от Скопски џез ...

Почнува Скопскиот Џез Фестивал

Идивиди - 21.10.2010

Скопскиот џез фестивал со 29-то издание започнува вечерва во Универзалната сала со почеток во 20 часот со концерти на Омар Соса Африканос Квартет од Куба и Мариа Пиа Де Вито од Италија, потоа Јури ...

Почнува Скопскиот џез фестивал

А1 - 20.10.2010

Од утре започнува култниот џез фестивал во Скопје. Четири дена со програма од 12 врвни музичари од светската џез сцена. Како што вели директорот на фестивалот, Оливер Белопета. За џезот има теорија.

Темелите на џезот се во Африка

Дневник - 20.10.2010

Африканската музика е основа на џезот. Од Куба сум, но се чувствувам како Африканец. Музиката што ја свириме се базира на некоја африканска традиција или церемонија Омар Соса создава музика со силно ...

„Аронас“ - предводник на новиот експериментален џез

Н.Македонија - 20.10.2010

Новозеланѓанецот Арон Отигнон и неговиот бенд, кој моментално е стациониран во Велика Британија, има развиено оригинален пристап кон композиција и перформансот Допадлив поп-призвук, фини ...

Доаѓа светската џез-сцена

Утрински - 19.10.2010

Годинешното, дваесет и деветто издание на Скопскиот џез-фестивал, ќе донесе дванаесет концертни изданија, кои ќе може да се проследат на неколку сцени: во Универзалната сала, Македонската опера и ...

Нема многу кантавтори во џезот

Дневник - 19.10.2010

Треба многу време за да се научи џезот, за потоа да може зборовите да ги ставите врз софистицирана хармонија и ритам. Повеќето кантавтори се решаваат за поп-музиката оти таа има многу поедноставни ...

Терје Рипдал - мајстор на фузијата на рок, џез и на класика

Н.Македонија - 19.10.2010

Норвежанецот Рипдал е еден од најкарактеристичните џез-гитаристи на светот. Неговиот микс од прогресивен рок, импровизирачка моќ и фини атмосферски звуци не секогаш одговара на џез-публиката, но тоа ...

Се е подготвено за 29-от скопски џез фестивал

А1 - 18.10.2010

Со концертот на кубанскиот квартет на пијанистот и композитор Омар Соса и исклучителната вокалистка Марија Пиа де Вито од Италија, во четврток започнува 29-от по ред скопски Џез фестивал.

Oд четврток почнува 29-тото издание на Скопје Џез Фестивал

Канал5 - 18.10.2010

Обожавателите на џез музиката од четврток 21 овој месец четири вечери ќе уживаат во звуците на богатиот џез. Кубанскиот композитор Омар Соса,исклучителната појaва на европската џез сцена Марија Пида ...

Вкусот на моќниот џез

Форум - 18.10.2010

За годинешното 29-то издание на Скопскиот џез фестивал, Пивара Скопје промовираше и специјално пакување на Скопско со уникатна етикета која го симболизира нераскинливиот спој на моќниот џез со ...

Се е подготвено за 29-от Скопски џез фестивал

Макфакс - 18.10.2010

Оливер Белопета, директор на фестивалот, рече дека на овогодинешното издание на фестивалот, публиката ќе може да ужива во четиридневната забава и тоа три дена во Универзалната сала и една вечер во ...

Скопски џез фестивал 2010

Курир - 18.10.2010

Годинешното 29. издание на Скопскиот џез фестивал, започнува на 21 октмври, а ќе трае до 24 истиот месец. Овој реномиран фестивал, повторно на едно место ги собира најеминентните имиња на џезот од ...

29-ти Скопски џез фестивал

Кирилица - 18.10.2010

Годинашниот 29-ти Скопски џез фестивал ќе се одржи од 21 до 24 Oктомври на три локации, во Универзална сала, Салонот на Македонската опера и балет и клубот „Хард-Рок“ Програмата на фестивалот ја ...

Скопскиот џез фестивал од 21 до 24 октомври

Сител - 18.10.2010

Годинашниот 29-ти Скопски џез фестивал ќе се одржи од 21 до 24 октомври на три локации, во Универзална сала, Салонот на Македонската опера и балет и клубот „Хард-Рок“.

Скопски џез 2010

Алфа - 18.10.2010

Омар Соса и џез вокалистката Марија Пиа Де Вито, во четврток ќе го отворат 29 издание на Скопскиот џез фестивал. Покрај претставниците на американскиот џез оваа година во програмата се најавени ...

Потврда на реномето на Скопски џез-фестивал

Форум - 18.10.2010

Од 21-ви до 24-ти октомври, љубителите на џез музиката ќе можат да уживаат во нотите на 29-от Скопски џез фестивал. Годинава ќе можеме да слушнеме повеќе значајни џез имиња кои првапт настапуваат во ...

Се е подготвено за 29-от Скопски џез фестивал

Кајгана - 18.10.2010

Од 21-ви до 24-ти октомври, љубителите на џез музиката ќе можат да уживаат во нотите на 29-от Скопски џез фестивал. Оливер Белопета, директор на фестивалот, рече дека на овогодинешното издание на ...

Кубанецот Омар Соса за старт на Скопје џез фестивал

Вечер Прес - 18.10.2010

Во четирите вечери ќе настапи и еден од најдобрите гитаристи на сите времиња Лари Карлтон, Бразилецот Хамилтон де Холанда, Патриша Барбер... Годинешново 29.

Скопскиот џез фестивал од 21 до 24 октомври

Идивиди - 18.10.2010

Скопје, 18 октомври 2010 (МИА) - Годинашниот 29-ти Скопски џез фестивал ќе се одржи од 21 до 24 октомври на три локации, во Универзална сала, Салонот на Македонската опера и балет и клубот „Хард-Рок“.

Скопје од четврток повторно во ритам на џезот

eReporter - 18.10.2010

Македонската престолнина од четврток, па во наредните четири дена, повторно ќе биде обоена со звуците на џезот. Кубанецот Омар Соса и исклучителната Италијанка, Мариа Пиа Де вито ја отвораат оваа ...

Од четврток Скопје го зафаќа вистинско џез лудило

Идивиди - 18.10.2010

Годинешното 29-то издание на реномираниот Скопски Џез Фестивал, на кој ќе настапат еминантни и признати имиња на џез музиката од сите страни на светот, тргнувајќи од САД, Куба, Бразил, Нов Зеланд ...