TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДПМНЕ: „Кривични пријави за опструирачите на собирањето потписи“

А1 - 15.08.2004

Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ најавува кривични пријави против Министерот за правда како и сите инволвирани што го оспструираат процесот на собирање на потписи за референдум. Според оваа партија владеачката коалиција го минира процесот на собирање на потписи за иницијативата за референдум против законот ...

Опозицијата го зголемува притисокот за собирање потписи

А1 - 15.08.2004

Само една недела останува до истекот на крајниот рок кога треба да бидат собрани 150-те илјади потписи за референдумот со кој граѓаните треба да и кажат не на власта за поделба на Македонија. Давајќи го својот глас ќе покажат дека тие нема да дозволуваат теснопартиски групи да им ја кројат судбина ...

Опозицијата во Куманово ги собира потребните 50.000 потписи

А1 - 14.08.2004

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов и на Либералната партија Стојан Андов и двајца партиски претставници наместо лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски вечерва во Куманово, еден од градовите во кој има собрано најмалку потписи за референдум, на граѓаните им ги пренесоа своите ставови и ...

Петров живи ги фатил како му ги крадат потписите

Време - 14.08.2004

ЗДРУЖЕНАТА ОПОЗИЦИЈА БАРА ОД ГРАЃАНИТЕ ПОДДРШКА ЗА РЕФЕРЕНДУМ Тодор Петров, претседател на Светски македонски конгрес, го фатил Измир Ајази, началник на струшкото одделение на Министерството за правда, како ги краде потписите за распишување референдум против владиниот план за новата територијална ...

Власта ја мина црвената линија, тврди опозицијата

Утрински - 14.08.2004

Опозицискиот блок демонстрираа вербално единство и побараа поддршка за референдумот СаШко Димевски Со донесувањето на двата закона од пакетот за децентрализација - за територијална организација на општините и за градот Скопје, наспроти сите спротивставувања на граѓаните и укажувања на експертите, ...

Потписите последна надеж

Дневник - 14.08.2004

ЗДРУЖЕНА ОПОЗИЦИЈА Историската одговорност што ќе ја сноси власта не може да ни биде утеха, вели потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, Ганка Самоиловска-Цветанова Собирањето 150.000 потписи е единствената можност за спас на државава, смета здружената опозиција.

Опозицијата повикува на поддршка на референдумот

А1 - 13.08.2004

Досега собраните над 100.000 потписи за одржување на референдум, за опозицискиот блок значат надминување на точката на вриење и очекува дека до 23 август ќе ги соберат потребните 150.000 потписи. Здружената опозиција и денеска ги повика граѓаните да го дадат својот глас за референдум, како последна ...

Стружани собрале само 7.000 потписи за референдум

Време - 13.08.2004

НЕОФИЦИЈАЛНО Службена тајна е бројот на собраните потписи за граѓанското изјаснување за задржување на постојните општински граници, ни изјави Измир Ајази, началник на струшкото подрачно одделение на Министерството за правда. За такви податоци тој не упати да се обратиме кај Тодор Петров, ...

ВМРО-ДПМНЕ и ЛП се убедени дека референдумот ќе успее

Време - 13.08.2004

И ПОКРАЈ ПРЕПУКУВАЊАТА ВО ОПОЗИЦИСКИОТ БЛОК Во ВМРО-ДПМНЕ ги отфрлуваат обвинувањата за намерно минирање на иницијативата за собирање на потписите за распишување референдум против владиниот план за новата територијална организација, кој завчера доби преодна оцена од мнозинството во Парламентот.

Црвената линија е помината.. Денеска го вклучуваме алармот за одбрана на татковината..

Канал5 - 13.08.2004

Со оваа порака здружената опозиција ја засилува кампањата за собирање 150.000 потписи за да успее иницијативата на Светскиот Македонски Конгрес за одржување референдум против новата територијална поделба на земјава.. Според информациите на Тодор Петро Со оваа порака здружената опозиција ја засилува ...

Груевски го минира референдумот за да го елиминира Георгиевски?

Утрински - 12.08.2004

Први знаци на раскол во опозицискиот блок поради слабиот одѕив за референдумот СаШко Димевски Борис Георгиевски Раководството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја опструира иницијативата за собирање на 150 илјади потписи за распишување референдум за територијалната поделба, обвинуваат дел од партнерите во ...

Референдумот е успешен со исполнување на два уставни прага

Утрински - 12.08.2004

Доколку СМС собере 150.000 потписи, непосредното општенародно гласање ќе се одржи најрано на 23 ноември При референдумот важат правилата кои се применуваат за избор на претседател на држава или пратеници. Усвојувањето на законот нема врска со плановите за референдум КАТИЦА ЧАНГОВА Распишувањето ...

Министерот за правда не создава услови за собирање потписи

Време - 11.08.2004

СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС ОБВИНУВА Диана Младеновска Во Негорци има месна канцеларија на Министерството за правда, но неговите жители мора да одат во Гевгелија ако сакаат да ја потпишат иницијативата за распишување референдум за владиниот предлог за новата територијална организација.

Бирократите малтретираат луѓето за да се откажат

Вест - 11.08.2004

ВЕСТ ВО ИНСПЕКЦИЈА - КАКО СЕ СОБИРААТ ПОТПИСИ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ Во подрачанта единица за правда во општина Кисела Вода вчера напладне немаше голема навалица, но десетина луѓе чекаа во ходникот, оти службениците им го зеле личните карти за да ги проверат дали се жители на Граѓаните кои се потпишуваат ...

Мемети ги отфрли критиките за опструирање на референдумот

Утрински - 11.08.2004

Министерството за правда тврди дека ги презело сите мерки за непречено собирање на 150.000 граѓански потписи Според Мемети, иницијаторите на реферндумот со критиките сакаат да обезбедат алиби за евентуалниот неуспех на постапка Министерството за правда тврди дека ги презело сите мерки за непречено ...

Мемети овозможил граѓаните да се потпишуваат

Дневник - 11.08.2004

РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ОПШТИНИТЕ ВО ПРАВЕН ЛАВИРИНТ Светскиот македонски конгрес го тужи министерот Мемети за злоупотреба на службената должност Министерството за правда ги овозможи сите услови непречено да се собираат потписи за иницијативата на Светскиот македонски конгрес за распишување референдум за ...

Се раздружува здружената опозиција?!

Дневник - 11.08.2004

ПАРТИСКИ НЕСОГЛАСУВАЊА Георгиевски се бања во Шпанија, а овде нас не бања Груевски, велат револтираните во здружените партии Се поголемо е несогласувањето меѓу партиите во здружената опозиција, а главните забелешки одат на сметка на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО ДПМНЕ смета дека Министерството за правда ја опструира иницијативата за собирање на потписи за референдум

Канал5 - 11.08.2004

Опозиционата ВМРО ДПМНЕ смета дека Министерството за правда ја опструира иницијативата од Светскиот Македонски Конгрес за собирање на потписи и покрај вчерашните изјави од министерот за правда Иџет Мемети дека се отворени 91 од 214 месни канцеларии на мин Опозиционата ВМРО ДПМНЕ смета дека ...

Мемети: „Преземени се сите мерки за непречено собирање потписи“

А1 - 10.08.2004

Министерството за правда денеска ги отфрли критиките упатени од Светскиот македонски конгрес и опозициските партии, дека врши опструкции на иницијативата за собирање потписи за референдум против територијалната поделба. Министерот Иџет Мемети вели дека министерството ги презело сите законски мерки ...

СДСМ нема да се откаже од власта ако референдумот успее

Време - 10.08.2004

РЕФЕРЕНДУМОТ ТЕСТ И ЗА ВЛАСТА И ЗА ОПОЗИЦИЈАТА Диана Младеновска Владејачката СДСМ ќе ги почитува резултатите од евентуалното референдумско изјаснување за новата територијална организација, но нема да се откаже од власта и да се согласи со предвремени парламентарни избори ако мнозинството граѓани ...

Месните канцеларии и натаму под клуч

Дневник - 10.08.2004

РЕФЕРЕНДУМ ЗА СПАС НА ОПШТИНИТЕ Жителите на Драчево се жалат дека им е повредено граѓанското право на слободно изјаснување Месните канцеларии на Министерството за правда и понатаму се затворени за граѓаните што сакаат да го дадат својот потпис за иницијативата на Светскиот македонски конгрес за ...

Мемети: „Преземени се сите мерки за непречено собирање потписи“

Канал5 - 10.08.2004

„Ценејќи го уставно загарантираното право на граѓаните за покренување иницијатива и имајќи ги предвид уставните и законските одредби за создавање услови за нивно реализирање Министерството за правда ги презеде сите потребни активности и мерки за оства „Ценејќи го уставно загарантираното право на ...

Власта го попречува собирањето потписи за референдум

Вест - 09.08.2004

ТРЕТИОТ ПАТ ОБВИНУВА Лидерот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов вели дека од околу 200 месни канцеларии на Министерството за правда низ Македонија каде граѓаните можат да го дадат својот потпис, работат само стотина, а и во нив с Третиот пат тврди дека власта го опструира собирањето потписи за ...

Власта го опструира референдумот, тврди "Третиот пат"

Утрински - 09.08.2004

Коалицијата ?Третиот пат" ја обвинува власта дека ја опструира иницијативата за собирање 150 илјади потписи, но нејзините лидери се оптимисти и најавуваат дека до крајниот рок - 23 август, ќе биде исполнет потребниот цензус. ?Власта го опструира референдумот на многу начини.

Собрани 90.000 потписи за старите општини

Дневник - 09.08.2004

ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА СМК Досега се собрани 90.000 потписи за иницијативата на Светскиот македонски конгрес за распишување референдум за задржување на постојната територијална организација на општините во Македонија, соопшти лидерот Тодор Петров, на 14-то генерално собрание на Светскиот македонски ...