TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Последните стихови за загинатите планинари на Кајмакчалан го кршат срцето

МК News - 17.02.2018

На скопските гробишта вчера беа погребани посмртните останки на двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд. Професорот и поет Владимир Мартиновски на Фејсбук сподели песна што ја посвети на младата планинарка што ...

Последните стихови за загинатите планинари на Кајмакчалан го кршат срцето

Press24 - 16.02.2018

На скопските гробишта вчера беа погребани посмртните останки на двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд. Професорот и поет Владимир Мартиновски на Фејсбук сподели песна што ја посвети на младата планинарка што ...

Последните стихови за загинатите планинари на Кајмакчалан го кршат срцето

Сител - 16.02.2018

На скопските гробишта вчера беа погребани посмртните останки на двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд. Професорот и поет Владимир Мартиновски на Фејсбук сподели песна што ја посвети на младата планинарка што ...

Последните стихови за Калина и Аце

Курир - 16.02.2018

Вчера на скопските гробишта беа погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд. Професорот и поет Владимир Мартиновски на Фејсбук сподели песна што ...

Федерацијата на планински спортови зад затворени врати го разгледува извештајот за несреќата во која загинаа Калина и ...

Слободен Печат - 16.02.2018

Со едноминутно молчење за загинатите Калина Велевска и Александар Миновски почна состанокот на Федерацијата на планински спортови. Од Федерацијата соопштија дека зад затворени врати ќе го разгледуваат извештајот на комисијата која ги анализираше ...

Последните стихови за Калина и Аце

Скопје инфо - 16.02.2018

Вчера на скопските гробишта беа погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд. Професорот и поет Владимир Мартиновски на Фејсбук сподели песна што ...

Последните стихови за Калина и Аце

Пулс24 - 16.02.2018

Вчера на скопските гробишта беа погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд. Професорот и поет Владимир Мартиновски на Фејсбук сподели песна што ...

Скапо платени импровизации ...

Н.Македонија - 16.02.2018

Скапо платени импровизации Речиси пет децении новинарството е мојата професија. Во изминатите 5 децении, како дописник на голем број медиуми, а особено на „Илустрована политика“, „Сараевски САН“, во поранешна Југославија, а и подоцна во неделникот ...

„Трансверзалец“: Доставени информации до институциите за случајот со двајцата загинати планинари

Канал5 - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на Калина Велевска и Александар Миновски. На својата Фејсбук страна, планинарското друштво напиша дека со изјава ќе излезе ...

Планинарското друштво „Трансверзалец“ ги доставило сите информации до институциите за случајот со двајцата загинати ...

24 Вести - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на Калина Велевска и Александар Миновски. На својата Фејсбук страна, планинарското друштво напиша дека со изјава ќе излезе ...

Загинатите планинари Калина и Александар денеска ќе бидат погребани

Фокус - 15.02.2018

Загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски денеска ќе бидат погребани во Скопје. Калина и Александар загинаа искачувајки го Кајмакџалан. Во еден момент тие се одвоиле од групата и им се губи трагата.

„Трансверзалец“: Доставени информации до институциите за случајот со двајцата загинати планинари

Алсат-М - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на Калина Велевска и Александар Миновски. На својата Фејсбук страна, планинарското друштво напиша дека со изјава ќе излезе ...

Погребани загинатите планинари на Кајмакчалан

Телма - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд. Планинарскиот клуб Трансверзалец чии членови беа настраданите се ...

Кој и дали некој ќе одговара за смртта на двајцата планинари кои загинаа на Кајмакчалан?

24 Вести - 15.02.2018

Калина и Александар, планинарите кои животот трагично го загубија искачувајќи го врвот Кајмакчалан денеска беа погребани на градските гробишта во Скопје. Смртта на младите планинари отвори многу прашања, а јавноста веќе цела недела бара одговори ...

Трансверзалец: Жалиме за нашите другари планинари, сите информации за трагичниот настан се доставени до надлежните ...

Фокус - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

„Трансверзалец“ утре со изјави за јавноста, предадени информациите за несреќата

ТВ21 - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Клубот објави дека веќе достави информации до надлежните институции и дека утре ќе организира изјави за медиуми.

Погребани младите планинари кои загинаа на Кајмакчалан

Press24 - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани двајцата млади планинари, момчето и девојката кои загинаа трагично на Кајмакчалан. Планинарскиот клуб Трансверзалец чии членови беа настраданите се обрати до јавноста: -Во врска со официјалниот извештај, ...

Калина и Александар погребани во Скопје

Сител - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд, објави Телма.

Федерацијата на планински спортови утре ќе ги разгледува околностите во кои загинаа двајцата планинари

Слободен Печат - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта беа погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски. Федерацијата на планински спортови на РМ утре ќе одржи состанок на кој ќе присуствуваат сите нејзини членови на кој ќе се разговара на настанот во ...

Калина и Александар погребани во Скопје

Скопје24 - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд, објави Телма.

Обвинителството ја очекува од Грција документацијата за загинувањето на двајцата планинари

Press24 - 15.02.2018

Македонското Обвинителство ја очекува од грчките колеги документацијата и обдуктивниот наод, за загинувањето на двајцата македонски планинари на планината Ниџе во минатата недела, пренесе МРТ.

Се огласи и грчкото МВР за трагедијата на Кајмакчалан

Курир - 15.02.2018

Калина и Александар, планинарите кои животот трагично го загубија искачувајќи го врвот Кајмакчалан денеска беа погребани на градските гробишта во Скопје. Смртта на младите планинари отвори многу прашања, а јавноста веќе цела недела бара одговори ...

Се огласи и грчкото МВР за трагедијата на Кајмакчалан

Press24 - 15.02.2018

Планинарите кои животот трагично го загубија искачувајќи го врвот Кајмакчалан денеска беа погребани на градските гробишта во Скопје. По неколку дневниот молк, на социјалните мрежи се огласија од друштвото „Трансверзалец“ кои го организираа ...

Грција води истрага за смртта на македонските планинари

Нетпрес - 15.02.2018

Калина и Александар, планинарите кои животот трагично го загубија искачувајќи го врвот Кајмакчалан денеска беа погребани на градските гробишта во Скопје. Смртта на младите планинари отвори многу прашања, а јавноста веќе цела недела бара одговори ...

Грција води истрага за смртта на македонските планинари

Скопје24 - 15.02.2018

Калина и Александар, планинарите кои животот трагично го загубија искачувајќи го врвот Кајмакчалан денеска беа погребани на градските гробишта во Скопје. Смртта на младите планинари отвори многу прашања, а јавноста веќе цела недела бара одговори ...

„Трансверзалец“: Доставени се информации до соодветните институции за трагичниот настан

А1 On - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

Загинатите планинари Калина и Александар денеска ќе бидат погребани

Слободен Печат - 15.02.2018

Загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски денеска ќе бидат погребани во Скопје. Калина и Александар загинаа искачувајки го Кајмакџалан. Во еден момент тие се одвоиле од групата и им се губи трагата.

Од „Трансверзалец“ доставиле информации до соодветните институции за трагичниот настан

Слободен Печат - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

„Трансверзалец“ се огласи за трагедијата во која згаснаа млади животи

Press24 - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари и објави дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми. - „Со жалење и неизмерна тага изразуваме сочувство за прерано ...

„Трансверзалец“ доставил информации до надлежните институции за трагедијата на Ниџе

+инфо - 15.02.2018

Двајцата планинари загинаа викендов на Кајмакчалан на планината Ниџе, по пад во бездна, а ќе бидат погребани денеска. Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски.

„Трансверзалец“: Доставени се информации до соодветните институции за трагичниот настан

Кајгана - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

„Трансверзалец“: Доставени се информации до соодветните институции за трагичниот настан

Макфакс - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

„Трансверзалец“ се огласи за трагедијата во која загинаа Калина и Александар

Курир - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

„Трансверзалец“: Доставени информации до институциите за трагедијата

Нова ТВ - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ доставило информации до институциите во врска со загинувањето на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски минатиот викенд на Кајмакчалан. На својата Фејсбук страна, планинарското друштво напиша дека со ...

„Трансверзалец“: Сите информации за загинувањето на Велевска и Миновски им ги дадовме на надлежните институции

МКД - 15.02.2018

Сите потребни информации во врска со загинувањето на Калина Велевска и Александар Миновски се испратени до надлежните институции, соопшти планинарското друштво „Трансверзалец", организаторот на искачувањето на врвот Кајмакчалан кога во неделата ...

„Трансверзалец“: Доставени информации до надлежните институции

МРТ - 15.02.2018

Клубот ги доставил сите информации до надлежните институции. На својата Фејсбук страна изразија сочуство до фамилиите на Калина и Александар. Планинарскиот клуб „Трансверзалец“ за утре најавува повеќе детали за тоа како загинаа нивните челенови ...

„Tрансверзалец“: Сите информации за загинатите планинари доставени до институциите

Радио МОФ - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Од Трансферзалец соопштија дека утре, по завршувањето на истрагата и ...

„Трансверзалец“: Доставени информации за загинатите планинари

Р.С.Европа - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на Калина Велевска и Александар Миновски, објави планинарското друштво на социјалните мрежи наведувајќи дека со изјава ќе ...

„Трансверзалец“ се огласи за трагедијата во која згаснаа млади животи

Сител - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари и објави дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми. - „Со жалење и неизмерна тага изразуваме сочувство за прерано ...

Обвинителството ја очекува од грчките колеги документацијата за загинувањето на двајцата планинари

МРТ - 15.02.2018

По приемот на документите велат во Обвинителството, ќе се одлучи за поведување на кривичната одговорност за трагичниот настан. Македонското Обвинителство ја очекува од грчките колеги документацијата и обдуктивниот наод, за загинувањето на двајцата ...

„Трансверзалец“: Доставени се информации до соодветните институции за трагичниот настан

Скопје24 - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

Калина и Александар погребани во Скопје

Курир - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд, објави Телма.

Денеска се погребани загинатите планинари Калина и Александар

Нетпрес - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд, објави Телма.

Погребот на Калина и Александар е денес, Трансверзалец се обрати до институциите

Вечер Прес - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец" ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на Калина Велевска и Александар Миновски. На својата Фејсбук страна, планинарското друштво напиша дека со изјава ќе излезе ...

„Трансверзалец”: Александар и Калина ќе ни недостасуваат бескрајно

Република - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец” ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на Калина Велевска и Александар Миновски. На својата Фејсбук страна, планинарското друштво напиша дека со изјава ќе излезе ...

„Трансверзалец“ се огласи за трагедијата во која загинаа Калина и Александар

Република - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

„Трансверзалец“: Доставени се информации до соодветните институции за трагичниот настан

Канал 77 - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

„Трансверзалец“: Доставени се информации до соодветните институции за трагичниот настан

Вечер Прес - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

Калина и Александар погребани во Скопје

Скопје инфо - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд. Планинарскиот клуб Трансверзалец чии членови беа настраданите се ...

„Трансверзалец“: Доставени информации до институциите за случајот со двајцата загинати планинари

Либертас - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на Калина Велевска и Александар Миновски. На својата Фејсбук страна, планинарското друштво напиша дека со изјава ќе излезе ...

Калина и Александар погребани во Скопје

Пулс24 - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд, објави Телма.

„Трансверзалец“: Доставени информации до институциите за случајот со двајцата загинати планинари

еМагазин - 15.02.2018

На својот Фејсбук профил , планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски и информираше дека ги доставиле сите потребни информации до надлежните институции.

„Трансверзалец“: Доставени се информации до соодветните институции за трагичниот настан

Точка - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

„Трансверзалец“ се огласи за трагедијата во која загинаа Калина и Александар

Скопје инфо - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми.

Загинатите планинари Калина и Александар денеска ќе бидат погребани

Република - 15.02.2018

Загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски денеска ќе бидат погребани во Скопје. Калина и Александар загинаа искачувајки го Кајмакџалан. Во еден момент тие се одвоиле од групата и им се губи трагата.

Калина и Александар погребани во Скопје

МК News - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд, објави Телма.

Трансверзалец достави информации до институциите за двајцата загинати планинари

CivilMedia - 15.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на Калина Велевска и Александар Миновски. На својата Фејсбук страна, планинарското друштво напиша дека со изјава ќе излезе ...

„Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари

Тера - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре клубот ќе има изјава за медиумите.

„Трансверзалец“ се огласи за трагедијата во која загинаа двајцата млади планинари

МК News - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари и објави дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми. – „Со жалење и неизмерна тага изразуваме сочувство за прерано ...

И грчкото МВР е во истрагата: Се чекаат извештаите за одлука - ќе има кривична одговорност или не

Вечер Прес - 15.02.2018

Калина и Александар, планинарите кои животот трагично го загубија искачувајќи го врвот Кајмакчалан денеска беа погребани на градските гробишта во Скопје. Смртта на младите планинари отвори многу прашања, а јавноста веќе цела недела бара одговори ...

Погребани планинарите Калина и Александар кои загинаа на Кајмакчалан

Либертас - 15.02.2018

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд, објави Телма .

Последен планинарски поздрав за Калина и Александар

еМагазин - 15.02.2018

Планинарите Калина Велевска и Александар Миновски денеска беа испратени во нивното вечно почивалиште. Огромен број на пријатели, другари, роднини, планинари од цела Македонија се простија од нив.

Поетот и професор Владимир Мартиновски напиша песна за Калина Велевска

Бизнис Вести - 15.02.2018

Професот и поетот Владимир Мартиновски на Фејсбук сподели песна што ја посвети на Калина Велевска, младата планинарка што загина качувајќи се на врвот Кајмакчалан. ПЛАНИНА ОД ЦВЕЌЕ На Калина Велевска На работ од градот расте планина од цвеќе.

ВИДЕО: Кој и дали некој ќе одговара за смртта на двајцата планинари? Се огласи и грчкото МВР кое води истрага

Либертас - 15.02.2018

Калина и Александар, планинарите кои животот трагично го загубија искачувајќи го врвот Кајмакчалан денеска беа погребани на градските гробишта во Скопје. Смртта на младите планинари отвори многу прашања, а јавноста веќе цела недела бара одговори ...

Погребани планинарите Калина и Александар

iPortal - 15.02.2018

енеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд, објави Телма .

„Трансверзалец“: Доставени информации до институциите за случајот со двајцата загинати планинари ...

Н.Македонија - 15.02.2018

„Трансверзалец“: Доставени информации до институциите за случајот со двајцата загинати планинари Планинарското друштво „Трансверзалец“ ги доставило сите потребни информации до соодветните институции во врска со загинувањето на Калина Велевска и ...

„Трансверзалец“ достави информации до соодветните институции за трагичниот настан

Денар - 15.02.2018

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре клубот ќе има изјава за медиумите.

Федерацијата на планинарски спортови ќе истражува како загинаа Калина и Александар

Фокус - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нивни членови и екперти кои ќе ги анализираат околностите под кои загинаа двајцата планинари, Калина Велевска и Александар Миновски изминатиот викенд на ...

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари

Канал5 - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите К.В. и А.М. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека комисијата е составена од ...

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари

Телма - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Федерацијата на планинарски спортови формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа ...

ТВ21 - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари

24 Вести - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Федерацијата на планинарски спортови ќе истражува како загинаа двајцата планинари на Кајмакчалан

Радио МОФ - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Федерацијата на планинари формира комисија за загинатите планинари

Нетпрес - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Федерацијата на планинари формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари

+инфо - 14.02.2018

Семејствата за загинатите вчера преку писмо изразија сомневање во професионалноста на организаторите на турата и бараа одговорност. Скопје, 14 февруари 2018 (МИА) - Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ...

ФПСМ ќе прави детална анализа за загинатите планинари: Семејствата заслужуваат да ја знаат вистината за трагичниот ...

Курир - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Федерацијата на планинарски спортови оформи комисија по трагичната смрт на планинарите

МКД - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски, стои во соопштението објавено на нивната веб-страницата.

Планинарската федерација формира комисија за испитување на трагедијата на Кајмакчалан

Press24 - 14.02.2018

Планинарската федерација формира комисија која ќе го испитува инцидентот кој се случи на Кајмакчалан, кога загинаа двајца македонски планинари. Комисијата ќе биде составена од планинари, професионални водичи и од стручњаци.

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари

А1 On - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

ФПСМ ќе прави детална анализа за загинатите планинари: Семејствата заслужуваат да ја знаат вистината за трагичниот ...

Сител - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

(ВИДЕО) Последното интервју со планинарката Калина Велевска

Окно - 14.02.2018

Калина Велевска, која беше член на планинарскиот клуб „Трансферзалец“ и која загина на Кајмакчалан, своето последно интервју го имаше направено со новинарката Неда Маретиќ, која беше дел од тимот на планинари кои се качуваа на Кајмакчалан.

Планинарската федерација формира комисија, ќе го испитува инцидентот во кој загината двајцата планинари

МРТ - 14.02.2018

Имало ли, и со каква тежина биле пропустите кои завршија со смртоносни последици за двајцата планинари на планината Ниџе, од грчка страна. Планинарската федерација формира комисија која ќе го испитува инцидентот.

Федерацијата на планинарски спортови ќе ја истражува трагедијата

Нова ТВ - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нивни членови и екперти кои ќе ги анализираат околностите под кои загинаа двајцата планинари, Калина Велевска и Александар Миновски изминатиот викенд на ...

Планинарската федерација формира комисија, ќе го испитува инцидентот во кој загинаа двајцата планинари

Слободен Печат - 14.02.2018

Комисијата ќе биде составена од планинари, професионални водичи и од стручњаци. Планинарската федерација ќе формира комисија, со која ќе го испитува инцидентот во кој загинаа двајца македонски планинари во околината на Воден, на планината Ниџе.

Федерацијата на планинарски спортови ќе ја истражува трагедијата со смртта на планинарите на Кајмакчалан

Алфа - 14.02.2018

Смртта на младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски нема да помине без одговорност. Федерацијата на планинарски спортови на Македонија ќе формира комисија со единствена цел да ги анализира околностите под кои младите ги загубиле ...

Федерацијата на планинари формира комисија за трагедијата со загинатите планинари

Press24 - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите . Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека комисијата е составена од нивни ...

Планинарската федерација формира комисија, ќе го испитува инцидентот во кој загинаа двајцата планинари

Република - 14.02.2018

Комисијата ќе биде составена од планинари, професионални водичи и од стручњаци. Планинарската федерација ќе формира комисија, со која ќе го испитува инцидентот во кој загинаа двајца македонски планинари во околината на Воден, на планината Ниџе.

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари

Поглед - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Федерацијата на планинари формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари

Скопје инфо - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Федерацијата на планинари формира комисија за загинатите планинари

Точка - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

(Фото) Илина Арсова: Планината дава но и зема, памет во глава

еМагазин - 14.02.2018

Алпинистката Илина Арсова работи и волонтира Јужна Америка, а во слободно време тренира и качува планини. Таа на нејзиниот фејсбук-профил напиша дека перуанската култура и народ и биле дамнешна желба, но освен што учи за луѓето таму, вели дека доста ...

Федерацијата на планинари формира комисија за загинатите планинари

Локално - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Телата на Калина и Александар донесени во Македонија, погребот во четврток

МК News - 14.02.2018

По завршената обдукција во болницата во Воден телата на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски денеска со автомобил пристигнале во Македонија. Нивниот погреб ќе се одржи во четврток.

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари

МК News - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата се истакнува дека ...

Федерацијата формираше комисија за испитување на случајот со загинатите планинари

Тера - 14.02.2018

Планинарскиот сојуз на Македонија треба итно да го преиспита случајот за да се утврди евентуалната одговорност затоа што има неколку противречни верзии за самиот настан, бараат најблиските на Калина Велевска и Александар Миновски, загинатите ...

Федерацијата на планинарски спортови ќе истражува како загинаа Калина и Александар

Либертас - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нивни членови и екперти кои ќе ги анализираат околностите под кои загинаа двајцата планинари, Калина Велевска и Александар Миновски изминатиот викенд на ...

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари...

Н.Македонија - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина ...

Детали за тоа што точно се случи на Кајмакчалан каде загинаа Калина и Александар

Фокус - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија. Кога го посетивме Лутраки, веднаш по информациите за исчезнувањето на ...

„Трансверзалец“ бара од планинарите за сега да се воздржат од изјави

Фокус - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ со статус на својот фејсбук пејџ им порачува на планинарите за сега да се воздржат со изјави во врска со трагедијата на Кајмакчалан каде загинаа двајца млади луѓе.

Телата на Калина и Александар денеска стигнале во Македонија

Фокус - 13.02.2018

Телата на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски денеска со автомобил пристигнале во Македонија. Како што дознава Фокус, погребот ќе биде во четврток. Калина и Александар загинаа искачувајки го Кајмакџалан.

Неофицијално- причината за смртта на планинарите на Кајмакчалан била хипотермија, телата утре ќе бидат предадени на ...

Курир - 13.02.2018

Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе, ќе соопшти Федерацијата на планинари. Според информации до кои дојде Сител, се уште се сумираат извештаите по кои ќе постапува комисија формирана од претседателство.

Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија

Скопје24 - 13.02.2018

Како настанала трагедијата во која настрадаа планинарите Калина и Александар, кај нас првично ќе биде разоткриено во петок. Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари.

Федерацијата на планинари оформи комисија за истражување на смртта на планинарите на Кајмакчалан

Скопје24 - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нејзини членови и екперти, за истражување на трагичниот настан во кој загинаа македонските планинари Калина Велевска и Александар Миновски на Кајмакчалан.

Телата на загинатите планинари донесени во Македонија, погребот во четврток

Press24 - 13.02.2018

По завршената обдукција во болницата во Воден телата на загинатите планинари, денеска со автомобил пристигнале во Македонија. Нивниот погреб ќе се одржи во четврток. Младите планинари загинаа во саботата искачувајќи се на Кајмакџалан.

„Трансверзалец“ ги моли планинарите да се воздржат од изјави

Слободен Печат - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ со статус на својот фејсбук пејџ им порачува на планинарите за сега да се воздржат со изјави во врска со трагедијата на Кајмакчалан каде загинаа двајца млади луѓе.

„Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Сител - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ преку статус на својот Фејсбук профил ги замоли сите планинари да се воздржат од изјави поврзани со трагедијата на Кајмакчалан, каде загинаа двајца млади планинари.

Детали за трагедијата на Кајмакчалан: Калина и Александар се вратиле по заостаната жена по што им се губат трагите

Сител - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија, пренесува Нова Македонија.

Детали за несреќата на Кајмакчалан

Слободен Печат - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија, пренесува Нова Македонија .

„Трансверзалец“: Планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Макфакс - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

(ВИДЕО) Последното интервју со планинарката Калина Велевска

Репортер - 13.02.2018

Калина Велевска, која беше член на планинарскиот клуб ,,Трансверзалец“ и која загина на Кајмакчалан, своето последно интервју го имала направено со новинарката Неда Маретиќ, која била дел од тимот на планинари кои се качуваа на Кајмакчалан.

„Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Press24 - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ преку статус на својот Фејсбук профил ги замоли сите планинари да се воздржат од изјави поврзани со трагедијата на Кајмакчалан, каде загинаа двајца млади планинари.

„Трансверзалец“ ги повикува планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

А1 On - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија

Сител - 13.02.2018

Како настанала трагедијата во која настрадаа планинарите Калина и Александар, кај нас првично ќе биде разоткриено во петок. Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари.

Федерацијата на планински спортови формираше комисија за истражување на смртта на планинарите

А1 On - 13.02.2018

„Федерацијата на планинарски спортови на Македонија изразува жалење и сочуство до семејствата и сите планинари, љубители на планината и природата за прерано згаснатите животи на нашите Калина Велевска и Александар Миновски, членови на Планинарскиот ...

ФПСМ оформи комисија за истражување на смртта на планинарите на Кајмакчалан

Макфакс - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нејзини членови и екперти, за истражување на трагичниот настан во кој загинаа македонските планинари Калина Велевска и Александар Миновски на Кајмакчалан.

Неколку верзии се вртат во јавноста за трагедија- „Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави

Курир - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Телата на Калина и Александар донесени во Македонија, погребот во четврток

Сител - 13.02.2018

По завршената обдукција во болницата во Воден телата на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски денеска со автомобил пристигнале во Македонија. Нивниот погреб ќе се одржи во четврток.

„Трансверзалец“ ги повикува планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Скопје24 - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Сител: Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија (видео)

Press24 - 13.02.2018

Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари. Според информации до кои дојде Сител, се уште се сумираат извештаите по кои ќе постапува комисија формирана од претседателство.

Детали за тоа што точно се случи на Кајмакчалан

Вечер Прес - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија, пренесува Нова Македонија.

Што точно се случи на Кајмакчалан?

iPortal - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија. Кога го посетивме Лутраки, веднаш по информациите за исчезнувањето на ...

„Трансверзалец“ ги повикува планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Поглед - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Детали за трагедијата на Кајмакчалан: Калина и Александар се вратиле по заостаната жена по што им се губат трагите

Скопје инфо - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија, пренесува Нова Македонија.

Организаторите на турата на Кајмакчалан во која животот го загубија двајца планинари бараат молчење до извештајот

еМагазин - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“, кое беше организатор на турата на Кајмакчалан во Грција, во која, животот го загубија двајцата планинари Калина Велевска и Александар Милановски, замолуваат планинарите да се воздржат од изјави.

Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија

Вечер Прес - 13.02.2018

Како настанала трагедијата во која настрадаа планинарите Калина и Александар, кај нас првично ќе биде разоткриено во петок. Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари.

Што точно се случи на Кајмакчалан?

Либертас - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија. Кога го посетивме Лутраки, веднаш по информациите за исчезнувањето на ...

Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија (видео)

Република - 13.02.2018

Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари. Според информации до кои дојде Сител, се уште се сумираат извештаите по кои ќе постапува комисија формирана од претседателство.

ФПСМ оформи комисија за истражување на смрта на планинарите на Кајмакчалан

Вечер Прес - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нејзини членови и екперти за истражување на трагичниот настан во кој загинаа македонските планинари Калина Велевска и Александар Миновски на Кајмакчалан.

Федерацијата на планински спортови ќе ја истражува смртта на планинарите

еМагазин - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија изразува жалење и сочуство до семејствата и сите планинари, љубители на планината и природата за прерано згаснатите животи на нашите Калина Велевска и Александар Миновски, членови на Планинарскиот ...

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за загинувањето на планинарите

Мета - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија (ФПСМ) преку својата Фејсбук-страница попладнево изрази жалење и сочуство до семејствата и на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски и извести дека формирала комисија која ќе го ...

„Трансверзалец“: Планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Вечер Прес - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Телата на Калина и Александар денеска стигнале во Македонија

Локално - 13.02.2018

Телата на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски денеска со автомобил пристигнале во Македонија. Како што дознава Фокус, погребот ќе биде во четврток. Калина и Александар загинаа искачувајки го Кајмакџалан.

Детали за тоа што точно се случи на Кајмакчалан

Република - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија, пренесува Нова Македонија.

Неколку верзии се вртат во јавноста за трагедија- „Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави

Канал 77 - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за загинувањето на планинарите

Либертас - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија (ФПСМ) преку својата Фејсбук-страница попладнево изрази жалење и сочуство до семејствата и на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски и извести дека формирала комисија која ќе го ...

Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за загинувањето на планинарите

Локално - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија (ФПСМ) преку својата Фејсбук-страница попладнево изрази жалење и сочуство до семејствата и на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски и извести дека формирала комисија која ќе го ...

Што точно се случи на Кајмакчалан?...

Н.Македонија - 13.02.2018

Што точно се случи на Кајмакчалан? Во спомен на Калина и Александар Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија.

„Трансверзалец“: Планинарите да се воздржат од изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Денар - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата што се случи на Кајмакчалан, при што загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

„Трансверзалец“ до крајот на неделава ќе се обратат пред јавноста

Фокус - 12.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најавува прес конференција до крајот на неделава во врска со немилиот настан каде загинаа двајца млади луѓе, членови на друштвото, искачувајќи го Кајмакчалан.

Откриен идентитетот на двајцата алпинисти кои загинаа на Кајмакчалан

Алсат-М - 12.02.2018

Објавени се имињата на двајцата македонски алпинисти кои беа пронајдени мртви на планината Кајмакчалан на границата со Грција. Се работи за Калина Велевска (27 години) и Александар Миновски (35 годишен ) и двајцата од Скопје .

Каде да се бара одговорноста за трагедијата на двајцата млади планинари

24 Вести - 12.02.2018

Македонија во шок по смртта на двајцата планинари. Се бараат одговори но и одгвоорност зошто згаснаа два млади животи. Независно од временските услови потребна е добра подоготовка и пред се едукација за сите оние кои решаваат да тргнат на планина ...

ВИДЕО Извлекување на телата на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски

Фокус - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе по пад во бездна.

Кога одговорноста и безбедноста на планините ќе бидат земени сериозно

Нова ТВ - 12.02.2018

Пишува: Југослава Дуковска, планинар Како се почнува текст за стандардите во планинарењето и безбедното движење во планина ден, откако на планина ќе ти загине пријател кого си го сакал како да е твоја крв? Дали ќе можеш да си ја задржиш ...

„Трансверзалец“ до крајот на неделава ќе се обратат пред јавноста

Слободен Печат - 12.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најавува прес конференција до крајот на неделава во врска со немилиот настан каде загинаа двајца млади луѓе, членови на друштвото, искачувајќи го Кајмакчалан.

Ова е Александар Миновски- планинарот кој загина на Кајмакчалан

Курир - 12.02.2018

Александар Миновски е момчето кое вчера заедно со Калина Велевска беше пронајден мртов на планината Кајмакчалан. Групата планинари откако ја преминале грчката граница, забележале дека Александар и Калина не се со нив и пријавиле во полиција.

„Секој учествува на сопствена одговорност“- „Трансверзалец“ до крајот на неделава ќе се обратат пред јавноста

Курир - 12.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најавува прес конференција до крајот на неделава во врска со немилиот настан каде загинаа двајца млади луѓе, членови на друштвото, искачувајќи го Кајмакчалан.

Ова е Александар Миновски - планинарот кој загина на Кајмакчалан

Сител - 12.02.2018

Александар Миновски е момчето кое вчера заедно со Калина Велевска беше пронајден мртов на планината Кајмакчалан. Групата планинари откако ја преминале грчката граница, забележале дека Александар и Калина не се со нив и пријавиле во полиција.

Противпожарната единица од Грција објави видео од извлекувањето на македонските планинари

Сител - 12.02.2018

Грчката противпожарна бригада објави видео од извлекувањето на мртвите тела на двајцата млади планинари од Скопје, кои вчера ги загубија животите искачувајќи се на врвот Кајмакчалан. Вчера загинаа Калина Велевска (27) и Александар Миновски ...

ВИДЕО: Грчките служби објавија снимка од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари

А1 On - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе по пад во бездна.

Видео од извлекувањето на телата на Велевска и Миновски

Стандард - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на македонските планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35), кои вчера загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе по пад во бездна.

Видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари

Слободен Печат - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе по пад во бездна.

Извлекување на телата на загинатите планинари ВИДЕО

+инфо - 12.02.2018

Двајцата планинари загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе по пад во бездна. Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35).

Противпожарната единица од Грција објави видео од извлекувањето на македонските планинари

МКД - 12.02.2018

Грчката противпожарна бригада објави видео од извлекувањето на мртвите тела на двајцата млади планинари од Скопје, кои вчера ги загубија животите искачувајќи се на врвот Кајмакчалан. Вчера загинаа Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35).

Калина загина прерано: Ова е последниот напис од нејзиниот планинарски дневник

Курир - 12.02.2018

Седевме тука во дворот на манастирот, на ова прекрасно место, средувајќи впечатоци од турата и зборувајќи за некои изминати тури и правејќи планови за идните. Ова беше уште еден ден поминат со топлина и полно срце, драги луѓе со кои поделив збор, ...

Објавено видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари

Макфакс - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе по пад во бездна.

Видео: Грчката пожарна објави видео од извлекувањето на безживотните тела на македонските планинари

Press24 - 12.02.2018

Грчката спасувачка екипа на противпожарната служба, на својот твитер профил објави видео од акцијата на извлекување на загинатите македонски планинари. Грчката спасувачка служба ги пронашла телата на двајца младите планинари, кои исчезнале на ...

Македонија загуби големи луѓе: Под нивните нозе паднаа голем број врвови, но последниот беше кобен (Видео)

Дерби - 12.02.2018

35-годишниот Александар Миновски, заедно со Калина Велевска кои загинаа на Кајмакчалан вчера во страшна несреќа, ќе останат запаметени меѓу своите најблиски по својата страст кон планинарењето и по тоа што освоија многу планински пространства и ...

Ова е Александар Миновски – дечкото што загина на Кајмакчалан

Lady - 12.02.2018

Групата била составена од 50 планинари кога тргнале кон искачување на врвот Кајмакчалан. Александар Миновски е момчето кое вчера заедно со Калина Велевска беше пронајден мртов на планината Кајмакчалан .

Грчката противпожарна служба објави видео од операцијата за извлекување на телата на починатите планинари

МРТ - 12.02.2018

Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35) загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе, по пад во бездна... Грчката противпожарна служба објави видео од операцијата за извлекување на телата на починатите планинари Калина Велевска и ...

Видео од извлекувањето на македонските планинари

Репортер - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе, по пад во бездна.

Противпожарната единица од Грција објави видео од извлекувањето на македонските планинари

Вечер Прес - 12.02.2018

Грчката противпожарна бригада објави видео од извлекувањето на мртвите тела на двајцата млади планинари од Скопје, кои вчера ги загубија животите искачувајќи се на врвот Кајмакчалан. Вчера загинаа Калина Велевска (27) и Александар Миновски ...

Погледнете како ги вадеа телата на Калина и Александар на Кајмакчалан

Бизнис Вести - 12.02.2018

Групата била составена од 50 планинари кога тргнале кон искачување на врвот Кајмакчалан. Групата планинари откако ја преминале грчката граница, забележале дека Александар Миновски и Калина Велевска не се со нив и пријавиле во полиција.

Објавено видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари

Либертас - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе, по пад во бездна.

Видео: Грчката пожарна објави видео од извлекувањето на безживотните тела на македонските планинари

Sky - 12.02.2018

Грчката противпожарна бригада на својот Твитер профил објави видео од извлекувањето на мртвите тела на двајцата млади планинари од Скопје, кои вчера ги загубија животите искачувајќи се на врвот Кајмакчалан од грчка страна.

Потсетуваме на двете интервјуа со Калина за Тера телевизија

Тера - 12.02.2018

35-годишниот Александар Миновски, кој загина на Кајмакчалан заедно со Калина Велевска, освои многу планински пространства и врвови, не само во Македонија, туку и низ Европа. Тоа и патувањата, биле негова животна страст.

Македонски планинари загинаа на Кајмакчалан, нивните тела пронајдени во провалија од 30 метри (ВИДЕО)

Кумановски м. - 12.02.2018

loading... Грчката спасувачка служба пронашла тела на двајца млади планинари 27-годишната Калина Велевска и 35-годишниот Александар Миновски од Скопје, кои исчезнале на Кајмакчалан, највисокиот врв на планината Ниџе.

Ова е Александар Миновски – планинарот кој загина на Кајмакчалан

Бизнис Вести - 12.02.2018

Групата била составена од 50 планинари кога тргнале кон искачување на врвот Кајмакчалан. Александар Миновски е момчето кое вчера заедно со Калина Велевска беше пронајден мртов на планината Кајмакчалан .

Видео од извлекувањето на безживотните тела на македонските планинари

iPortal - 12.02.2018

Видео од извлекувањето на мртвите тела на двајцата млади планинари од Скопје, кои вчера ги загубија животите искачувајќи се на врвот Кајмакчалан од грчка страна, објави грчката противпожарна ...

Како биле извлечени телата на македонските планинари? (видео)

Република - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе по пад во бездна.

Објавено видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари

Скопје инфо - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе по пад во бездна.

(ФОТО) Ова е македонскиот планинар кој загина на Кајмакчалан

iPortal - 12.02.2018

Александар Миновски е момчето кое вчера заедно со Калина Велевска беше пронајден мртов на планината Кајмакчалан . Групата била составена од 50 планинари кога тргнале кон искачување на врвот Кајмакчалан.

За врвот Кајмакчалан, каде што Калина и Александар трагично ги загубија животите

еМагазин - 12.02.2018

Планинарите се уште се во шок од трагичната вест за нашите другари и пријатели Калина Велевска и Александар Миновски, кои своите животи ги загубија на врвот Кајмакчалан во Грција. Она што со сигурност се знае е дека, тргнале со група од 50-на луѓе ...

Видео од извлекувањето на загинатите планинари на Кајмакчалан

Локално - 12.02.2018

Грчката спасувачка екипа на противпожарната служба, на својот твитер профил објави куса снимка од акцијата на извлекување на загинатите македонски планинари. 27 годишната Калина Велевска и 35 годишниот Александар Миновски од Скопје,завчера загинаа ...

Видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари

Тера - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе, по пад во бездна.

Грчката противпожарна служба објави снимка од извлекувањето на загинатите планинари(видео)

AKO - 12.02.2018

Грчката спасувачка екипа на противпожарната служба, на својот твитер профил објави куса снимка од акцијата на извлекување на загинатите македонски планинари. 27 годишната Калина Велевска и 35 годишниот Александар Миновски од Скопје,завчера загинаа ...