TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експерти не исклучуваат опструкции кон Јанева

Алсат-М - 08.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева нема да бидд оставена слободно да си ја изврши својата работата и ќе се соочи и со опструкции од структури блиски со власта. Вака проценуваат познавачи на правните прашања, според кои, ВМРО-ДПМНЕ во многу ...

Просториите на Агенцијата за млади и спорт се подготвуваат за Катица Јанева

еМагазин - 08.11.2015

Утрински весник пишува дека во просториите на Агенцијата за млади и спорт, каде ќе се смести Специјалната обвинителка Катица Јанева забрзано се реновира објектот, која според најавите треба да почне со работа од утре.

За некого 7, за некого 8, а за некого 14: секој број е прашање на лична перцепција

Окно - 06.11.2015

Реакција на Друштвото на македонски релативизатори по повод проширувањето на тимот на јавниот обвинител Катица Јанева Почитувани, Сакаме прво да искажеме благодарност до Советот на јавни обвинители дека сепак успеа да ја поддржи и поттикне мисијата ...

Kурви и џихадистот Џон

Дневник - 06.11.2015

Дарко ЈАНЕВСКИ Една работа не е јасна за т.н. закон за објавување на бомбите: според договорот од Пржино, СДСМ веднаш по враќањето во Собранието ќе ги предаде снимките на Јавното обвинителство.

Катица Јанева ги доби потребните помошници

Глас на Америка - 05.11.2015

Истрагите започнуваат во понеделник СКОПЈЕ— Тимот на Специјалното обвинителство на чело со Катица Јанева го доби потребното зелено светло од Советот на обвинители. Дванаесетте обвинители избрани за помошници во Специјалното обвинителство денеска ...

Тимот на Јанева даде заклетва

Телма - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoа свечена изјава. Советот вчера едногласно ги избра обвинителите: Гаврил Бубевски, Ленче Ристевска, Трајче Пеливанов и Артан Ајро, сите од Основното ...

Специјалното обвинителство понеделник почнува со работа

Телма - 05.11.2015

Тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева во понеделник стартува со работа. Ќе почне преземањето на предметите од институциите. Јанева по зголемениот број обвинители појасни дека веќе почнале да се пријавуваат и други предмети надвор од 28 те ...

Помошниците на Јанева дадоа заклетва, од понеделник ќе ги преземаат и предметите

Нова ТВ - 05.11.2015

Катица јанева очекува да преземе 30 предмети, а дополнително ќе одговори и за што била судена во Основниот суд во Велес. Дванаесетте помошници на Специјлната јавна обвинителка Катица Јанева дадоа свечена изјава во Советот на Јавни обвинители, со што ...

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

24 Вести - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадоа свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Дванаесетте обвинители дадоа заклетва, од понеделник почнуваат со работа

24 Вести - 05.11.2015

Дванаесетте обвинители избрани за помошници во Специјалното обвинителство се заколнаа дека чесно и непреистрасно ќе ја вршат својата работа, согласно Уставот и законите. Со тоа, тие од денеска ги заземаат своите функции, а од понеделник почнуваат со ...

ФОТО: Тимот на Јанева од понеделник почнува со работа

Утрински - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави, во понеделник почнуваат со работа

Вест - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Тимот на Јанева од понеделник почнува со работа

Алсат-М - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители. Тие се обврзаа дека во вршењето на функцијата ќе го почитуват Уставот на Република ...

Сите 12 специјални обвинители дадоа свечени изјави

Р.С.Европа - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

ФОТО: Јанева го доби тимот, од понеделник почнува со работа

Утрински - 05.11.2015

Специјалната обвинителка не открива детали, но потврди дека има наплив на странки, кои не се поврзани со предметите што треба да ги преземе од државните органи Тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, составен од 12 помошници, од ...

Јанева од понеделник почнува со работа

Р.С.Европа - 05.11.2015

Дванаесетте помошници на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дадоа свечена изјава во Советот на Јавни обвинители, со што е комплетиран тимот на Специјалното јавно обвинителство, во кое ќе има вкупно 13 обвинители заедно со ...

Зврлевски не се појави на свечената изјава

Утрински - 05.11.2015

Државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, кој по функција е 11. член на Советот на јавни обвинители, денеска не се појави на давањето заклетва на тимот на специјалната обвинителка. Неговото отсуство беше забележано, но обвинителката Јанева не ...

Катица Јанева ќе почне да работи со најдобро индицираниот случај од „бомбите“

Капитал - 05.11.2015

Откако на специјалната обвинителка Катица Јанева вчера ѝ беше докомплетиран тимот помошници (со 12 члена, наместо првичните 14, колку што таа побара), а претходно доби зелено светло и нејзиниот буџет, и ѝ беа доделни простории за работа, условите за ...

Јанева: Ќе барам да им се вратат парите на граѓаните

Вест - 05.11.2015

"Од понеделник почнуваме да работиме активно", најави специјалната обвинителка Катица Јанева, по седницата на Советот на јавни обвинители на РМ, на која сите 12 членови од нејзиниот тим, овој пат дојдоа и дадоа свечена изјава на новата должност.

Јанева ќе ги враќа „украдените“ пари во државата

Р.С.Европа - 05.11.2015

Специјалното обвинителство од понеделник ги презема предметите кои произлегоа од прислушувањето. Не се знае колку предмети се, ниту дали некој се понудил за заштитен сведок, но обвинителката рече дека ќе обиде да ги врати во државата парите за кои ...

Tимот на Катица Јанева даде заклетва, од понеделник почнуваат со работа

МКД - 05.11.2015

Повеќе од еден месец после рокот, новото специјално обвинителство конечно е оформено – има специјален обвинител (Катица јанева), која има 12, а не 14 помошници јавни обвинители, пратениците го изгласаа буџетот за нивна работа, канцелариите во ...

Катица Јанева останува на ветеното, до Нова година ќе ги имаме првите обвиненија

МКД - 05.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева, по вчерашното комплетирање на нејзиниот тим од 12 (а не 14) помошници јавни обвинители вели дека останува на претходно ветеното дека до крајот на годинава ќе може да ги комплетира првите обвинителни акти.

До Нова година ќе ги имаме првите обвиненија

Тера - 05.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева, по вчерашното комплетирање на нејзиниот тим од 12 (а не 14) помошници јавни обвинители вели дека останува на претходно ветеното дека до крајот на годинава ќе може да ги комплетира првите обвинителни акти.

Тимот на Јанева од понеделник почнува со работа

Популарно - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители. Тие се обврзаа дека во вршењето на функцијата ќе го почитуват Уставот на Република ...

Сите 12 специјални обвинители дадоа свечени изјави

Правдико - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Тимот на Јанева од понеделник почнува со работа

Идивиди - 05.11.2015

Скопје, 5 октомври 2015 (МИА) - Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители.

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

Алфа - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Јанева доби тим, пари и простории, може да почне да работи

Правдико - 05.11.2015

Советот на јавни обвинители прифати уште пет јавни обвинители кои ќе и бидат помошници на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и со кои составот на ова тело е проширен на вкупно дванаесет заедно со претходно избраните седум јавни обвинители.

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

А1 On - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Денеска нов состанок на работната група за конечно решение

Кајгана - 05.11.2015

Работната група за спроведување на Договорот од Пржино и излез од политичката криза, ќе се состане во четврток во 11 часот, а за каков било договор мора да се согласат сите четири партии, најави посредникот Питер Ванхауте за Алсат М телевизија.

Тимот на Јанева од понеделник почнува со работа

МК News - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева, дадоа свечена изјава пред Советот на јавни обвинители. Јанева изјави дека предметите ќе ги преземе од понеделник, кога и ќе почнат да работат со нејзините ...

Обвинителите на Јанева од понеделник почнуваат со работа

Кајгана - 05.11.2015

Тимот од 12 помошници обвинители на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, даде свечена обврска пред Советот на јавните обвинители и се заколна дека ќе работи во согласност со Уставот и Законите.

Ховит со Јанева: Пржино ќе го биде

Фокус - 05.11.2015

Јанева од денеска, по свечената заклетва има 12 обвинители во тимот. Претходно и се одобрија средствата во износ од милион евра, но останува прашањето за простор. Европратеникот Ричард Ховит се сретнал со Специјалната Јавна Обвинителка Катица ...

ВИДЕО: Обвинителите на Јанева се заколнаа дека ќе работат совесно и непристрасно

А1 On - 05.11.2015

Јавните обвинителите кои ќе бидат дел од специјалното јавно обвинителство со кое ќе управува Катица Јанева, денеска ја положија својата заклетва пред Советот за јавни обвинители и се заколнаа дека ќе работат совесно, непристрасно и одговорно.

Тимот на Јанева се заколна, од понеделник почнуваат со работа

+инфо - 05.11.2015

Екипата на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска се заколна дека ќе го штити и ќе работи според Уставот на РМ и меѓународните правила и конвенции. Од новоизбраниот тим изостанаа само двајца скопски обвинители, кои беа вклучени во ...

Тимот на Јанева комплетиран од понеделник почнуваат со работа

Алфа - 05.11.2015

Сите 12 обвинители ги оквалификува како авторитетни, професионални. Тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева даде заклетва, ќе го почитуваат Уставот и законите и ќе одлучува непристрасно.

Катица Јанева решена докрај да ги спроведе законите

Фокус - 05.11.2015

Помошниците на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на седницата на Советот на јавни обвинители дадоа свечена изјава на новата должност, а Јанева нагласи дека од понеделник ќе почнат со работа.

ВИДЕО: Јанева го доби тимот на обвинители, од понеделник почнува со истрагите

А1 On - 05.11.2015

Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева конечно го доби својот тим од дванаесет обвинетили кои беа изгласани вчера од надлежниот Совет, а кои денеска положија заклетва. Двајца од предложените четиринаесет обвинители отпаднале од листата, ...

Јанева: В понеделник ќе знаеме колку случаи ќе работиме (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 05.11.2015

Во изминатиот период траеја разговорите со членовите на Советот на јавни обвинители во однос на тоа како да изгледа тимот во Специјалното јавно обвинителство. Заедно со тимот и со Советот одлучивме тимот да брои 12 обвинители, кои денеска се избрани.

(ФОТО) ПОМОШНИЦИТЕ НА ЈАНЕВА ДАДОА СВЕЧЕНА ИЗЈАВА: „Од понеделник почнуваме активно да работиме!“

Академик - 05.11.2015

Како што објасни Јанева, во изминатиов период траеле разговорите со членовите на Советот во однос на тоа како да изгледа тимот во Специјалното јавно обвинителство и заедно одлучиле да биде составен од 12 обвинители, односно да отпаднат двајца ...

Тимот на Јанева од понеделник почнува со работа

Сител - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители. Тие се обврзаа дека во вршењето на функцијата ќе го почитуват Уставот на Република ...

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

Точка - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денес дадоа свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

Канал5 - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

АМБИЦИОЗЕН СТАРТ: Првите обвиненија пред Нова Година!

Фактор - 05.11.2015

Катица Јанева најавува дека првите обвиненија од страна на специјалното обвинителство ќе стасаат после 15 декември. После изборот на речиси целиот тим на Јанева (минус 2) нема никакви пречки новата обвинителка да ги засука ракавите и да почнат со ...

Јанева и тимот од понеделник се фаќаат за работа

Фактор - 05.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим од 12 помошници обвинители, од понеделник почнуваат со работа на предметите поврзани со содржинатa од прислушуваните разговори. Јанева не откри детали околу бројот на предмети, ниту кога може да ...

Тимот на Јанева комплетиран, помошниците дадоа свечени изјави

Канал5 - 05.11.2015

Помошниците на Јанева се заколнаа пред Советот на јавни обвинтели а потоа и се потпишаа врз свечената изјава дека непристрасно и совесно ќе ја вршат работа. Од понеделник ќе почнат со работа. Се уште не знаат колкав ќе биде бројот на предметите.

ДАДЕНА ЗАКЛЕТВА: Јанева почнува да работи со 12 обвинители

Телеграф - 05.11.2015

Со изборот на тимот, како и со буџетот што го бараше Јанева и кој веќе е одобрен од Собранието, нема пречка за специјалното јавно обвинителство да почне со работа, а партиите да го продолжат политичкиот дијалог за реализација на договорот од Пржино ...

ОПТИМИЗАМ ЗА ПРЖИНО: Партиите повторно на маса, се наѕира решение

Телеграф - 05.11.2015

Точно на еден час пред пладне во земјава ќе се одржат два значајни настани. Во Советот на јавни обвинители 12-те помошници во новото, специјално, обвинителство ќе дадат свечена заклетва, а во Клубот на пратениците партиите повторно седнуваат на ...

КОМПЛЕТИРАН ТИМОТ НА ЈАНЕВА: Почнуваат со работа од понеделник

Телеграф - 05.11.2015

На новинарско прашање за очигледноста дека станува збор за млад тим и како тие ќе се справат со предметите што треба да ги работат, Јанева посочи дека биле избрани по искуство Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска го изрази своето ...

Катица Јанева: До нова година ќе ги имаме првите обвиненија

think.mk - 05.11.2015

Јанева во овој подолг од предвидениот период на комплетирање на нејзинит тим постојано изјавуваше дека таа веќе работи на триесетина примери и дека сѐ поголем е бројот на граѓани кои ги надополнуваат со докази сомневањата за криминални и коруптивни ...

Сега на ред се делата- Јанева амбициозно вели првите обвиненија пред Нова Година!

Локално - 05.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева, по вчерашното комплетирање на нејзиниот тим од 12 (а не 14) помошници јавни обвинители вели дека останува на претходно ветеното дека до крајот на годинава ќе може да ги комплетира првите обвинителни акти ...

Јанева потврди дека во спец. обвинителство пристигнуваат материјали кои не се дел од 28-те предмети

Локално - 05.11.2015

Дванаесеттемина избрани обвинители од тимот на Катица Јанева денеска во Советот на јавни обвинители дадоа свечена заклетва, со што и официјално од понеделник ќе почнат со работа по наводите што произлегуваат од содржината на прислушуваните разговори.

Јанева од понеделник почнува да работи, не знае колкав е бројот на предметите

Дневник - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Kатица Јанева вчера дадоа свечена заклетва во Советот на јавните обвинители обврзувајќи се дека во вршењето на функцијата ќе ги почитуваат Уставот на Р.

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

Fox.mk - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Тимот на Јанева почнува со работа од понеделник

еМагазин - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители. Тие се обврзаа дека во вршењето на функцијата ќе го почитуват Уставот на Република ...

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

Курир - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

„12-те апостоли на Катица Јанева дадоа заклетва„

Репортер - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

Нетпрес - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денес дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Тимот на Катица Јанева даде свечена изјава

Република - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Тимот на Катица Јанева од понеделник почнува со работа

Press24 - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители. Тие се обврзаа дека во вршењето на функцијата ќе го почитуват Уставот на Република ...

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

Вечер Прес - 05.11.2015

Петмина обвинители беа изгласани вчера, а седум беа избрани на 14 октомври Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадоа свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја ...

Комплетираниот тим на Јанева ќе даде заклетва, до Нова година првите обвиненија

Бриф - 05.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева, по вчерашното комплетирање на нејзиниот тим од 12 (а не 14) помошници јавни обвинители вели дека останува на претходно ветеното дека до крајот на годинава ќе може да ги комплетира првите обвинителни акти.

СДСМ го промовираше тимот на Катица Јанева

Fox.mk - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители. Нејзиниот тим беше промовиран од опозициската партија на социјалните мрежи.

Тимот на Јанева комплетиран, со работа ќе почне в понеделник

Бриф - 05.11.2015

Дванаесеттемина избрани обвинители од тимот на Катица Јанева денеска во Советот на јавни обвинители дадоа свечена заклетва, со што и официјално од понеделник ќе почнат со работа по наводите што произлегуваат од содржината на прислушуваните разговори.

(ВИДЕО) Обвинителите на Јанева се заколнаа дека ќе работат совесно и непристрасно

Репортер - 05.11.2015

Јавните обвинителите кои ќе бидат дел од специјалното јавно обвинителство со кое ќе управува Катица Јанева, денеска ја положија својата заклетва пред Советот за јавни обвинители и се заколнаа дека ќе работат совесно, непристрасно и одговорно.

(ВИДЕО) Јанева го доби тимот на обвинители од понеделник почнува со истрагите

Репортер - 05.11.2015

Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева конечно го доби својот тим од дванаесет обвинетили кои беа изгласани вчера од надлежниот Совет, а кои денеска положија заклетва. Двајца од предложените четиринаесет обвинители отпаднале од листата, ...

НОВА ТВ ВИДЕО: За што и се судело на Катица Јанева?

Press24 - 05.11.2015

Новинарот на Нова ТВ Саше Димовски, денеска, ја праша специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за што и се судело во судот во Велес. Јанева потврди дека против неа се водела постапка, но во овој момент одби да открие детали.

Ќе успее ли Јанева да ги подигне првите обвиненија до 15 декември?

еМагазин - 05.11.2015

Според работниот план на Специјалната обвинителка Катица Јанева, кој помина на седница на Советот на јавните обвинители пред неколку недели, првата група на обвиненија ќе стасаат меѓу 15 декември и 15 март следната година.

Јанева доби тим, пари и простории, може да почне да работи

еМагазин - 05.11.2015

Советот на јавни обвинители прифати уште пет јавни обвинители кои ќе и бидат помошници на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и со кои составот на ова тело е проширен на вкупно дванаесет заедно со претходно избраните седум јавни обвинители.

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

МРТ - 05.11.2015

Јанева изјави дека предметите ќе ги преземе од понеделник, кога и ќе започнат со работа со нејзините колеги... Дванаесетте јавни обвинители што ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева, дадоа свечена изјава пред Советот на јавни ...

СДСМ го промовираше тимот на Катица Јанева

Курир - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители. Нејзиниот тим беше промовиран од опозициската партија на социјалните мрежи.

Јавните обвинители од ОЈО Куманово остануваат во тимот на Јанева

Кумановски м. - 05.11.2015

По неизвесниот избор на останатите седум обвинители од тимот на специјалната јавна обвинителка, вчера попладне, Советот на јавни обвинители сепак попушти и даде зелено светло за петмината од седумтте првично предложени јавни обвинители, со што се ...

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

Денешен - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Нов состанок на работната група за конечно решение

Макфакс - 05.11.2015

Работната група за спроведување на Договорот од Пржино, за излез од политичката криза, ќе се состане во четврток во 11 часот, а за каков било договор мора да се согласат сите четири партии, најави посредникот Питер Ванхауте за Алсат М телевизија.

Тимот на Јанева од понеделник почнува со работа

МРТ - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева, дадоа свечена изјава пред Советот на јавни обвинители. Јанева изјави дека предметите ќе ги преземе од понеделник, кога и ќе почнат да работат со нејзините ...

Обвинителите на Јанева се заколнаа, од понеделник почнуваат со работа

Макфакс - 05.11.2015

Тимот од 12 помошници обвинители на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, во четврток даде свечена обврска пред Советот на јавните обвинители и се заколнаа дека ќе работат во согласност со Уставот и Законите.

Дванаесетте помошници на Катица Јанева дадоа свечени изјави

Пулс24 - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители, со што и формално ја преземаат новата должност.

Тимот на Јанева од понеделник почнува со работа

Lider - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители. Тие се обврзаа дека во вршењето на функцијата ќе го почитуват Уставот на Република ...

СДСМ го промовираше тимот на Катица Јанева

Пулс24 - 05.11.2015

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дадoa свечена заклетва во Советот на јавни обвинители. Нејзиниот тим беше промовиран од опозициската партија на социјалните мрежи.

СЈО ќе избере уште 5 обвинители од тимот на Катица Јанева

Телма - 04.11.2015

Во 16 часот закажана е седница е советот на јавни обвинители. Телма неофицијално дознава дека од 7-мината обвинители од списокот на специјалниот обвинител, Катица Јанева, кои првично не беа избрани како дел од нејзиниот тим, 5-мина ќе ја добијат ...

Комплетиран тимот на обвинители на Катица Јанева

Телма - 04.11.2015

Комплетиран е тимот на Специјалното обвинителство. На предлог на специјалната обвинителка Катица Јанева, Советот на јавни обвинители избра уште пет нејзини помошници од редот на обвинителите, со што Јанева ќе има 12 помошници.

Советот го дополни тимот на Јанева со уште 5 обвинители

Нова ТВ - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители на попладневната седница која започна во 16 часот, одржана по барање на специјалната обвинителка Катица Јанева, го прошири бројот на нејзини помошници и избра уште 5 обвинители во нејзниот тим.

Избрани уште 5 обвинители во тимот на Катица Јанева

24 Вести - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители денеска го комплетира тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со изборот на уште петмина обвинители што ќе работат во Специјалното обвинителство. Предвидено е тие утре во 11 часот да положат свечена заклетва ...

Комплетиран тимот на Катица Јанева, ќе работи со 12 обвинители

24 Вести - 04.11.2015

Комплетиран тимот на Катица Јанева, Советот на јавни обвинители избра уште петмина помошници за Специјалното обвинителство. Јанева денеска допставила предлог со пет имиња, од првичните седум, кои Советот одби да ги избере на претходната седница.

Избрани уште 5 обвинители во тимот на Јанева

Алсат-М - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители денеска го комплетира тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со изборот на уште петмина обвинители што ќе работат во Специјалното обвинителство. Предвидено е тие утре во 11 часот да положат свечена заклетва ...

Седница на Советот на јавни обвинители за тимот на Јанева

Утрински - 04.11.2015

Советот на јавните обвинители соопшти дека попладнево ќе одржи седница за избор на јавни обвинители во Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите, односно ...

Советот на јавни обвинители вечерва ќе заседава за тимот на Катица Јанева

Алсат-М - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители за доцна попладнево закажа седница на која се очекува да се комплетира тимот на специјалната обвинителка. Неофицијално, на маса ќе бидат пет имиња а не седум како што досега инсистираше Катица Јанева.

Ќе го доизбере ли Советот на обвинителите целиот тим на Јанева?

Капитал - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители денеска во 16 часот ќе одржи седница на која ќерасправа за помошниците јавни обвинители на специјалната обвинителка, Катица Јанева. Во соопштението од ова тело се вели дека Советот на јавните обвинители ќе одржи седница ...

Катица Јанева доби комплетен тим од 12 обвинители

Утрински - 04.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска конечно доби комплетиран тим од 12 помошници, наместо првично предвидените 14. Советот на обвинители и ги одобри петте помошници покрај оние седум што неодамна ги одобри.

Катица Јанева доби канцеларии и пари, но нема тим

Р.С.Европа - 04.11.2015

Работата не ја вршат ни буџетот ни канцелариите, туку луѓето, така што без избран тим, специјалната обвинителка Катица Јанева не може ефективно да почне со работа. Специјалната обвинителка Катица Јанева не може вистински да почне со работа додека не ...

Јанева ќе има 12, а не 14 помошници

Вест - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители го комплетираше тимот на Специјалното обвинителство, со избор на уште петмина обвинители од предложените седум, кои првично одби да ги избере. Од предложените отпаднаа Снежана Бундалевска и Дарко Јакимовски, обајцата од ...

Комплетиран тимот на Јанева

Р.С.Европа - 04.11.2015

Специјалната обвинителка Јанева денеска доставила повторно барање, но наместо седум, побарала петмина нови обвинители кои беа избрани попладнево. Советот на јавни обвинители денеска го комплетира тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ...

Специјалното обвинителство ќе се смести во Агенција за млади и спорт

МКД - 04.11.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наскоро ќе го напушти привремениот престој во канцелариите на Министерството за правда, па заедно со идниот тим и помошниците ќе бидат трајно сместени во просториите каде досега работеше Агенцијата за ...

Советот го дополни тимот на Јанева - ќе работи со 12 помошници обвинители

МКД - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители на итната попладневна седница го прошири тимот на Катица Јанева со уште пет обвинители, два помалку од првичниот список на специјалната обвинителка. Со ова, специјалното јавно обвинителство ќе функционира со 12 ...

Ховит притиска за преговорите, а Советот за обвинители ќе гласа за уште 5 помошници за Јанева

МКД - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители во 16 часот ќе одржи итна седница на која ќе расправа за дополнување на тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Истовремено, заедно со соопштението од Советот дојде информација и од европарламентарецот Ричард ...

Катица Јанева доби тим од 12 обвинители

Тера - 04.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева и Советот на јавни обвинители денеска попладне ги надминаа недоразбирањата. Таа го доби својот тим од 12 помошници, кои утре во 11 часот ќе дадат свечена изјава, по што ќе можат да започнат со работа во ...

Итна седница на Советот на јавни обвинители за тимот на Јанева

Академик - 04.11.2015

Досега Советот на јавните обвинители изгласа само седум од 14-те предложени помошници обвинители и не отстапуваше од ставот дека на Јанева и се доволни седум обвинители за работа. Неофицијално, Советот ќе гласа и одобри уште 5 кандидати од ...

Специјалното обвинителство на Јанева во поранешните простории на Агенцијата за млади и спорт

Фокус - 04.11.2015

Јанева деновиве го добн и буџетот за да почне да ги работи делата, кои што произлегуваат од опозициските „бомби“ Специјалното обвинителство ќе биде сместено во просториите во кои досега работеше Агенцијата за млади и спорт.

Канцеларијата на Катица Јанева во поранешните просториите на Агенцијата за млади

+инфо - 04.11.2015

Специјалното обвинителство ќе биде сместено во просториите во кои досега работеше Агенцијата за млади и спорт. Зградата е во непосредна близина на центарот на Скопје, а освен тимот на Катица Јанева, во објектот нема да има други станари.

Комплетиран тимот на Катица Јанева

Кајгана - 04.11.2015

Тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска беше комплетиран, откако Советот на јавни обвинители едногласно избра уште петмина обвинители што ќе работат во Специјалното обвинителство.

Советот на обвинители во 16 часот закажа итна седница за тимот на Јанева

Фокус - 04.11.2015

Според извори на Мета, обвинителите на Јанева ќе бидат единствена точка на дневен ред на седницата Советот на јавни обвинители за денеска, во 16 часот, закажа седница на која точка на дневен ред ќе биде тимот на специјалната обвинителка, Катица ...

Итна седница на Советот за јавни обвинители, ќе се избере ли тимот на Јанева?

+инфо - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители за денеска, во 16 часот, закажа седница на која точка на дневен ред ќе биде тимот на специјалната обвинителка, Катица Јанева, дознава „Мета“ . Според извори на Мета, обвинителите на Јанева ќе бидат единствена точка на ...

Јанева ќе добие уште пет обвинители?

А1 On - 04.11.2015

Советот за јавни обвинители денеска закажа седница на која ќе се разгледаат останатите седум обвинители што ги избра и предложи специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева, но кои не беа изгласани.

Советот на јавни обвинители и одобри 12 помошници на Јанева

Фокус - 04.11.2015

Наместо првично предвидените 14, специјалната обвинителка доби 12 помошници со кои ќе работи на предмети кои произлегуваат од „бомбите“ на опозцијата. Наместо првично предвидените 14, специјалната обвинителка доби 12 помошници со кои ќе работи на ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на чекор до договор-пакетот измени во Петок ќе се гласа во собрание?!

Алфа - 04.11.2015

Во воздухот се чуствува мирисот на договор. Пред малку советот на обвинители едногласно го усвои предлогот на јавната обвинителка Катица Јанева за уште пет обвинители да бидат дел од нејзиниот тим.

ВИДЕО: Обвинителите едногласно го прифатија тимот на Катица Јанева

А1 On - 04.11.2015

Советот за јавни обвинители денеска донесе одлука уште петмина соработници да се вклучат во тимот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, за истражување на наводите кои произлегуваат од прислушуваните разговори.

Седница на Советот на јавни обвинители за тимот на Јанева

Канал5 - 04.11.2015

Советот на јавните обвинители соопшти дека попладнево ќе одржи седница за избор на јавни обвинители во Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите, односно ...

СЕДНИЦА: Советот на јавни обвинители ќе го комплетира тимот на Јанева

Телеграф - 04.11.2015

Досега Советот на јавните обвинители изгласа само седум од 14. предложени помошници-обвинители и не отстапуваше од ставот дека на Јанева ѝ се доволни седум обвинители за работа Советот на јавни обвинители соопшти дека попладнево ќе одржи седница за ...

Советот на јавни обвинители свика седница за обвинителите на Јанева

Точка - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители за во среда во 16 часот ќе одржи седница на којашто ќе се расправа за помошниците јавни обвинители на специјалната обвинителка, Катица Јанева. Во соопштението од Советот се вели дека Советот на јавните обвинители на ...

Дали специјалната обвинителка ќе истражува и кој прислушувал

Сител - 04.11.2015

Прв предмет кој што специјалната обвинителка Катица Јанева треба да го оформи е кој тоа во Македонија организираше масовно прислушување и за која цел. Новинарот Цветин Чилиманов во изјава за емисијата Круг, на Радио слободна Македонија, смета дека ...

Јанева доби уште пет обвинители во тимот

Канал5 - 04.11.2015

Комплетиран тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Попладнево советот на јавни обвинители одобри уште пет нови помошници. Гаврил Бубевски, Ленче Ристовска, Трајче Пеливанов, Артан Аиро и Лиле Стефановска.

СОВЕТОТ ОДОБРИ: Катица Јанева доби уште петмина обвинители

Телеграф - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители попладнево на седница ги именуваше Гаврил Бубевски, Ленче Ристовска, Трајче Пеливанов, Артан Ајро и Лиле Стефанова како нови членови во специјалното јавно обвинителство кое ќе ја истражува содржината на незаконски ...

Јанева ќе добие целосен тим?

Фактор - 04.11.2015

За во 16 часот Советот на јавни обвинители закажа седница на која се очекува да биде изберен остатокот од тимот кој го предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Засега не се откриваат детали за останатите специјални обвинители кои можеби ќе ...

Што ќе се договори, доколку се постигне договор викендов

Сител - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители ја тргна се чини најголемата пречка за договор меѓу политичките партии. По денешната седница, тимот на Јанева е комплетиран откако обвинителката достави скратен список со предлози за свои помошници на кои наместо ...

НЕСОГЛАСУВАЊАТА НАДМИНАТИ: Партиите пред конечен договор?

Телеграф - 04.11.2015

Договорот од Пржино сепак останува во игра. Дипломатски извори брифираат дека партиите постигнале согласност за голем дел од отворените прашања од Пржино, меѓу кои и за бројот на јавни обвинители помошници на Катица Јанева Несогласувањата во голема ...

ПРЖИНО ВО ПЕТТА БРЗИНА: Јанева доби нови обвинители, на ред се партиите

Телеграф - 04.11.2015

Вечерва или утре имаме договор, се информациите што одеднаш почнаа да доаѓаат како од дипломатски, така и од партиски извори за реализација на договорот од Пржино, после неколкудневниот застој и стравувања дека целосно ќе пропадне После ...

Катица Јанева и тимот ќе бидат сместени во Агенцијата за спорт и млади

Локално - 04.11.2015

Специјалното обвинителство и дефинитивно ќе биде сместено во просториите во кои досега работеше Агенцијата за млади и спорт. Зградата е во непосредна близина на центарот на Скопје а освен тимот на Катица Јанева, во објектот нема да има други станари.

(ВИДЕО) СЈО избра уште петмина помошници на Јанева, заклетвата утре…

Локално - 04.11.2015

Тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева ќе брои 12 обвинители. Советот на јавни обвинители на денешната итна седница избра уште петмина кои, како што изјави претседателот на Советот, Петар Аневски, специјалната обвинителка, Катица Јанева, ги ...

Советот на јавни обвинители вечерва ќе заседава за тимот на Катица Јанева

Локално - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители за доцна попладнево закажа седница на која се очекува да се комплетира тимот на специјалната обвинителка-јави Ал сат. Неофицијално, на маса ќе бидат пет имиња а не седум како што досега инсистираше Катица Јанева.

Јанева доставила предлог со намален број обвинители

Локално - 04.11.2015

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, до Советот на обвинители доставила нов предлог со помал број помошници-обвинители од претходно побараните 14. Ова неофицијално го потврдија од Советот пред почетокот на седницата, на која ќе се расправа за ...

Седница на Советот на јавни обвинители за тимот на Јанева

Курир - 04.11.2015

Советот на јавните обвинители соопшти дека попладнево ќе одржи седница за избор на јавни обвинители во Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите, односно ...

Советот на јавни обвинители вечерва ќе заседава за тимот на Катица Јанева

Бриф - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители за доцна попладнево закажа седница на која се очекува да се комплетира тимот на специјалната обвинителка. Неофицијално, на маса ќе бидат пет имиња а не седум како што досега инсистираше Катица Јанева.

Јанева ќе добие уште пет обвинители?

Репортер - 04.11.2015

Советот за јавни обвинители денеска закажа седница на која ќе се разгледаат останатите седум обвинители што ги избра и предложи специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева, но кои не беа изгласани.

(ВИДЕО) Обвинителите едногласно го прифатија тимот на Катица Јанева

Репортер - 04.11.2015

Советот за јавни обвинители денеска донесе одлука уште петмина соработници да се вклучат во тимот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, за истражување на наводите кои произлегуваат од прислушуваните разговори.

СЈО ќе избере уште 5 обвинители од тимот на Катица Јанева?

Вечер Прес - 04.11.2015

Наместо 14 обвинители, тимот на специјалниот јавен обвинител сега ќе брои 12 обвинители Oд 7-мината обвинители од списокот на специјалниот обвинител, Катица Јанева, кои првично не беа избрани како дел од нејзиниот тим, 5-мина ќе ја добијат ...

Комплетиран тимот: Катица Јанева ќе работи со 12 обвинители

Република - 04.11.2015

Комплетиран тимот на Катица Јанева, Советот на јавни обвинители избра уште петмина помошници за Специјалното обвинителство. Јанева денеска допставила предлог со пет имиња, од првичните седум, кои Советот одби да ги избере на претходната седница.

Комплетиран тимот на Катица Јанева

Макфакс - 04.11.2015

Тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во среда беше комплетиран, откако Советот на јавни обвинители едногласно избра уште петмина обвинители што ќе работат во специјалното обвинителство.

(ВИДЕО) „Катица Јанева доби 5„ – тимот комплетиран со играчи

Репортер - 04.11.2015

Комплетиран е тимот Катица Јанева. На предлог на специјалната , Советот на јавни обвинители избра уште пет нејзини помошници од редот на обвинителите, со што Јанева ќе има 12 помошници. Претседателот на Советот Петар Аневски рече дека комплетирањето ...

Јанева доби 5 нови колеги – сите утре ќе дадат заклетва

Репортер - 04.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева доби уште пет нови колеги во обвинителството. Советот на јавни обвинители попладнево го одобри нивното назначување. Избрани се Гаврил Бубевски, Ленче Ристеска, Трајче Пеливанов и Артан Ајро од Основното јавно ...

Советот на обвинители повторно ќе го гласа тимот на Јанева

Вечер Прес - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители закажа седница во 16 часот на која единствена точка на дневниот ред ќе биде гласање за избор на обвинители помошници за тимот на Специјалниот обвинител Катица Јанева.

За тимот на Катица Јанева избрани уште пет обвинители

Нетпрес - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители попладнево на седница прифати пет јавни обвинители кои ќе и бидат помошници на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и со кои составот на ова тело е проширен на вкупно дванаесет заедно со претходно избраните седум ...

Јанева веќе не бара 7 туку 5 обвинители - нејзиниот тим најверојатно ќе се комплетира денеска

Press24 - 04.11.2015

Катица Јанева го смени планот. Наместо седуммина, сега таа од Советот на јавни обвинители бара 5 помошници. Советот закажа седница за денеска во 16 часот на која Советот повторно ќе гласа и се очекува да и ги избере обвинителите на Јанева.

Избрани сите обвинители на Катица Јанева

Press24 - 04.11.2015

Гаврил Бубевски, Ленче Ристовска, Трајце Пеливанов и Артан Ајро сите од скопското обвинитеслство и Лиле Стефанова од обвинитеството за организиран криминал се новите обвинители во тимот на Катица Јанева По половина час седница советот го ...

Падна одлука: Катица ќе работи со 12 обвинители

Вечер Прес - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители на седница одлучи дека специјалната обвинителка Катица јанева ќе работи со 12 наместо како што првично побара 14 обвинители. Од игра излегоа Дарко Јакимовски и Снежана Бундалевска.

Советот на јавни обвинители свика седница за обвинителите на Јанева

Макфакс - 04.11.2015

Советот на јавни обвинители за во среда во 16 часот ќе одржи седница на којашто ќе се расправа за помошниците јавни обвинители на специјалната обвинителка, Катица Јанева. Во соопштението од Советот се вели дека Советот на јавните обвинители на ...

Советот на јавни обвинители избра уште петмина помошници на Јанева

Бриф - 04.11.2015

Тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева ќе брои 12 обвинители. Советот на јавни обвинители на денешната итна седница избра уште петмина кои, како што изјави претседателот на Советот, Петар Аневски, специјалната обвинителка, Катица Јанева, ги ...

Сe поверојатно е дека партиите ќе се договорат до петок

Дневник - 04.11.2015

Денеска требаше да биде крајниот рок до кога, според неофицијалните информации, партиите требаше да ги затворат спорните прашања и да постигнат договор. Но освен шпекулативни информации, вчера ниту една од македонските партии не даде официјален ...

Прифатено барањето на Јанева што не можело да се одбие

Дневник - 04.11.2015

Вчера попладне, Советот на обвинителите избра петтемина обвинители покрај веќе избраните седум кои треба да бидат дел од специјалното обвинителство со кое раководи Kатица Јанева. Предлогот за избор пристигнал од специјалната обвинителка вчера наутро ...

Специјалната обвинителка доби простории

Канал 77 - 04.11.2015

Специјалното обвинителство ќе биде сместено во просториите во кои досега работеше Агенцијата за млади и спорт. Зградата е во непосредна близина на центарот на Скопје а освен тимот на Катица Јанева, во објектот нема да има други станари, информира ...

Седница на Советот на јавни обвинители за тимот на Јанева

Lider - 04.11.2015

Советот на јавните обвинители соопшти дека попладнево ќе одржи седница за избор на јавни обвинители во Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите, односно ...

Специјалното обвинителство доби свои простории

Алсат-М - 03.11.2015

Специјалното обвинителство и дефинитивно ќе биде сместено во просториите во кои досега работеше Агенцијата за млади и спорт. Зградата е во непосредна близина на центарот на Скопје а освен тимот на Катица Јанева, во објектот нема да има други станари.

Договор ќе има до крајот на неделава?

Канал5 - 03.11.2015

До петок ќе има договор за прашањето околу кое имаше најголеми несогласувања меѓу политичките партии за надлежностите на новиот министер за внатрешни работи пишува дневник повикувајќи се на извори од работните групи.

Партиите пред конечен договор за окончување на политичката криза

Сител - 03.11.2015

Денови а можеби и часови се во прашање пред политичките партии да го направат последниот чекор кој треба да ги отвори вратите за предремените парламентарни избори во април идната година. Според информациите до кои дојде Сител од извори во ...

Катија Јанева: Кираџија на „Франклин Рузвелт„ број 34

Репортер - 03.11.2015

Специјалното обвинителство ќе биде сместено во просториите во кои досега работеше Агенцијата за млади и спорт. Зградата е во непосредна близина на центарот на Скопје, а освен тимот на Катица Јанева, во објектот нема да има други кираџии, информира ...

(ФОТО) Катица Јанева ќе се смести во Агенцијата за млади и спорт

еМагазин - 03.11.2015

Топ тема на локалните жители кои живеат околу улицата Рузвелтова во скопската населба Карпош 1 е доаѓањето на Специјалниот обвинител во просториите на Агенцијата за млади и спорт. Сите се возбудени дека најпопуларната јавна личност во земјава доаѓа ...

Финишираат преговорите- договор е можен уште денеска

Вечер Прес - 03.11.2015

Од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ официјално не ги потврдуваат ниту демантираат овие информации. И од двете страни само потврдуваат дека преговорите течат, а повеќе информации најавуваат тогаш кога ќе се постигне конечен договор.

Изборниот законик и законот за влада на амин кај пратениците?

Вечер Прес - 03.11.2015

Иако е договорен веќе извесно време, изборниот законик не е аминуван во Собрание, бидејќи опозициската СДСМ неговото донесување го условува со барањето на Катица Јанева. На средбата во понеделникот, владејачката ВМРО-ДПМНЕ побарала од СДСМ да не го ...

Во овој момент прашањето за обвинителите на Јанева е затворено

Дневник - 03.11.2015

Ние бевме и сме категорични: бројот на помошник-обвинителите во состав на специјалното обвинителство го определуваме ние како Совет на јавни обвинители. Во однос на избраните седум, тоа е конечно и веќе објавено и во „Службен весник“, вели за ...

Собранието ги одобри парите за тимот на Јанева

Телма - 02.11.2015

Без ниту една дискусија како и во комисиите Собранието ги одобри парите за тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа доби пари но се уште нема простории за работа и комплетен тим.

Одобрен буџетот на специјалното обвинителство, Јанева чека комплетирање на тимот

Нова ТВ - 02.11.2015

Без образложение од предлагачот - министерот за финансии Зоран Ставрески и без ниту една реплика на пратениците, Собранието денеска на пленарната седница го одобри буџетот на специјалната обвинителка Катица Јанева во износ од околу еден милион евра.

Пробиен уште еден рок, Јанева денеска требаше да почне со работа

24 Вести - 02.11.2015

Од денеска специјалниот обвинител Катица Јанева, според нејзиниот оперативен план, требаше да почне со работа, а во рок од осум дена требаше да ги преземе предметите на кои ќе работи од обвинителство.

Собранието го одобри буџетот на Јанева

Р.С.Европа - 02.11.2015

Собранието на денешната седница седница го усвои буџетот на специјалната обвинителка Катица Јанева во износ од околу еден милион евра. Без ниту еден збор расправа пратениците и го одобрија буџетот на Јанева на предлог на министерот за финансии Зоран ...

Собранието го одобри буџетот за специјалната обвинителка Јанева

Капитал - 02.11.2015

Собранието денес, без воопшто дискусија, го одобри буџетот со кој треба да располага специјалната обвинителка. Според проекцијата од Министерството за финансии, буџетот со кој ќе располага обвинителката Катица Јанева е во износ од еден милион евра.

Додека тимот на Јанева чека разврска, буџетот за новата институција ставен на дневен ред во Собранието

МКД - 02.11.2015

Откако финансискиот план на Катица Јанева го помина првиот собраниски филтер низ комисиите , денеска предложениот буџет од 63.420.428 денари за работата на специјалното обвинителство е ставен и на дневен ред во Собрание.

Без ниту еден збор расправа, пратениците го одобрија буџетот на специјалното обвинителство

МКД - 02.11.2015

Финансискиот план од околу 1 милион евра за непречена работа и функционирање на новата институција денеска на пленарна седница беше одобрен од пратениците во законодавниот дом. За предлог-одлуката за буџетот на Катица Јанева немаше никакво ...

Пробиен планот на Јанева

+инфо - 02.11.2015

Први ноември веќе изминува, но не започна на дело да се спроведува Оперативниот план на специјалната обвинителка Катица Јанева. Во планот кој таа го поднесе пред две недели, беше нагласено дека од денеска треба да почне да работи, а во рок од 8 дена ...

Пратениците и го одобрија буџетот на Јанева

Фокус - 02.11.2015

Специјалната обвинителка се уште нема комплетен тим на располагање, но има средства за работа. Специјалната обвинителка Катица Јанева се уште го нема на располагање комплетниот тим на обвинители со кои ќе ги истражи индициите за криминал што ...

Пратениците го изгласаа буџетот на Јанева

Кајгана - 02.11.2015

Како што најави министерот за финансии, Зоран Ставрески, пратениците во Собранието го изгласаа буџетот што го предложи Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, во износ од милион евра за еден квартал од годината.

Пратениците го изгласаа буџетот на Јанева, а за нејзиниот тим ни да писнат

А1 On - 02.11.2015

Парламентот денеска го изгласа буџетот на специјалното јавно обвинителство и одобри еден милион евра за потребите на оваа институција до крајот на годината, иако се уште не може да се каже дека обвинителството почна со работа.

Јанева без пари, тим и без канцеларија

+инфо - 02.11.2015

Работата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, еден месец по нејзиниот избор, тапка во место. Таа нема тим за работа, нема пари, а нема ниту простории во кои ќе се смести. Од друга страна, пак, се очекува Уставниот суд да се произнесе по ...

Пратениците го изгласаа буџетот на Јанева

Точка - 02.11.2015

Пратениците во Собранието во понеделник, како што најави министерот за финансии, Зоран Ставрески го изгласаа буџетот којшто го предложи Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, во износ од милион евра за еден квартал од годината.

Зелено светло: Јанева ќе добие 1 милион евра за работа!

Фактор - 02.11.2015

Еден милион евра ќе добие специјалната обвинителка Катица Јанева за изведување на нејзината работа. Пратениците и собраниската комисија на денешната седница и дадоа Зелено светло за буџетот што таа го побара и истиот без образложение и реплики на ...

Со молчење!- пратениците ѝ го одобрија буџетот на Јанева

Локално - 02.11.2015

Пратениците денеска на пленарна седница ѝ го одобрија буџетот во висина од околу еден милион евра кој ѝ е потребен на специјалната обвинителка, Катица Јанева, за да почне со работа. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, кој е предлагач на ...

Пробиен првиот рок за истрагите, Јанева денеска требаше да стартува со работа

Локално - 02.11.2015

Пробиен уште еден рок. Според оперативниот план од денеска специјалната обвинителка Катица Јанева, требаше да стартува со работа.Во наредните 8 дена требаше да ги преземе предметите на кои ќе работи од обвинителство.

Јанева веќе требаше да почне со работа, што друго не е спроведено од договорот во Пржино?

еМагазин - 02.11.2015

Од денеска или поточно од 1 ноември, Специјалниот обвинител Катица Јанева, според нејзиниот оперативен план требаше да почне со работа, а во рок од осум дена требаше да ги преземе предметите на кои ќе работи од Обвинителство.

Пробиен уште еден рок, Јанева денеска требаше да почне со работа

Бриф - 02.11.2015

Од денеска специјалниот обвинител Катица Јанева, според нејзиниот оперативен план, требаше да почне со работа, а во рок од осум дена требаше да ги преземе предметите на кои ќе работи од обвинителство.

Пратениците со молк ѝ го одобрија буџетот на Јанева

Репортер - 02.11.2015

Пратениците денеска на пленарна седница ѝ го одобрија буџетот во висина од околу еден милион евра кој ѝ е потребен на специјалната обвинителка, Катица Јанева, за да почне со работа. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, кој е предлагач на ...

Собранието одобри: Обвинителството на Катица Јанева ќе добива над 17.000 евра дневно

Press24 - 02.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска го одобри буџетот на обвинителката Катица Јанева. Според планот кој таа го достави минатиот месец нејзината работа во наредните два месеци до крајот на годинава граѓаните ќе ги чини 63.420.428 денари или ...

Јанева доби 1 милион евра

еМагазин - 02.11.2015

Собранието на денешната седница го усвои буџетот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Пратениците, без расправа го одобрија буџетот во износ од околу еден милион евра на предлог на министерот за финансии Зоран Ставрески.

Пратениците го изгласаа буџетот на Јанева

Макфакс - 02.11.2015

Пратениците во Собранието во понеделник, како што најави министерот за финансии, Зоран Ставрески го изгласаа буџетот којшто го предложи Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, во износ од милион евра за еден квартал од годината.

Собранието го одобри буџетот за специјалното овинителство

МРТ - 02.11.2015

Иако финансискиот план на Јанева е одобрен, специјалната обвинителка се уште чека на докомплетирање на нејзиниот тим од 14 обвинители... Без расправа, пратениците едногласно го одобрија буџетот на специјалната обвинителка Катица Јанева во износ од ...

Пратениците го изгласаа буџетот на Јанева – за нејзиниот тимот не коментираат!

Репортер - 02.11.2015

Парламентот денеска го изгласа буџетот на специјалното јавно обвинителство и одобри еден милион евра за потребите на оваа институција до крајот на годината, иако се уште не може да се каже дека обвинителството почна со работа.

Заев во свој стил - бара, па бега од избори

Вечер Прес - 02.11.2015

Според оперативниот план, специјалната јавна обвинителка вчера требаше да почне со работа, а во рок од осум дена треба да ги преземе предметите на кои ќе работи од обвинителство. Јанева не одговори на нашето прашање дали и кога ќе почне со работа, и ...

Договор ќе има до 5 ноември, Јанева ќе ги добие и другите седум обвинители?

Дневник - 02.11.2015

До петок ќе има договор меѓу партиите за најспорното прашање кое ги закочи преговорите: надлежностите на првиот човек на Министерството за внатрешни работи, дознава „Дневник“ неофицијално од извори во опозицијата присутни на преговорите.

Пратениците и' го одобрија буџетот на Јанева

Канал 77 - 02.11.2015

Пратениците денеска на пленарна седница ѝ го одобрија буџетот во висина од околу еден милион евра кој ѝ е потребен на специјалната обвинителка, Катица Јанева, за да почне со работа. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, кој е предлагач на ...