TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечерва на полноќ погледнете кон небото и замислете желба – се отвара небото на Богојавленската ноќ

МК News - 18.01.2015

Според преданието, во Богојавленската ноќ се отвора небото и се верува дека секоја желба може да се исполни. Точно на полноќ треба да се погледне во него и да се замисли желба, која каква и да е мора да биде јасна.

Охрид подготвен за Водици

Алфа - 18.01.2015

За големиот христијански празник Богојавление Водици, сите патишта водат кон македонската духовна престолнина, Охрид. За големиот христијански празник Богојавление Водици, сите патишта водат кон македонската духовна престолнина, Охрид.

Осветување на водите во тетовско

Сител - 18.01.2015

Традицијата на спуштање на светен крст, на Водокрст, ден пред Водици, кога се осветени водите на реката Јордан, во Тетово се одбележува во црквата Света Богородица. По крстот се фрлаа тројца 4-ца млади верници, а најсреќен беше 20 годишниот Димитар ...

Во кичевско има 147 водичарски кумови

Н.Македонија - 18.01.2015

Традиционално за големиот верски празник Богојавление (Водици), во црковниот храм „Св. Петар и Павле“ во Кичево, рано утринава се служеше утринска богослужба со часови, а беше извршен и голем богојавленски водосвет - Со децении наназад за големиот ...

На полноќ погледнете кон небото и посакајте желба

Вечер Прес - 18.01.2015

Според верувањето, Богојавление - јавувањето или објава на Бога, се случува во глувото доба на предвечерието на празникот Богојавление, кога ќе дојде моментот кога се отвора небото и кога се вкрстуваат ветовите кои дуваат во зима и оние кои дуваат ...

Водокрст одбележан во Тетовско

Н.Македонија - 18.01.2015

Во Тетовско Богојавленските празници започнаа денес на Водокрст, ден пред Водици кога се извршило осветување на водите на реката Јордан каде е крстен Свети Јован Крстител. Традиционално во православниот црква Света Богородица во Тетово по повод ...

ЗА МНОГУ ГОДИНИ ВОДОКРСТ: На тој што ќе му се отвори небото, ќе му биде исполнета желба!

Sky - 18.01.2015

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го слават Светиот свештеномаченик Теопемт и маченикот Теона и Водокрст. Овој празник претходи на утрешниот голем празник Водици и Св Јован кој се празнува задутре.

Охрид подготвен за Богојавленскиот водосвет 2015

Вечер Прес - 18.01.2015

Охрид и централното градско подрачје подготвени за главниот настан во рамки на годинешното одбележување на Богојавленските празници – Водици 2015, осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Чесниот крст во Езерото.

Денеска е строг пост – се слави Водокрст

Фактор - 18.01.2015

На 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива лековита моќ. Празникот е востановен во спомен на некогашните обичаи кои се изведувале ...

Богојавленскиот водосвет на Охридското Езеро започнува во 10 часот

OhridNews - 18.01.2018

Денеска е Водокрст, строг пост – водопост. По тој повод утрово имаше света златоустова литургија во сите парохиски цркви во Охрид. На 19 јануари, недела, на празникот Богојавление – Водици, ќе има света архиерејска златоустова литургија во црквата ...

НАРОДНИ ВЕРУВАЊА ЗА ВОДОКРСТ: Еве што денес би требало да направите во својот дом!

Пулс24 - 18.01.2015

На денешен ден се пости за добро здравје. Според народните обичаи во некои делови, на Водокрст треба да се исперат алиштата и да се исчисти куќата. Православната црква и верниците денеска го одбележуваат Свети Теопемпт и Теона, празник кој кај ...

И годинава ќе има крводарителска акција и групно крштевање за Водици

OhridNews - 18.01.2015

Традиционалната крводарителска акција, што по повод празникот Богојавление - Водици ја организира Црвениот крст од Охрид, годинава ќе се одржи во студентскиот дом „Никола Карев“. Крводарителска акција за Водици во Охрид има од 2005 година.

Денес е Богојавление - Водици

Вечер Прес - 18.01.2015

Во библиска Палестина, на денот 19 јануари, на денот Богојавление (кога Бог се јави), Божјиот Син влегол во Јордановите води. Свети Јован Крстител го крштевал. Во спомен на крштевањето на Господ Исус Христос и објавувањето на Светата Троица, се ...

Во Богојавленската ноќ се отвора небото и се верува дека секоја желба може да се исполни

Република - 18.01.2015

Според преданието, во Богојавленската ноќ се отвора небото и се верува дека секоја желба може да се исполни. Точно на полноќ треба да се погледне во него и да се замисли желба, која каква и да е мора да биде јасна.

Во Охрид се е подготвено за Богојавленскиот водосвет 2015

Канал5 - 18.01.2015

Охрид и централното градско подрачје подготвени за главниот настан во рамки на годинешното одбележување на Богојавленските празници – Водици 2015, осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Чесниот крст во Езерото.

Традиционалната крводарителска акција ќе се одржи во студентскиот дом

OhridNews - 17.01.2015

Традиционалната крводарителска акција, што по повод празникот Богојавление - Водици ја организира Црвениот крст од Охрид, годинава ќе се одржи во студентскиот дом „Никола Карев“. Крводарителска акција за Водици во Охрид има од 2005 година.

Во Охрид почнува празнувањето на Богојавленските празници 2015

Алфа - 16.01.2015

Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот вечерва во Охрид започнува официјалната програма по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици. Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот ...

Претседателот на собрание, министри, дипломати и странски телевизии во Охрид за Водици

OhridNews - 17.01.2015

Бројни гости ќе присуствуваат на одбележувањето на празникот Богојавление - Водици во Охрид. Присуство до сега најавиле претседателот на македонското Собрание Трајко Велјаноски, министерот за одбрана Зоран Јолевски и претставници на дипломатскиот ...

Охрид1: Црквата и народот да го преземат организирањето на Водици во Охрид

Либертас - 16.01.2015

Се повеќе граѓани на социјалните мрежи, преку писма до медиумите, но и до институциите и МПЦ – ОА бараат Православната црква во Охрид, поточно Дебарско Кичевската епархија заедно со православниот народ да го превземат организирањето на активностите ...

Во недела Богојављение – Водици, владиката Тимотеј во Австралија

Sky - 16.01.2015

Годинешните кумови на манифестацијата Богојављение-Водици, српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ и македонскиот бизнисмен Зоран Милески, ќе го примат кумството точно напладне во црквата „Св.Никола-Геракомија“.

Во Охрид почна празнувањето на Водици

Сител - 16.01.2015

Од денеска со целовечерен концерт на неколку културно уметнички друштва започнува прославата за Водици. Започнува празнувањето по повод големиот христијански празник Богојавление Водици во Охрид.

Голем богојавленски водосвет и фрлање крст во кумановските храмови

Кумановски м. - 16.01.2015

Во пресрет на големиот христијански празник Богојавление, Кумановско – осоговската епархија ги информира своите верници дека во недела /18 јануари/, по повод празникот Водокрст, во храмот ”Свети Никола”, со почеток во 8:30 часот, ќе се одржи ...

Замислете си желба точно на полноќ: утре е Богојавление

Убавина и Здравје - 18.01.2015

Според преданието, ноќта спроти Богојавление или Водици се отвора небото и се верува дека секоја желба може да се исполни. Точно на полноќ треба да се погледне во небото и да се замисли желба, која каква и да е – мора да биде јасна.

Обичаи за богојвавление – Водици

МК News - 18.01.2015

Имено според верувањата, точно на полноќ, ноќта, се отварало небото и на сите што будни ќе го дочекаат празникот, Бог ќе му ги исполни желбите. Тој час и водите за миг престанувале да течат и биле лековите.

Во Охрид се е подготвено за Богојавление

Курир - 18.01.2015

Охрид и централното градско подрачје подготвени за главниот настан во рамки на годинешното одбележување на Богојавленските празници – Водици 2015, осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Чесниот крст во Езерото, пренесува МИА.

Денеска е строг пост – се слави Водокрст

Вечер Прес - 18.01.2015

Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот.Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива лековита моќ На 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот.

Во Охрид почнува празнувањето на Богојавленските празници 2015

Press24 - 16.01.2015

Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот вечерва во Охрид започнува официјалната програма по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, што ја организираат општинската власт и Здруженето за афирмација на ...

Во недела Богојављение – Водици, владиката Тимотеј во Австралија

А1 On - 17.01.2015

Годинешните кумови на манифестацијата Богојављение-Водици, српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ и македонскиот бизнисмен Зоран Милески, ќе го примат кумството точно напладне во црквата „Св.Никола-Геракомија“.

Во Богојавленската ноќ се отвора небото и се верува дека секоја желба може да се исполни

Вистина.мк - 18.01.2015

Според преданието, во Богојавленската ноќ се отвора небото и се верува дека секоја желба може да се исполни. Точно на полноќ треба да се погледне во него и да се замисли желба, која каква и да е мора да биде јасна.

На полноќ погледнете кон небото и посакајте желба

Курир - 18.01.2015

Според верувањето, Богојавление - јавувањето или објава на Бога, се случува во глувото доба на предвечерието на празникот Богојавление, кога ќе дојде моментот кога се отвора небото и кога се вкрстуваат ветовите кои дуваат во зима и оние кои дуваат ...

Во Охрид почнува празнувањето на Богојавленските празници 2015

Канал5 - 16.01.2015

Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот вечерва во Охрид започнува официјалната програма по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, што ја организираат општинската власт и Здруженето за афирмација на ...

Отворете го прозорецот и замислете желба-вечерва е Богојавленска ноќ

А1 On - 18.01.2015

Вечерта пред Водици е позната како Богојавленска ноќ. Според преданието, се отвора небото и се верува дека секоја желба може да се исполни. Точно на полноќ треба да се погледне во него и да се замисли желба, но таа да биде јасна.

Охрид подготвен за Водици

Телеграф - 18.01.2015

Оваа година за разлика од претходните крстот ќе се фрла во осветените езерски води од најистурениот дел на Градското пристаниште, а за безбедноста на верниците што ќе влезат во вода ќе бидат ангажирани 10 спасувачки екипи на Црвениот крст Охрид е ...

Денеска е строг пост - Македонците го празнуваат Водокрст

Press24 - 18.01.2015

На 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива лековита моќ. Празникот е востановен во спомен на некогашните обичаи кои се изведувале ...

Во Охрид почнува празнувањето на Богојавленските празници 2015

Република - 16.01.2015

Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот вечерва во Охрид започнува официјалната програма по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, што ја организираат општинската власт и Здруженето за афирмација на ...

Во Охрид се е подготвено за Богојавление

Press24 - 18.01.2015

Охрид и централното градско подрачје подготвени за главниот настан во рамки на годинешното одбележување на Богојавленските празници – Водици 2015, осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Чесниот крст во Езерото, пренесува МИА.

Во Охрид почнува празнувањето на Богојавленските празници 2015

Lider - 16.01.2015

Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот вечерва во Охрид започнува официјалната програма по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, што ја организираат општинската власт и Здруженето за афирмација на ...

Во Охрид се е подготвено за Богојавленскиот водосвет 2015

Република - 18.01.2015

Охрид и централното градско подрачје подготвени за главниот настан во рамки на годинешното одбележување на Богојавленските празници – Водици 2015, осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Чесниот крст во Езерото.

Во Охрид се е подготвено за Богојавленскиот водосвет 2015

Lider - 18.01.2015

Охрид и централното градско подрачје се подготвени за главниот настан во рамки на годинешното одбележување на Богојавленските празници – Водици 2015, осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Чесниот крст во Езерото.

Во Охрид почнува празнувањето на Богојавленските празници 2015

Сител - 16.01.2015

Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот вечерва во Охрид започнува официјалната програма по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, што ја организираат општинската власт и Здруженето за афирмација на ...

Охриѓани подготвени за Водици

Нетпрес - 18.01.2015

Охрид и централното градско подрачје подготвени за главниот настан во рамки на годинешното одбележување на Богојавленските празници – Водици 2015, осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Чесниот крст во Езерото, пренесува МИА.

Охрид со богата понуда за Водици

Курир - 16.01.2015

Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот вечерва во Охрид започнува официјалната програма по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици. Организацијата е од страна на општинската власт и Здруженето за ...

Во Охрид почнува празнувањето

Вечер Прес - 16.01.2015

Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот вечерва во Охрид започнува официјалната програма по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, што ја организираат општинската власт и Здруженето за афирмација на ...

Охрид за Водици – Еве што се ќе се случува

МК News - 17.01.2015

Со целовечерен концерт на сите културно-уметнички друштва од градот вечерва во Охрид започнува официјалната програма по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици. Организацијата е од страна на општинската власт и Здруженето за ...