TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преговорите за ослободување на израелскиот војник пред неуспех

А1 - 02.07.2006

Посредничките напори за ослободување на киднапираниот израелски војник што веќе една седмица во залошништво го држат палестинските милитанти не бележат напредок и се блиску до ќор-сокак, изјави денеска портпаролот на палестинскиот лидер Махмуд Абас.

Израел ја бомбардираше канцеларијата на Ханија

А1 - 02.07.2006

Израелски авиони изутрината ја бомбардираа канцеларијата на палестинскиот премиер Исмаил Ханија, при што три лица се ранети. Канцеларијата на Ханија во Газа Сити е целосно разурната и во пламен, а трите ранети лица се дел од неговото обезбедување.

Закани од оружени крила на Хамас за возвраќање на нападите од израелската армија

Канал5 - 02.07.2006

Оружено крило на Хамас денеска се закани дека ќе одговори на нападите на израелската армија во палестинските територии, пренесува МИА. Тел Авив, 2 јули (МИА) - Оружено крило на Хамас денеска се закани дека ќе одговори на нападите на израелската армија во палестинските територии, пренесува МИА.

Ситуацијата во Појасот Газа сложена, преговорите за ослободување на израелскиот војник пред неуспех

Канал5 - 02.07.2006

Посредничките напори за ослободување на киднапираниот израелски војник што веќе една седмица во заложништво го држат палестинските милитанти не бележат напредок и се блиску до ќор-сокак, изјави денеска портпаролот на палестинскиот лидер Махмуд Абас.

Израелската војска ја потврди смртта на седум свои војници

Макфакс - 02.07.2006

Ерусалим Израелската армија ја потврди смртта на седум свои војници, кои биле убиени во денешниот напад на Хезболах. Армиски извор појасни дека оваа бројка може да биде и поголема, а веста за бројот на израелските жртви првично беше соопштена од сателитската телевизија „Ал Џази“.

Израел ја бомбардираше канцеларијата на Ханија

Макфакс - 02.07.2006

Газа Сити Израелски авиони изутрината ја бомбардираа канцеларијата на палестинскиот премиер Исмаил Ханија, при што три лица се ранети. Канцеларијата на Ханија во Газа Сити е целосно разурната и во пламен, а трите ранети лица се дел од неговото обезбедување.

Петмина загинати во израелските воздушни напади

Макфакс - 02.07.2006

Газа Пет лица загинаа при израелски воздушен напад, во кој е гранатирана куќа на активист на Хамас, соопштија палестинските власти. Израелската војска свесно ја гранатирала куќата бидејќи „тоа е место за состанок на терористи, кои планирале напади врз Израел“, се вели во соопштението.

Израелски бродови гранатирале цели во јужен Либан

Макфакс - 02.07.2006

Саида Израелската воена морнарица попладнево ја гранатирала главната сообраќајница која го поврзува јужниот дел на Либан со остатокот на земјата, соопшти либанската полиција. Патот што ги поврзува местата Хаје и Мамарије, на 40 километри од Бејрут, онеспособена е за сообраќај со топовски оган од ...

ОН бара од Хезболах да ги ослободи израелските војници

Макфакс - 02.07.2006

Бејрут Специјалниот пратеник на Обединетите нации (ОН) во Либан, Геир Педерсен, побара од Хезболах да ги ослободи двајцата израелски војници. Целта на ваквото барање е „спречување на насилството во и онака напнатата ситуација на израелско - либанската граница“.

Судири меѓу израелските војници и Хамас во Појасот Газа

А1 - 01.07.2006

Во јужниот дел на Појасот Газа денеска дојде до оружени судири меѓу израелските војници и членови на палестинското движење Хамас. Тоа е првиот посериозен судир од почетокот на израелската операција за извлекување на киднапираниот израелски војник.

Израелските сили го разнесоа палестинското МВР

Време - 01.07.2006

ПРОДОЛЖУВААТ НАПАДИТЕ ВО ПОЈАСОТ ГАЗА Израелската армија вчера извршила триесетина воздушни напади во појасот Газа и ја разнела зградата на палестинското министерство за внатрешни работи. Во нападите бил убиен еден припадник на палестинската терористичка група Исламски џихад, јави новинската ...

Ниту Хамас ниту Израелците не сакаат преговори

Дневник - 01.07.2006

Палестинскиот премиер Исмаил Ханија побара од Израелците да ја запрат офанзивата врз Газа ако сакаат да го ослободат тенкистот Гилад Шалит, грабнат од палестински милитанти во неделата Палестинскиот премиер Исмаил Ханија побара од Израелците да ја запрат офанзивата врз Газа ако сакаат да го ...

Преговорите за ослободување на израелскиот војник се во ќорсокак

Канал5 - 01.07.2006

Преговорите со кои требаше да се стави крај на заложничката драма со киднапираниот израелски војник се во ќорсокак, изјави за АФП висок палестински претставник кој побара анонимност. Рамала, 1 јули (МИА) - Преговорите со кои требаше да се стави крај на заложничката драма со киднапираниот израелски ...

Нова мобилизација на резервисти во Израел

Макфакс - 01.07.2006

Ерусалим Мобилизација на илјадници воени резервисти е во тек за јакнење на силите на северната граница во Израел кон Либан. “Војската ги јакне силите кои се борат со Хезболах“, изјави неименуван висок претставник на војската, додавајќи дека бројот на повикани резервисти не преминува три илјади ...

Мешаал - Израелскиот војник е воен заробеник, ќе го поштедиме

Макфакс - 01.07.2006

Дамаск Лидерот на политичкото биро на палестинското радикално движење Хамас Халед Мешаал изјави, дека движењето ќе го поштеди животот на израелскиот војник, кој беше киднапиран кон крајот на јуни. "Сметаме, дека израелскиот војник е воен заробеник и нашите вредности не поттикнуваат да му го ...

Израел подготвува масовна мобилизација на резервистите

Макфакс - 01.07.2006

Ерусалим Израел може да ја прошири копнената офанзива врз Либан, поради што се подготвува масовна мобилизација на резервниот состав, изјави анонимен израелски генерал. Продолжувањето на нападите го подржува и израелскиот премиер Ехуд Олмерт, кој утринава најави дека “дејствијата против Хезболах ќе ...

Израел демантира дека го обновил прекинот на огнот

Макфакс - 01.07.2006

Ерусалим Израел изутрината ја демантираше либанската страна дека ги обновил воздушните напади, и покрај претходно објавениот 48 часовен прекин на огнот. Цел на привремениот прекин на нападите врз јужен Либан, е спроведување на истрага за неделното бомбардирање врз градот Кана во кое загинаа 54 ...

Израел не го почитува сопствениот прекин на огнот

Макфакс - 01.07.2006

Ерусалим Израел денеска ја прекрши сопствената одлука за 48 часовен прекин на огнот, извршувајќи нови авио напади во јужен Либан. Израелската авијација претпладнето нападна позиции на шиитското милитантно движење Хезболах во реонот на селото Тајбех, во јужен Либан, соопшти воен портпарол.

Германски и руски разузнавачи ќе ги ослободуваат израелските војници

Макфакс - 01.07.2006

Берлин Германската разузнавачка служба работи со руските колеги за да обезбеди ослободување на двајцата израелски војници што ги држи Хезболах. Ова денеска го пишува весникот „Берлинер цајтунг“, при тоа додавајќи дека германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер и неговиот руски ...

Њујорк: ООН бараат траен прекин на огнот во јужен Либан

Макфакс - 01.07.2006

Њујорк Траен прекин на огнот и насилствата во јужен Либан побара Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН). “Советот за безбедност е вознемирен од заканите за ескалација на насилството кое ќе доведе до продлабочување на хуманитарната криза, повикува на прекин на насилството и ја нагласува ...

Олмерт: Офанзивата ќе трае се додека цената не биде превисока

Макфакс - 01.07.2006

Ерусалим Израелската офанзива против Либан ќе трае се додека неговата “цена не биде превисока“, изјави израелскиот премиер Ехуд Олмерт. Тој, ваква оценка, дал во интервју за весникот “Марив“, без да посочи други детали. Бројот на жртви од најновите судири на Блискиот исток се повеќе се зголемува и ...

Израел нема да преговара за размена на заробеници со Хамас

Макфакс - 01.07.2006

Ерусалим Израел нема да преговара за размена на заробеници со исламистичкото движење Хамас на власт, повтори денеска министерот за интеграција на нови имигранти Зеев Боим. „Знам дека Египет прави напори, но нема да преговараме со Хамас ниту ќе ги ослободиме затворениците”, рече Боим на државното ...

Олмерт сака уште две седмици за израелската офанзива во јужен Либан

Макфакс - 01.07.2006

Ерусалим Израел има потреба од 10 до 14 дена, за да ја продолжи офанзивата против Хезбулах во Либан. Ова го изјави израелскиот премиер Ехуд Олмерт пред американскиот државен секретар Кондолиза Рајс. "Израел има потреба од 10 дени до две седмици", за да ја продолжи операцијата, ги пренесе зборовите ...

Повеќе милијарди долари се штетите од израелската офанзива во Либан

Макфакс - 01.07.2006

Бејрут Израелската офанзива врз Либан причинила штети кои надминуваат повеќе милијарди долари, но финансиската состојба на земјата се уште е стабилна, изјави либанскиот министер за финансии Џихад Азур. Според него, не е можно да се процени висината на штетите, бидејќи уривањата се случуваат секој ...

Русија бара прекин на огнот меѓу Хезболах и Израел

Макфакс - 01.07.2006

Москва Прекин на огнот меѓу Хезболах и Израел е првиот, клучен чекор кон решавање на блискоисточната криза, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. “Повикуваме на итен прекин на огнот, како прв чекор во решавање на кризата.

ООН бараат траен прекин на огнот во јужен Либан

Макфакс - 01.07.2006

Њујорк Траен прекин на огнот и насилствата во јужен Либан побара Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН). Во изјавата што во име на сите земји–членки на Советот ја прочита претседавачот за јули, претставникот на Франција Жан Марк Саблиер, се изразува “шокираност и болка поради нападот на ...

Продолжува израелската офанзива во Појасот Газа

Макфакс - 01.07.2006

Ерусалим Израелските лидери одобрија нова фаза од офанзивата во Газа, откако двете страни не покажаа флексибилност за окончување на крвавиот судир што започна со киднапирањето израелски војник кого палестинските милитанти 13 дена го држат во заложништво.

Буш: Ослободување на израелскиот војник - решение за кризата

Макфакс - 01.07.2006

Вашингтон Ослободувањето на киднапираниот израелски војник е клучот за решавање на кризата во Газа. Ова го изјави американскиот претседател Џорџ Буш во денешниот триесетминутен телефонски разговор со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган Состојбата во палестинските автономии се усложнува од ден на ...

Израел нападна повеќе цели во Појасот Газа

А1 - 30.06.2006

Израелската армија ноќеска со хеликоптери нападна повеќе цели во Појасот Газа, во настојување да го ослободи киднапираниот војник. Со воени хеликоптери е нападната и зградата, во која се наоѓа кабинетот на палестинскиот министер за внатрешни работи, при што избувнал пожар.

Хамас се согласи да го ослободи киднапираниот израелски војник

А1 - 30.06.2006

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, кој посредува меѓу Хамас и Израел, изјави дека радикалното палестинско движење се согласило да го ослободи киднапираниот израелски војник, но поставило услови кои Израел засега ги отфрла.

Израелците уапсија министри на Хамас, убиен заложник

Вест - 30.06.2006

ГАЗА, 30 јуни (Ројтерс) - Израел вчера уапси третина од палестинскиот кабинет, во акција против владата на чело со Хамас, додека се готвеше за воена офанзива во Газа за да ослободи војник киднапиран од милитантите. ГАЗА, 30 јуни (Ројтерс) - Израел вчера уапси третина од палестинскиот кабинет, во ...

Палестинците убија еден израелски заложник

Време - 30.06.2006

ВОЕНА КРИЗА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Палестински терористи вчера соопштија дека го застрелале грабнатиот Израелец Елиаху Ашери (18), по што израелската војска ја продолжи големата операција за ослободување на преостанатиот заложник - израелскиот војник Гилад Шалит.

Израелците ја уапсија речиси целата влада на Хамас

Утрински - 30.06.2006

Се зголемува притисокот да се ослободи грабнатиот израелски војник ГАЗА - Израел вчера во окупираниот Западен Брег уапси членови на кабинетот од редовите на Хамас додека се подготвува за опсежна воена офанзива во појасот Газа, зголемувајќи го на тој начин притисокот врз палестинските милитанти за ...

За еден грабнат војник, наполнија затвор со министри и со пратеници од Хамас

Дневник - 30.06.2006

Израелски војници упаднале во Рамалах и уапсиле 8 министри, 20 пратеници и триесетина други функционери од Хамас Израелските сили вчера изутрината приведоа осум министри и 20 пратеници од Хамас и не ја попуштија воената блокада на палестинскиот појас Газа, како притисок за да биде ослободен ...

Хамас се согласил да го врати израелскиот војник, но само под услови кои Израел не ги прифаќа

Канал5 - 30.06.2006

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, кој посредува меѓу Хамас и Израел, изјави дека радикалното палестинско движење се согласило да го ослободи киднапираниот израелски војник, но поставило услови кои Израел засега ги отфрла.

Уапсени 8 министри на Хамас

Вечер Прес - 30.06.2006

Израелската армија прексиноќа, во обемна операција во Појасот Газа , уапсила околу 30-тина функционери и претставници на Хамас од кои осум министри, како одговор на киднапирањето на израелски војник и убиството на еден еврејски доселеник .

Перец: Израел нема намера повторно да го окупира Појасот Газа

А1 - 29.06.2006

Израел нема никаква намера повторно да го окупира Појасот Газа, потврди денеска министерот за одбрана Амир Перец, по разгорувањето на офанзивата на израелската армија. Перец повтори дека офанзивата е со цел да се пронајде израелскиот војник Гилад Шалит, кој во неделата беше киднапиран на границата ...

Израелците уапсија осум министри од Хамас

А1 - 29.06.2006

Израелските сили изутрината уапсија осум министри и 20 парламентарци од движењето Хамас, со намера да го засилат притисокот за ослободување на грабнатиот војник. Ова го соопшти официјален претставник на палестинците. Израелската војска се уште официјално не ја потврди оваа вест.

Анан: Да не се дозволи ескалација на насилството во Газа

А1 - 29.06.2006

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Кофи Анан, ги повика Палестинците, Израелците и Сиријците да не дозволат ескалација на насилството предизвикано од киднапирањето на војникот. Тој имал разговори со палестинските и сириските лидери, обидувајќи се да помогне во ослободување на војникот и ...

Израелските трупи влегоа во Газа

Вест - 29.06.2006

ГАЗА, 29 јуни (Ројтерс) - Израелски тенкови поддржани од воени хеликоптери и артилерија вчера влегоа во Појасот Газа, вршејќи се поголем притисок врз палестинските милитанти да ослободат киднапиран војник. ГАЗА, 29 јуни (Ројтерс) - Израелски тенкови поддржани од воени хеликоптери и артилерија вчера ...

Израелците ја нападнаа Газа

Време - 29.06.2006

ПО КИДНАПИРАЊЕТО НА ИЗРАЕЛСКИОТ ВОЈНИК Израелските војници и тенкови вчераутро влегле во појасот Газа, а воени авиони на израелската армија бомбардирале три моста и електроцентрала во обид да ги спречат палестинските герилци да го префрлат ранетиот израелски војник што го киднапираа минатиот ...

Израелците тргнаа по својот војник во Газа

Дневник - 29.06.2006

Израелски тенкови навлегоа во палестинскиот регион Газа во акција за ослободување на војникот Гилан Шалит (19), кој го грабнаа палестински милитанти на воен пункт во неделата Израелски тенкови навлегоа во палестинскиот регион Газа во акција за ослободување на војникот Гилан Шалит (19), кој го ...

Израелците уапсија преку 60 функционери на Хамас

Канал5 - 29.06.2006

Израелската армија синоќа уапсила 64 министри, пратеници, градоначалници и други одговорни претставници на Хамас при обемна операција во Појасот Газа. Ерусалим, 29 јуни (МИА) - Израелската армија синоќа уапсила 64 министри, пратеници, градоначалници и други одговорни претставници на Хамас при ...

Перец тврди дека Израел не планира повторно да го окупира Појасот Газа

Канал5 - 29.06.2006

Израел нема никаква намера повторно да го окупира Појасот Газа, потврди денеска министерот за одбрана Амир Перец, по разгорувањето на офанзивата на израелската армија. Ерусалим, 29 јуни (МИА) - Израел нема никаква намера повторно да го окупира Појасот Газа, потврди денеска министерот за одбрана ...

Израелските сили влегоа во појасот Газа

А1 - 28.06.2006

Израелската Армија рано изутрина започна копнена офанзива во јужниот дел на појасот Газа, соопшти официјален претставник на армијата. Ваквата одлука е донесена откако посредниците оценија дека се многу мали шансите да биде ослободен израелскиот војник, кој беше уапсен во неделата од страна на ...

Хамас го призна Израел

Вест - 28.06.2006

ГАЗА, 28 јуни (Ројтерс) - Палестинскиот претседател Махмуд Абас и премиерот Исмаил Ханије постигнаа согласност околу манифестот во врска со борбата за превласт меѓу нивните сопернички групи. Политичкиот документ, составен од палестински затвореници во израелските затвори, имплицитно го признава ...

Израелски тенкови и пешадија ја опколија Газа

Вест - 28.06.2006

НИЗМИТ ХИЛ, Израел 28 јуни (Ројтерс) - Израелски тенкови и трупи се концентрираа близу до Газа за заканувачка офанзива против палестинските милитанти, откако владата рече дека ќе ги земе за мета лидерите на Хамас , доколку не се ослободи ниту еден ки НИЗМИТ ХИЛ, Израел 28 јуни (Ројтерс) - Израелски ...

Лесно можеме да киднапираме палестински министри

Време - 28.06.2006

СРПСКА ДИПЛОМАТИЈАЗАКАНА НА ИЗРАЕЛСКИТЕ ВЛАСТИ Ако почнеме со киднапирања, Израел без проблем може да влезе во појасот Газа и да грабне половина од министрите во палестинската влада, предупредил вчера Бенјамин Бен-Елиезер, израелски министер за инфраструктура.

Израелски тенкови подготвени за напад во Газа

Утрински - 28.06.2006

НИЗМИТ ХИЛ - Израелски тенкови и војници вчера се концентрираа во близина на Газа за спроведување на офанзивата против палестинските милитанти, чија цел, како што соопшти владата, ќе бидат лидерите на Хамас ако киднапираниот војник не биде ослободен.

Газа е отсечена од светот

Дневник - 28.06.2006

Израелците построија тенкови и војска, а палестински милитанти чекаат со пушки и рачни лансери на противтенковски ракети Израелски тенкови и војници се распоредија близу Газа и чекаат наредба за напад врз милитантите на палестинската територија ако движењето Хамас итно не го ослободи заробениот ...

Израелската војска навлезе во Појасот Газа

Канал5 - 28.06.2006

Израелските сили, кои утрово навлегоа во јужниот дел од Појасот Газа, претпладнево се распоредија на аеродромот во Рафах, соопштија палестински извори. Тел Авив, 28 јуни (МИА) - Израелските сили, кои утрово навлегоа во јужниот дел од Појасот Газа, претпладнево се распоредија на аеродромот во Рафах, ...

Израелската војска се распореди на границата со Појасот Газа

А1 - 27.06.2006

Десетици израелски тенкови поддржани од пешадија беа распоредени утрово на неколку стотини метри од границата со Појасот Газа. Распоредувањето се случи откако премиерот Ехуд Олмерт вчера нареди армијата да биде во состојба на готовност за голема операција за ослободување на киднапираниот израелски ...

Израел подготвува офанзива во Газа

Време - 27.06.2006

ПО ГРАБНУВАЊЕТО ВОЈНИК ВО НАПАДОТ ВО НЕДЕЛАТА Израелскиот премиер Ехуд Олмерт вчера и нареди на армијата да биде подготвена за голема воена операција во Газа, откако палестински герилци киднапираа израелски војник во нивниот голем напад во неделата. - Знаете дека ќе дојдеме до сите и до секаде.

Палестински екстремисти тврдат дека имаат хемиско оружје

Дневник - 27.06.2006

Палестинската екстремистичка група „Бригадите на мачениците на Ал Акса“ соопшти дека има хемиско и биолошко оружје и се закани дека ќе го употреби ако израелската армија навлезе во Појасот Газа, јави МИА. Групата прексиноќа објави декларација во која се вели дека изминативе три години членови на ...

Палестински екстремисти тврдат дека имаат хемиско и биолошко оружје

А1 - 26.06.2006

Палестинската екстремистичка група Бригадите на мачениците од Ал Акса соопшти дека поседува хемиско и биолошко оружје и се закани дека ќе го употреби ако израелската армија навлезе во Појасот Газа. Групата синоќа објави декларација во која се вели дека во последние три години членови на групата ...

Тешка борба кај Газа

Време - 26.06.2006

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Палестински вооружени групи вчера извршиле голем напад врз израелски граничен пункт кај областа Газа, при што биле убиени двајца израелски војници и најмалку двајца напаѓачи. Уште еден израелски војник се води како исчезнат и се претпоставува дека бил киднапиран од ...

Палестински милитанти убија двајца војници во напад во Израел

Вест - 26.06.2006

РАФАХ, Газа, 26 јуни (Ројтерс) - Палестинските милитанти вчера го изведоа својот прв смртоносен напад во Израел од Газа по израелското повлекување лани, при што убија двајца војници и киднапираа еден. Двајца од напаѓачите загинаа.

Палестински милитанти го нападнаа Израел

Утрински - 26.06.2006

Во првиот напад по минатогодишното израелско повлекување од Газа, убиени се двајца војници и двајцата напаѓачи РАФАХ - Палестински милитанти вчера од Газа го извршија првиот убиствен упад во Израел по минатогодишното израелско повлекување, при што убија двајца војници во нападот врз воен пункт во ...

Олмерт го обвини Хамас за нападот врз Израел

Дневник - 26.06.2006

Израел вчера остро реагираше на палестинскиот напад, кој се случи вчера изутрината врз воен пункт на израелска територија во близина на јужниот дел на Појасот Газа во кој загинаа најмалку тројца Палестинци и двајца израелски војници, јави МИА.

Палестински екстремисти тврдат дека имаат хемиско и биолошко оружје

Канал5 - 26.06.2006

Палестинската екстремистичка група Бригадите на мачениците од Ал Акса соопшти дека поседува хемиско и биолошко оружје и се закани дека ќе го употреби ако израелската армија навлезе во Појасот Газа Тел Авив, 26 јуни (МИА) - Палестинската екстремистичка група Бригадите на мачениците од Ал Акса ...