TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влези си гаќо право од тераса!

Утрински - 07.04.2012

Огнен Јанески Изминатата недела едноставно не можев да си верувам на ушите и на очите кога видов дека на телевизиите ударни најави беа колку мултимилардерот Карлос Слим бил воодушевен од сармите, ...

Лекциите од Слим

Дневник - 06.04.2012

Голем дел од македонските тајкуни деновиве се мошне нервозни. Не, не се работи за најавената лустрација која и нив треба да ги зафати.

ФОТО: Запознајте го Ѕинго Слим

Press24 - 05.04.2012

Мора да се согласите дека многу си личат. Пратеникот Љубисав Иванов Ѕинго и најбогатиот човек на светот Карлос ...

Слим: Меѓу првите на мапата на дигитален развој

Дневник - 04.04.2012

Најбогатиот човек Kарлос Слим предложил Македонија да биде прва меѓу неколкуте земји што ќе ги практикуваат препораките од Kомисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој, вели за „Дневник“ ...

Карлос Слим посака пак да дојде во Македонија

Утрински - 04.04.2012

Скромен и ненаметлив, најбогатиот човек на светот беше воодушевен од гостопримството, храната, убавините на Охрид Охрид - Дојде, ја виде Македонија и се воодушеви од нејзините природни убавини.

Најбогатиот човек во Македонија

Утрински - 04.04.2012

Ерол Ризаов Најбогатиот човек на светот – Мексиканецот Карлос Слим беше и си замина од Македонија. Не е баш „слим“ (вит), ама е со пријатна надворешност за човек што ја троши осмата деценија од ...

Руанда

Окно - 04.04.2012

Претседателот на Република Македонија се сретнал со претседателот на Република Руанда. Размениле искуства. Околу широкопојасниот интернет.

Лидери сме во користењето на интернетот во регионот

Дневник - 03.04.2012

Македонија е еден од лидерите во регионот во поглед на електронските комуникации според статистиката на „Евростат“. Ова го истакна премиерот Никола Груевски во своето обраќање на Kонференцијата за ...

Карлос Слим издвои време за убавините на Охрид

Дневник - 03.04.2012

И покрај набиената агенда и бројните обврски во рамки на Комисијата за широкопојасен интерент, Најбогатиот човек на светот Карлос Слим, доцна попладнево се одлучи да оди на една мала прошетка низ ...

Слим си замина, надежта за нови инвеститори остана

Deutsche Welle - 03.04.2012

Доаѓањето на мултимилјардерот Карлос Слим ги подгреа надежите за нови странски инвестиции во Македонија. Парите нема да стигнат преку ноќ.

Со широкопојасен интернет до подобар бизнис

Утрински - 03.04.2012

Според бизнисменот Карлос Слим, широкопојасниот интернет ќе им помогне на малите претпријатија да отворат нови работни места Охрид - Информатичките и комуникациските технологии се основата на ...

Македонија и Карлос Слим

Утрински - 03.04.2012

Соња Маџовска Карлос Слим веќе неколку денови е првокласна вест во Македонија. Владата максимално ја искористи посетата на мексиканскиот милијардер за да му ги претстави инвестициски проекти кои ...

Слим замина, ќе биде ли Македонија првата земја од Европа во која ќе инвестира?

МРТ - 03.04.2012

Карлос Слим замина од Македонија. Земја за која рече дека го воодушевила со своите убавини, со гостопримството, со историјата. Многумина ги изненади со својата едноставност и спонтаност.

Слим: “Би сакал што поскоро да се вратам тука“

Press24 - 03.04.2012

Воодушевен сум од убавините на регионот, гостопримливоста на македонскиот народ насекаде каде имав можност да остварам контакти во овој навистина кус временски период, изјави мексиканскиот бизнисмен ...

Владата доби пофалби од Слим, но и надеж за инвестиции

Inpress - 03.04.2012

Охрид, 3. април 2012 (ИНПРЕС) Ќе има ли Македонија корист од посетата на најбогатиот човек на светот Карлос Слим. Експертите задоволни но и со надеж дека странските инвестиции допрва ќе стигнат.

Најбогатиот човек бил трипати клинички мртов

Inpress - 03.04.2012

Лондон, 3. април 2012 (ИНПРЕС) Мексиканскиот магнат Карлос Слим, најбогатиот човек на светот според бизнис магазинот „Форбс“, три пати се враќал од мртвите во октомври 1997 година додека бил на ...

Слим гледа развој на бизнисот преку Интернетот

Н.Македонија - 03.04.2012

Откако завчера се виде со државниот врв и ги разгледа инвестициските можности на Македонија, најбогатиот човек на светот Карлос Слим вчера во Охрид појасно ги откри своите идеи и интереси.

Охридската убавина ги „деконцентрира“ ИТ-менаџерите

Н.Македонија - 03.04.2012

На масите поставени во четириаголна форма седат 26 луѓе. Од нив, само два-тројца не носат очила. Технологијата отсекогаш си ја поврзувал со очилата КОНФЕРЕНЦИЈА НА КОМИСИЈАТА ЗА ШИРОКОПОЈАСЕН ...

Слим воодушевен од гостопримливоста

Идивиди - 03.04.2012

на македонскиот народ, убавините на регионот Охрид, 2 април 2012 (МИА) - Воодушевен сум од убавините на регионот, гостопримливоста на македонскиот народ насекаде каде имав можност да остварам ...

Карлос Слим со убави впечатоци за Македонија, aјварот И виното

Телма - 02.04.2012

И покрај набиената агенда и бројните обврски во рамки на Комисијата за широкопојасен интерент и дигителен развој, најбогатиот човек на светот Карлос Слим, доцна попладнево се одлучи да оди на една ...

Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци

Утрински - 02.04.2012

Министерот Ивановски пред Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој во Охрид, ги презентираше проектите на Владата Проектот на Владата на Република Македонија за поставување ...

Претседателот Иванов се сретна со Карлос Слим

Дневник - 02.04.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Охрид се сретна со Карлос Слим, ко-претседавач на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој и еден од најеминентните ...

Енергетиката и градежништвото на масата пред Слим

Дневник - 02.04.2012

Најголем интерес тој искажал за неколку проекти од областа на рударството, енергетиката и приватизацијата на државните компании Вардарска долина, Сончев град, касарната „Илинден“, Охрид, Преспа и ...

Карлос Слим го виде Скопје

Утрински - 02.04.2012

Мексиканскиот милијардер вчера го посети Музејот на ВМРО, Спомен- куќата на Мајка Тереза, ручаше во „Стоун бриџ“, па замина за Охрид Мексиканскиот милијардер Карлос Слим го виде Скопје, а најмногу ...

Во Охрид презентирана интернет стратегијата на Владата

Дневник - 02.04.2012

Проектот за поставување на 680 интернет киосци во македонските рурални средини, кој Владата на Република Македонија, го отпочна во 2010 година, ќе биде презентиран пред Комисијата за широкопојасен ...

Карлос Слим и светската ИТ- елита во Охрид

Deutsche Welle - 02.04.2012

Денеска (02.04) во Охрид ќе се одржи состанокот на меѓународната Комисија за широкопојасен интернет и дигитален развој со која ќе претседава мексиканскиот бизнисмен Карлос Слим.

Петти состанок на Комисијата за широкопојасен интернет – Охрид прв пат домаќин

Канал5 - 02.04.2012

Започна петтиот состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој, што за прв пат се одржува во Охрид.

Челниците на најголемите ИТ компании на конференција во Охрид

Дневник - 02.04.2012

Информациските технологии се основата на модерниот развој. Ги развиваат нашите можности, помагаат во општиот развој и достапноста до информациите, ги скратуваат трошоците во средства и време и ...

ФОТО: Охрид домаќин на најбогатиот човек на светот

Дневник - 02.04.2012

ФОТО: Маја Златевска За прв пат досега во посета на Македонија е претседателот на Република Руанда, но и најбогатиот човек на светот Карлос Слим, како и многу други високо рангирани личности од ...

Охрид домаќин на состанокот на првите луѓе на моќни ит - компании

Телма - 02.04.2012

Во Охрид утрово започна Петтиот состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој со која копредседавачи се претседателот на Руанда Пол Кагаме и мексиканскиот телекомуникациски ...

Слим: Нашата цел се намалени цени и подобар пристап до широкопојасен интернет

Канал5 - 02.04.2012

Во 2011 година 55 отсто од македонските домаќинства имале интернет во своите домови, односно 9 проценти повеќе од претходната година.

Во Охрид, Карлос Слим ќе претседава со меѓународната Комисија за широкопојасен интернет

24 Вести - 02.04.2012

Мексиканскиот бизнисмен и телекомуникациски гигант Карлос Слим, ќе претседава со меѓународната Комисија за широкопојасен интернет и дигитален развој, која денеска ќе оддржи состанок во Охрид.

Македонскиот проект за интернет-киосци е пример за развој

Дневник - 02.04.2012

Проектот на Владата на Република Македонија за поставување интернет-киосци во руралните средини ќе биде дел од глобалната агенда на Меѓународната комисија за широкопојасен интернет, како позитивен ...

Големината и едноставноста на Карлос Слим

Канал5 - 02.04.2012

Претседателските апартмани во Инекс Горица биле пополнети, но најбогатиот човек на светот немал поплаки што бил сместен во поскромен апартман.Иако во петокот на берзите ширум светот изгуби околу две ...

Широкопојасниот интернет - виза за иднината

Deutsche Welle - 02.04.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски во Охрид го отвори петтиот состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој формирана од Меѓународната телекомоникациска заедница и УНЕСКО.

Слим во музејот на Мајка Тереза: Jа почувствував големата љубов кон човештвото

Канал5 - 02.04.2012

Карлос Слим се поклони пред делото на Мајка Тереза. Оваа фотографија е направена додека се потпишувал во книгата на впечатоци во Спомен куќата на Мајка Тереза.

Карлос Слим презадоволен од гостопримството во Македонија

Канал5 - 02.04.2012

Карлос Слим додека се насладуваше со чоколадни македонски бонбони на пресот призна дека е презадоволен од пречекот на домаќините.

Охрид домаќин на меѓународна конференција за ширакопојасен интернет

Макфакс - 02.04.2012

Македонскиот туристички бисер Охрид денеска е домаќин на водечките светски експерти од областа на широкопојасниот интернет.

Владата ќе отвори 680 интернет-киосци

МКД - 02.04.2012

Проектот за поставување 680 интернет-киосци во македонските рурални средини ќе биде презентиран на седница на Комисијата за широкопојасен Интернет и дигитален развој што денеска ќе се одржи во Охрид.

Најбогатиот на светот претседава со конференцијата за дигитален развој и интернет во Охрид

+инфо - 02.04.2012

Во Охрид денеска ќе се одржи состанокот на меѓународната Комисија за широкопојасен интернет и дигитален развој со која ќе претседава мексиканскиот бизнисмен Карлос Слим.

Иванов се сретна со Карлос Слим

Таратур - 02.04.2012

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во Охрид се сретна со Карлос Слим, ко-претседавач на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој и еден од најеминентните бизнисмени на глобално ниво.

Слим - Широкопојасниот интернет е базична инфраструктура за остварување на целите на Светската агенда за развој

Inpress - 02.04.2012

Охрид, 2. април 2012 (ИНПРЕС) Промовирањето на широкопојасниот интернет како светска агенда ќе им помогне на малите и средните претпријатија да отворат нови работни места, да ги прошират своите ...

Иваноски - Со интернет киосците во руралните средини влегуваме во книгата на ОН со успешните приказни

Таратур - 02.04.2012

Министерот за информатичко општество и администрација во Владата на Република Македонија Иво Ивановски денеска во Охрид оствари средба со сенаторот Стивен Конрој, министер за широкопојасен интернет, ...

Комисија за широкопојасен интернет во Охрид

Алфа - 02.04.2012

Премиерот Груевски во Охрид го отвори состанокот на Комисијата за широкопојасен интернет која за прв пат се одржува во Македонија.

Гостите во Охрид ’тежат’ цели 400 милијарди долари

Нетпрес - 02.04.2012

Околу педесетина гости од триесетина светски инситуции, организации и компании, меѓу кои и од американската компанија “Циско“, шпанската “Телефоника“ и шведската “Ериксон“ се дел од состанокот на ...

Првите луѓе на најголемите ИТ компании во светот на конференција во Охрид

МРТ - 02.04.2012

Информациските технологии се основата на модерниот развој. Ги развиваат нашите можности, помагаат во општиот развој и достапноста до информациите, ги скратуваат трошоците во средства и време и ...

Охрид домаќин на меѓународна конференција за ширакопојасен интернет

Кајгана - 02.04.2012

Македонскиот туристички бисер Охрид денеска е домаќин на водечките светски експерти од областа на широкопојасниот интернет.

Широкопојасниот интернет ќе го промени начинот на живеење

Р.С.Европа - 02.04.2012

Во Охрид денеска се одржува петтата конференција за широкопојасен интернет и дигитален развој. Најголемо внимание предизвика доаѓањето на мексиканскиот мултимилијардер Карлос Слим.

Првите луѓе на најголемите ИТ компании во светот на конференција во Охрид

Сител - 02.04.2012

Информациските технологии се основата на модерниот развој. Ги развиваат нашите можности, помагаат во општиот развој и достапноста до информациите, ги скратуваат трошоците во средства и време и ...

Започна конференцијата на најголемите ИТ компании

Курир - 02.04.2012

Денес во Охрид започна конференцијата посеветена на широкопојасниот интернет, на која што учествуваат првите луѓе на најголемите ИТ компании, премиерот Никола Груевски како и најбогатиот човек на ...

Граѓаните бараат владата почесто да носи странски богаташи

Окно - 02.04.2012

Исчистени улици, отстранети контејнери и возила од коловозите и тротоарите, засилено полициско обезбедување. Вака изгледаше Охрид непосредно пред доаѓањето на најбогатиот човек на светот, ...

Македонија позитивен пример во развојот на широкопојасниот интернет

Макфакс - 02.04.2012

Дел од проектите на македонската влада за развој на информатичкото општество ќе бидат ставени на агендата на Меѓународната комисија за широкопојасен интернет, пренесува интернет весникот „Ohridnews“.

Широкопојасниот Интернет го забрзува и економскиот развој

МКД - 02.04.2012

Широкопојасниот Интернет им помага на малите и на средните претпријатија да ја подобрат продуктивноста преку нови услуги, изјави денеска милијардерот Карлос Слим на Конференцијата на комисијата за ...

Со информатика против бирократија

Р.С.Европа - 02.04.2012

Развојот на информатичко општество е важен, затоа што се соочуваме со големи предизивици, како стареење, климатски промени, граѓаните бараат подобри услуги, додека бизнисот помалку бирократија, рече ...

Карлос Слим нема да го види Охрид

МКД - 02.04.2012

Kарлос Слим нема да има можност да ги види убавините на Охрид поради густиот распоред на Конференцијата за широкопојасен Интернет што се одржува во хотелот Инекс Горица.

Слим: Широкопојасниот Интернет е светска агенда за развој

Глас на Америка - 02.04.2012

Ќе помогне на идните бизниси - носители на светскиот економски развој, рече најбогатиот човек на светот во Охрид. Промоцијата на широкопојасниот Интернет е базична инфраструктура за остварување на ...

Охрид со пастрмка го пречека најбогатиот човек на планетава

Inpress - 02.04.2012

Охрид, 2. април 2012 (ИНПРЕС) Охрид го пречека најбогатиот човек на светот Карлос Слим со охридска пастрмка. Мексиканскиот тајкун синоќа го вкусил охридскиот специјалитет веднаш штом пристигнал во ...

Слим не го видe Охрид, но проба пастрмка

Макфакс - 02.04.2012

Охридска пастрмка, македонски ајвар и малиџано, му било послужено за вечера на најбогатиот човек на Светот, Карлос Слим, во хотелот Инекс Горица, јави Охридњуз.

Груевски: Развојот на ИКТ е на листата на приоритети на Владата

Нетпрес - 02.04.2012

Развојот на информатичките и комуникациските технологии се наоѓа во листата со приоритети на Владата на Република Македонија, истакна премиерот Никола Груевски во обраќањето пред учесниците на 5.

Иванов се сретна со Карлос Слим

Курир - 02.04.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вчера во Охрид се сретна со Карлос Слим, ко-претседавач на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој и еден од најеминентните ...

Меѓународна конференција на ИТ во Охрид

Алфа - 02.04.2012

Состанокот на Комисијата за широкопојасен интернет која за прв пат се одржува во Македонија, на охридскиот брег - го отвори Премиерот Никола Груевски.

Проектот за интернет-киосци во руралните средини е добар пример

МРТ - 02.04.2012

Проектот на Владата на Република Македонија за поставување интернет-киосци во руралните средини ќе биде дел од глобалната агенда на Меѓународната комисија за широкопојасен интернет, како позитивен ...

Започна работата на Комисијата за широкопојасен интернет на ОН во Охрид

+инфо - 02.04.2012

Информациските технологии се основата на модерниот развој. Ги развиваат нашите можности, помагаат во општиот развој и достапноста до информациите, ги скратуваат трошоците во средства и време и ...

Карлос Слим не се однесувал како најбогатиот човек на светот и си каснал пастрмка и ајварче

+инфо - 02.04.2012

Во охридскиот хотел „Инекс Горица“ најбогатиот човек на светот ноќевал во апартманот „Јуниор“, а на вечерата вчера му била послужена охридска пастрмка со неколку македонски специјалитети, како ајвар ...

Слим со пофалби за македонската Влада

Курир - 02.04.2012

Скромен, доблесен, народен и љубезен човек. Вака сите оние кои го сретнаа деновиве го опишаа најбогатиот човек на светот Карлос Слим.

Светската ИТ-елита во Охрид- конференцијата во тек

Press24 - 02.04.2012

Информациските технологии се основата на модерниот развој. Ги развиваат нашите можности, помагаат во општиот развој и достапноста до информациите, ги скратуваат трошоците во средства и време и ...

Ќе се поставуваат интернет киосци во македонските села

+инфо - 02.04.2012

Проектот за поставување интернет-киосци во селата ќе биде дел од глобалната агенда на Меѓународната комисија за широкопојасен интернет како позитивен пример за развој на информатичкото општество.

Селата ќе добијат интернет- киосци - позитивен пример за развој на информатичко општество

Press24 - 02.04.2012

Проектот на Владата на Република Македонија за поставување интернет-киосци во руралните средини ќе биде дел од глобалната агенда на Меѓународната комисија за широкопојасен интернет, како позитивен ...

Карлос Слим воодушевен од гостопримливоста на македонскиот народ

Курир - 02.04.2012

Воодушевен сум од убавините на регионот, гостопримливоста на македонскиот народ насекаде каде имав можност да остварам контакти во овој навистина кус временски период, изјави мексиканскиот бизнисмен ...

Карлос Слим најавува повторна посета во Р.М.

Сител - 02.04.2012

Воодушевен сум од убавините на регионот, гостопримливоста на македонскиот народ насекаде каде имав можност да остварам контакти во овој навистина кус временски период, изјави мексиканскиот бизнисмен ...

Иванов се сретна со Карлос Слим

Нетпрес - 02.04.2012

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во Охрид се сретна со Карлос Слим, ко-претседавач на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој и еден од најеминентните бизнисмени на глобално ниво.

Груевски и Слим на конференција во Охрид

Курир - 02.04.2012

Охрид денеска ќе биде домаќин на состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој формирана од Меѓународната телекомоникациска заедница и УНЕСКО, со која ќе претседава ...

Меѓународна конференција за широкопојасен интернет и дигитален развој

МРТ - 02.04.2012

Охрид денеска ќе биде домаќин на состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој формирана од Меѓународната телекомоникациска заедница и УНЕСКО, со која ќе претседава ...

Меѓународна конференција за широкопојасен интернет и дигитален развој во Охрид

Сител - 02.04.2012

Охрид денеска ќе биде домаќин на состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој формирана од Меѓународната телекомоникациска заедница и УНЕСКО, со која ќе претседава ...

Охрид - Меѓународна конференција за широкопојасен интернет

Р.С.Европа - 02.04.2012

Охрид денеска ќе биде домаќин на состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој формирана од Меѓународната телекомоникациска заедница и УНЕСКО, со која ќе претседава ...

Меѓународна ИТ конференција во Охрид

Inpress - 02.04.2012

Скопје, 2. април 2012 (ИНПРЕС) Охрид денеска ќе биде домаќин на петтиот по ред состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој.

Почнува состанокот на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој

Нетпрес - 02.04.2012

Состанокот на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој стартува утрово во Охрид. На почетокот на состанокот свое обраќање ќе има премиерот Никола Груевски.

Охрид домаќин на меѓународна конференција за широкопојасен интернет и дигитален развој

Press24 - 02.04.2012

Охрид денеска ќе биде домаќин на состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој формирана од Меѓународната телекомоникациска заедница и УНЕСКО, со која ќе претседава ...

Ивановски се сретна со австралискиот сенатор Стивен Конрој

Курир - 02.04.2012

Министерот за информатичко општество и администација Иво Ивановски утрово имаше работна средба со сенаторот Стивен Конрој, министер за широкопојасен интернет, комуникации и дигитална економија, ...

Иваноски - Со интернет киосците во руралните средини влегуваме во книгата на ОН со успешните приказни

Inpress - 02.04.2012

Охрид, 2. април 2012 (ИНПРЕС) Министерот за информатичко општество и администрација во Владата на Република Македонија Иво Ивановски денеска во Охрид оствари средба со сенаторот Стивен Конрој, ...

Ивановски во Охрид се сретна со австралискиот сенатор Стивен Конрој

МРТ - 02.04.2012

Министерот за информатичко општество и администација Иво Ивановски утрово имаше работна средба со сенаторот Стивен Конрој, министер за широкопојасен интернет, комуникации и дигитална економија, ...

Министерот Ивановски се сретна со австралискиот сенатор Стивен Конрој

Press24 - 02.04.2012

Министерот за информатичко општество и администација Иво Ивановски утрово имаше работна средба со сенаторот Стивен Конрој, министер за широкопојасен интернет, комуникации и дигитална економија, ...

Охриѓани со пастрмка го пречекаа Карлос Слим

Sky - 02.04.2012

Охрид го пречека најбогатиот човек на светот Карлос Слим со охридска пастрмка. Веднаш по пристигнувањето во хотелот „Инекс Горица“, Слим го вкусил охридскиот специјалитет, а љубезните домаќини го ...

Охрид со пастрмка и традиционалниот ајвар го пречека Слим

Вечер Прес - 02.04.2012

Првите луѓе на најголемите ИТ компании во светот на конференција во Охрид Карлос Слим уживаше во убавините на Охридското Езеро Промовирањето на широкопојасниот интернет како светска агенда ќе им ...

Бабите и дедовците од Болно не можат да сурфаат преку проектот 'интернет во секое село'

Sky - 02.04.2012

Додека денес на Конференцијата за широкопојасен интернет што ќе се одржи во Охрид ќе се зборува за 680-те интернет киосци кои беа поставени низ секое село во Македонија, жителите на селото Болно не ...

Фото: Кога Карлос Слим шета, ни пиле не смее да лета

Sky - 02.04.2012

Во Охрид со посебни мерки на безбедност. Речиси сите патишта беа блокирани по повод посетата на најбогатиот човек на светот Карлос Слим.

Челниците на најголемите ИТ компании на конференција во Охрид

Sky - 02.04.2012

Информациските технологии се основата на модерниот развој. Ги развиваат нашите можности, помагаат во општиот развој и достапноста до информациите, ги скратуваат трошоците во средства и време и ...

Во Охрид започна состанокот на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој

Sky - 02.04.2012

Утринава во Охрид во хотелот "Инекс Горица" започна состанокот на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој, на кој свое обраќање имаше премиерот Никола Груевски.

Претседателот Иванов се сретна со Карлос Слим пред кого ги презентира поволностите за инвестирањево земјава

Sky - 02.04.2012

Синоќа во 19:00 часот во Вила Билјана во Охрид претседателот Ѓорге Иванов вчера во Охрид се сретна со ко-претседавач на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој, Карлос Слим.

Карлос Слим чистеше чевли во „Стоун бриџ“

Н.Македонија - 02.04.2012

Фоајето во „Стоун бриџ“ е празно. Слим е опуштен, се шегува со пријателите. Повикува еден од келнерите. Момчето се вика Атила... Најбогатиот човек во Скопје И времето денес се шегува со нас.

Министерот Ивановски се сретна со австралискиот сенатор Стивен Конрој

Н.Македонија - 02.04.2012

Иво Ивановски утрово имаше работна средба со Стивен Конрој, министер за широкопојасен интернет, комуникации и дигитална економија, заменик претседател на Владата во Сенатот и помошник министер на ...

Најбогатиот човек на светот, Карлос Слим e воодушевен од Македонија

Н.Македонија - 02.04.2012

Преостанатото време од тридневната посета на Македонија Слим ќе го искористи за обиколка на Охрид - Воодушевен сум од убавините на регионот, гостопримливоста на македонскиот народ насекаде каде имав ...

Широкопојасниот интернет е базична инфраструктура

Идивиди - 02.04.2012

за остварување на целите на Светската агенда за развој Промовирањето на широкопојасниот интернет како светска агенда ќе им помогне на малите и средните претпријатија да отворат нови работни места, да ...

Меѓународна ИТ конференција во Охрид

Идивиди - 02.04.2012

Скопје, 2 април 2012 (МИА) – Охрид денеска ќе биде домаќин на состанок на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој формирана од Меѓународната телекомоникациска заедница и УНЕСКО, со ...

Македонија го воодушеви мултимилијардерот Слим

eReporter - 02.04.2012

Најбогатиот човек на светот, Мексиканецот Карлос Слим изјави дека е воодушевен од убаините на Македонија и гостопримливоста на нејзиниот народ.