TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата со планови за реформи во администрацијата

А1 - 11.12.2010

Осумдесет страници со планови како до ефикасна администрација, ова е предлог стратегијата на владата за реформи во администрацијата.

Непартизирана администрација- само сон?

Deutsche Welle - 10.12.2010

Законот за државна управа повторно се најде на дневниот ред на македонското Собрание. Се очекува за него да се расправа и гласа деновиве откако во првиот обид не беше обезбедено неопходното ...

Законот за државна управа повторно пред пратениците

А1 - 09.12.2010

Власта не отстапува - законот за државна управа експресно, по скратена постапка, го врати пред пратениците. Овој пат како предлог на група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Законот за организација и државна управа повторно пред Собранието

Телма - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја почна 128. седница, на која на дневен ред повторно се најде Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Македонија - „Втора мајка“ за партиските службеници

Време - 09.12.2010

Игор Чавески Собранието денеска од „втора мајка“ ќе се обиде да ги донесе измените на Законот за државна управа, откако во понеделникот владејачкото мнозинство не успеа да го обезбеди потребното ...

Законот за државна управа повторно пред пратениците

Сител - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја почна 128. седница, на која на дневен ред повторно се најде Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Измените на законот за организација на државната управа повторно пред пратениците

МРТ - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја почна 128. седница, на која на дневен ред повторно се најде Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Собранието ќе расправа за интерпелација на министерката за култура

Сител - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија на денешната 128-та седница треба ја разгледа интерпелацијата за работата на министерот за култура Елизабета Канческа-Милеска, поднесена од пратениците од СДСМ.

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата на Канческа-Милевска

Курир - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија на денешната 128-та седница треба ја разгледа интерпелацијата за работата на министерот за култура Елизабета Канческа-Милеска, поднесена од пратениците од СДСМ.

На вмровците им падна законот и моралот

Шпиц - 08.12.2010

Министерството за информатичко општество не ја доби во свои раце судбината на државната администрација. Опозицијата смета дека тоа министерство ниту е екипирано, ниту финансиски поддржано за ...

Фијаско на реформата за администрацијата

Утрински - 07.12.2010

Реформата на администрацијата доживеа фијаско во Собранието. На вчерашната седница владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеа да ги обезбеди потребните 80 гласа за системскиот закон што ја ...

За еден глас не помина законот за јавната администрација

Дневник - 07.12.2010

Пратениците од владејачкото мнозинство вчера не успеаја да соберат 80 гласа за да го изгласаат законот за организацијата и работата на органите на државната управа.

Пратениците ќе расправаат за „Скопје 2014“

Курир - 07.12.2010

Денес во Собранието на Република Македнија, во рамки на 124-тата седница, пратениците ќе расправаат за Информацијата за проектот „Скопје 2014“.

Падна законот за државна управа

А1 - 06.12.2010

Падна законот за државна управа, административците за момент може да здивнат. За нив се уште ќе одлучува Агенцијата за државни службеници, а не Министерството за информатика.

Како ќе се менува македонската администрација?

BBC - 06.12.2010

Македонската влада подготви законски измени за работењето на јавната администрација, што во јавноста беа дочекани со критики.

Парламентот не ги усвои измените во законот за јавната администрација

Алсат-М - 06.12.2010

Опозицијата со аплауз го поздрави несупехот на владејачкото парламентарно мнозинство да се усвојат измените и дополнувањата на Законот за организација на државната администрација, за кој е потребно ...

Зголемените ингеренции на МИО денеска пред пратениците

Дневник - 06.12.2010

Пратениците денеска ќе се изјаснат за Предлог-законот за изменување и за законот за државната управа, со кои Министерството за информатичко општество покрај сегашните ингеренции, треба да ги преземе ...

Собранието ќе го одржи продолжувањето на 127-тата седница

Inpress - 06.12.2010

Скопје, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Собранието на Република Македонија денес ќе го одржи продолжението на 127-та седница. Народните избраници ќе расправаат по две точки - Предлог законот за изменување ...

Богата комисиска расправа во Собранието - Ќе расправаат четири комисии

Inpress - 06.12.2010

Скопје, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Во Собранието на Република Македнија денеска седници ќе одржат четири комисии. Ќе заседаваат Комисијата за финансирање и буџет, Комисијата за транспорт, врски и ...

Собранието ќе дебатира за измените на законите од областа на јавната администрација

Сител - 06.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи третото продолжение на 127. седница. На седницата се преостанати две точки на дневниот ред - Предлог законот за изменување и дополнување на ...

Собранието ќе дебатира за измените на законите од областа на јавната администрација

МРТ - 06.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи третото продолжение на 127. седница. На седницата се преостанати две точки на дневниот ред - Предлог законот за изменување и дополнување на ...

Власта не обезбеди двотретинско мнозинство за Законот за државна управа

Макфакс - 06.12.2010

Предлог Законот за организација и работа на органите на државна управа денеска не го доби потребното двотретинско мнозинство, откако за овој закон ..

Власта не обезбеди двотретинско мнозинство за Законот за државна управа

Форум - 06.12.2010

Предлог Законот за организација и работа на органите на државна управа денеска не го доби потребното двотретинско мнозинство, откако за овој закон се изјаснија 79 пратеници, од присутните 107 За ...

Пратениците против Предлог законот за државна управа

Нетпрес - 06.12.2010

Предлог Законот за организација и работа на органите на државната управа што беше на денеска дневен ред пред пратениците не беше изгласан откако за овој закон гласаа 79 пратеници, од 107-те присутни, ...

Законот за државна управа не помина, опозицијата аплаудираше

Кирилица - 06.12.2010

Предлог Законот за организација и работа на органите на државна управа денеска не го доби потребното двотретинско мнозинство, откако за овој закон се изјаснија 79 пратеници, од присутните 107 ...

Собранието на РМ за Законот за државни службеници

Р.С.Европа - 06.12.2010

Пратениците ќе се изјаснат по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната управа.

Собранието не ги донесе измените на Законот за органите на државната управа

Сител - 06.12.2010

Пратениците на денешното продолжение на 127. седница со 79 гласа „за“ и 27 „против“ не го донесоа Законот за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната ...

Седници на четири комисии и продолжување на 127-тата седница на Собранието

Курир - 06.12.2010

Денес ќе продолжи 127-тата седница на Собранието на Република Македнија. Исто така Комисијата за финансирање и буџет, Комисијата за транспорт, врски и екологија, како и комисиите за образование, ...