TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приштина: Најважно е Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Р.С.Европа - 07.12.2008

Шефот на Меѓунардоната цивилна канцеларија и висок претставник на ЕУ на Косово Питер Фејт изјави денеска дека во вторник 9 декември кога Еулекс ќе почне со работа, „реалноста на теренот ќе се измени“ и оти сега е најважно распоредување на мисијата на целата територија на Косово.

Фејт: Најважно е Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Алсат-М - 07.12.2008

Питер Фејт изјави денеска дека во вторник 9 декември кога Еулекс ќе почне со работа, „реалноста на теренот ќе се измени“ и оти сега е најважно распоредување на мисијата на целата територија на Косово. Во интервју за приштински Експрес шефот на Меѓунардоната цивилна канцеларија и висок претставник на ЕУ на Косово Питер Фејт изјави дека „постои идеја Еулекс од 9 декември да има тимови на теренот во цело Косово“ и додаде дека мисијата ...

УНМИК:Се е подготвено за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 07.12.2008

По неколку одлагања мисијата на ЕУЛЕКС со првите над 1000 припадници и официјално ќе почне со распоредување и работа на 9 декември. Александар Иванко, портпарол на УНМИК, за Алсат рече дека на ЕУЛЕКС и е отворен патот за да се распореди во Косово, вклучувајќи го и северниот дел.

Фејт: Најважно е Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Канал5 - 07.12.2008

Шефот на Меѓунардоната цивилна канцеларија и висок претставник на ЕУ на Косово Питер Фејт изјави денеска дека во вторник 9 декември кога Еулекс ќе почне со работа, „реалноста на теренот ќе се измени“ и оти сега е најважно распоредување на мисијата на целата територија на Косово.

Фејт - најважно е Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Сител - 07.12.2008

Шефот на Меѓунардоната цивилна канцеларија и висок претставник на ЕУ на Косово Питер Фејт изјави денеска дека во вторник 9 декември кога Еулекс ќе почне со работа, „реалноста на теренот ќе се измени“ и оти сега е најважно распоредување на мисијата на целата територија на Косово.

Фејт: Најважно е разместувањето на Еулекс

Нетпрес - 07.12.2008

Специјалниот посредник на Европската унија за Косово Питер Фејт оценил дека на 9 декември реалноста на теренот ќе се промени и дека сега најважно е воспоставувањето на Еулекс на целата територија на Косово. “Сигурно е дека на 9 декември реалноста на теренот ќе се промени“, рекол Фејт во интервју за приштинскиот весник Експрес. Според неговите зборови “постои идеа Еулекс на 9 декември да има свои лица на теренот во сите делови од Косово“.

ЕУЛЕКС на Косово стартува на 9 декември

Вест - 06.12.2008

БРИСЕЛ, 6 декември (Ројтерс) - Европската унија ќе ја почне долгоодложуваната полициска и правна мисија на Косово во вторник, соопшти шефот за надворешни работи на Европската унија Хавиер Солана.

Македонија само гледа што се случува во Косово

Утрински - 06.12.2008

Расте нервозата во Македонија поради најновата ситуација во Косово, но никој не кажува ни збор. Соња Крамарска. „Немам коментар, тоа е одлука на Обединетите нации“, рече македонскиот премиер Никола Груевски на ...

Полицајците на УНМИК само ќе ги сменат униформите и ќе станат ЕУЛЕКС

Алфа - 06.12.2008

Претставниците на полицијата на УНМИК од европските земји нема да го напуштат Косово по 9 декември, туку само ќе ги сменат униформите и ќе станат членови на мисијата ЕУЛЕКС, изјави портпаролот на мисијата на ...

ЕУЛЕКС треба да се распореди според Уставот

Алсат-М - 06.12.2008

Безбедносни експерти за Алсат велат дека распоредувањето на ЕУЛЕКС треба да се направи според Уставот на Косово. Претседателот на Парламентарната комисија за безбедност Рустем Мустафа вели дека е убеден оти во ...

Полицајците на УНМИК од европските земји само ќе ги сменат униформите и ќе преминат во ЕУЛЕКС

Канал5 - 06.12.2008

Претставниците на полицијата на УНМИК од европските земји нема да го напуштат Косово по 9 декември, туку само ќе ги сменат униформите и ќе станат членови на мисијата ЕУЛЕКС, изјави портпаролот на мисијата на ...

ЕУЛЕКС е унmик само со нови униформи

Сител - 06.12.2008

Претставниците на полицијата на УНМИК од европските земји нема да го напуштат Косово по 9 декември, туку само ќе ги сменат униформите и ќе станат членови на мисијата ЕУЛЕКС, изјави портпаролот на мисијата на ...

Солана: ЕУЛЕКС почнува со работа во вторник

А1 - 05.12.2008

Мисијата на ЕУ на Косово со „својата оперативна активност“ започнува во вторник, на 9. декември, со „клучна задача да го осигура владеењето на законот на Косово“, соопшти денес високиот претставника на ЕУ, ...

Брисел: Солана треба официјално да ја прогласи подготвеноста на ЕУЛЕКС да функционира на Косово

Р.С.Европа - 05.12.2008

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана денеска би требало официјално да ја прогласи подготвеноста на мисијата ЕУЛЕКС да функционира на Косово, најавувајќи го притоа ...

Дрогата ги предизвикува конфликтите за ЕУЛЕКС

Време - 05.12.2008

Срцевината на несогласувањето меѓу Приштина и Брисел во врска со мисијата на ЕУ на Косово (ЕУЛЕКС) се „наркооперациите кои претставуваат вистински вносен ресурс на Косово“, оценува американскиот Институт за ...

Шверцот на дрога ја скара Приштина со Еулекс

Дневник - 05.12.2008

Шверцот на дрога ја скара Приштина со Еулекс. Шверцот со дрога на Косово, кој претставува главен извор на приходи во земјата, е основата за несогласувањето помеѓу Приштина и Брисел за мисијата на ЕУ на Косово ...

Представник на косовските Срби повика ЕУЛЕКС да се игнорира во Косово

Алфа - 05.12.2008

Висок представник на Србите, кои живеат во северниот дел на Косово, денеска повика да се игнорира европската мисија ЕУЛЕКС, која треба да почне да дејствува од 9 декември.

Фатмир Сејдиу најпопуларен политичар на Косово

Н.Македонија - 05.12.2008

Демократската партија на Косово (ДПК) на премиерот Хашим Тачи има најголема поддршка од косовските Албанци, а претседателот Фатмир Сејдиу е политичар со најголема доверба, покажале резултатите од истражувањето ...

ЕУЛЕКС почнува на 9 декември

Алсат-М - 05.12.2008

Командантот на Цивилните операции на ЕУ, Кес Кломпехауер, денеска ги информираше членките на Унијата дека мисијата ЕУЛЕКС го достигна првичниот оперативен капацитет.

Представник на косовските Срби повика ЕУЛЕКС да се игнорира во Косово

Канал5 - 05.12.2008

Висок представник на Србите, кои живеат во северниот дел на Косово, денеска повика да се игнорира европската мисија ЕУЛЕКС, која треба да почне да дејствува од 9 декември.

Солана: Мандатот на ЕУЛЕКС почнува на 9 декември

Кирилица - 05.12.2008

- Командантот на Цивилните операции на ЕУ, Кес Кломпехауер денеска ги информираше членките на Унијата дека мисијата ЕУЛЕКС го достигна првичниот оперативен капацитет и согласно овие преземени одговорности од ...

Повик за игнорирање на ЕУЛЕКС упати претставник на косовските Срби

Кирилица - 05.12.2008

Европската мисија се сретнува со незадоволство од косовските Срби, и покрај спогодбата, постигната со ОН на 26 ноември, која ги соддржи основните барања на Белград за распоредувањето на европската мисија.

Зелено светло за еулкс

Сител - 05.12.2008

Констатирано е и дека мисијата Еулекс го постигнала „првичниот оперативен капацитет“ и од 9 декември годинава ќе почне со работа на Косово, соопштија од седиштето на Унијата.

ЕУЛЕКС е непожелен поради нарко-бизнисот?

Вечер - 05.12.2008

"Приштина сака суверенитет врз целата територија, вклучувајќи ги и областите со српско население, додека Брисел сака да почне со притисок врз незаузданите операции во криумчарењето наркотици и луѓе"-се ...

Солана: Еулекс почнува со работа во вторник, 9 декември

Макфакс - 05.12.2008

Мисијата на Европската унија на Косово- Еулекс, со „почетен оперативен капацитет“ ќе почне да работи во вторник, 9. декември, со „клучна задача да го утврди владеењето на законите на Косово“.

Тачи со најголема поддршка, а Сејдиу најдоверлив

А1 - 04.12.2008

Доколку денеска би се одржале избори во Косово, за Демократската партија на Хашим Тачи би гласале 43 насто од граѓаните, додека Демократскиот сојуз на Косово би добил 27 проценти од гласовите. Ова се резултатите од анкетата на „Индекс на Косово“, која е спроведена меѓу косовските Албанци и припадниците на малцинските заедници, исклучувајќи ги Србите.

Солана за подготвеноста на ЕУЛЕКС

А1 - 04.12.2008

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана утре треба официјално да ја прогласи подготвеноста на мисијата ЕУЛЕКС да функционира на Косово, најавувајќи го притоа нејзиниот ...

Еулекс ќе се распореди во цело Косово

Дневник - 04.12.2008

Мисијата Еулекс ќе почне официјално да дејствува на целата територија на Косово од 9 декември, изјави шефот на Одделот за комуникации на мисијата на ЕУ во Приштина, Виктор Ројтер. - Деветти декември е денот кога полицајците, обвинителите, судиите и царинските службеници на Еулекс ќе им се приклучат на своите колеги во полицијата, судовите и царината - изјави Ројтер за Би- би-си.Предвидено е ...

Берлин: Еулекс по планот на Ахтисари

Алсат-М - 04.12.2008

Мисијата на Европската унија (Еулекс) ќе биде распоредена на цело Косово согласно предлогот на Марти Ахтисари, изјави претставникот на министерството за надворешни работи на Германија за западниот Балкан, Емили Хабер. Таа ги отфрли тврдењата дека на повидок е поделба на Косово, со тоа што во областите со мнозинско српско население на Косово за мисијата на ЕУ треба да важат посебни правила, врз ...

Стратфор: Дрогата е во сржта на конфликтот околу Еулекс

Алфа - 04.12.2008

Сржта на несогласувањето меѓу Приштина и Брисел околу мисијата на ЕУ на Косово (Еулекс) се „нарко операциите кои претставуваат вистински вносен ресурс на Косово“, оценува американската агенција Стратфор. Одложувањето на разместувањето на Еулекс се поклопува со анти – ЕУ протестите во Приштина и спротивставувањето на косовските политичари на поддршката на мандатот на Еулекс, кој е финализиран во ...

Анкета: Партијата на Тачи има најголема поддршка, Сејдиу е најпопуларен политичар на Косово

Алсат-М - 04.12.2008

Демократската партија на Косово (ДПК) на Хашим Тачи има најголема поддршка од косовските Албанци, а претседателот Фатмир Сејдиу е политичар со најголема доверба, покажаа резултатите од најновото истражување на „Индекс на Косово“ објавено во Приштина. Истражувањето е спроведено меѓу косовските Албанци и припадниците на малцинските заедници, исклучувајќи ги Србите.

Тачи: Никој не смее да ја напаѓа ЕУЛЕКС

Н.Македонија - 04.12.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи вчера упатил предупредување до сите што би сакале да се спротивстават со сила на мисијата на ЕУ во Косово, ЕУЛЕКС, која треба да профункционира од 9 декември, јави МИА. - Секое фрлање камења врз нашите партнери ќе биде напад врз процесот на независност и признавање на Косово - изјавил Тачи.

Солана утре ќе ја објави подготвеноста на ЕУЛЕКС да функционира на Косово

Алсат-М - 04.12.2008

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана утре треба официјално да ја прогласи подготвеноста на мисијата ЕУЛЕКС да функционира на Косово. Според избори во Брисел Солана ...

Заниер вели дека никој нема да го наметне планот од шест точки за Косово

SETimes - 04.12.2008

Заниер вели дека никој нема да го наметне планот од шест точки за Косово 03/12/2008. ПРИШТИНА, Косово -- Шефот на УНМИК, Ламберто Заниер, во вторникот (2-ри декември) рече дека меѓународната заедница нема да ...

Србија побара од НАТО да ги укине ограничувањата во тампон-зоната долж Косово

SETimes - 04.12.2008

Србија побара од НАТО да ги укине ограничувањата во тампон-зоната долж Косово 03/12/2008. БЕЛГРАД, Србија -- Началникот на Генералштабот, генерал Здравко Понос, вели дека Србија побарала од НАТО да ги укине ...

Парламентот на српските општини во Косово ќе расправа за мисијата ЕУЛЕКС

Алфа - 04.12.2008

Распоредувањето на мисијата на ЕУЛЕКС на Косово ќе биде главна тема на седницата на Парламентот на српските општини во Косово, што денеска ќе се оддржи во северниот (српски) дел на Косовска Митровица, ...

Анкета: Партијата на Тачи има најголема поддршка, Сејдиу е најпопуларен политичар на Косово

Алфа - 04.12.2008

Демократската партија на Косово (ДПК) на Хашим Тачи има најголема поддршка од косовските Албанци, а претседателот Фатмир Сејдиу е политичар со најголема доверба, покажаа резултатите од најновото истражување на ...

Фејт уверува дека не постои опасност за поделба на Косово

Алсат-М - 04.12.2008

Шефот на меѓународната цивилна канцеларија на Косово Питер Фејт уверува дека нема да има поделба на Косово и дека ништо нема да се имплементира без институциите на Приштина.

Тачи: Инцидентите нема да го спречат ЕУЛЕКС

Алсат-М - 04.12.2008

Експлозија синоќа уништи повеќе автомобили на Албанци во населба во северниот дел на Митровица. Инцидентот нема да ги спречи намерите на институциите на Косово и ЕУ да се распореди ЕУЛЕКС на целата територија ...

Експертите поделени за влијанието на ЕУЛЕКС врз регионалната безбедност

Алсат-М - 04.12.2008

Експертите за безбедност од регионот имаат различни ставови за планот од 6 точки на ООН за распоредување на Еулекс и неговото влијание врз безбедноста во Косово и во регионот.

Србија повика на измени во Кумановскиот договор; Косово вели не

SETimes - 04.12.2008

Според договорот од 1999 година на српската армија й треба дозвола од командантот на КФОР за да влезе во Копнената зона на безбедноста.

ЕУЛЕКС ќе започне со операциите на 9-ти декември

SETimes - 04.12.2008

Министрите за надворешни работи на НАТО, кои се состанаа оваа недела, рекоа дека распоредувањето на мисијата на ЕУ низ цело Косово претставува главен приоритет, и официјален претставник на мисијата го посочи ...

Ивановиќ: ЕУЛЕКС не доаѓа на 9 декември

Канал5 - 04.12.2008

Државниот секретар во Министерството за Косово и Метохија Оливер Ивановиќ изјави дека на 9 декември на северот на Косово нема да дојдат припадници на ЕУЛЕКС, како што тоа претходно го најави заменик-шефот на мисијата Рој Рив. - Тоа е хипотетички термин, затоа што ден претходно се одржува самитот на ЕУ на ниво на шефови на дипломатии, каде, веројатно, ќе биде донесена политичка одлука со која ...

Партијата на Тачи има најголема поддршка, Сејдиу е најпопуларен политичар на Косово

Кирилица - 04.12.2008

Веднаш зад Сејдиу се наоѓа косовскиот премиер Агим Чеку, додека премиерот Тачи е помалку популарен од Рамуш Харадинај. Тој се наоѓа на четврто место, а зад него се наоѓаат лидерот на движењето „Самоопределување“ Аљбин Курти, потоа Ветон Сурои и високиот претставник на ЕУ на косово, Питер Фејт.

Анкета: Партијата на Тачи има најголема поддршка, Сејдиу е најпопуларен политичар на Косово

Канал5 - 04.12.2008

Демократската партија на Косово (ДПК) на Хашим Тачи има најголема поддршка од косовските Албанци, а претседателот Фатмир Сејдиу е политичар со најголема доверба, покажаа резултатите од најновото истражување на „Индекс на Косово“ објавено во Приштина. Истражувањето е спроведено меѓу косовските Албанци и припадниците на малцинските заедници, исклучувајќи ги Србите.

Парламентот на српските општини во Косово ќе расправа за мисијата ЕУЛЕКС

Канал5 - 04.12.2008

Распоредувањето на мисијата на ЕУЛЕКС на Косово ќе биде главна тема на седницата на Парламентот на српските општини во Косово, што денеска ќе се оддржи во северниот (српски) дел на Косовска Митровица, соопштуваат српските агенции. Заменик-претседателот на Парламентот на српските општини во Косово Марко Јакшиќ изјави дека откако Белград ја прифати мисијата ЕУЛЕКС, косовските Срби нема да пречат на ...

Солана утре ќе го објави „првичниот оперативен капацитет“ на ЕУЛЕКС

Кирилица - 04.12.2008

Солана би требало да го објави „првичниот оперативен капацитет“ на ЕУЛЕКС, односно способноста на мисијата да почне да функционира, откако командантот на цивилните операции на ЕУ, Кес Кломпенхауер ...

Солана утре ќе ја објави подготвеноста на ЕУЛЕКС да функционира на Косово

Сител - 04.12.2008

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана утре треба официјално да ја прогласи подготвеноста на мисијата ЕУЛЕКС да функционира на Косово, најавувајќи го притоа нејзиниот ...

Еулекс по планот на Ахтисари

Макфакс - 04.12.2008

Мисијата на Европската унија (Еулекс) ќе биде распоредена на цело Косово согласно предлогот на Марти Ахтисари. Ова го изјави претставникот на министерството за надворешни работи на Германија за западниот Балкан, Емили Хабер. Таа ги отфрли тврдењата дека на повидок е поделба на Косово, со тоа што во областите со мнозинско српско население на Косово за мисијата на ЕУ треба да важат посебни правила, ...

Министрите на НАТО ќе разговараат за ЕУЛЕКС

А1 - 03.12.2008

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО на вториот ден од состанокот во Брисел ќе разговараат и ќе усвојат заклучоци за мисијата на КФОР, за распоредувањето на ЕУЛЕКС и соработката со Србија. Портпаролот на Севрноатлантската алијанса Џејмс Апарутај најави дека министрите ќе разговараат за настаните во Косово по минатонеделната седница на Советот за безбедност при Обединетите ...

ЕУЛЕКС стартува од 9 декември

Време - 03.12.2008

Мисијата на Европската унија во областа на правдата и полицијата ЕУЛЕКС ќе почне со распоредување и дејствување на 9 декември, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. Тачи нагласи оти мисијата ќе биде воспоставена на 9 декември кога ќе стане операционална.

Косовците протестираа против Еулекс

Вест - 03.12.2008

ПРИШТИНА, 3 декември (АП) - Околу три илјади етнички Албанци протестираа против распоредувањето на полициската мисија на Европската унија велејќи дека тоа претставува закана за суверенитетот на Косово. ЕУ доби зелено светло од ОН вчера да ја почне полициската мисија на Косово.

Косовски Албанци протестираа против планот за распоредување на Еулекс

Утрински - 03.12.2008

Вчерашните протести беа втори во последните 15 дена. Приштина- Неколку илјади приврзаници на невладини организации на косовските Албанци започнаа вчера протетси по улиците на Приштина, незадоволни од планот на Бан Ки-мун за распоредување на Еулекс, истовремено заложувајќи се за зачувување на суверенитетот на Косово.

Заниери - Косово има потреба од УНМИК

Телма - 03.12.2008

Шефот на УНМИК Ламберто Заниери изјави дека неговата мисија по четири месеци нема да има иста улога, бидејќи ингеренциите ќе им бидат предадени на мисијата Еулекс. Заниери во интервју за косовската радио-телевизија истакна дека Еулекс ќе раководи со областите владеење на правото и царината, нагласувајќи дека постојат држави кои сакаат УНМИК да ја продолжи мисијата и да биде присутен на Косово.

Министрите на НАТО побараа итно распоредување на ЕУЛЕКС

Телма - 03.12.2008

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО на денешниот состанок се заложија за итно распоредување на Цивилната мисија на Европската унија во Косово (ЕУЛЕКС) и побараа од Белград и Приштина „во целост да соработуваат со сите релевантни актери во текот и по преносот на надлежностите“.

Илјадници Косовци на нозе против Еулекс

Дневник - 03.12.2008

Демонстрантите носеа транспаренти „Бегајте Срби“, „Против шест точки - за суверенитет“, „Долу 1.244“ и „Не Еулекс“. Иако од Брисел се најавуваше дека мисијата на Европската Унија на Косово треба да почне на 1 декември, функционирањето на Еулекс ќе задоцни до идниот вторник.

Еулекс на цело Косово

Алсат-М - 03.12.2008

Мисијата Еулекс ќе почне официјално да дејствува на целата територија на Косово на 9 декември, изјави шефот на одделот за комуникации на мисијата на ЕУ во Приштина, Виктор Ројтер. „Деветти декември е денот кога, физички, полицајците, обвинителите, судиите и царинските службеници на Еулекс ќе го преземат оперативното дејствување на мисијата на терен.

Масовни протести во Приштина против ЕУЛЕКС

Н.Македонија - 03.12.2008

Неколку илјади косовски Албанци вчера протестираа во Приштина против планот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за распоредување на мисијата на ЕУ на Косово (ЕУЛЕКС). Демонстрантите тврдат дека мисијата на ЕУ ќе им дозволи на Србите да го поделат Косово, јави АФП.

„Шпигел“: БНД со години дејствува на Косово

Н.Македонија - 03.12.2008

Германската разузнавачка служба БНД со години дејствува на Косово бидејќи го смета за Мека на организираниот криминал, пишува германски „Шпигел“. Според весникот, на Косово дејствуваат три одделенија на БНД, меѓу кои и Петтото одделение, задолжено за борба против организираниот криминал.

Еулекс на Косово од деветти декември

Алфа - 03.12.2008

Мисијата Еулекс ќе почне официјално да дејствува на целата територија на Косово на 9 декември, изјави шефот на одделот за комуникации на мисијата на ЕУ во Приштина, Виктор Ројтер. „Деветти декември е денот кога, физички, полицајците, обвинителите, судиите и царинските службеници на Еулекс ќе го преземат оперативното дејствување на мисијата на терен.

Фејт: Ако потфрли ЕУЛЕКС ќе потфрли и косовската независност

Алсат-М - 03.12.2008

Шефот на Меѓународната канцеларија во Косово, Питер Фејт, побара од косовската јавност и медиуми да не донесуваат брзи одлуки и со смиреност да ја анализираат состојбата. Фејт смета дека доколку ЕУЛЕКС потфрли, тогаш ќе потфрли и проектот за независност и поддршката од меѓународната заедница. „На ЕУЛЕКС му е потребна национална поддршка во Косово. Во спротивно таа ќе потфрли.

НАТО вели дека Србија официјално не побарала измена на Кумановскиот договор

SETimes - 03.12.2008

НАТО вели дека Србија официјално не побарала измена на Кумановскиот договор 02/12/2008. БРИСЕЛ, Белгија -- Србија досега не побара официјално измена на Кумановскиот договор, со кој Белград ги повлече своите војници од Косово во 1999 година, рече во понеделникот (1-ви декември) портпаролот на НАТО, Џејмс Апатураи, пред разговорите во вторник на земјите-членки на НАТО во врска со ситуацијата во ...

Германија, наводно, размислува да ја прекине помошта за Косово поради апсењето на агентите

SETimes - 03.12.2008

Германија, наводно, размислува да ја прекине помошта за Косово поради апсењето на агентите 01/12/2008. ПРИШТИНА, Косово -- Германија е можно да ја прекине својата помош за Косово по апсењето минатиот месец на тројца агенти од Германската федерална разузнавачка агенција (БНД), објавија медиумите во неделата (30-ти ноември).

Пратениците ја разгледуваа регионалната безбедност по планот на Бан Ки Мун

Алсат-М - 03.12.2008

Имплементирањето на шесте точки од планот на Бан Ки Мун во Косово треба да ги загрижи и соседните земји, оценува косовскиот пратеник Наим Малоку. Идентичен став има и неговиот црногорски колега Драган Кујовиќ, кој смета дека соседите на Косово не треба да ја ставаат главата во песок.

Безбедноста во регионот

Алфа - 03.12.2008

Парламентарци од Косово, Албанија, Црна Гора и Македонија се собраа денеска во Скопје за да дебатираат за безбедноста во регионот во контекст на случувањата околу Косово. Ако се спроведат 6- те точки од планот планот на Бан Ки Мун за Косово, ќе има дестабилизација на регионот– се закани денеска од Скопје Наим Малоку, пратеник на косовскиот парламент.

Тачи: Противниците на ЕУЛЕКС го нарушуваат угледот на Косово

Алсат-М - 03.12.2008

Премиерот на Косово, Хашим Тачи, рече дека организаторите на протестите, неколку политички опозициони лидери и раководители на цивилни здруженија со изјавите околу распоредувањето на ЕУЛЕКС, го нарушуваат угледот на косово пред меѓународната заедница.

НАТО сака да го види ЕУЛЕКС на Косово

Алсат-М - 03.12.2008

Министрите за надворешни работи на НАТО, поголемиот дел од нив, членки на ЕУ, бараат ЕУЛЕКС да се распореди низ целата територија на Косово. Во заклучоците на дводневната средба во седиштето на Алијансата во Брисел, се гарантира продолжувањето на присуството на КФОР во земјата, за зачувување на безбедноста и мирот.

Министрите на НАТО ќе разговараат за кфор,за ЕУЛЕКС и за соработката со Србија

Сител - 03.12.2008

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО на вториот ден од состанокот во Брисел ќе разговараат и ќе усвојат заклучоци за мисијата на КФОР, за распоредувањето на ЕУЛЕКС и соработката со Србија. Портпаролот на Севрноатлантската алијанса Џејмс Апарутај најави дека министрите ќе разговараат за настаните во Косово по минатонеделната седница на Советот за безбедност при Обединетите ...

Министрите на НАТО ќе разговараат за КФОР, за ЕУЛЕКС и за соработката со Србија

Канал5 - 03.12.2008

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО на вториот ден од состанокот во Брисел ќе разговараат и ќе усвојат заклучоци за мисијата на КФОР, за распоредувањето на ЕУЛЕКС и соработката со Србија. Портпаролот на Севрноатлантската алијанса Џејмс Апарутај најави дека министрите ќе разговараат за настаните во Косово по минатонеделната седница на Советот за безбедност при Обединетите ...

Агим Чеку: Измената на Кумановскиот договор е опасна за Косово

Кирилица - 03.12.2008

- Белград сака укинување на забраната за прелети над тампон-зоната меѓу Србија и Косово, наложена од НАТО по прекинот на војната од 1998 - 1999 година, кога српските сили се повлекоа од Косово. Многу нешта се променети откако заврши војната и воените сили на Алијансата во Косово веќе не се непријател на Србија, наведе ...

Заниери: УНМИК за четири месеци нема да ја има истата улога

Канал5 - 03.12.2008

Шефот на УНМИК Ламберто Заниери изјави дека неговата мисија по четири месеци нема да има иста улога, бидејќи ингеренциите ќе им бидат предадени на мисијата Еулекс. Заниери во интервју за косовската радио-телевизија истакна дека Еулекс ќе раководи со областите владеење на правото и царината, нагласувајќи дека постојат држави кои сакаат УНМИК да ја продолжи мисијата и да биде присутен на Косово.

Агим Чеку: Измената на Кумановскиот договор е опасна за Косово

Канал5 - 03.12.2008

Претседателот на Социјалдемократската партија на Косово и поранешен премиер Агим Чеку изјави дека измената на Кумановскиот договор претставува опасност за Косово. - Србија преку барањето за измена на тој договор не само што настојува да ја заборави историјата на воената капитулација во борбата со НАТО, туку настојува да создаде простор за да може да стационира воени и полициски трупи на границата ...

Еулекс ќе почне со распоредување во петок

Кирилица - 03.12.2008

Според портпаролката на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана, 9 декември официјално ќе биде датумот на почеток на работата на мисијата. Според неа, до крајот на зимата, во мисијата ќе има 1.900 ...

Солана утре официјално ќе ја прогласи подготвеноста на мисијата ЕУЛЕКС

Сител - 04.12.2008

И покрај жестокото противење на косовската влада еврокомесарот за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана, утре официјално ќе ја прогласи подготвеноста на мисијата ЕУЛЕКС да ги преземе надлежностите на ...

НАТО ги повика косовските власти да соработуваат со Еулекс

Нетпрес - 03.12.2008

Министрите за надворешни работи на членките на НАТО, се заложиле за итно разместување на мисијата на Еулекс на целата територија на Косово. Тие денес побарале од Србија и од косовските власти во целост да соработуваат со сите релевантни актери за време и после периодот за пренос на надлежностите.

ЕУЛЕКС започнува со работа на 5 декември

Нетпрес - 03.12.2008

Европската унија во петок, 5 декември, ќе започне со разместување на својата мисија на Косово, соопштиле европски претставници, пренесе АФП. Мисијата ЕУЛЕКС официјално ќе почне со работа следниот вторник (9 декември) и постепено ќе ја превзема работата на УНМИК - мисијата на ООН, која што го контролира Косово од 1999 година.

Тачи: Мисијата Еулекс ќе го почитува косовскиот Устав

Нетпрес - 03.12.2008

“Косовските институции го поддржаа поставувањето на мисијата Еулекс во Косово, респектирајќи го косовскиот Устав и планот на Ахтисар, но го одбиваат пакетот од шест точки од ООН“, изјавил денеска премиерот на Косово Хашим Тачи. Како што пренесуваат косовските медиуми премиерот Тачи додал дека иако на некој му изгледа невозможно распростреноста на мисијата Еулекс низ целата косовска територија, но ...

Еулекс на цело Косово

Макфакс - 03.12.2008

Мисијата Еулекс ќе почне официјално да дејствува на целата територија на Косово на 9 декември, изјави шефот на одделот за комуникации на мисијата на ЕУ во Приштина, Виктор Ројтер. „Деветти декември е денот кога, физички, полицајците, обвинителите, судиите и царинските службеници на Еулекс ќе го преземат оперативното дејствување на мисијата на терен.

Стратфор: Дрогата е во сржта на конфликтот околу Еулекс

Макфакс - 03.12.2008

Сржта на несогласувањето меѓу Приштина и Брисел околу мисијата на ЕУ на Косово (Еулекс) се „нарко операциите кои претставуваат вистински вносен ресурс на Косово“, оценува американската агенција Стратфор. Одложувањето на разместувањето на Еулекс се поклопува со анти – ЕУ протестите во Приштина и спротивставувањето на косовските политичари на поддршката на мандатот на Еулекс, кој е финализиран во ...

Мирни протести во Приштина против ЕУЛЕКС

А1 - 02.12.2008

Илјада граѓани денеска мирно протестираа во Приштина против УМНИК и распоредувањето на мисијата на ЕУ на Косово, ЕУЛЕКС, а собирот помина без инциденти. На собирот шефот на УМНИК, Ламберто Занијер, е прогласен за непожелна личност на Косово.

Тачи: Заборавете на шесте точки на ЕУЛЕКС

Време - 02.12.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи им порача на домашната и на странската јавност да заборават на шесте точки на генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, за распоредување на мисијата на ЕУЛЕКС на Косово врз основа на договорот меѓу ОН и Белград. - Заборавете на шесте точки, тоа нема да се примени на Косово, тие не се наша тема, тема е спроведување на волјата на народот на Косово, изградба и развој на ...

Приштина: Протест на движењето Самоопределување поради распоредувањето на мисијата ЕУЛЕКС

Р.С.Европа - 02.12.2008

Движењето Самоопределување денеска во Приштина организира протест поради распоредувањето на ЕУЛЕКС на Косово. Лидерот на движењето Аљбин Курти изјави дека граѓаните треба да протестираат, бидејќи оваа мисија најави дека ќе биде неутрална во врска со статусот на Косово.

Нова косметизација на Косово

Утрински - 02.12.2008

Косовските власти не се среќни со препораките мировниците во српските енклави да им одговараат на ОН. Димитар Чулев. Неделава треба да почне распоредувањето на најновата мисија во Косово. Овој пат во аранжман на Европската унија која треба да ја преземе одговорноста за мирот и имплементирањето на органите на власта на најновата балканска држава.

Предворје за поделба

Утрински - 02.12.2008

Зошто критичарите на одлуката на СБ на ОН за распоредување на мисијата ЕУЛЕКС предупредуваат дека документот треба да „се чита меѓу редови“?. БЕЛГРАД - Иако мисијата ЕУЛЕКС веќе до крајот на неделава и официјално ја презема „работата во свои раце“, останува целосна конфузија околу тоа дали неодамнешната одлука на Советот за безбедност на ОН за реконфигурација на УНМИК е „уште една сјајна победа ...

Демонстрации против Еулекс

Телма - 02.12.2008

! Со вакви и ред други пароли околу 10 илјади Косовци протестираа во центарот на Приштина барајќи од Владата да го отфрли планот за распоредување на европските сили во Косово и да распиШе референдум за планот на генералниот секретар на Обединетите нации.

На Косово немаме план каде да одиме

Дневник - 02.12.2008

Косовската влада засега тешко ги спроведува Уставот и законите, не бевме од почетокот креативни, ја немавме иницијативата и дури сега бараме краткорочни решенија, според Уставот добро стоиме, но тој треба да се спроведе на теренот, вели Харадинај. Немаме план каде одиме.

Косово со студен дочек на Еулекс

Алсат-М - 02.12.2008

Демонстрации против на мисијата на ЕУ на Косово – Еулекс денеска ќе се одржат во Приштина, Брисел најави дека мисијата ќе почне да се распоредува до крајот на седмицата, иако првично беше најавена за денеска. Лидерот на Самоопределување Аљбин Курти изјави дека граѓаните треба да протестираат бидејќи Еулекс ќе биде неутрален по прашењето на статусот на Косово.

Тачи: ЕУЛЕКС ќе почне со работа на 9 декември

Алсат-М - 02.12.2008

Мисијата на Европската унија за областа на правдата и полицијата ЕУЛЕКС ќе почне со распоредување и дејствување на 9 декември, изјавил за приштински медиуми косовскиот премиер Хашим Тачи. Тачи вчера изјавил дека мисијата ќе биде воспоставена на 9 декември кога ќе стане операционална.

Тачи: Србија да го заборави планот на ОН

Н.Македонија - 02.12.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи оценил дека планот од шест точки на ОН за реконфигурација на УНМИК и за распоредување европската мисија ЕУЛЕКС на Косово е мртов сон на Србија и дека Белград треба да заборави на него, јави Б92. Планот на генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, минатата недела едногласно беше усвоен од Советот за безбедност.

Тачи: ЕУЛЕКС ќе почне со работа на 9 декември

Алфа - 02.12.2008

Мисијата на Европската унија за областа на правдата и полицијата ЕУЛЕКС ќе почне со распоредување и дејствување на 9 декември, изјавил за приштински медиуми косовскиот премиер Хашим Тачи, јави Танјуг. Тачи вчера изјавил дека мисијата ќе биде воспоставена на 9 декември кога ќе стане операционална.

Започна протестот против ЕУЛЕКС на Косово

Алфа - 02.12.2008

Илјадници граѓани денеска се собраа во центарот на Приштина, на почетокот на денешните протести против распоредувањето на мисијата ЕУЛЕКС на Косово. Организаторите на протестот, кој започна во 12 часот пред Националната и универзитетска библиотека на Косово, се 20-сетина невладини организации, како и Движењето Самоопределување.

Косовски Албанци протестираат против планот за распоредување на Еулекс

Алсат-М - 02.12.2008

Неколку илјади приврзаници на невладини организации на косовските Албанци започнаа протетси по улиците на Приштина, незадоволни од планот на Бан Ки-мун за распоредување на Еулекс. Демонстрантите носат транспаренти „Бегајте Срби - Ламберто Занијаровиќ“, „Против шест точки - за суверенитет“, „Доле 1244“, „Неутралноста на Еулекс е гаранција за ...

Косовската опозиција го кажа својот став во врска со гласањето на ОН за ЕУЛЕКС

SETimes - 02.12.2008

Косовската опозиција го кажа својот став во врска со гласањето на ОН за ЕУЛЕКС 28/11/2008. ПРИШТИНА, Косово -- Опозициските партии во четвртокот (27-ми ноември) ги критикуваа косовските водачи за неуспехот на дипломатскиот фронт. Сојузот за иднината на Косово (ААК) и Демократската лига на Дарданија одговараа на Советот за безбедност на ОН, кој во средата одлучи да даде зелено светло за ...

Косовските Албанци протестираа против планот за распоредување на Еулекс

Алфа - 02.12.2008

Неколку илјади косовски Албанци излегоа денеска на улиците на Приштина за да протестираат против распоредувањето на мисијата Еулекс во согласност со шесте точки од планот на генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун. Протестите ги организираа повеќе невладини организации на чело со движењето „Самоопределување“, а граѓаните се прошетаа по улиците на главниот град, запирајќи пред седиштето на УНМИК, ...

Министерски состанок на НАТО во Брисел

Алфа - 02.12.2008

Итно распоредување на мисијата ЕУЛЕКС на целата територија на Косово решија НАТО министрите и побараа Белград и Приштина да соработуваат со сите актери во процесот, а КФОР кој врз основа на резолуцијата на Советот за безбедност останува во Косово и ќе биде подготвен да ги спречи можните обиди за насилство.

ЕУЛЕКС сеуште чека зелено светло

Кирилица - 02.12.2008

- Ќе бидеме подготвени во вторник. Тоа значи дека сме технички подготвени, дека можеме да почнеме, што и ќе се случи во наредните денови. Ќе го најавиме почетокот на мисијата во текот на неделата - одговорено е на весникот во седиштето на ЕУ во Брисел на прашањето дали ЕУЛЕКС во вторник ќе ја почне својата мисија, како што се најавуваше.

„Вечерње новости“: ЕУЛЕКС чека зелено светло

Канал5 - 02.12.2008

Иако од Брисел се најавуваше дека мисијата на ЕУ на Косово ЕУЛЕКС започнува денеска, тоа нема да се случи, пишува денеска белградскиот весник „Вечерње новости“. Европски официјални претставници за ова доцнење најдоа суптилна јазична формулација во која се истакнува дека технички пречки нема, а дека „ќе следи активното започнување на мисијата“, пишува весникот. - Ќе бидеме подготвени во вторник.

ЕУЛЕКС чека зелено светло

Сител - 02.12.2008

Иако од Брисел се најавуваше дека мисијата на ЕУ на Косово ЕУЛЕКС започнува денеска, тоа нема да се случи, пишува денеска белградскиот весник „Вечерње новости“. Европски официјални претставници за ова доцнење најдоа суптилна јазична формулација во која се истакнува дека технички пречки нема, а дека „ќе следи активното започнување на мисијата“, пишува весникот. - Ќе бидеме подготвени во вторник.

Тачи: ЕУЛЕКС ќе почне со работа на 9 декември

Канал5 - 02.12.2008

Мисијата на Европската унија за областа на правдата и полицијата ЕУЛЕКС ќе почне со распоредување и дејствување на 9 декември, изјавил за приштински медиуми косовскиот премиер Хашим Тачи, јави Танјуг. Тачи вчера изјавил дека мисијата ќе биде воспоставена на 9 декември кога ќе стане операционална.

Косовски Албанци протестираат против планот за распоредување на Еулекс

Канал5 - 02.12.2008

Неколку илјади приврзаници на невладини организации на косовските Албанци започнаа протетси по улиците на Приштина, незадоволни од планот на Бан Ки-мун за распоредување на Еулекс, истовремено заложувајќи се за зачувување на суверенитетот на Косово.

Долу УНМИК, надвор ЕУЛЕКС - протести во Приштина за планот на Бан Ки Мун

Канал5 - 02.12.2008

Три и пол часа главниот град на Косово беше блокиран поради протестите против планот на Бан Ки Мун. Иако распоредувањето на Еулекс на територијата на северниот дел од Косово денеска беше официјално одложено точно една седмица, сепак тука во Приштина повеќе од 3 илјади граѓани организирани од над 20 невладини организации го изразија својот револт против одлуката на Советот за безбедност.

Србија бара равизија на договорот со НАТО

Сител - 02.12.2008

- Белград сака укинување на забраната за прелети над тампон-зоната меѓу Србија и Косово, наложена од НАТО по прекинот на војната од 1998 - 1999 година, кога српските сили се повлекоа од Косово. Многу нешта се променети откако заврши војната и воените сили на Алијансата во Косово веќе не се непријател на Србија, наведе Понош.

Почетокот на мисијата на Еулекс на Косово одложен за една недела

Нетпрес - 02.12.2008

Мисијата на ЕУ во Косово, ЕУЛЕКС, ќе започне на 9 декември, една недела подоцна од планираното, пренесе ДПА. “Ние сме подготвени, но се уште има некои детали, кои треба да бидат решени“, изјавил портпаролот на мисијата на ЕУЛЕКС, Виктор Ројтер.

Мирни протести во Косово

Нетпрес - 02.12.2008

Денеска во Приштина се одржаа масовни мирни протести. Повеќе од 20 невладини организации подржани од жителите на сите градови од Косово протестираа против планот од шест точки предложен од генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун. Мировниот марш на протестантите започна од меѓународната библиотека за да заврши пред зградата на УНМИК, каде што водачите на протестот повикаа соединување против планот ...

Косово со студен дочек на Еулекс

Макфакс - 02.12.2008

Демонстрации против на мисијата на ЕУ на Косово – Еулекс денеска ќе се одржат во Приштина, Брисел најави дека мисијата ќе почне да се распоредува до крајот на седмицата, иако првично беше најавена за денеска. Лидерот на Самоопределување Аљбин Курти изјави дека граѓаните треба да протестираат бидејќи Еулекс ќе биде неутрален по прашењето на статусот на Косово.

Започна протестот против ЕУЛЕКС на Косово

Макфакс - 02.12.2008

Илјадници граѓани денеска се собраа во центарот на Приштина, на почетокот на денешните протести против распоредувањето на мисијата ЕУЛЕКС на Косово. Организаторите на протестот, кој започна во 12 часот пред Националната и универзитетска библиотека на Косово, се 20-сетина невладини организации, како и Движењето Самоопределување.

Тачи: Шесте точки само сон на Белград

А1 - 01.12.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи и порача на домашната и на меѓународната јавност да ги заборават шесте точки од планот за распоредување на Косово, врз основа на договорот ОН - Србија. „Заборавете ги шесте точки, тоа нема да се примени на Косово, тие не се наша тема, темата е спроведување на волјата на народот на Косово, изградбата и развојот на нашата држава, примена на планот на Марти Ахтисари - ...

Ендрју Ки: Засега немаме план за визна либерализација

А1 - 01.12.2008

Во интервјуто за А1 телевизија, амбасадорот на Велика Британија, Ендрју Ки, говореше за либерализацијата на визниот режим, за несогласувањата околу мисијата на ЕУЛЕКС во Косово, како и за развојот на демократските процеси во Македонија. Господине Ки кога пред вашата амбасада ќе ги нема долгите редици на луѓе кои чекаат виза?. - Прво сакам да кажам дека нема долги редици, бидејќи имаме добар ...

Тројцата Германци си одат дома

Време - 01.12.2008

Трибуналот на ОН во Косово одлучи да ги ослободи тројцата Германци, уапсени по обвинението за извршен бомбашки напад врз мисијата на ЕУ во Приштина на 14 ноември. Според одлуката на судот, нема доволно докази и тројцата можат да се вратат во својата земја.

Тадиќ- Не се откажуваме од интегритетот на земјата

Утрински - 01.12.2008

Јакуп Красниќи вели дека Албанците треба да ги отворат картите за обединување на Косово. Белград – „Меѓународните фактори кои непрекинато повторуваат дека прашањето на назависноста на Косово е завршена работа, многу добро знаат дека Албанците кога-тогаш мора со нас да седнат и да пронајдат одржливо и компромисно решение за идниот статус на покраината“, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ во ...

Распоредувањето на ЕУЛЕКС ќе почне неделава

Алсат-М - 01.12.2008

Европската унија се уште не ја определила конечната дата кога ќе почне со распоредување на мисијата ЕУЛЕКС во Косово, пренесе српското радио Б92. Кристина Галах, портпаролка на Високиот претставник на ЕУ за прашањата на надворешните работи и безбедноста Хавиер Солана, за весникот "Вечерње новости" изјави дека мисијата на ЕУ во секој случај неделава ќе почне со работата, но претходно ...

Распоредувањето на ЕУЛЕКС ќе почне неделава

Алфа - 01.12.2008

Европската унија се уште не ја определила конечната дата кога ќе почне со распоредување на мисијата ЕУЛЕКС во Косово, пренесе српското радио Б92. Кристина Галах, портпаролка на Високиот претставник на ЕУ за прашањата на надворешните работи и безбедноста Хавиер Солана, за весникот "Вечерње новости" изјави дека мисијата на ЕУ во секој случај неделава ќе почне со работата, но претходно објавениот ...

Зошто Косово ги уапси тројцата германски агенти?

Н.Македонија - 01.12.2008

Апсењето на тројцата агенти на германската тајна служба БНД во Приштина го привлече вниманието на европските влади, кои се обидуваат од Косово да создадат стабилна држава. Дел медиуми во Германија шпекулираат дека Приштина со апсењето на тројцата агенти сака да им нагласи на германските и на другите странски разузнавачки агенции дека има црвена линија преку која не смеат да поминат, јави АФП.

Кучи:ЕУЛЕКС само со почитување на Уставот на Косово

Алсат-М - 01.12.2008

Србија може со НАТО да дискутира само за нејзината територија, но никако за територијата на независно Косово, за која одлучуваат само нејзините легитимни институции. Ова е одговорот на косовската влада преку нејзиниот втор човек, Хајредин Кучи, на барањето на Белград за менување на Кумановската спогодба, која пред девет години го отвори патот за распорeдување на војниците на КФОР во Косово.

Распоредувањето на ЕУЛЕКС ќе почне неделава

Кирилица - 01.12.2008

Кристина Галах, портпаролка на Високиот претставник на ЕУ за прашањата на надворешните работи и безбедноста Хавиер Солана, за весникот "Вечерње новости" изјави дека мисијата на ЕУ во секој случај неделава ќе почне со работата, но претходно објавениот датум - 2 декември "не е загарантиран".

Распоредувањето на ЕУЛЕКС ќе почне неделава

Канал5 - 01.12.2008

Европската унија се уште не ја определила конечната дата кога ќе почне со распоредување на мисијата ЕУЛЕКС во Косово, пренесе српското радио Б92. Кристина Галах, портпаролка на Високиот претставник на ЕУ за прашањата на надворешните работи и безбедноста Хавиер Солана, за весникот "Вечерње новости" изјави дека мисијата на ЕУ во секој случај неделава ќе почне со работата, но претходно објавениот ...

Со планот на ОН за Косово се прават компромиси за задоволување на екстремни барања, смета уредникот на „Коха Диторе“

Кирилица - 01.12.2008

- Суштината е во тоа што со планот се прави обид да се задоволат барањата и екстремното однесување на Србите, посебно во северниот дел на Косово, по прогласувањето на независноста. Автор на шесте точки не е Бан Ки-мун, туку (поранешниот срепски министер за Косово) Слободан Самарџиќ и (претходната) Влада на (Воислав) Коштуница, смета Барјами.

Распоредувањето на ЕУЛЕКС ќе почне неделава

Сител - 01.12.2008

Европската унија се уште не ја определила конечната дата кога ќе почне со распоредување на мисијата ЕУЛЕКС во Косово, пренесе српското радио Б92. Кристина Галах, портпаролка на Високиот претставник на ЕУ за прашањата на надворешните работи и безбедноста Хавиер Солана, за весникот "Вечерње новости" изјави дека мисијата на ЕУ во секој случај неделава ќе почне со работата, но претходно објавениот ...

Со планот на ОН за Косово се прават компромиси за задоволување на екстремни барања

Канал5 - 01.12.2008

Планот од шест точки на генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун предизвика големи тензии на политичката сцена на Косово, изјави главниот и одговорен уредник на приштинскиот весник „Коха Диторе“, Агрон Бајрами во интервју за белградски „Данас“.

Ден пред распоредувањето на Еулекс и најавените протести против планот на Бан Ки Мун

Канал5 - 01.12.2008

Ниту Албанците ниту Србите на Косово се посебно среќни поради утрешниот официјален старт на мисијата Еулекс која треба да и помогне на косовската влада во раководењето на полицијата и на судството. За косовската влада Еулекс е добредојден, но само ако работи според планот на Марти Ахтисари, и го почитува Уставот и законите на Косово.

ДНЕВНИК: Косовскиот ветер носи неизвесност

Нетпрес - 01.12.2008

Силниот северен ветар како своевидна симболика, но и како можен разгорувач на тензичниот оган што тлее во центарот на Приштина, вчера целиот беше обоен во црвено и црно од стотиците знамиња на Република Албанија. Најголемото, со огромни димензии, се вее на зградата на косовската влада, а отспротива е истакнат постер на покојниот претседател Ибрахим Ругова.

Тачи: Шесте точки не применливи за Косово

Нетпрес - 01.12.2008

“Заборавете ги шесте точки, тие се не применливи во Косово“, изјавил вчера премиерот на Косово Хашим Тачи, на средбата со жителите од селото Рацан, општина Призрен. Како што пренесуваат косвските медиуми, Тачи бил придружуван со вицепремиерот Хајрадин Кучи како и со неколку министри од неговиот кабинет.

Косово на протести против планот “Мун“

Нетпрес - 01.12.2008

Илјадници жители од различни градови од Косово се очекува утре да се соберат во Приштина, за да се спротивставаат на планот од шест точки предложен од генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун. Како што пренесуваат косовските медиуми, протестите ќе се организира под мотото “Против 6 точки – за суверинитет“.

Наскоро амбасада на Косово во Подгорица?

Нетпрес - 01.12.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи најавил дека наскоро ќе биде отворена амбасада на Косово во Подгорица, бидејќи очекува дека Црна Гора наскоро ќе отвори дипломатско претставништво во Приштина. Тој оценил дека црногорското признавање на независноста на Косово била исправна одлука во вистински момент. “Таа одлука ја рефлектира проевропската политика на двете земји.

Тачи – Шесте точки само сон на Белград

Макфакс - 01.12.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи и порача на домашната и на меѓународната јавност да ги заборават шесте точки од планот за распоредување на Косово, врз основа на договорот ОН – Србија. „Заборавете ги шесте точки, тоа нема да се примени на Косово, тие не се наша тема, темата е спроведување на волјата на народот на Косово, изградбата и развојот на нашата држава, примена на планот на Марти Ахтисари – ...