TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Ветено, сторено, проверено“ мотото под кое ќе настапи Пенов

А1 - 13.02.2005

Со денешниот настап Пенов ги откри картите со кои ќе се обиде да остане на градоначалничкото место во Скопје. Откако даде отчет за она што го сработил во изминатите 8 години и се пофали дека секој ден реализирал по еден проект, Пенов најави дека овојпат ќе се бори не за трет туку за прв ...

Ристо Пенов го промовираше својот изборен штаб и слоган во претстојната битка за градоначалник на Скопје.

Канал5 - 13.02.2005

Почеток на кампањата со отчет за сработеното во минатите два мандата. Пенов: “Ако се споредуваат проектите со времето што го имавме за нив, имаме реализирано повеќе од еден проект за секој изминат ден од мојот претходен мандат.

СДСМ бара Трифун Костовски да го врати пратеничкиот мандат

Дневник - 12.02.2005

расЧистување на старите сметки Трифун Костовски треба да го врати пратеничкиот мандат бидејќи ја напушти коалицијата "За Македонија" со чија помош е пратеник, а сега и официјално стана дел од опозицискиот табор. Ова вчера го побараа коалициските СДСМ и ЛДП, според кои, не е морално Костовски да ...

Ако не ги исполниме ветувањата - исти сме со СДСМ

Дневник - 12.02.2005

ИНТЕРВЈУ: НИКОЛА ГРУЕВСКИ, ЛИДЕР НА ВМРО-ДПМНЕ Што ќе се запамети од времето на Пенов? Кој завршен објект? Многу малку за осум години. Верувам дека со Костовски ќе имаме добра соработка и дека ќе знае да го извлече најдоброто од нашите идеи, предлози и сугестии.

Пенов прв, Костовски четврти на гласачкото ливче

Утрински - 12.02.2005

Определен редоследот на кандидатите за градоначалник на Скопје Ристо Пенов е прв, а Трифун Костовски е четврти на гласачкото ливче за градоначалник на Скопје. Ваквиот редослед на двајцата најсериозни од вкупно петтемина пријавени кандидати кои атакуваат на атрактивната градоначалничка функција во ...

Костовски да го врати пратеничкиот мандат

Време - 12.02.2005

СДСМ И ЛДП ВО НАПАД Трифун Костовски да го врати пратеничкиот мандат што го доби со помош на коалицијата „Заедно“, побараа вчера владејачките СДСМ и ЛДП. Според нив, неетички е Костовски во исто време да партиципира во парламентарното мнозинство и да се кандидира за градоначалник на Скопје со ...

СДСМ и ЛДП бараат враќање на мандатот, Костовски одговара дека е кандидат на граѓаните

Утрински - 12.02.2005

Полемика меѓу коалицијата "За Македонија" и независниот пратеник Сосема ги разбираме нервозата и вознемиреноста на Изборниот штаб на коалицијата "За Македонија заедно", затоа што Костовски е широко прифатена личност", се вели во реакцијата на Изборниот штаб на Костовски Даниела ТрпЧевска "Господине ...

Битка за Скопје

Дневник - 12.02.2005

даут даути Не ми е јасно зошто албанските партии влегуваат во такви политички игри, и кога знаат дека се губитници (како во трката за градоначалник на Скопје) Да беше напишан овој текст една недела порано, ќе имаше сосема поинакви тези.

Жерновски: Костовски ако има морал, ќе го врати мандатот

Вест - 12.02.2005

ВЛАДИНАТА КОАЛИЦИЈА САКА ЧИСТИ СМЕТКИ Трифун Костовски, кој со гласовите на коалицијата "За Македонија заедно" стана пратеник треба да го врати пратеничкиот мандат и да си седне до Љубчо Георгиевски, му порача координаторот на ЛДП Андреј Жерновс Парламентарното мнозинство вчера поради морални и ...

СДСМ и ЛДП бараат Костовски да го врати пратеничкиот мандат

А1 - 11.02.2005

Трифун Костовски да го врати пратеничкиот мандат. Ова денеска го побараа довчерашните негови пријатели од коалицијата „За Македонија“, СДСМ и ЛДП, за да може во Парламентот да ги претставува следниот од листата, чиј носител беше Костовски. Денеска тие се повикаа на моралот и етиката.

Едно ливче за градоначалници, друго за советници

Утрински - 11.02.2005

ИЗБОРИ На денот на локалните избори, 13 март, ќе има две гласачки ливчиња, за градоначалници и за советници. На ливчето за градоначалници ќе бидат запишани генералиите на партиските и на независните кандидати, а кај првите ќе биде и симболот на политичката партија.

Независни сдсмовци против кандидатите на коалицијата

Време - 11.02.2005

ВО ТРКАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ Диана Младеновска Премиерот и лидер на СДСМ Владо Бучковски со „лажни телефонски анкети“ ги местел резултатите од внатрепартиската трка за градоначалнички кандидати, а таму каде што не успеал сега се обидува преку независни кандидати за градоначалници да воспостави своја ...

Со децентрализацијата Градот ќе основа и ќе отвора училишта

Утрински - 11.02.2005

Пенов разговараше со директорите на средните училишта Директорите се пожалиле дека имаат проблеми со одржувањето Градоначалникот Ристо Пенов вчера се сретна со директорите на сите средни државни и приватни училишта во Скопје.

Трифун Костовски да го врати пратеничкиот мандат или да си седне до Љубчо Георгиевски во парламентот, побараа СДСМ и ...

Канал5 - 11.02.2005

СДСМ и ЛДП: ,,Трифун Костовски да го врати пратеничкиот мандат,, Ова денеска го побараа владејачките СДСМ и ЛДП.. Причините за ваквото барање произлегуваат од, како што велат, етичките и моралните принципи за кои постојано говори Костовск СДСМ и ЛДП: ,,Трифун Костовски да го врати пратеничкиот ...

Скопските училишта без огради

Вест - 11.02.2005

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПЕНОВ СЕ СРЕТНА СО ДИРЕКТОРИТЕ НА СКОПСКИТЕ СРЕДНИ ШКОЛИ Директорите на сите скопски средни училишта од градоначалникот на Скопје Ристо Пенов на затворена средба побараа да им се решат проблемите со кои ќе се соочи градот од јуни со новите надлежности што ги добива со процесот на ...

И покриви ќе се поправат, и пари ќе влезат, и...

Вечер Прес - 11.02.2005

Градоначалникот на Скопје, Ристо Пенов вчера се сретна и разговараше со директорите на средните училишта во Скопје, кои наскоро, преминуваат во надлежност на градската управа. "Оваа промена треба да ја дочекаме подготвени и ние во градот и управите на училиштата.

Репрезентативците му се заблагодарија на Пенов

Време - 10.02.2005

ФУДБАЛ Фудбалска топка и дрес со потписи на сите фудбалери беше подарокот што македонските репрезентативци му го дадоа на градоначалникот на Скопје, Ристо Пенов, како благодарност за помошта на градот при чистењето на снегот од теренот на Градскиот стадион.

Пенов има концепт од минатиот век

Дневник - 10.02.2005

КОСТОВСКИ ПОТПИША ДОГОВОР СО "ТРЕТИОТ ПАТ" Ако се спореди Концепцијата за Скопје на актуелниот градоначалник Ристо Пенов со таа од 1991 година, ќе се види дека нема ништо ново. Неговата концепција не личи на програма, ниту на некаков проект.

Костовски ќе добие поддршка без условувања

Време - 10.02.2005

ОПОЗИЦИЈАТА ВЕТУВА Поддршката на независниот кандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски е безусловна, категорични се и во опозициските партии и во штабот на Костовски. Сите, без исклучок, негираат дека во текот на неколкунеделните преговори за поддршката имало какви било пазарења за ...

Зад Костовски застана целата опозиција

Утрински - 10.02.2005

Независниот кандидат за градоначалник на Скопје потпиша договор за соработка и со "Третиот пат" Демантирани тврдењата дека се ветувани директорски функции Сашко Димевски Иако вчера официјално ја доби и поддршката од последната опозициска групација во земјата -коалицијата ?Третиот патти, независниот ...

Листата со кандидати за градоначалници не е целосна

Утрински - 10.02.2005

ОБЈАСНУВАЊЕ По објавувањето на кандидатурите за градоначалници на локалните избори во нашиот весник, вчера во Редакцијата се јавија повеќе граѓани од неколку града во земјава со реакција дека нивното име, или кандидат, се испуштени од листата.

Со Третиот пат по втор пат

Вест - 10.02.2005

Коалицијата Третиот пат и независниот кандидат Трифун Костовски, вчера и официјално потпишаа договор за заемна соработка на претстојните локални избори за градоначалник на Скопје. Третиот пат во кој сега се само Демократскиот сојуз на Павле Трајанов и социјалистите на Љубисав Иванов- Sинго, без ...

Третиот пат застана зад Трифун Костовски

А1 - 09.02.2005

И покрај тоа што со денешното потпишување на коалициски договор со Третиот пат, Костовски ја заокружи подршката од целиот опозициски блок партии, тој им порачува на партиите - нема да дозволам мојата кандидатура за Скопје да биде политички обоена.

ВМРО-ДПМНЕ: Поддршката на Костовски ќе се зголемува

Утрински - 09.02.2005

Опозицијата реагира на изјавата на Бучковски ВМРО-ДПМНЕ очекува во наредните денови да се зголеми поддршката на кандидатот Трифун Костовски за градоначалник на Скопје, наспроти обвинувањата на премиерот Владо Бучковски за намалување на шансите.

Не е детска игра, туку Пенов губи од Костовски

Вест - 09.02.2005

ВМРО-ДПМНЕ МУ ВОЗВРАЌА НА БУЧКОВСКИ Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека очекува во наредните денови да се зголеми поддршката на кандидатот за градоначалник на Скопје Трифун Костовски наспроти обвинувањата на премиерот Владо Бучковски за намалување на шансите.

Во битката на два фронта главните играчи со споредни улоги

Време - 09.02.2005

СКОПЈЕ ВО СПЕЦИФИЧНА ИЗБОРНА СИТУАЦИЈА Александра М. Митевска Изборниот натпревар во Скопје ќе се води во два табора, по етничка линија, коментираат политичките аналитичари, откако се официјализираа кандидатурите за скопски градоначалник.

Обвинителството ја прифати кривичната пријава против Елена Костова

Макфакс - 09.02.2005

Софија Сопругата на поранешниот бугарски премиер Иван Костов, Елена Костова, ќе се соочи со судски процес за даночно затајување и фалсификување. Против Костова, како што пренесува Макфакс, софиското обвинителство покрена обвинение за овие дела, поврзани со нејзината функција претседател на ...

Фотељата - единствена опција на македонските политичари

А1 - 08.02.2005

Кој е со кого, константна конфузија на македонската политичка сцена. Политичката опција која цврсто застана во поддршка на независниот Трифун Костовски за градоначалник на Скопје е истата политичка опција која го извојува првиот градоначалнички мандат за Ристо Пенов 96-тата.

ВМРО-ДПМНЕ за изјавата на Бучковски за поддршката на Костовски

А1 - 08.02.2005

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека очекува во наредните денови да се зголеми поддршката на кандидатот за градоначланик на Скопје, Трифун Костовски наспроти обвинувањата на премиерот Владо Бучковски за намалување на шансите.

Бучковски и Давитковски се скарале за Пенов

Време - 08.02.2005

ОТКАКО ТРИФУН ЈА ОБЕДИНИ ОПОЗИЦИЈАТА Борче Давитковски, професор на Правниот факултет, на последната седница на Централниот одбор на СДСМ побарал партијата да расправа за кандидатурата на Ристо Пенов за градоначалник на Скопје, тврдат партиски извори.

Прво победа, па поделба на функции

Дневник - 08.02.2005

ШТО ОЧЕКУВААТ ПОДДРЖУВАЧИТЕ НА КОСТОВСКИ Независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, не се договарал за поделба на директорските места во јавните претпријатија со ниту една опозициска партија што му даде поддршка, велат во Изборниот штаб на Костовски.

Ќе добие ли Скопје градоначалник во првиот круг

Утрински - 08.02.2005

Течат роковите за локалните избори. Партиски и независни кандидати пикираат 85 градоначалнички и 1.500 советнички места Главната битка за Скопје ќе се води меѓу фаворитите на владејачката и на опозициската коалиција од македонскиот блок Пенов и Костовски КАТИЦА ЧАНГОВА Само ако е голем одзивот на ...

За прв човек на Штип ќе се борат осуммина

Утрински - 08.02.2005

КАНДИДАТИ Хазби Лика адут на ДУИ во Тетово ШТИП - Од времето по ослободувањето до денес Штип имал деветнаесет претседатели на општината и градоначалници, но никогаш како годинава градот немал толку многу претенденти за највлијателната градска функција.

Затворени кандидатските листи за локалните избори

А1 - 07.02.2005

Кандидатските листи за пријавување кандидати за градоначалници и советници за локалните избори во Македонија се затворени ноќеска на полноќ. Изборите се спроведуваат во 84 општини плус градот Скопје, а првиот круг е закажан за на 13 март годинава.

Скротување на суетите

Време - 07.02.2005

Диана Младеновска По неколкунеделното думање, опозицијата реши да ги надмине сите внатрепартиски и меѓупартиски недоразбирања и заедно да застане зад независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски. Во случајов не е битно дали партијата исправно постапила, ниту пак дали Костовски ...

Фаворитите за градоначалник од СДСМ отпаднаа

Утрински - 07.02.2005

Куманово КУМАНОВО - Во саботната конвенција на општинската организација на СДСМ во Куманово, делегатите со акламација едногласно го избраа Зоран Дамјановски-Циц, доктор по гинекологија во Медицинскиот центар во Куманово, за кандидат за градоначалник.

ВМРО-ДПМНЕ го поддржа Костовски

Вест - 07.02.2005

ВМРО-ДПМНЕ и независниот пратеник Трифун Костовски во саботата потпишаа договор за заемна поддршка на локалните избори. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и Костовски ќе имаат и заедничка советничка листа за Скопје. Освен заедничка листа, во договорот стои и прецизна поделба на директорските места во јавните ...

Битка меѓу петмина кандидати

Дневник - 07.02.2005

ГЕВГЕЛИЈА Четворица партиски и еден независен кандидат ќе се тркаат за градоначалник на Гевгелија. Кандидат за градоначалник на Гевгелија од коалицијата СДСМ и ЛДП е Драги Делев, историчар и претседател за гевгелиските социјалдемократи. ВМРО-Народна ќе настапи со правникот Димитар Јованов.

Цела опозиција зад Трифун Костовски

Дневник - 07.02.2005

ВМРО-ДПМНЕ СЕ ИЗЈАСНИ ЗА СКОПСКИ ГРАДОНАЧАЛНИК Очекувам меѓусебната доверба да се потврди на дело и во практика - вели независниот кандидат ВМРО-ДПМНЕ застана зад независната кандидатура на Трифун Костовски откако партискиот лидер Никола Груевски потпиша Договор за заемна поддршка и соработка за ...

Главни адути на СДСМ, Пенов и Катарџиев

Утрински - 07.02.2005

Бучковски смета дека опозициската коалиција се здружува без концепција Независниот кандидат Трифун Костовски, со поддршка на опозицијата и Ристо Пенов, како заеднички кандидат на владејачката коалиција „За Македонија заедно", ќе ја водат битката за градоначалник на Скопје на претстојните локални ...

Ќе се трча за 85 градоначалнички и за околу 1.450 советнички места

Време - 07.02.2005

ПОЧНАА ДА ТЕЧАТ ИЗБОРНИТЕ РОКОВИ Синоќа на полноќ истече рокот за поднесување листи на кандидати за градоначалници и советници што на претстојните локални избори ќе се борат за 85 градоначалнички и за околу 1.450 советнички места.

Власта со Пенов, опозицијата со Костовски

Дневник - 07.02.2005

познати кандидатите за градонаЧалник на скопЈе Актуелниот градоначалник Ристо Пенов и независниот кандидат Трифун Костовски се фаворити на власта и на опозицијата за освојување на најдрагоцениот изборен влог - градоначалник на Скопје.

Опозицијата се обедини околу кандидатурата на Костовски

Време - 07.02.2005

ОТКАКО И ВМРО-ДПМНЕ ПРЕСЕЧЕ Трифун Костовски ќе биде единствениот кандидат на опозицијата за градоначалник на Скопје откако завчера со ВМРО-ДПМНЕ го потпиша договорот за заемна поддршка и соработка на претстојните локални избори. - Ова го направивме бидејќи Костовски е успешен човек во бизнисот.

ВМРО-ДПМНЕ и ДА со посебни кандидати

Утрински - 07.02.2005

Гевгелија ГЕВГЕЛИЈА - Наспроти првичните договори и најави дека ВМРО-ДПМНЕ и ДА на претстојните локални избори во Гевгелија ќе настапат со заеднички кандидат за градоначалник, и двете партии во последен момент истакнаа посебни кандидати.

СДСМ ги избра кандидатите за големите општини

Време - 07.02.2005

ПО ПОДОЛГО НАТЕГАЊЕ Фјодор Доброхотов, директор на ЈП „Македонски шуми“, е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Центар. Таа кандидатура ја утврдил Централниот одбор на партијата по несогласувањата во општинската организација Центар за името на градоначалничкиот кандидат.

Трифун Костовски заеднички кандидат на опозицијата

Утрински - 07.02.2005

Груевски и Костовски потпишаа Договор за заемна поддршка и соработка Костовски: Многу сум среќен. Овој чин покажува дека има надеж за демократијата во Македонија Независниот пратеник и бизнисмен, Трифун Костовски, ќе биде заеднички кандидат на опозицијата за градоначалник на Скопје.

ПЕНОВ ВОДИ ВО АНКЕТИТЕ?

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); Застанувањето на ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-Народна зад кандидатурата на Трифун Костовски го подобрил рејтингот на Ристо Пенов, велат извори на коалицијата "За Македонија заедно". "Направивме пресврт во рејтингот на двајцата кандидати.