TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парламентот и официјално го прекина пописот

Утрински - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство синоќа го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Парламентот го аминуваше пописното фијаско

Deutsche Welle - 16.10.2011

По три дена жолчна расправа, која на моменти го преминуваше добриот вкус, македонскиот парламент доцна синоќа со гласови на мнозинството, го донесе законот за престанок на важноста на Законот за ...

Собранието го изгласа законот – пописот и официјално е прекинат

Канал5 - 16.10.2011

Со прифаќање на Законот за престанување на важноста на Законот за попис за 2011 година и официјално во Македонија престана статистичката операција за попишување на населението и имотот.

Подготвена ли е Македонија за електронски попис?

Канал5 - 16.10.2011

Пописот во Македонија и официјално е прекинат, откако синоќа Собранието го усвои Законот за престанување на статистичката операција.

СДСМ: Нема да дозволиме скандалот со пописот да биде заташкан

Канал5 - 16.10.2011

СДСМ нема да дозволи мега скандалот со поништениот попис да биде заташкан и ќе ги искористи сите законски механизми за лоцирање и поднесување на кривичната и политичката одговорност за проневерата на ...

СДСМ: функциониерите на власта од свој џеб да платат за пописот

Телма - 16.10.2011

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис, бидејќи, “недозволиво е Владата, Собранието и сите инволвирани институции да се однесуваат како ништо да не се случило“.

Пописот и официјално е прекинат

Р.С.Европа - 16.10.2011

Собранието синоќа го изгласа Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, по скратена постапка.За законот гласаа само пратениците од парламентарното мнозинство.

Донесен Законот за прекинување на пописот

Курир - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство дпцна вчера вечерта го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Собранието синоќа го кажа последниот збор за прекин на пописот

+инфо - 16.10.2011

По двократно прекинување на собраниската седница од спикерот Трајко Вељановски, владеачкото мнозинство го обезеди потребниот кворум од најмалку 62 присутни пратеници и доцна синоќа го изгласа Законот ...

Пописот и официјално прекинат

Алфа - 16.10.2011

Попишувањето на населението, домаќинства и станови во Македонија и официјално е прекинато, откако парламентарното мнозинство доцна синоќа го изгласа Законот за престанување на важење на Законот за ...

Собранието го донесе Законот за прекинување на пописот

Нетпрес - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република ...

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис

Нетпрес - 16.10.2011

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис, за споменатиот пописен фалсификат, за во ветер фрлените 14 милиони евра народни пари, изјави денеска Ана Павловска – Данева, потпретседател на СДСМ.

СДСМ пресмета: Секој владин функционер да врати по 16.867 евра за пропаднатиот попис!

+инфо - 16.10.2011

Коалициските парнери Никола Груевски и Али Ахмети, заедно со своите функционери солидарно да вратат четиринаесет милиони евра народни пари, кои беа потрошени за неуспешниот попис, предложи денеска на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Својата дволичност СДСМ со години ја плаќа на изборите

Press24 - 16.10.2011

Додека во Парламентот , пратениците од редовите на СДСМ во собраниската салата ја критикуваа одлуката за прекинување на пописот, истите надвор од неа низ ходниците и ресторанот им признаваа на нашите ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во салата го оспоруваше, низ ходниците го поздравуваше прекинот на пописот!

+инфо - 16.10.2011

Додека пратениците од редовите на СДСМ во собраниската сала ја критикуваа одлуката за прекинување на пописот, низ ходниците и ресторанот во Собранието им признаваа на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дека тоа ...

Пратениците го изгласаа законот за прекин на пописот - опозицијата ја напушти седницата

Press24 - 16.10.2011

Опозицијата по завршувањето на расправата по Предлог-законот ја напушти собраниската седница, по што, претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски во два наврати даде пауза за обезбедување на ...

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ призна дека одлуката за пописот е исправна

Нетпрес - 16.10.2011

Не сме изненадени од денешната реакција на СДСМ, но мораме да потенцираме дека во изминатите денови додека во Парламентот на Република Македонија, пратениците од редовите на СДСМ во собраниската ...

Пописот и официјално прекинат – Собранието го изгласа предлог законот

МРТ - 16.10.2011

Доцна синоќа собранието на Република Македонија го изгласа предлог-законот за прекин на пописот. Со 62 пратеника за, без воздржани и без гласови против, собранието одлучи Законот за попис да престане ...

Продолжија партиските препукувања за пописот

МРТ - 16.10.2011

Одговорноста за поништениот попис прецизно, со име, презиме и функција да биде лоцирана – бараат од СДСМ. Велат дека е недозволиво институциите да се однесуваат како ништо да не се случило, кога се ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ признава дека прекинот на пописот е исправна одлука

Курир - 16.10.2011

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис, бидејќи, велат, недозволиво е Владата, Собранието и сите инволвирани институции да се однесуваат како ништо да не се случило.

Собранието вечерва го донесе Законот за прекинување на пописот

МРТ - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство вечерва го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

СДСМ: Бараме одговорност за пописот

Press24 - 16.10.2011

Секој од нив ќе треба да плати по 16 867 евра за да се санира финансиската штета од крахот на пописот. Можат да земат кредит или да ги уплаќаат средствата на 24 рати по 700 евра месечно и се ќе си ...

Собранието го донесе Законот за прекинување на пописот

Точка - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република ...

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис

Точка - 16.10.2011

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис, за споменатиот пописен фалсификат, за во ветер фрлените 14 милиони евра народни пари, изјави денеска Ана Павловска – Данева, потпретседател на СДСМ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги докаже нивните наводни чесни намери за пописот пред македонската јавност

Sky - 16.10.2011

Уште еднаш ги повикуваме или да ги посочат виновниците за крахот на пописот и за нанесената штета од 14 милиони евра или во спротивно, самите солидарно да ја надоместат истата велат од СДСМ како ...

ДПМНЕ со реакција на пресот на СДСМ

Sky - 16.10.2011

Додека пратениците од редовите на СДСМ во собраниската сала ја критикуваа одлуката за прекинување на пописот, низ ходниците и ресторанот во Собранието им признаваа на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дека тоа ...

Електронски попис на населението во Македонија?

Sky - 16.10.2011

Светското население се пребројува со користење на модерни технологии, но и на старите добри бази на податоци. Колку Македонија е подготвена за електронски попис? Додека Македонците се пребројуваа на ...

СДСМ: Груевски и Ахмети заедно со своите функционери да ги вратат 14-те милиони евра!

Sky - 16.10.2011

СДСМ на денешната прес конференција побара одговорност за неуспешниот попис, за споменатиот пописен фалсификат, за во ветер фрлените 14 милиони евра народни пари.

Став: Дали ја подржувате одлуката за прекин на пописот

Sky - 16.10.2011

Се одржа попис, пред почетокот претседателката Весна Јаневска обвини за фалсификат и се откажа од функцијата, никој не ја сфати сериозно. Пописот продолжи, но падна на 12-тиот ден.

Пописот и официјално е прекинат!

Вечер Прес - 16.10.2011

На усвојувањето на Законот му претходеше тридневна жестока дебата, во која власта и опозицијата меѓусебно се обвинуваа. Според пратениците од владејачкото мнозинство прекинувањето е во интерес на ...

Во третиот обид Парламентот изгласа престанок на пописот

Телма - 15.10.2011

Собранието на Македонија вечерва, по 22 часот, успеа да го обезбеди потребното мнозинство, со присуство на 62 пратеници од владејачките партии и да го изгласа Законот за престанување на важење на ...

Собранието го донесе Законот за прекинување на пописот

Дневник - 15.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство вечерва го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Нема да се брза со нов попис

Утрински - 15.10.2011

„Разочарани сме што пописот пропадна, но се надеваме дека ќе се одржи што поскоро“, велат од ОБСЕ По фијаското на пописот, неизвесно е кога би можело повторно да се спроведе најголемата статистичка ...

„Killing me softly…“

Утрински - 15.10.2011

Радмила Шекеринска Попис или извештај, прашање е сега. Човек неделава не може да ги избегне ни двете. И додека размислував кој ќе биде мојот „фаворит“ за овонеделнава колумна и се мачев со дилемата ...

Власта без доволно пратеници за да изгласа прекин на пописот

Телма - 15.10.2011

Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски вечерва по 19 часот ја прекина седницата за законот за прекин на пописот откако не успеа обидот да се изгласа законот.

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

МРТ - 15.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Собранието ја продолжува расправата за Пописот

Р.С.Европа - 15.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Собранието денеска теба да пресече за прекин на пописот

+инфо - 15.10.2011

Собранието денеска одржува трето, кои според прописите, мора да биде последно продолжение за седница со една точка на дневен ред - предлог закон за прекинување на важењето на Законот за попис, со што ...

Продолжува собраниската дебата за пописот

Кајгана - 15.10.2011

Собраниската расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 година, продолжува денеска.

СДСМ бара затворски казни за потрошените пари околу пописот

+инфо - 15.10.2011

Политичка, морална, па и кривична одговорност за пропаднатиот попис, побара опозицискиот СДСМ од Владата на денешната собраниска седница на која треба да се формализира прекинот на најмасовната ...

Продолжи расправата за законот за прекин на пописот

Нетпрес - 15.10.2011

Во Собранието на Република Макеодонија денеска продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Продолжува расправата за пописот во Собранието

Р.С.Европа - 15.10.2011

Пратениците денеска ја продолжија расправата за предлог- законот за прекинување на Законот за пописот на населението. Кој е виновен, кој треба да сноси одговорност, зошто е прекинат пописот, колку ...

Опозицијата ја обвини власта за криминал со пописот

Алфа - 15.10.2011

Власта е класично злосторничко здружување и мора да понесе кривична одговорност за проневера на 14 милиони евра народни пари- повика опозицијата во парламентот на третиот ден од расправата за законот ...

Прекинот на пописот повторно ги скара власта и опозицијата

МРТ - 15.10.2011

Трет ден од собраниската расправа за предлог- законот за прекин на пописот. Опозицијата не се откажува од барањето власта да појасни кој ќе ја понесе одговорноста за пропаѓањето на пописот.

Нема кворум во Собранието за да се стави законски крај на пописот

+инфо - 15.10.2011

Во Собранието нема кворум за да се донесе одлука да се поништи пописот. Опозицијата излезе од пратеничките клупи, а од редовите на ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ во салата преостанаа педесет и седум пратеници ...

Пратениците и денеска ќе расправаат за пописот

Press24 - 15.10.2011

Во текот на досегашните две седници, пратениците од опозицијата бараа одговор кој е виновен за предвремениот прекин на пописот и како ќе се надомести штетата од потрошените средства Собранието на ...

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Алфа - 15.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Пописот „падна“ по три дена собраниска расправа

Р.С.Европа - 15.10.2011

И денешната седница помина во знакот на меѓусебни обвинувања и расправии за пописот. По три дена расправа, Собранието го изгласа Законот за престанување на важење на Законот за попис.

Собранието продолжи со расправата за законот за прекин на пописот

Курир - 15.10.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Продолжи расправата за законот за прекин на пописот

МРТ - 15.10.2011

Во Собранието на Република Макеодонија денеска продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Пратениците продолжуваат со расправата за законот за прекинување на пописот

Курир - 15.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Продолжува собраниската расправа за пописот

Sky - 15.10.2011

Денеска продолжува собраниската дебата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 година.

Гласањето за законот за прекин на пописот не успеа ни од втора рака

Sky - 15.10.2011

Гласањето за прекин на пописот, не успеа ни од втора рака. Околку 21 часот имаше обид за второ гласање, но повторно немаше кворум. Сега гласањето е најавено за околу 22 часот.

Едвај се собраа ДУИ и ДПМНЕ - Донесен законот за прекин на пописот

Sky - 15.10.2011

Во 22 часот денеска беше донесен законот за прекин на пописот за 2011 година со 62 пратеници кои гласаа ЗА и 0 против. Опозицијата го бојкотираше гласањето.

ДУИ и ДПМНЕ не можат да обезбедат кворум за да го завршат пописот

Sky - 15.10.2011

57 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеаа да донесат Закон за поништување на пописот, а со тоа законски легализирање за потрошените 14 милиони евра и палење на материјалите од пописот.

Пописот 2011 падна по тридневна расправа, за понесување одговорност ќе се зборува по промена на власта

Sky - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство доцна синоќа го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Продолжи расправата за законот за прекин на пописот

Точка - 15.10.2011

Во Собранието на Република Макеодонија денеска продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

И без попис ќе се преброиме

Н.Македонија - 15.10.2011

Најболното прашање на македонските пописи за етничката слика на државата исто така е мерлива категорија без притоа да се случи попис.

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Идивиди - 15.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

ОБСЕ разочаран од пропаѓањето на пописот во Македонија

Deutsche Welle - 14.10.2011

ОБСЕ е разочаран од пропаѓањето на пописот во Македонија - ова за Дојче веле го изјави портпаролот на организацијата со седиште во Виена, Фране Мароевиќ.

Кој е подобар мајстор за фалсификување на попис?

Канал5 - 14.10.2011

Власта и опозицијата и денеска се обвинуваа кој е подобар мајстор за фалсификување на попис. Опозицијата побара јавно да бидат кажани учесниците поради кои се прекина пописот.

Жестока собраниска расправа за прекин на Пописот

Телма - 14.10.2011

Прекинот на Пописот на населението и домаќинставата со кој се посрамоти државата за да се спаси владејачката коалиција е голем скандал, обвини опозицијата на собраниската расправа за донесување закон ...

Пописот и денеска ги конфронтира пратениците

Deutsche Welle - 14.10.2011

Напади и прозивки за манипулации и фалсификати, и по некоја лична навреда беа изречени во денешната собраниска дискусија за фијаското со пописот во Македонија Воведот во денешното конфронтирање го ...

СДСМ: Со 60 отсто попишано население, испаднаа три милиони жители

Вест - 14.10.2011

Пописот е прекинат поради тоа што по 60 проценти попишано население, се дошло до бројка од над 3 милиони граѓани, тврди пратеникот Миле Андонов од СДСМ.

Џафери: Прашањето за името е поголем приоритет од пописот

Дневник - 14.10.2011

Секој одговор дека ние не чувствуваме одговорност за пописот нема да звучи сериозно. До која мерка, поради што, тоа е предмет на анализа. Ние не бегаме од тоа.

Муса Џафери - Да се разгледаат сите фактори за пропаѓањето на пописот

Утрински - 14.10.2011

Вицепремиерот за Рамковниот договор на денешниот брифинг со новинарите запрашан за прекинот на пописот во Македонија . Секој одговор дека ние не чувствуваме одговорност за пописот нема да звучи ...

Собранието ја продолжува расправата за прекин на пописот

Утрински - 14.10.2011

Со законот, поднесен од Владата на Република Македонија, се предлага престанување на важноста на Законот за попис, со што и официјално пописот е прекинат.

Уште Парламентот да го отпише пописот

Утрински - 14.10.2011

Опозицијата бара и кривична и политичка одговорност поради прекинувањето на процесот Собранието денеска треба да ја донесе конечната одлуката со која пописот и официјално ќе биде прогласен за ...

Театар во коалицијата

Утрински - 14.10.2011

Законот што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го договорија пред една година, сега стана камен на меѓусебно сопнување Нема простор за манипулација со бројките, ја убедуваа јавноста на 12 септември 2010 година ...

Фалсификуван фалсификат

Утрински - 14.10.2011

Ана Павловска-Данева Две претседателки на една иста Државна пописна комисија си дадоа оставки при започнат, а незавршен попис. И двете именувани од Владата на Груевски.

Реалност, па попис!

Дневник - 14.10.2011

Веле МИТАНОСКИ Ако премиерот препознал „опасности по националните и државни интереси“, тие треба да бидат соопштени јавно, без оглед на последиците по меѓунационалните односи и меѓупартнерските ...

Пописот предизвика кавги во парламентот

Дневник - 14.10.2011

Одговори од премиерот Никола Груевски за причините за прекинувањето на пописот, одговорност за штетата што e направена на државата, за залудно потрошените народни пари, како и одржување лидерска ...

Прекинот на пописот и денеска пред пратениците

Дневник - 14.10.2011

Собранието денеска ќе ја продолжи дванаесетата седница на која како единствена точка на дневниот ред е Предлог-законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

35 евра дневно нe чинел еден попишувач!

Капитал - 14.10.2011

Само хонорарите за учесниците на терен, што ќе им бидат исплатени на 20-ина илјади луѓе за единаесетдневниот ангажман, вкупно ќе изнесуваат над два милиони евра.

Еден попишувач дневно ја чинел Македонија околу 35 евра

+инфо - 14.10.2011

Хонорарите за попишувачите кои повеќе од единаесет дена секојдневно одеа на терен за време на пропаднатиот Попис на населението и домаќинствата што требаше да се одржи до 1 до 15 октомври годинава, ...

Ако има фалсификат, треба да има и одговорност

Р.С.Европа - 14.10.2011

Доколку власта открила обид за фалсификување на пописот, тогаш тие што се обиделе да го фалсификуваат мора да одговараат, велат упатените.

Џафери: Треба да видиме кои се причините за пропаѓањето на пописот

Курир - 14.10.2011

Секој одговор дека ние не чувствуваме одговорност за пописот нема да звучи сериозно. До која мерка, поради што, тоа е предмет на анализа. Ние не бегаме од тоа.

Власта и опозицијата со различни ставови за прекинот на пописот

Кајгана - 14.10.2011

Предлог законот за прекин на пописот на денешната седница се најде пред пратениците. За власта, нема цена за објективниот, точен и прецизен попис, додека за опозицијата прекинот на пописот е срам за ...

Џафери: Не бегаме од политичка одговорност за пописот

Нетпрес - 14.10.2011

Секој одговор дека нема одговорност во врска со пописот ќе се смета за несериозен и нема да се бега од политичка одговорност доколку анализите го покажат тоа, рече Муса Џафери, заменик на ...

ОБСЕ разочаран од пропаднатиот попис во Македонија

+инфо - 14.10.2011

Фране Мароевиќ, портпарол на ОБСЕ со седиште во Виена, за Дојче веле изјавил дека организацијата е разочарана од пропаѓањето на пописот во Македонија и, во исто време, се надеваат дека новиот попис ...

Муса Џафери: Да се разгледаат сите фактори за пропаѓањето на пописот

Сител - 14.10.2011

Секој одговор дека ние не чувствуваме одговорност за пописот нема да звучи сериозно. До која мерка, поради што, тоа е предмет на анализа. Ние не бегаме од тоа.

Бачев: Имаме доказ дека Албанците се 17 отсто

Курир - 14.10.2011

Народно движење за Македонија на денешната прес конференција се осврна на тоа, кој и како се обиде како и во 2002 година, повторно да го фалсификува и овој попис во 2011 година.

Жестока расправа за пописот

Р.С.Европа - 14.10.2011

Нема цена за објективен попис и нема да дозволиме фалсификуван попис како во 2003 година, одговараат од власта на обвинувањата на опозицијата за неуспешен попис.

Муса Џафери - Да се разгледаат сите фактори за пропаѓањето на пописот

Inpress - 14.10.2011

Скопје, 14. октомври 2011 (ИНПРЕС) Секој одговор дека ние не чувствуваме одговорност за пописот нема да звучи сериозно. До која мерка, поради што, тоа е предмет на анализа. Ние не бегаме од тоа.

ДПК за 3 месеци треба да објави финансиски извештај

Курир - 14.10.2011

Во врска со износот кој е потрошен за Пописот, министерот Ставрески истакна дека законска обврска на Државната пописна комисија е во рок од три месеци да подготви извештај за вкупната реализација и ...

Димовски: Пописот се прекина за да не се направи фалсификат како во 2002

Курир - 14.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Пратениците расправаат за пописот

Press24 - 14.10.2011

Предлог-законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите, по скратена постапка и денес е на дневен ред на собраниската седница.

Собранието ќе ја продолжи расправата за законот за прекинување на пописот

Сител - 14.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи дванаесетата седница на која како единствена точка на дневниот ред е Предлог-законот за престанување на важење на Законот за попис на ...

Собраниска седница за попис

МРТ - 14.10.2011

Кој го фалсификуваше пописот во 2002 и во 2011? дали е поголема штета прекин на пописот или негово продолжување? Во оваа насока се одвиваше дебатата во собранието коешто треба да го изгласа ...

Еден попишувач ја чинел Македонија 35 евра дневно

Нетпрес - 14.10.2011

Само хонорарите за учесниците на терен, што ќе им бидат исплатени на 20-ина илјади луѓе за единаесетдневниот ангажман, вкупно ќе изнесуваат над два милиони евра, објави весникот “Капитал“.

Џафери: Не бегаме од политичка одговорност за пописот

Кајгана - 14.10.2011

Секој одговор дека нe чувствуваме одговорност во врска со пописот ќе се смета за несериозен и нема да се бега од политичка одговорност, рече вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковен ...

Предлог законот за прекин на пописот предизвика жестока собраниска дебата

Сител - 14.10.2011

Владејачкото мнозинство децидно дека нема цена за објективниот, точен и прецизен попис. Велат дека со предложениот закон паѓаат тврдењата на опозицијата дека пописот бил пазар меѓу Ахмети и Груевски.

Џафери: Да се лоцира одговорност за пописот

Алфа - 14.10.2011

Коалициските партнери не брзаат да го договорат новиот датум за попис. Ќе се прави детална анализа зошто целиот процес пропаднал и и врз кого треба да падне најголемиот дел од одговорноста.

СМК: Дискриминација на Македонците од ЕУ

Кајгана - 14.10.2011

Македонците не се фрустрирани и гневни, туку дискриминирани и навредени од изоставувањето на придавката македонски во Извештајот за напредокот на Македонија на патот кон Европската Унија.

Пратениците го изгласаа прекинот на пописот

Кирилица - 14.10.2011

Собранието изгласа потреба за донесување на Закон за укинување на пописот по скратена постапка на предлог на Владата со гласовите на 60 пратеници, додека против беа 37 Претходно, опозицијата повика ...

Собранието ќе ја продолжи расправата за законот за прекинување на пописот

МРТ - 14.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи дванаесетата седница на која како единствена точка на дневниот ред е Предлог-законот за престанување на важење на Законот за попис на ...

Муса Џафери: Треба да се разгледаат сите фактори за пропаѓањето на пописот

МРТ - 14.10.2011

Секој одговор дека ние не чувствуваме одговорност за пописот нема да звучи сериозно. До која мерка, поради што, тоа е предмет на анализа. Ние не бегаме од тоа.

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Курир - 14.10.2011

Предлог-законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите, по скратена постапка и денес е на дневен ред на собраниската седница.

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Сител - 14.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Нетпрес - 14.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Расправата за пописот и денеска пред пратениците

Inpress - 15.10.2011

Скопје, 15. октомври 2011 (ИНПРЕС) Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржат второто продолжение на на 12-та седница.

Собранието треба да пресече за прекин на пописот

+инфо - 14.10.2011

Собранието денеска ќе ја продолжи дванаесетата седница, на која единствена точка на дневниот ред е предлог-законот за престанување на важење на Законот за попис на населението и домаќинствата, со што ...

Џафери: Не бегаме од политичка одговорност за пописот

Точка - 14.10.2011

Секој одговор дека нема одговорност во врска со пописот ќе се смета за несериозен и нема да се бега од политичка одговорност доколку анализите го покажат тоа, рече Муса Џафери, заменик на ...

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Точка - 14.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

За Макрадули пописот и рекламите на Си-Ен-Ен се будалаштина и национализам

Вечер Прес - 14.10.2011

Пратеникот од СДСМ се јави со свое толкување за спроведувањето на пописот и за промотивната емисија за Македонија на еден од најпознатите светски медиуми.

Еден попишувач ја чинел Македонија 35 евра дневно

Точка - 14.10.2011

Само хонорарите за учесниците на терен, што ќе им бидат исплатени на 20-ина илјади луѓе за единаесетдневниот ангажман, вкупно ќе изнесуваат над два милиони евра, објави весникот “Капитал“.

СДСМ и ВМРО во жестока собраниска расправа за прекинот на пописот

Sky - 14.10.2011

На денешната собранскиа расправа се кршеа копјата за прекинот на пописот, имено опозицијата ја обвини владеачката партија, поради донесувањето на закон за прекин на пописот, од СДСМ велат: "Прекинот ...

Во ОБСЕ разочарување за пропаднатиот попис

Sky - 14.10.2011

Фране Мароевиќ, портпарол на ОБСЕ со седиште во Виена, за Дојче веле изјавил дека организацијата е разочарана од пропаѓањето на пописот во Македонија и, во исто време, се надеваат дека новиот попис ...

Џафери: Прашањето за името е поголем приоритет од пописот

Sky - 14.10.2011

Секој одговор дека ние не чувствуваме одговорност за пописот нема да звучи сериозно. До која мерка, поради што, тоа е предмет на анализа. Ние не бегаме од тоа.

Секој попишувач трошел по 35 евра/дневно

Sky - 14.10.2011

Само хонорарите за учесниците на терен, што ќе им бидат исплатени на 20-ина илјади луѓе за единаесетдневниот ангажман, вкупно ќе изнесуваат над два милиони еврa пишува Капитал.

Пописот дефинитивно е прекинат

Н.Македонија - 14.10.2011

Најголемата опозициска партија, СДСМ, побара пред пратениците и јавноста да се појави премиерот Никола Груевски и да даде одговори, како што тврди, за досега невидениот скандал што и се случи на ...

Да се поништат пописите од 2002 и 1993 година!

Н.Македонија - 14.10.2011

Од денес за нас Македонците повеќе не важи т.н. Охридски рамковен договор! Бројката на припадниците на албанското малцинство е околу 18 проценти, според податоците од последниот законски попис! По ...

Гиевска: Оставка дадовме кога сфативме дека резултатот можеби нема да биде релевантен

Deutsche Welle - 13.10.2011

Слободанка Гиевска беше само 10 дена претседател на ДПК и заедно со останатите членови даде оставка заради разликите со претставниците на албанската заедница во ДПК околу толкувањето на ...

Пописот подготвен, а проблематичен?

Deutsche Welle - 13.10.2011

Македонската влада, на синоќешната (13.10) вонредна седница, го утврди текстот на Предлог законот за престанок на важноста на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република ...

Законот за прекин на пописот денеска во собрание

Канал5 - 13.10.2011

На последната владина седница утврден е текстот на предлог законот за престанување на важење на законот за попис на населението.

Остра собраниска дебата за фијаското со пописот

Deutsche Welle - 13.10.2011

Опозицијата бара одговорност од Владата за катастрофалниот исход на пописот. Според министерот за правда, причина за фијаското било кусото време за обука на попишувачите Владата, според министерот за ...

Брисел бара од македонската влада план со научени лекции за пописот

Deutsche Welle - 13.10.2011

Европската комисија бара од македонската влада да покаже план за безбедно и мирно спроведување на пописот, стои во дописот од кабинетот на еврокомесарот Штефан Филе до Дојче веле.

СДСМ бара кривична и политичка одговорност за пописот

Телма - 13.10.2011

Потпретседателот на СДСМ Ана Павловска-Данева денеска побара одговорност за неуспешниот попис и за потрошените средства. - Треба да се сноси и политичка одговорност.

Ахмети: Пописот е исполитизиран со меѓуетнички димензии

Канал5 - 13.10.2011

За лидерот на ДУИ одлуката за прекин на пописот била добра, а тоа нема да влијае на односите во владината коалиција која не е во кавга. ДПА пак ја напушти седницата на Собранието.

Опозицијата бара стопирање, не поништување на пописот

Телма - 13.10.2011

Партиите од опозицијата, на собраниската Комисија за политички систем, , денеска побараа стопирање, но не поништување на изборниот процес.

Изборот на членови на дик жртва на пописната процедура

Телма - 13.10.2011

Заради итноста на поништување на Пописот на населението и домаќинствата, страдаше изборот на членови на Државната изборна комисија.

Собранието заседава за престанок на важноста на законот за попис

Телма - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ја почна дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата ...

Прекинот на пописот утре пред Собранието

Дневник - 13.10.2011

Потпретседателот на Собранието Светлана Јакимовска попладнево ги информира координаторите на пратеничките групи дека се очекува Владата до Парламентот да достави Предлог-закон за измени и дополнувања ...

Собранието треба да го озакони прекинувањето на пописот

Дневник - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

Владата утврди престанок на важење на Законот за попис

Утрински - 13.10.2011

Владата на вчерашната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, соопштуваат од ...

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Утрински - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Вест - 13.10.2011

Собранието денеска ќе ја одржи дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Нов попис по неколку години!?

Дневник - 13.10.2011

Нема да биде изненадување коалициските партнери за мир во куќа спроведувањето на пописот да го одложат за неколку години.

Добро искуство за идниот попис

Утрински - 13.10.2011

Сакавме да му дадеме уште една шанса на процесот, неколку дена пред објавувањето на извештајот на ЕК, вели Бујар Османи, потпретседател во оставка на Државната пописна комисија Ние на последните ...

Пописот пред поништување, не се знаат штетите

Утрински - 13.10.2011

Од ЕУРОСТАТ и досега предупредувале на политичките ризици за спроведување на пописот Ќе биде ли поништен пописот, какви се штетите од прекинатиот процес пет дена пред завршувањето на оваа сложена ...

СДСМ бара одговорност за пописoт

Утрински - 13.10.2011

Опозицијата ги смета за несериозни тезите за наводни 120.000 етнички Албанци повеќе на претходниот попис во 2002 година Опозиционата СДСМ вчера повторно го обвини премиерот Груевски дека молчи и бега ...

Попис и опис

Утрински - 13.10.2011

Петар Арсовски Пописот на населението се претвори во фијаско. Заслепени од сопствените политички интереси, Македонците во власта дозволуваат ефикасноста на една статистичка операција, која помеѓу ...

Дефинитивен крај на пописот

Р.С.Европа - 13.10.2011

Остри критики од опозицијата за неуспешниот попис. По одлуката на Владата, во парламентот донесен предлог закон за престанување на важење на Законот за попис.

Пратениците изгласаа потреба за прекин на пописот

Кајгана - 13.10.2011

Собранието изгласа потреба за донесување на Закон за укинување на пописот по скратена постапка на предлог на Владата.Одлуката ја прифатија 60 пратеници, додека против беа 37.

Почна собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Сител - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ја почна дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата ...

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис и потрошените средства

Сител - 13.10.2011

Потпретседателот на СДСМ Ана Павловска-Данева денеска побара одговорност за неуспешниот попис и за потрошените средства. - Треба да се сноси и политичка одговорност.

Собранието го донесе предлог законот за прекин на пописот

Нетпрес - 13.10.2011

Собранието на денешната седница донесе предлог - закон за престанување на важење на Законот за попис, на предлог на Владата. Вакватa одлука ја прифатија 60 пратеници, додека против беа 37.

Пописот прекинат, споредби со резултатите од пописот во 2002-та

МРТ - 13.10.2011

Пописот е прекинат, но реакциите на политичките партии не престануваат. Ставовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ се дека законите треба строго и прецизно да се почитуваат, но и владеењето на правото и ...

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

МРТ - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

Што изјави премиерот Груевски за пописот во 2002 година?

Курир - 13.10.2011

Поради противзаконските обиди за попишување на лица кои не престојувале во државава во последниве 12 месеци како и за обидите за попишување со фотокопирани лични документи, кои што беа главна ...

Владата утврди престанок на важење на Законот за попис

Нетпрес - 13.10.2011

Владата на вчерашната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, соопштуваат од ...

Колку Албанци има во Македонија?

Курир - 13.10.2011

Еден фалсификуван и еден пропаднат попис за само една деценија. На кого му смета толку да се преброиме. Очигледно на оние кои што тврдат дека ги има многу повеќе одколку што навистина живеаат во ...

Владата утврди престанок на важење на Законот за попис

Кирилица - 13.10.2011

Владата на вчерашната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, соопштуваат од ...

Најава за жестока расправа за пописот

Р.С.Европа - 13.10.2011

ДПА ја напушти седницата, а опозицијата бара кривична одговорност за неуспешниот попис и залудно потрошените 14 милиони евра.

Ахмети ја брани одлуката за пописот

Алфа - 13.10.2011

Прекинот на пописот беше единствениот исправен потег, затоа што целиот процес премногу се политизираше и постоеше опасност да создаде меѓуетничка криза.

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Сител - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

Владата одлучи, пописот престанува

Курир - 13.10.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република ...

Кавга во Собранието, изгласана потреба за прекинување на пописот

Сител - 13.10.2011

По поредлог на Владата, Собранието изгласа потреба за донесување закон за прекин на пописот. Опозициските партии во Парламентот ја нападнаа владејачката коалиција тврдејќи дека немала капацитет да ја ...

Пратениците ќе расправаат за прекинот на пописот

Press24 - 13.10.2011

Почетокот на собраниската седница е закажан за во 13 часот Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред ...

Владата донесе предлог закон за престанување на важење на Законот за попис

Р.С.Европа - 13.10.2011

Владата на синоќешната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија 2011 година.

Владата утврди престанок на важење на Законот за попис

Кајгана - 13.10.2011

Владата на вчерашната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, соопштуваат од ...

Почна собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

МРТ - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ја почна дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата ...

Владата утрврди престанок на важење на Законот за попис

Inpress - 13.10.2011

Скопје, 13. октомври 2011 (ИНПРЕС) Владата на Република Македонија расправаше и го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Алфа - 13.10.2011

Точка на неуспешниот попис денеска официјално ќе стави македонското собрание откако владата доцна синоќа ги утврди предлог-измени на законот за попис.

Престанувањето на Законот за попис пред пратениците

Inpress - 13.10.2011

Скопје, 13. октомври 2011 (ИНПРЕС) Предлогот на закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 година, по скратена постапка ...

Кој сакаше да го фалсификува пописот?

Р.С.Европа - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија ја почна 12-та седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Пратениците ќе расправаат за пописот

Курир - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

Со прекинот на пописот

Окно - 13.10.2011

1. Владата докажа дека нема капацитет да спроведе едно обично статистичко пребројување 2. Владата докажа дека е немоќна пред интересите на политичките партии 3.

Пратениците ќе расправаат за прекинот на пописот

Кајгана - 13.10.2011

Пратениците денеска во 13 часот треба да ја започнат седницата со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението по скратена постапка.

Каракачанов: Пописот ја исплаши власта во Скопје

+инфо - 13.10.2011

Скандалозниот прекин на пописот во Република Македонија покажува дека вештачката државност згаснува. Овој чин всушност ја изразува немоќта на државата да го сокрие зголемениот број на луѓе кои не ја ...

Кој ќе одговара што Македонија на светска сцена покажа неспособност?

Капитал - 13.10.2011

Во силен обид да се изрелативизира крахот на попсисот на населението, премиерот Никола Груевски и неговиот коалициски партнер Али Ахмети си закажаа седница на која на сеопшто изненадување, ...

Седница за прекинот на пописот

Sky - 13.10.2011

Денеска во 13 часот, пратениците треба да ја започнат седницата со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението по скратена постапка.

Владата утврди престанок на важење на Законот за попис

Точка - 13.10.2011

Владата на вчерашната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, соопштуваат од ...

Слободанка Гиевска: Оставка дадовме кога сфативме дека резултатот можеби нема да биде релевантен

Sky - 13.10.2011

Слободанка Гиевска претседател на ДПК сега во оставка беше 10 дневен претседател. Заедно со останатите членови даде оставка заради разликите со претставниците на албанската заедница во ДПК околу ...

Собранието го донесе предлог законот за прекин на пописот

Точка - 13.10.2011

Собранието на денешната седница донесе предлог - закон за престанување на важење на Законот за попис, на предлог на Владата. Вакватa одлука ја прифатија 60 пратеници, додека против беа 37.

Каракачанов: Прекинот на пописот покажува дека вештачката државност згаснува

Sky - 13.10.2011

Според Каракачанов, скандалозниот прекин на пописот во Република Македонија покажува дека вештачката државност згаснува.

Законот не се почитувал, пописот треба да се поништи

Вечер Прес - 13.10.2011

Според министерот за правда Блерим Беџети, пописниот материјал ќе се уништи од Државниот завод за статистика кој исто така ќе биде надлежен и за надомест на направените трошоци Со 60 гласа "за" и 37 ...

Собранието изгласа потреба за прекин на пописот

Sky - 13.10.2011

Пратениците изгласаа потреба за донесување на Закон за укинување на пописот по скратена постапка на предлог на Владата. 60 пратеници ја прифатија одлуката, додека 37 беа против.

Нема нов попис

Н.Македонија - 13.10.2011

-л ЕУ порачува дека за новото пребројување мора да постои консензус меѓу коалициските партнери - Од американската амбасада делумно го оправдуваат владиниот чекор за прекин на најголемата статистичка ...

Почеток на нов договор меѓу Mакедонците и Aлбанците

Н.Македонија - 13.10.2011

Пописот е прекинат, што значи дека државата преку своите институции ги фатила на дело фалсификаторите. Сега следуваат одлуки: политички и законски.

Волку, волку, зошто фалсификуван попис?

Н.Македонија - 13.10.2011

Проблемот не е во тоа дали државата ќе добие неточни податоци за корисниците на интернет-услугите или за тоа колку куќи имаат фасада, па врз таа неточност ќе преземе ваков или онаков чекор, туку во ...

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Идивиди - 13.10.2011

Скопје, 13 октомври 2011 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесеттата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на ...

Парламентот за пописот: ДПА со бојкот, СДСМ бара објаснување од Груевски

eReporter - 13.10.2011

Опозиционите партии во парламентот ја нападнаа владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за несупехот да го спроведе пописот.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и денеска се препукуваат за пописот

Телма - 12.10.2011

СДСМ бара власта да понесе одговорност по вчерашното прекинување на пописот. - Фалсификатот во обид ги чини граѓаните 14 милиони евра, рече на прес-конференција потпретседателот на СДСМ Гордан ...

ОБНОВЕНО: Втора шанса за пропаднатиот попис

Дневник - 12.10.2011

Коалициони партнери се согласиле дека во досегашниот дел од пописот биле доведени во прашање бројот на припадниците на етничките заедници во Македонија, поради што пописот целосно ќе се прекине, ...

Вонредна седница на Владата поради прекинот на пописот

Утрински - 12.10.2011

На седницата треба да се поднесе предлог за донесување на закон за прекин на пописот. Предлог-законот ќе биде доставен до Собранието на Република Македонија, каде ќе се гласа за законот .

Демократскиот сојуз предлага ревизија на законот за попис

Телма - 12.10.2011

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање меѓуетнички ...

СДСМ бара одговорност за прекинот на пописот

Вест - 12.10.2011

Опозициската СДСМ бара власта да понесе одговорност по вчерашното прекинување на пописот. - Фалсификатот во обид ги чини граѓаните 14 милиони евра, рече на прес-конференција потпретседателот на СДСМ ...

Од две зла, помалото

Дневник - 12.10.2011

Од две зла, помалото. Веројатно членовите на Државната пописна комисија, но и Владата тргнале од оваа поговорка кога одлучија да ~ стават крај на целата „рашомонијада“ што се случуваше околу проектот ...

Груевски го прекинал пописот за да спречи фалсификат

Дневник - 12.10.2011

Пописот на домаќинствата и на населението целосно ќе биде прекинат бидејќи на терен не се почитуваат правилата, поради што нема услови да се добијат релевантни податоци, дознава „Дневник“.

Кој се плаши од пописот?

Утрински - 12.10.2011

Соња Крамарска Како и што се предвидуваше, Пописот на населението предизвика криза во Македонија. Иако кризата е засега невидлива, неа и тоа како ја чувствуваме.

Пописот пропадна - лош сигнал за соживотот

Утрински - 12.10.2011

Владата денеска ќе решава што ќе прави понатаму со пописот, а се најавува и собраниска седница, откако Пописната комисија поднесе оставка На точно десеттиот ден од спроведувањето на пописот, ...

Денеска вонредна владина седница за прекинот на пописот

Дневник - 12.10.2011

На вонредна седница Владата на Република Македонија денеска треба да донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот, а, како што беше вчера најавено, потоа тој ќе му биде доставен на ...

Владина седница за пописот

Канал5 - 12.10.2011

Владата денеска се очекува и официјално да му предложи на собранието да го изгласа законот за прекин на пописот. Неизвесно е дали на владината седница ќе стане збор и за одредување на нов датум за ...

ЕУРОСТАТ ќе и’ држи лекции на Владата за пописот

Deutsche Welle - 12.10.2011

ЕУРОСТАТ предупредувал на политички ризици за спроведување на пописот, информираат од оваа европска статистичка институција за Дојче веле.

Гиевска за ДВ: Подобро е што се откажа пописот!

Deutsche Welle - 12.10.2011

Гиевска за Дојче Веле потврди дека клучно за прекин на пописот биле разликите околу методологијата за негово изведување Подобро е што Македонија го прекина пописот затоа што за нејзината иднина е ...

Чија е одговорноста за неуспешниот попис?

Телма - 12.10.2011

Молк од Владата по вчерашното поништување на Пописот на населението и домаќинствата во Македонија. Нема одговор на прашањето кој ќе понесе одговорнсот за неуспешниот Попис, за залудно потрошените ...

Пописот не важи - Пропаднаа 14 милиони евра?

Вест - 12.10.2011

Собраните резултати од првите 10 дена од попишувањето се ништовни, а броењето на населението е одложено. Со тоа пропаѓаат повеќе милиони евра кои досега беа потрошени за пописната операција.

Гранје: Пописот мора да ја отсликува реалноста

Канал5 - 12.10.2011

Пописот мора да биде спроведен на таков начин што ќе произведе една вистинска, прецизна слика за популацијата во земјата, согласно меѓународно прифатените стандарди, порача денеска во Скопје ...

Владата утврди престанок на важење на законот за попис

Телма - 12.10.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Владата го утврди Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис

Вест - 12.10.2011

Владата го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија 2011 година.

ВМРО - ДПМНЕ: СДСМ не може да преболи што е спречен нереален и необјективен попис

Вест - 12.10.2011

СДСМ не може да преболи што ВМРО-ДПМНЕ не дозволи нереален и необјективен попис како што СДСМ неодговорно тоа го дозволи при штимувањето на пописните резултати во 2003 година, се подвлекува во ...

Се чека закон за прекин на пописот

Алфа - 12.10.2011

Парламентот е во исчекување на законски предлог со кој ќе се официјализира прекинот на пописот. Владата вечерва одлучува дали на утрешната собраниска седница ќе понуди посебен закон, или, пак само ...

Попишувачите го собираат пописниот материјал

МРТ - 12.10.2011

Попишувачите го собираат пописниот материјал, а собранието в понеделник ќе треба да го донесе законот за прекин на пописот предложен од владата.

Утре ќе се расправа за измени на Законот за попис во Собранието

+инфо - 12.10.2011

Утре во тринаесет часот се очекува во Собранието да почне седница за Предлог закон за изменување и дополнување на Законот за попис.

Денеска вонредна седница на владата за прекинот на пописот

МРТ - 12.10.2011

Владата на РМ денеска се очекува да одржи седница на која ќе треба да донесе одлука што ќе се случува понатаму со пописот и својот предлог треба да го достави до Собранието, откако сите членови на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ние не сме како СДСМ па да дозволиме пописен фалсификат

Press24 - 12.10.2011

Јавноста ја знае разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, јавноста знае кој ги брани а кој ги продава националните и државни интереси, јавноста знае дека ВМРО-ДПМНЕ спречи, а СДСМ дозволи пописен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Како СДСМ во 2003 година изброи 120 илјади Албанци повеќе?

Курир - 12.10.2011

СДСМ не може да преболи што ВМРО-ДПМНЕ не дозволи нереален и необјективен попис како што СДСМ неодговорно тоа го дозволи при штимувањето на пописните резултати во 2003 година, велат од ВМРО-ДПМНЕ во ...

ВМРО - ДПМНЕ: СДСМ не може да преболи што е спречен нереален и необјективен попис

Сител - 12.10.2011

СДСМ не може да преболи што ВМРО-ДПМНЕ не дозволи нереален и необјективен попис како што СДСМ неодговорно тоа го дозволи при штимувањето на пописните резултати во 2003 година, се подвлекува во ...

Пописот пропадна, опозицијата за парите, власта за точен попис по секоја цена

Кирилица - 12.10.2011

ДПК заради непостоење на услови за успешно довршување на пописот се самораспушти, со што на три денови пред истекот на законскиот рок за неговото довршување се прекина пребројувањето на населението и ...

Што понатаму со пописот?

Кајгана - 12.10.2011

Владата денеска се очекува да одржи седница на која ќе треба да донесе одлука што ќе се случува понатаму со пописот и својот предлог треба да го достави до Собранието, по колективната оставка на ...

Вонредна владина седница за пописот

Press24 - 12.10.2011

Владата на Република Македонија денес ќе одржи вонредна седница поради прекин на пописот. Неизвесно е дали на владината седница ќе стане збор и за одредување на нов датум за попишување или ова ...

Попишувачите од Штип го враќаат неискористениот материјал

Курир - 12.10.2011

Попишувачките тимови во Штип денеска и утре треба да го раздолжат пописниот материјал, согласно насоките, кои се добиени од Државаната пописна комисија и Бирото за статистика.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ договориле прекин на пописот

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) Коалиционите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ на средбата која се одржала вчера договориле пописот целосно да биде прекинат, јави Канал 5 телевизија.

Владата ќе решава што со пописот

Р.С.Европа - 12.10.2011

Владата на РМ денеска се очекува да одржи седница на која ќе треба да донесе одлука што ќе се случува понатаму со пописот и својот предлог треба да го достави до Собранието, откако сите членови на ...

Штипските попишувачи го предаваат неискористениот пописен материјал

МРТ - 12.10.2011

Попишувачките тимови во Штип денеска и утре треба да го раздолжат пописниот материјал, согласно насоките, кои се добиени од Државаната пописна комисија и Бирото за статистика.

Вонредна владина седница за прекинот на пописот

Нетпрес - 12.10.2011

Владата денеска ќе одржи вонредна седница на која треба да донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот, што ќе го достави до Собранието.

Владата на вонредна седница ќе расправа за прекинот на пописот

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) На вонредна седница Владата на Република Македонија денеска треба да донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот.

Вонредна владина седница за пописот

Курир - 12.10.2011

Владата на Република Македонија денес ќе одржи вонредна седница поради прекин на пописот. На седницата треба да се поднесе предлог за донесување на закон за прекин на пописот.

Денеска вонредна владина седница за пописот

+инфо - 12.10.2011

Владата денеска ќе одржи вонредна седница на која треба да донесе предлог за донесување Закон за прекин на пописот, што подоцна ќе го достави до Собранието.

Владата ќе одлучува што понатаму со пописот

Алфа - 12.10.2011

Владата денеска се очекува да одржи седница на која ќе треба да донесе одлука што ќе се случува понатаму со пописот и својот предлог треба да го достави до Собранието, по колективната оставка на ...

Поразот е наш успех!

Окно - 12.10.2011

Уште на почетокот с акам да нагласам дека насловот не претставува никаков цинизам, и покрај парадоксот што го содржи во себе.

Колку милиони евра пропаднаа со пописот?

Press24 - 12.10.2011

Официјално, пописот тре­ба­ше да чини 12,5 милиони евра, а од буџетот беа одобрени вкупно 14 милиони за оваа статистичка операција.

Штипските попишувачи го предаваат неискористениот пописен материјал

Сител - 12.10.2011

Попишувачките тимови во Штип денеска и утре треба да го раздолжат пописниот материјал, согласно насоките, кои се добиени од Државаната пописна комисија и Бирото за статистика.

Одговорност за неуспешниот попис

Р.С.Европа - 12.10.2011

Залудно потрошени пари и огромна политичка штета. Експертите велат дека надлежните мора да одговараат за неуспешниот попис.

ДС ја поддржа одлуката за прекин на пописот

Сител - 12.10.2011

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање меѓуетнички ...

ДС: Со прекинот на Пописот се заштитија државните интереси

Курир - 12.10.2011

Демократскиот сојуз во целост ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија, за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање на ...

Нов попис за неколку месеци

Кирилица - 12.10.2011

Владата на Република Македонија денес ќе одржи вонредна седница поради прекинот на пописот На седницата треба да се поднесе предлог за донесување на закон за прекин на пописот.

ЕУРОСТАТ повторно ќе ја учи владата како се прави попис

+инфо - 12.10.2011

Европската статистичка институција ЕУРОСТАТ предупредувала на политички ризици за спроведување на пописот во Македонија уште пред тој да започне, информираa денеска од институцијата, пренесе Дојче ...

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката за прекин на пописот

МРТ - 12.10.2011

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање меѓуетнички ...

Петковски бара одговорност за прекинувањето на Пописот

Курир - 12.10.2011

За прекинувањето на пописниот процес некој мора да сноси одговорност, изјави денес претседателот на НСДП Тито Петковски. -За пописот се потрошени најмалку 10 милиони евра.

СДСМ: Груевски да не молчи за пописот

Press24 - 12.10.2011

Власта нека не наоѓа бесмислени оправдувања за направениот скандал преку смешни обвинувања за пописот во 2002 година. Несериозни се тезите за наводни 120.000 етнички Албанци повеќе.

Георгиев: Груевски да понесе одговорност за прекин на пописот

Нетпрес - 12.10.2011

Премиерот Груевски и неговата партија ВМРО –ДПМНЕ, според Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ, мора да понесат одговорност за, како што вели, фалсификатот во обид кој ги чини граѓаните 14 милиони ...

СДСМ со многу прашања за пописот

Курир - 12.10.2011

Опозициската СДСМ и денес побара одговори на неколку прашања поврзани со пописот кој вчера беше прекинат и одложен. Потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев бара власта да понесе одговорност по ...

СДСМ - Груевски и Ахмети не спроведуваа попис, туку имаа обид за фалсификат кој го прекинаа кога стана премногу видлив

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) Недозволиво е премиерот Груевски да молчи и да бега од одговорност за невидениот срам и огромниот скандал околу пописот.

Гиевска: Подобро е што се откажа пописот

Нетпрес - 12.10.2011

Подобро е што Македонија го прекина пописот затоа што за нејзината иднина е подобро да нема податоци отколку да има искривена слика за бројот на населението и стопанствата во земјата, кои понатаму ...

ВМРО-ДПМНЕ - Јавноста знае дека ВМРО-ДПМНЕ спречи, а СДСМ дозволи пописен фалсификат

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) СДСМ не може да преболи што ВМРО-ДПМНЕ не дозволи нереален и необјективен попис како што СДСМ неодговорно тоа го дозволи при штимувањето на пописните резултати во ...

Пописот на дневен ред на влада, материјалите се враќаат во Скопје

Сител - 12.10.2011

Два дена по прекинот на Пописот, реонските пописни комисии ги комплетираат материјалите, кои ќе му бидат предадени на државниот завод за статистика. Засега без проблеми се одвива овој процес.

СДСМ - Пописот во 2002 година го спроведоа Новковска и Крстевски, кадри на ДПМНЕ

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) Не ни се верува дека вакво „патриотско“ соопштение испраќа ВМРО – ДПМНЕ, политичката партија која срамно ги амнестираше злосторствата против човештвото, познати ...

Заедно со пописот во вода паднаа неколку милиони евра

+инфо - 12.10.2011

По десетдневно отежнато спроведување на најголемата статистичка операција - пописот на населението и домаќинствата, проследено со нерегуларности, фотокопирани наместо оригинални документи, недоволен ...

ЕУРОСТАТ ќе и држи лекции на Владата за пописот

Inpress - 12.10.2011

Бон, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) ЕУРОСТАТ предупредувал на политички ризици за спроведување на пописот, информираат од оваа европска статистичка институција за Дојче веле.

Собранието утре ќе ја започне расправата за измени на Законот за попис

Курир - 12.10.2011

Потпретседателот на Собранието, Светлана Јакимовска попладнево ги информираше координаторите на пратеничките групи дека се очекува Владата до Парламентот да достави Предлог-закон за измени и ...

Георгиев: Груевски и Ахмети го прекинаа пописот откако стана видлив обидот за фалсификат

Sky - 12.10.2011

Недозволиво е премиерот Груевски да молчи и да бега од одговорност за невидениот срам и огромниот скандал околу пописот.

За 14-те милиони евра од пописот некој мора да одговара, слично на тоа што му се случи на Велија!

Sky - 12.10.2011

Трошењето на 14 милиони евра за пописот, кој пропадна, и покрај тоа што однапред се знаеше дека се спрема фалсификат мора да ги надохнадат одговорните од личните примања и да одговараат пред судската ...

Владата го утврди Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис

Sky - 12.10.2011

На денешната седница Владата расправаше и го утврди екстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Што можеше да се направи со 14-те милиони евра од пописот?

Sky - 12.10.2011

Со 14-те милиони евра, кои пропаднаа заедно со пописот, можеа да се направат многу работи кои ќе им помогнат на граѓаните.

Зошто Албанците се плашат од фер попис?!

Вечер Прес - 12.10.2011

Најверојатно со предлог-законот кој ќе биде изготвен од Владата ќе се побара укинување на пописот. Претседателот на Собранието Трајко Вељановски ќе одлучи кога овој предлог-закон ќе се најде пред ...

Вондредна владина седница за пописот

Sky - 12.10.2011

Денеска владата ќе одржи вондредна седница на која главна точка ќе биде пописот. Ќе се донесе и предлог закон за предвремено преќинување на пописот.

Георгиев: Груевски да понесе одговорност за прекин на пописот

Точка - 12.10.2011

Премиерот Груевски и неговата партија ВМРО –ДПМНЕ, според Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ, мора да понесат одговорност за, како што вели, фалсификатот во обид кој ги чини граѓаните 14 милиони ...

Собарието утре ќе расправа за измените на Законот за попис

Sky - 12.10.2011

Светлана Јакимовска, потпретседателот на Собранието, попладнево ги информираше координаторите на пратеничките групи дека се очекува Владата до Парламентот да достави Предлог-закон за измени и ...

Вонредна владина седница за прекинот на пописот

Точка - 12.10.2011

Владата денеска ќе одржи вонредна седница на која треба да донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот, што ќе го достави до Собранието.

Гиевска: Подобро е што се откажа пописот

Точка - 12.10.2011

Подобро е што Македонија го прекина пописот затоа што за нејзината иднина е подобро да нема податоци отколку да има искривена слика за бројот на населението и стопанствата во земјата, кои понатаму ...

Пописот пропадна, коалицијата преживеа

Н.Македонија - 12.10.2011

Владини извори потврдија дека за денеска е закажана седница за пописот, но на неа најверојатно ќе се констатираат оставките на Државната пописна комисија, како и тоа дека сега нема услови за попис, ...

Ептен се попишавме!

Н.Македонија - 12.10.2011

Споредбата меѓу борбата против окупаторот со партиската трка по бројки првично изгледа сосема нелогична и претерана. Но ако се земе предвид што сé претрпе оваа држава од нејзиното осамостојување за ...

Владата одлучува за пописот

eReporter - 12.10.2011

Владата денеска ќе заседава за текот на пописот, откако Државната пописна комисија вчера си поднесе колективна оставка. Денешната седница на Владата вчера ја најави вицепремиерот задолжен за Рамковен ...

Пописот прекинат

Вест - 11.10.2011

Попишувањето во Македонија се стопираше денеска, на четири дена пред крајниот рок, откако ноќеска Државната пописна комисија се распушти, а сите нејзини членови си поднесоа неотповиклива оставка.

Државната пописна комисија поднесе оставка

Телма - 11.10.2011

Сите членови на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во Пописот 2011 да ги сопрат сите идни активности поврзани со Пописот, соопшти Државната пописна ...

Неотпловиклива оставка на Државната пописна комисија

Утрински - 11.10.2011

Како што се наведува во соопштението на вчерашната седницата Комисијата констатирала дека не се исполнети основните услови за натамошна реализација на Пописот Сите членови на Државната пописна ...

Џафери: Владата ќе расправа за пописот

Вест - 11.10.2011

Владата на седница треба да донесе одлука за тоа што ќе се случува понатаму со пописот, а потоа својот предлог да го достави до Собранието.

Пописната комисија си поднесе оставка и бара прекин на пописот

Вест - 11.10.2011

Државната пописна комисија на вечерашната седница заклучила дека не се исполенти основните услови за натамошна реализација на пописот.

Оставка на Државната пописна комисија

Deutsche Welle - 11.10.2011

Македонските медиуми објавија соопштение на Државната пописна комисија од седница, одржана во текот на вечерта, во кое се вели дека Комисијата ги сопрела сите активности.

Пописот е стопиран, членовите на државната пописна комисија поднесоа оставки

Канал5 - 11.10.2011

Пописот е стопиран. Државната пописна комисија донела ваква одлука доцна синоќа поради немање основни услови за натамошна реализација на пописот, а сите членови на комисијата поднеле неотповикливи ...

Во Битола се попишани 40 отсто од граѓаните - тврди битолската пописна комисија

Канал5 - 11.10.2011

По оставката на Државната пописна комисија и битолската пописна комисија доби известување да се стопираат сите пописни дејствија.

Пописот прекинат, владата утре ќе решава што понатаму

Deutsche Welle - 11.10.2011

Државната пописна комисија во Македонија одлучи да го прекине пописот на населението и да ги распушти сите ангажирани во неговото спроведување.

Муса Џафери: Не е ништо трагично ако пописот се одложи на 6 месеци

Канал5 - 11.10.2011

Треба прво да заседава владата па собранието да одлучи дали ќе има прекин на пописот. Утре ќе заседава владата, a задутре собранието. Ќе заземе заеднички став за што ќе се случува понатаму со пописот.

Почнува формалната постапка за прекин на пописот

Канал5 - 11.10.2011

Ако се дозволело пописот да продолжи вака на крајот немало да се добие реална бројка на населението, особено на етничките заедници, која би можела да го доведе во прашање процентот на албанско ...

Гиевска: Недоследната примена на одредби од законот можеше да предизвика нерелевантни резултати

Канал5 - 11.10.2011

Екс претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска во вестите на Канал 5 ги објасни причините поради кои сите членови на пописната комисија поднесоа оставки и пописот се прекина.

Попис и преку Интернет

Вест - 11.10.2011

На порталот на Он нет објавена е порака на Интернет од девојка попишувач, чиј идентитет не е откриен и која од граѓанин бара податоци за да го попише електронски.

Опозицијата бара одговорност за скандалот со пописот

Deutsche Welle - 11.10.2011

Опозицијата во Македонија ја оцени како срамна одлуката да се прекине пописот на населението и да се распуштат сите ангажирани во неговото спроведување.

Гиевска: На терен имаше отстапување од правилата за попис

Вест - 11.10.2011

"Имавме седница, на која констатиравме дека недоследната примена на одредени одредби од Законот за попис може да предизвика недоследност во резултатот.

Реонските комисии престанаа со работа, попишувачите дома

Телма - 11.10.2011

Реонските пописни комисии се повлекоа поради оставката на Државната пописна комисија. Во комисиите не знаат што ќе се случува понатаму со Пописот.

СДСМ: Ова е невиден срам и скандал за државата

Канал5 - 11.10.2011

Опозициската СДСМ смета дека случувањата околу пописот се срам и огромен скандал за државата. Ја обвинија власта за злоупотреба на народните пари кои, како што тврдат, отишле во ветер заради ...

ВМРО -ДПМНЕ: Нема да дозволиме наштетување на националните интереси, тоа е разликата со СДСМ

Канал5 - 11.10.2011

Од ВМРО – ДПМНЕ одговорија дека за разлика од СДСМ кои во 2002-та година дозволиле нереален и необјективен попис, и кога Црвенковски направил политички договор со кој избројал 120.000 етнички Албанци ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ за пописот и обвинувањата од СДСМ

Телма - 11.10.2011

ВМРО-ДПМНЕ е за строго и прецизно почитување на законите, владеење на правото и правната држава, и тука нема отстапки, компромиси и договори, се вели во реакцијата на владејачката партија на изјавата ...

ДПА: Одговорноста за неуспехот на пописот е кај владините партнери

Канал5 - 11.10.2011

ДПА предложија измени на Законот за попис, со кои бараат негово пролонгирање. За неуспехот на пописот ги обвинија владините коалициски партнери.

Во Тетово бројни нерегуларности и мал процент попишани, до одлуката за прекин

Канал5 - 11.10.2011

Ниската реализација во Тетово, попишани биле околу седум отсто од планираните жители, е една од главните причини зошто Државната пописна комисија го стопираше пописот.

Интервју на екс - претседателката на дпк за телма

Телма - 11.10.2011

За фијаското на Пописот, за оставките, залудно потрошените пари и неподготвеноста говори довчерашната претседателка на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска.

Проблемите со пописот во тетовско започнаа од првиот ден

Телма - 11.10.2011

Во Тетовскиот регион проблемите со пописот започнаа уште на првиот ден. Попишувачи немаше доволно, а кога потребната бројка се пополни, немаше доволно пописен материјал.

Кој не сака реален попис?

Курир - 11.10.2011

Пописот прекина и се одложи. За неколку месеци ќе се преброиме колку сме. Но, зошто тоа се случи и на кого одложувањето му одеше во полза? Пописот уште пред да започне беше оцрнет од опозицијата.

Пописот на населението прекинат

Нетпрес - 11.10.2011

Пописот целосно ќе се прекине. Ова било договорено на средбата на владините коалициони партнери кои се согласиле дека во досегашниот дел од пописот биле доведени во прашање бројот на припадниците на ...

Џафери: Во пракса се покажа дека има пречки за спроведување на Пописот

Курир - 11.10.2011

Вицепремиерот задолжен за Рамковен договор Муса Џафери денеска изјави дека Владата треба да донесе одлука за тоа што ке се случува со пописот понатаму, а потоа својот предлог да го достави до ...

Прекинот на пописот повод за партиски конфронтации

МРТ - 11.10.2011

Ни политичките авторитети не останаа имуни на оставката на комплетниот состав на Државната пописна комисија, што предизвика прекин на пописот.

Пописот пропадна

Алфа - 11.10.2011

Пропадна пописот. Попишувањето во Македонија се стопираше денеска, на четири дена пред крајниот рок, откако ноќеска Државната пописна комисија се распушти, а сите нејзини членови си поднесоа ...

Џафери: Не е трагедија ако пописот се одржи после 6 месеци

Press24 - 11.10.2011

Според Џафери, има многу фактори што влијаеа на оваа ситуација. - Се покажа во пракса дека има неподготвеност и технички пречки за да се изврши пописот за 15 дена по тој закон, рече тој Владата на ...

ДПА - ВМРО-ДПМНЕ е виновна за пропаста на пописот

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октовмри 2011 (ИНПРЕС) ДПА денеска ги обвини коалиционите паретнери за неуспехот на пописот во Република Македонија.

СДСМ - Ова е невиден срам и огромен скандал за државата

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) За само 10 дена од почетокот на пописот се случија досега невидени скандали. Прво, поднесе оставка претседателката на пописната комисија, а денес и целата пописна ...

Гиевска - Пописот не може да продолжи

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) Екс-претседателката на Државната пописна комисија (ДПК), Слободанка Гиевска, изјави дека оставките на сите членови на Комисијата се од морални причини.

Реакции на прекинувањето на Пописот 2011

Глас на Америка - 11.10.2011

Оставките на членовите на ДПК и прекинот на пописот попладнево беа повод за бројни реакции, прозивки и жестоко контронтирање меѓу политичките партии од власта и опозицијата.

СДСМ: Груевски да понесе одговорност оти пописот во обид чини 14 милиони евра

Кајгана - 11.10.2011

„Оваа власт не е способна законски да спроведе ниту една статистичка операција како што е пописот“, реагира Социјалдемократската партија по колективната оставка на Државната пописна комисија.

ВМРО-ДПМНЕ: Парите кои се потрошени се минорни во споредба со можноста за необјективен попис

Кајгана - 11.10.2011

ВМРО-ДПМНЕ е за строго и прецизно почитување на законите, владеење на правото и правната држава и тука нема отстапки, компромиси и договори, реагира владејачката ВМРО-ДПМНЕ по обвинувањата од страна ...

Пропадна пописот, откажани сите понатамошни активности

Кирилица - 11.10.2011

Државната пописна комисија на вечерашната седница констатираше дека не се исполенти основните услови за натамошна реализација на пописот и ги сопре сите активности поврзани со пописот Пред малку ДПК ...

СДСМ: Колку епизоди има политичкиот пазар Груевски - Ахмети

Press24 - 11.10.2011

Груевски веднаш точно и прецизно да посочи кој ќе понесе политичка, морална и кривична одговорност за несовесното работење и класичната злоупотреба на народните пари, бараат од СДСМ За само 10 дена ...

Пописот пропадна?

Р.С.Европа - 11.10.2011

Државната пописна комисија објавила соопштение во кое се констатира дека не постојат услови за понатамошна реализација на пописот, јавија дел од македонските медиуми.

Пописот пред пропаѓање

Алфа - 11.10.2011

Пописот е пред пропаѓање. На само три дена пред законски утврдениот рок за завршување на попишувањето Државната пописна комисија рано утринава се распушти, а сите нејзини членови си поднесоа ...

ДПА: Одговорноста за пописот е кај коалиционите партнери од Владата

Press24 - 11.10.2011

ДПА и претходно свесна за тежината на пописот навреме ја алармираше пошироката јавност за сериозноста на процесот на пописот и за манипулацијата во форма и суштина што се подготвуваше со овој попис, ...

Охридската пописна комисија на своето работно место чека инструкции

Inpress - 11.10.2011

Охрид, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) Општинската пописна комисија и денеска е на своето работно место и чека инструкции за понатамошно делување.

Пописот пропадна?

+инфо - 11.10.2011

Скандалозен расплет во врска со Пописот, кој е со проблеми уште пред да почне. На само четири дена пред законски утврдениот рок за завршување на попишувањето, Државната пописна комисија (ДПК) рано ...

Членовите на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка

Сител - 11.10.2011

Сите членови на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во Пописот 2011 да ги сопрат сите идни активности поврзани со Пописот, соопшти Државната пописна ...

Пописот пропадна!

Press24 - 11.10.2011

На три дена пред законски утврдениот крај на пописот Државната пописна комисија си поднесе колективна оставка. Сите понатамошни активности се откажани.

Колективна оставка во пописната комисија

Кајгана - 11.10.2011

Доцна синоќа, членовите на Државната пописна комисија соопштија дека си поднесуваат неотповиклива оставка. Ваквата постапка тие ја образложија со констатацијата дека пописот не може да резултира со ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да одговори како во 2002 изброи 120.000 Албанци повеќе од претходно

Press24 - 11.10.2011

Ако Државната пописна комисија цени дека е подобро да се прекине пописот, отколку да имаме незаконски, нерегуларен и необјективен попис тогаш ние ги разбираме и ги оправдуваме, стои во реакција на ...

ВМРО-ДПМНЕ не се пазари за државните интереси

Курир - 11.10.2011

ВМРО-ДПМНЕ е за строго и прецизно почитување на законите, владеење на правото и правната држава, и тука нема отстапки, компромиси и договори, стои во писмената реакција на владејачката ВМРО-ДПМНЕ на ...

Пописот стопиран

Р.С.Европа - 11.10.2011

Членовите на Државната пописна комисија утринава поденеле колективна оставка и пописот е стопиран. Се чека реакција од Владата.

Охридската Општинска пописна комисија чека инструкции од ДЗС

Inpress - 11.10.2011

Охрид, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) И покрај оставката на членовите на Државната пописна комисија, Општинската пописна комисија во Охрид и денеска беше на своето работно место и чекаше инструкции за ...

ДПК се распушти, но пописот на терен продолжува

+инфо - 11.10.2011

И покрај тоа што Државната пописна комисија (ДПК) се самораспушти, некаде пописот сé уште се спроведува без прекин. Тоа го навестува и претседателот на пописната комисија во Тетово, Мимет Беќири, кој ...

Артан Груби смета дека несогласувањата во ДПК брзо се пренеле меѓу попишувачите

+инфо - 11.10.2011

Несогласувањата во врска со толкувањето на Законот за попис, како и методологијата воведена од страна на Државниот завод за статистика е причина за колетивната оставка на Државната пописна комисија ...

ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ да одговори каде се 120.000 жители кои во 2002 година ги додаде на пописните резултати

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ е за строго и прецизно почитување на законите, владеење на правото и правната држава, и тука нема отстапки, компромиси и договори.

ВМРО-НП - Недозволиво е поединци да си играат со иднината, статусот и угледот на Република Македонија

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) По повод колективната оставка на Државната пописна комисија истакнуваме дека ВМРО-Народна партија повеќе од една година укажуваше на опасноста од пропаѓање на ...

Охридските попишувачи чекаат инструкции од Државниот завод за статистика

+инфо - 11.10.2011

По Тетово, и во Охрид денеска Општинската пописна комисија беше спремна за попишување на населението и домаќинствата, иако доцна синоќа Државната пописна комисија (ДПК) се самораспушти и побара ...

ВМРО-НП ги повикува двата состава на ДПК на одговорност за пописот

+инфо - 11.10.2011

„Недозволиво е во рок од 15 дена првите луѓе на Државната пописна комисија (ДПК) да даваат оставки, а да не бидат повикани на одговорност.