TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сноуден - три недели во транзитен простор

Deutsche Welle - 14.07.2013

Едвард Сноуден, човекот кој објави американски шпионски информации, веќе три недели е заглавен во транзитниот простор на аеродромот Шереметјево.

Сноуден има моќни необјавени информации, штетни за САД

Р.С.Европа - 14.07.2013

Новинарот од „Гардијан“ Глен Гринволд кој што го интервјуираше Едвард Сноуден изјави дека Сноуден има инфоамции кои што се уште можат да и предизвикаат „страшни кошмари “ на САД доколку се објават.

Новинарот на Гардијан: Сноуден има документи-кошмар за САД

Нова ТВ - 14.07.2013

Американскиот разузнавачки протекувач на информации Едвард Сноуден има повеќе штетни информации кои би можело да бидат "кошмар" за американската влада, изјави новинарот кој прв ги објави документите, ...

Сноуден има моќни необјавени информации, штетни за САД

Алсат-М - 14.07.2013

Новинарот од „Гардијан“ Глен Гринволд кој што го интервјуираше Едвард Сноуден изјави дека Сноуден има инфоамции кои што се уште можат да и предизвикаат „страшни кошмари “ на САД доколку се објават.

Сноуден најлош кошмар за САД

А1 On - 14.07.2013

Поранешниот службеник на НСА, Сноуден располага со опасни информации кои би можело да станат најлош кошмар за САД доколку ги разоткрие, изјави новинар на „Градијан“.

Сноуден е кошмар за САД

Дневник - 14.07.2013

Новинарот на „Гардијан“, Глен Гринвалд, за аргентинскиот весник „Насион“ изјави дека Едвард Сноуден располага со опасни информации што би можеле да бидат најлош кошмар за САД ако бидат откриени.

Сноуден поседува голема количина необјавени информации

Фактор - 14.07.2013

Поранешен вработен во ЦИА, Едвард Сноуден поседува голем број документи чие објавување потенцијално ќе предизвика уште поголема штета на САД, изјави во интервју за аргентинскиот весник „La Nacion“ ...

Сноуден има огромна база на необјавени информации

Локално - 14.07.2013

Поранешен вработен во ЦИА, Едвард Сноуден поседува голем број документи чие објавување потенцијално ќе предизвика уште поголема штета на САД, изјави во интервју за аргентинскиот весник „La Nacion“ ...

Ако ги објави документите што ги има Сноуден може да ја „уништи“ Америка

МК News - 14.07.2013

Поранешниот шпион на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден поседува огромен број документи чиешто потенцијално објавување би предизвикало голема штета за САД.

Сноуден – најлош кошмар за САД

Фама - 14.07.2013

Поранешниот службеник на ЦИА, Едвард Сноуден, располага со „опасни информации“ кои би можеле да бидат „најлошиот кошмар“ за САД доколку ги открие, вели новинар на „Гардијан“.

Случајот Сноуден ги влоши односите меѓу САД и Русија

Нетпрес - 14.07.2013

Случајот со поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден, ги влошува односите меѓу САД и Русија, а двете страни се обидуваат да ги намалат размерите на штетата, коментира германскиот весник ...

Сноуден со своите информации може да ја предизвика најголемата штета во историјата на САД

Press24 - 14.07.2013

Новинарот од „Гардијан“ Глен Гринволд кој што го интервјуираше Едвард Сноуден изјави дека Сноуден има информации кои што можат да предизвикаат голема штета на САД.

Сноуден може да ги уништи САД за неколу минути

Нетпрес - 14.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден ја знае "главната тајна" на американското разузнавање и е способен да ги уништи САД за само неколку минути, тврди новинарот на британскиот весник ...

Сноуден | Имав моќ која ги менува човечките судбини

Кукурику - 14.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Документите на Сноуден може да им нанесат голема штета на САД

Хајд Парк - 14.07.2013

Прочитано: 86 пати Поранешниот соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден поседува огромен број документи чиешто потенцијално објавување би предизвикало поголема штета за САД.

Сноуден има документи - кошмар за САД

Sky - 14.07.2013

Куп штетни информации кои би можело да бидат "кошмар" за американската влада, поседува американскиот разузнавачки протекувач на информации Едвард Сноуден.

Документите на Сноуден може да им нанесат голема штета на САД

Макфакс - 14.07.2013

Поранешниот соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден поседува огромен број документи чиешто потенцијално објавување би предизвикало поголема штета за САД.

Сноуден со своите информации може да ги уништи САД за една минута

Maxim - 14.07.2013

Новинарот од „Гардијан“ Глен Гринволд кој што го интервјуираше Едвард Сноуден изјави дека Сноуден има информации кои што можат да предизвикаат голема штета на САД.

Обама и Путин разговараа за Сноуден

Deutsche Welle - 13.07.2013

Американскиот претседател Барак Обама синоќа разговараше со неговиот руски колега Владимир Путин, откако претходно Белата куќа ја предупреди Москва да не му дава на Едвард Сноуден „основа за ...

Пилај: Случајот со Сноуден отвора многу прашања за човековите права

24 Вести - 13.07.2013

Случајот со Едвард Сноуден и откриените од него масовни нарушувања на неприкосновеното право на личен живот покренуваат серија важни прашња, кои државите не можат да ги занемарат, изјави високиот ...

Сноуден: Имав моќ која ги менува човечките судбини

24 Вести - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Филмот за Сноуден- хит

Нова ТВ - 13.07.2013

Приказната за Едвард Сноуден, протекувачот на информации на НСА , има поделено мислење - но предизвика интерес на филмаџиите од Холивуд до Хонг Конг.

Обама и Путин разговарале за Сноуден

Р.С.Европа - 13.07.2013

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин разговараа по телефон за Едвард Сноуден, но не се откриваат детали за разговорот.

Лавров - Не контактираме со Сноуден

Р.С.Европа - 13.07.2013

За да добие политички азил во Русија, барањето на Едвард Сноуден според рускиот закон, треба да оди преку специфични процедури.

Сноуден сè уште не побарал азил во Русија

Р.С.Европа - 13.07.2013

Руските власти соопштија дека поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа во САД, а во моментов е во Русија, сè уште не поднел ...

Руска агенција одговорна за безбедноста на Кремљ ќе купи машини за пишување

Утрински - 13.07.2013

Потегот е поттикнат од неодамнешното „протекување“ тајни документи во аферата „Викиликс“ и по шпионскиот скандал што го обелодени Едвард Сноуден Руска агенција одговорна за безбедноста на Кремљ ќе ...

Пилај за случајот со Сноуден: неприкосновено е правото на личен живот

Телма - 13.07.2013

Случајот со Едвард Сноуден и откриените од него масовни нарушувања на неприкосновеното право на личен живот покренуваат серија важни прашња, кои државите не можат да ги занемарат, изјави високиот ...

Обама и Путин разговараа за Сноуден

Утрински - 13.07.2013

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин разговараа по телефон за Едвард Сноуден, но не се откриваат детали за разговорот.

Сноуден: имав моќ да следам комуникации

Телма - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Вашингтон ја обвини Москва за „пропагандна игра“

Телма - 13.07.2013

Официјален Вашингтон ја обвини Русија за користење на американскиот бегалец Едвард Сноуден за „пропагандна игра“. Реакцијата на САД уследи веднаш по првото појавување на Сноуден во јавноста, по 23 ...

САД ја обвинија Русија за „пропагандна игра“ со Сноуден

Утрински - 13.07.2013

Официјален Вашингтон ја обвини Русија за користење на американскиот бегалец Едвард Сноуден за „пропагандна игра“. Реакцијата на САД уследи веднаш по првото појавување на Сноуден во јавноста, по 23 ...

Москва нема добиено официјално барање за азил од Сноуден

Телма - 13.07.2013

Русија се уште не примила никакво барање за азил од најбараниот човек во Соединетите американски држави, Едвард Сноуден, потврди шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, иако вчера беше објавена ...

Сноуден има доволно информации за да им предизвика на САД „најголема штета во историјата“

МКД - 13.07.2013

„Американската влада треба да клечи на колена секој ден молејќи се ништо да не му се случи да Сноуден, бидејќи ако нему нешто му се случи, сите информации ќе бидат откриени и тоа би можело да биде ...

Пилај: Случајот со Сноуден покренува голем број прашања во врска со човековите права

А1 On - 13.07.2013

Случајот со Едвард Сноуден и откриените од него масовни нарушувања на неприкосновеното право на личен живот покренуваат серија важни прашања, кои државите не можат да ги занемарат, изјави високиот ...

Сноуден: Имав моќ која ги менува човечките судбини

Н.Македонија - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Сноуден: Имав моќ која ги менува човечките судбини

Алфа - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Пилај: Случајот со Сноуден отвора голем број прашања

Алсат-М - 13.07.2013

Случајот со Едвард Сноуден и откриените од него масовни нарушувања на неприкосновеното право на личен живот покренуваат серија важни прашња, кои државите не можат да ги занемарат, изјави високиот ...

Сноуден: Имав моќ која ги менува човечките судбини

А1 On - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Обама и Путин разговарале за Сноуден

+инфо - 13.07.2013

Американскиот претседател Барак Обама разговарал со рускиот лидер Владимир Путин, откако претходно Белата куќа ја предупредила официјална Москва да не му дава азил на Едвард Сноуден.

Обама и Путин кренаа слушалка поради Едвард Сноуден

Фактор - 13.07.2013

Случајот со Едвард Сноуден ги натера американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин да се слушнат по телефон, но засега медиумите не објавуваат детали за нивниот разговор.

Сноуден: Имав моќ која ги менува човечките судбини

+инфо - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Пилај: Сноуден покренува голем број прашања во врска со човековите права

Локално - 13.07.2013

Случајот со Едвард Сноуден и откриените од него масовни нарушувања на неприкосновеното право на личен живот покренуваат серија важни прашња, кои државите не можат да ги занемарат, изјави високиот ...

Многу прашања за човековите права се покренуваат по случајот со Сноуден

Сител - 13.07.2013

Според високиот комесар за човекови права на Обединетите нации Нави Пилај, случајот со Едвард Сноуден и откриените од него масовни нарушувања на неприкосновеното право на личен живот покренуваат ...

Сноуден: Ја следев сечија комуникација и имав моќ да менувам судбини

Сител - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, изјави дека пред еден месец имал моќ да ја следи сечија комуникација, ...

Сноуден: Имав моќ да ги менувам човечките судбини

Либертас - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американските безбедносни служби НСА и ЦИА, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на човековите права на московскиот аеродром ...

Путин и Обама го дискутираа Сноуден телефонски

Локално - 13.07.2013

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Барак Обама разговараа по телефон за Едвард Сноуден, но не се откриваат детали за разговорот.

Сноуден ја вжешти линијата меѓу Путин и Обама

Канал5 - 13.07.2013

Белата куќа влезе во дипломатска офанзива за да го спречи Сноуден да го оствари планот кој вчера јавно го објави – да добие привремен азил во Москва од каде ќе се упати во земјите од Латинска ...

СНОУДЕН: Имав моќ да менувам судбини

Телеграф - 13.07.2013

Го сторив тоа што сметав дека е правилно и почнав кампања за да го променам неисправното. Целта не ми беше да се збогатам, објаснува Сноуден преку соопштение објавено на Викиликс Поранешниот ...

Пилај: Случајот со Сноуден покренува прашања кои не смеат да се занемарат

Курир - 13.07.2013

Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации, Нави Пилај, изјави дека случајот со Едвард Сноуден и откриените од него масовни нарушувања на неприкосновеното право на личен живот ...

Пилај: Случајот со Сноуден покренува голем број прашања во врска со човековите права

Press24 - 13.07.2013

Случајот со Едвард Сноуден и откриените од него масовни нарушувања на неприкосновеното право на личен живот покренуваат серија важни прашња, кои државите не можат да ги занемарат, изјави високиот ...

Песков: Сноуден треба да потврди дека нема да им нанесе штета на САД

Руска реч - 13.07.2013

Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, изјави дека за да добие политички азил во Русија, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден треба да потврди дека нема да нанесува повеќе ...

Белата куќа ја моли Русија да го испорача Сноуден

Руска реч - 13.07.2013

Белата куќа ја моли Русија да го испорача Едвард Сноуден, пренесува РИА Новости, повикувајќи се на официјалниот претставник на претседателот на САД, Џеј Карни.

Сноуден имал моќ да ги менува човечките судбини

Press24 - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Сноуден останува во Русија

Руска реч - 13.07.2013

Во транзитната зона на московскиот аеродром „Шереметјево“ е завршен состанокот меѓу поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден и претставниците од организациите за заштита на човековите права и ...

Москва го прими Едвард Сноуден

Република - 13.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден останува во Москва. Заврпил состанокот во транзитната зона на московскиот аеродром „Шереметјево“ помеѓу Сноуден и претставниците од организациите за ...

СНОУДЕН: Имав моќ која ги менува човечките судбини (ВИДЕО)

Економски - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Сноуден: Имав моќ која ги менува човечките судбини

Денешен - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

САД ја обвинија Русија за „пропагандна игра“ со Сноуден

Денешен - 13.07.2013

Официјален Вашингтон ја обвини Русија за користење на американскиот бегалец Едвард Сноуден за „пропагандна игра“. Реакцијата на САД уследи веднаш по првото појавување на Сноуден во јавноста, по 23 ...

Пилај за случајот со Сноуден неприкосновено е правото на личен живот

Maxim - 13.07.2013

Случајот со Едвард Сноуден и откриените од него масовни нарушувања на неприкосновеното право на личен живот покренуваат серија важни прашња, кои државите не можат да ги занемарат, изјави високиот ...

Сноуден: Имав моќ која ги менува човечките судбини

Maxim - 13.07.2013

Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка служба и на Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој вчера се состана со претставници на организации за заштита на ...

Сноуден бара азил во Русија

Deutsche Welle - 12.07.2013

Ненадеен пресврт во аферата Сноуден: Екс-соработникот на американските тајни служби сака да остане во Русија. Ова беше објавено по средбата со активисти за човекови права во транзитниот простор на ...

Сноуден ќе има средба со организации за заштита на човекови права и адвокати

24 Вести - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден ќе има денеска средба со организации за заштита на човекови права и адвокати во транзитната зона на московскиот аеродром Шареметјево каде се наоѓа откако ...

Амбасадата на САД во Русија му врачи порака на Сноуден да се предаде

24 Вести - 12.07.2013

Амбасадата на САД во Русија му врачила порака на Едвард Сноуден преку еден од активистите за човекови права кои денеска се сретнаа со овој поранешен соработник на американската Агенција за национална ...

Несогласување меѓу САД и Кина за Сноуден

Р.С.Европа - 12.07.2013

Кинеските и американските власти не се согласија во однос на предавањето на Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа. Американскиот заменик државен секретар Вилијам Барнс изјави дека Вашингтон бил ...

Oбама: Разочаран сум од Кина и Хонг Конг за случајот Сноуден

Нова ТВ - 12.07.2013

Американски официјални лица им изјавија на кинески официјални лица дека тие се разочарани од начинот на кој Кина и Хонг Конг го водат случајот на поранешниот безбедносен службеник Едвард Сноуден, ...

Сноуден бара средба со групите за човекови права

Р.С.Европа - 12.07.2013

Поранешниот американски соработник на разузнавачките служби Едвард Сноуден ги покани групите за човекови права да се состанат со него на московскиот аеродром Шерметљево.

САД и Кина се судрија во врска со Сноуден

Глас на Америка - 12.07.2013

САД биле разочарани што Кина одбива да го екстрадира Сноуден; Кина сакала да остане фокусирана на кибернетски прашања САД и Кина се судрија во врска со случајот на поранешниот американски ...

Сноуден на средба со адвокати и активисти за човекови права

Р.С.Европа - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден се среќава со руски активисти за човекови права и адвокати на московскиот аеродром.

Сноуден се среќава со активисти за човекови права

Глас на Америка - 12.07.2013

На аеродромот во Москва американскиот бегалец разговара, за следните чекори по, како што кажа, „заканувачкото однесување“ на САД Поранешниот договорен соработник на американското разузнавање Едвард ...

Сноуден повторно бара азил во Русија

Р.С.Европа - 12.07.2013

Руските адвокати и активисти за човекови права, кои се сретнаа со Едвард Сноуден на московскиот аеродром, велат дека поранешниот соработник на американските тајни служби побарал одобрување на ...

Сноуден бара привремен азил во Русија

Глас на Америка - 12.07.2013

Кремљ индицираше дека поранешниот аналитичар од САД може да остане во земјата доколку престане со протекување на тајни. Поранешниот договорен соработник на американското разузнување, Едвард Сноуден, ...

Сноуден денес ќе им се обрати на медиумите?

МКД - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден ќе се состане со организациите за заштита на човековите права на московскиот аеродром Шереметјево, а се очекува и обраќање до медиумите, јавува РТ.

Сноуден пак побарал политички азил од Русија

МКД - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА што ја обелодени програмата за прислушување на НСА, Едвард Сноуден, денеска побарал политички азил во Русија, изјавувајќи дека не може да лета во Јужна Америка, изјавил ...

Сноуден побара времен азил во Русија

Телма - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден изјави дека сака да остане во Русија, се додека да замине со авион за Латинска Америка, соопшти денеска ...

Едвард Сноуден: Ги прифаќам сите понуди и мојот азилантски статус сега е формален

МКД - 12.07.2013

Ги прифаќам сите понуди за поддршка или азил и со тоа мојот азилантски статус станува формален, изјавил на средбата со активистите за човекови права Едвард Сноуден, поранешниот соработник на ЦИА што ...

Белата куќа: руски азил за Сноуден ќе ги наруши односите

Телма - 12.07.2013

Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни денеска изјави дека ако Москва му даде политичкиот азил на Едвард Сноуден тоа ќе ги наруши односите меѓу САД и Русија.

Сноуден ќе има средба со организации за заштита на човекови права и адвокати

А1 On - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден ќе има денеска средба со организации за заштита на човекови права и адвокати во транзитната зона на московскиот аеродром Шареметјево каде се наоѓа откако ...

Сноуден ги обвинува САД дека му спречуваат азил

Кајгана - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (NSA) Едвард Сноуден кој на медиумите им го откри постоењето на тајна масивна програма за следење на комуникациите на милиони ...

Сноуден денес ќе им се обрати на медиумите?

Н.Македонија - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА, Евдард Сноуден ќе се сретне со организации за заштита на човековите права, на московскиот аеродром Шерметјево.

Сноудeн сака времено да остане во Русија

А1 On - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден изјави дека сака да остане во Русија, се додека да замине со авион за Латинска Америка, соопшти денеска ...

Снoуден повторно побара политички азил во Русија

Кајгана - 12.07.2013

Британскиот весник The Guardian ја објави првата фотографија на Едвард Сноуден од неговата средба со активистите на организациите за заштита на човековите права којашто во моментов се одвива на ...

Кремљ: Условите за давање азил на Сноуден остануваат исти

А1 On - 12.07.2013

Кремљ досега не доби молба за политички азил од Едвард Сноуден. Условите за давање азил, меѓутоа, остануваат исти, изјави денеска прес-секретарот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј ...

Американскиот и рускиот претседател ќе разговараат за Едвард Сноуден

А1 On - 12.07.2013

Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни потврди дека вечерва американскиот претседател Барак Обама телефонски ќе разговара со рускиот колега Владимир Путин за Едвард Сноуден.

Сноудeн се жали кај активистите, Мајкрософт негира вмешаност

Фактор - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноудeн се обрати на претставниците на руските и меѓународните организации за човекови права и на адвокатите и побара средба со нив , ...

Сноудeн сака да остане во Русија

+инфо - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност, Едвард Сноуден изјави дека сака да остане во Русија сè додека да замине со авион за Латинска Америка, соопшти денеска ...

Несогласување меѓу САД и Кина за Сноуден

Локално - 12.07.2013

Кинеските и американските власти не се согласија во однос на предавањето на Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа. Американскиот заменик државен секретар Вилијам Барнс изјави дека Вашингтон бил ...

Сноуден ќе има средба со организации за заштита на човекови права и адвокати

Сител - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден ќе има денеска средба со организации за заштита на човекови права и адвокати во транзитната зона на московскиот аеродром Шареметјево каде се наоѓа откако ...

Сноуден: САД водат кампања за да ми оневозможат азил

Канал5 - 12.07.2013

Вашингтон води незаконска кампања за да ме спречи да добијам политички азил, обвини екс разузнавачот на Американската безбедносна агенција, Едвард Сноуден во писмото испратено до неколку организации ...

Сноуден до Путин: Ќе направам се, само дајте ми азил!

Канал5 - 12.07.2013

Најбараниот американски бегалец, Едвард Сноуден, побара политички азил во Русија и порача дека ќе ги прифати сите услови што за тоа ќе му ги постави Москва.

Сноуден ќе има средба со организации за заштита на човекови права и адвокати

МРТ - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден ќе има денеска средба со организации за заштита на човекови права и адвокати во транзитната зона на московскиот аеродром Шареметјево каде се наоѓа откако ...

Сноуден би сакал да ги посети земјите кои му понудија азил

Сител - 12.07.2013

Едвард Сноуде во писмото со кое упати покана за средба до руски активисти за заштита на човековите права и адвокати, наведува дека сака да ги посети земјите кои се подготвени да му дадат азил.

Сноуден и официјално побара азил од Русија

Сител - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден изјави дека сака да остане во Русија, се додека да замине со авион за Латинска Америка, соопшти денеска ...

Амбасадата на САД во Москва на Сноуден му порача да се предаде

Либертас - 12.07.2013

Амбасадата на САД во Русија му врачила порака на Едвард Сноуден преку еден од активистите за човекови права, кои денеска се сретнаа со овој поранешен соработник на американските безнедносни служби ...

Белата куќа: Евентуалниот политички азил за Сноуден ќе ги влоши односите меѓу САД и Русија

Либертас - 12.07.2013

Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, денеска изјави дека доколку официјална Москва му одобри политички азил на Едвард Сноуден, сериозно ќе се нарушат односите меѓу САД и Русија.

Здраво, јас сум Сноуден! До скоро ве следев ден и ноќ – ЦИА шпионот се обрати на светот (Видео)

МК News - 12.07.2013

Говорот на Сноуден во целост бил објавен на интернет страницата Викиликс “Здраво. Моето име е Ед Сноуден. Пред повеќе од еден месец имав семејство, дом од соништата и комфорен живот.

Гринвалд: Ако му се случи нешто на Сноуден, се што знам ќе објавам!

Вечер - 12.07.2013

Едвард Сноуден додека се премислува дали да прифати азил во Венецуела најави средби со организации за заштита на човекови права и адвокати Поранешниот соработник на американските безбедносни служби ...

Сноуден бара средба со активисти и правници

Точка - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден се поднел барање за средба во петок со претставници на руски меѓународни организации за човекови права и со адвокати.

За првпат пред јавноста: Сноуден на состанок со руските групи за човекови права

Точка - 12.07.2013

Поранешниот соработник на "NSA", Едвард Сноуден зад затворени врати разговара со претставници на организацијата за заштита на човековите права на московскиот аеродром Шерметјево.

ЕДВАРД СНОУДЕН: Сака да ги посети земјите што му понудија азил

Телеграф - 12.07.2013

Во моментов се наоѓа во транзитната зона и разговара со претставниците на невладините организации Во писмо, со кое упати покана за средба до руски активисти за заштита на човековите права и адвокати, ...

"Здраво, јас сум Сноуден! До скоро ве следев преку ден и ноќ!"

Точка - 12.07.2013

Една од главните теми во светските медиуми денес е средбата на Едвард Сноуден со претставниците на групите за човекови права на московскиот аеродром, а на Викиликс било објавено што се кажал овој ...

Амбасадата на САД во Русија побара од Сноуден да се предаде

Телеграф - 12.07.2013

Преку еден од активистите присутни на средбата амбасадата на САД му пратила порака на Сноуден, во која било наведено дека тој мора да биде изведен пред суд На состанокот со претставници на ...

Обама и Путин вечерва ќе разговараат за Едвард Сноуден

Бриф - 12.07.2013

Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни потврди дека вечерва американскиот претседател Барак Обама телефонски ќе разговара со рускиот колега Владимир Путин за Едвард Сноуден.

Сноуден бара средба со активисти и правници

Нетпрес - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден се поднел барање за средба во петок со претставници на руски меѓународни организации за човекови права и со адвокати.

Сноуден на средба со организации за заштита на човекови права и адвокати

Press24 - 12.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден ќе има денеска средба со организации за заштита на човекови права и адвокати во транзитната зона на московскиот аеродром Шареметјево каде се наоѓа откако ...

Сноуден ги обвинува САД дека му спречуваат азил

Хајд Парк - 12.07.2013

Прочитано: 93 пати Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (NSA) Едвард Сноуден кој на медиумите им го откри постоењето на тајна масивна програма за следење на ...

Сноуден сака да ги посети земјите кои му понудија азил

Press24 - 12.07.2013

Едвард Сноуден испрати писмо до руски активисти за човекови права каде што наведува дека има желба да ги посети земјите кои што се понудија да му помогнат давајќи му азил.

Сноуден побара азил од Русија

Press24 - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден изјави дека сака да остане во Русија, се додека да замине со авион за Латинска Америка, соопшти денеска ...

Снoуден ќе бара политички азил во Русија

Хајд Парк - 12.07.2013

Прочитано: 36 пати Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (NSA) кој го објави постоењето на тајната програма PRISM за следење на комуникациите на милиони луѓе низ ...

Гардијан објави фотографија од средбата на Сноуден со активистите

Канал 77 - 12.07.2013

Британскиот весник The Guardian ја објави првата фотографија на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (NSA) Едвард Сноуден од неговата средба со активистите на ...

Сноуден бара политички азил во Русија

Руска реч - 12.07.2013

Едвард Сноуден се сретна во аеродромот Шереметјево со руските правни застапници за да побара поддршка во обезбедувањето на политички азил во Русија.

Сноуден ги обвинува САД дека му спречуваат азил

Макфакс - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (NSA) Едвард Сноуден кој на медиумите им го откри постоењето на тајна масивна програма за следење на комуникациите на милиони ...

Гардијан објави фотографија од средбата на Сноуден со активистите

Макфакс - 12.07.2013

Британскиот весник The Guardian ј аобјави првата фотографија на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (NSA) Едвард Сноуден од неговата средба со активистите на ...

Снoуден ќе бара политички азил Русија

Макфакс - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (NSA) кој го објави постоењето на тајната програма PRISM за следење на комуникациите на милиони луѓе низ светот, на средбата ...

Сноуден официјално побара азил во Русија

Макфакс - 12.07.2013

Рускиот пратеник Вјасечлав Никонов кој во петокот присуствуваше на средбата на активистите за заштита на човековите права со поранешниот соработник на американското разузнавање Едвард Сноуден, изјави ...

UNHCHR: Случајот на Сноуден покажува дека на поткажувачите им треба заштита

Макфакс - 12.07.2013

Високата комесарка на Обединетите нации за човекови права Нави Пилај, претпазливо во петокот изрази поддршка за пребеганиот поранешен соработник на американската Агенција за национална безбедност ...

Сноуден сака да ги посети земјите кои му понудија азил

Денешен - 12.07.2013

Во писмо со кое упати покана за средба до руски активисти за заштита на човековите права и адвокати, Едвард Сноуден наведува дека сака да ги посети земјите кои се подготвени да му дадат азил, јави ...

Сноудeн сака времено да остане во Русија

Денешен - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден изјави дека сака да остане во Русија, се додека да замине со авион за Латинска Америка, соопшти денеска ...

Сноуден бара политички азил во Русија

Денешен - 12.07.2013

Едвард Сноуден се сретна во аеродромот Шереметјево со руските правни застапници за да побара поддршка во обезбедувањето на политички азил во Русија, пишува Руска реч .

Амбасадата на САД во Русија му порача на Сноуден да се предаде

Денешен - 12.07.2013

Амбасадата на САД во Русија му врачила порака на Едвард Сноуден преку еден од активистите за човекови права кои денеска се сретнаа со овој поранешен соработник на американската Агенција за национална ...

Сноуден испрати писмо во кое бара да ги посети земјите кои му понудија помош

Maxim - 12.07.2013

Едвард Сноуден испрати писмо до руски активисти за човекови права каде што наведува дека има желба да ги посети земјите кои што се понудија да му помогнат давајќи му азил.

Сноуден повторно побара азил од Русија

Maxim - 12.07.2013

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден изјави дека сака да остане во Русија, се додека да замине со авион за Латинска Америка, соопшти денеска ...

Сноуден заминува во Венецуела?

Точка - 11.07.2013

Неизвесноста околу судбината на Едвард Сноуден продолжува, но според британскиот весник „Гардијан“ најверојатно тој ќе се обиде да стигне до Венецуела.

Сноуден: никогаш не сум давал тајни податоци на Русија или Кина

Руска реч - 11.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден, изјави дека никогаш не давал никаква информација на Кина или Русија, пишува The Guardian. „Јас никогаш не сум давал некаква информација на тие влади.

Сноуден заминува во Венецуела?

Нетпрес - 11.07.2013

Неизвесноста околу судбината на Едвард Сноуден продолжува, но според британскиот весник „Гардијан“ најверојатно тој ќе се обиде да стигне до Венецуела.

Шокантни објави на Сноуден за постоењето на вонземјани

Кукурику - 11.07.2013

Фотографија: Според документите на Сноуден, владата на САД одамна знаела за видовите кои се далеку понапредни од луѓето Каракас, Венецуела – Едвард Сноуден, човекот кој ги објавил документите за ...

Сноуден: Никогаш не сум дал информации на Русија и Кина

Денешен - 11.07.2013

„Никогаш не сум давал некаква информација на Владите на Кина и Русија“, изјави поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден.

ЦИА користи сервери во Австралија за програмите за глобална Интернет шпионажа

24 Вести - 10.07.2013

Тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и лични податоци преку Интернет, објави денеска австралискиот весник ...

Трансатланска шпионажа - животот на другите

Р.С.Европа - 10.07.2013

Од прекинување на соработката меѓу американските и европските тајни служби до азил за Едвард Сноуден – политичарите во Европа различно реагираат на информациите за трансатланската шпионажа на ...

Сноуден: Што би ме мотивирало да дејствувам против САД?!

Нова ТВ - 10.07.2013

Од моментот кога се реши да објави повеќе тајни класифицирани документи кон јавноста, тој беше решен да не бара заштита на анонимност.

Објавен нов сегмент од интервјуто на Сноуден

Глас на Америка - 10.07.2013

Поранешниот разузнавачки аналитичар Едвард Сноуден објаснува зошто ја открил тајната американска шпионска програма. Британскиот весник Гардијан го објави видеото од интервјуто направено на 6-ти јуни ...

Сноуден демантира дека на Русија и куна им предал тајни информации

Телма - 10.07.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден денеска демантираше дека им оддал тајни на кинеските и руските разузнавачки служби, јави ДПА.

ЦИА користи сервери во Австралија за програмите за глобална Интернет шпионажа

А1 On - 10.07.2013

Тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и лични податоци преку Интернет, објави денеска австралискиот весник ...

Непријатните звуци на „свиркачот“ го разбудија Берлин

Дневник - 10.07.2013

Нема новинар што не им завидува на колегите од германски „Шпигел“ поради тоа што успеаја да добијат интервју со најпознатиот американски бегалец, Едвард Сноуден.

ЦИА користи сервери во Австралија за програмите за глобална Интернет шпионажа

Алфа - 10.07.2013

Тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и лични податоци преку Интернет, објави денеска австралискиот весник ...

САД ја следеле и енергетиката на југот

Н.Македонија - 10.07.2013

Американската програма за шпионирање на електронска пошта и телефонски разговори во Латинска Америка била фокусирана и на енергетски прашања, пишува весникот О Глобо Весникот пишува дека имал увид во ...

Сноуден: Како САД, шпионираат ширум светот?

Н.Македонија - 10.07.2013

Американските и сојузничките објекти за собирање на известувачки податоци распоредени се низ воените и другите објекти на САД и сојузниците, како и во американските конзулати и амбасади, тврди Едвард ...

Сноуден демантира дека им предал доверливи информации на Кина и Русија

А1 On - 10.07.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден денеска демантираше дека им оддал тајни на кинеските и руските разузнавачки служби, јави ДПА.

Сноуден демантира дека предавал информации на Кина и Русија

Н.Македонија - 10.07.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден денеска демантираше дека им оддал тајни на кинеските и руските разузнавачки служби, јави ДПА Бразилскиот блогер и колумнист Глен Гринвалд, кој на 6 ...

Сноуден: Никогаш не сум дал информација на ниту една влада

Фактор - 10.07.2013

Никогаш не сум дал информација на ниту една влада и тие никогаш нема да земат нешто од мојот лаптоп. Вака поранешниот американски разузнавач, Едвард Сноуден, денеска ги демантираше информациите дека ...

ЦИА користи сервери во Австралија за програмите за глобална Интернет шпионажа

Канал5 - 10.07.2013

Тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и лични податоци преку Интернет, објави денеска австралискиот весник ...

ЦИА користи сервери во Австралија за програмите за глобална Интернет шпионажа

Сител - 10.07.2013

Тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и лични податоци преку Интернет, објави денеска австралискиот весник ...

ЦИА шпионирала преку Австралија

Локално - 10.07.2013

Тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и лични податоци преку Интернет, објави денеска австралискиот весник ...

Не соработувајте со Сноуден!

Локално - 10.07.2013

Ако Русија придонесе кон тоа Едвард Сноуден да добие азил во трета земја, таквиот потег ќе се одрази на американско-руските односи, изјави портпаролот на Стејт департментот Џенифер Псаки.

ЦИА користи сервери во Австралија за програмите за глобална Интернет шпионажа

МРТ - 10.07.2013

Тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и лични податоци преку Интернет, објави денеска австралискиот весник ...

Објавен нов дел од интервјуто на Сноуден

Локално - 10.07.2013

Британскиот весник Гардијан го објави видеото од интервјуто направено на 6-ти јуни во Хонг Конг, каде Сноуден пребега минатиот месец.

Сноуден демантира дека им предал доверливи информации на Кина и на Русија

Либертас - 10.07.2013

Поранешниот соработник со американските безбедносни служби НСА и ЦИА, Едвард Сноуден денеска демантираше дека им оддал тајни на кинеските и руските разузнавачки служби.

ЦИА користи и австралиски сервери за глобална шпионажа

Вечер - 10.07.2013

Тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и лични податоци преку интернет, објави вчера австралискиот весник ...

САД ја предупредија Русија за последиците од соработката со Сноуден

Точка - 10.07.2013

Ако Русија му помогне на Едвард Сноуден да добие азил од било која земја, тогаш тоа ќе се одрази на американско-руските односи, изјавиа портпаролката на Стејт департментот Џенифер Псаки.

Сноуден доби пасош за државјанин на светот

Точка - 10.07.2013

Организацијата „Светска влада на граѓаните на светот“ му издаде на Едвард Сноуден пасош за државјани на светот. Ова беше објавено на официјалниот профил на организацијата на социјалната мрежа ...

ЦИА користи сервери во Австралија за шпионирање

Телеграф - 10.07.2013

Американските разузнавачи дел од својата шпионска опрема чуваат во Алис Спрингс, Дарвин, Џералтон и Канбера Тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија , ...

Сноуден не им давал информации на Кина и на Русија

Телеграф - 10.07.2013

Познатиот бегалец тврди дека ниту една држава нема да земе нешто од неговите компјутери полни со доверливи информации Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден демантира дека им одал тајни на ...

Тајните служби на ЦИА користат сервери во Австралија за глобална интернет шпионажа

Курир - 10.07.2013

Австралискиот весник „Сиднеј морнинг хералд“ денеска објави дека тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и ...

NBC: Може ли Сноуден да остане во Русија?

Руска реч - 10.07.2013

Сноуден може да каже наскоро: „Јас сакам да останам овде, во Русија“, кажува Фјодор Лукјанов, искусен експерт и уредник на списанието „Русија во глобалната политика“.

САД ја предупредија Русија за последиците од соработката со Сноуден

Нетпрес - 10.07.2013

Ако Русија му помогне на Едвард Сноуден да добие азил од било која земја, тогаш тоа ќе се одрази на американско-руските односи, изјавиа портпаролката на Стејт департментот Џенифер Псаки.

Сноуден доби пасош за државјанин на светот

Нетпрес - 10.07.2013

Организацијата „Светска влада на граѓаните на светот“ му издаде на Едвард Сноуден пасош за државјани на светот. Ова беше објавено на официјалниот профил на организацијата на социјалната мрежа ...

Американска невладина на Сноуден му даде пасош на Граѓанин на светот

Макфакс - 10.07.2013

Организацијата на Светската влада на граѓаните на светот (World Service Authority) му издаде на поранешниот соработник на американското разузнавање Едвард Сноуден пасош на граѓанин на светот, се вели ...

ЦИА шпионира и во Австралија

Денешен - 10.07.2013

Aвстралискиот весник „Сиднеј морнинг хералд“ денеска објави дека тајните служби на ЦИА користат четири објекти со моќни сервери, распоредени во Австралија, за да собираат информации, вклучувајќи и ...

Едвард Сноуден доби пасош за државјанин на светот

Денешен - 10.07.2013

Организацијата „Светска влада на граѓаните на светот“ на својот официјален профил на социјалната мрежа „Твитер“ објави дека му издала на Едвард Сноуден пасош за државјанин на светот.

Три јужноамерикански држави му нудат азил на Сноуден

Deutsche Welle - 09.07.2013

Поранешниот американски разузнувач Едвард Сноуден, доби понуди за азил од три јужноамерикански држави, но и натаму останува во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево.

ВИДЕО: Интервју со Сноуден за неговите мотиви

Р.С.Европа - 09.07.2013

Британскиот весник Гардијан објави нови делови од интервјуто со Едвард Сноуден, поранешен соработник на американските служби за безбедност, коj објави детали за следењето на телекомуникациите.

Велика Британија си ја шпионира дури и кралицата

МКД - 09.07.2013

За разлика од другите земји, кои ги чуваат само метаподатоците, Велика Британија го собира сиот сообраќај што минува низ земјата во рок од три дена, кажал Сноуден.

Венецуела потврди дека добила барање за азил од Сноуден

МКД - 09.07.2013

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, потврди дека во понеделникот неговата земја добила официјално барање за азил од американскиот бегалец Едвард Сноуден.

Три латиноамерикански држави му нудат азил на Сноуден

+инфо - 09.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден, кому латиноамериканските земји му понудија азил со поддршка на Куба, сè уште се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром „Шереметјево“.

Сноуден: САД им греши на сите луѓе во светот

Локално - 09.07.2013

"Америка е убава земја, со убави луѓе, но некои од нејзините владетели работат за сопствени интереси", вели поранешниот офицер на ЦИА, Едвард Сноуден во интервју за весникот "Гардијан".

Сноуден и натаму на аеродромот во Москва

МРТ - 09.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден, кому латиноамериканските земји му понудија азил со поддршка на Куба, денеска се уште се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево.

Сноуден и понатаму останува на московскиот аеродром

Точка - 09.07.2013

Поранешниот американски разузнавачки советник, Едвард Сноуден, на кого три латиноамерикански земји му понудија азил со поддршка од Куба, се’ уште се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром ...

Сноуден и натаму на аеродромот во Москва

Бриф - 09.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден, кому латиноамериканските земји му понудија азил со поддршка на Куба, денеска се уште се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево.

Амбасадата на Никарагва во Москва официјално ја потврди молбата на Сноуден за азил

Руска реч - 09.07.2013

Амбасадата на Никарагва во Москва официјално го потврди барањето на Едвард Сноуден за да му додели политички азил, пренесува РИА Новости.

Сноуден и понатаму останува на московскиот аеродром

Нетпрес - 09.07.2013

Поранешниот американски разузнавачки советник, Едвард Сноуден, на кого три латиноамерикански земји му понудија азил со поддршка од Куба, се’ уште се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром ...

Едвард Сноуден и понатаму на аеродромот во Москва

Курир - 09.07.2013

Едвард Сноуден, поранешниот соработник на ЦИА кому латиноамериканските земји му понудија азил со поддршка на Куба, се уште се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево.

Едвард Сноуден и понатаму на аеродромот во Москва

еВести - 09.07.2013

Едвард Сноуден, поранешниот соработник на ЦИА кому латиноамериканските земји му понудија азил со поддршка на Куба, се уште се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево.

Московските бездомници и Џорџ Лукас се фатија за Сноуден

Руска реч - 09.07.2013

Од моментот кога Сноуден допатува на аеродромот „Шереметево“ во Москва, не се појави никаква документирана потврда за тоа каде тој навистина се наоѓа.

Ирска го отфрли налогот на САД за апсење на Сноуден

Канал 77 - 09.07.2013

Ирскиот Врховен суд, поради неправилности во постапката, го отфрли американскиот налог за апсење на поранешниот советник на американската разузнавачка служба NSA Едвард Сноуден во случај да слета на ...

Ирска го отфрли налогот на САД за апсење на Сноуден

Макфакс - 09.07.2013

Ирскиот Врховен суд, поради неправилности во постапката, го отфрли американскиот налог за апсење на поранешниот советник на американската разузнавачка служба NSA Едвард Сноуден во случај да слета на ...

Сноуден и натаму на аеродромот во Москва

Денешен - 09.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден, кому латиноамериканските земји му понудија азил со поддршка на Куба, денеска се уште се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево.

ЕУ и САД ќе отпочнат разговори за создавање на најголемата светска трговска зона

24 Вести - 08.07.2013

ЕУ и САД ќе ги отпочнат разговорите за создавање на најголемата светска трговска зона. Преговорите имаат за цел да се отстранат бариерите за трговија и инвестиции меѓу двете сили и да се постигне ...

ЕУ и САД ќе разговараат за слободна трговска зона

Р.С.Европа - 08.07.2013

ЕУ и САД ќе ги отворат разговорите за создавање на најголемата светска трговска зона. Разговоритре се очекува да започнат денеска, и се случуваат паралелно со настаните околу откривањето на ...

САД и ЕУ - најголема светска трговска зона

Р.С.Европа - 08.07.2013

ЕУ и САД денеска ги започнуваат разговорите за создавање на најголемата светска трговска зона. Тие ќе се одвиваат под притисок на настаните околу американскиот надзор на телекомуникациите, при што ...

Кастро ги критикува САД, поддршка за Сноуден

Н.Македонија - 08.07.2013

Претседателот на Куба, Раул Кастро му даде поддршка на поранешниот агент на ЦИА, Едвард Сноуден. „Куба го поддржува правото на земјите да дадат азил на сите кои се протерани поради своите идеали„, ...

Што пишува Сноуден во барањето за азил?

Н.Македонија - 08.07.2013

„Јас Едвард Сноуден, барам азил во Република Никарагва, затоа што ме прогонува Владата на САД...„ Никарагва ги објави деталите од барањето за азил кое го упатил Едвард Сноуден, поранешен агент на ...

Претседателот на Никарагва го доби барање за азил на Сноуден

А1 On - 08.07.2013

Амбасадорот на Никарагва во Русија, Луис Алберто Молина изјави денеска дека неговата дипломатска мисија муго испратила на претседателот на државата Даниел Ортега писмото на поранешниот соработник на ...

Претседателот на Никарагва го доби барањето за азил на Сноуден

Н.Македонија - 08.07.2013

Амбасадорот на Никарагва во Русија, Луис Алберто Молина изјави денеска дека неговата дипломатска мисија му го испратила на претседателот на државата Даниел Ортега писмото на поранешниот соработник на ...

Кастро: Сноуден го гонат поради неговите идеали

Точка - 08.07.2013

Кубанскиот претседател Раул Кастро ги пофалил латиноамериканските влади кои му понудија азил на поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден.

Кастро: Сноуден го гонат поради неговите идеали

Нетпрес - 08.07.2013

Кубанскиот претседател Раул Кастро ги пофалил латиноамериканските влади кои му понудија азил на поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден.

Претседателот на Никарагва го добил барањето за азил на Сноуден

Курир - 08.07.2013

Амбасадорот на Никарагва во Русија, Луис Алберто Молина изјави денеска дека неговата дипломатска мисија му го испратила на претседателот на државата Даниел Ортега писмото на поранешниот соработник на ...

Сноуден го предаде барањето за азил на Никарагва

Sky - 08.07.2013

Амбасадорот на Никарагва во Русија, Луис Алберто Молина изјави денеска дека неговата дипломатска мисија му го испратила на претседателот на државата Даниел Ортега писмото на поранешниот соработник на ...

Сноуден побара политички азил од Никарагва

Денешен - 08.07.2013

Амбасадорот на Никарагва во Русија, Луис Алберто Молина изјави денеска дека неговата дипломатска мисија му го испратила на претседателот на државата Даниел Ортега писмото на поранешниот соработник на ...