TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Престана да чука срцето на Хилари, првиот освојувач на Монт Еверест

Утрински - 12.01.2008

Заминување Со него ја однесе и неговата најголема болка - комерцијализацијата на Хималаи Вчера изутрина во Градската болница во Нов Зеланд престана да чука големото срце на Сер Едмунд Хилари, првиот човек кој на 29 мај 1953 година заедно со шерпасот Тенсинг Норгај го искачи највисокиот врв во ...

Почина Едмунд Хилари - човекот што го „собори“ Монт Еверест

Дневник - 12.01.2008

Сер Едмунд Хилари и Шерпата Тензинг Норгaј во 11.30 часот на 29 мај 1953 година се качија на највисокиот врв на Хималаите и со тоа станаа првите луѓе што ја освоија највисоката планина во светот Националното знаме на Нов Зеланд во базата Скот на Антарктикот и во целата земјата завчера се вееше на ...

Почина сер Едмонд Хилари, првиот човек што го освои Монт Еверест

Време - 12.01.2008

ЗАМИНА НАЈГОЛЕМИОТ АВАНТУРИСТ Сер Едмонд Хилари, првиот човек што се искачил на Монт Еверест, највисокиот врв на планетава, починал вчера, на 88 - годишна возраст по кратко боледување. Објавувајќи ја веста за смртта на сер Едмунд во Окленд, премиерката на Нов Зеланд, Хелен Кларк, го опишала ...

Почина Едмунд Хилари, првиот човек кој го освои Еверест

Вест - 12.01.2008

ВЕЛИНГТОН (Ројтерс) - Новозеланѓанецот Едмунд Хилари, кој заедно со непалскиот шерпа Тензинг Норгај, стана првиот човек кој го освои Монт Еверест вчера почина во болница. Новозеландските знамиња во базата Скот на Антарктикот вчера беа спуштени на половина копје во знак на жалење за загубата на еден ...

Почина првиот освојувач на Монт Еверест

А1 - 11.01.2008

Новозеландскиот алпинист и истражувач сер Едмонд Персивал Хилари, кој прв го освои врвот Монт Еверест, почина синоќа на 88-годишна возраст, соопшти претседателот на Владата на Нов Зеланд, Хелен Кларк. Хилари, роден на 20 јули 1919 година близу Окленд, го освои највисокиот врв на светот (8.848 ...

Почина првиот освојувач на Монт Еверест

Канал5 - 11.01.2008

Новозеландскиот алпинист и истражувач сер Едмонд Персивал Хилари, кој прв го освои врвот Монт Еверест, почина синоќа на 88-годишна возраст, соопшти претседателот на Владата на Нов Зеланд, Хелен Кларк. Велингтон, 11 декември (МИА) - Новозеландскиот алпинист и истражувач сер Едмонд Персивал Хилари, ...