TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поројот ги поплави државните институции

Телма - 14.08.2016

Поројот ги поплави државните институции, но задоцнети се и реакциите на опозицијата која повика на политичка одговорност на денешната собраниска седница. Се што правите е предизборен маркетинг ја критикуваше опозицијата власта за справувањето со ...

МВР:Крајно некоректни се сите шпекулации за наводно непостапување на полициски службеници за време на поплавите

Телма - 14.08.2016

МВР во изминатите денови почнувајќи од 06.08 непосредно по случувањата на поплавите во регионот на с.Стајковци, с.Сингелиќ, с.Црешево и с.Арачиново и другите зафатени подрачја во континуитет ја информираше јавноста за ангажманот и бројноста на ...

Тодоров: Ангажирани се 564 војници, исчистени се над 1.000 куќи

МКД - 14.08.2016

Владата на Република Македонија, обезбеди и стави во функција вкупно 1.000 водни пумпи (вакум пумпи за испумпување на вода) и 180 муљни пумпи (пумпи за вадење на кал), агрегати за муљните пумпи, како и црева во должина од најмалку 30 метри по пумпа, ...

Што научивме изминатава недела: "Дождовна бомба" - феноменот кој предизвика поплава и жртви

Факултети - 14.08.2016

Изминатава недела дознавме дека слична поплава што го погоди Скопско деновиве, ималo и на 23. август 1929 год., откривме дека родителството е бесценето, дознавме за работите кои најуспешните луѓе ги прават секоја вечер и откривме како Балканот ги ...

Невреме и во Америка: водата носи сé пред себе, најмалку три лица загинаа

Турлитава - 14.08.2016

Сцените со потопени автомобили, куќи, смрзнати и мокри луѓе, домашни миленичиња во кутии за спасување, се само дел од оние што може да се видат во неколку американски градови, погодени од поплави. Но не е се завршено.

Тодоров – Во кризните региони има дисперзирани амбуланти и 24 часовно дежурство на Брза помош

Здравство24 - 14.08.2016

Формирани се дисперзирани амбуланти во населените места Стајковци и Ченто, каде што се пружа здравствена заштита на примарно ниво, а дополнително во амбулантите е обезбедена и специјалистичка здравствена заштита, со цел истата да се доближи до ...

МВР демантира: Во критичните места сме и работиме

А1 On - 14.08.2016

МВР преку соопштение ги демнатира дел од денешните дискусии за ангажманот на припадниците на министерството во погодените подрачја. Еве што стои во соопштението: МВР во изминатите денови почнувајќи од 06.08 непосредно по случувањата на поплавите во ...

Стојановски: Кривична одговорност за надлежните кои потфрлија

+инфо - 14.08.2016

Благоја Стојановски од СДСМ, рече дека жртвите не можат да се вратат, но може да им се помогне на оние кои трпат невидени штети. Со едноминутно молчење, пратениците им оддадоа почит на загинатите во поплавите.

Пратениците со едноминутно молчење за загинатите во поплавата ја почнаа собраниската седница

Либертас - 14.08.2016

Пратениците во Собранието на Република Македонија со едноминутно молчење за загинатите во поплавите, ја почнаа денешната седница. Благоја Стојановски од СДСМ, рече дека жртвите не можат да се вратат, но може да им се помогне на оние кои трпат ...

МВР: Додека траеше невремето сообраќајот од обиколницата беше пренасочуван од клучка Хиподром до клучка Радишани

Либертас - 14.08.2016

МВР со реакција до јавноста информира за активностите преземени вечерта на скопското невреме како и деновите подоцна. Реакцијата ви ја пренесуваме во целост: МВР во изминатите денови почнувајќи од 06.08 непосредно по случувањата на поплавите во ...

(ВИДЕО) Стојановски: Кривична одговорност за надлежните кои потфрлија

А1 On - 14.08.2016

Со едноминутно молчење, пратениците им оддадоа почит на загинатите во поплавите. Седницата е закажана на барање на советничката група на СДСМ и опозициските партии. Благоја Стојановски од СДСМ, рече дека жртвите не можат да се вратат но може да им ...

Ти си соучесник!

Либертас - 14.08.2016

Зошто почнав да пишувам отворено, храбро и директно? Јас сум вработен. Немам потреба од политичка функција. Сум реализиран и приватно и професионално. Да, пари никогаш доста, но за македонски стандарди имам средни примања со кои може да живееме ...

Диме Спасов наместо на пратениците му дава отчет на лидерот Груевски

Сакам да кажам - 14.08.2016

Место на пратениците, министерот за труд и социјала Диме Спасов, кој попладнево мистериозно исчезна од собраниската седница посветена на поплавите, му реферираше во Инџиково на неговиот шеф, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Собраниска расправа за поплавите: oпозицијата бара одговорност – власта тврди, време е за лопата!

ТВ21 - 14.08.2016

Со едноминутно молчење во знак на почит за загинатите во невремето и поплавите, Собранието ја започна седницата на која се расправаше за сотојбите на терен по минатонеделните полави. Седницата ја иницираше пратеничката група на СДСМ.

Демант од МВР за наводи за ангажманот на неговите припадници во погодените подрачја

Канал5 - 14.08.2016

МВР во изминатите денови почнувајќи од 06.08 непосредно по случувањата на поплавите во регионот на с.Стајковци, с.Сингелиќ, с.Црешево и с.Арачиново и другите зафатени подрачја во континуитет ја информираше јавноста за ангажманот и бројноста на ...

Апокалиптични сцени од САД: Водата носи сé пред себе, најмалку три лица загинаа (ФОТО)

Курир - 14.08.2016

Сцените со потопени автомобили, куќи, смрзнати и мокри луѓе, домашни миленичиња во кутии за спасување, се само дел од оние што може да се видат во неколку американски градови, погодени од поплави. Но не е се завршено.

Водата носи сé пред себе, најмалку три лица загинаа

Сител - 14.08.2016

Сцените со потопени автомобили, куќи, смрзнати и мокри луѓе, домашни миленичиња во кутии за спасување, се само дел од оние што може да се видат во неколку американски градови, погодени од поплави. Но не е се завршено.

ФОТО: Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна помош на терен

Курир - 14.08.2016

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и денес директно на терен помеѓу жителите на населените места Смилковци, Виниче и Брњарци кои настрадаа во поплавите ја делеше собраната хуманитарна помош. Од Унијата на жени информираат дека собраната помош се пакува ...

Тодоров: Ангажирани се 564 војници, исчистени се над 1.000 куќи

Курир - 14.08.2016

Владата на Република Македонија, обезбеди и стави во функција вкупно 1000 водни пумпи (вакум пумпи за испумпување на вода) и 180 муљни пумпи (пумпи за вадење на кал), агрегати за муљните пумпи, како и црева во должина од најмалку 30 метри по пумпа, ...

Канал 5 и Сити Mол организираа забава за децата од поплавените подрачја

Канал5 - 14.08.2016

Канал 5 продолжува со хуманата активност. Од 13 часот во Сити мол , по иницијатива на нашата телевизија се одржува забава за децата од поплавените подрачја. Со децата во Сити мол задолжени за нивната „добра забава“ се водителите на утринската ...

Канал 5 и Сити Мол организираа забава за децата од поплавените подрачја

Канал5 - 14.08.2016

Канал 5 и Сити мол денеска во прекрасна мисија. Насмевка и радост за дечињата од сите поплавени подрачја кои денеска уживаа во проекција на анимаран филм, ручек и забава во игротека. Целта беше барем за миг да заборават на траумите и сите неубави ...

Собраниска расправа за поплавите

Канал5 - 14.08.2016

Со едноминутно молчење во чест на загинатите започна вонредна и итна собраниска седница за ситуацијата од поплавата што се случи на 6 август. Според опозицијата институциите потфрлиле, немале и сеуште немаат план за вакви и слични природни непогоди.

МВР: Додека траеше невремето сообраќајот од обиколницата беше пренасочуван од клучка Хиподром до клучка Радишани

Локално - 14.08.2016

МВР со реакција до јавноста информира за активностите преземени вечерта на скопското невреме како и деновите подоцна. Реакцијата ви ја пренесуваме во целост: МВР во изминатите денови почнувајќи од 06.08 непосредно по случувањата на поплавите во ...

(ВИДЕО) Пратениците на СДСМ и ДПА побараа кривично гонење за виновниците за жртвите од поплавите

Локално - 14.08.2016

Пратениците во Собранието на Република Македонија со едноминутно молчење за загинатите во поплавите, ја почнаа денешната седница. Благоја Стојановски од СДСМ, рече дека жртвите не можат да се вратат, но може да им се помогне на оние кои трпат ...

МВР: Некоректни шпекулации за непостапување на полициски службеници за време на поплавите

Макфакс - 14.08.2016

Како крајни некоректни и шпекулации ги оцени во неделата Министерството за внатрешни работи изјавите на некои пратеници од опозицијата искажани во текот на вонредната собраниска седница посветената на последиците од невремето на 6-ти август за ...

Ангажирани се 564 војници, исчистени се над 1.000 поплавени куќи

Нетпрес - 14.08.2016

Владата на Република Македонија, обезбеди и стави во функција вкупно 1000 водни пумпи (вакум пумпи за испумпување на вода) и 180 муљни пумпи (пумпи за вадење на кал), агрегати за муљните пумпи, како и црева во должина од најмалку 30 метри по пумпа, ...

МВР реагира: Шпекулациите за наводно непостапување на полициски службеници во поплавите се крајно некоректни

Република - 14.08.2016

По нападите од страна на Опозицијата на денешната собраниска седница и кај дел од опозициските медиуми дека полицијата не се ангажирала доволно во санација на штетите од поплавите, од МВР излегоа со демант во јавноста.

Стојановски: Кривична одговорност за надлежните кои потфрлија

Репортер - 14.08.2016

Со едноминутно молчење, пратениците им оддадоа почит на загинатите во поплавите. Седницата е закажана на барање на советничката група на СДСМ и опозициските партии. Благоја Стојановски од СДСМ, рече дека жртвите не можат да се вратат но може да им ...

ФОТО+ВИДЕО: Куќи и коли во вода, луѓето смрзнати -страшни слики од поплавите во Америка

Press24 - 14.08.2016

Сцените со потопени автомобили, куќи, смрзнати и мокри луѓе, домашни миленичиња во кутии за спасување, се само дел од оние што може да се видат во неколку американски градови, погодени од поплави. Но не е се завршено.

Стојановски: Треба да има не само морална, туку кривична одговорност за поплавите

Стандард - 14.08.2016

Со едноминутно молчење, пратениците им оддадоа почит на загинатите во поплавите. Седницата е закажана на барање на советничката група на СДСМ и опозициските партии. Благоја Стојановски од СДСМ, истакна дека жртвите не можат да се вратат, но може да ...

Тодоров: Ангажирани се 564 војници, исчистени се над 1.000 куќи

Република - 14.08.2016

Владата на Република Македонија, обезбеди и стави во функција вкупно 1000 водни пумпи (вакум пумпи за испумпување на вода) и 180 муљни пумпи (пумпи за вадење на кал), агрегати за муљните пумпи, како и црева во должина од најмалку 30 метри по пумпа, ...

САД се бори со поплавите: Водата носи се пред себе, најмалку три лица загинаа (Фото)

Република - 14.08.2016

Сцените со потопени автомобили, куќи, смрзнати и мокри луѓе, домашни миленичиња во кутии за спасување, се само дел од оние што може да се видат во неколку американски градови, погодени од поплави. Но не е се завршено.

ФОТО: Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна помош во поплавените подрачја

Press24 - 14.08.2016

Од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ се помага во поплавените подрачја, Од таму информираат дека собраната помош се пакува во пакети храна и пакети со средства за лична хигиена и истата се доставува во директна посета од врата до врата во домовите на ...

Ти си соучесник!

Репортер - 14.08.2016

Зошто почнав да пишувам отворено, храбро и директно? Јас сум вработен. Немам потреба од политичка функција. Сум реализиран и приватно и професионално. Да, пари никогаш доста, но за македонски стандарди имам средни примања со кои може да живееме ...

Тодоров: Ангажирани се 564 војници - исчистени над 1.000 куќи

Press24 - 14.08.2016

Владата на Република Македонија, обезбеди и стави во функција вкупно 1000 водни пумпи (вакум пумпи за испумпување на вода) и 180 муљни пумпи (пумпи за вадење на кал), агрегати за муљните пумпи, како и црева во должина од најмалку 30 метри по пумпа, ...

Пратениците со едноминутно молчење за загинатите во поплавата ја почнаа собраниската седница

Мета - 14.08.2016

Пратениците во Собранието на Република Македонија со едноминутно молчење за загинатите во поплавите, ја почнаа денешната седница. Благоја Стојановски од СДСМ, рече дека жртвите не можат да се вратат, но може да им се помогне на оние кои трпат ...

Тодоров: Ќе бидеме на терен до последната обновена куќа, се уништено ќе биде изградено

Press24 - 14.08.2016

Република Македонија овие денови се соочува со најголемата природна катастрофа што го има зафатено скопскиот регион по земјотресот во 1963 година. Се работи за невреме со огромна разорна моќ кое остави зад себе последици кои причинија огромна штета, ...

Богоев: Одговорност за жртвите и последиците од поплавите (ВИДЕО)

Стандард - 14.08.2016

„Одговорност за жртвите и последиците од поплавите и наши предлози за помош на поплавените граѓани. Ако се изгласаат, милиони евра наместо на луксуз и барок ќе отидат во прави раце!“, изјави денеска пратеникот Стефан Богоев во Собранието на ...

Луизијана е под вода, најмалку тројца загинати

Стандард - 14.08.2016

Најмалку три лица загинаа, а илјадници беа евакуирани поради сериозните поплави во американската држава Луизијана, пренесе BBC. Националната гарда и спасувачките екипи употребија хеликоптери, за да стигнат до луѓе кои останале во своите домови или ...

Собраниска седница за состојбата во поплавените подрачја

Макфакс - 14.08.2016

Собранието во неделата напладне со едноминутен молк за жртвите од поплавите ја започна итната и вонредна седница посветена на ситуацијата што ја предизвика невремто и поплавите од 6-т август, на барање на пратеничката група од опозициската СДСМ.

Сега не е време за поделби туку за работа на терен

Дневник - 14.08.2016

Собранието на Република Македонија со едноминутно молчење во знак на почит за загинатите во невремето и поплавите, ја започна денешната седница со единствена точка Состојбата во подрачјата погодени од временските непогоди кои се случија на 6 август ...

Тодоров: Ангажирани се 564 војници, исчистени се над 1.000 куќи

Lider - 14.08.2016

Владата на Република Македонија, обезбеди и стави во функција вкупно 1000 водни пумпи (вакум пумпи за испумпување на вода) и 180 муљни пумпи (пумпи за вадење на кал), агрегати за муљните пумпи, како и црева во должина од најмалку 30 метри по пумпа, ...

Демант од МВР за наводи за ангажманот на неговите припадници во погодените подрачја

Lider - 14.08.2016

МВР во изминатите денови почнувајќи од 06.08 непосредно по случувањата на поплавите во регионот на с.Стајковци, с.Сингелиќ, с.Црешево и с.Арачиново и другите зафатени подрачја во континуитет ја информираше јавноста за ангажманот и бројноста на ...

Катастрофална поплава во САД: Водата носи сѐ пред себе

Пулс24 - 14.08.2016

Сцените со потопени автомобили, куќи, смрзнати и мокри луѓе, домашни миленичиња во кутии за спасување, се само дел од оние што може да се видат во неколку американски градови, погодени од поплави. Но, не е завршено.

Тодоров: Владата на РМ обезбеди и стави во функција вкупно 1000 водни пумпи

Пулс24 - 14.08.2016

Владата на Република Македонија, обезбеди и стави во функција вкупно 1000 водни пумпи (вакум пумпи за испумпување на вода) и 180 муљни пумпи (пумпи за вадење на кал), агрегати за муљните пумпи, како и црева во должина од најмалку 30 метри по пумпа, ...

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна помош на терен

Пулс24 - 14.08.2016

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и денес директно на терен помеѓу жителите на населените места Смилковци, Виниче и Брњарци кои настрадаа во поплавите ја делеше собраната хуманитарна помош. Од Унијата на жени информираат дека собраната помош се пакува ...

Тодоров: Сé што е уништено ќе биде изградено

Пулс24 - 14.08.2016

Република Македонија овие денови се соочува со најголемата природна катастрофа што го има зафатено скопскиот регион по земјотресот во 1963 година. Се работи за невреме со огромна разорна моќ кое остави зад себе последици кои причинија огромна штета, ...

Собранието за поплавите: Одговорност за пропустите, заедничка акција на терен

еМагазин - 14.08.2016

Собранието на Република Македонија со едноминутно молчење во знак на почит за загинатите во невремето и поплавите, ја започна денешната седница со единствена точка Состојбата во подрачјата погодени од временските непогоди кои се случија на 6 август ...

Спасовски: Граѓаните од поплавените реони да се ослободат од комуналии

24 Вести - 13.08.2016

Генералниот секретар на СДСМ кој беше во посета на поплавените порача граѓаните од поплавените реони да се ослободат од комуналии, а во меѓувреме да се активира целосно механизацијата на фирмите кои добиваат државни ...

Ќе има ли одговорност за последиците од поплавите?

24 Вести - 13.08.2016

Дали и кој треба да понесе одговорност за катастрофата со поплавите во која официјално загинаа 22 лица, експертите се со спротивставени мислења. За Јове Кекеновски одговорност треба да понесат градоначалниците на зафатените општини, директорите на ...

Хелсиншки: Пропусти во превенцијата и справувањето со непогодата

Утрински - 13.08.2016

Наум Котевски Хелсиншкиот комитет смета дека е сторен огромен пропуст во преземањето на превентивните мерки за заштита, како и во начинот на справување со елементарната непогода што го погоди подрачјето на градот Скопје.

Руинирани институции и реално шоу

Deutsche Welle - 13.08.2016

Солидарноста на граѓаните за настраданите во поплавите е првата и последна добра вест во оваа траорна недела за Македонија. Сите други настани зборуваат дека државата е во руинирана состојба. Колумна на Јана Котеска.

Неделниот печат ги анализира поплавите

Р.С.Европа - 13.08.2016

Последиците од поројните дождови кои поплавија неколку скопски села и однесоа над 20 животи се главна тема во неделниот печат. Разбирливо, водната стихија и причините за огромните последици од неа и човечките жртви се основната тема и во неделниците.

Сеизмологот Гаревски тврди дека поплавите немаат никаква врска со земјотресите

МКД - 13.08.2016

По секоја поголема поплава, во Македонија почнуваат шпекулациите дека кај и да е ќе има и земјотрес на местата зафатени од поплавите. После секоја таква помала или поголема катастрофа, Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно ...

Поплави во САД: Најмалку 3 лица загинаа

БркајРабота - 13.08.2016

Најмалку три лица загинаа во големите поплави што зафатија делови од американските сојузни држави Луизијана и Мисисипи. Тројцата мажи биле пронајдени удавени во своите автомобили во близина на главниот град на Луизијана, Батон Руж.

Поплавите немаат никаква врска со земјотресите

Тера - 13.08.2016

По секоја поголема поплава, во Македонија почнуваат шпекулациите дека кај и да е ќе има и земјотрес на местата зафатени од поплавите. После секоја таква помала или поголема катастрофа, Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно ...

Руинирани институции и реално шоу

Либертас - 13.08.2016

Солидарноста на граѓаните за настраданите во поплавите е првата и последна добра вест во оваа траорна недела за Македонија. Сите други настани зборуваат дека државата е во руинирана состојба. Колумна на Јана Котеска за Дојче веле.

ВИДЕО: Живот на свеќи – Камник е без струја по поплавите

Либертас - 13.08.2016

Веќе една недела се без струја. Откако им поплавени куќите од невремето, жителите од Камник кои останаа во своите домови ноќта ја минуваат во темнина, пренесе ТВ21 . Жителите овде велат дека ноќта ја поминуваат во темнина, само со светло од свеќите.

Билборд во Србија апелира за помош на поплавените (ФОТО)...

Н.Македонија - 13.08.2016

На социјалната мрежа фејсбук, граѓаните објавија фотографија на која се гледа билборд поставен во српскиот град Шабац кој апелира за помош на поплавените подрачја во ...

ВИДЕО: Шабац не заборава – Се донира за настраданите во поплавите

Gotvi.mk - 13.08.2016

Навистина хуманоста нема граници. Огромен број на хумани луѓе, компании и организации од земјава и ширум светот се организираат, солидаризираат и донираат за настраданите во поплавите предизвикани од невремето кое минатиот викенд го погоди Скопје.

Србија повика да се помогне: „Скопје е поплавено, биди солидарен“

Gotvi.mk - 13.08.2016

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- овој натпис осамна на билборите во српската општина Шабац. Пристигнува помош од сите страни за Македонија.Инаку, невремето се случи пред точно една недела, а сите граѓани и војниците се секојдневно на ...

Огромни штети од поплавите, хуманост од сите страни, сеизмолозите смируваат дека ќе нема земјотрес

Gotvi.mk - 13.08.2016

Цела недела по поплавите кои зафатија делови на Скопје, а каде особено беше погодено селото Стајковци, сеуште никој не излегува со конкретен рок кога можеме да очекуваме целосно санирање на првичнит штети.

Сите се давиме во калта на ВМРО!

Либертас - 13.08.2016

Сонував дека поплавата била замислена како претколо на изборите, како квалификациско чистилиште за главниот турнир во декември, како некоја фуснота во анексот од Пржино, како пиздарија која требало да ја интегрира заедницата до нивото на кое на ...

Поплавена совест

Фокус - 13.08.2016

Пишува: Наташа СТРУМЕНИКОВСКА Парламентот е НАЈВИСОКИОТ законодавен дом на оваа држава и токму таму е секогаш место и време да се бара политичка, морална, кривична и човечка ОДГОВОРНОСТ од власта.

КОНТРАСПИН: Она што за Димовски е нецивилизациски, за Собранието е уставна обврска

Либертас - 13.08.2016

Пишува: Теофил Блажевски Илија Димовски , координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, на прес конференција запрашан за евентуалната политичка одговорност за последиците од поплавите во Скопје од 06.08.2016, го искажа следново извртување на ...

Живот на свеќи – Камник е без струја по полавите

ТВ21 - 13.08.2016

Веќе една недела се без струја. Откако им поплавени куќите од невремето, жителите од Камник кои останаа во своите домови ноќта ја минуваат во темнина. Жителите овде велат дека ноќта ја поминуваат во темнина, само со светло од свеќите.

24-часовна поплава од вмровски фекалии

А1 On - 13.08.2016

По катастрофалното невреме и последиците од него, она што нѝ се случува во државата најкратко може да се објасни со поговорката „не паѓа снегот да би го покрил брегот, туку секоја ѕверка да си го покаже трагот“.

Една недела по разорните поплави – последиците потешки од невремето

ТВ21 - 13.08.2016

Скопски Синѓелиќ не мирува. И утрово, една недела по поплавите, се мобилизираа екипи за чистење на теренот. ТВ 21 од утрово го проследи доаѓањето на волонтерите и екипите за помош во оваа поплавена зона.

Поплава во американската држава Луизина – загинаа две лица...

Н.Македонија - 13.08.2016

На територија на целата држава е прогласена вонредна состојба, поради поплавата по поројниот дожд во американската држава Луизиана. Дожд се уште врне, а гувернерот на државата, Џон Едвардс вели дека дождот паѓа кај веќе најпоплавените подрајча.

ПОПЛАВЕНИ МЕСТА: По стотина лица дневно бараат лекарска помош

Телеграф - 13.08.2016

На терен се општи лекари, педијатри, дерматолози, а луѓето бараат и психијатри и психолози. Медицинскиот пункт во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ работи 24 часа По повеќе од сто лица дневно бараат медицинска помош во пунктот лоциран во ОУ „Св.

Солидарност на дело: Билборди никнаа во српски Шабац со повик за хуманост за настраданите во поплавите во Скопје!

Сител - 13.08.2016

Викендов тече донаторската акција и солидарност на дело на жителите на српскиот град Шабац, за помош на поплавените и настраданите во Скопје. Биди солидарен! Да собереме помош! Скопје е поплавено, стои на билбордите низ ...

Поплави во САД: Најмалку 3 лица загинаа

Курир - 13.08.2016

Најмалку tri лица загинаа во големите поплави што зафатија делови од американските сојузни држави Луизијана и Мисисипи. Тројцата мажи биле пронајдени удавени во своите автомобили во близина на главниот град на Луизијана, Батон Руж.

Преку 40 тимови на проценители на штета во поплавените подрачја

Сител - 13.08.2016

Повеќе од 40 екипи на проценители на штета работат на терен секојдневно во поплавените подрачја во скопско. До вчера беа направени 1.200 проценки, во текот на вчерашниот ден 800, денеска се очекува приближно иста таква бројка...

Во поплавите на југот од САД тројца мртви

Точка - 13.08.2016

Во поплавите со американските јужни сојузни држави Луизијана и Мисисипи смртно настрадале три лица, затворени се автопатите и службите за помош имале повеќе итни интервенции. Гувернерот на Луизијана Џон Бел Едвардс во петокот прогласи вонредна ...

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- апел за помош на билборд во Србија (ФОТО)

Курир - 13.08.2016

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- овој натпис осамна на билборите во српската општина Шабац. По катастрофалното невреме што го зафати Скопје, а во кое загинаа 22 лица, помош пристигна од повеќе земји.

СОСЕДИТЕ СЕ БУДАТ: По критиките, во Србија билборди за помош на Скопје (ФОТО)

Телеграф - 13.08.2016

Кај македонските граѓани владее разочарување од односот на Србите кон катастрофа во Скопје ако се знае дека слична несреќа пред две години ја зафати и Србија.огаш цела Македонија се крена на нозе и се организираа хуманитарни акции за помош Откако во ...

Поплави во Луизијана – прогласена вонредна состојба

Канал5 - 13.08.2016

Најмалку две лица загинаа во големите поплави што зафатија делови од американските сојузни држави Луизијана и Мисисипи. Двајцата мажи биле пронајдени удавени во своите автомобили во близина на главниот град на Луизијана, Батон Руж.

Волонтерите пристигнуваат на помош на поплавените

Канал5 - 13.08.2016

Животот се враќа на нормала во населените места погодени од поплавите. Од денеска бремените жени, малите деца и хронично болните времено се префрлаат во прифатните центри додека трае дезинфекцијата и градежните зафати во нивните домови.

КОНТРАСПИН: Она што за Димовски е нецивилизациски, за Собранието е уставна обврска

Локално - 13.08.2016

Илија Димовски помеѓу цивилизациските и уставните норми. Не само поради уставната обврска, туку, пред сè, поради загубените човечки животи, Собранието може и мора да ја провери политичката одговорност на носителите на извршната власт за последиците ...

Руинирани институции и реално шоу

Локално - 13.08.2016

Солидарноста на граѓаните за настраданите во поплавите е првата и последна добра вест во оваа траорна недела за Македонија. Сите други настани зборуваат дека државата е во руинирана состојба. Колумна на Јана Котеска за Дојче веле.

И во поплавите поделени: За едни хаос, за другите потемкинови села

Локално - 13.08.2016

Седум дена поминаа од поплавите во скопско, а медиумите во Македонија откако известија за катастрофалните поплави, имаа различна перцепција за тоа како државата се справува со несреќата. Додека едни критикуваат дека состојбата е катастрофална, тешко ...

Безброј прашања на седмиот ден по катастрофалната поплава: Како е можно?!

Локално - 13.08.2016

Како е можно државата да не изгради ефикасен систем за заштита од поплави на Скопје, и покрај експертската проценка за загрозеност од поплави (од 2007) во која се истакнува дека нема таков систем и дека системите за одводнување не се во функционална ...

Кога „вознемирената вода“ голта сé пред себе: Најкатастрофалните поплави во светот

Орбис - 13.08.2016

Уште од своето постоење луѓето се зависни од природата. Таа е добар пријател на човекот, но и лош непријател ако се занемари или уништува. Низ историјата човекот минал низ многу тешки и страшни катастрофи и несреќи, како војни, така и природни ...

Поплави во САД – во тек евакуација, прогласена е и вонредна сотојба

Орбис - 13.08.2016

Најмалку две лица загинаа, а уште двајца се повредени во поплави предизвиканите од силни дождови во американските сојузни држави Луизијана и Мисисипи, поради што дел од граѓаните се евакуирани.

Расчистувањето без заштитна опрема е ризично, покуќнината да се исчисти со вода на 70 Целзиусови степени и со детергент

Дневник - 13.08.2016

Заради спречување заразни заболувања, стручни екипи ги посетија поплавените подрачја и препорачаа повеќе мерки за заштита на населението од опасностите што демнат, соопшти Министерството за здравство.

КОНТРАСПИН: Она што за Димовски е нецивилизациски, за Собранието е уставна обврска

Репортер - 13.08.2016

Не само поради уставната обврска, туку, пред сè, поради загубените човечки животи, Собранието може и мора да ја провери политичката одговорност на носителите на извршната власт за последиците од поплавите во Скопје Пишува: Теофил Блажевски Илија ...

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- апел за помош на билборд во Србија (ФОТО)

МК News - 13.08.2016

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- овој натпис осамна на билборите во српската општина Шабац. По катастрофалното невреме што го зафати Скопје, а во кое загинаа 22 лица, помош пристигна од повеќе земји.

Погодените подрачја забрзано се обновуваат од поплавите (Видео)

Република - 13.08.2016

Ако пред само 3 дена главниот пат во скопско Страчинци беше целосно уништен од поплавата, а селото беше отсечено, денеска сликата на терен е поинаква. Патот е расчистен и прооден , а механизацијата ги расчиства и дворовите и приодот кон ...

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- апел за помош на билборди во Србија

Скопје инфо - 13.08.2016

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- апел за помош на билборди во Србија „Скопје е поплавено, биди солидарен“- овој натпис осамна на билборите во српската општина Шабац. По катастрофалното невреме што го зафати Скопје, а во кое загинаа 22 лица, ...

ПРЕД И ПОТОА: Погодените подрачја забрзано се обновуваат од поплавите (ВИДЕО)

Скопје инфо - 13.08.2016

Патот е расчистен и прооден , а механизацијата ги расчиства и дворовите и приодот кон земјоделското земјиште. Во огромниот напредок кој е постигнат во санирање на штетите лично се увери и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Шабац за Скопје: донирајте за поплавите во Скопје!

Вечер - 13.08.2016

Викендов тече донаторската акција и солидарност на дело на жителите на српскиот град Шабац, за помош на поплавените и настраданите во Скопје Биди солидарен! Да собереме помош! Скопје е поплавено, стои на билбордите низ ...

ВИДЕО: Професорите Трендафилов и Милевски и директорот на УХМР, Ромевски, во „Ноќен експрес“

Репортер - 13.08.2016

Кој сноси одговорност и дали штетите од поплавата во подножјето на Скопска Црна Гора, експерти кои гостуваа во последното издание на Ноќен Експрес – Канал 77, се децидни: Да, можеше, ако институциите постапуваа според препораките.

Тројца мажи удавени во автомобилите - поплави во САД

Press24 - 13.08.2016

Најмалку три лица загинаа во големите поплави што зафатија делови од американските сојузни држави Луизијана и Мисисипи. Тројцата мажи биле пронајдени удавени во своите автомобили во близина на главниот град на Луизијана, Батон Руж.

(ВИДЕО)Професорите Трендафилов и Милевски и директорот на УХМР, Ромевски, во „Ноќен експрес“ за поплавите

Бриф - 13.08.2016

Кој сноси одговорност и дали штетите од поплавата во подножјето на Скопска Црна Гора, експерти кои гостуваа во последното издание на Ноќен Експрес – Канал 77, се децидни: Да, можеше, ако институциите постапуваа според препораките.

Поплави во Луизијана и Мисисипи: Најмалку 3 лица загинаа

Нетпрес - 13.08.2016

Најмалку три лица загинаа во големите поплави што зафатија делови од американските сојузни држави Луизијана и Мисисипи. Тројцата мажи биле пронајдени удавени во своите автомобили во близина на главниот град на Луизијана, Батон Руж.

Руинирани институции и реално шоу

Репортер - 13.08.2016

Солидарноста на граѓаните за настраданите во поплавите е првата и последна добра вест во оваа траорна недела за Македонија. Сите други настани зборуваат дека државата е во руинирана состојба. Колумна на Јана Котеска за Дојче веле .

БРАВО ЗА СРБИЈА: „Скопје е поплавено, биди солидарен“ се појави на билборд

Press24 - 13.08.2016

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- овој натпис осамна на билборите во српската општина Шабац. По катастрофалното невреме што го зафати Скопје, а во кое загинаа 22 лица, помош пристигна од повеќе земји.

Сите се давиме во калта на ВМРО!

Репортер - 13.08.2016

Сонував дека поплавата била замислена како претколо на изборите, како квалификациско чистилиште за главниот турнир во декември, како некоја фуснота во анексот од Пржино, како пиздарија која требало да ја интегрира заедницата до нивото на кое на ...

24-часовна поплава од вмровски фекалии

Репортер - 13.08.2016

По катастрофалното невреме и последиците од него, она што нѝ се случува во државата најкратко може да се објасни со поговорката „не паѓа снегот да би го покрил брегот, туку секоја ѕверка да си го покаже трагот“.

ШАБАЦ ЗА СКОПЈЕ: Билборди во Шабац со повик за хуманост за настраданите во поплавите!

Скопје инфо - 13.08.2016

До недела трае донаторската акција и солидарност на дело на жителите на српскиот град Шабац, за помош на поплавените и настраданите во Скопје. Биди солидарен! Да собереме помош! Скопје е поплавено, стои на билбордите низ ...

Поради поплави од поројни дождови вонредна состојба уште во уште две држави

Press24 - 13.08.2016

Гувернерот Лиузијана, Џон Бел Едвардс, прогласи вонредна состојба, по што се затворени школите, владините институции и многу патишта. Најмалку две лица се починати, а уште две се повредени во поплавите кои беа последица на силни дождови во ...

Волонтери од Куманово и утре заминуваат на помош во скопско

Кумановски м. - 13.08.2016

Здружението на граѓани „Кумановски акцијаши“ ги повикува сите граѓани кои се заинтересирани да им помогнат на поплавените лица од скопските население места и санирање на последиците од водената стихија.

И во поплавите поделени: За едни хаос, за другите потемкинови села

Мета - 13.08.2016

Седум дена поминаа од поплавите во скопско, а медиумите во Македонија откако известија за катастрофалните поплави, имаа различна перцепција за тоа како државата се справува со несреќата. Додека едни критикуваат дека состојбата е катастрофална, тешко ...

Поплавите и земјотресите не одат заедно

Дневник - 13.08.2016

Поплави и земјотреси не одат заедно, ако сепак се случи, станува збор за коинциденција, а не последица, тврди Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија.

Најдоброто од луѓето во најлошите моменти

Дневник - 13.08.2016

Влатко ЃОРЧЕВ Нема држава, нема општество што е имуно на трагедии. Трагедиите се дел животот, колку и да сакаме да не се случуваат. Одговорните општества треба да ги минимизираат и да направат да бидат што е можно поретки. И да се подготват за нив.

Седмиот ден по катастрофалната поплава: Како е можно?

Слободна - 13.08.2016

Како е можно државата да не изгради ефикасен систем за заштита од поплави на Скопје, и покрај експертската проценка за загрозеност од поплави (од 2007) во која се истакнува дека нема таков систем и дека системите за одводнување не се во функционална ...

Безброј прашања на седмиот ден по катастрофалната поплава

Репортер - 13.08.2016

Како е можно државата да не изгради ефикасен систем за заштита од поплави на Скопје, и покрај експертската проценка за загрозеност од поплави (од 2007) во која се истакнува дека нема таков систем и дека системите за одводнување не се во функционална ...

Преку 40 тимови на проценители на штета во поплавените подрачја

Вечер - 13.08.2016

Од тој аспект, според него, Владата направи одлична организација и максимален обид колку што е можно овој процес да заврши. Повеќе од 40 екипи на проценители на штета работат на терен секојдневно во поплавените подрачја во скопско.

Во поплавите на југот од САД тројца мртви

Макфакс - 13.08.2016

Во поплавите со американските јужни сојузни држави Луизијана и Мисисипи смртно настрадале три лица, затворени се автопатите и службите за помош имале повеќе итни интервенции. Гувернерот на Луизијана Џон Бел Едвардс во петокот прогласи вонредна ...

ПОГОДЕНИТЕ МЕСТА ЗАБРЗАНО СЕ РЕВИТАЛИЗИРААТ: Погледнете ја состојбата во Страчинци, Виниче, Црешево, Смилковци

think24.mk - 13.08.2016

Ако пред само 3 дена главниот пат во скопско Страчинци беше целосно уништен од поплавата, а селото беше отсечено, денеска сликата на терен е поинаква. Патот е расчистен и прооден , а механизацијата ги расчиства и дворовите и приодот кон ...

ШАБАЦ ЗА СКОПЈЕ: Билборди никнаа во српски Шабац со повик за хуманост за настраданите во поплавите во Скопје!

think24.mk - 13.08.2016

Од денеска до недела трае донаторската акција и солидарност на дело на жителите на српскиот град Шабац, за помош на поплавените и настраданите во Скопје. Биди солидарен! Да собереме помош! Скопје е поплавено, стои на билбордите низ ...

Апел за помош на Скопје во општина во Србија

Lider - 13.08.2016

„Скопје е поплавено, биди солидарен“ осамна на билборите во српската општина Шабац. По катастрофалното невреме што го зафати Скопје, а во кое загинаа 22 лица помош пристигна од повеќе земји.

ВИДЕО: Погодените подрачја забрзано се обновуваат по поплавите

Пулс24 - 13.08.2016

Ако пред само 4 дена главниот пат во скопско Страчинци беше целосно уништен од поплавата, а селото беше отсечено, денеска сликата на терен е поинаква. Патот е расчистен и прооден, а механизацијата ги расчиства и дворовите и приодот кон земјоделското ...

Билборд во Србија: „Скопје е поплавено, биди солидарен“

Пулс24 - 13.08.2016

„Скопје е поплавено, биди солидарен“ - овој натпис осамна на билбордите во српската општина Шабац. По катастрофалното невреме што го зафати Скопје, а во кое загинаа 22 лица, помош пристигна од повеќе земји.

Кога „вознемирената вода“ голта сé пред себе: Најкатастрофалните поплави во светот

Lider - 13.08.2016

Уште од своето постоење луѓето се зависни од природата. Таа е добар пријател на човекот, но и лош непријател ако се занемари или уништува. Низ историјата човекот минал низ многу тешки и страшни катастрофи и несреќи, како војни, така и природни ...

Билборд во Србија: “Скопје е поплавено, биди солидарен“ (ФОТО)

Exclusive.mk - 13.08.2016

По катастрофалното невреме што го зафати Скопје, а во кое загинаа 22 лица, помош пристигна од повеќе земји. Механизација или донации пристигнаа од Србија, Бугарија, Албанија, Косово, Грција, но и од неколку европски земји, меѓу кои Чешка, Австрија, ...

Хелсиншки: Ќе избегневме смрт и штети ако надлежните работеа по закон

Нова ТВ - 12.08.2016

Ќе се избегнеше и смрт и штети ако надлежните ги исполнеа своите законски обврски за превенција и постапување во случај на поплави, ова е заклучокот од обемната експертска анализа на Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Препораки за превенција на појава на заразни заболувања во поплавените реони

Утрински - 12.08.2016

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион (Ченто, Сингелиќ-Економија, ...

Емотивно фото: Елена Ристевска со објава по попавата во скопско

Хитпортал - 12.08.2016

Последиците од поплавите што ја погодија Македонија се трагични, а жртвите и штетите се огромни. Но тука се и преживеаните, кои успеаја да се изборат и нивните приказни се мотивирачки и полни емоции.

Зоки Фаци ја донира целата брендирана облека на поплавените семејства

Хитпортал - 12.08.2016

Новинарот Зоран Василевски – Фаци е уште една јавна личност во низа кој ја покажа својата хуманост кон настраданите граѓани во поплавите во скопско. Зоки на Фејсбук објави дека ќе ја донира целата своја брендирана облека на луѓето на која им е ...

Опасност од зарази во поплавените подрачја

Р.С.Европа - 12.08.2016

Дури и кога ќе се отстрани калта, ќе остане прашина во која има измешано фекални бактерии од канализацијата, а секој допир со неа носи опасност од зарази, велат докторите. И по неколку дена од поплавите во Скопско, сè уште се работи на терен во обид ...

До гледање до следната поплава

Призма - 12.08.2016

Кога поплавата ќе открие кои и какви полуписмени кадри раководат со институции поврзани со превентива и заштита од непогоди, луѓето сфаќаат дека изгубиле нешто многу поголемо и од куќите и од нивите. Дека е изгубена државата.

Тепачка помеѓу работници што помагаат во расчистување на поплавените куќи

МКД - 12.08.2016

Вчераоколу 11.30 часот на ул. „Роман Каскаљиевиќ", од работниците кои биле ангажирани за расчистување на поплавените куќи, дошло до нарушување на Јавниот ред и мир со тепачка. Лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

Слична поплава што го погоди Скопско деновиве, ималo и на 23. август 1929 год.

Факултети - 12.08.2016

Деновиве сите сме сведоци за големото невреме и поплава која ги зафати поединечните делови на Скопската котлина, и која предизвика огромна материјална штета, и што е најтрагично, однесе и дваесеттина човечки жртви.

Министерство за здравство со препорака за заштира од заразни болести

Мама365 - 12.08.2016

Министерството за здравство заедно со Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршиле санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион.

Препораки за превенција на појава на заразни заболувања во поплавените реони

Здравство24 - 12.08.2016

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион (Ченто, Сингелиќ-Економија, ...

Надлежните институции потфрлија во превенцијата и справувањето со последиците од поплавата

Окно - 12.08.2016

На 06.08.2016 година, градот Скопје беше зафатен од големо невреме и поројни дождови, на одредени делови од градот настана голема поплава која зафати неколку градски подрачја и целосно ги уништи.

Викендов работна акција за чистење на поплавените куќи

Сакам да кажам - 12.08.2016

Граѓанска работна акција е организирана за утре и задутре за да им се помогне на жителите во поплавените делови на Булачани, Илинден, Смилковци, Бутел, Ченто, Сингелиќ, Црешево, Стајковци, Инџиково, Арачиново да си ги расчистат штетите во домовите.

Хелсиншкиот комитет бара одговорност од институциите за поплавите

Правдико - 12.08.2016

На 06.08.2016 година, градот Скопје беше зафатен од големо невреме и поројни дождови, на одредени делови од градот настана голема поплава која зафати неколку градски подрачја и целосно ги уништи.

Препораки за превенција од заразни болести во поплавените реони

Популарно - 12.08.2016

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион (Ченто, Сингелиќ-Економија, ...

Хелсиншки комитет: Сторен е огромен пропуст во справувањето со елементарната непогода

А1 On - 12.08.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права бара одговорност од институциите кои потфрлија во превенцијата и справувањето со последиците од поплавата. Хелсиншкиот комитет смета дека е сторен огромен пропуст во преземањето на превентивните мерки за ...

МЗ со препораки за превенција на појава на заразни заболувања во поплавените реони

Либертас - 12.08.2016

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион (Ченто, Сингелиќ-Економија, ...

Хелсиншки комитет: Сторен е огромен пропуст во справувањето со елементарната непогода

+инфо - 12.08.2016

Центарот за управување на кризи (ЦУК) е задолжен за обезбедување на целосна организациска, административна и стручна поддршка... Хелсиншкиот комитет за човекови права бара одговорност од институциите кои потфрлија во превенцијата и справувањето со ...

Хелсиншки комитет: Институциите се виновни за жртвите во поплавата

Фокус - 12.08.2016

Ќе се избегнеше и смрт и штети ако надлежните ги исполнеа своите законски обврски за превенција и постапување во случај на поплави, гласи заклучокот во експертска анализа на Хелсиншкиот комитет за човекови права, од каде сметаат дека Дирекцијата за ...

Министерство за здравство со препораки за заштита од заразни заболувања

+инфо - 12.08.2016

Ѓубрето да се фрла во канти или пластични кеси за ѓубре и исклучиво во контејнери кои се наменети за таа цел, да се користат водоотпорни ракавици. Информираме дека Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно ...

Тепачка меѓу работници кои чистеле поплавени домови

Фокус - 12.08.2016

Меѓу работници ангажирани за расчистување на поплавените куќи вчера околу 11.30 на улицата Роман Каскаљиевиќ дошоло до тепачка. Полицијата соопшти дека лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

Хелсиншки: Надлежните институции потфрлија во превенцијата и справувањето со последиците од поплавата

Радио МОФ - 12.08.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права бара одговорност од институциите кои потфрлија во превенцијата и справувањето со последиците од поплавата. Соопштението го пренесуваме интегрално: На 06.08.2016 година, градот Скопје беше зафатен од големо ...

Донесени процени и планови, реализација катастрофа

Порта 3 - 12.08.2016

Деновиве во јавноста имаше голем број реакции од страна на стручната јавност и експерти во однос на поплавите настанати од невремето на 6 август 2016 година, кое ја опфати Македонија и кое особено го погоди Скопскиот регион, а предизвика ...

Масовно расчистување на поплавениот регион

Karas4training - 12.08.2016

Граѓанска Акција: На работа, на труд! Да им помогнеме на нашите браќа и сестри (сограѓани) да ги расчистат своите живеалишта од штетите од поплавите! Една недела од поплавите кои предизвикаа ненадоместливи човечки жртви, но и големи штети на ...

ЕУ испраќа 150 илјади евра помош за поплавените подрачја

Фокус - 12.08.2016

Европската комисија соопшти дека испратила хуманитарна помош од 150 илјади евра за жителите погодени од поплавите во Скопско. -ЕУ ја зголеми поддршката за Македонија во ова тешко време со нова хуманитарна помош.

Истражување од 2014 година: Македонија со тенка брана против голема поплава

Либертас - 12.08.2016

Ви го пренесуваме текстот на Горан Лефков објавен на Инбокс7 на 23 мај 2014 година, а во кој тема се токму проблемите со ситемите за превенција и заштита од поплави за кој предупредуваа експертите: Во наредните неколку години се очекува врнежливо ...

Слична поплава во ова подрачје имало и во 1929 година, со големи штети, без човечки жртви

Либертас - 12.08.2016

Деновиве сите сме сведоци за големото невреме и поплава која ги зафати поединечните делови на Скопската котлина, и која предизвика огромна материјална штета, и што е најтрагично, однесе и дваесеттина човечки жртви.

Трендафилов: Главна причина за катастрофата е обешуменоста на Скопска Црна Гора

+инфо - 12.08.2016

Професорот вели дека за Скопје Закана доаѓа и од Вардар, пред сé од бродовите кои се во коритото и од мостовите. Кој сноси одговорност и дали штетите од поплавата во подножјето на Скопска Црна Гора, се темите на кои разговараа експерти кои гостуваа ...

До гледање до следната поплава

Либертас - 12.08.2016

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: Сега е кризна ситуација и власта не сака да биде прекинувана со непотребни прашања кои ќе го нарушат нејзиното засукување на ракавите.

Хелсиншки комитет: Одговорност! Надлежните институции потфрлија во превенцијата и справувањето со последиците од ...

Либертас - 12.08.2016

Соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: На 06.08.2016 година, градот Скопје беше зафатен од големо невреме и поројни дождови, на одредени делови од градот настана голема поплава која зафати неколку градски подрачја и целосно ги уништи.

Акцијашите од „Брег на младоста“ во скопскиот регион-помагаат во санирање на последиците од поплавите

OhridNews - 12.08.2016

Членови на акцијашкиот клуб „Брег на младоста“ од Охрид веќе неколку дена се во поплавените подрачја во скопско каде неуморно му помагаат на населението во санирањето на последиците и чистењето на нивните домови.

Италија со донација од 200 илјади евра за поплавените подрачја

Фокус - 12.08.2016

Италија испраќа помош од 200 илјади евра за расчистување на штетите по катастрофалните поплави во Скопско и Тетовско, соопшти Италијанската амбасада во Скопје. Освен парична помош испратена е и донација од ќебиња, средства за хигиена, облека, душеци ...

Тепачка помеѓу работниците кои ги расчистуваат поплавените куќи

Либертас - 12.08.2016

Вчера околу 11.30 часот на ул. „Роман Каскаљиевиќ“, од работниците кои биле ангажирани за расчистување на поплавените куќи, дошло до нарушување на Јавниот ред и мир со тепачка. Лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

Рано е да се каже дали има шуга меѓу поплавените

+инфо - 12.08.2016

Засега нема такви случаи, а би ги очекувале некаде од понеделник, велат лекарите, кои одат на терен. Од понеделник би се појавиле првите случаи на шуга во поплавените подрачја, ако воопшто се појават, сметаат лекарите, кои одат во поплавените терени.

ЕУ донира 150.000 евра за жителите во поплавените подрачја...

Н.Македонија - 12.08.2016

Европската комисија денес соопшти дека испрати хуманитарна помош од 150 илјади евра за жителите погодени од поплавените при саботното невреме. -ЕУ ја зголеми поддршката за Македонија во ова тешко време со нова хуманитарна помош.

Сакаме ли успех во масовното расчистување од поплавите?

Karas4training - 12.08.2016

Поплавата која се случи минатиот викенд, во која загинаа 22 наши сограѓани и направија огромни штети за илјадници семејства, нè погоди сите. Што е следно? Спремни ли сме целосно да го исчистиме поплавениот регион пред да се појават епидемии и ...

Дел од приходот на влезници од мечот Пелистер - Брегалница за настраданите од поплавите

Gol.mk - 12.08.2016

Продолжуваат хуманите акции на спортските клбови од нашата земја како помош за семејствата на настраданите или загрозените од поплавите во скопскиот регион. Последен кој се вклучи во акцијата е фудбалскиот прволигаш битолски Пелистер.

Политиката се дави во калта од поплавите ...

Н.Македонија - 12.08.2016

Искрена загриженост или политички маркетинг на политичарите што деновиве ги посетија поплавените подрачја, тешко е да се процени, велат аналитичарите, откако и оваа, како и сите други кризни ситуации во земјава, беше искористена за меѓусебни ...

Ерозијата во државните институции доведе до последнава поплава

+инфо - 12.08.2016

Без никакво политичко влијание треба да се детектираат проблемите и местата каде што во земјава има природни слабости и да се преземат активности. Ако сакаме во иднина да не ни се случуваат поплави од размери како онаа од пред некој ден, ...

Калта да се чисти со топла вода и детергент – препораки од здравствените власти

Сакам да кажам - 12.08.2016

Мувлата и калта во поплавените подрачја темелно да се чистат со топла вода и детергент, а ако мувлата зафатила поголема површина од живеалиштата, да се побара помош од стручно лице, препорачаа Министерството за здравство, Институтот за јавно здравје ...

Тивка вода брег рони

Либертас - 12.08.2016

Како последен колумнистички аматер, минатата недела го прогласив месец август за здодевен и небитен. Каква глупост! Во оваа Македонија, за жал, никогаш не е здодевно, па дури ни среде август.

ВИДЕО: Професорите Трендафилов и Милевски и директорот на УХМР, Ромевски, во „Ноќен експрес“ за поплавите

Либертас - 12.08.2016

Кој сноси одговорност и дали штетите од поплавата во подножјето на Скопска Црна Гора, експерти кои гостуваа во последното издание на Ноќен Експрес – Канал 77, се децидни: Да, можеше, ако институциите постапуваа според препораките.

Препораки за превенција на појава на заразни заболувања во поплавените реони

Канал5 - 12.08.2016

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион (Ченто, Сингелиќ-Економија, ...

Крвава тепачка меѓу работници кои расчистуваат во поплавените подрачја

Курир - 12.08.2016

Вчера околу 11.30 часот на ул. „Роман Каскаљиевиќ“, од работниците кои биле ангажирани за расчистување на поплавените куќи, дошло до нарушување на Јавниот ред и мир со тепачка, соопшти МВР. Лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ им помага на поплавените во Гази Баба

Сител - 12.08.2016

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ изминатите денови во континуитет врши посета и доставува храна и средства за хигиена во населените места во општина Гази Баба, кои настрадаа во поплавите. Во хуманитарната акција, како што информира УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Помали инциденти во поплавените подрачја, работници се степале, возач не ги почитувал полициските наредби

Точка - 12.08.2016

Два помали инциденти се регистрирани во четвртокот во поплавените подрачја. Како што инфомираат од Министерството за внатрешни работи во редовниот полициски билтен, возач од Скопје не ги почитувал наредбите на полициските службеници за времено ...

Елена Ристеска ја објави најемотивната фотографија од поплавите (ФОТО)

Курир - 12.08.2016

Последиците од поплавите што ја погодија Македонија се трагични, а жртвите и штетите се огромни. Но тука се и преживеаните, кои успеаја да се изборат и нивните приказни се мотивирачки и полни емоции.

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ континуирано им помага на жителите од поплавените места

Курир - 12.08.2016

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови во континуитет врши посета и доставување на храна и средства за хигиена во населените места кои ги настрадаа во поплавите. Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови во континуитет врши ...

Институциите од областа на културата се вклучуваат во акцијата за помош на поплавените

Точка - 12.08.2016

Министерството за култура ја информира јавноста дека институциите од областа на културата се вклучуваат во хуманитарната акција за помош на населението од подрачјата погодени од природната непогода која деновиве ја зафати нашата земја.

Крвава тепачка меѓу работниците кои расчистуваат во поплавените подрачја

Сител - 12.08.2016

Вчера околу 11.30 часот на ул. „Роман Каскаљиевиќ“, од работниците кои биле ангажирани за расчистување на поплавените куќи, дошло до нарушување на Јавниот ред и мир со тепачка, соопшти МВР. Лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

ПРЕД И ПОТОА: Погодените подрачја забрзано се обновуваат од поплавите (ВИДЕО)

Курир - 12.08.2016

Ако пред само 3 дена главниот пат во скопско Страчинци беше целосно уништен од поплавата, а селото беше отсечено, денеска сликата на терен е поинаква. Патот е расчистен и прооден , а механизацијата ги расчиства и дворовите и приодот кон ...

Груевски во посета на Страчинци, Црешево, Виниче и Смилковци

Сител - 12.08.2016

Ако пред само 3 дена главниот пат во скопско Страчинци беше целосно уништен од поплавата, а селото беше отсечено, денеска сликата на терен е поинаква. Патот е расчистен и прооден , а механизацијата ги расчиства и дворовите и приодот кон ...

Хелсиншки комитет: Одговорност! Надлежните институции потфрлија во превенцијата и справувањето со последиците од ...

Локално - 12.08.2016

Соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: На 06.08.2016 година, градот Скопје беше зафатен од големо невреме и поројни дождови, на одредени делови од градот настана голема поплава која зафати неколку градски подрачја и целосно ги уништи.

Калта да се чисти со топла вода и детергент- препораки од здравствените власти

Локално - 12.08.2016

Мувлата и калта во поплавените подрачја темелно да се чистат со топла вода и детергент, а ако мувлата зафатила поголема површина од живеалиштата, да се побара помош од стручно лице, препорачаа Министерството за здравство, Институтот за јавно здравје ...

До гледање до следната поплава

Локално - 12.08.2016

Катерина Блажевска, анализа објавена во Призм а Кога поплавата ќе открие кои и какви полуписмени кадри раководат со институции поврзани со превентива и заштита од непогоди, луѓето сфаќаат дека изгубиле нешто многу поголемо и од куќите и од нивите.

Нервози и тепачки кај Стајковци…

Локално - 12.08.2016

СВР Скопје во соработка со останатите организациони единици во Министерството за внатрешни работи, како и во координација со субјектите на системот за управување со кризи, продолжија со преземање на мерки и активности за расчистување на поплавените ...

Македонија со тенка брана против голема поплава

Локално - 12.08.2016

Во наредните неколку години се очекува врнежливо време што може да предизвика поплави. Експертите обвинуваат дека земјава не презема ништо за имплементација на Европските директиви за заштита од поплави и доколку ни се случат поголеми врнежи тогаш ...

ВАЖНИ ПРЕПОРАКИ: Како да ја одржувате хигиената за превенција од појава на заразни заболувања

Babin Lek - 12.08.2016

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион (Ченто, Сингелиќ-Економија, ...

Што препорачува Министерството за здравство за заштита од заразни болести во поплавените подрачја

Стандард - 12.08.2016

Министерството за здравство заедно со Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршиле санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион.

Министерство за здравство со препораки како граѓаните да се заштитат од заразни болести

Мета - 12.08.2016

Министерството за здравство заедно со Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршиле санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион.

Крвава тепачка меѓу работници кои расчистуваат во поплавените подрачја

МК News - 12.08.2016

Вчера околу 11.30 часот на ул. „Роман Каскаљиевиќ“, од работниците кои биле ангажирани за расчистување на поплавените куќи, дошло до нарушување на Јавниот ред и мир со тепачка, соопшти МВР. Лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

Хелсиншки комитет обвинува: Државните институции се директни виновници за црниот биланс на жртвите од поплавата

Слободна - 12.08.2016

Хелсиншкиот комитет смета дека е сторен огромен пропуст во преземањето на превентивните мерки за заштита, како и во начинот на справување со елементарната непогода што го погоди подрачјето на градот Скопје: „Надлежните државни органи, не ги ...

ПРЕПОРАКИ: Како да се заштитите од зарази во поплавените подрачја?

Фактор - 12.08.2016

Надлежното министерство и релевантните здравствени установи денеска излегоа со препораки до граѓаните зафатени од поплавите и сите оние кои се на терен и добороволно помагаат во санирање на штетите за побрзо враќање на состојбата во нормала.

Крвава тепачка меѓу работници кои расчистуваат во поплавените подрачја

За Се - 12.08.2016

Вчера околу 11.30 часот на ул. „Роман Каскаљиевиќ“, од работниците кои биле ангажирани за расчистување на поплавените куќи, дошло до нарушување на Јавниот ред и мир со тепачка, соопшти МВР. Лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

Општина Гази Баба: Лесно проодни улиците во поплавените подрачја

Дневник - 12.08.2016

Улиците во погодените подрачја од поплавите во Скопско се лесно проодни. Општина Гази Баба информира дека од синоќа во вечерните часови до раните утрински часови во соработка со ЈП Улици и патишта и ЈП Комунална хигиена се работело на расчистување ...

Тепачка среде поплавите во Скопје

Скопје инфо - 12.08.2016

Околу 11 часот и 30 минути вчера на улицата „Роман Каскаљиевиќ“, од работниците кои биле ангажирани за расчистување на поплавените куќи, дошло до нарушување на Јавниот ред и мир со тепачка. Лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

Хелсиншки комитет: Сторен е огромен пропуст во преземањето на превентивни мерки за заштита

Мета - 12.08.2016

Хелсиншкиот комитет смета дека е сторен огромен пропуст во преземањето на превентивните мерки за заштита, како и во начинот на справување со елементарната непогода што го погоди подрачјето на градот Скопје.

Хелсиншки: Институциите потфрлија во превенцијата и справувањето со последиците од поплавата

Стандард - 12.08.2016

„Во поплавата досега официјално животот го загубија 22 лица, 6 лица се водат како изсчезнати, а околу стотина се повредени. Извори од терен и социјалните мрежи јавуваат број неколку пати повисок од официјалната бројка на загинати лица.

Тепачка меѓу работници кои чистеле поплавени домови

Репортер - 12.08.2016

Меѓу работници ангажирани за расчистување на поплавените куќи вчера околу 11.30 на улицата Роман Каскаљиевиќ дошоло до тепачка. Полицијата соопшти дека лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

Налетот на водата бил страшен и катастрофален: Слична поплава во Скопје ималo и 1929 год. (фото)

Скопје инфо - 12.08.2016

Деновиве сите сме сведоци за големото невреме и поплава која ги зафати поединечните делови на Скопската котлина, и која предизвика огромна материјална штета, и што е најтрагично, однесе и дваесеттина човечки жртви.

Хелсиншки комитет: Одговорност! Надлежните институции потфрлија во превенцијата

Репортер - 12.08.2016

Соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: На 06.08.2016 година, градот Скопје беше зафатен од големо невреме и поројни дождови, на одредени делови од градот настана голема поплава која зафати неколку градски подрачја и целосно ги уништи.

Тепачка среде поплавите во Скопје

Press24 - 12.08.2016

Околу 11 часот и 30 минути вчера на улицата „Роман Каскаљиевиќ“, од работниците кои биле ангажирани за расчистување на поплавените куќи, дошло до нарушување на Јавниот ред и мир со тепачка. Лицата А.С., Б.С. и З.С. од едната страна и М.A.

ПРЕД И ПОТОА: Погодените подрачја забрзано се обновуваат од поплавите (ВИДЕО)

Press24 - 12.08.2016

Ако пред само 3 дена главниот пат во скопско Страчинци беше целосно уништен од поплавата, а селото беше отсечено, денеска сликата на терен е поинаква. Патот е расчистен и прооден , а механизацијата ги расчиства и дворовите и приодот кон ...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Македонија со тенка брана против голема поплава

Репортер - 12.08.2016

Ви го пренесуваме текстот на Горан Лефков објавен на Инбокс7 на 23 мај 2014 година, а во кој тема се токму проблемите со ситемите за превенција и заштита од поплави за кој предупредуваа експертите: Во наредните неколку години се очекува врнежливо ...

Слична поплава во ова подрачје имало и во 1929 година

Репортер - 12.08.2016

Деновиве сите сме сведоци за големото невреме и поплава која ги зафати поединечните делови на Скопската котлина, и која предизвика огромна материјална штета, и што е најтрагично, однесе и дваесеттина човечки жртви.

До гледање до следната поплава

Репортер - 12.08.2016

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: Сега е кризна ситуација и власта не сака да биде прекинувана со непотребни прашања кои ќе го нарушат нејзиното засукување на ракавите.

Тим проценители од Охрид во поплавените подрачја

Спектра ТВ - 12.08.2016

На барање од Бирото за Судски вештачења, тим од седум овластени проценители вработени во општина Охрид се приклучија во проценувањето на штетата кај настраданите од поплавените подрачја. Целта е да се помогне во процесот на процена на штетите како ...

Препораки за заштита од зарази во поплавените подрачја

Макфакс - 12.08.2016

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион, Ченто, Сингелиќ-Економија, ...

Помали инциденти во поплавените подрачја, работници се степале, возач не ги почитувал полициските наредби

Макфакс - 12.08.2016

Два помали инциденти се регистрирани во четвртокот во поплавените подрачја. Како што инфомираат од Министерството за внатрешни работи во редовниот полициски билтен, возач од Скопје не ги почитувал наредбите на полициските службеници за времено ...

Тивка вода брег рони

Репортер - 12.08.2016

Како последен колумнистички аматер, минатата недела го прогласив месец август за здодевен и небитен. Каква глупост! Во оваа Македонија, за жал, никогаш не е здодевно, па дури ни среде август.

Од оваа сцена по поплавите на Елена Ристеска и се стопи срцето: Ќе ви се стопи и вам!

Вистина.мк - 12.08.2016

Последиците од поплавите што ја погодија Македонија се трагични, а жртвите и штетите се огромни. Но тука се и преживеаните, кои успеаја да се изборат и нивните приказни се мотивирачки и полни емоции.

ФОТО: Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ помага во поплавените подрачја

Press24 - 12.08.2016

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови во континуитет врши посета и доставување на храна и средства за хигиена во населените места кои ги настрадаа во поплавите. Во хуманитарната акција на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ учествуваа сите ...

Сашо Тодоровски: Образованието може!

Кумановски м. - 12.08.2016

Во времето кога треба да сме солидарни, во моментот кога треба да сме со нашите сограѓани кои беа најпогодени од поплавите, имам предлог кој треба да се разгледа и мислам дека треба да биде прифатен.

ПОСЛЕ ПОПЛАВИТЕ ДАНОК ПО ЗДРАВЈЕТО: Зарази и епидемии му се закануваат на локалното население

Фактор - 12.08.2016

Медицински тимови регистрирале цревни и кожни во поплавените области . Купиштата ѓубре, мочуриштата, калта почнаа да го земаат данокот по здравјето на локалното население од подрачјата кои беа зафатени од силното невреме минатата сабота.

Институциите од областа на културата се вклучуваат во акцијата за помош на поплавените

Макфакс - 12.08.2016

Министерството за култура ја информира јавноста дека институциите од областа на културата се вклучуваат во хуманитарната акција за помош на населението од подрачјата погодени од природната непогода која деновиве ја зафати нашата земја.

ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ ПОМОШ: Институциите немоќни, камерите ги следат политичарите!

Фактор - 12.08.2016

Поплавена е иднината на луѓето во Стајковци, Арачиново, насекаде. Несреќата е поголема затоа што неколку дена по поплавата се уште нема координирана акција на теренот. Иако политичарите парадираат, факт е дека во селата е хаос.

Поплавени од планови против поплави

Дневник - 12.08.2016

Соња ХРИСТОВСКА УГРИНОВСКА Пет илјади семејства од Стајковци, Инџиково и во Сингелиќ во страшната ноќ од викендот меѓу 6 и 7 август преживеаја катастрофа од водно цунами од пороен дожд. За неколку часа дождовница им однесе с` што спечалиле, домовите ...

ПРЕПОРАКИ: Како да ја одржувате хигиената за превенција од појава на заразни заболувања

Press24 - 12.08.2016

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион (Ченто, Сингелиќ-Економија, ...

ХУМАНИТАРНА МИЗЕРИЈА: помошта се дели по партиска линија, координацијата на терен е никаква!

Фактор - 12.08.2016

Бев сведок на вистинска хуманост, луѓе кои безрезервно меѓусебно си помагаат без разлика на фактот што и самите претрпеле штета. Но и бев сведок на поделба на труд врз партиска основа. Не можам да кажам дека секоја од куќите во која бевме упатени ...

За 238 години Скопје доживеало 16 потопи, но последниов е најтрагичен

Дневник - 12.08.2016

Пред сто години, во мај 1916 година, Скопје било речиси целосно поплавено, но немало жртви. Немаше жртви ниту во поплавата во ноември 1962 година, ниту пак во поплавата во ноември 1979 година. Во сите три поплави се излеа Вардар.

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ активно вклучена во помагањето во настраданите региони

Пулс24 - 12.08.2016

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови во континуитет врши посета и доставување на храна и средства за хигиена во населените места кои ги настрадаа во поплавите. Во хуманитарната акција на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ учествуваа сите ...

Препораки за превенција на појава на заразни заболувања во поплавените реони

Lider - 12.08.2016

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион (Ченто, Сингелиќ-Економија, ...

Зарази и епидемии му се закануваат на локалното население од поплавите

Канал 77 - 12.08.2016

Медицински тимови регистрирале цревни и кожни во поплавените области . Купиштата ѓубре, мочуриштата, калта почнаа да го земаат данокот по здравјето на локалното население од подрачјата кои беа зафатени од силното невреме минатата сабота.

Во Илинден вода до колена, жителите бараат помош да не се удават во фекалии

еМагазин - 12.08.2016

“Два пати во животот сум поплавена, два пати ми е уништено се што сум створила, еднаш во 1979, и сега. Целата покуќнина, кревети, бела техника, мебел, облека ми се под вода, немам кај да одам, незнам што да правам, не се живее во оваа вода, во оваа ...

Формирано Координативно тело на НВО-а за поплавените региони

Нова ТВ - 11.08.2016

Според официјалните бројки, по поплавите настанати од невремето на 6 август 2016-та кое ја зафати Македонија и кое особено ги погоди Скопскиот и Тетовскиот регион досега загинаа 22 лица, повеќе од 70 се повредени, додека повеќе од 1000 се евакуирани.

Форум: Прекинете со пропагандата со камери кај поплавените

Нова ТВ - 11.08.2016

Форумот на слободоумни патриоти реагира дека неприфатливо е однесувањето на државата и институциите за начинот на кој тие се справуваат со кризата. – По незнаеме кој пат на дело се покажа деструктивното делување на врхушката и систематското ништење ...

Нема знаци дека ќе се пробијат роковите од Пржинскиот договор поради поплавите

24 Вести - 11.08.2016

За сега нема директен одговор од партиите дали е можно пробивање на последно поставените рокови за излез од политичката криза поради катастрофите предизвикани од поплавите. Четворицата лидери треба да седнат на маса до крајот на месецов со цел да се ...

Димовски: Нецивилизациски е да се зборува за одговорност за поплавите

Нова ТВ - 11.08.2016

Пратеникот и координатор на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ на денешната прес конференција по повод итната собраниска седница за поплавите изјави дека е нецивилизациски и неоговорно сега да се зборувале за политичка одговорност за поплавите.

Во Илинден поплавени дворови и куќи

Телма - 11.08.2016

Ова е единствениот начин на кој Зорица Симоновска може да влезе во својата куќа во скопската населба Илинден. Саботните поројни дождови нејзиниот и дворовите на нејзините соседи ги претворија во мало езеро.

Поплави: Кој одлучува за живот и смрт

Нова ТВ - 11.08.2016

На фотографијата погоре е мапа која покажува дел од најпогодените подрачја каде што невремето однесе и 22 човечки живота, а уништи безброј домови. На фотографијата подолу, пак, можеме да видиме што досега знаеме за поплавите, а што не знаеме.

Активисти и волонтери на СДСМ помагаат во санирањето на штетите од невремето

Утрински - 11.08.2016

Активистите и волонтерите на СДСМ денеска помагаат во санирањето на штетите во поплавените подрачја. СДСМ соопшти дека заменик претседателката на партијата Радмила Шекеринска заедно со тимови од волонтери и активисти на партијата им помагала на ...

Поплавените стопански субјекти функционираат на агрегати

Утрински - 11.08.2016

Сања Наумовска Повеќе стопански објекти во општините Гази Баба и Илинден веќе неколку дена се без електрична енергија, со поплавени простории и тешкотии при пристапот и транспортот. Фирмите допрва ќе бројат штети од големото невреме, кое во саботата ...

Власта не може да се слика со системи за заштита од поплави

Р.С.Европа - 11.08.2016

Политичарите сакаат да се пофалат веднаш со тоа што го инвестирале. Ете затоа процените од природни непогоди остануваат само на хартија, бидејќи чинат многу пари, траат со години и не се видливи за време на нивниот мандат.

Поплавен патот за излез од политичката криза

Р.С.Европа - 11.08.2016

Може ли да се очекува партиите да ги користат поплавите како изговор за одолговлекување на обврските од Договорот од Пржино кои не им одговараат? Додека вниманието на јавноста е свртено кон поплавите и катастрофалните последици што невремето ги ...

Илија Димовски: Нецивилизациски е во вакви моменти да се зборува за одговорност за поплавите

МКД - 11.08.2016

Дискусиите за тоа кој ќе сноси политичка одговорност за катастрофалните поплави во вакви моменти се нецивилизациски и неодговорни, изјави пратеникот и кооординатор на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, одговарајќи на новинарско прашање.

Формирано Координативно тело на НВО-а за поплавените региони

МКД - 11.08.2016

Десетина невладини организации се соединија и формираа Координативно тело на НВО-а за поплавените региони, а со цел подобра координација на активностите и редовна достава на хуманитарни средства во настраданите подрачја.

МВР: Фотографирани 69 моторни возила оштетени со поплавите, регистрирани се над 60 пријави од граѓани

МКД - 11.08.2016

По барање на Единица за информации и команда (EИК)при СВР Скопје извршено е фотографирање на 69 моторни возила на подрачјето на Гази Баба кои беа оштетени со поплавите Инаку, велат од полицијата, на 10 август во Единица за информации и команда и ...

СПУКМ ги повика студентите да се вклучат во помагање во поплавените подрачја...

Н.Македонија - 11.08.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) ги повика сите студенти и студентски организации утре да се вклучат во помагање на граѓаните од Скопско кои беа зафатени од поплавите.

Општина Аеродром со механизација и работна сила помага во поплавените подрачја

Либертас - 11.08.2016

Дел од администрацијата на Општина Аеродром и сезонските работници со сите расположливи средства и капацитети работат на санирање на последиците и помагање на граѓаните од поплавените подрачја кои претрпеа штета, соопштија од општината.

Димовски: Нецивилизациски е во овој момент да се зборува за одговорност за поплавите

А1 On - 11.08.2016

Илија Димовски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денеска на прес-конференција во Собранието рече дека владејачката партија се приклучува на идејата за одржување на седница на Собранието за да се разгледаат можностите како ...

СПУКМ ги повика студентите да се вклучат во помагање во поплавените подрачја

Либертас - 11.08.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) ги повика сите студенти и студентски организации утре да се вклучат во помагање на граѓаните од Скопско кои беа зафатени од поплавите.

Илија Димовски: Нецивилизациски е сега да се заборува за одговорност за поплави

+инфо - 11.08.2016

Мислам дека во овој момент повеќе треба да дискутираме како да помогнеме на луѓето, рече Димовски. Илија Димовски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денеска на прес-конференција во Собранието рече дека владејачката партија се ...

ФСП: Да се прогласи вонредна состојба и целата администрација да се упати во погодените подрачја

Либертас - 11.08.2016

Соопштение на Форумот на слободоумни патриоти: Форумот на слободоумни патриоти сака да им изрази сочуство на семејствата на трагично настраданите во саботните поплави во Скопје. За нас неприфатливо е однесувањето на државата и нејзините институции и ...

МВР: Фотографирани се 69 моторни возила оштетени во поплавите

А1 On - 11.08.2016

По барање на Единица за информации и команда, екипа од скопската полиција фотографирале 69 моторни возила на подрачјето на Гази Баба кои беа оштетени со поплавите. На 10 август во Единица за информации и команда регистрирале над 60 пријави од ...

Формирано Координативно тело на невладин сектор за поплавените региони

ТВ21 - 11.08.2016

Според официјалните бројки, по поплавите настанати од невремето на 6 август 2016-та кое ја опфати Македонија и која особено ги погоди Скопскиот и Тетовскиот регион досега загинаа 22 лица, повеќе од 70 се ранети додека повеќе од 1000 се евакуирани.

Димовски: Сега не е време да се бара одговорност за поплавите

Либертас - 11.08.2016

На новинарско прашање за тоа кој ќе сноси политичка одговорност за катастрофалните поплави, пратеникот и координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски изјави дека во вакви моменти такви дискусии биле нецивилизациски и неодговорни.

Куманово испрати механизација за поплавените области во Скопје

Либертас - 11.08.2016

Општина Куманово испрати механизација потребна за расчистување во скопските општини кои претпреа штета од саботното невреме, соопшти денеска секторот за односи со јавност на општина Куманово.

Форумот на слободоумни патриоти бара прогласување на вонредна состојба

Фокус - 11.08.2016

Форумот на слободоумни патриоти денеска испрати соопштение во кое се вели дека неприфатливо е однесувањето на државата и нејзините институции и начинот на кој тие се справуваат со кризата. Форумот побара да се прогласи вонредна состојба.

Европски експерти за поплавите: Можни пропусти во градежните планови

Либертас - 11.08.2016

Пропусти во градежното планирање можеби е една од причините за големите последици од поплавите кои во саботата го погодија Скопје и околината, изјавиле денеска од тимот експерти на Европската Унија, пренесува „ТВ 21“ .

Форумот на слободоумни патриоти бара да се прогласи вонредна состојба

А1 On - 11.08.2016

Форумот на слободоумни патриоти вели дена е неприфатливо однесувањето на државата и нејзините институции и начинот на кој тие се справуваат со кризата. „Итно ја повикуваме Владата, Министерството за внатрешни работи, Министерството за одбрана, како ...

ЕУ експертите ќе ги посетат поплавените во Ченто

Либертас - 11.08.2016

Експертите кои се ангажирани во рамки на механизмот на Европската Унија за цивилна заштита денеска ќе ги посетат поплавените места во скопската населба Ченто. Предводникот на тимот, Питер Глерум, шефот на Одделот за соработка на Делегацијата на ЕУ ...

Вчера регистрирани над 60 пријави за поплавени куќи, ниви и возила

Либертас - 11.08.2016

Вчера по барање на Единицата за информации и команда (ЕИК) на Секторот за внатрешни работи Скопје било извршено фотографирање на 69 моторни возила на подрачјето на Гази Баба кои биле оштетени во поплавите, инфомираат од МВР.

Димовски: Не е време да се бара одговорност за поплавите

Фокус - 11.08.2016

На прашањето кој ќе сноси политичка одговорност за катастрофалните поплави, пратеникот и координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски изјави дека во вакви моменти такви дискусии биле нецивилизациски и неодговорни.

МВР: Фотографирани се 69 моторни возила оштетени во поплавите

+инфо - 11.08.2016

На 10 август во Единица за информации и команда регистрирале над 60 пријави од граѓани кои пријавиле поплавени простории. По барање на Единица за информации и команда, екипа од скопската полиција фотографирале 69 моторни возила на подрачјето на Гази ...

Невладини организации формираа координативно тело за поплавениот реон

+инфо - 11.08.2016

„Координативното тело на НВО – а на поплавениот реон“ соопшти дека ќе преземе одговорност за редовно дистрибуирање на хуманитарните средства. Интегрално го објавуваме сопштението на Координативно тело на НВО – а на поплавениот реон: „Според ...

Тим од општина Охрид вклучен во проценките на штетата во поплавените подрачја

OhridNews - 11.08.2016

На барање од Бирото за Судски вештачења, тим од седум овластени проценители вработени во општина Охрид се приклучија во проценувањето на штетата во поплавените подрачја, информираат од локалната самоуправа.

ВИДЕО: Миле ја предвиде поплавата во Скопје

Gotvi.mk - 11.08.2016

На 6ти Август во 18:22 часот Миле Димитровски на својот Facebook го предвидува степенот на невреме кое ќе го зафати Скопје. Тој, меѓу другото, во ова видео вели: „Страшно ќе биде, ова ќе биде поплава, поплава ќе направи“: Епа, УХМР, вие сте на ...

Форумот на слободоумни патриоти бара да се прогласи вонредна состојба

+инфо - 11.08.2016

Форумот ги повика политичарите да прекинат да парадираат низ поплавените региони. Форумот на слободоумни патриоти вели дена е неприфатливо однесувањето на државата и нејзините институции и начинот на кој тие се справуваат со кризата.

(ВИДЕО) Погодените од поплавите: Најпотребно е да се обноват на куќите

А1 On - 11.08.2016

Петти ден од поплавата, а не се гледа крајот на хаосот. Во сите поплавени подрачја има премногу кал што го донесе водата, а нема доволно луѓе за негово исфрлање од дворовите. Работите одат споро и покрај активностите на волонтерите и ангажирањето на ...

Повик за масовна граѓанска акција за расчистување на поплавениот регион

Радио МОФ - 11.08.2016

„Да им помогнеме на нашите браќа и сестри (сограѓани) да ги расчистат своите живеалишта од штетите од поплавите! Една недела од поплавите кои предизвикаа ненадоместливи човечки жртви, но и големи штети на жителите од околината на Булачани, Илинден, ...

Невладини формираа координативно тело за поплавениот реон, за хуманитарна помош и чистење

Либертас - 11.08.2016

Соопштение на Координативно тело на НВО – а на поплавениот реон: Според официјалните бројки, по поплавите настанати од невремето на 6 август 2016-та кое ја опфати Македонија и која особено ги погоди Скопскиот и Тетовскиот регион досега загинаа 22 ...

Интензивно чистење на Камник – По жалбите на жителите, работите течат побрзо

ТВ21 - 11.08.2016

Денеска уште од раните утрински часови пристигнаа десетина камиони, багери и лопати за волонтерите. По реакциите од жителите на Синѓелиќ и Камник дека државните институции не им помагаат за да ги исчистат барем куќите, денеска во овие села ...

Европски експерти со оценки за поплавите: можни пропусти во градежните планови?

ТВ21 - 11.08.2016

Фахри Османи вели дека поплавата му ја уништила куќата која се наоѓа покрај еден од потоците кои поминуваат низ селото Сингелиќ. Според него, каналите се изградени пред многу години како превентивни мерки за водата која се слева од планините.

ПОМОШ ОД АЕРОДРОМ: Испратени работници и механизација во поплавените подрачја

Телеграф - 11.08.2016

На терен се ставени на располагање 10 пумпи за исцрпување вода, два багери-скипери, два камиона, еден гасеничар, две цистерни за исцрпување кал, три џипа, како и голем број колички, лопати и друг неопходен алат Дел од администрацијата на Општина ...

Општина Аеродром со механизација и работна сила помага во поплавените подрачја

Курир - 11.08.2016

Дел од администрацијата на Општина Аеродром и сезонските работници со сите расположливи средства и капацитети работат на санирање на последиците и помагање на граѓаните од поплавените подрачја кои претрпеа штета, соопштија од општината.

УТРЕ ОРГАНИЗИРАН ПРЕВОЗ ДО ПОПЛАВЕНИТЕ ПОДРАЧЈА: Повик за студентите да им помогнат на загрозените

Телеграф - 11.08.2016

Студентскиот парламент посочува и дека од разговор со жителите во поплавените подрачја најголема помош им е потребна во физичка сила за расчистување кал, урнатини и вода од нивните домови Студентскиот парламент на Универзитетот „Св.

РАСЧИСТУВАЊЕ ОД ПОПЛАВИТЕ: Пожртвувано пет дена на терен меѓу граѓаните (ВИДЕО)

Телеграф - 11.08.2016

Ситуацијата од ден на ден се подобрува Пет дена пожртвувано се работи за да им се помогне на поплавените од скопскиот регион. Се санираат штетите од саботното невреме за кое метеролозите велат дека е феномен што се случува еднаш во 1.000 години.

Лесно проодни улиците во поплавените подрачја

Канал5 - 11.08.2016

Улиците во погодените подрачја од поплавите во Скопско се лесно проодни. Општина Гази Баба информира дека од синоќа во вечерните часови до раните утрински часови во соработка со ЈП Улици и патишта и ЈП Комунална хигиена се работело на расчистување ...

СПУКМ ги повика студентите да се вклучат во помагање во поплавените подрачја

Сител - 11.08.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) ги повика сите студенти и студентски организации утре да се вклучат во помагање на граѓаните од Скопско кои беа зафатени од поплавите.

Општина Аеродром со механизација и работна сила помага во поплавените подрачја

Канал5 - 11.08.2016

Дел од администрацијата на Општина Аеродром и сезонските работници со сите расположливи средства и капацитети работат на санирање на последиците и помагање на граѓаните од поплавените подрачја кои претрпеа штета, соопштија од општината.

СПУКМ ги повика студентите да се вклучат во помагање во поплавените подрачја

Курир - 11.08.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) ги повика сите студенти и студентски организации утре да се вклучат во помагање на граѓаните од Скопско кои беа зафатени од поплавите.

Лесно проодни улиците во поплавените подрачја

Телеграф - 11.08.2016

Општина Гази Баба информира дека од синоќа во вечерните часови до раните утрински часови се чистеле улиците Улиците во погодените подрачја од поплавите во Скопско се лесно проодни. Општина Гази Баба информира дека од синоќа во вечерните часови до ...

Куманово испрати механизација за поплавените области во Скопје

Канал5 - 11.08.2016

Општина Куманово испрати механизација потребна за расчистување во скопските општини кои претпреа штета од саботното невреме, соопшти денеска секторот за односи со јавност на општина Куманово.

МВР: Фотографирани 69 моторни возила оштетени со поплавите, регистрирани се над 60 пријави од граѓани

Вест - 11.08.2016

По барање на Единица за информации и команда (EИК)при СВР Скопје извршено е фотографирање на 69 моторни возила на подрачјето на Гази Баба кои беа оштетени со поплавите. Според МВР, на 10 август во Единица за информации и команда и ПСОН на подрачје ...

Општина Аеродром со механизација и работна сила помага во поплавените подрачја

Сител - 11.08.2016

Дел од администрацијата на Општина Аеродром и сезонските работници со сите расположливи средства и капацитети работат на санирање на последиците и помагање на граѓаните од поплавените подрачја кои претрпеа штета, соопштија од општината.

Лесно проодни улиците во поплавените подрачја

Курир - 11.08.2016

Улиците во погодените подрачја од поплавите во Скопско се лесно проодни. Општина Гази Баба информира дека од синоќа во вечерните часови до раните утрински часови во соработка со ЈП Улици и патишта и ЈП Комунална хигиена се работело на расчистување ...

Куманово испрати механизација за поплавените области во Скопје

Сител - 11.08.2016

Општина Куманово испрати механизација потребна за расчистување во скопските општини кои претпреа штета од саботното невреме, соопшти денеска секторот за односи со јавност на општина Куманово.

ОН: Поплавата во Македонија меѓу 4-те смртоносни поплави регистрирани за 24 часа

Курир - 11.08.2016

Како што се менува климата на планетата, така фаталните поплави стануваат огромна закана за светот, се вели во извештајот на канцеларијата на Обединетите нации за намалување на ризиците од катастрофи.

Лесно проодни улиците во поплавените подрачја

Сител - 11.08.2016

Улиците во погодените подрачја од поплавите во Скопско се лесно проодни. Општина Гази Баба информира дека од синоќа во вечерните часови до раните утрински часови во соработка со ЈП Улици и патишта и ЈП Комунална хигиена се работело на расчистување ...

ВИДЕО: Расчистување од поплавите- 5 дена пожртвувано на терен меѓу граѓаните

Курир - 11.08.2016

Пет дена пожртвувано се работи за да им се помогне на поплавените од скопскиот регион. Се санираат штетите од саботното невреме за кое метеролозите велат дека е феномен што се случува еднаш во 1.000 години. Ситуацијата од ден на ден се подобрува.

Расчистување од поплавите- ТВ НОВА веќе 5- ти ден на терен кај најпогодените

Курир - 11.08.2016

Се санираат штетите од саботното невреме кое предизвика огромни штети и остави многу семејства без она за што работеле целиот живот, а најстрашно од сѐ, чинеше и човечки животи. Пет дена институциите пожртвувано работат на терен за да им се помогне ...

Слаткар ги повикува фановите да донираат за поплавените семејства

Курир - 11.08.2016

Слаткар вчера помагаше на терен во поплавените дворови, а најде интересен начин да ги натера сите свои фанови да помогнат. „Драги Скопјани, Доколку сакате да дојдете во недела(14.08.2016) во Central Park Summer Club на мојот клупски концерт, ве ...

Активисти и волонтери на СДСМ помагаат во санирањето на штетите од невремето

Сител - 11.08.2016

Активистите и волонтерите на СДСМ денеска помагаат во санирањето на штетите во поплавените подрачја. СДСМ соопшти дека заменик претседателката на партијата Радмила Шекеринска заедно со тимови од волонтери и активисти на партијата им помагала на ...

На чиј трошок се поплавените возила?

Канал5 - 11.08.2016

Ударот од водениот бран што го покоси селото Синѓелиќ се случи токму во овој двор. Освен што се уништени многу куќи, покуќнина, дворови, оградите, водата со себе повлекла и голем број возила.

ОН: Четири смртоносни поплави во ист ден на различни делови на светот

Канал5 - 11.08.2016

Како што се менува климата на планетата, така фаталните поплави стануваат огромна закана за светот, се вели во извештајот на канцеларијата на Обединетите нации за намалување на ризиците од катастрофи.

Горан Пандев: Да си помогнеме како на семејство

Вест - 11.08.2016

Капитенот на македонската фудбалска репрезентацијата Горан Пандев покрена иницијатива за собирање средства за помош на поплавените и настраданите во Скопскиот и во Тетовскиот Регион. Тој се јавил речиси на сите свои колеги од репрезентацијата да се ...

Невладини формираа координативно тело за поплавениот реон, за хуманитарна помош и чистење

Локално - 11.08.2016

Соопштение на Координативно тело на НВО – а на поплавениот реон: Според официјалните бројки, по поплавите настанати од невремето на 6 август 2016-та кое ја опфати Македонија и која особено ги погоди Скопскиот и Тетовскиот регион досега загинаа 22 ...

МВР: Фотографирани се 69 моторни возила оштетени во поплавите

Локално - 11.08.2016

По барање на Единица за информации и команда, екипа од скопската полиција фотографирале 69 моторни возила на подрачјето на Гази Баба кои беа оштетени со поплавите. На 10 август во Единица за информации и команда регистрирале над 60 пријави од ...

Димовски: Нецивилизациски е во овој момент да се заборува за одговорност за поплавите

Локално - 11.08.2016

Илија Димовски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денеска на прес-конференција во Собранието рече дека владејачката партија се приклучува на идејата за одржување на седница на Собранието за да се разгледаат можностите како ...

Европски експерти за поплавите: Можни пропусти во градежните планови

Локално - 11.08.2016

Пропусти во градежното планирање можеби е една од причините за големите последици од поплавите кои во саботата го погодија Скопје и околината, изјавиле денеска од тимот експерти на Европската Унија, пренесува „ТВ 21“ .

(ВИДЕО) Во Илинден поплавени дворови и куќи

Локално - 11.08.2016

Ова е единствениот начин на кој Зорица Симоновска може да влезе во својата куќа во скопската населба Илинден. Саботните поројни дождови нејзиниот и дворовите на нејзините соседи ги претворија во мало езеро, информира Телма.

Со механизација и со работна сила – Општина Аеродром помага во поплавените подрачја

Република - 11.08.2016

Дел од администрацијата на Општина Аеродром и сезонските работници со сите средства и капацитети работат на санирање на последиците и на помагање на граѓаните од поплавените подрачја, кои претрпеа штета, соопштија од општината.

СПУКМ ги повика студентите да се вклучат во помагање во поплавените подрачја

Вистина.мк - 11.08.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) ги повика сите студенти и студентски организации утре да се вклучат во помагање на граѓаните од Скопско кои беа зафатени од поплавите.

Општина Аеродром со механизација и работна сила помага во поплавените подрачја

Скопје инфо - 11.08.2016

Дел од администрацијата на Општина Аеродром и сезонските работници со сите расположливи средства и капацитети работат на санирање на последиците и помагање на граѓаните од поплавените подрачја кои претрпеа штета, соопштија од општината.

СПУКМ ги повика студентите да се вклучат во помагање во поплавените подрачја

Press24 - 11.08.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) ги повика сите студенти и студентски организации утре да се вклучат во помагање на граѓаните од Скопско кои беа зафатени од поплавите.

Лесно проодни улиците во поплавените подрачја

Press24 - 11.08.2016

Улиците во погодените подрачја од поплавите во Скопско се лесно проодни. Општина Гази Баба информира дека од синоќа во вечерните часови до раните утрински часови во соработка со ЈП Улици и патишта и ЈП Комунална хигиена се работело на расчистување ...

ФСП: Политичарите да престанат да се сликаат, на населението му треба помош

Стандард - 11.08.2016

„Итно ја повикуваме Владата, Министерството за внатрешни работи, Министерството за одбрана, како и Дирекцијата за заштита и спасување и Центарот за управување со кризи: – Раководењето со кризниот штаб да го превземе АРМ, по не знам кој пат се покажа ...

Димовски: Сега не е време да се бара одговорност за поплавите

Репортер - 11.08.2016

На новинарско прашање за тоа кој ќе сноси политичка одговорност за катастрофалните поплави, пратеникот и координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски изјави дека во вакви моменти такви дискусии биле нецивилизациски и неодговорни.

Димовски за одговорноста за поплавите: Нецивилизациски е да се зборува за тоа во овој момент

Стандард - 11.08.2016

„Како пратеничка група ние сме добро информирани за состојбата на терен заради тоа што секојдневно, поголема група на пратеници од нашата пратеничка група се на терен, директно во куќите, помагаат на луѓето, како што и е денес.

ВИДЕО: Расчистување од поплавите- 5 дена пожртвувано на терен меѓу граѓаните

Press24 - 11.08.2016

Пет дена пожртвувано се работи за да им се помогне на поплавените од скопскиот регион. Се санираат штетите од саботното невреме за кое метеролозите велат дека е феномен што се случува еднаш во 1.000 години. Ситуацијата од ден на ден се подобрува.

Европски експерти за поплавите: Можни пропусти во градежните планови

Репортер - 11.08.2016

Проопусти во градежното планирање можеби е една од причините за големите последици од поплавите кои во саботата го погодија Скопје и околината, изјавиле денеска од тимот експерти на Европската Унија, пренесува „ ТВ 21 “ .

ОН: Во Скопје беше една од 4-те смртоносни поплави кои во ист ден се случија на различни делови од светот

Нетпрес - 11.08.2016

Како што се менува климата на планетата, така фаталните поплави стануваат огромна закана за светот, се вели во извештајот на канцеларијата на Обединетите нации за намалување на ризиците од катастрофи.

МВР: Фотографирани се 69 моторни возила оштетени во поплавите

МК News - 11.08.2016

По барање на Единица за информации и команда, екипа од скопската полиција фотографирале 69 моторни возила на подрачјето на Гази Баба кои беа оштетени со поплавите. На 10 август во Единица за информации и команда регистрирале над 60 пријави од ...

Општина Аеродром со механизација и работна сила помага во поплавените подрачја

Press24 - 11.08.2016

Дел од администрацијата на Општина Аеродром и сезонските работници со сите расположливи средства и капацитети работат на санирање на последиците и помагање на граѓаните од поплавените подрачја кои претрпеа штета, соопштија од општината.

ОН: Поплавата во Македонија меѓу 4-те смртоносни поплави регистрирани за 24 часа

Press24 - 11.08.2016

Како што се менува климата на планетата, така фаталните поплави стануваат огромна закана за светот, се вели во извештајот на канцеларијата на Обединетите нации за намалување на ризиците од катастрофи.

Формирано Координативно тело на НВО-а за поплавените региони

Репортер - 11.08.2016

Десетина невладини организации се соединија и формираа Координативно тело на НВО-а за поплавените региони, а со цел подобра координација на активностите и редовна достава на хуманитарни средства во настраданите подрачја.

ВИДЕО: Се расчистува по поплавите – 5 дена пожртвувано на терен меѓу граѓаните

Нетпрес - 11.08.2016

Пет дена пожртвувано се работи за да им се помогне на поплавените од скопскиот регион. Се санираат штетите од саботното невреме за кое метеролозите велат дека е феномен што се случува еднаш во 1.000 години. Ситуацијата од ден на ден се подобрува.

Слаткар ги повикува фановите да донираат за поплавените семејства

Press24 - 11.08.2016

Слаткар вчера помагаше на терен во поплавените дворови, а најде интересен начин да ги натера сите свои фанови да помогнат. „Драги Скопјани, Доколку сакате да дојдете во недела(14.08.2016) во Central Park Summer Club на мојот клупски концерт, ве ...

Пандев покрена иницијатива за помош на поплавените

Нетпрес - 11.08.2016

Капитенот на македонската фудбалска репрезентацијата Горан Пандев покрена иницијатива за собирање средства за помош на поплавените и настраданите во Скопскиот и во Тетовскиот Регион, објави „Вест“.

Граѓаните од загрозените подрачја бараат оставка од Владата

Бриф - 11.08.2016

Шерифе Зекири (64) од скопско Камник, мајка на две деца и баба на 6 внуци, со солзи во очите, ја раскажа за ЦИВИЛ Медиа, драмата низ која поминало нејзиното семејство во поплавите во саботата вечерта.

Поплави: Кој одлучува за живот и смрт

Репортер - 11.08.2016

На фотографијата погоре е мапа која покажува дел од најпогодените подрачја каде што невремето однесе и 22 човечки живота, а уништи безброј домови. На фотографијата подолу, пак, можеме да видиме што досега знаеме за поплавите, а што не знаеме.

Премиерот продолжува со посетите во погодените места од поплавите - Димитриев денеска во Илинден

Press24 - 11.08.2016

Премиерот Емил Димитриев продолжува со посетите на погодените места од катастрофалното неврем и поплавите во Скопје. Тој денеска во 13:30 часот, ќе ги посети загрозените места од поплавите во општина Илинден, каде ќе изврши увид на активностите кои ...

ЕУ експертите ќе ги посетат поплавените во Ченто

Мета - 11.08.2016

Експертите кои се ангажирани во рамки на механизмот на Европската Унија за цивилна заштита денеска ќе ги посетат поплавените места во скопската населба Ченто. Предводникот на тимот, Питер Глерум, шефот на Одделот за соработка на Делегацијата на ЕУ ...

Се расчистува теренот во поплавените подрачја, сета расположлива механизација е низ улиците

МРТ - 11.08.2016

Во поплавените подрачја во скопскиот регион е воспоставен посебен сообраќаен режим, за да се обезбеди непречена работа на механизацијата за санирање на штетите... Надојдената вода се вади од домовите, домаќинствата етапно добиваат струја.

Општината испрати тешка механизација за поплавените населби

Kumanovo News - 11.08.2016

Тешката механизација ја обезбеди општината Куманово од јавните претпријатија и приватни фирми во градот. Техничката помош ја однесе градоначалникот на Куманово Зоран Дамјановски, кој со своите соработници ги посети семејствата во поплавените ...

Вчера регистрирани над 60 пријави за поплавени куќи, ниви и возила

Мета - 11.08.2016

Вчера по барање на Единицата за информации и команда (ЕИК) на Секторот за внатрешни работи Скопје било извршено фотографирање на 69 моторни возила на подрачјето на Гази Баба кои биле оштетени во поплавите, инфомираат од МВР.

Градоначалникот Дамјановски однесе нова техничка помош во Сингелиќ (фото)

Кумановски м. - 11.08.2016

Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски денеска беше во посета на поплавените жители во населба „Сингелиќ“. Општина Куманово донираше механизација која ќе послужи во расчистување на теренот по саботните поплави кои го зафатија ...

Комуналците од Гевгелија помагаат во поплавените региони

Вечер - 11.08.2016

Веќе петти ден на скопското подрачје зафатено од катастрофалната поплава, поточно во населбите Сингелиќ, Стајковци и Економија екипата на Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец„ од Гевгелија работи на отстранување на последиците ...

На поплавените им фалат лекови и средства за хигиена

Kumanovo News - 11.08.2016

Граѓаните на Куманово коишто сакаат да донираат хуманитарна помош за поплавените семејства во скопско тоа можат да го сторат на собирниот пункт на Градскиот плоштад. Волонтерите на Црвен крст дежураат од 10 до 20 часот.

Дијабетичарите собираат инсулин за поплавените

Kumanovo News - 11.08.2016

Претседателот на Стефан Јовановски ги повика членовите во наредните неколку дена да даруваат дел од нивната месечна терапија за граѓаните кои за време на поплавите останаа без инсулин. „Во Куманово има околу 2000 заболени од дијабетес на инсулинска ...

Димовски: Нецивилизациски е во овој момент да се заборува за одговорност за поплавите

Мета - 11.08.2016

Илија Димовски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денеска на прес-конференција во Собранието рече дека владејачката партија се приклучува на идејата за одржување на седница на Собранието за да се разгледаат можностите како ...

Европски експерти за поплавите: Можни пропусти во градежните планови

Мета - 11.08.2016

Пропусти во градежното планирање можеби е една од причините за големите последици од поплавите кои во саботата го погодија Скопје и околината, изјавиле денеска од тимот експерти на Европската Унија, пренесува „ТВ 21“ .

Куманово испрати механизација за поплавените области во Скопје

Press24 - 11.08.2016

Општина Куманово испрати механизација потребна за расчистување во скопските општини кои претпреа штета од саботното невреме, соопшти денеска секторот за односи со јавност на општина Куманово.

Калта и водата се испумпани, потребни се контејнери и камиони за шутот

Вечер - 11.08.2016

Состојбата полека се нормализира, калта и водата се речиси испумпани од сите поплавени куќи, но купишта шут и уништена покуќнина се оставени на сонцето по тесните улички. Итно се потребни камиони и контејнери кои ќе го подигнат сметот и дезинфекција ...

СПУКМ ги повика студентите да се вклучат во помагањето во погодените региони

Пулс24 - 11.08.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) ги повика сите студенти и студентски организации утре да се вклучат во помагање на граѓаните од Скопско кои беа зафатени од поплавите.

Општина Аеродром со механизација и работна сила помага во поплавените подрачја

Lider - 11.08.2016

Дел од администрацијата на Општина Аеродром и сезонските работници со сите расположливи средства и капацитети работат на санирање на последиците и помагање на граѓаните од поплавените подрачја кои претрпеа штета, соопштија од општината.

ВИДЕО: Расчистување од поплавите- 5 дена пожртвувано на терен меѓу граѓаните

Lider - 11.08.2016

Пет дена пожртвувано се работи за да им се помогне на поплавените од скопскиот регион. Се санираат штетите од саботното невреме за кое метеролозите велат дека е феномен што се случува еднаш во 1.000 години. Ситуацијата од ден на ден се подобрува.

ОН: Поплавата во Макединија меѓу најсмртоносните поплави регистрирани за 24 часа

Пулс24 - 11.08.2016

Како што се менува климата на планетата, така фаталните поплави стануваат огромна закана за светот, се вели во извештајот на канцеларијата на Обединетите нации за намалување на ризиците од катастрофи.

Лесно проодни улиците во поплавените подрачја

Lider - 11.08.2016

Улиците во погодените подрачја од поплавите во Скопско се лесно проодни. Општина Гази Баба информира дека од синоќа во вечерните часови до раните утрински часови во соработка со ЈП Улици и патишта и ЈП Комунална хигиена се работело на расчистување ...

ВИДЕО: 5-ти ден се расчистува во погодените региони

Пулс24 - 11.08.2016

Пет дена пожртвувано се работи за да им се помогне на поплавените од скопскиот регион. Се санираат штетите од саботното невреме за кое метеролозите велат дека е феномен што се случува еднаш во 1.000 години. Ситуацијата од ден на ден се подобрува.

ТВ Нова: Се расчистува теренот погоден од поплавите

Lider - 11.08.2016

Се санираат штетите од саботното невреме кое предизвика огромни штети и остави многу семејства без она за што работеле целиот живот, а најстрашно од сѐ, чинеше и човечки животи. Пет дена институциите пожртвувано работат на терен за да им се помогне ...

Над 80 лица од поплавените подрачја се сместиле во студентскиот дом на ФОН, потребни се волонтери

еМагазин - 11.08.2016

„Потребни ни се волонтери студенти кои би помагале во организацијата на сервисирање на фамилиите. Досега преку 80 луѓе се сместени во Интернационалниот студентски дом на ФОН Универзитет. Во меѓувреме подготвивме уште неколку апартмани и спремни сме ...

Сезонците и администрацијата на Аеродром засукаа ракави

Пулс24 - 11.08.2016

Дел од администрацијата на Општина Аеродром и сезонските работници веќе четврти ден по катастрофалното невреме е целосно мобилизирана и со сите расположливи средства и капацитети работи на санирање на последиците и помагање на граѓаните, кои при тоа ...

Што пишува во проценката на загрозеност на Градот Скопје од поплави?

еМагазин - 11.08.2016

Советот на Град Скопје на седница одржана на 3 септември 2008 година, донесе процена на загрозеност на Градот Скопје од природните непогоди и други несреќи меѓу кои е дадена и процена на загрозеност од поплави и уривање на високи брани.

Експерти: Програма и мерки за да не се повтори трагедијата од поплавите

24 Вести - 10.08.2016

Да не се седи со скрстени раце и да се чека да се реагира од кога ќе се случи временска непогода советуваат експертите. Универзитетскиот професор по географски науки Ивица Милевски вели за да не не изненадат следните поројни дождови час поскоро да ...

Професор Трендафилов: Три причини зошто се поплавија Стајковци,Ченто, и Арачиново

Телма - 10.08.2016

На картата на ерозии регионот кој го зафатија поплавите е обележан со црно. Падините на Скопска Црна Гора и Арачиновскиот рид уште пред 5 години важат како втора категорија површини на кои дрвјата се изечени, а водите од дождовите патуваат со ...

Последици и превентива

Утрински - 10.08.2016

Саботното невреме потврди дека елементарните непогоди испорачуваат голема цена врз националните стопанства. И, на неопходноста од соодветни превентивни мерки Штетите од саботните катастрофални поплави допрва ќе се утврдуваат, но уште сега може да се ...

Хуманитарна студентска акција на СПУКМ за поплавените домови

МКД - 10.08.2016

Во петок (12 август) во 11 часот се организира собир на платото на УКИМ по што со организиран превоз студенти ќе заминат во поплавените подрачја во Скопје за да им помогнат на настраданите граѓани, повика Студентски парламент на Универзитет „Св.

УХМР: Oдржување на каналите, канали под автопатот, забрана за сеча на шумите... можеше да ги ублажи последиците од ...

МКД - 10.08.2016

Нема доволно водопропусни отвори под автопатот (обиколницата). Потребни се здрави и густи шуми, одржуван каналски систем. Големиот урбанистички бран што веќе извесно време се одвива во Македонија не оди во прилог на заштита на луѓето од поројни ...

Работнички со донација и поддршка за загрозените по поплавите

Екипа - 10.08.2016

Фудбалскиот клуб Работнички донесе одлука да донира финансиски средства за загрозените семејства по поплавите што се случија во околината на Скопје изминатиот викенд, објави клубот на својот официјален сајт.

СПУКМ со повик до студентите да помогнат во расчистување на регионите погодени од поплавите

Факултети - 10.08.2016

Студентскиот парламент на УКИМ ги повикува сите студенти да се приклучат во акцијата за помош на настраданите од поплавите во скопскиот регион. Во петок во 11 часот пред платото на УКИМ со организиран превоз студентите ќе одат да помогнат во ...

Македонски железници – Транспорт помага на погодените од поплавите

А1 On - 10.08.2016

Македонски железници – Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

Анализа на УХМР на поројните поплави од 6 август ГАЛЕРИЈА

+инфо - 10.08.2016

УХМР тврди дека катастрофата не можла да се избегне, но можела да се ублажи. Интегрално ја објавуваме хидролошката анализа на УХМР: Последната поплава што го поплави северисточниот дел на Скопје и неговата околина е типична поројна поплава.

Анализа на УХМР: Причините и последиците од невремето и поплавите во скопско

Радио МОФ - 10.08.2016

Општо за поплавите Последната поплава што го поплави североисточниот дел на Скопје и неговата околина е типична поројна поплава. Ваквиот вид поплави се јавуваат по поројни и интензивни врнежи со кратко време на траење од 15 минути, од еден час до ...

Трендафилов: Ако оваа количина вода паднеше на Водно, ќе имаше илјадници жртви

+инфо - 10.08.2016

Според професорот, водата стасала под падините, за потоа да се заезери и да се собере огромна количина вода пред скопската обиколница. Падините на Скопска Црна Гора и Арачиновскиот рид уште пред 5 години важат како втора категорија површини на кои ...

Хидролошка анализа на поројните поплави во Скопје и скопско

Окно - 10.08.2016

Општо за поплавите Последната поплава што го поплави североисточниот дел на Скопје и неговата околина е типична поројна поплава. Ваквиот вид поплави се јавуваат по поројни и интензивни врнежи со кратко време на траење од 15 минути, од еден час до ...

Босна и Херцеговина праќа помош по поплавите во Македонија

А1 On - 10.08.2016

Техничка поддршка за чистење улици и домаќинства, пумпи со висок притисок за испумпување тиња и противпожарни возила ќе прати Босна и Херцеговина во Скопје, по поплавите кои пред неколку дена го зафатија главниот град на Македонија.

Дијабетичарите во поплавените подрачја се самоорганизираат за инсулин

ТВ21 - 10.08.2016

Дијабетичарите се самоорганизираат за снабдување со инсулин за болните од поплавениот регион, пренесува „Сакам да кажам“ и социјалните медиуми. Здружението на дијабетичари на социјалните мрежи велат дека залудно побарале бројка на болни во ...

Два тима од Кочани помагаат во поплавените подрачја во Скопско

Либертас - 10.08.2016

Два тима од Кочани од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите кои го зафатија скопскиот регион.

Студентите в петок да им помогнат на настраданите - превозот обезбеден

+инфо - 10.08.2016

„Во 11 часот да се собереме пред платото на УКИМ и со организиран превоз и средства ќе се упатиме кон погодените места“, повика Студентскиот парламент Во петок, 12.08.2016, се организира собир на платото на УКИМ од 11:00 часот и со организиран ...

(ВИДЕО) Проф Милевски: Веднаш да се изготват програма и мерки за да не се повтори трагедијата од поплавите

Либертас - 10.08.2016

Да не се седи со скрстени раце и да се чека да се реагира од кога ќе се случи временска непогода советуваат експертите. Универзитетскиот професор по географски науки Ивица Милевски за 24 Вести вели за да не не изненадат следните поројни дождови час ...

ВИДЕО: Проф. Трендафилов открива 3 причини зошто се поплавија Стајковци, Ченто и Арачиново

Либертас - 10.08.2016

На картата на ерозии регионот кој го зафатија поплавите е обележан со црно. Падините на Скопска Црна Гора и Арачиновскиот рид уште пред 5 години важат како втора категорија површини на кои дрвјата се изечени, а водите од дождовите патуваат со ...

Хуманитарна студентска акција на СПУКМ за поплавените домови

Радио МОФ - 10.08.2016

Во петок (12 август) во 11 часот се организира собир на платото на УКИМ по што со организиран превоз студенти ќе заминат во поплавените подрачја во Скопје за да им помогнат на настраданите граѓани, повика Студентски парламент на Универзитет „Св.

Хаосот им е капак - не се знае ни кој дели помош, ни кој ја прима

+инфо - 10.08.2016

Дел од поплавените се уште не добиле никаква помош, а нивните куќи се уште се во вода. Четири дена по поплавите жителите на населените места се жалат дека многу бавно ја добиваат помошта и многу тешко се чисти теренот.

ВИДЕО: Потресни приказни од граѓаните од загрозените подрачја, бараат оставка од Владата

Либертас - 10.08.2016

Шерифе Зекири (64) од скопско Камник, мајка на две деца и баба на 6 внуци, со солзи во очите ја раскажа за ЦИВИЛ Медиа , драмата низ која поминало нејзиното семејство во поплавите во саботата вечерта.

Раселените лица по поплавите: И она малку што го имавме, ни го снема за миг

Радио МОФ - 10.08.2016

„Сè што имавме изгубивме во поплавата. Нема ништо веќе. Живеевме со син ми во една соба во куќата на сестра ми. Избегавме од дома со облеката што беше на нас, и тоа е сè што ни остана. Документите ги изгубивме“, раскажува Садика, која го изгубила ...

Македонски железници - Транспорт помага на погодените од поплавите

Сител - 10.08.2016

Македонски железници - Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

СДСМ СО ЦРНА КАМПАЊА ПРОТИВ ГРУЕВСКИ: Им пречи што е на терен и што помага во справувањето со поплавите

Телеграф - 10.08.2016

Очигледно членовите на СДСМ, задлабочени во сопствената кал, безидејност и неможност да се идентификуваат како сериозен политички фактор, продолжуваат со ад хок чекори за кои мислат дека на кус рок ќе им донесат ситен политички поен Освен ...

Помош од Гевгелија за настраданите во поплавите

Канал5 - 10.08.2016

Уште десет работници од гевгелиското комунално претпријатие од денеска се наоѓаат во погоденото подрачје од поплавата во скопскиот регион и заедно со седумте нивни колеги, кои се вклучени во помошта од пред два дена, работат на отстранување на ...

Македонски железници - Транспорт помага на погодените од поплавите

Канал5 - 10.08.2016

Македонски железници - Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

"Македонски железници" помага на погодените од поплавите

Точка - 10.08.2016

Македонски железници-Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

Интензивно се работи на расчистување на поплавените подрачја

Сител - 10.08.2016

Над 3.000 луѓе се на терен и превземаат мерки за надминување на последиците од елементарната непогода која го зафати скопскиот регион. Со над 300 видови различна механизација главните сообраќајници се ...

Два тима од Кочани помагаат во поплавените подрачја во Скопско

Сител - 10.08.2016

Два тима од Кочани од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите кои го зафатија скопскиот регион.

Македонија не е единствената погодена од катастрофално невреме- во 2016-та поплавите сотреа делови од европскиот ...

Курир - 10.08.2016

Македонија не е единствената погодена од невреме, поплави што однесоа човечки животи. Во 2016 година се регистрирани неколку страшни поплави што буквално сотреа делови од европскиот континент.

Македонски железници- Транспорт помага на погодените од поплавите

Курир - 10.08.2016

Македонски железници- Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

Босна и Херцеговина праќа помош по поплавите во Македонија

Точка - 10.08.2016

Техничка поддршка за чистење улици и домаќинства, пумпи со висок притисок за испумпување тиња и противпожарни возила ќе прати Босна и Херцеговина во Скопје, по поплавите кои пред неколку дена го зафатија главниот град на Македонија.

Четврти ден интензивно се работи на расчистување на поплавените подрачја

Сител - 10.08.2016

Репортерот на Сител Иван Кузмановски се јавува во живо во вестите на Сител во 16 часот од поплавеното скопско село ...

Механизацијата активно работи: Се расчистува теренот во поплавените подрачја (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 10.08.2016

Механизацијата е на терен и активно се работи за да се санираат штетите од поплавите. Денеска има најголем број на работници и механизација на терен, само во Стајковци има 1000 работници а 1000 пумпи кои беа набавени се распределени на потребните ...

Канал 5 во хумана мисија во поплавените подрачја

Канал5 - 10.08.2016

Екипата на Канал 5 со хуманитарната помош од три милиони денари или 50 илјади евра за погодените пристигна во Стајковци, каде веќе колешките Мирјана Мирчевска Јовановиќ и Милена Антовска почнаа да ја делат помошта.

Се расчистува теренот во поплавените подрачја, графички приказ на ТВ Нова

Курир - 10.08.2016

Се расчистува теренот во поплавените подрачја, а механизацијата активно работи. Телевизија Нова со графички приказ информира за сите расположливи ресурси на терен. Над 3000 луѓе се на терен и превземаат мерки за надминување на последиците од ...

Папата Францис испрати сочуство за настраданите од поплавите

Сител - 10.08.2016

Австрија со 500 илјади евра од Фондот за елементарни непогоди во странство, ќе и помогне на Македонија во санирање на поплавените подрачја, соопштено е денеска во Виена. Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц тврди дека парите ...

(ВИДЕО) Проф. Трендафилов открива 3 причини зошто се поплавија Стајковци, Ченто и Арачиново

Локално - 10.08.2016

На картата на ерозии регионот кој го зафатија поплавите е обележан со црно. Падините на Скопска Црна Гора и Арачиновскиот рид уште пред 5 години важат како втора категорија површини на кои дрвјата се исечени, а водите од дождовите патуваат со ...

Босна и Херцеговина праќа помош по поплавите во Македонија

Локално - 10.08.2016

Техничка поддршка за чистење улици и домаќинства, пумпи со висок притисок за испумпување тиња и противпожарни возила ќе прати Босна и Херцеговина во Скопје, по поплавите кои пред неколку дена го зафатија главниот град на Македонија.

Македонски железници – Транспорт помага на погодените од поплавите

Репортер - 10.08.2016

Македонски железници – Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

„Македонски железници“ помага на погодените од поплавите

Република - 10.08.2016

Македонски железници-Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

Се расчистува теренот во поплавените подрачја, графички приказ на ТВ Нова

Press24 - 10.08.2016

Се расчистува теренот во поплавените подрачја, а механизацијата активно работи. Телевизија Нова со графички приказ информира за сите расположливи ресурси на терен. Над 3000 луѓе се на терен и превземаат мерки за надминување на последиците од ...

Босна и Херцеговина праќа помош по поплавите во Македонија

Денар - 10.08.2016

Техничка поддршка за чистење улици и домаќинства, пумпи со висок притисок за испумпување тиња и противпожарни возила ќе прати Босна и Херцеговина во Скопје, по поплавите кои пред неколку дена го зафатија главниот град на Македонија.

(ВИДЕО) Проф. Трендафилов открива 3 причини зошто се поплавија Стајковци, Ченто и Арачиново

Бриф - 10.08.2016

На картата на ерозии регионот кој го зафатија поплавите е обележан со црно. Падините на Скопска Црна Гора и Арачиновскиот рид уште пред 5 години важат како втора категорија површини на кои дрвјата се изечени, а водите од дождовите патуваат со ...

Македонија не е единствената погодена од катастрофално невреме

Вечер - 10.08.2016

Македонија не е единствената погодена од невреме, поплави што однесоа човечки животи. Во 2016 година се регистрирани неколку страшни поплави што буквално сотреа делови од европскиот континент Во невремето кое во 2016-та ги зафати Франција, Германија ...

„Македонски железници“ помага на погодените од поплавите

Нетпрес - 10.08.2016

Македонски железници- Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

(Фото) Детална анализа на УХМР: Како и зошто настанаа невремето и поплавата во скопско

Скопје инфо - 10.08.2016

Последната поплава што го поплави северисточниот дел на Скопје и неговата околина е типична поројна поплава. Ваквиот вид поплави се јавуваат по поројни и интензивни врнежи со кратко време на траење од 15 минути, еден час до најмногу шест часа, ...

ФК Работнички со донација и апел за помош на настраданите од поплавите

Република - 10.08.2016

Фудбалскиот клуб Работнички донесе одлука да донира финансиски средства за загрозените семејства по поплавите што се случија во околината на Скопје изминатиот викенд, објави клубот на својот официјален сајт.

(ВИДЕО) Проф. Трендафилов открива 3 причини зошто се поплавија Стајковци, Ченто и Арачиново

Репортер - 10.08.2016

На картата на ерозии регионот кој го зафатија поплавите е обележан со црно. Падините на Скопска Црна Гора и Арачиновскиот рид уште пред 5 години важат како втора категорија површини на кои дрвјата се изечени, а водите од дождовите патуваат со ...

Може ли поплавите во скопско да донесат земјотреси?

Скопје инфо - 10.08.2016

По поплавите во Скопје што се случија во 1962. година, веќе следната година Скопје го погоди катастрофален земјотрес. Може ли да се очекува земјотрес после оваа поплава која го погоди скопскиот регион? Водата од поројните дождови и невремето во ...

ФОТО: Механизацијата активно работи: Се расчистува теренот во поплавените подрачја

Press24 - 10.08.2016

Механизацијата е на терен и активно се работи за да се санираат штетите од ...

Ова е министер за труд - не попушта пред маките од поплавите

Вечер - 10.08.2016

И министерот за труд и социјала Диме Спасов цел ден помагаше во санирање на штетите од поплавите во ...

Хуманитарната помош од граѓаните денеска ќе се носи на поплавените

Kumanovo News - 10.08.2016

„ Во изминатите 2 дена соберени се околу 1000 пакети вода и по 100 пакети со храна и сретства за хигиена. Помошта ќе се дистрибуира во текот на денот, а дали ќе се дава директно на семјствата или на некој пункт ќе се види на лице место, - вели Бојан ...

Кумановец нуди смештај на поплавено семејство

Kumanovo News - 10.08.2016

Тој понудата за сместување на семејство во неговиот стан ја доставил во Скопје. Сакам привремено да згрижам едно семејство на кое му е уништена куќата во поплавите. Нека остане кај мене додека не ја поправи својата куќа.

Македонски железници - Транспорт помага на погодените од поплавите

Press24 - 10.08.2016

Македонски железници - Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

Холандски експерт ќе помага со експертиза по поплавата во Македонија

Стандард - 10.08.2016

Холандскиот експерт Петер Глерум (51) е номиниран од Министерството за надворешни работи на земјата да помогне околу справување со поплавите во Македонија. Како што информираат холандските власти, тој претходно водел вакви тимови во Албанија, Босна ...

Кочани му помага на Скопје

Press24 - 10.08.2016

Два тима од Кочани од денеска работат на санирање на штетите од поплавите во Скопје, со што и оваа општина се вклучува во акцијата за помагање на настраданите во поплавите кои го зафатија скопскиот регион.

Босна и Херцеговина праќа помош по поплавите во Македонија

Макфакс - 10.08.2016

Техничка поддршка за чистење улици и домаќинства, пумпи со висок притисок за испумпување тиња и противпожарни возила ќе прати Босна и Херцеговина во Скопје, по поплавите кои пред неколку дена го зафатија главниот град на Македонија.

Генералисимус на спикер

Кумановски м. - 10.08.2016

Кога ќе се повлече водата, кога ќе се тргнат сите видливи последици од поплавата, остануваат оние невидливите, полоши од сите несреќи. Тоа се сите оние одговорни за хаос, паника, бавни и лоши реакции на новонастанатата ситуација.

Каде се сега браќата срби да донираат пакет вода и храна за настраданите семејства од поплавите?

Скопје инфо - 10.08.2016

СОСЕДИТЕ БРЗО ЗАБОРАВИЈА КОЛКУ ПОМОШ ДОБИЈА ОД МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ “Македонија им помага на луѓето погодени од поплавите во Србија“ , “Хуманитарен концерт за помош на настраданите во поплавите во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска“ , “Црвен ...

Жителите од поплавените региони под силен стрес, ги демнат инфаркти и заразни болести

Вечер - 10.08.2016

Лекарите одат и по домовите на старите и изнемоштени лица и таму на лице место интервенираат и им ја даваат потребната терапија Лекарите од Здравствен дом Скопје и Итната медицинска помош се на терен 24 часа и несебично им помагаат на граѓаните од ...

Македонија не е единствена: Поплавите во 2016 одземаа многу животи низ Европа

Пулс24 - 10.08.2016

Македонија не е единствената погодена од невреме, поплави што однесоа човечки животи. Во 2016 година се регистрирани неколку страшни поплави што буквално сотреа делови од европскиот континент.

МЖ-Транспорт активно помага на погодените во поплавата

Пулс24 - 10.08.2016

Македонски железници- Транспорт АД со директен ангажман на вработените, како и со опрема и превозни средства, активно се вклучи во процесот на санација на штетите предизвикани од поплавите.

Се расчистува теренот во поплавените подрачја, графички приказ на ТВ Нова

Lider - 10.08.2016

Се расчистува теренот во поплавените подрачја, а механизацијата активно работи. Телевизија Нова со графички приказ информира за сите расположливи ресурси на терен. Над 3.000 луѓе се на терен и превземаат мерки за надминување на последиците од ...

Графички приказ на ТВ Нова за расчистувањето на теренот во поплавените подрачја

Пулс24 - 10.08.2016

Се расчистува теренот во поплавените подрачја, а механизацијата активно работи. Телевизија Нова со графички приказ информира за сите расположливи ресурси на терен. Над 3000 луѓе се на терен и превземаат мерки за надминување на последиците од ...

ФК Работнички ќе донира за загрозените семејства по поплавите

Канал 77 - 10.08.2016

Фудбалскиот клуб Работнички одлучи да донира финансиски средства за загрозените семејства по поплавите што се случија во околината на Скопје изминатиот викенд. На својот официјален сајт, клубот изрази големо жалење и сочувство за оние кои загубија ...

(Фото) Детална анализа на УХМР: Како и зошто настанаа невремето и поплавата во скопско

еМагазин - 10.08.2016

Последната поплава што го поплави северисточниот дел на Скопје и неговата околина е типична поројна поплава. Ваквиот вид поплави се јавуваат по поројни и интензивни врнежи со кратко време на траење од 15 минути, еден час до најмногу шест часа, ...

Проф.Милевски: Државата мораше да ја спречи трагедијата од поплавите

Нова ТВ - 09.08.2016

Професор Ивица Милевски, Институт за географија – Природни ресурски и природни непогоди, во интервју за НОВА говори за пропустите и нестручноста на институциите заради кои и не беше спречена трагедијата со загинување на 22 луѓе како последица на ...

Граѓаните самоиницијативно помагаат за #поплава, користејќи онлајн алатки

IT.mk - 09.08.2016

Голем број граѓани, воглавно поактивни корисници на друштвените медиуми Facebook и Twitter, веќе неколку дена по ред самоиницијативно се организираат за да помогнат на населението зафатено од поплавата и невремето кое го зафати Скопје, поточно ...

Поплавата ја однесе одговорноста

Утрински - 09.08.2016

Против природата не се води битка, но навреме се преземаат мерки за да се намалат загубите, да се минимизираат штетите и последиците Граѓаните на Македонија се сплотија околу несреќата што ги снајде жителите на Скопје и Скопско по невремето во ...

Катастрофата се претвора во трагедија

Deutsche Welle - 09.08.2016

Последиците од поплавите во околината на Скопје се застрашувачки. Покрај жртвите и повредените, стотици луѓе останаа без своите домови. Мештаните велат дека има уште ...

Поплави, С. Реџепи повика за помош

Алсат-М - 09.08.2016

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, придружуван од имамите на Скопското муфтиство, беше во поплавените региони за да ги види од блиску проблемите со кои се соочуваат жителите. Поглаварот во име на ИВЗ изрази подготвеност да им помогне на жителите ...

Апел за хуманост: Херојот од обиколницата и се обрати на јавноста

Хитпортал - 09.08.2016

Вчера во јавноста беше откриен идентитетот на човекот кој на обиколницата во СКопје за време на големата поплава во саботата спаси стотици животи. А, херојот Веле Боганитновски сега преку фејсбук реши да ги повика сите граѓани во државата да ја ...

Што објавивме лани во февруари: Поплавите го исфрлија и ѓубрето на површината

МКД - 09.08.2016

„Општ впечаток деновиве е дека институциите што се најповикани за справување со природни непогоди во Македонија, конкретно со поплавите што го зафатија нејзиниот исток и југоисток и оставија долгорочни и непроценливи последици, не си ја извршиле ...

Ефектите и последиците од поплавите

Факултети - 09.08.2016

Поплавите влијаат и врз поединците и врз заедниците и имаат социјални, економски и еколошки последици. Последиците од поплавите се разликуваат во зависност од локацијата и степенот на поплавата и ранливоста и вредноста на природните и изградените ...

Мерки кои треба да ги преземете после поплавата

Факултети - 09.08.2016

Како да спречите понатамошно оштетување во вашиот дом и предметите во него и истовремено да го заштитите вашето здравје? Повторно влегување во домот - Во никој случај не се враќајте во вашиот дом се' додека официјалните лица не советуваат дека е ...

Предупредување за поплави осум години фаќало пајажина?

Окно - 09.08.2016

Најпогодениот дел од Скопска котлина, оној под Скопска Црна Гора, каде беа загубени 21 живот и е нанесена огромна материјална штета, е посочен како посебно ризичен за поројни текови во документ што Град Скопје го изгласал пред 8 години Катастрофата ...

Помош од Гевгелија за настраданите во поплавите

Либертас - 09.08.2016

Уште десет работници од гевгелиското комунално претпријатие од денеска се наоѓаат во погоденото подрачје од поплавата во скопскиот регион и заедно со седумте нивни колеги, кои се вклучени во помошта од пред два дена, работат на отстранување на ...

Заев и општина Струмица и денеска на помош во поплавените подрачја

А1 On - 09.08.2016

Општина Струмица и градоначалникот Зоран Заев и денеска ќе им помагаат на граѓаните од поплавените подрачја во санирањето на последиците од невремето. Исто како вчера, и денеска околу стотина вработени во Јавното претпријатие за комунални дејности ...

Никој од повредените не е во животна опасност...

Н.Македонија - 09.08.2016

Вчера до 15 часот во ургентните здравствени установи немаше повредени во поплавените подрачја што се во животозагрозувачка состојба. На хируршките клиники се сместени тројца пациенти со повреди, двајца на Клиниката за пластична хирургија, а еден на ...

Акцијашкиот клуб „Брег на младоста“ организира акција за расчистување во поплавените подрачја

OhridNews - 09.08.2016

Не е време за емоции, солзи и сожалување... Време е за солидарност, за хуманост, за АКЦИЈА!, порачуваат од Акцијашкиот клуб „Брег на младоста“ од каде ги повикуваат сите свои членови и жители на Охрид, кои се во можност да помогнат во расчистување ...

Во поплавените подрачја потребни се пелени и детска облека

Мама365 - 09.08.2016

Освен што можете да донирате на 143 300 за поплавените подрачја, на жителите таму потребни им се и пелени за бебиња, детска гардероба и храна. На страниците по социјалните мрежи информирајте се што всушност им треба на овие луѓе и однесете ја ...

Маратонците го трчаат последниот круг

Фокус - 09.08.2016

Македонија се соочува со една од најголемите катастрофи во својата поновата историја. Народот се солидаризира и ја покажува својата хуманост, помага, донира, сочувствува. Голем број општини но и држави несебично ја нудат својата помош, финансиска, ...

[Галерија] Улици затрупани во тиња, нема кој да го тргне ѓубрето по поплавите

Радио МОФ - 09.08.2016

Трет ден по поплавите расте револтот кај жителите на погодените подрачја. Очајни и преморени од чистењето на уништените домови, тие се лути на инсституците за кои велат дека ги заборавиле.

Помошта тешко стигнува до поплавените подрачја

Радио МОФ - 09.08.2016

Три дена по поплавата, Црвениот крст најави дека со возила ќе почне да разнесува помош до домовите на поплавените Скопје. Во однос на информациите за затворање на пунктовите за помош, Александра Ристовска од Црвен Крст вели дека тие тие одговараат ...

Дијабетичарите се самоорганизираат за инсулин во поплавените подрачја

Сакам да кажам - 09.08.2016

Од Здружението велат дека немаат право да делат инсулинска терапија, но подготвени се да помогнат со сопствените залихи кои лично ги имаат нивните членови Дијабетичарите се самоорганизираат за снабдување со инсулин за болните од поплавениот регион.

Посетивме поплавено кинеско село каде што последиците и немирите се сѐ уште присутни

+инфо - 09.08.2016

Некои жители на Лонгцао велат дека властите не издале предупредување за поплавата на 19 јули во која загинаа најмалку 164 луѓе во две провинции. Најтешкиот дел за да се влезе во Лонгцао не беше поплавата, или остатоците што ги блокирале патишта.

Груевски и Трајановски меѓу жителите на Шуто Оризари

Точка - 09.08.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ги посети граѓаните на Шутка кои беа погодени од поплавите викендов. Како што му беше потенцирано, поплавени се околу 45 куќи каде има помала штета. Луѓето ја искажаа својата среќа што нема човечки жртви во ...

СДСМ со црна кампања против Груевски зошто е на терен и се труди да помогне во организирање со справувањето со ...

Сител - 09.08.2016

Освен парадерството, внесувањето негативна енергија, праќањето луѓе кои наводно треба да помогнат, а не помагаат ништо и само чекаат некој од власта за да почнат да му викаат како наводно револтирани граѓани, со правењето на политика врз маката на ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Како градоначалникот од ЛДП се справува со поплавите на аеродром!?

Курир - 09.08.2016

Додека премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, ги прекинаа одморите и заминаа на терен помеѓу граѓаните од поплавените подрачја во Скопје, каде ги слушаат барањата и потребите на граѓаните, експресно одговарајќи и ...

Херојот од обиколницата со апел до јавноста

Курир - 09.08.2016

Херојот од обиколницата Веле Боганитновски преку „Фејсбук“ профилот ги повика сите граѓани во државата да ја покажат на дело својата хуманост и да помогнат на настраданите во катастрофалната поплава.

Помош од Гевгелија за настраданите во поплавите

Сител - 09.08.2016

Уште десет работници од гевгелиското комунално претпријатие од денеска се наоѓаат во погоденото подрачје од поплавата во скопскиот регион и заедно со седумте нивни колеги, кои се вклучени во помошта од пред два дена, работат на отстранување на ...

„Инфомакс“: Црна кампања на СДСМ против Груевски - зошто е на терен и им помага на граѓаните

Алфа - 09.08.2016

Зошто лиодерот на ВМРО-ДПМНЕ е на терен и зошто им помага на граѓаните. Кој е тој да шета во погодените подрачја. СДСМ води негативна кампања против него и за нив чудно зошто тој бара начини како да се намалат колку може штетите.

Не постојат одбранбени механизми да се спречат природни катастрофи

Курир - 09.08.2016

Најмалку 40 луѓе загинаа за време на викендот во одрони на тлото на истокот на Мексико, предизвикани од поројните дождови во тропската бура Ерл, објавија властите. Повеќето од жртвите се во државите Пуебла и Веракруз, каде што цели ридови се урнале ...

Како се „загреваше“ поплавата во Кисела Вода и Припор

365 - 09.08.2016

Прочитајте и: Поплави во Скопје: Библиски потоп или нешто ...

На барање на советниците на ВМРО-ДПМНЕ, сета градежна механизација од Центар во служба на погодените од поплавите

Курир - 09.08.2016

Советот на Општина Центар денес на својата вонредната седница одлучи да додели парична помош за настраданите граѓани од поплавите во Град Скопје во висина од 1.000.000 ...

81 повреден во поплавите побарале медицинска помош

Вест - 09.08.2016

81 лице од поплавените подрачја од саботата досега побарале медицинска помош во Ургентниот центар при скопските клиники и во Клиниката за хируршки болести "Свети Наум Охридски". Министерството за здравство вели дека во Ургентниот центар на скопските ...

Груевски и Трајановски меѓу жителите на Шуто Оризари

Курир - 09.08.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ги посети граѓаните на Шутка кои беа погодени од поплавите викендов. Како што му беше потенцирано, поплавени се околу 45 куќи каде има помала штета. Луѓето ја искажаа својата среќа што нема човечки жртви во ...

Гевгелија му помага на Скопје- се работи на отстранување на последиците од поплавата

Курир - 09.08.2016

Уште десет работници од гевгелиското комунално претпријатие од денеска се наоѓаат во погоденото подрачје од поплавата во скопскиот регион и заедно со седумте нивни колеги, кои се вклучени во помошта од пред два дена, работат на отстранување на ...

Траорни сведоштва на преживеаните од поплавените реони - она што го граделе цел живот го изгубија за три часа

Сител - 09.08.2016

Во кал до гуша без вода и покуќнина, неподвижен старец и бебе старо само еден месец се дел од семејството Кипеви чија куќа настрада во поплавите. Невремето ги затекнало жените и децата со дедото инвалид кога водата почнала да навлага во домот.

Како хулиган од Прилеп испратен да провоцира стана жртва на поплавите во Ченто?

Курир - 09.08.2016

Не престанува политиканството и обидот на СДСМ да се поентира на несреќата на граѓаните од поплавените подрачја во скопско. Денеска СДСМ организирааше инцидент во кој нивен активист го нападна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

СДСМ со црна кампања против Груевски зошто е на терен и се труди да помогне во организирање со справувањето со ...

Курир - 09.08.2016

Освен парадерството, внесувањето негативна енергија, праќањето луѓе кои наводно треба да помогнат, а не помагаат ништо и само чекаат некој од власта за да почнат да му викаат како наводно револтирани граѓани, со правењето на политика врз маката на ...

Градоначалникот Заев и општина Струмица и денеска на помош во поплавените подрачја

Локално - 09.08.2016

Општина Струмица и градоначалникот Зоран Заев и денеска ќе им помагаат на граѓаните од поплавените подрачја во санирањето на последиците од невремето. Исто како вчера, и денеска околу стотина вработени во Јавното претпријатие за комунални дејности ...

Топлото и поплавите носат нови трагедии

Дневник - 09.08.2016

Оваа колумна, за жал, ја пишувам на денот на жалост за жртвите и штетите од поплавата, која се случува и настојчиво се повторува неколку дена. Искрено жалам. Неверојатно е, но мене ми се случува, барем двапати годишно, да ја сонувам поплавата од ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Како градоначалникот од ЛДП се справува со поплавите на аеродром!?

Press24 - 09.08.2016

Додека премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, ги прекинаа одморите и заминаа на терен помеѓу граѓаните од поплавените подрачја во Скопје, каде ги слушаат барањата и потребите на граѓаните, експресно одговарајќи и ...

Наместо реална помош за настраданите, СДСМ со црна кампања против Груевски е на терен

Нетпрес - 09.08.2016

Освен парадерството, внесувањето негативна енергија, праќањето луѓе кои наводно треба да помогнат, а не помагаат ништо и само чекаат некој од власта за да почнат да му викаат како наводно револтирани граѓани, со правењето на политика врз маката на ...

Херојот од обиколницата со апел до јавноста

МК News - 09.08.2016

Херојот од обиколницата Веле Боганитновски преку „Фејсбук“ профилот ги повика сите граѓани во државата да ја покажат на дело својата хуманост и да помогнат на настраданите во катастрофалната поплава.

Ексклузивно: Како градоначалникот од ЛДП се справува со поплавите на аеродром!?

Република - 09.08.2016

Додека премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ги прекинаа одморите и заминаа на терен меѓу граѓаните од поплавените подрачја во Скопје да ги слушаат барањата и потребите на граѓаните, експресно одговарајќи и ...

Херојот од обиколницата со апел до јавноста (фото)

Скопје инфо - 09.08.2016

Херојот од обиколницата со апел до јавноста Херојот од обиколницата Веле Боганитновски преку „Фејсбук“ профилот ги повика сите граѓани во државата да ја покажат на дело својата хуманост и да помогнат на настраданите во катастрофалната поплава.

Црна кампања на СДСМ против Груевски кој што на терен помага на населението во справувањето со несреќата

Република - 09.08.2016

СДСМ почна негативна кампања против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Причината за оваа црна кампања е присуството на Груевски на терен каде со сите сили и расположливи ресурси му помага на оштетеното население.

Груевски и Трајановски меѓу жителите на Шуто Оризари

Нетпрес - 09.08.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ги посети граѓаните на Шутка кои беа погодени од поплавите викендов. Како што му беше потенцирано, поплавени се околу 45 куќи каде има помала штета. Луѓето ја искажаа својата среќа што нема човечки жртви во ...

Како прилепски хулиган- провокатор стана жртва од поплавите во Ченто?

Република - 09.08.2016

Не престанува политиканството и обидот на СДСМ да се поентира на несреќата на граѓаните од поплавените подрачја во скопско. Денеска СДСМ организирааше инцидент во кој нивен активист го нападна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Како Жерновски се справува со поплавите на аеродром!?

Нетпрес - 09.08.2016

Додека Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ги прекинаа одморите и заминаа на терен помеѓу граѓаните од поплавените подрачја во Скопје, каде ги слушаат барањата и потребите на граѓаните, експресно одговарајќи и ...

Груевски и Трајановски меѓу жителите на Шуто Оризари

Press24 - 09.08.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ги посети граѓаните на Шутка кои беа погодени од поплавите викендов. Како што му беше потенцирано, поплавени се околу 45 куќи каде има помала штета. Луѓето ја искажаа својата среќа што нема човечки жртви во ...

Гевгелија му помага на Скопје

Press24 - 09.08.2016

Уште десет работници од гевгелиското комунално претпријатие од денеска се наоѓаат во погоденото подрачје од поплавата во скопскиот регион и заедно со седумте нивни колеги, кои се вклучени во помошта од пред два дена, работат на отстранување на ...

Траорни сведоштва на преживеаните од поплавените реони – она што го граделе цел живот го изгубија за три часа

МК News - 09.08.2016

Во кал до гуша без вода и покуќнина, неподвижен старец и бебе старо само еден месец се дел од семејството Кипеви чија куќа настрада во поплавите. Невремето ги затекнало жените и децата со дедото инвалид кога водата почнала да навлага во домот.

Како хулиган од Прилеп испратен да провоцира стана жртва на поплавите во Ченто?

Press24 - 09.08.2016

Не престанува политиканството и обидот на СДСМ да се поентира на несреќата на граѓаните од поплавените подрачја во скопско. Денеска СДСМ организирааше инцидент во кој нивен активист го нападна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Мерки што треба да ги преземете ако се случи поплава

Република - 09.08.2016

Бевме сведоци на големо невреме, следено со поројни врнежи, силен ветер, поплави во делови од градот кои предизвикаа катастрофални последици со човечки жртви. Домовите на многумина граѓани беа поллавени, штетите се огромни, помош пристигнува од ...

(Мега галерија) Последици од поплавата во Скопје: Апел за помош на настраданите

Слободна - 09.08.2016

Фотографиите се снимени на 07.08.2016 година, десетина часови по катастрофалната поплава во Скопските населби Синѓелиќ, Стајковци и ...

(видео) Поплава во Скопје: Нивото на водата во Камник

Слободна - 09.08.2016

На видеото може да се види колкаво било нивото на водата во „Камник“, на местото каде што се спојува бранот од „Обиколница“ и бранот од „Смилковско езеро“. ...

Потресни фотографии направени еден ден по поплавите во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Скопје инфо - 09.08.2016

На еден ден после поплавите, репортерската екипа на Скопје Инфо направи обиколка на селата кои што беа погодени од оваа природна катастрофа. Фотографиите кои следуваат говорат за последиците од невремето, но и за хаосот во кој денес живеат тие.

(видео) Жител на Камник: Институциите не помагаат, поплавата носеше луѓе 3 километри

Слободна - 09.08.2016

Азир Рашити е жител на Камник чија куќа беше комплетно поплавена пред три дена и чие семејство спаси глава качувајќи се на покрив. Тој за „Слободна Македонија“ изјави дека сеуште нема помош од институциите и дека поројот бил толку силен што го ...

Херојот од обиколницата со апел до јавноста: Сите да ги покажеме нашите хумани вредности на дело!

Република - 09.08.2016

Херојот од обиколницата Веле Боганитновски преку фејсбук профилот ги повика сите граѓани во државата да ја покажат на дело својата хуманост и да помогнат на настраданите во катастрофалната поплава.

Револтирани граѓани ја обвинуваат државата за штетата од поплавата и за непружање помош на жртвите

Слободна - 09.08.2016

Револтиран граѓанин, жртва на поплавата во Скопје, ги обвинува „тендер бизнисите“ за автопатот како главна причина за поплавата: „Се од автопатот што го направиле овие „тендер бизниси“ – без план, без никаков проект.

Сета градежна механизација од Центар во служба на погодените од поплавите

Нетпрес - 09.08.2016

Советот на Општина Центар денес на својата вонредната седница одлучи да додели парична помош за настраданите граѓани од поплавите во Град Скопје во висина од 1.000.000 денари. Координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ Томислав Лазаров побара ...

АХВ: Да не се користи целата храна што била во контакт со водата од поплавата

Република - 09.08.2016

Да не се користи целата храна што била во контакт со водата од поплавата, во поплавени фрижидери, замрзнувачи или подруми, советува Агенцијата за храна и ветеринарство. За време на поплавите постојано да се следат информациите за водоснабдувањето и ...

Македонија не е единствената погодена од катастрофално невреме- во 2016-та поплавите сотреа делови од европскиот ...

Press24 - 09.08.2016

Македонија не е единствената погодена од невреме, поплави што однесоа човечки животи. Во 2016 година се регистрирани неколку страшни поплави што буквално сотреа делови од европскиот континент.

Македонскиот циклон ќе исчезне над Унгарија, за утре ново предупредување

Дневник - 09.08.2016

Невремето во Македонија што викендов однесе во смрт најмалку 22 деца, мажи и жени, продолжува кон Бугарија. Бугарските метеоролози ги посочуваат подрачјата каде што тоа може да биде најсилно, но истовремено смируваат дека интензитетот нема да биде ...

Ова се волонтерите за помош при расчистување на штетите од Велес

think24.mk - 09.08.2016

Велешани помагаат во санирање на штетите од поплавите во Скопје. Комуналното претпријатие Дервен испрати своја екипа која помага на луѓето од поплавените подрачја. Членови на општинскиот Црвен крст и вчера помагаа во поплавените подрачја.

(Галерија)НАТЧОВЕЧКИ НАПОРИ НА ВОЈСКАТА: Војската со сите расположливи средства помага на настраданите!

think24.mk - 09.08.2016

Армијата на Република Македонија помага во подрачјата каде е најпотребна помош по стравичните поплави од невремето кое завчера го зафати Скопје. Со сите сили, војниците на терен, даваат се од ...

Пандев во акција за поплавите во скопско

Канал 77 - 09.08.2016

Капитенот на фудбалската репрезентација, Горан Пандев организира акција со којашто ќе помогне на најзогразените од поплавите. Како капитен на националниот тим, тој најави дека ќе преземе мерки за помош на најкритичните места.

ФОТО: Лажниот патриотизам кај градоначалникот од ЛДП

Пулс24 - 09.08.2016

Додека премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, ги прекинаа одморите и заминаа на терен помеѓу граѓаните од поплавените подрачја во Скопје, каде ги слушаат барањата и потребите на граѓаните, експресно одговарајќи и ...

Помош од Гевгелија за настраданите во поплавите

Lider - 09.08.2016

Уште десет работници од гевгелиското комунално претпријатие од денеска се наоѓаат во погоденото подрачје од поплавата во скопскиот регион и заедно со седумте нивни колеги, кои се вклучени во помошта од пред два дена, работат на отстранување на ...

Трајановски и Груевски меѓу жителите на Шуто Оризари

Пулс24 - 09.08.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ги посети граѓаните на Шутка кои беа погодени од поплавите викендов. Како што му беше потенцирано, поплавени се околу 45 куќи каде има помала штета. Луѓето ја искажаа својата среќа што нема човечки жртви во ...

Како платеник стана „жртва“ на поплавите во Ченто?

Пулс24 - 09.08.2016

Не престанува политиканството и обидот на СДСМ да се поентира на несреќата на граѓаните од поплавените подрачја во скопско. Денеска СДСМ организирааше инцидент во кој нивен активист го нападна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Херојот од обиколницата со апел до јавноста

Пулс24 - 09.08.2016

Херојот од обиколницата Веле Боганитновски преку фејсбук профилот ги повика сите граѓани во државата да ја покажат на дело својата хуманост и да помогнат на настраданите во катастрофалната поплава.

НА барање на ВМРО-ДПМНЕ сета градежна механизација од Центар во служба на погодените од поплавите

Пулс24 - 09.08.2016

Советот на Општина Центар денес на својата вонредната седница одлучи да додели парична помош за настраданите граѓани од поплавите во Град Скопје во висина од 1.000.000 денари. Координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ Томислав Лазаров побара ...

СДСМ со црна кампања против Груевски зошто е на терен и се труди да помогне на загрозените граѓани

Пулс24 - 09.08.2016

Освен парадерството, внесувањето негативна енергија, праќањето луѓе кои наводно треба да помогнат, а не помагаат ништо и само чекаат некој од власта за да почнат да му викаат како наводно револтирани граѓани, со правењето на политика врз маката на ...

Може ли поплавите во скопско да донесат земјотреси?

еМагазин - 09.08.2016

По поплавите во Скопје што се случија во 1962. година, веќе следната година Скопје го погоди катастрофален земјотрес. Може ли да се очекува земјотрес после оваа поплава која го погоди скопскиот регион? Водата од поројните дождови и невремето во ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Како градоначалникот од ЛДП се справува со поплавите на аеродром!?

Маркукуле - 09.08.2016

Додека Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ги прекинаа одморите и заминаа на терен помеѓу граѓаните од поплавените подрачја во Скопје, каде ги слушаат барањата и потребите на граѓаните, експресно одговарајќи и ...

Не постојат одбранбени механизми да се спречат природни катастрофи

Lider - 09.08.2016

Најмалку 40 луѓе загинаа за време на викендот во одрони на тлото на истокот на Мексико, предизвикани од поројните дождови во тропската бура Ерл, објавија властите. Повеќето од жртвите се во државите Пуебла и Веракруз, каде што цели ридови се урнале ...

Го допреа дното: СДСМ испраќа ПРОВОКАТОРИ во загрозените подрачја да прават ХАОС и НЕРЕД!

Пулс24 - 09.08.2016

Наместо реална помош, на терен активизмот на СДСМ се состои во герила акции. Активистите на СДСМ, како и целата партија по поплавите во Македонија го допреа дното со својата валкана политика.

Дали историјата се повторува?!По поплавата следува страшен земјотрес?!(Видео)

Exclusive.mk - 09.08.2016

По поплавите во Скопје кои се случиле во 1962-та година, веќе следната година Скопје го погоди катастрофален земјотрес. Водата од поројните дождови и невремето во неколку скопски села веќе неколку дена не се повлекува.

Македонка се сити на несреќно загинатите во поплавата: На светот му треба чистка од мизерен народ! (ФОТО)

Exclusive.mk - 09.08.2016

По страшната поплава на 06.08.2016, службите и сите граѓани кои сакаат да помогнат се на терен. Телефоните за донации се отворени, пунктовите работат и секој што сака и може да помогне е добре дојден.

Екстремно невреме во Македонија уби најмалку 17 лица

Глас на Америка - 08.08.2016

Најмалку шест лица се водат за исчезнати, околу 60 други се хоспитализирани и околу илјада се евакуирани во Скопје. Министерот за здравство Никола Тодоров кажа дека бројот на жртвите би можел да се зголеми и дека владата планира да објави двонеделна ...

Опасни (не) времиња – капка по капка, растурена држава

Нова ТВ - 08.08.2016

Дваесет и еден живот згаснаа и илјадници луѓе ги изгубија своите домови во завчерашните поплави во Скопје. Невремето не можеше да се спречи. Но можеа да се спречат катастрофалните последици доколку оваа држава функционираше и имавме добра ...

Милевски: Во Македонија не постои организиран систем за превенција од полави

Телма - 08.08.2016

Во M акедонија не постои организиран и квалитен систем за превенција од поплави вели п рофесорот на ПМФ Ивица Милевски. Според него вината за катастрофалните последици за вчерашните поплави не смее да се лоцира единствено во природата туку и во ...

Стотина повредени во поплавите

Телма - 08.08.2016

Стотина повредени во големото невреме. Со скршеници и расекотини, голем број граѓани од поплавените подрачја завршија во скопските болници. Во моментот хоспитализирани се 12 од нив, но ниту еден во животна опасност.

Универзитетите МИТ и ФОН нудат сместување за загрозените во поплавите

Нова ТВ - 08.08.2016

Продолжува хуманитарната акција за помош на настраданите лица во поплавите. На акцијата се приклучија универзитетите МИТ и ФОН, кои понудија сместување за загрозените семејства. Донации ќе може да се доставуваат секој работен ден од 08:00 до 18:00 ...

Само одговорноста за последиците од поплавите е одвоена од државата

Deutsche Welle - 08.08.2016

Сѐ уште не е научена лекцијата од минатите катастрофи: дека проблемите не се решаваат по дождот, туку пред дожот. Тогаш кога е суво и кога дефектите и несработеното се изложени „на сонце“ Точно на годишнината од поплавите во Тетовско, последниот ...

Наместо одговорност, политички маркетинг

Р.С.Европа - 08.08.2016

Сите жалат, никој не се чувствува одговорен за огромните штети од поплавите во Скопје. Наместо тоа, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се појави во поплавените подрачја и пред медиумите ги координираше надлежните како да се справат со кризата.

Превентивни мерки за заштита на вашиот дом од поплави

Факултети - 08.08.2016

Поплавите можат да удрат насекаде и било кога. Доколку го игнорирате ризикот тогаш дефинитивно ќе се соочите со расцепени ѕидови, потопена изолација, уништен паркет и уништени електрични апарати.

ФОН нуди место за престој во студентскиот кампус за оние кои го изгубија домот во поплавата

Радио МОФ - 08.08.2016

ФОН Универзитет ги отвора вратите и нуди бесплатно сместување и згрижување на лицата кои го изгубија својот покрив на главата во синоќешните поплави. Десеттина апартмани од студентскиот кампус кои се наменети за професорите во посета ќе бидат ...

Вардар матен и надојден, поплавени терените за одбојка на плажа (ФОТО)

+инфо - 08.08.2016

Не е позната сосотјбата со подрумските и подземните простории од околните згради кои се жртва на секој посилен дожд. Реката Вардар во центарот на Скопје е надојдена, матна и ги поплавила околните терени. Поплавено е и игралиштето за одбојка на плажа.

Да не се пие водата од чешмите во поплавените региони...

Н.Македонија - 08.08.2016

Поради ризик од зарази во поплавените подрачја, кои се пренесуваат преку храната и водата за пиење, надлежните од Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) апелираат до населението да користат само пакувана вода или, пак, вода за пиење од цистерни, ...

Светските медиуми за стравотната поплава во Скопје ...

Н.Македонија - 08.08.2016

Поплавите во Македонија се најдоа на страниците на светските и на балканските медиуми. Тие објавија фотографии од состојбата во државата направени од македонските фотографи, пишувајќи за штетите и за жртвите.

Граѓанска иницијатива за помош ...

Н.Македонија - 08.08.2016

Откако страшно невреме ги зафати Скопје и околината викендов, некои од граѓанските активисти преку социјалните мрежи се организираа да му помогнат на населението во поплавените подрачја. Тие споделуваа информации, договараа и организираа начин за да ...

Дел од Белимбегово под вода по вчерашниот дожд

А1 On - 08.08.2016

Поплави има и во Белимбегово, во населбата Илинден, но по вчерашниот дожд и невреме кое најсилно го зафати овој реон. Поплавени се неколку куќи, но и револтирани што никој ниту информирал за нив ниту пак имаат некаква ...

„Фејсбукот“ и „Твитерот“ на Владата неми за поплавите, граѓаните се самоорганизираат

Либертас - 08.08.2016

Страниците на Владата на Република Македонија на социјалните мрежи немаат објавено никакви информации за поплавите кои викендов го погодија Скопје и тетовскиот регион, во кои загинаа 22 лица.

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите...

Н.Македонија - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка“ ја доставија водата во погодените подрачја во ...

Сочуство до семејствата на загинатите и поплавените во невремето од Обединети за Македонија

А1 On - 08.08.2016

Обединети за Македонија се сочуствува со семејствата на загинатите и граѓаните чии домови беа поплавени од невремето нашите членови и симпатизери се на терен со цел побрзо справување со нанесената штета.

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Stylist - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка“ самите ја доставија водата во погодените подрачја ...

Само одговорноста за последиците од поплавите е одвоена од државата

Либертас - 08.08.2016

Сѐ уште не е научена лекцијата од минатите катастрофи: дека проблемите не се решаваат по дождот, туку пред дожот. Тогаш кога е суво и кога дефектите и несработеното се изложени „на сонце“, анализира Дојче веле .

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Војската на терен им помага на загрозените жители во поплавите

БркајРабота - 08.08.2016

Припадници на Армијата на Република Македонија трет ден се на терен во поплавените подрачја зафатени по силното невреме во Скопје и околината. Над 400 војници им помагаат на граѓаните во расчистување на последиците, но и во носењето на храната и ...

Помош од Гевгелија за настраданите од скопско-тетовскиот регион

Либертас - 08.08.2016

Едно противпожарно возило со две пумпи и двајца пожарникари од Гевгелија уште во текот на вчерашниот ден се вклучија во санирањето на последиците од катастрофалното невреме во Скопје. Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов денеска појасни дека ...

Активности што треба да ги преземат надлежните институции по прогласената кризна состојба по поплавите

Академик - 08.08.2016

Главниот штаб има обврска да изготви Акциски план за превенција и справување со зголемениот обем на врнежи и поплави на подрачјата зафатени од невремето, како и целосен преглед на расположливи човечки и материјално-технички ресурси и план за ...

Водич за превенција и справување со поплави

+инфо - 08.08.2016

Испланирајте ја најбезбедната рута од вашиот дом или местото каде што се наоѓате – до најблиската безбедна локација. Поплавите не се нешто што може да се предвиди и ретко луѓето го имаат главниот збор во тоа како ќе се одвива ситуацијата.

И Белимбегово под вода

+инфо - 08.08.2016

Локалните жители се револтирани што никој ниту информирал за нив ниту добиле некаква помош. Поплави има и во Белимбегово, во населбата Илинден, по вчерашниот дожд и невреме кое најсилно го зафати овој реон, јавува А1он .

Нема повредени во животна опасност...

Н.Македонија - 08.08.2016

На хируршките клиники се сместени тројца пациенти со повреди, двајца на Клиника за пластична хирургија, а еден на трауматологија. Во ургентниот центар на скопските хируршки клиники денес било донесено 10 годишно детенце од поплавените подрачја со ...

Заев им помага на граѓаните од поплавените подрачја ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО

+инфо - 08.08.2016

Сочувствувајќи со нивната болка градоначалникот им ја подаде раката за помош и заедно ги расчистуваат поплавените домови. Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска е со граѓаните од поплавените подрачја.

Жители на Ченто: Дежуравме цела ноќ, никој не нè праша ништо

Радио МОФ - 08.08.2016

Кога синоќа почнаа дождот и грмотевиците над Скопје, на жителите на населбата Ченто им застанал здивот. Стравувајќи дека ќе се повтори катастрофата од претходната вечер, никој од нивните семејства не можел да заспие.

(ВИДЕО) Заев на помош во расчистување на поплавените домови

А1 On - 08.08.2016

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска со граѓаните од поплавените подрачја помагаше со вработените во комуналните претпријатија во расчистување на поплавените домови. Во санирањето на последиците од невремето, учествуваат и околу ...

Градоначалникот Заев им помага на граѓаните во поплавените подрачја (ФОТО/ВИДЕО)

24Струмица - 08.08.2016

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска е со граѓаните од поплавените подрачја, од населените места Ченто, с.Сингелиќ и с.Стајковци. Тој директно на терен ја предводеше акцијата за помош на граѓаните од погодените подрачја и заедно ...

Поплавена куќа во Брусничка населба

Тера - 08.08.2016

По случувањата со поплавите во Скопје кои што однесоа и човечки животи, битолчани останаа будни во текот на целата ноќ стравувајќи од невреме. Обилните врнежи од дожд кој што ја заватија Битола во текот на ноќта и денеска поплавија приземје од куќа ...

Жителите брзале да ги спасат своите семејства, мостот во изградба – причина за поплавите во Лисиче

ТВ21 - 08.08.2016

Два дена по поплавите кои го зафатија Скопје и околината, погодените жители и натаму раскажуваат за ужасот што го доживеаја и среќните околности кои им го спасиле нивниот и животот на нивните блиски.

Предупредување за поплави осум години фаќало пајажина?

Либертас - 08.08.2016

Катастрофата што ги погоди Стајковци, Синѓелиќ, делови од Ченто, Инџиково, Црешево, Брњарци, однесе 21 човечки живот, а поплави многу подруми, дворови и земјоделски површини во Скопско Поле, но уби и многу домашни животни или миленици кои биле ...

СНИМКА ОД ДРОН: Штетите од поплавите видени од воздух ВИДЕО)

Телеграф - 08.08.2016

Снимките се ужасни и од нив се гледа дека ќе биде потребно подолго време за да се санираат штетите Дворови полни со вода и разурнати куќи. Ова го забележа дрон-камерата на „ТВ Нова“ во поплавените делови на Скопје.

Луѓето што им пркосат на поплавите

365 - 08.08.2016

Цели осум години, Гидеон Мендел патува низ светот и ги фотографира луѓето чии животи се уништени од поплави. Следуваат фотографии извадени од кутијата со поплавени светови, и таму на дното – надеж.

Помош од Гевгелија за настраданите од скопско-тетовскиот регион

Сител - 08.08.2016

Едно противпожарно возило со две пумпи и двајца пожарникари од Гевгелија уште во текот на вчерашниот ден се вклучија во санирањето на последиците од катастрофалното невреме во Скопје. Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов денеска појасни дека ...

Помош од Гевгелија за настраданите од скопско-тетовскиот регион

Курир - 08.08.2016

Едно противпожарно возило со две пумпи и двајца пожарникари од Гевгелија уште во текот на вчерашниот ден се вклучија во санирањето на последиците од катастрофалното невреме во Скопје. Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов денеска појасни дека ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Војската на терен им помага на загрозените жители во поплавите

Курир - 08.08.2016

Припадници на Армијата на Република Македонија трет ден се на терен во поплавените подрачја зафатени по силното невреме во Скопје и околината. Над 400 војници им помагаат на граѓаните во расчистување на последиците, но и во носењето на храната и ...

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Канал5 - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка“ ја доставија водата во погодените подрачја во ...

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Вест - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка“ ја доставија водата во погодените подрачја во ...

Пелистерка достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Бизнис Инфо - 08.08.2016

Македонската компанија Пелистерка достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион, стои во соопштението.

Краток водич за превенција и справување со поплави

365 - 08.08.2016

Поплавите не се нешто што може да се предвиди и ретко луѓето го имаат главниот збор во тоа како ќе се одвива ситуацијата. Но, тоа што може да се направи – треба да се направи. Пред бурата 1.

ФОТО: Унијата на жени на терен, ја подели помошта собрана во хуманитарните акции

Курир - 08.08.2016

Унијата на жени денеска повторно беше на терен, каде што го достави сето она што беше собрано во хуманитарните акции во 70-те општински комитети. На терен беа посетени поплавените места и на граѓаните им беа поделени ...

Волонтери за помош при расчистување на штетите од Велес

Сител - 08.08.2016

Велешани помагаат во санирање на штетите од поплавите во Скопје. Комуналното претпријатие Дервен испрати своја екипа која помага на луѓето од поплавените подрачја. Членови на општинскиот Црвен крст и вчера помагаа во поплавените подрачја.

На скопјани им се вратија сеќавањата од 1962-та

Алфа - 08.08.2016

Невремето и поплавите во Скопје ги врати сеќавањата на постарите граѓани. Водената бомба која пред два дена многу брзо и ненадејно го поплави главниот град, за некои од граѓаните, е втор сличен потоп за Скопје.

4 виновници за поплавата според македонскиот дел од интернетот

Mojo.mk - 08.08.2016

Поплавите кои го зафатија Скопје и околината досега однесоа 20-тина жртви (официјални бројки, според неофицијалните има повеќе), многу повредени како и огромна материјална штета. За начините на донирање еден клик ТУКА , а за виновниците за поплавите ...

Донација од Асоцијацијата на здруженија на превозници Исток

Сител - 08.08.2016

Асоцијацијата на здруженија на превозници Исток апелира до превозниците во цела Македонија и ги повикува да се вклучат во хуманитарните акции за помош на жителите на поплавените подрачја во Скопје.

Унијата на жени на терен, ја подели помошта собрана во хуманитарните акции

Сител - 08.08.2016

Унијата на жени денеска повторно беше на терен, каде што го достави сето она што беше собрано во хуманитарните акции во 70-те општински комитети. На терен беа посетени поплавените места и на граѓаните им беа поделени ...

Скопјани се присетија на 1962, една година пред земјотресот

Сител - 08.08.2016

Невремето и несреќата во скопските општини, постарите скопјани ги врати во далечната 1962 година кога на 16 ноември 1962 година, денот кога Скопје по обилни дождови беше поплавено од излевањето на реката Вардар од тогаш нерегулираното корито.

„Фејсбукот“ и „Твитерот“ на Владата неми за поплавите, граѓаните се самоорганизираат

Локално - 08.08.2016

Страниците на Владата на Република Македонија на социјалните мрежи немаат објавено никакви информации за поплавите кои викендов го погодија Скопје и тетовскиот регион, во кои загинаа 22 лица.

Дел од Белимбегово под вода по вчерашниот дожд

Локално - 08.08.2016

Поплави има и во Белимбегово, во населбата Илинден, но по вчерашниот дожд и невреме кое најсилно го зафати овој реон. Поплавени се неколку куќи, но и револтирани што никој ниту информирал за нив ниту пак имаат некаква ...

(ВИДЕО) Милевски за Телма: Во Македонија не постои организиран систем за превенција од поплави

Локално - 08.08.2016

Во Mакедонија не постои организиран и квалитен систем за превенција од поплави вели професорот на ПМФ Ивица Милевски. Според него вината за катастрофалните последици за вчерашните поплави не смее да се лоцира единствено во природата туку и во ...

Главниот комесар на Бугарија Николов за она што се случува во Македонија, по поплавите: Останува тешка ситуацијата, 10 ...

Локално - 08.08.2016

Останува тешка ситуацијата во Македонија по поплавите, 10 лица се исчезнати. Ова го соопшти главниот комесар Николај Николов, директор на Генералниот директорат “пожар и заштита на населението”. Според него повеќе од 1.500 куќи се поплавени.

Предупредувањето за поплави осум години фаќало пајажина?

Локално - 08.08.2016

Најпогодениот дел од Скопска котлина, оној под Скопска Црна Гора, каде беа загубени 21 живот и е нанесена огромна материјална штета, е посочен како посебно ризичен за поројни текови во документ што Град Скопје го изгласал пред 8 години Пишува: Сашо ...

ВИДЕО: Поплавено Скопје во 1962 година

Орбис - 08.08.2016

Поројниот дожд и несреќата во скопските општини, постарите Скопјани ги врати во 1962 година кога на 16 ноември 1962 година, денот кога Скопје по обилни дождови беше поплавено од излевањето на реката Вардар од тогаш нерегулираното корито.

Хан: ЕУ е подготвена да помогне за поплавите

Дневник - 08.08.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан попладнево изрази сочуство за граѓаните на Скопје кои загинаа во синоќешното невреме и понуди помош. - Сочуство до фамилиите на жртвите на поплавите во Скопје и Тетово.

Ретки снимки од големата поплава на Скопје во 1962 година, во која немало жртви

Среќа.mk - 08.08.2016

Иако тогашната поплава се смета за најголема во познатата историја на Скопје, односно во последниов век, во тогашната поплава немало жртви, но биле поплавени 5.000 куќи и била предизвикана голема материјална штета.

Поплавено Скопје во 1962 година (видео)

Република - 08.08.2016

Поројниот дожд и несреќата во скопските општини, постарите Скопјани ги врати во 1962 година кога на 16 ноември 1962 година, денот кога Скопје по обилни дождови беше поплавено од излевањето на реката Вардар од тогаш нерегулираното корито.

ВИДЕО АРХИВА: Поплавено Скопје во 1962 година

Вечер - 08.08.2016

Поројниот дожд и несреќата во скопските општини, постарите Скопјани ги врати во 1962 година кога на 16 ноември 1962 година, денот кога Скопје по обилни дождови беше поплавено од излевањето на реката Вардар од тогаш нерегулираното корито.

(видео) Поплавена црква, уништени коли, разрушени куќи во Синѓелиќ

Слободна - 08.08.2016

Последиците од поплавите во Синѓелиќ, во близина на црквата (07.08.2016). Граѓаните ги чистат од кал дворовите, оштетени возила и механизација, разрушени куќи ...

Хаос на улиците, езеро кај „Скопјанка“, видео од големото невреме во Скопје

Република - 08.08.2016

Поплавени и блокирани улици, сообраќаен метеж и потонати автомобили до половина во вода. Инсерти од големата поплава што го зафати главниот град во ...

Кумановци се организираат за помош на поплавените

Kumanovo News - 08.08.2016

Група граѓани кои и порано собирала помош за поплавените подрачја надвор од државата синоќа одржа состанок и ги повика кумановци помошта да ја донесат на два пунката во градот, во Центрот за култура и на Гратскиот плоштад пред споменикот Батко ...

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарни акции за помош на поплавените

Република - 08.08.2016

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ преку сите свои 70 општински комитети организира хуманитарни акции за помош на настраданите во поплавите во скопскиот регион. Дел од собраните средства се однесени во погодените подрачја а дел ќе бидат однесени во текот ...

Вардар надојден, поплавени терените за одбојка на плажа (ФОТО)

Скопје инфо - 08.08.2016

Реката Вардар во центарот на Скопје е надојдена, матна и ги поплавила околните терени. Поплавено е и игралиштето за одбојка на плажа. Фото: ...

(ВИДЕО) ПОСЛЕ 54 ГОДИНИ СЕ ВРАТИЈА СЕЌАВАЊАТА: Скопје со силен потоп после 1962 година

Фактор - 08.08.2016

Поројните дождови и последователните поплави во Скопје ги вратија сеќавањата на постарите Македонци. Некои од нив рекоа поплавите од завчера се втор сличен потоп за македонската престолнина, првиот беше на 16 ноември 1962 година, кога по силен дожд ...

Балканските земји најавија помош за Македонија по поплавите

Позитив.мк - 08.08.2016

Сите земји во регионот како Бугарија, Косово, Црна Гора, Албанија и Србија најавија испраќање на помош за настраданите во поплавите кои ја потресоа Македонија. Солидарноста на блиските земји мора да се покаже на дело и да се подаде рака кога е ...

Универзитетот ФОН ги отвори вратите и нуди згрижување за настраданите од поплавите

За Се - 08.08.2016

ФОН Универзитетот ги отвара вратите и нуди бесплатно сместување и згрижување на лицата кои го изгубија својот покрив на главата во синоќешните поплави. „Десетина апартмани од студентскиот кампус кои се наменети за визитинг професорите ќе бидат ...

„Фејсбукот“ и „Твитерот“ на Владата неми за поплавите, граѓаните се самоорганизираат

Мета - 08.08.2016

Страниците на Владата на Република Македонија на социјалните мрежи немаат објавено никакви информации за поплавите кои викендов го погодија Скопје и тетовскиот регион, во кои загинаа 22 лица.

„Пелистерка" достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Вечер - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка" достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка" самите ја доставија водата во погодените подрачја ...

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Среќа.mk - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка“ самите ја доставија водата во погодените подрачја ...

„Фејсбукот“ и „Твитерот“ на Владата неми за поплавите

Репортер - 08.08.2016

Страниците на Владата на Република Македонија на социјалните мрежи немаат објавено никакви информации за поплавите кои викендов го погодија Скопје и тетовскиот регион, во кои загинаа 22 лица.

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Скопје инфо - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка“ самите ја доставија водата во погодените подрачја ...

ГАЛЕРИЈА: АРМ на нозе - војниците помагаат во најкритичните точки со натчовечки напори

Press24 - 08.08.2016

Армијата на Република Македонија помага во подрачјата каде е најпотребна помош по стравичните поплави од невремето кое завчера го зафати Скопје. Со сите сили, војниците на терен, даваат се од ...

Војската на терен им помага на загрозените жители во поплавите

Дневник - 08.08.2016

Припадници на Армијата на Република Македонија трет ден се на терен во поплавените подрачја зафатени по силното невреме во Скопје и околината. Над 400 војници им помагаат на граѓаните во расчистување на последиците, но и во носењето на храната и ...

АРМ на терен на им помага на загрозените жители

Нетпрес - 08.08.2016

Трет ден припадниците на АРМ се на терен во поплавените подрачја по силното невреме во Скопје и околината. Над 400 војници им помагаат на граѓаните во расчистување на последиците, но и во носењето на храната и ...

Армијата на терен: Македонските војници ги расчистуваат најкритичните точки по поплавите

Република - 08.08.2016

Армијата на Република Македонија со полна пареа помага во подрачјата каде е најпотребна помош по стравичните поплави од невремето кое завчера го зафати Скопје. Со сите сили, војниците на терен, даваат се од себе да ги вратат во нормална состојба ...

Само одговорноста за последиците од поплавите е одвоена од државата

Репортер - 08.08.2016

Сеуште не е научена лекцијата од минатите катастрофи: дека проблемите не се решаваат по дождот, туку пред дожот. Тогаш кога е суво и кога дефектите и несработеното се изложени „на сонце“, анализира Дојче веле .

Помош од Гевгелија за настраданите од скопско-тетовскиот регион

Репортер - 08.08.2016

Едно противпожарно возило со две пумпи и двајца пожарникари од Гевгелија уште во текот на вчерашниот ден се вклучија во санирањето на последиците од катастрофалното невреме во Скопје. Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов денеска појасни дека ...

Зарази, инфекции, можни струјни удари – Предупредување за граѓаните со поплавени домови!

Babin Lek - 08.08.2016

Зарази, инфекции, можни струјни удари – постојат неколку работи кои се ризични по здравјето по невреме и поплава. Ова се неколку препораки до кои треба да се придржувате ако вашиот дом бил поплавен: 1.

(ВИДЕО) Заев на помош во расчистување на поплавените домови

Репортер - 08.08.2016

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска со граѓаните од поплавените подрачја помагаше со вработените во комуналните претпријатија во расчистување на поплавените домови. Во санирањето на последиците од невремето, учествуваат и околу ...

ФОТО: Унијата на жени на терен, ја подели помошта собрана во хуманитарните акции

Press24 - 08.08.2016

Унијата на жени денеска повторно беше на терен, каде што го достави сето она што беше собрано во хуманитарните акции во 70-те општински комитети. На терен беа посетени поплавените места и на граѓаните им беа поделени ...

Гаревски: Можност за земјотрес постои секогаш, но не предизвикан од поплави!

Вечер - 08.08.2016

Никако не може да се очекува дека после овие поплави ќе се случи земјотрес со големи магнитуди, каков што бил во 1963 година, бидејќи таа појава не беше поврзана со поплавите неколку месеци претходно.

Можност за земјотрес постои секогаш, но не предизвикан од поплави!

Република - 08.08.2016

Катастрофалната поплава која практично го потопи Скопје не е прва со која овој град се сретнува низ историјата. Повозрасните скопјани се уште се сеќаваат на стравотиите кои се случија по обилните дождови на почетокот на ноември 1962 година кога под ...

ВИДЕО: Скопјани се присетија на 1962, една година пред земјотресот

Press24 - 08.08.2016

Невремето и несреќата во скопските општини, постарите скопјани ги врати во далечната 1962 година кога на 16 ноември 1962 година, денот кога Скопје по обилни дождови беше поплавено од излевањето на реката Вардар од тогаш нерегулираното корито.

Предупредување за поплави осум години фаќало пајажина?

Репортер - 08.08.2016

Најпогодениот дел од Скопска котлина, оној под Скопска Црна Гора, каде беа загубени 21 живот и е нанесена огромна материјална штета, е посочен како посебно ризичен за поројни текови во документ што Град Скопје го изгласал пред 8 години Пишува: Сашо ...

Анализа: Дали постои можност за земјотрес предизвикан од поплавата во Скопје?!

Скопје инфо - 08.08.2016

Катастрофалната поплава која практично го потопи Скопје не е прва со која овој град се сретнува низ историјата. Повозрасните скопјани се уште се сеќаваат на стравотиите кои се случија по обилните дождови на почетокот на ноември 1962 година кога под ...

Пандев со акција за помош на поплавените

Република - 08.08.2016

Гледајќи ги сликите од Скопје, капитенот на репрезентацијата Горан Пандев се реши да помогне со тоа што ќе организира акција во која што ќе помогне на најзогразените од поплавите. Како капитен на националниот тим ќе превземе мерки за помош на ...

Големата поплава во Македонија од 1962 година

think24.mk - 08.08.2016

Поплавата во Скопје од 1962 година се случила на 16 ноември 1962 година. Скопје, Охрид, Струга, Титов Велес, Ресен, Кичево, Битола, Новаци, Прилеп, Тетово, Крушево, Богомила и голем број села и населби во Западна Македонија, тој ден биле погодени од ...

Препораки: Што да прават граѓаните затекнати од поплава?

еМагазин - 08.08.2016

Поплавата преставува појава на присуство на големи количини неконтролирана вода, која може да предизвика загрозување на животот и здравјето на луѓето и материјални штети. Поплавите најчесто настануваат како резултат од долготрајни дождови кои можат ...

Предупредување за граѓаните со поплавени домови!

Пулс24 - 08.08.2016

Зарази, инфекции, можни струјни удари – постојат неколку работи кои се ризични по здравјето по невреме и поплава. Ова се неколку препораки до кои треба да се придржувате ако вашиот дом бил поплавен: 1.

Хаос на улиците, езеро кај Скопјанка

Пулс24 - 08.08.2016

Видео од големото невреме во Скопје... Поплавени и блокирани улици, сообраќаен метеж и потонати автомобили до пола во вода. Инсерти од големата поплава која го зафати главниот град во ...

Што треба да правите во случај на поплава?

Маркукуле - 08.08.2016

Запомнете ги овие инструкции кои се многу значајни во случај на поплава. Се што треба да знаете е: Ако се предвидува поплава 1.Заштитете ја електричната енергија или опремата за греење. 2.Исклучете ја електричната енергија само ако поплавата се’уште ...

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

еМагазин - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка“ самите ја доставија водата во погодените подрачја ...

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Бизнис Вести - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка“ самите ја доставија водата во погодените подрачја ...

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Lider - 08.08.2016

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот регион. Вработените во „Пелистерка“ ја доставија водата во погодените подрачја во ...

(ВИДЕО) Како изгледеше поплавено Скопје во 1962 година

еМагазин - 08.08.2016

Во 1962 година поради излевање на Вардар, Скопје беше поплавено. Во тогашната поплава немало жртви, но биле поплавени 5.000 куќи и била предизвикана голема материјална штета. Поплавата како да била најава за уште поголемата и поразорна катастрофа - ...

Помош од Гевгелија за настраданите од скопско-тетовскиот регион

Lider - 08.08.2016

Едно противпожарно возило со две пумпи и двајца пожарникари од Гевгелија уште во текот на вчерашниот ден се вклучија во санирањето на последиците од катастрофалното невреме во Скопје. Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов денеска појасни дека ...

Телевизиско известување: Разбуди ме со песна, после ќе мислиме на поплавите

СПФМ - 08.08.2016

Време е за бебе. Дури и кога има поплава. И кога се потребни вести. Фото: скриншот Навремено објавување на информацијата околу случувањата во текот на елементарна непогода подразбира понуда на информации кои во моментот им се од голема важност на ...

Унијата на жени ја подели помошта собрана во хуманитарните акции

Пулс24 - 08.08.2016

Унијата на жени денеска повторно беше на терен, каде што го достави сето она што беше собрано во хуманитарните акции во 70-те општински комитети. На терен беа посетени поплавените места и на граѓаните им беа поделени ...

Донација од Асоцијацијата на здруженија на превозници Исток

Lider - 08.08.2016

Асоцијацијата на здруженија на превозници Исток апелира до превозниците во цела Македонија и ги повикува да се вклучат во хуманитарните акции за помош на жителите на поплавените подрачја во Скопје.

ЗАДОЛЖИТЕЛНО:Што треба да правите во случај на поплава?

Exclusive.mk - 08.08.2016

Запомнете ги овие инструкции кои се многу значајни во случај на поплава. Се што треба да знаете е: Ако се предвидува поплава 1.Заштитете ја електричната енергија или опремата за греење. 2.Исклучете ја електричната енергија само ако поплавата се’уште ...

АРМ на терен им помага на загрозените жители(Галерија)

Exclusive.mk - 08.08.2016

Трет ден припадниците на АРМ се на терен во поплавените подрачја по силното невреме во Скопје и околината. Над 400 војници им помагаат на граѓаните во расчистување на последиците, но и во носењето на храната и ...