TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

24 Вести - 12.04.2015

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД ...

Oдбележување на Христовото Воскресение - Велигден во Велес

Канал5 - 12.04.2015

Православните христијани од Велес синоќа на полноќ по традиција масовно со палење свеќи и кршење со вапцани црвени јајца во двете градски цркви во Велес „Св Спас“ и „Св Пантелејмон“ го прославија големиот Христијански празник, Христовото Воскресение ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

Телма - 12.04.2015

ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ...

ВМРО-ДПМНЕ со честитка за големиот христијански празник

Телма - 12.04.2015

Денес се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на животот над смртта. Овој празник е најсветлиот ден во годината кој одново ја воскреснува надежта за подобар живот и подобро утре.

Честитка од претседателот Иванов по повод Велигден

Телма - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Демократскиот сојуз го честита Христосовото воскресение

Телма - 12.04.2015

Демократскиот сојус на сите православни верници им го честита Велигден, денот на Христосовото воскресение. Нека овој ден не обедини и сплоти во вербата за праведност, чесност и посветеност за мир, разбирање и благосостојба на сите граѓани.

Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Утрински - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Велигден масовно прославен на Плаошник

Канал5 - 12.04.2015

- Христос Восресе! Навистина Воскресе!..... рече Тимотеј. Повикувајќи на ревносен христијански живот владиката Тимотеј синоќа точно на полноќ ја обзнани радосната веста за Христовото воскресение.

Биењето на камбаните го означи воскресението Христово

Телма - 12.04.2015

Биењето на камбаните во храмовите на Македонската православна црква, точно на полноќ, ја најавија радосната вест за воскресението Христово. Во сите храмови во Македонија православните верници го одбележаа еден од најголемите христијански празници.

Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Канал5 - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Велигден на Православните христијани

24 Вести - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Денес се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Православните Христијани ширум светот го слават Велигден

24 Вести - 12.04.2015

Милиони православни верници ширум светот го слават најголемиот христијански празник – Велигден, денот кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Поглаварите на православните цркви во пораките до верниците посочија ...

300 милиони верници го слават Велигден

Канал5 - 12.04.2015

Околу 300 милиони православни верници ширум светот, најмногу во источна Европа и на блискиот исток го одбележаа Христовото воскресение. Традиционално, најмасовно во Русија и во светиот град Ерусалим, каде што според верувањата, воскреснал синот ...

Православните верници денеска го слават Велигден

Канал5 - 12.04.2015

На полноќ во православните храмови беше објавено воскресението Христово. Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник велигден..утрово во соборниот храм во Скопје се одржа велигденска воскресна литургија.

Прослава на Велигден во манастирот Јован Бигорски

Телма - 12.04.2015

Благодатниот оган на христовото воскресение пристигна во Бигорскиот манастир. Верниците имаа можност да запалат свеќи од оганот од Ерусалим, кој во манастирот беше донесен 20 тина минути по полноќ, за време на сеноќното бдение Оганот за кој се ...

Млади сили на ВМРО ДПМНЕ – Австралија со честитка за Велигден

Нетпрес - 12.04.2015

Унија на Млади Сили на ВМРО ДПМНЕ за Австралија на сите Православни Македонци им го честита Најголемиот Христијански Празник – Христовото Воскресение – Велигден. – Да има мир, здравје, среќа и љубов помеѓу лугето, да сме обединети и да ја чуваме и ...

Велигден – обичаи и верувања

Press24 - 12.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес.

Претседателот Иванов упати честитка по повод големиот христијански празник Велигден

Алфа - 12.04.2015

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, честитка до сите православни христијани во Република Македонија упати претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

Честитка од претседателот Иванов по повoд Велегден

Макфакс - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Иванов: Нека е за многу години големиот празник Велигден

Press24 - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден , упати честитка до сите православни христијани во Република Македониј а, како и до сите верници на ...

Иванов: Нека е за многу години големиот празник Велигден

Сител - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празникВоскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Иванов: Нека е за многу години големиот празник Велигден

А1 On - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празникВоскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Претседателот Иванов го честита Велигден

+инфо - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на ...

Иванов и Трајановски на велигденска литургија во Соборниот храм (ФОТО)

Телеграф - 12.04.2015

Претседателот и градоначалникот им го честитаа Велигден на сите верници Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм ...

ВМРО-ДПМНЕ со честитка за Велигден

Курир - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Интегрален текст од честитката на ВМРО-ДПМНЕ Денес се прославува најголемиот христијански празник, ден ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

А1 On - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Денеска е Воскресение Христово (Велигден)

А1 On - 12.04.2015

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

Телеграф - 12.04.2015

Нека светлоста и блаженството на овој ден ги огрее домовите и срцата на верниците, а радоста нека се сподели со најближните, пријателите и соседите, се вели во честитката ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ за големиот христијански празник Велигден

Нетпрес - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Интегрален текст од честитката на ВМРО-ДПМНЕ Денес се прославува најголемиот христијански празник, ден ...

Честитка од ВМРО ДПМНЕ: Нека овој Велигден биде нов поттик за заедништво и зближување

Press24 - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Иванов и Трајановски на литургија во Соборниот храм

Р.С.Европа - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Иванов и Трјановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Press24 - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

Сител - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

ФОТО: Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Сител - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Честитка од претседателот Иванов по повод Воскресение Христово – Велигден

Курир - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

ФОТО: Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Курир - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

ФОТО: Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Нетпрес - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Иванов: Нека овој празник вдахнува со добра мисла, мир и спокој за сите верници

Нетпрес - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Честитка од претседателот Иванов по повод Велигден

Кајгана - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Христос воскресе – навистина воскресе: Честит Велигден!

Хитпортал - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

ВМРО-ДПМНЕ со честитка за Велигден

+инфо - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. „Денес се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Православните верници го празнуваат Велигден

Нетпрес - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните верници го слават Велигден, црвеното јајце старо колку и христијанството

Курир - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите, пишува МИА.

Демократскиот сојуз го честита Велигден

Press24 - 12.04.2015

Демократскиот сојуз на сите православни верници им го честита Велигден, денот на Христовото воскресение. - Нека овој ден не обедини и сплоти во вербата за праведност, чесност и посветеност за мир, разбирање и благосостојба на сите граѓани.

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ, НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ: Православните верници слават Велигден

Телеграф - 12.04.2015

Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца Православните верници денеска го слават најголемиот христијански ...

ФОТО: Заев на полноќна велигденска литургија со своите сограѓани

А1 On - 12.04.2015

Градоначалникот на општина Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ноќеска на полноќ присуствуваше на Велигденската воскресна литургија во црквата „Св. Григориј Палама и Димитриј“ во Струмица.

Христос Воскресе! Вистина Воскресе!

OhridNews - 12.04.2015

Биењето на камбаните во храмовите на Македонската православна црква, точно на полноќ, ја најавија радосната вест за воскресението Христово. Илјадници верници ги посетија црквите и манастирите во Охрид, а најмасовно Велигден беше одбележан во Свети ...

Православните верници го слават Велигден

+инфо - 12.04.2015

Со радосниот поздрав „Христос воскресе, навистина воскресе“ православните верници во Македонија синоќа на полноќ го дочекаа часот на Христовото воскресение, големиот христијански празник. Освен пред Соборнниот храм во Скопје, каде што традиционално ...

ГАЛЕРИЈА Заев на полноќна велигденска литургија со своите сограѓани

+инфо - 12.04.2015

Градоначалникот на општина Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ноќеска на полноќ присуствуваше на Велигденската воскресна литургија во црквата „Св. Григориј Палама и Димитриј“ во Струмица.

ВИДЕО: Дали е ова распнувањето на Исус на небото над Молдавија?!

Сител - 12.04.2015

Пред неколку години, на Велигден во Молдавија на небото се појави силуета кој потсетува на распнувањето на Исус Христос, а свештениците тоа го објаснија како порака за подршка за народот, да издржи сите искушенија и тешки времиња.

Oдбележување на Христовото Воскресение - Велигден во Велес

Сител - 12.04.2015

Православните христијани од Веле синоќа на полноќ по традиција масовно со палење свеќи и кршење со вапцани црвени јајца во двете градски цркви во Велес „Св Спас“ и „Св Пантелејмон“ го прославија големиот Христијански празник, Христовото Воскресение ...

Обичаи и верувања за Велигден

Курир - 12.04.2015

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол свети Апостол Павле: „Ако Христос не ...

Млади Сили на ВМРО ДПМНЕ - Австралија им честита Велигден на сите Православни Македонци

OhridNews - 12.04.2015

Унија на Млади Сили на ВМРО ДПМНЕ за Австралија на сите Православни Македонци им го честита Најголемиот Христијански Празник - Христовото Воскресение - Велигден. - Да има мир, здравје, среќа и љубов помеѓу лугето, да сме обединети и да ја чуваме и ...

Како Русите и Македонците го одбележуваат Велигден

Руска реч - 12.04.2015

По 40-дневните пости за православните христијани во Русија и во Македонија, стигнува најголемиот празник – Велигден. „Руска реч“ ви ги открива деталите за прославата на овој празник во руската и во македонската средина.

Воскресение Христово – Велигден

Макфакс - 12.04.2015

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победатата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Веста за христовото воскресение вечерва на полноќ ја објавија свештениците и архиереите ...

Денеска именден празнуваат Величко, Велика, Велјан, Воскресија…

Нетпрес - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден), а именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија… Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Христос воскресе, навистина воскресе! - Честит Велигден

Press24 - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Честит именден Велјан, Анастас, Анастасија

Курир - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден), а именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија... Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Oдбележување на Христовото Воскресение – Велигден во Велес

А1 On - 12.04.2015

Православните христијани од Веле синоќа на полноќ по традиција масовно со палење свеќи и кршење со вапцани црвени јајца во двете градски цркви во Велес „Св Спас“ и „Св Пантелејмон“ го прославија големиот Христијански празник, Христовото Воскресение ...

ФОТО: Заев на полноќна велигденска литургија со своите сограѓани

Press24 - 12.04.2015

Градоначалникот на општина Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ноќеска на полноќ присуствуваше на Велигденската воскресна литургија во црквата „Св. Григориј Палама и Димитриј“ во ...

Демократскиот сојуз го честита Велигден

А1 On - 12.04.2015

Демократскиот сојус на сите православни верници им го честита Велигден, денот на Христосовото воскресение. Нека овој ден не обедини и сплоти во вербата за праведност, чесност и посветеност за мир, разбирање и благосостојба на сите граѓани.

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

Телеграф - 12.04.2015

Православните верници денеска го празнуваат најголемиот христијански празник Поглаварот на Македонската правиславна црква-Охридска архиепсикопија г.г. Стефан во велигденското послание испрати мир и благослов до сите православни верници.

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

Press24 - 12.04.2015

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД ...

Христијанските верници го празнуваат Велигден

Алфа - 12.04.2015

Денес е радост за христијанските верници, се веселат заради победата на животот над смртта, преку воскресението на Исус Христос. Денес е радост за христијанските верници, се веселат заради победата на животот над смртта, преку воскресението на Исус ...

Охрид масовно посетен за пречекот на Велигден

Алфа - 12.04.2015

Со мир во душата и љубов во срцето, со верба во Бога и слава на Христос да се радуваме, простуваме, да се сакаме и почитуваме - Христос воскресе. Вака синоќа по полноќ се поздравуваа верниците кои радувајќи се на веста за воскресението Христово, од ...

Чудо на Велигден: Пред 6 години се појави Христовото распетие

Press24 - 12.04.2015

Христовото распетие се појави во 2009 година во Молдавија. Свештениците велат дека ова е знак даден од Бога за луѓето да ја зацврстат својата вера, исто како и мироточењето на иконите. Погледнете..

Православните верници го слават Велигден – Христос Воскресе!

Кајгана - 12.04.2015

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Веста за Христовото воскресение вечерва на полноќ ја објавија свештениците и архиереите на ...

Илјадници домашни и странски верници во храмовите на МПЦ во Oхрид

Сител - 12.04.2015

Илјадници верници од сите краеви ширум светот ги исполнија црковните светилишта во Охрид.Со биењето на камбаните и свеќи во рацете точно на полноќ ја слушнаа радосната вест за Христовото Воскресение .Централната богослужба се одржа во Свети ...

Велигден пречекан во 36.000 цркви во светот

Алфа - 12.04.2015

Милиони православни верници ширум светот го слават најголемиот христијански празник – Велигден. На полноќ во повеќе од 36.000 цркви ширум светот со кршење на традиционалното црвено јајце верниците го дочекаа најрадосниот христијански празник.

Xристос воскресе! Православните христијани го одбележуваат Велигден

Сител - 12.04.2015

Точно на полноќ архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан ја објави најрадосната вест за христијаните - воскресението на Исус Христос. Илјадници верници присуствуваа на вечерната литургија пред соборниот храм „Свети Климент Охридски“.

Христос воскресе! храмовите НА мпц полни СО верници

Сител - 12.04.2015

МАКЕДОНСКО СЕЛО СО НАЈМНОГУ ВЕРИ! НА ТОКСИКОЛОГИЈА НЕОБИЧНО МИРНО! РАЗБОЈНИШТВО ВО ЦРКВА НА ВЕЛИГДЕН! УБИЕЦОТ ОД ,,БАРКОД‘‘ Е ОД МАЛА РЕЧИЦА Гледајте во живо во вестите на Сител во 16:00 часот, ...

Заев на полноќна литургија со своите граѓани во Струмица

Локално - 12.04.2015

Градоначалникот на општина Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ноќеска на полноќ присуствуваше на Велигденската воскресна литургија во црквата „Св. Григориј Палама и Димитриј“ во Струмица.

Прв ден Велигден

Тера - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден). Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението.

Честит именден Велјан, Анастас, Анастасија

Вечер Прес - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден), а именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија... Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Иванов и Трјановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Република - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Христос воскресе – за многу години, Македонци

Кумановски м. - 12.04.2015

Велигден или Воскресение Христово — најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнување околу 27-33 година н.е.

ВЕЛИГДЕН: Минато, сегашност, иднина!

Фактор - 12.04.2015

Православните верници денес го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови ...

Велигденски приказни: Велигден – обичаи и верувања

Вечер Прес - 12.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскресение. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзуваат за овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскресение ...

Православните верници денеска слават втор ден Велигден - Христовото Воскресение

Пулс24 - 12.04.2015

Православните верници денеска слават втор ден Велигден – Христовото Воскресение, најголемиот христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христос Воскресе – Вистина Воскресе!: Сите детали за Велигден

еМагазин - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

„Христос Воскресе” – Победа на животот над смртта

МК News - 12.04.2015

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголем, туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол Свети апостол Павле: „Ако Христос не ...

ВМРО-ДПМНЕ: Велигден нека биде нов поттик за заедништво и зближување

Република - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

„Христос воскресе, навистина воскресе“, православните верници го слават Велигден

Република - 12.04.2015

Со радосниот поздрав „Христос воскресе, навистина воскресе“ православните верници во Македонија синоќа на полноќ го дочекаа часот на Христовото воскресение, големиот христијански празник. Освен пред Соборнниот храм во Скопје, каде што традиционално ...

Христос Воскресе – Вајстина воскресе, за многу години Велигден

Локално - 12.04.2015

Точно на полноќ, биењето на камбанaта на македонските цркви ја најавија радосната вест за воскресението Христово. Православните христијани, радосната вест на полноќ ја пречекаа најголем број, во дворовите на духовните храмови.

Денеска е Велигден

Република - 12.04.2015

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена.

Велигденска честитка од поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан до сите православни верници

Пулс24 - 12.04.2015

По милоста Божја, Архиепископот Охридски Македонски, заедно со светиот Архиерејски Синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод Велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од Бога, ...

Oдбележување на Христовото Воскресение - Велигден во Велес

Вечер Прес - 12.04.2015

Православните христијани од Веле синоќа на полноќ по традиција масовно со палење свеќи и кршење со вапцани црвени јајца во двете градски цркви во Велес „Св Спас" и „Св Пантелејмон" го прославија големиот Христијански празник, Христовото Воскресение ...

Велигден е празник на семејството и ближните

Вечер Прес - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Православните христијани денеска го слават Втор ден Велигден

Тера - 12.04.2015

Православните верници денеска слават втор ден Велигден – Христовото Воскресение, најголемиот христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните верници го слават Велигден

Вечер Прес - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Прославување на Велигден- најстариот празник на светот

Пулс24 - 12.04.2015

Православните христијани со неизмерна радост го очекуваат големиот христијански празник Велигден. На овој значаен ден сите христијани се присетуваат на христовото жртвување за спас на човештвото.

ВМРО-ДПМНЕ: Нека празникот биде поттик за заедништво и зближување

Пулс24 - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан: Немоќна е длабоката духовна темнина што го покрива современиот свет

Република - 12.04.2015

Во велигденското послание на поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан, тој на сите верници од христијанска православна вероисповед им го честиташе најголемиот празник Велигден - празникот на радоста, ...

Иванов: Да си помагаме еден со друг и да го почитуваме семејството и блиските

Sky - 12.04.2015

Претседателот Ѓорге Иванов им го честиташе христијанскиот празник Воскресение Христово – Велигден на сите православни христијани во Македонија, како и на сите верници на Евангелско-методистичката црква во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод Велигден

Кумановски м. - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

Локално - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. – Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Православните верници го слават Велигден

Денешен - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Фото: Претседателот Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Пулс24 - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Православните верници денеска го слават Велигден

Sky - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

Денешен - 12.04.2015

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД ...

Честитка од претседателот Иванов по повoд Велегден

Тера - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Иванов и Трјановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Вечер Прес - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски" во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Воскресение Христово – Велигден

Точка - 12.04.2015

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победатата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Веста за христовото воскресение вечерва на полноќ ја објавија свештениците и архиереите ...

Демократскиот сојуз го честита Велигден

Локално - 12.04.2015

Демократскиот сојуз на сите православни верници им го честита Велигден, денот на Христосовото воскресение. Нека овој ден не обедини и сплоти во вербата за праведност, чесност и посветеност за мир, разбирање и благосостојба на сите граѓани.

Православните верници го слават Велигден

Локално - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните верници го слават Велигден

Канал 77 - 12.04.2015

Со радосниот поздрав „Христос воскресе, навистина воскресе“ православните верници во Македонија синоќа на полноќ го дочекаа часот на Христовото воскресение, големиот христијански празник. Освен пред Соборнниот храм во Скопје, каде што традиционално ...

Нека овој Велигден биде нов поттик за заедништво

Вечер Прес - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Камбаните синоќа во Битола го најавија Христовото воскресение

Тера - 12.04.2015

Точно на полноќ, биењето на камбанaта на соборниот храм „Свети Димитриј " ја најави радосната вест за воскресението Христово. Голем број на граѓани внатре во црквата а и надвор во на духовниот храм.

Чудо на Велигден: Што се појави на небото?

Пулс24 - 12.04.2015

Пред 6 години на небото се појави Христовото распетие. Ова чудо се појави во 2009 година во Молдавија. Свештениците велат дека ова е знак даден од Бога за луѓето да ја зацврстат својата вера, исто како и мироточењето на иконите.

Христос воскресе, Вистина воскресе и во Охрид

Н.Македонија - 12.04.2015

Биењето на камбаните во храмовите на Македонската православна црква, точно на полноќ, ја најавија радосната вест за воскресението Христово Илјадници верници ги посетија црквите и манастирите во Охрид, а најмасовно Велигден беше одбележан во Свети ...

Честитка од претседателот Иванов по повод Велигден

Н.Македонија - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни верници во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката црква ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

Н.Македонија - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Православните верници го слават Велигден

Lider - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

ВМРО-ДПМНЕ со честитка за Велигден

Lider - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Интегрален текст од честитката на ВМРО-ДПМНЕ Денес се прославува најголемиот христијански празник, ден ...

Богослужба по повод Велигден

Lider - 12.04.2015

Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан по повод Воскресение Христово – Велигден ќе богослужи Воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ – Скопје. ...

Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Lider - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Честитајте го Велигден со уникатна порака

Идивиди - 12.04.2015

Велигденските празници ни пристигнаа, а со нив и безбројните честитки од сите страни. Освен оние Христос Воскресе – Навистина Воскресе, можете да ја употребите вашата фантазија и да кажете нешто повеќе од тоа.

Честит именден Велјан, Анастас, Анастасија

Вистина.мк - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден), а именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија… Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Денеска е Воскресение Христово – Трет ден

Lider - 12.04.2015

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 април. Денеска е Воскресение Христово – Трет ден. Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Православните верници го слават Велигден

365 - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Обичаи и верувања за Велигден

Вистина.мк - 12.04.2015

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол свети Апостол Павле: „Ако Христос не ...

Велика Сабота, ден пред Христовото воскресение

Телма - 11.04.2015

Денеска е Велика Сабота, ден пред Христовото воскресение. Сабота значи покој. Велика сабота ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој, на Најголемиот Покојник. Велика сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и ...

Православните Христијани ја слават Велика Сабота

24 Вести - 11.04.2015

Денеска е Велика Сабота, ден пред Христовото воскресение. Според христијанското учење, Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во гробот, и неговото слегување во адот.

Илјадници гости уживаат во велигденската атмосфера во Охрид

Канал5 - 11.04.2015

Велигденска атмосфера во Охрид. Илјадници гости уживаат во преубавото време на брегот на Охридското езеро. Духовните светилишта се преполни со верници, со свеќи и молитва сите се подготвуваат за Христовото Воскресение.

Во православните храмови вечерва ќе биде објавена веста за Христовото воскресение

Канал5 - 11.04.2015

Во сите православни храмови вечерва на полноќ ќе биде објавена најрадосната вест - веста за Христовото воскресение. Во соборниот храм свети Климент Охридски во Скопје вечерва ќе се одржи централниот настан, а веќе од 18 часот па се до шест часот ...

Велигденска честитка од претседателот на СДСМ, Заев

Утрински - 11.04.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по повод големиот христијански празник Велигден денеска упати честитка до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан до Светиот Синод и православните верници. - Упатувам искрена честитка, во мое име и во име на ...

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Канал5 - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Телма - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Ден за молк и мир

Факултети - 11.04.2015

Велика Сабота, е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Кајгана - 11.04.2015

Велика Сабота е Денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Сител - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Велика Сабота - денот меѓу смртта и воскресението

Макфакс - 11.04.2015

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Велика Сабота

Макфакс - 11.04.2015

Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика Сабота е исполнета со исчекување на Неговото Воскресение. Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика Сабота е исполнета со исчекување на ...

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

А1 On - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение – Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Бигорскиот манастир подготвен за вечерната велигденска служба

Нетпрес - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение – Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Велигденски празнувања во Бигорскиот манастир

Телеграф - 11.04.2015

На овој верски празник во манастирот присуствуваат повеќе од две илјади верници од сите делови на земјата и од странство. Некои од нив остануваат во Бигорскиот манастир и по неколку денови Се прават последните подготовки за вечерната служба за ...

Честитка од Зоран Заев до православните верници и граѓаните кои го чествуваат Христовото Воскресение – Велигден

А1 On - 11.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитка до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, до Светиот Синод, до православните верници и граѓаните кои го празнуваат овој голем христијански празник.

Велика сабота- верниците го чекаат воскресението

Сител - 11.04.2015

Велика сабота , денот меѓу смртта и воскресението спој на распнувањето и радоста. Христијанството денеска го слави споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во гробот, и неговото слегување во адот.

Партии и здруженија со честитка до верниците по повод Велигденските празници

OhridNews - 11.04.2015

ОК на ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Велигден е денот кога ја славиме победата на животот над смртта и ден кој не потсетува на потребата својот живот да го ...

Бигорскиот манастир подготвен за Велигден

Курир - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани, пренесе МИА.

ВЕЛИГДЕН: Верниците ги наполнија храмовите

Телеграф - 11.04.2015

Велигденските празници го наполнија Охрид. Балканскиот Ерусалим е полн со туристи како од Македонија, така и од регионот, најмногу од Грција и од Бугарија Уште неколку моменти не делат до веста за Христовото воскресение .Во сите храмови во ...

Честитка од Заев по повод големиот христијански празник Велигден

Нетпрес - 11.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитка до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, до Светиот Синод, до православните верници и граѓаните кои го празнуваат овој голем христијански празник.

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Press24 - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Заев со честитка по повод Велигден

Макфакс - 11.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитка до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, до Светиот Синод, до православните верници и граѓаните кои го празнуваат овој голем христијански празник.

Заев со порака за Велигден: Исправени сме пред најголемите предизвици

+инфо - 11.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по повод Христовото Воскренесие – Велигден упати честитка до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, до Светиот Синод, до православните верници и граѓаните кои го празнуваат овој голем христијански празник.

Чудо на Велигден: Пред 6 години се појави Христовото распетие (ВИДЕО)

Денешен - 11.04.2015

Христовото распетие се појави во 2009 година во Молдавија. Свештениците ова чудо го гледаат како поддршка за верниците да истрајат во верата и покрај сите искушениа. „Господ ќе дојде после 3,5 години од владеењето на Антихристот, не се надевајте ...

Бигорскиот манастир подготвено ги чека верниците

Република - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение – Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани Уште од почетокот на страсната недела во ...

ЗАЕВ: Светлината на Христовото Воскрение е симбол на откровението на вистината

Sky - 11.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитка до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, до Светиот Синод, до православните верници и граѓаните кои го празнуваат овој голем христијански празник.

Интересни факти за Велигден

Локално - 11.04.2015

Велигден е еден од најголемите христијански празници. Тогаш го славиме воскресението на Исус Христос, кој според преданијата се искупува за гревовите на целото човештво, распнат на крстот.

Велика Сабота - ден за солзи на љубовта и благодарноста

Вечер Прес - 11.04.2015

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Ова е ден на исчекување, ден на свештен трепет пред Христовото Воскресение -Денот на Големиот Покој е времето кога Христовото тело ...

Бигорскиот манастир подготвен за Велигден

Вечер Прес - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител", каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани Уште од почетокот на страсната недела во ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан

Вечер Прес - 11.04.2015

По повод најголемиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, празнично послание до верниците упати поглаварот на Македонската православна црква, Архиепископот Охридски и Македоснки г.г. Стефан.

Што означува Велика Сабота?

Фактор - 11.04.2015

Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Денес е Велика Сабота – ден на тишина и молитва

Кумановски м. - 11.04.2015

Велика Сабота , е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грoбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Бигорскиот манастир подготвен за вечерната служба за Христовото воскресение

Пулс24 - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани, пренесе МИА.

Заев со порака за Велигден: Исправени сме пред најголемите предизвици

Локално - 11.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по повод Христовото Воскренесие – Велигден упати честитка до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, до Светиот Синод, до православните верници и граѓаните кои го празнуваат овој голем христијански празник.

Верниците го чекаат воскресението

Вечер Прес - 11.04.2015

За велика сабота посведочил и самиот исус Христос, кој на своите апостоли и следбеници им кажал дека со неговото Воскреснување ќе почне и новата ера. Православните христијани оттогаш почнале да го сметаат календарот Велика сабота , денот меѓу смртта ...

Велика Сабота-спој на распнувањето и радоста

Канал 77 - 11.04.2015

Денес е Велика Сабота, денот посветен на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот и Неговото слегување во адот. Ова е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, а православните христијани ги прават последните подготовки ...

Велигденски чуда: Се појави Христовото распетие (ВИДЕО)

МК News - 11.04.2015

Христовото распетие се појави во 2009 година во Молдавија. Свештениците ова чудо го гледаат како поддршка за верниците да истрајат во верата и покрај сите искушенија. „Господ ќе дојде после 3,5 години од владеењето на Антихристот, не се надевајте ...

Велика сабота - големиот ден пред христовото воскреснување

Скопје инфо - 11.04.2015

Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика Сабота е исполнета со исчекување на Неговото Воскресение. Смртта на Господ веќе ги воскреснала упокоените праведници во Ерусалим кои им се јавиле на мнозина, а први што ...

Да ги победиме лицемерството и омразата со љубов кон Бога

Н.Македонија - 11.04.2015

Нашата вера е вера во воскресението и нашата црква е црква на воскресението. Но не само поради тоа што свечено го прославува Велигден како празник туку затоа што во неа пребива несоздадената светлина на воскреснатиот богочовек Велигденско послание ...

Делото „Ден пред Велигден“ настана под импресии на религиозното

Н.Македонија - 11.04.2015

Кога бев дете, во родното Моноспитово, посебен ден за нас беше вечерта пред воскресението, сабота. Легнувавме рано и пред полноќ нѐ будеа да одиме во црква. Радоста на исчекувањето, измешаните чувства... сето тоа ми има оставено впечаток.

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Н.Македонија - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани Уште од почетокот на страсната недела во ...

Воскресението Христово не е некоја прекрасна легенда тое е самата суштина на христијанството, тоа е победа!

Идивиди - 11.04.2015

Секоја година радосната вест за Воскресението на Спасителот Господ Исус Христос победоносно се пренесува меѓу верниците, побудувајќи ги да Му воздадат слава и пофалба на Бога, Кој смртта со смрт ја победи, и нѐ направи заедничари на идниот вечен ...

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Lider - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение – Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Велигден, празнични обичаи и занимливости

Lider - 11.04.2015

wordpress.com Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н.

Денеска е Велики Петок, денот на Христовото распнување

Телма - 10.04.2015

Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување. Поради тоа што Христовата личност е божествена, тој единствен меѓу луѓето немаше никаков грев, или поинаку кажано се одликуваше со извонредна етичка чистота.

Верувања за Христосовото Воскресение - Месечината и Велигден

Вест - 10.04.2015

Науката и религијата соработуваат кога доаѓа најголемиот христијански празник Велигден. Се спојуваат кај моќта на Месечина. Верниците испишаа долги списоци со прашања до свештениците како Месечината може да влијае врз празничните чувства и ...

Денеска е Велики петок, ден на распнувањето на Исус Христос

24 Вести - 10.04.2015

Православните Христијани денеска го одбележуваат Велики петок. Се нарекува и Распет петок затоа што на денешен ден е распнат Исус Христос. Токму затоа е и најтешкиот ден/празник во годината.

Денеска е Велики петок, денот на Христовото распнување- за многу години

Курир - 10.04.2015

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок, ден на страдањата и умирањето на Исус на крстот. Според преданието, Исус Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот храм во истиот тој час се ...

Велики петок, најтешкиот празник во годината

Алфа - 10.04.2015

Православните верници денеска одат во црква да го видат обредот на погребување на Исус Христос. Во скопската црква Света Петка богослужбата ја водеше архиепископот охридски и македонски Г.Г Стефан.

Обичаи и верувања за Велики Петок

Нетпрес - 10.04.2015

Велики петок освен Великипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви храна.

Обичаи и верувања - Велики петок

Сител - 10.04.2015

Велики петок освен Велипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви храна.

Празнични обичаи и занимливости: Велигден (Воскресение)

Алфа - 10.04.2015

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од ...

Денеска е Велики Петок. Најтешкиот ден во годината

А1 On - 10.04.2015

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 март. Денеска е Велики Петок. Велики петок освен Велипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос.

Велики петок – денот на Христовите страдања

Макфакс - 10.04.2015

Христијаните денеска го одбележуваат Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Најтешкиот празник во годината - денеска е Велики Петок

Press24 - 10.04.2015

Велики петок освен Велипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви храна.

Денеска е Велики Петок - нека се за многу години празниците

Press24 - 10.04.2015

Денеска е Велики Петок. Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување. Поради тоа што Христовата личност е божествена, тој единствен меѓу луѓето немаше никаков грев, или поинаку кажано се одликуваше со извонредна етичка чистота.

Празнични обичаи и занимливости: Велигден (Воскресение)

А1 On - 10.04.2015

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н. подвижен празник, што значи дека неговиот датум се менува секоја година, ...

Прилепчанец на Велигден имал инфаркт – на 3-от ден се рабудил од кома – веднаш отишол да гради црква

МК News - 10.04.2015

Манастирот „Христово воскресение“ е прв храм во Македонија посветен на Исус Христос, го изградил бизнисменот Мире Синадиноски од Прилеп на Велигден пред седум години, откако се заветил дека ако го преживеe инфарктот, ќе изгради црква.

Денеска е Велики Петок: Најтешкиот ден во годината

Бриф - 10.04.2015

Христијаните денес го одбележуваат Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус ...

Велики Петок: Оставете ги луѓето на мира да си го прослават празникот

еМагазин - 10.04.2015

Страсната седмица, последната недела пред Велигден - Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата. Во неа Светата Црква постепено и богомудро, низ призмата на љубовта воочлива во богослуженијата, ни ги разјаснува овие ...

Денеска е Велики петок-најтешкиот празник во годината

Kumanovo News - 10.04.2015

Христијаните денеска го одбележуваат Велики петок, кој уште се вика и Распет петок, зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Велики петок се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Обичаи и верувања за Велики петок

Скопје инфо - 10.04.2015

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок, ден на страдањата и умирањето на Исус на крстот. Според преданието, Исус Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот храм во истиот тој час се ...

Денеска е Велики Петок-денот кога е распнат Исус Христос

Република - 10.04.2015

Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување. Поради тоа што Христовата личност е божествена, тој единствен меѓу луѓето немаше никаков грев, или поинаку кажано се одликуваше со извонредна етичка чистота.

Денеска е Велики петок, денот на Христовото распнување

Пулс24 - 10.04.2015

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок, ден на страдањата и умирањето на Исус на крстот. Според преданието, Исус Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот храм во истиот тој час се ...

Велики петок е најтажниот и тежок ден за Христовите страдања

Фактор - 10.04.2015

Денес е Велики петок- најтажниот и најтешкиот ден за Божјиот Син – Исус Христос. Во овој ден Христос претрпе безброј исмејувања, маки и енормно страдање. Тоа е денот во кој е распнат на крст невиниот Исус Христос – „измачуван за нашите беззаконија и ...

Велики петок – Распети петок

Фактор - 10.04.2015

Велики петок е денот на кој е распнат Божјиот Син Исус Христос, за да стане жртвено јагне за гревовите на човештвото. На Велики петок се спомнуваат големите страдања на Исус Христос, кој самоволно прифатил да биде суден, каменуван, тепан и прикажан ...

Денеска е Велики петок, најтешкиот празник во годината

Вечер Прес - 10.04.2015

Велики петок освен Велипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви храна.

Денеска е Велики Петок

Локално - 10.04.2015

Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување. Поради тоа што Христовата личност е божествена, тој единствен меѓу луѓето немаше никаков грев, или поинаку кажано се одликуваше со извонредна етичка чистота.

Денеска е Велики петок, денот на Христовото распнување- за многу години

Вистина.мк - 10.04.2015

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок, ден на страдањата и умирањето на Исус на крстот. Според преданието, Исус Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот храм во истиот тој час се ...

Се чествува денот на Христовото распетие – денеска е Велики петок

Lider - 10.04.2015

Денеска е Велики Петок. Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување. Поради тоа што Христовата личност е божествена, тој единствен меѓу луѓето немаше никаков грев, или поинаку кажано се одликуваше со извонредна етичка чистота.

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Телма - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Канал5 - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Ним им е потребна мудроста Божја

Дневник - 09.04.2015

Џејсон МИКО Секогаш кога ќе се почувствувам повикан, се молам за некои луѓе чии имиња ги знаете: Зоран Заев, Радмила Шекеринска, Бранко Црвенковски, Андреј Жерновски, Стево Пендаровски... Се молам и за Али Ахмети и Мендух Тачи.

Ако науката не може да го објасни воскреснувањето, тоа не значи дека не се случило

Дневник - 09.04.2015

Библијата н` учи дека Исус бил погубен од окупаторските римски војници за време на Пасхата во Ерусалим. Повеќето теолози веруваат дека тоа се случило напролет во 30 или во 33 година од новата ера.

Комисијата за верски заедници упати честитки до МПЦ по повод Велигден

Нетпрес - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Љубовта кон Бога е наша сила како народ - честитка од Комисијата за верски заедници

Press24 - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Започна чевствувањето на наголемиот христијански празник, Велигден

Факултети - 09.04.2015

До вчера низ домовоите се правеа големи чистења/суредувања а од денес обичаите почнуваат рано в зори на изгрејсонце, кога дома се вапцаат првите јајца - најраспространетата христијанска традиција.

Почнаа велигденските празнувања: Денеска е Велики Четврток

Сител - 09.04.2015

Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите црвени велигденски јајца. На денешниот Велики Четврток започнува Велигденското чествување. Бојадисувањето јајца ја навестува радоста за воскресението на Исус Христос, а црвената боја ја ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Сител - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Курир - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Велики четврток - се вапцаа црвените јајца

Тера - 09.04.2015

Денеска на Велики Четврток пред изгрејсонце домаќинките ги бојосуваат првите велигденски јајца, како што е редот, со црвена боја и ќе ги чуваат дома цела година. Црвената боја има симболика на победа.

Велигден ја содржи целата наша историја: нашето минато, сегашност и иднина!

Вечер Прес - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Денес е Великпеток – ден на распнување на Исус Христос

Кумановски м. - 09.04.2015

Великпеток е христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Одлуката за погубување на Христос на Велика среда ја донело Еврејското црковно собрание (Синедрионот). Исус Христос бил пронајден и уапсен кај Гетсеманската градина, по Тајната ...

Комисијата за верски заедници упати честитки до МПЦ по повод Велигден

Точка - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Народни ВЕРУВАЊА и ОБИЧАИ за Велигден

Пулс24 - 09.04.2015

Празникот на воскреснувањето на Господ Исус Христос се празнува секоја година во различно време и еден е од т.н. подвижни празници. За датумот на Велигден се зема првата недела по полна месечина на ден на пролетната рамнодневица или веднаш по неа.

Што велат традициите за денешниот Велики Четврток

Фактор - 09.04.2015

Велики четврток е четвртиот ден од Страсната седмица пред Велигден. Погледнете што се традициите за овој празник и што е уште поважно за него. Велики Четврток е нарекуван уште – чистиот четврток и во верски план е запишан од клучни библиски моменти.

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Република - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Н.Македонија - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот празник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Вистина.мк - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Lider - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Сите симболи на Велигден и како тој се прославува…

Нетпрес - 08.04.2015

Православните верници во недела ќе го прослават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – празник на победата на животот над смртта. За разлика од православните Христијани, католиците Велигден го прославија минатата недела, со оглед на ...

Охрид широко ги отвори вратите за Велигден, туристи нагрнаа во балканскиот Ерусалим

Алфа - 08.04.2015

Нашиот Ерусалим ширум ги отвори портите за сите гости кои што сакаат веста за Христовото Воскресение да ја дочекаат во центарот на православието- Охрид Нашиот Ерусалим ширум ги отвори портите за сите гости кои што сакаат веста за Христовото ...

Најинтересните и најубави велигденски прослави ширум светот

Кафе пауза - 08.04.2015

Велигден е еден од најубавите и најважни христијански празници. Тоа е денот кога христијаните насекаде во светот го слават воскресението на Исус Христос, па заедно и во убава атмосфера се радуваат.

Велигденските обичаи и верувања

Канал 77 - 08.04.2015

Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес. Вук Караџиќ во својот Речник за главно име на овој празник го зел Воскресение, но се спомнуваат и други имиња – Воскресение, Велигден, Вазам.

Велигден – обичаи и верувања

Скопје инфо - 08.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес.

Денеска пред изгрејсонце се бојосуваат јајцата

Вечер Прес - 08.04.2015

Денеска на Велики Четврток пред изгрејсонце домаќинките ги бојосуваат првите велигденски јајца, како што е редот, со црвена боја - симбол на светата пролеана крв на Исус Христос и ќе ги чуваат дома цела година.

Велигден - празник над празниците!

Вечер Прес - 08.04.2015

Православните христијански верници в недела ќе го прослават најголемиот празник Велигден, денот кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Се смета за најважниот верски празник или празник над празниците во ...

Православните верници се подготвуваат за најголемиот христијански празник Велигден

Сител - 06.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес.

Почнува Страсната седмица или седмицата на страдањата за православните христијани

Локално - 06.04.2015

Од денеска започнува Страсната седмица или седмицата на страдањата – последната од животот на Исус Христос. Според православниот календар секој ден од оваа недела е Велики.Секоја година православните христијани ја очекуваат со смирение Страсната ...

Почна страсната седмица, недела на молитви и покајание

Вечер Прес - 06.04.2015

Од денеска започнува Страсната седмица или седмицата на страдањата – последната од животот на Исус Христос. Оваа е последната, седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден и според православниот календар секој ден од оваа се нарекува ...

Од денеска започнува седмицата на страдањата – последната од животот на Исус Христос

Попара - 06.04.2015

Од денеска започнува Страсната седмица или седмицата на страдањата – последната од животот на Исус Христос. Според православниот календар секој ден од оваа недела е Велики.Секоја година православните христијани ја очекуваат со смирение Страсната ...