TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Канал5 - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево се обрати на митинг во Свети Николе Силјановска Давкова порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, ...

Гордана Силјановска Давкова: Ако немаш енергија – не се ни нафаќај на рокенрол!

Фокус - 14.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова го сврте вниманието на јавноста со најавата за емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува денес во 18.30 часот на Канал 5, кога ги покажа своите танцувачки способности.

Заев: Силјановска е претставничка на Мицкоски, оној Мицкоски кој што е претставник на криминалецот Груевски

ТВ21 - 14.04.2019

„Гордана Силјановска не само што не е заеднички кандидат за претседател на сите граѓани, туку таа е претставничка само на еден човек. Силјановска е претставничка на Мицкоски, оној Мицкоски кој што е претставник на криминалецот Груевски.

Силјановска: Во наредниот период фокусот ќе ми биде на Албанците и на останатите

Фокус - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Силјановска порачува дека време е за промени, Мицкоски повика на масовен одзив на изборите

ТВ21 - 14.04.2019

Веќе неколку месеци одиме по Македонија и си го запознаваме народот. За жал јас и не знаев колку прекрасен народ има во оваа земја. Не сум јас хероината, вие сте хероите вие сте Македонија.

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

ММС - 14.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Сител - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Заборавено достоинство

+инфо - 14.04.2019

Или, која Гордана зборува вистина? Она што мисли дека Заев згазил достоинство кога потпишал договор со Ципрас, или пак онаа што вели (како сега), дека тој само наменски, заради некои повисоки цели го - „заборавил“? Што и да е во прашање, едно ...

(ВИДЕО)Нов лапсус на Силјановска споделуваат твитерџиите

ММС - 14.04.2019

На синоќешниот митинг пред Владата, кандидатката на ВМРО ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова го згреши датумот на изборите. Наместо на 21-ви април, Силјановска ги повика присутните на гласање на 21 септември.

Јане Ченто: Време е да се обединиме против ова зло кое владее со Македонија

Press24 - 14.04.2019

На фејсбук страницата „Слобода за Јане Ченто” беше објавен текст од Јане Ченто, пренесен од неговата мајка: „Драги пријатели, победата и сами знаете оти е блиску. Таа ќе стане уште поблиска и поскоро ќе биде спечалена, ако секој чесен македонски ...

Силјановска Давкова: Ќе направам сериозни реформи кои ќе бидат во функција на владеење на правото

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова при гостување на емисијата „Детектор“ истакна дека ако таа стане претседател ќе направи се што е можно правото да завладее во државата.

Силјановска Давкова: За економски развој е потребна правна држава, инфраструктура и образование, сите овие работи ги ...

Курир - 14.04.2019

Со прашањето во кое имаше за поддршката за Преспанскиот договор доведовте до сериозен пад на поддршката за ЕУ и НАТО, рече Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, која беше дел од третата дебата на телевизија ...

Силјановска: Економската дипломатија е врвен предизвик кој планирам да го практикувам

Курир - 14.04.2019

На денешната дебата помеѓу кандидатите за претседатели на Сител Телевизија кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова кажа дека економската дипломатија е врвен предизвик за секој претседател.

Силјановска: Власта чекори кон ЕУ а не верува во правото, нивното владеење е само политика

Нетпрес - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера се обрати на граѓаните во Скопје. Силјановска Давкова посочи дека сета власт е во рацете на неколкумина. Тие таа ги нарекува конзули.

Силјановска Давкова со двојно поголема поддршка пред Пендаровски на социјалните мрежи (ФОТО)

Курир - 14.04.2019

Граѓаните имаат двојно повеќе доверба и ја даваат поддршка на кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. Според анкетите на социјалните мрежи, Пендаровски има двојно помала поддршка од противкандидатот, професорката Силјановска Давкова.

Силјановска: Скандалозно е среде мандат премиерот да биде ослободен од поткуп

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова на емисијата „Детектор“ при своето гостување истакна дека е скандалозно во една држава премиер да биде ослободен од обвинение за поткуп и тоа докажува колку се ...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Гевгелија

Курир - 14.04.2019

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Гевгелија. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Силјаноска: Во детството, со Топурковски бевме прваци во ролерки

Независен - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка на државата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова присетувајќи се на деновите од младоста сподели интересни детали во емисијата “Еден на еден”. – Бев првак во трка на ролерки.

Силјановска: И по две години власт економски развој нема, а најспособните заминуваат од Македонија со билети во еден ...

Курир - 14.04.2019

Кога верувате во право и правда во Македонија и за Македонија на правата страна сте, затоа ние правниците зборуваме за правен лек, правните лекови ја прават лошата политика подобра, ама лошата политика не може да го згази правото, лошата политика ...

Силјановска Давкова во Свети Николе: Секој ден слушаме како фамилијата добила уште еден бизнис, секој ден дознаваме за ...

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Свети Николе. Силјановска Давкова ги поздрави граѓаните во Свети Николе и им се заблагодари што ја поддржуваат да стане претседател на ...

Силјановска била шампионка во ролшули

+инфо - 14.04.2019

Бев првак во трка на ролшули, откри за јавноста претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова во емисијата „Еден на еден“. – Бев првак во трка на ролшули. Но, ако ви кажам дека претходно победник беше Васил Топурковски нема да верувате.

Силјановска-Давкова порача: Лошата политика треба да се санкционира

Независен - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Твитер „зовре“ за новиот гаф на Силјановска: „Ако може Бранко на 15, зошто не би можела Гога на 21 септември“

еМагазин - 14.04.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика новиот лапсус на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова која вчера на централниот митинг во Скопје во еден наврат го утна датумот и ги повика граѓаните да гласаат на 21 септември.

Се огласи Јане Ченто: Еве што порача за претседателските избори

Бизнис Вести - 14.04.2019

На фејсбук страницата “Слобода за Јане Ченто” беше објавен текст од Јане Ченто, пренесен од неговата мајка: „Драги пријатели, победата и сами знаете оти е блиску. Таа ќе стане уште поблиска и поскоро ќе биде спечалена, ако секој чесен македонски ...

Заборавено достоинство

Либертас - 14.04.2019

Сите оние што макар бегло и површно ја следат политичката реторика на претседателскиот кандидат на опозицијата Г. Силјановска, без тешкотии ќе забелажат една упадлива, брза еволуција од почетен, ултрарадикализам кон умерен, благ и толерантен ...

Силјановска: Во кампањата понатаму фокусот ќе ми бидат Албанците, Ромите и останатите други етнички заедници

Либертас - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Не ги прифаќајте лагите, со оваа власт работа има само за фирмите блиски до нив

Република - 14.04.2019

Пред Владата на Република Македонија, вчера ВМРО – ДПМНЕ и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова одржаа централен митинг на кој лидерот на партијата, Христијан Мицкоски на присутните им се обрати со моќен и впечатлив говор.

Силјановска: Во наредниот период фокусот ќе ми биде на Албанците и на останатите

Локално - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром (Следете во живо)

Република - 14.04.2019

Со почеток во 18:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Аеродром. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Кукаст крст до штабот на ВМРО-ДПМНЕ, каде што Иванов сè уште е кандидат за претседател

CivilMedia - 14.04.2019

Нацистички кукасти крстови и знамето на вергина се испишани веднаш до партискиот штаб на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ во Автокоманда. На овие претседателски избори партијата настапува со слоганот „Правда за Македонија“, меѓутоа очигледно не ги ...

Силјановска не се појави на митинг во Лозово

iPortal - 14.04.2019

20-тина членови во Лозово во 16 часот и 30 минути се собрале на закажаното место за митингот на кандидатката на ВМРО ДПМНЕ, но Силјановска не се појавила. Засега е непознато зошто Силјановска не се појавила на закажаната средба со граѓаните на Чашка.

Скандалозно е среде мандат премиерот да биде ослободен од поткуп

Република - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова на емисијата „Детектор“ при своето гостување истакна дека е скандалозно во една држава премиер да биде ослободен од обвинение за поткуп и тоа докажува колку се ...

Силјановска и Мицкоски бегаат од граѓани не се појавиле на митинзите во Лозово и Чашка

24Инфо - 14.04.2019

20-тина членови во Лозово во 16 часот и 30 минути се собрале на закажаното место за митингот на кандидатката на ВМРО ДПМНЕ, но Силјановска не се појавила. Засега е непознато зошто Силјановска не се појавила на закажаната средба со граѓаните на Чашка.

Силјановска: Груевски избега затоа што е Индијана Џонс или заради неспособоста на системот?

Република - 14.04.2019

Зборуваме за слаба држава, држава која е пропадната, која дозволи Груиевски да излезе од неа како Индијана Џонс-вели професорката и кандидат на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Вечер Прес - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Силјановска: Го прекршија Уставот и сега глумат дека се Европјани

Фактор - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Локално - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

20 тина членови чекале – Силјановска не дошла на закажаниот митинг во Лозово и Чашка

Centar - 14.04.2019

20-тина членови во Лозово во 16 часот и 30 минути се собрале на закажаното место за митингот на кандидатката на ВМРО ДПМНЕ, но Силјановска не се појавила. Засега е непознато зошто Силјановска не се појавила на закажаната средба со граѓаните на Чашка.

Силјановска и Мицкоски денеска покажаа дека бегаат од граѓаните

iPortal - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова, денеска заедно со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски, требаше да оддржат митинг во општина Лозово. Иако митингот беше закажан за во 16.30 часот тој сепак се одложи ...

Заборавено достоинство

iPortal - 14.04.2019

Сите оние што макар бегло и површно ја следат политичката реторика на претседателскиот кандидат на опозицијата Г. Силјановска, без тешкотии ќе забелажат една упадлива, брза еволуција од почетен, ултрарадикализам кон умерен, благ и толерантен ...

Мицковски и Сиљановски не отишле на митинг во Чашка и Лозово

Локално - 14.04.2019

Изгледа Силјановска и Мицкоски денеска покажаа и дека бегаат од граѓаните, се коментира по социјалните мрежи и медиумите. Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова, денеска заедно со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан ...

Најумните, најспособните и најпотребните за Македонија си заминуваат во еден правец

Република - 14.04.2019

, истакна претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...

Силјановска: Дали Груевски беше Индијана Џонс кога избега од Македонија?

Вечер Прес - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска – Давкова прашана како лично гледа на бегството на Никола Груевски од Македонија, вели: „Лично не можам воопшто ни да кажам како гледам, како на нешто што укажува на неспособноста на правниот и на ...

Силјановска: Оваа окупирана држава мора да се трансформира, времето на трансформацијата доаѓа

Република - 14.04.2019

, потенцираше претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...

Силјановска: Ќе направам се што е можно за да завладее правото во државата

Република - 14.04.2019

Ќе направам се што е можно за да завладее правото во државата – посочи кандидатот за претседател на Република Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова при гостување на емисијата „Детектор“.

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

24Инфо - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Опсервер - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Силјановска била шампионка во ролшули

Либертас - 14.04.2019

Бев првак во трка на ролшули, откри за јавноста претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова во емисијата „Еден на еден“. – Бев првак во трка на ролшули. Но, ако ви кажам дека претходно победник беше Васил Топурковски нема да верувате.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Викендски централни митинзи, почина сопругата на Милошевиќ

Фактор - 14.04.2019

Денешниов ден го обележаа партиските митинзи . Додека опозициската ВМРО ДПМНЕ допрва го почнува главниот протест за вечерва закажан з а во Велес, владеачката СДСМ пред околу 4 часа го заврши централниот митинг во главниот град.

Силјановска до ракометарите: Стискаме палци, веруваме во победа

Република - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова со поддршка до македонските ракометари кои вечерва играат квалификационен меч за пласман на Европско првенство. Поздрав од Велес за ракометната репрезентација на Македонија! Стискаме палци и ...

Силјановска:Дали Груевски беше Индијана Џонс кога избега од Македонија?

AKO - 14.04.2019

Претседателкиот кандидат Гордана Сиљановска – Давкова прашана како лично гледа на бегството на Никола Груевски од Македонија, вели: „Лично не можам воопшто ни да кажам како гледам, како на нешто што укажува на неспособноста на правниот и на ...

Силјановска: Прекрасниот човек Дурловски на своја кожа ја почувствува oдмaздaтa

365 - 14.04.2019

„Славеа минатиот јуни почеток на преговори. Нè уверуваа дека само Преспанскиот договор в раце и ние ги почнуваме преговорите за ЕУ. Ама до тоа нема да дојде, не зошто ние не сакаме, напротив, затоа што тие не знаат како.

Уште еден лапсус на Силјановска (ВИДЕО)

365 - 14.04.2019

Професорката Гордана Силјановска-Давкова нема среќа со лапсусите. Вчера, на митингот во Скопје, несвесно повика на гласање, но на погрешен датум. Наместо на 21 април, ги повика граѓаните да гласаат на 21 септември.

Силјановска: Груевски избега затоа што е Индијана Џонс или заради неспособоста на системот?

Магазин - 14.04.2019

Зборуваме за слаба држава, држава која е пропадната, која дозволи Груиевски да излезе од неа како Индијана Џонс-вели професорката и кандидат на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Силјановска: Политичкото прашање за договорот е затворено но не и правното

MakPress - 14.04.2019

Во телевизиската дебата помеѓу кандидатите за претседатели на Телевизија Сител во емисијата Сител, професорката Гордана Силјановска Давкова истакна дека Преспанскиот договор треба да се гледа од правен и политички аспект.

Силјановска: Во наредниот период фокусот ќе ми биде на Албанците и на останатите

Скопје1 - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

1tv - 14.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

Силјановска Давкова: Македонската дијаспора е наш нераскинлив дел

MakPress - 14.04.2019

Кандидатката за претседател на Република Македонија, Професорката Гордана Силјановска Давкова, преку својот официјален фејсбук профил се обрати до Македонците во дијаспората. „Македонската дијаспора е наш нераскинлив дел.

Силјановска со нов гаф: Треба да се излезе на 21 септември

Скопје1 - 14.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова, на вчерашниот централен митинг пред владата на Република Македонија, повторно направи лапсус и ги повика граѓаните да излезат на гласање на 21 септември, наместо април.

Ако има избори на 21 септември (сабота), само Чавков и компанија би гласале, се вели на Твитер

Скопје1 - 14.04.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика новиот лапсус на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова која вчера на централниот митинг во Скопје во еден наврат го утна датумот и ги повика граѓаните да гласаат на 21 ...

Силјановска: Во нормалниот свет правото треба да доминира над политиката а не обратно

MakPress - 14.04.2019

-Она што сум успеала во личниот и професионалниот живот одамна да бидам во ЕУ, да го направам и со Република Македонија преку сериозни реформи кои што ќе бидат во функција на владеење на правото, истакна Силјановска Давкова во телевизиската дебата ...

Дурловски ја испеа химната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Влада

Фокус - 13.04.2019

Официјалниот дел на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната претседателска кандидатка Гордана Силјановска Давкова започна со химната на Македонија, која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски. Митингот се одржува пред Владата, а има граѓаните од сите ...

Силјановска пред Влада: Дојде време да покажаме дека фактот што ние жените работиме три пати повеќе од мажите, не ...

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Силјановска-Давкова: Пратениците само гласаат – власта е во рацете на неколкумина

ТВ21 - 13.04.2019

„Пратениците само креваат рака за гласање и ги потврдуваат претходно донесените одлуки во Владата. Власта е во неколку раце“, рече вечерва Гордана Силјановска Давкова на централниот митинг во Скопје.

Силјановска ги повика вмровците на масовна излезност за да не се бира претседателот во собрание

Сакам да кажам - 13.04.2019

Пред Владата во Скопје вечерва се одржа централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ од изборната кампања за претседателските избори. Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова повика на масовна излезност на изборите на 21 април и 5 мај, бидејќи, ...

Сиљановска Давкова: Битката се добива и демократијата се извојува на избирачките кутии

24 Вести - 13.04.2019

Со критики кон Владата за Преспанскиот договор во кој не учествуваше Претседателот на државата и песимизам за препораката од Брисел за почеток на преговорите, кандидатката за Претседателка Гордана Силјановска Давкова го започна обраќањето на ...

Силјановска: Прекрасни македонски мажи, искористете ја нашата женска енергија

Фокус - 13.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Силјановска не беше на митингот во Крушево од здравствени причини

ТВ21 - 13.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова, не беше на митингот во Крушево од здравствени причини. Таа тоа го соопшти на својот профил на „Фејсбук“ ветувајќи дека за вториот круг ќе ги посети жителите од ова место.

Силјановска од здравствени причини не се појави на митингот во Крушево

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вчера не се појави на митингот во Крушево. Таа на Фејсбук се извини и објасни дека не можела да се појави поради здравствни причини.

Силјановска на Фејсбук: Коментирајте „2 за Македонија“ ако сакате да ја прочитате мојата програма

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова денеска на својата официјална Фејсбук страница објави дека нејзината програма е подготвена и секој кој сака да ја прочита, да искоментира на нејзината објава „2 за Македонија“.

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

Нетпрес - 13.04.2019

Со почеток во 19 часот, пред Владата на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

За кампањата на Силјановска потрошени 203.000 евра

Нова ТВ - 13.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова од ВМРО ДПМНЕ, во првата половина од претседателската кампања потрошила над 200 илјади евра, покажуваат податоците од Извештајот на ДИК.

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

Курир - 13.04.2019

Со почеток во 19 часот, пред Владата на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Народот сплотен: Граѓаните масовно излегоа на митингот на ВМРО-ДПМНЕ (ГАЛЕРИЈА)

Курир - 13.04.2019

Вечерва во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ одржува митинг. Народот се сплоти, река луѓе дојдоа да ги слушнат пораките кои ќе ги испратат партискиот лидер Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

(ГАЛЕРИЈА) Масовен одѕив на граѓаните на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска Давкова во Скопје

Нетпрес - 13.04.2019

Вечерва пред зградата на Владата во Скопје се одржува големиот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатката на претседателските избори која ја поддржа опоициската партија, Гордана Силјановска Давкова, а од фотографиите во медиумите и на социјалните мрежи се ...

Дурловски ја отпеа државната химна на митингот на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 13.04.2019

Оперскиот пејач и поранешен директор на МОБ, Игор Дурловски, се појави на бината на митингот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ пред Владата и ја отпеаа државната химна. Откако заврши со пеењето тој само кратко порача: „Ќе живее Македонија“.

Дурловски ја „потпали“ атмосферата на митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 13.04.2019

Оперскиот пејач и поранешен директор на МОБ, Игор Дурловски, кој беше ослободен за обвиненијата за случувањата на 27 април во македонското Собрание ја отпеа химната на вечерашниот митинг пред Владата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и претседателскиот ...

Силјановска Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи, за да не остане закопана во ...

Курир - 13.04.2019

Не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака. Постојано ќе докажувам дека сум со вас, дека не можам без вас, дека произлегувам од вас и дека сè ќе сторам за моите граѓани.

Дурловски ја испеа химната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Влада

Press24 - 13.04.2019

Митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната претседателска кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва пред Владата на Македонија започна со химната, која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски.

НЕ ГО СКРШИЈА: Од грлото на Дурловски ечеше пред Владата „Денес над Македонија се раѓа“ (ВИДЕО)

Курир - 13.04.2019

Игор Дурловски, оперскиот пејач со светско реноме вечерва на митингот на ВМРО-ДПМНЕ со брдо емоции ја испеа македнската химна. Човекот кого власта на СДСМ го прогласуваше за терорист, денес покажа кој беше неговиот “грев“-пеењето на македонската ...

Силјановска Давкова: Единствената промена која ја направија е промената на името, најболната промена

Курир - 13.04.2019

Дојде мигот кога сите треба да се соочат со резултатите од катастрофалното речиси две ипол годишно владеење. Се нарекоа реформска влада и народот очекуваше реформи, очекуваше демократија, очекуваше владеење на право, борба со корупцијата и ...

(ВИДЕО) Дурловски ја исполни химната на митингот пред Владата

Нетпрес - 13.04.2019

Оперскиот пејач со импресивна светска кариера, Игор Дурловски, вечерва на митингот на ВМРО-ДПМНЕ со огромен наплив од емоции ја испеа македнската химна „Денес над Македонија се раѓа“. Уметникото кого власта на СДСМ го прогласуваше за терорист, ...

Силјановска: Пред вас стои токму жена, затоа што на Македонија и треба жена

Press24 - 13.04.2019

Дојде мигот кога сите треба да се соочат со резултатите од катастрофалното речиси две ипол годишно владеење. Се нарекоа реформска влада и народот очекуваше реформи, очекуваше демократија, очекуваше владеење на право, борба со корупцијата и ...

ВМРО-ДПМНЕ испиша историја, го направи досега најбројниот митинг пред Владата (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 13.04.2019

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ пред Владата на Република Македонија го направи досега најбројниот митинг, а доказ за тоа е масовноста која ја покажуваат фотографиите. Граѓаните револтирани и разочарани од лошата политика на Зоран Заев како и кандидатот за ...

Дурловски ја испеа химната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ за Сиљановска

МКД - 13.04.2019

Вечерва официјалниот дел на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната кандидатка за претседател на државата Гордана Сиљановска-Давкова почна со химната на Македонија, која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски.

Силјановска: На кутиите се добива битката, гаранцијата за фер и демократски избори ќе биде поголема ако вие како река ...

Курир - 13.04.2019

Тука сме собрани за да им порачаме дека на денот на гласањето на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде НЕ за нив ДА за нас. Не посочуваат како чудо од земја за корупција и криминал, срамна констататација, каде што има корупција ...

Силјановска: Ова е фантастична шанса за прекрасните македонски мажи

+инфо - 13.04.2019

Единствената промена која ја направија е промената на името, најболната промена. Македонија е прекрасно име, во женски род е, не и треба придавка. Пред вас стои токму жена, затоа што на Македонија и треба жена.

Силјановска: Ако нема цензус, ќе го сменат Уставот, замислете кој ќе биде претседател

+инфо - 13.04.2019

Парламентот е во рацете на 81 пратеник, но тие не се пратеници. Тие само креваат раце, тие само ги потврдуваат веќе донесените одлуки во оваа зграда. А, во оваа зграда, власта не е распоредена на 26-мина.

Силјановска Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

Нетпрес - 13.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи, за да не остане закопана во транзицијата, не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака.

Силјановска-Давкова: Ние жените имаме потежок живот од мажите

Независен - 13.04.2019

Македонија има прекрасно име, во женски род е, не ѝ треба придавка. А, пред вас стои жена. На Македонија ѝ треба жена, на татковината ѝ треба жена. Јасно е жошто! Зошто ние имаме потежок живот од мажите, треба да докажуваме дека сме добри ...

Силјановска го помеша датумот на изборите: Треба да се излезе на 21 септември

+инфо - 13.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на централниот митинг пред Владата во Скопје, направи нов гаф. Во неколку наврати таа ги повика граѓаните да гласаат за неа на 21 април, но во еден наврат таа го помеша датумот ...

Силјановска Давкова: Битката се добива и демократијата се извојува на избирачките кутии

Нетпрес - 13.04.2019

На избирачките кутии се добива битката, гаранцијата за фер и демократски избори ќе биде поголема доколку вие како река излезете и гласате, порача во саботата вечерта пред насобраното мноштво пред зградата на Владата, универзитетската професорка ...

Дождот предвреме ги растера поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО)

+инфо - 13.04.2019

Дождот кој почна да паѓа за време на централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Силјановска Давкова пред Владата во Скопје, предвреме ги растера партиските членови и поддржувачите на претседателската кандидатка. – Нема да ве задржувам уште долго.

Силјановска: Власта не верува во правото, тие зборуваат само за политика, нивната политика е надвор од Уставот

Курир - 13.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера се обрати на граѓаните во Скопје. Силјановска Давкова посочи дека сета власт е во рацете на неколкумина. Тие таа ги нарекува конзули.

Силјановска Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи, за да не остане закопана во ...

Сител - 13.04.2019

Не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака. Постојано ќе докажувам дека сум со вас, дека не можам без вас, дека произлегувам од вас и дека сè ќе сторам за моите граѓани.

Силјановска: Време е за промени!

Глас на Америка - 13.04.2019

Вето кога е потребно, често обраќање пред пратениците, штитење на интересите на државата, одговорен Усатвен суд и владеење на право се само дел од ветувањата на претседателскиот кандидат на опозицијата Гордана Силјановска - Давкова кои денеска ги ...

Силјановска-Давкова: Сакам да сменам нешто во оваа држава, не поради мене или партиите туку поради граѓаните

Алфа - 13.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата? , истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Од здравствени причини Силјановска не се појави на митинг во Крушево

+инфо - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, вчера не се појави на митингот во Крушево поради здравствени причини. Но, таа им се обрати на крушевчани преку социјалните мрежи и им вети дека ќе ги посети во вториот круг.

За право и правда, за поинаква Македонија: Денеска во 19 часот централен митинг на Силјановска Давкова во Скопје

Нетпрес - 13.04.2019

Вечерва во 19 часот, пред Владата на Република Македонија централен митинг ќе одржи кандитатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова, подржана од најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ.

Николовски донирал 180.000 денари за Силјановска, Милошоски 150.000, Коце Трајанковски 100.000

+инфо - 13.04.2019

На листата се и голем дел од останатите актуелни пратеници на опозицијата, меѓу кои иНада Ципушева со донација од 150.000 денари, Трајко Велјановски 70.000 денари, Лилјана Затуровска 45.000, Ане Лешоска со донација на 130.000 евра, кои ги уплатина ...

(ФОТО) Силјановска: На Македонија и треба жена!

Фактор - 13.04.2019

Не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака. Постојано ќе докажувам дека сум со вас, дека не можам без вас, дека произлегувам од вас и дека сè ќе сторам за моите граѓани.

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

MTM - 13.04.2019

Ја обвини Владата за катастрофално две и полгодишно владеење и дека наместо подобар живот, реформи, демократија, владеење на правото, борба со корупција и криминал, битка со непотизам и европеизација – единствено го променила името на државата.

Силјановска не се појави на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Крушево

iPortal - 13.04.2019

Вчерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Крушево помина без нивната кандидатка за претседател на државата. Силјановска се огласи преку Фејсбук, објаснувајки дека отсуството било поради здравствени причини.

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

Вечер Прес - 13.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

Трајановски, Милошоски, Велјановски…Кој колку пари донирал за кампањата на Силјановска?

iPortal - 13.04.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски за кампањата на Силјановска донирал 180.000 денари, пратеникот Антонио Милошоски 150.000 денари, додека поранешниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски кампањата на ВМРО-ДПМНЕ финансиски ја ...

Силјановска продолжува со гафови: Граѓаните да излегле на гласање на 21 септември

iPortal - 13.04.2019

Вечерва, ВМРО-ДПМНЕ го оддржа централниот митинг пред владата на Р.С.Македонија. Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова, повторно направи лапсус и ги повика граѓаните да излезат на гласање на 21 септември, наместо април.

Силјановска: Да излеземе на избори, да не дозволиме претседателот да се бира со пазар

Република - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

(ФОТО) Катастрофа на ВМРО – ДПМНЕ Кр.Паланка во поддршката за централниот митинг во Скопје

iPortal - 13.04.2019

ВМРО – ДПМНЕ и нивниот кандидат за претседател Гордана Силјановска Давкова, вечерва со почеток од 19 часот пред владата ќе го оддржат централниот митинг во пресрет на претседателските избори закажани за 21 април и 5 мај.

Силјановска: Ние жените работиме три пати повеќе од мажите и сме три пати посилни од нив

Вечер Прес - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

ВО ЖИВО: Голем митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

Република - 13.04.2019

ВМРО-ДПМНЕ денеска со почеток во 19 часот пред Владата на Република Македонија ќе го одржи митингот во Скопје. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

(Видео) Се загрева атмосферата пред митингот на Силјановска

24Инфо - 13.04.2019

Централниот митинг на кандидатот за претседател Гордана Силјановска треба да започне пред Владата на СРМ. Во моментов доаѓаат организирани групи симпатизери и подржувачи од скопските ограноци на ...

Силјановска: Прекрасни македонски мажи, искористете ја нашата женска енергија

iPortal - 13.04.2019

ако претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) СЕ МИТИНГУВА: Опозицијата ја „окупираше“ Владата

Фактор - 13.04.2019

Лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давков ќе се обратат на вечерашниот митинг на опозициската ВМРО ДПМНЕ која митингува во главниот град.

Дурловски ја испеа химната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Влада

Локално - 13.04.2019

Официјалниот дел на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната претседателска кандидатка Гордана Силјановска Давкова започна со химната на Македонија, која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски. Митингот се одржува пред Владата, а има граѓаните од сите ...

(Фото) Вечерва дебакл на митингот на ВМРО ДПМНЕ во Скопје – Праќа ли порака членството до раководството?

Centar - 13.04.2019

Слаба посетеност на вечерашниот централен митинг на Гордана Силјановска и ВМРО ДПМНЕ во Скопје. Митингот кој започна во 19 часот го дледат неколку илјади граѓани. Поставени се и огради околу граѓаните кои станаа синоним за опозициската ВМРО ...

Илјадници срца чукаат во еден ритам кога Дурловски пее „Денес над Македонија се раѓа“

Република - 13.04.2019

Момент од кој не може а да не ве полазат морници – Игор Дурловски ја пее химната на Македонија. Ретко кој ги задржа емоциите кога вечерва илјадници присутни на централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ пред зградата на Владата во еден глас пееја „Денес над ...

Силјановска од здравствени причини пропушти митинг во Крушево

24Инфо - 13.04.2019

Силјановска од здравствени причини пропушти митинг во Крушево Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија, го пропушти вчерашниот митинг во Крушево, па ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата го одржа истиот без нејзино присуство.

Видео: Игор Дурловски ја испеа химната на вечерашниот митинг на ВМРО ДПМНЕ

Centar - 13.04.2019

Официјалниот дел на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната претседателска кандидатка Гордана Силјановска Давкова започна со химната на Македонија, која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски. Митингот се одржува пред Владата, а има граѓаните од сите ...

Силјановска: Гласајте за оние кои носат промени, не заради мене

Вечер Прес - 13.04.2019

-Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за нив, да за нас. Направија рај за корупција и криминал. Неколку семејства ја управуваат Македонија. На тоа ќе ставиме крај на 21 април и на петти мај.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

Локално - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Дурловски ја испеа химната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Влада

Либертас - 13.04.2019

Официјалниот дел на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната претседателска кандидатка Гордана Силјановска Давкова започна со химната на Македонија, која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски. Митингот се одржува пред Владата, а има граѓаните од сите ...

Силјановска: Ако нема цензус, ќе го сменат Уставот, замислете кој ќе биде претседател

Centar - 13.04.2019

Парламентот е во рацете на 81 пратеник, но тие не се пратеници. Тие само креваат раце, тие само ги потврдуваат веќе донесените одлуки во оваа зграда. А, во оваа зграда, власта не е распоредена на 26-мина.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

Либертас - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Дурловски ја испеа химната пред Владата

Вечер Прес - 13.04.2019

Официјалниот дел на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната претседателска кандидатка Гордана Силјановска Давкова започна со химната на Македонија, која ја изведе Игор Дурловски. Митингот се одржува пред Владата, а има реки од граѓаните кои масовно излегоа ...

Поради здравствени причини Силјановска не присуствуваше на митингот во Крушево

Centar - 13.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова на Фејсбук им се обрати на жителите на Крушево, каде вечерва не беше присутна на митингот во рамките на кампањата за претседателските избори. Силјановска се извини за отсуството и вети дека ќе се дружи со ...

Силјановска од здравствени причини пропушти митинг во Крушево

Фактор - 13.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија, го пропушти вчерашниот митинг во Крушево, па ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата го одржа истиот без нејзино присуство. Професорката на Фејсбук објави дека не можела да присуствува на истиот ...

Почна митингот на ВМРО-ДПМНЕ- народ е пред Влада (фотогалерија)

Вечер Прес - 13.04.2019

Лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давков ќе се обратат на вечерашниот митинг на опозициската ВМРО ДПМНЕ која митингува во главниот ...

Пред вас стои жена, зошто на Македонија ѝ треба жена! Работиме трипати повеќе од мажите, тоа нè прави трипати посилни

Република - 13.04.2019

Не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака. Постојано ќе докажувам дека сум со вас, дека не можам без вас, дека произлегувам од вас и дека сè ќе сторам за моите граѓани.

Силјановска пред Влада: Ние жените работиме три пати повеќе од мажите, тоа не прави три пати посилни

Локално - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

(Видео) Силјановска пред Влада: На Македонија и треба ЖЕНА

24Инфо - 13.04.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова на централниот митинг пред Владата порача дека “на Македонија и треба ЖЕНА”. Таа го повика народот во голем број како што е вечерва да излезе и на изборите и да гласа за промени, не заради неа, ...

Силјановска го помеша датумот на изборите: Излезете на 21 септември

Либертас - 13.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на централниот митинг пред Владата во Скопје, направи нов гаф. Во неколку наврати таа ги повика граѓаните да гласаат за неа на 21 април, но во еден наврат таа го помеша датумот ...

Силјановска не се појави на митингот во Крушево од здравствени причини

Либертас - 13.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска-Давкова вчера не присуствуваше на митингот од нејзината кампања во Крушево. За тоа се извини на Фејсбук: „Почитувани, од здравствени причини не бев во можност да бидам присутна на митингот во ...

Силјановска со нов гаф: Треба да се излезе на 21 септември

24Инфо - 13.04.2019

Силјановска со нов гаф: Треба да се излезе на 21 септември Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на централниот митинг пред Владата во Скопје, направи нов гаф.

40.000 вработени во администрација, а што прават?

Република - 13.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот централен митинг пред Владата во Скопје, се осврна на најавите од власта дека ќе требало да ангажираат огромен човечки потенцијал, експертски, за да може да се подготвиме за првите поглавија ...

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

Либертас - 13.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

(Видео) Дурловски со химната ја поздрави Силјановска

24Инфо - 13.04.2019

Официјалниот дел од митингот на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска започна со интонирање на химната на Македонија, која ја изведе оперскиот пејач Игор ...

Коце Трајановски донирал 100.000 денари за кампањата на Силјановска

24Инфо - 13.04.2019

Коце Трајановски,бившиот градоначалник на Скопје за кампањата на Гордана Силјановска Давкова донирал 100.000 денари. На листата која е објавена на странатана Државнатаизборна комисија стои дека потпретседателот на партијата, Александар Николовски ...

Повеќето до 500 евра, но главните донирале по две три илјади евра за кампањата на Силјановска

Фактор - 13.04.2019

На неколку страни во документот е листата на донатори кои уплаќале за изборната кампања на кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова. Извештајот што го обелодени ДИК се однесува на првата половина од претседателската ...

Ја гледам Македонија како земја на среќни граѓани, на деца кои растат безгрижни, земја на спортски успеси

Република - 13.04.2019

На сите вас ќе го кажам сонот на мојата генерација – изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на централниот митинг што вечерва се оддржува во Скопје. На собирот кој е дел од кампањата за претседателските избори закажани за 21 април, на кои ВМРО-ДПМНЕ застана ...

Детален преглед: Кои се 248. лица што донираа 200.000 евра за кампањата на Гордана Силјановска Давкова?

еМагазин - 13.04.2019

Вкупните приходи за изборната кампања на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова за периодот од 26 март до 10 април изнесуваат 12.529.309 или околу 203.000 евра, покажува финансискиот извештај доставен до Државната изборна комисија.

(видео) Нов гаф: Силјановска ги повика граѓаните да гласаат на 21-ви септември

Centar - 13.04.2019

Кандидатката на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг на ВМРО ДПМНЕ кој се одржува пред зградата на Владата во Скопје со нов гаф. Таа ги повика граѓаните да излезат да гласаат на 21-ви септември, иако изборите се на 21 април.

Силјановска: Македонија има прекрасно име, не ѝ треба придавка

Н.Македонија - 13.04.2019

Восхитена сум од глетката и инспирирана, неверојатна инспирација сте. Веќе неколку месеци одиме во Македонија и си го запознаваме народот, за жал јас не ни знаев колку прекрасен народ има во оваа земја.

Кој најмногу донирал за кампањата на Силјановска Давкова? – ДИК го објави извештајот

Скопје1 - 13.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра. Опозицискиот кандидат како приходи пријавила 203 илјади евра од донации, се наведува во ...

Силјановска: Ако нема цензус, ќе го сменат Уставот, замислете кој ќе биде претседател

Скопје1 - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Дурловски ја испеа химната, и тоа пред Влада (ВИДЕО)

365 - 13.04.2019

Со изведба на македонската химна, „и инструментално и со текстот“ – што би рекол Пендаровски , оперскиот пејач Игор Дурловски го започна митингот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатката за претседател Гордана Силјановска-Давкова, во Скопје пред зградата на ...

Силјановска: Да покажаме дека фактот што ние жените работиме три пати повеќе од мажите, не направил три пати посилни

Скопје1 - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

(ВИДЕО) „ДЕНЕС НАД МАКЕДОНИЈА СЕ РАЃА„- Дурловски со емотивна изведба која допре до срцето на секој Македонец!

Магазин - 13.04.2019

Момент на кој никој не може да остане рамнодушен на волшебниот глас на Игор Дурловски, кога ја запеа Македонската Химна на централниот митинг на ВМРО ДПМНЕ, кој се одржува вечерва во Скопје.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

1tv - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Силјановска: Преспанскиот договор е правен факт но надвор од уставното и меѓународното право

MakPress - 13.04.2019

На вечерашната телевизиска дебата помеѓу кандидатите за претседател на Македонската Телевизија, професорката Силјановска го повтори својот став дека Преспанскиот договор гледано низ призмата на правото е надвор од нашето Уставно право.

Силјановска: Жените држат маслинова гранка, симбол за мир, право и правда

MakPress - 13.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Силјановска: Им се извинувам на крушевчани, од здравствени причини неможев да дојдам на митингот

MakPress - 13.04.2019

Почитувани, од здравствени причини не бев во можност да бидам присутна на митингот во Илинденско Крушево. Ќе дојдам во вториот круг, ви ветувам, напиша Гордана Силјановска Давкова на својот фејсбук профил.

Почнува митингот на Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ во Скопје (ВО ЖИВО)

365 - 13.04.2019

Вечерва, пред зградата на Владата во Скопје, кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ – Гордана Силјановска-Давкова, го оддржува својот централен предизборен митинг во трката за претседател.

Здравствени проблеми ја спречија Силјановска да „митингува“ во Крушево

Магазин - 13.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија, го пропушти вчерашниот митинг во Крушево, па ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата го одржа истиот без нејзино присуство. Таа им се извини на своите симпатизери и поддржувачи во Крушево што ...

Силјановска Давкова: Непотизмот и партиските вработување се проблем

MakPress - 13.04.2019

Кандидатката за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска преку својот фејсбук профил ги адресираше проблемите со непотизмот и партиските вработувања. „Непотизмот и партиските вработување се проблем.

Силјановска: Студентите се мојот живот и тие ќе бидат мој приоритет

MakPress - 13.04.2019

Студентите се мојот живот. Студентскиот стандард мора да биде наш приоритет, а не опција. Без младите, немаме иднина. Без нив, немаме економија. Без младите немаме татковина. Како професор, но и идна претседателка на Македонија имам план и ...

Бура од емоции додека Дурловски ја пееше химната на митингот на Силјановска (Видео)

MakPress - 13.04.2019

Оперскиот пејач со импресивна светска кариера, Игор Дурловски, вечерва на митингот на ВМРО-ДПМНЕ со огромен наплив од емоции ја испеа македнската химна „Денес над Македонија се раѓа“. Оперскиот пејач Игор Дурловски беше обвинет за настаните од 27-ми ...

Силјановска Давкова: Како да го смените „Северна“ ако не одвнатре?

MakPress - 13.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова при своето гостување на Алфа ТВ го потврди уште еднаш својот став против бојкотот на изборите. „Еднаш, два, три пати ќе бојкотирате и што потоа? Пак ќе има избори во институциите на Северна.

Силјановска: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

MakPress - 13.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

Дурловски ја испеа химната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Влада

1tv - 13.04.2019

Официјалниот дел на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната претседателска кандидатка Гордана Силјановска Давкова започна со химната на Македонија, која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски. Митингот се одржува пред Владата, а има граѓаните од сите ...

Силјановска Давкова собрала 203.000 евра од донации за претседателската кампања

Магазин - 13.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра, пишува Плусинфо . Силјановска Давкова како приходи пријавила 203 илјади евра од донации.

Силјановска не се појави на митинг во Крушево поради здравствени причини

Скопје1 - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, вчера не се појави на митингот во Крушево поради здравствени причини. Но, таа им се обрати на крушевчани преку социјалните мрежи и им вети дека ќе ги посети во вториот круг.

Силјановска на Фејсбук: Ако сакате да ја прочитате мојата програма коментирајте „2 за Македонија“

Скопје1 - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова денеска на својата официјална Фејсбук страница објави дека нејзината програма е подготвена и секој кој сака да ја прочита, да искоментира на нејзината објава „2 за Македонија“.

Силјановска: Местото на Македонија и е во Европа, но во меѓународните односи нема да бидам субмисивна

Фокус - 12.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ рече дека Македонија секогаш била дел од Европа и таму и е местото, но за секоја политика треба да се водиме од националниот интерес.

Силјановска: Ќе го почитувам Договорот од Преспа се до моментот до некоја негова измена, момент до кој можеби нема да ...

Фокус - 12.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ му реплицираше на Пендаровски дека таа нема да го поништи Договорот од Преспа. -Јас не сум кралица, ниту царица за да поништувам некој договор.

Силјановска Давкова: Случајот со Смилковско езеро покажува како е кога нема право и правна држава

Канал5 - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова одржа митинг во Прилеп . Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова нападот кај Смилковско го окарактеризира за терористички ...

Силјановска: Сега едно ропство е заменето со друго, една фамилија е заменета со друга

Фокус - 12.04.2019

Кандидатката за претседателка Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ на прашањето од Пендаровски како зборува за заробена држава кога таа квалификација Македонија ја доби во време на партијата која неа ја поддржува, таа рече дека ...

Силјановска заигра рокенрол со Жаре во „Еден на еден“

Фокус - 12.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска, заигра рокенрол во емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува оваа недела во 18.30 часот на Канал 5. Најавата за емисијата е веќе објавена и доби големо внимание од јавноста.

Костадинов: Силјановска била министер во првата влада, а нејзиниот сопруг терал бизнис со фри шоп

Фокус - 12.04.2019

Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ зборува против се и се што, па и против самата себе си, истакна Костадин Костадинов од СДСМ.

Силјановска за кампањата потрошила три пати помалку од Пендаровски

Фокус - 12.04.2019

ДИК попладнево го објави и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на Гордана Силјановска Давкова. Таа вкупно потрошила 167 илјади евра што е три пати помалку од трошоците на Стево Пендаровски (пола милион евра).

Силјановска Давкова потрошила 163 илјади евра за кампања

Канал5 - 12.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ , Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра Силјановска Давкова како приходи пријавила 203 илјади евра од донации.

Прилеп на нозе: Еуфорична атмосфера за митингот на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Курир - 12.04.2019

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ одржа митинг во Прилеп, а на митингот раководството на партијата и кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова беа еуфорично дочекани од симпатизерите на ...

(Видео) Костадинов: Силјановска била министер во првата влада

Макфакс - 12.04.2019

Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ, зборува против сè и сешто, па и против самата себе си. Кандидатката на Христијан Мицкоски ги напаѓа политиките на првата влада во независноста, ...

Заев: Жално е што Силјаноска дозволи ВМРО ДПМНЕ да и ги пишува ФБ статусите

Нова ТВ - 12.04.2019

Премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа Фејсбук и реплицираше на Гордана Силјановска која го критикуваше доделувањето на лиценци на компании за производство на масло од канабис. “Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ ...

Вака Силјановска игра рокенрол

Таратур - 12.04.2019

Претседателскиот кандидат на најголемата опозициска партија кај нас, ВМРО-ДПМНЕ и нивната коалиција, професорката Гордана Силјановска Давкова, на гостувањето кај популарниот водител Жаре, во емисијата „Еден на Еден“, направи вистинско мало шоу за ...

Мапет шоу во Бутел

Независен - 12.04.2019

ЕРОЛ РИЗАОВ Ние ќе ви покажеме како се водат евроатлантските процеси и интеграции, извика во Бутел Гордана Силјановска-Давкова, претседателски кандидат на својата шоу-турнеа која почна со татковината те вика, а од некни со ново име – запознај ја ...

Силјановска за кампања потрошила 167.400 евра

ММС - 12.04.2019

Извештајот на кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова доцна попладнето е објавен на сајтот на Државната изборна комисија. Во текот на денот беше соопштено дека не е доставен, но дека може да пристигне по пошта.

Силјановска: Јас сум одамна во ЕУ и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати

Нетпрес - 12.04.2019

Јас сум одамна во ЕУ и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати, кажа кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова во интервју за ТЕРА. -Јас сум од 90 тите години во најпознатите европски научни меѓународни институции.

Силјановска: Јас сум одамна во ЕУ и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати

Курир - 12.04.2019

Јас сум одамна во ЕУ и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати, кажа кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова во интервју за ТЕРА. -Јас сум од 90 тите години во најпознатите европски научни меѓународни институции.

Силјановска Давкова потрошила 163 илјади евра за кампања

Р.С.Европа - 12.04.2019

Кандидатката за претседател подржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра, а како приходи пријавила 203 илјади евра од донации.

Силјановска потрошила 165 илјади евра за кампањата

А1 On - 12.04.2019

Доцна попладнево ДИК ги објави финансиските извештаи за кампањата на претседателските кандидати. Меѓу објавените е и тој на кандидатката Гордана Силјановска Давкова каде пишува дека потрошила околу 165 илјади евра.

Силјановска за претседателската кампања потрошила три пати помалку од Пендаровски

Press24 - 12.04.2019

ДИК попладнево го објави и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на Гордана Силјановска Давкова. Таа вкупно потрошила 167 илјади евра што е три пати помалку од трошоците на Стево Пендаровски (пола милион евра).

Гога игра рокенрол, Стево гура „југо“ во „Еден на еден“ (ВИДЕО)

+инфо - 12.04.2019

Епизодата на „Еден на Еден“ со Гордана Силјановска Давкова и со Стево Пендаровски ќе се емитува оваа недела, 14 април, од 18:30 часот на Канал 5 ...

Силјановска: Владеењето на правото го нема во Македонија

Press24 - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската дебата на Македонската Радио Телевизија истакна дека владеењето на правото веќе одамна го нема во Македонија.

Силјановска потрошила 163.000 евра за кампања

+инфо - 12.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра. Силјановска Давкова како приходи пријавила 203 илјади евра од донации.

ВИДЕО: Силјановска покажа како игра рокенрол - Со „Јога со Гога“ секој ќе има добра нога

Press24 - 12.04.2019

Кандидатката за претседател на ВМРо-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, покажа како се игра рокенрол во емисијата на Жаре, „Еден на еден". Во емисијата со Жаре таа ќе изјави дека -Благодарение на „Јога со Гога“ секој ќе има добра нога.

Силјановска од Прилеп: Невидена корупција, криминал, клиентелизам, непотизам и Македонија стана најскандалозната земја ...

Курир - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Прилеп. Силјановска Давкова ги поздрави граѓаните и им се заблагодари што одвоиле од своето драгоцено време за да сослушаат ...

Силјановска до Пендаровски: Нема бизнис во кој некој од блиските на Заев не е вплетен

Курир - 12.04.2019

На претседателската дебата на МРТ1, Гордана Силјановска Давкова рече дека кога веќе Пендаровски споменува фамилии и ропство, фамилијата која фигурира во оваа власт е позната и вклучена во сите бизниси, не само во државата, туку и во странство.

Силјановска: Ќе се водам од националните интереси и нема да бидам субмисивна

Либертас - 12.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ рече дека Македонија секогаш била дел од Европа и таму и е местото, но за секоја политика треба да се водиме од националниот интерес.

Силјановска потрошила 167 илјади евра за кампањата

Вечер Прес - 12.04.2019

На страницата на Државната изборна комисија попладнево е објавен и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова. Според извештајот Силјановска вкупно потрошила 167 илјади евра, ...

Силјановска од ДПМНЕ удри врз Силјановска од СДСМ и ЛДП

24Инфо - 12.04.2019

Силјановска од ДПМНЕ удри врз Силјановска од СДСМ и ЛДП Претседателскиот канидат на ВМРО ДПМНЕ во синоќешното обраќање пред центарци, ја обвини Владата на СДСМ и ЛДП во деведесетите за транцизијата, чиј министер беше токму таа пренесува центар.мк.

Силјановска-Давкова: Собранието е безгласна гласачка машина, во земјава е воспоставен „премиерски систем“

Вечер Прес - 12.04.2019

Владеењето на правото веќе одамна го нема во Македонија, рече кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската дебата на МРТ1 и посочи дека рамнотежата на власта е опасно пореметена во корист на ...

Силјановска Давкова потрошила 163 илјади евра за кампања

24Инфо - 12.04.2019

Силјановска Давкова како приходи пријавила 203 илјади евра од донации. Ова го покажува финансискиот извештај , објавен на веб страната на Државната изборна комисија. Овој извештај се уште не е објавен на страната на Антикорупциската комисија.

Силјановска: На 21 април треба да им кажеме дека нивното време завршува

Република - 12.04.2019

Гордана Силјановска, кандидат за претседател, денеска на митингот во Прилеп подвлече дека на 21 април треба да им кажеме дека нивното време завршува. Досега ние се грижевме сега тие нека се грижат.

Силјановска: ВМРО-ДПМНЕ на конкурсот не бараше да ја прифатам нивната програма

24Инфо - 12.04.2019

Силјановска: ВМРО-ДПМНЕ на конкурсот не бараше да ја прифатам нивната програма Кандидатката за претседателка Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ на прашањето од Пендаровски како зборува за заробена држава кога таа квалификација ...

Кога правото и правдата ги нема во реалноста, Уставот и законите се обичен декор, рече Силјановска

Република - 12.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова им се обрати денеска на жителите на Прилеп. Отсекогаш сум се восхитуvала на дворовите на македонските градови. Уредените дворови како аптеки.

Силјановска: Прекрасни македонски мажи, искористете ја нашата женска енергија

Либертас - 12.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Силјановска: Благодарение на „Јога со Гога“ секој ќе има добра нога во „Еден на еден“

24Инфо - 12.04.2019

Силјановска: Благодарение на „Јога со Гога“ секој ќе има добра нога во „Еден на еден“ Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска, заигра рокенрол во емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува оваа недела во 18.30 часот на Канал 5.

Силјановска од ДПМНЕ удри врз Силјановска од СДСМ и ЛДП

Centar - 12.04.2019

Претседателскиот канидат на ВМРО ДПМНЕ во синоќешното обраќање пред центарци, ја обвини Владата на СДСМ и ЛДП во деведесетите за транцизијата, чиј министер беше токму таа. Нов гаф, грешка или тотално погрешна тактика? „Во Македонија политичарите и ...

Силјановска од ДПМНЕ удри врз Силјановска од СДСМ и ЛДП

iPortal - 12.04.2019

Претседателскиот канидат на ВМРО ДПМНЕ во синоќешното обраќање пред центарци, ја обвини Владата на СДСМ и ЛДП во деведесетите за транцизијата, чиј министер беше токму таа. Нов гаф, грешка или тотално погрешна тактика? „Во Македонија политичарите и ...

Морници ќе ве полазат од атмосферата во Прилеп

Република - 12.04.2019

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија” вечерва одржаа голем народен митинг во Прилеп. Пред големиот број прилепчани се обратија кандидатката за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова и лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

Од здравствени причини не дојдов во Крушево, се гледаме во вториот круг

Република - 12.04.2019

Провесорката Гордана Силјановска Давкова на Фејсбук им се обрати на жителите на Крушево, кои вечерва не ги почести со совето присуство на митингот во рамките на кампањата за претседателските избори.

(Видео) Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ, зборува ...

Centar - 12.04.2019

Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ, зборува против сè и сешто, па и против самата себе си. Кандидатката на Христијан Мицкоски ги напаѓа политиките на првата влада во независноста, ...

Силјановска: Жените се симбол на мирот, правото и правдата

Вечер Прес - 12.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Следете во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Крушево

Република - 12.04.2019

Следете во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Крушево. Попладнево со почеток од 18:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Крушево. Пред народот ќе се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска за кампањата потрошила три пати помалку од Пендаровски

Локално - 12.04.2019

ДИК попладнево го објави и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на Гордана Силјановска Давкова. Таа вкупно потрошила 167 илјади евра што е три пати помалку од трошоците на Стево Пендаровски (пола милион евра).

(ВИДЕО) Силјаноска Давкова знае да шизи на рокенрол

Фактор - 12.04.2019

За прв пат во историјата на нашата држава кандидат за Претседател во изборна кампања шизи на рок ен рол. Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова покажа дека знае да танцува, и тоа многу добро.

Силјановска: Јас сум одамна во ЕУ  и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати

Тера - 12.04.2019

Денес на програмата на ТЕРА ТВ интервју со претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова. Во интервјуто зборуваме за тоа што ја врзува со градот Битола, за нејзината програма, за загадениот воздух, за кој што вели дека ...

Силјановска во Кисела Вода: Оваа власт немаше легитимитет да го смени името

Centar - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Таа порача дека денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Костадинов: Силјановска зборува против се и сешто, па и против самата себе си (ВИДЕО)

Локално - 12.04.2019

„Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ зборува против се и сешто, па и против самата себе си. Канидатката на Христијан Мицкоски ги напаѓа политиките на првата Влада во независноста, против ...

Давкова шизи на рокенрол и советува: "Благодарение на Јога со Гога секој ќе има добра нога"

Точка - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки способности. Гордана Силјановска Давкова во екот на изборната кампања шизеше на рокенрол музика ...

Силјановска: Оваа влада не нуди економска иднина

Бизнис Вести - 12.04.2019

Во еимисијата „Отворено на Алфа“, кандидатот за претседател Гордана Силјановска изјави дека оваа влада не нуди економска иднина. „Оваа влада е обременета со корупција, непотизам, неспособни кадри.

За камапањата Силјановска-Давкова потрошила 167.400 евра

Република - 12.04.2019

Извештајот на претседателската кандјдатка на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова доцна попладнето е објавен на сајтот на Државната изборна комисија. Во текот на денот беше соопштено дека не е доставен, но дека може да пристигне по пошта.

Интервју на Тера со Гордана Силјановска-Давкова

Тера - 12.04.2019

Во интервјуто зборуваме за тоа што ја врзува со градот Битола, за нејзината програма, за загадениот воздух, за кој што вели дека загадувањето треба да се третира како безбедносно прашање. Зборуваме за Преспанскиот договор, за членството во НАТО и ЕУ.

Мицкоски во Кисела Вода: Народот е тој кој што треба да ги креира политиките, а не обратно.

Centar - 12.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски рече дека ќе им соопшти една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова ...

Силјановска за кампањата досега потрошила 167 илјади евра

Либертас - 12.04.2019

ДИК попладнево го објави и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на Гордана Силјановска Давкова. Таа вкупно потрошила 167 илјади евра што е три пати помалку од трошоците на Стево Пендаровски (пола милион евра).

Силјановска: Местото на Македонија и е во Европа, но во меѓународните односи нема да бидам субмисивна

Локално - 12.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ рече дека Македонија секогаш била дел од Европа и таму и е местото, но за секоја политика треба да се водиме од националниот интерес.

(Видео) По „Јога со Гога“, Гога танцува рок

1tv - 12.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, покажа како се игра рокенрол во емисијата на Жаре, „Еден на еден”. Како што рече, „благодарение на „Јога со Гога“, секој ќе има добра нога.

Заев до Силјановска: Што имаш против марихуаната !?

Магазин - 12.04.2019

Фејсбук преписка помеѓу премиерот Зоран Заев и претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова во врска новотворените бизниси на семејството Заеви за одгледување на плантажи со марихуана со цел производство на масло од канабис.

(ВИДЕО) Силјановска заигра рокенрол со Жаре во „Еден на еден“

Скопје1 - 12.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска, заигра рокенрол во емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува оваа недела во 18.30 часот на Канал 5. Најавата за емисијата е веќе објавена и доби големо внимание од јавноста.

Силјановска: Модерна Европа е Европа на владеење на правото а ние сме далеку од неа

MakPress - 12.04.2019

Однадвор велат дека економијата македонска лази по земја, дека е неспособна, дека е импотентна, дека не е либерална, ја оценуваат со нула, истакна кандидатот за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова на митингот во Кисела Вода.

(видео) Гордана Силјановска ги покажа своите способности за играње “РОКЕНРОЛ„

Магазин - 12.04.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска, играше рокенрол во емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува оваа недела во 18.30 часот на Канал 5. Кандидатката за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска ќе ги покаже ...

Мицкоски: Заев и Пендаровски на 21-ви април ќе видат што значи сенародна победа

MakPress - 12.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за ...

Силјановска: На претседателските избори да го казниме олигарскиот начин на владеење на власта

MakPress - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Силјановска: Владеењето на правото го нема во Македонија, а судството одамна не е независно

Магазин - 12.04.2019

На претседателската дебата на Македонската Радио Телевизија, кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ професорката Гордана Силјановска Давкова истакна дека во Република Македонија веќе одамна нема ладеење на правото.

Силјановска заигра рок енд рол во емисијата ,,Еден на еден“(видео)

AKO - 12.04.2019

Претседателските кандидати прифатија да бидат дел и од емисија од забавен карактер, па Силјановска Давкова заиигра и Rock and roll (рокенрол). Пендаровски пак се пошегува на своја сметка и неговото ...

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

MakPress - 12.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Силјановска: Нема владеење на правото – „Мала олигархиска група го осиромашува народот“

ТВ21 - 11.04.2019

Силјановска пред граѓаните на Бутел и Карпош говореше дека во земјава нема владеење на правото, тоа како што вели е неопходно за зачленување во Европската унија. Силјановска вели дека наместо владеење на право, во Македонија, владее мала олигархиска ...

Силјановска: Власта се води од моментот вработи ги своите, а нивната Нобелова награда е тројански коњ

Фокус - 11.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Кисела Вода рече дека власта се водела од „фати го моментот и вработи ги своите“. -Тие се водат од фати го моментот, вработи ги своите, стави го ...

Силјановска Давкова во Кисела Вода: Единствената промена што ја направија директно не засега сите нас

Канал5 - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Силјановска Давкова на граѓаните од Општина Кисела Вода им посака добровечер, им се заблагодари на ...

Силјановска: Сè што сме правеле во животот било врзано за Република Македонија

24 Вести - 11.04.2019

Ги учам студентите дека изборите се начинот на кој се решава прашањето на легитимитетот. Но сегашната власт е веќе одамна веќе делигитимирана, истакна кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на митингот во ...

Мицкоски во Кисела Вода:Заедно со овој народ ќе ви покажеме што значи вистинска сенародна победа

Канал5 - 11.04.2019

Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори.

Силјановска: Ако треба и повеќе од 12 пати ќе се обраќам во Собранието

Фокус - 11.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Центар порача дека обраќањето на претседателот на државата во Собранието една годишно е премалку.

Мицкоски: Задоволни сме од досегашниот тек на кампањата, победата е извесна во двата круга

ТВ21 - 11.04.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на отворањето на нов изборен штаб на Гордана Силјановска – Давкова, денеска истакна дека е задоволен од текот на кампањата, и дека се повеќе е извесна победата на неговата партија и на Силјановска на ...

Силјановска Давкова во Општина Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

Канал5 - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Силјановска Давкова ги поздрави граѓаните од Општина Центар им се заблагодари на присуството.

Мицкоски: Ќе биде една огромна победа за Македонија и прв чекор кон демонтирање на целокупниот Заевизам

Курир - 11.04.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес присуствуваше на отворање на уште еден штаб на кандидатот за претседател, професорката Гордана Силјановска Давкова. -Премногу сме задоволни од досегашниот тек на кампањата, од она што граѓаните ...

Следете во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп

Курир - 11.04.2019

Вечерва со почеток од 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Прилеп. Пред народот ќе се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Јанушев денес во посета на Битола

Курир - 11.04.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ денес во посета на Битола. Пред битолчани ја претстави програмата на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова. – И она што можеме да го видиме од средбите со граѓаните, а се чувствува и овде во Битола ...

Силјановска: Очекувавме реформи од Влада што се закити со придавката „реформска“, а единствена која ја направија е ...

Курир - 11.04.2019

Очекувавме реформи од Влада што се закити со придавката „реформска“, а единствена реформа која ја направија е, за жал, болната- реформата на името. Ова го истакна кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова на митингот во ...

Силјановска-Давкова: Марихуана во сред кампања

Press24 - 11.04.2019

Марихуана во сред кампања, напиша кандидатката за претседател, професорката Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил, откако Премиерот Зоран Заев објави кои 15 компании во земјава добиле лиценца за происводство на марихуана.

Силјановска: Јас правам грешки ама барем не навредувам никого

Press24 - 11.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, синоќа во „Отворено студио“ на телевизија Алфа рече дека прави грешки на митинзите, но не навредува никого.

Силјановска Давкова: Единствена реформа на оваа влада е промената на името

Нетпрес - 11.04.2019

Очекувавме реформи од Влада што се закити со придавката „реформска“, а единствена реформа која ја направија е, за жал, болната- реформата на името. Ова го истакна кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова на митингот во ...

Силјановска од Центар: Правдата во Македонија ќе победи и ќе го турне ова црнило кое владее сега

Курир - 11.04.2019

Кандидатот за претседател проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во општина Центар и им се заблагодари на присуството. Пред центарци рече дека токму оваа општина е местото на нејзиното детство.

Силјановска: Среќна сум што ми расте поддршката кај Албанците

+инфо - 11.04.2019

Среќна сум што расте процентот на поддршка за мене кај Албанците во Македонија. Бидејќи на избори одат поединци, а тоа се моите бивши и сегашни студенти, тоа се тие на кои им бев ментор, наследници на моите побратимци од Кичево и знаат што е беса.

Силјановска Давкова од Центар: Шокантно е кога социјалдемократи се фалат со енормни богатства

А1 On - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова од Центар посочи дека е среќна што расне нејзиниот процент на поддршка кај Албанците во Македонија. -Бидејќи на избори одат поединци, а тоа како што рече се нејзините ...

Силјановска Давкова: Правдата во Македонија ќе победи и ќе го турне црнилото кое владее сега

Нетпрес - 11.04.2019

Кандидатот за претседател проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во општина Центар и им се заблагодари на присуството. Пред центарци рече дека токму оваа општина е местото на нејзиното детство.

Марихуана во сред кампања

Курир - 11.04.2019

Вчера, некој ми кажа дека нашиот премиер објавил мошне важна вест на својот профил на Фејсбук. Си реков, да не дошле конечно Гугл (Google) и Фејсбук (Facebook) во Македонија? Или можеби 15 нови млади старт-ап компании отвориле 15 нови работни мести ...

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

Сител - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

Алфа - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Силјановска: Среќна сум што ми расте поддршката кај Албанците

Независен - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Заев: Жално е што Силјановска дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува Фејсбук статусите

+инфо - 11.04.2019

Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува статусите на фејсбук. Професорката требало да се информира пред да ѝ дозволи на партијата да поставува прашања дали Владата поддржала барем 15 старт-апи и дали се ...

Силјановска: Набрзо ќе им го срушиме нивниот богат, мирен свет

+инфо - 11.04.2019

Јас овој величествен собир овде го сметам за таква форма на директна демократија, ние сме овде да ве чуеме вас, ви сте овде да ги чуете нашите ветувања, ние сме овде да ве увериме дека се што ќе чуете ќе го запаметиме и ќе го спроведеме, за разлика ...

Силјановска Давкова во Кисела Вода: Она што оваа власт стори, а немаше легитимитет за тоа е промената на името

А1 On - 11.04.2019

Денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза. Прво во криза е претставничката демократија уште од 2008 година, истакна Силјановска Давкова на вечерашното обраќање пред граѓаните во Општина Кисела Вода.

Силјановска: Корупцијата и криминалот станаа секојдневие, а така е загрозена безбедноста- ние ќе почнеме да градиме нов ...

Курир - 11.04.2019

Денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза. Прво во криза е претставничката демократија уште од 2008 година. Зошто? Зошто тогаш излезе на виделина дека претставниците не секогаш ги претставуваат граѓаните туку си се претставуваат себе.

Силјановска во Кисела Вода: Оваа власт немаше легитимитет да го смени името

Макфакс - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Таа порача дека денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Мицкоски: Вистината е дека на 21-ви април и на 5-ти мај победуваме- Готово е, готови се!

Курир - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за ...

Силјановска во Карпош: Фалбата на Заев за добиена награда за мир со Грција е голема пародија

Макфакс - 11.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова синоќа се обрати на граѓаните во Карпош.Таа потенцираше дека СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија, односно како што рече таа во Македонија нема владеење на правото, ...

Мицкоски во Кисела Вода: Народот е тој кој што треба да ги креира политиките, а не обратно.

Макфакс - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски рече дека ќе им соопшти една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова ...

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

Нова ТВ - 11.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Силјановска ќе биде претседател во еден мандат: Од моите привилегии се откажувам, на Црвенковски и Иванов им ги оставам

Независен - 11.04.2019

Парламентот ќе го гласа целиот тим на премиерот, а не еден по еден министер. Собранието и Владата ќе доаѓаат и ќе си одат заедно, во вториот круг на претседателските избори ќе нема цензус, народните канцеларии остануваат отворени за (ин)директен ...

Силјановска: Ќе бидам претседател само еден мандат

Press24 - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, во интервју за „Независен" вели дека ако победи ќе биде претседател еден мандат. - „Во односите меѓу партиите ќе се поставам како неутрален модератор и ќе делувам ...

Жени ентузијасти во хор за Гордана ВИДЕО

+инфо - 11.04.2019

Жени ентузијасти, поддржувачи на Гордана Силјановска во битката за претседател на државата во видео порака објаснуваат зошто својот глас ќе го дадат за професорката Силјановска. – Ќе гласам за Гордана затоа што е праведна.

Силјановска Давкова: Корупцијата и криминалот станаа секојдневие во Македонија

Нетпрес - 11.04.2019

Корупцијата и криминалот стнаа секојдневие, а со тоа е загрозена безбедноста, и затоа ние ние ќе почнеме да градиме нов свет на право, правда и правичност, порача во четвртокот вечерта претседателската кандидатка на опозицијата, професорката Гордна ...

Силјановска: Си реков да не дошле конечно Гугл и Фејсбук но не, Заев среде кампања се фали со марихуана

+инфо - 11.04.2019

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова преку Фејсбук жестоко распали по премиерот Зоран Заев дека во среде кампања нашол време да се пофали дека 15 компании добиле лиценца за производство на марихуана.

Мицкоски од Кисела Вода: Поразителните политики на Владата предизвикаa да ни се случат празни градови поради ...

А1 On - 11.04.2019

ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори, рече Мицкоски пред граѓаните на Кисела Вода. – Првата добра вест со која што ги почнувам митинзите ќе ја пренесам и овде во Кисела Вода ...

Мицкоски: Вистината е дека победуваме, готови се!

Нетпрес - 11.04.2019

Вистината е дека на 21-ви април и на 5-ти мај, односно на првиот и вториот круг од претстојните претседателски избори, ние победуваме и готово е со оваа власт, порача во четврокот вечерта челникот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, ...

Мицкоски: Отвораме уште еден штаб за идниот претседател Силјановска Давкова

Сител - 11.04.2019

Најпрвин да ја поздравам македонската јавност. Денеска сме овде повторно заедно со граѓаните на Република Македонија, на Скопје отвораме уште еден штаб за идниот претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова.

Заев до Силјановска: Што имате толку против лекот од канабис

Press24 - 11.04.2019

Заев се огласи на Фејсбук и ја праша Гордана Силјановска зошто дозволува ВМРО да и ги пишува статусите и што има против употребата на канабис во медицински цели. - Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Отвораме уште еден штаб на идниот претседател Гордана Силјановска Давкова

А1 On - 11.04.2019

„Денеска сме овде повторно заедно со граѓаните на Република Македонија, на Скопје отвораме уште еден штаб за идниот претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова.

Нов штаб на Силјановска - Мицкоски вели ќе го демонтираме Заевизмот

Press24 - 11.04.2019

Најпрвин да ја поздравам македонската јавност. Денеска сме овде повторно заедно со граѓаните на Република Македонија, на Скопје отвораме уште еден штаб за идниот претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова.

Мицкоски: Ние сме тие кои што треба да бидат поразлични

iPortal - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за ...

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

Либертас - 11.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Што повеќе граѓани гласаат, тоа е посилна гаранција за фер и демократски избори

Република - 11.04.2019

, рече Силјановска Давкова на денешниот митинг во Центар. Таа пред граѓаните од Општина Центар истакна дека ако победи на овие избори, ќе се види дали премиерот ќе го одржи зборот барем еднаш и ќе распише предвремени парламентарни избори.

Заев на фејсбук: Што имаат Силјановска и Мицковски против 26.000 вработувања?

24Инфо - 11.04.2019

Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува статусите на фејсбук. Професорката требало да се информира пред да ѝ дозволи на партијата да поставува прашања дали Владата поддржала барем 15 старт-апи и дали се ...

Мицкоски во Кисела Вода: Народот е тој кој што треба да ги креира политиките, а не обратно

24Инфо - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски рече дека ќе им соопшти една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова ...

Сè што сме правеле во животот, сè што сме читале, пишувале, сонувале, било врзано за Република Македонија

Република - 11.04.2019

, истакна кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на митингот во Кисела Вода. ...

Да му дадеме шанса на Заев да си го исполни ветувањето за предвремени избори

Република - 11.04.2019

, вели кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Кисела Вода. ...

Силјановска: Оваа власт немаше легитимитет да го смени името

24Инфо - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Таа порача дека денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Странците велат дека македонската економија лази по земја, ја оценуваат со нула

Република - 11.04.2019

, истакна кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Кисела Вода. Таа додаде дека секој ден македонскиот народ слуша како власта се фали дека е успешна на секое поле, за што ќе добиеле дури ...

Заев: Што имаат Силјановска и Мицкоски против канабисот за медицински цели

Либертас - 11.04.2019

Премиерот Зоран Заев ѝ одговори на противкандидатката Гордана Силјановска во статус на фејсбук колку бизниси и колку работни места отворила владата и колку земјоделци поддржала, откако таа го прозва дека ги објавил 15-те фирми кои добиле лиценца за ...

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Јанушев денес во посета на Битола

Република - 11.04.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ денес во посета на Битола. Пред битолчани ја претстави програмата на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова. – И она што можеме да го видиме од средбите со граѓаните, а се чувствува и овде во Битола ...

Силјановска зборува за олигарси а во тоа време беше министер во Владата и со сопруг олигарх?

iPortal - 11.04.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вечерва оддржа митинг во општина Центар каде таа ги критикуваше членовите на Владата за нивното работење во 90-тите години Но, заборави ли Сијлановска дека токму таа беше ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ победува

Република - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за ...

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

Локално - 11.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Силјановска повторно збунета: Ја обвинува владата од 90-тите во која таа беше министер!

iPortal - 11.04.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вечерва оддржа митинг во општина Центар каде таа ги критикуваше членовите на Владата за нивното работење во 90-тите години.

Видео: Дебакл на Гордана Силјановска и ВМРО ДПМНЕ вечерва во Центар

Centar - 11.04.2019

Само неколку десетици граѓани присуствуваа на вечерашниот митинг на ВМРО ДПМНЕ и кандидатката за Претседател Гордана Силјановска во Општина Центар. Слабата посетеност на собирите на ВМРО ДПМНЕ во последниов период и не е некоја новост.

Силјановска-Давкова: Од Македонија ќе направам пристојна и европска држава

Вечер Прес - 11.04.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва пред граѓаните на скопската општина Карпош порача дека сака да направи пристојна и европска држава во која ќе владее правото.

Заев: Што имаат Сиљановска и Мицкоски против новите 26.000 работни места и против здравјето на луѓето

Бриф - 11.04.2019

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев во врска со падот на невработеноста и бизнисот со одгледување на канабис во медицински цели: “Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува статусите на фејсбук.

Силјановска во Карпош: Фалбата на Заев за добиена награда за мир со Грција е голема пародија

Точка - 11.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова синоќа се обрати на граѓаните во Карпош.Таа потенцираше дека СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија, односно како што рече таа во Македонија нема владеење на правото, ...

Силјановска: Единствената реформа која ја направи оваа власт е болната реформа на името

Република - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа најпрво им се заблагодари на центарци за присуството и истакна дека Општина Центар е местото на ...

Ќе почнеме да градиме нов свет, свет на право, правда и правичност

Република - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва говореше пред граѓаните во општина Кисела Вода каде меѓу другото таа истакна дека денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Силјановска-Давкова: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси

MTM - 11.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

Вечер Прес - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Следете во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп

Република - 11.04.2019

Вечерва со почеток од 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Прилеп. Пред народот ќе се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

Вечер Прес - 11.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Силјановска во Центар: Наследниците на моите побратимци од Кичево знаат што е „беса“

Либертас - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Заев: Што имаат Силјановска и Мицкоски против новите 26 илјади работни места и против здравјето на луѓето?

iPortal - 11.04.2019

Премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа Фејсбук ја искоментира критиката на Гордана Силјановска за доделувањето на лиценци на компании за производство на масло од канабис. “Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ...

Силјановска од Карпош: Од Македонија ќе направам пристојна и европска држава

24Инфо - 11.04.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва пред граѓаните на скопската општина Карпош порача дека сака да направи пристојна и европска држава во која ќе владее правото.

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

MTM - 11.04.2019

Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто што треба да се промени. – Ние немаме законодавна, извршна и судска власт. Ние немаме спреги и кочници.

Силјановска: Правам грешки, но барем не навредувам

Фактор - 11.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, синоќа во „Отворено студио“ на телевизија Алфа рече дека прави грешки на митинзите, мислејќи на имињата на градовите, но вели дека тоа е подобро отколку ...