TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакаат да ни го префрлат хаосот со ѓубрето од Тетово

Вест - 17.01.2010

Околу 200 жители од Долна и Горна Бањица, од Сушица, Сретково и од други гостиварски села, како и од одделни населби во Гостивар, вчера протестираа пред просториите на локалната самоуправа во овој град против штотуку започнатото префрлање ...

Дадени гаранции дека Русино нема да предизвикува здравствени проблеми

Алсат-М - 17.01.2010

Граѓаните кои живеат во околината на Русино добија гаранција од локалните власти дека депонијата нема да биде предизвикувач на здравствени проблеми.

Конечно деблокиран транспортот на ѓубрето од Тетово во депонијата Русино

Inpress - 17.01.2010

Гостивар, 17. јануари (ИНПРЕС) Жителите на Горна и Долна Бањица повеќе нема да го блокираат транспортот на ѓубрето од Тетово во депонијата Русино.

Бањичани не го сакаат ѓубрето од Тетово

Утрински - 16.01.2010

Гостивар-Тетово - Стотина жители на селските населби Долна и Горна Бањица и на приградските Фазанерија и Грудајица, кои се најблиску до регионалната депонија „Русино“, вчера напладне својот револт го истурија против гостиварскиот ...

Заглави големиот транспорт на смет

Дневник - 16.01.2010

Неколку стотици жители на гостиварските села Долна и Горна Бањица со жив штит завчера ноќта ги спречија камионите на ЈКП „Тетово“ да истовараат на депонијата Русино Големиот транспорт на 15.000 тони смет од тетовската дива депонија, кој ...

Гостиварци протестираат поради тетовскиот отпад

Н.Македонија - 16.01.2010

Илјадниците тони отпад складирани кај железничката станица во Тетово почнаа да се транспортираат во депонијата Русино, но сега тоа е причина за протести на жителите од селата околу депонијата Тие, кога почна носењето на отпадот, два часа ...

Завршија блокадите кај Русино

Сител - 16.01.2010

Градоначалникот на општина Гостивар успеа да ги смири жителите на селата околу Русино кои протестираа пред локалната самоуправа. Жителите на населените места близу депонијата Русино нема да нема да го блокираат транспортот на ѓубрето од ...

Немирна ноќ во гостиварско

А1 - 15.01.2010

Немирна ноќ во гостиварско. Откако слушнале дека проблемот со отпадот е решен и регионалната депонија Русино е повторно отворена, жителите на гостиварското село Бањица го блокираа патот до неа.

Планината од ѓубре почна да се префрла на Русино

Вест - 15.01.2010

Сметот од Тетово започнува да се носи на гостиварската депонија Русино, ова е договорот кој го постигнаа вчера попладнето во Гостивар градоначалникот на оваа општина Руфи Османи, градоначалникот на Тетово Сади Беџети и министерот за ...

Ѓубрето од Тетово, конечно, во „Русино“

Утрински - 15.01.2010

Илјадници кубици ѓубре што со месеци се трупаа во центарот на Тетово и го загрозуваа здравјето на жителите од полошкиот град и околните населби, од вчера се транспортира во гостиварската депонија „Русино“.

Со живи блокади против депонијата Русино

Телма - 15.01.2010

Жителите на гостиварските села Долна и Горна Бањица со живи блокади го стопираа транспорот на сметот од Тетово во времената депонија Русино. Блокадите ги растера полицијата, а незадоволните селани најавија протест пред општина Гостивар.

Блокиран транспортот на смет од Тетово кон депонијата Русино

Алсат-М - 15.01.2010

Жителите на гостиварските села Долна и Горна Бањица со живи блокади го стопираа транспорот на сметот од Тетово во времената депонија Русино. Блокадите ги растера полицијата, а незадоволните селани најавија протест пред општина Гостивар.

Жителите од Гостиварско не дозволија да се транспортира смет од Тетово

Форум - 15.01.2010

Синоќа жителите на гостиварските села Долна и Горна Бањица со живи блокади го стопираа транспортот на сметот од Тетово во времената депонија Русино.

Блокиран транспорот на смет од Тетово на депонијата Русино

Алфа - 15.01.2010

Жителите на гостиварските села Долна и Горна Бањица со живи блокади го стопираа транспорот на сметот од Тетово во времената депонија Русино. Блокадите ги растера полицијата, а незадоволните селани најавија протест пред општина Гостивар.

Продолжува драмата околу тетовскиот смет

Алфа - 15.01.2010

Првите тони комунален отпад од тетовската дива депонија синоќа почнаа да патуваат за Русино. Но, жителите на гостиварските села Горна и Долна Бањица, со живи блокади на патот кој води кон Русино , неколку часа го попречија транспортирањето ...

Протести за депонијата Русино

Алсат-М - 15.01.2010

Жителите од гостиварските села горна и долна Бањица го блокираа депонирањето на тетовскиот смет кон регионалната депонија Русино доцна синоќа. Жителите не се задоволни оти не биле информирани од општината за почетокот на пренесувањето, но ...

Поради тетовската депонија можно е одземање на ингеренции на општините

МРТ - 15.01.2010

Премиерот Никола Груевски ги повика локалните власти на Тетово и Гостивар да го решат проблемот со тетовската депонија, истакнувајќи дека во спротивно владата ќе биде принудена да им одземе дел од ингеренциите.

Комуналниот отпад од Тетово почна да се пренесува во Русино

Кирилица - 15.01.2010

Над 15 илјади тони комунален отпад од претоварната станица во Тетово од вчера се пренесуваат на гостиварската депонија Русино Камионите со отпад треба да тргнат од Тетово во поладневните часови, соопшти на вчерашната прес - конфренција ...

Транспортот на сметот до Русино ќе продолжи

Кирилица - 15.01.2010

Жителите на гостиварските села Долна и Горна Бањица по разговорите со претставници на локаланата власт, решија веќе да не го блокираат патот до депонијата Русино Тие синоќа со живи блокади го стопираа транспорот на сметот од Тетово ...

Тетово и Гостивар се соочуваат со одземање на ингеренциите поради депонијата

Кирилица - 15.01.2010

Градоначалниците да не играат игри на сметка на граѓаните, бидејќи ќе им ги одземеме ингеренциите и тој проблем ќе го решаваме како влада, изјави Груевски Премиерот Никола Груевски ги повика локалните власти на Тетово и Гостивар да го ...

Полицијата интервенираше при чистењето на тетовската депонија

Канал5 - 15.01.2010

Се комплицира изнесувањето на сметот од дивата депонија во Тетово. Стотина жители на гостиварско Бањица вчера неколку часа го блокираа патот кон регионалната депонија Русино.

Стотина жители на гостиварска Бањица протестираа пред општината

Канал5 - 15.01.2010

Незадоволни од повторното отворање на регионалната депонија во Русино стотина жители на гостиварска Бањица протестираа пред општината. По вчерашните неколкучасовни блокади денеска се заканија дека повторно ќе ги попречат камионите на ...

Носењето на сметот во депонијата Русино и натаму проблематично

Сител - 15.01.2010

Отпадот кој беше складиран кај железничката станица во Тетово почна да се транспортира во депонијата Русино според вчерашниот договор на двајцата градоначалници, но беше причина за протести на жителите од селата околу депонијата.

Во Тетово концерт - кај „Русино" протести

Inpress - 15.01.2010

Тетово, 15. јануари (ИНПРЕС) Неформалната група Совесни и свесни граѓани која иницираше неколку протести поради депонијата крај железничката станица во Тетово за 10 дена најавуваат концерт на градскиот плоштад, до кога депонијата треба ...

Тетовскиот отпад може да започне да се изнесува

А1 - 14.01.2010

Тетово, Гостивар и централната власт денеска се договорија - тетовскиот отпад може да започне да се изнесува уште од вечерва кон регионалната депонија Русино.

Колкава е граѓанската свест во Македонија?

BBC - 14.01.2010

Сабота во Тетово е ден за протест. Веќе неколку саботи по ред, групата „Совесни граѓани" протестира против огромната дива депонија сместена на неколку стотини метри од центарот на градот.

„Договорено решение за тетовскиот смет“

BBC - 14.01.2010

Тетовци ќе здивнат од натрупаниот смет во близина на градската железничка станица. Градоначалниците на Тетово Сали Беџети, на Гостивар Руфи Османи и министерот за животна средина Неџати Јакупи, по денешниот состанок решија ѓубрето да се ...

СДСМ: Приватни фирми да се вклучат во отстранувањето на депониите во градовите

Форум - 14.01.2010

Државна стратегија за справување со ѓубрето и сметот во кои се гушат неколку градови во македонија, Владина интервенција за решавање на проблемот во Тетово, како и вклучување на приватен сектор што ќе работи на отсранување на ѓубрето ...

Тетовскиот отпад ќе се пренесе во Русино

Алсат-М - 14.01.2010

Уште од вечерва ќе почне да се пренесува отпадот од дивата депонија во Тетово во регионалната депонија кај Русиново, Гостиварско. По многубројните средби и договарања, конечно е постигнат договор за пренесување на отпадот на средба меѓу ...

Решен проблемот со сметот во тетовската депонија

Алфа - 14.01.2010

Илјадниците тони смет кој го труеа Тетово, вечерва конечно тргнаа за Русино. По 9 месеци тапкање во место и префрлување на вината, градоначалниците на Тетово и на Гостивар ,Беџети и Османи,на денешниот вонреден состанок конечно најдоа ...

Тетовскиот отпад тргнува за Гостивар

Дневник - 14.01.2010

Над 15.000 тони комунален отпад од претоварната станица во Тетово ќе се пренесуваат на гостиварската депонија Русино. Првите камиони со отпад требаше да тргнат од Тетово вчера во попладневните часови.

Од вечерва почнува носењето на сметот во депонијата Русино

Канал5 - 14.01.2010

Градоначалниците на Тетово и Гостивар се договорија, од вечерва ќе почне носењето на сметот во регионалната депонија Русино. По неколкучасовен состанок во Гостивар, Сади Беџети и Руфи Османи си подале рака.

Сметот е голем проблем во Македонија

Сител - 14.01.2010

Овој апел на премиерот Груевски го слушнаа градоначалниците на општините Тетово и Гостивар и конечно попладнево се договорија. Сметот од Тетово од полноќ ќе се носи на депонијата во Русино.

СДСМ: Владата да интервенира за проблемот со сметот во Тетово

Нетпрес - 14.01.2010

СДСМ побара директна интервенција на Владата и изнаоѓање на алтернативни решенија за да се реши проблемот со сметот во Тетово и да спречи еколошка катастрофа која му се заканува на градот под Шара.

Поради тетовската депонија можно е одземање на ингеренции на општините

Макфакс - 14.01.2010

Премиерот Никола Груевски ги повика локалните власти на Тетово и Гостивар да го решат проблемот со тетовската депонија, истакнувајќи дека во спротивно владата ќе биде принудена да им одземе дел од ингеренциите.

СДСМ - Кризен штаб за спречување на еколошкаата катастрофа во Тетово

Inpress - 14.01.2010

Скопје, 14. јануари (ИНПРЕС) На денешната прес конференција СДСМ се осврна на проблемите околу работењето на комуналните претпријатија кои во Република Македонија се задолжени за управување со сметот, негово собирање и депонирање на ...

Конечно разрешен проблемот со сметот во Тетово

Inpress - 14.01.2010

Тетово, 14. јануари (ИНПРЕС) Првите луѓе на Гостивар и Тетово, конечно се договорија отпадот да се транспортира на Русино уште вечерва. Иако депонија Русино сеуште не е оспособена за носење на сметот, поради лошата ситуација во Тетово ...

Беџети е виновен за проблемот со ѓубрето

Утрински - 13.01.2010

ГОСТИВАР - Градоначалникот на Тетово е виновен за проблемот со ѓубрето, обвини првиот човек на Гостивар, Руфи Османи, отфрлајќи ги обвинувањата на негова адреса дека правел опструкции за оспособување на регионалната депонија „Русино“.

Тетово им објави војна на несовесните функционери

Утрински - 13.01.2010

ТЕТОВО - Жителите на Тетово им објавија војна на несовесните функционери кои седат во локалната и во централната власт, а со месеци не успеваат да најдат решение за крупен еколошки проблем.

Тетовската реа го дразни Гостивар

Дневник - 13.01.2010

Дивата депонија во Тетово е неодговорност на тетовскиот градоначалник Сади Беџети, а гостиварското општинско раководство нема никаква одговорност за тој проблем.

Тетовскиот градоначалник ги отфрла обвинувањата од гостиварскиот колега за Русино

Кирилица - 13.01.2010

Општина Тетово ги реализираше сите предвидени активности освен оние каде поради временските услови има потешкотии во работата, изјави градоначалникот Сади Беџети, отфрлајќи ги обвинувањата од гостиварскиот колега, Руфи Османи, кој тврди ...

Продолжија препукувањата за тетовското ѓубре

Н.Македонија - 12.01.2010

Тетовци оценуваат дека проблемот не може да се реши со празни ветувања, туку со конкретен ангажман Нов апел упати општината Тетово до градоначалникот на Гостивар, во кој го повикува да се ангажира за наоѓање решение за брзо решавање на ...

Има ли крај на тетовската голгота со депонијата и сметот?

Сител - 12.01.2010

Градоначалниците на Тетово и Гостивар повторно проблемот со сметот се обидуваат да решат преку медиумите. Градоначалникот на општина Гостивар Руфи Османи вели дека длабоко се солидаризира со граѓаните на Тетово, но смета дека тој не е ...

Граганите се гушат во сметот - градоначалниците на Тетово и Гостивар комуницираат преку медиумите

Inpress - 12.01.2010

Тетово, 12. јануари (ИНПРЕС) Втор ден по ред трае тетовско-гостиварска вербална битка за тоа кој е виновен за состојбата со сметот во Тетово и нефункционирањето на регионалната депонија во Русино.

Македонија - Отпадот ќе се носи во Русино

Време - 11.01.2010

Следниве денови треба да почне пренесувањето на дивоскладираниот отпад од Тетово во депонијата во Русино, Гостиварско, најави во саботата министерот за животна средина и просторно планирање Неџати Јакупи додека стотици тетовци протестираа ...

Борба за чист воздух во Тетово

Н.Македонија - 11.01.2010

Саботните протести на тетовци стануваат масовни - со будилници и со свирчиња ја будат власта Чад и смрдеа и вчера се ширеше од дивата депонија во центарот на Тетово.

Тетовчани се трујат - градоначалниците на Тетово и Гостивар тераат политика

Inpress - 11.01.2010

Тетово, 11. Јануари (ИНПРЕС) Општина Тетово со уште еден апел го повикува градоначалникот на Општина Гостивар да се ангажира за изнаоѓање решение за брзо решавање на проблемот со дивата депонија во Тетово.