TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Георгиевски ја повтори понудата за коалиција со СДСМ

А1 - 16.06.2002

„Македонија ја очекуваат сериозни национални и безбедносни искушенија во наредниот период. Дел од решенијата за националните интереси е во постизборната коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ“, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во Охрид, каде се одржа годишното собрание на партијата.

Промовирана коалицијата "За татковината"

Утрински - 15.06.2002

Демократски сојуз, Демократски центар и Партијата на зелените и официјално се здружија со Лигата за демократија Демократскиот сојуз, Демократскиот центар и Партијата на зелените, здружувајќи се официјално со Лигата за демократија, вчера ја промовираа коалицијата "За татковината" под чие име ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува, но останува во власта со командантите на ОНА

Вест - 15.06.2002

НАЈГОЛЕМАТА ВЛАДЕЈАЧКА ПАРТИЈА И ОФИЦИЈАЛНО ЈА ПОКАНИ СДСМ ЗА КОАЛИЦИРАЊЕ ВО ШЕСТАТА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА Коалицијата со ДПА има шанси да се раскине - ако СДСМ, стапи во пред и постизборна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ го осудува политичкиот ангажман на командантите на поранешната ОНА, како во ДПА, ...

Економската стабилизација на државава билет за добивање на изборите

Утрински - 15.06.2002

Кои ќе бидат приоритетите на политичките партии во кампањата за парламентарните избори КАТИЦА ЧАНГОВА Извесно е дека на претстојните парламентарни избори закажани за 15 септември, датум што ќе се формализира со одлука на спикерот Стојан Андов во првата декада од идниот месец, ќе се гласа според ...

"Третиот пат" ќе прави еднонационална влада

Вест - 15.06.2002

ПРОМОВИРАНА КОАЛИЦИЈАТА НА ПОЛИТИЧКИОТ ЦЕНТАР "ЗА ТАТКОВИНАТА" Лидерот на Демократски сојуз Павле Трајанов смета дека борците на У.Ч.К. се инфилтрирани речиси во сите албански партии, а коалицијата на политичкиот центар "За татковината", не коалицира со воени злосторн Ако на парламентарните избори ...

ВМРО-ДПМНЕ му нуди на СДСМ голема коалиција по изборите

Утрински - 15.06.2002

Партијата на Георгиевски со нов предлог до опозицијата ВМРО-ДПМНЕ ќе му предложи на СДСМ по изборите голема коалиција, која ќе биде отворена и за другите македонски партии, соопшти вчера партискиот портпарол, Влатко Ѓорчев. Сепак, тој не сакаше да каже дали тоа ќе значи и крај на коалицијата со ...

Oкрупнување на „Коалиција за татковината“

А1 - 14.06.2002

Продолжува окрупнувањето на Демократската опозиција на Македонија, од денеска под името „Коалиција за татковината“. На оваа коалиција денеска и официјално и се приклучи и Лигата за демократија. Новиот коалиционен блок со Лигата за демократија сега го сочинуваат Демократскиот сојуз, Демократскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ ја повикува СДСМ на коалиција

А1 - 14.06.2002

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ од денеска најави дека по септемвриските избори ќе упати покана до социјалдемократите за коалицирање, бидејќи тоа е најдобро за Македонија. „Тоа не ја исклучува можноста за соработка со други политички партии од македонскиот блок во тој дел од Македонија“, изјави портпаролот ...

ВМРО-Македонска предлага да се формира техничка влада

Утрински - 13.06.2002

ИНИЦИЈАТИВА Владината коалиција има рок од три дена да се распушти и да се формира техничка влада во која ќе нема место за терористите на ОВК. Таа техничка влада ќе треба да овозможи фер и демократски избори и во преден план да ги стави македонските национални интереси.

ВМРО Македонска: „Војната во Македонија беше фингирана“

А1 - 12.06.2002

Опозиционата ВМРО Македонска ја обвини денеска владеачката гарнитура дека активно воведува поранешни членови на ОНА во владата, што за нив е круцијален доказ дека војната во Македонија била фингирана. „Од вчера имаме круцијален доказ дека војната во Македонија беше фингирана од коалиционите ...

Поповски: ВМРО-ДПМНЕ и формално е во коалиција со УЧК!

Утрински - 12.06.2002

ОЦЕНА Потпретседателот на СДСМ, Никола Поповски, изјави дека од вчера ВМРО-ДПМНЕ формално е во коалиција со УЧК. "Ако ништо друго, барем ќе престанеме да слушаме како тие никогаш нема да коалицираат со поранешните структури на ОНА, бидејќи сега се единствени кои коалицираат со УЧК", рече Поповски, ...

СДСМ не очекува ништо од средбата со Холмс

А1 - 11.06.2002

„Социјалдемократскиот сојуз не очекува ништо од вечерната средба со американскиот пратеник за Балканот, Џејмс Холмс“, изјави денеска во Скопје потпретседателот на СДСМ, Никола Поповски. „Ништо не очекуваме, затоа што минатиот пат Холмс наздрави со чаша шампањско, овој пат најверојатно доаѓа со ...

Неделава пристапување кон демократската опозиција

Утрински - 10.06.2002

Лига за демократија Скопје - Лигата за демократија во вторник ќе го потпише договорот за пристапување кон демократската опозиција, во која досега коалицираат Демократскиот сојуз, Демократскиот центар и Партијата на зелените. "Пристапувањето кон оваа коалиција сосема е во склад со нашите партиски ...