TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рама: Беше брилијантно како Вучиќ и Заев реагираа за земјотресите

Фокус - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ и на лидерите во регионот за помошта на Албанија

ТВ21 - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ за помошта на Албанија

24 Вести - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ и на лидерите во регионот за помошта на Албанија

А1 On - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама: Беше брилијантно како реагираа Вучиќ и Заев

+инфо - 01.12.2019

Албанскиот премиер им се заблагодари на, ккао што рече, браќата од Косово и на лидерите во регионот за помошта на Албанија по земјотресот кој зеде педесет жртви. Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта ...

Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ и на лидерите во регионот за помошта на Албанија

Сител - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ

Слободен Печат - 01.12.2019

Беше брилијантно како реагираа Вучиќ и Заев. Да не ги спомнувам нашите браќа од Косово. Брилијантно, нагласи Рама. Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од ...

Рама: Беше брилијантно како Вучиќ и Заев реагираа за земјотресите

Press24 - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Албанија бара финансиска и експертска меѓународна помош

Слободен Печат - 01.12.2019

Еди Рама рече дека Владата работи на ребаланс на буџетот, но оти ќе биде „човечки невозможно" да се направи сè без поддршка на меѓународните партнери. Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и ...

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

А1 On - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

Сител - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

Рама формира Национален комитет за обнова и вети целосна транспарентност во трошењето на средствата

А1 On - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, Академијата ...

Рама формира Национален комитет за обнова и вети целосна транспарентност во трошењето на средствата

Слободен Печат - 01.12.2019

На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, Академијата на науките, универзитети, на банки, потоа инженери, архитекти и градежници.

Рама формира Национален комитет за обнова и вети целосна транспарентност во трошењето на средствата

Нова ТВ - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, Академијата ...

Рама формира Национален комитет за обнова и вети целосна транспарентност во трошењето на средствата

Сител - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, Академијата ...

Рама му се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

Макфакс - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама на состанокот со странските амбасадори акредитирани во Албанија им се заблагодари на нивните ...

Рама им се заблагодари на Заев и другите балкански лидери: „Реагираа брилијантно“

МКД - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на македонскиот премиер Зоран Заев и на другите лидери во регионот што ѝ помогнаа на Албанија да ги санира последиците од силните земјотреси.

Тлото под Балканот никако да се смири: Уште една ноќ без спиење во Албанија

Нова ТВ - 01.12.2019

Неколку слаби потреси и земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтеровата скала ноќеска и изутрина повторно ги вознемирија жителите на Албанија, но и на регионот. Европскиот сеизмолошки завод соопшти дека епицентарот бил на 23 километри од Драч и 42 ...

Рама бара помош во закрепнувањето на земјата по земјотресот

Р.С.Европа - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за земјата да закрепне по силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

По земјотресот во Албанија, Меркел испрати писмо до Рама

Слободен Печат - 01.12.2019

Германија и Европската Унија ќе ве подржат во овие тешки моменти, се вели меѓу другото во писмото Германската канцеларка Ангела Меркел испрати писмо до премиерот на Албанија, Еди Рама, каде што пишува дека со голема вознемиреност ја примила веста за ...

“Реагираа брилијантно” – Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ и на лидерите во регионот за помошта на Албанија

Либертас - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

Либертас - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

„Реагираа брилијантно“: Рама им се заблагодари на балканските лидери и побара меѓународна помош

Република - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на македонскиот премиер Зоран Заев и на другите лидери во регионот што ѝ помогнаа на Албанија да ги санира последиците од силните земјотреси.

Рама формира Национален комитет за обнова и вети целосна транспарентност во трошењето на средствата

Вечер Прес - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, Академијата ...

Рама го повика Баша да седнат на маса поради состојбата во земјата, тој му возврати дека не е време за политички ...

Опсервер - 01.12.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи поврзани со катастрофалниот земјотрес“.

Беше брилијантно како реагираа Вучиќ и Заев, рече Рама за помошта по земојтресот

iPortal - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама му се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

MTM - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама на состанокот со странските амбасадори акредитирани во Албанија им се заблагодари на нивните ...

Рама формира Национален комитет за обнова и вети целосна транспарентност во трошењето на средствата

Локално - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, Академијата ...

Рама формира Национален комитет за обнова

Денешен - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, Академијата ...

Рама формира Национален комитет за обнова по земјотресите

iPortal - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, Академијата ...

Рама се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија

Локално - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама формира Национален комитет за обнова и вети целосна транспарентност во трошењето на средствата

4NEWS - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, Академијата ...

Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ и на лидерите во регионот за помошта на Албанија

Опсервер - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ и на лидерите во регионот за помошта на Албанија

4NEWS - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама: Вучиќ и Заев реагираа брилијантно

Фактор - 01.12.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама, им се заблагодари на сите страни кои понудија интернационална помош по силниот земјотрес во Драч и околината, при што загинаа 50 жртви и голем број на повредени при висока материјална штета.

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

24Инфо - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ и на лидерите во регионот за помошта на Албанија

24Инфо - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

Опсервер - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

Вечер Прес - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

Рама му се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

Точка - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама на состанокот со странските амбасадори акредитирани во Албанија им се заблагодари на нивните ...

Рама формира Национален комитет за обнова и вети целосна транспарентност во трошењето на средствата

24Инфо - 01.12.2019

– Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа во Владата присуствуваа министри, претставници на хуманитарни организации, ...

Рама се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

Н.Македонија - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама на состанокот со странските амбасадори акредитирани во Албанија им се заблагодари на нивните ...

Рама им се заблагодари на Заев и Вучиќ и на лидерите во регионот за помошта на Албанија

MakPress - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. На средба со странските амбасадори акредитирани во Албанија, Рама им се ...

Рама им се заблагодари на Заев, Вучиќ и на лидерите во регионот за помошта

Скопје1 - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја погодија земјата. „Не можам да пронајдам зборови со кои би искажал колку ни значи таа ...

Рама со благодарност до Заев и Вучиќ и другите балкански лидери за помошта за Албанија

365 - 01.12.2019

Премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на македонскиот премиер Зоран Заев и на другите лидери во регионот што ѝ помогнаа на Албанија да ги санира последиците од силните земјотреси. Тој за време на средбата со странските амбасадори во Албанија им ...

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

MakPress - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

Еди Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

24 Вести - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Завршена е потрагата по преживеаните во Албанија

Фокус - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Запрени спасувачките операции, 50 загинати и 2.000 повредени во земјотресот

ТВ21 - 30.11.2019

Потрагата и спасувачите операции за преживеаните во земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, зошто се верува дека нема повеќе тела под урнатините. Премиерот на Албанија Еди Рама соопшти дека настрадале 50 лица во земјотресот со ...

Заврши потрагата по преживеани по земјотресот во Албанија

24 Вести - 30.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска изјави дека во земјотресот кој неделава ја погоди неговата земја загинале вкупно 50 луѓе, а над 2.000 се повредени. Рама информираше дека потрагата по преживеани во земјотресот официјално е завршена.

Заврши потрагата по преживеани од земјотресот во Албанија

Deutsche Welle - 30.11.2019

Потрагата и операциите за спасување на преживени од земјотресот во Албанија завршија, соопшти денеска албанскиот премиер Еди Рама. Според информациите со кои досега се располага, во катастрофалниот земјотрес се загинати 50 лица, а повредени се околу ...

Рама се расплака додека ги читаше имињата на жртвите

Фокус - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

Телма - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

ЗАВРШУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Во земјотресот во Албанија загинаа 50 луѓе, околу 2.000 се повредени

Слободен Печат - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции за преживеаните во земјотресот кој ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе тела во рушевините. Премиерот на Албанија, Еди Рама, соопшти дека во земјотресот со силина од 6,4 ...

Рама потврди: Запрени спасувачките операции, 50 загинати и 2.000 повредени во земјотресот

Сител - 30.11.2019

Потрагата и спасувачите операции за преживеаните во земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, зошто се верува дека нема повеќе тела под урнатините. Премиерот на Албанија Еди Рама соопшти дека настрадале 50 лица во земјотресот со ...

Завршена потрагата по преживеани од земјотресот во Албанија

Р.С.Европа - 30.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека во земјотресот кој во средата ја погоди земјата загинале 50 луѓе, а околу 2.000 се повредени. Тој информира и дека потрагата и спасувачките операции по преживеаните официјално е завршена, бидејќи се ...

Бројот на жртви во Албанија се искачи на 50, спасувачката акција заврши

Макфакс - 30.11.2019

Потрагата и спасувачката акција по преживеани по земјотресот што во вторникот ја погоди Албанија официјално е завршена. Се верува дека под урнатините нема повеќе луѓе. Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека во земјотресот со јачина од 6,4 степени ...

Рама: Потрагата по преживеани од земјотресот официјално е завршена

Press24 - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, рече Рама. Се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините, изјави албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од ...

Во земјотресот во Албанија загинаа 50 луѓе, околу 2.000 се повредени

Независен - 30.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска изјави дека во земјотресот кој неделава ја погоди неговата земја загинале вкупно 50 луѓе, а над 2.000 се повредени. Рама информираше дека потрагата по преживеани во земјотресот официјално е завршена бидејќи се ...

ВИДЕО: Рама се расплака читајќи ги имињата на 50 жртви од земјотресот

А1 On - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Рама: Седум до 15 години затвор за секој што ќе злоупотреби градежна довола

Слободен Печат - 30.11.2019

Тој најави дека во Албанија ќе се изрекува казна-затвор од седум до 15 години за секој инвеститор или приватно лице кое ќе ја злоупотреби градежната дозвола. Премиерот на Албанија, Еди Рама, по владиниот состанок најaви дека се подготвува закон за ...

Заврши пребарувањето: 50 мртви, околу 2.000 повредени, стотици оштетени згради (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 30.11.2019

Операциите за пребарување и спасување по катастрофалниот земјотрес во Албанија завршија, рече денеска албанскиот премиер, а официјалниот број на загинатите е 50. Се верува дека во урнатините нема повеќе тела.

Рама го повика Баша да седнат на маса поради состојбата во земјата, тој му возврати дека не е време за политички ...

А1 On - 30.11.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи поврзани со катастрофалниот земјотрес“.

50 лица загинаа, а над 2000 лица се повредени во катастрофалниот земјотрес кој во вторникот ја стресе Албанија

Сител - 30.11.2019

50 лица загинаа, а над 2000 лица се повредени во катастрофалниот земјотрес кој во вторникот ја стресе Албанија. Во Тирана оштетени се 1465 објекти, а во Драч 900. Ова се официјалните бројки од штетите откако албанскиот премиер Еди Рама информираше ...

Рама потврди, 50 лица загинаа, а 2000 се повредени- со солзи во очите ги читаше имињата (ВИДЕО)

Press24 - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Рама: Прекинати се спасувачките операции по преживеаните

А1 On - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

Сител - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Запрена потргата по преживеани од земјотресот во Албанија

Нетпрес - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Рама го повика Баша: Време е за конкретно соединување!

Слободен Печат - 30.11.2019

Баша вечерва при посетата на настраданите од земјотресот во Шкозен запрашан за повикот на Рама, рече дека „сега не е време ниту за политика, ниту за пропаганда". Албанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика ...

Рама: Прекинати се спасувачките операции по преживеаните

+инфо - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

Курир - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

+инфо - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Рама не можеше да ги зардржи солзите додека ги читаше имињата на жртвите во земјотресот

Слободен Печат - 30.11.2019

Сериозни оштетувања има кај 1.192 објекти, а за 265 стамбени згради треба проценка, како и за осум училишта и една здравствена установа. Во хотел сместени се 2.472 лица, рече Рама. Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се ...

ЕМОЦИИ НА СЕДНИЦАТА НА АЛБАНСКАТА ВЛАДА: Премиерот Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

Денешен - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

ВИДЕО: Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

Либертас - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Ставија крај на потрагата, Албанија повеќе не бара преживеани од земјотресот

Пулс24 - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Потрагата по преживеани во Албанија заврши – во земјотресот загинаа 50, а 2.000 луѓе се повредени

Вечер Прес - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Рама: Прекинати се спасувачките операции по преживеаните

Локално - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Рама: Прекинати се спасувачките операции по преживеаните

Опсервер - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Бројот на жртви во Албанија се искачи на 50, спасувачката акција заврши

MTM - 30.11.2019

Потрагата и спасувачката акција по преживеани по земјотресот што во вторникот ја погоди Албанија официјално е завршена. Се верува дека под урнатините нема повеќе луѓе. Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека во земјотресот со јачина од 6,4 степени ...

Еди Рама се расплака додека ги читаше имињата на 50-те жртви од земјотресот

Република - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Рама го повика Баша да седнат на маса поради состојбата во земјата, тој му возврати дека не е време за политички ...

Република - 30.11.2019

лбанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи поврзани со катастрофалниот земјотрес“.

Рама го повика Баша да седнат на маса поради состојбата во земјата

Локално - 30.11.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи поврзани со катастрофалниот земјотрес“.

Рама означи крај на потрагата под урнатините, им се заблагодари на спасувачките екипи од странство

Фактор - 30.11.2019

Владата на Албанија одржа состанок по пет дена од силниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. Во своето обраќање, премиерот Еди Рама рече дека операциите за пребарување и спасување се завршени и бројот на загинатите се искачи на 50.

Еди Рама потврди: Спасувачките операции завршија, 50 луѓе загинаа, над 2 илјади се повредени

Точка - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните во земјотресот кој ја погоди Албанија и официјално се завршени, затоа што се верува дека нема затрупани луѓе во рушевините. Премиерот на Албанија, Еди Рама соопшти дека настрадаа 50 лица во ...

Повеќе од 1.000 луѓе сместени во хотели по земјотресите: Изгубивме сè, тука ни дадоа храна и лекови

Точка - 30.11.2019

Повеќе од 1.000 луѓе по силниот земјотрес кој ја погодил Албанија биле сместени во хотели во крајбрежниот град Драч. "Уште 400 жители од Туман и околината најдоа засолниште во хотелите на брегот", рекол министерот за туризам и животна средина, ...

Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

Опсервер - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Рама и Баша не најдоа заеднички јазик ниту за штетите од земјотресот

iPortal - 30.11.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи поврзани со катастрофалниот земјотрес“.

Рама го повика Баша да седнат на маса поради состојбата во земјата, тој му возврати дека не е време за политички ...

24Инфо - 30.11.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи поврзани со катастрофалниот земјотрес”.

(Видео) Еди Рама не можеше да ги задржи солзите: Земјотресот во Албанија зеде 50. жртви

еМагазин - 30.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама не можеше да ги задржи солзите кога ги читаше имињата на 50. жртви од неодамнешниот земјотрес. Тој соопшти дека потрагата е завршена и додаде дека околу 2.000 лица биле повредени.

Рама го повика Баша да седнат на маса поради состојбата во земјата, тој му возврати дека не е време за политички ...

Вечер Прес - 30.11.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи поврзани со катастрофалниот земјотрес”.

50 лица загинаа, а над 2000 лица се повредени во катастрофалниот земјотрес кој во вторникот ја стресе Албанија

4NEWS - 30.11.2019

50 лица загинаа, а над 2000 лица се повредени во катастрофалниот земјотрес кој во вторникот ја стресе Албанија. Во Тирана оштетени се 1465 објекти, а во Драч 900. Ова се официјалните бројки од штетите откако албанскиот премиер Еди Рама информираше ...

Баша не сака средба со Рама, не било време за политички маневри

Денешен - 30.11.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи поврзани со катастрофалниот земјотрес“.

Заврши потрагата по преживеани во Албанија: Краен биланс - 50 загинати, над 2.000 лица повредени

Скопје инфо - 30.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска изјави дека во земјотресот кој неделава ја погоди неговата земја загинале вкупно 50 луѓе, а над 2.000 се повредени. Рама информираше дека потрагата по преживеани во земјотресот официјално е завршена.

Рама се расплака читајќи ги имињата на жртвите од земјотресот

Локално - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

24Инфо - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Рама: Прекинати се спасувачките операции по преживеаните

24Инфо - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Рама потврди: Запрени спасувачките операции, 50 загинати и 2.000 повредени во земјотресот

Република - 30.11.2019

Потрагата и спасувачите операции за преживеаните во земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, зошто се верува дека нема повеќе тела под урнатините. Премиерот на Албанија Еди Рама соопшти дека настрадале 50 лица во земјотресот со ...

Рама: Прекинати се спасувачките операции по преживеаните, се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините

Либертас - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

Вечер Прес - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Заврши потрагата по преживеаните од земјотресот во Албанија

iPortal - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Албанија: Прекината потрагата по преживеани

Денешен - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Рама по земјотресот: Затвор за супервизорите, архитектите и градежниците кои злоупотребуваат

iPortal - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Бројот на жртви во Албанија се искачи на 50, спасувачката акција заврши

Н.Македонија - 30.11.2019

Потрагата и спасувачката акција по преживеани по земјотресот што во вторникот ја погоди Албанија официјално е завршена. Се верува дека под урнатините нема повеќе луѓе. Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека во земјотресот со јачина од 6,4 степени ...

Потрагата по преживеани во Албанија заврши, Рама соопшти бројки на луѓе кои загинале и се повредени

Скопје1 - 30.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека во земјотресот кој во средата ја погоди земјата загинале 50 луѓе, а околу 2.000 се повредени. Тој информира и дека потрагата и спасувачките операции по преживеаните официјално е завршена, бидејќи се ...

Рама: Прекинати се спасувачките операции по преживеаните

MakPress - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 ...

Рама се расплака читајќи ги имињата на 50. жртви од земјотресот

MakPress - 30.11.2019

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

Албанија: Заврши потрагата по преживеани од земјотресот

Expres - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Премиерот Еди Рама соопшти дека во земјотресот од 6,4 степени според Рихтеровата ...

НЕ МОЖЕШЕ ДА ИЗДРЖИ: Еди Рама ги читаше имињата на починатите и заплака

Магазин - 30.11.2019

Албанија е завиена во црно по катастрофалниот земјотрес кој ја погоди во вторникот а во кој загинаа 50 лица. На денешната владина седница албанскиот премиер Еди Рама имаше тешка задача со оглед на тоа дека и неговата снаа загина во земјотресот ...

Рама: Шаторите стануваат минато – од утре сите сместени во хотели!

ТВ21 - 29.11.2019

Шаторите ќе бидат минато, од утре сите сместени во хотели, најави вечерва премиерот Еди Рама во линковско вклучување за Топ Канал, пренесува репортерот на ТВ21 од Туман, Албанија. Рама им порача на жителите на Туман дека од утре ќе бидат сместени во ...

Рама: Луѓето кои спијат во шаторите, ќе бидат сместени во хотели

Телма - 29.11.2019

Албанскиот премиер, Еди Рама, најави дека стручни тимови за проценка на штетите од земјотресот од 26-ти Ноември, денеска ќе започнат со работа. Тој информираше дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за ...

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

ТВ21 - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

Нетпрес - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама пресече: Нема повеќе шатори

Сител - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама: Шаторите ќе се отстранат, а луѓето ќе се сместат во хотели

Макфакс - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама најави стручни тимови за проценка на штетите кои ќе започнат со работа денеска и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од земјотресот.

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

+инфо - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели – досега донирани над 5 милиони евра

Курир - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Најновиот биланс на жртви во Албанија е 49

Р.С.Европа - 29.11.2019

Најновиот биланс на жртви од земјотресот во Албанија е 49, од кои 25 се загинати во Драч, а 23 во Туман и една жртва во Љач, соопшти утрово премиерот Еди Рама на вонредна седница на владата.

Рама: На сите лица во шаторите, ќе им биде понудено сместување во хотел

Нова ТВ - 29.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на вонредна владина седница најави отпочнување со работа на стручните тимови за проценка на штетите од земјотресот денеска и дека досега се донирани пет милиони евра и над еден милион американски долари.

Албанците конечно можат да здивнат, тлото почна да се смирува

МКД - 29.11.2019

Тлото на Албанија, четири дена по разорниот земјотрес по кој следеа 1.000 средно силни и послаби земјотреси, конечно почна да се смирува. Сеизмологот Едмонд Нуши од албанскиот Институт за геологија вели дека последоватолните потреси се сѐ послаби и ...

Еди Рама порача: Почнуваат да работат стручни тимови за проценка на штетите, собрание 5 милиони евра донација

Press24 - 29.11.2019

Премиерот Еди Рама најави вонредна седница на владата денеска која ќе започне да оформува стручни тимови за проценка на штетите од земјата и странство, како и дека досега донацијата за санација на последиците од земјотресот и помош на загрозените е ...

Без покрив на глава останаа 3.489 лица во Тирана, собрани над пет милиони евра

Слободен Печат - 29.11.2019

Рама рече дека освен во Драч и Тумана, оштетувања на домовите има и во Тирана. Премиерот на Албанија, Еди Рама, на денешниот владин состанок направи биланс на бројот на жители кои се вдомени, како и за зградите кои се уништени од катастрофалниот ...

Семејствата кои останаа без своите домови во земјотресот во Албанија од камповите се префлени во хотели

Слободен Печат - 29.11.2019

Рама потврди дека досега загинале 49 лица, вклучително и деца,од нив во Драч 25, во Туман 23 и една жртва во Курбин. Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа ...

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

А1 On - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

„Ова е време за психијатри, не за астролози“ - Рама со остро предупредување за медиумите после земјотресот

Press24 - 29.11.2019

По предупредувањето на утринската вонредна седница на владата и објавата на Твитер, Рама уште еднаш повторно ги предупреди медиумите дека, согласно со вонредната ситуација, ќе ги затвори ако продолжат со ширење на лажни вести и паника.

Црниот биланс од земјотресот во Албанија достигна 49 жртви

еМагазин - 29.11.2019

Во земјотресот во Албанија загинаа 49 лица, од кои 25 во Драч, 23 во Туман и едно во местото Љач, информира премиерот Еди Рама. Тој соопшти дека во Драч 1.260 луѓе се надвор од своите домови.

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

Вечер Прес - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

Опсервер - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама соопшти дека сите луѓе од шаторите ќе заминат во хотели

Фактор - 29.11.2019

Луѓето кои останаа без своите домови во силните земјотреси во Албанија ќе заминат во хотели. Шаторите ќе бидат минато, од утре сите сместени во хотели, најави вечерва премиерот Еди Рама во линковско вклучување за Топ Канал, пренесува ТВ21 од Туман, ...

Рама: Шаторите ќе се отстранат, а луѓето ќе се сместат во хотели

Точка - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама најави стручни тимови за проценка на штетите кои ќе започнат со работа денеска и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од земјотресот.

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

Локално - 29.11.2019

-Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

Либертас - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Во Албанија настраданите семејства од земјотресот ќе бидат сместени во хотели, најави Рама

iPortal - 29.11.2019

-Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

Република - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

24Инфо - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Продолжува потрагата по преживеани лица

Н.Македонија - 29.11.2019

Бројот на загинати, трет ден по силниот земјотрес што го зафати регионот околу Драч, се искачи на 41. Според Министерството за здравство на Албанија, 750 луѓе се хоспитализирани, додека четири лица од нив се во тешка состојба.

Рама: Шаторите ќе се отстранат, а луѓето ќе се сместат во хотели

Н.Македонија - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама најави стручни тимови за проценка на штетите кои ќе започнат со работа денеска и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од земјотресот.

Албанија: Афeктираните од земjoтpeсот наместо во шатори ќе бидат сместени во најдобрите хотели

365 - 29.11.2019

За 2-3 дена веќе нема да има шатори. Почнувајќи од денеска, луѓето во Албанија кои останаа без покpив над главата поради земјотpeсот, ќе бидат сместувани во најдобрите хотели на брегот на Албанија, најави синоќа албанскиот премиер Еди Рама во ...

Жителите на Албанија кои останаа без домови по земјотресот ќе престојуваат во хотели, најави Рама

Скопје1 - 29.11.2019

Луѓето кои останаа без своите домови во силните земјотреси во Албанија ќе заминат во хотели. „Им кажав на моите пријатели дека утре ќе одат во хотели што се најдобри во земјата. Оваа приказна за шатори ќе биде затворена утре.

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

MakPress - 29.11.2019

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од ...

Рама: Без дом останаа над 3000 лица, сите ќе бидат сместени во хотели – досега донирани над 5 милиони евра

Магазин - 29.11.2019

На денешната вонредна владина седница албанскиот премиерот Еди Рама најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска. Рама изјави дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за ...

Рама: Денот на албанското знаме влезе во темнина

Фокус - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Мета: Денес не е ден за славење

Фокус - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска заедно отидоа на Плоштадот на независноста во албанскиот града Валона, во рамките на одбележувањето на 107-годишнината од независноста на земјата.

Мета и Рама во Валона по повод Денот на знамето

ТВ21 - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска заедно отидоа на Плоштадот на независноста во албанскиот града Валона, во рамките на одбележувањето на 107-годишнината од независноста на земјата.

Трет ден потрага по преживеани во Албанија, бројот на загинати постојано се зголемува

Телма - 28.11.2019

Трет ден спасувачките служби ги пребаруваат урнатините во потрага по преживеани по земјотресот од 6,4 степени по Рихтер кој ја погоди Албанија. Како што продолжува потрагата така се зголемува и бројот на жртвите.

Рама: Не донирајте веќе храна, складиштата се полни

Фокус - 28.11.2019

Премиерот на Албанија повика повеќе да не се донира храна за погодените од земјотресот, бидејќи има доволно. Порача дека сега е време за донации со пари преку отворени интернет платформи. -Пристаништето Драч повеќе нема капацитет за складирање, ...

28 Ноември, одложен празникот за денот на знамето

Алсат-М - 28.11.2019

Трагичниот земјотрес во Албанија ги откажа сите празници по повод 28 ноември, Денот на знамето. Во Албанија, единствениот настан што се одбележа по повод 107 – годишнината од Декларацијата за независност беше церемонијата за подигнување на знамето ...

Рама: Доста е облека и храна, време е за пари

Press24 - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

Рама: Не донирајте веќе храна, складиштата се полни

Курир - 28.11.2019

Премиерот на Албанија повика повеќе да не се донира храна за погодените од земјотресот, бидејќи има доволно. Порача дека сега е време за донации со пари преку отворени интернет платформи. -Пристаништето Драч повеќе нема капацитет за складирање, ...

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

Сител - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Рама: Денот на црвеното знаме влезе во темнина

Слободен Печат - 28.11.2019

Во меѓувреме, албанското Министерство за одбрана соопшти дека досега во земјотресот загинале 40 лица, а најмалата жртва е тригодишно дете. Повредени се 650 луѓе. Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа ...

Мета и Рама во Валона по повод Денот на знамето

А1 On - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска заедно отидоа на Плоштадот на независноста во албанскиот града Валона, во рамките на одбележувањето на 107-годишнината од независноста на земјата.

Бројот на жртвите во земјотресот во Албанија се искачи на 40 луѓе

Нетпрес - 28.11.2019

Бројот на загинатите во силниот земјотрес кој во вторникот утрото ја погоди Албанија достигна 40 луѓе, соопшти во четвртокот албанскиот премиер Еди Рама, пренесува Албанската телеграфска агенција (АТА – ATSH) Премиерот Рама притоа ги предупредил ...

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

+инфо - 28.11.2019

Во меѓувреме, албанското Министерство за одбрана соопшти дека досега во земјотресот загинале 40 лица, а најмалата жртва е тригодишно дете. Повредени се 650 луѓе Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа ...

КОСОВЦИТЕ ГО НАЛУТИЈА РАМА: Сите патници во Албанија мора да плаќаат патарина

Слободен Печат - 28.11.2019

Како што пренесува косовска „Газета“, Рама при посетата на Драч и Тумане, места кои се најпогодени од завчерашниот разорен земјотрес, се сретнал со Пацоли и му рекол да ги предупреди Косоварите кои донираат помош за Албанија да не бараат укинување ...

Мета и Рама во Валона по повод Денот на знамето

Курир - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска заедно отидоа на Плоштадот на независноста во албанскиот града Валона, во рамките на одбележувањето на 107-годишнината од независноста на земјата.

Рама се закани: Порталите што прават паника со лажни вести ќе бидат затворени

Слободен Печат - 28.11.2019

Последен пат ги предупредувам порталите и другите медиуми дека во услови на вонредната ситуација, ако продолжат да шират паника со лажни вести ќе бидат приморан да ги затворам, рече Рама Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска изјави дека Албанија ...

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

А1 On - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Рама: Пристаништето Драч e полно храна и облека

Слободен Печат - 28.11.2019

Рама на својот Фејсбук профил напиша дека складиштата се полни со храна и облека и истакна дека сега е време за донации со пари преку отворени интернет платформи. Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и ...

Рама: Не испраќајте повеќе храна и облека, време е за пари

А1 On - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

Рама: Не испраќајте повеќе храна и облека, време е за донации во пари

+инфо - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

Мета и Рама во Валона по повод Денот на знамето

Вечер Прес - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска заедно отидоа на Плоштадот на независноста во албанскиот града Валона, во рамките на одбележувањето на 107-годишнината од независноста на земјата.

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

Локално - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Рама се закани дека порталите кои со лажни вести создаваат паника ќе бидат затворени

24Инфо - 28.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска изјави дека Албанија има потребна од парична, а не материјална помош. Исто така, тој ги предупреди порталите да внимаваат што пишуваат и да не шират лажни вести, бидејќи во спротивно ќе бидат затворени.

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

Опсервер - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Мета и Рама во Валона по повод Денот на знамето

Опсервер - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска заедно отидоа на Плоштадот на независноста во албанскиот града Валона, во рамките на одбележувањето на 107-годишнината од независноста на земјата.

Рама до медиумите: Запрете го тоа сега! Веднаш! Време е за психијатри, а не за астролози

Република - 28.11.2019

По предупредувањето на утринската вонредна седница на владата и објавата на Твитер, Рама уште еднаш повторно ги предупреди медиумите дека, согласно со вонредната ситуација, ќе ги затвори ако продолжат со ширење на лажни вести и паника.

Рама: Не испраќајте повеќе храна и облека, време е за пари

24Инфо - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

Вечер Прес - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Рама: Не испраќајте повеќе храна и облека, време е за пари

Локално - 28.11.2019

-Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

Рама: Денот на знамето на Албанија влезе во темнина која привремено нè опкружува

iPortal - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Рама апелираше до своите сонародници: Време е за донации со пари

iPortal - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

Еди Рама со последно предупредување до порталите да не шират лажни вести за земјотреси

Мета - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама упади остро предупредување до порталите поради ширењето вести за земјотресите, со коишто се зголемува паниката кај населението во Албанија по трагичниот земјотрес рано утрото на 26 ноември, јавува Порталб.мк .

Рама: Не испраќајте повеќе храна и облека, време е за пари

Вечер Прес - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

Рама: Не испраќајте повеќе храна и облека, време е за пари

Опсервер - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

„ОВА Е ВРЕМЕ ЗА ПСИХИЈАТРИ, НЕ ЗА АСТРОЛОЗИ“: Рама со остро предупредување за медиумите по земјотресот

Фактор - 28.11.2019

По предупредувањето на утринската вонредна седница на владата и објавата на Твитер, Рама уште еднаш повторно ги предупреди медиумите дека, согласно со вонредната ситуација, ќе ги затвори ако продолжат со ширење на лажни вести и паника.

Рама: Не испраќајте повеќе храна и облека, време е за пари

Либертас - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

Република - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

24Инфо - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Рама: Денот на знамето осамна во темница

Либертас - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Мета и Рама во Валона по повод Денот на знамето

Либертас - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска заедно отидоа на Плоштадот на независноста во албанскиот града Валона, во рамките на одбележувањето на 107-годишнината од независноста на земјата.

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

MakPress - 28.11.2019

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината што привремено ја покри земјата.

Рама: Не испраќајте повеќе храна и облека, време е за пари

MakPress - 28.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска апелираше до своите сонародници во државата и странство дека на погодените од земјотресот повеќе да не им се испраќа храна и облека, туку да се придонесе финансиски.

Ден на жалост во Албанија – прогласена вонредна состојба

ТВ21 - 27.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама прогласил вонредна состојба во Тирана и Драч по силниот земјотрес. Владата ја усвои одлуката за ден на национална жалост. На состанокот свикан во влада, премиерот на Албанија Еди Рама објаснил дека би сакал да ...

(видео) Рама: бездомните ќе ги сместиме во хотел

Телма - 27.11.2019

Албанскиот премиер Eди Рама кој ги посети преживеаните од земјотресот вети дека тие ќе бидат сместени во хотели долж брегот на Јадранското ...

Еди Рама: Место празник, Ден на национална жалост во Албанија

24 Вести - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека заради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на два дена пред празникот Ден на знамето, 28 ноември, нема да може да се слави, туку ќе има Ден на национална солидароност.

Рама: Во Албанија три дена национална жалост

ТВ21 - 27.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска изјави дека поради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на два дена пред празникот Ден на знамето, 28 ноември, нема да може да се слави, туку ќе има Ден на национална солидароност.

Потрага по преживени - расте бројот на жртви по земјотресот во Албанија

24 Вести - 27.11.2019

Знамињата во албанија денеска се на половина копје откако владата прогласи ден на жалост по најсилиот земјотрес кој ја погоди државата во изминативе неколку декади..Откажана е наставата во сите училишта а и фудбалскиот сојуз ги откажа сите ...

Прогласена вонредна ситуација во Драч и Тирана

Курир - 27.11.2019

Владата на Албанија денес прогласи вонредна ситуација на подрачјата на Драч и Тирана, областите кои се најпогодени од разораниот земјотрес кој вчера рано наутро на погоди земјата. Според последните информации, најмалку 29 лица го загубија животот, ...

Рама: Зградите, генерално, се стабилни

Макфакс - 27.11.2019

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека, како и во претходниот земјотрес, и во овој, кој беше посилен и траеше подолго, уште еднаш беше потврдено дека зградите во најголем дел се многу стабилни.

Прогласена вонредна ситуација во Драч и Тирана

Нетпрес - 27.11.2019

Владата на Албанија денес прогласи вонредна ситуација на подрачјата на Драч и Тирана, областите кои се најпогодени од разораниот земјотрес кој вчера рано наутро на погоди земјата. Според последните информации, најмалку 29 лица го загубија животот, ...

Рама лут зашто Косовците не сакаат да плаќаат патарина

МКД - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама нервозно реагирал на барањата на поединци од Приштина да се укине плаќањето патарина на националниот пат кон Тирана. Тој побарал од министерот за надворешни работи во заминување, Беџет Пацоли, да им објасни на граѓаните ...

Рама се налути на Приштина поради патарина

Независен - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама нервозно реагираше на барањата на поединци од Приштина да се укине плаќањето на патарина на Националниот пат кон Приштина. Тој побара од министерот за надворешни работи во заминување Беџет Пацоли на граѓаните на Косово да ...

Рама: Место празник, Ден на национална жалост во Албанија

А1 On - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека заради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на два дена пред празникот Ден на знамето, 28 ноември, нема да може да се слави, туку ќе има Ден на национална солидароност.

Рама: Место денови на прослава, Ден на национална жалост во Албанија

Слободен Печат - 27.11.2019

Тој кажа дека 28 и 29 ноември затоа не треба да бидат денови на прослави, туку денови на национална солидарност. Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека заради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на два дена пред празникот Ден на ...

Прогласена вонредна состојба во Драч и Тирана

Сител - 27.11.2019

Владата на Албанија денес прогласи вонредна ситуација на подрачјата на Драч и Тирана, областите кои се најпогодени од разораниот земјотрес кој вчера рано наутро на погоди земјата. Според последните информации, најмалку 29 лица го загубија животот, ...

Албанската влада прогласи вонредна состојба во Драч и Тирана

Макфакс - 27.11.2019

Албанската влада денеска прогласи вонредна состојба во областите на Драч и Тирана, реони кои се најпогодени од разорниот земјотрес што ја погоди земјата во вторникот, при што, според најновите податоци, загинаа 27 лица, повеќе од 40 се извлечени од ...

Ден после земјотресот, тага во Албанија: Илјадници луѓе ги загубија домовите, а ноќта ја поминаа во шатори

Press24 - 27.11.2019

Најмалку 27 мртви и повеќе од 650 повредени е најновиот баланс после катастрофалниот замјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер, а денес во Драч е прогласен и дел на жалост, а знамињата се спуштени на половина копје.

Албанската влада прогласи вонредна состојба во Драч и Тирана

Centar - 27.11.2019

Албанската влада денеска прогласи вонредна состојба во областите на Драч и Тирана, реони кои се најпогодени од разорниот земјотрес што ја погоди земјата во вторникот, при што, според најновите податоци, загинаа 27 лица, повеќе од 40 се извлечени од ...

Рама: Место празник, Ден на национална жалост во Албанија

24Инфо - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека заради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на два дена пред празникот Ден на знамето, 28 ноември, нема да може да се слави, туку ќе има Ден на национална солидароност.

Рама: Место празник, Ден на национална жалост во Албанија

Опсервер - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека заради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на два дена пред празникот Ден на знамето, 28 ноември, нема да може да се слави, туку ќе има Ден на национална солидароност.

Рама: Место празник, Ден на национална жалост во Албанија

Либертас - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека заради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на два дена пред празникот Ден на знамето, 28 ноември, нема да може да се слави, туку ќе има Ден на национална солидароност.

Во Албанија ден на жалост

Тера - 27.11.2019

Албанската влада прогласи вонредна состојба во областите на Драч и Тирана, реони кои се најпогодени од силниот земјотрес што ја погоди земјата , при што, според најновите податоци, загинаа 27 лица, повеќе од 40 се извлечени од урнатините, а над 650 ...

Рама: Зградите се генерално стабилни

24Инфо - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека, како и во претходниот земјотрес, и во овој, кој беше посилен и траеше подолго, уште еднаш беше потврдено дека зградите, во најголем дел, се многу стабилни.

Рама: Денот на знамето ќе биде Ден на национална жалост во Албанија

Денешен - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека заради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на два дена пред празникот Ден на знамето, 28 ноември, нема да може да се слави, туку ќе има Ден на национална солидароност.

Рама: Зградите, генерално, се стабилни

Centar - 27.11.2019

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека, како и во претходниот земјотрес, и во овој, кој беше посилен и траеше подолго, уште еднаш беше потврдено дека зградите во најголем дел се многу стабилни.

Рама: Зградите, генерално, се стабилни

Точка - 27.11.2019

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека, како и во претходниот земјотрес, и во овој, кој беше посилен и траеше подолго, уште еднаш беше потврдено дека зградите во најголем дел се многу стабилни.

Албанската влада прогласи вонредна состојба во Драч и Тирана

Точка - 27.11.2019

Албанската влада денеска прогласи вонредна состојба во областите на Драч и Тирана, реони кои се најпогодени од разорниот земјотрес што ја погоди земјата во вторникот, при што, според најновите податоци, загинаа 27 лица, повеќе од 40 се извлечени од ...

Албанската влада прогласи вонредна состојба во Драч и Тирана

24Инфо - 27.11.2019

Албанската влада денеска прогласи вонредна состојба во областите на Драч и Тирана, реони кои се најпогодени од разорниот земјотрес што ја погоди земјата во вторникот, при што, според најновите податоци, загинаа 27 лица, повеќе од 40 се извлечени од ...

Рама: Зградите, генерално, се стабилни

Н.Македонија - 27.11.2019

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека, како и во претходниот земјотрес, и во овој, кој беше посилен и траеше подолго, уште еднаш беше потврдено дека зградите во најголем дел се многу стабилни.

Вонредна состојба во Драч и во Тирана

Н.Македонија - 27.11.2019

Албанската влада денеска прогласи вонредна состојба во областите на Драч и Тирана, реони кои се најпогодени од разорниот земјотрес што ја погоди земјата вчера, при што, според најновите податоци, загинаа 27 лица, повеќе од 40 се извлечени од ...

Рама: Место празник, Ден на национална жалост во Албанија

MakPress - 27.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека заради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на два дена пред празникот Ден на знамето, 28 ноември, нема да може да се слави, туку ќе има Ден на национална солидароност.

Расте бројот на настраданите во разорниот земјотрес во Албанија, екипите бараат преживеани

Скопје1 - 27.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија продолжија да работат и длабоко во ноќта во потрага по преживеани по катастрофалниот земјотрес. Но за жал, по катастрофалниот и разорен земјотрес во Албанија животите ги загубија над 24 лица а повредени се над 600 лица.

Најмалку 20 загинати и 600 повредени во земјотресот во Албанија

Фокус - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Мета: Се прават напори да се извлечат луѓето од под урнатините

Фокус - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Рама: Ситуацијата е драматична, да се справиме заедно

24 Вести - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Вучиќ разговараше со Рама: Со тага ги гледаме сликите од урнатините во Албанија

Фокус - 26.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово телефонски разговараше со албанскиот премиер Еди Рама, откако Албанија ја погоди силен земјотрес, и понудија помош од Србија. Србија веднаш испрати противпожарна бригада, како прва помош во елиминирање на ...

Во Албанија почна да пристигнува помош

ТВ21 - 26.11.2019

Повеќе држави од Европа и регионот изразија подготвеност да и помогнат на Албанија во санирањето на последиците од серијата земјотреси, а во Албанија веќе пристигнаа 52 лица за вонредни ситуации од Романија и 40 припадници на косовските безбедносни ...

Рама: Да останеме смирени, си требаме едни на други

Алсат-М - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, порача дека во следните часови е мошне важно граѓаните да останат смирени и прибрани, за да можат меѓусебно да си помогнат. Преку социјалните мрежи Рама порача дека се прават напори за пронаоѓање и извлекување на ...

Првата помош за Албанија од соседите – Рама: Продолжува потрагата со трпение и точност до крај

ТВ21 - 26.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама, потврди дека се спасени 48 лица од под урнатините. Преку објава во Фејсбук, Рама вели дека наскоро на спасувачките екипи ќе им се придружат и екипи од Косово, Италија, Грција, Франција, Турција, Србија, Црна Гора.

Албанија: Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени

24 Вести - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Вучиќ понуди помош за Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Со тага ги гледаме сликите од урнатините во Драч и другите места во Албанија, вели Вучиќ. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска упати писмо со сочувство до претседателот и премиерот на Република Албанија, Илир Мета и Еди Рама, по повод ...

Вучиќ разговараше со Рама, понуди помош по земјотресот

А1 On - 26.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово телефонски разговараше со албанскиот премиер Еди Рама, откако Албанија ја погоди силен земјотрес, и понудија помош од Србија. Србија веднаш испрати противпожарна бригада, како прва помош во елиминирање на ...

Прва изјава на Рама по земјотресите во Албанија: Ситуацијата е драматична

Press24 - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. -Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Од Атина ќе замине специјална единица со 26 пожарникари за Драч

Курир - 26.11.2019

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со неговиот албански колега, Еди Рама по силниот земјотрес што ја погоди Албанија, а специјална единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба итно заминува за ...

Телефонски разговор Мицотакис – Рама за земјотресот во Албанија

А1 On - 26.11.2019

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со неговиот албански колега, Еди Рама по силниот земјотрес што ја погоди Албанија, а специјална единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба итно заминува за ...

Рама: Да ја задржиме смиреноста и заедно да се избориме со оваа трагедија

Макфакс - 26.11.2019

Сите владини агенции се ангажирани и интензивно работат на спасување на животите на луѓето во најзагрозените места во Драч и Туман, по катастрофалниот земјотрес што утрово ја погоди Албанија, рече премиерот Еди Рама.

Рама: Соседните земји, ЕУ и САД понудија помош по земјотресот во Албанија

А1 On - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека соседните земји, Европска Унија и САД и понудиле помош на Албанија по силниот земјотрес при што загинаа девет лица. Тој додаде дека телефонски разговарал со италијанскиот, грчкиот и турскиот премиер, ...

Еди Рама: Многу земји од Европа и светот понудија помош за Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Продолжуваат контактите, додека на терен се прави сѐ што е можно, на секое место кое има урнатини, да се помогне на повредените и на оние кои им е потребна помош, рече Рама. Премиерот на Албанија на Фејсбук напиша од кои претседатели и премиери ...

Девет жртви во земјотресот во Албанија

Р.С.Европа - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека соседните земји, Европска унија и САД и понудиле помош на Албанија по силниот земјотрес во кој загинаа девет луѓе. Тој додаде дека телефонски разговарал со италијанскиот, грчкиот и турскиот премиер, ...

Обновено: Најмалку 22 загинати, 600 повредени во катастрофалниот земјотрес во Албанија

OhridNews - 26.11.2019

Според последнитеинформации, во катастрофалниот земјотрес што се случи утрово во Албанија, во близина на Драч, загинале најмалку 22 луѓе, меѓу кои и две деца. 2Во земјотресот повредени се над 600 лица.

Во Албанија почна да пристигнува помош

А1 On - 26.11.2019

Повеќе држави од Европа и регионот се подготвени да и помогнат на Албанија во санирањето на последиците од серијата земјотреси, а во Албанија веќе пристигнаа 52 лица за вонредни ситуации од Романија и 40 припадници на косовските безбедносни сили.

Рама: Соседните земји, ЕУ и САД понудија помош по земјотресот во Албанија

Курир - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека соседните земји, Европска Унија и САД и понудиле помош на Албанија по силниот земјотрес при што загинаа девет лица. Тој додаде дека телефонски разговарал со италијанскиот, грчкиот и турскиот премиер, ...

Албанија: Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени

Нова ТВ - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Пристигнува помош од европските држави за Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама најави дека помош за Албанија доаѓа од Италија, Грција, Франција, Турција, Србија, Црна Гора и Косово. Повеќе држави од Европа и регионот се подготвени да и помогнат на Албанија во санирањето на последиците од серијата ...

Прва изјава на Рама по земјотресите во Албанија: Ситуацијата е драматична

Курир - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. -Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Рама: Ситуацијата е драматична

Р.С.Европа - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

НОВ БИЛАНС НА ЖРТВИ ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО АЛБАНИЈА: Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени

Слободен Печат - 26.11.2019

Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на длабочина од десетина километри. По силниот земјотрес, следуваа уште неколку потреси.

Албанија: Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени

А1 On - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Бројот на загинати во земјотресот во Албанија се искачи на 22 лица

Курир - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 22 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Бројот на загинати во земјотресот во Албанија се искачи на 22 лица

Нетпрес - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 22 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Еди Рама: Ситуацијата е драматична

Нетпрес - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. -Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени во земјотресот во Албанија

+инфо - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Стресе нов земјотрес: Потрес од 4.7 степени вечерва во Албанија

Скопје24 - 26.11.2019

Уште еден посилен земјотрес со јачина од 4.7 степени според Рихтер, ја стресе Албанија, по разорниот од 6.4 степени од утринава. Потресот со јачина од 4.7 степени се случил пред повеќе од 1 час на длабочина од 5 километри.

Рама: Ситуацијата е драматична, да се справиме заедно

А1 On - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Ситуацијата е драматична. Храброст! Трпение! Солидарност - напиша Рама на „Фејсбук“

Факултети - 26.11.2019

Според албанските медиуми, има пет жртви и над 150 повредени, но се стравува дека бројката ќе биде поголема. Земјотресот беше почувствуван и во Македонија Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата ...

Рама: Ситуацијата е драматична, да се справиме заедно

Сител - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Рама покрај рушевините после страшниот земјотрес: Правиме сè што можеме за да го спасиме секое човечко суштество!

Точка - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрово загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600 лица, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и ...

Рама: Од силниот земјотрес има сериозни последици и, за жал, загубивме животи

iPortal - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Во Албанија почна да пристигнува помош

24Инфо - 26.11.2019

Повеќе држави од Европа и регионот се подготвени да и помогнат на Албанија во санирањето на последиците од серијата земјотреси, а во Албанија веќе пристигнаа 52 лица за вонредни ситуации од Романија и 40 припадници на косовските безбедносни сили.

Рама: Да ја задржиме смиреноста и заедно да се избориме со оваа трагедија

24Инфо - 26.11.2019

Сите владини агенции се ангажирани и интензивно работат на спасување на животите на луѓето во најзагрозените места во Драч и Туман, по катастрофалниот земјотрес што утрово ја погоди Албанија, рече премиерот Еди Рама.

Во Албанија почна да пристигнува помош

Опсервер - 26.11.2019

Повеќе држави од Европа и регионот се подготвени да и помогнат на Албанија во санирањето на последиците од серијата земјотреси, а во Албанија веќе пристигнаа 52 лица за вонредни ситуации од Романија и 40 припадници на косовските безбедносни сили.

Албанија: Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени

Локално - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Вучиќ упати писмо со сочувство и понуди помош во санирање на последиците

iPortal - 26.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска упати писмо со сочувство до претседателот и премиерот на Република Албанија, Илир Мета и Еди Рама, по повод силниот земјотрес што ја погоди земјата и понуди помош во санирање на последиците.

Биланс од серијата земјотреси во Албанија: Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени

Вечер Прес - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Вучиќ разговараше со Рама, понуди помош по земјотресот

Либертас - 26.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово телефонски разговараше со албанскиот премиер Еди Рама, откако Албанија ја погоди силен земјотрес, и понудија помош од Србија. Србија веднаш испрати противпожарна бригада, како прва помош во елиминирање на ...

Рама: Ситуацијата е драматична, да се справиме заедно

Опсервер - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Вучиќ разговараше со Рама, понуди помош по земјотресот

Република - 26.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово телефонски разговараше со албанскиот премиер Еди Рама, откако Албанија ја погоди силен земјотрес, и понудија помош од Србија. Србија веднаш испрати противпожарна бригада, како прва помош во елиминирање на ...

Албанија: Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени

24Инфо - 26.11.2019

– Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, ...

Рама: Соседните земји, ЕУ и САД понудија помош по земјотрестот во Албанија

Локално - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека соседните земји, Европска Унија и САД и понудиле помош на Албанија по силниот земјотрес при што загинаа девет лица. Тој додаде дека телефонски разговарал со италијанскиот, грчкиот и турскиот премиер, ...

Рама: Ситуацијата е драматична, да се справиме заедно

4NEWS - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Вучиќ разговараше со Рама, понуди помош по земјотресот

Опсервер - 26.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово телефонски разговараше со албанскиот премиер Еди Рама, откако Албанија ја погоди силен земјотрес, и понудија помош од Србија. Србија веднаш испрати противпожарна бригада, како прва помош во елиминирање на ...

Во Албанија најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени

iPortal - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Најмалку 20 загинати и 600 повредени во земјотресот во Албанија

Либертас - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИТЕ ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ: Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени во Албанија

Денешен - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Рама: Ситуацијата е драматична, да се справиме заедно

Локално - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Регионот со помош за Албанија, Конте и Мицотакис упатиле авиони со специјалци за помош на населението

CivilMedia - 26.11.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама, преку Твитер извести дека соседните и други држави понудиле помош за справување со трагедијата од земјотресот. Премиерите на Италија и Грција, Конте и Мицотакис веќе испратиле авиони со тимови на специјалци за помош ...

Вучиќ изрази сочувство, понуди помош за Албанија

Локално - 26.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска упати писмо со сочувство до претседателот и премиерот на Република Албанија, Илир Мета и Еди Рама, по повод силниот земјотрес што ја погоди земјата и понуди помош во санирање на последиците.

Албанија: Најмалку 20 загинати и речиси 600 повредени

Опсервер - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Рама: Ситуацијата е драматична, да се справиме заедно

Либертас - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Рама: Соседните земји, ЕУ и САД понудија помош по земјотрестот во Албанија

24Инфо - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека соседните земји, Европска Унија и САД и понудиле помош на Албанија по силниот земјотрес при што загинаа девет лица. Тој додаде дека телефонски разговарал со италијанскиот, грчкиот и турскиот премиер, ...

Од Атина ќе замине специјална единица со 26 пожарникари за Драч

24Инфо - 26.11.2019

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со неговиот албански колега, Еди Рама по силниот земјотрес што ја погоди Албанија, а специјална единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба итно заминува за ...

По земјотресот се огласи премиерот Еди Рама: „Ова е драматичен момент, мора да го сочуваме сечиј живот“

Точка - 26.11.2019

Тој додал дека сега е важно сите граѓани да останат прибрани и свесни за да можат да си помогнат едни на други. По стравичните земјотреси во Албанија, а во кои загинаа најмалку девет луѓе и околу 300 се повредени, се огласил и албанскиот премиер Еди ...

Соседните земји, ЕУ и САД понудија помош по земјотрестот во Албанија

iPortal - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека соседните земји, Европска Унија и САД и понудиле помош на Албанија по силниот земјотрес при што загинаа девет лица. Тој додаде дека телефонски разговарал со италијанскиот, грчкиот и турскиот премиер, ...

Рама: Соседните земји, ЕУ и САД понудија помош по земјотрестот во Албанија

Опсервер - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека соседните земји, Европска Унија и САД и понудиле помош на Албанија по силниот земјотрес при што загинаа девет лица. Тој додаде дека телефонски разговарал со италијанскиот, грчкиот и турскиот премиер, ...

Телефонски разговор Мицотакис – Рама за земјотресот во Албанија

Опсервер - 26.11.2019

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со неговиот албански колега, Еди Рама по силниот земјотрес што ја погоди Албанија, а специјална единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба итно заминува за ...

Вучиќ изрази сочувство, понуди помош за Албанија

24Инфо - 26.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска упати писмо со сочувство до претседателот и премиерот на Република Албанија, Илир Мета и Еди Рама, по повод силниот земјотрес што ја погоди земјата и понуди помош во санирање на последиците.

Специјален тим за спасување и потрага – помош од Србија за настраданите во Албанија

CivilMedia - 26.11.2019

Врз основа на договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама, Секторот за вонредни ситуации при српското Министерство за внатрешни работи ќе испрати 13 припадници на Специјалистички тим за потрага и ...

Телефонски разговор Мицотакис – Рама за земјотресот во Албанија

Либертас - 26.11.2019

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со неговиот албански колега, Еди Рама по силниот земјотрес што ја погоди Албанија, а специјална единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба итно заминува за ...

Рама: Соседните земји, ЕУ и САД понудија помош по земјотрестот во Албанија

Либертас - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека соседните земји, Европска Унија и САД и понудиле помош на Албанија по силниот земјотрес при што загинаа девет лица. Тој додаде дека телефонски разговарал со италијанскиот, грчкиот и турскиот премиер, ...

Рама: Да ја задржиме смиреноста и заедно да се избориме со оваа трагедија

Н.Македонија - 26.11.2019

Сите владини агенции се ангажирани и интензивно работат на спасување на животите на луѓето во најзагрозените места во Драч и Туман, по катастрофалниот земјотрес што утрово ја погоди Албанија, рече премиерот Еди Рама.

Телефонски разговор Мицотакис – Рама за земјотресот во Албанија

MakPress - 26.11.2019

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со неговиот албански колега, Еди Рама по силниот земјотрес што ја погоди Албанија, а специјална единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба итно заминува за ...

Италија, Грција, Франција, Турција, Србија, Романија... со помош за Албанија

MakPress - 26.11.2019

Повеќе држави од Европа и регионот се подготвени да и помогнат на Албанија во санирањето на последиците од серијата земјотреси, а во Албанија веќе пристигнаа 52 лица за вонредни ситуации од Романија и 40 припадници на косовските безбедносни сили.

Рама: Ситуацијата е драматична, да се справиме заедно

MakPress - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него. „Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и ...

Бројката на загинати од земјотресот во Албанија се искачи на 20 луѓе

MakPress - 26.11.2019

Во земјотресот што ја погоди Албанија утрото загинаа најмалку 20 луѓе, меѓу кои и две деца, и повредени се речиси 600, јавија албанските медиуми. Земјотресот беше со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала со епицентар меѓу Драч и Тирана, на ...

Вучиќ разговараше со Рама, понуди помош по земјотресот

MakPress - 26.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово телефонски разговараше со албанскиот премиер Еди Рама, откако Албанија ја погоди силен земјотрес, и понудија помош од Србија. Србија веднаш испрати противпожарна бригада, како прва помош во елиминирање на ...

Рама: Соседните земји, ЕУ и САД понудија помош по земјотрестот во Албанија

MakPress - 26.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека соседните земји, Европска Унија и САД и понудиле помош на Албанија по силниот земјотрес при што загинаа девет лица. Тој додаде дека телефонски разговарал со италијанскиот, грчкиот и турскиот премиер, ...

СТРЕСЕ НОВ ЗЕМЈОТРЕС: Потрес од 4.7 степени

Магазин - 26.11.2019

Уште еден посилен земјотрес со јачина од 4.7 степени според Рихтер, ја стресе Албанија, по разорниот од 6.4 степени во кој има најмалку 20 загинати и 600 повредени лица. Потресот со јачина од 4.7 степени се случил пред повеќе од 1 час на длабочина ...

Рама: Идејата за „Балкански мини-шенген“ е моја, долго го убедував Вучиќ да прифати

Слободен Печат - 25.11.2019

Меѓу другото, Рама изјави дела патриот не може да бидеш седејќи дома со пижами. Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска изјави дека тој бил иницијаторот за проектот „Балкански мини-шенген“ .

Кој нема да гласа за Специјалниот закон на Рама ќе биде избркан од партијта

Слободен Печат - 25.11.2019

Рама истакна дека парламентарното мнозинство ќе промени уште неколку закони со цел борбата против корупцијата. Премиерот на Албанија, Еди Рама, побара безрезервна помош од социјалистичките пратеници за Специјалниот закон кој што беше промовиран ...

Рама до Курти: Не можете да се правите патриот а да седите дома по пижами

PressingTV - 25.11.2019

Се повеќе се зголемува нетпреливоста помеѓу премиерот на Албанија Еди Рама и можниот премиер на Косово Албин Курти. Овој пат Курти му се налути на Рама за учеството на Албанија во проектот „мини шенген“ заедно со Македонија и Србија.Курти смета дека ...

Рама до Курти: Не можеш да бидеш патриот ако седиш дома во пижами

Република - 25.11.2019

Се повеќе се зголемува нетпреливоста помеѓу премиерот на Албанија Еди Рама и можниот премиер на Косово Албин Курти. Овој пат Курти му се налути на Рама за учеството на Албанија во проектот „мини шенген“ заедно со Македонија и Србија.Курти смета дека ...

Рама: Долго го убедував Вучиќ да ја прифати мојата идеја за „мини-шенген“

24Инфо - 25.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска обелодени дека идејата за „мини-шенген“ е негова, но за да биде прифатена од земјите на Западен Балкан потрошил многу време во дебата за да го убеди спрпскиот преседател Александар Вучиќ да се отпочне со ...