TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ШТО БАРАМ ЈАС ТУКА?

Вест - 24.02.2007

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска СУДИЈКАТА ЌЕ СЕ ОНЕСВЕСТЕЛА КОГА ГО ВИДЕЛА КРАСНИЧИ ВО СУД. ОБВИНЕТИ ЗА ТЕРОРИЗАМ ТРЕБА ДА СЕ НА ТЕЛЕВИЗИЈА. ДА ДАВААТ ИЗЈАВИ. КАКО ПОЛИТИЧАРИ Мендух Тачи го нарече претседателот бандит и крадец, а една новинарка дека е за Бардовци.

Независен притисок?!

Дневник - 24.02.2007

Конечно, никој во оваа држава, па ни независната Бајлозова, не може да побегне од фактот дека за вооружената група на Красниќи постои снимен материјал и дека не тие што се закануваа, туку тие што го снимија - албанската новинарка Рајмонда Малечка и нејзиниот татко Бујар - беа осудени (и одлежаа) ...

Паравојската на слобода, а политички актери во молк

Време - 24.02.2007

СЛУЧАЈ „КОНДОВО“ ИЛИ ПОЛИТИЧКА САПУНИЦА Емил Зафировски Агим Красниќи и неговата група никогаш не биле користени во политички цели, изјави Владо Бучковски, поранешниот премиер, а сега пратеник. - Ниту пред референдумот, ниту пред претседателските и локалните избори тоа не беше правено.

Кондово 2004-та беше политички договор организиран од владини претставници

Време - 23.02.2007

ВИСОКИ ПОЛИТИЧКИ ИЗВОРИ ТВРДАТ Емил Зафировски Случајот Кондово 2004-та од самиот почеток е договорен и испланиран политички договор диригиран од владини функционери, тврдат за „Време“ високи претставници од политичкиот врв на државата.

Красниќи бил проблем на независното судство

Време - 23.02.2007

МИНИСТРИТЕ ИМ ОДГОВАРАА НА ПРАТЕНИЦИТЕ Судската постапка за Агим Красниќи не е завршена додека не се искористат сите правни механизми и додека одлуката не стане правосилна, изјави вчера министерот за правда Михајло Маневски одговарајќи на пратеничко прашање од Радмила Шеќеринска од СДСМ.

СДСМ бара отчет за „Инвестирајте во Македонија“

Дневник - 23.02.2007

Опозицискиот СДСМ вчера ја обвини Владата дека непотребно за еден месец потрошила 1,3 милион евра од буџетот за реклама во странски весници за кампањата „Инвестирајте во Македонија“. На седницата за пратенички прашања опозицијата побара одговор за експресното ослободување на Агим Красниќи, праша ...

Опозицијата обвинува, Владата молчи?!

Вечер Прес - 23.02.2007

Владата за еден месец потрошила 1,3 милиони евра за рекламирање на проектот "Инвестирајте во Македонија", велат пресметките на опозицијата. СДСМ на вчерашната собраниска седница за пратенички прашања, побара од министерот за финансии да даде точна цифра за потрошените пари, како и за сите ...

Судскиот совет ќе ја разгледува ослободителната пресуда за Агим Красниќи

Канал5 - 22.02.2007

Судскиот совет ќе ја разгледа ослободителната пресуда за Агим Красниќи и ќе оценува дали судијката Снежана Бајлозова направила пропусти во постапката. Судскиот совет ќе ја разгледа ослободителната пресуда за Агим Красниќи и ќе оценува дали судијката Снежана Бајлозова направила пропусти во ...

Кому му покажува моќ Мендух Тачи во државата, што покажува ослободителната пресуда за Агим Красниќи

Канал5 - 22.02.2007

Ослободителната пресуда за Красниќи - топ тема и на февруарската седницата за пратенички прашања. Опозицијата побара објаснување за експресната одлука на судот. Ослободителната пресуда за Красниќи - топ тема и на февруарската седницата за пратенички прашања.

Красниќи крадел компјутер, тастатура и маус

Вест - 21.02.2007

Кондовецот Агим Красниќи од селско училиште крадел компјутер, тастатура и маус. Вака пишува во еден од судските предмети кои се водат против него во Основниот суд 1 во Скопје. Тој не се појавува на судење поради што судијата пушта наредби за стражарно приведување, но полицијата не го носи во суд.

Зошто судијката Бајлозова не распишала потерница кога определила притвор за Красниќи?

Канал5 - 21.02.2007

Судијката Снежана Бајлозова која во петокот го ослободи кондовецот Агим Красниќи денеска била во Судскиот совет. Не се откриваат детали, дали била повикана од членовите на Советот да ја објасни ослободителната пресуда или пак отишла по нејзино барање.

Красниќи актер во документарец за крајот на Македонија

Дневник - 21.02.2007

Заедничките снимки беа доказ против „ подготвувачите на тероризам “, за што таткото и ќерката од Албанија добија казна затвор, а Красниќи и групата се ослободени „Влезете во рововите и покажете ни го оружјето“, им даваат упатства на кондовците, меѓу кои е и Агим Красниќи, гостите од Албанија ...

Красниќи ќе одговара за кражба на компјутер

Вечер Прес - 21.02.2007

Во Основниот суд скопје 1 на Агим Красниќи ќе му се суди за кражба на компјутер маус и тастатура. Откако тој беше ослободен од обвинението за подготвување тероризам, сега ќе му се суди за кражба. Тоа законот дефинитивно го предвидува.

Обвинителството ќе ја обжали пресудата за Красниќи

А1 - 20.02.2007

Само десетина минути му требало на Кривичниот судски совет, предводен од судијката Бајлозова, да ги разгледа завршните зборови на обвинителството и одбраната и да ја донесе ослободителната пресуда за Агим Красниќи и неговата група.

Судијката независна, Красниќи невин

Дневник - 20.02.2007

Дваесет години работам и никогаш немало политички или каков било друг притисок да донесам пресуда, вели судијката Снежана Бајлозова Судијката Снежана Бајлозова тврди дека не била под политички, ни под каков било друг притисок кога ја донела ослободителната пресуда за Агим Красниќи и за другите ...

Красниќи куртули за тероризмот, ќе му се суди оти украл компјутер

Канал5 - 20.02.2007

Скопското обвинителство ќе поднесе жалба против одлуката на Основниот суд Скопје 1, со која во петокот беа ослободени Агим Красниќи и неговата кондовска група. Скопското обвинителство ќе поднесе жалба против одлуката на Основниот суд Скопје 1, со која во петокот беа ослободени Агим Красниќи и ...

Се запрепастив кога ги видов обвинетите во судница

Вест - 20.02.2007

СУДИЈКАТА СНЕЖАНА БАЈЛОЗОВА ТВРДИ ДЕКА ПРЕСУДАТА ЗА КРАСНИЌИ НЕ Е ПОЛИТИЧКИ ДОГОВОРЕНА "Јас бев запрепастена кога ги видов обвинетите. Судењето беше регуларно закажано и, според известувањето од полициската станица во Ѓорче Петров, обвинетите беа недостапни за приведување за судење.

Kој е чија алатка во случајот „Красниќи“?

Време - 20.02.2007

ПО КОНТРОВЕРЗНАТА СУДСКА ПРЕСУДА Агим Красниќи нема да одлежи ниту еден ден затвор и покрај изречената казна од 1,5 година бидејќи веќе се почнати активности таа да му се смени во условна, тврдат за „Време“ судски извори. - Целата работа станува повеќе од перверзна.

Судијката ја брани пресудата за Красниќи, сите други се шокирани

Утрински - 20.02.2007

Не сум подложна на притисоци, а најмалку од страна на политичари, вели судијката Бајлозова ЉУБИША СТАНКОВИЌ ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА Не сум подложна на притисоци, а најмалку од страна на политичари. Вака вчера судијката Снежана Бајлозова пред новинарите ја образложи петочната одлука, со која беше донесена ...

Красниќи - единица мерка за правда!

Утрински - 20.02.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ГОРДАНА ДУВЊАК Судот го прогласи Агим Красниќи за невин. Шокиран е премиерот, збунета е јавноста, правниците мавтаат со глава и ни велат да не било тажно, ќе било смешно. Само првенците на ДПА не се ниту збунети ниту изненадени од скандалозните пресуди.

Красниќи не направил кривично дело

Вечер Прес - 20.02.2007

"Донесов таква пресуда оти немаше елементи на кривично дело и немаше докази. Се оградувам од информациите дека врз мене бил вршен притисок за да ја доднесам одлуката", изјави судијката Судијката Снежана Бајлозова, која во петокот им изрече ослободителна пресуда на Агим Красниќи и неговата дружина, ...

Судијката Бајлозова ја образложи ослободителната пресуда за Красниќи

А1 - 19.02.2007

Нема кривично дело „казнување за подготвување тероризам“, вака судијката Снежана Бајлозова ја бранеше својата ослободителната пресуда за групата на Агим Красниќи. Тврди, дека пресудата е донесена без политичко влијание. „Донесов ослободителна пресуда, затоа што најдов дека делото, кое им се става ...

Красниќи го нагрди судствотож

Дневник - 19.02.2007

Бујар и Рајмонда Малечка сега веројатно горко се насмевнуваат на својата судбина откако одлежаа една година во македонските затвори . Терористи биле тие, со тоа што ги снимале Агим Красниќи и неговата кондовска група како вежбаат убивање луѓе.

По слободата за кондовецот, албанските новинари Малечка ќе бараат ново судење и отштета од државата

Канал5 - 19.02.2007

Адвокатскиот тим на новинарите Рајмонда и Бујар малечка ќе бара повторување на судскиот процес. Со ослободителната пресуда за Агим Красниќи и неговата кондовска група оцениле дека сега има нова ситуација, која оди во прилог на нивните клиенти.

И јас бев изненадена кога го видов Красниќи во судница, одлуката не е политичка – тврди судијката Ба

Канал5 - 19.02.2007

Нема политика во случајот со пресудата против Агим Красниќи. Постапката ја водев од 27 јануари 2006 година. Како судија одржав шест рочишта додека ја донесов одлуката, изјави денеска судијката Снежана Бајлозова, која во петокот одлучи да ја ослободи кондовската група која одговараше за „Казнување ...