TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жбогар: Одговорност за слуачите на СЈО, но и на новите случаи за корупција

Алсат-М - 13.09.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по серијата неуспешни обиди партиите да се договорат и да го донесат Законот за обвинителство, посочи дека носењето законско решение кое го решава и статусот на СЈО и не е толку нужно.

Жбогар:ЕУ очекува гаранции за предметите на СЈО

Канал5 - 12.09.2019

Наоѓањето на решение за функционално судство е многу поважно отколку датумот за отпочнување на преговорите, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска од Вевчани. Според евроамбасадорот има логика СЈО да се спои со Основното јавно обвинителство, ...

Жбогар: Решението за функционално судство, поважно од датум за преговори со ЕУ

Алсат-М - 12.09.2019

Амбасадорот на Европската комисија во земјава, Самуел Жбогар денеска изјави дека наоѓањето решение за функционално судство е поважно отколку да се добие датум за преговори со Европската Унија.

Жбогар: Поважно е датата за преговори е враќањето на довербата во политичарите и судството

Телма - 12.09.2019

Mеѓународната седница го чека епилогот од најавениот трансфер на предметите на СЈО. Амбасадорот Жбогар, апeлира до партиите да најдат решение, бидејќи како што вели, поважно од добивањето датум е да се врати довербата каја ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за Јавното обвинителство

24 Вести - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

ММС - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Вратете ја довербата тоа е поважно од датумот

Press24 - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

Сител - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Апелираме двете партии да постигнат договор за законот за јавното обвинителство

+инфо - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар:ЕУ очекува гаранции за предметите на СЈО

Press24 - 12.09.2019

Наоѓањето на решение за функционално судство е многу поважно отколку датумот за отпочнување на преговорите, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска од Вевчани. Според евроамбасадорот има логика СЈО да се спои со Основното јавно обвинителство, ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

Нова ТВ - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

А1 On - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Договорете се и вратете ја довербата, тоа е поважно од датумот

Р.С.Европа - 12.09.2019

Политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство и да се врати довербата кај граѓаните, доверба која ние во ЕУ ќе ја препознаеме и признаеме, изјави денеска евроамбасадорот во Македонија, ...

Жбогар: Jа делиме разочараностa што ја чувствуваат граѓаните на оваа земја

OhridNews - 12.09.2019

Непостигнувањето политички договор околу иднината на Специјалното јавно обвинителство не треба да ги обесхрабри политичарите да продолжат со дијалогот за изнаоѓање решение за ова важно прашање, пред се за државата, смета меѓународната заедница.

Жбогар: Земјите-членки на ЕУ очекуваат гаранции за предметите на СЈО

360 степени - 12.09.2019

Наоѓањето на решение за функционално судство е многу поважно отколку датумот за отпочнување на преговорите, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска од Вевчани. „Мислам дека политичарите и судството прво треба да ја вратат довербата кај ...

Жбогар: Главниот фокус треба да се стави на наоѓање на решение за законот за ЈО

Слободен Печат - 12.09.2019

Ако се реставрира таа доверба, вели Жбогар, сигурен сум дека и ние во ЕУ ќе ја препознаеме и ќе ја признаеме таа доверба. Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за ...

Жбогар: СЈО заврши важна работа која не смее да заврши тука

Сител - 12.09.2019

Евроамбасадорот Жбогар апелира политичките партии што поскоро да изнајдат решение за Законот за јавно обвинителство. смета дека СЈО во измионатиот период заврши важна работа која не смее да застане тука.

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

Независен - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

Локално - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

iPortal - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Договорете се и вратете ја довербата, тоа е поважно од датумот

Република - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: СЈО заврши една важна работа

Денешен - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

CivilMedia - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

MTM - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Фокусот да биде ставен на изнаоѓање решение за законот за јавното обвинителство

24Инфо - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар: Апелираме двете партии да постигнат договор за законот за јавното обвинителство

Либертас - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

Жбогар вели дека довербата кај граѓаните е поважна од датум

PressingTV - 12.09.2019

Амбасадорот на Европската комисија во земјава, Самуел Жбогар денеска изјави дека наоѓањето решение за функционално судство е поважно отколку да се добие датум за преговори со Европската Унија.

Жбогар:ЕУ очекува гаранции за предметите на СЈО

24Инфо - 12.09.2019

Според евроамбасадорот има логика СЈО да се спои со Основното јавно обвинителство, оти и двете обвинителства се согласни за тоа. Тој ги повика политичките партии да се најде консензус за Законот за јавното обвинителство.

Жбогар: Вратете ја довербата, тоа е поважно од датумот

Вечер Прес - 12.09.2019

Најава за нова лидерска средба нема, иако работните групи деновиве интензивно работат за да ги приближат ставовите за новиот закон за јавно обвинителство. Со законот треба да се реши и иднината на Специјалното јавно обвинителство, чиј мандат ...

Жбогар: Договорете се и вратете ја довербата, тоа е поважно од датумот

Скопје1 - 12.09.2019

Амбасадорот на Европската комисија во земјава, Самуел Жбогар денеска изјави дека наоѓањето решение за функционално судство е поважно отколку да се добие датум за преговори со Европската Унија.

Функционално судство поважно од датум за ЕУ, вели Жбогар

Expres - 12.09.2019

Амбасадорот на Европската комисија во земјава, Самуел Жбогар денеска изјави дека наоѓањето решение за функционално судство е поважно отколку да се добие датум за преговори со Европската Унија.

Жбогар: Апелирам до партиите да изнајдат компромис и решение за Законот за ЈО

MakPress - 12.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска упати апел до политичките партии да продолжат со напорите за да се најде консензус за законот за јавното обвинителство. Во изјавата дадена во Вевчани, евроамбасадорот порачува дека фокусот мора да биде ставен на ...

(ВИДЕО) Жбогар се фати на оро на „Македонско девојче“

Бриф - 09.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар заигра оро на денешната прослава на Денот на независноста која под мотото „Боите на независноста“ се одржа во Градски парк кај лкокацијата Школка. Меѓу учесниците во прославата беше и Виолета Томовска, која ја испеа ...

„Македонско девојче“ му била омилена песна на Жбогар, па заигра оро во – БЈРМ?!

Expres - 09.09.2019

Амбасадорот на Европска унија во Македонија, Самуел Жбогар, откри што го поттикнало да се фати на оро на прославата на Денот на македонската независност пред „Школка“ во скопскиот Градски парк.

(ВИДЕО) Евроамбасадорот Жбогар се фати на оро на „Македонско девојче“

365 - 09.09.2019

На денешната прослава по повод Денот на независноста под мотото „Боите на независноста„ која што се одржа во Градскиот парк, беше присутен и евроамбасадорот Самуел Жбогар. Тој беше понесен од целата атмосфера и заедно со останатите граѓани заигра ...

Жбогар заигра на „Македонско девојче“

MakPress - 09.09.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар беше еден од гостите денеска на прославата на 8 Септември – Денот на независноста, која под мотото „Боите на независноста“ се одржа на Школка во Градскиот парк во Скопје.