TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД отвора четири воени бази во Романија

Макфакс - 03.12.2005

Букурешт Романија и САД подготвуваат договор за отворање на американски воени бази во Романија, кој би требало да биде потпишан во вторник, за време на посетата на американската државна секретарка Кондолиза Рајс на Букурешт, објави романското министерство за надворешни работи.

Фаворити за еден од медалите

Време - 01.12.2005

РОМАНИЈА Со играчите што ги имаат на располагање во моментов можат да направат и две силни репрезентации. Ова е коментарот на селекторот на женската сениорска ракометна репрезентација на Македонија, Андриј Портној, за составот на Романија, противникот на нашата селекција во последниот натпревар од ...

Бугарија ќе го стигне нивото на ЕУ во 2038 година

Дневник - 01.12.2005

ИЗВЕШТАЈ ВО ВИЕНА По приемот во Европската Унија, на Бугарија ќе и бидат потребни 31 година, а на Романија дури 33 години за да достигнат 75 проценти од средниот доход од членките на Унијата, процени по едно истражување заменик-претседателот на Федералната стопанска комора на Австрија Хајнц Коглер, ...

Романија ги истрчува последните 400 метри во маратонот кон ЕУ

Утрински - 30.11.2005

Интервју со Василе Лека, шеф на романската мисија во Македонија Вие сте една од ретките земји кои веднаш разбравте што бараат ЕУ и НАТО и како да се одговори Димитар Чулев Во моментов кога го правиме интервјуто, на Романија Ј остануваат помалку од 400 дена до 1 јануари 2007 година кога се очекува ...

На Романија и Бугарија им се потребни над 30 години за да го достигнат европскиот стандард

Канал5 - 30.11.2005

На Романија и Бугарија им се потребни 33, односно 31 година по приклучувањето во ЕУ, за да можат да достигнат 75 отсто од средниот доход по жител од земјите членки на Унијата, го објавија денеска повеќето романски весници истражувањето кое вчера во Виена беше претставено од заменик претседателот на ...

Романија и Украина во добра форма

Дневник - 28.11.2005

РАКОМЕТ - "ТУРЧИН КУП" Репрезентациите на Романија и Украина, меѓусебно ќе решат кој ќе биде победник на традиционалниот турнир "Турчин куп", чиј домаќин е Украина. Двете репрезентации имаат по две победи, во дуелите со Шпанија и Полска.