TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трајковски ги знае законите, но сакал да ги смири тензиите

Дневник - 28.11.2003

хари доби одговор Претседателот Борис Трајковски предложи претставници од Булачани да бидат во комисијата на МВР за случајот "Поштар" не поради тоа што не ги знае законите, туку за да се смират тензиите, изјави Андреј Лепавцев, портпарол на претседателот.

Хари: Полицијата ја извршуваше законската обврска

Вест - 27.11.2003

МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ЗА АКЦИЈАТА ВО КОЈА ЗАГИНА ДИМЕ ИЦКОВСКИ Немаше суд што не го бараше Ицковски, полицијата си ја извршуваше законската обврска, изјави вчера министерот за внатрешни работи Хари Костов Министерот за внатрешни работи Хари Костов вчера првпат се огласи во јавноста околу ...

Хари му порача на Трајковски да не се меша во МВР

Дневник - 27.11.2003

СЛУЧАЈ "ПОШТАРОТ" Во комисијата на МВР не може да влезат надворешни лица, вели министерот за внатрешни работи Претседателот Борис Трајковски не треба да се меша во работата на МВР, изјави вчера Хари Костов, министер за внатрешни работи.

Костов го обвинува Трајковски дека му се меша во надлежностите

Утрински - 27.11.2003

СУДИР Томислав КЕЖАРОВСКИ Полицијата ја извршуваше законската обврска, дециден е министерот за внатрешни работи, Хари Костов, за минатонеделната полициска акција во која беше убиен Диме Ицковски-Поштарот. Тој, меѓу другото, појасни и тоа дека полицијата имала потерници по судските пресуди за ...

Костов: „Полицијата изврши законска обврска“

А1 - 26.11.2003

Во комисијата која МВР ја формирало за расветлување на убиството на Диме Ицковски Поштар нема член од семејството на загинатиот. И покрај сугестијата на претседателот Трајковски-семејството на Ицковски да учествува во истрагата за убиството, министерот Костов не вклучил никој од блиските на ...

ДПМНЕ и ЛП бараат итна собраниска седница за убиството на Поштар

А1 - 26.11.2003

ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека на итна собраниска седница министерот Костов треба да даде детални информации за убиството на Диме Ицковски. Опозицијата смета дека во случајот МВР применила прекумерна сила, и оставила простор јавноста да се сомнева во селективниот пристап на полицијата во справувањето со ...

Началникот загинал на пат кон селото на Хари Костов

Дневник - 26.11.2003

несреЌа Началникот за антитероризам во МВР, Чедомир Михајловски, загинал во сообраќајната несреќа на пат кон кочанското село Пишица, каде што требало да демонтира експлозивна направа поставена во дворот на подалечен роднина на министерот за внатрешни работи Хари Костов.

ХАРИ КОСТОВ: ИЗБОРОТ НЕ ГО НАПРАВИ МВР

Канал5 - 26.11.2003

Полицијата ја извршуваше законската обврска, дециден е министерот за внатрешни работи Хари Костов во однос на полициската акција при што беше убиен Диме Ицковски - Поштарот. Тој појаснува дека полицијата имала потерници и судски пресуди за Ицков Полицијата ја извршуваше законската обврска, дециден ...

Булачанци револтирани си отидоа од Собранието

Дневник - 25.11.2003

ПО СРЕДБАТА СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ Трајковски предложил во комисијата за случајот "Поштар" да има двајца булачанци Претставници на семејството на Диме Ицковски-Поштар и членови на Одборот за негово амнестирање вчера, по средбата со претседателот Борис Трајковски, револтирани и незадоволни го ...

И ОБСЕ ќе истражува како загина Поштарот

Вест - 25.11.2003

МОЛК ВО МВР ПО ЗАСТРЕЛУВАЊЕТО НА ДИМЕ ИЦКОВСКИ За приоритетот на апсењето на Ицковски, покрај толку барани криминалци на веб сајтот на МВР, портпаролот Борче Пешевски објасни дека за моментот на апсење на некое од тие лица оценуваат експертите од полиција МВР вчера не даде никакви нови дополнителни ...

Комисија на МВР ќе го испитува убиството на Поштар

А1 - 24.11.2003

МВР ќе формира комисија која ќе ја испитува полициската акција во која беше убиен Диме Ицковски Поштар. Во неа ќе учествува и преставник на ОБСЕ, но не и роднините и пријателите на Поштар. МВР нема законска обврска за такво нешто - кажаа во полицијата. Булачанци не се откажуваат од барањето.

Во престрелка со полицијата убиен Поштарот

Утрински - 24.11.2003

Во акција на МВР во вечерните часови во петокот во скопската населба Карпош 1 Диме Ицковски - Поштарот (35) од Булачани, баран по налог од скопските судови, во петокот околу 19,15 часот во скопската населба Карпош 1, при акција на МВР за негово апсење беше убиен од полицијата.

Полицијата го застрела Поштарот

Вест - 24.11.2003

ВО АКЦИЈА ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА КАРПОШ Диме Ицковски - Поштарот, при обид на полицијата да го уапси, пукал со пиштол и ранил полицаец, на што полицијата возвартила и го застрелала. "Кај него биле пронајдени пиштол, поголема количина муниција и ...

КОМИСИЈА НА МВР ЌЕ ГО ИСПИТУВА СЛУЧАЈОТ ЗА УБИСТВОТО НА ДИМЕ ИЦКОВСКИ - ПОШТАР

Канал5 - 24.11.2003

Во Министерството за внатрешни работи во тек е постапката за формирање комисија која ќе го испита во целост случајот за Диме Ицковски - Поштарот. Во комисијата ќе има и претставник од ОБСЕ, а се уште не се знае дали ќе учествува и претставник о Во Министерството за внатрешни работи во тек е ...

Поштарот мртов, пораката испратена

Дневник - 24.11.2003

Коментар - Катерина Блажевска Диме Поштарот е мртов. Со неговата посмртница МВР доби сертификат дека правната држава профункционирала. Не секаде, но во Карпош дефинитивно. На тамошните домаќинки, кои во петокот навечер спасија жива глава во дождот од куршуми покрај кујнските прозорци, тешко е да им ...

Булачанци тврдат дека Поштарот бил изрешетан

Дневник - 24.11.2003

ПО ПОЛИЦИСКАТА АКЦИЈА ВО КАРПОШ Во телото имаше можеби повеќе од педесет куршуми - велат соселаните на Диме Ицковски Траги од крв и вчера ја влажнеа почвата на зелениот парк во скопската населба Карпош 2, каде што во петокот полицијата во обид да го уапси, го уби Диме Ицковски-Поштарот.